Quantcast
Channel: Spravodajstvo z horného a stredného Gemera
Viewing all 4381 articles
Browse latest View live

Monodráma Žobráci v podkroví múzea v Revúcej

$
0
0
Monodráma Žobráci v podkroví múzea v Revúcej

Divadlo Havran vzniklo v júli 2015 v Rimavskej Sobote z iniciatívy divadelníka, výtvarníka a hudobníka Mariana Lacka. Monodráma Žobráci, na motívy rovnomennej novely Stanislava Rakúsa, je debutovou inscenáciou tohto divadla. Hra mala premiéru v Bratislave v rámci spomienkového večera, venovaného

75. narodeninám Stanislava Rakúsa. Príbeh o hľadaní strateného brata a dávnych príbehov, ale aj o fantázii a ľudskosti, ste mali možnosť vidieť a zažiť v piatok 15. 7. 2016 v podkrovných priestoroch Múzea Prvého slovenského gymnázia v Revúcej. Diváci vtiahnutí do príbehu zistili, že žobranie, ktoré je v názve, je v inscenácii nakoniec nepodstatné.
L.K.

 


Exkurzia revúckolehotských seniorov do Firmy Herman Slovakia sa vydarila

$
0
0
Exkurzia revúckolehotských seniorov do  Firmy Herman Slovakia sa vydarila

Obecný úrad a ZO JDS v Revúckej Lehote zorganizovali 19.7.2016 exkurziu do Firmy Herman Slovakia, s. r. o. v Revúcej. Majiteľom výrobného závodu je náš obyvateľ - Ing. Herman Nagypál. Zúčastnilo sa jej 16 záujemcov, ktorí odchádzali s veľmi dobrými dojmami. Prítomných privítal  sám majiteľ a celú exkurziu veľmi

fundovane sprevádzal pán Ing. Anton Tokár. Po úvodnom vysvetlení výroby rezných a brúsnych kotúčov previedol účastníkov po celom závode. Firma je prvým výrobcom abrazívnych nástrojov na Slovensku a je dodávateľom týchto kotúčov aj do zahraničia. Výroba bola spustená cca pred rokom a celý postup prítomní mohli sledovať s odborným výkladom vedúceho výroby. Po asi hodinovej veľmi zaujímavej prehliadke bolo pre účastníkov pripravené občerstvenie a každý účastník bol obdarovaný rezným, resp. brúsnym kotúčom. Za  vydarenú a poučnú exkurziu, za občerstvenie i darčeky všetci účastníci vyjadrujú pánovi Ing. Hermanovi Nagypálovi veľké „ďakujeme“ a celej firme Herman Slovakia prajeme, aby sa jej darilo, nech  šíri  svoje dobré meno.
Text a foto: Mgr. M. Mladšia

 {oziogallery 455}

 

 

Hnúšťa cestuje v čase

$
0
0
Hnúšťa cestuje v čase

Múzeum socialistických kuriozít dá Hnúšťanom opäť šancu cestovať v čase. Agentúra pre rozvoj Gemera realizuje v Múzeu socialistických kuriozít v Hnúšti projekt s názvom „STOPY“. Nie je náhodou, že názov projektu je totožný práve s jednou z najpopulárnejších knižných edícií socializmu.

Vydáme sa totiž po stopách príbehov staršej generácie, ktoré budú zaznamenané a uchované v digitálnej forme.
Hlavnou myšlienkou je spojiť generácie, dať slovo starším a prostredníctvom ich príbehov ukázať tzv. „pravú tvár“ socializmu. Pamätníci zo staršej generácie budú mať možnosť porozprávať príbehy o predmete príp. fotografii, ktorá v nich vyvoláva určitú spomienku z doby socializmu. Mladšia generácia bude zaznamenávať a následne spracovávať tieto príbehy. Výstupom budú videá, ktoré budú uverejnené na našej Facebook-ovej stránke Múzeum socialistických kuriozít. Za videá bude možné hlasovať, pričom tie s najväčším počtom hlasov budú odmenené zaujímavými cenami.
Predmety a fotografie spájané s príbehmi pamätníkov sa využijú na prípravu expozície, ktorej slávnostné otvorenie je naplánované na október 2016. Prvý workshop, počas ktorého pamätníci vyrozprávajú svoje príbehy mladšej generácii sa uskutoční 26.7.2016 od 11:00 hod. v priestoroch Múzeá socialistických kuriozít v Hnúšti. Projekt je realizovaný s finančnou podporou MAS MALOHONT.

 

 

Vyšiel Slovník betliarskeho nárečia od autora Ľudovíta Jána Šomšáka

$
0
0
Vyšiel Slovník betliarskeho nárečia od autora Ľudovíta Jána Šomšáka

Furmani patrili v minulosťi medzi ďeďinskú šlechtu. Buli skúsení a múdri luďe. Choďili do sveta, velo slišeli a ešte väc viďeli, domóu nosili zvesťi o kotrié se ďelili s chlapmi v keršme pri pive a pálenke. Nerás priniésli kaďejakie veci s kotrími potem handlovali v ďeďine. Buli to tverďí, šikóvni, do sveta súci chlapi

a tiež huncúti. Tí, šuó mali dobrie vozi, kone a odvahu vozili rudu, uhlié a drevo do sveta, ale buli aj takí, šuó vozili len na sklátku v ďeďine. Rudu, uhlié, drevo a skálie vozili s troch dolín Pinkušóvkej, Palúšovskej a Šerveniého potoka. Dobre bulo, kím muóhli s vozami choďiť kolo Kriviého potoka, kaštieľa do ďeďini...". 

Práve ste si prečítali úryvok zo Slovníka betliarskeho nárečia, ktorý v týchto dňoch vydal Obecný úrad v Betliari a napísal ho Ľudovít Ján Šomšák. Betliarsky rodák, ktorý dnes žije v Košiciach. Je to už jeho druhá zaujímavá kniha, ktorá približuje súčasníkom minulosť predkov pre ich zachovanie budúcim generáciám. V úvode slovníka starosta obce Ľudovít Zatroch, o.i., napísal: " Mnohé slová a slovné spojenia sa dnes už nepoužívajú, mnohé v obmenenej podobe s pretrvávajúcimi nárečovými prvkami sú stále živé v našej hovorovej reči... Pre nás súčasníkov je betliarske nárečie v zachovanej písomnej podobe bohatstvom ducha našich predkov , svedectvom o ich živote a jazykovej vybavenosti."

bet Slovník betliarskeho nárečiaAutor si dal záležať na tom, aby nárečie jeho rodnej obce aj v tomto čase, keď sa pomaly aj ono stráca v prostredí s dominujúcim používaním úradného jazyka, bolo čo najbližšie k pôvodnému. Svedčí o tom 96 strán venovaných abecedne usporiadanému bohatstvu rôznych slov z Betliara. Pre ilustráciu si pripomeňme niektoré nárečové slová aj s uvedením ich významu v spisovnom jazyku:

  biél - bil, 
bincať - objímať (detsky) 
blanšärik - tanierik 
boruóvnice - čučoriedky, 
bozať - lízať 
gelender - zábradlie pri ceste             
gorgolovať - kloktať 
horúševa - horúčava 
môrenka - mrkva 
nabriznúť - skysnúť                                                                                    
    

naspáret - podpichovať 
na zatkoch – za záhradami 
porušenstvo - testament 
potiesk – lopata na vkladanie chleba do pece 
prependikel - kyvadlové hodiny 
šerkotka - hrkálka 
šnoptichla - vreckovka 
uón - on 
záverläki - zemiakové múčne jedlo poliate slaninou,                                       cibuľkou,bryndzou, tvarohom 
zrešeťení - bútlľavý, práchnivý

Slovník betliarskeho nárečia, ktorého autorom je Ľudovít Ján Šomšák, je vhodným doplnením tých niekoľkých slovníkov, ktoré v tomto gemerskom regióne doteraz vyšli. Potvrdzujúc jeho slová, ktoré vyjadril krátkym textom na obálke knižky, slovník má populárno náučný charakter anemá ambíciu byť jazykovedným dielom. Čitateľovi však autor predkladá svedomito zakomponovanú zbierku toho, čo v Betliari v minulosti, ale i v súčasnosti ľudí spájalo nielen podľa oblečenia, ale najmä podľa reči. Slovník ponúka svojmu čitateľovi množstvo dôkazov toho, aký názor na nárečia mali niektorí naši jazykovedci, ako ono tvorilo, či vzájomne diferencovalo medzi jednotlivmi gemerskými obcami a to aj podľa regiónov, údolí, či katastrálnych území v tomto regióne. Pre svoju veľkosť sa hodí aj do vrecka obleku. Slovník má 128 strán s grafickou obálkou, ktorú navrhol Mgr. Svetozár Šomšák. O tlač sa postaral PRINT4U, s.r.o. Slovníku želáme veľa čitateľov a dúfame, že bude príkladom pre zostavovanie slovníkov nárečí ďalších obcí nielen horného Gemera.

