Quantcast
Channel: Spravodajstvo z horného a stredného Gemera
Viewing all 4511 articles
Browse latest View live

Prvý ročník denného múzejného tábora v Rožňave sa vydaril

$
0
0
Prvý ročník denného múzejného tábora v Rožňave sa vydaril

Banícke múzeum v Rožňave, zariadenie Košického samosprávneho kraja, v tomto roku (2018) po prvýkrát zorganizovalo v rámci jedného týždňa denný tábor pre deti pod názvom Prázdninoví bádatelia. Múzejníci sa snažili ukázať, že múzeum je miestom, kde deti môžu leto stráviť aktívne, kde sa môžu niečo nové naučiť, ale zároveň si aj nájsť nových kamarátov a priniesť si odtiaľ množstvo zážitkov. Deti od 30. júla do 3. augusta toho stihli neúrekom. Boli sa pozrieť na slávnu Meterciu v Katedrále Nanebovstúpenie panny Márie a neobišli ani miesto v Čučme, ktoré zobrazuje. Pán starosta im trpezlivo objasnil banské tradície, ukázal im banský gápel i kresanicu, aby sa z nich aspoň na chvíľu mohli stať baníci. Deti sa vybrali aj do Krásnohorskej Dlhej Lúky, kde na nich už čakali ochranárky z NP Slovenský Kras.

Prichystali a starostlivo ukryli pre nich poklad, ale pripravili aj množstvo úloh, ktoré deti museli splniť, aby sa vôbec k pokladu dostali. Pri ich plnení sa naučili veľa nového o živočíchoch a rastlinách Slovenského Krasu a vôbec ako by sa v prírode mali správať. Múzejníci nezabudli deťom ukázať ani vznešenú Andrássyho obrazáreň v Krásnohorskom Podhradí a zobrali deti aj do ostatných expozícií Baníckeho múzea v Rožňave, kde si vypočuli prednášku o cechoch a kameninovej výrobe. Deti sa však zúčastnili aj na množstve tvorivých aktivít. Vyrobili si vitrážové okná, rámček na fotografie, či papierové zvieratká. Vyzdobili si bavlnené šnúrkové vaky a namaľovali tradičné taniere. Navštívili aj viacero detských ihrísk, zahrali sa na remeselníkov a vyryžovali si zlato. Samozrejme neobišli ani banský vláčik.

Denného múzejného tábora sa zúčastnilo 15 detí a múzejníci dúfajú, že ich spokojnosť privedie deti do tábora aj o rok a priláka do múzea aj ďalších prázdninových bádateľov.

Erika Hermélyi Gecelovská

 


Náučný chodník Tŕstie

$
0
0
Náučný chodník Tŕstie

Horský masív Tŕstie (1 120,9 m n. m.) je rozložitý stolový vrch v západnej časti Slovenského rudohoria, v celku Stolické vrchy, okolo 4 km juhovýchodne od mesta Tisovec. Vrcholová časť Tŕstia je zaradené medzi chránené maloplošné územia Národného parku Muránska planina pod názvom Prírodná rezervácia Tŕstie, ktorá je významná z hľadiska prírodovedeckého, botanického i krajinárskeho. Náučný chodník bol vybudovaný z iniciatívy Klubu slovenských turistov, turistického oddielu KOS Rimavská dolina a Komisie podnikateľskej, cestovného ruchu a regionálneho rozvoja pri Mestskom zastupiteľstve v Tisovci, s podporou Nadácie Orange v rámci projektovej schémy „Šanca pre váš región“. Otvorený bol 19. novembra 2011.

nch trstie mapa 1   nch trstie panel chata trstie 6   nch trstie 156sk lavicka 10 big

 

Náučný chodník má dĺžku 6 km s 5 informačnými panelmi, jeho prechod trvá cca 2 až 3 hodiny (plus cesta naspäť). Trasa je stredne náročná s celkovým prevýšením 720 m, vedie súbežne so žlto značenou turistickou trasou. Začína na hlavnej autobusovej zastávke v centre mesta Tisovec, kde sa nachádza prvý informačný panel. Smerujeme k železničnému podjazdu, potom paralelne so železničnou traťou. Poľná cesta vedie na koniec lúky a strmým stúpaním k druhej zastávke nad studničkou, ktorá informuje o živote lesa a vody. Od studničky už len miernym terénom príjemnou lesnou cestou, zväčša smrekovým porastom, pokračujeme až na Pasiečky (826 m. n m.). Tu sa naskytnú pekné výhľady na blízke tisovské vŕšky: Kochy, Hradovú, Vysoký vrch, Kozák, Šajbu, Voniacu, či na Muránsku planinu a časť východných Nízkych Tatier s Kráľovou hoľou. Ďalej pokračujeme mierne stúpajúc starou zvážnicou. Pred vstupom do lesa, v lokalite zvanej Pavlovka, sa nachádza 3. nch trstie ostry hreben hrado 27panel náučného chodníka a ponúkajú sa výhľady na južnú a západnú stranu Slovenského rudohoria, s dominujúcou blízkou Ostrou, Hradovou, či majestátnym Klenovským Veprom a Poľanou. Po stúpajúcom traverze príde dlhý výstup, na hrebeni Holckovej stojí vyvýšený drevený chodník cez rašelinisko, opravený v roku 2014. Popri drevenej studničke ideme k mohyle botanika Václava Vraného (1851-1929), postavenej v roku 1930. O niekoľko metrov za mohylou sa napojíme na červenú značku, známu aj ako Cesta Márie Széchy a prídeme k rázcestiu turistických značiek na Tŕstí. Ak sa z rázcestia vydáme smerom na Kvakov vŕšok po červenej a žltej značke, o malú chvíľu sa ocitneme pri odbočke k turistickej chate Tŕstie (zväčša zamknutej). Pri chate je posledný panel, venovaný histórii turistiky v Tisovci. Naspäť do Tisovca sa vrátime po rovnakej trase.

Na trase sa nachádza 5 informačných panelov, z ktorých sa môžeme oboznámiť s prírodou, faunou, flórou a zaujímavosťami lokality, ktorou chodník prechádza: 1. Tisovec, autobusové nástupište: Náučný chodník Tŕstie – základné údaje o chodníku, 2. Studnička v Čiernej hore: Život vody a lesa, 3. Pavlovka: Lúky, pasienky a premeny krajiny, 4. Pomník Václava Vraného: Botanik Václav Vraný, 5. Chata na Tŕstí: História turistiky v Tisovci.

Viac informácií:
https://www.tisovec.com/navstevnik/tipy-na-tury/-na-trstie-a-spat/

Pripravuje Marta Mikitová

 

Infocentrum v Revúcej oslavuje desiate narodeniny

$
0
0
Infocentrum v Revúcej oslavuje desiate narodeniny

Je to už desať rokov, čo Mesto Revúca zriadilo a otvorilo Turistické informačné centrum v Revúcej. Infocentrum svoju činnosť začalo v letnej sezóne 5. augusta 2008 a tak ako vtedy, aj dnes, sídli v priestoroch budovy Prvého slovenského gymnázia na Muránskej ulici, je členom Asociácie informačných centier Slovenska a je plne financované z rozpočtu mesta Revúca. Je súčasťou organizačnej štruktúry Mestského úradu v Revúcej a patrí pod Oddelenie regionálneho rozvoja z dôvodu koordinácie činností a aktivít cestovného ruchu v meste. Nakoľko rozvoj turizmu až do roku 2008 nebol dostatočne podporený, vznikla potreba zriadenia takéhoto kontaktného miesta nielen pre návštevníkov regiónu, ale aj obyvateľov mesta.

Počas uplynulých rokov prešlo centrum mnohými zmenami nielen čo sa týka poskytovaných služieb, ale i materiálno-technického vybavenia a vynovenia priestorov.

Z mnohých spomenieme aspoň osadenie nového informačného pultu, umiestnenie dvoch prehľadných panelov v slovenskom a anglickom jazyku o Muránskej planine a tipoch na výlety do okolia, zásobníkov na letáky, TV prezentácie s aktuálnymi informáciami pre domácich návštevníkov i zahraničných turistov.

Turistické informačné centrum dnes poskytuje tieto informácie a služby:

  • bezplatné poskytovanie informácií o meste a regióne, o kultúrnych, spoločenských a športových podujatiach, ubytovacích a stravovacích zariadeniach
  • tvorba a distribúcia propagačných materiálov
  • rezervácia a predaj vstupeniek v rámci predajnej siete TICKETPORTAL
  • predaj cestovných lístkov v rámci siete AMS BUS aj na medzinárodné autobusové spoje
  • predaj turistických máp, atlasov, literatúry a pohľadníc
  • ra tic info 1ručné vyrazenie si pamätnej mince
  • možnosť použiť príležitostnú pečiatku, resp. zakúpiť turistickú známku či nálepku
  • ponuka širokého sortimentu suvenírov a darčekových predmetov, výrobkov zručných remeselníkov i kvalitných produktov, ktoré nesú označenie regionálny produkt Gemer-Malohont
  • účasť a propagácia mesta a regiónu na rôznych jarmokoch a folklórnych slávnostiach
  • realizácia vlastných predajných výstav (jarmoky s veľkonočnou a vianočnou tematikou)
  • realizácia projektov regionálnej výchovy pre deti a žiakov materských a základných škôl a pre seniorov Zariadenia opatrovateľskej služby „Cilka“
  • realizácia informačnej služby (celodenný sprievod organizovanej skupiny turistov)
  • pravidelné prinášanie aktuálnych článkov a rozhovorov na rôzne zaujímavé témy z histórie nášho mesta i zo súčasnosti
  • K službám infocentra patrí i sezónne prevádzkovanie KAVIARNE NÁRODOVCOV. Klienti kaviarne majú možnosť využiť bezplatné pripojenie na internet alebo detský kútik a vychutnať si obľúbený kávový nápoj (expresso, cappucino, latte) alebo osviežujúci milkshake v príjemnom prostredí Parku slovenských národovcov.

Počas letnej sezóny (júl – august) je otváracia doba pre návštevníkov infocentra i kaviarne každý deň i počas víkendov a sviatkov od 08:00 do 12:00 a od 13:00 do 18:00 hod.

Bližšie informácie o našej činnosti sa dozviete z nášho informačného materiálu, ktorý sme vydali pri príležitosti výročia zriadenia nášho infocentra, resp. na našej webovej stránke www.tic.revuca.sk alebo na facebooku.

Zároveň v septembri 2018 pre širokú verejnosť pripravujeme oslavu 10. narodenín, na ktorú Vás týmto čo najsrdečnejšie pozývame a bližšie informácie zverejníme na pripravovanom plagáte.

Text a informačný materiál pripravila:

Ing. Bibiana Jankóšiková

INFORMAČNÝ MATERIÁL K 10. VÝROČIU KLIKNI!

 

Úradná správa ObFZ Rožňava č. 3/2018-2019

$
0
0
Úradná správa ObFZ Rožňava č. 3/2018-2019
  • ŠTK schvaľuje výsledky 1. kola 6. ligy dospelých http://obfz-roznava.futbalnet.sk/sutaz/2500/
  • ŠTK schvaľuje po vzájomnej dohode klubov odohrať zápas 2. kola 6. ligy dospelí Plešivec - Kružná 12. 08. 2018 o 16:30.
  • ŠTK schvaľuje po vzájomnej dohode klubov odohrať dohrávku zápas 1. kola 6. ligy dospelí V. Slaná - Dobšiná 29. 08. 2018 o 16:00.
  • ŠTK schvaľuje klubu ŠK Baník Štítnik hraciu plochu, ktorá po kontrole spĺňa všetky podmienky pre súťaž 6.Liga ročník 2018/2019 OBFZ Rožňava.
  • ŠTK žiada všetkých delegátov, aby všetky závady a nedostatky na futbalových štadiónoch počas stretnutí podrobne popísali v správe delegáta (hracia plocha, šatne, sociálne zariadenia, striedačky, miesto na nahrávanie videa....)

  • ŠTK upozorňuje FK na zmenu systému striedania hráčov. Aj naďalej platí možnosť striedania hráčov po 5, avšak pre týchto 4, resp. 5 striedaní bude družstvo mať možnosť využiť len tri prerušenia hry za týchto podmienok:
  •  

     maximálne 5 striedajúcich hráčov je povolených za družstvo dospelých alebo dorastu v akomkoľvek časovom priebehu,
     každé družstvo môže využiť maximálne 3 prerušenia hry v zápase pre účely striedania,
     striedanie počas polčasovej prestávky sa nezarátava do počtu prerušení hry,
     hráč, ktorý bol vystriedaný sa nesmie zvonu vrátiť späť do zápasu.

