Quantcast
Channel: Spravodajstvo z horného a stredného Gemera
Viewing all 4377 articles
Browse latest View live

V novembri vás potešia filmy, divadlá aj koncerty

$
0
0
V novembri vás potešia filmy, divadlá aj koncerty

V novembri 2016 sa môžete tešiť na zimný filmový festival v Hnúšti, kurzy ovocinárstva v Babinci, divadelné predstavenie v Rimavskej Sobote, galaprogram FS Vepor v Klenovci, koncert v Kokave nad Rimavicou či na muzikál v Revúcej.

V hlavnej úlohe film

Prvú novembrovú sobotu (05.11.206) zavíta do Hnúšte zimný filmový festival Snow Film Fest, ktorý prinesie do Kina Rimava 6 špičkových filmov o extrémnom lyžovaní, zimnom lezení, snowboardingu, snow-kitingu a ďalších zimných radovánkach.
Deň filmu a divadla v Klenovci (16.11.) venovaný prezentácii animovaných filmov z tvorivých dielní a divadelnému predstaveniu bude tento rok doplnený aj o výstavu fotografií v rámci súťaže Malohont mojimi očami.

Železní hasiči
V sobotu 5. novembra bude obec Kružno miestom konania súťaže Železný hasič, v ktorej si zmerajú sily jednotlivci v kategóriách muži a ženy bez rozdielu veku a výkonnosti na trati s rôznymi prekážkami a úlohami. Štart prvého pretekára začína o 10:00 hod. na dolnom ihrisku.

O tradičnom ovocinárstve
V obci Babinec bude prebiehať víkend venovaný ovocinárstvu. V sobotu 5. novembra v rámci kurzu Tradičné ovocinárstvo bude reč o význame tradičného ovocinárstva v extenzívnych sadoch a o výsledkoch stručného mapovania starých odrôd ovocia v Malohonte. Teoreticky aj prakticky sa zoznámite s výsadbou drevín a so založením sadu, ako aj so starostlivosťou o strom od jeho zasadenia až po starobu. Workshop, ktorý sa bude konať na druhý deň (06.11.), bude zameraný na údržbu a záchranu starých ovocných stromov a podá odpovede na otázky, prečo a ako ich chrániť, ako ich správne rezať a ošetrovať, ako zbierať vrúble a prečo znovu zakladať takéto extenzívne sady. Bude sa sadiť, ošetrovať a diskutovať, pričom oba workshopy povedie známy ovocinár a lektor Ľudovít Vašš z Bošáce.

Skvelé divadelné predstavenie i muzikál
Skvelé divadelné predstavenie Štyri dohody, ktoré môžete vidieť 7. novembra na doskách Domu kultúry v Rimavskej Sobote, odhaľuje zdroj obmedzujúcich názorov, ktoré pripravujú človeka o radosť a vedú k zbytočnému utrpeniu. V hlavnej úlohe tohto predstavenia si zahrá Jaroslav Dušek, ktorý cez monológ postupne vysvetľuje všetky štyri dohody - neprehrešujte sa slovom, neberte si nič osobne, nevytvárajte si žiadne domnienky a robte všetko, ako najlepšie dokážete.
Životný príbeh legendárnej mexickej maliarky Fridy Kahlo plný vášne, lásky, humoru, podmanivej hudby, hýrivých kostýmov a tanca môžete zažiť na vlastnej koži 16. novembra v Dome kultúry v Revúcej. Muzikál FRIDA Maľovať a milovať je muzikál s pôvodnou tvorbou hudobného skladateľa Rudolfa Geriho a autora libreta a textov piesní Daniela Heviera, v réžii Karola Vosátka.

Oslava folklóru
Obec Klenovec bude 11. novembra dejiskom oslavy folklóru, a to 45. výročia vzniku Folklórneho súboru Vepor, ktorý si ho pripomenie slávnostným galaprogramom pod názvom Koť sa Kľenovšaňe... Rovnaký program čaká na verejnosť, hostí a bývalých členov súboru aj v sobotu 12. novembra.

Koncerty modernej i vážnej hudby
Pre milovníkov krásnej hudby je v utorok 8. novembra určená pozvánka na koncert dvoch známych osobností hudobného života, violončelistu Jozefa Podhoranského a klaviristu Ivana Gajana. Počas koncertu s názvom Violončelové drobnosti majstrov si v divadelnej sále Domu kultúry v Rimavskej Sobote vypočujete skladby od takých hudobných velikánov ako Čajkovskij, Rubinštejn, Rachmaninov a iní.
V Kokave nad Rimavicou odohrá v sobotu 12. novembra svoj koncert Samuel Tomeček, ktorý odštartoval svoju spevácku kariéru v roku 2004 účasťou v speváckej súťaži Slovensko hľadá superstar.
Posledný novembrový pondelok (28.11.) bude v Rimavskej Sobote patriť koncertu známej maďarskej speváčky Zsuzsa Koncz.

Besedy so spisovateľom
Hnúšťanská knižnica bude v utorok 15. novembra hostiť slovenského spisovateľa Jozefa Banáša. Beseda s ním začína o 15:00 hod. a neskôr o 16:30 hod. pokračuje v miestnej knižnici v Kokave nad Rimavicou.

V mene organizátorov Vás na všetky podujatia srdečne pozývame.
Ďalšie podujatia pripravované v tomto roku v našom regióne a jeho okolí, ako aj kontakty na organizátorov nájdete v Kalendári podujatí na web stránke turistického sprievodcu regiónom Malohont: www.regionmalohont.sk.
Zmena termínov a programu podujatí vyhradená!

Ing. Miroslava Vargová
manažérka MAS MALOHONT

 


Úradná správa ObFZ Rožňava č. 15/2016-2017

$
0
0
Úradná správa ObFZ Rožňava č. 15/2016-2017

Zo zasadnutia ŠTK dňa 2.11.2016:
ObFZ upozorňuje kluby na zmenu hracieho času I. trieda 14.k 13:30 hod UHČ. Rudná 10:30 hod UHČ.

ŠTK upozorňuje mužstvá prípraviek na registráciu hráčov prípraviek.

ŠTK schvaľuje výsledky I.trieda 13.k.

http://obfzroznava.futbalnet.sk/?_ga=1.101652865.1072590041.1454573919#menu/open/sutaze/

ŠTK nariaďuje dohrávku I. trieda 12. k TJ Jednota Krasnohorská Dlhá Lúka – TJ FO Vlachovo v nedeľu 13.11.2016 o 13:30 hod

ŠTK zamieta žiadosť TJ FO Vlachovo

ŠTK vyzýva mužstvá prípraviek aby nahlásili výsledky turnajov obfzroznava [zavináč] stonline [bodka] sk

ŠTK oznamuje termín konania turnaja prípraviek - Skupina A: Rudná, Jablonov, Slavošovce; Skupina B: Vyšná Slaná, Vlachovo, Dobšiná; Skupina C: Gemerská Poloma, Honce, Nižná Slaná, BEMIFO; Skupina D: Dlhá Ves, Gemerská Hôrka, Kružná.
Termíny pre jarnú časť: 5. kolo - 6.5.2017, 6. kolo - 13.5.2017, 7. kolo - 20.5.2017, 8. kolo - 27.5.2017
UHČ: sobota 9.30hod
Štart Hráčov: V súťaži štartujú hráči narodení po 1.1.2006 a mladší na súpisku potvrdenú lekárom a klubom. ŠTK upozorňuje, že mužstvá prípraviek sú povinné štartovať na platné RP.
Systém turnaja: Hrá sa v skupinách každý s každým, dvojkolovo (jar/jeseň) na základe vyžrebovania, resp. dohody klubov, ktoré si dohodnú FK a oznámia na ŠTK.
Hrací čas: 1x25min
Výsledky turnajov nahlasovať emailom na obfzroznava [zavináč] stonline [bodka] sk

Zo zasadnutia DK dňa 2.11.2016

Zastavenie činnosti za ČK:

DK24 - Kristián Illes /1210776/ FK Sokol Bohúňovo 48/2b = 4 týždne nepod. Od 2.11.2016 s prerušením cez zimnú prestávku +10.-€.

DK25 - mení trest z nepodmienečného na podmienečný Roman Bubenčík /1148709/ TJ Baník Rožňavské Bystré do 30.6.2017 +10.-€.

DK žiada OTJ Honce o dodanie videozáznamu zo zápasu I. trieda 13. k OTJ Honce – FK Sokol Bohúňovo.

DK dáva do pozornosti KR R Dušan Poťmák a DZ Ondrej Vysoký

Program " Podpora talentov SFZ":
Aj v jesennej časti prebieha program " Podpora talentov SFZ", ktorý v spolupráci so SFZ organizuje VsFZ a ObFZ. Touto cestou ObFZ vyzýva FK I. a II. tr., aby nahlásili obratom hráčov roč. nar. 2002 - 2003 a 2004, ktorí by sa mohli programu zúčastniť. Program je učený pre žiakov, hlavne z nižších súťaží, t.j. súťaží ObFZ v uvedených vekových kategóriách. Najbližší zraz sa uskutoční pre nepriaznivé počasie v mesiaci november v hale, alebo telocvični. Nominácia bude zverejnená a odoslaná FK. Za každý klub môžu v nominácii štartovať a programu sa zúčastniť 3 hráči. Výnimku povoľuje hlavný tréner po konzultácii s trénermi. Nomináciu hráčov za jednotlivé FK je potrebné zaslať sekretárovi ObFZ v Rožňave obfzroznava [zavináč] gmail [bodka] com.
P. S. V prípade neúčasti nominovaných hráčov na zraz majú hráči zastavenú činnosť DK príslušného ObFZ, resp. VsFZ.