MG - od 

 

 

Olympijské skoky Danky a Janky Velďákových z Pače do Ria de Janeiro

$
0
0
Olympijské skoky Danky a Janky Velďákových z Pače do Ria de Janeiro

Medzi 52 športovcami, ktorí si vybojovali účasť na Hrách 31. Olympiády v Rio de Janeiro (od 5. do 21. augusta 2016) sú aj dve rodáčky z horného Gemera, dvojičky Danka a Janka Velďákové. Zúčastnili sa aj prijatia olympionikov u prezidenta SR Andreja Kisku 23. júla t. r., počas ktorého za všetkých športovcov formulku olympijského sľubu

olym rio 2predniesli lukostrelkyňa Alexandra Longová a športový strelec Pavol Kopp. Na slávnostnej ceremónii sa zúčastnilo 26 športovcov, z toho sedem atlétov, jeden cestný cyklista, jedna športová gymnastka, traja reprezentanti v rýchlostnej kanoistike, piati vodní slalomári, jedna lukostrelkyňa, jeden plavec, traja stolní tenisti, dvaja športoví strelci, jedna tenistka a jeden vzpierač. Naše atlétky skokanky sa zúčastnia olympiády už po tretíkrát a zaiste by si radi priniesli okrem pekného športového zážitku aj kovy najcennejšie. Budeme im nielen u nás na Gemeri držať palce, aby sa im na súťažení darilo a aj keď kovy z ich disciplín možno pripadnú iným športovkyniam, budeme na ne hrdí, že nás vzorne reprezentovali. Naše olympioničky majú v rodnom liste ako rodisko napísanú Rožňavu, ale svoje detstvo prežili v malej dedinke Pača, ktorá sa nachádza za hradom Krásna Hôrka a štartujú za Duklu Banská Bystrica. Danka súťaží v trojskoku a Janka v skoku do diaľky.
Tak, veľa šťastia, dievčatá!

MG -od

 

 

Prvenstvo na futbalovom turnaji v Rakovnici patrí Baníku Rožňavské Bystré

$
0
0
Prvenstvo na futbalovom turnaji v Rakovnici patrí Baníku Rožňavské Bystré

Futbalový klub Baník Rakovnica, účastník II. triedy okresného majstrovstva, zorganizoval v nedeľu 24. júla 2016 popoludní futbalový turnaj Memoriál Jána Hlaváča a Jána Kožára. Turnaja sa zúčastnili dvaja účastníci I. triedy Baník Rožňavské Bystré a OTJ Honce a dva kluby II. triedy - Baník Štítnik a domáci oddiel

Baník Rakovnica. Za pekného a teplého počasia na turnaj sa prišlo pozrieť asi stovka divákov, ktorí videli 4 zápasy. V prvom sa stretol Baník Rožňavské Bystré s Baníkom Štítnik. Bystrania sice nastúpili v slabšom zložení a Štítničania im boli dôstojným súperom, ale víťazstvo v pomere 3:1 si vybojovali hráči Bystrého. Do druhého zápasu nastúpil Baník Rakovnica proti OTJ Honce. Hončania začali veľmi dobre. Vyhrávali už 2:0, ale potom Rakovničania do konca zápasu hru i stav vyrovnali na 2:2. Podľa pravidiel sa o postupujúcom potom rozhodovalo kopaním pokutových kopov. V nich zvíťazili Hončania a postúpili do finále turnaja. V súboji  o tretie miesto po krátkej prestávke nastúpil Baník Štítnik s Baníkom Rakovnica. Výsledok zápasu vyznel v prospech Štítničanov v pomere 4:1 a obsadili 3. miesto. Nakoniec v rozhodujúcom stretutí hrali víťazné mužstvá 1. a 2. kola: Baník  Rožňavské Bystré a OTJ Honce. Zápas sa skončil vysoko 7:1 v prospech Bystranov a tým obsadili aj 1. miesto v turnaji. Vo finále turnaja využili Bystrania takmer všetkých svojich registrovaných hráčov a prekonali súpera, ktorí im nerobil takmer žiaden odpor. 

MG od

 

 

V druhom kole Slovnaft cupu MFK Rožňava doma privíta MŠK Žilinu

$
0
0
Futbalisti MFK Rožňava pre pohárovým zápasom na ihrisku v Dobšinej.

Prvé kolo futbalového 48. ročníka Slovenského pohára – Slovnaft Cupu sa rozbehlo niekoľkými zápasmi v sobotu 23. júla 2016. Pre náš región však bola zaujímavejšia nedeľa 24. Júla, kedy do vylučovacích súbojov sa zapojilo i niekoľko futbalových mužstiev nášho regiónu. Na hornom Gemeri to bol predovšetkým súboj MFK Dobšiná a MFK Rožňava.

kovacs filip mfkroznavaV zápase sa podľa pravidiel stretlo mužstvo účastníka V. ligy na domácom ihrisku s účastníkom IV. ligy. Podľa očakávania sa na ihrisku potvrdila vyššia kvalita hostí, ktorí v Dobšinej zvíťazili jednoznačne 5:2. Polčas 3:1. Zaujímavosťou stretnutia bolo, že jako prví sa ujali domáci vlastným gólom Rožňavčana Z. Breuera už v 10. minúte. Aj posledný gól padol do rožňavskej siete a to v 87. min., ale hráčom už bol Dobšinčan Martinko, ktorý však už iba skorigoval výsledok. V pohárovom stretnutí sa strelecky zaskvel útočník Rožňavy Filip Kovács, ktorý skóroval trikrát a patril v 1. kole medzi štyroch najlepších strelcov Slovnaft Cupu. Po jednom góly pridali ešte Ákos Lippai a Jaroslav Figúr. Rozhodovali P. Béreš - R. Drenko, P. Gonos. Delegátom stretnutia sa prezentoval M. Koščák. Zápas sledovalo asi 350 divákov.
Zostavy:
MFK Dobšiná: P. BREUER - M. MARTINKO, P. HUTNÍK, J. BARNÁK, A. GALLO (C), M. MAJERČÁK, P. REVAY, J. ROCHL (71. Min. M. Poliak), M. PUTNOCKÝ, M. DUDRA (77. Min. J. Hutník), M. STRELKA (46. min. R. Gotthardt),.
MFK Rožňava: Š. MIŠINA - J. ĎURÍČEK, M. GERE, Z. BREUER, M. RÓTH (79. Min. R. Kudela), L. STRELKA,(C) PAVOL GERE, L. DROBŇÁK (54. Min. P. Husár), Á. LIPPAI, F. KOVÁCS (85. Min. P. Sappanoš), J. FIGÚR.
Rožňavčania v druhom kole nastúpia 27. júla t.r. na domácom ihrisku proti ťažkému súperovi, ktorým je MŠK Žilina, účastník najvyššej slovenskej futbalovej súťaže. Momentálne sa drží v tabuľke bez prehry na 2. mieste. Bude to zrejme veľký sviatok rožňavského futbalu i celého Gemera, keďže tento región nemá v najvyšej súťaži žiadneho zástupcu už niekoľko dlhých rokov. (Naposledy Taurus Rimavská Sobota.)

Ostatné výsledky vybraných zápasov mužstiev z Gemera:

Iskra Hnúšťa - Sklotatran Poltár 1:0 (1:0). Gól. M. Šaliga.

FK Jesenské - ŠK Vinica 0:0. Na pokutové kopy 3:4. Postupuje Vinica.

FK CSM TisovecTornaľa 3:2 (1:2). G: J. Dacho 2 (oba z PK), S.Masár - Zs. Balog, G. Farkaš.

ŠK Selce – MFK Revúca 3:0 (2:0). G: F. Koctúr 2, M. Mesík.

OFK Radzovce – MFK Nová Baňa 1:4 (1:1). G: T. Felso – R. Hanák a AŠiráň po 2.

OFK Olováry - ŠK Novohrad Lučenec 0:0 Na PK postupuje Lučenec.

MG od

 

Čiernolehotskí matičiari v Drienčanoch navštívili program Dedina ožíva 2016

$
0
0
Čiernolehotskí matičiari v Drienčanoch navštívili program Dedina ožíva 2016

Ešte v januári Miestny odbor Matice slovenskej v Čiernej Lehote si naplánoval aktivitu „Po stopách Pavla Emanuela Dobšinského“. A tak sme trpezlivo čakali na júl, kedy Drienčany, posledné pôsobisko Dobšinského, ožívajú rozprávkami, hudbou, spevom, dobrým jedlom a čo je najdôležitejšie - dobrými ľuďmi.

