Quantcast
Channel: Spravodajstvo z horného a stredného Gemera
Viewing all 4381 articles
Browse latest View live

Naša obrázková mapa výletov zdobí nástenku v škole

$
0
0
Naša obrázková mapa výletov zdobí nástenku v škole

Školské výlety žiakov Základnej školy Ivana Branislava Zocha sú za dverami, a tak sme si s deťmi v ŠKD zhotovili mapu nášho Slovenska. Na baliaci papier sme najskôr nakreslili našu krajinu, farebne sme zvýraznili nížiny a pohoria. Potom deti určovali pomocou atlasu polohu miest a obcí. Obrázky historických budov, ktoré sme na mapu postupne lepili,

deti farebne dotvorili. Na mape nám tak pribúdalo stále viac a viac historických pamiatok, hradov a zámkov. Ku každému miestu a mestu sme pridali malú básničku, povesť z pera Štefana Moravčíka, ktorého deti dôverne poznajú z čítaniek. Jeho príbehy nielenže vysvetľujú a opisujú ako vznikli názvy miest a dedín, kto prebýval a vládol na hradoch a zámkoch, ale aj veľa iných zaujímavých vecí z histórie. Na mape máme ešte stále čo dokresľovať a vyznačovať. Najbližšie sa zameriame na naše najväčšie rieky a pohoria. Naša obrázková mapa zdobí nástenku v škole. Keď sa pri nej deti pristavia horlivo diskutujú a ukazujú na mape, ktoré miesta už poznajú, čo tam videli, kde sa chystajú na školský výlet, alebo počas prázdnin so svojimi rodičmi.
Mgr. Ľ. Klimentová

 


Jozef Tomášik: ZDAR BOH!

$
0
0
Jozef Tomášik: ZDAR BOH!

V náručí slovenských hôr a bystrín
leží dedinka Nižná Slaná.
Do vône sadov, bylín a polí
zvonia spiežovce ovčieho stáda.

Malebné doliny pretkané štôlňami
i lesmi plnými vtáčat a medu.
Končiare raja a krasu taja
divokú zver i motýliu nehu.

 

Prastará banícka dedinka rodná,
kedysi slobodné mesto banské,
v kolíske našich slovenských rudohôr
pod hradom Muránčok údolie krásne.

Za zvuku banských kladív a klopačky
od vekov prastarí otcovia fárali,
v krojoch a v modlitbách k svätej Barbore
prastaré mamy na Vás čakali.

Nie každá žena ani mať
dočkala muža či svojho syna.
Ich slzy a Vaše životy zhasnuté
nech tento kameň pripomína.

Zdar Boh! Vzácni banícki predkovia,
dnes sviece v lampášoch pre Vás svietia,
na vlnách slanského Čierneho potoka
modlitby za Vás ku Bohu letia.

 

Predmet mesiaca júl "Drevený kôl z mestskej palisády ochraňujúci Rimavskú Sobotu"

$
0
0
Predmet mesiaca júl

Letným, júlovým predmetom mesiaca bude drevený kôl z mestskej palisády ochraňujúci Rimavskú Sobotu, datovaný do polovice 16. storočia. Objavený bol počas archeologických výskumov v rokoch 2010 – 2011. Výskum vykonal archeológ PhDr. Alexander Botoš, z Gemersko-malohontského múzea na mieste bývalej mestskej tržnice, na ul. B. Bartóka v Rimavskej Sobote.

Nález si môžu návštevníci pozrieť v termíne od 1. do 31. júla 2016 v priestoroch stálej expozície Gemersko-malohontského múzea.
Počas archeologického výskumu v rokoch 2010 - 2011 bolo zistených viacero výnimočných archeologických nálezov, medzi ktorými si pozornosť zasluhuje nález dvoch drevených kolov. V hĺbke 1,40 m od pôvodnej úrovne terénu boli odkryté dve torzá kolov o celkovej dĺžke cca 40 cm a s priemerom cca 22 cm. Po začistení a kompletnom odkrytí terénnej situácie, v hĺbke 1,50 m od pôvodnej úrovne terénu bola identifikovaná vrstva svetlohnedej farby, sypkej konzistencie. Túto vrstvu môžeme interpretovať ako žľab, do ktorého boli koly palisády uložené.
Odkrytú terénnu situáciu môžeme interpretovať ako nálezy pozostatkov drevenej kolovej palisády, uloženej do vyhĺbeného žľabu. Odkrytá bola pravdepodobne časť palisády zhotovená z drevených kolov. Pôvodná palisáda bola vedená v smere SZ – JV.
Odkrytá terénna situácia korešponduje s jedinou známou vedutou mesta Rimavská Sobota, ktorú predstavuje obraz s názvom „Náboženské nepokoje v Rimavskej Sobote v roku 1769“, zhotovený technikou oleja na plátne okolo roku 1771 neznámym autorom. Obraz zobrazuje epizódu z dejín mesta Rimavská Sobota – šarvátku, medzi kalvínskymi a katolíckymi veriacimi. V mieste situovania archeologického výskumu na súčasnej ulici B. Bartóka je zaznamenaná časť drevenej palisády, tiahnuca sa v smere SV – JZ, popri okraji novovekého mesta.
Vo výplni žľabu pre uloženie palisády bolo zistených niekoľko keramických fragmentov, ktoré môžeme rámcovo zaradiť do obdobia 14. – 15. storočia. Vykonaná bola aj dendrochronologická analýza nálezov drevených kolov, ktorá preukázala, že strom (dub) na zhotovenie kola, bol zoťatý v roku 1541. Môžeme teda oprávnene predpokladať, že koly pochádzajú z obdobia okolo polovice 16. storočia. Nemôžeme ani vylúčiť, že prvé koly boli do palisády osadené už v období 14. – 15. storočia, tak ako na to poukazuje keramický materiál. Koly palisády bolo nevyhnutné totiž v určitých intervaloch obnovovať.
Mesto Rimavská Sobota získava v rokoch 1334 - 1335 od samotného panovníka Karola Róberta také slobody a výsady ako majú kráľovskí hostia a mešťania v Budíne vrátane práva postaviť mestské hradby a bašty. Mesto Rimavská Sobota si však kamenné hradby nikdy nevybudovalo. Podľa vyššie spomenutej veduty bolo mesto chránené jednoduchšou, ale funkčnou fortifikačnou formou – drevenou palisádou a priekopou, ktorá obopínala celé mesto.
Archeologickým výskumom tak bola odkrytá unikátna terénna situácia osvetľujúca fortifikačný systém mesta Rimavská Sobota. Unikátny nález si môžu návštevníci Gemersko-malohontského múzea pozrieť každý deň od pondelka do piatka, v čase od 8:00 do 16:00. Rovnako ponúkame návštevníkom aj víkendové prehliadky múzea od 9:00 do 16:00. Ďalšie informácie nájdete na stránke www.gmmuzeum.sk.
PhDr. Alexander Botoš, (archeológ)

 

