Quantcast
Channel: Spravodajstvo z horného a stredného Gemera
Viewing all 4377 articles
Browse latest View live

Najúspešnejšieho slovenského spisovateľa Jozefa Banáša privítajú v Gemerskej knižnici Pavla Dobšinského

$
0
0
Najúspešnejšieho slovenského spisovateľa Jozefa Banáša privítajú v Gemerskej knižnici Pavla Dobšinského

(Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave – tlačová správa) –V priestoroch Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave, kultúrnom zariadení Košického samosprávneho kraja na Lipovej ul. č.3 privítame v stredu 26.10.2016 o 17:00 hod. úspešného slovenského spisovateľa Jozefa Banáša. 

Jozef Banáš patrí k najčítanejším a najprekladanejším slovenským autorom. Okrem televíznych scenárov, divadelných komédií mu doma i v zahraničí vyšlo 22 kníh v deviatich jazykoch. Popri literárnej tvorbe sa venuje aj publicistike, esejistike, píše komentáre, glosy.

Po dvoch úspešných knihách Kód 9 a Kód 1 sa koncom septembra, v deň jeho narodenín, v kostole Klarisiek v Bratislave uviedlo do života voľné pokračovanie týchto bestsellerov Kód 7 s podtitulom Koniec zla. Príbeh knihy sa odohráva v himalájskom kráľovstve Bhután. Tak ako v spomínaných predošlých dvoch knihách sú medzi hlavnými hrdinami aj Slováci. Ako sám autor povedal: „Na základe osobnej skúsenosti k prichádzam k poznaniu, že je to azda jediná krajina, v ktorej ryba od hlavy nesmrdí, ale naopak – vonia“.

V roku 2014 mal Jozef Banáš v ďalekom Kašmíre to šťastie, že sa stretol aj osobne s dalajlámom, ktorému okrem iného, povedal: „Musíme spoločne bojovať proti zlu“. Jeho svätosť ho vzala za ruku a odvetila: „Svet nezachráni boj, ale porozumenie. Ste spisovateľ, toto šírte.“
Prijmite naše pozvanie na stretnutie s výnimočným slovenským spisovateľom Jozefom Banášom dňa 26.10.2016 o 17:00 hod. do priestorov Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave, ul. Lipová č. 3 o najnovšej knihe Kód 7. Dozviete sa napríklad, čo to o číslach kníh, o živote ľudí v Bhutáne, čo sa očakáva v budhistickej krajine, ak vykonáte dobrý skutok alebo prečo autor zahrnul do deja aj Slovákov. A omnoho viac. Na záver sa bude konať autogramiáda.

Tatiana Bachňáková
Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave

 


Tretie kolo KICKBOX LIGY sa uskutočnilo v Lučenci aj za účasti Revúčanov

$
0
0
Tretie kolo KICKBOX  LIGY sa uskutočnilo v Lučenci aj za účasti Revúčanov

V sobotu 1. októbra 2016 sa v lučeneckej mestskej športovej aréne uskutočnilo 3. záverečné kolo Open ligy SZKB, ktoré za účasti 121 štartujúcich z 12 klubov určilo konečné poradie klubov v lige pre rok 2016. Revúca skončila na 4. mieste v rámci hodnotenia 3. kola ligy s počtom  39 bodov. Na 1. mieste skončil ŠK Prešov KBC Panter (66 bodov). V celkovom hodnotení ligy 2016 Revúca skončila na 5. mieste (104 bodov), na 1. mieste skončil šk Guard Košice (232 bodov). Reprezentanti mesta získali na 3. kole 2x zlato, 7x striebro a 5x bronz spolu 14 medailí. 

Kapitánka klubu Simonka Sokolová: 1. miesto pointfight, 1. miesto kicklight, 2. miesto lightcontact ml. cadet -28 kg

Ľuboslav Bodor ml.: 2. miesto kicklight, 2 miesto lightcontact -79 kg senior
Miriam Sokolová: 2. miesto kicklight,  3. miesto lightcontact – 50 kg st. kadet
Ľudovít Antal: 3. miesto kicklight 2. miesto lightcontact -57 kg st. kadet
Marian Sokol: 3. miesto kicklight 3. miesto lightcontact -28 kg ml. kadet
Alžbeta Teličáková: 2. miesto pointfight, 2. miesto kicklight 3. miesto lightcontact ml. cadet -28 kg.

Novou kapitánkou klubu sa stala Simonka Sokolová, keď pôvodná kapitánka Janka Guláková a účastníčka Majstrovstiev sveta Stela Laurenčíková (Dublin IRE2016) odišli študovať do Košíc. Stále sú však členkami klubu a obom ďakujeme za vzornú reprezentáciu. Reprezentanti sa na lige SZKB predstavili v nových dresoch, ktorých autorkou bola práve Janka Guláková.

KICKBOX LEON REVÚCA

 

{oziogallery 589}

 

Úradná správa ObFZ Rožňava č. 10/2016 - 2017

$
0
0
Úradná správa ObFZ Rožňava č. 10/2016 - 2017

Zo zasadnutia ŠTK dňa 5.10.2016:
ŠTK schvaľuje výsledky I. trieda 9. k., II. trieda 7. k., I. trieda-Dorast 5. k., I. trieda - Žiaci 5. k.

ŠTK schvaľuje výsledky turnajov prípraviek 1. k.:

Skupina C Gemerská Poloma: Gemerská Poloma - Nižná Slaná 4:0, Rožňava – Bemifo 2:1, Gemerská Poloma - Rožňava 0:3, Bemifo - Nižná Slaná 1:0, Nižná Slaná - Rožňava 0:7, Gemerská Poloma - Bemifo 5:0.

2.K.:

Sk. D Gemerská Hôrka: Gem. Hôrka - Kružná 1:0, Dlhá Ves - Gemerská Hôrka 1:8, Dlhá Ves - Kružná 1:5, Sk. C Gemerská Poloma: Rožňava - Bemifo 1:1, Gem. Poloma - Nižná Slaná 3:0, Gem. Poloma - Rožňava 0:1, Bemifo - Nižná Slaná 3:0, Nižná Slaná - Rožňava 1:6, Gem. Poloma - Bemifo 3:2.

ŠTK vyzýva mužstvá prípraviek skupina A a B aby nahlásili výsledky turnaja prípraviek !!!

ŠTK oznamuje termín konania turnaja prípraviek:

Skupina A: Rudná, Jablonov, Slavošovce
Skupina B: Vyšná Slaná, Vlachovo, Dobšiná
Skupina C: Gemerská Poloma, Honce, Nižná Slaná, BEMIFO
Skupina D: Dlhá Ves, Gemerská Hôrka, Kružná

Termíny pre jesennú časť: 3.kolo - 8.10.2016, 4.kolo - 15.10.2016.

Termíny pre jarnú časť: 5. kolo - 6.5.2017, 6. kolo - 13.5.2017, 7. kolo - 20.5.2017, 8. kolo - 27.5.2017.
UHČ: sobota 9.30hod
Štart hráčov: V súťaži štartujú hráči narodení po 1.1.2006 a mladší na súpisku potvrdenú lekárom a klubom. ŠTK upozorňuje, že mužstvá prípraviek sú povinné štartovať na platné RP.
Systém turnaja: Hrá sa v skupinách každý s každým, dvojkolovo (jar/jeseň) na základe vyžrebovania, resp. dohody klubov, ktoré si dohodnú FK a oznámia na ŠTK.
Hrací čas: 1x25min
Výsledky turnajov nahlasovať emailom na obfzroznava [zavináč] stonline [bodka] sk

Zo zasadnutia DK dňa 5.10.2016

Zastavenie činnosti za ČK:
DK14-16/17 - Ľubomír Zatroch/1234704/ TJ Tatran Betliar 37/2 1 zápas nepod.+10.- €
DK15-16/17 - Adrián Krága /1254543/ ŠK Baník Štítnik37/2 1zápas nepod. +10.- €
DK ukončuje disciplinárne konanie voči TJ FO Vlachovo pre vyplatenie pozdĺžností

DK začína disciplinárne konanie voči ŠK Polom Gemerská Poloma na základe podania TJ FO Vlachovo podľa čl.71. DK žiada ŠK Polom Gemerská Poloma o predloženie písomnej dohody klubov a doklad o zaplatení odstupného za hráča: Tomáš Ďuraj r.č.:1244679. Doklad predložiť na DK do 7 dní.

MRK ObFZ upozorňuje FK na nový Registračný a prestupový poriadok SFZ platný od 7.2016. Viac na www.futbalvsfz.sk. V novom RaP poriadku SFZ Vás upozorňujeme na oblasť: transfer - výchovné - odstupné - registračné obdobie - štart hráčov.
ObFZ Rožňava

 

 

Spevácke domy na Gemeri s folkloristami okresov Revúca, Rimavská Sobota a Rožňava

$
0
0
Spevácke domy na Gemeri s folkloristami okresov Revúca, Rimavská Sobota a Rožňava

29.9.2016 - Krásnohorská Dlhá Lúka - Gemerské osvetové stredisko s finančnou podporou Fondu pre podporu umenia zorganizovalo dňa 29. septembra, po prvýkrát spevácky workshop. Podujatie sa konalo v Krásnohorskej Dlhej Lúke v Hostinci Buzgó a bolo zamerané na spevácke techniky pre členov folklórnych kolektívov, ale aj nečlenov, pre spevákov, ale aj „nespevákov“, ktorých ľudová pieseň zaujíma.

Pozvanie organizátorov prijala lektorka muzikologička Alžbeta Lukáčová, ktorá na začiatku stručne priblížila určité špecifiká ľudovej piesne, činitele ľudovej hudobnej predstavivosti a osobitý spevný repertoár na Gemeri. V druhej časti workshopu si už účastníci vypočuli staré nahrávky rejdovských spevákov a sólistky Márie Brdárskej, kde mali za úlohu všímať si rôzne identifikačné prvky viachlasného spevu v hornej časti Gemera, konkrétne v obci Rejdová. Potom si už sami skúšali zaspievať piesne, pri ktorých tvorili typické ozdoby a spodné, či horné hlasy. Po skončení edukačnej časti nasledovala voľná časť, kde sa spievalo a bavilo za doprovodu ľudovej hudby Ondreja Hlaváča. Podujatia sa zúčastnili folkloristi z rožňavského okresu, ale aj z Revúcej a Rimavskej Soboty. Organizátori plánujú v týchto stretnutiach pokračovať a to už 27. októbra.

Mgr. Mária Hlaváčová

 {oziogallery 590}

 

 

Banícke múzeum v Rožňave organizuje seminár v Andrássyho obrazárni

$
0
0
Banícke múzeum v Rožňave organizuje seminár v Andrássyho obrazárni

V Andrássyho obrazárni, na ulici Lipovej 122 v Krásnohorskom Podhradí, v piatok 14.10.2016 o 17:00 hod. privítame verejnosť na seminári s názvom „Dionýz Andrássy a jeho obrazáreň“. Podujatie pre záujemcov histórie, kultúry a umenia vo svojich priestoroch pripravuje Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja.

 

Účelovú budovu obrazárne dal v roku 1909 postaviť Dionýz Andrássy (1835 – 1913), vtedajší majiteľ krásnohorského panstva a známy mecén umenia, aby tu umiestnil svoju hodnotnú zbierku výtvarných diel, plastík a knižnicu. Prízemná budova s pôdorysom gréckeho kríža bola realizovaná podľa projektu budapeštianskeho architekta Dezidera Hültla. Obrazáreň od svojho otvorenia v júni 1909 až do smrti svojho majiteľa v roku 1913 slúžila plne svojmu účelu.

