Quantcast
Channel: Spravodajstvo z horného a stredného Gemera
Viewing all 4377 articles
Browse latest View live

"Jermok Velkorevúcky" nás spája aj inšpiruje

$
0
0

Jermok Velkorevúcky sa už tradične po piatykrát konal 14. – 16. marca 2018 v priestoroch budovy Prvého slovenského gymnázia. Tradícia Turistického informačného centra sa tak stala živá, čo dokazuje nielen rastúci počet návštevníkov našej veľkonočnej predajnej výstavy, ale i veľký záujem predajcov z Revúcej aj okolia. Naši umelci a remeselníci vo svojej tvorbe s radosťou využívajú pôvodné techniky a vzory, ktoré dokážu s citom pretvoriť do súčasnej podoby s autentickým nádychom. Drevo, koža, keramika, medové sviečky, textilné doplnky, modrotlač a naša výzdoba dokonale podčiarkli veľkonočnú atmosféru a preniesli nás opäť do krajiny detstva a fantázie.

Naši návštevníci sa inšpirovali nápadmi ako si sami doma vytvoriť svoj veľkonočný originál, ktorý sa stal, veríme, ozdobou ich príbytku. Ostatní si zase pri návšteve odniesli aj niečo pekné alebo len potešenie, že prišli a videli. Všetkým patrí veľká vďaka a dúfame, že o rok sa opäť stretneme.
Text a foto: Oddelenie regionálneho rozvoja MsÚ Revúca, TIC

 


V Rožňavskom Bystrom si tiež pripomenuli 190. výročie narodenia Pavla Dobšinského

$
0
0
V Rožňavskom Bystrom si tiež pripomenuli 190. výročie narodenia Pavla Dobšinského

Miestny odbor Matice slovenskej v spolupráci s obcou Rožňavské Bystré a ECAV Rožňavské Bystré sa rozhodli 15. marca 2018 osláviť 190. výročie narodenia nášho národného dejateľa, evanjelického farára a rozprávkara Pavla Emanuela Dobšinského, ktorý v rokoch 1855 - 1858 pôsobil v Rožňavskom Bystrom ako evanjelický farár. Predsedníčka MO MS Marta Molnárová všetkých srdečne privítala a zavesila malý spomienkový venček k pamätnej tabuli, ktorá je umiestnená na evanjelickom kostole. Starostka obce pani Želmíra Gonosová prítomným vyrozprávala životný príbeh Pavla Emanuela Dobšinského a pani farárka ThDr. Zuzana Poláková

vyslovila krásne slová modlitby a požehnania. Bolo to veľmi príjemné spomienkové popoludnie, ktoré zavŕšilo posedením pri chutnom zákusku a kávičke.
Tatiana Tomková

 

Príhovor starostky obce Rožňavské Bystré pani Želmíry Gonosovej

Vážení prítomní, milí matičiari,

pd gonosova DSCF3952 1pripadla mi milá povinnosť pozdraviť a privítať Vás na spomienkovom stretnutí pri príležitosti 190. výročia narodenia jedného z najväčších dejateľov svojej doby – evanjelického farára, národovca, spisovateľa, rozprávkara Pavla Emanuela Dobšinského.

Narodil sa 16.3.1828 v Slavošovciach. Neskôr sa rodina presťahovala do Sirku a potom študoval na evanjelickom lýceu v Levoči. V tých časoch začína i literárne tvoriť. V roku 1855 ho pozvala bystranská cirkev za svojho kazateľa a 2. júla toho roku prichádza do Rožňavského Bystrého, do dediny,  kde žilo v tom čase 400 obyvateľov. Ľudia tu žili skromne, no Bystrania boli aj vtedy národ pracovitý, statočný  a priateľský. Zachovávali si svoje národné povedomie, svoju reč, zvyky.

Dobšinský sa usadil v staručkej fare, ktorá stála pri kostole. Mal 27 rokov, bol slobodný a doniesol si so sebou pracovitosť, um, srdce a odhodlanie verne pomáhať nášmu ľudu. Napriek smutným úlohám (v tom čase bola v Bystrom cholera) našiel si čas aj na literárnu tvorbu, písal básne, venoval sa zbieraniu a písaniu piesní, porekadiel, povier. Mal na to dobré podmienky, hlavne mnohé ústne zdroje. Tu uzreli svetlo sveta rozprávky Zakliata hora, Laktibrada, Panna z rosy počatá a z deväť matiek splodená, Matej veľký kráľ a Uliana veľká kráľovná, Radúz a Ľudmila, Hadogašpar, Dvanásti bratia a trinásta

      

sestra. Sme hrdí na to, že časť jeho rozprávok a povestí pochádza z ústneho podania našich predkov. Sú nám vzácne, blízke, je v nich kus bystranskej duše.