MRK ObFZ upozorňuje FK na nový Registračný a prestupový poriadok SFZ platný od 7.2016. Viac na http://www.futbalsfz.sk/legislativa/predpisysfz/poriadky.html . V novom RaP poriadku SFZ Vás upozorňujeme na oblasť: transfer - výchovné - odstupné - registračné obdobie - štart hráčov.
ObFZ Rožňava

 

Zocháčky boli úspešné aj v krajskom kole cezpoľného behu

$
0
0
Zocháčky boli úspešné aj v krajskom kole cezpoľného behu

V utorok 18.10.2016 sa uskutočnilo Krajské kolo žiakov a žiačok ZŠ a SŠ v cezpoľnom behu pre školský rok 2016/2017 v Žiari nad Hronom. V kategórii žiačok súťažilo12 družstiev s celkovým počtom 42 dievčat. Naše športovkyne to teda nemali ľahké a boj o pódiové umiestnenie bol veľký. V úvode sme sa vedúci družstiev stretli s rozhodcami

cezpoľného behu a dohodli sa na pravidlách, ktoré všetci zúčastnení počas celej súťaže dodržiavali. Za tím žiačok zo ZŠ I. B. Zocha v Revúcej behali dievčatá - Ema Kapustová, Denisa Kaššaiová a Paulína Sedláková.
Aj keď bolo opäť chladné sychravé počasie, športovcov to neodradilo a bojovali s nasadením všetkých síl ozaj úžasne. Výborná bežkyňa Ema Kapustová nenechala nič na náhodu a hneďpo úvodnom hvizde sa prepracovala medzi prvé tri cezpoláčky, čo si udržala až do konca behu a vybehala si krásne 3. miesto. 
Všetkým našim športovcom gratulujeme a držíme palce v ďalších športových súťažiach.
Mgr. Martina Pirochová

 {oziogallery 630}

 

Banícke múzeum v Rožňave zavedie návštevníkov do zázračného sveta starých hračiek

$
0
0
Banícke múzeum v Rožňave zavedie návštevníkov do zázračného sveta starých hračiek

Banícke múzeum v Rožňave, kultúrna inštitúcia Košického samosprávneho kraja, a Slovenské národné múzeum – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň predstavia vo výstavných priestoroch Galérie Baníckeho múzea v Rožňave, na Námestí baníkov 25, unikátne staré hračky. V dňoch od 16.11.2016 do 20.01.2017

tu bude mať verejnosť možnosť navštíviť obsahovo príťažlivú výstavu „Zázračný svet hračiek“.
Táto jedinečná výstava mnohých návštevníkov prenesie späť v čase do detstva a vyvolá v nich nostalgické spomienky. Mladšej generácii zas priblíži s akými hračkami sa hrávali ich rodičia, prípadne starí rodičia. Návštevníci budú mať možnosť vidieť rôzne hračky – od dievčenských bábik, plyšových medvedíkov, cez rôzne stavebnice až po nesplnené chlapčenské sny zo zbierok SNM – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň a domáceho Baníckeho múzea v Rožňave. Nezvyčajná prezentácia je vhodná pre najmenších návštevníkov a ich rodičov práve počas predvianočného a Vianočného obdobia.
Prijmite naše pozvanie na výstavu „Zázračný svet hračiek“ v čase od 16.11.2016 do 20.01.2017 v priestoroch Galérie Baníckeho múzea v Rožňave na Námestí baníkov 25 v Rožňave. Vernisáž výstavy sa uskutoční 16.11.2016 o 16:30 hod.
Pavol Horváth
Oddelenie propagácie, Banícke múzeum v Rožňave

Rožňavská strážna veža je "odetá" stavbárskym lešením

$
0
0
Rožňavská strážna veža je

Hornogemerčania prichádzajúci od začiatku novembra 2016 do okresného mesta, ale i jeho obyvatelia zaiste zistili, že Strážna veža, ktorá sa nachádza v strede historického námestia, je v týchto dňoch "odetá" do stavbárskeho lešenia. To Mesto Rožňava začalo s rekonštrukčnými prácami, na ktoré dostali 15 tisíc eur od Ministerstva

kultúry SR a 40 tisícovou sumou prispejú z vlastných rezerv. Práce by sa mali ukončiť do konca novembra t. r.
Strážna veža na Námestí baníkov v Rožňave pochádza obdobia protitureckých opevňovacích prác, ktorú postavili v rokoch 1643-1654. Je vysoká 36,5 metra a v tých časoch plnila dôležitú strážnu funkciu. Dnes je dominantou historického jadra a zároveň slúži pre turistov ako vyhliadková veža. Škoda, že toto námestie, ktoré nesie historický názov, neprezentuje žiaden doklad o tom, že Rožňava bola baníckym mestom, kde sa ťažili vzácne kovy, ktroré boli vzácnym artiklom mesta a jeho okolia.
Fotografiu vyhotovil PaedDr. Milan Sajenko zo Slavošoviec.

 

Veľké Teriakovce mitrovali od rána do neskorého večera

$
0
0
Veľké Teriakovce mitrovali od rána do neskorého večera

Záverečné mesiace roka bývali pre gazdov a ďalší pospolitý ľud aj na Gemeri obdobím, ktoré je každoročne zavŕšené najkrajšími sviatkami roka - Vianocami. Dovtedy sa udiali na našom vidieku rôzne tradície spojené s vyhodnotením obdia žiatvy, pasenia dobytka a rôznymi doplňajúcimi hrami spestrenými rozprávaním rôznych príhod

a povier. Tak sa snažia niektoré naše regióny postupne pripomínať mladšej i najmladšej generácii, že popri práci sa vedel vysporiadať s hodnotením prác spoejným s ukážkami spevu a tanca. Tak to pravidelne robia nielen v Gemeri, ale i naši susedia v Malohonte, regióne ktorý bol dlhoročne spojený nielen folklórom, ale i politicky a geograficky. Príkladom je v tomto oblasť Veľkých Teriakoviec, kde si i v súčasnosti vytvorili priestor na t. zv. prehliadku toho najkrajšieho, s čím po dlhé stáročia žili i žijú jeho krajania a rodáci. V takomto duchu sa stretli na Salaši pod Maginhradom vo Veľkých Teriakovciach i tohto roku 22. októbra 2016. Mnohí prišla i zo vzdialeného okolia, ba aj z iných kútov Slovenska. Veď sviatok svätého Mitra je v kalendárnom roku iba raz a ten treba vidieť na vlastné oči.  

Ako obyčajne sa program začal o 11-ej hodine ukážakmi prác na salaši, ako napríklad pasenie oviec s ovčiarskymi psami, strihanie oviec, výroba syrov, odváranie žinčice či spracovanie ovčej vlny. Nechýbala ani časť programu, ktorý obohatili: hudbou, spevom aj tancom účinkujúci na pódiu pri Pastierni - Folklórna skupina Revúška z Revúčky, Folklórna skupina Spod Kohúta z Muránskej Zdychavy, Folklórna skupina Hájiček z Chrenovca, Detský folklórny súbor Zrkadielko z Hnúšte, Detský folklórny súbor Radosť z Banskej Bystrice, heligonkári z Muráňa a ďalší.

Všetko a dosť podrobne pre nás zachytil objektívom pán Peter Poboček z Revúcej, ktorý sa folklóru v rôznych podobách dlhoročne a na úrovni venuje. Priblížil nám aspoň takýmto spôsobom to, čo ostatní krajania často nevidíme ani nepočujeme. Pozrite si preto jeho zachytenú krásu i šikovnosť Malohonťanov, aby slúžili pre udržiavanie tejto ľudovej tradície ešte po dlhé roky a boli príkladom i pre nás Gemerčanov.

<

 

{oziogallery 632}

 

V Čiernom Potoku spomínali na vyčíňanie fašistov v obci pred 72 rokmi

$
0
0
V Čiernom Potoku spomínali na vyčíňanie fašistov v obci pred 72 rokmi

Základná organizácia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v malej obci Čierny Potok v spolupráci s Obecným úradom v obci si 4. novembra tradične spomínajú na tragické udalosti z roku 1944. V tom čase mala obec viac ako 300 obyvateľov. Dnes má 147 duší, zväčša dôchodcov. Takmer všetci sa živili poľnohospodárstvom

a v zime si privyrábali muži v neďalekom kameňolome v Konrádovciach.
Najtragickejšie obdobie obce nastalo po Viedenskej arbitráži v roku 1938, kedy veľmoci (Taliansko, Nemecko) rozhodli o odstúpení južnej časti Slovenska horthyovskému Maďarsku. Napriek tomu, že až na jednu, rodiny boli v obci všetci slovenskej národnosti, zo dňa na deň nesmeli v škole ani na verejnosti hovoriť po slovensky. Predvádzanie priestupcov žandármi na žandársku stanicu v obci Hodejov bolo takmer na dennom poriadku.

