Quantcast
Channel: Spravodajstvo z horného a stredného Gemera
Viewing all 4497 articles
Browse latest View live

Výstava LUX et TENEBRIS v Rožňave predstaví dve výtvarníčky mladej generácie

$
0
0
Výstava LUX et TENEBRIS v Rožňave predstaví dve výtvarníčky mladej generácie

Výstava s názvom LUX et TENEBRIS, ktorá sa otvorí 28. júna 2018 o 16:00 hod. v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave, predstavuje výtvarné práce Mgr. Astridy Kissovej a Mgr. art. Viktórie Zatrochovej. Autorky patria do mladej generácie súčasnej výtvarnej scény. Spoločným menovateľom je expresívny výtvarný jazyk, časté použitie tmavých tónov a tém skúmajúcich hlbšie, často až temné zákutia bytia. Rozličnosť prác sa prejavuje najmä v použití výrazových prostriedkov, odlišnosti tém a východísk. Obsah výstavy LUX et TENEBRIS tvoria kresby, grafiky, maľby, práce na PC, animácie a priestorové práce. Diela svojou rôznorodosťou, pod ktorou sa tiahne spoločná podstata, predstavujú istý odraz vnútornej reinterpretácie zdanlivo vonkajšieho sveta. Tlmočia pocity, názory, kladú otázky.

Mgr. atr. Viktória Zatrochová

 


Seniori z Revúckej Lehoty s čelovkami či baterkami prešli Slavošovským tunelom

$
0
0
Seniori z Revúckej Lehoty s čelovkami či baterkami prešli Slavošovským tunelom

Členovia JDS v Revúckej Lehote sa vo štvrtok 21.6.2018 vybrali na výlet - poznávať svoje blízke okolie. Tentokrát to bol Slavošovský tunel. Tak ako prialo počasie aj nálada a sily postačili. Po stretnutí sa presunuli autami ku vchodu do tunela v Kopráši, odkiaľ pod vedením D. Pavláka, s čelovkami na hlavách či baterkami v ruke, sa dali na 2,5 km prechod tmavým tunelom. Po cca 50 minutách ich už "na druhom konci" - v Slavošovciach čakali tí, ktorým zdravotný stav nedovolil zažiť tento prechod, a tak sa tam presunuli autami. 
Po krátkom oddychu a záživnej ceste už čakali plamienky ohňa na slaninku, klobásku či cibuľku, aby uspokojili aj vyhladnuté žalúdky. V krásnom prostredí sa potom viedla družná debata a popozerali atrakcie, ktoré sa tam nachádzajú. 

Uspokojení na tele i na duchu sa potom vydali na spiatočnu cestu domov.
Po vydarenom výlete už padali návrhy na ďalší.

Text a foto: Mgr. M. Mladšia

 

Kalokagatia 2018 preverila žiakov revúckych škôl v piatich ľahkoatletických disciplínach

$
0
0
Kalokagatia 2018 preverila žiakov revúckych škôl v piatich ľahkoatletických disciplínach

Dňa 15. júna 2018 sa v našom meste opäť športovalo. Základná škola Ivana Branislava Zocha organizovala v spolupráci s Mestom Revúca a s Centrom voľného času v Revúcej už 18. ročník atletickej olympiády revúckych základných škôl „Kalokagatia“. Otvárací ceremoniál prebehol za zvukov olympijskej hymny, vlajkonosiči pripevnili olympijskú zástavu a zažali olympijský oheň. Samozrejme, nechýbali ani sľuby športovcov a rozhodcov. Po slávnostnom úvode sa 94 športovcov - žiakov piatich revúckych škôl (ZŠ Hviezdoslavova, ZŠ Komenského, GMK, ŠZŠ a ZŠ I. B. Zocha) presunulo spolu so svojimi učiteľmi na športoviská, aby súťažili v piatich ľahkoatletických disciplínach. Už tradične sa súťažilo v behoch na krátke

vzdialenosti (60m), v behoch na stredné vzdialenosti (600, 800 a 1000m), v hode kriketovou loptičkou a v skoku do diaľky. Záver Kalokagatie patril kolektívnej atletickej disciplíne – štafete chlapcov i dievčat. Najviac bodov tohto roku získali a Putovný pohár primátorky mesta si prevzali atléti zo ZŠ Komenského. Na druhom mieste sa umiestnili žiaci ZŠ I.B.Zocha a ako tretí skončil kolektív žiakov ZŠ Hviezdoslavova. Podrobné výsledky jednotlivých disciplín a kategórií nájdete nižšie, ale aj na Facebookovom profile ZŠ I. B. Zocha.

Mgr. Andrea Tokárová

Výsledky:

Ročníkový projekt druhákov ZŠ Pionierov s Baníckym múzeom v Rožňave

$
0
0
Ročníkový projekt druhákov ZŠ Pionierov s Baníckym múzeom v Rožňave

Blíži sa koniec školského roka, no žiaci druhého ročníka Základnej školy Pionierov 1 v Rožňave ešte stále neúnavne získavajú nové a nové poznatky. V rámci ročníkového projektu strávili jeden deň s pracovníčkami Baníckeho múzea v Rožňave, aby spoznali slávnu rožňavskú banícku históriu. Spoločne navštívili Katedrálu Nanebovzatia Panny Márie, kde si prezreli okrem iných zaujímavostí aj viac ako 500-ročný výtvarný unikát mesta, Rožňavskú Meterciu. Potom sa rozdelili do troch skupín a postupne sa striedali na aktivitách. Takto po skupinkách absolvovali prehliadku mesta, kde sa oboznámili s významnými budovami, ako sú Strážna veža, budova Banskej komory, starý Špitál a ďalšie významné architektonické objekty, ktoré skrývajú v sebe tajomstvá Rožňavy.

Žiaci si vyskúšali aj svoju tvorivosť. Táto časť ročníkového projektu sa konala v Galérii Baníckeho múzea, kde si malí bádatelia vyrobili vitrážové okná, podobné, aké videli v katedrále a pohľadnicu s grafikou Strážnej veže alebo s erbom Rožňavy.
Žiaci z galérie odchádzali s novými vedomosťami, zážitkami a so svojimi krásnymi výtvormi.

Gabriella Badin,
Banícke múzeum v Rožňave

 

Náučný chodník Zádielska tiesňava

$
0
0
Náučný chodník Zádielska tiesňava

Náučný chodník sa nachádza vo východnej časti Slovenského krasu v Zádielskej planine. Chodník s prírodovedným a ochranárskym zameraním otvorili v roku 1977 a naposledy zrekonštruovali v roku 2005. V dĺžke 5 km, s prevýšením 350 m tvorí uzavretý okruh na trase Zádiel – Zádielska dolina-horáreň – Na skale – Zádiel, oboznamuje s charakteristickými a jedinečnými prírodnými danosťami Slovenského krasu. Stredne náročná trasa prechádza národnou prírodnou rezerváciou Zádielska tiesňava, ktorá sa rozprestiera na ploche 214,73 ha. Namáhavý je najmä výstup na okraj Zádielskej planiny a strmý zostup do Zádiela.

Najlepším východiskom do doliny je obec Zádiel, zastávka SAD. Náučný chodník sa začína za obcou Zádiel a smeruje na sever po ceste cez Zádielskú tiesňavu proti toku Chotárneho potoka (nazývaného tiež Blatnica alebo Blatný potok). Postupovať treba podľa číslovaných informačných panelov. Chodník je spočiatku súbežný s červenou turistickou značkou, od štvrtej informačnej tabule sa oddeľuje od červenej značky a pokračuje po modrej.

nch zadielska t mapa 1   nch tiesnana Slovenskykras 1   nch zadielska tiesnanav 3 image

Na trase je osem zastávok so siedmimi informačnými panelmi: NPR Zádielska tiesňava, Geomorfológia, Rastlinstvo, Živočíšstvo, Hospodárske využitie planín, Zádiel v praveku, Škrapy a Lesné spoločenstvá.Pri štvrtej tabuli je aj prístrešok so stolom a lavicami na odpočinok. Texty na paneloch sú v slovenskej, maďarskej a anglickej verzii. K najväčším zaujímavostiam chodníka

nch zadielska tiesnava chodnik 1

 

patrí kaňon Zádielskej tiesňavy, hlboký až 300 m, so skalnými útvarmi (Cukrová homoľa, Čertova stena, Čarodejnica), cez ktorý tečie Chotárny potok, ale aj Zádielske hradisko – jedno z najväčších pravekých hradísk na Slovensku, škrapové polia, krasové jamy, výskyt chránených a zriedkavých druhov rastlín a živočíchov. Fyzicky zdatní návštevníci môžu pokračovať v ceste východným smerom po okraji Zádielskej planiny po modrej turistickej značke až k zrúcaninám Turnianskeho hradu. Severným smerom je možné pokračovať k obci Hačava po náučnom chodníku Horné lúky.