U nás taká obyčaj... s folklórnym súborom Gemer z Dobšinej

$
0
0
U nás taká obyčaj... s folklórnym súborom Gemer z Dobšinej

V stredu 20. júla 2016 o 19.00 hodine sa v rámci cyklu „U nás taká obyčaj...“ v Dome gemerskej kultúry v Rožňave predstaví folklórny súbor Gemer z Dobšinej. Studnicou námetov je pre tento kolektív neďaleká Rejdová, ale čerpá aj z ďalších častí Gemera či oblastí Slovenska. Účastníkom folklórneho večera ponúkne

zo svojho repertoára témy pracovné i sviatočné.
„Leto v minulosti bolo pre našich predkov obdobím, kedy zabezpečovali svoje rodiny a dobytok potravou na zimné mesiace. Jednou z najdôležitejších činností obyvateľov v horských dedinách nášho regiónu bolo kosenie lúk a sušenie sena. Menšie lúky si gazdovia pokosili a seno vysušili sami, ale pri väčších už bola potrebná pomoc rodiny, chlapov z dediny a niekedy si koscov najímali aj zo širšieho okolia. Ženy im prinášali každý deň jedlo aj na celý deň a pomáhali sušiť už nakosenú trávu. No a po práci sa aj spoločne zabavili. Mládež sa však tešila na nedeľné popoludnie, keď sa dievčatá a mládenci stretávali napr. na moste, aby sa zabavili," doplnila Mária Ferenczová z Gemerského osvetového strediska v Rožňave.
Príďte si spríjemniť letný večer uprostred týždňa a potešiť sa gemerskými ľudovými piesňami, tancami a zvykmi. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Vstupné: 2 €
M. Ferenczová

 

Dve žiačky s Cenou školy a 111 žiakov na konci školského roka dostalo pochvalu od riaditeľky našej školy

$
0
0
Dve žiačky s Cenou školy a 111 žiakov na konci školského roka dostalo pochvalu od riaditeľky našej školy

Zocháči oceňovali najlepších 
Ako ten čas rýchlo letí,  
potešia sa hlavne deti. 
Prišlo leto a s ním čas, 
brány školy zavrieť zas. 
Deti sa už vytešujú, 
na prázdniny sa chystajú.  
S elánom si balia veci, 
do tábora chcú ísť všetci. 
Na bicykloch na výlet 
a či spoznať celý svet?  
Kúpať, hrať sa celý deň, 
budeže to radosť len. 

Áno, leto nám už skutočne zaklopalo na dvere, no skôr, ako sme zavreli brány našej školy a za školským rokom 2015/2016 dali definitívne bodku, zhodnotili sme vo štvrtok, 30. júna 2016, v MsDK výsledky našej celoročnej práce. Tak ako každý rok, rozlúčili sme sa aj s našimi deviatakmi. Býva dobrým zvykom, aby sa na slávnostnom oceňovaní žiakov našej školy zúčastnila aj významná osobnosť nášho mesta. Mali sme tú česť medzi nami privítať viceprimátora mesta Revúca Ing. Júliusa Buchtu. Spolu so zástupkyňou riaditeľky ZŠ I. B. Zocha Mgr. Katarínou Krištofovou odovzdali žiakom významné ocenenia.

Prvým významným ocenením je Osobnosť školy, ktorá v našej škole vznikla so zámerom pozitívne ovplyvňovať morálny vývin žiakov v zmysle zvnútornenia najušľachtilejších hodnôt vo vzťahu k sebe, k človeku a k prírode. Pozostáva z  troch stupňov. Tretí, najvyšší stupeň a medailu Osobnosť školy získali žiaci:
Kristína Balková, Adam Brodák, Daniela Drábová, Daniela Ďurejová, Sarah Kvetková a Matej Sviežený zo IV. A triedy a žiačky  IX. A triedy Dominika Gombárová, Janka Guláková a Alexandra Toporová.

Na záver školského roka udeľujeme aj Cenu školy. Pedagogická rada na svojom zasadnutí, ktoré sa uskutočnilo 22. júna 2016 rozhodla, že Cenu školy získajú dve naše deviatačky: Janka Guláková a Miriam Sokolová. Obe naše dievčatá získali Cenu školy za šírenie dobrého mena školy reprezentovaním v mimoškolskej organizácii v športových súťažiach na všetkých úrovniach - sú skvelé v kickboxe.

Až 111 žiakov na konci školského roka dostalo pochvalu od riaditeľky školy, na čo sme veľmi hrdí, pretože počet týchto žiakov z roka na rok stúpa. Prevládali pochvaly za výborné výsledky v práci, za umiestnenie v predmetových olympiádach a športových súťažiach, za dosiahnutie niektorého zo stupňov ocenenia Osobnosť školy, za reprezentáciu školy.

Na slávnostnom ukončení školského roka sme zatlieskali aj všetkým malým i veľkým medailistom, ktorí si na športových olympiádach zmerali sily a vyšli zo súbojov ako víťazi. V závere nám ešte zatancovali naši deviataci a rozlúčili sa s nami úprimnými slovami vďaky. Ich vyznanie nás nenechalo chladnými, veď sme spolu toľko toho prežili. A už ostávalo iba vyhlásiť prázdniny. Urobila tak naša pani zástupkyňa a sálou sa ozval  velikánsky potlesk. Čaká nás leto plné krásnych zážitkov, tak si ho všetci užime, aby sme sa v septembri mohli pustiť do práce.
Mgr. Zuzana Kováčová

Základná škola I. B. Zocha Revúca

Na výstave v Bratislave stretnete panovníka neskorého stredoveku s názvom Cisár na štyroch trónoch

$
0
0
Na výstave v Bratislave stretnete panovníka neskorého stredoveku s názvom Cisár na štyroch trónoch

Od 14. júla 2016 Slovenské národné múzeum v spolupráci s Českým centrom v Bratislave priblíži osobnosť najvýznamnejšieho európskeho panovníka neskorého stredoveku na výstave s názvom Cisár na štyroch trónoch. Životná púť Karola IV. v štrnástich obrazoch. Putovná výstava pri príležitosti osláv 700. výročia

narodenia Karola IV. bude pre návštevníkov prístupná v sídelnej budove SNM na Vajanského nábreží v Bratislave do 21. septembra 2016.
Bohatý program národných osláv tohto významného panovníka zahŕňa výstavy, podujatia a kultúrne aktivity, ktoré pripravili české inštitúcie a organizácie počas celého roka 2016 nielen v Prahe a v ostatných mestách Českej republiky. Národná galéria v spolupráci s Karlovou univerzitou v Prahe zrealizovala panelovou výstavu, prostredníctvom ktorej táto téma poputuje aj za hranice. O jej distribúciu sa postaral partner výstavy – České centrá.

Ako sa dozvedáme z dobových kroník – nástupom Karola IV. na český trón sa začali písať najsvetlejšie dejiny Českého kráľovstva. Obdobie jeho vlády povznieslo český štát na vrchol politického, sociálneho a kultúrneho života. Praha sa v druhej polovici 14. storočia stala najväčším mestom ríše a patrila k najľudnatejším metropolám Európy (v roku 1378 tu žilo 40 000 obyvateľov) a Karol IV. všestranne podporoval jej rozmach. Vybudoval tzv. Nové Mesto pražské, povýšil pražské biskupstvo na arcibiskupstvo, na Pražskom hrade zahájil stavbu paláca a Katedrálu sv. Víta, ktorá je jednou z posledných stredovekých stavieb katedrálneho typu v Európe. Medzi jeho počiny patrí aj založenie prvej univerzity, výstavba kamenného mosta cez rieku Vltavu – dnes známeho ako Karlov most či hradu Karlštejn.

Informatívna výstava v SNM pozostáva zo štrnástich vzájomne nadväzujúcich panelov, ktoré Karola IV. predstavia z niekoľkých uhlov pohľadu. Od antropologických výskumov jeho údajnej fyzickej podoby, cez históriu predkov a rodiny, výchovu v zahraničí, obdobie vlády a mocenské centrá ríše, jeho vzťah k ženám a sobášnu politiku, zbožnosť, zberateľské záľuby a tiež vnímanie panovníka v ostatných krajinách Koruny českej, ako aj pohľad českej historiografie na význam jeho osobnosti a historickú úlohu v dejinách. Textovú časť, ktorej autormi sú Jiří Fajt, Jan Royt a Milan Rudik, na paneloch dopĺňa obrazový materiál a fotografie dobových písomných dokumentov. Ako trojrozmerné predmety projekt ozvláštňujú busty Karola IV. a jeho štyroch manželiek.