No dňa 4. novembra 1944 v ranných hodinách napochodovali do obce nyilassiovskí fašisti a za asistencie žandárov odvliekli 15 mužov najskôr na žandársku stanicu do Hodejova a potom do Jesenského. Odtiaľ ich po 3 dňoch v „dobytčích“ vagónoch odtransportovali do Štúrova, kde ich odovzdali gestapu, ktoré ich transportovalo do zberného koncentračného tábora v Dachau. O ich osude sa dozvedeli ich rodiny až po skončení druhej svetovej vojny, kedy sa z nich živí vrátili iba dvaja. Jeden z nich zomrel na následky pobytu v koncentračnom tábore po niekoľkých týždňoch po návrate. Jednému z nich sa počas transportu podarilo z vlaku utiecť.

Po vzniku ZO SZPB v obci v decembri 2004, už po 16. raz v tento deň organizujú v obci spomienkové pietne zhromaždenie občanov, spojené s kladením vencov k pamätníku spomínaných obetí, ktorý bol vybudovaný v roku 1974. Okrem pozostalých rodín Becherovcov, Golianovcov, Šufliarskovcov, Kapcovcov, Mikušovcov, Kulichovcov, Ostrihoňovcov sa pietneho aktu zúčastňuje zástupca Veľvyslanectva Ruskej federácie v SR, ktorých občania pozývajú ako prejav vďaky za oslobodenie obce spod fašistickej tyranie. Je tragédiou, že spomínané obete odvliekli fašisti 50 dní pred oslobodením obce vojakmi Červenej armády.

Za veľvyslanectvo RF v SR sa pietneho zhromaždenia zúčastnil a veniec položil k pamätníku pán Michajl Machekin.
Tohtoročné zhromaždenie malo osobitný aj duchovný nádych. Po prvýkrát sa tohto zhromaždenia za Ministerstvo obrany SR zúčastnil plk. ThDr. Marian Bodolló a kpt. David Vargaestók, ktorí pri pamätníku celebrovali za obete svätú omšu.
Pietneho aktu sa zúčastnili aj delegácie základných organizácií Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov z Utekáča, Kokavy nad Rimavicou a Poltára. 

Tradične sa aktu zúčastňujú 83-ročný pán Štefan Kapec z Kalinova, ktorému odvliekli otecka a 88-ročná pani Helena Kožiaková, rod. Golianová, ktorej odvliekli troch príbuzných. Vo svojich príhovoroch všetci rečníci zdôrazňovali význam zachovávania a uctenia si obetí fašizmu, pretože fašizmus od konca druhej svetovej vojny nebol nikdy tak oživený ako v dnešnej dobe. Na fotografii pri pamätníku odovzdáva predsedovi ZO SZPB prihlášku do tejto organizácie nová členka Ing. Anna Sebíňova. Naša ZO SZPB zaviedla tento spôsob príjmania prihlášok iba nedávno. Ako prvá odovzdala takto prihlášku Alžbetka Pupalová pri pamätníku vojakov Červenej armády vo Svidníku dňa 6.10.2016 predsedovi ÚR SZPB Pavlovi Sečkárovi.

Tieto udalosti je nutné a aktuálne si pripomínať a oboznamovať s hrôzami vojny práve dnes mladej generácii, ktorá má o udalostiach spred 72 rokov chabé vedomosti, vďaka deformovanému školskému systému, ale aj laxným a nevhodným prístupom k tejto problematike zo strany svojich rodičov.
Po skončení kladenia vencov na iné myšlienky navodil svojím umením fujarista Stanislav Kamenský zo Zvolena.

JUDr. Jozef Pupala,
predseda ZO SZPB

 {oziogallery 633}

 

Futbalisti MFK Rožňava potvrdili jesenného lídra štvrtej ligy JUH

$
0
0
Futbalisti MFK Rožňava potvrdili jesenného lídra štvrtej ligy JUH

Osem zápasov odohrali v sobotu futbalisti z horného Gemera v poslednom kole jesennej časti súťaže. V nedeľu k nim pribudlo ďalších šesť. Jeden bol preložený o týždeň. Odštartovali tak nimi odvetnú časť majstrovstiev. Diváci z nich boli spokojní, najmä zo zápasu IV. Ligy dospelých MFK Rožňava, ktorí na domácom ihrisku deklasovali rozdielom dvoch tried súpera

od ukrajinskej hranice. Odmenou pre Rožňavčanov je 1. miesto v doterajšej súťaži. So ziskom bodu sa potešili aj v Krásnohorskom Podhradí, ktorý má pre nich veľkú cenu, keďže zimovať budú s 12 bodmi až na 12. priečke. Piatoligisti z horného Gemera dosiahli striedavé výsledky. Kým Gemerská Hôrka doma vysoko prehrala so Sokoľanmi, ktorí zrejme využijú sezónu na návrat do 4. ligy. Dobšinčania sa vytiahli vo Veľkej Ide, kde získali tri body. Naši futbalisti budú mať i tak čo robiť, aby na jar nebojovali o udržanie sa v lige. Ináč budú výborným terčom mužstiev okresnej I. triedy. Aj tento víkend bol poznamenaný červenou kartou, udelenou po druhej žltej hráčovi Jablonova n/T v zápase s Krh. Dlhou Lúkou a čistej červenej betliarskemu Martinovi Arvaymu v Bystrom. Najviac gólov - osem – padlo v tomto kole na ihrisku v Rožňavskom Bystrom v zápase s Betliarom. 

DOSPELÍ

IV. LIGA JUH 16. KOLO

MFK Rožňava - Veľké Kapušany 6:0 (3:0). G: P. Husár 2 (53´, 64´), J. Ďuríček (4´), J. Figúr (31´), F, Kovács (39´), L. Strelka (70´). ŽK: M. Róth (54´) - G. Dozsický (35´), K. Balla (67´). R: J. Leferovič - M. Jasečko, M. Drabant. DS: Š. Leško. Di: 300. Na posledný zápas jesennej časti sa prišlo rozlúčiť s domácimi hráčmi 300 divákov. Videli peknú úrodu gólov a potešila ich aj skutočnosť, že ich futbalisti po tomto výsledku budú zimovať na prvom mieste v tabuľke, čo v Rožňave už veľmi dávno nebolo. Rožňavský tréner si dovolil vystriedať troch hráčov z lavičky, z ktorých sa mu odmenil za dôveru jeden z nich – Strelka. Strelecky sa dvoma gólmi uviedol i Husár - jesenná posila z Dobšinej. 

FK Krásnohorské Podhradie – MFK Spartak Medzev 2:2 (0:1). G: R. Kuzma 2 (73´, 86´) - G. Majoroš (38´), S. Popovič (60´). ŽK: Cs. Kiss (39´), M. Mészner (56´), J. Benedik (89´) - G. Majoroš (34´), ČK: M. Čierny (90´ Medzev). R: D. Tirpák - D. Béreš, B. Marko. DS: M. Čaga. Di: 126. Hostia mali lepší vstup do zápasu a po hodine hry viedli už 2:0. Domácemu Radovi Kuzmovi však stačilo 13 minút na vyrovnanie skóre. V rušnom zápase nevydržali nakoniec nervy hosťujúcemu Marošovi Čiernemu, ktorý po 7. minutách po vystriedaní uvidel červenú kartu a Medzev nedohral kompletný. Zisk 12 bodov drží mužstvo v závere tabuľky, čo nie je lichotivé postavenie na pokojné prezimovanie.

V. LIGA K-G 14. KOLO

FK Gemerská Hôrka - FK Tatra Sokoľany 0:6 (0:2). G: D. Varga 3 (9´, 50´, 90´), G. Rick 2 (64´, 78´), M. Miškovič (11´). ŽK: A. Izák (38´), Š. Tóth (77´) - D. Varga (67´). R: M. Maňkoš - J. Cuprák, S. Vaňo. DS: M. Čekan. Di: 80. Nepríjemnou prehrou sa rozlúčili domáci s tohtoročnou futbalovou sezónou predohrávaným zápasom z odvetnej časti súťaže s lídrom tabuľky. Výsledok jednoznačne hovorí o výkonnosti obidvoch mužstiev. Domáci budú mať o čom rozmýšľať počas zimnej prestávky ako zlepšiť hru a dosiahnuť lepšie výsledky v zápasoch.

ŠKO Veľká Ida – MFK Dobšiná 2:4 (0:2). G: J. Salóci (75´), G. Lukáč (90´) - M. Martinko 2 (51´, 57´), M. Poliak (15´), J. Gelda (44´). ŽK: Bez kariet. R: M. Bajo – P. Kriak, D. Ružbarský. DS: M. Voroňák. Di: 55. Pekný výsledok dosiahli futbalisti Dobšinej vo Veľkej Ide, kde domácich pustili k slovu až za stavu 4:0. Dva góly, ktoré strelili domáci potom, už iba skrášlil pre nich nepriaznivý výsledok. Dobšiná bude tak zimovať spoločne s Gemerskou Hôrkou s 15 bodmi na 7 - 8 mieste v tabuľke, iba o 3 body pred 13-tymi Ťahanovcanmi.