Viac informácií:
https://abov.vucke.sk/trip/abov/abov/priroda/zadielska-dolina-naucny-chodnik.html
http://www.slovensky-kras.eu/info/aktivity-a-sport/naucny-chodnik-zadielska-tiesnava/
http://old.roznava.sk/sk/--91-2657-naucne-chodniky-z-okolia
http://www.slovensky-kras.eu/info/kam-do-prirody/npr-zadielska-tiesnava/

Pripravuje Marta Mikitová

 

Úradná správa ObFZ Rožňava č. 34 / 2017-2018

$
0
0
Úradná správa ObFZ Rožňava č. 34 / 2017-2018
  • Sekretariát oznamuje klubom, že aktív ObFZ Rožňava pred novou sezónou 2018/2019 sa uskutoční v piatok 29. 06. 2018 o 16:30 na ZŠ akademika Jura Hronca v Rožňave.
  • Finále Pohára predsedu ObFZ Rožňava sa uskutoční 29. 06. 2018 o 18:00 na štadióne MFK Rožňava.
  • Finálové kolo Prípravky ObFZ Rožňava sa uskutoční 30. 06. 2018 o 9:30 na štadióne MFK Rožňava.

ŠTK oznamuje klubom, že prihlášky do súťaží SR 2018-2019 riadených ObFZ Rožňava je klub povinný pre každé družstvo zvlášť podať do stredy 27.6.2018 do 24:00. Prihlasovanie družstiev bude vykonávané len formou elektronickej prihlášky v systéme ISSF. Klubový manažér si vytvára jednotlivé družstvá na SR 2018-2019 a následne v systéme ISSF - elektronická podateľňa – prihláška do súťaže zaregistruje prihlášku daného družstva.

Elektronická prihláška sa podáva za každé družstvo a kategóriu zvlášť. Jednotlivé družstvá, aj v súťažiach mládeže, sú povinné zaregistrovať aj štadión, ktorý je v prihláške do súťaže povinná položka. V prihláške do súťaže ako aj v systéme ISSF ŠTK žiada o vykonanie aktualizácie údajov – kontaktných údajov osôb, telefonických kontaktov, mailových adries a adries klubov tak, aby tieto mohli byť aktualizované. Priraďovania žrebovacích čísiel bude na základe umiestnenia v SR 2017-2018. Nováčikom súťaži budú prideľované len zostávajúce voľné čísla po družstvách, ktoré príslušnú súťaž opustili. Samozrejme, že zmena žrebovacieho čísla bude možná na základe vzájomnej dohody klubov a predložená podaním v systéme ISSF na komisiu ŠTK.

  • ŠTK kontumuje stretnutie – 7. liga dospelí 22.kolo FK Krh.Podhradie B – TJ FO Vlachovo 3:0 kont. v prospech FK Krh.Podhradie B v zmysle SP, čl.82 – hostia nenastúpili na stretnutie. Do pozornosti DK.
  • ŠTK v zmysle SP čl.12 vylučuje družstvo dospelých TJ FO Vlachovo zo 7. liga dospelí za spôsobenie troch kontumačných výsledkov. ŠTK ponecháva v platnosti výsledky, ktoré TJ FO Vlachovo dosiahlo v súťažnom ročníku 2017/2018. Do pozornosti DK.
  • ŠTK schvaľuje po vzájomnej dohode klubov odohrať pohárový zápas Rožňava – Betliar 24. 06. 2018 o 16:00.
    ŠTK oznamuje klubom, že informácie alebo otázky na ŠTK môžete zasielať na emailovú adresu stkobfzroznava [zavináč] gmail [bodka] com alebo na tel. čísle 0918188756.

KR – obsadenie R

  • Pohár:
    Rožňava – Betliar R Rási
    Plešivec – R. Bystré R Poťmák
  • Žiaci:
    Slavošovce – G. Poloma R Haviarik
  • DK-126 Zastavenie činnosti na 1 str. nepodmienečne za 5 alebo 9x ŽK podľa čl.37/5a,5b: Zoran Molčan 1195509 + 10€ (Rudná)
  • DK-127 Zastavenie činnosti za ČK na 1 zápas nepodmienečne podľa čl.37/3: Tibor Rusnyák 1204443 + 10€ (Brzotín)
  • DK-128 Zastavenie činnosti za ČK na 4 týždne nepodmienečne podľa čl.48/2b: Zoran Molčan 1195509 + 10€ (Rudná)
  • DK-129 Trestá TJ FO Vlachovo finančnou pokutou 50€ pre Krh. Podhradie a 100€ pre ObFZ Rožňava za nenastúpenie na stretnutie 22. kola 7. ligy dospelých Krh. Podhradie B – Vlachovo, doklad o zaplatení predložiť na DK do 14 dní +10€
  • DK-130 udeľuje finančnú pokuta pre TJ FO Vlachovo 100€ na základe podnetu ŠTK (vylúčenie zo súťaže) +10€
  • DK upozorňuje všetky kluby, že v prípade nevyplatenia zbernej faktúry do lehoty splatnosti budú trestané odrátaním 3 bodov.

ObFZ Rožňava

 

Marian Slavkay: Keď mi prišla karta narukovať (11)

$
0
0
Marian Slavkay: Keď mi prišla karta narukovať (11)

Sťahovanie sovietskych vojsk z NDR.
Bolo to v lete 1956, keď v rámci znižovania stavu vojsk sovietskej armády v NDR sa začali vracať vojaci do „Sajúzu“. Z úsporných dôvodov, aby cisterny nemuseli každý deň odchádzať večer do kasární a ráno späť na letisko, bolo nám nariadené urobiť poľný autopark v lesíku, priamo na letisku. Pekný letný čas letci využívali na plnenie svojho preškoľovacieho programu, preto letové dni boli takmer každodenne. V autoparku sme si urobili parkovacie posty, každý pre svoju cisternu a postavili sme si aj stany, v ktorých sme spali. Večer sme si robili ohník a opekali niečo na ražni. Za veliteľa poľného autoparku Moriak-Polák určil treťoročiaka čatára Honzu Zelfla. Bol to veľký chlap, „sedlák“ z dediny Čistá, na Moravskej vysočine. Bol už ženatý. Nevedel sa dočkať, kedy už pôjde do civilu,

lebo mal gazdovstvo, role, kravky aj koňa, o čo sa musela sama starať jeho mladá žena. Stravu nám pravidelne vozil Janko Kožuško na svojom skriňovom Áčku Praga - 150. Mali sme toľko jedla, že sme kŕmili aj dvoch psíkov, ktorých niektorý kamarát doniesol z blízkej dediny Bochoř. Na naše šťastie nikdy sme nemuseli stravu vracať, lebo Honza Zelfl mal taký apetít ako ten „pažravec Baloun“ v Haškovom románe o Švejkovi. Večer pojedol všetky zvyšky, čo ostali vo várniciach od večere. Na vychádzky sme mohli chodiť po zamestnaní. Polovica mužstva jeden deň a druhá polovica druhý deň. Časť mužstva musela ostať na pohotovosti pre prípad potreby na letisku. Cisternári s LRX-om mali pokoj celú noc. Ja som mal dva cisterny. V Erene som mal benzín 87 oktánový a v Tatre 95 oktánový. Mňa často budili v noci, lebo Rusi lietali bez ohlásenia v hociktorú dennú alebo nočnú dobu. Na našom letisku mali medzipristátie na doplnenie pohonných hmôt. Lietali na dopravných lietadlách „Líčkach“. Tak sme nazývali ich dopravné lietadlá. Bola to kópia amerických dopravných lietadiel zn. Dakota, ktoré Sovieti vyrábali v licencii. Od Dakoty sa líšili iba tým, že výstupné dvere mali na opačnej strane. Po niekoľkých plneniach a komunikácii s nimi som si osvojil potrebné ruské výrazy, aby som sa dohovoril. Keď som s cisternou došiel k lietadlu, pilot sa opýtal „kakoj u tebja kerasín“ (aký máš bezín). Odpovedal som „devenosto pjať“ (devädesiat päťku). Ukázal som pilotovi vzorku v skúmavke, obyčajne mávol rukou a povedal „charašó, zapravľaj“ (dobre, môžeš plniť). Oni vypísali nejakú faktúru za benzín. Pýtali sa ma na množstvo. Nadiktoval som im číslo podľa tankmetru v litroch. Oni to zapísali ako kilogramy. Keď som prepočítal kilogramy na litre, mal som 20 až 30 lítrov benzínu naviac. Potom niečo ukazovali na papier a stále omieľali „tvoja família“. Chceli vedieť moje meno. Nerozumel som čo chcú, preto som ich uisťoval, že moja família je na Slovensku a majú sa dobre. Pochopil som to až vtedy, keď mi podávali pero, papier napísaný azbukou a ukázali prstom „família, imja tvoje“. Tak som to podpísal. Rusi mi stále dali niečo na pamiatku, čokoládu, konfety (čokoládove cukríky) a raz mi dal jeden dôstojník na tie časy supermoderné slnečné okuliare. Starí mazáci-frajeri silou-mocou chceli odo mňa tieto okuliare kúpiť. Nepredal som, ale za krabičku cigariet som ich požičiaval, keď išli do mesta na rande, aby sa mohli pred frajerkou vytiahnuť.