 

 

Medzi najlepšie pôrodnice na Slovensku za rok 2015 patria aj tri pôrodnice Sveta zdravia: Rožňava, Humenné a Vranov nad Topľou

$
0
0
Medzi najlepšie pôrodnice na Slovensku za rok 2015 patria aj tri pôrodnice Sveta zdravia: Rožňava, Humenné a Vranov nad Topľou

Health Policy Institute v spolupráci s portálom rodinka.sk vyhodnotil najlepšie pôrodnice na Slovensku za rok 2015. V piatom ročníku projektu sa hodnotila kvalita pôrodníc podľa úrovne neonatologickej starostlivosti pri pôrodnici. Bola tak zohľadnená odlišná náročnosť zdravotnej starostlivosti poskytovanej v príslušných zdravotníckych zariadeniach. Medzi najlepšími zabodovali aj tri pôrodnice Sveta zdravia:

Rožňava, Humenné a Vranov nad Topľou. Všetky tri sa v celoslovenskom hodnotení zhodne umiestnili na druhom mieste vo svojej kategórii podľa úrovne neonatologickej zdravotnej starostlivosti. Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie v rožňavskej nemocnici navyše obsadilo prvé miesto podľa expertného hodnotenia. V online hlasovaní medzi mamičkami zase zvíťazilo gynekologicko-pôrodnícke oddelenie v humenskej nemocnice.
„Výsledky tohto hodnotenia sú pre celú sieť Svet zdravia dôležitou spätnou väzbou na novú orientáciu našich pôrodníc na potreby budúcich mamičiek. Pre zvýšenie komfortu postupne zavádzame unikátny koncept pôrodných izieb hotelového štandardu. Po Humennom prichádzajú na rad pôrodnice v Rožňave, Trebišove, neskôr v Michalovciach a v Žiari nad Hronom. V rámci bezpečnosti novorodencov sme veľmi dôslední v tesnej spolupráci s neonatologickými oddeleniami. V oblasti samotného prístupu sme zase predstavili individuálny pôrodný plán, ktorý nám pomáha lepšie reagovať na predstavy našich klientok. Viac informácií je možné nájsť na novom portáli www.mojaporodnica.sk,“ upresnil MUDr. Ondrej Balco, hlavný lekár siete nemocníc Svet zdravia pre oblasť gynekológie a pôrodníctva.
V roku 2015 fungovalo na Slovensku 54 pôrodníc, v ktorých sa narodilo 55 139 detí. Je to priemerne 1 021 pôrodov na jednu pôrodnicu.

Celkové hodnotenie pozostávalo z troch častí:
1. Expertné hodnotenie
2. Hodnotenie služieb
3. Hodnotenie mamičiek

Expertné hodnotenie odborných parametrov kvality pôrodníc bolo vypracované v spolupráci so Slovenskou gynekologicko-pôrodníckou spoločnosťou SLS.

„Obidve umiestnenia sú pre nás vyznamenaním, ktoré prijímame s veľkou pokorou. Intenzívne pracujeme na rozvoji rožňavskej pôrodnice, ktorá v závere tohto roka prejde veľkou rekonštrukciou. Jej výsledkom bude sieťový štandard pôrodnice novej generácie so samostatnými pôrodnými izbami a s vynovenými priestormi oddelenia šestonedelia. Plánované ukončenie je koncom marca 2017,“ vysvetlil MUDr. Igor Seres, primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia nemocnice Svet zdravia Rožňava.

„Koncept pôrodnice novej generácie so samostatnými pôrodnými izbami bol ako prvý zrealizovaný práve v humenskej nemocnici. Zverejnené výsledky potvrdili správnosť tohto rozhodnutia. Som veľmi rád, že novú úroveň našich služieb ocenili predovšetkým mamičky. I naďalej pracujeme na postupnom zlepšovaní. Na jar tohto roka sme zrekonštruovali gynekologickú ambulanciu, obstarali nový ultrazvuk a pre mamičky zaviedli individuálny pôrodný plán,“ zdôraznil MUDr. Rastislav Buhaj, primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia nemocnice Svet zdravia Humenné.

„Naša pôrodnica už v minulosti obsadila v tomto hodnotení výborné výsledky. Druhé miesto v celoslovenskom meradle si úprimne vážime a predstavuje pre nás ďalšiu motiváciu zlepšovať starostlivosť o mamičky a ich novorodencov. Na jar tohto roka sme napríklad zaviedli individuálny pôrodný plán, vďaka ktorému vieme lepšie reagovať na osobné preferencie budúcich mamičiek,“ doplnil MUDr. Vladimír Spišák, primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia nemocnice Svet zdravia Vranov nad Topľou.

 

Našli sme v poštovej schránke: Knihám porozumieme lepšie, keď ich čítame srdcom

$
0
0
Našli sme v poštovej schránke: Knihám porozumieme lepšie, keď ich čítame srdcom

(Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave – správa po podujatí) - Pod záštitou primátora mesta Rožňava Pavla Burdigu, a Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave, kultúrneho zariadenia Košického samosprávneho kraja sa štvrtok 12.5.2016 uskutočnilo pre deti základných škôl na Námestí baníkov v Rožňave hlasné čítanie rozprávkových kníh pod názvom „Nerušte ma, čítam“.

Podujatie otvorila Mgr. Iveta Kyselová, riaditeľka knižnice a vedúca Odboru školstva, kultúry, mládeže a športu PaedDr. Janka Mičudová.

Na podujatie, ktoré sa konalo už po tretíkrát, opäť prijali pozvanie nielen deti, ale aj dospelí.  Ako prvá prečítala rozprávku o chlapcovi s menom Čučoriedka pani Janka Mičudová. Čučoriedka, vlastným menom Matúš Horák, býval v horárni, tešil sa zo sveta, v ktorom žil. Trápila ho iba jedna vec – všetci chlapci v triede už mali doma počítač, iba on nie. V tejto knihe, ktorá má názov Hlúpy Jano v sieti, sú rozprávky o počítačoch a iných zázrakoch 21. storočia. Môžete sa v nej napríklad dozvedieť, ako jeden počítačový nadšenec sa náhodou spojil so skutočným rozprávkovým svetom a čo všetko v ňom musel zachraňovať. 

O najšpinavšom dievčatku na svete, ktorá vôbec nemôže za to, že sa jej raz na hlavu vyleje vedro farby, inokedy ostrieka celú izbu paradajkovou polievkou, nám krátkou ukážkou spríjemnila slnečné dopoludnie pani riaditeľka Základnej umeleckej školy Monika Kerekešová. Knižku s výstižným a jednoduchým názvom Špinuška napísala holandská spisovateľka a ilustrovala ju jej dvorná ilustrátorka.

V skromne zariadenej detskej izbe na malom pódiu, kde nechýbali ani živé kvety, zapožičané z neďalekého kvetinárstva Mirka, sa pri čítaní rozprávok striedali deti jednotlivých základných škôl i dospelí. Žiaci druhých, tretích a štvrtých ročníkov prišli na podujatie aj s vlastnými knihami, z ktorých čítali do mikrofónu rôzne rozprávky. Podporiť, zaspomínať si na svoje detské časy a čítať rozprávku prišiel aj riaditeľ Baníckeho múzea Pavol Lackanič, bývalá pracovníčka knižnice Timea Bagačková Zollerová, či dlhoročná čitateľka a milovníčka kníh Renáta Palme.

