Quantcast
Channel: Spravodajstvo z horného a stredného Gemera
Viewing all 4377 articles
Browse latest View live

MAREC v Malohonte: V hlavnej úlohe divadlo

$
0
0
V nedeľu 5. marca 2017 zavíta do Hnúšte bábková divadelná hra Huncút Gašpar, ktorá poteší predovšetkým detských divákov.

Divadlo, divadlo a ešte raz divadlo. V marci nás čaká niekoľko zaujímavých divadelných predstavení v Hnúšti, v Rimavskej Sobote a v Tisovci, ale aj šou Miroslava Donutila v Revúcej, koncert saxofónového kvarteta a vážnej hudby či zaujímavé výstavy.

Divadelné predstavenia
V nedeľu 5. marca 2017 zavíta do Hnúšte bábková divadelná hra Huncút Gašpar, ktorá poteší predovšetkým detských divákov. Tradičný príbeh na motívy hier starých ľudových bábkarov o Gašparkovi a jeho šikovnosti začína o 16:00 hod. v Dome kultúry.
rs rodinny prievan aRodinný prievan je názov skvelej komédie, ktorá prináša mikroskopický pohľad do života jednej rodiny, ktorá je "postihnutá" tým najkrajším spôsobom. Toto divadelné predstavenie s hviezdnym hereckým obsadením si môžete pozrieť vo štvrtok 9. marca o 18:00 hod. v Dome kultúry v Rimavskej Sobote.
O deň neskôr (10.03.) sa uskutoční tanečné divadlo pod názvom Na konci svitá, ktorým si v Hnúšti pripomenú 30. výročie vzniku súboru moderného tanca ECHO.
Divadlom bude žiť aj mesto Tisovec, kde v nedeľu 12. marca vystúpia členovia umeleckého súboru Divadla J. G. Tajovského zo Zvolena v komédii Život je taký. Divadelná hra pravdivo a do hĺbky hovorí o základných situáciách manželského vzťahu, ktoré pozná väčšina manželských párov.
Pre tých najmenších je určené aj hudobné divadelné predstavenie Paci Pac, ktoré sa koná v nedeľu 19. marca v Kokave nad Rimavicou.

ra donutil revucaŠou plná humoru a zábavy
Kto by nepoznal vynikajúceho českého herca a skvelého rozprávača Miroslava Donutila? Svojimi príhodami a ich geniálnym podaním v novom programe Cestou - necestou vás rozosmeje, zabaví, ohúri, ba dokonca aj rozplače. Nenechajte si ujsť jeho šou, s ktorou sa predstaví v utorok 7. marca v Revúcej.

Koncerty
Milovníci hudby si prídu na svoje najprv vo štvrtok 16. marca v Hnúšti, kde odohrá svoj koncert saxofónové kvarteto Saxophone Syncopators a následne v utorok 21. marca v Rimavskej Sobote, kde sa uskutoční koncert vážnej hudby Harfové impresie.

Zaujímavé výstavy
Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote ponúka niekoľko zaujímavých výstav. Jednou z nich je aj výstava Vtáky Gemerskej pahorkatiny, ktorá bude otvorená v stredu 1. marca a potrvá do 10. mája. Predstaví vám viac ako 100 druhov vtákov, ktoré môžete spoznať pomocou preparátov, fotografií, krátkych popisov a nahrávok vtáčieho spevu, ktorý sa územím nášho regiónu nesie počas jarných rán.
Z ďalších výstav určite zaujme Zbierka potápačskej techniky Petra Ferdinandyho z Revúcej, ktorý sa jej zbieraniu venoval štyri desaťročia svojho života. Pozostáva z 504 kusov najrozličnejších častí potápačskej výstroje, ktoré sú doplnené o fotografie zhotovené pod vodnou hladinou. Výstavu si môžete pozrieť do konca apríla.
V knižnici v Hnúšti prebieha výstava fotografií z minuloročnej súťaže Malohont mojimi očami, ktorá bude dostupná ešte do konca marca.

V mene organizátorov vás na všetky podujatia srdečne pozývame.
Ďalšie podujatia pripravované v tomto roku v regióne Malohont a jeho okolí, ako aj kontakty na organizátorov nájdete v Kalendári podujatí 2017.
Zmena termínov a programu podujatí vyhradená!

Ing. Miroslava Vargová

 


V Gemerskej knižnici Pavla Dobšinského v Rožňave pripravili 3. marca 2017 Deň otvorených dverí

$
0
0
V Gemerskej knižnici Pavla Dobšinského v Rožňave pripravili 3. marca 2017 Deň otvorených dverí

(Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave – tlačová správa) – Zamestnanci Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave, kultúrneho zariadenia Košického samosprávneho kraja pripravili pre návštevníkov knižnice v piatok 3. marca 2017 Deň otvorených dverí.

Vynález kníhtlače Johannesom Gutenbergom veľmi zmenil celú históriu knihy. Dovtedy veľmi pomalé prepisovanie kníh stratilo zrazu opodstatnenie. Tlačené knihy sa stávajú

dostupnejšie a žiadanejšie. Kniha, ktorej podobu a funkciu dnes poznáme z knižníc alebo pultov kníhkupectiev, prechádzala dlhým vývojom, ktorý prebiehal celým radom generácii a storočí.

Možno ste sa neraz zamýšľali nad tým, akú cestu „prejdú“ knihy, ktoré sa nakúpia do knižnice, kým sa dostanú do rúk čitateľovi. O tom, čo všetko je potrebné urobiť, Vám prezradia na úseku doplňovania - „Kúpili sme knihy...?“

„Marec je mesiac knihy už od roku 1955, kedy ho vyhlásili na počesť Mateja Hrebendu. Cieľ bol jednoduchý – podpora trvalého záujmu o knihy a čítanie. A o to sa snažíme aj my pri tých najmenších, na úseku pre deti a mládež,“ povedala pracovníka Darina Nogeová. V piatok sa môžu návštevníci bližšie zoznámiť aj s bábkovým divadielkom - „Zahraj si bábkové divadielko“.

V dnešnej dobe sa mnohí mladí rozhodnú ísť študovať na vysoké školy. To, ako si zjednodušiť konzultácie a svoje požiadavky zrealizovať rýchlejšie Vám priblížia a vysvetlia na úseku náučnej literatúry. „Citovanie a parafrázovanie pod čiarou“ - informácie nielen pre vysokoškolákov, ale i množstvo iných zaujímavých tém na spestrenie voľného času Vám odporučia pracovníčky tohto úseku. Dozviete sa aj „Zaujímavosti študovne“.

Poznáte niekoho, kto má problém so zrakom a je vášnivý čitateľ kníh? Aj na toto sme v našej knižnici našli riešenie. Úsek beletrie už niekoľko rokov spolupracuje s knižnicou pre nevidiacich v Levoči - „Dá sa čítať ušami?“ - zvukové knihy pre zdravotne znevýhodnených.

Nielen hovorené slovo, ale aj hudba nás sprevádza po celý život. Dobrá nálada, zlá nálada alebo len tak, ako kulisa - „Keď končia slová, začína hudba“. Zoznámte sa s úsekom umenia a hudby.

„Pohľad do regionálnej literatúry“ - publikácie vydané o regióne i publikácie, ktoré vydali regionálni autori. Literatúra, ktorá sa zhromažďuje na jednom mieste, požičiava sa len výnimočne, ak je z daného titulu viac kusov. Väčšinou sa študuje v knižnici.
Ak ste pracovne a časovo veľmi vyťažení, resp. vám vôbec počas celého týždňa nezvýši čas, aby ste nás navštívili v hlavnej budove v meste na Lipovej ul., máte možnosť navštíviť našu pobočku na sídlisku Juh, ktorá je otvorená tri dni v týždni. „Čo ponúka knižnica na sídlisku Juh?“ Zastavte sa v piatok na DOD od 13:00-17:00 hod. v budove na ul. Jovická 66.

V Gemerskej knižnici Pavla Dobšinského v Rožňave, kultúrnom zariadení Košického samosprávneho kraja sa v piatok 3. marca 2017 bude konať Deň otvorených dverí. Zoznámte sa s činnosťou jednotlivých úsekov i „Top knihami“. V tento deň sa budú odpúšťať pokuty za podmienky, že vrátite všetko, čo ste si v minulosti od nás požičali. Peňaženku Vám 3.3.2017 u nás netreba...

Výpožičný čas ul. Lipová č. 3 – hlavná budova:

Pondelok    7:30 – 18:00
Utorok        7:30 – 18:00
Streda        7:30 – 18:30
Štvrtok zatvorené
Piatok        7:30 – 18:30
Sobota       7:30 – 12:30

Výpožičný čas ul. Jovická 66 – Sídlisko JUH :
Utorok       8:00 – 16:00
Streda       9:00 – 18:00
Piatok      13:00 – 17:00

obedňajšia prestávka

Tatiana Bachňáková

 

Polomské matičiarky v obecnej knižnici medzi novými knihami

$
0
0
Polomské matičiarky v obecnej knižnici medzi novými knihami

Slnkom zaliate ráno druhého marca 2017 a členky Miestnej organizácie Matice slovenskej v Gemerskej Polome opäť obuli športovú obuv a vybrali sa za pravidelným športom do okolia našej obce. I keď je pod nulou a mráz stále poštipkuje, veď pani zima ešte kraľuje, naše ženy MATIČIARKY nič neodradí. Príroda je krásna, tak prečo nenasýtiť telo. Cesta späť vedie okolo obecnej knižnice, prečo sa teda nezastaviť a nenakuknúť. Chuť pozrieť si ponúkané knižné novinky našej kultúrnej ustanovizne, o ktorých sa písalo v našich novinách,

zvíťazila. Pár krokov po schodoch, sme na poschodí a stojíme pred dverami do oddelenia výpožičiek. Ako keby nás čakali, na stole hŕba kníh, a tak pekne v športovom, sme sa začali naťahovať a už aj vyberať. Každá okomentovala tú svoju vybratú knihu, pridala osobné hodnotenia známych autorov z ponuky a veru že bolo z čoho vyberať. Medzitým sme sa dozvedeli, že knihy boli zakúpené z finančných prostriedkov Fondu na podporu umenia. Finančne prispela aj samotná obec. Je fajn, že aj obci záleží na ľuďoch v nej, ktorí čítajú, vzdelávajú sa a takto relaxujú, či obohacujú svojho ducha - nevynímajúc mladých, ktorí v našej obci hojne knižnicu navštevujú.
„Je zúfalé nemať rozčítanú krásnu knihu, nemať v zásobe nič, čo by sme mohli otvoriť bez sklamania.“  Lucie Delarue-Mardrus