    • ŠTK oznamuje klubom, že počas rekonštrukcie štadiónov FK Hrhov a TJ Baník Rožňavské Bystré, odohrajú tieto kluby všetky svoje domáce zápasy na ihriskách súpera a v odvetnej časti odohrajú svoje zápasy v obrátenom poradí. Predpokladané ukončenie rekonštrukcií je 15. 09. 2018.
    • DK-1 Zastavenie činnosti za ČK na 1 zápas nepodmienečne podľa čl.46/1b: Rastislav Greško 1089598 + 10€ (Rudná)
    • DK-2 Zastavenie činnosti za ČK na 1 zápas nepodmienečne podľa čl.37/3: Ján Štefan 1235127 + 10€ (Hrhov)
    • DK-3 Zastavenie činnosti za ČK na 1 zápas nepodmienečne podľa čl.37/3: Jakub Bakeš 1364893 + 10€ (Štítnik)
    • DK-4 Zastavenie činnosti za ČK na 4 týždne nepodmienečne podľa čl.48/1c: Róbert Rochl 1284212 + 10€ (Štítnik)
    • DK-5 Trestá OTJ Honce finančnou pokutou 50€ za HNS člena klubu podľa čl.48/1c,4 + 10€

    KR – zmena v obsadení

    • 6. liga dospelí:

    D. Ves – R. Bystré AR2 Šimčák za Martona
    Honce – D. Lúka HR Marton za J. Gyenesa, AR1 J. Ďuríček, DZ Nagy za Drenka
    Plešivec – Kružná HR J. Gyenes za Molnára, DZ Šmelko za Vysokého
    Jablonov – Rudná HR Rási za Szora, AR1 Poťmák, DZ Drenko za Nagya
    V. Slaná – Betliar HR Klinko za L. Gyenesa

    KR oznamuje, že žiadosti o nedelegovanie a zmeny R a DZ musia byť nahlásené najneskôr do pondelka 12:00 v aktuálnom týždni. Po tomto termíne budú všetky žiadosti spoplatnené.

    ObFZ Rožňava

     

    Ani tridsaťtri gólov druhého kola neprialo všetkým mužstvám 6. futbalovej ligy

    $
    0
    0
    Ani tridsaťtri gólov druhého kola neprialo všetkým mužstvám 6. futbalovej ligy

    Druhý augustový víkend zaznamenal v regióne horného Gemera niekoľko futbalových prekvapení. Týkali sa síce výsledkov, keď padlo napríklad v 6. lige dospelých 33 gólov. Najviac z nich padlo v Dlhej Vsi zásluhou domácich strelcov, ktorí sa vyvŕšili na bystranských futbalistoch strelením ôsmich gólov. Pre hostí je to veľké upozornenie hneď na začiatku nového ročníka, keď po dvoch kolách ich účet je nula strelených gólov ku 16 obdržaných. Väčšinou sa hralo slušne, keď hráčom stačilo pohroziť žltými kartami od rozhodcov. Niektoré zápasy v tomto kole však treba brať so zvýšenou pozornosťou! Zaváhaniu sa nevyhli ani štvrtoligisti Krásnohorského Podhradia, ktorí hladko prehrali v Rudňanoch 0:4.Starší dorastenci MFK Rožňava odohrali svoj prvý zápas v II. lige. Zahrali si so súperom v Spišskej Novej Vsi, kde uhrali prijateľný výsledok 0:2.

     

    DOSPELÍ

    IV. LIGA JUH 3. kolo 11.8.2018 16.30

    OŠK Rudňany - FK Krásnohorské Podhradie 4:0 (1:0), G: M. Zelenický 2, F. Rychnavský, S. Lipták, ŽK: D. Čereňák - 0, R: P. Ištoňa - D. Ružbarský, T. Cifranič, DS: D. Pecha. Div.: 100.

    PODHRADIE: R. Bartko – J. Erdofalvi (c ), I. Oravec, Š. Kun, Cs. Kiss, T. Revúcky, M. Seman, D. Vozár, J. Rencsok, J. Gulykás (76´ M. Tolvaj), E. Bodnár (85´ J. Hovorka).

    Po dvoch domácich majstrovských stretnutiach, cestovali Podhradčania do Rudnian. So súperom nezaznamenali ani gól a tak sa vrátili domov bez čo len bodu. Pochváliť ich treba za hru bez kariet.

    OSTATNÉ VÝSLEDKY KOLA:  Pavlovce n/U - Sobrance 1:0, Kechnec - Strážske 6:0, Petrovce n/L - Čičarovce 5:1, Topoľany - V. 

      

    Kapušany 3:0, Čaňa - Geča 2:1, Slávia Košice - Sokoľany 2:1, Kalša - Medzev 2:2. 

    TABUĽKA 4. LIGY JUH PO 3. KOLE

    1. Kalša 3 2 1 0 10:3 7
    2. Geča 3 2 0 1 10:3 6
    3. Topoľany 2 2 0 0 8:1 6
    4. Sokoľany 3 2 0 1 5:4 6
    5. Pavlovce n/U 3 2 0 1 4:4 6
    6. Krh. Podhradie 3 2 0 1 3:4 6
    7. Medzev 3 1 2 0 8:6 5
    8. Rudňany 2 1 1 0 6:2 4
    9. Kechnec 3 1 1 1 6:5 4
    10. Slávia Košice 3 1 1 1 5:5 4
    11. Sobrance 3 1 0 2 3:2 3
    12. Petrovce n/L 3 1 0 2 7:8 3
    13. Čaňa 3 1 0 2 3:8 3
    14. Čičarovce 3 0 1 2 1:8 1
    15. Strážske 3 0 1 2 2:10 1
    16. Veľké Kapušany 2 0 0 2 3:8 0

    VI. LLGA ObFZ ROŽŇAVA 2. kOLO 11.- 12. 8.2018 16.30

    Dlhá Ves - Rožňavské Bystré 8:0 (5:0), G: A. Orvos 4 (1 z 11m), P. Mičinsky, R. Ferdinand, G. Ferdinand, M. Makai, ŽK: bez kariet, R: D. Poťmák - J. Gyenes, M. Šimčák, Š. Bodnár, . Div.: 60.

    DLHÁ VES: Cs. Flander – G. Beke, M. Dusza (c ), M. Makkai, G. Ferdinand 63´ A. Pomaj) , A. Orvos, V. Kováč, R. Ferdinand, M. Cviba, P. Mičinsky (58´ D. Novák), A, Labina.

    BYSTRÉ: P. Lenkey – J. Tomi, D. Koncz, C. Koncz, F. Znak, J. Fazekaš, J. Gonos (C ), M. Molnár, M. Gábor (58´ T. Uhrin), P. Minčík, M. Lorincz (45´ O. Ujházi).

    Jednostranná záležitosť pre domácich Dlhoveských, ktorí nenašli v mužstve hostí z Bystrého žiadnu prekážku za jasným víťazstvom. Je to už druhá vysoká prehra Baníka v tomto ročníku. Strelecky sa presadil so 4 gólmi Attila Orvos z kolektívu Dlhej Vsi. Bystrania hrali už druhý zápas vonku, pretože na ich ihrisku začali rekonštrukčné práce. Podobne ako aj v Hrhove.

    MFK Dobšiná - Baník Štítnik 2:2 (2:0), G: S. Grančák (11m), Kakalejčík - A. Krága 2, ŽK: , R: P. Galík - R. Farkaš, DS: J. Bobrík. DIV.: 50.

    MFK: M. Ogurčák - P. Hutník, P. Fanián (c ), M. Havrlent, L. Polanecký, M. Tokarčík, M. Gallo, I. Gallo, S. Grančák, R. Gotthardt, D. Kakalejčík.

    BANÍK: M. Štefánik - J. Kolesár, A. Rochl, Jak. Rochl. A. Krága (c ), R. Kolesár, M. Sivók, J. Žiga, T. Kandalík, R. Krága, L. Dudáš.

    Domáci futbalisti nastúpili v 1. domácom stretnutí po postupe zo 7. ligy posilnení tromi hráčmi FK Baník Štítnik. Prvý polčas síce patril im, ale v druhom sa lepšie darilo strelcovi hostí, ktorý dvomi gólmi zrovnal výsledok stretnutia a získal cenný bod pre svoj kolektív.

    FK Plešivec - Apex Kružná 2:2 (0:1), G: Zs. Liptai, K. Illés - Á. Kerekes, A. Kerekeš, ŽK: Zs. Liptai - 0, R: J. Gyenes, DS: J. Šmelko, Div.: 80.

    PLEŠIVEC: K. Molnár - K. Illés, E. Vanyo, A. Prónai, D. Szkokan (46´ A. Imre), R. Kováč, T. Čech, R. Volčko, Zs. Liptai (c ), Z. Laven, J. Fabian.

    KRUŽNÁ: M. Rusó - L. Mezei, R. Dókus (c ), E. Polyák, K. Rezmuves, M. Szabó, J. Rusnyák, A. Polyák, A. Kerekeš, Á. Kerekes, O. Kerekes (75´ A. Ungváry-Szabó).

    Derby zápas sa odohral na ihrisku v Plešivci po viacerých rokoch, keď sa stretli domáci FK a hostia z Kružnej. Aj keď lepšie začali hostia a v 1. polčase sa ujali vedenia, v druhom mali taktovku v rukách domáci a zápas sa skončil zmierlivo 2:2.

    OTJ Honce – Krh. Dlhá Lúka 3:3 (0:2), G: O. Varga, L. Varga, J. Kamenský - J. Čižmár 3,

    NEÚPLNÁ TABUĽKA VI. LIGY PO 2. KOLE 

    1. Dlhá Ves 2 2 0 0 10:1 6
    2. Rudná 2 2 0 0 8:3 6
    3. Drnava 2 2 0 0 6:3 6
    4. Hrh. Dlhá Lúka 2 1 1 0 11:3 4
    5. Kružná 2 1 1 0 8:3 4
    6. Vyšná Slaná 1 1 0 0 3:1 3
    7. Betliar 2 1 0 1 3:4 3
    8. Dobšiná 1 0 1 0 2:2 1
    9. Plešivec 2 0 1 1 3:4 1
    10. Honce 2 0 1 1 5:9 1
    11. ŠK Štítnik 2 0 1 1 3:8 1
    12. Jablonov n/T 2 0 0 2 3:5 0
    13. Hrhov 2 0 0 2 2:5 0
    14. Rožňavské Bystré 2 0 0 2 0:16 0
        

    ŽK: L. Hajdu - P. Klárik, K. Albert, I. Bošela, R: L. Marton – J. Ďuríček, F. Drenko, Div.: 50.

    HONCE: L. Gere – J. Sklenár, L. Varga, O. Varga (90´ T. Fandák), J. Hric, V. Gallo, J. Pástor (c ), D. Gere, J. Kamenský (75´ N. Boldi), L. Hajdu (88´ N. Gallo), R. Madarász.

    JEDNOTA: Cs. Koncz – K. Albert, A. Kovács (c ), Ľ. Gyenes, I. Bošela, J. Čižmár, N. Barczi (90´ P. Šoltés), Š. Bodnár, P. Klárik, A. Rigó (87´ J. Parditka), L. Héger.

    Najprekvapivejší výsledok druhého kola, keď hostia z Krásnohorskej Dlhej Lúky v 1. polčase viedli už 0:2, aby v 71. minúte prenechali vedenie Hončanam a bolo 3:2. Aspoň bod zachránil hosťom v 90. minúte J. Čižmár, ktorý bol jediným strelcom gólov hostí. Hosťom sa nepresadila strelecká hviezda Héger, posila z Krh. Podhradia.

    ŠK Jablonov n/T - Gemtex Rudná 1:2 (1:1), G: F. Rohály - R. Štefán 2, ŽK: E. Mackovják, T. Kardoš - R. Štefán, D. Orbán, R: G. Rási - D. Poťmák, F. Drenko. Div.:

    JABLONOV n/T: L. Csákó - L. Zajdó (c ), G. Páll, E. Mackovják, Á. Kardos (78´ Sz. Csákó), Pas. Milata, T. Kardoš, F. Rohály, Pat. Milata, R. Ragyina, T. Hlavček (57´ P. Ungváry-Szabó) .

    RUDNÁ: D. Zakhar – O. Sanisló, L. Šimon (c ), J. Urban, A. Gyombér, Cs. Óvary, S. Székely (46´ D. Orbán), O. Vysoký, L. Dávid, R. Štefán (78´ A. Koteleš), F. Čapó.

    Hosťom z Rudnej sa v tomto ročníku začína herne i strelecky dariť. Najmä zásluhou strelca Štfána získali tri body z Jablonova n/T. 

    Baník Drnava – FK Hrhov 3:1 (2:1), G: R. Kovács, K. Šoltés, J. Kovács - M. Žiga, ŽK: bez kariet, R: M. Uharček - M. Šimčák, L. Šalamon. Div.: 100.