V tejto nádhernej secesnej stavbe, ktorá sa nachádza v centre obce Krásnohorské Podhradie, od júna tohto roku prebiehal projekt Picturae Artis - Dionýz Andrássy a jeho obrazáreň, ktorý sa realizoval v rámci výzvy Po stopách osobností Košického kraja. Vďaka podpore programu Košického samosprávneho kraja Terra Incognita získalo Banícke múzeum v Rožňave investíciu vo výške 5.854,20 Eur. Cieľom projektu je sprostredkovať širokej verejnosti odkaz významného mecéna umenia, Dionýza Andrássyho, a prilákať návštevníkov malebného regiónu Gemer. Projekt zahŕňal menšie rekonštrukčné práce, akými sú kompletná rekonštrukcia elektrickej siete v budove, drobné opravy omietok a vymaľovanie interiéru. Dlhodobejším cieľom je pravidelná každoročná inštalácia výstavy výtvarného umenia a sprístupnenie príťažlivej budovy obrazárne pre verejnosť počas sezóny. Súčasťou projektu je vydanie propagačných materiálov a reklamných pútačov, ktoré majú zvýšiť informovanosť všetkých návštevníkov obce a okolitého regiónu. Tieto aktivity sú v prepojení s ďalšími miestnymi partnermi zamerané na budovanie miestnej siete ponuky cestovného ruchu pre návštevníkov obce a blízkeho okolia.

V súvislosti s finalizáciou projektu prijmite dňa 14.10.2016 pozvanie na seminár o secesnom umení, architektúre a osobe Dionýza Andrássyho, s ktorým je obrazáreň neodmysliteľne spätá. Na účastníkov seminára čakajú sprievodné aktivity, akými je umelecký program Základnej umeleckej školy Rožňava a prezentácia výtvarných diel Kolomana Tichyho z fondov múzea.
Pavol Horváth

 

Čarovná studnička priblížila vývoj tradičných materiálov na výrobu tradičného ľudového odevu

$
0
0
Čarovná studnička priblížila vývoj tradičných materiálov na výrobu tradičného ľudového odevu

Gemersko – malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote, v rámci projektu Čarovná studnička organizovalo 10. septembra 2016, v meste Jelšava vzdelávanie v oblasti tradičnej ľudovej kultúry. Odborný seminár na tému tému: Vývoj tradičných materiálov na výrobu tradičného ľudového odevu viedla lektorka Mgr. Ľudmila Pulišová

z Gemersko – malohontského múzea v Rimavskej Sobote. Súčasťou prezentácie bola pripravená aj výstava ľudových tradičných odevov a bytových súčastí našich predkov, ktoré poskytli členovia Folklórneho súboru Vepor z Klenovca. Čarovná studnička pokračovala metodickým stretnutím pre vedúcich a členov folklórnych kolektívov na tému: Ľudová pieseň, ktoré lektorsky viedli Daniela Škodová z Dobrej Nivy, Anna Brlošová z Hrušova a Zuzana Balážová z Plachtiniec. Ďakujeme všetkým za účasť a Mestu Jelšava, Mestskému múzeu Jelšava a ich dobrovoľníkom za spoluprácu.
Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Mgr. Stanislava Zvarová

 

 

Agentúra pre rozvoj Gemera spúšťa projekt PlaNET SOEN – ENTERprise your region i v Rimavskej Sobote

$
0
0
Agentúra pre rozvoj Gemera spúšťa projekt PlaNET SOEN – ENTERprise your region i v Rimavskej Sobote

Po úspešnom úvodnom podujatí v Revúcej spúšťa Agentúra pre rozvoj Gemera svoj jedinečný projekt PlaNET SOEN – ENTERprise your region i v Rimavskej Sobote. V rimavskosobotskom okrese projekt slávnostne otvoríme dvojdňovou konferenciou 11.10. a 12.10.2016 od 9:00 hod v MsKS v Rimavskej Sobote. V spolupráci s organizáciou CESC

pripravili dva konferenčné dni, plné inšpiratívnych vstupov a diskusií. V rámci konferencie sa podelia úspešní lokálni podnikatelia o svoje podnikateľské príbehy, dozviete sa viac  o sociálnom podnikaní a o tom ako prispieť k pozitívnej zmene vo svojej komunite. Mladá inovatívna podnikateľka roka 2015 prezradí, ako nechať zažiariť vlastnú jedinečnosť a vytvoriť výnimočný biznis, mladý Soboťan porozpráva, ako sa stal jedným z najtalentovanejších mladých ľudí na Slovensku a mladý podnikateľ z východu Vás zaručene inšpiruje svojim príbehom k podnikaniu vo vlastnom regióne. Čakajú Vás i zaujímavé panelové diskusie a inšpiratívna talkshow Štart Ups po Sobotsky, ktorá prezradí ako v regióne rozbehnúť svoj vlastný startup a získať kapitál na jeho rozbeh. Viac informácií o konferencii nájdete na FB stránke udalosti.

PRÍLOHA-1

PRÍLOHA-2

 

 

Zo zbierok a finačnej pomoci zo zahraničia odvodnili základy evanjelického kostola v Rožňavskom Bystrom

$
0
0
Zo zbierok a finačnej pomoci zo zahraničia odvodnili základy evanjelického kostola v Rožňavskom Bystrom

Náš evanjelický kostol v Rožňavskom Bystrom bol posvätený dňa 12. októbra 1844 a už viac rokov „trpel“ nadmerným zavlhnutím múrov následkom priesakov vody, ktorá prenikala pomedzi škáry a vzlínala sa po vonkajšom betónovom sokli. Zamákal už aj interiér kostola, hlavne zo strany od miestnej komunikácie, ktorá je situovaná na severnú stranu. V kostole sú vytvorené plesne na podlahe pod lavicami aj na vnútorných obvodových múroch. Pred dvomi rokmi sme už čiastočne odstránili mokrú omietku za oltárom až do kamenného muriva, aby sa vysušil najviac postihnutý priestor.

Všetci, ktorí navštevujeme tento Boží chrám, cítime potrebu situáciu riešiť. Preto po rozhodnutí na celozborovom konvente minulý rok (2015) sme nechali vypracovať statický posudok stavby kostola a po konzultácii s pamiatkovým úradom sme sa rozhodli definitívne začať s prácami na odvodnení stavby z vonkajšie strany. Rozbehla sa finančná zbierka medzi obyvateľmi našej obce na záchranu kultúrnej pamiatky, ktorá je jediná v našej obci, kde navyše v nej pôsobil v r. 1855-1858 evanjelický kňaz a rozprávkár Pavol Emanuel Dobšinský. Milodarmi nám pomohli aj viaceré evanjelické cirkevné zbory na Slovensku. O finačnú pomoc na náš projekt pod názvom „Rekonštrukcia kostola Rožňavské Bystré“ sme požiadali aj partnerskú cirkev vo Wüttembersku v Nemecku v rámci akcie Hoffnung für Osteuropa. Projekt bol schválený.

Na základe toho sme vybrali firmu z Východného Slovenska, ktorá sa zaoberá odvodňovaním stavieb. K realizácii výkopových prác došlo 26.9. - 30.9.2016. Počasie bolo prajné a tak to hlavné – odvodnenie a odizolovanie od prítoku vody k základom kostola bolo urobené. Práce bude treba ešte dotiahnuť, ale až v jarnom období na budúci rok, spolu s prácami v interiéri kostola, aby sme mali pripravený priestor pre osadenie oltára,(národná kultúrna pamiatka), ktorý je momentálne demontovaný a odvezený na reštaurovanie do Bratislavy. Budeme sa snažiť o získanie ďalších financií formou zbierky, nakoľko práce v interiéri kostola budú náročnejšie aj po finančnej stránke. Treba vymeniť dlažbu, prevzdušniť priestor, vymeniť lavice a iné. Verím, že za pomoci našich veriacich sa nám podarí kostol obnoviť, aby bol dôstojným stánkom pre nasledovné generácie.

POZNÁMKA: Vo fotogalérii sú použité tiež fotografie o tom, ako v Rožňavskom Bystrom odvodňovali budovu fary ešte v roku 2014. Výkopové práce vtedy vykonali domáci cirkevníci, aby po nich pokračovala firma Rasťa Ilašenka z Rožňavského Bystrého.

Marta Lajčáková,
zborová dozorkyňa

 

 {oziogallery 596}

 

 


Život hraboša severského panónskeho odtajnený pomocou interaktívnych prvkov

$
0
0
Život hraboša severského panónskeho odtajnený pomocou interaktívnych prvkov

„Život hraboša severského panónskeho“ je názov výstavy, ktorej slávnostné otvorenie sa uskutoční 12. októbra 2016 o 15.00 hodine v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote. Prostredníctvom interaktívnych prvkov (model hrabošej nory, hľadanie pachovej stopy alebo určovanie drobných cicavcov

v sovích vývržkoch) výstava odhalí návštevníkom tajný život vzácneho hraboša severského panónskeho a jeho životné prostredie. Výstavu pripravilo Bratislavské regionálne ochranárske združenie a návštevníci si ju budú môcť pozrieť do 30. novembra 2016.

Výstava pútavou a hravou formou približuje život a ochranu vzácneho podunajského endemita hraboša severského panónskeho a jeho prirodzené prostredie mokradí. Je vynikajúcim prostriedkom environmentálnej výchovy pre žiakov základných aj stredných škôl. Základnými témami interaktívnej výstavy sú život hraboša severského v mokradiach Podunajska, ekologické vzťahy v mokradiach, zmeny krajinnej štruktúry počas historických období, ale aj dôležitosť ochrany prirodzených biotopov hraboša severského panónskeho prostredníctvom opätovného zavedenia tradičných spôsobov hospodárenia do oblasti Podunajskej nížiny. 

Ústrednou časťou výstavy je sústava panelov znázorňujúcich prirodzený biotop hraboša - trstinové a ostricové porasty, ktoré vytvárajú model nory hraboša v nadživotnej veľkosti. Vo vnútri „nory“ nazrú návštevníci, prostredníctvom multimediálnej plochy, do skrytého života tohto nenápadného cicavca. Výstava umožní návštevníkom nazrieť do hrabošej nory, vyskúšať si, ako vidia korisť dravé vtáky, pomocou čuchu nájsť koniec pachovej stopy, vyskúšať si určovanie drobných cicavcov vo vývržkoch sov a mnoho ďalších aktivít, ktoré im hravou formou priblížia tohto vzácneho živočícha a jeho životné prostredie.
RNDr. Monika Gálffyová
a Bratislavské regionálne ochranárske
združenie

 

Pomôžme si sami

$
0
0
Pomôžme si sami

Milý Juraj,
vo svojom liste, v súvislosti s cestovným ruchom, si až nepríjemne a razantne skeptický. Tvrdíš, že cestovný ruch sa nedá robiť bez peňazí, pomoci štátnych a samosprávnych orgánov. Nuž, nemôžem s tvojim názorom súhlasiť. Sú predsa aktivity, aj v rámci cestovného ruchu, ktoré vyžadujú viac, niektoré menej a iné,

sa dajú robiť s pozitívnym výsledkom, aj bez peňazí. Štátne orgány majú predovšetkým vytvárať priaznivé investičné a legislatívne podmienky pre rozvoj cestovného ruchu, vrátane osobitných daňových a poplatkových bonusov určených menej rozvinutým regiónom. Samospráva sa musí bezprostredne podieľať na tom, aby obec, mestečko malo, čo a na primeranej kultúrnej úrovni ponúknuť domácim alebo zahraničným turistom. Dnes by som sa chcel skôr venovať nekonečnému problému peňazí.

Cestovný ruch je iste aj o peniazoch, ale o tých, ktoré by mali turisti, naši hostia, minúť v našich dedinách a mestečkách. Na mieste je otázka, čo im môžeme v našich dedinách a mestečkách ponúknuť, aby u nás ostali, čo i len jeden, jediný deň?

Uvediem malý príklad: Rok som pravidelne chodieval na obedy do reštaurácie, v ktorej za ten čas štyrikrát vymenili personál obsluhy. Nebol som prekvapený. Obsluhujúci personál, za ten rok, sa ani raz neusmial, dokonca, a to mi nebudeš vari veriť, ani raz, keď mi priniesli jedlo, nepovedal dobrú chuť. Prestal som tam chodiť, napriek tomu, že to mám najbližšie. Vieš o čom hovorím.