Čas rýchlo plynul a ani sme sa nenazdali, rozprávkové príbehy sme museli ukončiť. A ak sa dobre pozriete na fotogalériu z podujatia, medzi sediacim detským obecenstvom nájdete aj pána primátora Pavla Burdigu, ktorý i napriek nohe v sadre a barlám prišiel v sprievode pani prednostky MÚ Eriky Mihalikovej medzi deti. Úvodné slová piesne „Či sme malí a či veľkí, na rozprávku nikdy nie sme starí“ sme len potvrdili. A tak, ako povedala pred podujatím vedúca Odboru školstva, kultúry, mládeže a športu PaedDr. Janka Mičudová, že „Počúvanie príbehov dáva deťom mnoho – nielen, že sa na základe príbehov učia hodnotám, situáciám, porozumieť svetu vonku, ale učia sa aj formulovať vety, zlepšujú si logické myslenie, obohacujú slovnú zásobu. A odvaha im nechýba, veríme, že každé hlasné čítanie má zmysel. Poďakovanie patrí nielen deťom, ale i všetkým pedagógom a dospelým, ktorí prispeli k realizácii tohto podujatia.

Tatiana Bachňáková
Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave

FOTOREPORTÁŽ Z NÁMESTIA

 


Obrazom: Vernisáž výstavy Rožňavské cechy v Jelšave

$
0
0
Obrazom: Vernisáž výstavy Rožňavské cechy v Jelšave

Vo štvrtok 7. júla 2016 sa v priestoroch Mestského múzea v Jelšave uskutočnila vernisáž výstavy Baníckeho múzea v Rožňave s názvom Rožňavské cechy.
Výstava mala premiéru v roku 2010 v Rožňave, v Jelšave je inštalovaná jej siedma repríza. Prinášame Vám niekoľko fotozáberov z „cechovej“ atmosféry v Jelšave.


Text a fotografie: Sylvia Holečková, kurátorka výstavy

 {oziogallery 451}

 

V Galérii Baníckeho múzea v Rožňave sa uskutočnila vernisáž výstavy intermediálnej umelkyne Anny Daučíkovej

$
0
0
V Galérii Baníckeho múzea v Rožňave sa uskutočnila vernisáž výstavy intermediálnej umelkyne Anny Daučíkovej

Dňa 14. júla 2016 sa v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave uskutočnila vernisáž výstavy intermediálnej umelkyne Anny Daučíkovej. Táto výstava je monografickým výberom z jej tvorby a v rámci 4. ročníka podujatia Rožňavské radiály je zaradená ako druhá v poradí. 

Na vernisáži, ktorá prebiehala v príjemnej atmosfére, v úvode privítal prítomných účastníkov Mgr. Pavol Lackanič, riaditeľ múzea. Následne kurátori výstavy Silvia L. Čúzyová a  Noro Lacko predstavili dielo vystavujúcej umelkyne, špecifický obsah výstavy, ako aj priblížili jej umeleckú tvorbu. Výstava potrvá do 30. 8. 2016.
Gabriella Badin

rv Anna Daucikova 1Druhou výstavou v rámci štvrtého ročníka podujatia Rožňavské radiály je monografický výber z tvorby Anny Daučíkovej, takže po prvýkrát je celá výstava venovaná tvorbe jednej umeleckej osobnosti. Hlavným dôvodom je solitérnosť jej tvorivého aj životného programu. Anna Daučíková je intermediálna umelkyňa a queer aktivistka, ktorá okrem iného prepožičala, v istom období života, svoj hlas a svoju tvár hnutiu Inakosť. V súčasnosti pôsobí v Prahe na Akademii výtvarného umění ako pedagogička a prorektorka, a zároveň je jej tvorba akceptovaná medzinárodnou umeleckou scénou. Popri umeleckých kvalitách je známa svojou otvorenosťou, ľudskou múdrosťou a odvahou.
V spolupráci s autorkou sme pre rožňavskú výstavu vybrali dva voľné tematické okruhy a v každom sú tri krátke videá. Prvý tematický okruh predstavuje umelkyňou “nájdené“, nasnímané a takto privlastnené situácie, prebiehajúce vo verejnom priestore, súborne nazvané Ordinary Voyeurism, čo by sme mohli preložiť ako každodenný či všedný voyerizmus. Sú to štúdie telesnosti, ľudského tela v spoločenstve a spoločenskej telesnej komunikácie. Video Ako sa máte / Wie geht es Ihnen, predstavuje telo ženy, pravdepodobne žobráčky, ktoré je (možno obsadené psychózou), nútené k ritualizovaným pohybom obete, a zároveň dravca striehnuceho na svoju korisť. Otázkou “Ako sa máte?“ zahajuje aktérka komunikáciu s vybranou obeťou a vstupuje ňou do súkromného priestoru cudzej osoby. Naopak video Každodenný voyerizmus - Žena / Ordinary Voyeurism - A Woman“, je štúdiou tela intaktného - do seba uzavretého. Do tretice video Každodenný voyerizmus - Koncert / Ordinary Voyeurism - Concert je štúdiou svojvoľnej haptickej komunikácie medzi mužmi - zachytáva spontánne priateľské dotýkanie sa rúk s rukami. 
Druhý okruh videí predstavuje problematiku troch rôznych prienikov telesnosti, sexuality, rodových a rolových očakávaní a rodovej a rolovej indeterminácie. Video Staráme sa o vaše pohľady / We Care About Your Eyes je na jednej strane kriticky ostrým a provokatívnym, možno feministickým problematizovaním pornografického zobrazovania sexuality, ktorá diváka udržiava v pozícii voyera a zobrazovanú osobu mení na objekt. Tu je však táto štandardná pornografická situácia umelkyňou otočená a objektom sa stáva pasívny pozorovateľ, zatiaľ čo aktívny aktér si slastne užíva svoju znejasňujúcu a zneisťujúcu hru. Dôležitým aspektom videa je aj hravé premazávanie opozície mužského a ženského rodu.
Ak je niečo dominantnou výtvarného cítenia Anny Daučíkovej, tak je to dôležitá úloha hmatu a to napriek tomu, že pracuje s vizuálnym-video materiálom. Najotvorenejšie to je vidieť v posledných dvoch predstavených videách. V oboch prípadoch je haptický vnem aj nástrojom aj témou, aj tým čo vytvára dej a je hlavnou postavou. Vo videu “Domáce cvičenie / Home Exercise“ je námetom videa šitie a zošívanie si rukavíc navzájom, čo môžeme vnímať ako metaforu koitu, prípadne ako sexuálnu hru. Za pozornosť stojí aj minimálnosť prostriedkov, za pomocou ktorých dokáže A. Daučíková rozohrať svoju tému a vytvoriť dusnú atmosféru videa. Ak video Staráme sa o vaše pohľady“ ponúkalo kritický pohľad, video “Domáce cvičenie“ prináša pritakávajúcu, hravú podobu sexuality. Obe diela sú metaforickým zobrazením koitu.
Umývanie riadu ako činnosť rodovo „pridelená“ ženám je hlavným námetom videa “Chtónické pozdravy pre Camille Paglia / Chtonian Greeting for C. Paglia“. Názov napovedá, že námetom videa je metaforicky skrytý rodovo nevyjasnený erotizmus.
Camille Paglia, ktorej je video venované, je feministickou filozofkou, ktorá skúma rolu telesnosti v prežívaní človeka-ženy.