Celkove som mohol hodnotiť, že na vojenčine prežívam pohodu. Zákonitosť v živote je už raz taká, že po čase príde niečo, čo naštrbí náš pokoj. V jeden pekný deň som sa v autoparku opaľoval na slniečku. Okolo deviatej k nám zavítal jeden major vo funkcii riadiacieho lietania. Hľadal cisternára s benzínom. Prihlásil som sa. Nariadil mi, aby som sa riadne ustrojil, lebo okolo desiatej priletí Dakota - Líčko s vysokými sovietskymi dôstojníkmi. Lietadlo bude potrebné doplniť. Mám sa postaviť s cisternou na lúku k hangáru, tam to lietadlo naroluje. Vzorne upravený som pristavil cisternu na určené miesto a čakal. Za malú chvíľu očakávané lietadlo pristálo. Technik navigátor nasmeroval lietadlo na lúku vedľa mojej cisterny. Keď pilot vypol motory, otvorili sa dvere a z dverí vystrčili obyčajný rebrík. Po rebríku začali zostupovať dolu bruchatí sovietski vyšší dôstojníci. Pri zostupe im na hrudi cinkalo množstvo navešaných medajlí. Ich brigadírky mali o desať centimetrov väčší priemer ako nosili naši dôstojníci a nohavice mali široké, možno až 35 centimetrov. Pri chôdzi sa im hompáľali ako zástavy, akoby mali slúžiť na ovievanie topánok. U nás bola móda užších nohavíc, preto mi pripadali ako takí smiešní dedkovia. Postavili sa do polkruhu. Boli asi dvadsiati. Nakoniec vystúpil mladý nadporučík, ktorý im robil takého „poskoka“. Dedkovia boli v hodnosti od majora po plukovníka. Jeden z nich sa obrátil na mňa s otázkou, aký mám benzín. Povedal som po rusky, že 95-ku. Pýtal odo mňa vzorku. Pred ich zrakmi som napustil z odkaľovača skúmavku a podal im. Pozeral prvý oproti slnku a podal nasledujúcemu. Skúmavka putovala po celom polkruhu rozostavených „dedkov“, ktorí ňou potriasali a múdro si ju obzerali. Nikto z nich nič nevyriekol. Najstarší z nich niečo dôverne povedal mladému nadporučikovi, ktorý vybehol hore po rebríku a zmizol v útrobách lietadla. O chvíľu sa vynoril, nesúc prázdnu päťlitrovú fľašu od nakladaných uhoriek, pristúpil ku mne a povedal, že skúmavka je malá a nedá sa zistiť či benzín neobsahuje znečistenie pevnými časticami. Dal fľašu pod odkaľovač, aby som do nej napustil benzín. Stačilo mu asi dva litre. Vymyl fľašu a vylial benzín na zem ku cisterne. Naštval som sa a povedal, že stačí jedna odhodená zápalka alebo ohorok z cigarety a vypukne požiar. Ohrozí cisternu aj lietadlo. Zháčil sa. Napustil som mu asi do polovice fľaše, a tá putovala tak isto ako skúmavka. A výsledok? Vyhlásili, že benzín nevyhovuje. Obrátili sa na nášho majora, vedúceho lietania, aby zabezpečil inú cisternu s benzínom. Ten sa od strachu dobre neposral. Oboril sa na mňa, že ako je to možné, že mám nevyhovujúci benzín, že z toho vyvodí dôsledky a že budem podľa predpisov potrestaný. Ukázal som mu potvrdenie technika lietania, ktorý každý deň skontroloval filtre na hadiciach aj na čerpacom zariadení a podľa vzorky z odkaľovača uznal benzín za nezávadný. Sadol si ku mne do kabíny cisterny a prikázal, že ideme na druhú stranu letiska, kde sídlil 11. Letištný prápor. Tam vybavil, aby oni poslali ich cisternu s benzínom naplniť sovietske lietadlo. Vrátili sme sa, doprevádzaní cisternou z jedenástky. Ja som zastavil na ceste a vodič druhej cisterny zašiel až k lietadlu. Ten cirkus sa opakoval s tým rozdielom, že cisterna z 11-ky mala benzín 87 oktánový, čo som zďaleka videl, lebo mal modrú farbu oblohy. Ten vyhovoval iba do menších lietadiel. Napriek tomu tí ruskí lampasáci to hodinu prezerali a potom vyhlásili, že benzín je nevyhovujúci. Major sa krvopotne potil. Už cítil ako bude „sprdnutý“ za takéto medzinárodné fiasko, že nebol schopný doplniť vyhovujúce palivo a k tomu všetkému do lietadla „magučevo Sovietskovo sajúza“. Šofér z 11-ky sa otočil a odišiel s cisternou preč. Major pobehoval ako spráskaný pes, „sakra co teď udeláme“. Bolo už asi pol jednej. Odrazu sa vo dverách lietadla objavil dôstojník. Bol iba v košeli, zelené rajtky, čierne lesklé čižmy, kučeravý blonďák s brigadírkou frajerský posunutou na temeno hlavy. Zívol, poobzeral sa, roztiahol ruky a zvučným hlasom veselo zvolal „krasota majá“. Bol to pilot lietadla. Dedkovia papaláši sa obrátili k nemu a najstarší „plukas“ slavkay dakota li 2 1mu niečo vysvetľoval. Podskok nadporučík bežal s uhorkovou fľašou ku mne, aby som mu napustil z odkaľovača benzín. So vzorkou utekal k pilotovi, ja som išiel pomaly za ním. Pilot nevenoval veľkú pozornosť benzínu vo fľaši, iba mne zakričal známe „kakoj kerasin?“, „devenosto piať“, „charašo, zapravľaj“ a zmizol v lietadle. Medzitým sa prišiel na cirkus pozrieť aj hlavný technik lietania. Povedal som mu, aký cirkus robili tí starí dedkovia, ktorí ani sami nevedia čo v benzíne hľadali. Vypadalo to, že robili iba divadlo, asi aby si pilot mohol vyspať včerajšiu opicu z vodky. Poskok vytiahol drevený rebrík, vhodný na oberanie jablk a náš technik lietania sa podujal sám naplniť nádrž lietadla. Najšťastnejší bol major, riadiací lietania. Odišiel na svoje stanovište, lebo pre tento incident sa nevenoval svojim povinnostiam riadiaceho lietania. Obecenstvo sa rozišlo. Ruskí oficíri sa vyškrabali do lietadla. Ja som zvinul hadice a čakal som na podpísanie faktúry. Pilot sa vyklonil z dverí a zakričal mi „zachadí v gosti“. Vyškrabal som sa do lietadla, porozhliadol sa a dobre, že som nespadol z nôh. Trup lietadla bol úplne vybrakovaný. Vypadalo to tam ako prázdny vagón nákladného vlaku. V zadnej časti boli naukladané nové pánske, dámske a detské bicykle. Bolo ich tam asi 15. Na podlahe, po obidvoch stranách boli dlhé drevené lavice, urobené z foršní bez operadiel. Na týchto laviciach poslušne sedela „generalita“ dedkov, oficírov. Boli to vysokí dôstojníci, ale „načálnik“ bol pilot. Vydal im tichý rozkaz a oni ho plnili. Jeden z nich mi bez slova podpísal môj záznam, kde som im pripísal aj benzín čo vyliali z odkaľovača na zem a oni mi zase dali podpisať ích tlačivo, z ktorého mi dali kópiu. Pilot im pokynul „no davaj“. Poslušne si zobrali kufríky spod lavice a začali rozbaľovať kartónové krabice. Každý mal v kufri dve až tri fľaše pálenky. Jeden z nich mi podstrčil krabicu a ponúkal ma „kušaj, eto saľotka“. Nevedel som čo to je, tak som si zobral, niečo biele na povrchu s bielymi kryštálikmi soli. Ako som to dával do úst, zacítil som pach ryby. Dal som to do úst, bolo to veľmi slané. Bola to vysušená solená ryba bez kože, také niečo ako morské filé. Na to mi pilot podával fľašu s pálenkou. „Pi.“ Nejako som vykoktal vetu „mne nevazmožna piť, ja šófer“. „Što nevazmožna, pasmatrí, ja piľót,“ a prevrátil z fľaše do seba viac ako deci pálenky. Potom mi rozkazovačne podal fľašu: „pi.“ Spomenul som si na článok šesť „rozkaz nadřízeného musí být splněn bez odmluv a včas“. Potiahol som si z fľaše podľa nášho vtedy najväčšieho vzoru, sovietskej armády, tiež riadný hlt. Pálenka bola výborná a silná. Pozrel som na etiketu a čítal nápis v auzbuke „Ruskoj alaš“. Bola to výborná pálenka, vlastne rascový likér, ale najmenej 60 percentný. Rozlúčil som sa a odišiel s cisternou do autoparku. Obedoval som, hlavu som mal trochu oťapenú od alašu, preto som si ľahol do kabíny a driemal. Prebral som sa na to, ako ruská Dakota - Líčko rolovala (pohyb lietadla po letisku s vlastným ťahom motora) na ranvej (vzletová a pristávacia dráha). Za malú chvíľu odleteli. Spokojne som podriemkaval. Asi o pol hodinu som počul pristávať ďalšiu Dakotu. Už som mal tak cvičené ucho, že som rozoznal značku lietadla podľa zvuku motora. Keď Dakota rolovala na stojánku, s údivom som zistil, že je to tá istá Dakota, ktorú som plnil. Zľakol som sa. Čo sa stalo? Čo keď majú poruchu kvôli palivu? Basa ma neminie, možno aj prokurátor. Zarolovali na to isté miesto, kde predtým stáli. Napäto som sledoval dianie pri lietadle z kabíny cisterny. Videl som, že k lietadlu ide s pohotovostným autom, major, riadiaci lietania. Dlho rozprával s pilotom. Odišiel a za chvíľu sa vrátil. Doviezol dvoch mechanikov, ktorí sa začali „šťúrať v motore“. Riadiaci lietania rozprával s oficírmi a rukou ukazoval smerom k nášmu poľnému autoparku. Od skupiny dôstojníkov sa odpojila štvorčlená skupina a kráčala po ceste smerom k autoparku. So stiahnutým zadkom som vystúpil z auta a upozornil Honzu Zelfla, že ide k nám vzácna návšteva. On bol trochu taký poplašenec, že sa už začal zajakávať. „Cococóó, co chtějí“. Prišli k rampe. Honza im začal podávať hlásenie, oni ho pohybom ruky umlčali a najstarší plukovník ukázal na mňa. Rozkazovačne povedal: „Beri mašínu, pajeďem v gorod.“ Honza sa obrátil ku mne, že čo chcú. Povedal som mu, že s cisternou chcú ísť do mesta. Zmohol sa iba na trhané da, da, dáá! Pristavil som cisternu a nevedel som ako štyroch ľudí do kabíny usadím. Oni to vyriešili sami. Traja brucháči sa vtisli do kabíny, že ma pritisli k dverám tak, že som nohou ledva dosiahol na plynový pedál. Nadporučíka poskoka vyhnali hore na cisternu, kde si sadol na pozdĺžnu plošinku, ktorá bola po obidvoch stranách cisterny. Slúžila k tomu, aby vodič mohol chodiť a nahliadnuť do jednotlivých nádrží a skontrolovať ich uzavretie. Mal som obavy, lebo na túto cestu som nemal povolenie.