Inými slovami, všetko je skôr o ľuďoch, v ľuďoch a v ich hlavách. Práve preto tvrdím, že je veľa skutočností, ktoré vydávajú svedectvo o ľuďoch dediny a mestečka, o samospráve a občianskej spoločnosti (združenia, spolky organizácie) a v širších súvislostiach o  kvalite demokracie a úrovni všeobecnej kultúrnosti. Pri cieľavedomej mobilizácii týchto faktorov sa dá veľa urobiť bez peňazí alebo s minimálnymi nákladmi. Pre ilustráciu: Označenie pomenovania potokov, dolín, rybníkov, turistických chodníkov, studničiek vrátanie ich čistenia a udržiavania. V minulosti boli gemerské dedinky a mestečká posiate kováčskymi, zámočníckymi, stolárskymi dielňami. Koľko z nich je prístupných ako technicko-kultúrne pamiatky? Koľko dedín a mestečiek má svoje vlastné múzeum, ako svedectvo o živote predkov. Predmety týchto svedectiev sa trestuhodne strácajú, znehodnocujú, rozpredávajú. Nemyslíš, že by sa mnohé z toho dalo urobiť, s minimálnymi nákladmi v rámci mobilizácie miestnych ľudských zdrojov, ako súčasť celo okresného pohybu „Pomôžme si sami...“ Urobme všetko preto, aby sa u nás hostia dobre cítili, boli bohatší o zážitky, možno potom sa k nám budú aj radi vracať a nebudú ľutovať ani peniaze.

Juraj, všade sa nájdu múdri i hlúpi jednotlivci. A život, stav vecí verejných v obci, mestečku je vizitkou tých prvých. Pretože od tých druhých nemožno oprávnene očakávať, že sa budú správať a konať múdro. Nakoniec som vypotil túto, „skvostnú perlu“: „Bez peňazí a s úsmevom je život krajší.“ Neviem, či aj v cestovnom ruchu?

S pozdravom

Ľudo

 

Futbalisti Krásnohorského Podhradia si priviezli z Parchovian tri body

$
0
0
Futbalisti Krásnohorského Podhradia si priviezli z Parchovian tri body

Jeseň v našich zemepisných šírkach kde tu pripomína leto, ale na väčšine územia prichádza chladnejšie počasie. Tak je to i s našimi mužstvami, ktoré súperili počas druhého októbrového týždňa. Najhoršie dopadli mužstvá nášho regiónu hrajúce v piatej lige. Hoci mali zdolateľných súperov, aj keď hrali na súperových ihriskách, domov sa vrátili s prehrami.

Ťažko budú spomínať na zápas v Košiciach futbalisti Gemerskej Hôrky. S posledným mužstvom tabuľky prehrali až príliš vysoko a veľmi sklamali aj svojich fanúšikov. Iba o trochu lepšie si počínali Dobšinčania, ktorí najmä v prvom polčase ukázali svoje schopnosti. Potom akoby si rozmysleli a dovolili domácim Ťahanovčanom odísť z ihriska ako víťazi. Ani naša najvyššia okresná súťaž sa nezaobišla bez zaváhania. Preto sa tešili zo súperových ihrísk Rudňania v Betliari a Kružňania v Rožňavskom Bystrom. Obidve mužstvá zvíťazili o gól. Vyšnoslanci potvrdili svoju silu tentoraz v Drnave, kde po prehranom polčase dokázali nakoniec zvrátiť výsledok v prospech seba. V druhej triede veselo ťahajú neporaziteľnosť hráči FK Baník Štítnik, ktorí na ihrisku v Kunovej Teplici tentoraz vysoko pokorili Lipovníčanov 5:0. Pochvalu si zaslúžia dorastenci MFK Rožňava, ktorí zvíťazili na ihrisku vysokého favorita súťaže rozdielom gólu.

DOSPELÍ

IV. LIGA JUH – 12. KOLO

Pokrok Krompachy – MFK Rožňava 4:0 (2:0). G: I. Košč (12´), F. Uhrin (29´), F. Rychnavský (58´), R. Hagara (85´). ŽK: R. Gibala (37´) - 0. R: E. Anguš - S. Bali-Jenčík, S. Bíro. DS: V. Borufka. Di: 264. Dvanáste kolo pripravilo stretnutie prvých dvoch súperov z tabuľky. Lepšie si v ňom počínali domáci Krompašania, ktorí si prišli na svoje a hostí z Rožňavy pokorili rozdielom triedy.

Družstevník Parchovany – FK Krásnohorské Podhradie 3:5 (1:3). G: P. Topoľovský (26´PK), I. Ševčenko (67´), A. Petsa (73´) - R. Kuzma 3 (12´, 20´, 88´), M. Almáši (31´), L. Héger (78´). ŽK: 0 – A. Vaško (26´), J. Erdofalvi (81´). R: M. Čonka - J. Leferovič , D. Horochonič. DS: K. Zvolánek. Di: 120. Cenné víťazstvo si priviezol náš FK Krásnohorské Podhradie z Parchovian. Hetrik zaznamenal i jeho najlepší strelec Radoslav Kuzma. O zápase sa rozhodlo v prvom polčase, kedy si hostia spravili dvojgólový náskok, ktorý do konca stretnutia aj udržali.

V. LIGA - K-G – 10. KOLO

MFK Ťahanovce - MFK Dobšiná 4:2 (2:2). G: T. Koľvek 2(11´, 44´), M. Babeľa (52´), T. Glovňa (54´) - M. Putnocký 2 (2´, 42´). ŽK: T. Timusa (37´), D. Koľvek (79´), T. Glovňa (82´) - J. Gelda (27´), M. Gelda (29´), M. Putnocký (90´). R: M. Hrinda – M. Šimková, M. Greš, DS: J. Tkáčik. Di: 100. Kým stihol strieľal góly Putnocký Dobšinčania s Ťahanovcami viedli. Domáci sa po vyrovnaní v 44. minúte neuspokojili a v druhom polčase za dve minúty rozhodli zápas v prospech seba. Stretutie bolo poznačené množstvom žltých kariet na obidvoch stranách.

Slávia TU Košice - FK Gemerská Hôrka 5:0 (3:0). G: J. Lišuch (2´), J. Vasilišin (25´), M. Hlivák (45´), M. Veľas (57´), P. Verčimák (66´). ŽK: M. Hlivák (15´) - 0. R: P. Gajdoš - T. Štefanič, Š. Reňo. DS: O. Palinský. Di: 20. Tak ľahko, ako prišli v tomto zápase domáci k trom bodom, asi už nikdy nezažijú. Posledné mužstvo v doterajšej tabuľky za hodinu rozdrvilo súpera z horného Gemera na franforce. A možno im tým aj dodali nádej do ďalších bojov.


I. TRIEDA - 10. KOLO

Betliar - Rudná 1:2 (1:0). G: I. Lorinc (25´) - M. Chochol (68´ PK), M. Arvay (69´ vlastný). ŽK: M. Ďuriček (28´, L. Lorincz (33´), R. Fabián (65´), D. Poťmák (68´) - M. Galajda (45´), O. Saniszló (75´). R: L. Gyenes. DS: J. Bobrík. Di: 120. Pokutový kop a vzápätí vlastný gól domáceho kapitána rozhodli o víťazstve Rudnej v Betliari. Zápas bol poznačený množstvom udelených žltých kariet na oboch stranách.

Krásnohorská Dlhá Lúka - Dlhá Ves 6:3 (2:0). G: R. Klino 3 (44´, 62´ PK, 72´ PK), J. Čižmár 3(5´, 52´, 78´), K. Albert (49´vlastný) - K. Albert (49´), M. Makkai (66´), D. Novák (69´).ŽK: 0 – A. Labina (71´). R: M. Uharček - R. Farkaš, DS: O. Vysoký. Di: 50. Mužstvo s najviac strelenými gólmi si ľahko poradilo so súperom z neďalekej Domickej jaskyne. Jaskyniari boli v zápase síce na obidvoch stranách, ale teraz bol najvyšší stalagmit rožňavských jaskyniarov vysoko nad príbytkom ľudí bukovohorskej kultúry.

Rožňavské Bystré - Kružná 1:2 (0:1). G: Bubenčík (85´) - Demeter 2 (33´ PK, 51´), ŽK: I. Demjan (62´) - Ľ. Lukáč (10´), ČK: Bubenčík (86´). R: D. Poťmák - A. Farkaš, DS: L. Nagy. Di: 50. Zápas sa domácim s nováčikom súťaže nevydaril. Domáci hrali v prvom polčase síce dobre, ale ich slabinou bolo nepremieňanie šancí na strelenie góla. Hostia sa ujali vdenia vymysleným pokutovým kopom a k nemu neskoršie pridali ošemetný druhý gól. Rozhodca v zápase bol nepresný o čom svedčí i to, že do záznamu nezapísal ním odpískaný pokutový kop proti hosťom, ktorý domáci Š. Dorkin ale nepremenil. A to mohlo byť 2:2, čo by aj bol spravodlivejší výsledok.

Jablonov n/T - Vlachovo 5:0 (3:0). G: M. Derján 3 (33´, 36´, 50´), M. Fifik (23´ PK), P. Milata (68´). ŽK: M. Fifik (59´), P. Milata (79´) - Š. Brondoš (22´). R: V. Martinko – L. Šalamon, DS: L. Drenko. Di: 30. Hostia hrali so súperom z južných svahov Sorošky odovzdane. Umožnili mu hladké a vysoké víťazstvo, čo mu veľmi pomohlo v posúvaní sa zo spodných priečok tabuľky. Strelecky sa prejavil najmä Derján s čistým hetrikom.

  

FK Hrhov - Bohúňovo 6:2 (:). G: . ŽK: . R: J. Szor - M. Šimčák. DS: G. Gašpar. Di: Hrhov vstal z popola. Tak by sa mohlo komentovať po zápase s Bohúnovčsnmi. Veď zaznamenali doteraz svoje najvyššie víťazstvo po mesiacoch plných bodovej neúrody.

Baník Drnava - Vyšná Slaná 1:3 (1:0). G: J. Maliňák (41´) - . ŽK: - M. Laurinc (43´). R: P. Galík - I. Tokoly. DS: P. Béreš. Di: 100. Hostia síce prvý polčas na ihrisku rivala bojujúceho o poprednú priečku tabuľky prehrali, ale v druhom zaznamenali nebývalý obrat. Domácich nepustili k streľbe a tri góly, ktoré Vyšnoslanci zaznamenali im vyniesli i tri body a naďalej neporaziteľnosť v tomto ročníku I. triedy.

TABUĽKA I. TRIEDY PO 10. KOLE

1.  Vyšná Slaná   9   8   1   0  27:7  25  
 2. Krásnoh. Dlhá Lúka   9   7   2   0  42:17  23  
3.  Drnava   9   6   1   2  36:15  19  
4.  Rudná  10   5   1   4  25:24  16  
5.  Dlhá Ves  10   5   0   5  21:19  15  
6.  Rožň. Bystré   9   4   1   4  22:22  13  
7.  Betliar   9   4   0   5  18:20  12  
8.  Kružná   9   4   0   5  22:26  12  
9.  Bohúňovo   9   3   1   5  16:18  10  
10.  Jablonov n/T   9   3   1   5  19:22  10  
11.  Vlachovo  10   2   1   7  15:33   7  
12.  Hrhov   9   2   1   6  21:45   7  
13.  Honce   9   2   0   7  18:34   6
  Nižná Slaná         odst  

II. TRIEDA 8. KOLO

FK Štítnik - Mladosť Lipovník 5:0 (1:0). G: M. Gallo-Barnák 2 (62´, 85´ PK), D. Grác 44´), T. Viola (52 ´), Ľ. Hatvaník (80´). ŽK: M. Gallo-Barnák (24´), M. Leng (64´), D. Kakalejčík (76´) - R. Szucs (72´). R: V. Martinko – A. Farkaš, D. Poťmák. DS: Š. Bodnár. Di: 40. Domáci ako vysoký favorit potvrdili víťazstvom svoje postavenie lídra tabuľky. Na slušný počet strelených gólov im však rozhodca udelil aj tri žlté karty, čo je na kvalitu hráčov oproti jednej hosťom priveľa.Lipovníčaniasa v prvom polčase ešte držali, ale ani v druhom nezaznamenali čo lenčestný úspech. Hralo sa v sobotu v Kunovej Teplici.