Dobšinský sa zaoberal aj hmotným zabezpečením cirkevného zboru. Gazdoval na farských pozemkoch, choval domáce zvieratá, zaoberal sa včelárstvom. Zabezpečil najnutnejšiu opravu fary a na jeho podnet sa cirkevníci rozhodli postaviť novú školskú budovu s bytom pre učiteľa.

Dobšinský sa z obce vysťahoval v januári 1859 do Banskej Štiavnice a v jeseni 1861 natrvalo zakotvil ako farár v Drienčanoch, kde 22. októbra 1855 zomiera.

dobsinsky pavol 1aToto je len malá časť z púte jedného z tých, ktorí utvrdzovali našich predkov v slovenskej reči. Buďme hrdí, že máme možnosť dýchať ten istý vzduch, piť tú istú vodu, prechádzať sa po tej iste zemi, kde sa rád prechádzal Pavol Dobšinský a počúvať tú istú bystranskú reč, z ktorej je mnoho na veky zapísané v jeho rozprávkach.

Na Dobšinského povestiach sa odchovalo mnoho generácií a ešte mnoho generácií príde, ustavične budú prichádzať k Dobšinskému, lebo mnohé čo dnes zvučí slávou, časom vybledne ako staré plátno, ale Dobšinského povesti budú, kým bude slovenská reč . Takým bol a zostal aj pre dnešok, pre prítomnosť, ale i pre budúcnosť.

Dobšinský kázal: "Milovať slobodu, bojovať proti zlu v sebe a všade, bojovať o ľudskosť, to nech je našou alfou a omegou."

Na Rejdovských priadkach po dvanástykrát

$
0
0
Na Rejdovských priadkach po dvanástykrát

Už po dvanástykrát sa občania obce Rejdová stretli 17. marca 2018 na Rejdovských priadkach. Práve v tomto roku si folklórny súbor Hôra pripomína 65. výročie svojho založenia. Pozvanie na túto spomienkovú a oslavnú akciu prijali bývalí vedúci súboru, členovia, ale aj choreografi. Za pozvanie ďakujeme aj my ostatní, ktorým rejdovský súbor je príjemný. Sú výborní. V úvode nás vítalina svadbe a bola nám pripnutá svadobná stužka - pierko, a mohli sme vstúpiť do spoločenskej sály. No už v úvode bolo vidieť, že tu bude výborná nálada, keď nás všetkých privítala pani starostka obce Mgr. Slávka Krišťáková. Už vtedy vsunula do prvítania aj vtipné slová, ale aj krásne ďakovné. Poďakovala všetkým svojim predchodcom v súbore, nakoľko vedúcou súboru je teraz práve ona.

Odovzdala spomienkový darček. Príjemnú náladu a spev a hudbu do tanca spríjemňovala doprevádzajúca skupina súboru, a to Hudba Ondreja Hlaváča. Zaspomínali si na program, ktorý bol niekedy spracovaný na LP a urobili jeho reedíciu v spolupráci s Mgr. Alžbetou Lukáčovou, PhD. (porotkyňou z TV relácie Zem spieva) - Svadba v Rejdovej. Bolo to krásne pásmo, a zvládli to na výbornú. Po tejto krásnej tradičnej klenotnici prišli na javisko s humorným pásmom, kde vytvorili výbornú náladu a smiech. Ženy nakupovali (šatstvo) na miestnom trhovisku u podnikateľky z Rožňavy a chlapi tancovali Kalinku (Pozdrav z východu), boli všetci úžasní. Verím, že všetkým prítomným spríjemnili večer, vyvolali dobrú náladu a potešenie na duši. Ja som sa tešil, že som  konečne mohol byť na tejto akcii, a už teraz sa teším na budúci rok.

Text a foto: Michal Terrai

 

Vedomostný ostrov v ZŠ J. A. Komenského

$
0
0
Vedomostný ostrov v ZŠ J. A. Komenského

Od februára tohto roku vedomostný ostrov aj v základnej škole v Revúcej – Základnej škole J. A. Komenského. Vedomostný ostrov je internetový kiosk s tromi dotykovými obrazovkami plný testov, hier a zaujímavých informácií. Na animovanom ostrove nachádzajú žiaci školy množstvo zaujímavostí z techniky, nemeckého jazyka, ekológie a fyziky. Je tu celý rad náučných videí, návodov na pokusy a interaktívnych úloh. Čaká ich aj špeciálny virtuálny kariérny poradca. Pomocou neho môžu hlavne starší žiaci zistiť čím by mohli byť a na akú školu sa vybrať po skončení základnej školy. Ostrov je pomôcka nielen pre žiakov, ale aj učiteľov, ako možno spestriť vyučovanie, využiť ho ako pomôcku pri projektovom vyučovaní, resp. ukázať si spojitosť školy s praxou.