 {oziogallery 452}

 

V Klenovci vás privítajú dva projekty pre talentované deti a mládež

$
0
0
V Klenovci vás privítajú dva projekty pre talentované deti a mládež

Občianske združenie RODON Klenovec, Národné osvetové centrum, Gemersko - malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote, v spolupráci s obcou Klenovec realizujú v čase od 16. - 23. júla 2016 v Klenovci dva projekty pre talentované deti a mládež. Pre nadaných tanečníkov sa realizujú tanečné

tvorivé dielne Malí muzikanti, na ktorých sa bude zdokonaľovať v ľudovom tanci 20 deti od 10 rokov, z detských folklórnych súborov: Mladosť z Klenovca, Radosť a Kornička z Trenčína, ZUŠ a Ďumbier z Liptovského Mikuláša, Železiarik z Košíc, Kopaničiarik z Myjavy, Čakanka z Nového Mesta nad Váhom.
O odborný rast tanečníkov sa budú starať odborní lektori, taneční pedagógovia a choreografovia: Agáta Krausová, Slavomír Ondejka, Lenka Konečná, Pavol Konečný. Deti sa budú učiť a následne prezentovať tipy tancov z regiónu Myjava a Horný Liptov.

kl dva projektyPre detské ľudové hudby sa realizujú hudobné, tvorivé dielne MUZIČKY, ktoré sa organizujú po 14-ty krát. Cieľom projektu je vzdelávanie členov detských ľudových hudieb v zachovávaní hudobných nárečí regiónov a v interpretačných zručnostiach. O odborný rast detí sa postarajú muzikanti, lektori: Michal Zelinka, Zuzana Holiková, Michal Verony.

V rámci voľnočasových aktivít budú poznávať prírodné a kultúrne dedičstvo nášho regiónu a vďaka lektorom remesla aj remeselné techniky. O animačné aktivity sa bude starať animátor Viktor Brádňanský, Tomáš Husár, Ladislav Konečník.
Verejnosť pozývame na záverečnú prezentáciu tvorivých dielní Muzičky a Malí muzikanti, ktoré sa uskutočnia v obci Klenovec 22. júla 2016 (piatok) od 18:00 a v obci Drienčany 23. júla 2016 (sobota) od 11:00. 

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Národné osvetové centrum.
Tešíme sa na stretnutie s Vami pri prezentácii talentov v tanci a hudbe.
Stanislava Zvarová,
odborná pracovníčka GMOS

 

Víťazstvo XII. ročníka prírodovednej súťaže Európsky deň národných parkov putovalo do Krásnohorského Podhradia

$
0
0
Víťazstvo XII. ročníka prírodovednej súťaže Európsky deň národných parkov putovalo do Krásnohorského Podhradia

Európsky deň národných parkov - 12. ročník prírodovednej súťaže (Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave – správa po podujatí) – Štátna ochrana prírody SR – Správa Národného parku Slovenský kras Brzotín, Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave, a Mesto Rožňava

zrealizovali 9. júna 2016 prírodovednú súťaž „Za krásami Slovenského krasu“.
Do súťaže sa mohli zapojiť žiaci 5. - 9. ročníkov ZŠ a študenti osemročných gymnázií mesta a okresu. Hlavnou témou 12. ročníka bola príroda Národného parku Slovenský kras a jej jednotlivé zložky. Súťaž prebiehala v Domici po trase náučného chodníka. Na piatich tématických stanovištiach súťažiaci odpovedali nielen na teoretické otázky, ale aj na otázky z poznávacej časti.
Celkovo sa do sútaže zapojilo 28 žiakov II. stupňa- ZŠ akad. Jura Hronca Rožňava, ZŠ Zlatá Rožňava, ZŠ Brzotín, ZŠ Krásnohorské Podhradie, ZŠ Nižná Slaná , ZŠ P. E. Dobšinského Slavošovce a ZŠ Rejdová. Žiaci súťažili v štvorčlenných družstvách.
Z Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave sa účastníci presunuli autobusom do Domice. Na trasu náučného chodníka sa jednotlivé družstvá vydali postupne, kde boli vytvorené súťažné stanovištia. Vedomosti, ako teoretické, tak aj praktické, overovali pracovníci Správy Národného parku Slovenský kras Brzotín. Počasie účastníkom prialo, priamo v teréne získali nové informácie a vedomosti a popri tom obdivovali krásy našej prírody.
Vyhodnotenie sa uskutočnilo v prírode pri symbolickom základnom kameni neďaleko jaskyne Domica. Súťažné družstvá, ktoré obsadili 1. - 3. miesto získali vecné ceny a minerály do školských zbierok. Víťazné družstvo získalo zároveň aj putovný kameň. Ostatní účastníci obdržali pamätný list a propagačné materiály.
Súťaž podporili: Mesto Rožňava - finančná dotácia na dopravu, knižné ceny, Správa NP Slovenský kras Brzotín - minerály pre víťazné družstvá do školských prírodovedných zbierok a vecné ceny a Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave – knižné a vecné ceny.

Konečné umiestnenie:

1. miesto: ZŠ Krásnohorské Podhradie
2. miesto: ZŠ akad. Jura Hronca Rožňava
3. miesto: ZŠ P. E. Dobšinského Slavošovce

Tatiana Bachňáková a Darina Nogeová

FOTOREPORTÁŽ

Drienčany s kultúrno-spoločenským podujatím - Dedina ožíva - už po trinásty raz

$
0
0
Drienčany s kultúrno-spoločenským podujatím  - Dedina ožíva - už po trinásty raz

Obec Drienčany, Gemersko-malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote, o. z. VALGATA Drienčany, o. z. DHZ Drienčany, Vás pozývajú 23. júla 2016 do Drienčan, na XIII. ročník kultúrno – spoločenského podujatia Dedina ožíva.

Program podujatia:

od 9.00 Slávnostné otvorenie starostom obce, účinkujú fujaristi: Roman Košičiar z Tisovca a Dušan Ceber z Rimavskej Soboty. Od 10:00 sa v Evanjelickom kostole predstavia deti v pásme slova a hudby a spevák ľudových piesní Juraj Matiaš. Od 11.00 v programovom bloku Na dedine dobre sa predstavia Kokavskí heligonkári a účastníci hudobných a tanečných dielní Muzičky a Malí tanečníci. Od 14:00 v programovom bloku Medzi dvoma vŕšky sa predstavia Heligonkár Ferko Poprovský a Miriam Kučerková a dievčenská spevácka skupina z Teplého Vrchu, Folklórny súbor Stromíš z Vlachova, Ján AMBRÓZ a Ľudová hudba BORIEVKA z Banskej Bystrice. Podujatie sprevádzajú ľudoví rozprávači Mária Kropáčová a Juraj Matiaš.

Návštevníkov podujatia pozývame aj na sprievodné akcie a to do kulinárskych dvorov, na Pouličné divadlo VEĽKÁ RODINKA: Kameňožrút, Lomidrevo a Valibuk. do Drienčanského krasu, na Rozprávkové slnečné hodiny, Pozorovanie slnka (GH Rimavská Sobota), Ringišpír, Rozprávkový labyrint, Múzeum rozprávky a tvorivé dielne pre deti na Pamätnej fare Pavla Emanuela Dobšinského, „Z rozprávky do rozprávky“ – tvorivé dielne pre deti (GMOS Rimavská Sobota), Jarmok tradičných remesiel, Múzeum rozprávky P. E. Dobšinského, Maľovanie na tvár, Aquazorbing. Na podujatí bude prebiehať súťaž o najrozprávkovejší dvor!