Ráno 23.7.2016 sme v Čiernej Lehote nasadli na autobus a dobre naladení sme šťastne docestovali do Drienčan. Program sme nemali stanovený nejako spoločne, povedali sme si čo, kde a kedy je a každý účastník si mohol vybrať. Skupinky sme sa navzájom stretávali:

O 9,00 hod na slávnostnom otvorení, kde za zvukov fujary starosta obce P. Švoňava všetkých privítal a poprial krásne prežitý deň.

O 10,00 hod na fare, kde miestny pán farár so spevokolom pozdravili krátkym programom a príhovorom tento deň. Tu sme sa zdržali dlhšie, prezreli sme si expozíciu – prierez životom a tvorbou Dobšinského je podaný pútavo a zrozumiteľne. Celá realizácia bola financovaná z projektu, ktorý rozbehla pani Gregorčoková. Tiež sme sa potúlali v bludisku, kde sú na stenách úryvky z rozprávok Dobšinského (ak sme náhodou neuhádli, stačilo zodvihnúť tabuľku a názov rozprávky sme si mohli prečítať). Cestou k slnečným hodinám sme obdivovali rozostavanú kolkáreň, no činia sa títo obyvatelia Drienčan, každý rok nás niečím novým prekvapia. Tento napríklad aj tým, že tesne pred podujatím sa začali uvoľňovať drevené kazety na strope kostola a tak sme si kostol mohli pozrieť tak na vlastné riziko, no prehliadka stála zato, lebo tento kostol dostavaný v r. 1773 je unikátny a iste sa oplatí zohnať financie na jeho obnovu.

O 11,00 hod sme popočúvali kokavských heligonkárov, Muzičku a Malých tanečníkov - tu je potenciál zachovávania nášho kultúrneho bohatstva.

O 14,00 hod nás Gemerčanov usporiadatelia milo prekvapili zmenou programu - namiesto FS Kýčera z Čierneho Balogu nám svoj rezký a temperamentný program ponúkli tanečníci a speváčky FS Stromíš z Vlachova, potešili. No a pán Ambróz s ĽH Borievka na záver jednoducho nemal konkurenciu. Jeho piesne diváci poznali a keď pri poslednej z nich „Na Kráľovej holi“ sa diváci postavili a spoločne spievali, boli sme dojatí a hrdí.

Po celý čas sme mali možnosť v desiatich dvoroch ochutnať „všakovakie dobroty“ a okoštovať aj nejakú tú ovocnú produkciu miestnych páleníc. Po ulici špacírovali „Dlhý, Široký a Bystrozraký“ a k dobrej nálade iste prispelo aj množstvo cien v tombole. A kúpou drobností sme podporili podnikateľov, ktorí tu mali rozložené stánky.

Vydržali sme do večera, spokojní, plní zážitkov a dojmov zo stretnutí so zaujímavými osobami, sme sa vracali domov, Ďakujeme Ivovi Zacharovi, vodičovi autobusu za bezpečnú jazdu a trpezlivosť, pani Márii Jakobejovej, predsedníčke KD a Jednoty dôchodcov za pomoc pri organizovaní a všetkým cestujúcim za účasť, boli ste disciplinovaní.

Darina Figúrová, predsedníčka MO MS

FOTO: Štefan Majerčák, Vklachovo 

V DRIENČANOCH SA PREZENTOVALA AJ FsK STROMÍŠ Z VLACHOVA:

 {oziogallery 459}

 


Vôňu sena a melódie gemerských trávnic priviezol súbor Gemer z Dobšinej na dvor Domu gemerskej kultúry

$
0
0
Vôňu sena a melódie gemerských trávnic priviezol súbor Gemer z Dobšinej na dvor Domu gemerskej kultúry

Vôňa sena a melódie gemerských trávnic sa vznášali večer, 20.7.2016 ponad dvor Gemerského osvetového strediska v Rožňave. Diváci sa spolu s členmi folklórneho súboru Gemer z Dobšinej preniesli na horské gemerské lúky a zaspomínali na časy nie tak dávno „S chovom oviec a dobytka, tak typickým pre horný

Gemer, je úzko spojená aj povinnosť zabezpečiť dostatok krmiva na zimu. A tak naši gazdovia od polovice júna, najčastejšie však až po Jáne, začali kosiť chotárne lúky. Chlapi v bielych košeliach, kalapoch a s fajkami zapekačkami v ústach, aby ich muchy a kadejaký hmyz neotravoval, začínali kosiť už za svitania, lebo - za rána za rosy, najlepšie sa kosí“ povedala nám Dana Lacková z Gemerského osvetového strediska. Kosením a hrabaním žila celá dedina, lebo od množstva nachystaného sena závisel osud nielen oviec a statku, ale aj celých rodín. 
Dnes je kosenie spojené s hukotom kosačiek a vôňa sena prekrytá benzínom. Prastará krása v kose a hrabliach zakliata však potešila zmysly divákov a z dvora Domu tradičnej kultúry Gemera odchádzali títo už po zotmení naplnení krásou a hrdosťou na našu dedovizeň.
Podujatie Gemerského osvetového strediska v Rožňave bolo podporené z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia.
Daniela Lacková

 {oziogallery 461}

 

Šestnásty okresný turistický zraz seniorov okresu Revúca bol v Tornali

$
0
0
Šestnásty okresný turistický zraz seniorov okresu Revúca bol v Tornali

Šestnásty okresný turistický zraz seniorov revúckeho okresu sa uskutočnil 30. júna 2016 v Tornali s garanciou Regionálneho združenia miest a obcí Stredný Gemer a s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja. Popri Okresnej organizácii JDS v Revúcej boli organizátormi, Mesto Tornaľa a hlavne ZO JDS v Tornali.

Turistické zrazy seniorov revúckeho okresu sa už tradične konajú vždy v inej lokalite okresu. Seniori tak majú možnosť oboznámiť sa s historickými pamiatkami a krásnou prírodou Gemera. V tomto roku sme však po druhýkrát zorganizovali po 12 rokoch OTZS v Tornali, na ktorý si mnohí seniori spomínajú.

Takmer 240 seniorov – účastníkov tohtoročného turistického zrazu zaplnilo kinosálu MsKS v Tornali, kde sa konalo jeho otvorenie. Predseda ZO JDS v Tornali Arpád Schwartz privítal prednostu MsÚ Mesta Tornaľa Mgr. Ladislava Nagya, poslanca mestského zastupiteľstva Roberta Legáta a všetkých účastníkov 16. OTZS. Predsedníčka OO JDS v Revúcej Mgr. Zuzana Homoliaková privítala hostí a všetkých seniorov – účastníkov turistického zrazu. Pripomenula, aby si turistické trasy seniori zvolili podľa svojich fyzických možností, popriala všetkým, aby prežili pekný deň a na dnešné podujatie si odniesli pekné spomienky. Prítomných pozdravil prednosta MsÚ Mgr. Ladislav Nagy vyzdvihol aktivitu seniorov a súdržnosť pri plnení seniorského motta: „Žiadny liek nenahradí pohyb, ale pohyb nahradí každý liek.“ Zaželal im pekné zážitky a pohodu na turistických trasách. Prítomných oboznámil s ďalším programom turistického zrazu predseda ZO JDS pán Arpád Schwartz. S turistickými trasami a ich náročnosťou oboznámil člen predsedníctva OO JDS Ing. Jozef Krušina, všetkým poprial správnu voľbu trasy a pekný deň.

Približne jedna tretina prítomných seniorov absolvovala trasu v meste Tornaľa - návštevu katolíckeho kostola, evanjelického kostola, reformovaného kostola, kde im boli podané zaujímavé výklady a potom posedenie v klube dôchodcov s malým občerstvením. Dve trasy mali spoločný cieľ z MsKS cez park Zoltánku ku žriedlu Gemerky, kde bol podaný výklad o vzniku spoločnosti Gemerské žriedla s.r.o. Pokračovali prechádzkou po hrádzi Slanej do obce Gemer k soche kráľa Mateja Korvína, kde seniorov privítal a pozdravil starosta obce Zoltán Jankošík a so slávnou históriou Obce Gemer a okolia Tornale oboznámila pracovníčka obecného úradu. Následne navštívili evanjelický kostol a sochu Cinka panny v obci. Príjemné posedenie s občerstvením v kultúrnom dome pripravili zamestnanci obecného úradu Gemer. Časť seniorov sa vrátila do Tornale autobusom a ďalší sa vracali späť po trase peši. 

Po absolvovaní vybranej turistickej obdržali seniori účastnícky list a odobrali sa na chutný obed v školskej jedálni Základnej školy s maďarským vyučovacím jazykom na Mierovej ulici v Tornali, ktorá vyšla seniorom v ústrety a poskytla im svoje priestory. Po dobrom obede pokračovalo posedenie pri káve, vínku a zákuskoch, ktoré napiekli členky ZO JDS z Tornale, Hucína, Gemerského Sadu, Mokrej Lúky a Revúcej. O dobrú náladu sa postaral disjockey Vojtech Bíro. Dá sa povedať, že cieľ turistického zrazu sme naplnili a všetci prítomní sa už teraz tešia na budúce športové aktivity.