Krh. Podhradie B – Polom Gem. Poloma 3:2 (0:1). G: Š. Darvaš 2 (63´, 75´), Š. Tolvay (67´) - M. Neubauer (7´), M. Dorčák (90´PK). ŽK: . R: J. Gyenes. DS: Š. Hadar. Di: 80. Hostia už v siedmej minúte zaskočili domácich gólom ktorý vsietil Neubauer. Domáci sa dostali k slovu na streľbu až v 60 minúte a vtedy sa rozhodlo aj o víťazstve Krásnohorčanov. 

TABUĽKA II. TRIEDY PO 8. KOLE

1. FK Baník Štítnik 8  8  0  0 52:2 24
2. ŠK Baník Štítnik 8  6  0  2 27:14 18
3. Krh. Podhradie B 8  5  0  3 25:15 15
4. Jovice 8  4  1  3 15:24 13
5. Lipovník 8  4  0  4 25:20 12
6. Polom Gem. Poloma 8  3  0  5 19:24  9
7. Rakovnica 8  3  0  5 16:21  9
8. Čoltovo 8  2  2  4 20:30  8
9. Pača 8  2  1  5 12:27  7
10. Brzotín 8  1  0  7 4:38
 

Pokutový kop v poslednej minúte už iba zmiernil prehru Polomčanov.

Ml. Brzotín - Sokol Pača 0:4 (0:3). G: T. Gonos (12´), M. Tóth (24´), Ľ. Gajdoš (35´), M. Zagiba (65´). ŽK: bez kariet., R: R. Mikulec - Š. Iglai. DS: Š. Maté.Di: 20. Veľmi potrebné boli pre hosťujúce mužstvo tri body získané v Brzotíne. Posilnili ich futbalovo i psychicky. A možno aj zavelili k postupu v tabuľke k vyšším miestam.

Rakovnica - Čoltovo 7:1 (3:1). G: L. Gemerský 3 (17´, 40´, 84´ PK), M. Babič (31´), A. Burdiga (48´), L. Fabián (71´), Ľ. Karalo (90´) - Sz. Lakatoš (37´). ŽK: bez kariet. R: M. Nemčko, DS: J. Šmelko. Di: 20. Aký paradox pripravuje futbal sa presvedčili nielen futbalisti, ale i diváci. Pred týždňom vysoká výhra hostí doma so Štítnikom a dnes podobná prehra v Rakovnici. Vysoká prehra domácich s druhým štítnickým mužstvom. Len keby na futbal prišlo viac fanúšikov... Najviac sa darilo domácemu Gemerskému, ktorý si pripísal do tabuľky strelcov tri pekné góly. 

ŠK Štítnik - Mladosť Jovice 3:1 (0:0). G: M. Sivok (46´), M. Gallo (60´), J. Ragyina (69´) - O. Kočiš (56´). ŽK: M. Gallo (26´), A. Rochl (52´) - Á. Kerekes (52´). R: L. Marton. DS: Š. Bodnár, Di: 30. Dlho museli diváci na ihrisku v Štítniku čakať na prvý gól. Musela prísť až 46. minúta, aby domáci Sivok rozvlnil sieť Jovičanov. Tí sa ešte o desať minút ozvali vyrovnávajúcim gólom, ale streľbu potom ponechali domácim a tí nezaváhali. Tri body zostali doma.


DORAST

III. LIGA K-G 10. KOLO

FK Krásna - MFK Rožňava 5:6 (2:3) G: D. Bajus 3, J. Timko, D. Lipták (vlastný) - M. Mitrik 3, M. Ikri 2, Z. Répási.

Baník Drnava - FK Hrhov 3:3 (2:1). G: T. Lipták, D. Tisza, A. Herczeg - G. Šmajda 2, A. Gruľo.

FK Krásnohorské Podhradie - FK Bidovce 6:1 (4:0). G: Harabin 4, Genči 2 - Vrabeľ.

ŽIACI

II. LIGA

Starší žiaci: MFK Rožňava - FA BENECOL Košice 8:1 (5:0). G: F. Szabó 3, O. Mikloš, T. Leštach, J. Horvát, M. Gallo, Á. Tamás - A. Cihovič.
Mladší žiaci: MFK Rožňava - FA BENECOL Košice 0:0.

(MG od)

V Baníku Rakovnica majú aktívnych futbalistov vo veku od 41 rokov po šestnásť

$
0
0
Takto nastúpili futbalisti Baníka Rakovnica, ktorí hrajú v II. triede MO, proti futbalistom FK Baník Štítnik.

Futbalisti Baníka Rakovnica v tomto ročníku majstrovstiev okresu II. triedy zdá sa nám, že trochu zaostávajú výkonmi i umiestnením oproti vlaňajšku. Na konci súťažného ročníka sme ich zaregistrovali na 5. mieste tabuľky s 19. bodmi, keď v 14. zápasoch 5 vyhrali, v 4 remizovali a 5 prehrali.  V tomto roku sme zaregistrovali

v 8 zápasoch iba tri výhry a 5 prehier, čo ich zaradilo na 7. miesto spomedzi 10 súťažiacich. Do konca jesennej časti im zostáva odohrať zápas v Joviciach. Ekonomická situácia, ktorá sa momentálne prejavuje i na zloženiach futbalových mužstiev v našom regióne, neobišla ani túto obec i zloženie rakovnického mužstva. O niektorých otázkach sa porozprával s predsedom FK Baník v obci Ladislavom Gemerským náš spolupracovník Ing. Štefan Tomášik. 

Ako prebiehala príprava na jesennú časť ?
Príprava mužstva spočívala hlavne letných turnajoch či to bolo V Rožňavskom Bystrom alebo pri nás v Rakovnici a ku tomu sa pridalo pár prípravných zápasov.

V ktorých doterajších 8. zápasoch prebiehajúceho ročníka podalo mužstvo dobrý výkon a v ktorých slabý ?
Zatiaľ najlepší výkon, ktorý sme predviedli, bol proti mužstvu Polom Gemerská Poloma, Mladosti Brzotín a proti mužstvu Krásnohorského Podhradia B. No na rozdiel od prvých dvoch, v ktorých sme bodovali naplno, tak zápas s Krh. Podhradím B sme prehrali aj keď sme boli lepším mužstvom. V tých ostatných zápasoch sme mali snahu, ale bohužiaľ bez výsledku. A najhorší výkon sme predviedli na Pači.

V čom vidíte rezervy mužstva?
Rezervy mužstva vidím hlavne v zohratosti a v záložných formáciách, kde nám chýba pokoj a rozum.

Aký máte cieľ v tomto ročníku majstrovstiev?
Cieľ mužstva je hlavne sa zohrať a dať dohromady kolektív, ktorý by mohol spolu hrať aj ďalšiu sezónu.

Kto je najlepší hráč, kto je najstarší hráč a najmladší hráč?
Najstarším hráčom som ja (41 rokov) a najmladší pribudol k nám do mužstva nedávno a má len 16 rokov.

Mužstvo pravidelne trénuje?
Keď že sú väčšina mužstva má pracovné povinnosti, tak je ťažšie schádzať sa na tréning, ale snažíme sa využiť na to každú chvíľu.

Koľko hráčov je z Rakovnice a koľko z iných obcí ?
Čo sa týka hráčov tak v mužstve sú piati hráči z Rakovnice, traja z Rudnej, šesť hráčov máme zo Slavošoviec a traja sú Rožňavčania.

Ďakujem za rozhovor.

 

Na Námestí Štefana Marka Daxnera v Rimavskej Sobote odhalili busty troch národných dejateľov

$
0
0
Na Námestí Štefana Marka Daxnera v Rimavskej Sobote odhalili busty troch národných dejateľov

Všimli sme si, že v Rimavskej Sobote 6. októbra 2016 pribudli v Aleji dejateľov na Námestí Štefana Marka Daxnera v Rimavskej Sobote busty troch národných dejateľov, ktorých život a dielo sú späté s regiónom Gemer-Malohont. Portál teraz.sk pri tejto príležitosti pripomenul, že k doterajším 13 sochám, bustám a skulptúram

pribudli podobizne Pavla Jozefiho, Augusta Horislava Škultétyho a Jonatána Dobroslava Čipku. Odhalenia diel sa zúčastnil predseda Matice slovenskej Marián Tkáč, autor myšlienky projektu Aleja dejateľov Peter Dragijský, primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko a ďalší. 

Pre mladších návštevníkov našej stránky uvádzame, že Pavol Jozefi sa narodil v roku 1775 vo Vrbovciach (okres Senica). Pôsobil ako evanjelický kňaz a biskup, bol však i pedagógom a ľudovýchovným pracovníkom. Takmer polovicu života prežil medzi krajanmi na Dolnej zemi. Od roku 1820 bol farárom v Tisovci (okres Rimavská Sobota) a od roku 1823 superintendentom evanjelického Potiského dištriktu. V Tisovci pôsobil celkovo 28 rokov, až do svojej smrti.

August Horislav Škultéty sa narodil v roku 1819 vo Veľkom Krtíši. Bol teológom i básnikom a vo svojej romantickej poézii vyjadroval vlastenecké city a sympatie k ľudu. Prispieval do viacerých slovenských časopisov a napísal celkovo 14 učebníc, z ktorých aj učil, zostali však len v rukopise. Ako farár a učiteľ pôsobil v obci Kraskovo v okrese Rimavská Sobota, kde i zomrel.

Jonatán Dobroslav Čipka sa narodil v roku 1819 v Tisovci. Bol spisovateľom, básnikom, folkloristom, publicistom i prekladateľom. Spolu s A. H. Škultétym vydával Zorničku, zborník rozprávok a veršov pre deti. Pochovaný je v Drienčanoch (okres Rimavská Sobota), kde ako farár pôsobil od roku 1847.

Spracoval MG od

 

Marian Slavkay: Ako sa rodili krtkovia - Rúbanie Regina a Jaroslav Miska (12)

$
0
0
Marian Slavkay: Ako sa rodili krtkovia - Rúbanie Regina a Jaroslav Miska (12)

Rúbanie Regina a Jaroslav Miska V druhej polovici októbra som mal rannú smenu. Stál som pri okienku a robil zápis, „cachování“. Prišiel ku mne Joska Měntel, usmieval sa ako vždy. Poslal ma do kancelárie vedúceho, že ma tam čaká Bratčenkov s Laureatem. Opýtal som sa, čo za Laureata tam na mňa čaká? „Vždyť uvidíš.“

