Quantcast
Channel: Spravodajstvo z horného a stredného Gemera
Viewing all 4377 articles
Browse latest View live

Prvé slovenské literárne gymnázium Revúca oslávi svoju dvadsaťročnicu

$
0
0
Na snímke novšia budova Prvého slovenského gymnázia v Revúcej. V súčasnosti v nej sídli Prvé slovenské literárne gymnázium.

Portál Školský servis.sk 20. februára 2017 uverejnil informáciu o tom, že Prvé slovenské literárne gymnázium v Revúcej tohto roku oslávi 20. výročie svojho vzniku. Riaditeľka tohto gymnázia pani Ľuboslava Lacjaková pomerne obšírne poskytla tomuto portálu celú históriu vzniku i účel gymnázia v súčasnosti. Využili sme zdroj informácie, aby sme nielen Gemerčanom vyšli v ústrety pri oboznámení sa s touto krátkou históriou zaujímavej školy na strednom Gemeri. 

lacjakova luboslava ra 1Na videozázname riaditeľka PSLG v Revúcej Mgr. Ľuboslava Lacjaková (na obrázku vpravo) povedala: Nachádzame sa v budove Prvého slovenského gymnázia, národnej kultúrnej pamiatke, ktoré v súčasnosti slúži pre potreby Prvého slovenského literárneho gymnázia. Toto gymnázium bolo založené symbolicky v deň, kedy bolo otvorené aj Prvé slovenské gymnázium, t.j. dňa 16. septembra 1997, takže tento rok by sme mali oslavovať 20. výročie. 

Gymnázium je špecifické a myslím, že si zasluhuje také zvláštne miesto medzi gymnáziami, aj keď to veľkosťou určite nepatrí medzi tie najväčšie, skôr naopak. Dnes, kedy sa nedáva taký dôraz na národnú hrdosť a na príslušnosť, tým, že patríme k slovenskému národu, ktorý sám o sebe je malý a možnože pre niekoho bezvýznamný, tak my sa práve snažíme vzbudzovať v našich žiakoch hrdosť na to, že sú Slováci práve tým, že máme rozšírené vyučovanie slovenského jazyka a literatúry.
K ďalším špecifikám našej školy patria predmety ako je literárno-dramatická tvorba a žurnalistika, ktorá je vlastne takým naozaj unikátom na Slovensku, pretože sa neučí v žiadnej inej strednej škole. No a ďalšie predmety, ako čítanie a interpretácia, alebo rozšírené vyučovanie dejepisu a podobne. Čiže viac je táto škola zameraná na humanitné vyučovanie ako na prírodovedné, hoci ako gymnázium sme povinný učiť všetky predmety podľa štátneho vzdelávacieho programu, čiže aj prírodovedné.

Stačí kliknúť tu: Prvé slovenské literárne gymnázium Revúca oslávi svoju dvadsaťročnicu


Nový ďalekohľad v rožňavskej hvezdárni vítajú nadšenci astronómie

$
0
0
Nový ďalekohľad Celestron NexStar 8SE v rožňavskej hvezdárni.

V pondelok 13. februára 2017 sa v Dome tradičnej kultúry Gemera v Rožňave uskutočnila astronomická prednáška. Príležitosťou na stretnutie priaznivcov astronómie bolo slávnostné odovzdanie nového astronomického ďalekohľadu, ktorý Gemerskému osvetovému stredisku (GOS) daroval Rotary klub Rožňava.
Hneď potom, ako ďalekohľad odovzdala riaditeľke GOS Helene Novotnej prezidentka Rotary klubu Miroslava Tomášiková, Celestron NexStar 8SE

predstavil účastníkom podujatia astronóm Karol Petrík, ktorý pôsobí ako vedecko-výskumný pracovník na katedre Teoretickej astrofyziky v Opave. Ten pre záujemcov o astronómiu pripravil pútavú prednášku s názvom Einstein a relativita, v ktorej poukázal na fakt, že najznámejšia teória o usporiadaní sveta nie je vzdialená realite bežného života ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.
Nadšencom astronómie priaznivo naklonená nočná obloha umožnila po prednáške preskúmať možnosti, ktoré nový ďalekohľad ponúka. Okrem ľahkej manipulácie, ktorá umožní jeho využitie na popularizáciu astronómie vo všetkých kútoch regiónu, disponuje aj plnoautomatizovanými funkciami, flexibilnosťou a výkonnými parametrami - 20 centimetrový priemer objektívu a ohnisková vzdialenosť až dva metre. Tento teleskop je výbornou voľbou na pozorovanie všetkých objektov slnečnej sústavy, prekrásnych prstencov Saturnu, Galileove mesiace, Veľkú červenú škvrnu Jupitera. Pozorovanie objektov mimo slnečnej sústavy nebolo nikdy jednoduchšie, viditeľné sú objekty hlbokého vesmíru ako napríklad hmloviny, hviezdokopy, či iné galaxie. Výborné využitie má aj v astrofotografii.
Snahou Gemerského osvetového strediska je priblížiť astronómiu a jej najnovšie objavy a poznatky širokej verejnosti, žiakom a študentom základných a stredných škôl, preto s vďakou víta obohatenie technického vybavenia hvezdárne a určite využije potenciál, ktorý teleskop ponúka.
Anežka Kleinová

{oziogallery 776}

 

Členovia ZO JDS v Revúckej Lehote hodnotili svoju činnosť za minulý rok

$
0
0
Z výročnej členskej schôdze ZO JDS v Revúckej Lehote

V pondelok 20. februára 2017 sa v Klube dôchodcov v Revúckej Lehote zišli členovia ZO JDS, aby zhodnotili svoju činnosť za minulý rok. Zo 45 členov ich prišlo 40. Predsedníčka v hodnotiacej správe konštatovala, že činnosť organizácie sa rozširuje a chronologicky vyhodnotila ich priebeh. Poďakovala za veľmi dobrú spoluprácu s Obecným úradom a OO JDS v Revúcej, poďakovala tiež ochotným členom výboru, bez ktorých by stretnutia nemohli byť na takej úrovni, ako boli. 

Prítomní hostia: Mgr. Z. Homoliaková, predsedníčka OO JDS, MVDr. J. Šeševička, starosta obce, D. Ivan a Ing. J. Krušina, členovia Rady OO JDS v Revúcej vo svojich vystúpeniach veľmi kladne hodnotili tvorivosť akcií, ktoré sa uskutočnili a pochvaľne sa vyjadrili o celej činnosti. 

Okrem iného sa hovorilo o príprave 17. okresného turistického zrazu seniorov, ktorý sa v júli uskutoční v našej obci. Do prípravného výboru sa prihlásilo viacero ochotných členov. Po pozdravení jubilantiek, podaní občerstvenia, predsedníčka povedala: "Verím, že naša práca má význam, a že bude úspešne pokračovať aj v tomto roku, aby sme si uvedomili a vlastne dokázali si, že aj seniorský vek má svoje čaro, že aj táto životná etapa nám môže priniesť spokojnosť a úsmev z našich priateľských stretnutí. 
K tomu si prajeme zdravie, spokojnost, ochotu a úsmev na tvári.
Text: Mgr. M. Mladšia
Foto: Mgr. O. Belica

{oziogallery 777}

 

Na workshope predstavia pestrosť a význam včelárstva i ovocinárstva v našom regióne

$
0
0
Na workshope predstavia pestrosť a význam včelárstva i ovocinárstva v našom regióne

