Quantcast
Channel: Spravodajstvo z horného a stredného Gemera
Viewing all 4377 articles
Browse latest View live

Ochotnícky divadelný súbor Rev odohral predpremiéru hry Čakanie na Godota

$
0
0
Z predpremiéry hry divadelného súboru REV Čakanie na Godota

Ochotnícky divadelný súbor Rev odohral predpremiéru hry Čakanie na Godota od Samuela Becketta. 4. novembra 2016 to bola vôbec prvá takáto udalosť pre súbor, keď uviedol celovečernú hru. „Jeden veselý a jeden smutný klaun. Dvaja stratení ľudia čakajú. Godot nie je až taký podstatný. Ide nám o čas. Godot je pre divadlo univerzálna idea.

Môžete si Godota predstaviť ako boha/Boha, ako to pravdepodobne myslel sám Beckett. Ale nie je to nevyhnutné. Nosnou myšlienkou je totiž samotné čakanie. A teda neschopnosť vykonať niečo vo svojom živote. Vlastne, hra je tom, čo sa zo života stane, keď čakáte na silu zvonku, ktorá Vás zmení, ktorá zmení Váš život a popri tom si vôbec nevšimnete, že zo života sa stalo prežívanie a odrátavanie času. Nejako máme pocit, že je to aktuálna téma.

Rev tu nie je dlho. A nerobíme veci len tak. Iste, máme sa čo učiť a nepochybne to chce veľa času. Rev si dal za cieľ pracovať s divákom, nevynechať ho z divadla. Chceli by sme, aby divák divadlo zažil a nie ho len videl. Tak trochu nám vŕta v hlave tá prastará koncepcia staro-gréckeho divadla – obradu. Ale máme pred sebou dlhú cestu.“ Z bulletinu k hre.
Premiéra hry sa uskutoční 19. decembra 2016 o 19:00 v MsDK Revúca.
Vladimír Oravec
Fotografie Peter Poboček

 {oziogallery 637}

 


Krásnohorská Dlhá Lúka - Vlachovo 7:2 - v dohrávke 12. kola I. triedy vo futbale

$
0
0
Krásnohorská Dlhá Lúka - Vlachovo 7:2  - v dohrávke 12. kola I. triedy vo futbale

Jesenná časť majstrovskej futbalovej súťžaže  I. triedy ObFZ Rožňava sa skončila odloženým zápasom 12. kola v Lipovniku 13. novembra 2016 so začiatkom o 13.30 hod. Streli sa tu Krásnohorská Dlhá Lúka s Vlachovom. Domáce mužstvo sa na zápas i napriek nepriaznivým poveternostným podmienkam dobre pripravilo, kým hostia prišli na zápas iba desiati. Podľa toho aj sily im vydržali ako tak iba v prvom polčase,

ktorý sa skončil v pomere 2:0. Druhý polčas sa niesol jednoznačne v réžii Dlholúčanov, ktorí zaťažili konto brankára hostí ďalšími piatimi gólmi. Podelili sa o ne takto: J. Čižmár 2, G. Zsilla 2, T. Kuru, K. Albert, S. Bodnár, resp. M. Gál, O. Leskovjanský. Žlté karty: A. Kovács - F. Sivec. Rozhodovala trojica rozhodcov: R. Drenko -  A. Farkaš, J. Szor. DS: P. Béres. Na zápas prišlo 44 divákov. Futbalisti Krásnohorskej Dlhej Lúky ziskom troch bodov v tomto zápase sa dostali s celkovým počtom 35 bodov vďaka lepšiemu skóre na 1. miesto v tabuľke pred druhou Vyšnou Slanou. 

TABUĽKA I. TRIEDY PO JESENNEJ ČASTI 2016/2017

1. Krásnohorská Dlhá Lúka 13  11   2   0 61:21  35
2. Vyšná Slaná 13  11   2   0 36:10  35
3. Drnava 13   9   1   3 49:18  28
4. Rudná 13   7   1   5 32:34  22
5. Dlhá Ves 13   7   0   6 27:23  21
6. Rožňavské Bystré 13   6   2   5 36:34  20
7. Betliar 13   6   0   7 29:27  18
8. Kružná 12   5   0   7 25:35  15
9. Jablonov nad Turňou 13   4   1   8 27:34  13
10. Bohúňovo 13   3   3   7 19:28  12
11. Honce 13   4   0   9 29:41  12
12. Vlachovo 13   2   1  10 17:49   7
13. Hrhov 13   2   1  10 27:60   7
  Nižná Slaná         odst  

 

Mg od

 

 

Vitajte v kvetinárstve u pani Edity Bodnárovej v Gemerskej Polome

$
0
0
Vitajte v kvetinárstve u pani Edity Bodnárovej  v Gemerskej Polome

Nežné púčiky kvetov, mnoho zelenej farby, prekrásna vôňa, sviežosť prírody, mnohofarebnosť, jednoducho lúka v predajni. K tomu si predstavte umenie aranžovať kvety a ženu, ktorá k povolaniu zdravotnej sestry svoj život zasvätila aj čaru nežnej rastliny, ktorá tak ako človek, pokiaľ nedostane starostlivosť a cit uvädne. Vitajte v kvetinárstve u pani Edity Bodnárovej v Gemerskej Polome.

Kvetiny netvoria len súčasť prírody, zvykli sme si, že kvetina pri akejkoľvek príležitosti vypovie za nás, nepotrebuje slová. Majú dôležitú úlohu v citovom svete každého človeka, myslím, že u Teba zvlášť. Ako som už prezradila, sprevádzajú Ťa popri práci zdravotnej sestry.
Vždy som túžila podnikať aj v tejto oblasti bol to môj sen (v súčasnosti aj potreba), priviedla ma k tomu láska k prírode a kvetom. Takto relaxujem - od ťažko chorých ku kvetom – dodávajú mi energiu a každodenné pohladenie.

Predpokladom dobrej práce je znalosť rastlinného materiálu: kvetín, zelene, suchého materiálu a hlavne mať talent a záujem o tvorivú činnosť. Príprava rastlín a ostatného materiálu pred výrobou samotného výrobku – kytice, aranžmánu tvorí dôležitú súčasť tejto práce.
Práca s rastlinami v tejto oblasti je o to náročnejšia, že pracujem so živým a krehkým materiálom. Pred samotným aranžovaním je potrebné každú rastlinku patrične ošetriť, pripraviť potrebný materiál až tak viazať. Dôležitým úkonom je aj spôsob uloženia jednotlivých druhov kvetov a samotné uskladnenie.

V staroveku rastliny využívali nielen na okrasu, ale aj ako životné symboly, stromy života a obetné predmety – napríklad venčenie nevesty myrtou. Aj dnes kvety tvoria súčasť ozdoby človeka – kvetinové ozdoby do vlasov, či na ruku, čelenky, diadémy, kvetinové náramky – sú žiadané aj u nás v obci?
Zatiaľ v našej obci takáto požiadavka nebola. Mne osobne je veľmi blízka a v súčasnosti veľmi moderná a zaujímavá práca s kvetinou.

gP9267093 bČlovek sa už oddávna snaží zlepšovať svoje bývanie, okolie a spríjemňuje si chvíle strávené so svojimi najbližšími, priateľmi. Neviem si predstaviť vhodnejší spôsob než využiť na akýkoľvek účel rastliny, kvety v podobe – viazaných kytíc, rôznych viazaných alebo vypichovaných vencov, či girlánd.
Ponúkame viazanie kytíc na akúkoľvek príležitosť, aj svadobných kytíc, kvetináčové i suché ikebany, smútočné viazania. Ponúkame úpravy bohaté a pestré, ale aj strohé a jednoduché s uplatnením rôznych doplnkov, umelé kvety, darčekové predmety (sklo, porcelán), výročné poháre, blahoželania, hračky, sviečky, kahance, prírodný materiál a tiež črepové kvety.

Hovorí sa, že ruža je kráľovnou kvetín. Ruže patria bohyni Afrodita, oliva Aténe, vavrín Apolónovi, palmové listy Poseidonovi. V republikánskom Ríme charakterizovala ruža aj mužskú odvahu, neskôr sa stáva kvetinou lásky a osláv, vence z ruží sa nosili na osvieženie pri jedení a tancovaní. Dnes ruže patria medzi kvetiny, ktoré si udržali vážnosť. Úprava rastlinného materiálu, príprava zelene na viazanie s ružami vyžadujú um, zručnosť, ale hlavne znalosť, pretože je to rastlina krásna no starostlivosť o ňu je náročná. Ak si domov prinesieme kyticu ruží a chceme sa z nej dlho tešiť, mali by sme poznať niekoľko zásad pri ich ošetrení.
Rada poradím: ružu je potrebné zastrihnúť do šikma; denne vymieňať vodu a poskytnúť im čerstvú; vázu s kvetinou by sme nemali umiestniť na priame slnko alebo k tepelnému zdroju.

Vstupná pozvánka pre kupujúceho je samotný výklad obchodu. Je to veľmi dôležitá súčasť a je tu vystavený tovar, ktorý by mal zaujať, upútať a vyvolať u predávajúceho túžbu kúpiť chcený - možno aj nechcený tovar. Teda buď priláka, no môže aj odlákať.
Je to tak, a preto náš výklad pravidelne meníme spoločne s mojou dcérou tematicky – Pamiatka zosnulých, Veľká noc, Vianoce, tiež sezónne podľa ročného obdobia.