Postavil sa ku okienku a pokračoval v cachovaní. Ja celý popletený som sa pobral do kancelárie vedúceho. Vošiel som dnu. Bratčenkov, ako obyčajne, stál pri stole a rozprával sa s jedným chlapom v obleku, sediacim vedľa na stoličke. Bol to urastený plecnatý chlap s hustými, dozadu sčesanými vlasmi a drzým výrazom tváre. Vedúci ma predstavil: „To je náš revírnik Slavkay ze Slovenska.“ Chlapík ma prebodával ostrým pohľadom, vstal a podal mi ruku, zároveň vyštekol: „Jsem Miska.“ Sadajúc si, hádzal pohľadom raz na mňa, raz na vedúceho a znova vyštekol: „Kurva, taková žába je revirnikem.“ Bol som malý vychudnutý chlapec, ani som sa nečudoval, že ma v takom svetle videl. Bratčenkov ma ihneď začal obhajovať a vysvetlil mu, že som bol banícky učeň a potom som študoval na baníckej priemyslovke, po jej skončení som prišiel na umiestenku na Bezruč a dobre som sa zapracoval v rúbaní. Miska sa zasmial a znova tým svojím spôsobom povedal: „Kurva, vždyť ja nic proti tomu nemám, kurva, enem ať nám to na doľe, spolu dobře kľape.“ Mal svoju typickú reč, v ktorej dominovalo ostravské príslovko „kurva“. Rozprával dosť rýchlo, pripadalo mi to ako krátke dávky vystreľované zo samopalu. Bratčenkov sa obrátil ku mne a začal mi vysvetľovať. Súdruh Miska, ako prvý v Československu, dostal štátne vyznamenanie „Rád republiky a Laureáta Štátnej ceny“ za jeho vynikajúce ťažobné výsledky v rúbaní, ktoré dosiahol svojou komplexnou metódou uzavretých cyklov na jame Trojica. Povedal som, že je mi známa jeho dobývacia metóda, ktorá pozostáva z vyuhlenia, preloženia dopravného zariadenia a zaistenia rúbania počas jednej smeny. Povedal som, že nám to prednášal profesor Ing. Bari, a že sme videli aj dokumentárny film natočený priamo na pracovisku súdruha Misku s celým jeho kolektívom. Obrátil som sa k Miskovi a povedal som, že som ho nespoznal, lebo vo filme bol celý čierny a žuval bago. On sa schuti zasmial a vyhŕkol: „Kurva, tak to kurva, mne už i na Slovensku znají?“ Vedúci potom začal vysvetľovať prečo ma zavolali. Familiárne ma oslovil: „Posluchej Mariane, chceme založit mladežnícku úderku. Bude pozostávat z mladých havířu, kteří jsou členmi Československého svazu mládeže. Ty jsi též svazák, tak budeš v tom kolektívu revírnikem. Dostanete novopřipravené rúbaní Regina a soudruh Miska vás zaučí pracovat komplexnou dobývaci metódou. Doufam, že mladí lidé nás nesklamete, protože do této akce vkladáme velké nadeje. Místo tebe revírnikem v Gizeli, byl pověřen Joska Měntel. Teď pojedem do jednací místnosti ROH, kde nás čeká vybraná osádka.“

Pobrali sme sa cez dvor do spomínanej miestnosti. Keď sme sa priblížili k dverám, bolo počuť hlasitú vravu. Vošli sme dnu. Vrava stíchla. Pri malých stoloch sedeli po štyroch mladí chlapi. Bolo ich asi tridsať. Na náš pozdrav zborovo odpovedali „Zdař Bůh“. Zvedavé pohľady nás sprevádzali, až kým sme si nesadli za stôl na pódiu, pri čelnej stene. Slova sa ujal pán Bratčenkov a v krátkosti vysvetlil, že v Regine chceme rúbať metódou uzavretých cyklov, zároveň aj zaviesť bezprašnú dopravu uhlia v rúbaní. V rúbaní už bol zmontovaný „panceř“. Za predáka určil Juru Žvaka a za jeho zástupcu menoval Jirku Bortela. Potom predstavil mňa, že tam budem revírnikom. Ďalej povedal, že o novej metóde nám niečo povie Jaroslav Miska. Prevažná časť osádky ho poznala, začali mu nadšene tlieskať. Miska ich pohybom ruky utíšil. Začal veľmi pútavo rozprávať, ako na túto myšlienku započať dobývanie komplexnou metódou prišiel. Ako musel presvedčiť svojich nadriadených a získať dôveru u haviarov. Ako dobrý haviar a skúsený predák známy svojou výrečnosťou presvedčil všetkých. Rozprával o obrovských počiatočných ťažkostiach i o tom, ako od osadenstva na šachte utŕžil dennodenné posmešky. Nevzdávali sa. Zo začiatku im cyklus trval viac ako 10 hodín. Vyfárali o štvrtej, alebo až o piatej. Keď sa okúpali, vypotení a vysmädnutí išli na pivo a tam rozoberali, čo ešte musia zlepšiť, aby dosiahli stanovený cyklus. Domov však prichádzali neskoro a manželky haviarov začali reptať. Ovplyvnené rečami neprajníkov nakoniec začali viniť jeho. Už počas zavádzania tejto metódy dosiahli vyššie plnenie plánu. Chlapi z jeho partie nosili „hrubšie“ výplaty domov, ale ženy to neuspokojilo. Spolčili sa, a v jeden deň prišli na šachtu. Počkali si na nich, kedy vyjdú z bane. Keď vyfárali, ženy ako osy sa vrhli na neho, vykrikovali mu, že ich okráda o mužov a deťom berie otcov. Márne sa im snažil vysvetliť, že jeho záujem je pomôcť rodinám, ale rozvášnené ženy nevedel utíšiť.

Každý napäto počúval ako rozprával tým šťavnatým sliezsko - ostravským nárečím a svojou majstrovskou výrečnosťou. Pokračoval: „Kurva, co Vám mám vykladač, vždyč jste Ostraviaci a znače jake sú ostravske roby. Převažne jste z havířských rodžin a víte, že otec havíř si múže hubu pustit na špacír enem v kopalni. Doma vládne roba - máma. Je to tak, có?“ Jeho reč v prítomných vyvolala smiech a hlasitý súhlas. Potom pokračoval: „Tuš kurva, ja Vám řeknu, že tý roby byli tak rozvášnený, že mi šermovali rukama před nosem, enem jsem čekal, kerá mi řně v pysk.“ Ďalej pokračoval, že po chvíli sa ženy uspokojili a on sa dostal k slovu. Rodený ostravák však dobre vedel, že ostravské ženy sú aj hrdé. Keď ich niekto urazí, vybuchnú a pritom stratia svoju rozvahu. Preto im povedal, že keď chcú byť spolu s chlapmi, tak nech prídu na jednu šichtu do rúbania, aby vedeli prečo niekedy treba v rúbaní ostať aj dlhšie. Nakoniec vybral svoj tromf, na ktorý vsadil a povedal im „přece nejste enem nejaké posery“. Ženy vzbĺkli a jedna cez druhú začali vykrikovať, že nie sú o nič horšie ako chlapi, že na tú šichtu prídu. Dostal ich tam, kde ich chcel mať.

Na správe závodu našiel pochopenie a dostal povolenie, aby manželky haviarov mohli fárať do rúbania. V tom čase to nebolo niečo nezvyklé, lebo vtedy v bani pracovali aj ženy. Spoločnú brigádu si naplánovali na jednu nedeľu. Vedenie úseku pripravilo pre ne fáračky (šaty), prilby a lampy. Rúbanie bolo pripravené tak, aby bolo všetko zabezpečené, aby bolo riziko úrazu znížené na minimum. Okrem revírnika fáral aj bezpečnostný technik, poučil ženy o základných bezpečnostných predpisoch v bani. Ženy si priniesli pod prilby šatky, aby si chránili svoje krásne účesy. Keď už boli všetci prezlečení, pobrali sa k šachte. Ženy sem-tam vykrikovali „tuš co, když to chlapi vydrži, my se též neposerem“. Takými silnými rečami sa navzájom posilňovali a povzbudzovali, možno že tým zakrývali zobúdzajúci sa strach. Nebolo to však na nich vidieť. Povinnosťou narážačov bolo robiť námatkové kontroly fárajúcich do bane, či niekto nemá pri sebe zápalky a cigarety. Veselá partia došla k šachte. Narážači si už mädlili ruky, aká bude teraz sranda. Jeden z nich vyhlásil: „Havíři to vědí, že se do šachty nesmí nosit zápalky, vás však musíme skontrolovat.“ Darmo ženy vykrikovali, že ani jedna nemá zápalky, narážači povedali, že je to ich povinnosť. S veľkou svedomitosťou im začali ohmatávať vrecká na nohaviciach, aj na kabáte. Ženy vykrikovali, niektoré pišťali a jedna statná roba vykríkla: „Kurva, barabo, co mne makáš, makej si doma svojí starou.“ Otočila sa dozadu a kričala na muža: „Arnoľde, ty se jenom dživaš, jak mne ten baraba přede všemi omakáva a nic nedeláš.“ Manžel jej so smiechom odpovedal: „Kdyby to bylo po tmě tak bys neřvala, ale bys stála jak dřevěný sloup.“ Bolože to smiechu, až sa niektorí dusili.

Nakoniec partia sfárala a šľapali k rúbaniu. Ženy obdivovali nárazisko, páčila sa im aj obzorová chodba vystužená oceľovou TH výstužou, nazývanou hajcmany. Niektorá povedala, že to je ako veľká pivnica, tak čo je na tom také strašné a ťažké. Prišli k prerážke, ktorá vyúsťovala na chodbu. Uhoľný sloj bol len 60 až 70 centimetrov vysoký. Keď predák Miska vyhlásil, že tadiaľto pôjdeme, začalo sa ich hrdinstvo pomaly vyparovať. Liezli do rúbania každá so svojím manželom. Haviar išiel napred a žena za ním. Tie objemnejšie „roby“ museli manželia v tesnejšom priestore poťahovať za nohu. Každý pár sa usadil vo svojom zube. Haviar mal nového pomocníka (šlepra), vlastnú manželku. Ženy dostali lopaty, chlapi chytili zbíjačky a začalo sa kopať. Hluk, prach a teplo. Chlapi zbíjačkami váľali uhlie a ženy ho hádzali do žľabov. Po hodinovej práci „hrdinské havířske robky“ boli už vyšťavené. Pri zabudovaní pokosu drevom si iba trochu vydýchli, ale keď videli, že chlap znovu berie do ruky zbíjačku, na tvári sa im objavila bolestivá grimasa. Okolo jedenástej sa už žienky začali pýtať von, že už majú toho dosť. Miska ich trochu potrápil a povedal, že ešte rúbanie nie je prekopané. Vedel, že stenu nemôžu prekopať, ale dosiahol čo chcel, aby ženy vedeli aká je práca v rúbaní. Vedel, že odteraz sa budú na manželovu prácu ináč pozerať. Ešte ich trochu potrápil a potom zastavil v potrubí vzduch. Partia zliezla na ťažnú chodbu. Niektoré žienky chceli ísť k šachte. Niektoré boli také unavené, že si vyžiadali čas na oddych, aby sa mohli trochu povystierať. Chvíľu posedeli a potom sa pobrali k šachte. Dolámané ženičky horko-ťažko ťahali nohy za sebou a netúžili po ničom inom, ako sa jedna vyjadrila: „...jenom vyjsť z té skurvené kopalni na světlo boží.“

Vyfárali na povrch. Každý utekal do svojej kúpeľne. Ženy sa skoro pozobliekali a postavili pod tečúce teplé sprchy. Dlho tam stáli a vyžívali sa príjemnou masážou s teplou vodou. Trochu pookriali a opäť prišli k sebe. Chlapi, už vykúpaní a oblečení, čakali na dvore, pofajčievali a ticho sa bavili o tom, ako so ženami zatočili. Miska s chlapmi to všetko predvídali a mali pripravené pokračovanie. Ženy konečne vyšli z kúpeľne, vyčesané, vyčačkané, skrátka ako ženy, iba oči mali na čierno vymaľované uhoľným prachom z rúbania, ktorý sa nedal zmyť. Miska mal dobrú náladu, prvý bod programu sa vydaril. Vychádzajúcich žien sa opýtal: „Tuš co, děvuchy, teď by bodlo dobré vychlazené čapované pivo?“ Ženy zajasali „to víš že jo“, tak ako predpokladal. Pozval celú partiu, aby šli za ním. Za rohom budovy ich čakal pristavený závodný autobus a v jednej peknej reštaurácii objednané stoly a výborné jedlo. Odviezol ich do reštaurácie, kde dobre pojedli, trochu popili a výborne sa pobavili. Zakončil to svojsky: „Tuš, kurva, mělo to moc dobrý výsledek, protože roby si uvědomili že chlapi do havířny nechodí med lízat.“ Bol to majster hovoreného slova. Mal výrečnosť najprešibanejšieho advokáta. Ten jeho talent sa potom o pár rokov prejavil, keď pracoval vo vysokých funkciách, nakoniec ako generálny riaditeľ OKD.