Dana Červenáková

 {oziogallery 789}

 

Regionálne kolá celoštátnych súťaží Cineama, AMFO a Výtvarné spektrum aj v Rožňave

$
0
0
Regionálne kolá celoštátnych súťaží Cineama, AMFO a Výtvarné spektrum aj v Rožňave

Gemerské osvetové stredisko aj v roku 2017 vyhlasuje a organizuje tradične v jarnom období súťaže umeleckej tvorivosti pre neprofesionálnych výtvarníkov, fotografov a filmárov.
„Našim cieľom je podporiť nezávislých tvorcov umenia vo všetkých žánroch. Keďže sú súťaže bez tematického vymedzenia, vytvárajú priestor na umelecké stvárnenie skutočnosti, na vyjadrenie vlastných názorov, skúseností a videnia sveta autorov prostredníctvom fotografií, krátkych filmov, či výtvarných diel,"

dom tradicnej kultury logohovorí riaditeľka Gemerského osvetového strediska v Rožňave Helena Novotná a dodáva: „Radi v našom Dome tradičnej kultúry Gemera odprezentujeme tieto diela a umožníme rozvíjať záujmy, umeleckú kreativitu, nadanie aj technické schopnosti autorom všetkých vekových kategórií v zmysle propozícií jednotlivých súťaží."

Súťaže sú postupové, z regionálnych kôl postupujú najúspešnejšie diela na krajské a prípadne na celoštátne kolo. Významnou súčasťou okrem prezentácie autorských počinov sú vzdelávacie rozborové semináre s odborníkmi v jednotlivých oblastiach, ktoré pomáhajú skvalitňovať a zlepšovať technickú, ale aj umeleckú úroveň tvorby. Nemenej dôležitá je príležitosť na stretnutie, konfrontáciu, či výmenu skúseností medzi autormi navzájom.

Podrobné informácie o technických podmienkach a súťažných kategóriách jednotlivých súťaží nájdete na webovej stránke Gemerského osvetového strediska www.gos.sk.
Anežka Kleinová

rv small amfo arv small regio a rv small vytvarne spektrum a

Revúcki seniori podľa zaužitých tradícií na záver fašiangov pochovali basu

$
0
0
Revúcki seniori podľa zaužitých tradícií na záver fašiangov pochovali basu

S hlbokým zármutkom v srdiečku a veľkou slzou v oku dávame na známosť všetkým pozostalým príbuzným a známym, že nás opustila naša drahá milovaná a preklínaná kamarátka BARBORA BASOVÁ. Našu drahú zosnulú vyprevadíme na poslednej ceste k jej 7 týždňovému odpočinku.
Takto, ešte pred koncom tohtoročných fašiangov zvolával výbor ZO JDS v Revúcej svojich členov na Pochovávanie basy, ktoré si naplánovali na 28. februára 2017

o 19-ej hodine v spoločenskej miestnosti ALFA Mestského kultúrneho strediska v Revúcej. Chceli takto zároveň umožniť svojim členom, aby sa aspoň na chvíľu spoločensky zabavili s programom, ktorí si sami pripravili.
Revúcka ZO JDS je jednou z najväčších organizácií na Slovensku, ktorá združuje seniorov tohto mesta. Program na celý rok majú na začiatku roka vopred navrhnutý a odsúhlasený. Býva pri tom zaujímavý pre každú vekovú skupinu seniorov. Po jeho uskutočnení býva oceňovaný všetkými svojimi členmi, lebo sa každý v programe prejaví a prispeje doň. Tak ako aj v tomto prípade. Svedčia o tom fotografie, ktoré nám zaslal pán Peter Poboček, jeden z revúckych seniorov. Zábery jasne hovoria o tom, že program bol na dobrej spoločenskej úrovni a nechýbalo na ňom nič, čo by nepatrilo k záveru fašiangov. Pochovávanie basy v Revúcej bolo tak, ako po iné predchádzajúce roky, aj tentoraz príjemné, veselé, vtipné, spevavé, tancujúce i užívajúce a to v kolektíve činných dôchodcov a možno i takých, ktorí sa na toto obdobie života ešte len pripravujú.

MG od

Fotografie: Peter Poboček

 {oziogallery 790}

 

 

Jarné prázdniny s hlinou a priadzou ponúka Dom tradičnej kultúry Gemera

$
0
0
Jarné prázdniny s hlinou a priadzou ponúka Dom tradičnej kultúry Gemera

Gemerské osvetové stredisko opäť prichádza s ponukou, ktorou hravo, ale aj poučne vyplní voľné chvíle prázdninujúcich detí a ich rodinných príslušníkov. Zúčastniť sa môže každý vo veku od 9 – 99 rokov. Tvorivé dielne sa v Dome tradičnej kultúry Gemera sa tešia veľkému úspechu a záujmu.
„V priebehu roka ponúkame program školským zariadeniam, no teraz sme si povedali, že sa zameriame aj na rodiny, ktoré sa chcú zabaviť, ale aj niečo užitočné naučiť.

dom tradicnej kultury logoPočas jarných prázdnin v termíne od 6. do 10. marca 2017 denne v čase od 13:00 do 15:00 ponúkame všetkým záujemcom o tradičné remeslo možnosť vyskúšať nasledovné techniky. V textilnej dielni budeme od pondelka do piatku vyrábať čelenky, náramky, tanisterky (tkaná taška v ľudovom prostredí), brošne, gobelíny. V hrnčiarskej dielni si tiež každý deň môžete vyrobiť čosi iné: misu, tienidlo, slniečko, jarnú vílu, šperkovnicu. Zúčastniť sa môže každý, koho táto ponuka a zaujme,“ uvádza Mgr. Helena Novotná, riaditeľka Gemerského osvetového strediska v Rožňave a dodáva, „kino Apollo tiež prispôsobilo svoj program a v týždni jarných prázdnin zaradilo dva rodinné filmy, jeden vo štvrtok (9.3.) a druhý v nedeľu (12.3.) každý so začiatkom o 16.00 hodine."

Organizátori však žiadajú, aby rodičia pre deti mladšie ako 9 rokov zabezpečili dospelý doprovod. Na druhej strane, aby sa dospelí nenudili, taktiež si môžu vyrobiť predmety totožné ako ich deti. Dielne budú prebiehať v dvojhodinových blokoch každý deň počas celého týždňa. Program je pestrý, takže je z čoho vyberať. V hrnčiarskej dielni na základe dohody s lektorkou bude možnosť aj výpalu vyrobených predmetov. Nie je nič príjemnejšie, ako stráviť prázdniny v tvorivých dielňach a priniesť si domov ten najkrajší vlastnoručne vyrobený predmet, či už v podobe brošne, čelenky alebo misky. Vo vstupnom poplatku je zahrnutý použitý materiál, práca lektora a pitný režim. Počet účastníkov v dielňach je limitovaný.

Cenník poplatkov na dvojhodinový blok:
Dieťa od 9 rokov alebo dospelá osoba: 4.- €
Súrodenecká dvojica: 7.- €
Rodič a jedno dieťa do 9 rokov: 6.- €
Anežka Kleinová

 

Úradná správa ObFZ Rožňava č. 19/2016-2017

$
0
0
Úradná správa ObFZ Rožňava č. 19/2016-2017

ObFZ Rožňava oznamuje zmenu sekretára. Novým sekretárom sa stáva od 1. 3. 2017 Ladislav Dávid.

Zo zasadnutia ŠTK dňa 1.3.2017:

  • david l obfzŠTK nariaďuje mužstvám prípraviek, ktoré neodohrali všetky zápasy na jeseň, odohrať chýbajúce zápasy do 31.3.2017. Mužstvá prípraviek, ktoré neodohrali zápasy do pozornosti DK. Všetky prípravky sú povinné predložiť súpisky družstiev na ObFZ do 20.4.2017 za účelom schválenia.

Zo zasadnutia DK dňa 1.3.2017

  • DK trestá finančnou pokutou 400.- € TJ Družba Čoltovo podľa DP čl. 64/1e + 10€ 
  • DK podáva návrh na odobratie práv klubového ISSF manažéra Csaba Jónáš /1058124/ + 10€

Zo zasadnutia KR dňa 1.3.2017

  • KR oznamuje termín konania seminára R a DZ. Dátum: 12.3.2017 /nedeľa/. Čas: 9:00hod. Miesto: ZŠ akademika Jura Hronca Rožňava
  • KR oznamuje nábor nových rozhodcov. Poskytnutie príspevku na zakúpenie výstroja. Bližšie informácie na ObFZ, alebo emailom obfzroznava [zavináč] stonline [bodka] sk

Program " Podpora talentov SFZ":

Aj v jesennej časti prebieha program "Podpora talentov SFZ", ktorý v spolupráci so SFZ organizuje VsFZ a ObFZ. Touto cestou ObFZ vyzýva FK I. a II. tr., aby nahlásili obratom hráčov roč. nar. 2002- 2003 a 2004, ktorí by sa mohli programu zúčastniť. Program je učený pre žiakov, hlavne z nižších súťaží, t.j. súťaží ObFZ v uvedených vekových kategóriách. Najbližší zraz sa uskutoční pre nepriaznivé počasie v mesiaci november v hale, alebo telocvični. Nominácia bude zverejnená a odoslaná FK. Za každý klub môžu v nominácii štartovať a programu sa zúčastniť 3 hráči. Výnimku povoľuje hlavný tréner po konzultácii s trénermi. Nomináciu hráčov za jednotlivé FK je potrebné zaslať sekretárovi ObFZ v Rožňave obfzroznava [zavináč] gmail [bodka] com
P.s.: V prípade neúčasti nominovaných hráčov na zraz majú hráči zastavenú činnosť DK príslušného ObFZ, resp. VsFZ.