Farmička.sk a Gemerské grúne, o. z. vás srdečne pozývajú na skvelé  včelárske a ovocinárske workshopy so skúsenými lektormi.  Naše občianske združenie aj pomocou kurzov a školení približuje ľuďom významné dedičstvo nášho regiónu, kde včelárstvo i ovocinárstvo bolo pevnou súčasťou života ľudí v dedinách i mestách. Chceme formou atraktívnych workshopov predstaviť jednak pestrosť ale aj význam včelárstva i ovocinárstva v našom regióne, inšpirovať ľudí a naučiť ich ako toto dedičstvo uchovať

a naďalej využívať pre svoj prospech, napríklad zvýšením vlastnej potravinovej sebestačnosti, ale i možnej zárobkovej činnosti ako profesionálni včelári či ovocinári.
V sobotu 4.3.2017 vás pozývame na workshop štepenia ovocných stromov, ktorý povedie miestny ovocinár Ján Vigoda. Povieme si o význame a pestrosti pôvodných odrôd ovocia, význame tradičného ovocinárstva v extenzívnych sadoch a o starých odrodách ovocia. Teoreticky ale najmä prakticky preberieme štepenie, očkovanie a ukážky rôznych spôsobov štepenia, základnú starostlivosť o mladý zaštepený strom, rez a tvarovanie ovocného stromu v prvých a nasledujúcich rokoch.
V nedeľu 5.3. sa v Ostranoch uskutoční prvé školenie zo série Včelárime s Milanom, tentoraz pre začínajúcich včelárov. Školenie povedie Milan Krokavec, známy včelár, výrobca úľov a skvelý lektor. Na školení s názvom „Je včelárenie pre mňa?“ prejdeme témy ako výber vhodného stanovišťa, obyvatelia úľa a ich funkcie, vhodné úle i náradie pre včelárov, včelie produkty a mnohé iné. Samozrejme budeme diskutovať aj o otázkach, ktoré trápia samotných začínajúcich včelárov.
Viac informácií o včelárskom kurze „Je včelárenie pre mňa?“ nájdete na: https://www.farmicka.sk/podujatia/641 a o workshope Štepenie ovocných stromov na https://www.farmicka.sk/podujatia/644

 

Gemerské grúne na workshope predstavia pestrosť a význam včelárstva i ovocinárstva v našom regióne

$
0
0
Gemerské grúne na workshope predstavia pestrosť a význam včelárstva i ovocinárstva v našom regióne

Farmička.sk a Gemerské grúne, o. z. vás srdečne pozývajú na skvelé  včelárske a ovocinárske workshopy so skúsenými lektormi.  Naše občianske združenie aj pomocou kurzov a školení približuje ľuďom významné dedičstvo nášho regiónu, kde včelárstvo i ovocinárstvo bolo pevnou súčasťou života ľudí v dedinách i mestách. Chceme formou atraktívnych workshopov predstaviť jednak pestrosť ale aj význam včelárstva i ovocinárstva v našom regióne, inšpirovať ľudí a naučiť ich ako toto dedičstvo uchovať

a naďalej využívať pre svoj prospech, napríklad zvýšením vlastnej potravinovej sebestačnosti, ale i možnej zárobkovej činnosti ako profesionálni včelári či ovocinári.
babinec stepenieV sobotu 4.3.2017 vás pozývame na workshop štepenia ovocných stromov, ktorý povedie miestny ovocinár Ján Vigoda. Povieme si o význame a pestrosti pôvodných odrôd ovocia, význame tradičného ovocinárstva v extenzívnych sadoch a o starých odrodách ovocia. Teoreticky ale najmä prakticky preberieme štepenie, očkovanie a ukážky rôznych spôsobov štepenia, základnú starostlivosť o mladý zaštepený strom, rez a tvarovanie ovocného stromu v prvých a nasledujúcich rokoch.
V nedeľu 5.3. 2017 sa v Ostranoch uskutoční prvé školenie zo série Včelárime s Milanom, tentoraz pre začínajúcich včelárov. Školenie povedie Milan Krokavec, známy včelár, výrobca úľov a skvelý lektor. Na školení s názvom „Je včelárenie pre mňa?“ prejdeme témy ako výber vhodného stanovišťa, obyvatelia úľa a ich funkcie, vhodné úle i náradie pre včelárov, včelie produkty a mnohé iné. Samozrejme budeme diskutovať aj o otázkach, ktoré trápia samotných začínajúcich včelárov.

Viac informácií o včelárskom kurze „Je včelárenie pre mňa?“ nájdete na: https://www.farmicka.sk/podujatia/641 a o workshope Štepenie ovocných stromov na https://www.farmicka.sk/podujatia/644.

Jaroslav Hric

 

Putovná výstava o predčasne narodených deťoch pod názvom „Narodil sa bojovník!“

$
0
0
Putovná výstava o predčasne narodených deťoch pod názvom „Narodil sa bojovník!“

Pôrodná hmotnosť menšia „ako vrecko múky“, napriek tomu sa rodičia tešia z každého malého pokroku. 

(Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave – tlačová správa) - Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho
kraja a Občianske združenie Malíček pozývajú širokú verejnosť na putovnú výstavu o predčasne narodených deťoch pod názvom „Narodil sa bojovník!“ do priestorov knižnice
v termíne od 6. – 31. marca 2017.

"Jednovaječné dvojičky Max a Alex sa narodili už v 27. týždni tehotenstva. Štart do života nemal ľahký ani jeden: oživovanie a umelá pľúcna ventilácia po celú dobu pobytu v inkubátore. Max bol prepustený po vyše dvoch mesiacoch ako zdravý chlapec. Alexa po prepustení domov (už mal skoro 5 mesiacov) s diagnózou Detská mozgová obrna čakalo predovšetkým rehabilitovanie. Po čase sa aj u Maxa potvrdila rovnaká diagnóza.
Vďaka rehablitáciám, cvičeniam a rôznym terapiám je dnes Max chlapec, ktorý chodí a je mentálne úplne v poriadku. Je veľmi muzikálny, rapuje a je rodený komik. Alex síce nechodí, veľmi zle vidí a počuje, nerozpráva, prejavuje však emócie, čím robí veľkú radosť bratovi i rodičom.“
Aj toto je jeden zo silných príbehov predčasne narodených detí, o ktorých sa môžete viac dozvedieť na putovnej výstave. „Za posledné desaťročie vzrástol počet predčasne narodených detí s pôrodnou hmotnosťou pod 1 500g o 30 %. „V rámci Európy predstavujú nedonosené deti najväčšiu skupinu detských pacientov,” skonštatovala Ľubica Kaiserová, štatutárna zástupkyňa Malíčka. “Výstava je dôkazom nielen veľkej bojovnosti týchto detí a silného odhodlania rodičov pomôcť svojim deťom popasovať sa s následkami predčasného príchodu na svet, ale ukazuje aj na obrovské množstvo práce, ktorú odvádzajú lekári a sestry na neonatologických oddeleniach po celom Slovensku,“ dodala Ľ. Kaiserová.
Podľa svetovej zdravotníckej organizácie sú za predčasne narodené deti považované tie, ktoré sa narodia pred ukončeným 37. týždňom tehotenstva. Najrizikovejšou skupinou sú novorodenci narodení pred 28. týždňom.
„Lekári vďaka moderným prístrojom robia zázraky,“ hovorí členka OZ Iveta Jančoková a pokračuje „Občianske združenie Malíček je určené pre rodičov predčasne narodených detí. Vzniklo z iniciatívy rodičov. Preto sa snažíme byť akýmsi mostom medzi rodinami a odbornou verejnosťou, aby sme prispeli k zlepšeniu starostlivosti o nedonosené deti a ich rodiny. Sama mám skúsenosť s predčasným pôrodom – prvorodený syn sa musel narodiť o 13 týždňov skôr, nečakane, bez kontrakcii v narkóze... Momentálne sa tešíme na druhý prírastok do našej rodiny a som vlastne prvorodička“ dodala pani Jančoková.
Keď sa narodili, vošli do dlane – aj o tom je výstava „Narodil sa bojovník!“, ktorá je určená širokej verejnosti a budúcim rodičom, aby nepodceňovali zdravotné problémy v tehotenstve a v prípade potreby vyhľadali včas lekársku pomoc.
Výstavu fotografií s príbehmi malých bojovníkov a ich rodičov z celého Slovenska si bude možné pozrieť v priestoroch Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave, Lipová ul. č. 3 od 6. do 31. marca 2017 v čase výpožičných hodín knižnice. Vstup je voľný.
Sprievodným podujatím bude prednáška pre študentov Strednej zdravotníckej školy za účasti odborníkov z lekárskeho prostredia.
Tatiana Bachňáková

