Quantcast
Channel: Spravodajstvo z horného a stredného Gemera
Viewing all 4377 articles
Browse latest View live

Na stretnutí vedenia KSK so zástupcami okresných organizácii Jednoty dôchodcov Slovenska ocenili desiatich seniorov

$
0
0
Na stretnutí vedenia KSK so zástupcami okresných organizácii Jednoty dôchodcov Slovenska ocenili desiatich seniorov

Poďakovať sa za aktivity, ktoré celoročne organizujú pre seniorov v Košickom kraji a vzdať úctu k ich veku bol cieľ stretnutia vedenia kraja so zástupcami okresných organizácii Jednoty dôchodcov Slovenska (JDS). Za dobrovoľnícku prácu v prospech seniorov bolo ocenených 10 dôchodcov. Stretnutie sa uskutočňuje pravidelne v októbri – v mesiaci úcty k starším.

„Košický samosprávny kraj v priebehu celého roka pomáha a podporuje všetky formy spolupráce s Jednotou dôchodcov Slovenska práve preto, že členovia tejto organizácie nezištne a veľmi aktívne pomáhajú dôchodcom a organizujú podujatia, ktoré napĺňajú život seniorov zmysluplným obsahom. Seniori už majú skúsenosti, nadhľad, čas a ešte vždy pocit, že sú stále potrební a dôležití,“ – povedal Zdenko Trebuľa, predseda Košického samosprávneho kraja (KSK). Za dobrovoľnícku prácu v prospech seniorov sa poďakoval aj riaditeľ Úradu KSK Ondrej Bernát, riaditeľka kancelárie predsedu Melánia Kolesárová a vedúca odboru sociálnych vecí a zdravotníctva Zuzana Jusková.

Košický kraj je jediný, kde sa podarilo zrekonštruovať a zmodernizovať väčšinu kultúrnych zariadení, kde aktivity seniorov prebiehajú a tiež zvýšiť kvalitatívnu úroveň zariadení sociálnych služieb. Desiati dôchodcovia si prevzali aj ocenenia I. a II. stupňa za dlhoročnú prácu, dobrovoľnícku činnosť, pomoc a spoluprácu v prospech rozvoja organizácií Jednoty dôchodcov Slovenska a v prospech staršej generácie. Ústredie JDS ocenilo Ladislava Fabiána, Vasiľa Čuvana vyznamenaním I. stupňa, ostatných ocenilo predsedníctvo KO JDS a to: Ivana Hudeca , Jarmilu Havlíkovú, Annu Kovaľovú, Angelu Sýkorovú, Martu Štofovú, Ruženu Farkašovú, Evu Šimkovičovú a Štefana Bendíka II. stupňom JDS.

„Rok 2016 bol pre naše organizácie veľmi úspešný. Reprezentovali sme seba a zviditeľňovali sme kraj na športových hrách v Prahe, na speváckej súťaži „Stretnutie na hranici“ v Ostrave, zorganizovali sme športové hry s medzinárodnou účasťou a tiež prehliadku folklórnych speváckych a tanečných súborov. Naši dôchodcovia si oddýchli aj sa zabavili a čo je dôležité vymanili sa zo samoty,“ hovorí Ján Matúško, krajský predseda JDS.

„Kraj čaká na výzvy, aby sme z eurofondov mohli naďalej obnovovať zariadenia sociálnych služieb a ďalšie inštitúcie, prostredníctvom ktorých vieme byť naďalej seniorom nápomocní. Zameriame sa aj na podporu športovísk, pretože pohyb podporuje aj myseľ a je dôležitý v každom veku,“ hovoril o plánoch regionálnej samosprávy riaditeľ úradu Ondrej Bernát.
Napísala: K. Jantošovičová

 {oziogallery 601}

 


Bolo sa z čoho poučiť aj na „Rožňavskom veľtrhu seniorov“ z celého okresu

$
0
0
Bolo sa z čoho poučiť aj na „Rožňavskom veľtrhu seniorov“ z celého okresu

Hovorí sa, že sú tri etapy života. Mladý vek, stredný vek a vyzeráte dobre! Takto akosi by sme mohli charakterizovať ľudský život až do pokročilého veku. To posledné prirovnanie je však zložitejšie. To potvrdzuje, ako som sa to dozvedel na Rožňavskom veľtrhu seniorov dňa 12.10.2016, aj Lucius Annácus Seneca vo svojom výroku „Staroba je ako konto v banke.

Vyberieš len to, čo vložíš“. A veru je to tak. V tej poslednej etape ľudského života sa naplno ukazuje to pozitívne ako aj negatívne čo nás v živote postretlo. Ako sme žily, ako sme sa správali, ako sme sa o seba starali, ničili alebo upevňovali zdravie. Ľudský život predstavuje veľkú knihu, zložitý jedinečný román. Ten môže mať 30 strán ale aj 300 a viac. Podstatné je však to, aby sme ten román aj úspešne dokončili. Nestor českých komikov Jára Kohout kedysi Milanovi Markovičovi povedal: „Milane, staroba je kúzelná tým, že už poznáte odpovede na všetky otázky. Lenže – už sa vás nikto na ne nepýta“. Nebolo však tomu tak dňa 12.10.2016 v priestoroch Mestského úradu v Rožňave, kde sa v réžii Regionálneho centra verejného zdravotníctva, Mestského úradu a Okresnej rady JDS v Rožňave konal „Rožňavský veľtrh seniorov“ z celého okresu. Tam sa seniorov pýtali a seniori dotazovali. Bolo sa z čoho poučiť. Je len škoda, že seniori takéto podujatie nedocenili a neprišli v hojnejšom zastúpení. Snáď ani niet lepšieho prejavu úcty k starším ako ochota rôznych organizácií, ktorých pozval hlavný organizátor, ktoré sa prejavili na tomto podujatí a poskytovali informácie, služby, poradenstvo aj duchovné slovo. Bola to skutočne hodnotná akcia a prejav úcty k starším práve v mesiaci október. Za to patrí kolektívu pracovníkov Regionálneho centra verejného zdravotníctva v Rožňave naša úcta seniorov, uznanie za akciu a poďakovanie. Ďakujeme!
JK

 {oziogallery 602}

 

Drienčany dejiskom celoslovenskej súťaže v prednese slovenskej rozprávky

$
0
0
Drienčany dejiskom celoslovenskej súťaže v prednese slovenskej rozprávky

Gemersko – malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote, Obec Drienčany, o. z. VALGATA, ECAV Drienčany, Dom Matice Slovenskej v Rimavskej Sobote Vás srdečne pozývajú na XIII. ročník regionálnej súťaže a XI. ročník celoslovenskej súťaže v prednese slovenskej rozprávky, na počesť Pavla Emanuela Dobšinského. Súťaž sa uskutoční 18. - 19. októbra 2016 v obci Drienčany.

Súťaž začína od 9:00 hodiny slávnostným otvorením, prezentáciou obce. V prvý deň súťaže je pre záujemcov pripravená Tvorivá recitačná dielňa s Mgr. Miroslavou Lauffovou, v zariadení Drieňok Teplý Vrch, od 18:00. V druhý súťažný deň účastníkov pozdravia žiaci Základnej umeleckej školy z Rimavskej Soboty. Po súťažnom bloku je pre účastníkov celoslovenskej súťaže pripravená beseda so spisovateľkou Denisou Ogino. Hosťom súťaže je aj známy spisovateľ Peter Glocko. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Stanislava Zvarová

 

Šlabikár zdravia alebo... Ako sa uzdraviť bez liekov a lekárov

$
0
0
Šlabikár zdravia alebo... Ako sa uzdraviť bez liekov a lekárov

(Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave – tlačová správa) –V stredu 19. októbra 2016 o 17:00 hod. sa uskutoční v priestoroch Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave, kultúrnom zariadení Košického samosprávneho kraja na Lipovej ul. č.3 prednáška pre širokú verejnosť Dr. Ján Zbojek – Ako sa uzdraviť bez liekov a lekárov. 

Ján Zbojek sa venuje vzdelávaniu ľudí v oblasti osobného rozvoja, zdravia a finančnej gramotnosti. Napísal a vydal 7 kníh so zameraním na motiváciu, podnikanie, osobný rozvoj, úspech a zdravie. „Moja posledná kniha má názov Šlabikár zdravia a predstavujem v nej ucelený systém zdravia a jeho hlavné piliere“ povedal spisovateľ a podnikateľ v jednej osobe a pokračoval „Ponúkam netradičný systémový pohľad na skutočnú podstatu zdravia. Z pohľadu zdravého sedliackeho rozumu sa pozrieme na základné príčiny všetkých chorôb, poukážeme na očistnú silu prírodných bylín“ dodal autor najnovšej knihy Šlabikár zdravia. Prednáška o systéme zdravia, na ktorú Vás srdečne pozývame, je určená pre mladých aj starších ľudí a uskutoční sa v stredu 19. októbra 2016 o 17:00 hod. V priestoroch Gemerskej knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave. Vstup je voľný.
Tatiana Bachňáková

 

Potulky po Silici a jej okolí so seniormi zorganizovali v rámci Mesiaca úcty k starším

$
0
0
Potulky po Silici a jej okolí so seniormi zorganizovali v rámci Mesiaca úcty k starším

Aktívni seniori OOJDS Rožňava, pod vedením p. Gallu a p. Martina Markušovského zorganizovali podujatie, ktoré nazvali „Potulky Silicou a po okolí“. Akcia bola uskutočnená 5.10.216 s týmto programom: 8,30 hod - Spoločný štart účastníkov objednaným autobusom na turistické trasy. 9,00 hod - Trasa A: Horáreň Závozná - Silická ľadnica

- Silica (žltá turistická značka), časový rozvrh s prehliadkou Silickej ľadnice cca 3 hod. Trasa B: Parkovisko pri Silickej ľadnici - Silická ľadnica - (žltá turistická značka, čas 15 minúť k Silickej ľadnici). Prehliadka Ľadnice (Časový rozvrh cca 1,5 hod.)– Späť na parkovisko a presun autobusom do Silice, prechádzka Obcou Silica. Časový rozvrh cca 1,5 hod.