ObFZ  Rožňava

Rozbiehame projekt obnovy historického kina na Železníku

$
0
0
Rozbiehame projekt obnovy historického kina na Železníku

Prišiel mi od nášho návštevníka stránky pána Ladislava Beneho krátky oznam. "Dobrý deň. Chceli by sme vás požiadať o zdieľanie nášho projektu na vašej stránke. Rozbiehame projekt obnovy historického kina na Železníku a cez projekt gesto pre mesto chceme získať dotáciu. Pomôže nám každý hlas, keďže rozhodujúci je konečný počet. Ďakujeme za pomoc. Náš projekt sa volá: Skrášlenie okolia historického kina Stachanov a zahlasovať sa dá na stránke:

https://www.gestopremesto.sk/hlasovanie/poprad. Vyhoveli sme nášmu čitateľovi a uverejňujeme celý zámer. Veríme, že projekt podporíte aj ďalší. Tu je:
"Pamiatková zóna Železník je jedným zo skrytých pokladov Slovenska. Pred 100 rokmi tu vládol čulý priemyselný ruch, keďže v tejto oblasti prebiehala ťažba železnej rudy. Miesto po zatvorení baní v 60. rokoch zastalo v čase. Spomienkami na zašlú slávu ostali robotnícke kolónie, priemyselné budovy, kultúrne centrum, no i historické kino, ktoré tu má 90-ročnú históriu. Pred pár rokmi sa nám, klubu Železník a obci Sirk, podarilo čiastočne obnoviť priestory kina a znova v ňom spustiť premietanie. Jednou z vecí, ktoré chceme realizovať v roku 2017, je revitalizácia okolia kina, odstránenie náletovej zelene, odpadkov, vyčistenie múrikov, dobudovanie oddychovej zóny pri kine a umiestnenie turistickej informačnej tabule o kine a Železníku.
Toto miesto si každého návštevníka podmaní svojou magickosťou, tichom a krásnou prírodou."

MG -od-

 


Jedenásty gymnaziálny bál sa vydaril

$
0
0
Jedenásty gymnaziálny bál sa vydaril

V slávnostne vyzdobenej spoločenskej miestnosti Gymnázia Martina Kukučína v Revúcej sme sa 18.2.2017 preniesli do sveta kúziel, aby sme sa spolu s Harrym Potterom zúčastnili už 11. gymnaziálneho bálu. Tento ples bol o to výnimočnejší, že sa konal v roku, kedy si slávnostne pripomenieme už 155. výročie založenia Prvého slovenského gymnázia, ktorého sme my hrdým pokračovateľom. Tento ples bol takou malou predprípravou pred oslavami, ktoré nás v septembri čakajú.

Okrem zábavy sme si pozreli ukážku barmanskej zručnosti Mareka Antala, zvolili sme kráľovnú a kráľa plesu – Ivonu Hrbálovú a Miroslava Petráša a mali sme možnosť vyhrať aj pekné ceny v tombole, za ktoré ďakujeme sponzorom, ktorí nám do nej prispeli. Zábava, o ktorú sa postaral DJ Dušan Dojčár, skončila v ranných hodinách a myslím, že môžem za všetkých zúčastnených povedať, že ples sa vydaril a už sa všetci tešíme na ďalší. 
Text: K. Hviščová
Foto: M. Rolinec

{oziogallery 791}

 

 

 

 

 Video GMK PLES PROGRAM Miroslavy Masárovej

 

Zuzana Široká: Gemerská detektívka - Archelogický nález (5)

$
0
0
Zuzana Široká: Gemerská detektívka - Archelogický nález (5)

Teta Gitka, oblečená v cudnej flanelovej nočnej košeli, ktorú si nedávno ušila z obliečky na perinu, s láskou načúvala šumeniu vody v splachovači novučičkej toalety. To vám je fajnová vecička, takto na večer. Niežeby drevený domček, diskrétne ukrytý za bazovým kríkom na konci dvora, nemal svoje výhody: „Šlovek tam má furt šerstvý luft a výhled na hviazdy, ale ta artritída je artritída. A za to šicko dekujemo najmené oblúbenymu šloveku z dedyny. A ťjaž Európe, pravdažek,“

pousmiala sa teta Gitka a hrdo pohladila čerstvo uháčkovanú dečku na poklope záchoda.

Pondelkové predpoludnia bývali v miestnej predajni potravín s obsluhou vždy rušné. Aj teta Gitka prikvitla vždy už o pol ôsmej, kúpila si pol kila zrnkovej kávy, a kým sa káva mlela v elektrickom mlynčeku na podokenici, dozvedela sa všetko, čo sa v dedine cez víkend udialo. V pondelok dopoludnia sa v obchode stretávali všetky miestne celebrity, stratené existencie a zástupcovia verejných inštitúcií. Len zárobkovo činných a školopovinných obyvateľov bývalo vždy pomenej, ale aj tí mali svojich informátorov.
A tak ich v ten pamätný pondelok uvideli a privítali takmer všetci. Geológov. Dorazili na dvoch terénnych a jednom nákladnom aute a zaparkovali rovno na štrkovom námestíčku pred obchodom. Ešte sa ani nestihli opýtať na cestu k termálnemu vrtu, a už pán starosta s teplým rožkom v ruke naskakoval do kabíny. Posádka druhého terénneho vozidla také šťastie nemala, nanominoval sa k nim Joži z Kopca so svojimi teplými raňajkami – bielym krabicovým.

Geológovia neboli v dedine ničím nezvyčajným. Od šesťdesiatych rokov sa objavovali v dedine pravidelne. Asi tak raz za dekádu. Hoci sa to nezdá, pod lesnou hnedozemou v dedine sa skrývali ložiská železa, striebra a mastenca. A okrem toho termálne pramene. Každá nová generácia zlatokopov si od moderných ťažobných technológií sľubovala nesmierne bohatstvo. Pán starosta dúfal aspoň v niekoľko nových pracovných miest pre svoju hospodársky zaostalú obec. A v novú kanalizáciu. Zatiaľ všetky plány stroskotali na rentabilite, ale ktovie? Čo ak by geológovia tentokrát naozaj objavili teplú vodu?

Taký významný objav si teta Gitka a ostatní dedinčania nemohli nechať ujsť, rýchlo nakúpili v obchode proviant, zabehli domov po skladacie rybárske stoličky, štamperlíky a hruškovicu a „hybajho za polo!“ Geológovia označili miesto prác červeno-bielou pruhovanou páskou, poskladali vrtné súpravy a pustili sa do práce. Prvé dni sa nedialo nič, čo by staršie generácie dedinčanov ešte nevideli. Geológovia si priviezli prastarú mobilnú vrtnú súpravu na podvozku Tatra 815, ktorá mala z hĺby 600 metrov vytiahnuť na svetlo božie vzorky hornín. Tie sa potom mali preskúmať v laboratóriu a pán starosta mal o pár týždňov dostať doporučený list s oznamom, že vzhľadom na aktuálne ťažobné technológie a výšku potrebných investičných nákladov je výnosnosť prítomnej železnej rudy nedostatočná. A sny pána starostu o rozkvete ťažobného priemyslu v jeho dedinke sa na najbližších jedenásť rokov mali rozplynúť ako dym z dubového dreva v otvorenej udiarni.

Ale kým sa tak stalo, to pole za koľajnicami, neorané a vrtmi rozorvané, sa na jeden pracovný týždeň malo stať dejiskom najvýznamnejších spoločenských udalostí roka. Hneď v pondelok po skočení pracovnej smeny pohostili občania obce prítomných geológov domácou hruškovicou, drienkovicou a pálenkou zo všetkých ostatných druhov ovocia, ktoré sa v dedine urodili a nehodili sa na koláče, kompóty či lekváre. A tak ich Joži z Kopca spolu s kamarátmi z osady pozbieral, nechal vykvasiť spolu so skysnutými kompótmi a detskými výživami, a keď nadišiel správny čas, táto opojná zmes sa vypálila (vraj v pálenici v strediskovej obci, ale najskôr asi v Jožiho stodole).

Teta Gitka už dávno vedela, že takýto lahodý destilát je zaťažkávacou skúškou aj pre odolnejšie organizmy ako mestských inžinerov, a tak preventívne napiekla na zajedanie oškvarkové pagáčiky z troch dávok múky, ale len z dvoch dávok oškvarkov, lebo veď kto šetrí, má za tri a zasa dedinský človek sa nemusí hneď s každým mestským geológom bratríčkovať. Popri pečení dala teta Gitka vyluftovať dve periny a tri vankúše, ktoré mala vždy nachystané na diváne v kuchyni pre nečakaných hostí. Poznala veru ona dobre účinky tej kompótovice.