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Banskobystrický samosprávny kraj. Mediálnymi partnermi podujatia sú Gemerská mediálna spoločnosť www.rimava.sk, TV Rimava, RTVS Rádio Regina. 

J.Z.

 

Projekt „Zážitkové centrum SENTINEL v Rožňave“ sa dostáva do svojej druhej fázy

$
0
0
Projekt „Zážitkové centrum SENTINEL v Rožňave“ sa dostáva do svojej druhej fázy

Projekt „Zážitkové centrum SENTINEL v Rožňave“ sa v posledných dňoch dočkal finálnej fázy stavebných a rekonštrukčných prác – reštaurovania fasády, ktoré bolo realizované pod vedením certifikovaného reštaurátora, tieto práce boli nutne viazané na teplé jarné počasie. Ešte predtým sa historická budova

rv bm DSC 3494 2Expozície baníctva a hutníctva Gemera aj s modernou prístavbou dočkala svojej kolaudácie. Súčasťou rekonštrukcie bolo aj vybudovanie nových expozičných priestorov, ktoré umožnia rozšírenie a skvalitnenie podmienok expozičnej a výstavnej činnosti múzea. Funkčné zjednotenie areálu je realizované prostredníctvom terénnych úprav, úpravy zelene, výsadby stromov a kríkov. Všetky práce v rámci projektu sa uskutočňujú podľa plánovaného harmonogramu prác.
V následnej fáze sa v druhej polovici roka plánuje realizácia diorám a súbežne s tým aj postupné budovanie samotnej expozície. Veríme, že výsledkom bude pútavá expozícia, ktorá osloví širokú laickú aj odbornú verejnosť.
Jaroslava Neubauerová

 

„Konope, konope, zelené konope...“ výstava, ktorá predstaví proces spracovania rastlinných vlákien v minulosti

$
0
0
„Konope, konope, zelené konope...“ výstava, ktorá predstaví proces spracovania rastlinných vlákien v minulosti

„Konope, konope, zelené konope...“ je názov výstavy, ktorou Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote, prostredníctvom pradiarenského, tkáčskeho a iného náradia doplneného fotografickým materiálom, predstaví proces spracovania rastlinných vlákien, výrobu priadze,

či tvorbu a úpravu samotného plátna v regióne Gemer-Malohont. Vernisáž výstavy sa uskutoční v stredu 27. júla 2016 o 15.00 hod. v priestoroch múzea.
Spracovanie rastlinných vlákien všeobecne patrí medzi základné druhy ľudovej výroby. Dominantným materiálom bol ľan a konope, ktoré patria k najstarším technickým plodinám na Slovensku. Obidve sú priadne a olejodarné rastliny – využívalo sa jednak vlákno na pradenie a tkanie plátna, jednak semeno, z ktorého sa tlačil olej používaný najmä pri príprave pôstnych jedál. V období feudalizmu sa tieto rastliny pestovali na veľkostatkoch, ale aj na hospodárskych usadlostiach poddaných. Ako vyplýva z archívnych dokumentov a literatúry, v danom období sa pravdepodobne pestovalo viac konope ako ľan. Dokladom toho je množstvo chotárnych názvov i z oblasti Gemera-Malohontu: Konopnice (Kokava nad Rimavicou, Betliar, Gočovo), Konopná zem (Rudná), Konopiská (Muránska Zdychava, Henckovce), Konopiščia (Kameňany)...
V Gemeri-Malohonte sa pestovalo konope i ľan, no vo všeobecnosti platí, že konope je náročnejšie na klimatické podmienky a pôdu. Ľan v južných okresoch Gemera-Malohontu siali už v apríli, kým napríklad v Rejdovej a Dobšinej len začiatkom júna. Konope siali v polovici mája, zvyčajne na Žofiu (15. 5.), no i neskôr.
Rastliny sa po vytrhaní, močení a sušení lámali na trlici, aby sa odstránili zvyšky stonky. Vlákna, ktoré zostali, sa česali na česákoch a následne priadli. Priadza sa upevnila na praslicu, pričom sa priadlo väčšinou na vretená, neskôr na kolovrátok. Upradené nite sa zmotávali na motovidlo do pradien, pradená sa prali a vyvárali. Po nasnovaní nití na snovadle sa vytvorila osnova, ktorá sa navinula na krosná. Tkalo sa pomocou člnka s niťou namotanou na cievke - člnok sa prehodil medzi niťami osnovy, na čo sa buchnutím brda útková niť prirazila k natkanej časti. Utkané plátno sa používalo na zhotovovanie obradového, bytového a úžitkového textilu, či odevov. Z menej kvalitného plátna sa šili vrecia, plahotky na nosenie sena, prípadne vozové plachty – poňvi.
Výstava bude verejnosti sprístupnená do 28. októbra 2016, od pondelka do piatka v čase od 8:00 do 16:00 a počas víkendov od 9:00 do 16:00.
Mgr. Ľudmila Pulišová

 


Tradičný futbalový turnaj Baníkov v Rožňavskom Bystrom patril domácim hráčom

$
0
0
Fináloví súperi, ktorí sa stretli na záver futbalového turnaja: Rožňavské Bystré ( v modrom) - Baník Drnava (v červenom) 2:1.

Sobota 16. júla 2016 patrila v Rožňavskom Bystrom futbalu. Domáci klub Baník Rožňavské Bystré zorganizoval futbalový turnaj ako Memoriál svojich bývalých futbalistov Jána Babiča, Petra Urbana a Miroslava Lindáka, ktorí ešte ako veľmi mladí hráči tragicky zahynuli pri výkone svojho povolania.

Turnaja sa zúčastnili futbalisti Baníka Drnava, Baníka Rakovnica, Baníka Štítnik a domáceho Baníka Rožňavské Bystré. Aj keď všetky mužstvá nenastúpili v kompletnom zložení a boli posilnení o hráčov dorastu, alebo iných klubov, úroveň zápasov to vôbec nepoznačilo a všetky zápasy, ktoré mužstvá odohrali za nepriaznivého počasia, ale na kvalitne udržiavanom trávniku, predstavovali slušnú úroveň.

Krátko pred začiatkom turnaja, ktorý sa začal o 12-je hodine, hráči domáceho Á-čka na čele s funkcionármi klubu na miestnom cintoríne položením vencov na hroboch spomínaných hráčov im vzdali hold.

Víťazom turnaja sa stal domáci Baník Rožňavské Bystré, ktorý vo finále zdolal Baník Drnava 2:1. V súboji o tretie miesto sa stretli Baník Rakovnica - Baník Štítnik. Zápas sa skončili víťazstvom Štítnika v pomere 3:1.

Prestávka medzi finálovými zápasmi bola poznamenaná dvoma udalosťami. Najprv minútou ticha všetci prítomní uctili nečakané úmrtie bývalého hráča Jaroslava Gonosa, ktorý zomrel 26. Júna 2016 vo veku 61 rokov. V mladom veku vyše 20 rokov aktívne hral za domáci klub. V jeho futbalových šľapajách idú aj jeho dvaja synovia Jaroslav i Ján, ktorí svoje futbalové umenie prezentujú tiež v rodnej obci.

Z futbalového turnaja v Rožňavskom Bystrom. Foto: Ivan Demjan, FacebookDruhou udalosťou bol nevšedný zápas, ktorý využili usporiadatelia na preukázanie schopností bývalých futbalistov domáceho Baníka a dorastencov klubu doplnených niektorými mladými neregistrovanými hráčmi. V normálnom čase sa zápas skončil nerozhodne 2:2. Na penalty vyhrali dorastenci a dosiahli tak pekný úspech.