Ikebany majú svoj pôvod v Japonsku. Je to krása v detailoch, symbolika. V súčasnosti sa využíva mnoho moderných prvkov napr. kov, voľné aranžmány. Mnoho milovníkov kvetín obdivuje a možno by aj chcelo vlastniť ikebany do rôznych váz, závesných nádob, alebo vlastniť zaranžované ovocie, či zeleninu. Máš aj takéto požiadavky zo strany zákazníkov?
Máme aj takéto požiadavky. Vytvorili sme množstvo objednávok na prianie našich zákazníkov, veď náš zákazník - náš pán. Žiadané sú živé aranžmány v závesných nádobách (v letnom období) a ikebany do rôznych nádob.

Najmilšia kvetina?
Všetky, najmä podľa ročného obdobia.

V dnešných časoch nie je ľahké podnikať a tobôž nie v oblasti, kde tovar je krehký a náročný na starostlivosť, je to umenie. V našej obci sa občania nemusia za kyticou kvetín na akúkoľvek príležitosť náhliť do iného mesta, či obce - pokojne môžu využiť služby ponúkané pani Editou priamo v Gemerskej Polome. Ďakujem za čas venovaný tomuto rozhovoru a prajem mnoho zákazníkov, tvorivých nápadov a posledné slová nech vypovedia to ostatné: Marcus Aurelius („filozof na tróne“), Myšlienky v Piatej knihe napísal: „Zo všetkého na svete cti to, čo je najmocnejšie. Je ním to, čo všetko ovláda a čo všetko spravuje. Podobne aj v sebe cti to, čo je v tebe najmocnejšie, lebo je s oným súrodé. To, čo ovláda iných, je aj pri tebe a aj tvoj život sa ním spravuje.“
D. Červenáková

{oziogallery 638}

 

Revúcky tanečný parket o pohár viceprimátora mesta Revúca

$
0
0
Revúcky tanečný parket 2016

V nedeľu 6.11.2016 sa premenila telocvičňa Strednej odbornej školy v Revúcej na tanečný parket pre „malých i veľkých“ tanečníkov v štandardných a latinsko-amerických tancoch. Súťaž sa niesla pod názov Revúcky tanečný parket o pohár viceprimátora mesta Revúca, ktorú uskutočnilo TŠ HAPPY DANCE Revúca v spolupráci s TŠ SCHWARTZ TANZ Rožňava. Podujatie zahájil viceprimátor Július Buchta, ktorí privítal súťažiacich i divákov.

Svoj talent a plné nasadenie v súťaži ukázali páry tanečných klubov z celého Slovenska, ale aj z Maďarska. Súťažilo sa v 12 kategóriách od detí, juniorov až po dospelých. Krásne róby, ich precízne tancovanie a ladný krok dokázali v divákoch vyvolať umelecký zážitok, čo patrične ocenili potleskom. Na odbornú stránku tanca dohliadali porotcovia, ktorí udeľovali tanečným párom známky.

Mesto Revúcu reprezentovali Lukáš Žifčák a Lucia Oravcová, Samuel Skybjak a Soňa Bodnárová, Tomáš Buchta a Lea Sviežená. Konkurencia bola veľmi veľká, no nie každý mohol zvíťaziť. Nesmiernu radosť nám urobil tanečný pár Tomáš Buchta a Lea Sviežená, ktorý obsadili krásne finálové 3. miesto v latinsko–amerických tancoch v kategórii Junior II D a 5. miesto v latinsko-amerických tancoch v kategórii Junior I D. Našim ďalším dvom tanečným párom sa taktiež veľmi dobre darilo. Tí obsadili pekné semifinálové miesta. Z telocvične bolo ešte do večera počuť hudbu a ovácie divákov, ktorí od začiatku vrelo povzbudzovali svojich favoritov. Celá súťaž sa niesla v nezabudnuteľnom pocite, ktorá zostala na oboch stranách – súťažiacich i divákov.

Ivana Sviežená

 {oziogallery 639}

 

Vo štvrtok očakávame v remeselníckych dielňach Domu tradičnej kultúry rodiny s deťmi

$
0
0
Vo štvrtok očakávame v remeselníckych dielňach Domu tradičnej kultúry rodiny s deťmi

Gemerské osvetové stredisko v Rožňave, ktoré je kultúrnym zariadením Košického samosprávneho kraja, organizuje v spolupráci s mestom Rožňava, v dňoch 14. až 19. novembra 2016 už 22. ročník folklórneho festivalu zvykov a obyčají ROK NA GEMERI. Súčasťou bohatej programovej štruktúry tohoto viacdňového podujatia budú pre rodiny s deťmi tvorivé dielne.

 „Dom tradičnej kultúry Gemera nezatvorí svoje brány ani počas štátneho sviatku. Vo štvrtok 17. novembra v dopoludňajších hodinách očakávame v našich remeselníckych dielňach rodiny s deťmi, ktoré si chcú vychutnať čaro spoločného tvorenia. Našim verným malým aj veľkým remeselníkom, ale aj všetkým deťom s rodičmi, sme opäť pripravili pestrú ponuku hrnčiarskych a textilných aktivít,“ pozýva Helena Novotná, riaditeľka Gemerského osvetového strediska.

Kreatívna činnosť v priestoroch Domu tradičnej kultúry Gemera už pravidelne sprostredkuje návštevníkom dotyk so starými gemerskými remeslami. Títo si môžu nielen vyskúšať rôzne textilné a hrnčiarske techniky, ale môžu si aj prezrieť dávno zabudnuté pracovné nástroje a náradie, ktoré sú súčasťou interiéru.

Rodinné tvorivé dielne v Dome tradičnej kultúry Gemera, budú vo sviatočný deň vhodným spestrením voľných chvíľ a vytvoria príležitosť na nové zážitky i na nevšedne strávený voľný čas.
Vstupné: 2 eurá/hodinu/dieťa
Info: Munková

 

Marian Slavkay: Ako sa rodili krtkovia - Čierna Ostrava, moja čierna noc a čierny deň (17)

$
0
0
Černá Ostrava, Ostrava černá

Čierna Ostrava, moja čierna noc a čierny deň. Mal som nočnú smenu. V rúbaní sme dokopávali stenu. V Karle už v profile chodby bol asi 70 centimetrový sloj krásneho lesklého uhlia. Prebiehal šikmo sprava zhora smerom dolu, až k päte nohy TH výstuže, na ľavej strane chodby. Prefáral som rúbanie,

v ktorom dokopávali zbytkové piliere, čo ostali z predošlej smeny. Zliezol som na obzor a išiel do Karla. Mali odstrelenú jalovinu, ale ešte nezačali nakladať. Odstrelom rozsypanú horninu ďaleko od čelby predák Kráľ zhrňoval nakladačom. Keď som prišiel na pracovisko, zastavil prácu, aby sme sa mohli porozprávať. Povedal mi, že teraz bude robiť takým spôsobom, že najprv vyberie uhlie a potom pristreli jalovinu (kameň). Škoda by bolo také pekné uhlie odstreliť spolu s jalovinou, znehodnotilo by sa. Bol to veľmi poriadny haviar, ešte so starými návykmi na poriadok. Mal päť detí a pred blížiacimi sa Vianocami sme sa rozprávali aj o rodinných prípravách na tieto krásne sviatky roka. Dnes vraj chcú rýchlo vyložiť a navŕtať, lebo majú objednaného strelca na štvrtú hodinu rannú. Bolo mi jemne naznačené, aby som služobný rozhovor ukončil, lebo pred sebou majú ešte veľa práce. Pozdravil som a odišiel. 

Cestou som zamieril do chodby k čerpadlu, s úmyslom ho namazať a pozrieť aj stav vody. Čerpadlo som zastavil, vytiahol z vody hadicu so sacím košom, a začal ho čistiť. V dierkach koša boli nasaté triesky a mokré papiere. Keď som kôš očistil a začal liať do čerpadla olej, zrazu sa ozvali výkriky. Štajgééér, štajgééér!!! Pozrel som sa tým smerom a uvidel dvoch pomocníkov z Karla, ako po pás vo vode sa brodia ku mne a kričia, že na haviara sa zvalil nakladač. Hrôza. Nechal som čerpadlo a po chodníku vo vode utekal na hlavnú chodbu. Myšlienky mi behali závratnou rýchlosťou, uvedomil som si, že s týmito brigádnikmi si nepomôžem. Na križovatke boli zavesené nosítka. Povedal som im, nech ich zoberú a idú do Karla. Ja že vybehnem do rúbania pre chlapov na pomoc. Dobehol som na chodbu medziobzoru, zastavil vzduch do rúbania a odvolal haviarov zo spodných zubov, aby prišli na pomoc do Karla, lebo tam došlo k ťažkému úrazu. Utekali sme, čo nám nohy stačili. V Karle nás čakal strašný obraz. Predák Kráľ stál na boku chodby, medzi dvoma hajcmanami a na prsiach mal privalený ťažký nakladač. Oči mal vytisnuté z očných jamôk. Bol to strašný pohľad. Medzi náradím na háku visel kladkostroj zvaný hup-cuk. Rýchlo sme to zvesili, zakvačili o hajcman a nakladač sme odtiahli. Predák klesol na zem. Vytiahli sme ho a dali na nosítka. Ešte som stačil chlapom povedať, aby nakladač pustili naspäť, hup-cuk nech odložia a nech idú na pracovisko. Pomocníci z Karla zobrali nosítka so zraneným a pustili sme sa utekať k šachte. Ja som utekal pred nimi, otváral a podkladal pažinou vetracie dvere, aby mohli s nosítkami ísť čo najrýchlejšie k šachte. Bežal som ako pominutý. Keď som došiel k šachte, ihneď som volal dispečerom, aby zavolali sanitku, lebo máme ťažký úraz. Narážačom som zavolal, aby na piaty obzor pristavili klietku pre dopravu zraneného na povrch. Len čo som položil telefón, brigádnici so zraneným už boli pri šachte. Bol to od nich nadľudský výkon. Hoci boli chlapi ako hory, obdivoval som ich. Nosítka so zraneným sme naložili do klietky a nastúpili tiež. Dal som signál a o chvíľu sme boli na povrchu.
Pri šachte nás čakali strážnici s dekami v rukách. Prikryli sme zraneného, pričom každému z nás dali deku. Boli sme spotení a vonku bolo niekoľko stupňov pod nulou. Strážnici, bývalí haviari, vedeli čo majú robiť. Vyniesli sme zraneného zo šachtovej budovy do miestnosti strážnikov, nosítka položili na zem a netrpezlivo čakali na sanitku. Kľakol som si k zranenému, chytil som mu ruku v zápästí a nahmatal mu pulz. Srdce mu veľmi slabučko bilo. Asi o päť minút došla sanitka. Rýchle sme zraneného Kráľa naložili a sanitka ho odviezla do nemocnice.