Utorkové ráno začínalo neskoro. Pre geológov. Teta Gitka sa zobudila ako vždy päť minút pred svojím červeným kohútom, dopriala si rannú hygienu vyzlečená do pol pása nad lavórom na podstienku, aj rannú toaletu v kadibudke za bazovým kríkom (to bolo rok predtým, ako do dediny zaviedli vodovod a kanalizáciu), natočila si vlasy na stránky vytrhnuté z časopisu Slovenka a uvarila praženicu z desiatich vajec a čerstvej pažítky. Až potom zobudila svojich nočných hostí. Jeden z tých dvoch mladých geológov chrápal na drevenej lavičke na podstienku s kocúrom pod hlavou a pracovnými gumákmi na nohách. Ten druhý tíško driemkal na diváne v kuchyni, prikrytý páperovou duchnou a pod ňou nahý ako ho pánboh stvoril. O tom sa teta Gitka na vlastné oči pre istotu hneď presvedčila. No dobre, možno tak trikrát nadvihla rožtek tej periny „lem tak lehuško, calkom potychu“. Jeho montérky, tielko a všetky ostané súčasti geologického outfitu, poznačené kompótovicou Jožiho z Kopca, sa máčali v koryte pri studni. Filip sa volal, tento pekný kus muža. A bol aj „inžinýr“. Ten chrápač bol Jaro. Pán starosta ubytoval Mareka, pani Marika Patrika. Kde spal ten posledný, Marcel, nevedel nikto. Teta Gitka tipovala na mladú Martinku Juráňovú. Videla ich preliezať za železničný násyp. „Ta ale do toho nikoho nyšt nyje,“ teta Gitka si to pre istotu aj tak zapísala do denníka.

Či to mala na svedomí Jožiho kompótovica, praženica alebo Martinka Juráňová, utorková pracovná zmena začala až napoludnie. Letné slnko už bolo tak vysoko, že všetko v dedine vyzeralo žeravé a biele. Vzduch nad nepoužívanými koľajnicami sa mihal od horúčavy, trom z piatich geológov sa trochu triasli ruky a všetci bez výnimky mali na čele kvapky potu. Len stará vrtná súprava, teta Gitka, pán starosta, Joži z Kopca a ostatých devätnásť prítomných dedinčanov vyzerali a fungovali ako po revitalizačnej kúre.
Keby nie tety Gitky, ktorá s pomocou svojej hliníkovej francúzskej barly svižne podliezla červeno-bielu pásku, aby tým chudákom chlapcom podala krčiažtek čapovaného, nikto by si tú malú bielu kostičku nevšimol. Bola vtlačená do valčeka so vzorkami horniny, čo vytiahla vrtná súprava. Bola to obyčajná hnedozem s prímesou hliny, aká sa v lokálnom podloží nachádza do hĺbky približne dvoch metrov. Tá kostička vlisovaná do utlačenej pôdy sa veľmi ponášala na ľudskú ruku. Miniatúrnu ľudskú ručičku. Vlastne tých kostičiek bolo viac, držali spolu vďaka kompaktnej zemine. Zopár prstových a zápästných článkov chýbalo, ale nebolo pochýb. „Ta to vera nyje lem dáká liška, ani divák ani zimória.“ V tom sa dedinčania vyznali.

„STOP!“ zakričal pán starosta duchaprítomne. „Zastaviť mašinu! Je to archeologické nálezisko.“
Súkromné kino pána starostu mu na pozadí zavretých očných viečok promptne premietlo film o náleze stredovekého pokladu či novej Moravianskej Venuše a hordách turistov, ktorí sa do dediny pohrnú. Turisti prinesú peniaze. Za peniaze bude kanalizácia.
„Do ... !“ uľavil si mladý inžinier geológie Filip a razom stratil všetky sympatie tety Gitky.

Zastavili vrtnú súpravu, zastavili geologický výskum. Utorkový večer sa niesol v znamení veľmi umierneného konzumu destilátov a oškvarkových pagáčikov.
V stredu prišli archeológovia. Pomocou škrabiek, kefiek a štetčekov vyhrabali celú kostričku. Bola zabalená v ružovej polyetylénovej deke so slniečkami a vedľa nej ležala nahá plastová bábika. Archeológovia vylúčili možnosť, že starí Slovania alebo nebodaj Kelti pochovávali svojich mŕtvych v prikrývkach s visačkou Made in China a odišli. Ani len na guláš a pálenku nepočkali.

Stredajší večer a časť noci strávila teta Gitka v drevenom domčeku za bazovým kríkom. Jeho steny boli zvnútra oblepené plagátovými kalendármi - od roku 1966 až po súčasnosť. Hneď nad držiakom toaletného papiera na pravej stene mala teta Gitka guľôčkové pero priviazané motúzikom prichyteným teraz už hrdzavým pripináčikom o drevenú stenu. Tým si zapisovala do kalendárov dôležité udalosti. Významné dátumy boli zakrúžkované a od niektorých viedli šípky cez niekoľko od slnka nazelenalých plagátov k ďalším pamätným dňom na iných kalendároch na opačnej stene. V tú stredu si to odniesol kalendár so Sagvanom Tofim. Teta Gitka na ňom pri svetle baterky písala, počítala, škrtala a prešktnuté naslineným prstom znovu gumovala. A kým kosáčik mesiaca prešiel od Dubiny k Smrečine, teta Gitka záhadu kostričky v ružovej deke vyriešila. V záujme dediny by si priala väčšiu senzáciu, ale „ta ša už narobímo.“

Vo štvrtok prišli kriminológovia. Miesto geologického prieskumu, archeologické nálezisko a teraz miesto činu označili čierno-žltou páskou a všetkých prítomných občanov obce vykázali za koľajnice. Čerstvé čapované ani zohriaty guláš zo stredy ich neobmäkčili, a tak sa všetci zvedavci presťahovali na bývalé železničné nástupisko a postup vyšetrovania sledovali odtiaľ.

„Vražda! Zas! Vyzerá to na dyte, neborétko. Tato svet nevydel. Bars plania veci se tu déjú. Hnusota. Zas to budú písat v novinoch. Ozdaj aj na Maj Gemer to dajú. Sláva! Prídú do nás novinári. A ozdaj aj dáký turisty. A ktožeho via možná si dachto kúpí ednú z tych velé opustenych chyžoch a prestaví jú na penzión alebo víkendovú chalupu,“ pán starosta už videl, ako sa z dediny stáva exkluzívna víkendová destinácia slovenskej smotánky. Budú platiť pozemkovú daň, budú potrebovať stavebných robotníkov a možno aj upratovačky a záhradníkov. Smotánka prinesie peniaze. Za peniaze bude kanalizácia.
„Nyšt nebude!“ prerušila jeho myšlienky teta Gitka. „Vóbec nyšt, ša se aj po... Nebula to vražda. Alebo ta, možná aj bula, ale zo svete neznesli žédnia dyte, chvála Pánu,“ teta Gitka prešľapovala vo svojich šmrncovných ortopedických sandálkach na rozpálenom betónovom nástupišti. Len čo uvidela tú deku a tú bábiku, hneď vedela, koľká bije. Len musela skotrolovať dátumy. Žiadne keltské opidum, ani len stredoveké pohrebisko. A ani vražda nevinného novorodenca. „Velé kriku pre nyšt.“ Dedina sa zasa nedostane ďalej ako do regionálej tlače.

„Vy viate, kto to je?“ spýtal sa starosta možno až príliš nahlas. Hneď sa okolo neho a tety Gitky zhrčili všetci dedinskí obsmŕdači.
„Viam, ale tu vám to nepódám,“ stíšila hlas teta Gitka. „Ešte by to tí detektívi zašúli a hnedkaj by se zbalili a odéšli do okresnyho mesta. Nak lem pekne ostanú aspon do vešera, nak si lem šicko foté a dokumentujú. Azdaj potom pajdú gu Magduške do sklepa alebo gu Pepovi do kršmy a pusté dákú tú korunku.“
„Euro, teta Gitka, euro,“ opravil ju pán starosta láskavo. „Ta podmo do kultúrnyho domu, otvorímo zasadačku a šicko nám porešujete. Bo jä naskrze neviam, oš tu dneská ide.“
„Aleba, viate, pán starosta, viate, hnetkaj si spomnete.“

Ako na povel opustil vzorne zoradený hlúčik dedinčanov v montérkach a zásterách opustenú železničnú stanicu a pobral sa krížom cez Bertovu záhradu na obecný úrad. Ak si to aj vyšetrovatelia všimli, svoju úľavu najavo nedali. Aspoň ich už z toľkých orlích pohľadov nemrazilo na šiji.

V zasadačke kultúrneho domu si každý zložil drevenú stoličku z dlhého konferenčného stola, a len čo ustalo šramotenie posúvajúcich sa stolov, žblnkanie minerálky, pokašliavanie a pochrchlávanie, teta Gitka vstala, uhladila si čerstvo naondulované vlasy pod vzorovanou šatkou a vyslovila tú osudnú otázku: „Pamätáte na Šútorovú opišku?“ Samozrejme, že všetci sa pamätali. Richard Šútor bol dosť pochybný podnikateľ, ktorý býval v dedine a nikdy sa nepodieľal na jej spoločenskom živote. Asi to bolo aj dobre, nikto nechcel byť neskôr spájaný s jeho nekalými praktikami. Jedného dňa však Richard Šútor priviezol vo svojej bielej dodávke klietku s prvou a poslednou opicou, aká kedy v dedine pobývala. Zrazu mal toľko návštev ako iba pán starosta na úrade.

„Taká malá bula, hnedá, s bialó tváriškó.“
„Vyzerala ak dyte.“
„Ta takia smutnia dyte, opusteňa.“
„Strašne smrdela a furt kvišela.“
„Chudétko tvor Boží!“
„Pamätáte, ak sa furt ihrala s tó bábikó?“
„Ale ta ved to je presne tá bábika, ša s nó všera vyhrebali.“
„Vera, tá to je. Šútor jej dával malinový lekvár medzi nošky a ona tot lekvár lízala tým svojím malým jezýškom a on sa smél ak pominútý.“
„Hnusnia to bulo, veraže, odpornia.“

Každý zúčastnený opičku videl, každý sa bol na ňu pozrieť. A aj ostrieľaným chovateľom hydiny a ošípaných bolo toho smutného tvorčeka s plastovou bábikou ľúto. Jedného dňa audiencie u Šútora skončili. Tvrdil, že zvieratko odniesol do ZOO. Neodniesol. Teraz to už vedeli všetci.