Na záver sa chceme poďakovať za finančné a materiálne dary všetkým sponzorom, fyzickým osobám i podnikateľským subjektom, ktorých sme zverejnili na ĎAKOVNEJ TABULI. Poďakovanie patrí všetkým ktorí sa podieľali na zabezpečení 16. OTZS, najmä organizátorom ZO JDS Tornaľa pod vedením predsedu Arpáda Schwartza a Emila Polyáka tak za výber zaujímavých pamätihodností a objektov na turistických trasách, ako aj za zabezpečenie príjemného posedenia po ich absolvovaní. Poďakovanie patrí i členom predsedníctva OO JDS Revúca. Ďakujeme za organizačné zabezpečenie OTZS Mgr. Anne Szogedi, primátorke mesta, starostovi obce Gemer Zoltánovi Jankošíkovi a riaditeľke ZŠ Mgr. Nagyovej.
Ďakujeme všetkým, ktorí svojou pomocou umožňujú seniorom takéto a podobné stretnutia s priateľmi.

Zuzana Homoliaková

 {oziogallery 462}

 

Devätnásty ročník Memoriálu Ericha Vysokého a Mgr. Jána Lukáča vyhrala domáca Vyšná Slaná

$
0
0
Devätnásty ročník Memoriálu Ericha Vysokého a Mgr. Jána Lukáča vyhrala domáca Vyšná Slaná

V sobotu 23.7. 2016 sa na futbalovom ihrisku vo Vyšnej Slanej konal tradičný futbalový turnaj Memoriál Ericha Vysokého a Mgr. Jána Lukáča. Turnaja sa zúčastnili okrem domáceho mužstva OFK Vyšná Slaná aj TJ FO Vlachovo – účastník 1. triedy, MFK Dobšiná – účastník V. ligy K – G a ŠK Bastav Revúca –

Revúčka – účastník 1. triedy ObFZ Rimavská Sobota. Pripravené bolo aj občerstvenie a tombola. Diváci mali možnosť vidieť mladých hráčov (MFK Dobšiná), ale aj starších skúsených hráčov (domáci – Lindák, Barnák, Dobšiná – J. Strelka, Smrek, Revúčka – Čatlóš, Vlachovo - Ogurčák). Zaujímavosťou bolo, že za Vlachovo nastúpili aj hráči Betliara Ďuriček, Arvay, Ivanko a Cirbus.

1. zápas Vyšná Slaná - Vlachovo 3:3, na penalty 4:3. Rozhodoval: Lukáš Gyenes

Domáci mali prevahu a dostali sa do dvojgólového vedenia. Potom sa hralo medzi oboma šestnástkami. Lindák vyrazil strelu hráča súpera. Barnák mal prienik po ľavej strane. Prienik súpera zastavil A. Rogos. Lindák kryl center Brondoša z pravej strany. Vlachovo malo útočnú akciu po pravej strane. Následne malo v závere polčasu prevahu: zahrávalo 2 priame kopy (jeden zahrával Marciš), ktoré zneškodnil Lindák. Po rohu bol odpískaný polčas.
V úvode druhého polčasu bola hra vyrovnaná. Nový brankár domácich Balúch kryl center Marciša. Vlachovo znížilo po akcii Marciša po pravej strane. Domáci na to odpovedali akciou zakončenou nepresnou strelou Zabrela a prienikom M. Galla. Vlachovo však bolo v zakončení efektívnejšie a Marciš po strele z priameho kopu vyrovnal, 2:2. Domáci útočili, P. Rogosov center však Pitoňák kryl. Ďalšiu možnosť mal Barnák, ale jeho strela bola nepresná. Zabrel mal prienik po pravej strane. Následne domáci získali v strede poľa prevahu. V poslednej chvíli obranca Vlachova zblokoval gólovú strelu. Po rohu domácich opäť obranca Vlachova vykopával loptu z bránkovej čiary. Po faule Ivana Galla nasledoval priamy kop. Strela Filipa Galla bola nepresná. Z ojedinelej akcie sa však Vlachovo dostalo do vedenia. Ivan Gallo v 63. minúte strelou k žrdi dostal Vlachovo do vedenia 2:3. Neskôr bol odpískaný nepriamy kop za zdržiavanie hry brankára Pitoňáka. Barnákovo zakončenie bolo nepresné. Vyšná Slaná mala akciu na pravej strane, nasledoval roh. K odrazenej lopte sa dostal Barnák a v 66. minúte vyrovnal 3:3. Pitoňák neskôr vyrážal strelu domáceho hráča. Po útoku domácich vľavo bol zahrávaný priamy kop P. Rogosom, Pitoňák jeho strelu kryl. Vlachovo malo iba akciu Marciša vpravo. Zápas skončil remízou a nasledovali penalty. Prví začali domáci, brankár domácich Lindák nepremenil. V ďalších sa už domáci nemýlili, pričom Lindák kryl dve strely a preto penalty skončili 4:3.

2. zápas Dobšiná – Revúčka 3:0. Rozhodoval Patrik Gonos

V hre oboch celkov boli nepresnosti a hrali aj opatrne. Prvú streleckú možnosť mala Dobšiná. Následne Revúčka odpovedala protiútokom. Brankár Dobšinej Breuer boxoval roh Revúčky. Na druhej strane bol prienik Martinka zastavený a nasledoval roh. Revúčka mala prevahu, ale do brejku sa dostala Dobšiná, ktorá ho však úspešne nezakončila. Ďalšiu šanca mala Revúčka po samostatnom nájazde, ktorý nepremenila. Dobšiná zahrávala roh sprava, Smrekova hlavička išla však nad súperovu bránku. Neskôr išlo opäť Smrekovo zakončenie nad bránku súpera. Obranca Revay mal prienik po ľavej strane. Po Smrekovom prieniku nasledoval roh, ktorý boxoval brankár Revúčky. Po chybe brankára Revúčky sa Dobšiná dostala vedenia 1:0, 20. minúta. Revúčka mala nepresnú strelu zo 14. metrov. Za Dobšinú bol aktívny Martinko, ktorý ohrozil súperovho brankára dvakrát. Revúčka zahrávala roh sprava. V závere polčasu mala Revúčka brejk po strate lopty Júliusa Strelku.
Druhý polčas začala Dobšiná náporom. Po prihrávke A. Galla Smrek z nájazdu prekonal brankára Revúčky, 2:0. Ďalší nájazd Ivana Smreka brankár Revúčky zneškodnil. Nový brankár Dobšinej Potočný vyrazil strelu Adriána Čatlóša. Na druhej strane musel brankár Revúčky zasahovať po strele hráča Dobšinej. Po faule pravého obrancu Revúčky na hráča Dobšinej nasledovala penalta, ktorú Dobšiná premenila, 3:0. Revúčka začala útočiť. Potočný vyrazil dve strely súpera. Po faule na ľavého útočníka Revúčky nasledovala penalta. Strela hráča Revúčky bola nepresná. Dobšiná sa dostala do brejku – A. Gallo avšak jeho finálnu prihrávku odkopol obranca. Nájazd A. Galla zneškodnil brankár Revúčky. Skóre mohol zvýšiť aj Smrek, ale jeho nájazd zneškodnil brankár súpera. Strelu z diaľky Potočný kryl.
Ďalšiu strelu z ľavej strany opäť vyrazil. Dobšiná odpovedala po dvoch akciách. Strela A. Galla bola nepresná a rovnako nebol premenený aj samostatný nájazd. Fatálnu chybu J. Hutníka v obrane Revúčka nepotrestala. V závere mala šancu Dobšiná po brejku, ale zakončenie bolo nepresné.