I. TRIEDA 14. KOLO

Dlhá Ves - Bohúňovo 3:0 (2:0). G: Cs. Flander 2 (15´, 17´), A. Orvos (65´). ŽK: 0 – P. Kubík (37´), ČK: M. Molnár (25´ Bohúňovo). R: V. Gallo – L. Gyenes, V. Martinko. DS: J. Džubák. Di: 100. Zápas mal nebývalú divácku kulisu, ktorú vyplnila stovka fanúšikov. Domáci hráči sa chceli odvďačiť peknou hrou i gólmi, ale mierne ich zabrzdila smola pri dvoch pokutových kopoch, ktoré za stavu 2:0 nepremenili. Hostí z Bohúňova okrem gólov zamrazila už v 25. minúte červená karta, ktorú uvidel ich brankár Molnár. V druhom polčase Dlhoveskí vystriedali dokonca piatich hráčov z lavičky. Gólovo im to však nepomohlo. V tomto ročníku so súperom však získali 6 bodov, vsietili mu 5 gólov a vydržali s čistým kontom. Pekná bilancia. 

Gemtex Rudná - FK Hrhov 4:3 (3:2). G: F. Čapó (7´), L. Dávid (15´), L. Šimon (30´), R. Štefán (64´) - K. Demeter (3´), R. Kardos (14´), L. Šimon (48´vlastný). ŽK: Cs. Óvary (33´), R. Štefán (62´), L. Šimon (85´) - K. Demeter (59´), T. Zsigrai (90´). R: P. Galík - L. Marton, M. Nemčko. DS: Š. Bodnár. Di: 50. Zápas mal neobyčajný úvod. Bežala 15. minúta a stav skóre bol už 2:2. Dvakrát hostia viedli, dvakrát domáci vyrovnali. Tak to bolo aj v 48. minúte, keď vyrovnal síce domáci hráč Šimon, ale po góle v 30. minúte vyrovnal vlastným gólom v spomínanej minúte. Nakoniec o troch bodoch rozhodol zásahom do siete hosťujúceho brankára rudňanský hráč Ronald Štefán. Prekvapenie sa teda nestalo, keď blízko k tomu boli Hrhovčania, ktorí tak budú zimovať na 13 mieste. 

Vlachovo – Drnava 0:6 (0:3). G: E. Polyák 2 (20´, 53´), K. Šoltés 2 (24´, 59´), B. Šoltés (2´), D. Babič (63´). Bez kariet. R: J. Szor – A. Farkaš, S. Haviarik. DS: Š. Hadar. Di: 30. Okrem toho, že počas zápasu nemusel rozhodca udeliť ani jednu kartu, videli diváci šesť gólov. Škoda, že nepotešili domácich, len hostí, ktorým na výrazné víťazstvo stačila hodina sústredenej hry. Drnavčania do hry zapojili počas zápasu aj štyroch hráčov z lavičky, kým domáci ani jedného. Aj to svedčí o záujme o futbal v oboch kolektívoch i odraz jeho úrovne na oboch stranách. 

Rožňavské Bystré - Tatran Betliar 5:3 (0:1). G: O. Sómšák 2 (59´, 77´), R. Bubenčík 2 (64´, 70´PK), P. Minčík (50´) - L. Lorincz 2 (61´, 67´), M. Oravec (5´). R. Fabián nepremenil PK v 85´). ŽK: Š. Dorkin (53), M. Szilágyi (55´), T. Kuchta (83´) - R. Fabián (57´), I. Lorinc (63´), Ľ. Árvay (70´). R: J. Gyenes – M. Nemčko, Š. Iglai, DS: P. Béreš. Di: 60. Odveta za prvé kolo t. r. súťaže sa domácim vydarila iba spolovice. Hosťom z Betliara vrátili síce prehru, ale trom ich gólom nevedeli zabrániť, aj keď nedovolili v tomto zápase skórovať ani ich najlepšiemu strelcovi Fabiánovi, ktorý zlyhal aj pri zahrávaní pokutového kopu. Jednoducho nepremenil ho!  

  

Domáci využili pri tom streleckú potenciu Šomšáka i Bubenčíka, ku ktorým sa pridal skúsený Minčík. O víťazstve Bystranov rozhodol ich výkon najmä v druhom polčase, v ktorom padlo sedem gólov, z toho päť z kopačiek domácich hráčov.

ŠK Jablonov n/T - Krásnohorská Dlhá Lúka 1:2 (1:1). G: L. Zajdó (29´) - R. Klinko (2´ PK), M. Lovas (69´). ŽK: L. Zajdó (1´), Á. Kardos (22´, ČK 57´) - A. Rigó (57´) P. Klárik (74´). R: V. Martinko – R. Farkaš, M. Šimčák. DS: J. Šmelko. Di: 30. Podľa toho, ako sa začal zápas odvíjať, dosiahli domáci hráči proti výborne hrajúcim Dlholúčanom slušný výsledok. Prehrávali už v 2. minúte z pokutového kopu, ktorý zahrával najlepší strelec súťaže Roland Klinko, aby ešte do polčasu vyrovnali. Zápas sa potom predsa viac priklonil na stranu hostí, ktorí v druhom polčase využili vylúčenie domáceho Adama Kadosa po udelení druhej žltej karty v 57. minúte, aby o 12 minút na to rozhodol o troch bodoch pre hostí druhým gólom Mário Lovas. 

OTJ Honce – OFK Vyšná Slaná 1:2 (1:1). G: L. Hajdu (7´) - O. Kračún (44´), P. Zabrel (90´). ŽK: J. Karalo (11´), P. Gere (21´), J. Pástor (80´) - P. Zabrel (9´), F. Gallo (88´), Š. Domik (90´). R: L. Gyenes – L. Marton, R. Mikulec. DS: F. Drenko. Di: 60. Hončania v závere jesennej časti súťaže hrajú slušný futbal. Presvedčil sa o tom i líder súťaže, ktorý tri body získal až v 90. minúte zápasu. Takmer celý prvý polčas vyhrávali domáci gólom Lukáša Hajdua, ktorý vsietil ešte v 7. minúte zápasu ako úvodný gól. Hončania získali do tabuľky 12 bodov. Futbalistov Vyšnej Slanej so 17 bodmi môžu na prvom mieste ešte vymeniť Dlholúčania, ktorí majú k dobru preložený zápas doma s Vlachovom. V prípade víťazstva pri rovnosti bodov by mali lepšie skóre než Vyšnoslanci. A to je viac ako pravdepodobné.

TABUĽKA I. TRIEDY PO NEÚPLNOM 14. KOLE

 

1. Vyšná Slaná 13  11  2   0  36:10  17
2. Krásnohorská Dlhá Lúka 12  10  2   0  54:19  32
3. Drnava 13   9  1   3  49:18  28
4. Rudná 13   7  1   5  32:34  22
5. Dlhá Ves 13   7  0   6  27:23  21
6. Rožňavské Bystré 13   6  2   5  36:34  20
7. Betliar 13   6  0   7  29:27  18
8. Kružná 12   4  1   8  25:35  15
9. Jablonov n/T 13   4  1   8  27:34  13
10. Bohúňovo 13   3  3   7  19:28  12
11. Honce 13   4  0   9  29:41  12
12. Vlachovo 12   2  1   9  15:42   7
13. Hrhov 13   2  1  10  27:60   7
Nižná Slaná     odst

 

 

DORAST

III.LIGA - K-G 14. KOLO

FK Bidovce – FK Hrhov 1:6 (0:3). G: T. Szakács 2 (33´, 77´), M. Žiga 2 (44´, 86´), J. Grundza (18´), G. Šmajda (64´) - A. Vrábeľ (80´). Bez kariet. R: D. Novák. Di: 10.

Družstevník Malá Ida - Baník Drnava 3:1 (2:1). G: A. Rusnak (15´), P. Seman (32´), M. Mrok (55´) - D. Babič (1´). ŽK: 0 – S. Sliva (62´). R: T. Bednár. Di: 50.

MFK Spartak Medzev – FK Krásnohorské Podhradie 4:0 (0:0). G: O. Knap (49´), D. Frankovič (55´), P. Pačay (86´), D. Jačman (90´). Bez kariet. R: V. Tóth. Di: 20.

MFK Rožňava - FK Kechnec zápas preložený na 12.11.2016 o 13.00 hod.

ŽIACI

II. LIGA 14. KOLO

Starší žiaci: FK Vyšné Opátske - MFK Rožňava 2:0 (1:0). G: M. Adamkovič (23´), M. Ivan (66´ PK). Bez kariet. R: M. Petraššovitš. Di: 50.

Mladší žiaci: FK Vyšné Opátske - MFK Rožňava 3:0 (2:0). G: P. Bojčík 2 (11´, 26´), J. Janočko (57´). Bez kariet. R: M. Petraššovitš. Di: 50.