„Takže kanalizácia nebude,“ smutne si povzdychol pán starosta.
„Kanalizácia asi ny, ale nemyslíte, že tot neznaboh by mal bút potrestaný?“ opýtala sa do hustého ticha v zasadačke teta Gitka.
„Ale veď Šútor žédnýho šloveka zo sveta nezniasól,“ skonštatovala pani poštárka očividnú, tak trochu zarmucujúcu skutočnosť.
„Gvóli tomu noviny neprídú,“ pán starosta neskrýval sklamanie. Vražda je pre dedinu vždy skvelá reklama.
„No, mohli by zmo na neho poslat Zelených. Alebo Grínpísákov. Za týraňa zviarét,“ navrhol ktosi.
„To na dedinu vrhne negatívňa svetlo, rašéj ny.“
„Ale ta kod už viamo, ša tot náš podarený podnikatel vykonal, mohli by zmo ho v záujme té opišky a blaha calé dediny precej lem prinútit, aby pustil piaré. Peneze na vybudovaňa obecné kanalizácii a chemické šistišky nemá ani on, ale za to má kontakty na tych správnych mestoch. A isto by nekcel, aby ho šicé tí papaláši ošiarnovali ako tyrana zviarét, sadistu a perverzáka,“ teta Gitka konšpiratívne stíšila hlas a jej spoluobčania sa naklonili bližšie. „Kod potéhne za tia správnia špárgišky v té jeho strane, a kod aj Európa pomaže...“

Šútor pomohol. Pomohla aj vtedy vládnúca politická strana, v ktorej zastával regionálne vysoký post. A pomohla aj Európska únia. A tak do roka a do dňa od nálezu miniatúrnej bielej kostričky pán starosta slávnostne stlačil splachovač na toalete vedľa zasadačky na obecnom úrade, a dedina tety Gitky bola oficiálne napojená na kanalizačný systém neďalekej strediskovej obce.

Splachovacia toaleta a tečúca voda v kúpeľni, to je vám fajnová vec. Ale drevený domček za bazovým kríkom si teta Gitka ponechala. Človek nikdy nevie, kedy ho núdza pritlačí. Ak o desať rokov znovu zavítajú do dediny geológovia, teta Gitka sa s nimi nebude deliť o kúpeľňu! Je precej dáka fajnová dáma.

Píše Zuzana Široká

(POKRAČUJEME)

 

V Tatrane Betliar sa káder po vypadnutí z V. ligy stabilizoval

$
0
0
V Tatrane Betliar sa káder po vypadnutí z V. ligy stabilizoval

Futbalový klub Tatran Betliar bol v minulosti úspešným reprezentantom okresu Rožňava vo vyšších súťažiach. Najprv od sezóny 1994 / 1995 do sezóny 1997 / 1998 pôsobil v V. lige. V nasledujúcich rokoch pôsobil do jesene 2003 vo IV. lige. Klub nadviazal na tieto úspechy a mužstvo v roku 2009 vyhralo 1. triedu, ale postup odmietlo. Futbal v tejto obci sa však rozvíjal a v roku 2013 mužstvo opäť vyhralo 1. triedu, ale tentokrát postup využilo. Nasledovalo pôsobenie v V. lige K – G.

Preto si autor článku Ing. Štefan vybral tento klub a chce opísať pôsobenie Tatrana od roku 2014. Chce aj poukázať na fakt, že mužstvo sa podarilo prebudovať na jar 2015, keď dostali šancu mladí hráči a rovnako sa stabilizoval káder, ktorý bol v sezóne 2014 / 2015 úzky.

Komentár

Sezóna 2014 / 2015 
Mužstvo získalo v V. lige iba 6 bodov a malo problémy s kádrom. Viackrát musel nastúpiť aj veterán Miroslav Plačko alebo aj Miroslav Schvarz. Káder na jeseň doplnilo viacero hráčov z Košíc. Jarnú časť súťaže mužstvo dohrávalo. Posilami boli mladí hráči: R. Fabian, L. Fafrák, Zatroch, Kevin Ivanko a nový brankár Šofranko. 

Jeseň 2014: Kelíšek, L. Fabian – Ľ. Arvay, Martin Arvay, V. Kováč, Cilovič, Barkasz, Handlovič, Cirbus, Vávra, Uharček, Oravec, L. Varga, Benedikty, Herchl, I. Tököly, Demeter, D. Poťmák, Marek Arvay, Hažer, Kamil Ivanko, M. Plačko, Filipovič, Mir. Schvarz, L. Poťmák, Kandráč, Angyal, Jonec, Eliáš, Bodis.

Jar 2015: Šofranko, L. Fabian – R. Fabian, L. Fafrák, Cilovič, Handlovič, Zatroch, Demeter, Tokoly, Cirbus, Benedikty, Kevin Ivanko, Oravec, Filipovič, Vávra, Ľ. Arvay, Martin Arvay, D. Poťmák, L. Poťmák.

  Konečná tabuľka košicko-gemerskej V. ligy v súťažnom ročníku 2014/2015

Por.

Mužstvo

Z

V

R

P

Skóre

Body

  1.

 FK Geča 73

26

18

4

4

72:31

58

  2.

 FK TATRA Sokoľany

26

16

5

5

61:20

53

  3.

 FK Gemerská Hôrka

26

15

4

7

56:40

49

  4.

 MŠK Ďurkov

26

16

1

9

61:37

49

  5.

 FK Krásnohorské Podhradie

26

14

3

9

57:41

45

  6.

 TJ Kokšov Bakša

26

12

6

8

57:39

42

  7.

 MFK Ťahanovce

26

13

2

11

68:49

41

  8.

 FK Košická Nová Ves

26

11

4

11

52:44

37

  9.

 TJ Družstevník Malá Ida

26

11

2

13

42:44

35

10.

 TJ Gemerská Poloma

26

10

3

13

41:55

33

11.

 MFK Dobšiná

26

10

1

15

47:56

31

12.

 TJ Družstevník Čečejovce

26

8

7

11

46:49

31

13.

 TJ Cementár Turňa nad Bodvou

26

2

5

19

32:84

11

14.

 TJ Tatran Betliar

26

1

3

22

23:126

6

VÝSLEDKY Tatrana Betliar:    
Kolo Zápas Stav Strelci Tatrana
1. Geča - Betliar 4:0  
2. Betliar - Malá Ida 0:1  
3. Kokšov - Bakša - Betlair 5:0  
4. Betliar - Gemerská Hôrka 3:3 M. Demeter 2, Ka Ivanko
5. Sokoľany - Tatran Betliar 3.0 k  
6. Turňa n/B - Betliar 8:3 M. Demeter 2, J. Hažúr
7. Betliar - Čečejovce 5:3 M. Demeter 5
8. Ďurkov - Betliar 4:0  
9. Betliar - Gemerská Poloma 1:4 M. Oravec
10. Košická Nová Ves - Betliar 11:0  
11. Betliar - Ťahanovce 1:11 T. Handlovič
12. Krh. Podhradie - Betliar 8:0  
13. Betliar - Dobšiná
 
Kolo Zápas Stav Strelci Tatrana
1. Betliar - Geča 2:7 V. Vávra 2
2. Malá Ida - Betliar 4:1 A. Cilovič
3. Betlar - Kokšov-Bakša 0:1  
4. Gemerská Hôrka - Betliar 3:0  
5. Tatran Betliar - Sokoľany 0:3  
6. Betliar - Turňa n/B 1:1 L. Fafrák
7. Čečejovce - Betliar 3:0  
8. Betliar - Ďurkov 1:2 P. Obšitos (vlastný)
9. Gemerská Poloma - Betliar 7:1 R. Fabián
10. Betliar - Košická Nová Ves 2:2 L. Fafrák, V. Vávra
11. Ťahanovce - Betliar 11:1 L. Poťmák
12. Betliar - Krh. Podhradie 0:6  
13. Dobšiná - Betliar 2:1

Sezóna 2015 / 2016
Pred jeseňou 2015 káder posilnili skúsení hráči: bratia Lörincovci, Fazekaš a Martin Ďuriček. Ďalšími novými hráčmi, ale mladšími boli P. Boroš, Jerga a Farkašovský. Mužstvo skončilo v strede tabuľky.
Súpiska: Šofranko, L. Fabian – Ľ. Arvay, M. Arvay, Ďuriček, R. Fabian, P. Boroš, Kevin Ivanko, Tokoly, D. Poťmák, L. Zatroch, Cirbus, Oravec, Handlovič, Jerga, L. Poťmák, J.
Fazekaš, Benedikty, Jerga, L. Fafrák, Kamil Ivanko, I. Lörinc, L. Lörinc, M. Farkašovský.

 Tabuľka I. triedy po jeseni 2015:   Konečná tabuľka I. triedy 2015/2016
1 Krh. Dlhá Lúka 13 12 2 0 56:21 35
2. Vyšná Slaná 13 10 1 2 48:13 31
3. Rudná 13 8 3 2 41:17 27
4. Drnava 13 8 1 4 43:17 25
5. R. Bystré 12 6 2 4 24:16 20
6. Jablonov n/T 13 6 1 6 30:28 19
7. Vlachovo 13 6 0 7 31:45 18
8. Betliar 13 5 2 6 22:27 17
9. Hrhov 13 3 2 8 28:46 11
10. Dlhá Ves 13 3 2 8 20:45 11
11. Bohúňovo 13 3 1 9 18:29 10
12. N. Slaná 12 3 1 8 22:31 10
13. Honce 12 2 0 10 15:63 6
 14.
 