Do cestovného príkazu som napísal „Letište-Přerov. Doprava sovietskych dôstojníkov“. Išiel som pomaly, lebo som sa bál, aby mi ten nadporučík niekde z cisterny nespadol. Tí starí „plukasi“ mi v kabíne začali vysvetľovať, že chcú nakúpiť topánky. Vyslovili sa veľmi pochvalne o kvalite našich topánok. Jeden z nich povedal „vaše botinky, vsie lúče mira“ (vaše topánky sú najlepšie na svete). Zaparkoval som pred veľkou Obuvou, z ktorej vyšli po viac ako hodine a každý z nich si niesol asi po päť krabíc s topánkami. Natlačili sa s tým do kabíny tak, že ani nevideli cez predné sklo, lebo boli zavalení krabicami až po strop kabíny. Bol som šťastný, keď vystúpili na letisku. Veľmi som sa na nich naštval. Nemám rád falošných ľudí. Oni, vysokí dôstojníci Sovietskej armády, ktorú nám stále kládli za vzor, takým nečestným špinavým spôsobom nafilmovali aféru s palivom, dokázali sa vrátiť vraj pre poruchu motora, a to všetko preto, aby pilot vydrichmal „opicu“ a oni aby si mohli nakúpiť topánky. Toto bola pre mňa veľmi silná káva. Preto, keď konečne ich Dakota odletela, uľavil som si po rusky, tak ako som sa od nich naučil. „Eto charašo! Ivan uže pašól v čórty“. Ešte nejakú nadávku po rusky som pridal, ale to nemôžem napísať.
(POKRAČOVANIE)

Marian Slavkay

 

Ďalší kurz základnej prípravy hasičov absolvovali v Rakovnici

$
0
0
Ďalší kurz základnej prípravy hasičov absolvovali v Rakovnici

A znova sme ukončili ďalší kurz - základnú prípravu ČHJ DHZO, ktorú sme pripravili pre 32 absolventov, a v priestoroch denného stacionára v Rakovnici. Všetci frekventanti si svoje vedomosti poctivo nabrali, a v hasičskom odbore, čo je pre každého zaradeného dobrovoľného hasiča potrebné získavali a chceli vedieť viac. Dávali otázky lektorom zo školy, prostredníctvom ktorej sme túto prípravu mohli absolvovať. Odborná škola Dobrovoľnej požiarnej ochrany v Martine, nám zabezpečila túto prípravu na výbornej úrovni, ako všetky doteraz realizované, lektorovať nám boli veliteľ školy pán Stanislav Valko a lektor pán Miroslav Šoška. Obidvom ďakujem za dobrý prístup, za vzdelávací proces, ktorým ochotne vysvetlili všetky potrebné činnosti, či už v teoretickej ale aj praktickej časti.

Všetko bolo pre všetkých frekventantov jasné, a preto sme mohli pristúpiť aj záverečnej skúške, ktorú absolvovali všetci zaradení a vyhoveli. Gratulujem všetkým a prajem nech sa im darí na svoji domácich DHZO. Ďakujem aj starostovi obce pánovi Ľubošovi Leštákovi za zabezpečenie priestorov pre výuku, ale aj za znova bonus, občerstvenie pre všetkých účastníkov kurzu. Ďakujem za výborne pripravený guláš Milanovi Hlaváčovi, majstrovi kuchárovi, ale aj dobrovoľnému hasičovi, ďakujem. Teším sa na ďalšie spoločné stretnutia a záujemcom o školenia.

Mgr. Michal Terrai,
tajomník ÚzO DPO SR Rožňava

 


Na Klenovskej Rontouke sa jelšavskí hasiči prezentovali funkčným kočom z roku 1873

$
0
0
Na Klenovskej Rontouke sa jelšavskí hasiči prezentovali funkčným kočom z roku 1873

Mesto Jelšava prijalo pozvanie od Obce Klenovec na 40. ročník Klenovskej Rontouky prezentovať sa na Jelšavskom dvore. Účastníci z Jelšavy poňali toto pozvanie veľmi vážne a jelšavský dvor navštívilo mnoho záujemcov. Varili sa gemerské gule, bola ukážka ako sa vyrábajú gágoríky, prezentačný stánok a samozrejme sa prezentovali aj dobrovoľní hasiči. Do Klenovca sme priviezli historický, no funkčný koč z roku 1873. Hasiči nezaostali, tiež sa prezliekli do replík historických uniforiem z roku 1930. Záujemcovia si mohli popozerať klenot jelšavských hasičov, ale mohli si aj vyskúšať, ako s nim hasili naši predchodcovia. Bol to krásne strávený deň. Bolo nám potešením, že sme sa mohli zúčastniť tohto podujatia.