MG od

 


Čaro imaginácie. Slovenská kovačická insita

$
0
0
Kovačické insitné umenie. Obraz Márie Vargovej -95

Slovenské národné múzeum v spolupráci s Galériou insitného umenia, Múzeom vojvodinských Slovákov, Slovenským vydavateľským centrom a Svetovým združením Slovákov žijúcich v zahraničí otvára 9. 11. 2016 o 17.00 výstavu o slovenskom výtvarnom fenoméne v oblasti insitného umenia v srbskej Kovačici. Pre verejnosť bude prístupná od 10. 11. 2016 do 26. 2. 2017 v sídelnej budove SNM v Bratislave.

Pre prvých maliarov v Kovačici bolo maľovanie záľubou. Nezaťažení poznatkami o maliarskom umení a remesle kopírovali najmä exotické výjavy z pohľadníc a fotografií. Neskôr prešli k reálnemu zobrazovaniu života a práce vo svojej dedine. Tento prechod súvisí s osobnosťou akademického maliara z Pančeva – Stojana Trumića, ktorý častejšie navštevoval Kovačicu a upozorňoval na hodnoty slovenského ľudového umenia a pôvodného maliarstva. Čistý, úprimný výtvarný prejav podmienený dedinským prostredím a slovenskou ľudovou tradíciou postupne menil svoju tvár. Od maliarskych pokusov strojárskeho zámočníka Martina Palušku a sedliaka Jána Sokola v 30-tych rokoch minulého storočia, po súčasné maľby Jána Glózika, Pavla Hajku, Martina Markova, Zuzany Vereskej, Pavla Cicku, Martina Papa a ďalších, dochádzalo k zmene ich pôvodného naivného výzoru.

Dvanásť kovačických maliarov po prvýkrát predstavilo svoje práce pri príležitosti osláv 150. výročia založenia Kovačice v roku 1952. Odvtedy sa výstava pod názvom Kovačický október usporadúva každoročne v prvý októbrový víkend. Keď sa kovačickí maliari v roku 1957 dostali na prestížnu výstavu Naivni umetnici Jugoslavije, otvorili sa im dvere na ďalšie medzinárodné výstavy. Kovačičania si svetovú verejnosť podmanili najmä po výstave Naivni slikari Jugoslavije usporiadanej v Londýne v roku 1961. Neskôr nasledovali: Viedeň, Budapešť, Paríž, Moskva, Rím, Leningrad, Sao Paulo a ďalšie.

Kovačickí maliari sa stali pojmom na celom svete. Centrum insity navštívili známe osobnosti, ako: Francois Mitterand, Jarald Ford, španielsky kráľ Juan Carlos, hudobník Mstislav Rostropovič, skupina The Rolling Stones, futbalista Pelé, kozmonauti z posádky vesmírnej lode Apollo, herci Alain Delon, Franco Nero či Ursula Andress.

Činnosť kovačických insitných maliarov predstavujú zbierky v tamojšom Dome kultúry 3. októbra a Galérii insitného umenia v Kovačici. Mnohé sa nachádzajú v štátnych aj v súkromných zbierkach na celom svete. Tento fenomén 20. storočia je jediným svojho druhu na svete. Od 10. novembra 2016 do 26. februára 2017 ho budú môcť obdivovať aj návštevníci výstavy Čaro imaginácie. Slovenská kovačická insita v Slovenskom národnom múzeu na Vajanského nábreží 2 v Bratislave.
Dagmar Brisudová

 {oziogallery 635}

 

Vždy si vás vážime a máme radi

$
0
0
Vždy si vás vážime a máme radi

V obci Rakovnica sú dlhoročnou tradíciou pravidelné jesenné stretnutia predstaviteľov obce so seniormi. Aj tohtoročný slávnostný príhovor mal starosta obce Ľuboš Lešták. Svojím prejavom poeticky oslovil prítomných: „Jeseň je dar. Vytvára umelecké diela. Umeleckým dielom je aj človek vo svojej jeseni. Tá zúročí jeho celoživotnú námahu, prinesie múdrosť, pokoj, vyrovnanejší pohľad na svet.

Tvaroval a formoval ho majster život radosťami i starosťami, skúškami, úspechmi i problémami, nádejou, vierou v dobro, láskou... Vážime si vás a máme vás radi i pri terajšom slávnostnom stretnutí, ktoré bolo pripravené pri príležitosti Mesiaca úcty k starším. V terajší deň sa stretávame preto, aby sme Vám prejavili mimoriadnu pozornosť a úctu.“

Na slávnostnom zasadnutí sa zúčastnili aj milí hostia. Za ZO JDS v Rakovnici jej predseda Mgr. Ladislav Fábian, poslanci obecného zastupiteľstva Mgr. Mária Uhrinová zástupkyňa starostu, Ondrej Doboš, Ing. Monika Genčiová, Ing. Miroslav Genči, Mgr. Erika Genčiová.
Aj tento rok priniesol v rámci Mesiaca úcty k starším, ktorý sa uskutočnil 14. októbra v Dome kultúry (DK) v popoludňajších hodinách zaujímavý a bohatý kultúrny program. Už pri vstupe do sály DK a po podpísaní účasti v pamätnej knihe seniori obdržali darček od obce – stolný kalendár na rok 2017.

Kultúrny program začal milým vystúpením detí Materskej školy z Rožňavského Bystrého. Ich nádherné kroje žiarili a oslovili všetkých. Celé pásmo nadchlo prítomných, čo prejavili spontánnym potleskom. Potom nasledoval program pripravený našim ZPOZ–om. Hudobno-slovné, vtipné pásmo zaujalo i pobavilo. Ich úsilie, námaha, ochota tvoriť a predviesť sa publiku bola ocenená prítomnými i starostom obce.

Vystúpenie ukázalo, že v každom veku je dobre pre obec a občanov niečo prospešné urobiť. Veď sa môžeme navzájom potešiť i pobaviť. Predpoklady na to sú. V obci máme veľa šikovných občanov. Netreba sa ostýchať, ale zapojiť sa do činnosti. Tieto myšlienky boli vedúcou ZPOZ Margitou Leštákovou nielen konštatovaním, ale aj pozvaním do aktívneho kultúrneho diania v obci.

Milým prekvapením bolo, keď starosta obce pozval na pódium Mgr. L. Fábiana, predsedu ZO JDS. Občanom s radosťou oznámil, že náš predseda 12. októbra zaslúžene obdržal najvyššie ocenenie v rámci JDS. Na návrh predsedníctva OO JDS v Košiciach mu ústredie JDS v Bratislave udelilo ocenenie I. stupňa za dlhoročnú prácu, dobrovoľnícku činnosť, pomoc a spoluprácu v prospech rozvoja organizácií JDS a v prospech staršej generácie. Osobná, verejná gratulácia starostu bola na mieste. Nie je to také jednoduché vykonávať dobrovoľnícku prácu na prospech seniorov. Patrí mu za jeho prácu i za šírenie dobrého mena obce Rakovnica veľké poďakovanie.

Vyvrcholením slávnostného podujatia bolo podávania výborného jedla i občerstvenia. Účastníci tohtoročného stretnutia sa s chuťou pustili do dobrého jedla, ktoré svojou pochvalou ocenili.

Na záver použijeme slová starostu obce k seniorom: „V mene svojom, ale aj v mene zastupiteľstva Vám úprimne ďakujeme za Vašu obetavú prácu. Buďte dlhé roky medzi nami šťastní, pokojne si užite život v kruhu svojich najbližších. Prešli ste jarou, letom života. Nadišla jeseň. Nech je krásna, pokojná a slnečná. Želám si, aby Vás obklopovala vďaka, citlivá pozornosť a úcta mladšej generácie.“ 
-js-

 {oziogallery 634}

 

Slávnosti zvykov a obyčají Gemera a Malohontu Rok na Gemeri po dvadsiaty druhýkrát

$
0
0
Slávnosti zvykov a obyčají Gemera a Malohontu Rok na Gemeri po dvadsiaty druhýkrát

Slávnosti zvykov a obyčají Gemera a Malohontu Rok na Gemeri po 22-krát organizuje Gemerské osvetové stredisko, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja. Tento rok opäť v spolupráci s mestom Rožňava. Organizátori pripravili skvelý program a bohaté sprievodné aktivity pre milovníkov folklóru a ľudových tradícií.

TVORIVÉ DIELNE PRE ŠKOLÁKOV

Počas festivalového týždňa sa bude v Dome tradičnej kultúry Gemera (Betliarska 8, Rožňava) tvoriť v remeselníckych dielňach. Školáci budú mať možnosť od pondelka do stredy pracovať v hrnčiarskej, tkáčskej a muzikantskej dielni a vyrábať rôzne predmety z hliny, textilu. Michal Smetanka, výrobca hudobných ľudových nástrojov povedie muzikantské dielne, kde sa deti naučia vyrobiť jednoduché píšťalky. V stredu (16. 11.) v rámci folklórneho večera organizátori podujatia pripomenú 130. výročie narodenia Janka Králika z Čiernej Lehoty, posledného gemerského gajdoša. Hosťami programu budú Juraj Dufek - gajdoš a popredný výrobca gájd z Bojníc a folklórna skupina Lehoťanka z Čiernej Lehoty.

