Quantcast
Channel: Spravodajstvo z horného a stredného Gemera
Viewing all 4513 articles
Browse latest View live

Kaštieľny deň v Jelšave priblížil históriu mesta z obdobia Koháryovcov

$
0
0
Kaštieľny deň v Jelšave priblížil históriu mesta z obdobia Koháryovcov

Veľkou spoločenskou udalosťou minulého týždňa v Jelšave bol Kaštieľny deň. Organizátori ho pripravili na sobotu 18. augusta 2018. Ako svedčia ohlasy z Jelšavy, pripravili sa naň veľmi zodpovedne aj preto, že v tomto roku si pripomínajú aj 255 rokov od začiatku prestavby miestneho kaštieľa, o histórii ktorej sme v skratke priniesli informáciu s pozvaním na túto udalosť aj na našej stránke. Bohatý kultúrny program sa uskutočnil priamo na nádvorí kaštieľa, ktorý sa ale nachádza v dezolátnom stave už niekoľko rokov, napriek snahe Mesta Jelšava o jeho rekonštrukciu a spoločenské využitie.
Mnohí jelšavskí spoluobčania sa Kaštieľneho dňa osobne zúčastnili a keď pripomenieme, že do tohto diania prispela aj jazda vláčikom až z Košíc, Jelšavu navštívili aj milovníci histórie a jarmočných príležitostí z ďalekých Košíc i bližšieho Muráňa a Revúcej.

Keďže osobné vlaky už v súčasnosti nepremávajú, hoci železničná trať Plešivec - Jelšava - Revúca - Muráň si pripomína 125. výročie od jej otvorenia, mnohí aj z okolia využili aj túto príležitosť na účasť na Kaštieľnom dni.

Ako to vlastne počas Kaštieľneho dňa v Jelšave tohto roku bolo približujú aj fotografické zábery Petra Pobočeka, ktoré sú pripojené k tomuto článku.

(MG od)

Foto: Peter Poboček

 


Z Jelšavy sme zavítali na Dolnú zem - do Tótkomlósa (Slovenský Komlóš)

$
0
0
Z Jelšavy sme zavítali na Dolnú zem - do Tótkomlósa (Slovenský Komlóš)

Svätý Štefan počas obdobia svojho vládnutia, v rokoch 1000 – 1038, zakladajúc počiatky uhorskej štátnosti, každým rokom zvolával kráľovskú radu. Rada zasadala v dni nanebovstúpenie panny Márie, 15 augusta. Ladislav I. Svätý zmenil dátum zasadnutia na 20. august, v tento istý deň bol Svätý Štefan I. vyhlásený za svätého v roku 1083. Král Ladislav I. vydal nariadenie na počesť tejto udalosti sláviť sviatok. 20 augusta. Vyhlásenie Štefana za svätého stanovil aj za náboženský sviatok pápež Gregor VII. V roku 1878 bolo vydané ministerské nariadenie, ktoré stanovilo 20. august ako oslavy maďarskej štátnosti.
Zmena politickej situácie v roku 1945 zmenila aj vzťah k oslavám, zo začiatku vynechali označenie svätý, neskôr sa začal používať názov DOŽINKY

(sviatok nového chleba). V roku 1949 bola v tento deň prijatá komunistická ústava a od toho momentu to bol Deň ústavy. Od roku 1989 sa znovu oslavuje deň Svätého Štefana, zakladateľa maďarskej štátnosti.

Tak, ako vo väčšine miest v Maďarsku sa konajú slávnosti pri tejto príležitosti, nie je to iné ani v našom partnerskom meste Tótkomlós – Slovenský Komlóš. V tomto roku sme dostali pozvanie na XVIII. Tótkomlóšske dni v dňoch 18. – 20. 08. 2018. Mesto Jelšava zastupovali štyria zamestnanci mesta.

V sobotu, po príchode do Tótkomlósa, nás privítala na mestskom úrade primátorka dr. Rita Garay. Zúčastnili sme sa Gastronomického dňa, ktorý v slovenskej škole zorganizovali Slováci žijúci v Tótkomlósi. Ochutnali sme množstvo typických špecialít a pozreli sme si pestrý kultúrny program. Po ubytovaní sa na hasičskej zbrojnici sme sa zúčastnili koncertu mládežníckej dychovky z Tótkomlósa v evanjelickom kostole. Ako vždy, bol to krásny zážitok. Večer sme navštívili termálne kúpalisko Ruža.

V nedeľu bol voľnejší program. Doobeda sme uložili venček pri pomníku padlých v I. svetovej vojne v záhrade evanjelického kostola. Na počesť výročia osídľovania bol v roku 2008 vytvorený pamätník, na ktorom je napísané:

Došli sme...
Kde, otecko?
Do novej domoviny,
syn môj drahý.
Tu niet domu, otecko!
Ešte nieto, decko moje.

A zašli sme aj ku pamätníku Pavla Walaského, evanjelického farára, ktorý pôsobil aj v Jelšave a aj v Tótkomlósi. Pri oboch pamätníkoch sme uložili venček. Navštívili sme aj Slovenské regionálne kultúrne centrum. Večer sme si nenechali ujsť 12-minútový ohňostroj.

Pondelok patril slávnostnej spomienke pri soche svätého Štefana. Po maďarskej a slovenskej hymne, ktoré zahrala mládežnícka dychovka, sa prítomným prihovorila primátorka dr. Rita Garay. Všetci prítomní uložili vence ku soche sv. Štefana.

Vedľa sochy sv. Štefana je pamätník, ktorý bol vytvorený za pomoci slovenských partnerských miest Jelšava a Galanta, zobrazujúci ruku a zároveň aj nohu s textom: Pane, požehnaj túto zem a každý jej národ. Ku tomuto pamätníku okrem jelšavskej delegácie položil venček aj evanjelický pán farár z Tótkomlósa Attila Spišák. Poslednou pietnou zastávkou bola pamätná tabuľa na budove mestského úradu. Po slávnostnom obede sme sa rozlúčili s našimi hostiteľmi a s množstvom zážitkov sme sa vybrali z Dolnej zeme späť na Slovensko.

Gabriela Jakubecová

 

Podujatie "August 1968" v Baníckom múzeu v Rožňave

$
0
0
Podujatie

V utorok 21. augusta 2018 si Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, podujatím “August 1968“ pripomenulo okupáciu Československa vojskami Varšavskej zmluvy. Podujatie sa začalo projekciou krátkeho videodokumentu “Rožňava 21. augusta 1968“, ktorý zachytáva prechod vojsk mestom Rožňava presne pred päťdesiatimi rokmi. Prítomní mali možnosť pozrieť si tento videodokument v novej zdigitalizovanej podobe. Neskôr nasledovala prednáška Mgr. Pavla Horvátha, v rámci ktorej prítomných informoval aj o udalostiach, ktoré predchádzali samotnej okupácií. Po prednáške sa do diskusie zapojili viacerí účastníci, ktorí sa podelili so svojimi spomienkami, alebo so spomienkami svojich príbuzných. Následne absolvovali krátku 

prehliadku mesta, počas ktorej mohli vidieť na niektorých budovách ešte stále viditeľné stopy okupácie. Na záver si prítomní pri pamätníku Štefana Ciberaja uctili jeho pamiatku a pamiatku všetkých obetí týchto udalostí. Podujatia sa zúčastnilo približne 50 záujemcov.

PhDr. Erika Hermélyi Gecelovská

 

Deň s jelšavskými dobrovoľnými hasičmi

$
0
0
Deň s jelšavskými dobrovoľnými hasičmi

V sobotu 18. augusta 2018 sa jelšavskí dobrovoľní hasiči prezentovali až na dvoch podujatiach. Doobeda zavítali do Slovenských magnezitových závodov, a. s. v Jelšave, kde bol Deň otvorených dverí pre zamestnancov a ich rodinných príslušníkov. Sprievodcov – permoníkov v autobusoch robili dorastenci. Dospelí umožnili deťom prezrieť si hasičskú techniku, deti sa mohli povoziť na elektrických autíčkach, striekať „na horiaci dom“ a vyšantili sa v hasičskej pene. 
Popoludní sa premiestnili do mesta na Kaštieľny deň. Pri stanovišti hasičov pred kaštieľom bola vodná hmla, kde sa mohli všetci prítomní osviežiť. Pre deti boli aj tu pripravené elektrické

autíčka a v záhrade kaštieľa pena. Vo večerných hodinách bola vykonaná požiarno – asistenčná hliadka na kultúrnom programe.