Účastníci sa organizátormi nechali informovať o tom, že Silická ľadnica je zaľadnená priepasť v strednej časti Silickej planiny. Je najnižšie položená ľadová jaskyňa na svete, nachádza sa v nadmorskej výške 503 m n.m. Po privítaní účastníkov pri horárni, predsedom OO JDS, bolo zdôraznené, že je to jedno zo sprievodných podujatí „Mesiaca úcty k starším.“

Potom pán Martin Markušovský oboznámil prítomných s históriou planiny a okolia. I keď počasie neprialo, seniori absolvovali celú trasu až do obce Silica, kde nás privítal starosta Ing. Várady s miestnym farárom reformovanej cirkvi Mgr. Jánosom André. Priblížili nám s históriu a súčasnosťou obce, kostola a života v nich. Poďakovanie patrí všetkým, ktorí prišli a uctili si snami aj mesiac úcty k starším.
Text a foto: LF

 {oziogallery 603}

 

Presne pred 150 rokmi sa v Revúcej zrodilo ochotnícke divadlo

$
0
0
PhDr. Ivan Branislav Zoch, zakladateľ prvého ochotníckeho divadelného súboru v Revúcej, s prvou manželkou Karolínou Drahotínou Štefančokovou, členkou jeho ochotníckeho divadelného súboru.

Do revúckych análov sa 14. október 1866 zapísal ako rok, kedy sa v Revúcej zrodilo ochotnícke divadlo. Hoci samozrejme nešlo o nejakú stabilnú profesionálnu scénu – v Čechách v tom čase už štyri roky fungovalo Prozatimní divadlo, teda akási dočasná scéna, kým nebude postavené Národní divadlo – pre taký národne cítiaci kraj

akým bol Gemer a Malohont išlo o mimoriadne významnú udalosť. Ivan Branislav Zoch v spolupráci s Gustávom Lojkom naštudoval v školskom roku 1866/67 so študentmi revúckeho gymnázia osem dramatických kusov, pričom prvú hru Siroty od Janka Matúšku uviedli už po jeden a pol mesiaci vyučovania. Len do konca novembra roku 1866 uviedli štyri divadelné inscenácie.

V dobe silnej maďarizácie, keď aj po Slovensku blúdili maďarské kočujúce divadlá, začala takáto činnosť pútať veľkú pozornosť a revúcki ochotníci hrali po celom kraji. Siahali po slovenských hrách a mali pozitívny vplyv v takom zmysle, že aj tí študenti, ktorí nenacvičovali priamo so Zochom, po odchode domov nacvičili divadelné hry pre svojich krajanov. Vplyv na národné uvedomovanie si obyvateľstva hádam ani nemusíme spomínať.
Chýr o revúckom divadelníctve sa šíril po celom kraji. Hrávalo sa najmä v Revúcej a Tisovci, kde ochotníci nacvičovali aj počas prázdnin. Gymnázium vďaka tomu vyzbieralo mnoho finančných prostriedkov na svoje fungovanie. Treba povedať, že mimoškolská aktivita vynášala gymnáziu tak dobre, až mal I. B. Zoch opletačky s políciou. O sile vtedajšieho divadelného života v Revúcej a okolí vypovedá aj fakt, že Samuel Ormis získal za svoju divadelnú hru Pravda odmenu Matice slovenskej.

Prečo teda Slovenské kortyny? Kortyny jednoducho znamenajú kulisy. V roku 2016 si pripomíname alebo by možno bolo vhodnejšie napísať, že chceme ľudí nášho kraja oboznámiť s tou zabudnutou skutočnosťou, a síce, je to už 150 rokov, čo niekoľko veľkých osobností našej minulosti urobilo pre slovenskú kultúru a teda aj pre sebaurčenie nášho národa obrovský krok vpred. Je dobré pripomenúť si, čo znamená vlastenectvo dnes, v časoch, keď sa do národniarskeho kabáta oblieka xenofóbia. Nuž teda, postavme sa čelom k vlastnej kultúre, je sa na čo pozerať.

Vladimír Oravec

 

Snaha učiteľov v Základnej škole I. B. Zocha v Revúcej bola ovenčená úspechom

$
0
0
Snaha učiteľov v Základnej škole I. B. Zocha v Revúcej bola ovenčená úspechom

Snaha učiteľov v Základnej škole I. B. Zocha v Revúcej bola ovenčená úspechom. Ani počas letných prázdnin nesedeli so založenými rukami, ale využili čas bez žiakov na vypracovanie a zaslanie zmysluplného projektu práve pre nich. Už samotný názov "Pohyb nás spája" vypovedá o športovom zameraní projektu, ktorého snahou je vybudovať v areáli školy exteriérový fitpark.

V septembri prišiel do školy mail, v ktorom sme sa dozvedeli o úspešnom postupe projektu do druhého kola 5. ročníka programu SPPoločne, čím sme sa stali jedným z 240 projektov, ktoré hodnotiaca porota vybrala do verejného online hlasovania.

To ale zďaleka nestačilo na radosť. Na rad prišlo trojtýždňové hľadanie hlasov a hlasujúcich, telefonovanie, mailovanie, četovanie. Všetku energiu do boja o víťazstvo dala celá Zocháčovská rodina - učitelia, žiaci, rodičia a celé rodiny, no aj priatelia školy zblízka aj zďaleka.

Hlasy vo verejnom online hlasovaní nakoniec 3.10.2016 rozhodli o 30 projektoch na celom Slovensku, ktoré získali podporu SPP a Nadácie SPP. Projekt Zocháčov patrí medzi ne s neuveriteľnými 9645 hlasmi! Vďaka celej našej veľkej Zocháčovskej rodine sa našej malej škole podarilo nazbierať najviac hlasov spomedzi všetkých projektov na Slovensku!

Sme radi, že aj vďaka vašim hlasom môžeme SPPoločne zlepšiť Slovensko a našu drahú Revúcu. Ďakujeme!
Vedenie ZŠ I. B. Zocha

 

Kysak bol rozospievaný prehliadkou speváckych skupín seniorov Košického kraja

$
0
0
Kysak bol rozospievaný prehliadkou speváckych skupín seniorov Košického kraja

Piaty október 2016, kultúrny dom Kysak - Začiatkom mesiaca októbra t. r. sa kultúrny dom v obci KYSAK v okrese Košice-okolie ozýval spevom. Konala sa tu totiž pod záštitou predsedu VÚC Košického kraja pána JUDr. Zdenka Trebuľu a starostu obce Kysak Ing. Ľubomíra Krajňaka krajská prehliadka speváckych skupín seniorov.

Za VÚC naše pozvanie prijala pani PhDr. Jana Kovácsová, vedúca odboru kultúry a cestovného ruchu. Podujatie pripravila KO JDS Košice za účasti pána predsedu Jána Matúšku a ostatných členov Predsedníctva. Organizačne a moderátorsky bola akciou poverená predsedníčka OO JDS Košice-okolie. Keďže spevácka prehliadka prebiehala v Mesiaci Úcty k starším, hneď v úvode zazneli slová básnika:

”Keď roky tlačia k zemi, boľavé údy kričia - prácou sme zodrané, bolesť ti dušu preniká. Srdce, ten motor života, stále je mladé, vie ľúbiť a rokmi stále viac, deti aj vnúčatá a deti ich detí, veď rod sa rozrastá. Staroba svoje čaro má. Tešíš sa , že sa tešia iní, z radosti iných žiješ, na bolesť zabúdaš. V spomienkach na mladosť do detských čias sa vraciaš, hodnotíš dobré, aj chyby pripúšťaš, mnohé toleruješ, mnohé porovnávaš. Kým seba zvládaš, si šťastný, že tu môžeš byť, životom rodu ešte chvíľu žiť…”

Na prehliadke speváckych skupín seniorov Košického kraja sa predstavilo spolu 12 súborov. Jemné tóny upravených ľudových piesní sa vznášali nad hlavami divákov ako jesenné pohladenie padajúceho lístia v podaní domáceho ženského speváckeho súboru KYSAČANKA hneď na začiatku podujatia. Naše pozvanie prijala aj zahraničná slovenská spevácka skupina HORENKA, ktorá bola založená pred 25 rokmi. Pochádza z Maďarska z dediny Bükkszentkereszt, ktorá leži v Bukových horách, pri mesta Miskolc. Ich cieľom bolo a je zachovať si predovšetkým slovenský jazyk a kultúru starých rodičov.