RODINNÝ ŠTVRTOK

„Dom tradičnej kultúry Gemera nezatvorí svoje brány ani počas štátneho sviatku. Vo štvrtok 17. novembra v dopoludňajších hodinách očakávame v našich remeselníckych dielňach rodiny s deťmi, ktoré si chcú vychutnať čaro spoločného tvorenia,“ hovorí riaditeľka Gemerského osvetového strediska, Helena Novotná. Večer od 18:00 hodine v programe Medailón osobností sa predstaví Juraj Nagy z Krásnohorskej Dlhej Lúky, ktorého životný príbeh, optimizmus a angažovanosť pri uchovávaní tradičných gemerských remesiel by mohli byť pre mnohých inšpiráciou. Hudobným hosťom programu bude známy rožňavský klavirista Arpád Farkaš. Sprievodnými aktivitami tohoto večera bude premietanie filmu Sochy ukryté v stromoch (Szoborfák) a sprístupnenie výstavy obrazov s folklórnou tematikou od autorky Moniky Vozárovej z Dobšinej.

SPEVÁCKY DOM S ĽUDOVOU HUDBOU MUZIČKA

V piatok (18. 11.) sa uskutoční v multifunkčnej sále Domu tradičnej kultúry Gemera ďalší zo série speváckych domov s muzikologičkou Alžbetou Lukáčovou a so známou a úspešnou ľudovou hudbou Muzička z Bratislavy.

GALAPROGRAM V DVOCH PREMIÉRACH

„Sobota 19. novembra 2016 bude už tradične patriť galaprogramu, v ktorom sa pod názvom Čo starí pamätajú, mladí zachovajú v divadelnej sále OKC v Rožňave predstaví s pestrým pásmom gemerských zvykov a obyčají vyše dvesto folkloristov. Účinkovať budú folklórne skupiny Bučina z Pače, Bystränky z Rožňavského Bystrého, Genšenky z Honiec, Lehoťanka z Čiernej Lehoty, Hôra z Rejdovej, Radzim z Vyšnej Slanej, Gočovan z Gočova, Hrabina a Slanka z Nižnej Slanej, folklórne súbory Dubina a Haviar z Rožňavy, Borostyán z Drnavy a sólisti inštrumentalisti Milan Lakatoš z Dobšinej a Gabriel Ulman z Jovíc. Galaprogram pre veľký divácky záujem bude tentokrát v dvoch premiérach so začiatkom o 17.00 hodine a o 19.00 hodine,“ uvádza Mária Hlaváčová z Gemerského osvetového strediska.
Predpredaj vstupeniek: Dom tradičnej kultúry Gemera Po-Pi 8:00-15:00 Rožňava, Betliarska 8.
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Košický samosprávny kraj.

M. Hlaváčová

Plagát Rok na Gemeri 2016

Záložka do knihy spája školy

$
0
0
Záložka do knihy spája školy

Čítam, čítaš, čítame, tieto slová rezonovali našim žiakom od septembra, pretože to bola téma projektu „Záložka do knihy spája školy.“ Tento projekt už siedmy rok je úzko spätý s našou školou, no tento rok bol o to výnimočný, že našou partnerskou školou sa stala ZŠ v Litovli v Českej republike.


Litovel, české mestečko, je družobným mestom Revúcej a v auguste privítal učiteľov našej školy, ktorí tu stretli milých a srdečných ľudí, poskytol im prekrásne kultúrne pamiatky a množstvo zážitkov.
Žiaci s predstavou, že ich výtvory vo forme záložiek budú zdobiť knihy českých žiakov, si dali záležať a vytvorili aj po dve záložky, ktoré doplnili o svoje kontakty, čím vytvorili priestor na utváranie nových priateľstiev.
Do Litovla sme poslali 80 doslova prekrásnych záložiek, ktoré obsahovali adresy našich žiakov. Taktiež z Litovla sme dostali záložky a naši žiaci sa im nesmierne potešili a už dokonca nadviazali „medzinárodné priateľstvá.“
Tento projekt zvyšuje záujem žiakov o čítanie a pomáha rozširovať priateľstvá medzi Revúcou a Litovlom.
Mgr. Ľubica Senková

 

 

U nás taká obyčaj - Predstavíme gemerského gajdoša a rozprávača povestí Jána Králika, rodáka z Čiernej Lehoty

$
0
0
Jan Kralik, rodak z Ciernej Lehoty znamy ako ludovy rozpravac a gajdos, na fotografii ako 75 rocny

Gemerské osvetové stredisko v Rožňave pozýva priaznivcov ľudovej kultúry na ďalšie stretnutie s gemerskými piesňami, zvykmi a tradíciami. "V stredu 16. novembra o 18. hodine v Dome tradičnej kultúry Gemera bude pre návštevníkov pripravený zaujímavý program. Predstavíme gemerského gajdoša

a rozprávača povestí Jána Králika, rodáka z Čiernej Lehoty i jeho gajdošké umenie a na záver folklórna skupina Lehoťanka ponúkne zaručené rady ako sa chrániť počas „strídžích dní“, prezradila Mária Ferenczová z Gemerského osvetového strediska v Rožňave. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Vstupné: 2 €
D. Lacková

Medailón osobnosti Gemera – Ďuri Nagy

$
0
0
Juraj Nagy - predseda združenia Gemerských remeselníkov

Vo štvrtok, 17. novembra 2016 o 18.00 hodine predstaví Gemerské osvetové stredisko v Rožňave druhý z trojice rozhovorov nesúcich názov "Medailón osobnosti Gemera“. Nový typ podujatia ponúka divákom v živej, bezprostrednej diskusii stretnutie s mimoriadnymi osobnosťami nášho regiónu, ktoré svojim životom a svojou prácou ovplyvnili nielen životy iných ľudí ale i celých spoločenstiev.

„Ústredným hosťom druhého večerného rozhovoru, bude v Dome tradičnej kultúry Gemera, pán Juraj Nagy. Poslanec Košického samosprávneho kraja, predseda združenia Gemerských remeselníkov a hlavne človek plný energie, optimizmu a životnej sily,“ povedala nám Dana Lacková z Gemerského osvetového strediska. Večerný moderovaný rozhovor s hosťom bude sprevádzať hudobná produkcia rožňavského klaviristu Arpáda Farkaša. Atmosféru podujatia spestrí výstava obrazov „Folklór mojimi očami“, amatérskej výtvarníčky Moniky Vozárovej z Dobšinej. 

Sviatočný „Medailón osobnosti Gemera“ ponúkne divákom nielen osobné stretnutie s človekom, ktorý silou svojej vôle zmenil osud ale aj bezprostredný kontakt s gemerským umením.
Podujatie Gemerského osvetového strediska v Rožňave je podporené z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia. Vstup voľný.

 

Folklór a iné mojimi očami

$
0
0
Folklór a iné mojimi očami

V pondelok 14. novembra 2016 bude v priestoroch Domu tradičnej kultúry Gemera inštalovaná výstava obrazov Moniky Vozárovej z Dobšinej „Folklór mojimi očami“. Moderný a nevšedný pohľad na naše kroje, na gemerskú náturu a temperament vytvára v obrazoch výtvarníčky pôdu pre celú škálu pocitov.

Prebúdza hrdosť na krásu a bohatstvo nášho kultúrneho dedičstva i na muzikálnosť zakorenenú v generáciách.  Výstava bude vo veľkej sále Gemerského osvetového strediska v Rožňave prístupná v pracovných dňoch od 8 00 hod. do 15 30 hod. až do 9. decembra 2016, v .
Vstup voľný.

DL

 

 


Hnúšťa cestovala po stopách príbehov staršej generácie a má svojich víťazov

$
0
0
Hnúšťa cestovala po stopách príbehov staršej generácie a má svojich víťazov

Múzeum socialistických kuriozít v Hnúšti je takmer na konci svojho originálneho projektu „STOPY“, ktoré realizuje Agentúra pre rozvoj Gemera. Nie je náhodou, že názov projektu je totožný práve s jednou z najpopulárnejších knižných edícií socializmu. Vydali sme sa totiž po stopách príbehov staršej generácie, ktoré sú zaznamenané a uchovávané v digitálnej forme.

Hlavnou myšlienkou projektu bolo a je spojiť generácie, dať slovo starším a prostredníctvom ich príbehov ukázať tzv. „pravú tvár“ socializmu. Tento projekt nás naučil rešpektovať a byť hrdí na našu staršiu generáciu, ktorá najlepšie vie, ako sa žilo v čase socializmu. Boli to zaujímavé príbehy, ktoré ste mali možnosť sledovať na našej facebook-ovej stránke ako aj na youtube kanály. Dňa 28. októbra 2016 sa konalo otvorenie vernisáže a ocenenie tých najlepších videí s príbehmi. Prvé miesto získala za svoj emotívny príbeh o roku „1968“ pani Janka Slivková. Toto video získalo aj cenu ako najkurióznejší príbeh. Krásne druhé miesto obsadila pani Mária Zdechovanová s témou Môda počas socializmu. Na treťom mieste sa umiestnila pani Helena Brndiarová s témou Práca v socializme. Počas vernisáže sa vyžrebovali aj výhercovia, ktorí sa zapojili do súťaže prostredníctvom Facebook--u. Tento deň bol výnimočný aj v tom, že Múzeum socialistických kuriozít oslávilo svoje tri roky fungovania. Projekt je realizovaný s finančnou podporou MAS MALOHONT a Agentúry pre rozvoj Gemera.