Zápas o 3. miesto Vlachovo – Revúčka 1:2. Rozhodoval: Lukáš Gyenes

Základná zostava Vlachova v tomto zápase: Pitoňák – Gallo, Ogurčák, Hricko, Brondoš – Valko, Ďuriček, Arvay, Ivanko – Rupp, Marián Marciš.
Hra bola v úvode zápasu vyrovnaná, Hrickovu strelu brankár kryl, brejk Revúčky bol zastavený faulom. Ivanko nepremenil brejk, pre zranenie odstúpil z hry. Nahradil ho Cirbus. Pitoňák musel riešiť situáciu včasným vybehnutím. Revúčka zahrávala roh sprava, Brondoš mal brejk vpravo. Vlachovo získalo prevahu v strede poľa. Po centri Ďuričeka nasledoval roh. Hlavičku hráča Vlachova kryl brankár. Na druhej strane Revúčka zahrávala roh sprava. Ďalšiu šancu Revúčky zmaril Marciš. Po rohu bola hlavička hráča Revúčky nepresná. Obranca Gallo mal prienik po ľavej strane. Prišla fáza, keď mužstvá mali nepresnosti vo finálnej fáze. Strelu z 20 metrov kryl Pitoňák. Vlachovo rozvinulo akciu Arvay – Marciš, ale nebezpečná nebola. Na druhej strane mal Čatlóš nepresnú strelu. Po brejku Vlachova na pravej strane Marciš krížnou strelou skóroval 1:0. Revúčku to nezlomilo. Po rozohraní a dlhej prihrávke od pravého obrancu bol faulovaný útočník brankárom Pitoňákom a nasledoval pokutový kop, ktorý tentokrát Revúčka premenila.1:1. V závere polčasu malo Vlachovo prevahu, strela Marciša bola zblokovaná a následný roh Ruppa brankár vyboxoval.
Nasledujúci priebeh bol vyrovnaný. Center z ľavej strany kryl Pitoňák. Ruppova strela z priameho kopu bola nepresná. Brejk Čatlóša bol zastavený faulom. Strela Arvaya zblízka bola zblokovaná. Brankár Revúčky kryl strelu Ruppa, rovnako chytil aj ďalšie 2 strely. Na druhej strane po priamom kope Čatlóša nasledoval roh. Zahrával ho Čatlóš a hráč Revúčky po centri na bližšiu žrď skóroval. 1:2. Hricko mal nepresnú strelu z diaľky. Hráč Revúčky nastrelil žrd po strele z 20 metrov. Roh zľava zahrával Čatlóš. Marcišovu strelu vyrazil brankár na roh. Brvno nastrelil Arvay. Revúčka nepremenila samostatný nájazd z ľavej strany. Vlachovo si vytvorilo záverečný tlak: Marcišova strela zo 7 metrov bola nepresná, Ďuričekovu strelu brankár vyrazil a Cirbusovu strelu brankár kryl.

Finále Vyšná Slaná – Dobšiná 7:1. Rozhodoval Patrik Gonos

Prvú akciu mali domáci, po prieniku Barnáka nasledoval roh zľava. Hralo sa medzi oboma šestnástkami bez vážnejšej šance. Ojedinelú šancu mal Martinko po brejku, avšak jeho strela rozvlnila iba bočnú sieť. Vyšná Slaná začala útočiť, dve strely F. Galla Breuer vyrazil. Na druhej strane Lindák vyrazil Martinkovu strelu. Vyšná Slaná mala nevydarený brejk po ľavej strane. V 20. minúte po centri Kuzmu sprava Šimon skóroval, 1:0. V 22. minúte opäť po rovnakej spolupráci bolo 2:0. Center hráča Dobšinej takmer skončil v bráne Vyšnej Slanej. Šimon mal brejk po pravej strane. Vyšná Slaná viackrát ohrozila Breuera. Dobšiná zahrávala dva rohy zľava a mala aj nepresnú strelu. Najväčšiu šancu mala Dobšiná po akcii Martinka, ktorú zakončoval J. Hutník, ktorý trafil iba žrď.
Do druhého polčasu mužstvá nastúpili s novými brankármi: Lindáka striedal Balúch a Breuera Potočný. V 5. minúte 2. polčasu po prihrávke Kuzmu skóroval ľavý útočník domácich, 3:0. Po centri zľava skóroval domáci hráč Poliak, 4:0. Balúch kryl center zľava.
Po akcii vpravo Dobšiná znížila, 4:1. Po faule na M. Galla nasledoval priamy kop, strela domácich bola nepresná. Ďalšia strela domácich z 20 metrov bola nepresná. Martinkova strela po prieniku bola nepresná. Na druhej strane bola Zabrelova strela po úniku nepresná. Potočný kryl center zľava. Priamy kop z diaľky kryl Potočný. Dobšiná zväčša bránila, raz sa však dostala do brejku. Po kľučkách A. Galla nasledovala nepresná strela. Dobšiná si strelila vlastný gól, keď odkop hráča z diaľky preloboval brankára. 5:1. Kuzmovu strelu Potočný kryl, rovnako aj ďalší brejk domácich a aj Poliakovu strelu. M. Barnák po prihrávke J. Barnáka nastrelil žrď. Kuzmova strela bola zblokovaná. Strela Kuzmu z ťažkého uhla skončila v sieti, 6:1. Po prihrávke Kuzmu ďalší hráč domácich skóroval, 7:1 čím uzavrel stav zápasu.
Text a fotografie Ing. Štefan Tomášik

{oziogallery 463}

 

 

Príležitosť pre malých gazdov, pestovateľov a domácich výrobcov bezplatne využívať služby internetovej tržnice

$
0
0
Príležitosť pre malých gazdov, pestovateľov a domácich výrobcov bezplatne využívať služby internetovej tržnice

Z občianskeho združenia Gemerské grúne sme prijali informáciu s ktorou sa chceme s vami podeliť. Toto OZ prevádzkuje projekt Farmička.sk. Ide o neziskový projekt, ktorý by mal pomôcť ľuďom, gazdom, farmárom v regiónoch nájsť si nových zákazníkov a vylepšiť tak svoje príjmy a tiež napomôcť tak udržať život na vidieku. Keďže vidíme v ich zámere osožnú pomoc, radi príspevok uverejňujeme. 

Záujemcovia o kvalitné domáce potraviny zo všetkých regiónov Slovenska, ako aj ich výrobcovia, môžu bezplatne využívať služby internetovej tržnice Farmička.sk. Práve pre malých gazdov, pestovateľov a domácich výrobcov je určený internetový portál farmicka.sk, kde môžu ľahko ponúknuť ich vlastné výrobky spotrebiteľom po celom Slovensku. Naopak spotrebiteľ získa možnosť prístupu k chutným a zdravým potravinám zo slovenských miest a obcií.

Jeden zo zakladateľov Farmička.sk Jaroslav Hric hovorí: „Veľmi sa mi páči ako si napríklad Švajčiari alebo Rakúšania dokážu vážiť svoje produkty. Výrobky malých farmárov a ich rôzne špeciality nepovažujú za produkt nižšej kvality ako v obchode, ale práve naopak, sú zákazníkmi vyhľadávané, pretože sú nielen pekne zabalené, ale najmä chutné a často aj s informáciou ako produkt vznikol a akú má tradíciu. Prečo niečo také nefunguje na Slovensku?“
Farmička.sk je internetová tržnica venovaná inzercii všetkého čo s vidiekom a gazdovaním súvisí – predovšetkým ovocia, zeleniny, rôznych druhov jedla a nápojov a aj remeselných výrobkov, zvierat a služieb. Pridávanie ponúk je bezplatné, po vyplnení niekoľkých povinných polí sa ponuka automaticky zobrazí pod kategóriou, ktorú predajca zvolil.
Záujemca o  produkt či službu môže predajcu kontaktovať buď telefonicky alebo prostredníctvom jednoduchého formulára na stránke. Farmička.sk by nemala byť len o predaji, ale mala by byť aj ľuďoch a komunite, ktorá zdieľa podobné hodnoty. Na stránke tak nájdete aj pozvania na zaujímavé podujatia v regiónoch
a články o gastronomických a regionálnych zaujímavostiach.
Ing. Jaroslav Hric

 

Pozvanie na 43. Gemerský folklórny festival do Rejdovej

$
0
0
Pozvanie na 43. Gemerský folklórny festival do Rejdovej

Gemerské osvetové stredisko v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja a obec Rejdová vás srdečne pozývajú v dňoch 19. a 20. augusta „na Rejdovú 2016“ - 43. Gemerský folklórny festival.
„Pre návštevníkov nášho najväčšieho folklórneho podujatia sme pripravili

bohatý a pestrý program, scénických i nescénických foriem v obci i amfiteátri. Gemerské a hosťujúce súbory a skupiny ponúknu to najlepšie zo svojich repertoárov a v rejdovských dvoroch si tiež každý príde na svoje,“ uviedla Mária Ferenczová z Gemerského osvetového strediska v Rožňave.

Vo štvrtok, 18. augusta sa v okresnom meste uskutoční Živá pozvánka na Gemerský folklórny festival s rožňavskými súbormi Dubina a Haviarik. V piatok slávnostne vyzdobená Rejdová privíta prvých účastníkov a domáci im okrem dobrej nálady ponúknu aj niečo z tradičnej kuchyne. Služby Božie za uchovanie tradícií v hornom Gemeri, v miestnom kostole Svätého Michala Archanjela, umocní svojím vystúpením známa speváčka Anka Servická z Prešova. V priestoroch miestnej fary sprístupní Banícke múzeum v Rožňave výstavu zo svojich zbierok „Pastierstvo na Gemeri ...“ Na malej scéne o 18-tej hodine organizátori podujatia slávnostne otvoria 43. Gemerský folklórny festival a ďalej už bude javisko patriť domácim i hosťujúcim kolektívom. Uvedú ho mladí muzikanti, ktorí celý týždeň cvičili, aby sa zdokonalili v hre na ľudových nástrojoch. Program „Ďakovanka zo serca“ bude venovaný tohtoročným jubilantom, nositeľom tradičnej ľudovej kultúry, vďaka ktorým sa uchovali naše gemerské zvyky, piesne a tance.