Boli asi tri hodiny ráno. Dispečeri už volali Bratčenkovi a bezpečnostnému technikovi. Počas celej záchrannej akcie som si zachoval triezvu hlavu a rozhodnosť. Zraneného už odviezli. Ja som odišiel do kúpeľne, sadol si na lavičku a vtedy to na mňa došlo. Chytila ma strašná triaška a plač. Zuby mi cvakali ako v detstve, keď sme sa kúpali v studenej vode Sekčova v Prešove. Vtom vošiel do kúpelne Bratčenkov. Na otázku, čo sa na pracovisku stalo, nebol som schopný súvisle odpovedať. Videl, že nepochodí, kázal mi okúpať sa a potom prísť do kancelárie spísať zápis o úraze.

Poslúchol som. Pod teplou sprchou som sa trochu ukľudnil a už prezlečený prišiel do kancelárie. Vedúcemu som všetko opísal aj nakreslil situáciu na pracovisku, ako došlo k úrazu. A čo bolo príčinou úrazu? Lyžica nakladača počas nakladania vyhlodala mäkké uhlie pod nohou hajcmana. Keď predák chcel lyžicu prehodiť do vozíka, noha hajcmana ju nepustila a preto sa zdvihol nakladač a prevalil sa na stranu tak nešťastne, že pritlačil predáka o výstuž chodby. Opísal som mu aj náš služobný rozhovor s predákom, ako sa ponáhľal s prácou, lebo chcel ešte vŕtať a strieľať. Vtom vedúci vyvalil na mňa oči a spýtal sa, či som vyniesol elektrické rozbušky (palniky) z pracoviska. Palniky zo skladu trhavín vyberali predáci a trhaviny priniesol strelmajster. Úraz príde vyšetrovať Obvodný banský úrad a keď nájde na pracovisku palniky bez dozoru, tak k úrazu vyfasujeme ešte aj veľké peňažné pokuty za porušenie banských predpisov pri manipulácii s trhavinami. Neostávalo mi nič iné, iba sa znovu obliecť do „čierneho“ a utekať na pracovisko pre palniky. Medzitým vedúci zavolal do nemocnice, odkiaľ sme dostali smutnú správu, že predák Kráľ pri prevoze do nemocnice zomrel. Ja som sa vybral k šachte, sfáral som na piaty obzor, behom do Karla, zobral palniky v špeciálnom púzdre a utekal von.

V kancelárii som našiel vedúceho, ako vypočúva dvoch pomocníkov z Karla. Nikomu neprajem prežiť taký deň, čo mi pripravili vyšetrovatelia úrazu, o ktorých som nevedel čo sú zač. Dva razy sme sfárali na pracovisko, asi o desiatej aj s pracovníkmi Obvodného banského úradu. Neraňajkoval som nič, od hladu som už mal žalúdočné kŕče. Na obed ma vedúci pustil do krčmy „Na špici“, aby som mohol zjesť dva „poľoky“ a vypiť limonádu. Poobede došli nejakí páni z Trustu Sever a taký malý chlapík z nejakej odborovej rady, alebo strany. Bol to taký škrečok, ale papuľu mal ako vráta. Za malú chvíľu som zistil, že všetci sa toho primitíva boja. Nariadil znovu fáranie na pracovisko. Od rána mňa a dvoch pomocníkov z Karla už asi štvrtýkrát vypočúvali. Bolo už asi sedem hodín večer, sedeli sme v jednej miestnosti, ten „škrečok“ sedel oproti mne. Ja som bol už na pokraji síl. Ten hlupák oproti mlel iba svoje. Nespočetnekrát vykrikoval, že „robotnícka třída musí být v práci chránená“. Vedenie úseku že má dať na dozor zodpovedného pracovníka, nie zveriť ľudí takému synkovi, ako som ja. Vo mne to hrklo, ale ešte kľudným hlasom som mu vysvetľoval, už neviem po koľký raz, že pri nakladaní horniny lyžica nakladača vošla pod nohu hajcmana, čo predák nemohol vidieť a pri prehadzovaní, keďže noha hajcmana zabránila zdvihnúť lyžicu, nadvihol sa zadok nakladača, prevalil sa nabok a zvalil sa na obsluhujúceho haviara Kráľa. Celou váhou ho pritlačil k výstuži. Ten škreček vykríkol na mňa: „Nevědel si ten nakladač na druhé straně přivázat?“ Mne sa zahmlilo pred očami. Zalomcovala vo mne strašná zlosť. Tento človek celé hodiny svojím panovačným a povýšeneckým chovaním terorizoval prítomných technikov aj zástupcov OBÚ. Neviem si vysvetliť ako sa to stalo, ale v tom momente som vyskočil, naklonil sa ponad stôl, chmatol ho za klopňu kabáta a začal som škriekať: „Ty skurvenec jeden, tu nám zavraciaš hlavu. Si hlupák a hovno sa rozumieš do baníckej roboty.“ Bratčenkov vyskočil, chytil ma jednou rukou okolo hrude a ako mačku ma vyniesol z miestnosti na chodbu. Povedal mi, aby som sa išiel domov vyspať a ráno nech prídem na šachtu. Vedúci sa vrátil do miestnosti. Počul som, ako svojím hromovým hlasom reval na škrečka, že od rána nevieme ukončiť zápis o úraze pre jeho hlúpe otázky. Na odborovú radu zavolá, aby v budúcnosti k takej udalosti poslali človeka, ktorý rozumie baníckej robote.

Vypadol som z budovy a pustil sa kráčať na ubytovňu. Bola už tma. Bol som taký vyšťavený, že som sa po ceste potácal. Oproti mne išli chlapi z ubytovne a jeden z nich mi povedal: „Kurva, ty jes řádne nabuľený“ (opitý). Ubytovňa od šachty bola necelý kilometer vzdialená, ale zdalo sa mi, že kráčam celú večnosť. Došiel som do našej izbičky. Ondro ma už netrpezlivo čakal, už vedel o úraze. Pýtal sa ma, kde som bol tak dlho. Iba v krátkosti som mu povedal, ako sa všetko udialo a ľahol som si do postele. Nevedel som zaspať, myšlienky sa mi stále vracali k prežitej udalosti. Stále som videl nebohého Kráľa, ako je cez prsia pritlačený nakladačom, jeho vypúlené oči a jeho sklenený pohľad. Neviem, ako som zaspal. Ráno som sa zobudil na krik starého Ráka, ktorý ako obyčajne, vykrikoval „kto má raní stávejče“. Nebol som vo svojej koži. Hlava mi hučala, ako keby som bol večer naozaj opitý.

Na šachte už na mňa čakal vedúci. Zobral ma do kancelárie, aj on mal zlú náladu. Nezvykol nadávať, ale teraz sa z neho len tak sypalo: „Kurva s cypem. Ten malej už mne též pořadne sral. Všichni co jsme tam byli, nevědeli jsme co je to za cypa. Každý enem čušel, protože bez souhlasu odborů nám ani plat nezvýši.“ Potom mi povedal, že po mojom nervovom výbuchu sa všetci pustili do „škrečka“. Svojou neznalosťou problémov, ohľadom vyšetrovania úrazov, iba skomplikoval celú situáciu. Budú žiadať odbory, aby k vyšetrovaniu úrazov poslali kvalifikovaného človeka. Potom vraj so stiahnutou hlavou, bez akýchkoľvek poznámok, podpísal zápis a v momente zmizol. Na príkaz OBÚ sme pracovisko v Karle zatiaľ ešte nesmeli obsadiť. Preobliekol som sa a išiel fárať do Reginy, kde prekladali dopravník. Smrteľný úraz na šachte otrasie celým osadenstvom. Bolo mi nepríjemné každému vyprávať o úraze, keď som kohokoľvek stretol, každý to chcel počuť odo mňa. V Regine Jirka Borteľ ešte s dvoma chlapmi začal preťahovať pohon, dvoma hup-cukmi do vyrúbaného pokosu. Opretý o stojku som meravo sedel a pozoroval partiu, ako usilovne pracovala na prekládke dopravníka. Nebol som vo svojej koži. Nič som nedirigoval, ako som zvykol, nechal som ich samostatne robiť. Myšlienky ma stále prenasledovali, bolo mi veľmi ľúto výborného haviara a dobrého človeka Kráľa. Tiež jeho manželku a päť detí, ktoré pred Vianocami stratili dobrého otca. Ako budú sviatkovať, keď stolička za vrchstolom bude prázdna? Vedel som, ako bolo nám, keď nám nečakane zomrel otec.
(POKRAČUJEME)
Ing. Marian Slavkay