Druhým hosťom, ktorý sa prezentoval na našej prehliadke speváckych skupín bol súbor SENIOR z Liptovského Mikuláša. Za svoju dvadsať ročnú existenciu vystupovali na rôznych akciách v rámci mesta, okresu, kraja. Úzko spolupracujú s Maticou slovenskou. Ďalšie spevácke folklórne skupiny HANIŠŤANKA z Hanisky, Mužská spevácka skupina PEKNÁ DOLINKA z Vlachova, SOBRANČANKY zo Sobraniec, GELNIČANKA z Gelnice, ROZMARIJA z Vinného, spevácky súbor FURČAN z Košíc, HARIHOVČAN z Harichoviec, MILHOSTOVČAN z Trebišova a spevácka skupina OLŠAVA z Ruskova to pekne na pódiu roztočili. Ich rezké, temperamentné ľudové piesne chytili za srdcia prítomných divákov, takže si s nimi veru aj zaspievali.

Malé pohostenie a občerstvenie po skončení akcie navodilo milú a krásnu atmosféru jesenného popoludnia a tak si naši seniori z chuti zaspievali, ba aj zatancovali za hudobného doprovodu primášov speváckych skupín.

Naša vďaka za sponzorstvo patrí VÚC Košického kraja a taktiež predsedovi ZO JDS v Kysaku, aj jeho tímu, ktorí sa o nás všetkých so srdečnosťou postarali.

Podujatie sa skončilo, ale tieto ľubozvučné piesne, ktoré sme si vypočuli budú ešte dlho rezonovať v našich mysliach a srdciach.
Bernadeta Kažimírová
predsedníčka OO JDS Košice-okolie

{oziogallery 607}

 


Futbalové súťaže na hornom Gemeri sa pomaly dostávajú do jesenného finále

$
0
0
Futbalové súťaže na hornom Gemeri sa pomaly dostávajú do jesenného finále

Do konca jesennej časti futbalových súťaží zostáva mužstvám dospelých na hornom Gemeri odohrať dve kolách. Svoje si už odohrali družstvá súťažiace v II. triede MO. Suverénne si v nej počínal nováčik FK Baník Štítnik, ktorý celú jeseň nestratil ani jeden bod a svoje domáce zápasy odohral na ihrisku v Kunovej Teplici.

Z jeho mužstva pochádza aj najlepší strelec tejto súťaže Miloš Gallo - Barnák, keď v 9. zápasoch nastrieľal 25 gólov. Prekvapením kola je vysoká prehra Dobšinej na domácom ihrisku s Čečejovcami. Strelcom kola sa stal Ján Rochl z ŠK Baník Štítnik, ktorý Polomčanom vsietil štyri góly.

DOSPELÍ

IV. LIGA JUH – 13.KOLO

MFK Rožňava - Slovan Veľký Folkmar 3:0 (2:0). G: F. Kovács 2 (19´, 72´), J. Figúr (23´), ŽK: Z. Breuer (60´), P. Sappanoš (82´) - T. Kaľavský (61´). R: M. Havrila – M. Klovanič, M. Baloga. DS: K. Zvolánek. Di: 120. Domáci nenechali nič na náhodu a do svojho súpera sa pustili rezko. Ani nie pol hodiny im stačilo aby viedli 2:0. V druhom polčase im stačilo udržať odstup hostí od brány Pulena a stačilo im pridať tretí gól ich najlepším strelcom v zápase Filipom Kovácsom. Neúspech Rožňavčanov v Krompachoch sa prejavil i na menšom záujme divákov o toto stretnutie.

FK Krásnohorské Podhradie - Štart Hrabušice 2:2 (0:0). G: L. Héger (48´), N. Luko (90´) - J. Oravec (46´), P. Kukura (69´). ŽK: Š. Kun (87´) - R. Hodák (66´). R: M. Filipák - I. Jurášek, J. Sučka, DS: R. Tóth. Di: 150. Po bezgólovom polčase sa hneď na začiatku druhého polčasu ujali hostia vedenia gólom Oraca, ale o dve minuty Krásnohorský Heger stihol vyrovnať. Už keď sa zdalo, že hostia si si odvezú z pod hradu tri body, domáci vymenili dvoch hráčov, čo sa prejavilo v 90. minúte vyrovnávajúcim gólom Norberta Luka. Nováčikovia súťaže si tak podelili body.

V. LIGA K-G 11. KOLO

FK Gemerská Hôrka - Turňa n/B 1:0 (0:0). G: R. Szkokan (50´). ŽK: R. Ferdinand (77´), Š. Tóth (76´), D. Gere (86´), R. Madarász (90´) - L. Svajko (66´). ČK: T. Kardoš (76´) - D. Ribár (76´). R: T. Kessel – M. Šoltys, R. Bobko. DS: V. Kunzo. Di: 100. Bodový odstup hosťujúceho mužstva ich nútil získať z Gemerskej Hôrky aspoň bod. Uvedomili si to aj domáci, ktorí vsietili súperovi jedený gól až v 50 minúte zápasu. Stálo ich to síce 4 žlté karty a jednu červenú, ale body zostali doma. Druhým vylúčeným v zápase bol hráč hostí Dominik Ribár. Zvrat vo výsledku nepriniesli ani 4 výmeny hráčov hosťujúceho klubu a troch domácich.

MFK Dobšiná - Čečejovce 3:6 (2:2). G: M. Martinko 2 (14´, 34´), M. Poliak (60´) - P. Ignáth 3 (40´, 58´, 90 PK), O. Juhás 2 (25´, 86´), A. Puškáš (55´). ŽK: J. Gelda (39´), M. Gelda (70´) - P. Ignáth (29´), O. K. Capatina (31´), T. Bilička (78´). R: M. Jakubčo - D. Frank, J. Pavlovský. DS: J. Tkáč. Di: 150. Na zápas prišla veľmi slušná návšteva. Odchádzala však z pohľadu domácich sklamaná. Domáci po vyrovnanom prvom polčase v druhom akoby nestačili a dovolili hosťom zvíťaziť rozdielom triedy. Obidve mužstvá mali veľmi slabé lavičky, čo je na túto súťaž prekvapujúce.


I. TRIEDA 11. KOLO

Gemtex Rudná - Jednota Krásnohorská Dlhá Lúka 1:5 (0:2). G: F. Čapó (61´) - R. Klinko 3 (11´, 27´, 70´), J. Gebe (62´), Š. Bodnár (82´). ŽK: F. Čapó (23´), R. Štefán (32´), L. Dávid (34´), M. Chochol (52´), Z. Molčan (70´) - P. Klárik (44´), K. Albert (55´). Jedenáste kolo sa začalo v nedeľu predpoludním a mužstvá z prvej štvorky tabuľky sa ho uvedomovali až príliš zodpovedne. Rozhodca však častejšie upozorňoval žltou kartou až piatich domácich hráčov. Hostia hrali v lepšej pohode, čo sa prejavilo i počtom strelených gólov i dvoch žltých kariet a splnili tak aj rolu favorita zápasu. Najlepší strelec súťaže Roland Klinko si pripísal hetrik. 

Sokol Bohúňovo - Baník Rožňavské Bystré 2:2 (2:1). G: K. Illés (22´), A. Szaniszló (35´) - O. Šomšák (19´), P. Kubej (48´). ŽK: R. Kováč (56´), L. Kovács (77´), P. Kubík (80´) - Š. Dorkin 2 (52´, 56´). R: P. Galék - R. Farkaš. DS: O. Vysoký, Di: 50. Bohúňovo vyhralo naposledy v piatom kole. Hostia zase zo zápasov vonku získali iba jeden bod. Obidvaja súperi mali o čo v tomto zápase hrať. Začiatok mali lepší Bystrania, keď strelili prvý gól zápasu už v 19. minúte Ondrejom Šomšákom. Body si však súperi svorne podelili. Dalo by sa povedať, že zaslúžene. Hostia ale po druhej žltej karte dohrávali od 56. minúty iba desiati bez vykartičkovaného Dorkina. Je to ich už štvrtý potrestaný hráč, ktorý nedohral zápas. 

Vyšná Slaná - FK Hrhov 4:1 (3:0). G: O. Kračún (7´), G. Keršák (12´), Š. Domik (45´), P. Zabrel (75´) - R. Kardos (54´). ŽK: F. Gallo (80´) - N. Bodnár (32´). R: V. Martinko – I. Tokoly. DS: F. Drenko. Di: 30. Domáci vyhrali síce vysoko, ale okrem uznaných gólov nepremenili dve strely z pokutových kopov. V 33. minúte Martinom Gallom a v 70. minúte Jergušom Krásnym. Hosťom líder súťaže dovolil skórovať iba raz a to už za stavu 3:0 pre domácich. 

OTJ Honce - Baník Drnava 1:2 (0:1). G: S. Dzureň - A. Herczeg (34´), D. Tisza (84´). ŽK: J. Karalo (77´), 

  

M. Pástor (86´) - 0. R: J. Gyenes - Š. Iglai. DS: L. Nagy. Di: 60. Domáci proti skúsenej Drnave dosiahli slušný výsledok. 

FO Vlachovo – Tatran Betliar 0:3 (0:2). G: I. Lorinc (39´), L. Lorincz (42´), R. Fabián /75´ PK). R: M. Nemčko. DS: P. Béreš. Di: 20. 

Kružná - Jablonov n/T 3:1 (1:1). G: M. Demeter 2 (18´, 75´), L. Varga (50´) - P. Hutník (38´). ŽK: 0 – S. Zubricky (90´). R: J. Szor – L. Marton. DS: Š. Hadar. Di: 50. Opýtajte sa domácich divákov, kto rozhodol o víťazovi tohto zápasu. Jednoznačne vám odpovedia, že najväčšiu zásluhu na tom má posila ich mužstva, skúsený hráč Miroslav Demeter. V každom zápase, v ktorom nastúpil za Kružnú, jeho mužstvo neprehralo. Má síce iba 26 rokov, ale skúsenosti nadobudol v takých oddieloch, ako FK Čaňa, Lokomotíva Ruskov, Lokomotíva Košice, ale hral aj za Tatran Betliar. Za Kružnú vsietil už 9 gólov.