Gabriela Jakubecová

 

Dobrovoľní hasiči z Jelšavy a Rimavskej Soboty získali vzácne ocenenie

$
0
0
Dobrovoľní hasiči z Jelšavy a Rimavskej Soboty získali vzácne ocenenie

BRATISLAVA 22. august 2018 – Záchrana života, ratovanie strechy nad hlavou či dlhodobé úsilie o výchovu skúsených hasičov. To všetko robia dobrovoľní hasiči, ktorí neraz riskujú svoje zdravie, aby pomohli iným. Poctivo vykonaná práca si preto zaslúži odmenu. Velkopopovický Kozel si váži hrdinov všedných dní a rozhodol sa týchto hrdinov odmeniť pivom Kozel 11 % s o stupeň bohatšou chuťou, ktoré im bude výnimočné ocenenie pripomínať celý rok. Hrdinovia všedných dní žijú všade okolo nás. Pomáhajú zachraňovať naše životy a majetok, denne čelia nebezpečným situáciám a svoju prácu berú ako poslanie. Často sa im však za ich obetavosť nestihneme poďakovať.

Prezident sladok 1a„Rovnako ako si vo velkopopovickom pivovare ceníme dobre vykonanú prácu, ktorej výsledkom je poctivo uvarené pivo, cítime úctu aj voči ďalším, ktorí si ju bezpochyby zaslúžia. A tými sú aj dobrovoľní hasiči, ktorých úloha je náročná, no často nedocenená. Chceme, aby si aj ostatní uvedomili, že v ich okolí žijú ľudia, ktorí neváhajú riskovať svoje životy pre záchranu iných a pritom si ich len málokto všimne. Preto sme ich odmenili pivom Kozel 11%, ktoré vám dopraje o stupeň bohatšiu chuť,“ vysvetlil zámer projektu sládok Velkopopovického Kozla Vojta Homolka.

Dva týždne zástupcovia značky v pivovare aktívne prechádzali množstvo nominácií hasičov z celého Slovenska, ktorých navrhli okresní funkcionári Dobrovoľnej požiarnej ochrany Slovenskej republiky. „Vybrať troch jednotlivcov a jeden hasičský tím bolo skutočne veľmi náročné. Ich príbehy boli plné emócií a nasadzovania vlastných životov. Skláňame sa pred ich hrdinskými činmi. Odmenu a uznanie si zaslúži každý, kto dobrovoľne a nezištne pomáha a svoju prácu vykonáva dobre a poctivo,“ doplnil sládok Vojta Homolka.

Hasičov odmenili v stredu 22. augusta na tlačovej konferencií v Bratislavskej Kozlovni na Lazaretskej ulici. Okrem ročnej spotreby vo forme 80 litrov piva pre jednotlivcov a 160 litrov piva pre tím im Velkopopovický Kozel udelil aj Kozlovu hasičskú helmu, ktorá je symbolom poctivosti, nezištnosti a nadšenia, s akými velkopopovickí sládkovia, rovnako ako hasiči, vykonávajú svoje remeslo.

Prezident sladok 2a„Sme veľmi radi, že môžeme spolupracovať s Velkopopovickým Kozlom, ktorý si váži dobrú a poctivo odvedenú robotu. Títo hasiči robia túto prácu dobrovoľne, nezištne, na úkor svojho voľna a času stráveného s rodinou. Nikto ich do toho nenúti a radi trávia čas v hasičských zbrojniciach, kde pripravujú techniku na to, aby mohli kedykoľvek zasiahnuť. Ich srdce bije pre pomoc druhým a spolupatričnosť je ich zmyslom života,“ uzavrel prezident Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR Pavol Ceľuch.

Ocenení hasiči

1. Vojtech Rézmüves ratoval ľudí z havarovaného autobusu

Vojtech Rezmuves 1aVojtech Rézmüves (37) je členom Dobrovoľného hasičského zboru v Ožďanoch (okr. Rimavská Sobota) už viac ako 10 rokov. V obci došlo k dopravnej nehode autobusu, ktorého vodič počas jazdy pravdepodobne dostal infarkt a zišiel z cesty. Vojtech Rézmüves bol v práci, neďaleko miesta, kde sa nehoda stala. Začul spolu s kolegom veľký buchot a zbadali autobus na multifunkčom ihrisku. Ani sekundu nezaváhal a ponáhľa sa pomôcť šoférovi autobusu ako aj ostatným cestujúcim odstať sa von z rozbitého vozidla. Nehoda bola o to horšia, že v autobuse sa nachádzali aj deti. Šoféra, ktorý už bol v bezvedomí, začal oživovať až do príchodu RZP. Šofér však aj napriek obrovskej snahe a okamžitej profesionálnej pomoci, žiaľ, v RZP zomrel.

2. Hasiči z Jelšavy trom rodinám zachránili strechu nad hlavouDobrovoľný hasičský zbor mesta Jelšava (okr. Revúca) pôsobí v jednej z najchudobnejších oblastí na Slovensku. Napriek tomu sú vynikajúci v akomkoľvek zásahu. Na mieste sú do 10 minút od vyhlásenia poplachu. Medzi členmi je cítiť obrovskú spolupatričnosť a podporu. Pre mnohých z nich je dobrovoľný zbor jediným spôsobom realizácie a zmyslom života. 

Jelsava2Hasičský zbor mal v roku 2017 spolu 64 zásahov, z toho zasahovali pri 42 požiaroch, mali 20 technických zásahov a dva iné zásahy. Najviac práce mali pri hasení suchej trávy často aj v náročnom teréne, lúčnych porastov, horiacich kontajnerov a dokonca 3-krát ratovali horiaci rodinný dom. Rovnako boli privolaní aj k vážnym dopravným nehodám. Vďaka ich zásahom boli vyčíslené uchránené hodnoty za 46 900 EUR.

Medzi najdramatickejší zásah patril požiar rodinných domov v obci Turčok 20. júna 2017. Zasahovalo 9 členov. Evakuovali 23 obyvateľov rodinného domu, následne likvidovali požiar rodinného domu a rozoberali konštrukcie, keďže išlo o komplikovaný požiar celého objektu. Hasiči museli byť obzvlášť opatrní, pretože v horiacom dome boli obyvatelia v karanténe pre infekčnú žltačku typu A.

Hasiči z Jelšavy sa pravidelne zúčastňujú na okresných hasičských súťažiach. Minulý rok dokonca získali prvé miesto.

3. Ján Švajčiak zachránil topiace batoľa

Jan Svajciak 1aJán Švajčiak (59) z obce Medzibrod (okr. Banská Bystrica), je členom DHZ (Dobrovoľný hasičský zbor) od roku 1983. Je dlhoročný aktívny člen, pracoval ako preventivár. Od roku 2005 pracuje ako veliteľ DHZ. Vykonáva aj funkciu okrskového veliteľa. V roku 2004 mu bola udelená medaila „Za príkladnú prácu" a v roku 2014 „Za zásluhy". Svoje skúsenosti odovzdáva členom na pravidelných cvičeniach.

Z pomedzi mnohých zásahov je výnimočný práve jeden, pri ktorom zachránili len 14 mesačného chlapčeka Samka pred utopením. V júni sa Samko hral v blízkosti požiarnej nádrže v Medzibrode. Na svojho brata mala dávať pozor staršia sestra. V požiarnej nádrži bola po dažďoch mútna voda, hlboká asi 2 metre. Ján Švajčiak bol náhodou v blízkosti nádrže a intuitívne pozoroval Samka, ktorý sa dostal až na okraj nádrže, do ktorej v určitom momente spadol. Ján neváhal ani sekundu, dobehol ku nádrži a zbadal mikinu pod vodou, za ktorú chlapca vytiahol na breh. Okamžite mu poskytol profesionálnu prvú pomoc. Po malej chvíli z chlapca vyprskla voda a začal normálne dýchať.

4. Juraj Barta vzdeláva budúcich hasičov

Jan Barta 1aJuraj Barta (35) z obce Bystričany (okr. Prievidza) je dobrovoľným hasičom už 18 rokov. Na začiatku svojej kariéry sa zapájal do činností Dobrovoľného hasičského zboru v Bystričanoch ako súťažiaci, rozhodca, člen výboru, preventivár obce či veliteľ družstva zásahovej jednotky. Jeho hlavným záujmom bola práca a vzdelávanie budúcich hasičov v Dobrovoľnom hasičskom zbore Bystričany. Niekoľkokrát sa prebojoval na krajské kolo hry Plameň Trenčianskeho kraja. V roku 2007 založil Ligu mladých hasičov.

Juraj Barta dnes u dobrovoľných hasičov zastáva celý rad funkcií. Je napríklad členom Republikovej komisie mládeže DPO SR a zároveň aj predseda Dobrovoľného hasičského zboru Bystričany. Je držiteľom odznakov odbornosti a pravidelne sa zdokonaľuje na rôznych školeniach. V neposlednom rade je aj členom Dobrovoľného hasičského zboru obce, ktorý je zaradený v celoplošnom rozmiestnení síl a prostriedkov v A kategórii, kde zastáva funkciu veliteľa družstva hasičskej jednotky. Medzi najkomplikovanejší zásah, ktorého sa zúčastnil, bol požiar chaty v obci Veľké Uherce, pri ktorom sa museli používať aj autonómne dýchacie prístroje a celkový zásah trval približne 7 hodín.