 

Úradná správa ObFZ Rožňava č. 16 2016-2017

$
0
0
Úradná správa ObFZ Rožňava č. 16 2016-2017

ObFZ oznamuje, že Aktív sa uskutoční dňa 16.12.2016 (piatok), začiatok o 17:00 hod v OD Billa - Reštaurácia Áčko. Ostatné informácie budú zaslané emailom.
Zo zasadnutia ŠTK dňa 16.11.2016:

ŠTK upozorňuje mužstvá prípraviek na registráciu hráčov prípraviek.
ŠTK schvaľuje výsledky I. trieda dohrávka 12.k.
http://obfz-roznava.futbalnet.sk/?_ga=1.101652865.1072590041.1454573919#menu/open/sutaze/

ŠTK oznamuje termín konania turnaja prípraviek

Skupina A: Rudná, Jablonov n/T, Slavošovce
Skupina B: Vyšná Slaná, Vlachovo, Dobšiná
Skupina C: Gemerská Poloma, Honce, Nižná Slaná, BEMIFO
Skupina D: Dlhá Ves, Gemerská Hôrka, Kružná

Termíny pre jarnú časť:

5. kolo - 6.5.2017
6. kolo - 13.5.2017
7. kolo - 20.5.2017
8. kolo - 27.5.2017

UHČ: sobota 9.30hod
Štart hráčov: V súťaži štartujú hráči narodení po 1.1.2006 a mladší na súpisku potvrdenú lekárom a klubom. ŠTK upozorňuje, že mužstvá prípraviek sú povinné štartovať na platné RP.
Systém turnaja: Hrá sa v skupinách každý s každým, dvojkolovo (jar/jeseň) na základe vyžrebovania, resp. dohody klubov, ktoré si dohodnú FK a oznámia na ŠTK.
Hrací čas: 1x25 min
Výsledky turnajov nahlasovať emailom na obfzroznava [zavináč] stonline [bodka] sk

Zo zasadnutia KR dňa 16.11.2016

KR oznamuje nábor nových rozhodcov. Poskytnutie príspevku na zakúpenie výstroja. Bližšie informácie na ObFZ alebo emailom obfzroznava [zavináč] stonline [bodka] sk

Program "Podpora talentov SFZ":

Aj v jesennej časti prebieha program "Podpora talentov SFZ", ktorý v spolupráci so SFZ organizuje VsFZ a ObFZ. Touto cestou ObFZ vyzýva FK I. a II. tr., aby nahlásili obratom hráčov roč. nar. 2002- 2003 a 2004, ktorí
by sa mohli programu zúčastniť. Program je učený pre žiakov, hlavne z nižších súťaží, t.j. súťaží ObFZ v uvedených vekových kategóriách. Najbližší zraz sa uskutoční pre nepriaznivé počasie v mesiaci november v hale, alebo telocvični. Nominácia bude zverejnená a odoslaná FK. Za každý klub môžu v nominácii štartovať a programu sa zúčastniť 3 hráči. Výnimku povoľuje hlavný tréner po konzultácii s trénermi. Nomináciu hráčov za jednotlivé FK je potrebné zaslať sekretárovi ObFZ v Rožňave obfzroznava [zavináč] gmail [bodka] com

P.s. V prípade neúčasti nominovaných hráčov na zraz majú hráči zastavenú činnosť DK príslušného ObFZ, resp. VsFZ.

MRK ObFZ upozorňuje FK na nový Registračný a prestupový poriadok SFZ platný od 7.2016. Viac na http://www.futbalsfz.sk/legislativa/predpisy-sfz/poriadky.html
V novom RaP poriadku SFZ Vás upozorňujeme na oblasť: transfer - výchovné - odstupné - registračné obdobie - štart hráčov.

ObFZ Rožňava

 

Karolovi Adlerovi našli fašisti smrť na konári lipy pred budovou pošty v Dobšinej

$
0
0
Karolovi Adlerovi našli fašisti smrť na konári lipy pred budovou pošty v Dobšinej

Je mnoho dôkazov o širokom internacionálnom charaktere Slovenského národného povstania. Patrí k nim aj bojové vystúpenie ľudu Gemera. V gemerských horách sa rodilo a utužovalo priateľstvo medzi národmi na nových, skutočne úprimných priateľských vzťahoch, na internacionalistických princípoch.

Plne sa uplatnilo aj v osobe a činnosti Karola Adlera, veliteľa partizánskeho oddielu Petöfi Sándor. Tento Slovák z Levoče s oduševnením vstúpil do maďarskej partizánskej skupiny a čestne plnil svoju internacionálnu povinnosť až do konca svojho života.

Od rannej mladosti aktívne pôsobil a učil sa poznávať pravú tvár fašizmu a príčinu spoločenských neporiadkov. Vedel, kam patrí a kde je jeho miesto. Po začatí povstania sa dobrovoľne hlásil k partizánskej jednotke kapitána Sečanského. V nej sa začala naplno rozvíjať bohatá odbojová činnosť K. Adlera. V októbri 1944 sa partizánska brigáda "Za oslobodenie Slovanov" presunula do oblasti Slovenského rudohoria a s ňou aj prieskumný oddiel Karol, ktorému Adler velil. Bol to základ budúceho oddielu, v ktorom prevažnú časť mali tvoriť maďarskí antifašisti z južného územia Gemera, okupovaného horthyovcami. Zásluhou Adlera sa oddiel značne rozrástol. Po spojení sa s oddielom Rákoši v horách nad Vyšnou Slanou novoutvorený oddiel prijal meno Petöfi Sándor. Karol Adler bol jeho veliteľom.

Jeho odbojová činnosť bola mimoriadne bohatá. Jej vyvrcholením bolo utvorenie partizánskeho oddielu Petofi Sandor, v ktorom prevažovali povstalci maďarskej národnosti a ktorý operoval nielen na území terajšieho rožňavského okresu, ale aj južnejšie, až po Miškovec. Keď začiatkom decembra 1944 Nemci obkľúčili Kohút, kde sa zdržiaval oddiel partizánskej brigády Gottwald, bolo nevyhnutné prebiť sa v menších celkoch obkľúčením a spojiť sa so Sovietskou armádou. Skupina, ktorú viedol Karol Adler, sa prebila do oblasti Vyšnej Slanej. Nemci ho vo Vyšnej Slanej chytili a odvliekli do Dobšinej.

Po niekoľkodňovom neľudskom vypočúvaní a mučení ho dobšinské nemecké gestapo odsúdilo na smrť obesením. Nemci 20. Decembra 1944 zohnali obyvateľov Dobšinej na námestie a pred ich očami ho obesili na jednej z líp pred budovou pošty. Visel tam dva dni. Pochovali ho v miestnom cintoríne a v roku 1956 jeho pozostatky previezli do Levoče.
Zdroj: Z publikácie ObV SZPB, HDK Rožňava, Cestou k slobode, 1984, za autorský kolektív PaedDr M. Sajenko.

 


Laureátkou ocenenia Biela vrana 2016 aj pani Monika Podolinská z Muránskej Dlhej Lúky

$
0
0
Monika Podolinská, ocenená učiteľka, Muránska Dlhá Lúka

Každý večer si sadám pred televíznu obrazovku v nádeji, že natrafím na odvysielanie niečoho zaujímavého, čo ma, najmä ak to bude z môjho Gemera, povznesenie a utvrdí ma v tom, že aj v tomto regióne žijú zaujímaví ľudia. Aj tentoraz sa tak stalo. Jedna nemenovaná slovenská televízna stanica uviedla vo svojom večernom

spravodajskom bloku informáciu, že v Bratislave 17. novembra 2016 v Divadle POH udelili štyrom osobám Bielu vranu ako ocenenie spoločensky prínosného a odvážneho občianskeho činu. Hlásateľ oznámil, že tentoraz udelila Aliancia Fair-play a VIA IURIS blogerovi Jánovi Benčíkovi, somálskej utečenke Khadre Abdile, pracovníčke Slovenskej katolíckej charity Emílii Trepáčovej a učiteľke Monike Podolinskej.

Spozornewl som, keď som zaregistroval meno učiteľky Moniky Podolinskej. Hneď som si spomenul, že je to tá istá pani Podolinská, ktorá sa prezentuje písaním príspevkov o deťoch zo svojho prostredia aj na webovej stránke Maj Gemer. Predstavuje nám v nich aktivity rómskych detí, ktoré navštevujú základnú školu a žijú v osade Rúbanka v Muránskej Dlhej Lúke. Tam pre takéto deti postavili vlani montovanú základnú školu, ktorú navštevujú práve deti z Rúbanky. A veľmi sa to oplatilo tak deťom, rodičom i učiteľom.