TABUĽKA I. TRIEDY PO 11. KOLE

1. Vyšná Slaná  10  9  1  0 31:8 28
2. Krh. Dlhá Lúka 10  8  2  0 47:18 26
3. Drnava 10  7  1  2 38:16 22
4. Rudná 11  5  1  5 26:29 16
5. Dlhá Ves 10  5  0  5 21:19 15
6. Betliar 10  5  0  5 21:20 15
7. Kružná  10  5  0  5 25:27 15
8. Rožňavské Bystré 10  4  2  4 24:24 14
9. Bohúňovo 10  3  2  5 18:20 11
10. Jablonov n/T 10  3  1  6 20:25 10
11. Vlachovo 11  2  1  8 15:36  7
12. Hrhov 10  2  1  7 22:49  7
13. Honce 10  2  0  8 19:36  6
  Nižná Slaná         odst

II. TRIEDA - 9. KOLO

Sokol Pača - FK Krásnohorské Podhradie 2:4 (1:1). G: M. Slávik (6´), J. Bocko (48´) - Š. Darvaš 2 (67´, 83´), Š. Tolvaj (42´), J. Gulykás (63´). (ZK: M. Slávik (6´) - Š. Darvaš (6´). R: Š. Iglai – J. Gyenes. DS: Š. Bodnár. Di: 80. 

TABUĽKA II. TRIEDY PO JESENNOM KOLE

1. FK Baník Štítnik 9  9  0  0 57:3 27
2. ŠK Baník Štítnik 9  7  0  2 33:15 21
3. Krh. Podhradie B 9  6  0  3 29:17 18
4. Mladosť Lipovník 9  5  0  4 30:21 15
5. Mladosť Jovice 9  4  2  3 16:25 14
6. Baník Rakovnica 9  3  1  5 17:22 10
7. Polom Gem. Poloma 9  3  0  6 20:30  9
8. Družba Čoltovo 8  2  2  4 20:30  8
9. Sokol Pača 9  2  1  6 14:31  7
10. Mladosť Brzotín 9  1  0  8 5:43  3
    

Polom Gemerská Poloma - ŠK Baník Štítnik 1:6 (1:2). G: L. Jasenka (12´) - J. Rochl 4 (10´, 19´, 82´PK, 90´), A. Krága 2 (58´, 80´). ŽK: P. Kaššai (25´), Z. Greško (70´), M. Dorčák (72´), T. Švihla (82´) - L. Dudáš (6´), A. Krága (30´). R: L. Gyenes. DS: Š. Maté. Di: 100. 

Mladosť Jovice – Baník Rakovnica 1:1 (1:1). G: O. Kočiš (42´ PK) - A. Burdiga (11´). ŽK: bez kariet. R: M. Šimčák. DS: G. Gašpar. Di: 50. 

Mladosť Lipovník - Mladosť Brzotín 5:1 (2:0). G: R. Szucs 2 (17´, 51´), A. Gorgei 2 (44´, 50´), F. Emodi (84´) - F. Konya (53´). ŽK: M. Papcún (65´) - A. Rusnyák (32´), E. Polyák (42´), F. Konya (53´), S. Landori (57´), M. Rusnyák (65´). R: K. Baczúk. DS: J. Šmelko. Di: 50. Domáci v zápase využili nové pravidlo umožňujúce striedať počas hry piatich náhrádníkov.

Družba Čoltovo - FK Baník Štítnik 1:5 (0:2). 

 

DORAST


III. LIGA DORASTU K-G 11.KOLO

FK Bidovce - Baník Drnava 2:3 (1:2). G: E. Kuľa (11´), F. Hunyor (49´) - T. Lipták 2 (17´, 25´), D. Babič (73´). ŽK: A. Vrábel (65´) - 0. R: M. Fotta. Di: 15.

FK Hrhov – Slovan Poproč 4:1 (1:0). G: G. Šmajda 3 (44´, 47´, 67´ ), T. Szakács (83´) - P. Schmiedl (55´). ŽK: 0 – P. Schmiedl (41´). R: P. Béreš, Di: 30.

MFK Rožňava - FK Krásnohorské Podhradie 1:1 (1:1). G: T. Ivanič (23´) - J. Petergáč (32´). ŽK: T. Ivanič (24´) - M. Smrek (26´), A. Krak (90´). R: Z. Kováčová. Di: 100.

ŽIACI

II. LIGA SŽ 11. KOLO

Slavoj Kráľovský Chlmec – MFK Rožňava 0:1 (0:1). G: T. Leštách (7´). ŽK: Á. Tamás (70´). R: Š. Kavčák. Di: 40.

II. LIGA MŽ 11.KOLO

Slavoj Kráľovský Chlmec – MFK Rožňava 1:4 (1:0). G: P. Pekarík (18´) - F. Gyenes (35´, 46´), J. Krajlik (37´), S. Bizik (60´). ŽK: bez kariet. R: Š. Kavčák. Di: 40.

(MG od)

 

Beseda s historikom Pavlom Mičianikom o knihe vojaka rakúsko-uhorskej armády – Samuela Činčuráka Vojna

$
0
0
Beseda s historikom Pavlom Mičianikom o knihe vojaka rakúsko-uhorskej armády – Samuela Činčuráka Vojna

Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote pozýva na besedu s historikom Pavlom Mičianikom - 20. októbra 2016 (štvrtok) o 16.00 hod. Predstaví knihu Samuela Činčuráka „Vojna. Malé poznámky z môjho života na bojišti v rokoch 1914-1918.“, ktorá obsahuje spomienky vojaka rakúsko-uhorskej armády – Samuela Činčuráka.

Dolnozemský Slovák Samuel Činčurák sa narodil sa v roku 1883 v Pivnici v Báčke (Srbsko). Od roku 1912 sa natrvalo usadil na Slovensku, keď sa oženil so Zuzanou Betinovou z Ozdína, v okrese Poltár. V literárnej tvorbe Samuela Činčuráka prevažuje náboženská tematika. Súhrn jeho prozaickej tvorby vyšiel od roku 1909 do roku 1948 v štrnástich tituloch. Zomrel v roku 1952 v Rimavskej Sobote. Pochovaný je v Ozdíne.

Vojnový denník a zápisky, písané s malým časovým odstupom od opisovaných udalostí, patria k najautentickejším prameňom dobových udalostí. Väčšinou ich po sebe zanechávajú vysokopostavení príslušníci armády. O to unikátnejšie a vzácnejšie sú rozsiahle zápisky Samuela Činčuráka, vojaka rakúsko-uhorskej armády. Počas päťdesiatjeden mesačného pobytu na bojiskách prvej svetovej vojny prešiel srbským, ruským i talianskym frontom. Prežité udalosti opísal podrobne, otvorene a kriticky, s množstvom detailov a faktografických údajov. Pútavým jazykom zaznamenal nielen vlastné zážitky a skúsenosti, ale prezentuje aj názory z pozície obyčajného slovenského človeka. V jeho spomienkach nenájdeme patetické frázy o hrdinstve, vlastenectve, či veľkých a slávnych bojoch. Podáva svedectvo o vojne tak, ako ju prežívali státisíce či milióny obyčajných vojakov, bez príkras a surovo. V etickej rovine najviac odsudzuje morálku dôstojníkov a niektorých vojakov, najmä za smilstvo, podvody, kradnutie a šmelinárstvo, ktoré bolo každodenným javom, predovšetkým v dôstojníckych kruhoch. Analyzuje sociálne, stavovské, triedne i náboženské rozdiely vypuklo sa prejavujúce v blahobytnom postavení generality, dôstojníctva a čiastočne aj poddôstojníctva na jednej strane, na strane druhej vykresľuje obraz ponižovaného mužstva, zajatcov a civilného obyvateľstva, ktorých údelom bola len všadeprítomná smrť a mátajúci moloch hladu. Realisticky to dokumentuje množstvo autorových otrasných svedectiev, až naturalistických obrázkov.

PhDr. Pavel Mičianik, PhD., M.A. pôsobí na Filozofickej fakulte, Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Je známy prácami z oblasti vojenskej histórie. K najvýznamnejším patrí štvorzväzková práca Slovenská armáda v ťažení proti Sovietskemu zväzu I – IV (1941 – 1944). Svoju pozornosť venuje tiež iným vojnovým konfliktom v 20. storočí.

M.P.

 

V Revúcej na Festivale detských folklórnych súborov "Gemerská podkovička" vyše 150 účinkujúcich

$
0
0
V Revúcej na Festivale detských folklórnych súborov

V piatok 14. októbra 2016 sa v Mestskom kultúrnom stredisku v Revúcej stretli detské folklórne súbory z celého regiónu na Festivale detských folklórnych súborov Gemerská podkovička. Hlavným organizátorom projektu Gemerská podkovička, ktorého tradícia začala už v roku 2009, je Gemersko-malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote.

Naším cieľom je nielen propagácia folklóru v regióne, ale aj prostredníctvom tvorivých dielní a školenia realizovaného v rámci projektu podporiť uchovávanie tradícií a aktivizovať činnosť detských folklórnych súborov. V dopoludňajších hodinách sa v rámci folklórnych tvorivých dielní v réžii FS Vepor z Klenovca mali možnosť zoznámiť s tradičnými detskými hrami aj žiaci revúckych základných škôl.