 

Obecná knižnica v Gemerskej Polome realizuje projekt akvizície knižničného fondu

$
0
0
Obecná knižnica v Gemerskej Polome realizuje projekt akvizície knižničného fondu

Obecná knižnica v Gemerskej Polome realizuje projekt akvizície knižničného fondu z rozpočtu poskytovateľa Fondu na podporu umenia vo forme dotácie. Názov projektu je „Svet kníh ostrov pokladov“, ktorého cieľom je nakúpiť knihy do knižničného fondu Obecnej knižnice v Gemerskej Polome, a to za účelom aktualizácie knižničného fondu, skvalitnenia knižnično-informačných služieb, celoživotného vzdelávania širokej verejnosti a vytvorenia kvalitnejších podmienok pre podporu čítania u detí a mládeže,

a tým vytvárať pozitívny vzťah ku knihám. Nákup nových kníh realizujeme na základe ponuky na knižnom trhu, finančnej dostupnosti, požiadaviek používateľov, ako aj na základe pravidelného monitoringu odporúčanej literatúry pre žiakov základných a stredných škôl, monitoringu vysokoškolského štúdia nových vedných odborov študentov navštevujúcich obecnú knižnicu, monitoringu vychádzajúcich knižných noviniek na knižnom trhu.

Danka Červenáková

 {oziogallery 778}

 

Deň otvorených dverí v Prvom slovenskom literárnom gymnáziu v Revúcej

$
0
0
Riaditeľka Prvého slovenského literárneho gymnázia v Revúcej Mg. Ľuboslava Lacjaková

Prelomy kalendárnych rokov sú v stredných školách už tradične poznačené snahou osloviť končiace ročníky v základných školách a upozorniť ich na pozitíva „tej jedinej a správnej“ strednej školy. Školské vzdelávacie programy umožnili širšiu profiláciu škôl, takže výber je veľký a populačné ročníky slabé. Navyše, z Revúcej, z mesta, ktoré má štyri stredné školy, pravidelne odchádzajú pätnásťročné deti spod dozoru rodičov, pretože si radšej vyberajú školy vo veľkých mestách.

Jednou z revúckych stredných škôl je aj Prvé slovenské literárne gymnázium, v ktorom nájdu žiaci rôznorodý výber predmetov. V žiadnom prípade nie sme len „pisálkovia“, ako sa nás snažia niektorí hanlivo označovať. V tejto škole sa síce vyučujú špecifické predmety ako literárno-dramatická tvorba, kde žiaci získajú nielen základy kreatívneho písania, ale aj herectva, réžie, dramaturgie, čo si v praxi môžu vyskúšať v divadelnom súbore Z.N.A.K. Ďalším zo špecifických predmetov je žurnalistika, ktorá zasväcuje študentov do tajov novinárskej práce. Sú to plnohodnotné predmety, o čom svedčí aj možnosť maturovať z nich. Vyučovanie humanitných predmetov dopĺňa rétorika, čítanie a interpretácia, rozšírené vyučovanie slovenského jazyka a literatúry a dejepisu.
No nie sme len „literárne“, ale aj gymnázium, teda vyučujeme všetky ostatné predmety, ako na iných gymnáziách a plnohodnotne pripravíme žiakov na štúdium medicíny, prírodných vied, či technických smerov.

Aj keď škola existuje už pomaly 20 rokov, ešte stále sa stretávame s javom, že o našej existencii v niektorých základných školách nevedia, dokonca aj v blízkom okolí, resp. si nás mýlia s druhým revúckym gymnáziom. dod pslg DSC 0255 1Preto sme aj tento rok usporiadali Deň otvorených dverí, ktorý sa konal 16. 2. 2017. Potešilo nás, že prišli žiaci nielen z revúckych škôl, ale aj z iných miest. Pripravili sme pre nich program, v ktorom mali možnosť spoznať časť našej práce, ale aj sa zabaviť. V rozhlasovej triede žiaci pod vedením učiteľa žurnalistiky Iva Nováka pripravovali krátke rozhovory, na ktorých sa im potom ukázala ďalšia časť práce novinára – strihanie, úprava príspevkov. V rétorickej triede, v ktorej sa im venoval Marián Lacko, sa zahrali na menežérov, čo je aktivita, ktorá spája prvky literárnej tvorby, divadla a menežmentu. V triede Aleny Brdárskej sa dostali k slovu ľudsko-právne aktivity, ktoré sa s našou školou už automaticky spájajú. Žiaci základných škôl k nám chodia aj mimo DOD na rôzne aktivity s touto tematikou, dokonca pre nich organizujeme neformálnu olympiádu ľudských práv. V poslednej miestnosti sa návštevníci mali možnosť presvedčiť, že našej škole naozaj nie je cudzia ani biológia, kde mali pripravené zábavné pokusy.

Po absolvovaní všetkých aktivít čakali účastníkov dobroty, ktoré pripravili žiaci a učitelia PSLG. Verím, že sa žiakom u nás páčilo a že sa aspoň s niektorými stretneme na prijímacích pohovoroch.
Mgr. Ľuboslava Lacjaková
riaditeľka PSLG

 Fotografie: archív PSLG + skolskyservis.sk 

 


Naučiť sa niečo nové zaujímavou formou bolo cieľom projektového týždňa v ZŠ Ivana Branislava Zocha

$
0
0
Naučiť sa niečo nové zaujímavou formou bolo cieľom projektového týždňa v ZŠ Ivana Branislava Zocha

Projektový týždeň v ZŠ I. B. Zocha v Revúcej sa zameriava predovšetkým na zmysluplné používanie teoretických poznatkov pri napĺňaní zámerov a cieľov prierezových tém. Naučiť sa niečo nové zaujímavou formou bolo cieľom projektového týždňa, ktorý prebiehal na prelome januára a februára. Prostredníctvom informácií získaných v odbornej literatúre a na internete žiaci pátrali po nových poznatkoch týkajúcich sa pridelenej témy v jednotlivých ročníkoch. Témy nadväzovali na seba

a vytvárali ohnivká vedomostí, ktoré spájali do celkov. Moderná doba si vyžaduje neustále pracovať s informáciami, ktoré je potrebné spájať do súvislostí a hľadať nové riešenia. Žiaci so záujmom a nadšením pracovali vo vytvorených tímoch. Súčasťou ich práce bola vzájomná komunikácia, podpora a nadšenie z hľadania a objavovania nových poznatkov. Získané vedomosti uplatnili pri vytváraní zaujímavých projektov. Okrem rodnej reči bolo počuť aj informácie v anglickom, nemeckom a ruskom jazyku. Vyvrcholením bola prezentácia projektov, ktorou potvrdili schopnosti pracovať s informáciami a vedieť ich uplatniť v praktickom živote.
Mgr. Alica Kočišová

 {oziogallery 779}

 

Výstava „Vtáky Gemerskej pahorkatiny“ predstaví výsledky desaťročného výskumu vtáctva tohto územia

$
0
0
Výstava „Vtáky Gemerskej pahorkatiny“ predstaví výsledky desaťročného výskumu vtáctva tohto územia

Počas jarných prázdnin Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote sprístupní výstavu „Vtáky Gemerskej pahorkatiny“, ktorá je výsledkom desaťročného terénneho výskumu a návštevníkov zoznámi s vtáctvo tohto územia. Vernisáž výstavy sa uskutoční 1. marca 2017 (streda) o 15.00 hodine v priestoroch múzea. Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

u menie logoGemerská pahorkatina nie je národným parkom ani chránenou krajinnou oblasťou, no napriek tomu tu nájdeme rozľahlé lesy s tajomnými zákutiami, malebné lúky, údolia meandrujúcich potokov, väčšie a menšie vodné plochy, dedinky, sady, záhrady a úrodné polia. Aj táto pestrosť rôznych typov biotopov, ktoré sa striedajú na pomerne malom území, spôsobila, že napriek malej rozlohe tu stretneme mnoho druhov vtákov. Väčšina druhov tu hniezdi, no veľa z nich sem zalieta za potravou, zastavuje počas migrácie či zimuje.