Alexandra Gallisová

 

 

Ešte jeden pohľad na štvrtý Kaštieľny deň

$
0
0
Ešte jeden pohľad na štvrtý Kaštieľny deň

V sobotu 18.08.2018 sa už štvrté leto otvorili brány Coburgovského kaštieľa v Jelšave, aby sme si počas podujatia „Kaštieľny deň“ tradične pripomenuli jeho významné historické míľniky. Takým bola aj veľkolepá prestavba kaštieľa grófom Mikulášom Kohárym, ktorej 255. výročie pripadá na rok 2018. Práve toto okrúhle výročie sa stalo sa ústredným motívom tohtoročného Kaštieľneho dňa a prostredníctvom komentovaných prehliadok od historika sa mohli návštevníci kaštieľa počas podujatia o týchto udalostiach dozvedieť ešte omnoho viac. Nebolo to jediné okrúhle výročie týkajúce sa nášho mesta. V spolupráci s Košickou detskou historickou železnicou sme pri príležitosti 125. výročia otvorenia železničnej trate Plešivec – Muráň ponúkli obyvateľom muránskej doliny nostalgickú jazdu

„Muránskou strelou“. Mohli si tak zaspomínať na dnes už tiež len kúsok histórie. Vláčik z Košíc však neprišiel prázdny. Priviezol k nám návštevníkov z východného Slovenska, ktorí mali pri „Potulkách historickou Jelšavou“ možnosť spoznať naše mesto a tiež zažiť kaštieľ počas historického podujatia. Pre domácich, ale aj „cezpoľných“ návštevníkov bol pripravený skutočne bohatý kultúrny program, doplnený o sprievodné podujatia a atrakcie pre deti aj dospelých. Dobová hudba a ukážky tancov, ktorým sa mohli návštevníci priučiť, inscenované scénky približujúce okrem iného aj život grófa Mikuláša Koháryho, vystúpenia sokoliarov, ľudová hra v podaní šikovných detí, miestne hudobné skupiny – to je len časť hlavného programu, ktorý sa začal slávnostným nástupom a výstrelom z dela. V priestoroch kaštieľa a v jeho záhrade čakalo na zvedavých návštevníkov ešte omnoho viac – trhové mestečko, tvorivé dielne, dobové hry, historický drevený kolotoč, strelnica, prezentácia zbraní, ale aj Kino Gemer. Už zďaleka rozvoniavajúce dobroty ponúkala dobová kuchyňa, no na svoje si prišli aj milovníci našej tradičnej gemerskej gastronómie. Ani po zotmení neostal kaštieľ prázdny. K večernému programu, ktorý pokračoval na hlavnom pódiu, prilákala návštevníkov strhujúca ohňová šou. Tí najvytrvalejší určite neoľutovali, pretože veselica s Duchoňovcami a miestnou dychovkou roztancovala každého. Tóny obľúbených známych hitov sa kaštieľom niesli do neskorej noci, kedy sa brány opäť zavreli a ukončili tak tohtoročný Kaštieľny deň.

L. Szabová

 

 

Úradná správa ObF Rožňava č. 5/2018-2019

$
0
0
Úradná správa ObF Rožňava č. 5/2018-2019
  • ŠTK schvaľuje výsledky 3. kola 6. ligy dospelých http://obfz-roznava.futbalnet.sk/sutaz/2500/
  • ŠTK berie na vedomie odhlásenie družstva FK Sokol Bohúňovo zo súťaže 7. liga dospelí. Do pozornosti DK.
  • ŠTK oznamuje, že Futbalový klub FK Mladosť odohrá svoje domáce zápasy v 7. lige dospelých v sobotu UHČ na ihrisku v Lipovníku.
  • ŠTK schvaľuje po vzájomnej dohode klubov odohrať dohrávku zápas 1. kola 6. ligy dospelí V. Slaná - Dobšiná 29. 08. 2018 o 16:00.

  • ŠTK žiada všetkých delegátov, aby všetky závady a nedostatky na futbalových štadiónoch počas stretnutí podrobne popísali v správe delegáta (hracia plocha, šatne, sociálne zariadenia, striedačky, miesto na nahrávanie videa....)
  • ŠTK upozorňuje FK na zmenu systému striedania hráčov. Aj naďalej platí možnosť striedania hráčov po 5, avšak pre týchto 4, resp. 5 striedaní bude družstvo mať možnosť využiť len tri prerušenia hry za týchto podmienok:
    •  maximálne 5 striedajúcich hráčov je povolených za družstvo dospelých alebo dorastu v akomkoľvek časovom priebehu,
    •  každé družstvo môže využiť maximálne 3 prerušenia hry v zápase pre účely striedania,
    •  striedanie počas polčasovej prestávky sa nezarátava do počtu prerušení hry,
    •  hráč, ktorý bol vystriedaný sa nesmie zvonu vrátiť späť do zápasu.
  • ŠTK oznamuje klubom, že počas rekonštrukcie štadiónov FK Hrhov a TJ Baník Rožňavské Bystré, odohrajú tieto kluby všetky svoje domáce zápasy na ihriskách súpera a v odvetnej časti odohrajú svoje zápasy v obrátenom poradí. Predpokladané ukončenie rekonštrukcií je 15. 09. 2018.
  • DK-6 Trestá MFK Dobšiná finančnou pokutou 50€ za HNS trénera klubu Július Strelka 1036782 a zároveň mu pozastavuje výkon športovej činnosti na 4 týždne nepodmienečne podľa čl.48/1c,2b,4 + 10€ (Dobšiná)
  • DK mení trest z nepodmienečného na podmienečný hráčovi podľa DP 41/2: DK-128 Zoran Molčan 1195509 + 10€ (Rudná) + 2 týždeň do 31.12.2018 
  • DK mení trest z nepodmienečného na podmienečný hráčovi podľa DP 41/2: DK-4 Róbert Rochl 1284212 + 10€ (Štítnik) + 2 týždeň do 31.12.2018 
  • KR oznamuje, že žiadosti o nedelegovanie a zmeny R a DZ musia byť nahlásené najneskôr do pondelka 12:00 v aktuálnom týždni. Po tomto termíne budú všetky žiadosti spoplatnené.
  • "Podpora talentov"

    Projekt bude pokračovať v jesennej časti 1x mesačne pre vekové kategórie 2005-2006-2007. TMK a KM ObFZ touto cestou vyzýva FK, aby do 4.9.2018 nahlásili mená hráčov, ktorí sa projektu môžu zúčastniť. Pri nahlasovaní zoznamu hráčov je potrebné uviesť meno a priezvisko hráča, dátum narodenia a klub. Projekt je určený pre všetky deti, ktoré majú záujem rozvíjať svoj futbalový talent.

    Dušan Pollák,
    hlavný tréner

    ObFZ Rožňava

     

    Deti si naostro vyskúšali hasenie pomocou džberovej striekačky na „horiaci domček“

    $
    0
    0
    Deti si naostro vyskúšali hasenie pomocou džberovej striekačky na „horiaci domček“

    Počas tohtoročných letných prázdnin sa v našom meste Jelšava robia rôzne podujatia pre deti. Zamestnanci z Komunitného centra nás oslovili, či by mohli opäť navštíviť našu zbrojnicu. Dňa 23. 08. 2018 zavítali deti v rámci letnej prázdninovej činnosti do Komunitného centra v Jelšave. Dobrovoľní hasiči spolu s mladými hasičmi - plameniakmi z Jelšavy ukázali deťom výstroj a výzbroj hasičov, ktorú využívajú v zásahoch. Po tom si deti naostro vyskúšali hasenie pomocou džberovej striekačky na „horiaci domček“, čo je jedna z disciplín na brannom preteku. 
    Bolo to príjemné popoludnie.

     

    Gabriela Jakubecová

     


    Nováčikovský duel vo futbale v Dobšinej priniesol víťazstvo pre FK Plešivec

    $
    0
    0
    Nováčikovský duel vo futbale v Dobšinej priniesol víťazstvo pre FK Plešivec

    Horúce leto v uplynulom týždni pominulo a tento víkend prinieslo počasie aj mrholenie a dážď. Tým sa znížil aj počet divákov na ihriskách šiestej ligy, keď ani na jednom stretnutí nebol poet divákov vyšší ako 80. Aspoň podľa toho, čo píšu do záznamov o stretnutí rozhodcovia. Na ich adresu musím napísať aj jednu poznámku. Hádam sa ich nedotkne. Fanúšikovia z nášho regiónu, ktorí občas zájdu na futbalové zápasy do susedných regiónov spomínajú, že na majstrovskom zápase, ktorý je na úrovni našej 6. ligy nikdy neklesne počet rozhodcov po 3 a pri tom je tiež delegovaný aj delegát stretnutia. Keď si pozrieme naše záznamy o stretnutiach vidíme, tento stav sme nedosiahli ani v jednom stretnutí štvrtého kola. A pri tom ešte nebežali všetky majstrovské futbalové súťaže, ktoré by zaťažovali počet rozhodcov.