    DRNAVA: G. Józsa - E. Polyák, P. Búlik (c ), N. Vozár, J. Čeľovský, J. Barczi, F. Emodi, R. Kovács, D. Tisza (89´ J. Komlei), Cs. Máté (56´ J. Kovács), K. Šoltés.

    HRHOV: A. Bartók (46´ Z. Halász) - K. Demeter (46´ R. Mikulec), R. Grosmann, At. Herczeg (c ), An. Hereczeg, M. Žiga, Z. Uveges, O. Nagy (81´ L. Barczi), M. Rybár, R. Kardos, A. Kocsík (50´ Ľ. Kardoš).

    Do polčasu to bol celkom vyrovnaný zápas, keď dvojgólový náskok Drnavy Hrhovčania upravili v 37. minúte na 2:1. Do druhého polčasu vymenili hostia brankára a jedného z obrancov, ale góly dali už len domáci, ktorým sa striedania lepšie vydarili.

    OFK Vyšná Slaná - Tatran Betliar 3:1 (2:0), G: G. Keršák, A. Gallo, F. Gallo – R. Fabián, ŽK: M. Hadar – R. Fabián, M. Róth, R: R. Klinko – T. Gyenes, P. Béreš, Div.:

    VYŠNÁ SLANÁ: R. Lindák - F. Gallo, M. Laurinc, M. Hadar (c ), G. Keršák, D. Kalis, O. Liptai, A. Gallo, O. Kračún (46´ J. Barnák), M. Poliak (77´ M. Fifik), M. Gallo (70´J. Gallo).

    BETLIAR: Ľ. Šofranko - S. Cirbes, I. Lorinc (c ), D. Szilardi, J. Korfanta, T. Handlovič, M. Róth, R. Fabián, M. Árvay (68´ M. Ďurček), M. Oravec, Zs. Barkász.

    Vlaňajší najväčší súperi v 6. lige nastúpili v tomto kole bez väčších zmien v zostavách. Domáci Vyšnoslanci v 1. polčase si získali dvojgólový náskok, ktorý si do konca stretnutia udržali aj napriek tomu, že hostia stihli ešte znížiť na 2:1.

    futbal ns 6 2

     

    D O R A S T E N C I

    II. LIGA SD VÝCHOD A 2. kolo 10.

    NOVES Sp. Nová Ves – MFK Rožňava 2:0 (1:0). G: L. Cmorej, M. Kačír, ŽK: 0 – J. Ivanič, R: M. Jasečko - J. Baldovský, L. Kožárová, DS: J. Tornay. Div.: 50.

    MFK: D. Csocso – T. Ivanič (c ), J. Ivanič, T. Leštach, R. Ďurský, P. Milko, Á. Tamás, E. Viola, M. Horváth, A. Ragán, M. Ikri. Tréner: P. Štyvar.

    Mládenci z Rožňavy, ako víťazi  III. ligy K-G skupiny, nastúpili v novej súťaži až v druhom kole a zahrali si so súperom v Spišskej Novej Vsi. Zatiaľ sú bez bodu, žiaľ, v zápase nestrelili ani gól, preto figurujú v tabuľke na 9. mieste z 11. súťažiacich. 

    OSTATNÉ VÝSLEDKY: Jednota Košice - 

        

    Giraltovce 1:2, Lokomotíva Košice - FK Krásna 6:1, Trebišov - FC Košice 3:4, GALAKTIK - Ľubotice 3:0. 

    NEÚPLNÁ TABUĽKA II. LIGY DORASTU VÝCHOD A PO DVOCH KOLÁCH

    1. GALAKTIK 2 2 0 0 5:0 6
    2. Lokomotíva Košice 2 1 1 0 6:1 4
    3. FC Košice 2 1 1 0 4:3 4
    4. Košická N Ves 1 1 0 0 5:0 3
    5. Spišská Nová Ves 1 1 0 0 2:0 3
    6. Giraltovce 2 1 0 1 2:3 3
    7. Trebišov 2 0 1 1 5:6 1
    8. Ľubotice 2 0 1 1 2:5 1
    9. MFK Rožňava 1 0 0 1 0:2 0
    10. Krásna 1 0 0 1 1:6 0
    11. Jednota Košice 2 0 0 2 1:7 0

    III. LIGA K G 2. kolo 11.8.2018

    FC LOKOMOTÍVA Košice B - Baník Drnava 5:3 (5:0), G: M. Pollák, R. Antoži, A. Oros, R. Koch, L. Móder - S. Vápeník 3, ŽK: bez kariet, R: M. Jančár, Div.: 20. 

    BANÍK: A. Ďurán - A. Viglaský, D. Tisza (c ), M. Kováč, G. Petro, S. Vápeník, B. Silárdi, J.

     NEÚPLNÁ TABUĽKA III. LIGY DORAST K-G PO 2 KOLÁCH:

    1. Medzev  2 2 0 0 14:5 6
    2. Hrhov 2 2 0 0 9:0 6
    3. BENECOL Košice 2 2 0 0 7:2 6
    4. Čečejovce 2 1 1 0 10:6 4
    5. FK Krh. Podhradie 2 1 0 1 4:2
    6. Turňa n/B 2 1 0 1 2:2 3
    7. Lokom. Košice B 2 1 0 1 5:6 3
    8. Veľká Ida 2 1 0 1 9:12 3
    9. Sokoľany 2 1 0 1 2:8 3
    10. Kechnec 2 0 1 1 7:11 1
    11. Malá Ida 1 0 0 1 1:2 0
    12. Geča 1 0 0 1 0:2 0
    13. Drnava 2 0 0 2 7:11 0
    14. Poproč 2 0 0 2 2:10 0
        

    Bernáth, P. Pilát, A. Polyák, a. Anna.

    Tatra Sokoľany - FK Krásnohorské Podhradie 2:1 (1:0), G: K. Béreš, M. Majoroš (11m) - D. Šoltés, ŽK: K. Béreš - P. Lenkei, D. Šoltés, P. Darvaš + ČK,

    PODHRADIE: S. Gunár - P. Lenkei (64´ Š. Gulykáš), D. Kótai, J. Petergáč (79´ N. Landori), L. Koteles, P. Darvaš, M. Smrek (c ), T. Béke, D. Beke (64´ L. Horváth), O. Pápezsík (89´ P. Stuller).

    Turňa n/B - FK Hrhov 0:2 (0:2). G: Á. Tamás 2, ŽK: R. Kónya - 0, R: V. Tóth. Div.: 100.

    HRHOV: R. Grosmann – M. Žiga (88´ R. Béreš), D. Grulyo, A. Máté, R. Halász (72´ S. Žiga), L. Buróci, M. Baláž (c ), P. Kónya, P. Ribár (82´ D. Jánosdeák), O. Nagy, Á. Tamás.

    OSTATNÉ VÝSLEDKY:  Kechnec - Čečejovce 5:5, Veľká Ida - Medzev 3:8, Poproč - BENECOL Košice 1:5, 29.8.2018 10.30: Geča - Malá Ida.

     

    (MG od)

     

    Poď sa hrať!, zaznelo v Plešivci a deti s radosťou prišli a vyšantili sa

    $
    0
    0
    Poď sa hrať!, zaznelo v Plešivci a deti s radosťou prišli a vyšantili sa

    Obec Plešivec (okres Rožňava) v spolupráci s DHZ Plešivec zorganizovali v piatok 3. augusta 2018 v areály za kultúrnym domom zábavné popoludnie pre deti pod názvom POĎ SA HRAŤ.  Počas tohto popoludnia boli pre deti pripravené rôzne zábavno súťažné hry, kde si deti mohli precvičiť svoju zručnosť.

    Dobrovoľný hasičský zbor z Jelšavy (okres Revúca) bol organizátormi oslovený, či by pre deti nepripravil prekvapenie – hasičskú penu. S radosťou sme pozvanie prijali a prekvapenie sa skutočne podarilo. Deti sa vyšantili a osviežili.

    Gabriela Jakubecová

    Foto: Peter Poboček

     

     

    Náučný chodník Za vôňami Voniacej s príchuťou histórie

    $
    0
    0
    Náučný chodník Za vôňami Voniacej s príchuťou histórie

    Voniaca – Tisovská Voniaca (1113 m n. m.) je výhľadové bralo nad Tisovcom medzi vrchmi Šarkanica a Strelnica (Šajba). Je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Šarkanica, územia s najvyšším stupňom ochrany, ktorá sa radí medzi prírodovedne najcennejšie územia a najkrajšie miesta v Národnom parku Muránska planina.
    Náučný chodník má 13 km a so zastávkami pri náučných paneloch a oddychom si treba rezervovať 6 hodín. Nástup naň začíname pri prvom paneli na autobusovej zastávke v Tisovci. Modro značkovaným chodníkom vedúcim štátnou cestou smerom do Muráňa prídeme k areálu minerálnej vody Šťavica s druhým informačným panelom. Po 4 kilometroch sa dostanemu k ďalšiemu informačnému bodu na sedle Dielik,

    kde je prístrešok s lavičkami a pamätník SNP. Pokračujeme ďalej modrou značkou ešte 1,5 km až na Paseky. Pri turistickom smerovníku odbočíme zo štátnej cesty vľavo, na žlto značkovaný chodník, ktorý nás dovedie do ústia Martinovej doliny, kde na lesnej čistinke je zastávka so štvrtým panelom o NPR Šarkanica. Dolina je takmer celá pokrytá lesmi a po bokoch ju lemujú vysoké, miestami takmer kolmé skalnaté svahy a bralá Strelnice a Šarkanice. Turistický chodník po 3,4 km dlhom stúpaní s prevýšením 520 m vychádza na malú horskú lúku Voniaca s poľovníckou chatou a piatym informačným panelom. Z vyhliadky na okraji brala neďaleko chaty sa naskytá podmaňujúci pohľad na vrchy Slovenského rudohoria – na Šajbu, Ostrú, Hradovú, Kášter, Klenovský Vepor a Bánovo. Pri zostupe po zeleno značenom chodníku prídeme k studničke, kde sa nachádza posledný, šiesty panel. Cez Ľavkovo stále po zelenej značke zostúpime do Tisovca na železničnú stanicu.

    nch Za vôňami Voniacej 1 trasa 1   nch Za vôňami Voniacej 2   nch Voniaca 3

     

    Názvy (a poloha) informačných panelov: 1. Za vôňami Voniacej s príchuťou histórie – popis projektu, prostredia, prírody a trasy na Voniacu (Autobusové nástupište). 2. Šťavica – obsahuje údaje o lokalite a minerálnom prameni (areál Šťavice). 3. Dielik – opisuje lokalitu a boje v SNP a pri oslobodzovaní mesta (sedlo Dielik). 4. ŠPR Šarkanica – Martinova dolina – informuje o prírode a zaujímavostiach lokality (ústie Martinovej doliny). 5. Tisovská Voniaca – venovaný faune a flóre Voniacej, histórii Poľovníckeho združenia a chaty Voniaca (lúka na Voniacej). 6. Sovy a dravé vtáky – ponúka zaujímavosti zo života dravých vtákov Muránskej planiny (pri turistickom smerovníku na Ľavkove).

    Náučné tabule boli osadené vďaka finančnej podpore Nadácie SPP a EkoFondu v rámci grantového programu SPPoločne. Na realizácii náučného chodníka sa podieľali členovia KST TO KOS Rimavská dolina v Tisovci, členovia komisií pri MsZ v Tisovci a ostatní dobrovoľníci a milovníci prírody.

    Viac informácií:
    https://www.tisovec.com/navstevnik/tipy-na-tury/za-vonami-voniacej-s-prichutou-historie-/
    https://www.tisovec.com/e_download.php?file=data/editor/157sk_1.pdf&original=voniaca2.pdf

    Pripravuje Marta Mikitová

     

    Sedemsto rokov Slavošoviec - malej, ale známej gemerskej obce

    $
    0
    0
    Sedemsto rokov Slavošoviec - malej, ale známej gemerskej obce

    Ani sa nezdá ako rýchlo plynú roky, postupne, rok za rokom. Tak tomu bolo v mesiaci jún 2018, keď v dňoch 16. – 17. júna sme si v Slavošovciach pripomenuli sedemstoročnicu. Je to skoro, alebo opozdene?
    Čas je neúprosný a človek - činiteľ slabý. Tieto slová zazneli ešte v roku 1970 pri oslavách slavošovského rodáka Pavla Emanuela Dobšinského, kráľa slovenskej rozprávky, slovenského Homéra. To boli vtedy slová čestného občana Slavošoviec, boli vyslovené osobnosťou, akým bol zaslúžilý umelec, profesor a spisovateľ Ján Čajak, posledný nepriamy potomok Dobšinského. 