1 Krh. Dlhá Lúka 24 20 2 2 11:37 62
2. Vyšná Slaná 24 18 3 3 76:24 57
3. Rudná 24 15 5 4 81:39 50
4. Drnava 24 15 4 5 80:32 49
5. Jablonov n/T 24 13 1 10 69:58 40
6. R. Bystré 24 12 2 10 55:42 38
7. Betliar 24 8 4 11 57:51 31
8. Vlachovo 24 9 1 14 50:76 28
9. Bohúňovo 24 7 2 15 39:53 23
10. Nižná Slaná 24 7 2 15 42:88 23
11. Hrhov 24 6 4 14 43:73 22
12. Dlhá Ves 24 4 5 15 33:75 17
13. Honce 24 3 1 20 34:122 10
  Dedinky - vystúpili            
 

 Výsledky Tatrana Betliar v I. triede ročníka 2015/2016:

V. Slaná – Betliar 4:0
R. Bystré – Betliar 1:0
Betliar – Jablonov 2:2
Rudná – Betliar 2:2
Betliar – Vlachovo 1:2
Honce – Betliar 3:0 kont.
Betliar – K. D. Lúka 1:5
Betliar – Dlhá Ves 3:0

 

N. Slaná – Betliar 1:2
Betliar – Drnava 1:0
Hrhov – Betliar 3:2
Betliar – Bohúňovo 4:3
Betliar – V. Slaná 4:1
Betliar – R. Bystré 1:2
Jablonov – Betliar 3:2
Betliar – Rudná 1:4

  Vlachovo – Betliar 3:8
Betliar – Honce 4:1
K. D. Lúka – Betliar 4:1
Dlhá Ves – Betliar 1:1
Betliar – N. Slaná 11:0
Drnava – Betliar 3:3
Betliar – Hrhov 2:1
Bohúňovo – Betliar 2:1

Jeseň 2016
Káder sa doplnil o Jakaba, Šuboviča a Szilardiho. Mužstvo prezimovalo v súťaži na 7. mieste.
Súpiska: Šofranko, Cirbus - Ľ. Arvay, M. Arvay, Ďuriček, R. Fabian, I. Lörinc, L. Lörinc, Šubovič, Zatroch, Szilardi, Oravec, Jakab, Jerga, D. Poťmák, L. Poťmák, P. Boroš, Fafrák, Benedikty.

Výsledky Betliara v jeseni 2016    Tabuľka I. triedy po jeseni 2016
Betliar - Rožňavské Bystré 4:0
Betliar - Krh. Dlhá Lúka 1:4
Betliar - Drnava 1:3
Betliar - Bohúňovo 3:0
Vyšná Slaná - Betliar 4:1
Betliar - Honce 3:2
Dlhá Ves - Betliar 3:0
Betliar - Rudná 1:2
Vlachovo - Betliar 0:3
Betliar - Kružná 4:0
Jablonov n/T - Betliar 2:1
Rožňavské Bystré - Betliar 5:3
 
1. Vyšná Slaná 13 11 2 0 36:10 35
2. Krh. Dlhá Lúka 12 10 2 0 54:19 32
3. Drnava 13 9 1 3 49:18 28
4. Rudná 13 7 1 5 32:34 22
5. Dlhá Ves 13 7 0 6 27:23 21
6. Rožň. Bystré 13 6 2 5 36:34 20
7. Betliar 13 6 0 7 29:27 18
8. Kružná 12 5 0 7 25:35 15
9. Jablonov n/T 13 4 1 8 27:34 13
10. Bohúňovo 13 3 3 7 19:28 12
11. Honce 13 4 0 9 29:41 12
12. Vlachovo 12 2 1 9 15:42 7
13. Hrhov 13 2 1 10 27:60 7

betliar vitaz 1Výsledky Betliara na halovom futbalovom turnaji v Rožňave, február 2017

Skupina: Betliar – Štítnik 1:4, Betliar – Rudná 2:1, Betliar – Lipovník 2:2
Štvrťfinále: Betliar - VTJ CBF Rožňava 2:0
Semifinále: Betliar – V. Slaná 1:0
Finále: Betliar – Smolník 4:0.

Tatran Betliar: Ľubomír Šofranko - Ľubomír Zatroch, Ivan Lörinc, Roland Fabian, Róbert Jakab, Martin Arvay, Samuel Cirbus, Martin Ďuriček, Ján Benedikty, Ladislav Lörinc.

Priopravil Ing. Štefan Tomášik

 

Na 18. ročníku WAKO, medzinárodného turnaja Slovak Open získali Revúčania dve strieborné a štyri bronzové medaili

$
0
0
Na 18. ročníku WAKO, medzinárodného turnaja Slovak Open získali Revúčania dve strieborné a štyri bronzové medaili

V dňoch 25. a 26. februára 2017 sa uskutočnil v bratislavskej športovej hale Mladosť 18. ročník WAKO medzinárodného turnaja Slovak Open, Memoriál Ladislava DOKY Tótha.
V sobotu na siedmich tatami a v nedeľu v 2 ringoch a na 4 tatami bojovalo rekordných 868 štartujúcich z 90 klubov (Leon Revúca na 55 mieste)12 krajín (AUT, BIH, CRO, CZE, GBR, HUN, ITA, POL, SLO, SRB, SVK, UKR). (Slovensko na 3. mieste).

Veľmi dobrá atmosféra, organizácia a najmä niektoré vynikajúce výkony v ringu i na tatami vystavili veľmi dobré hodnotenie tomuto nášmu najväčšiemu medzinárodnému turnaju v kickboxe.

Miriam Sokolová 3. miesto St. kad. -50 kg Lightcontact
Simonka Sokolová 3. miesto Pointfight do 28 kg , 2. miesto Lightcontact, 2. miesto kicklight -32 kg ml. kadet
Alžbetka Teličáková Kicklight a Lightcontact -32 kg 2 x bronz
Spolu: striebro 2, bronz 4, spolu 6 medailí.

V kategórii senior sme vypadli, ako sa vyjadril náš reprezentant mesta Ľuboslav Bodor ml., vzhľadom na to, že mi pracovné povinnosti neumožňujú komplexnú prípravu v tréningu, sa v tejto silnej konkurencii nedá vyhrať. Ďakujem všetkým zúčastneným pretekárom, a sponzorom.
Ľuboslav Bodor

 

Týždeň slovenských knižníc začína v Rožňave krstom knihy Alberta Šmihulu „Neboj sa, som s Tebou“

$
0
0
Týždeň slovenských knižníc začína v Rožňave krstom knihy Alberta Šmihulu „Neboj sa, som s Tebou“

(Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave – tlačová správa) - Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja a autor knihy „Neboj sa. som s Tebou“ Albert Šmihula pozývajú širokú verejnosť na uvedenie najnovšej literárnej zbierky do života v pondelok 13. marca 2017 o 17,00 hod. do priestorov knižnice.


Albert Šmihula sa narodil v Hybiach, kde prežil svoje detstvo, dlhé roky však žije v Rožňave, kde literárne tvorí a popri tom sa venuje maľovaniu obrazov. „Začal som písať v mojich osemnástich rokoch a drží ma to dodnes. Milujem poéziu, ale taktiež aj svoj ateliér, v ktorom nájdete množstvo štetcov, farieb a obrazov,“ povedal Albert Šmihula a skromne dodal „Umenie vždy bolo a aj bude súčasťou môjho života. Obohacuje môj život a ja sa chcem s tým podeliť.“

Autor básnických zbierok Nežné dotyky (2000), Na konci leta (2004), Trblietanie (2009 – spoločne s hybskými autormi), Papierová ruža (2010), Inventúra nálezov a strát (2014) rozšíri svoju tvorbu ďalšou básnickou zbierkou Neboj sa, som s Tebou.

Slovenská asociácia knižníc (SAK) a Spolok slovenských knihovníkov a knižníc (SSKK) vyhlásili na tento rok 18. ročník celoslovenského podujatia Týždeň slovenských knižníc od 13. marca do 19. marca 2017 pod spoločným mottom Knižnice pre všetkých.

Pozývame Vás hneď na úvod tohto týždňa 13. marca o 17:00 hod. do priestorov Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave, ul. Lipová 3 na uvedenie a predstavenie najnovšej básnickej zbierky do literárneho života „Neboj sa, som s Tebou“, ako aj na autogramiádu s autorom Albertom Šmihulom.
Vstup je voľný.
Tatiana Bachňáková

 

Zimný prechod Muránskou planinou s takmer tisíckou turistov

$
0
0
Zimný prechod Muránskou planinou s takmer tisíckou turistov

Tak, ako po iné roky, aj v sobotu 11. februára 2017, uskutočnil sa už takmer jubilejný 39. ročník Zimného prechodu Muránskou planinou. Oproti minulému roku, bolo nádherné slnečné počasie. Aj keď zima ukázala svoju pravú tvár, neodradila takmer tisíc turistov, ktorí si prišli vychutnať mrazivé, ale krásne slnečné počasie s modrou oblohou v tak krásnom prostredí, k akým Národný park Muránska planina určite patrí. Ráno, už od siedmej hodiny, sa začali napĺňať pripravené autobusy z Revúcej

milovníkmi bežiek a taktiež „turistiky chtivými“ záujemcami. Cestou na Muránsku planinu autobusy zapĺňali ďalší účastníci z Muránskej Dlhej Lúky a Muráňa. Začiatok prechodu bol, ako tradične, na Javorinách, kde sa bežkári pustili svojou vyznačenou trasou a peší turisti pokračovali cez Veľkú Lúku. Mohli si vybrať trasu na Chatu Maretkiná, kde bolo pripravené občerstvenie. Prechod pokračoval smerom na Muránsky hrad a ďalej turistickým chodníkom alebo cestou do Muráňa. V školskej jedálni v Muráni bol pripravený pre účastníkov kotlíkový guľáš. To, že Zimný prechod Muránskou planinou je podujatie s medzinárodnou účasťou, potvrdili naši priatelia z družobného mestečka Fryšták pod vedením starostu Mgr. Luboše Doležela. Ako tradične sa tohto podujatia zúčastnili aj členovia a priatelia Základnej organizácie SZPB, ktorí si uctili pamiatku hrdinov 2. svetovej vojny pri Oslobodení obcí Muránskej doliny dňa 27. 01. 1945 rumunskými a sovietskymi vojskami, položením venca k pamätníku Záložného letiska Troch Dubov na Veľkej Lúke pri Muráni.
Ing. Mgr. Svetoslav Albíni

 

Úspešné zavŕšenie zimnej biatlonovej sezóny Klubu biatlonu Magnezit ŠŠSM Revúca

$
0
0
Bežecká príprava prebiehala v zimnej sezóne prevažne na Štrbskom Plese, na spoločnej fotografii pretekári Klubu biatlonu Magnezit ŠŠSM Revúca na tréningu na Štrbskom plese s olympioničkami Anastaziou Kuzminovou a Martinou Chrapánovou.