O 13,00 hod. si všetci spoločne uctili pamiatku a pripomenuli si 10. výročie úmrtia Evy Skalskej, zakladajúcej členky a dlhoročnej vedúcej detského folklórneho súboru Lykovček, ktorá bola významnou osobnosťou folklórneho diania v regióne.
V rámci prehliadky činnosti detských kolektívov sme mali možnosť vidieť na javisku ucelené predstavenie, v ktorom účinkovali detské folklórne súbory Podkovička a Lieskovček z Rimavskej Soboty, Zrkadielko z Hnúšte, Zornička a Mladosť z Klenovca a domáci Lykovček so svojou ľudovou hudbou. Vo večernom programe viac než 150 účinkujúcich ukázalo, že aj pre dnešné deti je dôležité poznať svoju kultúru, pôvod, a prostredníctvom takýchto vystúpení vzdať hold tradíciám. Veľká vďaka patrí režisérovi programu a všetkým vedúcim detských folklórnych súborov, ktorí týmto deťom venujú mnoho svojho voľného času. Tiež chceme poďakovať rodičom, ktorí svoje deti v ich činnosti podporujú.
Projekt Gemerská podkovička 2016 z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia.

Mgr. Kristína Lendvorská,
koordinátorka projektu

 

{oziogallery 609}

 

FOTOROMA je medzinárodný, slovensko-nórsky projekt pre talentovanú rómsku mládež

$
0
0
FOTOROMA je medzinárodný, slovensko-nórsky projekt pre talentovanú rómsku mládež

Fotiť vie každý. Nie je to nič zložité. Najnovšie mobily to zvládnu bez problémov. Fotíme všetko, čo sa deje v našej tesnej blízkosti. Fotíme svoju prácu, záľuby, svoje lásky, deti, seba samých. Ako sme oblečení, čo práve robíme. Zavesíme to na Facebook či Instagram. Fotky si navzájom zdieľame, lajkujeme.

Či je to však skutočne také jednoduché, sa mohlo presvedčiť 25 mladých ľudí, účastníkov dvoch workshopov v Muránskej Dlhej Lúke a Jelšave. Mladých Rómov z dvoch lokalít prišli vzdelávať tí najlepší z najlepších z Fakulty masmediálnej komunikácie UCM v Trnave. Workshopy sa realizovali v rámci projektu „FOTOROMA – Zvyšovanie povedomia o kultúrnej rozmanitosti Rómov a budovanie interkultúrneho dialógu prostredníctvom fotografie.“ Je to medzinárodný, slovensko-nórsky projekt pre talentovanú rómsku mládež. Primárnym cieľom nie je len naučiť ich fotiť, ale prostredníctvom fotografie prezentovať svoj život. Svoju kultúru, tradície, možno časť histórie, ale i súčasnosť. Veď vizuálne fotografické umenie je vynikajúcim prostriedkom na zachovanie kultúrnych hodnôt pre ďalšie generácie.

Mládež z dvoch odlišných a zároveň veľmi podobných svetov dostala do rúk profesionálne fotoaparáty a odrazu si nemali všímať len tvár, oblečenie, pózy, ale svetlo, jas, kompozíciu, pozadie, línie a mnoho iných faktorov. Teoretický výklad sa striedal s fotením v exteriéroch aj interiéroch. Fotilo sa v kaštieli, v pivnici, na kopci, v škole, v meste, v osade aj dedine, v parku aj na cintoríne. Dokonca aj priateľský futbalový zápas a vôbec si nepamätám, kto vyhral. Lebo to nebolo podstatné. Fotilo sa nielen na workshopoch, ale aj v nasledujúcich týždňoch, kedy mali mladí ľudia fotoaparáty k dispozícii v čase voľna.

Momentálne sa z obrovského množstva záberov robí užší výber a z nich sa vyberie štyridsať najlepších, ktoré budú vystavené na štyroch miestach Slovenska. Premiéru bude mať výstava v Smolenickom zámku v rámci medzinárodnej vedeckej konferencie Marketing Identity 2016 začiatkom novembra. Odtiaľ výstava poputuje do Trnavy, do priestorov FMK UCM. V decembri sa presunie do Muránskej Dlhej Lúky a do Jelšavy. Fotografie rómskych amatérov budú vystavovať aj v hlavnom meste Nórska. Kulturbyrået Mesén AS, náš nórsky partner, už presne vie, kde bude práce mladých Slovákov vystavovať. Zvolili si najfrekventovanejšie miesto v centre Osla, pri hlavnej stanici.

Projekt Fotoroma je už teraz úspešný. Našiel talenty! Tých, ktorí disciplinovane počúvali každú radu. Tých, ktorí zodpovedne pristupovali k zadaniam. A ktorí vstali, aj keď bol víkend a mohli len tak nič nerobiť. Tí najlepší sa zúčastnia slávnostného otvorenia výstavy v Smolenickom zámku. Ich fotografie s veľkou výpovednou hodnotou budú obdivovať vedeckí pracovníci zo slovenskej i medzinárodnej akademickej obce. Projekt Fotoroma je dôkazom toho, že mladí ľudia z osady chcú niečo robiť aj vtedy, keď za to nič materiálne nezískajú.

Monika Podolinská,
OZ Rúbanka

 {oziogallery 611}

 

Mladí karatisti z Revúcej súťažili na turnaji v Starej Ľubovni

$
0
0
Mladí karatisti z Revúcej súťažili na turnaji v Starej Ľubovni

Pretekári nášho klubu KK Revúca sa v sobotu 15. októbra 2016 zúčastnili na turnaji v Starej Ľubovni. Na Ľubovňa open cup 2016 sa zišla kvalitná a pomerne masívna účasť štartujúcich pretekárov v počte 263 z 29 klubov. Ako prvý zasiahol do bojov v súborných cvičeniach kata Juraj Prč, vo vekovej kategórii 8 – 9 rokov, ktorť po dobre zvládnutom prvom kole, však v druhom prehral a to znamenalo stop do ďalších bojov o cenné kovy. Juraj štartoval aj v športovom zápase, no ani tu sa mu nepodarilo prehovoriť do medailových pozícii.

Vo vekovej kategórii starší žiaci 10 – 11 rokov v kata štartovali Matej Herich a Matej Meško, obaja však skončili svoju púť v úvodnom kole. Výrazne lepšie sa svojim výkonom prezentoval v športovom zápase Matej Herich, keď po dobre zvládnutých víťazných dueloch sa prebojoval až do finále, kde však nestačil na súpera zo Sabinova a obsadil tak krásne 2. miesto. Matej Meško sa napokon prebojoval v repasáži do bojov o bronz, kde však tesne prehral a obsadil zemiakovú pozíciu.

Dobrým výkonom sa prezentoval v súborných cvičeniach kata - mladší dorastenci 12 – 13 rokov, Pavol Halaj, ktorý sa po víťazstvách v jednotlivých kolách prebojoval až do samotného finále. Vo finále sa stretol zo súperom z Košíc, škoda taktickej chybičky, ktorá ho pripravila o zlato.

Rashid Arpád Bunjatov
predseda a šéftréner KK Revúca

 

{oziogallery 612}

 

Dozvedeli sa o kameninovej manufaktúre, aj o zaujímavej práci v múzeu

$
0
0
Dozvedeli sa o kameninovej manufaktúre, aj o zaujímavej práci v múzeu

Žiaci 5. ročníka ZŠ akad. Hronca v Rožňave sa na hodine dejepisu dozvedeli zaujímavé informácie z histórie nášho mesta. Prostredníctvom prednášky spojenej s prezentáciou získali informácie o manufaktúre na výrobu kameniny, ktorá v minulosti v našom meste pôsobila. Žiakov zaujala široká škála výrobkov,

hlavne úžitkových a dekoračných tanierov, ktoré sa vyrábali v najväčšej miere.V závere vyučovacej hodiny sa dozvedeli o poslaní múzea, o zaujímavej práci v múzeu a o zaujímavostiach, ktoré sa viažu k rožňavskému Baníckemu múzeu. 