    Prečo tie slová pripomínam? Lebo boli ony tou duševnou a kultúrnou injekciou, dávajúcou zmysel týmto slávnostným dňom, ktoré prišli, aby v nás zakotvili úctu voči histórii, ktorá nám bola daná v 700-ročnom

    jubileu nielen slovami majstra Jána Čajaka „Čo starí pamätajú, mladí zachovajú“. Je tomu naozaj tak v nás všetkých, alebo sa musíme pričiniť už z úcty voči tým, ktorí históriu obce, vrátane histórie najstaršej papierne v Uhorsku uchovali v dobách neľahkých. Bolo tomu tak aj existenciou najstaršieho gazdovského spolku - Veľko-slaboššovskej sedliackej cechy. Takýchto vĺn kultúrnych, ekonomických by bolo hodno pripomenúť ešte viac, veď to boli nositeľky všetkého toho, čo obcou od jej vzniku do prítomnosti prešlo. Bolo v súlade už stáročia platným HISTÓRIA EST MAGISTRA VITAE (Dejiny sú učiteľkou života).

    slav 700 foto 1

    To všetko už od včasného rána nám pripomínal nezvyčajný pohyb v hornej časti Slavošoviec, kde sa zhromažďovali naši občania, medzi ktorými sme mohli vidieť našich rodákov, známych aj neznámych pred slávnostnou tribúnou, kde sa ich ujali organizátori a usporiadatelia. Zatiaľ v druhej časti rozsiahleho areálu športového ihriska znel mimoriadny hluk zo strany inštalovaných stánkov, stanov, ale aj odkrytých priestorov s rozváňajúcou chutnou kapustnicou a chutným gulášom. V časti priestoru sa odohrávala súťaž v pečení zákuskov a koláčov, za značnej pozornosti neustále prichádzajúcich návštevníkov, smerujúcich k inštalovanej výstavke dobových fotografií. Tu hostia poznávali dobu minulú v zaujímavých darčekových balíčkoch s jubilejnou mincou. Výročím a slavošovským Homérom, rodákom Pavlom Emanuelom Dobšinským, ktorého kultúrny stánok v Slavošovciach už navštívili tisíce návštevníkov. Náhle šum vravy sa utíšil, tribúna ožila moderátormi. Na slavosovce 700 vyrocie bastak 1aprvých miestach sedadiel sa objavili známe osobnosti, ktoré sa zaslúžili svojimi počinmi o rozvoj obce.

    Zakrátko k mikrofónu pristúpil dlhoročný starosta obce, Ing. Štefan Bašták, ktorý výstižným príhovorom sprítomnil históriu obce. Moderátorka pristúpila k predstavovaniu občanov, navrhnutých k oceneniu naozaj krásnou plaketou s motívom jubilea obce, na druhej strane plakety je dôstojná podoba Pavla Emanuela Dobšinského. Nasledovala kultúrna vložka členiek ZPOZ obce. V ďalšom ožili pripravené priestory určené deťom a ich zabávačov za zvukov modernej hudby, vyzývajúcej deti a drobcov k využívaniu svojich pohybových vlastností, vhodných k modernému tancu. Holdovali jedlu, zmrzlinám a nanukom. Medzitým bolo vidieť prichádzajúcich hostí a prichádzajúce tanečné a folklórne súbory.

    V prvý deň osláv, v piatok 15. júna sa uskutočnilo športovo-súťažné dopoludnie pre deti a popoludní obdobné podujatia pre dospelých.

    16. júna o 11,00 bolo slávnostné otvorenie, tak ako je už v predošlom uvedené s ocenením občanov, ktorí sa zaslúžili o všestranný rozvoj obce. Obdržali diplom obce k dnešnému jubilejnému dňu s pamätnou plaketou. Jednému z účastníkov bolo Úniou žien Slovenska, Krajskou organizáciou Košice  udelené ocenenie Kvet úcty“ za dlhoročnú dobrovoľnícku prácu.

    slav 700 foto 3

    V popoludňajšej časti sa pripravili k vystúpeniu žiaci ZŠ a materskej školy. Bolo pekné sa pozerať na vystupujúcu mlaď. Ich odmenou bol dlhotrvajúci potlesk, najmä zo strany rodičov. V ďalšom programe podľa časového harmonogramu až do večerných hodín vystupovali FS z Heľpy, Mafia Corner - hudobná skupina, Hands Up Crew – práca s loptou, FS z Klenovca, FS Haviar a nakoniec hudobná skupina Traky.

    slav 700 fot 2Na ploche športového ihriska sa tvorili rôzne skupinky ľudí, známych a neznámych, ktorí sa tu stretli aj zo vzdialených kútov Slovenska. Neboli to už len otcovia a mamy, ale aj ich synovia a dcéry a vnúčatá. Bolo vidieť vonnú atmosféru. Prichádzajúci návštevníci cestou obdivovali umelecké výtvory rezbára p. Pažitku ml., skrášľujúce okraje cesty z obce na sídlisko. Vkusnú výzdobu so znázornením patróna obce sv. Gála. Nemalú pozornosť vzbudila u prítomných mladá sokoliarka sl. Vladimíra Smädová s cvičeným jastrabom. Pre pozvaných hostí bolo pripravené občerstvenie v priestoroch nákupného strediska. Medzi hosťami nechýbali pozvaní zástupcovia miestnych podnikov, SHP a. s., obdobne zástupca majiteľa firmy Ing. M. Fiľo.

    slav 700 zeny 1aNa záver trocha histórie. Prof. J. Novák v odbornej expertíze uvádza vznik obce rokom 1318. Zemepanské právo v nej uplatňovali Bebekovci, od 17. storočia Andrášiovci. Pôvodný kostol vznikol v roku 1395. Obyvatelia boli Ruthéni. V tejto časti sú zo 14. storočia zachované neodkryté fresky, zakryté ochranným vápenným mliekom. Dobová povesť uvádza: „Po poľovačke a hostine sa sud vína, niekde aj žinčice, skotúľal do doliny, medzi obyvateľov osady „Zaderejš“, tí, čo videli kotúľajúci sa sud v nárečí boška, zvolali: „ej, šla boška“. Odtiaľ postupne stáročiami cez názov Sclausfalva, Naď Slavoš, až k pomenovaniu „Slavošovce“.

    slav 700 foto 6

    Niekoľko slov k erbu obce, zobrazujúceho patróna sv. Gála: podnet na realizovanie a uvedenie do života sa uskutočnilo za starostu Bela Skurku (1994 – 1998). Obec sa týmto zaradila za neskoršieho starostu Ing. Š. Baštáka medzi najstaršie s pôvodnými historickými symbolmi a erb je zaradený v Heraldickom registri Slovenskej republiky. Autori: Bartholomaides, prof. PhDr. J. Novák, PaedDr. Milan Sajenko (kapitoly z histórie obce, autor M.S).

    slavosovce 700 vyrocie ocenenie 1700 rokov uplynulo. Dva dni spomienok a dôstojné oslavy nestačia k tomu, aby sa zhrnulo aspoň to najvýznamnejšie. Zaväzuje nás k dôstojnosti, vážnosti, vedie k tomu aby sme chápali, že prežiť celú túto etapu nebolo umožnené nikomu z nás. Pričiňme sa o to, aby budúce roky smerovali k ďalšiemu blízkemu jubileu, aby sme mohli hodnotiť to, čo bolo pred nami a vážiť si to, čo sme v ňom ako priami účastníci prežili.

    Zachovajme a zveľaďujme to, čo sme zdedili. Vážme si trvalé hodnoty ktoré nám zanechali naši predkovia. Majme každý vo svojom vnútri chrám, svoju svätyňu, neznižujme sa k tomu, aby sme ničili hodnoty, ktoré nám zanechali. Zamyslime sa nad minulosťou uprostred prítomnosti.

    PaedDr. Milan Sajenko
    Foto: Biba Bystrenová

     


    Prvý ročník detských letných tvorivých dielní v Rimavskej Sobote bol úspešný

    $
    0
    0
    Prvý ročník detských letných tvorivých dielní v Rimavskej Sobote bol úspešný

    Gemersko-malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote uskutočnilo v dňoch 6. – 10. augusta 2018 cyklus detských letných tvorivých dielní. Pre detičky bol pripravený bohatý program plný zábavy a tvorenia. Hneď prvý deň bol pestrý. S pomocou lektorky Janky Bokorovej sme pracovali s hlinou. Deti sa naučili točiť na hrnčiarskom kruhu, modelovať a vykrajovať z hliny. Poobede sme sa pustili do výroby voňavých mydielok a farebných šperkov z korálkov. Ďalší deň patril práci s pedigom. Jarko Zvara z Klenovca učil pliesť detičky košíky. Okrem nich si mohli vyrobiť servítovníky, krásne venčeky z pedigu a brošničky alebo ozdoby formou suchého plstenia. V stredu sme si urobili výlet do Klenovca. Boli sme navštíviť Múzeum súkenníctva a gubárstva, Tradičnú izbu a pána kováča Igora Radiča,

    ktorý deťom dovolil vyskúšať si jeho prácu a ukul detičkám na pamiatku malé podkovičky pre šťastie. Deti sa nenudili ani nasledujúci deň. Prijali ku nám pozvanie Ľubka Žilková a Martin Félbaba z Kokavy nad Rimavicou a naučili detičky ako sa tká, či ako sa dajú urobiť švihadlá. Deti si tiež skúsili maľovanie voskom a pletenie náramkov z vlny. Ani sme sa nenazdali a nastal posledný deň našich tvorivých dielní. Detičky si ešte vyskúšali servítkovú techniku, papierové pletenie a vtláčaný patchwork. Za úspešné absolvovanie detských letných tvorivých dielní obdržali detičky certifikát. Veríme, že prvý ročník detských letných tvorivých dielní bol úspešný a budeme v nich pokračovať aj v ďalších rokoch. Detské letné tvorivé dielne boli realizované s finančnou podporou Fondu na podporu umenia.
    Magdaléna Kantorová

     

    Prvé podujatia občianskeho združenia Otvor dvor v rámci projektu Verejné priestory naživo

    $
    0
    0
    Prvé podujatia občianskeho združenia Otvor dvor v rámci projektu Verejné priestory naživo

    Občianske združenie OTVOR DVOR realizuje s podporou Európskeho sociálneho fondu prostredníctvom Operačného programu Efektívna verejná správa projekt „Verejné priestory naživo“. Od augusta 2018 do novembra 2019 budeme realizovať pre verejnosť prednášky, diskusie, workshopy a infodni, týkajúce sa verejného života v meste, a to za účasti odborníkov na jednotlivé témy. Štruktúra pr ojektu vychádza z predpokladu súčasnej slabej aktivity obyvateľov vo verejnom priestore mesta a nízkej informovanosti o možnostiach jeho skvalitňovania a jeho prepojenia na kvalitu a odbornú zdatnosť vedenia samosprávy. Z toho dôvodu sú prednášky, diskusie a workshopy usporiadané tak, aby ich účastníci dostali možnosť získať dostatok relevantných informácií, možnosť zosieťovať sa,

    2018 08 22 plagat VPN augustinformovane sa rozhodovať pri voľbách a následne spoločne pod odborným vedením pripraviť a zrealizovať intervencie do verejného priestoru mesta. Zároveň špeciálnou pozornosťou venovanou prvovoličom chceme dosiahnuť ich zapojenie do pretvárania verejného priestoru samosprávy ako rovnocenných partnerov s ostatnými skupinami obyvateľov.

    Tieto augustové podujatia sú prvé v rámci projektu Verejné priestory naživo (VPN), v septembri budú nasledovať ďalšie podujatia zamerané na politologické a ekonomické témy.