Aj takto sa dozvedám, že Aliancia Fair-play a Via Iuris, ktoré stoja za ocenili, že učitelia tejto školy školy pracujú s deťmi na báze individuálneho prístupu a dosahujú s nimi veľmi dobré výsledky. Nakoniec sa nie zbytočne vyjadrujú, že: „Vyhrali rôzne hudobné a výtvarné súťaže, nahrali CD s detskými piesňami, tri roky obhajujú titul Škola priateľská deťom. Pre deti organizujú výlety, vďaka škole navštevujú žiaci aj letné tábory Black&White – žime spolu!, ktorých sa zúčastňujú rómske a nerómske deti. Škola nemá špeciálne triedy, žiaci so špeciálnymi potrebami sú integrované do vyučovacieho procesu.

Rád sa dozvedám, že pani Podolinskej sa svojou prácou podarilo nakloniť si aj rodičov detí v osade a na rôznych projektoch s nimi aktívne pracuje. Nakoniec si to všimla aj istá redakcia slovenského denníka a priniesla z Muránskej Dlhej Lúky zaujímavú reportáž.
Niet pochýb o tom, že pani učiteľka Monika Podolinská získala právom ocenenie za vytrvalú a oddanú pomoc zraniteľným rómskym deťom napriek nepriazni spoločnosti i časti komunity.

Pani Podolinská, gratulujeme Vám za udelenie spomínanej ceny. Verím, že z nej majú radosť nielen vaše kolegyne v Muránskej Dlhej Lúke, ale i vaše rómske deti a ich rodičia z Rúbanky.

(MG od)

 

 

Futsalisti ZŠ I. B. Zocha Revúca sa vo finále stretli s družstvom ZŠ F. Kazinczyho Tornaľa

$
0
0
Futsalisti zo ZŠ I B Zocha v Revúcej obsadili na obvodnom kole v Revúcej druhé miesto.

Obvodné kolo vo futsale žiakov základných škôl sa uskutočnilo dňa 10.11.2016 na pôde SOŠ Gen. Viesta v Revúcej. Turnaja sa zúčastnilo šesť družstiev s celkovým počtom 56 účastníkov. Družstvá boli rozdelené do dvoch skupín A a B. Skupinu A tvorili družstvá: ZŠ J. A. Komenského Revúca, ZŠ Sirk, ZŠ s MŠ Jelšava. Skupinu B tvorili družstvá: ZŠ I. B. Zocha Revúca, ZŠ F. Kazinczyho Tornaľa, GMK Revúca.

Boli to napínavé zápasy, plné emócií a krásnych športových zážitkov, no postúpiť zo skupiny mohli len dvaja najlepší. To sa nám aj podarilo a boje pokračovali ďalej, kde sa hralo systémom na kríž – čiže prvý v skupine A sa stretol s druhým v skupine B a druhý zo skupiny A sa stretol s prvým zo skupiny B. Aj tento zápas naši chlapci v zložení Patrik Zlatnický, Mário Petalík, Tomáš Kučerák, Patrik F. Spišák, Miroslav Hutyra, Lukáš Gulák, Dávid Zubák, Igor Zubák, Tomáš Hoza a Ján Švonavec dotiahli do víťazného konca.
Postup do finále bol neskutočne napínavý a náročný. Naši chlapci tak ako aj chlapci zo ZŠ J. A. Komenského chceli vyhrať a nenechať súperovi ani jednu šancu. Prejavilo sa to aj na nerozhodnom výsledku. Rozhodlo sa až v záverečných pokutových kopoch, kde šťastena stála pri nás a tak sme postúpili do záverečného boja o prvenstvo. Tu sme sa stretli s družstvom ZŠ F. Kazinczyho Tornaľa. Chlapci oboch tímov si zaslúžia pochvalu, pretože hrali až do posledného záverečného hvizdu naplno.
Lepší zvíťazili, a preto im gratulujeme. Veľkú pochvalu si zaslúžia aj naši chlapci za krásne a vydreté druhé miesto. Ďakujeme za ďalšiu úspešnú reprezentáciu školy.

Mgr. Peter Bábeľa

ZŠ I. B. Zocha Revúca

 {oziogallery 640}

 

V Klenovci otvorili výstavu fotografií z tohtoročnej súťaže Malohont mojimi očami

$
0
0
V Klenovci otvorili výstavu fotografií z tohtoročnej súťaže Malohont mojimi očami

V stredu 16. novembra bola v priestoroch Kultúrneho domu v Klenovci otvorená výstava fotografií z tohtoročnej súťaže Malohont mojimi očami, ktorá bola spojená aj s vyhodnotením a ocenením autorov víťazných fotografií. Píše sa o tom na portáli malohont.sk. Keďže sme o tejto súťaži informovali aj návštevníkov našej stránky, uverejňujeme o nej záverečné riadky. 

Výstava fotografií bola vyvrcholením fotografickej súťaže Malohont mojimi očami, ktorú v roku 2016 už po štvrtýkrát organizovala Miestna akčná skupina MALOHONT. Súťažilo v nej 148 fotografií od 31 autorov, pričom najviac fotografií prišlo už tradične do kategórie Prírodné krásy. Podmienky súťaže splnilo 122 fotografií, ktoré postúpili do 1. kola hodnotenia. V ňom hodnotiaca komisia vybrala 27 fotografií, ktoré postúpili do verejného hlasovania a zároveň aj do 2. kola hodnotenia, v ktorom komisia rozhodla o víťazoch.
Súťaž oslovila amatérov aj profesionálov rôznych vekových kategórií od 11 do 74 rokov z rôznych obcí a miest regiónu, ale i mimo neho - od Tornale, cez Rimavskú Sobotu, Hnúšťu a okolité obce Malohontu až po Brezno.

O víťazoch v jednotlivých kategóriách rozhodla v októbri tohto roka 3-členná komisia takto:

Kategória 1. Prírodné krásy:
1. Petronela Vargová: Na rybách...
2. Anna Darabošová: Západ slnka pri Horných Zahoranoch
3. Jana Mitošinková: Jarná paša na Kokavských lazoch
3. Michal Bobák: Strom

Kategória 2. Kultúrne dedičstvo:
1. Petra Rapčanová: Klenovská nevesta
2. Mikuláš Paučo: Kostol zvnútra
3. Rudolf Máté: Plechoví brigádnici

Kategória 3. Naše obce:
1. Štefan Bán: Jeseň v Budikovanoch
2. Ján Čajko: Dole z Pavlínky
3. Mikuláš Paučo: Noc nad nádržou Klenovec

(Zdroj: malohont.sk)

 {oziogallery 641}

 

Poznáme verše Janka Brocka písané po revúcky

$
0
0
Ján Brocko, povstalecký básnik Gemera

To, že Ján Brocko je gemerský básnik, ktorý sa zapísal zlatými písmenami aj do histórie Povstania, je pomaly známe i našej mladšej generácii Tohto roku pribudla na jeho rodnom dome v Revúcej pamätná tabuľa ako vďaka jeho rodákov predovšetkým za jeho básnickú tvorbu. Postupne spoznávame jeho básne i život,

ktorý skončil príliš mladý, krátko po oslobodení v roku 1946. Mal len niečo cez 22 rokov, keď rozkaz vyššej moci nadobudol platnosť na veky.
Aj keď sa často stretávame s jeho tvorbou pri rôznych príležitostiach, zrejme málokto vie, že nielen slovenčina bola jeho dorozumievacím jazykom. Inklinoval, ako takmer každý v tom čase, aj k revúckemu nárečiu. Keďže cieľom našej stránky je približovať rôznorodosť gemerských nárečí súčasníkom, iste vás zaujme i jeho niekoľko veršíkov napísaných týmto jeho materinským jazykom. Na pomoc som si pribral životopisnú knihu Dušana Mikolaja: Stanem sa básnikom, v ktorej sa nachádza i niekoľko jeho veršov napísaných pri príležitosti jednej letnej zábavy organizovanej hasičským zborom mesta Revúca. Úlohu napísať oslavnú báseň po revúcky mu zadali jeho priatelia - študenti. Slovo dalo slovo a pod korunami gaštanov pri Zdychave Janko Brocko zarecitoval:

Poéma o našom meste

V našom romanťickom kraju 
jedno mesto jestvuje, 
že ďiara je, nadávajú, 
Revúca se menuje. 

Ak aj kúšťok pravďi majú, 
nech ich zato bere fras, 
ťepšärmi nás prezívajú, 
rihocú se velé z nás. 

Ništ si z toho nerobímo, 
švaže z toho posmechu, 
žijemo a jamo, spímo 
a nemámo neplechu. 

Že to dobre šicä vjamo, 
bo tu luďe múdri su, 
mesto vera peknja mámo, 
jardovanú ulicu.

Náš fabriki naokolo, 
netreba nám vojäkó, 
mámo kravi, dobrja polo, 
a aj meskich bujäkó.

    

Revúca uš velká buďe, 
v budúcnosťi dakoďi. 
Žijemo si pekne v kľude, 
mámo mnohja úraďi. 

Aj v ňich luďe múdri jesto 
a ni vera mamlasi, 
aj povznesú hore mesto 
velkí páni z krankasi. 

Korhás idú staveť, šujem, 
takí ešťe, šva nito, 
kúpili už, prepitujem, 
dva vagoni šerblíkó. 

Velé vedä múdri páni 
a mi mámo takich dosť, 
ni zmo takto odkäzaní 
ot nikoho milosť. 

Mámo šustró prevíborních, 
dobrích jägró, ribáró, 
aj hasičó furtom vzornich, 
policajtó, žandáró.

    

Tak hasiči v prvom raďe, 
to sú vera samá cnosť, 
len kukajte, na paráďe 
mašírujú až radosť. 