 

Gabriela Jakubecová

 

Dva semifinálové zápasy rozhodli o dvoch finalistoch futbalového turnaja o Pohár predsedu ObFZ Rožňava

$
0
0
Zo súboja FC Plešivec - Baník Rožňavské Bystré 2:3 o účasť vo finále turnaja o Pohár predsedu ObFZ Rožňava. Snímka zachytáva tretí gól hostí ktorý padol po hlavičke hráča Bystrého Liptáka-Gibu cez vysokého brankára Plešivca.

V tom najväčšom rozbehu Majstrovstiev svetra vo futbale v Rusku a týždeň po ukončení majstrovských futbalových súťaží na hornom Gemeri sa do záverečnej fázy dostáva aj prvý ročník futbalového turnaja O pohár predsedu ObFZ v Rožňave. Do semifinálových bojov sa dostali štyri mužstvá: FC Plešivec, Baník Rožňavské Bystré, Tatran Betliar a dorastenci MFK  Rožňava. Prvý zápas medzi FC Plešivec a Baníkom Rožňavské Bystré sa odohral v sobotu popoludní. Nedeľa zase rozhodovala, kto postúpi do finálového súboja, ktorý sa uskutoční 29. júna 2018 o 18.00 v Rožňave. Stretli sa vlastne dve generácie futbalistov. Dnes už druholigoví dorastenci MFK Rožňava a dospelí futbalisti Tatrana Betliar. Ako to vlastne bolo na ihrisku, dozviete sa nižšie. 

1. semifinále 23.6.2018 17.00 

FC Plešivec - Baník Rožňavské Bystré  2:3 (1:2), G: J. Fabian, Z. Laven – J. Bocko, R. Ďurský, J. Lipták-Giba, ŽK: A. Szaniszló - M. Tóth, R: D.  Poťmák, Div.: 150. 

FC: K. Molnár - Zs. Liptai, R. Volčko, Z. Laven, T. Čech (83. M. Laven), J. Fabian, A. Szaniszló (C ), R. Kováč, D. Szkokan (72. D. Szkokan), J. Lokos (72. R. Viola), Z. Tomi. 

Baník: M. Uhrin – J. Tomi (74. F. Znak), R. Jakab, T. Kuchta, M. Molnár, P. Kubej, Š. Dorkin (C ), J. Lipták-Giba (89. V. Lalík), M. Tóth, R. Ďurský (73. P. Milko), J. Bocko (46. S. Dzureň). 

V prvom semifinálovom zápase o Pohár predsedu ObFZ Rožňava sa stretli súperi zo VI. ligy Baník Rožňavské Bystré a zo VII. ligy v zastúpení FC Plešivec. Kým domáci si v uplynulom ročníku nevybojovali postup do vyššej súťaže vlastnými chybami, hostia sa zase do posledného kola snažili dosiahnuť v tabuľke desiate miesto. Hoci sa očakávalo, že po nevydarenom závere 7. ligy budú mať domáci problémy so zostavou, nastúpili kompletne. Všeličo sa hovorilo aj o Bystranoch. Na prekvapenie obidve mužstvá vzali tento súboj veľmi zodpovedne. Taktovku prevzali do rúk už od začiatku hostia, ktorí sa ujali vedenia v 1. polčase už 0:2. Po zmene strán však domáci vyšli na mokrý terén ihriska ako vymenení. Pritvrdili  hru a dokázali za polhodinu vyrovnať stav na 2:2. Nakoniec predsa len o víťazstve a postupe do finále rozhodli hostia gólom J. Liptáka-Gibu v 87. minúte. Prekvapením bolo, že po dvoch žltých kartách od rozhodcu za neustáleho odvrávanie kapitánom domácich, do druhého polčasu nastúpil aj po druhej žltej karte! Rozhodca ustúpil domácim aj po ich tvrdých zákrokoch, a tak muselo dôjsť i k striedaniu zranených hráčov. Keby však domáci boli s takýmto zanietením hrali svoju majstrovskú súťaž v 7. lige, mohli už dávno rozhodnúť o svojom víťazstve a postúpiť do 6. ligy. Je nepochopiteľné, že takýto dôležitý pohárový zápas rozhodoval iba jeden rozhodca, bez delegovania postranných hráčov, hoci dávno je po majstrovských zápasoch, a teda bolo z čoho delegovať. Podobné turnaje organizované okolitými ObFZ v mnohom nám dávajú návody na vylepšenie tohto turnaja v budúcom roku aj u nás.

2. semifinále 24.6.2017 o 16.00

MFK Rožňava U-19 – Tatran Betliar dospelí 1:2  (0:2), G: M. Ikri (z 11m) - L. Lorincz, R. Fabián, ŽK: B. Harabin - M. Arvay, R: G. Rási. Div.: 60. 

MFK: M. Deméň - T. Ivanič (C ), D. Lindák (65. M. Répasi), M. Ikri, A. Ragán, A. Smolko, T. Leštách, D. Duczman, B. Harabin, T. Duczman, M. Horváth (46. J. Ivanič),  

TATRAN: Ľ. Šofranko - S. Cirbes, I. Lorinc (C ), M. Marciš, D. Szilárdi, M. Ďuríček, R. Fabián, T. Handlovič, P. Boroš (80. D. Poťmák), L. Lorincz (61. L. Poťmák), L. Buday (46. M. Arvay). 

Po prvýkrát hrali dorastenci MFK Rožňava už ako účastníci II. ligy dorastencov. V tomto zápase si zmerali sily s účastníkom VI. ligy okresu, ktorý sa umiestnil v uplynulom ročníku na 2. mieste. Aj keď proti sebe nastúpili proti sebe dve vekovo rozdielne mužstvá, na výsledku to veľmi nebolo vidieť. Aj v tomto súboji sa hostia ujali dvojgólového vedenia a potom prepustili taktiku domácim. Tým sa nakoniec našla príležitosť na skórovanie, hoci pokutovým kopom. Bola to pre mladých rožňavských futbalistov šanca preveriť si sily pred vstupom do novej súťaže. V turnaji boli prínosom. 

Krátke VIDEO zo zápasu FC Plešivec - Baník Rožňavské Bystré 2:3

 

Majstrom Slovenskej republiky v behu na 60 m sa stal Roman Krokavec zo ZŠ J. A. Komenského v Revúcej

$
0
0
Majstrom Slovenskej republiky v behu na 60 m sa stal Roman Krokavec zo ZŠ J. A. Komenského v Revúcej

Majstrovstvá Slovenskej republiky v atletike v rámci Kalokagatie sa uskutočnili 19. júna 2018 v Trnave. Výprava športovcov zo Základnej školy J. A. Komenského v Revúcej bola malá, ale za to veľmi úspešná. Náš žiak deviateho ročníka Roman Krokavec, ocenený počas Dní mesta Revúca, si bezkonkurenčným šprintom vybojoval zlatú medailu v behu na 60 m. Svojím skvelým víťazstvom úspešne zavŕšil reprezentáciu našej školy a stal sa majstrom Slovenskej republiky. Vekom stále iba mladšia žiačka Nina Natália Vavreková sa tiež nestratila a v konkurencii 29 dievčat sa vo vrhu guľou prebojovala do finále, kde skončila na skvelom 7. mieste. Po zlate v atletike prišli aj ďalšie skvelé výsledky pre Základnú školu J. A. Komenského z Kalokagatie 2018 v Trnave.

V pretekoch letného biatlonu v kategórii žiačok ročník narodenia 2005 - 2006 obsadili všetky medailové pozície žiačky Základnej školy J. A. Komenského. Zlatú medailu získala Nina Natália Vavreková, striebro vybojovala Tamara Molentová a bronz Alexandra Štempelová.

Blahoželáme všetkým naším úspešným športovcom, ďakujeme im za super reprezentáciu našej školy, nášho mesta, biatlonu a atletiky v našom meste. Poďakovanie patrí učiteľom, trénerom za ich prípravu a rodičom za skvelú podporu.

ra trnava2018e 1s

ra trnava2018a 1   ra trnava2018d 1   ra trnava2018b 1

 

Sme hrdí na našu školu, sme hrdí na našich žiakov.