Výstava „Vtáky Gemerskej pahorkatiny“ vám predstaví výsledky desaťročného výskumu vtáctva tohto územia. Počas trvania výskumu sme tu zaznamenali 129 druhov vtákov, z toho 90 hniezdičov a 20 druhov európskeho významu. Budete ich môcť bližšie spoznať pomocou dermoplastických preparátov, fotografií a krátkych popisov a vychutnať si atmosféru údolí miestnych potokov s lúkami prostredníctvom nahrávok vtáčieho spevu, ktorý sa územím nesie počas jarných rán.

V rámci výstavy je pre školské skupiny pripravená prednáška na rovnomennú tému, na ktorú sa môžu skupiny prihlásiť v termíne od 2. marca do 10. mája 2017. V apríli pripravujeme pre verejnosť cyklus prednášok, v rámci ktorých sa budete môcť zoznámiť s tunajšími vtáčími obyvateľmi ešte podrobnejšie. O pripravovaných prednáškach Vás budeme ešte bližšie informovať. Informácie nájdete aj na www.gmmuzeum.sk.

RNDr. Monika Gálffyová (biologička GMM)

 

Speváčka Muziky Milana Rendoša, Andrea „Bursi“ Rendošová, predstaví v Rožňave piesne z regiónu Abov

$
0
0
Speváčka Muziky Milana Rendoša, Andrea „Bursi“ Rendošová, predstaví v Rožňave piesne z regiónu Abov

Organizátor speváckych workshopov Gemerské osvetové stredisko ani v roku 2017 nezanevrie na milovníkov folklórnej piesne. Dňa 10. marca o 18.00 hodine, sa v Dome tradičnej kultúry Gemera uskutoční ďalší spevácky dom.
„Po úspešných troch stretnutiach folkloristov a lektorov sme si tohto roku pozvali ďalšieho hosťa, ktorý je známy na celom Slovensku svojím hlasovým fondom

u menie logo a vyniká v samotnom speváckom prejave. Bývalá vedúca speváckej zložky Folklórneho súboru Železiar, speváčka Muziky Milana Rendoša, Andrea „Bursi“ Rendošová, predstaví piesne z regiónu Abov. Prostredníctvom týchto piesní a lektorky sa okrem iného dozvieme, ako folklórne kolektívy spracúvajú piesňový materiál a do akej formy ho štylizujú. Ako výpomoc si so sebou privedie speváčku, víťazku mnohých folklórnych súťaží Barboru Feckovú. Do spevu im zahrá na akordeóne Milan Rendoš,“ uvádza Mária Hlaváčová z Gemerského osvetového strediska v Rožňave. Podujatie je realizované s finančnou podporou Fondu na podporu umenia. Vstup: 2 €.

Mária Hlaváčová

 Muzika Milana Rendoša so speváčkami - Video

 

 

Predmetom mesiaca marec je sedem zreštaurovaných starých tlačí 17. - 19. storočia

$
0
0
Stará tlač

Predmetom mesiaca marec je sedem zreštaurovaných starých tlačí 17. - 19. storočia z knižnice Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote. Zreštaurovanie tlačí bolo realizované z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia. V roku 2016 získalo Gemersko-malohontské múzeum dotáciu z Fondu na podporu umenia vo výške 12 600,- Eur na realizáciu projektu: „Reštaurovanie tlačí 17. - 19. storočia z historického knižného fondu múzea. 2. etapa“.

Zrealizované bolo komplexné odborné reštaurovanie siedmich vybraných starých tlačí 17. – 19. storočia z historického knižného fondu múzea, ktoré sú bádateľmi žiadané.

rs pmm tlače4 Jedná sa o nasledovné vzácne tlače: 

  • Prírastkové číslo: 33 GM - Recueil de Planches, sur les Sciences, les Arts Liberaux, et les Arts Méchaniques, avec Leur Explication. Troisieme Livraison, 299 Planches. A Livourne M. DCC. LXXIII. [=1773].
  • Prírastkové číslo: 230 GM - Concordantiae Bibliorum Germanico - Hebraico – Graecae. Deutsche / Hebräische und Griechische Concordantz-Bibel. Leipzig und Franckfurth 1705.
  • Prírastkové číslo: 1185 GM - COCCEI, Johan: Operum Johannis Coccei dum viveret in Academia Lugduno – Batava s.s. Theologiae Professoris. Tomus septimus. Francofvrti ad Moenvm M. DC. XXCIX. [=1689].
  • Prírastkové číslo: 1186 GM - COCCEI, Johannis: Opera omnia theologica. Exegetica. Didactica. Polemica. Philologica. LXX. Francofurti ad Moenum M. DC. XXCIX. [=1689].
  • Prírastkové číslo: 1187 GM - BASILIUS Magni: Sancti Basilii re et nomine Magni Caesareae Cappadociae archiepiscopi Opera quae ad nos latine pervenervnt omnia. Antverpiae [M]. DC. XVI. . [1616].
  • Prírastkové číslo: 1196 GM - Tomus secundus, continens Decreta, Constitutiones, et Articulos regum inclyti regni Ungariae. Tyrnaviae M. DCC. XXXIV. [1734].
  • Prírastkové číslo: 1254 GM - RAVANELLUS, Petro: Vticensis Occitani Bibliotheca sacra. Genevae M. DC. L. . [1650].

Reštaurovanie zrealizoval so zreteľom na zachovanie autenticity, pôvodnosti a špecifickosti knižných väzieb Mgr. Art. Štefan Kocka, reštaurátor historickej knižnej väzby, člen Komory reštaurátorov Slovenska. Cieľom projektu je záchrana poškodených tlačí 17. - 19. storočia pre budúce generácie. Realizácia projektu prebieha vo viacerých etapách. Všetky zreštaurované knihy sú dostupné k bádaniu v knižnici múzea. Reštaurovanie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

rs pmm tlače3Staré tlače boli odborne zreštaurované a použité pracovné postupy a fotografie zreštaurovaných tlačí sú obsiahnuté v hodnotiacich správach reštaurátorských prác, ktoré sú prílohou vystavených tlačí. Realizácia tohto projektu je prínosom širokej čitateľskej verejnosti.