Zo vzácnych hostí to budú Anka Servická s ľudovou hudbou Dribna z Prešova a folklórna skupina zo susedného Telgártu. Zahraničný hosťujúci súbor - Zespół Regionálny Koniaków z Poľska priblíži hudbu, spev a tanec goralov spod Sliezskych Beskýd. Mimo scény návštevníci budú mať možnosť navštíviť výstavu, priučiť sa tradičným remeslám, pochutnať si na „rejdovských pekerajoch” a vo dvore u Brehalu pozrieť tematický dokumentárny film „Zem, ktorá hľadá svoje nebo”.
Pre tých, ktorí sa chcú zabaviť bude príležitosť pri hudbe a tanci na pľaci a v hostinci.

V sobotu od skorého rána domáci chystajú dvory, remeselníci náradie, v amfiteátri gemerské kolektívy skúšajú program, na malej scéne sa pripravujú detské kolektívy a  súťaž „Uviažem si hantušok“. 
„Rejdovské dvory, súťaže, voľné účinkovanie folklórnych kolektívov, ale aj program našich najmenších folkloristov na malej scéne prilákajú na pľac priaznivcov folklóru a tradičnej kultúry, aby vychutnali úžasnú festivalovú atmosféru a spoločne sa v sprievode presunuli do amfiteátra,“ doplnila M. Ferenczová.

V Rejdovej za Hamrom – v amfiteátri, vyvrcholí program tohtoročného festivalu. Po slávnostnom otvorení, režisér programu Vôňa Gemera, Ján Lipták spoločne s folklórnymi skupinami, ľudovými hudbami a súbormi z nášho okresu a neďalekého Klenovca, načrie do bohatej studnice gemerského folklóru, ľudových zvykov a obyčají. V programovom bloku pod názvom „Prišli do nás hosté“ si návštevníci môžu vybrať z pestrej palety slovenského folklóru v podaní súborov: Barvinok z Kamienky, Liptov z Ružomberka, Starišan z Prešova a Marína zo Zvolena a tiež susedného Poľska. Pre účastníkov festivalu budú pripravené aj pozoruhodné sprievodné podujatia. Okrem obvyklého jarmoku ľudových remesiel si návštevníci môžu vyskúšať, aj vyrobiť vlastný výrobok z rôznych textilných techník v stánku Domu tradičnej kultúry Gemera, najmenší účastníci sa môžu realizovať vo výtvarnej dielničke, obec Pača sa verejnosti predstaví so zaujímavosťami zo svojej obce i ďalšie aktivity. A záver 43. Gemerského folklórneho festivalu bude tradične patriť ľudovým veseliciam na pľacu v Rejdovej.
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia Tešíme sa na všetkých priaznivcov.
Mária Ferenczová
Gemerské osvetové stredisko v Rožňave

43. GFF REJDOVÁ - plagát s programom

 

Vychádzková palica Lajosa Kossutha je v GMM predmetom mesiaca august

$
0
0
Vychádzková palica Lajosa Kossutha je v GMM predmetom mesiaca august

Z bohatého, takmer stotisícové zbierkového fondu Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote každoročne vyberáme 12 zaujímavých predmetov, ktoré postupne prezentujeme v stálej expozícii múzea. Za predmet mesiaca august bola vybraná vychádzková palica, patriaca maďarskému právnikovi a

politikovi Lajosovi Kossuthovi (1802 - 1894), ktorú môžete obdivovať od 1. do 31. augusta 2016.

kos vychádzková 2V júli roku 1905 sa do vtedajšieho Gemerského múzea v Rimavskej Sobote dostala vychádzková palica Lajosa Kossutha. Ide o kombinovanú palicu a jej zaujímavosťou je, že vo vnútri je ukrytá tenká dýka pre pocit väčšieho bezpečia.
Vychádzková palica bola na jednej strane bežným predmetom osobnej potreby, slúžiaca na podopieranie pri chôdzi a na ukazovanie, na druhej strane zbraňou v jednoduchej podobe.

V 19. storočí bolo zvykom, že muži nosili vychádzkové palice ako módny doplnok a jednu vlastnil aj Lajos Kossuth (1802 - 1894). Bol známym maďarským právnikom a politikom, bol predstaviteľom maďarského liberálneho hnutia a významnou osobnosťou počas maďarskej revolúcie v rokoch 1848 - 1849. Okolo roku 1840 žil Kossuth v Bratislave v rodine Birnstingel. Mladému Sándorovi Birnstingelovi sa zapáčila Kossuthova palica a preto mu ju daroval. Sándor palicu uschoval a neskoršie odovzdal svojmu synovu Aurélovi. Práve Aurél, ktorý žil v obci Likier (mestská časť Hnúšte), sa v roku 1905 rozhodol predmet darovať vtedajšiemu Gemerskému múzeu.

Palica je vyrobená z trstiny, jej rukoväť je oblúkovitého tvaru a pod rukoväťou sa nachádza mosadzná kosoštvorcovitá ozdoba. Palicu je možné rozložiť na dve časti a vo vnútri nájdeme 25 cm oceľovú dýku. Hrúbka palice je 2cm, celková dĺžka je 84 cm. Bola vyrobená ručne, ale jej výrobca je neznámy.
Vychádzkovú palicu maďarského právnika a politika Lajosa Kossutha môžu návštevníci vidieť v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote každýpracovný deň, od pondelka do piatka v čase od 8:00 do 16:00 a počas víkendov od 9:00 do 16:00.
Mgr. Anita Tóthová

 

Čo spôsobili silné búrky spojené s krúpami v okrese Revúca a na okolí

$
0
0
Čo spôsobili silné búrky spojené s krúpami v okrese Revúca a na okolí

Letné búrky vedia narobiť nie raz poriadne škody. Nie raz sme sa o tom presvedčili aj v našom regióne. Tak bolo aj teraz. Správy zo stredného Gemera ibsahovali aj túto informáciu: "Prívalový dážď v piatok podvečer 29. júla 2016 zaplavil v Revúcej v Banskobystrickom kraji niekoľko mestských ulíc a suterénov

domov, z ktorých momentálne hasiči odčerpávajú vodu. Naďalej neprejazdná zostáva cesta smerom do Mokrej Lúky. Po prudkom prívalom daždi je v meste Revúca vyhlásený III. povodňový stupeň, zatopených je 25 ulíc, na likvidáciu je nasadených 15 kusov hasičskej techniky s 38 príslušníkmi. Nasadených je aj deväť dobrovoľných hasičských zborov obcí," informoval ešte v ten deň o 21.00 hod. Ľuboš Virguľa, vedúci oddelenia operačného riadenia a integrovaného záchranného systému Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru Banská Bystrica. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v piatok v súvislosti so silnými búrkami spojenými s krúpami pre okres Revúca III. výstražný stupeň. Počas intenzívnych búrok spadlo v meste a jeho okolí viac ako 130 litrov zrážok na štvorcový meter. V meste okrem toho padali aj krúpy s priemerom dva centimetre." Dnes ráno sme dostali o vyčíňaní búrky niekoľko fotografií od pani Lucie Koreňovej z Múzea Prvého slovenského gymnázia v Revúcej. Jej prvé slová boli: povodeň, hôza, čierny deň múzea. Medzi fotografiami sme našli i jeden záber na Kroniku múzea a vyvolával v nás skutočnú hrôzu. 

Na sociálnej sieti napísala: Dnešný deň sa do dejín Revúcej určite zapíše... Mnohí z Vás určite zachraňovali, čo sa dalo...a bez škody a ujmy nie je ani naša jedinečná národná kultúrna pamiatka. S poľutovaním oznamujeme všetkým našim návštevníkom, že múzeum je od dnes do odvolania z technických príčin ZATVORENÉ. Ďakujeme všetkým, ktorí nám v tomto havarijnom stave pomáhali.

Informácie nezostali iba z Revúcej, ale pokračovali aj zásahmi hasičovov z Tornale, Rimavskej Soboty, Hnúšte, Brezna, Závadky nad Hronom, Banskej Bystrice, Modrého Kameňa, Lučenca, Zvolena, Krupiny, Rožňavy i príslušníkov Vojenského výcvikového centra Lešť z hasičskej stanice v Pliešovciach.

(Zdroj: teraz.sk)

Viac tu!