Druhá polovica zimnej biatlonovej sezóny bola pre revúčanov Klubu biatlonu Magnezit ŠŠSM doslova nabitá. Počas druhej februárovej soboty prebiehalo v Osrblí III. kolo Viessman pohára. V rýchlostnom preteku v kategórii 10 -11 roč. žiakov vybojoval skvelé 2.miesto Markus Sklenárik. Na tretiu priečku so streľbou 3+0 siahla v kategórii 14 -15 ročných žiačok naša najúpešnejšia klubová biatlonová nádej Ema Kapustová. Rovnako pekné 3. miesto získala v kategórii 10 -11 ročných žiačok aj Alexandra Štempelová.

Majstrovský titul aj do Revúcej
Nedeľa tohto víkendu niesla prívlastok "majstrovská". Biatlonisti bojovali o titul majstra Slovenska vo vytrvalostných pretekoch. Majstrovský titul vo svojej kategórii získala Ema Kapustová a na stupne víťazov vystúpil aj Markus Sklenárik, ktorý obsadil v kategórii 10 -11 ročných žiakov pekné 3. miesto.

Odchovanci na EYOFe
V druhej polovici februára sa v tureckom Erzurume konal XIII. Zimný Európsky olympijsky festival mládeže. Do slovenskej olympijskej výpravy boli vybratí aj naši dvaja odchovanci Lukáš Ottinger a Tomáš Sklenárik (v súčasnosti ako stredoškoláci štartujúci za ŽP Šport Podbrezová). V silnej konkurencii 52 pretekárov obstáli výborne keď v rýchlostnom preteku skončil Lukáš Ottinger na 12. priečke a Tomáš Sklenárik na 16. priečke. Výsledok oboch chlapcov by bol býval určite ešte lepší, keby na pretek boli mali svoje lyže, avšak kvôli stratenej batožine, ktorej súčasťou bola práve ich biatlonová výstroj, boli nútení pretek absolvovať na požičaných bežkách. V stíhacích pretekoch skončili Lukáš na 14. mieste, Tomáš na 17. mieste.

Lukáš na Majstrovstvách sveta kadetov a juniorov
V Osrblí sa počas posledného februárového týždňa konali majstrovstvá sveta kadetov a juniorov v zimnom biatlone. Z našich odchovancov sa na ne nominoval Lukáš Ottinger. Lukáš sa v každom z pretekov umiesntil v prvej tretine výsledkovej listiny, najúspešnejším individuálnym pretekom bol preňho rýchlostný pretek, v ktorom obsadil 22. priečku zo 100 štartujúcich. Na tomto preteku ho boli podporiť aj športovci nášho klubu. Lukáš sa podieľal aj na najlepšom výsledku slovenskej reprezentácie na týchto MS vôbec, keď sa pričinil o pekné 7. miesto mužskej štafety kadetov z 23 štartujúcich krajín.

Ocenená Ema Kapustová
Na slávnostnom oceňovaní športovcov mesta 24.2.2017 bola medzi jednotlivcami ocenená aj naša v súčasnosti najúspešnejšia športovkyňa Ema Kapustová. Ocenenie získala za svoje úspechy v letnom aj zimnom biatlone. Medzi jej najvýraznejšie úspechy v roku 2016 patrí 2. miesto na MS v zimnom biatlone v rýchlostných pretekoch, 5. na MS vo vytrvalostných pretekoch. V letnom biatlone je Ema majsterkou Slovenska v pretekoch s hromadným štartom, 2x vicemajsterka Slovenska (v rýchlostných aj vytrvalostných pretekoch). Celkovo sa v rebríčku Slovenského Viessman pohára v letnom biatlone 2016 umiestnila na druhej priečke.

Na základe výkonnostných previerok sa Ema na jar roku 2016 stala zároveň aj členkou Biathlon Future Teamu pre prípravu budúcich reprezentantov Slovenska, kde na sústredeniach trénovala pod vedením bývalej olympioničky Martiny Halinárovej a Zoltána Baláža.

Majstrovstvá Slovenska
Počas prvého marcového víkendu zavŕšili biatlonisti zimnú sezóny Majstrovstvami Slovenska v už takmer jarnom Osrblí vo veľmi ťažkých snehových podmienkach. V rýchlostnom preteku na na MS darilo najviac Alexandre Štempelovej a Markusovi Sklenárikovi, ktorí v kategóriách 10-11 ročných vybojovali zhodne druhú priečku a teda získali tituly vicemajstrov Slovenska. V nedeľu boli na programe preteky s hromadným štartom. Z týchto pretekov revúčania tiež neodišli naprázdno a získali tri tituly vicemajstrov Slovenska – Ema Kapustová (14-15 ročné žiačky), Alexandra Štempelová (10-11 ročné žiačky) a Markus Sklenárik (10-11 roční žiaci).

Zimnú sezónu môže klub vyhodnotiť ako úspešnú. V pretekoch slovenského Viessman pohára vybojovali naši pretekári 5 prvých miest, dve druhé a 6 tretích miest. Na majstrovstvách Slovenska získali jednu zlatú, päť strieborných a jednu bronzovú medailu. Po ukončení zimnej sezóny začínajú športovci s prípravou na sezónu letných biatlonových pretekov.

Spoločná fotografia: Bežecká príprava prebiehala v zimnej sezóne prevažne na Štrbskom Plese, na spoločnej fotografii naši pretekári na tréningu na Štrbskom plese s olympioničkami Anastaziou Kuzminovou a Martinou Chrapánovou.

Mgr. Eva Molentová, Mgr. Andrea Tokárová
Foto: Andrea Kuchtová, Štefan Ottinger

 


Prvým tohtoročným hosťom programu U nás taká obyčaj bol Pavel Ferdinandy

$
0
0
Prvým tohtoročným hosťom programu U nás taká obyčaj bol Pavel Ferdinandy

V stredu 22. februára 2017 sa v rámci programu U nás taká obyčaj predstavil ľudový umelecký výrobca Pavel Ferdinandy z Revúcej a folklórny súbor Dubina z Rožňavy. Gemerské osvetové stredisko v Rožňave aj v roku 2017 pokračuje cyklom podujatí počas ktorých, v zmysle novej koncepcie, predstaví divákom tradičné remeslá, remeselníkov, rôzne zručnosti, výrobky a ich výrobcov.

Prvým tohtoročným hosťom bol výrobca palíc, kyjakov a ozembuchov Pavel Ferdinandy, ktorý sa tomuto remeslu venuje 13 rokov a je výrobcom registrovaným v ÚĽUV-e. Počas večera si zaspomínal na svoje začiatky, rôzne situácie, ktoré zažil v rámci prezentácie svojho remesla a najmä predstavil divákom svoje výrobky. Z jeho rozprávania sa dozvedeli o využívaní týchto nástrojov v prostredí tradičnom ale aj v štylizovanom, prostredníctvom folklórnych súborov. Predstavenie bolo doplnené hudobno-tanečným vstupom mužskej zložky folklórneho súboru Dubina, v rámci ktorého bolo možné zhliadnuť muzikantov Milana Lakatoša na dvojačke, Ivana Nemčoka na gajdách, fujarové trio, ale aj mužské spevy, či Palicový tanec mládencov.
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Termín najbližšieho podujatia U nás taká obyčaj: 22. marec 2017.
Mgr. Mária Hlaváčová

{oziogallery 792}

 

V Galérii Baníckeho múzea v Rožňave zazvonili zvony mladého rožňavského zvonolejára

$
0
0
V Galérii Baníckeho múzea v Rožňave zazvonili zvony mladého rožňavského zvonolejára

V piatok 3. marca 2017 o 17.00 hod. v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave zazvonili zvony mladého rožňavského zvonolejára, Róberta Slíža, a vytvorili tak krásny zvukový úvod slávnostnej vernisáže k výstave Zachovanie dávnych remesiel v krajinách Vyšehradskej štvorky. Výstavu otvoril riaditeľ Baníckeho múzea v Rožňave, Pavol Lackanič spolu s predsedom Združenia gemerských remeselníkov (ZGR) a poslancom KSK, Jurajom Nagyom.