Knižnica Gemersko-malohontského múzea, budovaná počas 135 rokov existencie múzea, obsahuje 45 242 knižničných jednotiek a tvorí ju historický a príručný knižný fond. Historický knižný fond zahŕňa 32 843 tlačí z obdobia od 16. storočia až do začiatku 20. storočia. Fond vznikol prevažne z knižných darov inštitúcií a osobností z regiónu Gemer-Malohont. Múzeum uskutočňuje komplexný systém ochrany fondu a zabezpečuje odborné reštaurovanie poškodených kníh. V rokoch 2005 - 2015 sme zabezpečili prostredníctvom dotačne podporených projektov klimatizáciu historickej knižnice a reštaurovanie 151 poškodených starých tlačí zo 16. - 19. storočia.
Mgr. Iveta Krnáčová (knihovníčka GMM)

 

Zuzana Široká: Gemerská detektívka - Sviniari chalupári (4)

$
0
0
Zuzana Široká: Gemerská detektívka - Sviniari chalupári (4)

Roku pána 1986 sa na druhý svet pobral Báči Sváčko. Jeho sliepky si po pohrebe rozdelili susedia a domček, ktorý susedil s dvorom tety Gitky tak tesne, že zadné steny kurínov sa dotýkali, ostal prázdny. Vzdialení dedičia bývali v krajskom meste a do domčeka prišli iba raz, na pohreb a po dedičstvo. Keď videli, že jediná použiteľná vec z pozostalosti ich prastrýčka je hliníkový rebrík bez dvoch spodných priečok, vzali nohy na plecia a rebrík do zberne železa a už nikdy nikto o nich nepočul.

Tetu Gitku veľmi trápilo, že sa ponad eternitové striešky kurína nemá s kým porozprávať, a tak sa veľmi potešila, keď presne o dve desaťročia neskôr domček kúpili noví majitelia. A veru nie hocijakí. Prišli priamo z hlavného mesta, on bol vraj manažér, nech to už znamená čokoľvek, jeho čulá žienka bola nóbl kaderníčka, taká, čo nerobí trvalú, ba vlasy dokonca žehlí! „Nuž, každymu podle jeho vkusu,“ povedala si teta Gitka a ostrihala divý vinič, ktorý sa od roku 1986 mohutne rozrástol, zakryl strechu kurína i drôtený plot medzi susednými dvormi. Zo svojho stanovišťa pred vyradenou drevenou kadibudkou pozorovala architektov, stavbárov i záhradníkov ako domček rozobrali, očistili tehly z nepálenej hliny zmiešanej so slamou, a zasa ho nanovo poskladali. Záhradníci zbúrali prasačí chlievik a na jeho mieste vykopali rybníček. Niekoľkokrát do neho nasadili zlaté rybky, ale keď tieto vytrvalo skapínali, vzdali to a zasadili do neho lekná. Tým sa darilo skvele.
         Na konci leta domček uprostred dokonalého trávnika bez jedinej púpavy či kuracinca pripomínal chalúpku z kalendára na rok 1979, ktorý mala teta Marika zavesený vedľa zrkadla v predsieni. Stálo na ňom niečo ako Bayerische Landhäuser a domčeky v ňom vyzerali ako perníkové chalúpky.
      Keď bolo všetko hotové a architekti a dekoratéri zabuchli dvere svojich pestrofarebných dodávok, prišli noví majitelia s kuframi a kopou kamarátov. Tri dni a tri noci oslavovali pri novom murovanom krbe v novej besiedke za domom, prázdne fľaše od piva a kadejakých cudzokrajných vín hádzali cez plot pred kurín tety Gitky. Fľaše dopadli mäkko, teta Gitka ich pozbierala, rukávom očistila, a počestne odniesla susedom k bráne.
         „Ďakujeme, neprosíme,“ povedala tá nóbl kaderníčka, ktoré nemala na nohách žiadne chĺpky.
Teta Gitka odniesla fľaše do obchodu, nakúpila polohrubú múku a droždie, od Irenky spoza kostola doniesla tvaroh a napiekla buchty. Ešte teplé ich poukladala do košíčka, zakryla utierkou a odniesla novým susedom na privítanie. Ďalej ako pred bránu sa nedostala.
         „Ďakujeme, neprosíme,“ povedal ten nóbl manažér, ktorý nemal na hrudi žiadne chĺpky.  
         „Ďakujeme, neprosíme,“ povedala tá nóbl kaderníčka, ktorá sa práve opaľovala hore bez, keď jej teta Gitka ponúkla ponad kurín čerstvé vajíčka.
      „Ďakujeme, neprosíme,“ povedal ten nóbl manažér, keď mu teta Gitka cez otvorené okno na kúpeľni zakričala do jeho otvoreného okna na kúpeľni, že má čerstvé muškátové odrezky.
         „Ďakujeme, neprosíme,“ povedala tá nóbl kaderníčka, keď teta Gitka dobromyseľne ponúkla, že jej požičia hrniec na zaváranie černíc.
         „Ďakujeme, neprosíme,“ povedal ten nóbl manažér, keď mu teta Gitka ponad plot podávala dve krásne lesklé jonatánky.
         „Ta kod nekceš, jä se ti núkat nebudem. Aby ty z tej chalupy neubudlo, kod me pustíš do dvora,“ pomyslela si teta Gitka.

Nepochodila ani teta Marika, ani Joži z Kopca, ktorí novým obyvateľom dobrosrdečne ponúkali svoje služby a spoločnosť.
        Noví susedia sa s nikým nekamarátili. Leto skončilo, počas dedinskej slávnosti susedia naložili kufre do auta a štyroch dodávok a odfrčali do hlavného mesta. Tete Gitke ani nikomu z dediny kľúče od chalupy nedali, a tak im nikto nepolieval muškáty v oknách.
         „Ša sú to za ludé, ša se o kvety nestaréjú! Ta ved už calkom zvädli. A akia krásnia buli, a hustia,“ trápil dedinčanov osud izbových rastlín.
        „A ani lem na dedinský guláš neprišli,“ sťažoval sa urazený starosta, ktorý dal kvôli novým obyvateľom v septembri dokonca opraviť dedinský rozhlas, aby ho len tí noví neprepočuli. Rozhlas by počul aj hluchý, ale tí noví ho jednoducho ignorovali. Keď celá dedina sedela družne pri gulášovom kotlíku na ihrisku, tí noví sa producírovali po svojom dvore sa nechali sa fotografovať snáď pri každej sadrovej soške, každej jabloni a pri studni na dvore aspoň v siedmich rozličných pózach. Potom začali baliť kufre. Videla ich teta Gitka, keď zabehla domov po jednu či dve mrkvy, ktoré chýbali v guláši. A to bol aj predposledný raz, kedy ich niekto v dedine videl.
        Prešla jeseň, prišla zima, Vianoce a Nový rok, noví susedia sa však v dedine neukázali. Preto všetkých prekvapilo, keď poštárka vo februári priniesla pani učiteľke Mirke Potočnej-Sakhrani časopis o peknom bývaní a v ňom boli hneď štyri lesklé strany venované „vidieckemu refúgiu“ pána finančného magnáta a jeho manželky, vychytenej vizážistky.
        Dedinčania vykúpili všetky exempláre časopisu o peknom bývaní, ktoré mali v stánku v strediskovej obci a keď sa minuli, starosta zašiel do okresného mesta a priniesol ďalšie. Na druhý deň mala každá domácnosť v dedine minimálne jeden výtlačok s fotografiami chalúpky v susedstve tety Gitky. Konečne mohli nazrieť za bránu a za dvere tajuplných susedov. A veru sa aj bolo na čo pozerať. Samé sošky, obrázky, maľovaný porcelán, chlpaté kožušiny, vázičky a aspoň štvoro nástenných a stojatých hodín. V každej z troch izieb moderný televízor s plochou obrazovkou, kadejaké prístroje, v komôrke obrovská nerezová chladnička. Niektorí dedinčania videli taký luxus prvýkrát v živote.

Kým prišla jar, všetci v dedine, vrátane siedmich analfabetov, vedeli článok o nových susedoch aj s popisom obrázkov naspamäť.