    Neviem, ako si s týmto stavom poradí rozhodcovská komisia ObFZ Rožňava, keď sa od soboty rozbieha aj 7. futbalová liga Ob FZ. A neskoršie pribudnú aj zápasy dorastencov a žiakov nášho okresu. Ale to je už vec tých, ktorí sa o riadny chod majstrovských súťaží v našom regióne starajú.

    Majstrovské zápasy najvyššej súťaže, ktorú zastupuje náš región klub dospelých FK Krásnohorské Podhradie mal na programe štvrté kolo. Podhradčania hrali vonku a zatiaľ sa na súperových ihriskách nepreadili, hoci teraz podľahli v Petrovciach domácim o gól. Diváci budú vďační svojmu mužstvu i za body dovezené z vonku.

    Šiesta liga zaznamenala, až na jeden zápas u všetkých ostatných, víťazstvá domácich mužstiev. Domáci stratili body akurát v súboji nováčikov, keď Dobšiná podľahla Plešivcu až 2:4. Je to dosť slabý výsledok, ktorý sa nečakal od bývalého účastníka V. ligy. Navyše ich hráč uvidel zápase po žltej karte aj červenú a teraz bude čakať na trest. Istotne ho neminie. V tomto kole si najviac polepšili Dlholúčania, ktorým ľahké víťazstvo nad Hrhom pomohlo dostať sa na čelo tabuľky. Napraviť povesť si chcú aj Vyšnoslanci, ktorí nedali doterajšiemu lídrovi súťaže, futbalistom z Rudnej ani vydýchnuť a jasne nad nimi zvíťazili.

    D O S P E L Í 

    IV. LIGA JUH 6. kolo 26. 8.2018 

    Družstevník Petrovce n/L - FK Krásnohorské Podhradie 2:1 (1:0), G: P. Egri 2 - M. Almáši , ŽK: 0 - D. Vozár, R: P. Kriak – M. Lipták, S. Mišková, DS: V. Borufka. Div: 100. 

    PODHRADIE: D. Džačár - I. Oravec, J. Erdofalvi (c ), Š. Kun, D. Vozár, J. Gorgei (77´ R. Bartko), J. Rencsok, N. Luko, M. Almáši, T. Revúcky, T. Hajdúk. 

    Súperom Petroviec v tomto zápase bol z Krásnohorského Podhradia. Podhradčania dosiahli na východe síce slušný výsledok, ale len vďaka svojmu najlepšiemu strelcovi Marošovi Almášimu, ktorý pozdvihol nádej svojich spoluhráčov na prijateľný výsledok a možnosť i bodovania. Stalo sa však iba to prvé.

    6. LIGA ObFZRožňava 4. KOLO

    MFK Dobšiná - FK Plešivec  2:4 (1:2), G: S. Grančák, B. Milko – K. Illés a A. Prónyai po 2, ŽK: P. Hutník +ČK, M. Tokarčík - A. Szaniszló, P. Kubík, R: M. Uharček - L. Gyenes, DS: J. Bobrík. Div.: 50. 

    DOBŠINÁ: G. Rusnák (46´ M. Ogurčák)- P. Hutník, L. Polanecký, M. Tokarčík, Mil. Gallo (75´ A. Klement), R. Gotthardt (c ), D. Krajčík, S. Ogurčák, B. Milko, S. Grančák, I. Gallo. 

    PLEŠIVEC: K. Horváth - A. Prónyai, A. Szaniszló (c ), D. Szkokna, Z. Laven, R. Kovacs, Zs. Liptai, R. Viola, K. Illés (87´ A. Potocký),  P. Kubík, M. Demko. 

    Nováčkovia tohtoročnej 6. ligy kto vie aký futbal neukázali. Viac pre futbal odovzdali hostia z Plešivca, čo im vynieslo jediné víťazstvo pre hostí v tomto kole. Domáci Dobšinčania navyše do ďalšieho kola nenastúpia s vykartovaným Patrikom Hutníkom v tomto zápase.  

    Baník Štítnik - Baník Rožňavské Bystré 3:0 (2:0), G: Ján Rochl 3, ŽK: Jak. Rochl - 0, R: J. Szor – J. Molnár, DS: L.Nagy, Div.:50. 

    ŠTÍTNIK: M. Štefánik - J. Kolesár (46´ A. Palečko), A. Rochl, J. Bakeš, Ján Rochl, M. Gallo, Jak. Rochl, A. Krága (c ), M. Sivók, Ro. Rochl, M. Laven. 

    BYSTRÉ: Cs. Koncz – J. Timi, R. Jakab, T. Kuchta (c ), J. Fazekaš (69´ M. Gábor), S. Dzureň, M. Molnár (46´ P. Milko), D. Koncz, J. Lipták-Giba, R. Ďurský, P. Kubej. 

    Domáci Štítničania opierali sa o hru svojho najlepšieho strelca Jána Rochla, ktorý aj za prispenia dvoch jedenástok dal v tomto zápase súperovi z Bystrého 3 góly.   

    OTJ Honce – Apex Kružná 4:1 (3:0), G: O. Varga 2, M. Chochol, J. Pástor, ŽK: J. Sklenár, D. Gere – R. Garan, R: R. Klinko – R. Farkaš, DS: O. Vysoký, Div.:50 

    HONCE: Dár. Forgáč - J. Sklenár (51´ D. Forgáč), L. Varga, O. Varga, J. Hric (43´ V. Gallo, 81´ T. Fandák), J. Pástor (c ), D. Gere, J. Kamenský, L. Hajdu (58´ N. Boldi), R. Madarász, M. Chochol. 

    KRUŽNÁ: E. Polyák - R. Garan, K. Rezmuves, M. Szabó (c ), R. Pásztor, A. Kerekeš, J. Rusnyák, A. Polyák, R. Fábian (66´ A, Ungváry-Szabó), Fre. Ungváry-Szabó (46´ P. Fabián), Á. Kerekes. 

    Dobrú fazónu domáci Hončania preukázali ns domácom ihrisku aj proti súperovi z Kružnej. O výsledku sa rozhodlo už v 1. polčase, keď si domáci strelili tri góly do Polyákovej sieti. V druhom si už obe mužstvá darovali iba po jednom góly. 

    ŠK Jablonov n/T - ZK Dlhá Ves 3:1 (2:1), G: F. Rohály, T. Szabó, Cs. Flander (vlastný) - P. Mičinsky, ŽK: G. Pál, P. Milata, T. Kardoš - V. Kováč, G. Beke, R: J. Gyenes – J. Ďuríček, L. Šalamon, Div.: 80.  

    TABUĽKA VI. LIGY PO 4. KOLE

    1.  Krh. Dlhá Lúka 22:6 10
    2. Betliar 4 3 0 1 15:7 9
    3. Rudná 4 3 0 1 13:8 9
    4. Drnava 4 3 0 1 10:7 9
    5. Štítnik 4 2 1 1 15:11 7
    6. Honce 4 2 1 1 13:12 7
    7. Dlhá Ves 4 2 0 2 13:8 6
    8. Vyšná Slaná 3 2 0 1 6:3 6
    9. Kružná 4 1 1 2 10:9 4
    10. Plešivec 4 1 1 2 10:15 4
    11. Jablonov n/T 4 1 0 3 8:12 3
    12. Rožň. Bystré 4 1 0 3 2:20 3
    13. Dobšiná 3 0 1 2 5:14 1
    14. Hrhov 4 0 0 4 5:15 0
        

    JABLONOV: F. Halász - L. Zajdó (c ), G. Páll, M. Karafa, N. Zupko, M. Szabó (59´ Sz. Csákó), Á. Kardos, P. Milata, T. Kardoš, F. Rohály, T. Szabó. 

    DLHÁ VES: Cs. Flander – G. Beke, M. Makkai (c ), G. Ferdinand, V. Kováč, M. Cvíba, P. Mičinsky (64´ V. Ferdinand), A. Pomaj, K. Segyo, A. Orvos, D. Novák. 

    Dlhoveskí futbalisti hrajú na pôde súpera o triedu slabšie ako doma. To sa prejavilo i v tomto zápase, kde domáci Jablonovčania im môžu poďakovať za gól ich brankára do vlastnej siete. 

    Jednota Krh. Dlhá Lúka - FK Hrhov 5:1 (2:0), G: L. Héger 2, J. Čižmár, K. Albert, T. Zagiba – R. Mikulec, ŽK: bez kariet, R: G. Rási - T. Gyenes, DS: J. Šmelko, Div.: 80. 