Tím Agentúry pre rozvoj Gemera

Víťazné videá

Zdechovanová - Môda počas socializmu

Brndiarová - Práca v socializme

Slivková - 1968

 

Slávik z Jelšavy - operná speváčka Mária Basilidesová (11.11.1886 Jelšava – 26.09.1946 Budapešť)

$
0
0
Slávik z Jelšavy - operná speváčka Mária Basilidesová (11.11.1886 Jelšava – 26.09.1946 Budapešť)

Meno Basilides má historický pôvod. Na území dnešného Slovenska bol tento rod známy už koncom 17. storočia. Na území Gemera a Malohontu – v okolí Jelšavy, Muránskej Dlhej Lúky, Muráňa, Ratkovej a Tisovca. 11. novembra 1886 sa v rodine kráľovského radcu a advokáta Gustáva Basilidesa v Jelšave narodila ako siedme dieťa z deviatich súrodencov Mária Viola Matilda Basilides. V rodnej Jelšave navštevovala ľudovú, neskôr vyššiu dievčenskú školu. Už v ranom veku vystupovala na školských slávnostiach, kde sa prejavil jej jedinečný hudobný talent.

 

Máriin otec bol v rokoch 1892 – 1913 mešťanostom v Jelšave. Zastával mnoho funkcií vo vedení mestských inštitúcií, škôl a spolkov. Pod jeho patronátom v Jelšave vyvíjala svoje aktivity aj Spoločnosť milovníkov umenia, resp. neskôr Spoločnosť podporujúca divadlo. I to dávalo Márii možnosť naplno spoznávať a nasávať divadelnú atmosféru. Dokumenty zachytávajúce detstvo budúcej speváčky sa nezachovali, pretože ich dom v Budapešti počas vojny vyhorel. Máriin otec Gustáv Basilides je pochovaný na mestskom cintoríne v Jelšave.

Na jeseň roku 1905 začala Mária študovať na Kráľovskej hudobnej akadémii v Budapešti. V závere školského roka 1911 bol už jej študentský repertoár rozmanitý. Aj na základe toho dostala ponuku na angažmán v Népopere (Ľudovej opere v Budapešti, dnes je to Erkelovo divadlo). Máriin príchod z Jelšavy, malého gemerského mestečka, do hlavného mesta vtedajšieho Uhorska, do Budapešti, znamenal zmenu aj v jej osobnom živote. V roku 1913 uzavrela manželstvo s už uznávaným hudobným kritikom Istvánom Péterfim, s ktorým mali dve deti – syna a dcéru. Umelecký talent zdedili potomkovia jej súrodencov, predovšetkým hudobníci, výtvarníci, ale aj herci. Po takmer 40 ročnej úspešnej kariére sa Mária s opernou scénou a divadlom rozlúčila v júni 1946. Krátko na to 26. septembra 1946 zomrela, pochovaná je na cintoríne Kerepesi v Budapešti. Maďarský hudobný kritik J. A. Molnár spracoval jej biografiu, kde v predslove dcéra Mária zaspomínala na svoju slávnu matku.

Mária Basilides sa svojím zamatovým altom až kontraaltom zaradila medzi interpretov - klasikov európskeho vokálneho umenia.  Jej umelecký svet siahal od Budapešti cez Viedeň, Prahu, mnohé nemecké mestá (Mníchov, Berlín, Drážďany), Kodaň, Paríž, Londýn, Antverpy po Oslo. Svoj repertoár po prvýkrát predstavila zahraničnému publiku vo Weimare v roku 1923 a poslednú koncertnú cestu podnikla v roku 1938 po mestách Estónska, Lotyšska, Litvy a Fínska. Bola stálou sólistkou Filharmonickej spoločnosti, Spolku speváckeho a orchestrálneho zoskupenia, Zboru Palestrina a doživotnou členkou Maďarskej štátnej opery. Ako interpretka piesní a oratórií (rozsiahle dielo pre sóla, zbor a orchester, často s biblickým námetom) sa stala uznávanou sólistkou diel Schuberta a Mahlera. K jej menu sa viaže premiérovanie diel predovšetkým Zoltána Kodálya a jej priateľa Bélu Bartóka. Od sezóny 1928/29 pravidelne až do svojej smrti pripravovala M. Basilides piesňové cykly. Budapeštianske obecenstvo tak mohlo počas 15-tich rokov objavovať a vychutnávať skvosty piesňovej tvorby.

Najvýraznejšie operná postavy jej repertoáru sú: Brangäne (Wagner: Tristan a Izolda); Dalila (Saint-Saёns: Samson a Dalila); Azucena (Verdi: Trubadúr); Herodias (R. Strauss: Salome); Mignon (Thomas: Mignon); Carmen (Bizet: Carmen); Amastris (Händel: Xerxes); grófka (Čajkovskij: Piková dáma). Postava gazdinej vo svetovej premiéra Kodályovej opery Sikulská priadka predstavuje podľa kritikov jeden z vrcholov jej operného umenia.

Zdroj: Mestské múzeum Jelšava

Poznámka MG

V júni 2016  slávnostne odhalili pred budovou Mestského múzea v Jelšave plastiku, ktorá má pripomínať slávnu rodáčku mesta, opernú divu Máriu Basilidesovú. Odhalenia sa okrem predstaviteľov verejného a spoločenského života zúčastnili aj príbuzní známej umelkyne a čestní občania mesta. V Jelšave sa do dnešných čias zachoval aj rodný dom umelkyne.

 

Úradná správa ObFZ Rožňava č. 15/2016/2017

$
0
0
Úradná správa ObFZ Rožňava č. 15/2016/2017

Zo zasadnutia ŠTK dňa 9.11.2016:

ŠTK upozorňuje mužstvá prípraviek na registráciu hráčov prípraviek.

ŠTK schvaľuje výsledky I.trieda 14.k. http://obfzroznava.futbalnet.sk/?_ga=1.101652865.1072590041.1454573919#menu/open/sutaze/

 

ŠTK nariaďuje dohrávku I. trieda 12. k TJ Jednota Krásnohorská Dlhá Lúka – TJ FO Vlachovo v nedeľu 13.11.2016 o 13:30 hod – Odohrá sa v Lipovníku.

ŠTK oznamuje termín konania turnaja prípraviek

Skupina A: Rudná, Jablonov n/T, Slavošovce
Skupina B: Vyšná Slaná, Vlachovo, Dobšiná
Skupina C: Gemerská Poloma, Honce, Nižná Slaná, BEMIFO
Skupina D: Dlhá Ves, Gemerská Hôrka, Kružná

Termíny pre jarnú časť: 5. kolo - 6.5.2017; 6. kolo - 13.5.2017; 7. kolo - 20.5.2017; 8. kolo - 27.5.2017
UHČ: sobota 9.30 hod
Štart hráčov: V súťaži štartujú hráči narodení po 1.1.2006 a mladší na súpisku potvrdenú lekárom a klubom. ŠTK upozorňuje, že mužstvá prípraviek sú povinné štartovať na platné RP.
Systém turnaja: Hrá sa v skupinách každý s každým, dvojkolovo (jar/jeseň) na základe vyžrebovania, resp. dohody klubov, ktoré si dohodnú FK a oznámia na ŠTK.
Hrací čas: 1x25min
Výsledky turnajov nahlasovať emailom na obfzroznava [zavináč] stonline [bodka] sk

Zo zasadnutia DK dňa 9.11.2016

Zastavenie činnosti za ČK

DK26 - Kristián Molnár /1278347/ (Bohúňovo) 45/2a = 1 zápas nepod. +10€
DK27 - Martin Árvay /1182180/ (Betliar) 48/2b = 4 týždne nepod. s prerušením +10€
DK28 - Ádam Kardoš /1263791/ (Jablonov nad Turňou) 37/2 = 1 zápas nepod. +10€
DK29 - trestá finančnou pokutou 50€ ŠK Jablonov nad Turňou za neuposlúchnutie výzvy na zmenu miesta natáčania kamerového záznamu +10€
DK30 - trestá finančnou pokutou 50€ FK Apex Kružná za neuposlúchnutie výzvy na zmenu miesta natáčania kamerového záznamu +10€

Zo zasadnutia KR dňa 9.11.2016

KR oznamuje nábor nových rozhodcov. Poskytnutie príspevku na zakúpenie výstroja. Bližšie informácie na ObFZ alebo emailom obfzroznava [zavináč] stonline [bodka] sk

Program "Podpora talentov SFZ":
Aj v jesennej časti prebieha program " Podpora talentov SFZ", ktorý v spolupráci so SFZ organizuje VsFZ a ObFZ. Touto cestou ObFZ vyzýva FK I. a II. tr., aby nahlásili obratom hráčov roč. nar. 2002- 2003 a 2004, ktorí by sa mohli programu zúčastniť. Program je učený pre žiakov, hlavne z nižších súťaží, t.j. súťaží ObFZ v uvedených vekových kategóriách. Najbližší zraz sa uskutoční pre nepriaznivé počasie v mesiaci november v hale, alebo telocvični.
Nominácia bude zverejnená a odoslaná FK. Za každý klub môžu v nominácii štartovať a programu sa zúčastniť 3 hráči. Výnimku povoľuje hlavný tréner po konzultácii s trénermi. Nomináciu hráčov za jednotlivé FK je potrebné zaslať sekretárovi ObFZ v Rožňave obfzroznava [zavináč] gmail [bodka] com
P. S.: V prípade neúčasti nominovaných hráčov na zraz majú hráči zastavenú činnosť DK príslušného ObFZ, resp. VsFZ.