    Rado Kovács

    za OZ Otvor dvor

     

     

    Banícke múezum v Rožňave pripomenie udalosti spred päťdesiatich rokov

    $
    0
    0
    Banícke múezum v Rožňave pripomenie udalosti spred päťdesiatich rokov

    Banícke múzeum v Rožňave, zariadenie Košického samosprávneho kraja, Vás pozýva na spomienkový deň s názvom August 1968. Múzejníci si chcú aj s Vami pripomenúť udalosti vpádu okupačných vojsk do nášho mesta. Podujatie sa začne premietaním uchovaného videodokumentu “Rožňava 21. augusta 1968“ a následne Mgr. Pavol Horváth bude pokračovať krátkou tematickou prednáškou. V rámci programu podujatia prítomným taktiež ukáže niektoré miesta Rožňavy späté s udalosťami z r. 1968, na ktorých ešte aj dnes je možné badať viditeľné stopy. Na záver zapália sviečky pri pamätníku Štefana Ciberaja na jeho a pamiatku všetkých ostatných obetí týchto udalostí. Podujatie určené pre širokú verejnosť sa uskutoční 21. augusta 2018 so začiatkom o 16:30 hod. v Budove riaditeľstva

    Baníckeho múzea v Rožňave, Šafárikova 31. Nezabúdajme na tieto udalosti, aby sme tak predišli ich opakovaniu.2018 08 21 August 1968

    PhDr. Erika Hermélyi Gecelovská

     

    Už trinásť rokov prúdi Kvapka krvi SNP z Čierneho Potoka

    $
    0
    0
    Už trinásť rokov prúdi Kvapka krvi SNP z Čierneho Potoka

    Napriek tropickým horúčavám (+32 C), ktoré vládli u nás,  dňa 14.8.2018 si do malebnej obce juhozápadného Gemera Čierny Potok našlo cestu s odhodlaním darovať bezplatne krv viac ako 30 dobrovolných darcov krvi v rámci XIII. ročníka „Kvapky krvi SNP“. Do obce zavítal už o 06.00 hodine aj redaktor Rádia Regina Stred z Banskej Bystrice pán Marcel Páleš, ktorý  v priamom vstupe rádia Regina informoval o význame poslania „Kvapky SNP“ v Čiernom Potoku. V rozhovore s predsedom ZO SZPB arm. gen. Ludvika Svobodu v Čiernom Potoku priblížil poslucháčom rádia myšlienku a význam „Kvapky SNP“ v Čiernom Potoku.

    Do obce so 164 obyvateľmi prišli darovať bezplatne krv dobrovľníci takmer z celého Slovenska.  Cestu do Čierneho Potoka si našlo 33 darcov, ochotných darovať za extremnej teploty svoju krv. Z nich bolo zaevidovaných k odberu 26, z toho krv bola odobratá 23 darcom. Piati darci buď nesplňali časový odstup od posledného odberu, alebo počas cesty do miesta odberu sa necítili dobre.

    Posúďte samy. Napríklad Tomáš Lévai zo Senca pri Bratislave neváhal absolvovať cestu na Gemer na vlastné náklady, ale  nemohol pre zdravotné dôvody krv darovať! Mal totiž ľahký herpes.

    Zo zaevidovaných darcov krvi patrí poďakovanie za ich humánný počin nasledovným darcom krvi: Mgr. Adriane Hriňovej, Ing. Márii Lakotovej,  JUDr. Mariny Lakovej z Čierneho Potoka, Ing. Dominiky Lakotovej z Bratislavy (potomci Juraja Lakotu, rozviedčika 2. paradesantnej brigády 1. Čs. armádneho zboru v ZSSR).

    Ďalej to boli Štefan Kóos z Blhoviec, prvodarca Csaba Valaskay z Gemera, Jaroslav Pinzík (108 násobný darca kvi), Beata Šimonová, Slavomír Skalák, Ladislav Cziklai z Tornale, Miroslav Országh z Hodejova,  Vladimír Klíma z Kuzmíc, prvodarca Rastislav Šučko, Michale Mlináriková, Bronislava Mlináriková, Róbert Gál, Dušan Krnáč z Rimavskej Soboty, Štefan Kapec starší, Štefan Kapec mladší, Adriana Kapcová, Marek Krutko z Kalinova, Dávid Varga - Eštók z Bratislavy a gen. por. v.v. Ing. Peter Vojtek z Hurbanova.

    cp DSCN7859 2 1Niektorí rodičia k odberu priniesli aj svoje ratolesti, ako napr. Adriana Hriňová so synčekom, Slavomíra Skaláka z Tornale doprevádzala partnerka so spoločnou iba 3 a pol mesačnou dcérkou. Táto skutočnosť sa stala pravidlom a tak odber krvi v Čiernom Potoku nadobúda takmer rodinnú atmosféru.

    Je pozoruhodné, že akcie sa zúčastnil aj prvý tajomník Veľvyslanectva Ruskej federácie v Slovenskej republike pán Nikolaj Sergejevič Ryžov, ktorý pri tejto príležitosti daroval na Slovensku prvýkrát krv ako prejav spoločného boja Červenej armády a partizánov z bývalého ZSSR zapojených do SNP! Niektorí darcovia to považovali za krásny počin evokujúci k vyhláseniu “Mierovej Slovanskej kvapky krvi“!

    V oblasti Jesenské - Bučeň - Fiľakovo - Salgotarián operoval partizánsky oddiel Šándor Petófi /Alexander Petrovič/ v odobí od 22.9.1944 do 3.10.1944 začlenený do partizánskej brigády Rákoczi pod velením mjr. Kozlova, ktorý tvorili maďarskí antofašisti.

    Po odbere krvi o 11.30 hod, účastníci si kladením vencov pri pamätníku obetí uctili ich hrdinstvo, keď z 15 zavlečených Slovákov maďarskými fašistami z okolitých osád, vtedy patriacich do obce Hodejov 12 zahynulo v koncentračnom tábore Flosemburg, kde zahynuli aj generáli Viest, Malár a Jurech.

    Po položení vencov k pamätníku obetí fašizmu vo svojom príhovore predseda ZO Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov SR armádneho generála Ludvíka Svobodu v Čiernom Potoku, pripomenul odkaz SNP s dôrazom kontinuity na boj slovenského národa na samostatnú existenciu už v Clevelandskej dohode Slovenskej Ligy v Amerike a Českého národného združenia z mája 1915 a potvrdená Pittsburskou dohodou z 22.10.1918 a následne Martinskou deklaráciou z 30.10.1918.

    cp DSCN7943 1 1

    Mnichovská zrada a následná Viedenská arbitráž znamenala koniec Československej republiky. Na jej obnovu sa vytvoril protifašistický odboj v decembri 1944 v tzv. Vianočnej dohode, ktorá deklarovala obnovu ČSR.

    Do boja proti  maďarskému salassiovskému,  slovenskému gardistickému a Nemeckému fašizmu sa zapojili aj mladí chlapi z Čierneho Potoka a okolitých slovenských osád. Juraj Lakota, Františk Hriň, Václav Fajčík, Július Patúš, Ján Hronec ako príslušníci I. Čs.armádneho zboru v ZSSR, neskorší brig. gen. Imrich Gibala (zakladateľ armádneho strediska vrcholového športu Dukla Banská Bystrica), Ján Fajšík, Jozef Sebíň, Gabriel Mikuš, Štefan Jelcha, Ján Lakota, Ladislav Vilhan Juraj Hukel... ako partizáni v rôznych oddieloch a príslušníci l. Čs. armády na Slovensku pod velením pplk.Jána Goliana a gen. Rudolfa Viesta.

    cp DSCN7956 1 1JUDr. Jozef Pupala zdôraznil význam odkazu SNP a celého protifašistického odboja našich predchodcov. Jeho aktuálnosť sa prejavila aj v tomto dni, kedy prišli darovať krv mladé mamičky a oteckovia so svojími ratolesťami bez rozdielu národnosti, ktorú svojim počinom prezentoval aj prvý tajomník veľvyslanectva Ruskej federácie v SR N. S. Ryžov, ktorý taktiež daroval krv a ktorý vo svojom príhovore povedal, že jeho počin darovať krv v ňom „blúdila“ dlhšie, ale rozhodol sa preto práve v Čiernom Potoku, kde bez rozdielu národností na tomto teritóriu bojovali Slováci, Maďari aj sovietskí antifašisti!

    Za Klub generálov SR čestný občan Čierneho Potoka gen. por. v.v. Ing. Peter Vojtek, zdôraznil, že je preňho morálným počinom uctiť si občanov Čierneho Potoka, ktorí zahynuli v koncentračnom tábore Flossenburg spolu s generálmi Viestom, Jurechom, Golianom a Viestom a pred dvomi rokmi odovzdali obci Čierny Potok symbolickú prsť zeme z uvedeného koncentračného tábora.

    V krátkej modlitbe a príhovore pán plk. ThDr. Marian Bodoló (generálny duchovný ozbrojených zborov SR) pripomenul slovo Božie a zdôraznil, že akékoľvek násilie a vojna je neľudské. Preto venoval i svoju modlidbu pamiatke nevinných obetí vojny a zdôraznil, aby tieto obete boli mementom pre našu nastupujúcu generáciu, ktorá je prítomná aj pri tejto udalostí.

    Jeho slová naplnil aj kpt. Dávid Vargaeštók - dekan a riaditeľ kancelárie uvedenej inštitúcie tým, že daroval osobne krv. Pán plk.ThDr. M. Bodoló, nemohol krv darovať zo zdravotných dôvodov, ale v roku 2017 krv v Č. Potoku daroval.

    Osobitné poďakovanie patrí okrem spomínaných darcov krvi aj príslušníkom chemického práporu z Rožňavy, ktorí dôstojne „strpeli“ 33 stupňové horúčavy v plnej zbroji ako čestná stráž pri pamätníku obetí fašizmu:  čatar Štefan Penzeš, des. Pavol Brda a z nich slob. Vladimír Klima a Rastislav Šulko darovali aj krv.

    Účasť na podujatí zo zdravotných dôvodov ospravedlnili zaslúžilý umelec Juraj Sarvaš, Prof. Zoe Klusáková Svobodová, výsadkári zo Žiliny, plk. L. Sládek, JUDr. V. Timura, ...

    Foto k príspevku autorka článku.

     

    Ing. Veronika Rízová,

    členka ZO SZPB arm. gen. Ludvíka Svobodu

    v Čiernom Potoku.

     

     

    Fotografie z udalostí augusta 1968 v Rimavskej Sobote a okolí

    $
    0
    0
    Fotografie z udalostí augusta 1968 v Rimavskej Sobote a okolí

    Pri príležitosti 50. výročia vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa vystaví Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote súbor fotografií, ktoré zachytávajú vpád sovietskych vojsk 21. augusta 1968 v Rimavskej Sobote a okolí. Fotografie budú v priestoroch múzea vystavené od 17. augusta do 30. septembra 2018. Všeobecne je známe, že invázia spriatelených vojsk do Československa, označovaný krycím názvom ako „operácia Dunaj“, bol vojenský vpád vojsk piatich socialistických krajín Varšavskej zmluvy (ZSSR, Maďarsko, Poľsko, Bulharsko a NDR) na čele so Sovietskym zväzom, ktorý znamenal vojenskú okupáciu nášho územia a zvrátenie prebiehajúcich demokratizačných reforiem. Operácie sa zúčastnilo približne pol milióna vojakov 

    a okolo 6 000 tankov. Neinformovaní obyvatelia krajiny boli týmto aktom agresie šokovaní, nebolo to inak ani v prípade Gemera-Malohontu.

    rs Rimavská Sobota august 1968 1Na dobových fotografiách, ktoré sú dnes vďaka Igorovi Mikitovi súčasťou fotoarchívu Gemersko-malohontského múzea, spoznávame dnešnú ulicu SNP a budovu Hotela Tatra v Rimavskej Sobote, ako i reakcie obyvateľstva na objavenie cudzích tankov v centre mesta. Fotografie dokumentujú aj dvojjazyčnosť Rimavskej Soboty v 60-tych rokoch 20. storočia, o čom svedčia plagáty vyzývajúce obyvateľstvo svojim podpisom podporiť Dubčekovo vedenie a na okamžitý odchod okupačných vojsk z nášho územia.

    rs Rimavská Sobota august 1968 6Na ďalších čierno-bielych snímkach sú ľahké obrnené vozidlá a tanky sovietskej motorizovanej pechoty na uliciach Tornale. Je možné vidieť aj sovietsky sanitný autobus so zranenými na uliciach. Autorom fotografií je archeológ profesor Václav Furmánek, ktorý v tom období uskutočňoval archeologický výskum v Tornali, a v roku 2016 daroval tieto fotografie múzeu.

    Raritou a zaujímavosťou augustových udalostí je však samizdatový leták z 29. augusta 1968 v maďarskom jazyku. Návštevníkov múzea môže zaujať práve táto autentická podoba strojom písaného textu. Ide o mimoriadne číslo miestnych Gemerských zvestí s názvom „Gömöri Hírlap”, zaoberajúci sa plénom OV KSS v Rimavskej Sobote, ako i s oficiálnym stretnutím predstaviteľov Československa a Sovietskeho zväzu v Moskve. Predmetná tlačovina, ako aj predmetné fotografie, ktoré sú dnes súčasťou historického zbierkového fondu Gemersko-malohontského múzea, poskytujú pohľad na atmosféru doby a uvažovanie ľudí v nej.

    PhDr. Éva Kerényi, PhD.