    JEDNOTA: M. Manko – K. Albert, R. Šoltés (46´ D. Šimko), A. Kovács (c ), J. Parditka, I. Bošela, J. Čižmár, P. Šoltés (77´ J. Gebe), P. Klárik (86´ T. Zagiba), A. Rigó, L. Héger. 

    HRHOV: A. Bartók (46´ Z. Halász) - At. Herczeg (c ), An. Hereczeg (77´ Ľ. Bartók), M. Rybár, R. Kardos, T. Zsigrai, Z. Uveges, J. Štefan,  A. Kocsík (46´ R. Mikulec), M. Hranyó, K. Demeter. 

    Hostia z Hrhova hrali vonku už štvrtý zápas za sebou. Domácim Dlholúčanom to vyhovovalo a týmto súbojom si polepšili aj skóre v tabuľke, keď sa z ich strelcov najviac presadil Héger s 2 gólmi. Hralo sa slušne a bez kariet. Dlholúčania sa po 4 kolách dostali na čelo tabuľky a ako jediní, ktorí doteraz neprehrali. 

    OFK Vyšná Slaná - Gemtex Rudná 3:0 (1:0), G: O. Liptai 2, M. Gallo, ŽK: O. Liptai - 0, R: P. Galík - D. Poťmák, DS: G. Gašpar, Div.: 50 

    SLANÁ: R. Lindák - F. Gallo, M. Laurinc (84´ R. Revúcky), A. Gallo, G. Keršák (c ), D. Kalis, M. Poliak (77´ S. Hrčka), M. Fifik, O. Liptai, J. Barnák, O. Kračún (59´ M. Gallo). 

    Rudná: D. Zakhar – P. Kontra, O. Sanisló, R. Greško (82´ P. Szollos), Cs. Óvary, P. Sappanoš (c ), J. Urban (52´ Z. Molčan), O. Vysoký, Z. Breuer, R. Štefán, L. Dávid (75´ A. Gyombér). 

    Stretnutie súperov pútalo pozornosť divákov hádam najviac zo všetkých ostatných šiestoligových zápasov kola. Divákov na zápase bolo však pomenej. Doterajší líder tabuľky Rudná s domácimi hladko podľahol a tak 3 body zostali vo Vyšnej Slanej. Najviac sa o ne pričinil Ondrej Liptai s dvomi gólmi. 

    Tatran Betliar - Baník Drnava 4:2 (3:0), G: R. Fabián 2, Zs. Barkász, D. Poťmák - M. Róth (vlastný), D. Tisza, ŽK: 0 – P. Búlik, K. Šoltés, R: L. Marton – M. Šimčák, DS: P. Béreš, Div.: 80. 

    BETLIAR: S. Cirbus – Lu. Poťmák, I. Lorinc (c ), M. Marciš, Zs. Barkász (87´ Dá. Poťmák), M. Oravec, M. Róth, T. Handlovič, L. Lorincz (61´ P. Boroš), R. Fabián, M. Arvay. 

    DRNAVA: G. Józsa - E. Polák, P. Búlik (c ), N. Vozár, J. Barczi, F. Emodi (87´ T. Fábian), R. Kovács, D. Tisza, Cs. Máté (46´ J. Čeľovský), K. Šoltés, B. Šoltés. 

    Dva rozdielne polčasy mužstiev z čela tabuľky. Prvý jednoznačne patril domácim, ktorí šli do druhého polčasu proti súperovi z Drnavy s trojgólovým náskokom. V druhom hostia pridali aj dva góly, ku ktorým im pomohol vlastenec Marcela Tóth, ale domáci predsa ukázali na konci zápasu svoju srdnatosť  a Dávid Poťmák minutu po vystriedaní vsietil gól a stanovil ním konečný výsledok.

     

     

    D O R A S T E N C I  

    II.LIGA VÝCHOD - A 5. kolo 25.8.2018

    Slavoj Trebišov - MFK Rožňava 6:0 (4:0). G: M. Levický, J. Horňák, K. Košina, P. Luterán, J. Boberský, D. Sočuvka. ŽK: 0 – D. Csocso, R: R. Weiss – M. Drabant, T. Gordoň, DS: J. Hreško. Div.: 70. 

    ROŽŇAVA: D. Oravecz – D. Csocso, J. Ivanič (c ), P. Milko,  T. Lipták,  A. Ragán,  M. Ikri, R. Viola,  M. Horváth, F. Znak, R. Ďurský. Tréner: L. Dávid. 

    Nováčik súťaže sa ocitol aj po 5. kole na chvoste tabuľky II. Ligy staršieho dorastu a bez zisku bodu drží si až 10. priečku. 

    III. LIGA K – G 4.KOLO 25.8.2018 

    Cementár Turňa n/B - Baník Drnava 10:1 (4:1). G: L. Rigo a S. Budai po 3, K. Ščerbák 2, A. Danco, A. Viglaský (vlastný) - J. Bernáth. ŽK: bez kariet, R: Z. Land, Div.: 50. 

    DRNAVA: A. Ďurán - A. Viglaský, M. Kováč, G. Petro (31´ L. Buday), B. Silárdi, M. Ferko (76´ P. Pilát), D. Tisza (c ), S. Silva (46´ R. Korintuš), S. Vápeník, J. Bernáth. Tréner: A. Herczeg. 

    FK Krásnohorské Podhradie – FK Hrhov 3:2 (2:1), G: P. Stuller, M. Smrek, O. Pápezsik (11m) -  L. Buróci, R. Grosmann, ŽK: 0 – R. Halász, R: P. Béreš. Div.: 30. 

    PODHRADIE: J. Horváth -  L. Koteles, T. Doboš, P. Lenkei, J. Petergáč, D. Beke (46´ D. Kótai), T. Béke, M. Smrek (85´ D. Mikula), P. Stuller (66´ A. Domik), D. Šoltés, O. Pápezsík (c  ). 

    HRHOV: Á. Kapczi – R. Grosmann (c ), R. Halász, M. Žiga, A. Máté, D. Grulyo, L. Buróci, M. Baláž (69´ S. Žiga), D. Jánosdeák, P. Kónya, O. Nagy. 

    Domácim dorastencom trvalo celý uplynulý ročník, než porazili svojho terajšieho súpera spod Sorošky, ktorý patrí medzi popredné kluby v súťaži. O to je ich víťazstvo cennejšie. 

    MG od

     

    Revúcke atlétky: Trénujeme a víťazíme, po dvoch kolách figurujeme na úžasnom prvom mieste

    $
    0
    0
    Revúcke atlétky: Trénujeme a víťazíme, po dvoch kolách figurujeme na úžasnom prvom mieste

    Atletický klub ISKRA pri Základnej škole J. A. Komenského v Revúcej po letnom oddychu, počas prázdnin, odštartoval tréningovú prípravu, aby sa pripravil na 3. kolo krajskej súťaže družstiev mladších žiačok. Súťaží 12 družstiev v štyroch kolách a my priebežne po dvoch kolách figurujeme na úžasnom 1. mieste spolu s bardejovskými atlétmi. Súťaž je bodovacia, rozhodnúť môže aj jediný získaný bod.
    V sobotu 25. 8. 2018 sme sa predstavili v Košiciach. Naše družstvo pretekalo v zložení Lucia Ďurišková, Nela Chlebušová, Nina Vavreková, Martina Raganová, Rebeka Rojáková, Alexandra Bokorová, Zuzana Kiselová, Miška Hudecová, Natália Širillová, Alexandra Melichová, Sabína Rojáková, Tamara Chlebušová, Ema Rusnáková, Diana Sokolová. Zúčastnili sme sa ho v presvedčení, že zabojujeme

    a udržíme si priebežné prvé miesto po dvoch kolách. Motivácia bola veľká, veď byť vedúcim družstvom v oblasti, na to sme na jar, keď začala súťaž, ani nepomysleli. V treťom kole sme obsadili všetky disciplíny a v každej sa nám podarilo získať cenné body. Pretekalo 10 družstiev, my sme celkovo získali 157 bodov pred moldavskými atlétkami, ktoré vybojovali 75 bodov a bardejovčankami so 71 bodmi.
    Ďakujeme za reprezentáciu nášho klubu, našej školy a nášho mesta.
    A už teraz sa tešíme na posledné, štvrté kolo koncom septembra.