Noví susedia sa objavili v lete. Prišli, narobili veľa kriku pre nič a odišli. Nikto nikdy ich už naživo nevidel, len v bulvárnom plátku sa objavila séria článkov o ich počínaní. Dedinčania si všetko starostlivo prečítali, starosta články vystrihol a nalepil do dedinskej kroniky, do čiernej kroniky, rozumie sa. Nových susedov totiž vykradli. Otvorili dvere, a privítala ich prázdna chalupa. Sošky, kožušiny, televízory, počítače a cudzokrajný alkohol – všetko bolo preč.
       Kým dorazila polícia, na dvore u tety Gitky sa zišlo pol dediny, podávali sa lekvárové buchty, hruškovica a exkluzívne miesto na najvyššej priečke rebríka od kurína sa losovalo zlomenými zápalkami.
         Onedlho sa k nim pridali policajní vyšetrovatelia a zapísali si devätnásť výpovedí očitých svedkov, ktorí na vlastné oči žiadny zločin nevideli.
A práve to vŕtalo tete Gitke v hlave. Veď ona počula aj to, kedy si kuna na povale susedného domu stavala hniezdo, aj to, kedy si doň vláčila oriešky a narodeniu mladých načúvala v priamom prenose. Ako mohla prepočuť sťahovanie obrovskej nerezovej chladničky, ktorú do domčeka napratali cez kuchynské okno? A ako tí zlodeji prefíkaní mohli nepozorovane odniesť sochu vzpriameného medveďa v životnej veľkosti, ktorá, podľa časopisu o bývaní, trónila uprostred obývačky?
      „Ta to vera ny je s kostolným porédkom,“ vyhlásila si teta Gitka, vyprázdnila štamperlík, vyleštila ho rožkom od zástery, zo sekretára vytiahla jeden zo svojich troch exemplárov februárového časopisu o bývaní a hybaj k susedom! Predrala sa zástupom vyšetrovateľov rovno do prednej izby, a tam, okrem tej nóbl vizážistky s oholenými nohami – nič. Na podlahe a na parapetnej doske, dokonca aj na holej žiarovke visiacej zo stropu bola iba tučná vrstva prachu a zopár zoschnutých muškátových listov.
         „Nyšt, nyšovia nyšt,“ zamrmlala si teta Gitka popod nos. Vyšetrovatelia trochu podvihli obočie, ale neodpovedali. Všetečných starých tetušiek mali na dnes viac než dosť.
        „A tia pavušiny. Ako na Ruženkinom zámku,“ zahundrala teta Gitka trochu hlasnejšie. Teraz už na ňu hlavný vyšetrovateľ Martinkvič zvedavo pozrel a posunul si okuliare na koreň nosa. Ale stále neodpovedal. Len pani kaderníčke naskočila husia koža na hladkých opálených lýtkach.
        „A tot prach,“ húdla si teta Gitka roztržito, ale primerane nahlas, „akoby táto chyžka sto roky prázná bula. A gu tomu tá nepokosená, nepolehnútá tráva, vera, vera,“ teta Gitka sa prechádzala po dome, tu pozrela do kúta, tam zotrela ukazovákom prach z podobločnice. To ju už sledovali všetky oči v miestnosti, inšpektor Martinkovič sa jej dokonca vliekol za pätami a pozorne načúval, sem tam si niečo rýchlo zapísal do notesa.
         „Čo máte na mysli, ak sa smiem opýtať?“ nevydržal to.
„Ale ta nyšt, ša už jä, stará žena. Jä se do vašé roboty nerozumiam, vy viate lepši šítat stopy v prachu. Jä som calý život z dediny nevystršila nos. Lem tak mi daša napadlo,“ mávla rukou teta Gitka a pobrala sa na odchod. Dávala pozor, aby sa vracala po vlastných stopách a nenarušila hrubú vrstvu prachu na podlahe.
         „Je vašou občianskou povinnosťou podať svedeckú výpoveď v súvislosti s trestným činom,“ pristúpil na jej hru vrchný vyšetrovateľ Martinkovič.
         „Jä lem, že ak tu maže but všét taká súvislá vrstva prachu, kod tu mali stát težkia kusy nábytku, pokróce a vázy. A tu nyšt, žädnia šiastia štvorce na dlažke ani na stenoch. A tia pavušiny na plafóne. Ak v pavúšom raju. Viate, ak dlúho trvá, kym to taký pavúk utká?“ vymenúva teta Gitka ďalej a to už napäto počúvajú všetci muži zákona.
         „A tia mrtvia muchy v pavušine, musé tu but už od minulé jeseni, viate? V zime muchy neliatajú. Koby tu tak dlúho visel tot benátský ši aký luster to tu mali mat, pavušiny by buli calia potrhania....“
          „Veru, to nám pomôže spresniť časové obdobie zločinu,“ pritakal ten mladý zelenáč s mobilom na krku.
        „No a jä lem, že od minulyho leta tu vo dvore nebulo žádnia auto. Jä by som to pošúla. A na dvore by ostáli stopy po kolesoch. A potlašená tráva. Alebo stopy v snehu. Ale ak som živá, od osemnásteho septembra minulyho roka sem nevkrošila any noha. Okrem té kuny a jej mladych, teda. Ale tia už sú het.“
        „Ste si tým istá, pani? Predsa len, je to dávno,“ opáčil inšpektor. Bratislavská kaderníčka a jej manažér akosi pobledli a zmeraveli.
„Istá, akože je nebo nado mnó,“ prežehnala sa teta Gitka. „Píšem si denník. A vtody búl práve v dedine guláš, šicé tam buli, len jä som dakody zabehla domó, viate, ráz pre mrkvu, ráz pre horšicu, ráz pre otvárák na flešky. Tot z obecnyho úradu se dagde zapotrošil, našli zmo ho až v zime medzi papierovými táckami, kod zmo...“
        „Hm, hm,“ odkašľal si vyšetrovateľ. „A to bolo určite naposledy, čo ste tu videli nejaké motorové vozidlá?“
        „Akože je pánbožko nado mnó,“ zopakovala nástojčivo teta Gitka. Odvtedy som ani na pól dna z dediny neodejšla. A naložit telo haraburdy trvá isto calý den. Vera, to bulo vtody, kod tu buli tí fotografi z dodávkami, ša tuto z panstvom šicko aranžovali a fotografovali. Ešte som zazrela, ak tu mladý pán menežér okolo toho medveda uväzuje lano, potom som už utekala odniast tot otvárák. A kod som sa tak o pól hodinku vrátila pre utiarku, tá zelená dodávka tu už nebula. Ale milostiví oslavovali delé.
      „Čo si to dovoľujete, stará?“ vyskočil bratislavský manažér, len tak mu zlaté náramky na chlpatom zápästí zaštrngali. „Chcete nás obviniť z toho, že vlastný dom sme vykradli? To je už vrchol, v tejto hadej diere človek nemá ani kúsok súkromia!“
        „Len pomaly, pomaly,“ brzdil ho ten mladý policajt.
        „A vy, pani, môžete dosvedčiť, že ste tu od daného dňa nevideli žiadne iné motorové vozidlo?“
„Aj odprisahám, ak kcete,“ odvetila teta Gitka už trochu namrzene. „Ak mi neveríte, opýtajte se Julče z dolnyho konca, celé dni sedí pri okne a zapisuje si šíslá šickych autoch, ša vojdú do dediny.“