     

    Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote opäť otvára svoje brány pre verejnosť

    $
    0
    0
    Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote opäť otvára svoje brány pre verejnosť

    Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote OPÄŤ OTVÁRA svoje brány pre verejnosť, a to už tento piatok 17. augusta 2018 od 8.00 do 16.00 hod. Múzeum bude otvorené aj počas víkendov od 9.00 do 17.00 hod. Dôvodom dočasného zatvorenia múzea bola rekonštrukcia okien v expozičných a výstavných priestoroch. Išlo o III. etapu výmeny okien, ktorú finančne podporil Banskobystrický samosprávny kraj. I. etapa prebehla na jeseň 2016 v administratívnej budove múzea a II. etapa na jeseň 2017 na chodbách výstavných a expozičných priestorov. Výmenu okien zabezpečovala firma Ján Parobek – INŠTAL, s.r.o. z Klenovca. Celkovo bolo vymenených 59 okien.

    Návštevníkom múzea ponúkame prehliadku stálych expozícií a troch výstav - Karol Pajer – hrdina boja proti fašizmu, Spomienka muránskej kameniny a ZOO – preťažená Noemova archa. V priestoroch stálej expozície venovanej protifašistickému odboju a Slovenskému národnému povstaniu v Gemeri-Malohonte nájdu návštevníci fotostenu, pri ktorej sa môžu odfotiť v rakúsko-uhorskej pechotnej uniforme I. svetovej vojny. V stálej vlastivednej expozícii si návštevníci môžu pozrieť súbor fotografií zachytávajúci vpád sovietskych vojsk 21. augusta 1968 v Rimavskej Sobote a okolí. Viac informácií nájdete na webovej stránke www.gmmuzeum.sk

    Za GMM informuje: Martina Oštrom Mareková

     

    Úradná spráca ObFZ Rožňava č. 4/2018-2019

    $
    0
    0
    Úradná spráca ObFZ Rožňava č. 4/2018-2019
    • ŠTK schvaľuje výsledky 2. kola 6. ligy dospelých http://obfz-roznava.futbalnet.sk/sutaz/2500/
    • ŠTK schvaľuje po vzájomnej dohode klubov odohrať dohrávku zápas 1. kola 6. ligy dospelí V. Slaná - Dobšiná 29. 08. 2018 o 16:00.
    • ŠTK schvaľuje klubu ŠK Baník Štítnik hraciu plochu, ktorá po kontrole spĺňa všetky podmienky pre súťaž 6.Liga ročník 2018/2019 OBFZ Rožňava.
    • ŠTK žiada všetkých delegátov, aby všetky závady a nedostatky na futbalových štadiónoch počas stretnutí podrobne popísali v správe delegáta (hracia plocha, šatne, sociálne zariadenia, striedačky, miesto na nahrávanie videa...)
    • ŠTK upozorňuje FK na zmenu systému striedania hráčov. Aj naďalej platí možnosť striedania hráčov po 5, avšak pre týchto 4, resp. 5 striedaní bude družstvo mať možnosť využiť len tri prerušenia hry za týchto podmienok:

     maximálne 5 striedajúcich hráčov je povolených za družstvo dospelých alebo dorastu v akomkoľvek časovom priebehu,
     každé družstvo môže využiť maximálne 3 prerušenia hry v zápase pre účely striedania,
     striedanie počas polčasovej prestávky sa nezarátava do počtu prerušení hry,
     hráč, ktorý bol vystriedaný sa nesmie zvonu vrátiť späť do zápasu.

    • ŠTK oznamuje klubom, že počas rekonštrukcie štadiónov FK Hrhov a TJ Baník Rožňavské Bystré, odohrajú tieto kluby všetky svoje domáce zápasy na ihriskách súpera a v odvetnej časti odohrajú svoje zápasy v obrátenom poradí. Predpokladané ukončenie rekonštrukcií je 15. 09. 2018.

    KR – zmena v obsadení

    • 6. liga dospelí:
      D. Ves – Honce R Ször za Martona
      Drnava – V. Slaná AR1 Ször za Martona
      Kružná – R. Bystré R Marton za Szöra 
    • KR oznamuje, že žiadosti o nedelegovanie a zmeny R a DZ musia byť nahlásené najneskôr do pondelka 12:00 v aktuálnom týždni. Po tomto termíne budú všetky žiadosti spoplatnené.
      ObFZ Rožňava

    Marian Slavkay: Keď mi prišla karta narukovať (22)

    $
    0
    0
    Pred odchodom do civilu v roku 1957

    Doslov   V tomto mojom príbehu som si nič nevymyslel, iba som opísal skutočnosť, ako som prežil svoj vojenský život. Možno, že moje správanie na vojenčine veľa ľudí odsúdi a budú ma považovať za drzého „chuligána“. Moje drzé správanie vyvolala nespravodlivosť voči nám obyčajným chlapcom, z ktorých vtedajšie vojenské predpisy chceli urobiť poslušných robotov s vygumovaným mozgom. Boli to dozvuky, vyžadované od najvyššieho veliteľa armády, Alexeja Čepičku. Ten vojaka považoval za „kus“. Dobrý humor však v autorote bol stále prítomný. Keď sme prichádzali z jazdy na izbu, každý zobral z hlavy čiapku lodičku a zavesil ju na vešiak pri dverách so slovami: „Čepičku pověsíme a uděláme si v autorote pořádek.“ Stále to v našich radoch vyvolávalo smiech.

    Neskôr sme slúžili pod jeho nástupcom Bohumírom Lomským, ktorý na nátlak verejnosti začal s reformami armády. Výsledok reforiem sa dostavil. Dôstojníci sa zmenili a boli k vojakom ľudskejší. V roku 1957 sme sa dočkali, že na návrh nášho slávneho atléta Dukly, Emila Zátopka (dosiahol až hodnosť plukovníka) sa uzákonil nárok vojaka na dovolenku. Tvrdé zaobchádzanie s nami vo výcviku vychádzalo z charakterových vlastností najvyššieho veliteľa armády, generála Čepičku. Veľa nám povie jeho charakteristika. Bol silne ovplyvňovaný požiadavkami na činnosť našej armády z Moskvy. (Výňatky z Internetu.)

    Podľa sovietskeho vzoru začal v roku 1950 Alexej Čepička pretvárať armádu. Mandát na to mu dal jeho svokor, prezident Klement Gotwald, keď ho vymenoval do funkcie ministra národnej obrany. Tento post si mimoriadne obľúbil a v riadení armády sa priam vyžíval, hoci vojakom nebol. Bol to právnik. Dal sa dokonca vymenovať do hodnosti armádneho generála!

    Požiadal o príchod sovietskych poradcov do našej armády, názorom ktorých sa podroboval. Navonok však všetko prezentoval ako vlastné nápady a rozhodnutia. Krátko po svojom nástupe na čelo rezortu zriadil Čepička aj smutne známe PTP, čiže pomocné technické prápory. Šlo o zvláštne jednotky armády, v skutočnosti tábory nútených prác, do ktorých bez ohľadu na vek zaraďovali ľudí nepohodlných režimu (tzv. čierni baróni).

    Na čele rezortu obrany bol Čepička šesť rokov a za ten čas z armády vytvoril čosi, ako štát v štáte. Ministerstvo nemohol nikto kontrolovať a témy týkajúce sa armády sa vo vláde prestali prerokúvať. Schvaľovali sa automaticky tak, ako ich navrhol minister. Postupne sa zvyšovali početné stavy armády a z roka na rok astronomicky rástli aj výdavky. Kým v roku 1950 išlo na obranu 9,5 miliardy korún, o tri roky neskôr to už bolo vyše 99 miliárd! Alexej Čepička navyše dostal pod kontrolu (v záujme zabezpečenia bojaschopnosti armády) aj priemyselné rezorty.

    Čo priniesla česká tlač:

    slav prerov zelatovice 1cMinister národní obrany Čepička mnohá opatření přicházející z Moskvy a ze spojeného velení v mnoha směrech přeháněl. V roce 1956 došlo k politickému posunu v SSSR a potažmo i v ČSR a v jejích ozbrojených silách. Ministr národní obrany Alexej Čepička byl odvolán z funkce a na jeho místo byl 25. dubna 1956 jmenován generálplukovník Bohumír Lomský.
    Otevřely se před ním nové obzory a s nimi i povinnosti. Stal se členem vlády a tak vedle vojenských otázek musel řešit i problémy politické. Oblast, ve které se necítil tak jistý, měl v ní daleko méně zkušeností než ve vojenských věcech, kterými se zaobíral celých předcházejících dvaadvacet let. Avšak autorita, kterou si vybudoval jako voják se přenesla i do jeho funkce politické. Nejen kolegy ve vládě, ale i ministry obrany spřátelených armád, byl vždy uznáván a jeho názory, návrhy a opatření respektovány. 5. listopadu 1959 byl povýšen do hodnosti generála armády. Svou veselou a upřímnou povahou a rozsáhlými encyklopedickými znalosti v řadě oborů dovedl na spojeneckých jednáních vytvářet přátelskou atmosféru a využít ji ve prospěch věci.

    Záver

    Na vojenčinu asi každý rád spomína. Na všetko čo bolo zlé sa zabudlo, ale spomienky na ten čas a na kamarátov si každý zachoval. Vojenčina bola povinná súčasť našej mladosti, kde sme fyzicky aj psychicky dozreli a vrátili sme sa domov ako „chlapi“, schopní založiť si rodinu.

    S pozdravom

     

    Marian Slavkay

     

    (K O N I E C)

     

     

     

    (K O N I E C)

    Náučný chodník Zvernica Teplý Vrch

    $
    0
    0
    Náučný chodník Zvernica Teplý Vrch

    Zvernica Teplý Vrch sa rozprestiera na juhovýchodnom výbežku úpätia Slovenského rudohoria na ploche s výmerou 956,50 ha medzi obcami Teplý Vrch a Veľký Blh. V minulosti bola zvernica s rozsiahlymi majetkami v okolí hradu Blh vo vlastníctve šľachtického rodu Koháryovcov a Coburgovcov. História tejto najstaršej zvernice na Slovensku a jednej z najstarších v Európe siaha až do 17. storočia a čias jej majiteľa Filipa Coburga v 19. storočí, danielia zver bola do tejto lokality dovezená v roku 1870 zo Stredomoria a juhozápadnej Ázie. Súčasťou pôvodnej zvernice bolo aj malé šľachtické sídlo, ktoré bolo pomenované po manželke Filipa Coburga Lujze. Šľachtické sídlo už neexistuje, ostali tu na pamiatku už len Lujza park a súčasná lesnícka chata Lujza. V dnešnom rozsahu bola obnovená v rokoch 1966 -1968 a 1972.

    Venuje sa chovu danielej a muflónej zveri. Danielia zver bola dovezená z Malých Karpát a z niektorých českých zverníc, jej črieda má v súčasnosti okolo 300 kusov. V roku 1975 bola časť zvernice o výmere 123,50 ha oplotená a vyčlenená pre chov muflónej zveri, ktorá pochádza z kvalitných chovov na Slovensku. Menšie množstvo tvorí aj srnčia zver. Daniele aj muflóny sa na území zvernice pohybujú voľne a rozmnožujú sa prirodzeným spôsobom. Pretože územie zvernice je veľmi veľké a zvieratá sú v ňom rozptýlené, vidieť ich je len otázkou šťastnej náhody. Ale predsa návštevníci môžu daniele obdivovať v menšej ohradenej obore, kde sa nachádza 9 kusov týchto krásnych zvierat. Územie zvernice má charakter pahorkatiny s nadmorskou výškou od 317 do 531 m n.m. Listnaté lesy tvoria 90% územia zvernice, sú tvorené dubmi, cermi, hrabmi, menej bukmi a borovicami, ale aj cudzokrajnými stromami (sekvoja mamutia, lipa americká, borievka virgínska). Nachádza sa tu aj obnovené jazierko s rybami, ktoré bolo vybudované ešte za čias Coburgovcov.

    nch Teply vrch1 3   nch zvernica 4 a   nch zvernica c obora 009 2a

     

    Náučný chodník vo Zvernici s dĺžkou 2,9 km otvorili v roku 2006 Lesy SR, š. p. OZ Rimavská Sobota. Tvorí ho osem stanovíšť, ktoré návštevníka oboznamujú s históriou zvernice i s históriu hradu Blh, ktorý sa nachádza v jej areáli, informujú o chove muflónej a danielej zveri a flóre a faune na tomto území.

    nch zvernica c obora 0240 a

    Chodník začína aj končí pri chate Lujza pod názvom Lujza park priamo vo zvernici, ku ktorej je možné dostať sa autom, na bicykli alebo peši. Druhým stanovišťom je Danielia zver, náučný panel popisuje jej znaky, výskyt a rozšírenie. Tretím stanovišťom je Hrad Blh. Hrad zo 14. storočia prešiel vlastníctvom viacerých majiteľov, v 17. storočí bol zničený, do dnešných dní ostali len jeho pozostatky. Štvrté stanovište má názov Čierna obora, nazývané tiež Diviačia záhrada, ktorá je situovaná pod zrúcaninami hradu Blh a bola zriadená na chov diviačej zveri. Piatym stanovišťom je Muflónia zver, ktorej sa tu nachádza okolo 100 kusov. Šieste stanovište nesie názov Lapák. V tomto historickom poľovníckom zariadení odchytávali diviačiu zver, ktorú v Lapáku chovali a následne počas poľovačiek vypúšťali pre lovcov. Ostatná poľovná zver je siedmym stanovišťom. Panel oboznámi s našou najznámejšou poľovnou zverou: srnec, jeleň, zajac, bažant, líška, kuna a iné. Posledné ôsme stanovište Flóra a fauna popisuje prírodné a geologické podmienky územia, lesné príbytky rôznych zvierat a drevinové zloženie zvernice s najväčším zastúpením duba zimného, ktorého niektoré jedince sú staré 500 až 600 rokov.