Ešte predtým sa odohrali tieto zápasy: Baník Drnava - Baník Štítnik 4:1, Baník Rožňavské Bystré - Baník Rakovnica 7:0.
V úlohe rozhodcov sa dobre zhostili Gyenesovci: Július, Lukáš a Tomáš.

Zápasy z pohľadu na nepriaznivé poveternostné podmienky sledovalo slušných vyše sto divákov. Tí si prišli na svoje aj vďaka kvalitnému gulášu a pripravenému občerstveniu.

Kuriozitou turnaja bolo, že hráči Baníka Drnava prišli len 10. a z nich iba 4 hráči boli zo základnej zostavy. Jedenásteho hráča si preto požičali z domáceho klubu.

Keďže domáci futbalista Ivan Galata požiadal o uvoľnenie z klubu, zápas bývalých hráčov Baníka Rožňavské Bystré s dorastencami obce bol jeho rozlúčkovým zápasom s dnes už bývalým klubom. Na pamiatku mu vedenie Baníka venovalo dres s jeho tradičným číslom. Bude mu pripomínať, že v Bystrom odohral dlhé roky a nastupoval v základnej zostave. Od novej futbalovej sezóny bude hrať v novozaloženom klube Polom Gemerská Poloma, kde má aj trvalý pobyt.

MG - od

 

U našich susedov pripravili výstavu Vyšívané dekorácie

$
0
0
U našich susedov pripravili výstavu Vyšívané dekorácie

SNM – Múzeum rusínskej kultúry v Prešove vás srdečne pozýva na slávnostnú vernisáž výstavy „Vyšívané dekorácie”, ktorá sa uskutoční dňa 21. 07. 2016  (štvrtok) o 15:30 hod. v sídelnej budove múzea na ul. Masarykovej č. 20 v Prešove. Na výstave návštevníci uvidia rôznofarebne vyšívané dekorácie na jute

(vrecovina), prevažne križíkovou výšivkou, zhotovené 88-ročnou p. Martou Studenou, rod. Mamrillovou, žijúcou v Poprade. Ako zdroj vyšívaných motívov poslúžili autorke, rodáčke z Veľkého Lipníka, okres Stará Ľubovňa, križíkové vzory vyšívané na pánskych krojovaných košeliach – rubáškach Rusínov žijúcich v Zamagurí na severovýchodnom Slovensku. Výstava dáva možnosť prezrieť si ručné práce, umenie a vzory na 50 kusoch nástenných dekorácií, doplnená je ukážkami samorastov.
Návštevníkov zaujme rôznorodosť a pestrofarebnosť križíkovou technikou vyšívaných vzorov na dekoráciách, ktoré môžu poslúžiť ako aktuálne módne interiérové doplnky a zároveň ako inšpirácia pre neobmedzenú kreativitu návštevníkov všetkých vekových kategórií.
Ste pozvaní a očakávaní, tešíme sa na vašu návštevu.
Výstava potrvá od 21. 07. 2016 do 11. 10. 2016.

D.B.

 

Konferencia v Rožňave o najnovších poznatkoch z výskumov stredovekých pamiatok na Gotickej ceste

$
0
0
Opravený a zreštaurovaný organ, Národná kultúrna pamiatka, dielo majstra Wallachyho z r.1762 opäť inštalovaný a navrátený do evanjelického a. v. kostola v Brdárke.

Sprístupniť odborné poznatky z výskumov pamiatok širokej verejnosti si dala za cieľ konferencia Najnovšie poznatky z výskumov stredovekých pamiatok na Gotickej ceste vo svojom II. ročníku. Uskutoční sa aj so sprievodnými akciami 11. - 13. augusta 2016 v Rožňave, Štítniku a v okolí.

Občianske združenie Gotická cesta v Rožňave pripravilo počas troch dní 16 prednášok a výsledky konferencie v digitálnej podobe uverejnia v Zborníku do konca t. r. na svojej webstránke. Na konferenciu nie je potrebné sa prihlasovať. Keďže finančné prostriedky na konferenciu získali z Ministerstva kultúry SR, neplatí sa žiadne vložné. Zadarmo je i autobus na exkurziu, treba sa však vopred prihlásiť, aby vám vedeli rezervovať miesto. 

Podľa pripraveného programu konferencia sa začne 11. augusta vo Veľkej sále Radnice v Rožňave prezentáciou so začiatkom o 9.30 hod. O 10.00 bude pokračovať úvodnými príhovormi prednášateľov, ktorí prispejú na nasledovné témy:

Peter BUDAY: Dokumentovanie a obnovy gemerských pamiatok pred rokom 1918. Róbert ERDÉLYI: Ohrozené kostoly Gemera. Magdaléna JANOVSKÁ: Farský kostol v Gelnici z pohľadu nových výskumov. Monika TIHÁNYIOVÁ: Historický vývoj evanjelického a. v. kostola v Kameňanoch. Róbert ERDÉLYI - Miroslav ŠURIN: Výsledky výskumov stredovekých kostolov: reformovaný kostol v Zacharovciach a evanjelický a. v. kostol v Rybníku. Bibiana POMFYOVÁ: Evanjelický kostol v Štítniku - niekoľko poznámok k stavebnému typu kostola s trojdielnym chórom. Eva HASALOVÁ: Interpretácia gemerských nástenných malieb z pohľadu odevných a textilných reálií. Miloslava BOROŠOVÁ MICHALCOVÁ – Jana PIECKOVÁ: Interpretácia a charakteristika mobiliáru gemerských kostolov. Michaela KALINOVÁ – Peter BARTA: Stredoveký portál v sakrálnej architektúre – poznámky k problematike. Ľubor SUCHÝ: Hodnotné nálezy v podstrešiach a na historických krovoch Gemera. Tomáš JANURA – Michal ŠIMKOVIC – Monika TIHÁNYIOVÁ: Hrad Muráň - aktuálne výsledky archívneho a architektonicko-historického výskumu. Ľubica FILLOVÁ – Miroslav MATEJKA: Kaštieľ v Jelšave z pohľadu stavebného vývoja a problémy jeho pamiatkovej obnovy. Michajlo Prijmič: Горянська ротонда: історія середньовічного живопису на Закарпатті та питання атрибуції. Norma URBANOVÁ: Starý kláštor minoritov v Levoči – novšie poznatky o jeho stavebnom vývoji. Rudolf BOROŠ – Michaela KALINOVÁ: Výsledky reštaurátorského výskumu v kláštore premonštrátov v obci Leles.
V piatok 12. augusta 2016 je pripravená exkurzia po vytypovaných pamiatkach a kostoloch. Do autobusu je nutné vopred sa prihlásiť na mailovej adrese gotickacesta [zavináč] gmail [bodka] com. Trasa exkurzie povedie z Rožňavy cez Henckovce – (rím. kat. kostol Všetkých svätých, prezentácia výskumu) - Dobšinú – (ev. a.v. kostol, zreštaurované maľby) - Spišský Hrušov – (kostol, rím. kat. sv. Kataríny Alexandrijskej, kostol po obnove) - Spišské Vlachy – gotické mesto) - Slatvinu – (rím. kat. kostol Nanebovzatia Panny Márie, zreštaurované maľby) - Gelnicu – (rím. kat. kostol Nanebovzatia Panny Márie, výsledky pamiatkového výskumu) - Helcmanovce, Smolník – (gotické mesto) - Turňu nad Bodvou – (rím. kat. kostol Nanebovzatia Panny Márie, zreštaurované maľby) - Štítnik – (ev. a. v. kostol), prijatie u starostu obce a ukončenie konferencie. 