V súvislosti s obsahom výstavy, Zoltán Horváth, hrnčiar a člen predsedníctva ZGR, následne vo svojom príhovore vyzdvihol dôležitosť tradičných ľudových remesiel, obdivuhodnú prácu remeselníkov, popularizáciu remesiel a s ňou súvisiacu osvetu. S radosťou konštatoval, že sa teší, keď okolo seba vidí toľko mladých remeselníkov. Je to dôkazom, že sa remeslo ako také zachováva a vďaka mladej generácii aj naďalej rozvíja.
Vernisáž spestrili svojim kultúrnym vystúpením najmladší členovia ZGR Lilla Nagyová a Álmos Bence Badin.
Hlavným organizátorom výstavy je Združenie gemerských remeselníkov, ktoré vzniklo ako občianske združenie v Krásnohorskej Dlhej Lúke v roku 2002. Cieľom združenia je oživenie ľudových remesiel a vytváranie tvorivých dielní, kde dostane priestor výučba ručných remesiel.
Združenie gemerských remeselníkov má 15-ročnú skúsenosť a viac ako 100 členov, ako zo Slovenska tak aj zo zahraničia. Remeselníci – členovia združenia, sa pravidelne zúčastňujú na odborných školeniach, konferenciách a tréningoch zameraných na remeslá. Združenie dlhodobo spolupracuje s viacerými kultúrnymi inštitúciami, vrátane Baníckeho múzea v Rožňave.
Výstava sa uskutočnila s finančnou podporou programu Visegrad Small Grants Program a na realizácii podujatia sa spolupodieľali partneri ZGR: Banícke múzeum v Rožňave, Soubor lidových písni a tanců Hlubina Ostrava (ČR), Association of the District Museum in Tarnów (Poľsko) a spoluorganizátor Marta Fügedi spolok ľudového umenia (Maďarsko).
Výstava Zachovanie dávnych remesiel v krajinách Vyšehradskej štvorky prezentuje široký sortiment výrobkov členov združenia. Nájdeme na nej výrobky hrnčiarov, keramikárov, drevorezbárov, kováčov, debnárov, košikárov, zvonolejárov, čipkárok a iné.
Výstava potrvá do 17. marca 2017.
Tešíme sa na vašu návštevu!
Gabriella Badin

Foto: Janka Vaisová

 {oziogallery 793}

 

Z Dobrovoľného hasičského zboru mesta Jelšava boli na návšteve v Slovenskom Komlóši

$
0
0
Z Dobrovoľného hasičského zboru mesta Jelšava boli na návšteve v Slovenskom Komlóši

Dobrovoľní hasiči z maďarského partnerského mesta Tótkomlós v sobotu 25. februára 2017 bilancovali uplynulý rok na výročnej členskej schôdzi. Tejto schôdzi sa zúčastnili aj traja členovia Dobrovoľného hasičského zboru mesta Jelšava, ktorí sa stretli aj s dobrovoľními hasičmi zo srbského Horgoša, rumunského Nadlaku a maďarského Tótkomlósa.
Výročná schôdza prebiehala podľa schváleného programu.

Po oficiálnej časti schôdza pokračovala v uvoľnenej atmosfére, kedy sme si mohli vymeniť skúsenosti zo všetkých štyroch zborov.
V nedeľu sme sa prešli po Tótkomlósi a rozobrali sme zásah - požiar, ktorého sa zúčastnili maďarskí kolegovia V popoludňajších hodinách sme sa rozlúčili a vybrali na ďalekú cestu domov. Bol to príjemne strávený víkend v kruhu priateľov.
Gabriela Jakubecová

 

Netradičná výstava karikatúr pre nevidiach a o nevidiacich

$
0
0
Netradičná výstava karikatúr pre nevidiach a o nevidiacich

(Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave – tlačová správa) - Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja v spolupráci so Slovenskou knižnicou pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči pripravili pre širokú verejnosť výstavu kresleného humoru pre nevidiacich. Otvorenie výstavy sa bude konať v stredu 15.3.2017 o 14:00 hod. v priestoroch Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave.


Zdravý človek si vie ťažko predstaviť, ako je to nevidieť. Pokiaľ od narodenia nie sú potrebné okuliare, obavy o zrak prídu až pri ich prvom predpísaní lekárom. Ak sa videnie zhoršuje, obavy sa stupňujú. Pri stretnutí s ľuďmi, ktorí nevidia vôbec, sa vynára otázka, aký život majú nevidiaci? Sú nespokojní so životom, sú smutní, sú zavretí doma a celé dni takmer nič nerobia lebo nevidia? Aj keď ťažko, ale odpoveď záporná byť vždy nemusí.
Stredisko integračných aktivít pre zrakovo a viacnásobne postihnutých občanov SINA Nitra, n. o., zorganizovalo súťaž kresleného humoru. Do súťaže sa zapojilo 99 autorov z 32 krajín. „Vybrané práce boli v Slovenskej knižnici pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči spracované do reliéfnej formy pre ich sprístupnenie hmatom, a s popisom v Braillovom písme,“ rozhovoril sa Ing. František Hasaj riaditeľ pri návšteve knižnice v Rožňave. „Cesta k zhotoveniu hmatových reliéfnych obrázkov nebola ľahká. Ku každému obrázku bolo potrebné najskôr vytvoriť reliéfnu šablónu – matricu (vrstvením rôznych materiálov). Toho sa ujala Mgr. Miroslava Ferková, učiteľka výtvarného odboru ZUŠ v Spišskom Podhradí. Z matrice sa urobila reprodukcia reliéfnych obrázkov termoplastickým tvarovaním na transparentnej fólii. Výsledok je úžasný a mám z toho radosť, že sa to podarilo dať do tejto podoby,“ doplnil Hasaj.
Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči (SKN), jediná svojho druhu na Slovensku, je špeciálnou knižnicou a súbežne aj vydavateľstvom periodických a neperiodických dokumentov v špeciálnych formách (Braillovo písmo, zvukové nahrávky, zväčšený typ čiernotlačového písma, digitálne texty, reliéfna grafika).
Pozitívne zviditeľňovať knižnicu ako kultúrnu a vzdelávaciu inštitúciu nielen medzi používateľmi, ale aj širokou verejnosťou sa darí aj organizovaním širokého spektra kolektívnych podujatí. Jedným z nich je aj táto netradičná výstava, organizovaná v spolupráci so Slovenskou knižnicou pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči, ktorá bude k dispozícii širokej verejnosti v priestoroch Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave, Lipová ul. č. 3 v termíne od 15.3.-13.4.2017. Vstup je voľný.

Tatiana Bachňáková
Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave

 

Expedičná kamera 2017 - medzinárodný festival dokumentárnych filmov v Rožňave

$
0
0
Expedičná kamera 2017 - medzinárodný festival dokumentárnych filmov v Rožňave

Po začiatku roka, ktorý ovládla ozajstná zima, s prichádzajúcou jarou mnohí premýšľajú nad tým, kam a za akým dobrodružstvom vyraziť. A práve v tomto rozhodovaní môže byť nápomocný ďalší ročník filmového festivalu Expedičná kamera - svojím rozsahom najväčší outdoorový festival v Česku a na Slovensku s viac ako 25 tisíc návštevníkmi vo viac ako 200 mestách. Do Rožňavy ho opäť prináša Gemerské osvetové stredisko (GOS) 17. marca 2017

DTKG Logotyp 1v piatok od 18:00 v sále kina Apollo na Betliarskej ulici č. 8 v Rožňave.

„Ak budeme konkrétnejší, spoznáme Švajčiara žijúceho podľa hesla Pura vida. A čo to znamená, zistíme pri jeho pokuse splaviť rieku Amazonku za pomoci bicykla - a lode samozrejme. Stretneme sa s 91 ročnou Britkou, ktorá svoj život zasvätila horskému vodcovstvu. Snímka Projekt Moffat nám celý jej životný príbeh predstaví,” pozýva na projekciu dokumentárnych filmov riaditeľka GOS Helena Novotná a pokračuje, „dvaja kamaráti z Ameriky sa rozhodnú pre Návrat do Zanskaru, čo je oblasť, kde pred 30 rokmi spoznali miestne srdečné obyvateľstvo, ale aj silnú väzbu na budhizmus. Poznamená toto doteraz odľahlé miesto výstavba cesty a spojenie s civilizáciou?”

Ani tento rok nebude chýbať české zastúpenie. Bláznivý plán, doplávať z oceánskeho rozvodia na polárny kruh a to ako na nafukovacích lodiach, tak na ručne postavenej plachetnici je pre všetkých členov expedície nezabudnuteľnou súčasťou ich životov. Vo filme uvidíme celú cestu po rieke Alatna vedúcu Divočinou Aljašky.

rv EK logo a„Špeciálne len v Rožňave uvedieme v spolupráci s Fakultou dramatických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici dokumentárny film Sparťan Rožňavčana Gabriela Borzyho,” prízvukuje Anežka Kleinová (GOS), „túto príležitosť by si nemali nechať ujsť najmä priaznivci čoraz viac populárneho športu.”
Životný príbeh Petra Žišku (28), ktorý sa 18 rokov vrcholovo venoval behu na lyžiach a v súčasnosti patrí medzi najúspešnejších Slovákov v rámci stredoeurópskej série pretekov Spartan race, umožní nazrieť do zákulisia netradičného a tvrdého športu. Spartan Race je populárny v poslednom období, pretože mnohým umožňuje odhaliť vlastné limity a nájsť samého seba. Inšpiráciou je aj odkaz Petra Žišku: „Úspech má jednoduché pravidlá - nesmieš ostať stáť.”

Okrem hlavných snímok bude možné vidieť aj bonusové filmy, ktoré ukazujú pestrosť možných aktivít. Bežci môžu pri extrémnej súťaži Ultra Trail Gobi Race prehodnotiť svoje doterajšie ciele. Trekári pri Ceste do Kazbegi v gruzínskom Kaukazu spoznajú aké by to bolo vymeniť vibramy za horský bicykel. Horolezci zatúžia po Veľkej skalnej párty v americkom Arkansase, kde sa schádzajú tí najlepší lezci sveta na už tradičných vytrvalostných lezeckých pretekoch. Potápači sa Na jeden nádych pozrú nielen pod morskú hladinu, ale aj pod hladinu svojej vlastnej duše.

Tento rok nám opäť pripomenie, že ľudská kreativita nepozná medze, či už vo vykonávaných aktivitách, či v miestach kde sú ľudia schopní žiť. Uvedomíme si, ako je naša planéta obrovská, koľko neuveriteľných miest poskytuje a koľko na nej žije zaujímavých ľudí, prežívajúcich rôzne osudy. Vstupné: 3.- €.
Anežka Kleinová

 

Viewing all 4377 articles
Browse latest View live