Sylvia Holečková,
Banícke múzeum v Rožňave

 

Vydali sa po stopách príbehov staršej generácie

$
0
0
Vydali sa po stopách príbehov staršej generácie

Múzeum socialistických kuriozít v Hnúšti je takmer na konci svojho originálneho projektu „STOPY“, ktoré realizuje Agentúra pre rozvoj Gemera. Nie je náhodou, že názov projektu je totožný práve s jednou z najpopulárnejších knižných edícií socializmu. Vydali sme sa totiž po stopách príbehov staršej generácie, ktoré sú zaznamenané a uchovávané v digitálnej forme. Hlavnou myšlienkou projektu bolo a je spojiť generácie, dať slovo starším a prostredníctvom ich príbehov ukázať tzv. „pravú tvár“ socializmu. Tento projekt nás naučil rešpektovať a byť hrdí na našu staršiu generáciu, ktorá najlepšie vie, ako sa žilo v čase socializmu. Boli to zaujímavé príbehy, ktoré ste mali možnosť sledovať na našej facebook-ovej stránke ako aj na youtube kanály. V súčasnosti prebieha príprava expozície z týchto príbehov, ktorej slávnostné otvorenie je naplánované na 28. október 2016, na ktorú ste srdečne pozvaní. Otvorenie expozície bude sprevádzané aj s odovzdávaním cien tým najlepším príbehom, ktoré získali najviac hlasov v hlasovaní. Projekt je realizovaný s finančnou podporou MAS MALOHONT a Agentúry pre rozvoj Gemera.
Tím Agentúry pre rozvoj Gemera

 


V Baníckom múzeu v Rožňave pokračuje Halloween v novembri výstavou voskových figurín

$
0
0
V Baníckom múzeu v Rožňave pokračuje Halloween v novembri výstavou voskových figurín

V dňoch 7.11. – 13.11.2016 bude v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave, na Námestí baníkov 25 sprístupnená výstava voskových figurín s názvom Zvláštni ľudia. Katastrofy ľudského tela. Výstava realizovaná v spolupráci s Výstavou voskových figurín – Rostislav Stoklásek bude počas 7 dní v Baníckom múzeu v Rožňave,

kultúrnom zariadení Košického samosprávneho kraja, prezentovať na prvý pohľad veľmi zvláštne osobnosti – ľudí, ktorých postihnutie bolo prekliatím, ale aj darom.
Odpradávna sa v našej spoločnosti vyskytovali jedinci svojim zovňajškom výrazne vystupujúci z davu. Spoločnosť sa ich stránila, ale zároveň ju priťahovali ich zvláštnosťami. Z postihnutia takých ľudí často pramenila neskutočná sila a odhodlanie vzoprieť sa osudu a predviesť okoliu svoj neobyčajný vzhľad ako dar, chceli byť rešpektovaní a uznávaní. Pracovali v cirkusoch a panoptikách, častokrát sa naučili i neuveriteľným kúskom, ktorými ešte viac podnecovali zvedavosť návštevníkov.
Ponúkame Vám jedinečnú možnosť spoznať týchto výnimočných ľudí na vlastné oči. Môžete sa zoznámiť s ľuďmi s dvomi hlavami, dvomi tvárami, štyrmi očami, siamskými dvojčatami alebo mužom s vlčím syndrómom. Podľa dobových zdrojov vytvorili umelci v petrohradskom antropologickom múzeu 25 verných napodobenín z vosku, pričom boli použité lekárske očné a zubné implantáty a do vosku vpichované pravé ľudské vlasy. Aj zásluhou toho pôsobia sochy dokonale živým dojmom. Výstava je vďaka svojej téme tak unikátom.
Špecifický obsah výstavy zvýrazní skutočnosť, že bude umiestnená v pivničných priestoroch Galérie Baníckeho múzea, ktoré nie sú bežne prístupné pre verejnosť a už len ich samotná prehliadka bude pre Vás zážitkom. V súvislosti s touto výstavou múzeum ponúka počas jej trvania zvýhodnené vstupné na návštevu ostatných aktuálnych výstav v galérii.
Prijmite pozvanie na túto unikátnu krátkodobú výstavu, ktorú môžete v Galérii Baníckeho múzea na Nám. baníkov 25 navštíviť počas dní 7. 11. – 13. 11. 2016 v čase 10:00 – 18:00 hod.
Vstupné na výstavu Zvláštni ľudia:
deti od 6 rokov 3.- €
dospelí 4.- €
dôchodcovia 3.- €
študenti 3.- €
školské skupiny (viac ako 10 detí) 2.- €/os. (sprievod zdarma)
Mgr. Pavol Horváth

 

Priaznivcov spevu a hudby pozývame do Krásnohorskej Dlhej Lúky na spevácky workshop

$
0
0
Priaznivcov spevu a hudby pozývame do Krásnohorskej Dlhej Lúky na spevácky workshop

27.10. 2016, Kultúrny dom, Krásnohorská Dlhá Lúka - Organizátor Gemerské osvetové stredisko po druhýkrát pozýva priaznivcov spevu a hudby do Krásnohorskej Dlhej Lúky na spevácky workshop. Spevácky dom je zameraný na vokálne techniky a prípravy, taktiež spracovanie piesňového materiálu a jeho samotnú interpretáciu. 

Lektorka Alžbeta Lukáčová si pre toto stretnutie pripravila zaujímavú tému akou je Využitie piesňového repertoáru v interpretačnej praxi. Stretnutie sa bude konať v kultúrnom dome v Krásnohorskej Dlhej Lúke so začiatkom o 18.00 hodine. Tešíme sa na stretnutie s Vami. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Vstupné: 2,-€
Mgr. Hlaváčová Mária

 

Úradná správa ObFZ Rožňava č. 12/2016/2017

$
0
0
Úradná správa ObFZ Rožňava č. 12/2016/2017

Zo zasadnutia ŠTK dňa 19.10.2016:
ŠTK upozorňuje mužstvá prípraviek na registráciu hráčov prípraviek.
ŠTK schvaľuje výsledky I. trieda 11. k., II. trieda 9. k
ŠTK Schvaľuje výsledky turnajov prípraviek: 

Skupina C: Bemifo - Rožňava 2:1, Gemerská Poloma-Nižná Slaná 2:0, Rožňava – Gemerská Poloma 1:2, Bemifo – Nižná Slaná 4:1, Rožňava - Nižná Slaná 2:1, Bemifo - Gemerská Poloma 0:2.

ŠTK vyzýva mužstvá prípraviek, aby nahlásili výsledky turnajov obfzroznava [zavináč] stonline [bodka] sk

ŠTK oznamuje termín konania turnaja prípraviek

Skupina A: Rudná, Jablonov, Slavošovce
Skupina B: Vyšná Slaná, Vlachovo, Dobšiná
Skupina C: Gemerská Poloma, Honce, Nižná Slaná, BEMIFO
Skupina D: Dlhá Ves, Gemerská Hôrka, Kružná

Termíny pre jarnú časť:

5. kolo - 6.5.2017; 6. kolo - 13.5.2017; 7. kolo - 20.5.2017; 8. kolo - 27.5.2017;
UHČ: sobota 9.30 hod
Štart hráčov: V súťaži štartujú hráči narodení po 1.1.2006 a mladší na súpisku potvrdenú lekárom a klubom.

ŠTK upozorňuje, že mužstvá prípraviek sú povinné štartovať na platné RP.
Systém turnaja: Hrá sa v skupinách každý s každým, dvojkolovo (jar/jeseň) na základe vyžrebovania, resp. dohody klubov, ktoré si dohodnú FK a oznámia na ŠTK.
Hrací čas: 1x25min
Výsledky turnajov nahlasovať emailom na obfzroznava [zavináč] stonline [bodka] sk

ŠTK kontumuje výsledok stretnutia II. triedy Čoltovo - Štítnik 0:3 pre neoprávnený štart hráča Karel Karasz podľa SP čl. 24/3c,d

Zo zasadnutia DK dňa 19.10.2016

Zastavenie činnosti za ČK
DK19 - Zsolt Lázok /1174678/ TJ Družba Čoltovo 49/2a = 5 zápasov nepod. s prerušením, od 9.4.2017 +10€

DK20 - Štefan Dorkin /1234709/ TJ Baník Rožňavské Bystré 37/2 = 1 zápas nepod. +10€

Po 5 ŽK

DK21 Patrik Kubík /1241263/ FK Sokol Bohúňovo 37/5a = 1 zápas nepod. +10€
DK trestá VM TJ Družba Čoltovo Mikuláš Nagy zákazom výkonu všetkých funkcií na 4 týždne s prerušením, od 9.4.2017-7.5.2017 +10€

DK trestá TJ Družba Čoltovo finančnou pokutou 50€ za nedostatočnú usporiadateľskú službu 57/1d,2 +10€

DK mení trest z nepodmienečného na podmienečný do 30.4.2017 Ján Pástor /1146427/ OTJ Honce +10.- €

DK zastavuje činnosť Karel Karasz /1376120/ TJ Družba Čoltovo do vyriešenia prípadu

MRK ObFZ upozorňuje FK na nový Registračný a prestupový poriadok SFZ platný od 7.2016. Viac na www.futbalvsfz.sk
V novom RaP poriadku SFZ Vás upozorňujeme na oblasť: transfer - výchovné - odstupné - registračné obdobie - štart hráčov.
ObFZ Rožňava

 

Marian Slavkay: Ako sa rodia krtkovia - Slabý začiatok v rúbaní (13)

$
0
0
Marian Slavkay: Ako sa rodia krtkovia - Slabý začiatok v rúbaní (13)

Po vykúpaní som išiel do kancelárie vedúceho. Keď došiel aj Miska, dlho sme sedeli a debatovali o problémoch mládežníckej úderky. Otvorene som im povedal, že nie som nadšený z tejto zmeny, pretože v Gizele už sa mi začalo dariť a teraz mám znovu začínať s neskúsenou partiou v zložitých podmienkach a novým strojným zariadením,

s ktorým nemáme skúsenosti. Dvojhlasne ma „sprdli“ a začali dohovárať, že musím byť v živote na to pripravený, že nebudem vždy pracovať na jednom mieste, ale tam kde je to potrebné. Čo som mohol robiť proti dvom „starým ostravským harcovníkom“ ? Len postaviť sa do pozoru a jedným slovom povedať „provedu“, ako sme to neskôr robili na vojenčine.