A tak sa opýtali.
Julča z dolného konca, alias pani Júlia Mrveničková, s hrdosťou vytiahla devätnásť linajkovaných zošitov, do ktorých si od roku 1978 starostlivo značila poznávacie značky a farby vozidiel. Ak prechádzajúce auto bolo audi alebo mercedes, nakreslila si k nemu štyri krúžky alebo trojcípu hviezdičku v kruhu. V minulom roku prešlo dedinou auto značky Audi trikrát (stále to isté) a raz aj čierny Mercedes. Zelená dodávka s bratislavskou ešpézetkou bola od iného výrobcu. V dedine sa objavila iba inkriminovaného osemnásteho septembra. Okrem nej ešte jedna červená dodávka a jedna bratislavská skriňová Avia. Zhodou okolností boli všetky zaregistrované na firmu istého trochu pochybného obchodníka so starožitnosťami. Zhodou okolností bol inkriminovaný obchodník so starožitnosťami autorom fotografií pod článkom o susedoch tety Gitky v časopise o peknom bývaní. A zhodou okolností sa v jeho sklade našiel inkriminovaný luster z benátskeho skla, ktorý sa zhodoval s lustrom na fotografii v danom časopise. Aj stojacie hodiny a súprava meissenského porcelánu s originálnym kvetinovým vzorom boli zhodou okolností vystavené vo výstavno-predajných priestoroch daného trochu pochybného obchodníka so starožitnosťami. A naozaj len zhodou okolností bol tento trochu pochybný obchodník so starožitnosťami bratom pani prominentnej stylistky.

To všetko sa teta Gitka a jej spoluobčania dozvedeli z dennej tlače. Samozrejme, každý obyvateľ obce si zakúpil minimálne jeden výtlačok všetkých periodík, v ktorých sa spomenulo meno dediny.
       A teta Gitka? Trochu ju hrýzlo svedomie, že v hlavnom meste ju majú za starú všetečnicu a žalobabu. Ale nebola to jej občianska povinnosť upozorniť vyšetrovateľov na pavučiny? Aspoň si nezamazali košele.
       Len občas si Gitka ešte povzdychla, že sa nemá s kým porozprávať ponad kurín, a plôtik medzi dvormi zasa obrástlo divé hrozno. Ale včera ráno prišiel pán starosta s výtlačkom z internetu, že domček je na predaj.
Píše: ZUZANA ŠIROKÁ

(Pokračujeme) 

 

Jubilejný dvadsiaty ročník tradičnej turistickej akcie z Nižnej Slanej na Repisko pozlátilo pekné slnečné počasie

$
0
0
V cieli turistického výstupu z Nižnej Slanej - Repisko.

Obec Nižná Slaná a Klub slovenských turistov Sosna Nižná Slaná usporiadali 25.2.2017 už 20. ročník tradičnej turistickej akcie. Za pekného slnečného počasia privítali organizátori účastníkov výstupu pri Túrničke. Skupina turistov prišla aj z druhej doliny - z Honiec. Odmenou za výstup bol teplý čaj a kapustnica v réžii obce. Po vylosovaní tomboly sa turisti rozišli rôznymi zostupovými trasami: do Nižnej Slanej, Honiec a Henckoviec.

Text a foto: Ing. M. Markušovský

{oziogallery 780}

 

Keď folklór naozaj ožije a ľudia sa aj na fašiangovej veselici z neho tešia

$
0
0
Na 1. fašiangovej veselici v Revúcej

Revúca zažila nezvyčajné podujatie, 1. krojovanú fašiangovú veselicu. Na rozdiel od plesov, ktoré sa pýšia honosnými róbami a smokingmi, 17. februára 2017 sa takmer 170 ľudí oblieklo do kroja a vyrazilo na tanečnú zábavu do Domu kultúry v Revúcej. Keďže nešlo len o nejakú ľudovú symboliku, folklóru sa podriadila tombola, výzdoba, do hudby celý večer hrala Ľudová hudba Dominika Václava, podávala sa kapustnica. O veľkom úspechu veselice už na 1. ročníku

svedčí, že zabaviť sa prišli folkloristi zo Šumiaca, Rožňavy, Revúčky a tí, ktorí k folklóru pristupujú najmä ako diváci. Už teraz je isté, že Mestské kultúrne stredisko v Revúcej a FS Lykovec zorganizujú aj 2. krojovanú fašiangovú veselicu.

Fašiangový sprievod bez sprievodu
Tradičné podujatie, ktoré má svoj pôvod v ľudových zvykoch sa tento rok nieslo v znamení zlého počasia. Organizátori sa pre zlé počasie rozhodli fašiangový sprievod presunúť do interiéru Domu kultúry v Revúcej. Hoci nakoniec 21. februára 2017 nepršalo, vo foyery MsDK sa rozdávali šišky a varené víno, do nálady hral DFS Lykovček. S programom vypomohli aj ochotníci z DS Komedia Rev a do masiek sa obliekli členovia DFS Lykovček a FS Lykovec. V maskách sa objavili aj revúcke deti.

Peter Poboček

 {oziogallery 782}

 

 

 


Na 6. ročníku stolnotenisového turnaja O putovný pohár starostu obce v Muránskej Dlhej Lúke štartovalo 73 súťažiacich

$
0
0
Na 6. ročníku stolnotenisového turnaja O putovný pohár starostu obce v Muránskej Dlhej Lúke štartovalo 73 súťažiacich

V sále kultúrneho domu v Muránskej Dlhej Lúke sa v sobotu 25. februára 2017 uskutočnil 6. ročník stolnotenisového turnaja o putovný pohár starostu obce. Predpoludním súťažili na zelených stoloch žiaci do 15 rokov, ženy v 2 kategóriách a muži v 3 vekových kategóriách. Popoludní od 16-hodiny sa predstavili registrovaní muži. Ako nás informoval starosta obce Marek Nosko, na turnaji štartovalo 73 súťažiacich, v siedmich spomínaných kategóriách. Hlavné kategórie boli ocenené

aj putovným pohárom starostu obce. Ako poznamenal starosta, ak získa niekto 3-krát za sebou pohár, je už nastálo jeho. Všetci víťazi boli ocenení vecnými cenami a medailami.

Poradie najlepších v kategórii:

Žiaci do 15 rokov:

1. Martin Zeman
2. Miriam Dekrétová
3. Richard Laboš

Ženy do 22 rokov

1. Natália Koniarová
2. Gabriela Balciarová
3. Adriana Rusnáková

Ženy nad 22 rokov:

1. Anna Repková
2. Marta Danišová
3. Lýdia Zatrochová

Muži do 22 rokov:

1. Ján Ružiak
2. Erik Belán
3. Tobias Dekrét

Kategória do 50 rokov muži:

1. Milan Lašiak
2. Daniel Ziman
3. Radoslav Škorňa

Registrovaní:

1. Ján Kizek
2. Róbert Zacher
3. Tibor Ivarg

 

Marek Nosko

 {oziogallery 783}

 

 

 

Vyhodnotili anketu okresov Revúca a Rimavská Sobota Športovec roka 2016

$
0
0
Vyhodnotili anketu okresov Revúca a Rimavská Sobota Športovec roka 2016

Každoročná anketa Športovec roka z okresov Revúca a Rimavská Sobota, ktorej vyvrcholenie bolo 24. februára 2017 si zapísala už 51. ročník. Po prvýkrát v histórii ankety dejiskom bola Revúca a jej Mestský dom kultúry. Úvodné slová patrili primátorke mesta Eve Cireňovej, ktorá spomenula dlhodobú tradíciu športu v Revúcej a priekopníka telesnej výchovy na Prvom slovenskom evanjelickom gymnáziu Ivana Branislava Zocha, a tiež predsedovi okresného združenia Deziderovi Balajthymu.