    Návštevu Náučného chodníka je potrebné dopredu si dohodnúť – Lesy SR, OZ Rimavská Sobota, č. tel. 0911/542954, 048/434 4937. V zimných mesiacoch chodník nie je verejnosti prístupný.

    Viac informácií:
    http://www.regionmalohont.sk/naucne-chodniky/lesnicky-naucny-chodnik-zvernica-teply-vrch/
    http://www.lesy.sk/showdoc.do?docid=2325
    https://reginastred.rtvs.sk/clanky/priroda/138163/lesnicky-naucny-chodnik-zvernica-teply-vrch

    Pripravuje Marta Mikitová

     

    Obyvatelia Rákoša si slávnostne pripomenuli sedemsté výročie prvej písomnej zmienky

    $
    0
    0
    Obyvatelia Rákoša si slávnostne pripomenuli sedemsté výročie prvej písomnej zmienky

    Z bývalej gemerskej baníckej obce Rákoš, ktorá sa nachádza v okrese Revúca 11 km od Jelšavy sme sa dozvedeli, že v dňoch 17. a 18. augusta t.r. sa v tejto obci uskutočnilo slávnostné podujatie. V spomínaných dňoch si obyvatelia Rákoša pripomenuli 700-sté výročie prvej písomnej zmienky. Oslavy, ktoré zorganizovala Obec Rákoš, sa uskutočnili po dva dni, keď v piatok bolo oceňovanie významných občanom a rodákov Rákoša. Účastníkom osláv sa tiež predstavila hudobná skupina Jazz Duo, po vystúpení ktorej bola slávnostná recepcia. V sobotu popoludní sa konali oslavy na obecnom úrade. Domácich i hostí, medzi ktorými bol aj primátor Jelšavy Milan Kolesár potešila svojim vystúpením folklórna skupina Spod Kohúta z Revúčky a Genšenky z Honiec. Po nich nasledovalo 

    vystúpenie známeho slovenského speváka Otta Weitera. Pre občanov boli pripravené stánky s občerstvením a o 20.00 hodine oslavy pokračovali tanečnou zábavou.

    rakos logo 1Obec Rákoš spolu s jej samosttanou časťou Rákošská Baňa má v súčasnosti okolo 415 obyvateľov. Spomína sa už v r. 1318, kedy vznikla ako podhradie pod hradom, ktorý sa spočiatku volal Kôwy (Kameňany), neskôr Rákoš. Hrad spustol v polovici 15. Storočia. Obec patrila Bebekovcom, ktorí tu v roku 1427 vlastnili 23 port, v 17. storočí F. Wesselényimu, v 18. storočí Csákyovcom, v 19. storočí Koháryovcom a Coburgovcom. Obyvatelia pracovali zväčša v baniach (železná ruda, meď), pri slovenských peciach a hámroch, pálili uhlie a furmančili.

    V súčasnosti starostkou obce je pani Lýdia Nemogová Gallová.

    Fotografie vyhotovil Peter Poboček

     

    Dvanásť gólov na majstrovskom futbale v Štítniku

    $
    0
    0
    Dvanásť gólov na majstrovskom futbale v Štítniku

    Keď tak sledujem futbalové súťaže, týždeň čo týždeň ma chytá akýsi zvláštny pocit, že v našom regióne sa začína prejavovať snaha o vytvorenie regiónálnej futbalovej ligy. Vychádzam z toho, že význam existencie III. ligy nepochopili najmä v okresnom meste horného Gemera, ktorí sa rozhodli skoncovať s ňou i hráčmi Á-čka MFK Rožňava. Tí sa hneď rozhodli meniť kluby z jednoduchého dôvodu. Ešte stále nie sú na vrchole svojich schopností a hrať futbal ich baví. Majú z neho dobrý pocit nielen oni, ale aj diváci, pre ktorých vlastne týždeň čo týždeň prichádzajú na futbalové trávniky a predvádzajú im najlepšie z toho čo vedia. Niektorí z nich sa ujali vo vyššej súťaži, niektorí posilnili rovnocenné mužstvá hrajúce v inom regióne. Horšie je to s tými, ktorí ostali v mužstvách okresných súťaží.

    Tam síce pomôžu skvalitniť hru kamarátov, ale iba na úkor svojho stagnovania. Keďže jediným lepším ligovým mužstvom medzi dospelými hráčmi sa zatiaľ javí iba FK Krásnohorské Podhradie (iba nevieme dokedy) a dlho nebude mať konkurenta v okrese. Alebo? Radšej nedopíšem... Preto tá myšlienka vyslovená v úvode. Založme Gemerskú regionálnu ligu a ušetríme výdavky, ktoré s futbalovým dianím súvisia. Nemusíme sa báť, že v prípade postupu zo 6. ligy vyššie nás budú trápiť vyššie výdavky na futbal, na hráčov a nebudeme to mať za futbalom ísť ďalej od hraníc regiónu. Hlbšie som sa zatiaľ nezamýšľal, ale keď by sme v menších obciach uznali aj futbalové turnaje za súťaž, hralo by sa na viacerých ihriskách, teda aj tam, kde z futbalu dávno nemajú, najmä funkcionári obcí, doslova nič. A počas turnaja sa všeličo predáva, podáva, varí i konzumuje zadarmo. Ušetrilo by sa aj na dresoch a udržiavaním ihrísk. A kto vie ešte čo. 

    Poďme ale teraz na vážnu tému. Náš jediný zástupca vo vyššej ligovej súťaži pokračoval doma už štvrtým kolom. Aj v tomto domácom zápase neprehral a naďalej si udržiava kontakt s čelom tabuľky. 

    heger lukas 01vysoky ondrej 2Majstrovské zápasy naplno bežia aj v našej 6. lige. Každý týždeň pripravujú hráči pre seba i divákov nové zážitky z ich hry a tak prichádzajú aj zaujímavé výsledky. V tomto treťom kole ich bolo niekoľko. Predovšetkým prekvapili nováčikovia, ktorí ale tentoraz na celej čiare prepadli. Zo 47 gólov, ktoré padli vo všetkých siedmich zápasoch, ide na ich vrub až 17, konto súperov však zaťažili iba 4 gólmi. Z ostatných mužstiev si dobre počínali hráči Honiec a Rožňavského Bystrého, ktorí prekvapili domácich a spolu si odviezli 6 bodov. Najlepším strelcom kola sa stali dvaja hráči: Lukáš Héger z Krh. Dlhej Vsi a Ondrej Vysoký z Rudnej, ktorí skórovali po štyri razy. Väčšinou sa hralo slušne a v Drnave a v Štítniku bez kariet.

     

    D O S P E L Í 

    IV. LIGA JUH 5. kolo 18.8.2018

    FK Krásnohorské Podhradie – Kechnec 2:0 (1:0), G: Almáši 2 (1 z 11m). ŽK: T. Revúcky, E. Bodnár - M. Andreja+ČK, D. Šipoš,  D. Želinský, T. Nagy, R. Kocai. ČK: M. Mészner (FK) R: J. Nosáľ - M. Fedák, E. Onderišin, DS: J. Hreško, Div.: 150. 

    PODHRADIE: R. Bartko – J. Erdofalvi (c ), I. Oravec, Š. Kun, T. Revúcky, M. Seman (8´ N. Luko), D. Vozár, J. Rencsok (90´ J. Gorgei), T. Hajdúk (86´ E. Bodnár), M. Mészner, M. Almáši. 

    OSTATNÉ VÝSLEDKY KOLA: Sobrance - Rudňany 1:0, Geča - Slávia Košice 2:1, Medzev - Pavlovce n/U 2:0, Sokoľany - Kalša 2:1, Topoľany - Čaňa 5:3, Čičarovce - Veľké Kapušany 2:1, Strážske - Petrovce n/L 1:0

      
    1. Topoľany 15:5 12
    2. Geča 73 4 3 0 1 12:4 9
    3. Sokoľany 4 3 0 1 7:5 9
    4. Krh. Podhradie 4 3 0 1 5:4 9
    5. Medzev 4 2 2 0 10:6 8
    6. Kalša 4 2 1 1 11:5 7
    7. Sobrance 4 2 0 2 4:2 6
    8. Pavlovce n/U 4 2 0 2 4:6 6
    9. Rudňany 4 1 1 2 7:5 4
    10. Slávia Košice 4 1 1 2 6:7 4
    11. Kechnec 4 1 1 2 6:7 4
    12. Čičarovce 4 1 1 2 3:9 4
    13. Strážske 4 1 1 2 3:10 4
    14. Petrovce n/L 4 1 0 3 7:9 3
    15. Čaňa 4 1 0 3 6:13 3
    16. Veľké Kapušany 4 0 0 4 4:13 0

    VI LIGA ObFZ ROŽŇAVA 3. kolo 

    18.8.2018 16.00

    ZK Dlhá Ves – OTJ Honce 2:4 (1:1). G: R. Ferdinand, G. Beke – M. Chochol 2, L. Varga, J. Kamenský. ŽK: M. Makkai – R. Madarász. R: J. Szor – G. Rási, J. Ďuríček, DS: G. Gašpar. Div.: 80. 

    ZLATÝ KLAS: G. Pomaj – G. Beke, M. Makkai, G. Ferdinand , V. Kováč, R. Ferdinand, M. Cviba, P. Mičinsky (88´ Zs. Mezei), D. Novák, A, Pomaj (46´ Cs. Flander), K. Segyo (60´ M. Kliment) 

    HONCE: V. Gallo – J. Sklenár, L. Varga, O. Varga, J. Hric (85´ N. Boldi), J. Pástor (c ), D. Gere, J. Kamenský (87´ N. Gallo), L. Hajdu, R. Madarász, M. Chochol. 

    Prekvapujúci výsledok hosťujúceho mužstva, ktoré využilo slabšíu hru domáceho celku. Hončania sa opierali o hru svojich kľúčových hráčov V - V - K.

    19.8.2018 10.30 

    Gemtex Rudná - FK Hrhov  5:2 (3:0), G: O. Vysoký 4 (1 z 11m), Z. Breuer – M. Žiga 2, ŽK: 0 – M. Rybár, O. Nagy,, R: D. Poťmák - M. Šimčák, R. Klinko, DS: P. Béreš. Div.: 70. 

    GEMTEX: D. Zakhar – M. Zagiba, P. Szollos (81´ A. Koteles), R. Greško, Cs. Óvary, P. Kontra, Z. Breuer (69´ R. Štefán), O. Vysoký, P. Sappanoš (c ), J. Urban, F. Čapó.  

    HRHOV: A. Bartók - R. Grosmann, At. Herczeg (c ), An. Hereczeg, M. Žiga,  O. Nagy,  M. Rybár,  R. Kardos, T. Zsigrai, J. Štefán, Ľ. Bartók. 

    Domáci Rudňania posilnení o niekoľkých futbalistov bývalej treťoligovej MFK Rožňava boli jasným favoritom proti zlepšujúcemu sa Hrhovu. Jeho nevýhodou sú začiatočné zápasy jesene, ktoré hrá iba vonku v dôsledku rekonštrukciu ihriska. Na svoje si však v zápase prišiel Ondrej Vysoký z domáceho mužstva, ktorý sa zapísal štyrmi streleckými zásahmi do hrhovskej siete. O polovicu  menej si zapísal hosťujúci Žiga.  

    Tatran Betliar – MFK Dobšiná 8:1 (2:1), G: L. Lorincz, T. Handlovič, M. Róth, S. Cirbus, R. Fabián, D. Poťmák, J. Benedikty, J. Korfanta - Miloš Gallo (11m), ŽK: D. Szilardi – A. Klement, R: J. Gyenes – G. Rási, J. Ďuríček, DS: F. Drenko, Div.: 120.  

    Tatran: Ľ. Šofranko - S. Cirbus (86´ Ľ. Árvay), L. Poťmák, I. Lorinc (c ) (46´ M. Oravec), D. Szilardi, J. Korfanta, T. Handlovič, M. Róth, R. Fabián, M. Arvay (78´ D. Poťmák),  L. Lorincz (63´ J. Benedikty). 