Žiakom sú k dispozícii zaujímavo spracované tri digitálne učebnice – fyziky, dopravnej výchovy a nemeckého jazyka. V týchto dňoch navštevuje ostrov jednotlivé triedy školy. Internetový kiosk získala škola od Nadácie Volkswagen Slovakia, za čo sme jej nesmierne vďační. Stal sa ďalším prvkom pri premene školy na modernú školu. Ostrov už čaká na nových návštevníkov – budúcich prvákov.

 

Od chmeľu k pivu. Výstava, ktorá návštevníkom približuje proces výroby piva

$
0
0
Od chmeľu k pivu. Výstava, ktorá návštevníkom približuje proces výroby piva

V priestoroch Galérie Baníckeho múzea v Rožňave sa uskutočnila 15. marca 2018 vernisáž výstavy Od chmeľu k pivu. Výstavu, ktorá návštevníkom približuje proces výroby piva, pripravilo Tribečské múzeum v Topoľčanoch. Autormi výstavy sú Ing. Oľga Kostolná a Mgr. Ondrej Godál. S pivovarníctvom je úzko späté aj naše mesto Rožňava. Varenie piva priniesli do oblasti Gemera v 13. storočí nemeckí kolonisti, ktorí pochádzali z vyspelejších hospodárskych a spoločenských pomerov. Spočiatku sa pivo varilo v domácnostiach, neskôr v mestách. Každé mesto malo svojho sládka, ktorý podliehal priamo mestskej samospráve.

Právo varenia a čapovania piva patrilo medzi významné regálne práva, ktoré bolo trvalým zdrojom príjmov do mestskej pokladnice. Takýmto právom disponovala v minulosti aj Rožňava. Na regulárnosť tohto práva dozeral aj člen mestskej rady, zvaný Bierherr, ktorý dohliadal na miery a ceny predávaného piva, ako aj na jeho kvalitu. 

8. júna 1652 potvrdil cechové artikuly rožňavským pivovarníkom ostrihomský arcibiskup Juraj Lippay. Cech pivovarníkov sa tešil v meste veľkej vážnosti a spolu s ostatnými cechmi sa pravidelne predstavoval pred novozvolenou mestskou radou a richtárom.

V 19. storočí sa začali pivovary zakladať vo väčších mestách. V Rožňave pôsobil v prvej polovici 20. storočia veľkosklad piva. Známym veľkoobchodníkom s pivom v meste bol Eugen Rosenblüth.
V súčasnosti pôsobí v Rožňave pivovar Kaltenecker, ktorý je najstarším novodobým remeselným pivovarom na Slovensku a zároveň najoceňovanejším slovenským pivovarom vo svete.

Výstava Od chmeľu k pivu je v Rožňave doplnená o zbierky z historického fondu Baníckeho múzea v Rožňave a o súkromnú zbierku pivových pohárov.

Ďakujeme pivovaru Kaltenecker za prezentáciu svojich výrobkov a žiačke a pedagógom Základnej umeleckej školy v Rožňave za hudobné spestrenie vernisáže.

Pozývame Vás na prehliadku výstavy, ktorá je venovaná nápoju, ktorý sa dodnes teší veľkej popularite.

Sylvia Holečková, Banícke múzeum v Rožňave

 

Ocenenie jubilantky pani Zuzany Jungerovej

$
0
0
Ocenenie jubilantky pani Zuzany Jungerovej

Zakladajúca členka Miestneho odboru Matice slovenskej a Folklórnej skupiny Hrabina z Nižnej Slanej pani Zuzana Jungerová sa 15. marca 2018 dožila krásnych 90 rokov. Zdravotné problémy jej zabránili pred šiestimi rokmi aktívne účinkovať na folklórnej scéne a odkázali ju na pomoc inej fyzickej osoby. Túto pomoc našla k svojej veľkej spokojnosti v Špecializovanom zariadení, zariadení pre seniorov a domov sociálnych služieb SUBSIDIUM v Rožňave. V tomto zariadení má zabezpečenú starostlivosť a miesto, kde trávi jeseň života. Ďakujem vedeniu Subsidia za ústretovosť a poskytnutie spoločenskej miestnosti, kde sme mohli vyjadriť vďaku a zablahoželať našej jubilantke.