     

    Pokladom Železníka venoval pozornosť aj predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter

    $
    0
    0
    Pokladom Železníka venoval pozornosť aj predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter

    Dňa 25. augusta sa v Železníku (okr. Revúca) konala veľmi príjemná spoločenská udalosť pod názvom POKLADY ŽELEZNÍKA. Organizátor Skryté Poklady Slovenska v spolupráci s obcou Sirk a miestnymi nadšencami chceli aj takýmto spôsobom upriamiť pozornosť na jeden z krásnych kútov Gemera akým Železník naozaj je. Niekdajšie významé banícke centrum po roku 1965, kedy bola ťažba železnej rudy ukončená, zastalo v čase. Môže sa však stále pochváliť jedinečnou architekúrou banských kolónií aké tak ľahko na Slovensku nenájdete. Aj preto je Železník od roku 1991 vyhlásenou pamiatkovo zónou. Prechádzka s výkladom po jednotlivých kolóniách bola jednou z hlavných častí celého podujatia. Návštevníci sa mohli oboznámiť s tým, ako baníci bývali, pracovali, či zabávali sa.

    Účastníci sa dozvedeli aj o histórii ťažby železnej rudy. Ďalšou zaujimavou časťou bolo návštevníkom ukázať jedinečné banícke kino Stachanov, ktoré premietalo bez prerušenia od roku 1932 až do roku 2001. V kine mohli návštevníci absolvovať zaujímavú prednášku Mgr. Norberta Mogyorósiho z Baníckeho múzea v Rožňave o banských lanovkách v Železníku a prezrieť si zbierku historických fotografií. Pri budove bolo pripravené pohostenie a návštevníci sa mohli ponúknuť vynikajúcim guľášom. Kapela Jazz Duo k večeru dotvorila veľmi príjemnú atmosféru.

    Prvou a veríme, že nie poslednou návštevou v Železníku nás poctil aj predseda BBSK Ján Lunter. Predseda združenia SPS Ladislav Bene spolu so starostom obce Sirk, Danielom Faklom predstavili županovi svoje predstavy na obnovu a budúce využitie NKP kino Stachanov a rozprávali aj o ďalších možnostiach rozvoja cestovného ruchu v tejto oblasti.

    Vďaka patrí všetkým, ktorí sa akokoľvek podieľali na príprave a realizácii tohto príjemného podujatia.
    Veríme, že podobné podujatie sa uskutoční aj niekedy v budúcnosti.

    Ladislav Bene

    Foto: Gabriela Kolesárová

     

    September je mesiacom Dní európskeho kultúrneho dedičstva

    $
    0
    0
    September je mesiacom Dní európskeho kultúrneho dedičstva

    September je mesiacom Dní európskeho kultúrneho dedičstva, ktoré oslávi aj Gemersko-malohontské múzeum, ako piate najstaršie múzeum na Slovensku, bohatou programovou ponukou. Počas septembra ponúkame návštevníkom Gemersko-malohontského múzea prehliadku výstav „ZOO – preťažená Noemova archa“ (do 15. septembra) a „Karol Pajer – hrdina boja proti fašizmu“ (do 16. septembra). 11. septembra odštartujeme vlnu nových výstav z oblasti mineralógie, náboženstva, archeológie i baníctva. 27. septembra, už po tretí krát, oslávime Svetový deň cestovného ruchu. Počas celého septembra môžu návštevníci múzea vidieť fotografie zachytávajúce udalosti z augusta 1968 v Rimavskej Sobote a Tornali. Rovnako si môžu prečítať príbeh Márie Očovanovej (1925 – 1968), ktorá sa stala obeťou udalostí augusta 1968.

    September sa nesie v znamení začiatku školského roka a Dní európskeho kultúrneho dedičstva. Pri tejto príležitosti múzeum sprístupní štyri nové výstavy. 11. septembra 2018 o 15.00 hod. sa uskutoční vernisáž výstavy Minerály pod lupou z dielne Východoslovenského múzea v Košiciach. Výstava predstaví pestrú paletu minerálov a kryštálov zo Slovenska, Českej republiky a najznámejších svetových lokalít. Cieľom výstavy Minerály pod lupou je predstaviť a priblížiť rozmanitosť neživej prírody v celej svojej prirodzenej kráse. Prostredníctvom pútavých bannerov podáva poznatky o vzniku, výskyte a základných tvaroch minerálov. Rovnako prináša poznatky a vysvetlenie, prečo sú minerály také rozmanité a symetrické. Prezentované budú minerály prvýkrát opísané zo Slovenska.

    Výstava sa osobitne venuje početným odrodám kremeňa (krištáľ, ametyst, záhneda...), farebnej kráse opálov, achátom a získavaniu najvzácnejšieho kovu – zlata. Výstava potrvá do 31. januára 2019
    Následne o 17.00 hod. sa v priestoroch múzea uskutoční otvorenie putovnej výstavy Biblia na cestách, ktorá predstaví historické slovenské a zahraničné biblie, unikátne novodobé biblie v rôznych prevedeniach, biblie pre deti, študijné i historické. Výstavu môžete navštíviť od pondelka do piatka v čase od 8.30 hod. do 17.00 hod. Vstup je voľný.

    19. septembra 2018 o 15.00 hod. otvárame výstavu Umelecké remeslo od praveku po súčasnosť, ktorá predstaví diela študentov Súkromnej strednej umeleckej školy Hodruša – Hámre, inšpirované archeologickými nálezmi od doby bronzovej po stredovek. Artefakty boli vyhotovené pod vedením pedagógov školy pôvodnými technológiami. Pri zhotovovaní šperkov, zbraní a ďalších unikátnych artefaktov neboli však archeologické nálezy schematicky kopírované, ale kreatívne realizované. Študenti sa pravekými artefaktmi nechali inšpirovať, pričom dodržiavali pôvodné technologické postupy, dnes už takmer zabudnuté. Súčasťou výstavy budú aj reálne archeologické nálezy zo zbierok Archeologického múzea SNM v Bratislave, čím návštevník získa výnimočnú príležitosť porovnať originálne artefakty s dielami študentov školy a „objaví" aj pôvodnú, rekonštruovanú krásu archeologických nálezov.

    Vlnu nových výstav zavŕši výstava zo zbierok Gemersko-malohontského múzea – Baníctvo v Gemeri-Malohonte. Vernisáž výstavy sa uskutoční 25. septembra 2018 o 15.00 hod. Výstava predstaví prostredníctvom fotografií a zbierkových predmetov bohatú tradíciu baníctva a železiarstva v Gemeri- Malohonte od čias mladšej doby bronzovej až po súčasnosť. Zameria sa nielen na hlbinnú ťažbu, ale aj na spracovanie rudy a povrchovú ťažbu v miestnych existujúcich i zaniknutých kameňolomoch. Samostatne bude prezentovaná ťažba a spracovanie železnej rudy, mastenca a magnezitu. Návštevník sa zoznámi s minulosťou a súčasťou ložiska mastenca a magnezitu Mútnik – Hnúšťa, so zaniknutou baňou Burda – Rovné, s magnezitovým závodom v Hačave s najstaršou rotačnou pecou na pálenie magnezitu na svete, so železiarňami v Likieri – Hnúšťa, ktoré spravovala jedna z najvýznamnejších železiarskych spoločností Rimamuránsko–šalgotarjánska železiarska účastinná spoločnosť 19./20. storočia.

    Výstava bude doplnená o ukážky železných rúd a nerastných surovín. Pripravené budú rôzne hravé aktivity a komentované prehliadky. 27. septembra oslávime Svetový deň cestovného ruchu. Pripravené budú komentované prehliadky výstav (o 9:00, 11:00, 13:00, 14:00 hod.), premietanie dokumentov s témou regionálnej histórie (o 10:00 a 13:00 hod.) a vyučovacia hodina „Osmičkový“ rok v múzeu. V rámci prehliadky stálej expozície sú pripravené sprievodné aktivity – puzzle nosorožca a obrazu starej podoby mesta Rimavská Sobota, detské drevené hračky a aktivita „QR kódy a história“. Program je určení širokej verejnosti i školským skupinám (skupiny je potrebné nahlásiť vopred). V tento deň je vstupné do múzea neplatíte.

    Počas septembra je múzeum otvorené v pondelok až piatok od 8:00 do 16:00 a počas víkendov od 9:00 do 17:00. Viac informácií nájdete na webovej stránke múzea.

    Martina Oštrom Mareková

     

     

    Aký je Chlieb každodenný partizánsky v básni Jána Brocku

    $
    0
    0
    Aký je Chlieb každodenný partizánsky v básni Jána Brocku

    Výraznou osobnosťou Gemera v jeho novodobých dejinách, ale najmä v časoch oslodzovania našej vlasti spod jarma nemeckého faišizmu, je mladý povstalecký básnik Ján Brocko. (1.3.1924 Revúca - 7.7.1946 Revúca). Práve v dňoch 74. výročia Slovenského národného povstania je jeho meno v našom regióne často spomínané. Istotne aj inde sa oceňuje jeho básnická tvorba zrodená tesne pred touto udalosťou a recitujú sa jeho verše napísané rukou mladého, sotva 20 ročného, poeta. S ostrou zbraňou pera i vojenskej pušky sa postavil tam, kde ho volalo jeho presvedčenie i srdce. Ísť do hôr k partizánom. Pri zdôrazňovaní významu tejto osobnosti som si pripomenul vetu o Brockovi napísanú autorom životopisnej novely Dušanom Mikolajom  S t a n e m    s a   b á s n i k o m, ktorou nám približuje postavu básnika Ján Brocku: "Brocko je jeden z mála básnikov, ktorí sa vyjadrovali na povstaleckom území o najaktuálnejších udalostiach priamo, bezprostredne."  Jednou z takých v

    jeho tvorbe je aj báseň Chlieb každodenný partizánsky. Aspoň takto si pripomeňme jeho tvorbu pri tomto výročí povstania slovenského národa pred 74 rokmi.