Veďä choďiť pekne v raďe, 
a sú hrďí v nemále, 
lebo se im na kabáťe 
hompálajú metále. 

Pravá, levá - levá, pravá, 
v samom hrdom poskoku, 
idú v raďe ako krava, 
Marcík hrá im do kroku. 

A v neďelu na cvičenja 
o sjadmé se viberú, 
no síkalka pohubená, 
preto hasä v gágoru...

Ani vám nemusím napísať, že báseň nemala ešte vo veršoch koniec, ale viac ani reprízu. Hádajte, kto sa nad nimi najviac pohoršoval? Študenti to iste neboli. Ako vždy, aj tentoraz boli na inej strane.

(MG od)

 

Mali by oprášiť rozvojové programy obce súvisiace s cestovným ruchom

$
0
0
Mali by oprášiť rozvojové programy obce súvisiace s cestovným ruchom

Milý Juraj,
Som rád, že chrípku máš za sebou a začal si normálne fungovať, čo potvrdzuje aj tvoj list.
Zaujali ma tvoje kreatívne názory a postrehy v rámci oživenia cestovného ruchu v obci, mikroregióne a v regióne (chápem ho ako okres).

Zdieľam tvoj názor, že cieľavedomý a adresný cestovný ruch predpokladá maximálne využitie územno-prírodného potenciálu aj potenciálu vytvoreného ľudskou činnosťou, ktoré spolu vytvárajú podmienky pre rozvoj cestovného ruchu. Následne si to žiada mať perfektné zmapovanie toho, čo a ako sa dá využiť z daného potenciálu prírody a čo a ako môžeme ponúknuť v oblasti potenciálu vytvoreného ľudskou činnosťou.

Stotožňujem sa aj s tým, že kompetentní v obciach, mikroregiónoch a v okrese, by sa mali pýtať:

  • kde sa nachádzajú v systéme cestovného ruchu dnes
  • kde by chceli byť o rok o päť rokov
  • ako sa tam dostať, s použitím akých prostriedkov, aktivít a spôsobov konania.

Vo svetle tvojich úvah, mali by oprášiť rozvojové programy obce súvisiace s cestovným ruchom. Pravdivo pomenovať reálny stav a pravdivo aj odpovedať na otázky s tým súvisiace.
Súčasťou aktivít by malo byť aj rozvíjanie informačného marketingu s využitím domáceho intelektuálneho a odborného potenciálu v spolupráci s okolitými ocami, inštitúciami štátnych i neštátnych štruktúr.

Pri stretnutiach so starostami obcí, všimol som si, že niektoré z nich majú celkom slušne zmapovanú vzdelanostnú štruktúru, jazykovú vybavenosť a profesíjno - odbornú skladbu obyvateľov obce. Niektoré obce zvlášť evidujú odborných špecialistov, osoby s mimoriadnymi vlastnosťami a schopnosťami, dokonca evidujú spoločenské postavenie a odbornú štruktúru rodákov žijúcich mimo obce. Tlieskam im. Teraz už ide len o to, kde a ako ich využiť v systéme rozvojového programu obce a cestovného ruchu. Ojedinele, niektorí starostovia prejavili záujem o odbornú a jazykovú prípravu sprievodcov zameraných na cestovný ruch v obci alebo aj v širších súvislostiach.

Na základe skúseností z úspešných destinácií, poskytovanie a prevádzkovanie služieb v cestovnom ruchu stáva sa prestížnou záležitosťou, čo si však vyžaduje vzdelaný, odborne kvalifikovaný personál a vysoký stupeň riadenia prostredníctvom marketingu a schopnosťou aj umením predaja výrobkov a služieb.

Pozitívne výsledky a ekonomický efekt z cestovného ruchu je dlhodobý proces vyžadujúci si úsilie všetkých zainteresovaných. Naviac, chce to trpezlivosť, dôslednosť a koordináciu všetkých. Je to aj prekonanie individuálnej uzavretosti v podnikaní, jej otvoreniu sa účelnej spolupráci s cieľom vytvorenia širšej úspešnej destinácie s pestrou a kvalitnou ponukou informácií a služieb zameraných na spokojnosť klientov. V neposlednom rade ide o vytváranie dostatočného zisku z podnikania, ktorý zaručí zainteresovaným slušný životný štandard, vrátane vytvorenia zdrojov ma udržanie kvality služieb a investície do prevádzky a do životného prostredia.

Otázkou nie je, kde na to vziať peniaze, ale kde nájsť ľudí, dostatočné odborne kvalifikovaných a psychicky zdatných, ktorí dokážu realizovať rozvojový program a budú mať vlastný know-how (schopnosť a vedomosť vedieť ako na to).
Určite si postrehol, neustále sa vraciame k poznaniu, že všetko je o ľuďoch a v ľuďoch. Pomôžme si sami ...
Ľudo

 

V SNM začína prvé z piatich sprievodných podujatí k výstave Civilizované bývanie pre každého

$
0
0
V SNM začína prvé z piatich sprievodných podujatí k výstave Civilizované bývanie pre každého

Slovenské národné múzeum pozýva na prvé z piatich sprievodných podujatí k výstave Civilizované bývanie pre každého venovanej Janovi Vaněkovi (1891 - 1962). Úvod je venovaný téme Ako sa zbiera nábytok. Návštevníci sa stretnú s Mgr. Jindřichom Chatrným z Múzea města Brna, autorom výstavy, dňa 23. 11. 2016 o 17.00.

 V Muzeu města Brna sa totiž nachádza mimoriadna kolekcia funkcionalistického nábytku od svetoznámych architektov a dizajnérov ako: Ludwig Mies van der Rohe, Marcel Breuer, Alvar Aalto, Mart Stam, Ernst Wiesner, Josef Polášek, Jindřich Halabala, Antonín Heythum, Jaroslav Grunt, Karel E. Ort a Jan Vaněk. Impulzom na ich zhromažďovanie je okrem iného aj spracovávanie autentických fotografií v zbierke oddelenia dejín architektúry. Snímky popri exteriéroch stavieb zachytávajú aj ich vnútorné vybavenie, čo sa stalo výzvou na pátranie v teréne a získavanie týchto ojedinelých dokladov kultúrneho dedičstva do múzejného fondu.

D.B.

 

 

Na majstrovstvách Bratislavy sa nestratili ani mladí karatisti z Revúcej

$
0
0
Na majstrovstvách Bratislavy sa nestratili ani mladí karatisti z Revúcej

V sobotu 19.11 organizovala Asociácia karate klubov Bratislavy otvorené majstrovstvá Bratislavy na ktorých sa zúčastnilo celkovo 208 pretekárov z 19 klubov. Sme radi, že sa nestratili ani mladí karatisti z Revúcej. Pre zdravotné problémy sa na majstrovstvách zúčastnili len traja naši pretekári. Všetci súťažili

len v súborných cvičeniach kata a ani jeden z nich sa nevrátil domov bez cenného kovu. Naši medailový chlapci sú zároveň aj členmi záujmového útvaru karate pri Centre voľného času na Kollárovej ulici v Revúcej.
Dosiahnuté výsledky:
3. miesto – Pavol Halaj, kata ml. dorastenci 12 – 13 rokov
3. miesto – Matej Herich, kata starší žiaci 10 – 11 rokov
3. miesto – Adam Vaľko, kata mladší žiaci 8 – 9 rokov
Karate Klub Revúca

 {oziogallery 627}

 


Marian Slavkay: Ako sa rodili krtkovia - Strach a depresia rozhodli (18)

$
0
0
Marian Slavkay: Ako sa rodili krtkovia - Strach a depresia rozhodli (18)

Strach a depresia rozhodli Moja mama mi často písala do Ostravy a stále ma volala, aby som prišiel pracovať domov. Ona v tom čase pracovala na podnikovom riaditeľstve Gemerských železorudných baní (GŽB) v Rožňave. Písala mi, že podnik má nedostatok technikov a okamžite by ma prijali, keby som prišiel.

Bol som veľmi duševne otrasený. Rozhodol som sa, že napíšem mame. Keď mi dajú miesto na niektorom banskom závode, kde sa hovorí po slovensky, tak by som išiel. Umiestenku na závod Drnava som v škole odmietol, lebo som nevedel po maďarsky. Vyfáral som rozhodnutý odísť z Ostravy, ale zatiaľ som to nikomu nepovedal. Hoci som veľmi nerád písal listy, ihneď ako som prišiel na ubytovňu, napísal som mamke list a podal na pošte. Za tri dni došla odpoveď. Veľmi sa tešila môjmu rozhodnutiu. Rozprávala sa s hlavným inžinierom podniku, Ing. Šándorom. Povedal jej, že nutne potrebuje technika na závod v Dobšinej. Keď prídem, ihneď ma príjmu.

Na druhý deň som sa s tým zveril môjmu vedúcemu. Nebol nadšený. Začal mi dohovárať, že obidvaja s Ondrom sme sa nezvyčajne dobre zapracovali na Bezruči. Za polroka sa z nás stali plnohodnotní štajgri. Keď zostaneme, o päť rokov môžeme byť vedúci úsekov. Závod nám vybaví, že nemusíme ísť na vojenčinu. Taký plat ako v Ostravských baniach nie je nikde v republike. Utešoval ma, že časom tá moja skleslá nálada prejde a opäť bude všetko v poriadku. Smrteľný úraz v bani každým otrasie. Je nám to ľúto, ale robota musí ísť ďalej. Vytiahol najsilnejší tromf, že riaditeľ ma aj tak nepustí, lebo som prišiel na umiestenku, čo ma zaväzuje pracovať aspoň päť rokov v baníctve. Nakoniec mi poradil, aby som išiel za riaditeľom.