V sobotu 17. marca 2018 o 10,00 hodine nás očakávala síce na vozíku, ale plná elánu a úsmevov aj s najbližšími príbuznými. Členovia Folklórnej skupiny Hrabina skoro v pôvodnom zložení z roku 2009 a súčasnými členmi so spevom „Ej, pila bi jä vodu“pozdravili jubilantku aj prítomných.

Po gratuláciách a kvetinových daroch, sme odovzdali pani Zuzane fotoalbum z účinkovania v Hrabine na spoločenských a folklórnych podujatiach, ktorý ju potešil najviac. Predsedníčka miestneho odboru Matice slovenskej v Nižnej Slanej, Mgr. Milena Kolesárová odovzdala v mene výboru legitimáciu Čestného členstva za dlhoročnú spoluprácu pri plnení základné poslania Matice slovenskej. Riaditeľka Domu matice slovenskej v Rožňave, Ing. Zlatica Halková udelila Ďakovný list pri príležitosti životného jubilea.

Po slávnostnom prípitku nasledoval očakávaný spevácky program, do ktorého sa automaticky zapojila aj jubilantka. Tí členovia, ktorí tetku Zuzanu nezažili, sa nestačili diviť, keď ju počuli spievať piesne z umiestnenia v Zlatom pásme v súťaži „Hlase moj, hlase“ z roku 2009. Po dvoch hodinách spevu a vynikajúceho sprievodu Vladimíra Gona na akordeóne nám prišlo akurát ľúto, že tetka Zuzana nemôže už s nami účinkovať.

Vyjadrujem veľkú vďaku za čas, ktorý sme mohli stráviť na tejto oslave, zaspomínať a poznať aj nové piesne z nevyčerpateľného zásobníka tetky. Veľmi pekne ďakujeme rodinným príslušníkom za pohostenie celého nášho kolektívu.
Ing. Martin Gallík,
vedúci FSk Hrabina

 

 

Prečo si vybrať Zocháčov? Lebo je to najmenšia škola v meste Revúca stavia na rodinnej atmosfére a príjemnom prostredí

$
0
0
Prečo si vybrať Zocháčov? Lebo je to najmenšia škola v meste Revúca stavia na rodinnej atmosfére a príjemnom prostredí

Základná škola Ivana Branislava Zocha ako najmenšia škola v meste stavia na rodinnej atmosfére a príjemnom prostredí školy, v ktorej sa žiaci môžu cítiť ako doma. Nižšie počty žiakov v triedach umožňujú učiteľom vytvárať priestor pre individuálnu prácu so žiakmi, reagovať na ich potreby, a tak sa podieľať nielen na ich vedomostnom, ale i osobnostnom raste. Škola poskytuje žiakom všeobecne orientované základné vzdelanie zamerané na rozvoj športových, jazykových, umeleckých či IKT zručností. Osobitný dôraz už roky kladieme na slovné hodnotenie žiakov na prvom stupni, výchovu k morálnym hodnotám, environmentálnu výchovu, rozvoj tvorivosti a estetického cítenia, finančnú gramotnosť. Vyučovanie prebieha v moderných triedach s interaktívnymi tabuľami.

ra zsibz banerok 01Žiaci majú možnosť využívať zrekonštruovanú telocvičňu, fitpark i javisko v areáli školy. Samozrejmosťou školy je elektronická triedna kniha so žiackou knižkou, v ktorej si žiaci aj rodičia môžu pozrieť výsledky práce na hodinách, či nájsť zadanú domácu úlohu. Skontrolovať dochádzku svojho dieťaťa si rodičia vedia aj pomocou mobilnej aplikácie. Žiaci môžu využívať služby školského špeciálneho pedagóga a sociálneho pedagóga priamo v priestoroch školy. So žiakmi so špeciálnymi potrebami na hodinách aj v čase ŠKD pracujú aj asistenti učiteľa. V priebehu školského roka v škole prebieha mnoho aktivít a akcií, do ktorých sa pravidelne zapájajú žiaci aj rodičia - Európsky deň rodičov a škôl, Strieborné Vianoce, Projektový týždeň, Jarneval, Veľkonočný jarmok a Detská divadelná hra sú len malou ukážkou z nich. V popoludňajších hodinách majú žiaci na výber širokú paletu záujmových útvarov, v ktorých môžu zmysluplne využívať voľný čas a súčasne rozvíjať svoj talent. Škola podporuje aj profesionálny rast pedagogických zamestnancov - učitelia si neustále prehlbujú vedomosti pri zavádzaní inovatívnych metód a postupov do vyučovacieho procesu. Príďte k nám zažiť rodinnú atmosféru malej školy s veľkým srdcom.