Marian Slavkay: Keď mi prišla karta narukovať (12)

$
0
0
Marian Slavkay: Keď mi prišla karta narukovať (12)

Ťažkosti s Erenami. 

Moje uspokojenie z toho, že som dal Ereny do poriadku, netrvalo dlho. Staré duše v pneumatikách stále spúšťali a do týždňa už niektoré znovu sedeli na ráfoch. Vyšší dôstojníci, ktorí chodili na stravu do jedálne, si všimli, že autá majú spustené pneumatiky. Začali kárať nášho Drahého Moriaka za zlý stav vozidiel pred jedálňou. Ten sa ihneď pustil do mňa, že ak nebudú Ereny do dvoch dní v poriadku, dá ma do basy. Odpovedal som mu drzo, že potešenie bude na mojej strane. Doporučil som mu, nech sa naučí obsluhovať čerpacie zariadenie, v prípade, že bude potrebné plniť lietadlá Divízneho roja, aby vedel lietadlá naplniť. Vedel som, že je nás šoférov málo. Keď niektorého z nás dal do basy, na druhý deň ráno prišiel veliteľ čaty vybrať svojho šoféra z basy, aby išiel jazdiť.

Ináč by nebol zabezpečený letový deň. Nasledujúci deň, ihneď po raňajkách, som sa pustil do práce. Defekty na Erenke sa robili veľmi ťažko. Bolo potrebné z disku vyraziť zaisťovací oceľový kruh. Samému to bolo veľmi ťažké. Boli sme však dobrý kolektív. Za pol hodiny mi došli z autoparku pomôcť asi štyria kamaráti, ktorých priviedol Jožo Gažúr. Vedeli, že sám to nezvládnem. Pustili sme sa do práce. Búchanie kladív a ruch okolo opráv pritiahol k nám „Moriaka“. Oboril sa na mojich kamarátov, ktorí mi pomáhali. „Kto vás na tuhle práci zadelil? Nemáte své úkoly? Dle vojenského řádu za udržování vojenské techniky v pořádku je zodpovedný voják, kterému to bylo přidelené, a to je vojín Slavkay.“ Vo mne zovrela zlosť. Takým ostravským spôsobom som mu to vysvetlil. Strčte si svoj vojenský řád do zadku, alebo hľadajte v ňom to, koľko vozidiel môže mať pridelené jeden vodič. Dajte nám aj po desať samopalov, aby sme mohli lepšie brániť našu vlasť. Moriak nabral svojú typickú tmavobordovú farbu a vyhrkol: „Vojín Slavkay. Se mnou budete mluvit slušne! To vaše vystupováni budu řešit podle třestního řádu večer v rozkaze.“ Odpovedal som mu, že má na to právo ako môj veliteľ. Ja mám tiež právo požiadať náčelníka štábu o rozhovor. Požiadam majora Koubka, aby posúdil, či uložením nesplniteľného úkolu, nie je z vašej strany voči mne „šikanovanie“. Zháčil sa, onemel, bez slova sa otočil a odišiel. Vyprevadili sme ho polohlasnými, nie práve najslušnejšími nadávkami. Naša akcia „defekty“ sa podarila a do obeda cisterny stáli na vlastných „nohách“ a v pozore „dle vojenských řádu a předpisú“. Vo večernom rozkaze som dostal za neslušné správanie „dútku“ a zarazené vychádzky na 10 dní. Prakticky to nebol žiadny trest, lebo v čase preškoľovania pilotov na IL-28-čky, boli stále letové dni a z autoroty nepustili na vychádzku ani nohu. Tento incident však medzi „Moriakom“ a mnou vyostril vzájomnú nevraživosť, ktorá nám vydržala až do posledného dňa mojej vojenčiny.

Sympatický pilot-kuriér

Krátko po tej príhode s Erenami, mi bolo vo večernom rozkaze uložené, aby som ráno o siedmej pristavil cisternu Erenu pred budovu veliteľstva pluku. Po prečítaní rozkazu mi „Moriak“ osobne zdôrazňoval, aby som ráno bol presný, lebo kuriér, ktorý letí do Prahy na veliteľstvo letectva, má presne stanovený čas odletu. Neodpustil si ešte poznámku „ať jste řádne ustrojen“. Pomyslel som si svoje. Ráno som si však dal na výzore záležať, lebo v budove pluku sídlili samé vysoké šarže a človek nevie na akého čudáka natrafí. Vyholený, našľapaný Pitralonom som naštartoval Erenu a päť minút pred siedmou už som stál pred budovou pluku. Na moje prekvapenie, na chodníku stál npor. Polák s nadporučíčkou v modrej uniforme. Bola to pekná sympatická blondína, vyššej štíhlej postavy. Uniforma jej sedela ako uliata a v ruke mala veľkú koženú tašku. Podišiel som k nej, vzorovo zasalutoval a zahlásil, že vozidlo som pristavil podľa rozkazu. Usmiala sa a povedala, že môžeme ísť. Obrátila sa k Polákovi. Povedala mu, že ju ostanem čakať na letisku, lebo nevie presne kedy priletí späť. Moriak sa podlízavo ukláňal a koktal „jó, jó, jó, to je v pořádku“. Ukláňajúc sa, salutoval a odchádzal. Pripadal mi ako „šašo jójójó“. Otvoril som jej dvere na kabíne. S úsmevom si sadla a vyhlásila, že ešte sa v cisterne neviezla. Išiel som normálne 70-kou. Došli sme na stojánku, kde mechanici Pepo s Harym už mali Štorch naštartovaný a motor bežal na malé obrátky. Nadporučíčka nasadla do lietadla a odletela. My sme si znovu začali užívať, tentokrát „slasti“ vojenčiny. Jeden z nich doniesol z jedálne pre letcov tzv. L-norma, nejaké výborné jedlo, ja som odišiel do Army kúpiť pivo. Lebedili sme si pri hudbe „Laxenberg“, čo Hary pustil z rádia Siebla. Pred štvrtou sme začuli bzučať „komára“, ako sme nazývali Štorcha. Za chvíľu sa objavil nad lesíkom za „ranvejou“ a po chvíli hladko pristál. Nadporučíčka šikovne narolovala s lietadlom na stojánku a odišla do jedálne najesť sa. Keď nasadla do Ereny, z tašky mi vysypala na sedadlo samé dobrôtky, ktoré pozberala v jedálni. Boli to čokolády, cukríky, napolitánky aj ovocie. To všetko dostávali letci ako prídavok k jedlu, ale oni to už ani nejedli, ani nebrali so sebou. Nadporučíčke sa zapáčilo mať osobnú dopravu s cisternou, tak si ma stále vyžiadávala na dovoz aj na plnenie lietadla. Mechanici mi povedali, že sa nedávno vydala za jedného poručíka – meteorológa, ktorý slúžil na riadiacej veži. Bývali na sídlisku v Přerove. Predtým, keď priletela neskoršie, mala ťažkosti dostať sa z letiska do mesta, preto jej odvoz a dovoz s cisternou veľmi vyhovoval. S Pepom a Harym sme často tipovali, že kto u nich doma velí. Poručík a či nadporučík. Či má povolené poručík byť na nadporučíčke, alebo musí to byť opačne. To sme sa však nikdy nedozvedeli. Tie dobrôtky mi stále donášala, keď priletela, a ja som to rozdával chlapcom na izbe.