Ocenenia, ktoré si prevzali najlepší športovci v rámci galaprogramu im udelilo Okresné združenie telesnej kultúry so sídlom v Rimavskej Sobote. Počas slávnostného večera si úspešní športovci postupne preberali ocenenia, ktoré odovzdávali primátorka mesta Revúcej Eva Cireňová, zástupca primátorky Július Buchta, primátor Tisovca Peter Mináč, Dezider Balajthy a funkcionári združeni. V programe slávnostného večera vystúpili žiaci Základnej umeleckej školy Revúca, folklórny súbor Lykovček a členovia tanečného štúdia Happy Dance.

Výsledky ankety Športovej roka 2016

Ž I A C I:

  1. Viktória Kormošová, lukostreľkyňa, Lukostrelecký Klub Bašta - Bástya Íjász Klub
  2. Veronika Útisová, džudistka, TJ Mladosť RELAX, Rimavská Sobota
  3. Janka Guláková, kickboxerka, Kickboks Leon Revúca 

D O R A S T E N C I: 

  1. Pavol Rapčan, FBC Slovan Rimavská Sobota
  2. Filip Páleš, TJ Mladosť RELAX, Rimavská Sobota
  3. Marek Úrek, FALCON TAEKWONDO klub Rimavská Sobota 

D O S P E L Í:

  1. Tibor Figei, Mgr. ,FALCON TAEKWONDO klub Rimavská Sobota
  2. Rashid Arpád Bunjatov, Bc.
  3. Michal RADNÓTI, Zápasnícky oddiel Lokomotíva Rimavská Sobota 

K O L E K T Í V Y:

  1. FALCON TAEKWONDO klub Rimavská Sobota
  2. Zápasnícky oddiel Lokomotíva Rimavská Sobota
  3. Lukostrelecký Klub Bašta, Rimavská Sobota 

T E C H N I C K É   Š P O R T Y:

  1. Ondrej Cerovský, motorkár, Telovýchovná jednota v Rimavských Janovciach
  2. Tomáš Baka, Orsolya Farkašová, tanečná dvojica 
  3. Kornélia Dovalová, branný viacboj kynológov, Hnúšťa 

M I M O R I A D N A   C E N A: 

     Tibor Figei, Mgr., Arsenal Shooting Club Rimavská Sobota

F U N K C I O N Á R I:

Poďakovanie

  • Viktor Tanko - patrí medzi prvých zakladajúcich členov Klubu slovenských turistov v meste Rimavská Sobota.
  • Peter Svinčiak - úspešne reprezentoval kynológiu na majstrovstvách Slovenska v roku 1996 a 2010, ako aj na majstrovstvách sveta v roku 1996.

Fotografie: Peter Poboček

{oziogallery 785}

 

Psychotesty v Jelšave absolvovali aj vodiči hasičskej techniky

$
0
0
Psychotesty v Jelšave absolvovali aj vodiči hasičskej techniky

Podľa zákona 8/2009 o cestnej premávke musia vodiči vozidiel s právom prednostnej jazdy, teda aj vodiči hasičskej techniky (aj vodiči Dobroboľných hasičských zborov) s výstražným znamením, absolvovať psychologické vyšetrenie. Pravidelné psychologické vyšetrenia je potrebné absolvovať každých 5 rokov. Nad 65 rokov každé 2 roky. Psychologickým vyšetrením sa posudzuje psychologická spôsobilosť. Psychicky spôsobilý je ten, kto spĺňa minimálnu úroveň psychickej spôsobilosti

jel P2252246 2na vedenie motorových vozidiel.

Územná organizácia Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR (ÚzO DPO SR) v Revúcej v spolupráci s Psychologickým centrom PhDr. Miroslavy Herákovej z Košíc, zorganizovali dňa 25. 02. 2017 v Mestskom dome kultúry v Jelšave psychologické vyšetrenie spojené s testami. Tohoto vyšetrenia sa zúčastnili 30. vodiči z okresu Revúca.

Gabriela Jakubcová
DHZ Jelšava

 

 

Fašiangy 2016 v Ráztočnom

$
0
0
Fašiangy v Ráztočnom

Ako sa dozvedáme aj prostredníctvom našich spolupracovníkov, v regióne Gemer-Malohont ožili v uplynulý piatok či sobotu ulice obcí i miest fašiangovými maskami. Dnes nás potešil náš neúnavný fotoreportér Peter Poboček, ktorý si zašiel do Ráztočného pri Klenovci, aby nám ukázal svoj fotografický úlovok. Aj tu oslavovali koniec fašiangov. Oslavovali aj v Hnúšti, kde sa v tento deň podieľali súbory pôsobiace pod MsKS, deti z CVČ, žiaci zo základných a stredných škôl v meste, detský domov a mnoho ďalších jednotlivcov.

Fotografie Petra Pobočeka, ktoré sú akýmsi sprievodcom Fašiangov, sú aj tohto roku výnimočné. V sobotu 25. februára 2017 v Ráztočnom pri Klenovci uvidel pravú vidiecku fašiangovú zábavu. Objektív P. Pobočeka nezachytil len masky, ktoré v sprievode i momo neho bývajú na záver týchto tradícií bývajú všade nielen v tomto regióne, ale prekvapila hp aj ozajstná dedinská zabíjačka. Všade vôkol bolo krásne a veselo. Spevy krojovaných účastníkov v tom najkrašom prevedení čo majú ešte v truhliciach, ale pekné ženy a statných chlapov v chološniach a vyšívaných kabaniciach len zviditeľňovalo to, na čo sú Ráztočňania dlhé roky hrdí. 
Skúste sa prostredníctvom jeho fotografií na chvíľu stať jedným z účastníkov a zažijete ozajstné čaro Fašiangov aj s niečim iným, ako ste si len prečítali vyššie v texte.

Takto sme sa vlastne dostali na záver Fašiangov - k Popolcovej strede. A tá nás upozorňuje, že nastáva čas spoločenského útlmu. Ide vlastne o 40-dňové obdobie pôstu, ktoré sa končí deň pred Veľkonočnou nedeľou. V tomto období po Popolcovej strede sa už neorganizujú žiadne zábavy a podľa kresťanských tradícií sa má vtedy človek pripraviť fyzicky aj duševne na jeden z najdôležitejších kresťanských sviatkov - Veľkonočné sviatky. Niektorí im hovoria aj Sviatky jari.
Fotografie Peter Poboček

 {oziogallery 786}

 

Plesová sezóna mladých tanečníkov štúdia Happy Dance

$
0
0
Plesová sezóna mladých tanečníkov štúdia Happy Dance

Plesová sezóna je v slovenskom ponímaní obdobie FAŠIANGOV. Sú prechodným obdobím medzi zimou a jarou, ktorých koniec však nemá pevný termín. Spravidla sa sezóna začína víkendom po Troch kráľoch a trvá až do Popolcovej stredy „škaredej“. V minulosti sa plesy nekonali iba počas fašiangov, ale boli aj neoddeliteľnou spoločenskou udalosťou šľachty.

Mladí tanečníci z tanečného štúdia Happy Dance Revúca sú každoročne neoddeliteľnou súčasťou plesov, bálov i tanečných zábav. Tak tomu bolo aj v tomto roku, otvárali plesy i bály v Revúcej i blízkom okolí. Ich precízne tancovanie a ladný krok dokážu v divákoch vyvolať umelecký zážitok, čo patrične ocenia potleskom. Vystúpenie tanečníkov v krásnych róbach akoby vrátilo čas. Noblesa a elegancia je porovnateľná s rokmi minulými aj vďaka tanečnému štúdiu Happy Dance. Tanec je to, čo nás baví a spája, čo je dôležitý fakt, že krásny a nezabudnuteľný pocit zostáva na oboch stranách . Už teraz sa tešíme na ďalšiu plesovú sezónu, ktorá sa bude niesť v noblese a elegancii.
Bc. Ivana Sviežená

{oziogallery 787}

 

Viewing all 4377 articles
Browse latest View live