ES

 

Jozefovské jarné spevy vo Vlachove začali piesňou A pred Jozefom v tot týžden

$
0
0
Jozefovské jarné spevy vo Vlachove začali piesňou A pred Jozefom v tot týžden

Príchod najkrajšieho ročného obdobia bol na území Slovenska oddávna spájaný s rôznymi ľudovými tradíciami. Vo Vlachove jar vítali piesňami a detskými hrami. Občianske združenie Stromíš, Obec Vlachovo a Dom Matice slovenskej v Rožňave 17. marca 2018 už tradične usporiadali podujatie s názvom Jozefovské jarné spevy, ktoré sa konajú na Skavke uprostred dediny. Táto tradícia sa zachovala z minulosti, kedy ženy a dievčatá na Jozefa spievali Jozefovské piesne ako vítanie jari. Pre nepriaznivé počasie sa toto podujatie aj tento rok presunulo do Kultúrneho domu. Po úvodnom slove Sašky Vargovej a po príhovore pána starostu Ing. Petra Pakesa  otvorila program ženská spevácka skupina FSk Stromíš piesňou A pred Jozefom v tot týžden.

vlach jjs 11 1vlach jjs 23 1Po nich sa predstavili deti z DFS Radzimčok z Vyšnej Slanej  a deti z Malého Stromíša s jarnými hrami. Ich vystúpenie bolo naozaj veľmi roztomilé. Svojimi piesňami obohatili program aj hostia  FSk Gočovan z Gočova. Vybrali si prekrásne piesne a boli to piesne staré, také čo boli spievané od srdca. Naozaj krásny a hlboký  zážitok z počúvania. Na záver odznela prekrásna spoločná pieseň Veľká noc prichodí. Ďakujeme účinkujúcim ale aj organizátorom a partnerom podujatia (MO MS Vlachovo a Jednota dôchodcov Vlachovo) za prekrásny kultúrny zážitok.

Tatiana Tomková

 Foto: Štefan Majerčák

 


Z ôsmich Zocháčov na obvodnej Pytagoriáde v Tornali bolo sedem úspešných

$
0
0
Z ôsmich Zocháčov na obvodnej Pytagoriáde v Tornali bolo sedem úspešných

Pytagoriáda je matematická súťaž, v ktorej okrem správnosti vypočítaných príkladov rozhoduje aj čas, za ktorý žiaci vypočítajú dané príklady. Za správnosť a za čas vypočítaných príkladov sa prideľujú príslušné body. Výsledné hodnotenie bodov sa teda skladá z dvoch položiek, z bodov za správnosť a z bodov za čas. Účastníkmi vyššieho kola súťaže môžu byť len žiaci, ktorí úspešne absolvovali nižšie kolo súťaže. V decembri sa uskutočnilo na ZŠ J. A. Komenského v Revúcej školské kolo, ktorého sa zúčastnilo 33 žiakov z tretieho až ôsmeho ročníka. Úspešní riešitelia školského kola vycestovali v stredu 13. marca 2018 do Tornale, aby si zmerali svoje sily s rovesníkmi z nášho okresu.

Súťažné zadania im veru dali zabrať (súperili nielen s matematickými úlohami, ale aj s časom, ktorý v tejto súťaži výrazne ovplyvňuje celkové umiestnenie). Veľmi sa tešíme, že z ôsmich Zocháčov, ktorí sa zúčastnili obvodného kola, bolo 7 úspešných. Štvrtáci v konkurencii 17 žiakov boli na 1. (Lukáš Ganaj), 4. (Adam Vaľko) a 5. mieste (Marek Hrivnák) – ďalších 10 štvrtákov nebolo úspešných. Aj piatačkám sa darilo – z 13 piatakov bolo 10 úspešných a 2. miesto si vysúťažila Lenka Repáková, jej spolužiačka Kristínka Motyčková bola ôsma. Šiestakov bolo na obvodnom kole 14 a všetci sa stali úspešnými riešiteľmi – medzi nimi aj naše dievčatá SarahKvetková a Simona Haľachová. V kategórii siedmakov bol z 12 účastníkov len jeden úspešný a žiaľ, tu nemáme nášho zástupcu. Výsledky našich žiakov nás tešia, úprimne im blahoželáme a veríme, že ich úspechy budú motivovať aj ostatných spolužiakov.