Na záver jeho príhovoru niektorí mládežníci mali rôzne otázky, ale divil som sa, že takí sopľoši mu tykali. Bolo to samé „posluchej Jarku, jo, či řeknu Jarku“. Až neskôr som sa dozvedel, že títo mladí chlapci boli z baníckych rodín a Miska ich poznal od malička. Na Ostravsku sa „havířina“ dedila a bolo samozrejmosťou, že keď chlapec dorástol, otec ho bral na šachtu. Je to dobre zachytené v jednej peknej ostravskej pesničke: „Až dítě doroste v muže, rozkvětou mu černé růže a jako havířům v podzemí den se mu v noc promění.“

Svoj príhovor ukončil slovom k mládežníkom, že keď chcú dokázať, akými sú už chlapmi, musia vo svojej práci vydržať a nie ujsť pri prvom neúspechu. Kto si mysli, že nemá na to, alebo sa mu tá akcia nepáči, nech radšej odíde teraz. Nikto mu to zazlievať nebude. Keď opustí partiu v rozbehnutej robote, to sa berie ako zrada kolektívu. Povedal, že v jeho kolektíve robil Jura Žvak a môže im dopodrobna porozprávať, aké ťažkosti museli prekonať na Trojici, pokým nabehli na rovnomerné uzatváranie cyklov v smene. Jeden mladý haviar vstal a začal kritizovať veľmi komplikovanú dopravu v rúbaní. Poukázal na to, že Miskova partia mala lepšie podmienky, lebo mali jednoduchšie dopravné zariadenie, ako je „panceř,“ s ktorým v rúbaniach na Bezruči nie sú žiadne skúsenosti. Minulý týždeň bol ešte s dvoma chlapmi pridelený k zámočníkom skladať tento dopravník. Skladali ho viac ako dve šichty. Nakoniec zakončil: „Jarku, a ty chceš překopač a přeložič za jednú směnu, tuš, kurva, to jsem zvědav jako to dokážeme.“ Miska začal partiu presviedčať, že robota sa nemôže začať s tým ako sa to nedá urobiť, ale človek musí rozmýšľať a nájsť spôsob, ako sa to dá urobiť. Vedúci Bratčenkov povedal, že tu pri stole to nedoriešime, ale ideme sa pozrieť na pracovisko. Povedal, aby sa každý rýchlo prezliekol a o 15 minút budeme pri šachte.

Partia sa rozbehla do šatní. My sme sa tiež obliekli do baníckeho čierneho „gala“ a pobrali sa k šachte. Cestou som premohol ostýchavosť a opýtal som sa vedúceho, čo je to „panceř.“ Vysvetlil mi, že je to miestny názov pre hrabľový dopravník a tak už som bol doma, lebo celý čas som musel čušať, nakoľko som si nevedel predstaviť, čo to môže byť. Miskovi som stále vykal a správal som sa k nemu úctivo. V šachtovej budove sa ku mne obrátil, podal mi ruku a povedal: „Ja jsem Jaroslav a říkaji mi Jarek. Tuš, kurva, nevykej mi jak bych byl starej deda. Tu v Ostravě se to nevede.“ „Ja som Marian,“ a stisol som mu ruku. Ťažko sa mi zvykalo na tykanie s ním. On mal v tom čase 32 rokov, takmer dvakrát toľko ako ja. Nakoniec sme sa spriatelili a bol som rád, že som sa stretol s takým významným človekom v baníctve ako bol on. Presvedčil som sa, že je to človek vtipný, veselý, ale tiež veľmi rozumný a dôsledný, ktorý keď sa zahryzne do problému, tak ho tvrdošijne rieši, až pokým ho neprekoná. V tom čase som nevedel, že sa v živote ešte raz stretneme, ale za celkom iných okolnosti, na šachte Eduard Urx. Opíšem to však neskôr. Sfárali sme na 4. obzor. Mladá partia vyskákala z klietky na nárazisko a hnaní zvedavosťou sa pustili svižným krokom za svojím predákom do rúbania. Bolo ich asi tridsať. Zo svetielok lámp vytvorili pred nami poskakujúceho svietiaceho hada. Išli sme za nimi. Ja som kráčal posledný za Miskom a Bratčenkovom.

Prišli sme k rúbaniu. Mládenci si už posadali, kto kde mohol a čakali na nás. Vedúci len v krátkosti vysvetlil, že rúbanie je prakticky iba prerážka s vykopanou uličkou. V prerážke je uložený hrabľový dopravník. Obrátil sa k Miskovi a povedal mu, aby si s partiou prezreli pripravené rúbanie a pouvažovali, ako sa bude s prácou postupovať. On že so mnou zlezie dolu na 5. obzor, aby mi ukázal pracoviská z príprav, ktoré budem mať na starosti. Mne povedal: „Mariane, polezeš pode mnou a když se kajsi zamrazím, tak mne potáhneš za nohu.“ Môj vedúci bol veľký chlap. Nebol on bruchatý, ale silného vzrastu. V nižších stenách mal problémy s lezením. Prvých osem metrov sme zliezli bez problémov. Potom sme prišli k dopravníku, kde pre pohon (motor s prevodovkou) dopravníka bolo pribraté aj z kameňa, takže bol tam vyšší priestor, v ktorom sme sa mohli posadiť. Tu začínal ten slávny „panceř“. Bol nový novučičký, červenohnedo nastriekaný, ako z výstavy. Vedúci mi povedal, že na urobenie miesta pre pohon mám dať zodpovedného haviara, na ktorého sa môžem spoľahnúť, že pripraví úsek tak, aby sme bez problémov mohli preložiť pohon pri prekládke. Začali sme sa spúšťať dolu po prerážke. Až vtedy nastal problém. Takmer polovicu profilu prerážky zaberal oceľový dopravník. Môj vedúci nemohol liezť dolu ani sa obrátiť na bok, pretože stiesnený profil mu to nedovolil. Viac ako polovicu steny ležal na chrbte, ruky vystreté nad hlavou, ako by sa vzdával na vojnovom bojisku a ja som ho zo všetkých síl ťahal za nohu, dolu po prerážke. Konečne sme sa doplazili na „mezipatrovú“ chodbu, na ktorej boli položené natriasavé žľaby, ktoré tu volali „Konvior“. Na tieto žľaby vyúsťoval presyp z hrabľového dopravníka. Začal som mať zlý pocit z toho pracoviska. Opýtal som sa, kde je ťažná chodba. Povedal, že toto „mezipatro“ je asi 18 metrov po úklone nad ťažnou chodbou. Pokračovali sme skrčení popri žľaboch asi 20 metrov k úpadnici, ktorá bola tiež malého profilu. V nej po úklone boli uložené pevné smaltované žľaby, ktoré už ústili do sýpu na ťažnej chodbe.

Zišli sme na ťažnú chodbu. Bratčenkov sa konečne mohol povystierať a ja, celý spotený a unavený z ťahania vedúceho, som si sadol na provizórnu lavičku, urobenú z plaštín pri sýpe. Po malej chvíli som mu povedal svoj názor na túto akciu. Hlavne to, čo sa mi na tom nepáčilo. Začal som vymenúvať problémy nasledovne: „Hrabľový dopravník je zostavený z masívnych dvojitých oceľových dielcov, z ktorých jeden váži možno aj trikrát toľko ako jeden vinklový smaltovaný žľab. Ten preloží jeden človek. Pri rozoberaní stačí vytiahnuť iba jeden klinec a po preložení ho jedným klincom opäť pribiť k stojke. A „panceř“? Stiahnuť reťaz, rozskrutkovať jednotlivé dielce. Preložiť ich pomedzi výdrevu do vyuhleného pokosu bude problém. Potom to poskladať, zoskrutkovať, natiahnuť reťaz, tak to bude tiež fuška.“ Ďalej som mu povedal, že sa mi nepáči ani tá komplikovaná doprava, panceř, konvior a pevné žlaby, že ku presypom bude treba nejaký dozor, lebo tam sa môže niečo vzpriečiť a zastaviť dopravu uhlia, čo vyvolá prestoj a výpadok z ťažby. Pokračoval som, že neviem pochopiť prečo to tak komplikujeme, keď sme mohli položiť pevné L žľaby od vrchu steny až na ťažnú chodbu a bolo by to bez problémov. Bratčenkov sa usmial a povedal, že keby záležalo iba na jeho rozhodnutí, tak už Regina dávno ťaží. Celá akcia je riadená z Trustu Sever, do ktorého šachta Bezruč patrí. V rámci opatrení znižovania prašnosti bol zakúpený hrabľový dopravník. Je to najnovší výrobok Ostroju Opava, n. p. Tento dopravník v rámci rozvoja mechanizácie dobývania nízkych slojov má byť vyskúšaný na našom závode. Dopravník je vyrábaný v určitých dĺžkach, závislých na výkone hnacieho motora. Preto nie je položený po celej dĺžke steny až na ťažnú chodbu. Z toho vznikla takáto komplikovaná doprava. Ukončil to krátko: „Je to vyšší moc.“ Vtedy som pochopil, že niekedy človek musí držať hubu a krok a robiť veci, ktoré sú mu proti srsti. Potom pokračoval, že vedúci pracovníci na Truste Sever chcú získať aj trochu slávy, že jednou ranou získajú až tri úspechy. Zníženie prašnosti pri dobývaní, zavedenie novej techniky a mládežnícku úderku, ktorá už pracuje novou pokrokovou dobývacou metódou. Keď tá akcia vyjde, tak sú „Oni“ pripravení vypnúť hruď na medaily, a keď to nevyjde, tak si to zlížeme my na závode.

Odpočinuli sme si. Vedúci mi vysvetlil, čo odo mňa požaduje. V tomto revíre na 5. obzore sa robia prípravné práce. Jedná sa o dve prerážky v uhlí a o razenie chodby na otvárku sloja Karol. V duchu som si pomyslel, že aspoň jedno mužské meno pre sloj. Vtedy som netušil, čo mi ten „Karol“ neskôr prinesie. Vstali sme a pobrali sa na uvedené pracoviská. Bratčenkov bol vo svojom živle. Vystretý naťahoval dlhé nohy, takže som niekde za ním poklusával, aby ma nestratil. Prišli sme na križovatku hlavnej obzorovej chodby. Z druhej strany ústila do križovatky stará sledná chodba z bývalých rúbaní Makra a Osmana. Zasvietil lampou do chodby, bola asi dvadsať metrov zatopená vodou. Spoza tej veľkej kaluže sa ozýval piskot unikajúceho stlačeného vzduchu. Vedúci vedel o čo ide. Povedal, že vzadu je piestové čerpadlo, ktoré sa zaseklo. O toto čerpadlo sa musím starať a pri pochôdzke doplniť olej. Keď sa zasekne, dať ho do pohybu. Je to dôležité, aby voda nezaplavila hlavnú chodbu. Pustili sme sa kráčať ku čerpadlu. Upozornil ma, aby som sa držal pravej strany chodby, lebo tam je urobený chodník z dosák, ktorý je zaplavený vodou, a preto ho nie je vidieť. Nasledoval som ho a pridržiaval som sa TH výstuže chodby. Došli sme ku čerpadlu. Bolo to piestové dvojvalcové čerpadlo, ale asi spred prvej svetovej vojny. Na odliatkoch malo odliate všelijaké ozdoby a nápisy nejakej nemeckej firmy, ešte aj skrutky vo vrchnej časti trčiace z otvorov, kde sa nalievala voda a olej, tvorili postavičku nejakého zvieratka. Malo to však svoj účel, že človek mohol skrutku iba rukou pevne utiahnuť. Patrilo skôr do múzea ako na šachtu. Nezdržal som sa smiechu a výsmešne som sa opýtal: „To čerpadlo poslala ako dar pre Bezruč ešte Mária Terezia? Pri akej príležitosti?“ V ňom sa prejavil ten pravý ruský zmysel pre humor a začal sa smiať až sa zadúšal. Po chvíli vyhŕkol: „Kurva, Mariane, vypadá to tak. Nemjeli jsme žádný čerpadlo. Zámečnici to vyhrabali kajsi v šrote, dali to do pořadku a nasadili dočasne, pokuď neseženem jiné. No a už to funguje přes rok.“ Nové čerpadlo sa nezháňa, tomu sa hovorí „prevádzková slepota“. Chodíte okolo nejakej prevádzkovej poruchy aj rok a nič s tým neurobíte. Zvyknete si na to, lebo riešite iné závažnejšie problémy. Začnete sa s tým zaoberať až keď tam vznikne vážný problém.