    DOBŠINÁ: G. Rusnák - P. Hutník, L. Polanecký, M. Tokarčík, Miloš Gallo, I. Gallo (37´ A. Klement), R. Gotthardt (c ), D. Kakalejčík (76´ N. Adamec), S. Ogurčák, J. Hutník (60´ Š. Surovský), B. Milko.  

    Až deväť gólov padlo v súboji domáceho Tatrana s nováčikom z Dobšinej. Domáci si vychutnali tento súboj, keď vsietili osem gólov. Každý od iného hráča, teda bojovali ako kolektív. Hostia znížili Milošom Gallom z pokutového kopu. Prekvapila aj pomerne veľká návšteva divákov - 120, ktorých góly domácich zrejme potešili. 

    TABUĽKA VI. LIGY PO 3. NEÚPLNOM KOLE:

     

    1. Gemtex Rudná  0 13:5 9
    2. Baník Drnava 3 3 0 0 8:3 9
    3. Krh. Dlhá Lúka 3 2 1 0 17:5 7
    4. Dlhá Ves 3 2 0 1 12:5 6
    5. Tatran Betliar 3 2 0 1 11:5 6
    6. Apex Kružná 3 1 1 1 9:5 4
    7. ŠK Štítnik 3 1 1 1 12:11 4
    8. OTJ Honce 3 1 1 1 9:11 4
    9. Vyšná Slaná 2 1 0 1 3:3 3
    10. Rožň. Bystré 3 1 0 2 2:17 3
    11. Plešivec 3 0 1 2 6:13 1
    12. Dobšiná 2 0 1 1 3:10 1
    13. Jablonov n/T 3 0 0 3 5:11 0
    14. Hrhov 3 0 0 3 4:10 0
        

    Baník Drnava – OFK Vyšná Slaná  2:0 (0:0), G: K. Šoltés, R. Kovács, ŽK: bez kariet, R: P. Galík - J. Szor, D. Poťmák, DS: J. Bobrík, Div.: 50. 

    DRNAVA: G. Józsa - E. Polyák, P. Búlik (c ), N. Vozár, J. Barczi, F. Emodi (87´ M. Mázik), R. Kovács, D. Tisza, Cs. Máté (90´ J. Komlei), K. Šoltés, B. Šoltés. 

    V. SLANA: V. Balúch - F. Gallo, M. Laurinc, A. Rogos, A. Gallo (54´ R. Revúcky), D. Kalis, G. Keršák, Š. Domik (73´ J. Barnák), J. Barnák, M. Poliak, M. Gallo (73´ J. Gallo).  

    Hostia z Vyšnej Slanej sa nepreukázali ako víťaz vlaňajšej 6. ligy a po vyše roku stratili aj všetky body na ihrisku v Drnave. Divákov však nepritiahol na ihrisko ani Majster okresu, keď okolo ihriska bolo iba 50 verných. 

    Jednota Krásnohorská Dlhá Lúka - ŠK Jablonov n/T  6:2 (3:1), G: L. Héger 4, J. Čižmár, N. Barczi – F. Rohály, T. Hlavček. ŽK: I. Bošela, K. Albert -  T. Kardoš, F. Rohály, T. Hlavček. R: M. Uharček - T. Gyenes, DS: Š. Bodnár, Div.: 100. 

    JEDNOTA: M. Manko – K. Albert, A. Kovács (c ), J. Parditka, Ľ. Gyenes, I. Bošela, J. Čižmár, N. Barczi, Š. Bodnár, P. Klárik, L. Héger. 

    JABLONOV: F. Halász - L. Zajdó (c ), G. Páll, M. Szabó, N. Zupko, E. Mackovják, Á. Kardos, Pas. Milata, T. Kardoš, M. Karafa, F. Rohály.  

    V bráne domácich sa objavil nový hráč, ktorý od jarnej sezóny koluje po okolitých kluboch - Marián Manko. Tiež má podiel na víťazstve svojho mužstva, z ktorého vynikal bývalý spoluhráč z Podhradia Lukáš Héger so 4 gólmi. Za hostí znížili F. Rohály a T. Hlavček, obaja po jednom góle. 

    Apex Kružná - Baník Rožňavské Bystré  1:2 (1:0), G: A. Polyák - S. Dzureň, D. Koncz, ŽK: L. Mezei - 0, R: L. Marton – M. Šimčák, L. Šalamon, Div.: 40. 

    APEX: M. Ruszó - L. Mezei, R. Dókus (c ), A. Ungváry-Szabó, R. Garan, K. Rezmuves, J. Rusnyák, A. Polyák, A. Kerekeš, Á. Kerekes, O. Kerekes.  

    BANÍK: Cs. Koncz – J. Tomi, R. Jakab, T. Kuchta, F. Znak, S. Dzureň, D. Koncz, J. Lipták-Giba, C. Koncz. J. Fazekaš, P. Kubej. 

    Najmenšia divácka kulisa sa ukázala na zápase v Kružnej, kde domáci privítali doteraz posledné mužstvo tabuľky z Bystrého. Napriek gólu, ktorý obdržali ešte v 39. minúte po vyše pol hodine pripravili Kružňanom už druhú prehru v tomto roku. Tak poskočili v tabuľke na 10. miesto. Hráči z Bystrého oproti predcházajúcim zápasom postavili do zápasu viacerých nových hráčov, medzi ktorými nechýbal ani ich bývalý brankár Csaba Koncz so synmi.   

    ŠK Štítnik - FK Plešivec  9:3 (3:0), G: A. Krága 3, Ján Rochl 2, Jak. Rochl, L. Dudáš, M. Gallo, M. Škvareniak - A. Prónyai 3 (1 z 11m), ŽK: bez kariet, R: R. Klinko – R. Farkaš, DS: O. Vysoký, Div.: 70 

    ŠTÍTNIK: M. Štefánik - A. Rochl (76´ M. Puškáš), J. Bakeš, Ján Rochl, G. Tomi (79´ M. Škvareniak), M. Gallo, Jak. Rochl. A. Krága (c ), R. Kolesár, M. Sivók, M. Laven (40´ L. Dudáš).  

    PLEŠIVEC: Zs. Vidinský (54´ K. Horbváth) - A. Prónyai, A. Szaniszló (c ), D. Szkokan, R. Kováč, Z. Laven (34´ N. Viola), Ro. Kovács, A. Imre (46´ R. Viola), T. Čech (46´ P. Kubík), Zs. Liptai, J. Fabian.  

    Ďalší nováčik 6. ligy - futbalisti FK Plešivec schytali v Štítniku až deväť gólov. Keďže sa aj oni chceli prejaviť pozitívne, pridali domácim tri góly. Diváci tak videli zatiaľ najvyšší počet gólov zápase. Medzi strelcami domácich sa objavil aj najlepší strelec vlaňajšieho ročníka 6. ligy Ján Rochl s dvomi gólmi, ale dnes to lepšie “sypalo” jeho kapitánovi Adriánovi Krágovi, ktorý vsietil Plešivčanom tri góly.  

    D O R A S T E N C I  

    II. LIGA VÝCHOD A 4. kolo 18.8.2018

    MFK Rožňava - Lokomotíva Košice 1:7 (1:3). G: A. Ragán (z 11m) - J. Tomášek 3, G. Dos Santos Silva 2, J. Škavrek, M. Béreš. ŽK: R. Ďurský - R. Griglak, R: P. Béreš - R. Drenko, P. Gonos, DS: P. Repaský. Div.: 100. 

    MFK: D. Csocso – T. Ivanič (c ), J. Ivanič, T. Leštach, R. Ďurský (52´ F. Znak), P. Milko, Á. Tamás, T. Lipták, A. Ragán, M. Ikrim R. Viola (67´  M. Horváth).  Tréner: L. Dávid.   

    OSTATNÉ VÝSLEDKY KOLA:  Krásna - Trebišov 0:8, Košická N Ves - Spišská N Ves 2:1, Giraltovce - Ľubotice 0:1, FC Košice - GALAKTIK 2:2

     

    TABUĽKA II. LIGY ST DORASTU VÝCHOD A 

    1. Lokomotíva Košice 3 2 1 0 13:2 7
    2. GALAKTIK  3 2 1 0 7:2 7
    3. Košická N Ves 2 2 0 0 7:1 6
    4. FC Košice 3 1 2 0 6:5 5
    5. Trebišov 3 1 1 1 13:6 4
    6. Ľubotice 3 1 1 1 3:5 4
    7. Spišská N Ves 2 1 0 1 3:2 3
    8. Giraltovce 3 1 0 2 2:4 3
    9. Jednota Košice 2 0 0 2 1:7 0
    10. MFK Rožňava 2 0 0 2 1:9 0
    11. FK Krásna 2 0 0 2 1:14 0
                   

     

    III. LIGA K-G 18.8.2018 3. kolo:

    1. Hrhov 3 3 0 0 12:1 9
    2. Medzev 3 3 0 0 16:6 9
    3. Čečejovce 12:7 7
    4. BENECOL 3 2 0 1 9:6 6
    5. Kechnec 3 1 1 1 11:13 4
    6. Drnava 3 1 0 2 14:11 3
    7. Krh. Podhradie 2 1 0 1 4:2 3
    8. Malá Ida 2 1 0 1 4:2 3
    9. Turňa n/B 2 1 0 1 2:2 3
    10. Lokom Košice B 3 1 0 2 6:8 3
    11. Veľká Ida 3 1 0 2 10:14 3
    12. Sokoľany 3 1 0 2 2:15 3
    13. Geča 73 2 0 0 2 1:5 0
    14. Poproč 3 0 0 3 2:13 0

     

    OSTATNÉ VÝSLEDKY: Medzev - Lkom Košice B 2:1, Čečejovce - Veľká Ida 2:1, BENECOL Košice - Kechnec 2:4, Malá Ida - Poproč  3:0. Zápas FK Krásnohorské Podhradie - Turňa n/B po vzájomnej dohode preložený na 29.8.2018 o 16.00.

      

    Geča - FK Hrhov 1-3 (0:1), G: P. Hegedus – O. Nagy, S. Žiga, L. Buróci. ŽK: 0 – M. Baláž. R: D. Zis. Div.: 50. 

    HRHOV: R. Grosmann (c ) – M. Žiga, A. Máté, D. Grulyo, L. Buróci, M. Baláž, D. Jánosdeák (60´ R. Béreš), P. Kónya, O. Nagy, P. Ribár, S. Žiga.  

    Baník Drnava – Tatra Sokoľany 7:0 (2:0). G: A. Polyák a L. Buday po 3, S. Vápeník. ŽK: 0 – I. Fabišík, J. Jano. R: P. Gonos. Div.: 30. 

    BANÍK: A. Ďurán - A. Viglaský, D. Tisza (c ), M. Kováč, G. Petro, S. Vápeník, B. Silárdi (46´ P. Pilát), A. Polyák, L. Buday, T. Fábián, M. Ferko (46´ J. Bernáth).

    (MG od)

     

    Obdarovaná Základná škola J. A. Komenského v Revúcej

    $
    0
    0
    Obdarovaná Základná škola J. A. Komenského v Revúcej

    Spoločnosť TESCO pravidelne organizuje grantový program Vy rozhodujete, my pomáhame, ktorý je zameraný na podporu komunitných aktivít po celom Slovensku. V rámci uvedeného programu sa o podporu uchádzala aj Základná škola J. A. Komenského v Revúcej a v hlasovaní zákazníkov v našom regióne získala grant vo výške 600,- € na realizáciu svojich aktivít smerujúcich k ďalšiemu rozvoju a skvalitneniu podmienok pre výchovu, vzdelávanie a záujmovú činnosť svojich žiakov. 31. júla si za prítomnosti pani primátorky nášho mesta z rúk riaditeľa pobočky hypermarketu TESCO v Revúcej pána Rodoslava Dzurinu zástupcovia školy prevzali symbolický šek na 600,- €.

    ra senkodar2 1Po podpore od spoločnosti TESCO prišla podpora aj od absolventa našej školy. Počas týchto letných horúcich dní zavítal do nášho mesta na niekoľko dní aj rodák z nášho mesta Ján Senko. Pri návšteve rodičov, priateľov a známych si našiel čas a navštívil svoju  školu - našu Základnú školu J. A. Komenského. A neprišiel s prázdnymi rukami. Doniesol úžasný dar - skvelú robotickú stavebnicu LEGO, ktorá už onedlho bude v rukách našich žiakov. Ale prečo práve táto LEGO stavebnica sa dozvieme viac už čoskoro.  

    V mene všetkých žiakov Základnej školy J. A. Komenského ĎAKUJEME obidvom darcom za ich dary, za ich podporu v začínajúcom sa školskom roku 2018/2019.
    EV

     

     

     

    Viewing all 4511 articles
    Browse latest View live