RNDr. E. Vidová

V okresnom kole súťažnej prehliadky v umeleckom prednese poézie a prózy sa zaskveli žiaci zo ZŠ J. A. Komenského

$
0
0
V okresnom kole súťažnej prehliadky v umeleckom prednese poézie a prózy sa zaskveli žiaci zo ZŠ J. A. Komenského

Dňa 22. marca 2018 Centrum voľného času v Revúcej zorganizovalo v Mestskom kultúrnom stredisku v Revúcej okresné kolo 64. ročníka súťažnej prehliadky v umeleckom prednese poézie a prózy a v tvorbe recitačných kolektívov a divadiel poézie HVIEZDOSLAVOV KUBÍN, ktorá v Revúcej nesie názov KUKUČÍNOVA REVÚCA. Do súťaže sa celkovo prihlásilo 36 detí základných škôl v troch vekových kategóriách vo dvoch žánroch – poézia a próza. Znovu, ako na mnohých iných súťažiach, sa zaskveli žiaci zo ZŠ J. A. Komenského - úžasní recitátori, ktorí obsadili v jednotlivých kategóriách dvakrát prvé, dvakrát druhé a dvakrát tretie miesto a postupujú do regionálneho kola. Poézia - 1. kategória 1. miesto - Hana Marta Holešová.

Poézia - 2. kategória 3. miesto - Erik Leonard Gombár. Poézia - 3. kategória 3. miesto - Helena Slivenská. Próza - 1. kategória 1. miesto - Eliška Beňušová. Próza - 2. kategória 2. miesto - Tamara Molentová. Próza - 3. kategória 2. miesto - Michaela Galovičová. Blahoželáme úspešným reprezentantom školy – skvelým žiakom školy za vzornú reprezentáciu. Poďakovanie patrí aj  pedagógom školy za ich svedomitú prípravu a už ostáva im len popriať veľa úspechov  v regionálnom kole.

 

Na prvom jarnom folklórnom večere zazneli Jozefovské spevy a ďalšie jarné zvyky a obyčaje z Vlachova

$
0
0
Na prvom jarnom folklórnom večere zazneli Jozefovské spevy a ďalšie jarné zvyky a obyčaje z Vlachova

Jozefovské spevy a ďalšie jarné zvyky a obyčaje z Vlachova uviedla folklórna skupina Stromíš na prvom jarnom folklórnom večere v stredu 21. marca 2018 v Dome tradičnej kultúry Gemera v Rožňave. Z rozprávania Juraja Kováča sa prítomní dozvedeli aké bývali Jozefovské jarné spevy v minulosti, Ľudmila Hajdúková a Viera Liptáková porozprávali o tradičných jedlách a čo všetko sa varilo v pôstnom období vo Vlachove.„Je pozitívne, že do tohto pásma zapojili aj najmladších, z detského folklórneho súboru Malý Stromíš, s detskými hrami, ktoré boli súčasťou obradov privolávania jari a tepla. A zároveň  prirodzene vedú deti k poznávaniu vlastných tradícií,“ uviedla Mária Ferenczová z Gemerského osvetového strediska v Rožňave.

 Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Text: Mária Ferenczová. Foto: Simona Lenkeiová, Štefan Majerčák

 

Predmetom mesiaca apríl sú štyri zreštaurované staré tlače 17. - 19. storočia

$
0
0
Predmetom mesiaca apríl sú štyri zreštaurované staré tlače 17. - 19. storočia

Predmetom mesiaca apríl sú štyri zreštaurované staré tlače 17. - 19. storočia z historického knižného fondu Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote, kde budú vystavené od 3. do 30. apríla 2018.V roku 2017 získalo Gemersko-malohontské múzeum dotáciu z Fondu na podporu umenia  vo výške 3 000,- Eur na realizáciu tretej etapy projektu „Reštaurovanie tlačí 17. - 19. storočia“. Fond na podporu umenia je aj hlavným partnerom projektu. Banskobystrický samosprávny kraj kofinancoval projekt z účelových prostriedkov sumou 158,50,- EUR. Zrealizované bolo komplexné odborné reštaurovanie štyroch vybraných starých tlačí z historického knižného fondu múzea, ktoré sú bádateľmi žiadané. Zreštaurovaná bola obsiahla medicínska náuka Daniela Sennerta, doktora medicíny a profesora na Univerzite vo Wittenbergu, vydaná v roku 1611.