MRK ObFZ upozorňuje FK na nový Registračný a prestupový poriadok SFZ platný od 7.2016. Viac na http://www.futbalsfz.sk/legislativa/predpisysfz/poriadky.htmlV novom RaP poriadku SFZ Vás upozorňujeme na oblasť: transfer - výchovné -odstupné - registračné obdobie - štart hráčov.
ObFZ Rožňava

 

Skrytá divočina láka nadšencov fotografie fauny na výstavu v Revúcej

$
0
0
Skrytá divočina láka nadšencov fotografie fauny na výstavu v Revúcej

V utorok 8. novembra 2016 o 15:30 hod. sa výstavná sála Mestského domu kultúry v Revúcej zaplnila hosťami a nadšencami fotografie fauny, pretože sa tam uskutočnila výstava fotografov - členov Slovenskej asociácie fotografov prírody, Ing. Jána SLOVÁKA a VLADIMÍRA VICIANA, ktorú zorganizovalo MsKS v Revúcej za pomoci Ing. Maroša Detka, ktorý sa hosťom zároveň aj prihovoril a vystavovateľom poďakoval.

Ide o pokračovanie putovnej výstavy fotografií fauny Slovenska.

Ing. Ján SLOVÁK pracuje ako lesník na Lesnej správe Vígľaš Lesov SR štátny podnik. Pri fotografovaní sa zameriava na voľne žijúce živočíchy Európy, aktuálne v zákutiach „divej poľany“.

VLADO VICIAN sa špecializuje na fotografovanie cicavcov palearktickej oblasti. Jeho filozofia spočíva v zachytení prirodzeného správania voľne žijúcich živočíchov.

Výstava pod názvom "SKRYTÁ DIVOČINA" potrvá do 8. decembra 2016.
M. Urbanová
Fotografie P. Poboček

{oziogallery 636}

 

Marian Slavkay: Ako sa rodili krtkovia - Náhrada za zábavu „Plenění“ (16)

$
0
0
Plenenie výstuže v bani

Náhrada za zábavu „Plenění“. Vstúpil som do kancelárie. Na stole mal plno papierov, robil uzávierku. Nikdy som uzávierku nerobil, iba sem-tam mi dal podpísať nejaké pracovné príkazy a vysadené normy. Usadil ma a začal vykladať, že pri fáraní v rúbani Regina zistil, že stena postúpila asi o 18 metrov, ale nadložie na celej ploche stojí nepohnute a netvorí sa zával.

„Všetko drží len na stojkách, hrozí nebezpečie, že to spadne naraz a zavalí všetko až na pilier.“ Pokračoval: „Musíme tomu pomôcť a začať plieniť výstuž.“ V nedeľu na nočnú mi dá dvoch starých haviarov, skúsených „pleničov“ na podrúbavanie stojok. Ja vraj musím byť pri nich ako „stály dozor“. Je to riziková práca, ktorá sa môže vykonávať iba v čase, keď sa na ostatných pracoviskách nepracuje a nikde nevzniká hluk. Chlapi potrebujú, aby bolo ticho. Musia načúvať, či nezačína praskať nadložie. No, zbohom dievčatá z radnice, pomyslel som si. Začal som mu trochu oponovať. Už tretiu nedeľu pracujem v bani. Máme sa spolu s Borteľom stretnúť s dievčatami na Novej Radnici. Nad mojím argumentom sa pousmial, iba mávnuc rukou povedal, že o „děvuchy v Ostravě“ nie je núdza, môžem ich nájsť hocikde a hocikedy. Sľúbil, že na Vianoce dostanem náhradné voľno a potom si u maminky, doma na Slovensku, odpočiniem. Teraz pred koncom roka musíme ešte veľa urobiť, aby sme na budúci rok mohli plniť plán. Priznal som sa, že o plenení výstuže veľa neviem. On ma upokojil, že tí chlapi sú skúsení, oni vedia čo majú robiť. Začala sa plniť predpoveď tej naštvanej starej sudičky „naj aj un chodzí veľo po cme (po tme)“. 

Nedalo sa z povinosti vykrútiť, iba znovu fárať. V nedeľu večer asi o piatej som prišiel na šachtu. Mali sme robiť od šiestej večer do šiestej ráno. Tam ma už čakali prezlečení dvaja starí vychrtlí haviari. Na pleci im visela pílka a v ruke mali po dve sekery. Jedna s normálnym poriskom a druhá mala porisko dlhé asi meter tridsať. Už na povrchu bagovali a odpľúvali okolo seba. Prezliekol som sa a sfárali sme. Pomalým krokom sme došli nad rúbanie v Regine. Sadli sme si a trochu pokecali o všeličom. Mňa sa stále niečo vypytovali a prízvukovali, že na šachte takých mladých štajgrov ako my s Ondrom ešte nemali. Pri debate, nejakým špeciálnym brúsnym kameňom, stále brúsili tie svoje sekery, ohmatávali ostrie palcom, a stále odpľúvali. Chystali sa na prácu precízne, ako mäsiar na zabíjačku. Mali lampy - reflektory, aby si v závale mohli dobre posvietiť na stav výdrevy. Jeden z nich urobil zadelenie. Mňa zadelil, aby som si sadol pri pilieri steny a keď budú niečo pri práci potrebovať, prinesiem im to do závalu. Hoci som bol štajger, musel som poslúchnuť, lebo som nevedel ako sa plienenie bude robiť. Našiel som si dobré miesto pri pohone hrabľového dopravníka, odkiaľ som ich pozoroval. Plazili sa obaja asi pol hodiny hore, dole po závale. Všade svietili, obzerali, nakoniec sa rozdelili. Jeden ostal celkom dole, druhý vyliezol do polovice rúbania a pustili sa do roboty. Ich práca spočívala v oslabovaní drevených stojek, podopierajúcich a držiacich nadložnú horninu. Asi do tretiny ich priemeru najprv narezali pílkou a potom šikmo na rez vyrúbali polmesiačikový klin. Začali od spodku rúbania a postupovali smerom hore. Sledoval som ich, no teplo v rúbani a moja nečinnosť ma stále brali do spánku. Haviari v závale neúnavne robili, akoby ich poháňal nejaký neviditeľný dráb na panskom. Opretý o stojku som zadriemal. Precitol som, až keď mi niekto reflektorom blikal do očí. Bol to haviar zo závalu, kričal, aby som mu doniesol z chodby kapsu, v ktorej má vodu. Zaniesol som mu ju a zároveň popozeral ako stoja s podrúbávaním stojek. Bolo okolo druhej hodiny v noci a oni už mali podrúbané neuveriteľné množstvo stojek. Haviar ma znovu vyhnal zo závalu a pracovali ďalej. O piatej sme ukončili robotu a pomaličky sa pobrali k šachte.

Vyfárali sme a rovno v čiernom išli za vedúcim nahlásiť, čo sme urobili. Bol s výsledkom spokojný. Poslal ma dobre sa vyspať a zajtra ráno prísť do smeny. Dnes pôjde on fárať do Reginy, lebo chce pozrieť v akom stave je rúbanie a prerážka. Na druhý deň ráno mi dával celý rad príkazov, čo všetko mám v smene zaistiť. Hlavný úkol bol postaviť v rúbaní „hráne“, že hranoly na ich zhotovenie sú už tam. Musíme ich postaviť, aby pri závale, ktorý sa očakáva každú chvíľu, nedošlo k zavalenia až na pilier. Všetky jeho príkazy sme v rúbaní urobili a len vtedy som pochopil, ako mám riadiť zával, aby nadložie potlačilo uhlie v pilieri, a nie „prosiť o to nadložie“, ako som naivne predtým uvažoval. Na druhý deň v noci v oslabenej časti závalu, podľa vypracovaného scenára nášho vedúceho, došlo k pretrhnutiu nadložia. Vyšiel aj predpoklad, že v pilieri uhlie „zmäklo“. Rúbanie nabehlo na plnenie zníženého plánu a postupovalo v cykle. Jeden a pol smeny sme vyuhľovali pokos a za jednu smenu aj preložili. Verili sme, že v najbližšom čase nabehneme na pravidelné vyrúbanie pokosu za jednu smenu. To bude náš najbližší cieľ. Potom budeme môcť uvažovať o rúbaní metódou Jaroslava Misku. Na to však musí osádka dozrieť. Celkove zavládol na šachte kľud a pokoj. Nevedel som, že je to ticho pred búrkou. Bolo to okolo ôsmeho decembra, keď sa to stalo.
(POKRAČUJEME)
Ing. Marian Slavkay

 

Viewing all 4377 articles
Browse latest View live