Z VYSIELANIA TV.JOJ

MG od

{oziogallery 464}

 

 

 


Na Dobšinskom kopci v lokalite Gugel usporiadajú 2. Majstrovstvá SR leteckých modelov

$
0
0
Na Dobšinskom kopci v lokalite Gugel usporiadajú 2. Majstrovstvá SR leteckých modelov

Slovenský modelársky zväz - Klub modelárov Hawks Brzotín usporiada v dňoch 10. - 11. septembra 2016 na Dobšinskom kopci v lokalite Gugel 2. Majstrovstvá SR ako XII. ročník Memoriál Rudolfa Andogu v kategórii F3F. Súťaž je otvorená pre všetkých modelárov SR a EU s výnimkou tých, ktorí boli zo súťaže

v predchádzajúcich rokoch vylúčení, alebo porušovali platné pravidlá KM Hawks stanovené pred súťažou. Majstrovstvo leteckých modelárov zaiste budú nielen príťažlivé aj pre divákov. Na výhodnom kopci Slovenského raja budú umocnené nielen prekrásnym výhľadom na údolie južne od neďalekej Dobšinej, ale aj prítomnosťou okolo 25 najlepších slovenských pilotov lietajúcich modelov. Uzávierka prihlášok e-mailom v písomnej forme je terminovaná do 30. augusta 2016 na adrese: stefan [bodka] andoga [zavináč] gmail [bodka] com. Súťažiť sa bude podľa platných pravidiel F3F s miestnou úpravou KM HAWKS.

MG - od 

 

Deväť netradičných dní v Banskej Štiavnici

$
0
0
Deväť netradičných dní v Banskej Štiavnici

Napísať pár slov o tohtoročnom Tábore Black&White v Banskej Štiavnici je pre mňa o čosi ťažšie ako inokedy. Štyri roky o tom istom a neopakovať sa! Osnovu článku som mala v hlave už pri ceste domov, no koľkokrát som si sadla k počítaču a začala písať, presne toľkokrát som to vzdala. A pritom som presvedčená,

že aktuálny štvrtý ročník bol doteraz najlepší.

Aký je teda tento „čierno-biely tábor“ z môjho pohľadu? Aby som odpovedala na túto otázku, zameriam sa najprv na deti, ktoré sú v ňom. Sú rómske i nerómske, z miest, dedín aj osád. Vo veku 9 – 16 rokov, sú priemernými, lepšími, ale aj slabšími žiakmi prvého aj druhého stupňa základnej školy. S maďarskou, slovenskou aj rómskou národnosťou, chlapci aj dievčatá. Niektorí prvýkrát preč z domu, iní sú v tábore druhý či tretí raz. Na prvý pohľad tak odlišní, že je nemožné nájsť zhodu. No niečo ich spája. Pre každého z nich je účasť v tábore odmenou za výborný prospech, správanie sa v škole aj mimo nej, pomoc iným... no aj zlá finančná situácia, podmienky na bývanie a existenciu. Tieto deti to nemajú v živote ľahké, a možno ani v budúcnosti nebudú mať, ale! A práve toto „ale“ je dôležité. To, čo v tábore zažijú, nie sú len hry, aktivity, inšpiratívne besedy, nové skúsenosti, priateľstvá. Je to aj o zodpovednosti za seba i svoj tím, o trpezlivosti aj vytrvalosti, o pocite bezpečia, o povinnostiach...

Akí sú ľudia, ktorí sa o tieto deti starajú? Na prvý pohľad nadšenci z Bratislavy, takí, čo deti z osady vidia len vo filmoch či v správach. Vysokoškolsky vzdelaní ľudia, resp. budúci absolventi vysokej školy. Ľudia, ktorí bez problémov komunikujú vo viacerých jazykoch, ktorí študovali v zahraničí, majú skvelé rodinné zázemie, milujúcu a podporujúcu rodinu. Ale! Predovšetkým sú to dobrí, láskaví a neskutočne trpezliví ľudia, ktorí tieto deti ľúbia, vážia si ich a rešpektujú. Chcú im odovzdať všetko, čo považujú za múdre a dobré. Ktorí sa do tábora vracajú rok čo rok. Aj napriek tomu, že už mali možnosť spoznať tieto deti. Mali možnosť zistiť, že práca v tomto tábore je náročná fyzicky, no hlavne psychicky. Alebo sa sem vracajú práve preto? Ako to vlastne je? 

A čo ich denný program? Premyslený, motivujúci aj inšpirujúci, akčný aj aktívny, logicky nadväzný, zábavný aj súťaživý. Tento rok sa niesol v znamení čarodejníkov, v hľadaní pokladov, riešení rébusov, v dennodennej tímovej práci. Až do samotného rozuzlenia nebolo isté, či naozaj dobro zvíťazí nad zlom. Nechýbala ani manuálna práca –vlastnoručné pečenie chleba, ryžovanie zlata a brigáda na Kalvárii. Debaty o tom, ako sa žije ľuďom s určitým hendikepom, utečencom, ale aj rómskym spisovateľom.

Aký je teda Tábor Black&White, ktorého organizátorom je OZ Equity? Fantastický v tom, že aj keď sa tu na deväť dní zídu ľudia s diametrálne odlišným životom, pôvodom, statusom i osudom, tu sa tie rozdiely zotrú v priebehu pár hodín. Začne tu existovať niečo tak harmonické a ľudské, že keby toto dokázali ostatní, svet by bol krásny.

Vo svetle sviečok sme sa rozlúčili s aktuálnym ročníkom. Prítmie prítomným dovolilo vyjadriť svoje pocity, radosť i smútok, ale aj obavy z návratu domov. Vyjadriť poďakovanie ľuďom, ktorí zanechali trvalú stopu v ich srdci. Ktorí im ukázali, že má význam „bojovať,“ že všetko sa dá, keď sa chce.

Monika Podolinská

 {oziogallery 465}

 

V prvom kole IV. ligy futbalisti Rožňavy deklasovali domáci MFK Veľké Kapušany vysoko 8:1

$
0
0
V prvom kole IV. ligy futbalisti Rožňavy deklasovali domáci MFK Veľké Kapušany vysoko 8:1

Prvými futbalovými mužstvami na hornom Gemeri, ktoré 30. júla 2016 začali majstrovskými zápasmi nový ročník 2016-2017 sú dve mužstvá IV. Ligy JUH a to MFK Rožňava a FK Krásnohorské Podhradie. Obidve hrali na ihriskách súperov. Nováčikom v tejto súťaži sú práve futbalisti Krásnohorského Podhradia, ktorí sa

dostali do skupiny 16 štvrtoligových mužstiev ako víťazi V. ligy K-G skupiny z predošlého ročníka. Štvrtá liga JUH má 4 nováčikov: FK Bodva Moldava n/B ako vypadávajúce mužstvo z III. ligy a víťazi z nižších súťaží V. ligy: Družstevník Parchovany, Štart Hrabušice a spomínané Krh. Podhradie. Prakticky nahradili Družstevník Veľký Horeš, ktorý postúpil do III. ligy, MŠK Tatran Spišské Vlachy, Lokomotívu ŠM Michaľany a Olympiu Borša, ktoré zo súťaže vypadli. Svoju pripravenosť všetky mužstvá preukázali hneď v prvom kole, ktoré sa rozohralo v sobotu 29. Júla dvoma zápasmi: ŠK Strážske - Sobrance 2:1 a Bodva Moldava n/B - Družstevník Parchovany 4:0. V mužstve Moldavy príjemne prekvapil 18 ročný strelec J. Saloci, ktorý sa zaskvel troma gólmi. Fanúšikovia na hornom Gemeri boli najviac zvedaví na to, ako sa prejaví Krásnohorské mužstvo v Medzeve. Výsledkovo však neprerazilo. Zato skvelý výsledok zaznamenali hráči Rožňavy, ktorí deklasovali domácich MFK Veľké Kapušany vysoko 8:1 a dosiahli v tomto kole z ostatných mužstiev 4. ligy najvyšší počet strelených gólov. Vonku bodovali tiež len ako jedno z dvoch mužstiev (Gelnica). Ich strelec J. Figúr sa tromi gólmi spolu s J. Salócim (Moldava n/B) dostal na čelo tabuľky strelcov. Čo je na začiatok súťaže pre Rožňavčanov zatiaľ nevídané.
Začnime teda zápasom, v ktorom padlo najviac gólov:

MFK Veľké Kapušany - MFK Rožňava 1:8 (0:4). Góly: G. Vášky /82´) - J. Figúr 3 (21´, 41´, 59´), Á. Lippai (19´, 77´), J. Ďuríček (33´), L. Drobňák (48´), P. Husár (68´). ŽK: T. Szabó (7´), G. Vášky (52´) - 0. R: Ľ. Róka - M. Djordjevič, M. Železňák. D: neznámy počet.
Hostia svoj prvý vstu do súťaže mali priam raketový. Súpera zaťažili gólmi už po štvrťhodine hry a keď domáci im dosť dovolili, využili to z hostí najmä najlepší ich vlaňajší strelec Jaroslav Figúr a zaznamenal až tri góly. K nemu sa pridali aj ďalší spoluhráči, z ktorých Ákos Lippai si strlecky dvakrát polepšil. Hostia skorigovali veľmi nepriaznivý stav až v 82. minúte. Hostia hrali aj bez kariet.