Ďalej boli zreštaurované dve teologické diela Felixa Bidembacha, doktora teológie evanjelickej cirkvi, z roku 1609 a 1610 a  Bratislavské artikuly z roku 1791. Reštaurovanie realizoval so zreteľom na zachovanie autenticity, pôvodnosti a špecifickosti knižných väzieb Mgr. Art. Štefan Kocka, reštaurátor historickej knižnej väzby, člen Komory reštaurátorov Slovenska.
Jedná sa o nasledovné vzácne tlače: 

1. SENNERT, DanielInstitutionum Medicinae Libri V: Auctore Daniele Sennerto, Vratislaviensi, D. et Medicinae in Academia Witebergensi Professore P. Witebergae, Apud Zachariam Schurerum. Typis Wolfgangi Meisneri, Anno MDCXI. [1611]. 20 x 16 cm. [22], 1194, [40] strán.

2. BIDEMBACH, FelixPromptuarii Exequialis Pars altera: Continens Centvrias Dvas Dispositionum, Qvibus Themata funebria, Sive Scripturae dicta varia quae dé morte sepultura... Pro Tyronibvs in Ministerio Ecclesiarum Ducatus Wirtembergici, et cateris.  Autore Felici Bidembachio D... Lipsiae, Ex Officina Typographica Abrahami Lambergi. Anno MDCIX.  [1609] . 15,5 x 9 cm. [14], 915, [20] strán.

3. BIDEMBACH, FelixConcionvm Poenitentialivm et Praeparatoriarvm, Qvae Ad Dignam Coenae Dominicae perceptionem, eiusdem Celebrationi, in Vigiliis Festorvm atque aliis, praemitti debent. Decades VII. Pro Tyronibvs in Ministerio Ecclesiarum Ducatus Wittembergici. Authoribus Fratribus Bidembachiis DD. Theologis... exprimuntur.Francofvrti, Exprimebat Iohannes Bringer, sumptibus Iohannis Berneri Anno MDCX. [1610]. 15,5 x 9,5 cm. [18], 301 strán.

4. Articuli Diaetales Posonienses Anni M. DCC. XCI. Cum spec. Privilegio S.C.R.A. Majestatis. Leopoldus m. pr. Comes Carolus Pálffy m. pr. Alexander Pásztory m. pr.Posonii, Typis Joannis Michaelis Landerer [1791] . 17 x 10 cm. 136 strán.

Cieľom projektu reštaurovania je záchrana poškodených tlačí 17. - 19. storočia pre budúce generácie. Realizácia projektu prebieha vo viacerých etapách. Všetky zreštaurované knihy sú dostupné k bádaniu v knižnici múzea. Staré tlače boli odborne zreštaurované a použité pracovné postupy a fotografie zreštaurovaných tlačí sú obsiahnuté v hodnotiacich správach reštaurátorských prác, ktoré sú prílohou vystavených tlačí. Realizácia tohto projektu je prínosom širokej čitateľskej verejnosti. Knižnica Gemersko-malohontského múzea, budovaná počas 136 rokov existencie múzea, obsahuje 45 591 knižničných jednotiek a tvorí ju historický a príručný knižný fond. Historický knižný fond zahŕňa 32 853 tlačí z obdobia od 16. storočia až do začiatku 20. storočia. Fond vznikol prevažne z knižných darov inštitúcií a osobností z regiónu Gemer-Malohont. Múzeum uskutočňuje komplexný systém ochrany fondu a zabezpečuje odborné reštaurovanie poškodených kníh. V rokoch 2005 - 2017 sme zabezpečili prostredníctvom dotačne podporených projektov klimatizáciu historickej knižnice a reštaurovanie 162 poškodených starých tlačí zo 16. - 19. storočia.

Reštaurovanie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Reštaurovanie finančne podporil Banskobystrický samosprávny kraj.

Mgr. Iveta Krnáčová

 

Sovietske jednotky v rokoch 1968 – 1991 boli aj v Gemeri-Malohonte

$
0
0
Časť priečelia jedného z objektov vo Vojenskom útvare Lešť, časť Riečky, kde bol umiestnený 20. prieskumný prápor.

V roku 2018 uplynie 50 rokov od vstupu vojsk piatich armád štátov Varšavskej zmluvy do Československa (Sovietskeho zväzu, Bulharskej ľudovej republiky, Maďarskej ľudovej republiky, Nemeckej demokratickej republiky a Poľskej ľudovej republiky). Vstup okupačných vojsk 21. augusta 1968 je výrazným osudovým momentom v dejinách Československa. Oprávnene je tento rok radený do série rokov 20. storočia zakončených magickou osmičkou (1918, 1938, 1948, 1968). 