Ohlásil som sa u sekretárky, že sa chcem rozprávať s riaditeľom. Išla ma ohlásiť a za chvíľu mi oznámila, že ma prijme. Keď som vstúpil do jeho kancelárie, sedel za stolom. Privítal ma slovami, že o mojom úmysle odísť je informovaný. Podobne ako Bratčenkov, aj on nás hodnotil spolu s Ondrom, že sme už zapracovaní a sú s nami spokojní. Povedal, že si vie predstaviť aký duševný otras som utrpel z toho smrteľného úrazu. Môžem nejaký čas pracovať na povrchu, alebo pri údržbe v bani a časom prídem do takého stavu, že budem môcť znovu fárať na banských pracoviskách. Ja som začal oponovať, že pôjdem pracovať ku banskému podniku GŽB. Tiež som povedal, že otec nám zomrel a mama ostala sama. Stále mi vypisuje, aby som prišiel pracovať domov. Nakoniec mi povedal, aby som mu priniesol od podniku GŽB potvrdenie, že ma zoberú do zamestnania, lebo ma môže prepustiť len vtedy, ak pôjdem pracovať iba do banského podniku. Po šichte som sa ponáhľal na poštu telefonovať mame, aby mi vybavila potvrdenie, potrebné k prepusteniu z OKD. Za dva dni som dostal dopis expres – rekomando a v ňom bolo potrebné potvrdenie, že po uvoľnení z Bezruča ma prijmú do zamestnania. Ondro o mojom úmysle vedel a rozhodol sa, že keď ja odídem, aj on požiada o uvoľnenie. Spolu sme išli k riaditeľovi. Tiež argumentoval tým, že má len mamu, býva v Ťahanovciach, magnezitové bane má pod nosom a sám v Ostrave nezostane. Pán riaditeľ Dědek bol už takmer pred dôchodkom. Bol to dobrý človek a mal pre nás pochopenie, že sme veľmi mladí. Bolo mu jasné, že potrebujeme ešte mamu. Dal sekretárke príkaz, aby nám pripravila doklad o rozviazaní pracovného pomeru k 31.12.1953. Podpísal to so slovami, že vedúci úseku vie aké máme nároky na dovolenku aj náhradné voľno a povie nám, do kedy máme pracovať. Dostali sme tento prepúšťací dekrét do ruky. Pán riaditeľ Dědek nám poďakoval za odvedenú prácu a poprial, aby sa nám doma v práci darilo. Bolo to 16. decembra 1953.

Nasledujúci deň som ukázal dekrét o rozviazaní pracovného pomeru vedúcemu úseku. Prečítal ho a trochu zosmutnel. Povedal, že mu budem chýbať. Zobral smenovnice, chvíľu do nich pozeral, niečo si pohundrával. Potom mi oznámil, že by som mal pracovať do 20-teho decembra. Následne budem čerpať náhradné voľno a dovolenku, čiže 21. decembra môžem cestovať domov. Rozmýšľal pri stole a potom mi povedal: „Zítra pujdeš fárat do Reginy, rozloučiš se s lidmi, zbývajici dny budeš při mne v kanceláři. Ukažu ti jak se vypisují normy a jak se dělá měsiční uzavírka. Co by řekli doma na šachte, že sme tě nic nenaučili?!“ Potešil som sa, pretože som vedel vypisovať iba normy na mojich pracoviskách. Aj to len koľko ton majú na hlavu a smenu a v prípravách a koľko centimetrov na hlavu a smenu. O ostatných výpočtoch som nevedel nič. Celú uzávierku robil sám vedúci. My sme boli iba „naháňači“ v bani.

Na druhý deň som sfáral do Reginy. Osádka už vedela, že odchádzam. Začali ma všetci prehovárať, aby som len ostal. Bolo mi aj ťažko sa lúčiť, ale strach z úrazu v Karle a možnosti, že sa to môže hocikedy zopakovať bol silnejší, ako pripustiť možnosť, aby som ostal. Rozlúčil som sa s každým chlapom, poprial im všetko dobré a zliezol na piaty obzor. Tam som sa rozlúčil so žensko-mužskou osádkou, ktorá bola pri plnení vozov a pobral som sa do Karla. Kráčal som po chodbe so stiesneným pocitom, celou cestou som znovu prežíval dej osudnej nočnej smeny, v ktorej sa stal úraz, až kým som neprišiel na miesto, kde sa to stalo. Opäť sa mi vynoril obraz vypúlených sklenených očí nešťastného haviara Kráľa. Toho obrazu som sa nevedel zbaviť. Prenasledoval ma všade a hlavne večer, keď som si ľahol spať. V predku pracovali dvaja Kráľovi pomocníci s novým haviarom. Aj oni sa sťažovali, že nevedia na tú strašnú šichtu zabudnúť. Rozlúčil som sa aj s nimi a išiel som k starému čerpadlu, naposledy ho namazať.

Vyfáral som. Bola to moja posledná šichta na šachte Petr Bezruč. V nasledujúcich dvoch dňoch som presedel v kancelárii vedúceho. Urobil mi veľmi užitočné školenie o normách a uzávierke. Na novom pracovisku v Dobšinej, keď som na úseku Dedičná hneď prvý mesiac musel urobiť celú uzávierku sám, s láskou som na neho spomínal. Posledný deň nás spolu s Ondrom zavolali na podnik Trust Sever, kde sme mali ešte podpísať nejaké dokumenty, súvisiace s prepustením. Vtedy som sa stretol s Jarkom Miskom. Vedel o mojej situácii. Spôsobom jemu typickým mi to ihneď vyjasnil: „Tuš, kurva. Je to těžké přežít smrtelný úraz dobrého havíře, ale utéct jako zajíc, jsi neměl.“ Potom mi však poprial na novom pracovisku všetko dobré, veľa úspechov a rozlúčil sa ostravským Zdař Bůh! Potom sme sa rozlúčili aj s ostatnými technikmi. Najťažšie sa mi lúčilo s mojím vedúcim Ivanom Bratčenkovom. Pri lúčení ma objal, stisol a do nového života zaprial všetko dobré. Povedal mi, že keď budem aj naďalej pracovať s takým elánom, bude zo mňa dobrý technik.

Spolu s Ondrom sme mali všetko vybavené, rozhodli sme sa ísť večerným rýchlikom. Dohodli sme sa, že ráno vystúpime v Spišskej Novej Vsi pozrieť našu školu, kamarátov, čo ostali ďalej študovať na geologickej priemyslovke. Pochodili sme po meste, stretli sme sa s kamarátmi, porozprávali a pospomínali. Dobre nám to padlo. Nakoniec sme sa rozlúčili s Ondrom a každý išiel po svojom. On cestoval do Košíc a ja do Rožňavy. V tom čase dostať sa zo Spišskej do Rožňavy, bolo umenie. Zo Spišskej do Popradu vlakom, z Popradu autobusom do Vernára na železničnú stanicu, odtiaľ do Stratenej vlakom a zo Stratenej do Rožňavy autobusom. Trvalo to takmer celý deň. Keď som dorazil do Rožňavy, bol som šťastný. Ešte asi dve hodiny som musel čakať na autobus do Rožňavského Bystrého.

Konečne som dorazil domov do Bystrého, kde v tom čase mamka bývala u tety Margity. Bývali tam aj ujo Dani a teta Anča s manželom, ujom Jozefom Hrúzom. Bolo už neskoro večer, keď som zaklopal na dvere. Otvorila ich teta Anča a radostne vykríkla: „Veď je to Marian!“ Na jej krik všetci vybehli. Bolo to veľmi radostné privítanie a prvýkrát v posledných týždňoch som pocítil pokoj v duši a úprimnú radosť z toho, že som doma medzi svojimi. Po dobrej večeri a pri dobrom vínku sme sa dlho do noci rozprávali. Otázkam nebolo konca-kraja. Z môjho rozprávania najviac boli zhrození zo smrteľného úrazu, z výskytu výbušného plynu, ale aj z toho, že v rúbaní sa muselo plaziť a robiť ležiačky. Nakoniec skonštatovali, že som dobre urobil, keď som prišiel domov, lebo v Ostrave by som bol aj ja zahynul. Mal som dobrý pocit a prvý raz od tej osudnej nočnej šichty som pokojne zaspal. Ráno ma čakali povinnosti – vybavovať si zamestnanie, aby som mohol pokračovať v ďalšej etape môjho baníckeho života v Dobšinej. V meste s dlhoročnou baníckou tradíciou, siahajúcou až do stredoveku. Na túto novú prácu, plný očakávania, som sa veľmi tešil.