Spartak Medzev – FK Krásnohorské Podhradie 3:1 (1:1). Góly: M. Petričko (27´), M. Stropkay (47´), L. Lukáč (73´) - L. Héger (13´). ŽK: hralo sa bez kariet. R: E. Anguš - V. Paulišin, I. Havrila. D: P. Dzido. Div: 100.
Nováčk súťaže si vzal so sebou do Medzeva už nového hráča Lukáša Hégera, ktorý v lete prestúpil z Krásnohorskej Dlhej Lúky. Ten sa ukázal aj ako pohotový strelec, keď otvoril skóre v tomto zápase už v 13 minúte. Potom sa začali viac prejavovať domáci hráči a postupne prebrali iniciatívu i gólovo. Krásnohorčania takto prvýkrát okúsili štvrtoligový futbal na ihrisku súpera. Čas ešte ukáže, aká bude pre nich nová súťaž.

Ostatné výsledky 1. kola IV. Ligy JUH:

ŠK Strážske - MFK Sobrance 2:1 (1:1), FK Bodva Moldava n/B2:0), - Družstevník Parchovany 4:0 (2:0), Pokrok SEZ Krompachy – FK Geča 2:0 (2:0), Slovan Veľký Folkmar - Mária Huta Gelnica 2:3 (2:2), Mladosť Kalša - Štart Hrabušice 2:0 (1:0), FK Čaňa - OŠK Rudňany 4:0 (0:0). 

          TABUĽKA IV. LIGY JUH PO 1. KOLE

  1.  Rožňava 1  1  0  0  8:1  3
  2.  Moldava n/B 1  1  0  0  4:0  3
  2.  Čaňa 1  1  0  0  4:0  3
  4.  Medzev  1  1  0  0  3:1  3
  5.  Kalša 1  1  0  0  2:0  3
  5.  Krompachy 1  1  0  0  2:0  3
  7.  Mária Huta Gelnica 1  1  0  0  3:2  3
  8.  Strážske 1  1  0  0  2:1  3
  9.  Veľký Folkmar 1  0  0  1  2:3  0
10.  Sobrance 1  0  0  1  1:2  0
11.  Krásnohorské Podhradie 1  0  0  1  1:3  0
12.  Geča 1  0  0  1  0:2  0
12.  Hrabušice 1  0  0  1  0:2  0
14.  Rudňany 1  0  0  1  0:4  0
14.  Parchovany 1  0  0  1  0:4  0
16.  Veľké Kapušany 1  0  0  1  1:8  0

MG od

 

Pod hradom Krásna Hôrka odštartuje už jedenásty ročník Krásnohorských hradných hier

$
0
0
Pod hradom Krásna Hôrka odštartuje už jedenásty ročník Krásnohorských hradných hier

Na priestranstve pod hradom Krásna Hôrka odštartuje v sobotu 6. augusta 2016 už jedenásty ročník Krásnohorských hradných hier, ktoré sú zaradené medzi TOP podujatia programu Košického samosprávneho kraja Terra Incognita. Aj tento rok čaká návštevníkov od slávnostného otvorenia až do neskorého večera

pestrý program a množstvo sprievodných podujatí. V programe vystúpi okolo 150 účinkujúcich.

„Deti zaujme najmä dopoludňajší program. Hradný šašo, známy mím Miroslav Kasprzyk, bude celý deň deti zabávať svojimi kúskami a pripravil si pre ne aj interaktívne predstavenie Zlý kráľ. Určite ich upúta aj šermiarske divadelné predstavenie v dvoch dejstvách – Žán! Dnes budeš líška, alebo umenie majstra sokoliara,“ pozýva na podujatie tých najmenších výkonná riaditeľka KOCR Košický kraj Lenka Vargová Jurková.

terra 2016Od jednej popoludní sa pod hradom uskutoční veľká šachová partia – Živý šach. Na obrovskej šachovnici, na 40 metroch štvorcových, bude 36 živých figurín bojovať na život a na smrť. Po napínavej šachovej partii si účastníci budú môcť vydýchnuť na koncerte hudobnej skupiny Marnatosnaha.
Predstaví sa aj historická strelecká a bojová jednotka. Spolu s programom začne aj verbovanie rodičov do kráľovskej armády i výcvik mladých rytierov. Spoločne zvedú bitku o slamený hrad Slamburg. Potom môžu diváci sledovať vystúpenie lukostrelcov na koňoch, súboje rytierskych družín, divadelné predstavenie Milovaný nepriateľ, ako aj koncert dievčenskej akustickej skupiny MIXTAPE z Rožňavy.
Už za súmraku sa opäť rozohrá veľkolepá šachová partia pri západe slnka. Posledné lúče slnka vystrieda svit faklí a poskytne divákom naozaj nezabudnuteľný zážitok. Hradné dni vyvrcholia posledným plamenným súbojom.
Súčasťou podujatia budú aj ukážky historických remesiel v stredovekej dedine. Rožňavská reštaurácia Tri ruže pripraví dobovú stredovekú kuchyňu, kde budú z veľkého grilu ponúkať rôzne kulinárske špeciality. Nebude chýbať ani jedinečný stánok Kráľovská čokoláda, v ktorom možno ochutnať tiež Kráľovskú ľadovú kávu.

Pripravená je aj zľavnená turistická ponuka. Napríklad za polovičné vstupné bude možné kochať sa výhľadom z rožňavskej Strážnej veže a do kaštieľa v Betliari budú mať deti vstup zadarmo. Dvadsaťpercentnú zľavu dostanú návštevníci Krásnohorskej jaskyne či reštaurácie Tri ruže v Rožňave.
Krásnohorské hradné hry patria medzi najväčšie historické podujatia na Slovensku. Ich organizátor občianske združenie Tri ruže v partnerstve s Obcou Krásnohorské Podhradie už roky vďaka spolupráci so šermiarskymi skupinami z rôznych regiónov i krajín divákom prináša zážitok z kultúrnej rozmanitosti a oživenia histórie. Hry priťahujú záujemcov o históriu, historické bojové umenie a historické remeslá nielen zo Slovenska, ale aj zahraničia.

TERRA INCOGNITA je samostatný program iniciovaný regionálnou samosprávou na podporu kultúry a kultúrneho cestovného ruchu prostredníctvom vytvorenia trvalo udržateľnej ponuky destinácií, produktov a služieb. Od januára 2015 sa program Terra Incognita realizuje pod gesciou KOCR KK. Hlavnou témou programu je kultúrne dedičstvo rozložené a zachované na troch tematických cestách – železnej, gotickej a vínnej. Historický potenciál v obciach a mestách Košického kraja vytvoril línie jedinečných ciest, po ktorých môže návštevník putovať a spoznávať nielen témy jednotlivých ciest, ale aj zažiť jedinečnú atmosféru kultúrnych, športových a iných podujatí, ktoré na týchto cestách ponúka kraj. Viac na www.terraincognita.sk.
Soňa Kostrábová

 

Modrotlač a iné remeslá pod Vysokými Tatrami ...

$
0
0
Modrotlač a iné remeslá pod Vysokými Tatrami ...

Modrotlač predstavuje pre Slovensko kúsok krásnej tradície. Táto technika farbenia látok si získala srdcia žien po celom Slovensku už v 18. storočí. Na našom území sa v minulosti nachádzalo mnoho modrotlačiarskych dielní a výnimkou nebola ani oblasť Popradu. Modrotlač sa vyrábala v Poprade-Veľkej, Spišskej Sobote,

Matejovciach a samozrejme v neďalekej Hranovnici. Hranovnická dielňa bola obľúbená široko-ďaleko a plátno si sem chodili farbiť ženy z rôznych obcí. Farbiareň fungovala až do roku 1974 a neskôr sa jej inventár stal súčasťou zbierkového fondu Podtatranského múzea v Poprade, ktoré pre Vás v spolupráci s OC Forum Poprad pripravilo výstavu s názvom Modrotlač a iné remeslá... Nahliadnite do jej tajov prostredníctvom unikátnych predmetov, ktoré sa používali pri výrobe modrotlače, doplnených o ukážky modrotlačového textilu. Podujatie môžete navštíviť od 3.8.2016 do 7.8.2016 v priestoroch OC Forum Poprad od 9:00 do 21:00 hod.  Srdečne Vás pozývame a tešíme sa na Vašu návštevu.

Benková

 

 

Viewing all 4381 articles
Browse latest View live