Zastavili sme pištiaci vzduch. Nad čerpadlom, na železných hákoch, viseli dve veľké plechovky od znojemských uhoriek s urobeným drôteným uchom. Na treťom háku visela oceľová špica do zbíjačky. Vedúci sa ujal názorného vyučovania a previedol mi rýchlokurz obsluhy predpotopného banského čerpadla. Odkrútil skrutky z nádržky na zalievanie čerpadla. Nabral vodu do plechovky a pomaly zalieval čerpadlo. Počkal, pokým vybuble vzduch, potom otvor skrutkou pevne uzavrel. Nalial olej do rozvodovej skrine šupátka (posúvača). Zvesil špicu a „vysoko odborne“ s ňou začal búchať po rozvodovej skrini šupátka. Keď skončil tento ceremoniál, s napätou tvárou pustil stlačený vzduch. Čerpadlo sa pohlo. Puf, puf... puf, puf. Tvár mu skrášlil radostný úsmev a spokojne mi povedal, že nie je to žiadna veda starať sa o toto čerpadlo. Potom sme sa vybrali pozrieť spomínané prerážky. Obidve boli vyrazené asi do výšky pätnásť metrov po úklone od boku chodby. Neboli obsadené, ale namontované ventilátory boli v chode. Opýtal som sa, prečo prerážky nie sú obsadené? Odpovedal mi, že nemá revírnika, lebo revírnik, starý Křiž, už nadrábal dva roky. Rozhodol sa definitívne ukončiť prácu a ostať doma. Predtým „prípravné banské práce“ tvorili samostatný úsek. Po reorganizácii prípravy pripadli úsekom, v ktorých revíre sa tieto robili. Od budúceho týždňa prerážky obsadíme. Pred vstupom osádky na pracovisko musím ja ísť prvý a zmerať, či sa v prerážkach nenahromadili plyny.

Následne sme sa pobrali pozrieť chodbu pre otvárku sloja Karol. Blížili sme sa k čelbe. Bolo počuť zvuk nakladača, ako usilovne nakladajú. Po našom príchode osádka zastavila prácu. Bratčenkov ma predstavil osádke ako revírnika. Pracovisko bolo vedené ako „zákľuk do Karla“, ale uhlie v profile nebolo. Celý profil chodby bol v jalovine. Vedúci mi to vysvetlil, že momentálne je to prekop nasmerovaný na sloj. Keď na sloj narazíme, urobíme zákľuk a budeme sledovať uhlie až na hranicu, ktorú tvorí známa zlomová porucha. Na dosiahnutie sloja potrebujeme vyraziť 20 až 25 metrov. Predák pracoviska bol rozvážny chlap, tak okolo päťdesiatky, volal sa Kráľ. Mal dvoch pomocníkov, takých chlapov ako môj vedúci. Boli to silní chlapi, brigádnici, vo veku asi tridsať rokov. Predák ich chválil, že sa veľmi dobre zapracovali. Vedúci sa ich opýtal, ako sa im páči práca v bani? Veľmi si pochvaľovali, že môžu pracovať u takého rozvážneho a rozumného predáka. Budú sa v práci snažiť, aby mohli ostať aj naďalej pracovať s ním. Na začiatku, keď prišli na šachtu, boli zadelení do rúbania k prekládke. V rúbaní sa nevedeli ani poriadne otočiť a to, že sú silní chlapi im nepomohlo, práca v chodbe im vyhovovala lepšie.

Po ukončení rozhovoru sme odišli z pracoviska. Na križovatke sa vedúci so mnou rozlúčil, odišiel k šachte a ja som sa pobral opäť do Reginy. Celá partia spolu s Miskom sedela na „medzipatrovej“ chodbe a búrlivo diskutovala. Prišiel som k ním a zistil som, že Miskovi už mládežníci zdvihli adrenalín. Skočil niektorému do reči a zvýšeným hlasom zreval: “Kurva, už zavřiče pysk, pořad jen tvrdíte, že se to nedá, kurva, pohnite rozumem a přemýšlejče jak by se to dalo udělat. Ani jste to neskusili, enem lamentujete.“ Obrátil sa ku mne a povedal mi, že od zajtra rána začneme kopať stenu. Máme kopať aj uličku, aby sa chlapom lepšie vtínalo do zuba, tiež aby uhlie dostalo trochu tlak nadložia a tým trochu zmäklo. Zo začiatku musíme počítať s tým, že uhlie bude tvrdé. Máme prekopať šesť až sedem pokosov a potom sa príde na nás pozrieť. Dovtedy získame trochu skúsenosti s prekládkou aj s vyuhlením pokosu. Potom môžeme diskutovať o tom, či dokážeme pracovať metódou uzavretých cyklov. Ešte sme nevydali ani tonu a už mudrujeme o tom, aké budú ťažkosti pri dobývaní. Je to mlátenie prázdnej slamy. Mládežníci prestali diskutovať na tému dobývania, ale vytiahli pre nich pálčivejšiu tému, zárobky. Niektorí z nich už boli ženáči a začali vykrikovať, že robili v dobre fungujúcich rúbaniach, kde mali zaistené slušné zárobky. Akú majú teraz istotu, že nepôjdu domov s tenkou obálkou? Miska im povedal, že v tomto rúbaní prvé tri mesiace bude nízka norma, z dôvodu zavádzania novej metódy a techniky. Tiež bude znížená z dôvodu počiatočného roztínania steny. Podrobnosti o zárobkoch im vysvetlí vedúci úseku. Ja som sa tiež zapojil do diskusie a povedal som im, že mne sa sloj Regina páči, pretože je o máličko vyššia ako Gizeľa, ale hlavne že mocnosť je rovnomerná, nekolíše ako v Gizeli, kde sa niekde zníži aj na 40 centimetrov. Nepáči sa mi tá komplikovaná doprava, ale poučený vedúcim som im vysvetlil dôvody tohoto riešenia. Chlapi sa trochu upokojili a keďže už bolo niečo po dvanástej, pobrali sme sa pomaly k šachte. Túto smenu mali zaplatenú v časovej mzde, takže mali „Pánsku šichtu.“
(POKRAČUJEME)
Ing. Marian Slavkay

 

Na mitrovaní aj tento rok fakľový sprievod bačov a valachov

$
0
0
Na mitrovaní aj tento rok fakľový sprievod bačov a valachov

Ukončenie pastierskej sezóny nazývané mitrovanie sa viaže k 26. októbru, na svätého Demetera alebo Mitra. Ide o starý zvyk, na ktorý pred piatimi rokmi nadviazali v obci Veľké Teriakovce podujatím Slovenské mitrovanie, počas ktorého čaká na verejnosť odborný program, ukážky prác na salaši, tance a hudba pastierskej valaskej kultúry, baranie špeciality a viaceré sprievodné aktivity ako jarmok, výstava či drevené atrakcie pre deti.

Po úspechu z minulého roka nebude ani tentokrát chýbať slávnostný sprievod ovčiarov z Gemer-Malohontu a Podpoľania. „Večerná atmosféra odpočtu salašníckej sezóny umocnená fakľami, signálnymi nástrojmi, gajdami, trombitami, ľudovými hudbami a vinšmi vyvrcholí vyúčtovaním s majiteľmi oviec a tancovačkou, ktorej súčasťou bude aj škola tanca,“ priblížil jeden z odborných garantov podujatia PhDr. Ivan Murin, PhD. Podobne to prebiehalo aj kedysi počas mitrovania nazývaného aj valaské hody, keď sa bačovia a valasi vracali zo salašov do dedín vo sviatočných šatách a v kostole obetovali syry a oštiepky. Potom nasledovalo vyúčtovanie sa s majiteľmi oviec a spoločná hostina, ktorej neodmysliteľnou súčasťou bola hudba, tanec a spev. 

Dejiskom podujatia bude už tradične Salaš pod Maginhradom vo Veľkých Teriakovciach, ktorý v sobotu 22. októbra otvára svoje brány pre širokú verejnosť o 11:00 hod. Deň začína ukážkami prác na salaši, ako napríklad pasenie oviec s ovčiarskymi psami, strihanie oviec, výroba syrov, odváranie žinčice či spracovanie ovčej vlny. Pri Humne bude prebiehať súťaž vo varení baraních špecialít, kde budú prezentované rôzne spôsoby spracovania baranieho mäsa. Do súťaže sa môžu prihlásiť 5-členné tímy priateľov, rodín či organizácií a firiem.
„Atmosféru úvodnej časti programu obohatia hudbou, spevom aj tancom účinkujúci na pódiu pri Pastierni - Folklórna skupina Revúška z Revúčky, Folklórna skupina Spod Kohúta z Muránskej Zdychavy, Folklórna skupina Hájiček z Chrenovca, Detský folklórny súbor Zrkadielko z Hnúšte, Detský folklórny súbor Radosť z Banskej Bystrice, heligonkári z Muráňa a ďalší,“ uviedla Mgr. Stanislava Zvarová, metodička pre folklór Gemersko-malohontského osvetového strediska v Rimavskej Sobote.

K ovčiarstvu sa viaže aj viacero remesiel, ktoré budú zastúpené na jarmoku najmä formou ukážok. Rady remeselníkov rozšíria aj tento rok ďalší výrobcovia z regiónu a okolia s medom, medovinou, trdelníkmi či syrmi. Okrem toho sú pre návštevníkov podujatia pripravené aj ďalšie sprievodné aktivity, ako výstava oviec či drevených atrakcií pre deti v areáli salaša.

V teriakovskom mlyne bude zároveň od 09:30 hod. prebiehať výstava Jelšavské zvonce, ktorú bude sprevádzať riaditeľka Mestského múzea Jelšava Tatiana Strelková. Súčasťou výstavy bude aj prezentácia filmu o zvonkárovi Jaroslavovi Bastyurovi Tradičné zvonkárstvo na Gemeri. Okrem toho sa v mlyne uskutoční seminár na tému Špecifiká terénneho výskumu folklóru s lektorkou doc. PhDr. Hanou Hlôškovou, CSc., z Katedry etnológie a muzeológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Od 14:30 hod. zaplní areál salaša hudba, tanec a spev v podaní folklórnych kolektívov i sólistov - Folklórny súbor Podpoľanec z Detvy, Folklórny súbor Kokavan z Kokavy nad Rimavicou, Folklórna skupina Hájiček z Chrenovca, fujaristi Trio z Kotošky - Murinovci a Pavel Bielčik z Kokavy nad Rimavicou.

Už spomínaný sprievod bačov a valachov, v ktorom účinkujú folkloristi z Kokavy nad Rimavicou, Klenovca, Muránskej Zdychavy, Revúčky, Chrenovca, Detvy a Zvolena, odštartuje o 17:00 hod. a za svetla faklí sa presunie od salaša k Humnu, kde prebehne vyúčtovanie s majiteľom oviec. Po ňom bude nasledovať tancovačka pri ľudovej hudbe Bratov Briakovcov a škola tanca, počas ktorej sa návštevníci naučia tanečné prvky a motívy z Podpoľania ako tanierový, váľaný či cifrovanie.

Novinkou tohto ročníka je zlosovanie vstupeniek, ktoré prebehne po 16:00 hod. po vyhodnotení súťaže vo varení baraních špecialít. Hlavným zámerom podujatia je zachovať zvyky spojené s ukončením pastierskej sezóny a priblížiť ich súčasnej generácii vrátane významu ovčiarstva ako špecifickej súčasti tradičnej ľudovej kultúry prostredníctvom kultúrno-osvetovej aktivity Slovenské mitrovanie. Cieľom organizátorov je zároveň zvýšiť povedomie verejnosti o tradičných spôsoboch obživy našich predkov cez osvojovanie si zručností v oblasti chovu oviec, spracovania ich produkcie a remesiel súvisiacich nielen s ovčiarstvom.