(POKRAČUJEME)

Píše Ing. Marian Slavkay

 

Zocháčov v Revúcej zaujala medzinárodná informatická súťaž iBobor

$
0
0
Zocháčov v Revúcej zaujala medzinárodná informatická súťaž iBobor

iBobor je medzinárodná informatická súťaž, ktorá od roku 2004 prebieha postupne v čoraz väčšom množstve krajín. Tohto roku sa jej zúčastnilo 38 krajín a viac ako 1,3 milióna súťažiacich rôznych vekových kategórií. Hlavným cieľom súťaže je podporiť záujem o informačné a komunikačné technológie u všetkých žiakov. Súťaž chce iniciovať v deťoch využívanie, posmeliť ich v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa. Symbolom súťaže sa stal usilovný, inteligentný a čulý bobor.

bobor logolV priebehu tretieho novembrového týždňa sa do súťaže zapojilo aj 45 žiakov ZŠ I.B.Zocha. Žiaci vo svojich kategóriách riešili rôzne úlohy zamerané predovšetkým na algoritmické myslenie. Stali sa tak súčasťou takmer 63 0000 slovenských súťažiacich, ktorí sa súťaže v tomto roku zúčastnili. Najlepšie si počínali a status úspešného riešiteľa súťaže získali Lenka Repáková, Emma Skybjaková, Kristína Motyčková (všetky IV.A), Samuel Skybjak (VII.A) a Ema Kapustová, Vincent Kostič a Jakub Lukáč (všetci VIII.A).

Ak si chcete vyskúšať súťažné úlohy online preriešiť (systém vás po odoslaní riešenia hneď ohodnotí), môžete tak urobiť na stránke http://ibobor.soitron.com/sutaz_demo/
Mgr. Andrea Tokárová

 

Agátovicu z Gemera Rád rytierov destilátov v Komárne ocenil 2. miestom

$
0
0
Agátovicu z Gemera Rád rytierov destilátov v Komárne ocenil 2. miestom

Destilátom pochádzajúcim z gemerských páleníc sme sa ešte na stránke Maj Gemer nevenovali, hoci ich v regióne máme neúrekom. O mnohých veru nevieme, ale známa je napríklad pestovateľská pálenica FEBORA v Gemerskej Hôrke. Počuli sme o nej, že získala za svoje kvalitné produkty viacero domácich i medzinárodných ocenení.

Spomenul som si na ňu, keď mi náš prispievateľ Jozef Kubaško poslal príspevok o ocenení, ktoré získala agátovica, vypálená práve v spomínanej pálenici. 

Tohto roku sa totiž v Komárne organizoval už siedmy ročník súťaže o Zlatý destilát Dunaja 2016, ktorý prilákal do tohto mesta na južnom Slovensku výrobcov ovocných destilátov z piatich štátov - z Maďarska, zo Srbska, Rumunska, Čiech a Rakúska. Už tradične sa súťaže zúčastnili i domáci výrobcovia a pestovateľské pálenice, kde sa kvalitné suroviny menia na kvalitný mok.

V spomínanom príspevku sa píše: "Včielka sadá v máji na sladký kvet agátu a nosí chuť kvetu do úľa, kde včelár vyberie to najlepšie z prírody. Tak aj dvaja muži Pavel a Jozef vidiac včielku, ktorá znáša z kvietkov silu prírody do úľa, zúročili svojou prácou a vypálili v Gemerskej Hôrke v pálenici Febora pálenku „AGÁTOVICU“. Vzorka tohto liehu putovala na medzinárodnú súťaž do Komárna, kde obsadila z 270 vzoriek 2. miesto. Predsedníčka medzinárodná poroty degustátorov uznala jedinečnú chuť a vôňu tohto destilátu, ktorú ešte nikto neprezentoval. 

Ocenenie od „Rádu rytierov destilátov“ si boli slávnostne prevziať Jozef Kubaško a Pavel Antal 17.9.2016 v Komárne na Námestí generála Klapku, za prítomnosti primátora mesta a pred širokou verejnosťou asi 1500 obyvateľov Komárna, hostí a medzinárodnej poroty." 

Ako sme sa dozvedeli, na súťaži v Komárne sa hodnotilo 50 bodovým systémom. V degustačnej komisii zasadalo 16 hodnotiteľov, pred ktorých prišli súťažné vzorky anonymne. Výhercovia získali nielen diplom a uznanie, ale prvých 12 destilátov, ktoré získali najviac bodov dostalo šancu postupne prezentovať výherné ovocné destiláty, ako aj samotné pálenice. Šampiónom sa stala Trnkovica domáceho výrobcu spoločnosti Delícia Destileria z Holanova.

(MG od)

Deti zo škôlky v Gemerskej Polome privítali na besede v knižnici Mikuláša

$
0
0
Deti zo škôlky v Gemerskej Polome privítali na besede v knižnici Mikuláša

Osemnásteho novembra 2016 sme mali v knižnici v Gemerskej Polome Mikulášsku besedu. Nie je to tak jednoduché pripraviť takúto besedu. Niekoľko týždňov vopred sme tvrdo nacvičovali. Najprv sme pripravili texty, ktoré sme našli v knihách z našej knižnice. Upravili sme ich, aby sa nám ľahšie recitovali, k nim sme vybrali

vhodné piesne a samozrejme sme sa nahodili do kostýmov. Deti zo škôlky sa stretli s čertom aj anjelom, snehovou vločkou a Meluzínou, no najviac sa deti tešili na Mikuláša, ktorého sme si pozvali na pomoc. S deťmi sme si zopakovali niekoľko slovíčok o knižnici, ako sa stať členom našej obecnej knižnice, ako sa správne postarať o knihu a čo to kniha je. Naučili sme sa niekoľko nových pesničiek. Nakoniec sme si spoločne zaspievali a zatancovali a na oplátku aj deti s pani učiteľkou nám zaspievali a zatancovali. Napokon sme sa rozlúčili so sladkým prekvapením a malým pozdravom, ktorý sme pre každého škôlkara vlastnoručne vyrobili. Už sa tešíme na ďalšiu škôlkarskú triedu, ktorú privítame u nás v knižnici aj s našim Mikulášom.
Deti z knižnice

 

 {oziogallery 646}

 

Cesta Zuzany Homoliakovej z Revúcej do Bratislavy bola spojená s ocenením jej práce v prospech seniorov

$
0
0
Zuzana Homoliaková, predsedníčka Okresnej organizácie Jednoty dôchodcov na Slovensku v Revúcej.

Ak žijete napríklad v Bratislave a z rôznych dôvodov do tohto mesta zavítajú vaši krajania či rodáci a pri tejto príležitosti sa stretnú aj s vami, zanechá to na obidvoch stranách príjemné zážitky. Tak sa stalo tentoraz aj mne, keď do nášho hlavného mesta prišlo 300 seniorov z celého Slovenska na stretnutie, ktoré pri príležitosti Mesiaca úcty k starším

dňa 25. novembra 2016 v priestoroch Radošinského naivného divadla v Bratislave organizovalo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR v spolupráci s Jednotou dôchodcov na Slovensku. Ešte v predvečer tohto podujatia na podnet predsedníčky okresnej organizácie JDS v Revúcej pani Zuzany Homoliakovej som využil jej prítomnosť na krátky rozhovor. Bolo to po niekoľkých desiatkach rokov prežitých a spolu strávených v iných inštitúciách, či školách. Preto naše stretnutie bolo veľmi milé a tešilo ma, že pri našom stole sa vymenilo viacero funkcionárov z iných OO JDS, najmä zo Stredoslovenského kraja, ktorí si považovali za povinnosť sa s pani Homoliakovou zvítať. Aj to svedčalo o tom, že moju krajanku pozná viacero ľudí, ktorí si jej prácu i vzťah k nej veľmi vážia.  O jej aktivite a propagovaní práce senierov svedčia i príspevky, ktoré v bohatom počte nájdeme i na stránke Maj Gemer. Aj keď Zuzka, ako ju familiárne oslovujem, prežíva zrovna nie najpríhodnejšie obdobie, využila svoj zlepšený zdravotný stav a prišla medzi tých, ktorí pre seniorov v svojom regióne robia záslužnú prácu, aby aj takto pozdvihli starších spoluobčanov po produktívnom veku a robia pre nich rôzne podujatia. Ani som vtedy netušil, že jej cesta do Bratislavy bude pre ňu taká dôležitá a spojená s ocenením jej práce. Až na druhý deň som sa dozvedel, že Zuzka Homoliaková bola ministrom práce ocenená spoločne s ďalšími jedenástimi ďakovným listom za mimoriadne zásluhy a aktivitu. Z portálu teraz.sk sa dozvedám, že podobné listy si prevzali aj Alojz Luknár, Žofia Lomnická, Karol Pataky, Pavol Kozák, Mária Chaloupková a členovia ústredia i ďalší funkcionári z krajských organizácií, ktoré navrhla Jednota dôchodcov na Slovensku. Za Združenie kresťanských seniorov (ZKS) boli ocenení Stanislav Husár (ZKS Partizánske), Mária Švecová (ZKS Ľubotice) a Terézia Černajová (ZKS Bratislava Trnávka). Troch členov navrhlo aj Fórum pre pomoc starším a rovnaké ocenenie si prevzali Marta Kubínová z Petrovej Vsi, Štefánia Jurigová z Unína pri Skalici a Jozef Kanyuk zo Želiezoviec. Z nášho stretnutia po vyše štyridsiatich rokoch mám na pamiatku fotografiu Zuzky Homoliakovej. Vtedy som o spomínanej skutočnosti ešte nevedel. Preto k tým prianiam, ktoré som jej pri našej rozlúčke povedal, prikladám i blahoželanie za to ocenenie, ktoré sa jej ušlo od ministra práce sociálnych vecí a rodiny 25. novembra 2016. Zuzka Homoliaková z Revúcej si ho za svoju svedomitú a príkladnú prácu v prospech seniorov organizovaných v organizácii Jednoty dôchodcov na Slovensku viac ako zaslúži.

Ondrej Doboš

 

Viewing all 4377 articles
Browse latest View live