     

    Ján Brocko: Chlieb každodenný partizánsky

    Pamatna medaila Radu Slovenskeho narodneho povstania averzVelebím ťa
    chlieb každodenný partizánsky
    tvrdý ako skala
    čierny ako žúžoľ
    v triaškach nadšenia
    v handrách hladu zimy utrpenia
    predsa chutný
    posolený krvavým potom kliatej
    minulosti
    voňajúci ružovým zajtrajškom

    Živ našich partizánov
    tam vo vysokých horách
    v dúpätách líšok a vlkov
    v údoliach zapadlých
    v roklinách
    a dávaj im silu víťazných rúk
    trhať a lámať
    putá
    ktoré hrdúsia ich bratov

    Buď požehnaný gloriolou
    ktorá ovenčí históriu našu slávnu
    Buď požehnaný
    výdychom pokolení budúcich

    Velebím ťa
    chlieb každodenný partizánsky
    jediný pokrm dobrý poroby našej
    najkrajšie ovocie srdca
    ty čo zaplašuješ predstavu smrti
    a dávaš národu žiť
    žiť a dočkávať sa úsvitu
    napájaš ma miazgou nádeje
    a chutíš ústam našim
    volajúcim
    po slobode

     

    Pri pamätníku na Námestí slobody v Revúcej si slávnostne pripomenuli udalosti a odkaz SNP

    $
    0
    0
    Pri pamätníku na Námestí slobody v Revúcej si slávnostne pripomenuli udalosti a odkaz SNP

    „Ožívaš, mýtus Jánošík,
    družina tvoja v horách skrytá
    vyrastá na mohutný šík.
    Česť tvoju chválou objímam,
    za teba valašky sa chytá
    hrdina partizán“

    Tak privítal slovenské hrdinstvo v auguste 1944 najsymbolickejší revúcky účastník Povstania Ján Brocko. Preto sa jeho veršami začala 28. augusta 2018 aj mestská spomienková slávnosť k 74. výročiu Slovenského národného povstania pri pamätníku na Námestí slobody. Predseda miestnej Základnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov JUDr. Ján Kochan v príhovore

    pred asi dvesto účastníkmi pripomenul udalosti a odkaz SNP. Potom v tradičnom akte prevzali noví členovia Zväzu preukazy z rúk JUDr. Kochana a primátorky MVDr. Evy Cireňovej. Družnú atmosféru spomienkového stretnutia všetkých generácií utužilo príjemné počasie so slnkom vychádzajúcim na východe. Dnes takisto, ako to symbolické pred trištvrťstoročím...

    Text: J.G.
    Foto: Peter Poboček

     

    Spomienkové zhromaždenie k 74. výročiu SNP v Rimavskej Sobote

    $
    0
    0
    Spomienkové zhromaždenie k 74. výročiu SNP v Rimavskej Sobote

    Pri pamätníku vojakov Červenej armády v Rimavskej Sobote dňa 27.8.2018 si obyvatelia mesta a okolia položením vencov pripomenuli 74. výročie Slovenského národného povstania. Po skončení kladenia vencov a Slovenskej hymne predniesla ďakovnú báseň ako prejav vďaky padlým osloboditeľom a partizánom za našu slobodu Mgr. Rika Juhászova. Po nej mal slávnostný príhovor predseda Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Rimavskej Sobote a člen Ústrednej Rady SZPB Ing. Pavol Brndiar. Vo svojom podrobnom príhovore účastníkov pietneho zhromaždenia podrobne oboznámil s vývojom od Mnichovskej zrady a Viedenskej arbitráže, ktoré znamenali rozpad ČSR a okupáciu južného Slovenska a Podkarpatskej Ukrajiny fašistickým

    Maďarskom a časť územia na severe Slovenska Beckovským fašistickým Poľskom. Formovanie protifašistického odboja vojakov Slovenskej armády a Ich odpor v boji proti Slovanským bratom, prebehnutie tisícok vojakov k Červenej armáde, z ktorých sa neskôr od roku 1943 začal formovať najskôr prápor v Buzuluku pod velením pplk. L. Svobodu. Z neho sa neskôr sformovala brigáda až po armádny zbor, v ktorom bojovali aj desiatky vojakov z nášho okresu.

    rs belkova IMG 6831 1aMladí antifašisti z nášho mesta a okresu, ktorí museli narukovať do Horthyho Maďarskej armády a boli nasadení na východný front, využili prvú príležitosť na prebehnutie k Červenej armáde a hneď sa aj zapojili do boja proti fašistom. Ako jediní z prvých boli Ondrej Šinar - Šmál a Pavel Balík z Rimavskej Soboty. Je symbolické, že práve kapitán Červenej armády Ondrej Šinar - Šmál padol hrdinskou smrťou pri obrane Sevastopoľu dňa 28. augusta 1941, teda tri roky pred vyhlásením Slovenského národného povstania. Jeho spolubojovník bol neskôr preradený do formujúceho sa Československého armádneho zboru v ZSSR. Ďalší maďarskí antifašisti sa stali po absolvovaní partizánskeho výcviku v ZSSR základom pri vytváraní partizánskej brigády Rákoczi pod velením sovietského partizána Vasila Michajloviča Kozlova.

    Rozhodujúcim medzníkom protifašistického odboja sa stala tzv. vianočná dohoda z decembra 1943, ktorá zjednotila všetky antifašistické skupiny vrátane Slovenskej armády do prípravy spoločného odboja. Žiaľ nepodarilo sa naplniť predpokladaný plán vyhlásenia SNP a tak po jeho vyhlásení 29.8.1944 sa otvorene antifašisti postavili nemeckým okupantom na ozbrojený odpor.

    V našom regióne pôsobila na vtedy na slovenskom území, okrem vojakov povstaleckej armády partizánska brigáda Chruščov. Na juhu okupovanom maďarskými fašistami partizánska brigáda Rákoczi, v ktorej bojovali prevažne antifašisti maďarskej národnosti a operovali jej oddiely od Salgotarianu – Hajnáčku – Šurice - Fiľakovo až po Rožňavu a Košice.

    Aj keď Rimavská Sobota pripadla na základe viedenskej arbitráže z novembra 1938 fašistickému horthyovskému Maďarsku, mnohí antifašisti bez rozdielu národnosti sa s týmto stavom neuspokojili a ilegálne pripravovali protifašistický odboj. Najmä komunistická strana vyvíjala aktívnu ilegálnu činnosť a snažila sa koordinovať všetky antifašistické skupiny. Práve komunisti spolu so židmi sa stali terčom maďarských fašistov.

    Rečník tiež poukázal, že odkaz SNP je nanajvýš aktuálny práve v dnešnej dobe, keď tzv. pseudohistorici a kolaborantskí politici otvorene skresľujú a bagatelizujú význam SNP. A práve vďaka nemu bola ČSR po skončení vojny na strane víťazných mocností a nie porazenej fašistickej koalície.

    Na záver svojho príhovoru osobitne poďakoval vojakom OS SR z chemického útvaru v Rožňave, ktorí tradične absolvujú čestnú stráž pri pamätníku a asistujú pri kladení vencov.
    Pred rozchodom zaznela hymnická pieseň „Kto za pravdu horí“.

    JUDr. Jozef Pupala

     


    Za pánom doktorom Antonom Tokárom

    $
    0
    0
    Za pánom doktorom Antonom Tokárom

    "Mal rád život, mal rád smiech,
    veril v dobro a miloval svet..."

    Dňa 30. júla 2018 sa najblížšia rodina, kolegovia, priatelia a mnohí obyvatelia z okolitých obcí rozlúčili s dlhoročným lekárom pánom MUDr. Antonom Tokárom, ktorý náhle a nečakane zomrel 27. júla 2018 vo svojej obľúbenej ambulancii vo veku nedožitých 77 rokov.

    Bol obvodným lekárom, ktorý svoj celý profesný život zasvätil pomoci nemocným občanom z Lubeníka, Magnezitoviec, Chyžného, Revúckej Lehoty a Turčoka. Ako mladý lekár prišiel pracovať na obvod do Lubeníka, v ktorom pôsobil neuveriteľných 52 rokov.