Organizátormi podujatia sú Miestna akčná skupina MALOHONT, Gemersko-malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote a Salaš pod Maginhradom Veľké Teriakovce. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Banskobystrický samosprávny kraj.
Podujatie sa koná za každého počasia.
Ing. Miroslava Vargová,
manažérka MAS MALOHONT

{oziogallery 598}

 


Niekoľko postrehov Jerguša Barnáka z majstrovských futbalových zápasov MFK Dobšiná

$
0
0
Niekoľko postrehov Jerguša Barnáka z majstrovských futbalových zápasov MFK Dobšiná

Naši dvaja zástupcovia v V. futbalovej lige - FK Gemerská Hôrka a MFK Dobšiná - majú po 10. kolách svorne dvanásť bodov. Obidve mužstvá vyhrali 3 zápasy, 3-krát remízy a 4 zápasy prehrali. V tabuľke je lepšie na tom FK Gemerská Hôrka, ktorá je na 8. mieste a Dobšiná na 10. Rozhodli o tom iba pomocné body v tabuľke pravdy,

ktoré má Dobšiná -3 a Gemerská Hôrka 0. Napriek tomu, že v ostatnom kole obidve mužstvá hrali vonku, a stratili po tri body, poskytol nám 21-ročný hráč MFK Dobšiná Jerguš Barnák niekoľko informácií o predchádzajúcich stretnutiach. 
"Domáci zápas s Gemerskou Hôrkou, ktorý sme odohrali ešte v 5. kole, bol z našej strany výborný a otočili sme ho z 0:1 na konečných 4:1. Hrali sme ako jeden kolektív, takisto ako 2 zápasy vonku v Turni n/T a v Períne. Žiaľ, v obidvoch sme vypustili koniec zápasu, a tak sme len remizovali. Domáci zápas s Kokšov-Bakša bol vyrovnaný. Polčas sme dominovali a polčas zas nás super pritlačil, ale dokázali sme vyhrať. Zápas v Košickej Novej Vsi nás poškodili rozhodcovia, keď nám neuznali regulárny gól a dali červenú kartu len nám, hoci si myslím, že mali dať aj domácemu hráčovi," vysvetľoval Barnák.

Pripravil: Ing. Štefan Tomášik

 

 

V cezpoľnom behu sa Zocháčom darilo výborne

$
0
0
V cezpoľnom behu sa Zocháčom darilo výborne

Vo štvrtok 6.10.2016 v Revúcej sa uskutočnilo obvodné kolo žiakov a žiačok ZŠ a SŠ v cezpoľnom behu pre školský rok 2016/2017. Účasť 20 družstiev s celkovým počtom 55 súťažiacich už od začiatku naznačovala, že boj o prvenstvo bude veľký a súťažiť o umiestnenia sa bude s plným nasadením napriek nepriazni počasia.

Do tímu žiakov i žiačok zo ZŠ I. B. Zocha v Revúcej boli nominované šikovné dievčatá a chlapci - Ema Kapustová, Denisa Kaššaiová, Paulína Sedláková, Ján Švonavec, Igor Zubák a Tomáš Hoza.

Aj keď sa chladné sychravé počasie snažilo športovcov odradiť a ich nadšenie schladiť, Zocháči odolali a darilo sa im naozaj výborne. Títo žiaci to dotiahli na medailové pozície - E. Kapustová (1. miesto), J. Švonavec (2. miesto) a D. Kaššaiová (3. miesto). Veľkú radosť Zocháčom urobili športovci obidvoch družstiev (družstvo chlapcov aj dievčat), ktorí sa ako družstvá po sčítaní bodov umiestnili na prvých miestach.

Víťazné družstvá v jednotlivých kategóriách a víťazní jednotlivci postupujú na krajské kolo do Žiaru nad Hronom. Všetkým našim športovcom gratulujeme, ďakujeme za bojovnosť a reprezentáciu našej školy a držíme palce v ďalšom boji v krajskom kole.

Mgr. Martina Pirochová

 {oziogallery 599}

 

U nás taká obyčaj s Vlachovskou zavíjänkó

$
0
0
U nás taká obyčaj s Vlachovskou zavíjänkó

V stredu 19. októbra 2016 o 18-tej hodine si priaznivci Gemerského osvetového strediska v Rožňave a jeho folklórnych stretnutí pod názvom „U nás taká obyčaj ...“ vychutnajú polnočnú svadobnú atmosféru. Medzi najkrajšie ľudové zvyky a tradície patria tie svadobné. Snímanie venca – party z hlavy mladej nevesty, zavíjanka,

či čepčenie sú nepochybne až dodnes vyvrcholením takmer každej svadby. Na vlachovskej svadbe bol čas okolo polnoci bujarý a magický. Obrad „zavíjänky“, ktorým ženy uviedli mladuchu do stavu ženského, bol naplnený smútkom za slobodou i túžobným očakávaním krajšieho života s vyvoleným mužom. To, ako tento polnočný zvyk v minulosti prebiehal vo Vlachove, budú mať príležitosť vidieť návštevníci v Dome tradičnej kultúry Gemera (Betliarska 8, Rožňava) v podaní folklórnej skupiny Stromíš. Príďte si spríjemniť sychravý jesenný večer krásnymi gemerskými zvykmi a tradíciami. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Vstupné: 2.- €
M. Ferenczová

 

Výročný október v kine Apollo

$
0
0
Výročný október v kine Apollo

Kino Apollo zriadené v Dome tradičnej kultúry Gemera v Rožňave zavŕšilo rok svojej existencie. Za obdobie od otvorenia si stihlo získať pravidelných a verných divákov, ktorým ponúklo vo svojom programe takmer stovku filmov všetkých žánrov. Do ďalšieho roka vstupuje návštevníkmi obľúbenou rodinnou nedeľou 16. 10. 2016 o 16.00 s dobrodružným animovaným príbehom Robinsona Crusoe, ktorý spolu so svojimi zvieracími kamarátmi poteší a zabaví malých aj veľkých.

Retro premietanie vo štvrtok 20. októbra 2016 od 19.00 bude pripomienkou 40. výročia vzniku filmového klubu Gemerfilm, zameraného na filmovú tvorbu. Práve na túto filmársku tradíciu nadviazalo Gemerské osvetové stredisko (GOS) v Rožňave pri zriadení kina. Z bohatého archívu sú však do programu zaradené aj omnoho staršie zdigitalizované snímky zo 60-tych rokov, odkedy v regióne pôsobili filmári jednotlivci. Nebudú chýbať fotografie a materiály pripomínajúce toto obdobie, ale retro atmosféru podčiarknu aj originálne filmové plagáty zo 70-tych a 80-tych rokov, pochádzajúce zo súkromnej zbierky filmového fanúšika Rožňavčana Petra Benediktyho, ktoré budú vystavené do 4. novembra 2016.

Amatérsky filmový klub Gemerfilm založili miestni filmoví nadšenci v septembri 1976 pri Okresnom osvetovom stredisku v Rožňave. Počas jeho existencie sa v klube vystriedalo niekoľko generácií úspešných filmárov, ktorí nakrútili množstvo hodnotných dokumentov a reportáží z regionálneho diania, ako aj hrané a animované snímky, mnohokrát ocenené na súťažiach a festivaloch celoštátnej a medzinárodnej úrovne. Gemerfilm bol vždy nositeľom technického pokroku v oblasti filmu, následne videa a neskôr aj digitálnych médií v rámci regiónu. Nechýbal ani pri začiatkoch vysielania mestskej káblovej televízie v Rožňave v 90-tych rokoch.

Program kina bude pokračovať v nedeľu 23. 10. 2016 od 19.00 klubovým filmom Mustang, ktorý je príbehom emancipácie a silnou ženskou výpoveďou o súčasnom Turecku, o neľahkom hľadaní slobody v prostredí konzervatívneho vidieka.

Koniec októbra je určený fanúšikom prichádzajúceho zimného obdobia. Obdivovateľov našich veľhôr tradične vo štvrtok (27.10.) od 19.00 poteší nový film nášho najznámejšieho a najúspešnejšieho dokumentaristu Pavla Barabáša Sloboda pod nákladom a v piatok (28.10.) od 18.00 prívalmi snehu, ľadu, športových zážitkov a adrenalínu na tému nadviaže medzinárodný festival dokumentárnych filmov Snow Film Fest.
Projekt kina Apollo finančne podporil Audiovizuálny fond a Košický samosprávny kraj.
Anežka Kleinová

 

Hlavný oltár z evanjelického kostola v Rožňavskom Bystrom odviezli na jeho rekonštruovanie

$
0
0
Hlavný oltár z evanjelického kostola v Rožňavskom Bystrom odviezli na jeho rekonštruovanie

Medzi významné kultúrno-historické pamiatky v hornogemerskej obci Rožňavské Bystré patrí okrem evanjelického kostola a. v. patrí aj oltár, ktorý sa nachádza v spomínanom kostole. Keď miestni cirkevníci v roku 1952 počas vykonávania funkcie vtedajšieho predsedu MNV Juraja Doboša sa pustili do budovania cesty do kostola,

ktorá stále neprechádzala cez súkromný dvor, sa pomaly zabudlo. Vtedy bolo potrebné vynaložiť veľa úsilia na to, aby majitelia susediacich pozemkov vyšli v ústrety spomínaného zámeru obce i cirkvi. Už vtedy sa natískali otázky ako odstrániť niektoré nedostatky spojené s odvodnením kostola, potrebné na skultúrnenie prostredia kostola k zachovaniu jeho dôležitých súčastí. Aj keď sa všeličo odvtedy pre kostol i faru vykonalo, stále je čo potrebné upraviť, či zrekonštruovať, aby tento chrám bol nielen dôstojnou pamiatkou, ale aj slúžil pre obyvateľov obce aj pre ďalšie generácie. Veď už to, že v ňom slúžil bohoslužby národovec a najväčší slovenský rozprávkár Pavol Emanuel Dobšinský, vzbudzuje v nás pocit hrdosti, ale i zodpovednosti za jeho súčasný stav. Po získaní financií potrebných na obnovu tejto pamiatky sa členovia cirkevného zboru pustili do náročných prác okolo kostola. O jednej z nich sme nedávno hovorili v samostatnom príspevku Marty Lajčákovej, presbyterky zboru. Medzi ďalšie akcie, ku ktorým sa podujali, je aj zrekonštruovať hlavný oltár kostola, na ktorého údržbe od jeho slávnostného uloženia prešlo vyše 70 rokov, keď predtým slúžil dlhé desaťročia v ďalšej gemerskej obci Kameňany. Neskorobarokový oltár z polovice 18. stor. bol prenesený z evanjelického kostola v Kameňanoch v roku 1944. Pripomeňme si, že uprostred oltára je obraz poslednej večere, po stranách plastiky a točité stľpiky, ktoré nesú nadstavec s reliéfom najsvätejšej Trojice. Keďže už pri prenášaní oltára bol tento staršieho dáta a zub času pracoval neprestajne aj na ňom, rozhodli v Cirkevnom zbore Evanjelickej cirkvi a. v. v Rožňavskom Bystrom, že dajú tento oltár zreštaurovať. V júni t. r. podpísali zmluvu s Pamiatkovým úradom Slovenskej republiky a jeho Oblastným reštaurátorským ateliérom  a začalo sa s demontážou oltára. Oltár bol demontovaný dňa 13.7.2016 a hneď bol aj odvezený do Bratislavy na potrebné reštaurovanie. Zábery, ktoré prikladáme k informácii, nám približujú práce uskutočnené na demontáži oltára. Kým sa oltár po reštaurácii nevráti na pôvodné miesto, dovtedy bude v kostole slúžiť počas bohoslužieb náhradný oltár.

MG od

{oziogallery 600}

 

Viewing all 4377 articles
Browse latest View live