Popísal som zápisy a do známkovej skrinky vlepil papierové pásky s popisom nových pracovísk. Ráno už môžem „cachovať“ nových pracovníkov. Na ubytovňu do Michálkovíc som došiel vo veľmi zlej nálade. Na izbe sme sa s Ondrom dlho rozprávali. On ma povzbudzoval, že to nejako bude a časom možno aj lepšie. Potom sme sa rozptýlili hudbou z gramofónu, ešte takého na „kurbličku“, ktorý si Ondro kúpil z prvej výplaty. Mali sme dve platne v tom čase veľmi populárnych Kučerovcov, ktoré sme si púšťali do zblbnutia. Dodnes si pamätám pesničku „Rége, rége, rége....“, ktorá sa stala našou odrhovačkou. Ráno na šachte som robil „cachováni“. Nemal som však ľudí k plneniu vozov, v baníckej reči „k foľováni“. Išiel som za vedúcim. Už ma čakal s papierikom v ruke. Povedal mi, že budem mať tam päť ľudí, on už ich poslal na piaty obzor. Do dispečingu nahlásil, aby nám dali prázdne vozy. Podal mi papierik s tým, aby som ich napísal do smenovničky. Trochu som sa divil, prečo na plnenie vozov zadelil až päť ľudí? Pozrel som sa na papierik a ticho som zahrešil: „Kurva, ešte to mi chýbalo.“ Na papieriku bol napísaný jeden chlap, štyri ženy a čísla ich známok. Ďalej mi povedal, že nad rúbaním sú už drevári s pripraveným drevom. Tých ja nemusím zapisovať, pretože ich vedie on. Drevári chodili na smenu od polnoci do ôsmej hodiny rannej. Sfárali sme dolu a konečne sme všetci sedeli na výdušnej chodbe nad rúbaním. Predák Jura Žvak mi diktoval mená dvojíc, ktoré budú robiť v zuboch, od vrchu až po spodok steny. Pozapisoval som ich do smenovničky. Predák Jura bol taký taliansky typ chlapa. Mal čierne kučeravé vlasy a atletickú postavu zápasníka ťažkej váhy. Podobne ako Miska, vystreľoval povely pre haviarov a mal sklon rýchlo vzbĺknuť. Na tých mladých však platil, mali pred ním rešpekt. Mne však chýbal Mišo, predák z Gizeli. Usmievavý, rozvážny a dobrý organizátor. Chýbal mi aj kolektív s ktorým som sa už zblížil a navzájom sme si rozumeli.

Chlapi sfárali do rúbania. Ja s Júrom sme uvažovali, ako zladiť dnešnú prácu v rúbaní. Problém bol v tom, kde si chlapi uložia drevo a ako sa dá preplaziť popri idúcom hrabľovom dopravníku v rúbaní. Nakoniec sme sa dohodli s drevármi, že počkajú dovtedy, pokým sa chlapi nepozatínajú do zuba. Až potom budú spúšťať drevo a každý si ho uloží vo svojom zube. Ja som musel zliezť dolu na piaty obzor, pokým dopravník stál. Bolo potrebné prefárať otvárkové práce. Predák ostal na vrchu rúbania a odtiaľ riadil prácu osádky. Zliezol som dolu na piaty obzor, pod sýpom už boli natlačené vozy. Partia plničov (folovačov) tam sedela. Vedúci malej partie tých štyroch žien bol chudý vyšší chlap, asi päťdesiatnik. „Ježišmária aj svätý Jozef,“ až sa mi podlomili kolená, keď som zbadal medzi ženami Pepinu. Poznal som ju, lebo predtým pracovala s jedným starým chlapom pri údržbe výstuže a koľají na šiestom obzore. Počas fárania, keď som prechádzal okolo nich, často som sa zastavil na kus reči. Pepina „bagovala“ ako chlap a stále núkala bago aj mne. Keby filmový režisér zháňal herečku na úlohu ježibaby, lepšiu by nemohol nájsť. Bola to vychudnutá stará baba so zvráskaveným obličajom, bezzubými ústami a špicatým dlhým nosom. Jej reč bola taká, ako keď škriekajú paviány. Podotknem, že mala aj vybraný slovník, až taký, že aj chlapi si dávali pozor, aby s ňou neprišli do sporu. Dosť často sa stávalo, že so svojou kamarátkou, čo sedela pri nej, si dali „do nosa“ pálenky s pivom a potom robili divadlo v krčme alebo na ulici. Na rozdiel od Pepiny jej kamarátka bola babisko s mohutnými prsiami, s váhou okolo stovky. Iste sú už obidve na „pravde Božej“. Nech mi odpustia že ich takto opisujem, ale to doplňuje pohľad na vtedajší život v Ostrave. Dnes uvažujem, že ktovie aké zložité životné podmienky prinútili tieto ženy pracovať v takej ťažkej, špinavej a nebezpečnej práci v šachte.

Vrátim sa však do príbehu. Vedľa Pepiny a jej kamarátky sedeli dve skromné žienky, také tridsiatničky. Podľa pracovných šiat som usúdil, že na šachte nerobili dlho, pretože ich nemali ani potrhané ani moc čierne od uhoľného prachu. Zapísal som ich do smenovničky a chlapa som upozornil, aby ženám všetko dobre vysvetlil čo majú robiť pri plnení vozov, aby práca bola plynulá a bezpečná. Pobral som sa prefárať prerážky. Na druhý deň už mali byť obsadené. Jedna z prerážok mala byť vyrazená pre vetranie na hranici poľa a druhá pre otvárku novej steny Regina 2. Vyliezol som do predku prvej prerážky zmerať plyny. Bolo tam čisto. Ventilátor išiel stále, bez prestávky. V druhej prerážke som vyliezol asi sedem metrov a zrazu v ústach som zacítil takú chuť, ako keď som doma jedol rezance so slivkovým lekvárom. To bol môj indikátor na metán. Keď som to rozprával starším technikom, tak ma vysmievali a tvrdili, že metán je bez chuti a zápachu. To som vedel zo školy aj ja. Mne sa to však potvrdilo viac krát, keď som zacítil na jazyku mdlú sladkosť, následne som nameral vyššiu koncentráciu metánu. Aj vtedy som benzínku tlačil po počve a keď som ju začal pomaly zdvíhať, plameň začal vystupovať až do koša. Zľakol som sa, ale naučený, že benzínku nesmiem strhnúť, aby plameň neprerazil z koša, pomaličky som ju stiahol k počve a dal som si ju pod kabát. Zliezol som dolu na chodbu. Tam už benzínka horela normálnym plameňom. Ešte som takúto veľkú koncentráciu metánu nenameral.

Čo teraz? Prerážku treba vyfúkať stlačeným vzduchom. Hadicu som nemal, lebo všetko náradie bolo uložené v predku. Musel som sa vrátiť do prvej prerážky. Odmontoval som hadicu zo zbíjačky a s ňou naspäť do zamorenej prerážky. Pripojil som ju na vzduchové potrubie, vyliezol do prerážky a koniec som priviazal k stojke, asi päť metrov od spodku (päty). Do prerážky som naplno pustil stlačený vzduch a nechal ho asi desať minút „ryčať“. Ventilom som znížil tlak vzduchu na štvrtinu a nechal som ho fúkať na podporu vetrania ventilátorom. Plaštinami som zakrížoval prerážku a vybral sa do Karla. Cestou som ešte namazal čerpadlo a urobil obhliadku pracoviska. Zašiel som na medziobzorovú chodbu do Reginy, zistiť stav pracoviska. Bol tam predák Jura Žvak. Mal skleslú náladu. Nebol spokojný s prácou v rúbaní a to preto, že uhlie je veľmi tvrdé a niektoré dvojice sú také slabé, že sa nedokázali ani zaťať do zuba. Povedal, že to nie sú ani riadni haviari, že doteraz robili iba pomocníkov v rúbaní. Do tejto partie sa prihlásili iba s nádejou, že budú robiť haviarov a získajú ôsmu kvalifikačnú triedu. To znamenalo vyššiu sadzbu v korunách na smenu. Určite nevedia ani budovať s drevom. Toto sa musí vyriešiť s vedúcim. Keď chce, aby to fungovalo v rúbaní, musí doplniť do partie štyroch až piatich výkonných haviarov. Ťažba bola biedna. Blížil sa koniec šichty a nakopané bolo len 50 vozov. Pobral som sa k šachte, aby som stihol obháňku. Cestou ma stále zožierala myšlienka, že keď sa mi už začalo dariť v Gizele, musel som odísť. Teraz mám znovu začínať takúto nedomyslenú akciu s nedozretou haviarskou osádkou. Nemal som dobrú náladu, bol som znechutený.

Vyfáral som. Už som mal hotové zápisy, tak som išiel k vedúcemu do kancelárie. Porozprával som mu o problémoch v rúbani, že bude treba posilniť osádku kvalifikovanými haviarmi. Bol celkom kľudný, všetko chápal a povedal, že nemôžeme prvý deň očakávať nejaké zvláštne výsledky. Kádrové presuny môže robiť už len pri zadeľovaní robotníkov v mesiaci november. Do konca októbra zostával iba týždeň. Do prerážky v Regine 2 mal od zajtra pripravených troch chlapov a počnúc prvým novembrom pôjdeme s prerážkou na dve smeny, lebo do konca novembra ju chce mať prerazenú. Povedal som mu o zaplynenej prerážke. Prikázal mi, aby som ju definitívne zakrižoval a opatril výstražnou tabuľou. Denne musím merať plyn pod prerážkou aj v chodbe. Dá mi písomný príkaz v knihe pochôdzok, ktorý musím podpísať, že som to zobral na vedomie. Začínali pre mňa už iné starosti, nielen starosť o ťažbu, ako v Gizele. Pre mňa to malo jednu výhodu, že smenmajster pán Mrázek sa vôbec o ťažbu z Reginy nezaujímal. Bratčenkov mi povedal, že pán Mrázek celú akciu ignoruje a považuje to iba za hlúpy výmysel funkcionárov z Trustu Sever, ktorí by sa radi zviditeľnili. On ich nemal veľmi v láske.