OZ Gotická cesta na sobotu 13. augusta o 10.00 hod. pripravilo cyklistické podujatie nazvané Gotická cesta otvorená. Trasu zvolili tak, aby sa dala pohodlne zo Štítnika absolvovať ako okruh na bicykli, navyše po málo frekventovanej ceste a peknou prírodou. 

V uvedenom termíne budú voľne prístupné nasledovné pamiatky: Vodný hrad Štítnik, kde si návštevníci budú môcť pozrieť celý areál hradu, vrátane interiéru bášt i kaštieľa. Evanjelický a. v. kostol Štítnik s prezentáciou interiéru kostola, vrátane výstavky bohoslužobných predmetov. Evanjelický a. v. kostol Ochtiná s možnosťou pozrieť si nástenné maľby i zreštaurovaný oltár. Evanjelický a. v. kostol Slavošovce, kde bude otvorená dnes nevyužívaná pôvodná svätyňa a zreštaurovaný oltár. Evanjelický a. v. kostol Roštár so zreštaurovaným oltárom, ktorý sa v júli vráti do kostola. Evanjelický a. v. kostol Koceľovce, v ktorom sú nástenné maľby, ktoré sa vo svätyni dajú vidieť v plnej kráse, keďže oltár je v dielni. Evanjelický a. v. kostol Markuška a prekrásny zreštaurovaný oltár. Evanjelický a. v. kostol Brdárka so zreštaurovaným oltárom i organom.

Prezentované zreštaurované pamiatky boli financované z prostriedkov Ministerstva kultúry SR, Stredoeurópskej nadácie, OZ Gotická cesta a z príspevkov jednotlivých obcí a darov súkromných osôb.

MG - OD

 

 

Vo Vlachove si pripomenuli 24. výročie podpísania Deklarácie o zvrchovanosti Slovenskej republiky

$
0
0
Vo Vlachove si pripomenuli 24. výročie podpísania Deklarácie o zvrchovanosti Slovenskej republiky

Sedemnásty júl ako dôležitý medzník našich dejín je neodmysliteľný. 17 júl je časom, kedy sa rozhodovalo o osude Slovenska a jeho smerovaní v nasledujúcich desaťročiach. Je pravdou, že 17. júl nie je oficiálnym štátnym sviatkom, ale to na veci nič nemení. 17 júl 2016 je už v poradí 24. výročie tejto

udalosti. Presne 17. júla roku 1992 totiž došlo k nehynúcej udalosti skladania sľubov a požadovania samostatnosti v zmysle práva na sebaurčenie. Poslanci skladali takýto sľub: "My, demokraticky zvolená Slovenská národná rada, slávnostne vyhlasujeme, že tisícročné úsilie slovenského národa o svojbytnosť sa naplnilo. V tejto historickej chvíli deklarujeme prirodzené právo slovenského národa na sebaurčenie tak, ako to zakotvujú aj všetky medzinárodné dohody a zmluvy o práve národov na sebaurčenie. Uznávajúc právo národov na sebaurčenie, vyhlasujeme, že aj my si chceme slobodne utvárať spôsob a formu národného a štátneho života, pričom budeme rešpektovať práva všetkých, každého občana, národov, národnostných menšín a etnických skupín, demokratické a humanistické odkazy Európy a sveta. Touto deklaráciou Slovenská národná rada vyhlasuje zvrchovanosť Slovenskej republiky ako základ suverénneho štátu slovenského národa."

Niektorí samozrejme tento štát nechceli, ale to je už iný smutný príbeh.
Tak sme sa zišli v dobrej partii Vo Vlachove na kúpalisku a náladu a situáciu nepokazila ani hrozba zlého počasia, ktoré neustále počas celého dňa hrozilo svojimi zlovestnými mrakmi a dažďom. Na začiatok bola použitá kultúrna vzdelávacia zložka a vypočuli sme si dokumentárny film z produkcie Slovenskej televízie a v podaní prof. Ondreja Hronca a keďže je rok Svetozára Hurbana Vajanského, pre záujemcov bola k dispozícii aj prednáška o jeho živote. Kultúrna vložka sa osvedčila a bol záujem. Po zotmení sa a ukončení prednášky bolo treba sa zohriať. Tak sme pristúpili k zapáleniu Vatry našimi hosťami. Do tanca hrala Starovlachovská muzika, občerstvenie bolo po ruke tiež a veselá nálada nechýbala. Bolo síce chladnejšie, ale kto chcel, zohrial sa pri Vatre, ktorá hriala naozaj v širokom okolí. Spoločne sme si upiekli nejaké tie dobroty na ohnisku v altánku, lebo hlad veru nenechá nikoho chladným a každý sa stal členom pomyslenej Jánošíkovskej družiny. Akcia sa podarila a poďakovanie patrí všetkým, ktorí obetovali svoj čas a prišli.

Za podporu, propagáciu ďakujeme: DMS Rožňava - Ing. Zlatka Halková a všetkým matičiarom, SNS - okresu Rožňava - Ing. Stanislav Blahús, Obci Vlachovo - Ing. Peter Pakes, starosta obce, DHZ Vlachovo - Ing. Slavomír Labuzík, veliteľ a Pozemkovému spoločenstvu vo Vlachove za zabezpečenie materiálu na stavbu. A všetkým aktivistom a dobrovoľníkom, ktorí sa pričinili o realizáciu tohto spomienkového posedenia na udalosti, na ktoré sa nezabúda.

Mgr. Jozef Jakubovský, MO MS Vlachovo
Foto: Mgr. Michal Terrai, MO MS Čierna Lehota

 {oziogallery 454}

Vernisáž výstavy obrazov Ernesta Hausera Reminiscencie

$
0
0
Vernisáž výstavy obrazov Ernesta Hausera Reminiscencie

Trpké skúsenosti, údel osudu, šťastné a nešťastné chvíle, drobné osobné úspechy a prehry to všetko môže návštevník odhaliť na umeleckej tvorbe Ernesta Hausera. Autor prežil šťastné detstvo v Banskej Štiavnici. Ešte pred „skúškou dospelosti“, maturitou na gymnáziu, prechádza oveľa tvrdšou skúškou,

„skúškou ohňom“ po neúspešnom pokuse o prekročenie štátnej hranice na Západ. Nesplnená túžba po dobrodružstve, aj po slobode a dosť nejasných víziách poznamenala jeho osud na dlhé desaťročia, prakticky až do „nežnej revolúcie“ roku 1989. Nezdarený útek mal za následok, že Ernest Hauser na vlastnej koži ochutnal život „škodcu socialistickej spoločnosti“. To ho priviedlo ako vojaka do útvaru smutne známych oddielov PTP určených pre politicky nespoľahlivých občanov, ktorých jedinou zbraňou bola lopata a krompáč. Tento biľag ho prenasledoval aj v civilnom živote (nemohol študovať na umeleckej škole). Dokázal však, že ak človek nosí v sebe silu boriť sa s prekážkami, môže vo vlastnom mikrosvete urobiť veľa a nemusí sa pritom vzdať svojho politického (antikomunistického) zmýšľania. Tieto skúsenosti ho priviedli k presvedčeniu, že je povinný vydať svedectvo o živote za socializmu. Svedectvo, ktoré nám podáva prostredníctvom svojej umeleckej tvorby tvorí mozaiku jeho života. Autorovu umeleckú tvorbu si máte možnosť prezrieť na výstave obrazov pod názvom Reminiscencie od 18. 7. – 26. 8. 2016. Výstava bola slávnostne otvorená v pondelok 18. 7. 2016 v podkroví múzea Prvého slovenského gymnázia v Revúcej.
L. K.

 

Viewing all 4381 articles
Browse latest View live