Nakoľko sme nemali na letisku vlastnú nádrž na benzín, musel som plniť moje cisterny na letiskách v rôznych mestách republiky. Dodávku benzínu vybavoval náčelník PHM npor. Davidek, ktorý mi dal žiadanku a s cisternou som išiel na určené letisko po benzín. Najčastejšie som chodil po benzín do Chocne, Brna, Prostějova a niekoľko ráz som bol aj na letisku Mokraď pri Liptovskom Mikuláši. S cisternou Tatrou aj s cisternovým vlekom o obsahu 3000 litrov som sa vracal zo Slovenska prevažne cez horské priechody Makov alebo cez Starý Hrozenkov, čo boli náročné a vyčerpávajúce jazdy. Na jazdy som sa pripravoval veľmi svedomito, lebo som si bol vedomý, že keď mi niečo na vozidle zlyhá, všetko si musím vyriešiť sám. Nikdy ma zo služobnej cesty nepritiahli, čo bol výsledok mojej dobrej a svedomitej prípravy vozidla.
(POKRAČOVANIE)

Marian Slavkay

 

Múzeum bude počas jedného týždňa patriť prázdninovým bádateľom

$
0
0
Múzeum bude počas jedného týždňa patriť prázdninovým bádateľom

Banícke múzeum v Rožňave, zariadenie Košického samosprávneho kraja, ponúka deťom aj počas letných prázdnin možnosť hravou a zážitkovou formou naučiť sa niečo nové, zabaviť sa a popritom spoznať nových kamarátov. Pripravilo pre ne denný múzejný tábor Prázdninoví bádatelia. Na deti čaká bohatý program. Spoznajú život baníkov a ich prácu, dokonca sa vyberú aj na poznávací výlet do banského skanzenu v Čučme. Spolu so Štátnou ochranou prírody SR objavia krásy NP Slovenský kras a prejdú sa náučným chodníkom ku Krásnohorskej jaskyni, na ktorom sa dozvedia množstvo zaujímavostí o okolitej prírode. Neobídu ani Andrássyho obrazáreň, kde budú môcť nabrať inšpiráciu pre následné tvorivé aktivity. Múzejníci deti prevedú aj Historickou expozíciou Baníckeho múzea

v Rožňave. Tu sa zoznámia s remeslami rožňavských cechov a potom si budú môcť vyzdobiť šnurkový vak modrotlačovou technikou, či tanier podľa vlastného vkusu. Deti určite zaujmú aj rôzne interaktívne hry.

Denný múzejný tábor bude prebiehať denne od 30. júla do 3. augusta 2018, od 8:00 hod. do 15:30 hod. Je určený pre deti od 6 do 10 rokov. Počet zúčastnených detí je limitovaný, preto je potrebné sa prihlásiť čo najskôr, najneskôr však do 20. júla 2018. Účastnícky poplatok je vo výške 70,- €/5dní a zahŕňa vstupy do všetkých expozícií Baníckeho múzea v Rožňave, dopravu, pedagogický dozor, obed, pitný režim, materiál a pracovné pomôcky pre tvorivé dielne. Zmena programu tábora je vyhradená. Tešíme sa na všetky deti, ktoré budú chcieť s nami prežiť leto aktívne. ☺

Erika Hermélyi Gecelovská

 

Náučný prieskumný chodník Zelená hranica

$
0
0
Náučný prieskumný chodník Zelená hranica

Náučný chodník je cezhraničný, prechádza cez dva štáty – Slovensko a Maďarsko, cez Národný park Slovenský kras a Národný park Aggtelek. Vznikol v rámci európskeho programu Krajina roka 2010/2011. Chodník je obojsmerný, môže sa naň vstúpiť od jaskyne Domica pri pamätnej tabuli Národného parku Slovenský kras, ale podľa číslovaných náučných panelov začína pri vstupnom areáli jaskyne Baradla v Maďarsku a končí pri vstupnom areáli jaskyne Domica. Od jaskyne Baradla pokračuje dolinou Baradla, na konci ktorej sa stočí k štátnej hranici. Odtiaľ pokračuje popri Kečovskom potoku, stúpa pod kótu Poroňa, odkiaľ lesnou cestou postupným klesaním dôjde k vstupnému areálu jaskyne Domica.

Celková dĺžka chodníka je 7,5 km a má dvanásť zastávok: 1. Poľné zvieratá, 2. Motýlia pastva, 3. Stopár, 4. Obyvatelia hrabanky, 5. Les rozpráva, 6. Hlasy bez hraníc, 7. Koľko skočí?, 8. Pece na pálenie vápna, 9. Miesto na oddych, 10. Líščia nora, 11. Liečivé rastliny, 12. Vnímaj chodidlami. Text na informačných paneloch je v slovenčine, maďarčine a angličtine. Pri šiestom paneli prechádza chodník cez štátnu hranicu a informuje o voľne prechodnej zelenej hranici od roku 2007.

nch zelen hranica 010

Texty na informačných tabuliach prinášajú rôzne informácie o zaujímavostiach a mnohých rekordoch rastlinnej a živočíčnej ríše, ale aj o dôležitom zdroji príjmov pre ľudí okolitých obcí, hlavne Kečova a Aggteleku. Viaceré tabule sú interaktívne s hádankami, úlohami a hrami (Napríklad: Nájdi k zvieratám, ktoré sú na hornej kocke ich potravu, pod nimi k nim patriaci povrch tela, potom z čoho sa vyvinú! Keď si šikovne otáčal kocky, v jednom rade si dostal zrozumiteľné slovo vo vlastnom jazyku. Alebo: Keď sa tu poobzeráš, nájdeš rôzne druhy stromov. K ich určeniu ti pomôžu zberné krabice. Pozbieraj pár listov a plodov a vlož ich do správnej krabice!) Náučný chodník je príťažlivý, veľmi vhodný pre deti, ktoré sa mnoho naučia o prírode zábavnou formou, ale mnoho kurióznych a neznámych informácií sa dozvedia aj dospelí.

Pri vstupnom areáli jaskyne Domica, pri pamätnej tabuli Národného parku Slovenský kras začína aj ďalší náučný chodník Domica a okolie.

Pripravuje Marta Mikitová

 

Slovenský biatlon sa na víkend presťahuje do Revúcej

$
0
0
Slovenský biatlon sa na víkend presťahuje do Revúcej

Počas víkendu 30.6. – 1.7.2018 sa na strelnici v Revúcej smerom na Muránsku Dlhú Lúku uskutoční II. kolo Viessmann pohára v letnom biatlone vo všetkých vekových kategóriách. Okrem domácich biatlonistov z Klubu biatlonu Magnezit Revúca budú mať diváci možnosť v kategórii dospelých vidieť pretekárov z celého Slovenska. Súťažiť sa bude v sobotu v rýchlostných pretekoch, pri ktorých nezostrelenie terčov znamená pre pretekárov bežať trestné kolá naviac. V nedeľu budú dospelí, juniori a dorastenci súťažiť vo vytrvalostných pretekoch, kde sa za nezostrelené terče prirátavajú trestné minúty. Žiaci budú mať premiérovo v Revúcej nový typ pretekov – preteky obratnosti v biatlone, ktoré zahŕňajú viacero pohybových aktivít a zaručujú divácky zaujímavejší priebeh pretekov.

Seniorské a juniorské kategórie budú súťažiť v dopoludňajších hodinách, žiacke kategórie sú naplánované na popoludňajšie hodiny.

Ako je už tradíciou, v Revúcej sa v sobotu po ukončení žiackych pretekov bežia aj preteky prípravky – na tieto preteky môžete prihlásiť svoje ratolesti vo veku od 5 do 9 rokov priamo v dejisku MS.

Autorom tohtoročného plagátu je bývalý pretekár Klubu biatlonu Magnezit Revúca, dnes šikovný grafik Gabriel Nagypál.

Viac informácií, ako aj súťaž o tričko s biatlonovým motívom nájdete na facebookovej stránke Klubu biatlonu Magnezit Revúca.
Príďte zažiť atmosféru napätia a povzbudiť našich športovcov!

KB Magnezit Revúca


Branno - účelové cvičenie pre žiakov ZŠ s MŠ v Jelšave

$
0
0
Branno - účelové cvičenie pre žiakov ZŠ s MŠ v Jelšave

V pondelok 25. 06. 2018 starší referenti OO PZ v Jelšave zorganizovali v spolupráci s vedení ZŠ s MŠ a Mestom Jelšava branno - účelové cvičenie pre žiakov Materskej a Základnej školy v Jelšave. Trasa tohto cvičenia viedla zo Základnej školy smerom na „Rybníky“ ku „Strelnici“. Po trase boli štyri stanovištia: I. stanovište – Miestna organizácia Slovenského červeného kríža Jelšava – deti tu ošetrovali zranenia podľa pokynov. II. stanovište – príslušníci OO PZ v Jelšave predstavili deťom služobné prostriedky, ktoré používajú pri svojej práci, ako aj deťom vysvetlili svoju činnosť. III. stanovište – Dobrovoľný hasičský zbor mesta Jelšava ( DHZM ) – deti na tomto stanovišti sa učili, ako použiť plynové masky, prechádzali cez zadymený tunel v maske a používanie mapy a buzoly

v prírode. IV. stanovište - členovia Mestského poľovného združenia Jelšavan predstavili deťom muníciu, zbrane, prostriedky a nástroje, ktoré používajú v prírode a aká zver sa najčastejšie vyskytuje v blízkom regióne a poučili, ako sa správať v lese pri stretnutí so zverou.