Nasledujúce dni mi nepriniesli v Regine ani trochu potešenia. Osádka nebola schopná stenu prekopať niekedy ani za dve smeny. To isté bolo aj pri prekládke. V jednej smene sme ju nedokončili. Na druhý deň sme pokračovali až do desiatej. Keď sme potom začali kopať, tak nebolo možné nakopať viac ako 50 vozov. Stena po smene vyzerala príšerne. Niekto mal celý úsek prekopaný a zabudovaný, druhý sa iba stačil votnúť, ostávali kozy dvoj- až päť metrové. Je pravda, že uhlie bolo veľmi tvrdé. Chlapi navrhovali uhlie vŕtať a odstreľovať, alebo aby sme nasadili šrámaci stroj. Kopať so zbíjačkami bola veľká drina a výkon malý. Bratčenkov však stále tvrdil, že po postupe steny o 15 až 20 metrov uhlie tlakom nadložia zmäkne. Vedel to zo skúsenosti, lebo na opačnom krídle už v minulosti sloj Reginu rúbali. V prvej dekáde novembra sme mali vyrúbané asi päť pokosov. Prišiel sa na nás pozrieť Miska. Hoci vedúci posilnil osádku o dvoch haviarov, bolo to len maličké zlepšenie. Fárali sme spolu asi štyri dni. Pozoroval prácu celého kolektívu, radil nám aj pomáhal. Zobral zbíjačku v zube a kopal asi hodinu. Nakoniec uznal, že uhlie je značne tvrdé. Najviac nám pomohol radou pri prekladaní dopravníka, aby sme si pri budovaní pokosu, asi po desiatich metroch, zabudovali páry vzdialené od seba viac ako meter. Tým nám vzniknú väčšie medzery - okná, cez ktoré môžeme pohodlnejšie preťahovať diely (žľaby) dopravníka pri prekládke. Celý ten čas, čo fáral s nami, pomáhal v rúbaní a ostával aj cez čas, keď sme museli v rúbaní niečo dokončiť.

Po tejto previerke sme dlho sedeli v trojici s vedúcim úseku a diskutovali o možnostiach uskutočnenia pôvodného zámeru s Mládežníckou úderkou. Hlavné slovo mali Miska s vedúcim. Dospeli k záveru, že osádku treba zložiť tak, aby všetci haviari v stene boli rovnako výkonní, lebo už teraz sú medzi nimi nezhody. Vytýkajú si, že jedni robia viac ako druhí. Bratčenkov však tvrdil, že posilnil osádku, ale viac haviarov nemá. Usúdili, že práce v stene treba riadiť tak, aby vznikol tlak na pilier.Tým sa dosiahne potlačenie a zmäknutie uhlia. Bol som ticho ako myš, pretože som si nevedel predstaviť aký „príkaz“ mám dať nadložiu, aby tlačilo na uhlie. Vedel som, že za týmto účelom kopeme uličku. Bol som ešte neskúsený a veľa som o tom nevedel. Najviac sme diskutovali o prekladaní dopravníka. Vedúci nám dával na pomoc ku prekládke dopravníka dvoch zámočníkov, ale ani to nepomohlo. Ani chlapi, ani zámočníci nemali skúsenosti s prekladaním „panceřa“, to bolo potrebné sa naučiť. Po viacerých prekládkach prídu na spôsob, ako čas na preloženie skrátiť na polovicu smeny. Za tých pár dní sme sa s Miskom veľmi spriatelili. Pozdejšie som už ľutoval, že sa musíme rozlúčiť. Povedal mi, že má iné úlohy, ale že koncom novembra sa ešte príde na nás pozrieť.

Život v Regine som mal trochu pestrejší, lebo som riadil rúbanie aj prípravné práce. Niektoré problémy, ako je dodávka prázdnych vozov sa vytratili a iné, ako naháňanie metrov v prípravách mi pribudli. Tentoraz ma nenaháňal pán Mrázek, ale môj vedúci. Každý deň som mu musel hlásiť presný postup v prerážke. Keď nebol vyrazený a zabudovaný jeden meter za smenu, tváril sa, ako keby zjedol citrón aj s kôrou. Jeho plán bol do konca mesiaca novembra prerážku preraziť. Tá prerážka bola veľmi dôležitá, lebo z nej bude možné zriadiť ďalšie rúbanie a tým zaistiť plnenie plánu ťažby. Razili sme na dve smeny. Bolo potrebné sa obracať, aby som ich materiálom a vozmi zabezpečil. Razenie chodby do Karla ma tešilo. Bola tam výborná partia. Haviar Kráľ bol skúsený razič, rozvážny a poriadkumilovný. Jeho vyrazenú a vystuženú chodbu v TH výstuži mohli fotografovať do učebníc baníctva. Mal sympatických pomocníkov. Boli to chlapiská ako buky, odchovaní iste nie na internátnej strave ako ja. Postupne som si uvedomoval, že v mojom novom revíre je dobré vetranie a nie je ani tak teplo ako v Gizele. Banské diela, chodby, prerážky aj koľajové trate, boli dobre udržiavané a lepšie vyzerali ako na 6. obzore. To asi preto, že tu nebola taká veľká ťažba a nebehalo toľko lokomotív, ktoré ničili banské trate. Len to nešťastné rúbanie ma škrelo. Začal som však veriť, že sa to časom zmení k lepšiemu.

V polovici novembra došlo k udalosti, ktorá ma veľmi potešila. Z niektorej Petřvaldskej šachty došli traja mladí haviari vo veku asi okolo 24 rokov a Bratčenkov ich zadelil do môjho rúbania. Bola to významná posila hlavne preto, že dobre rozumeli banským mechanizmom. Pracovali na šachte, kde mechanizácia dobývania uhlia bola na vysokej úrovni. Zástupca predáka, Jirka Borteľ, bol tiež absolvent baníckeho učilišťa z tej šachty. Zrazu som mal štyroch odborníkov, ktorí zmenili spôsob prekládky hrabľového dopravníka k lepšiemu. Vedel som, že za tým všetkým bol Jarek Miska, ktorý tieto kádrové zmeny vybavil. Moje napätie v Regine trochu poľavilo. Posilnenie osádky ovplyvnilo zjavné zlepšenie práce v rúbani.
(POKRAČOVANIE)
Ing. Marian Slavkay

 

Pri príležitosti 220. výročia narodenia Ľudovíta Greinera odhalili v Revúcej pamätnú tabuľu tomuto významnemu lesnému odborníkovi

$
0
0
Pri príležitosti 220. výročia narodenia Ľudovíta Greinera odhalili v Revúcej pamätnú tabuľu tomuto významnemu lesnému odborníkovi

Pri príležitosti 220. výročia narodenia Ľudovíta Greinera pripravil štátny podnik LESY Slovenskej republiky prostredníctvom svojho Odštepného závodu Revúca a Lesníckeho a drevárskeho múzea vo Zvolene podujatie venované spomienke na jedného z najvýznamnejších lesných hospodárov, ktorí pôsobili na území Slovenska.

Informuje o tom portál zvolen.sk. Potrebné je uviesť, že pred sídelnou budovou Odštepného závodu štátnych lesov v Revúcej pribudla tabuľa pripomínajúca tunajšie pôsobenie Ľudovíta Greinera. Keďže Greinerova profesionálna činnosť je veľmi úzko spojená s našim regiónom, pripomeňme si v skratke niektoré udalosti súvisiace s týmto významným človekom.

Ľudovít Greiner pracoval na koháryovsko-coburgovských majetkoch v Uhorsku, kde presadzoval moderné princípy obhospodarovania lesov. Zreorganizoval ich správu, sústredil sa na dôkladné zameranie, zmapovanie a popísanie porastov, rozvinul vypracovanie dlhodobých lesných hospodárskych plánov. Obnovoval a zveľaďoval lesy poškodené ťažbou pre bane, huty a železiarne. V r. 1853 sa mu podarilo dosiahnuť oddelenie správy lesov od poľnohospodárstva.

Ľudovít Greiner sa narodil 10. mája 1796 v Lichtentanne pri Saalfelde v Nemecku. S manželkou Máriou Glosovou (Glosz) z Jelšavy mal deväť detí. Synov podporoval v štúdiách, prví dvaja – Ľudovít Greiner ml. a Hugo Greiner – pokračovali v jeho stopách a uplatnili sa v lesníctve. Jeho nástupcom sa však stal najmä zať, manžel dcéry Matildy Ľudovít Beauregard, ktorý ho vystriedal vo funkcii lesného riaditeľa koháryovsko-coburgovského veľkostatku. Zomrel 28. októbra 1882. Je pochovaný na jelšavskom cintoríne.

MG od

POZNÁMKA:

Slovenský rozhlas 24.9.2016 vo svojom programe Rádiovíkend pozvánky a reportáže odvysielal reláciu Významné lesnícke miesto: Pamätníky Ľudovíta Greinera. Redaktorka Sylvia Hoffmannová v budove odštepného závodu štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky, v ktorej je zriadená Pamätná izba, sa s pracovníčkou závodu Evou Vavrekovou v nej zastavili pred vitrínou, v ktorej sú za sklom predmety, ktoré Greinera charakterizujú. Nahrávku si môžete teraz spustiť.

Nahrávka s Evou Vavrekovou

 

Viewing all 4377 articles
Browse latest View live