    Bol veselý, priateľský, rodinne založený, mal srdce dobráka. Medzi pacientami bol obľubený. Vždy sa snažil čo najviac alebo aspoň zmierniť choroby svojich pacientov. Cez jeho ambulanciu prešli generácie rodín, ktoré mu ďakovali za zdravie. Mal rád svoju prácu. Aj keď mal už pokročilý dôchodkový vek, s láskou pracoval pre svojich pacientov.

    Ako mladý lekár rád chodieval na turistiku do Nízkych a Vysokých Tatier, ale aj do okolitých hôr na huby.

    Jeho odchod bol o to bolestivejší, že sa tak stalo deň pred svadbou jeho jediného vnuka.

    Odišiel človek, ktorý veľa znamenal a mnohým bude chýbať.

    Česť jeho svetlej pamiatke!

     

    Za vďačných pacientov Mgr. Ondrej Belica

     

    Obce môžu obnoviť historické budovy a podporiť podnikanie v regióne vďaka mikro PPP projektom

    $
    0
    0
    Obce môžu obnoviť historické budovy a podporiť podnikanie v regióne vďaka mikro PPP projektom

    Len málo obcí či podnikateľov v regióne vie, že historickú budovu je možné revitalizovať a popritom si uplatniť podnikateľský zámer v regióne. Tomuto mechanizmu sa hovorí PPP projekt na  regionálnej úrovni.

    Čo je to projekt PPP?

    Projekt verejno-súkromného partnerstva, alebo tzv. PPP (angl. Public Private Partnership) všeobecne označuje rôzne formy dlhodobej spolupráce medzi obcou/mestom a podnikateľom. Cieľom tejto spolupráce je efektívne zabezpečiť kvalitnú verejnú infraštruktúru alebo verejné služby pre občanov (napr. hospice, školu, knižnicu v obci…).

    PPP umožňuje obci plniť si svoje strategické plány (napr. plnenie PHSR, akčného plánu, komunitného plánu) prostredníctvom súkromných investícií a podnikateľom umožňuje podnikať v regióne v spolupráci s obcou/mestom a za určitých dojednaných zvýhodnených podmienok.. Obec/mesto vďaka tejto metóde získava taktiež väčší prospech z know-how a pracovných postupov, ktoré sa uplatňujú v súkromnom sektore.

    Ako fungujú PPP projekty na regionálnej úrovni?

    Niekedy sú pre obce/mestá historické budovy v ich vlastníctve doslova ťažkým bremenom. Obec na ich rekonštrukciu, resp. záchranu nemá financie a tak sa ich snaží revitalizovať prostredníctvom rôznych grantov či dotácií. V našich podmienkach dotácií a grantov na historické budovy nemá obec či mesto na výber, nakoľko je tu len niekoľko schém, prostredníctvom ktorých môže obec dostať financie na ich revitalizáciu.

    PPP schéma je výhodná aj pre miestnych podnikateľov, budúcich, či súčasných, ktorí majú podnikateľský zámer. Tento by v spolupráci s obcou/mestom mohli zrealizovať a získať tak výhodné podmienky v spolupráci s obcou.

    Ako začať s PPP?

    Mechanizmus regionálnych PPP projektov sa začína úspešne uplatňovať v rámci EU a Agentúra pre rozvoj Gemera v spolupráci s Ekonomickou Univerzitou v Bratislave rámci medzinárodného projektu RESTAURA vypracováva podrobnú štúdiu a návod na to, ako revitalizovať budovy vo vlastníctve obce prostredníctvom PPP projektov v podmienkach našej legislatívy.Ako fungujú PPP projekty, ako ich využiť na regionálnej úrovni a revitalizovať historickú budovu vo vlastníctve obce v spolupráci s miestnym podnikateľom��, sa dozviete aj prostredníctvom RESTAURA HELPDESK: https://www.interreg-central.eu/Content.Node/helpdesk-slovak.html

    Viac info o medzinárodnom projekte RESTAURA : http://www.interreg-central.eu/Content.Node/RESTAURA.html

    Tento projekt je financovaný prostredníctvom OP Stredná Európa z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

     

    Zdroj: Agentúra pre rozvoj Gemera, JUDr. Monika Štesková

     

    V Rákoši zorganizovali branný pretek pre deti revúckeho okresu

    $
    0
    0
    V Rákoši zorganizovali branný pretek pre deti revúckeho okresu

    Územná organizácia Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR (ÚzO DPO SR) v Revúcej v spolupráci s Obcou Rákoš a Dobrovoľným hasičským zborom (DHZ) v Rákoši zorganizovali dňa 29. augusta 2018 branný pretek pre deti revúckeho okresu na miestnej strelnici. Na trati v lese boli rozmiestnené disciplíny: hod granátom, topografia, hod hadicou na kuželky a požiarna ochrana. Súťažilo sa v kategóriách dievčatá a chlapci. Po brannom preteku si deti – plameniaci vyskúšali po jednom pokuse požiarny útok s vodou. Súťažili všetci len v chlapčenskej kategórii. Bol to vydarený, príjemný deň. Poháre do súťaže venovala obec Rákoš. Okrem pohárov deti boli ocenené aj medailami a diplomami. 

    Najbližšia halová súťaž pre deti bude v decembri v Jelšave.

     

    Výsledky:

    Dievčatá:   Chlapci:   Útok s vodou:
    1. Chyžné   1. Rákoš   1. Rákoš
    2. Magnezitovce   2.Ratková   2. Chyžné
    3. Jelšava   3. Magnezitovce   3. Jelšava
        4. Jelšava   4. Ratková
            5. Magnezitovce


    Gabriela Jakubecová

     

    Šperky v tradičnej ľudovej kultúre

    $
    0
    0
    Ilustračný obrázok z tvorby Kataríny Žiak.

    Gemerské osvetové stredisko si v septembri pripravilo pre verejnosť zaujímavú odbornú prednášku, v ktorej sa bude venovať atraktívnej téme – šperkom. „Naše pozvanie prijal vzácny človek, vedec Mgr. Juraj Janto PhD. z Univerzity Komenského v Bratislave. V prednáške, ktorá sa uskutoční 13. septembra 2018 o 17-ej hodine v Dome tradičnej kultúry Gemera v Rožňave, sa bude venovať charakteristike ľudových šperkov, materiálom, rôznym technológiám a regionálnemu výskytu. Samotné šperky sú veľmi špecifická téma v oblasti ľudovej kultúry, ktorej sa chceme neustále venovať a prikladať jej dôležitý význam. Táto téma rezonuje aj u mladej generácie, na čo poukážeme v druhej časti prednášky, kde sa predstaví verejnosti veľmi známa návrhárka, dizajnérka a šperkárka Mgr. Katarína Žiak. Táto mladá dáma ako príklad dobrej praxe predstaví svoje remeslo, začiatky práce, plány a v neposlednom

    rv sperk prednaska2 1rade budeme mať možnosť vidieť aj jej šperky, ktoré sú inšpirované prvkami tradičnej ľudovej kultúry,“ hovorí Mgr. Mária Hlaváčová. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
    Vstupné: 2,-€

    Mgr. Mária Hlaváčová

     

    K oslavám SNP prispeli aj dobrovoľní hasiči z Jelšavy

    $
    0
    0
    K oslavám SNP prispeli aj dobrovoľní hasiči z Jelšavy

    Tohtoročné 74. výročie vypuknutia Slovenského národného povstania mali v tých obciach a mestách nášho Gemera mali rôzny priebeh i spôsob. Všade však prebehli dôstojne a slávnostne. Okrem informácií, ktoré ste mohli sledovať aj na našej stránke, rôzne organizácie prispeli preto aj rôznym spôsobom. Trošku odlišným ako inde prispeli napríklad aj členovia Dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) z Jelšavy, o čom nám poslala krátky príspevok aj pani Gabriela Jakubecová, v ktorom píše: "Členovia DHZ z Jelšavy vykonali dňa 29. 08. 2018 požiarno – asistenčnú hliadku v areáli futbalového ihriska v Revúcej. Organizátori tu zorganizovali kultúrno spoločenské podujatie pri príležitosti 74. výročia SNP. Po kultúrnom programe bola zapálená vatra.  Pre prítomných dobrovoľní hasiči pripravili aj

    prekvapenia – hasičskú penu, v ktorej sa vyšantili tak deti, ako aj dospelí a ohňostroj." Fotografiami z podujatia, najmä z jeho kultúrnej časti, prispell aj fotoreportér z Revúcej pán Peter Poboček a pani Gabriela Jakubecová z Jelšavy. Boli by sme radi, keby ste nás o oslavách u vás informovali tak, ako ste ich prežívali a ako ste si toto výročie pripomenuli.

     

    Viewing all 4513 articles
    Browse latest View live