Žiaci so Základnej školy sa vystriedali na všetkých stanovištiach po ročníkoch.
Deti z Materskej školy prešli len ku 4. stanovišťu, kde po ukážke poľovníkov si mohli pozrieť aj hasičské auto.
Branno – účelového cvičenia sa spolu zúčastnilo 410 detí.

Všetci prítomní prežili krásny deň v prírode. Poďakovanie patrí všetkým zúčastneným.

Gabriela Jakubecová,
DHZM Jelšava

Zo ZŠ Sama Tomášika s MŠ v Lubeníku poďakovali DHZ v Jelšave za pomoc pri nedávnej povodni

$
0
0
Zo ZŠ Sama Tomášika s MŠ v Lubeníku poďakovali DHZ v Jelšave za pomoc pri nedávnej povodni

Dobrovoľný hasičský zbor mesta (DHZM) Jelšava je v roku 2018 zaradených do kategórie A na základe celoplošného rozmiestnenia síl a prostriedkov hasičských jednotiek na Slovensku. Z toho dôvodu na vyzvanie Krajského operačného strediska v Banskej Bystrici sme povinní vykonať aj výjazd mimo mesta Jelšava. Tak to bolo aj 13. júna 2018, keď jednotka DHZM bola vyslaná do obci Lubeník, kde vykonali technické zásahy – odčerpávanie vody z priestorov autoservisu, Základnej školy Sama Tomášika s materskou školou a na Obecnom úrade. Zásah bol vykonaný na DA Mitsubishi v počte 1 + 2 a na CAS 15 IVECO DAILY v počte 1 + 7. Voda sa odčerpávala za použitia čerpadiel a zásahy spolu trvali 3 hodiny 28 minút. 

 SKM C224e18062613040 0001Zo Základnej školy Sama Tomášika s materskou školou v Lubeníku sme 22. júna 2018 dostali poďakovanie, ktoré citujem:

Ďakujeme za pomoc, profesionalitu a schopnosť rýchleho nasadenia a koordinácie, ktorú preukázali členovia DHZ Jelšava pod vedením veliteľa zásahu Ing. Pavla Zapletala.

Vďaka ich pomoci bola možná okamžitá likvidácia následkov prívalového dažďa, ktorý 13. 06. 2018 vo večerných hodinách zasiahol obec Lubeník a vážne ohrozil prevádzku školy, nakoľko boli zaplavené vnútorné priestory Základnej školy Sama Tomášika s materskou školou.

S úctou

PaedDr. Vladimír Gažúr, v. r.
riaditeľ školy

 

Gabriela Jakubecová

 

Gróf Dionýz Andrássy a jeho obrazáreň v Krásnohorskom Podhradí prostredníctvom prednášky Mgr. Evy Lázárovej

$
0
0
Gróf Dionýz Andrássy a jeho obrazáreň v Krásnohorskom Podhradí prostredníctvom prednášky Mgr. Evy Lázárovej

Dňa 21.06.2018 ( štvrtok) sa uskutočnila vo vestibule Galérie Baníckeho múzea v Rožňave prednáška na tému: Gróf Dionýz Andrássy a jeho obrazáreň v Krásnohorskom Podhradí a prednášajúcou bola Mgr. Eva Lázárová – odborná pracovníčka Baníckeho múzea v Rožňave. Na prednáške sa zúčastnili študenti Gymnázia P.J. Šafárika v Rožňave. Úvod prednášky patril rodu Andrássyovcov, a to konkrétne ich monockej vetve, rodičom Dionýza, súrodencom a krátko jeho mladosti a životnej ceste. Nasledovali informácie ohľadne úmyslu, projektov a výstavby obrazárne. Do tohto účelového a moderného objektu (bol elektrifikovaný a teplovzdušne vykurovaný) bola pôvodne umiestnená zbierka umeleckých diel grófa Dionýza. Objekt bol sprístupnený 1. júna v roku 1909.

V roku 1967 sa dostáva do správy Baníckeho múzea v Rožňave, kde patrí dodnes.

rv EL DSC 5094 1   rv prednaska DSC 5095 1   rv Andrássyho obrazáreň 1

Záverom prednášky bolo pozvanie na prehliadku výstavy Františka Gyurkovitsa – maliara Lučenca, ktorá je v súčasnosti inštalovaná v tomto historickom výstavnom priestore.

Mgr. Eva Lázárová,
odborná pracovníčka
Baníckeho múzea v Rožňave

 

Ahoj Bratislava !

$
0
0
Ahoj Bratislava !

Pomaly sa blíži koniec školského roka. Pre deviatakov tento školský rok, tak ako každý, končí prijatím na strednú školu. Uvedomili si totiž, že čas, ktorý spolu trávia, sa im už nezávratne kráti a chceli by ho posledné dni výnimočne prežiť. Rozhodli sa pre Bratislavu. Príjemným spestrením im boli aj revúcki Zocháči z ôsmeho ročníka, ktorí v piatok 22.6.2018 neváhali ísť s nimi. Prvou zastávkou bola televízia Markíza. Sledovanie televízie je ich každodennou súčasťou, a preto mali jedinečnú príležitosť dostať sa priamo do centra TV Markíza. Zoznámili sa s technikou a štúdiami. Na chvíľu sa zo Zocháčov stali moderátori spravodajstva, Reflexu, ba dokonca Telerána. Naviac pri našej návšteve sme stretli aj nám známe osobnosti, ktoré poznáme z obrazovky. Prejsť sa po štúdiách, dostať sa do

strižní, vyskúšať si to za kamerou, nahliadnuť do redakcie, či maskérne, to všetko mohli naši Zocháči vidieť. Najväčšiu radosť však mali zo stretnutia s redaktormi. Odchádzali s kopou zážitkov, fotiek a krásnych spomienok.

Druhou zastávkou bola Národná rada SR. Zocháči sa oboznámili s históriou vzniku NR, spoznali štátne symboly, prehliadli si obrazy akad. maliara Brunovského. V zasadacej sále parlamentu sa dozvedeli o činnosti poslancov. Členovia parlamentu nemali v tento deň zasadnutie, ale Zocháčov pozdravil poslanec NR PhDr. Anton Hrnko a poslanec Mgr. Martin Poliačik.

Žiaci boli s exkurziou, ako aj s celkovým programom dňa veľmi spokojní, získali nové informácie a nové zážitky, ktoré boli pre našich deviatakov posledné.

Mgr. Iveta Špaldová

 

Galerijno-pedagogická hodina k výstave Od ihly po šijací stroj

$
0
0
Galerijno-pedagogická hodina k výstave Od ihly po šijací stroj

„Ej, krajčíri, krajčíri
zo šíreho sveta,
ušite mi sukničku
z makového kveta.
Ja ti sukňu ušijem
z kveta makového,
ty mi budeš cverny priasť
z dažďa májového...“

Takáto riekanka sa ozývala v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave počas galerijno-pedagogických hodín, ktoré sa konali ako sprievodné podujatie k výstave Od ihly po šijací stroj pre deti z materských škôl. Takto naladení škôlkari sa najprv oboznámili s obsahom výstavy. Prezreli si staré šijacie stroje, krajčírske pomôcky, ukážky pánskeho a dámskeho odevu. Vystavené kusy priblížili deťom život a prácu niekdajších krajčírov a zaviedli ich do čarovného sveta plného nití a stehov.

rv od ihly IMG 20180529 115531 cPo prehliadke výstavy deti čakala interaktívna hra, v rámci ktorej mali roztriediť krajčírske pomôcky od iných. Spomedzi rôznych metrov na meranie mali spoznať krajčírsky meter, rozpoznať krajčírsku kriedu od riadnej školskej, krajčírske nožnice od záhradných. Museli vedieť, že ihly, nite, náprstok, gombíky patria krajčírom a dierkovače, štetce, špendlíky iným povolaniam. Múzejno-pedagogické hodiny boli ukončené tvorivou dielňou.

Každé dieťa si vyrobilo krásnu podušku, do ktorej sa zapichávajú ihly.

Pestrofarebné podušky – ihelničky urobili deťom radosť. Z galérie odchádzali s úsmevom na tvári.

Gabriella Badin,
Banícke múzeum v Rožňave

 

Viewing all 4497 articles
Browse latest View live