Koncom roku 1968 väčšina okupačných vojsk opustila územie Československa. Približne 75 000 sovietskych  vojakov, ktorí zostali, sa z ulíc stiahli najprv do provizórnych táborov, neskôr do kasární uvoľnených Československou ľudovou armádou, alebo do nových objektov postavených pre tento účel.

Pre väčšinu obyvateľov sa stratili z každodenného vizuálneho kontaktu. Otvorený odpor a otvorená nenávisť k okupačným vojskám postupne z verejného priestoru zmizli a presunuli sa do súkromia. Každodennosť života s jeho povinnosťami, problémami a starosťami postupne prevrstvili niekoľko týždňov trvajúce vzopätie. K tomu sa pridružilo poznanie, že ani masové demonštrácie a protesty situáciu nezmenili a nezmenia. 21. augustu roku 1968 bude venovanej dosť pozornosti v augustových dňoch. Dobré je však pozrieť sa aj na viac než dvadsaťročné obdobie do odsunu sovietskych vojsk, počas ktorých tie prichádzali do kontaktu s obyvateľstvom v najrozličnejších podobách a situáciách. Vynútené vzájomné spolužitie malo mnoho podôb toho, čo by sme mohli označiť ako história každodennosti, alebo tzv. malé dejiny. Často ide o zaujímavé príbehy a zážitky, ktoré stoja za zaznamenanie. 

Väčšina obyvateľov Československa, resp. Slovenska vnímala sovietskych vojakov skôr ako jednoliatu masu „ruských okupantov“ v období po roku 1968 temer nie viditeľných, napriek tomu, že vedomie ich prítomnosti bolo mimoriadne silné. Odlišná skúsenosť bola u mnohých obyvateľov v regiónoch a na miestach, kde boli umiestnené jednotlivé posádky sovietskych vojsk. K takýmto regiónom patril aj Gemer-Malohont. Z hľadiska územia Slovenska bolo najviac útvarov umiestnených v priestore niekdajšieho Stredoslovenského kraja, resp. dnešného Banskobystrického samosprávneho kraja. Zo Strednej skupiny vojsk bola na Slovensku dislokovaná 30. Gardová „Irkutsko-Pinská“ motostrelecká divízia s veliteľstvom vo Zvolene.  V rámci nej boli jednotky rozmiestnené: 30. Gardová „Irkutsko-Pinská“ motostrelecká divízia - Zvolen;  85. spojovací prápor - Zvolen; 11. zdravotnícky prápor – Zvolen; 30. tankový pluk - Oremov Laz (Lešť); 144. protilietadlový raketový pluk - Oremov Laz (Lešť); 20. prieskumný prápor – Riečky (Lešť); 75. samostatný tankový prápor – Riečky (Lešť); 1054. prápor materiálneho zabezpečenia - Rimavská Sobota; 81. prápor opráv techniky - Rimavská Sobota a 164. gardový motostrelecký pluk - Jelšava. V Rožňave bol 126. gardový delostrelecký pluk.

alač Časť priečelia jedného z objektov aUž rôznorodá lokalizácia napovedá, že pobyt sovietskych vojsk počas dvoch desaťročí predstavoval množstvo úrovní a podôb vzťahov s obyvateľstvom v priestore, v ktorom boli dislokované jednotlivé posádky. Pre niekoho boli kulisou viac či menej pravidelne sa presúvajúcich vojenských kolón na cvičenia či medzi jednotlivými posádkami, alebo pri cvičných jazdách. Pre obyvateľov miest, kde boli sovietski vojaci umiestnení, bola ich prítomnosť v meste každodennou realitou. V Rimavskej Sobote, v Jelšave, Rožňave alebo vo Zvolene boli kasárne umiestnené priamo v mestách, resp. na ich okrajoch. Vzhľadom na veľkosť mestečka a sovietskej posádky mala Jelšava charakter temer vojenského mesta. Sovietski vojaci, dôstojníci a ich rodinní príslušníci boli súčasťou koloritu tunajšieho života. V prípade Zvolena, Jelšavy a Rimavskej Soboty boli v tesnej blízkosti kasární postavené bytové jednotky pre dôstojníkov a ich rodiny. Na území Slovenska neboli len vojaci a dôstojníci. Osobou prináležiacou k sovietskym vojskám boli príslušníci Sovietskej armády a civilné osoby, ktoré boli sovietskymi občanmi a pracovali v útvaroch sovietskych vojsk, dočasne sa nachádzajúcich na území Československej republiky. Členmi rodín osôb prislúchajúcich k sovietskym vojskám patrili: manželky, deti (pokiaľ neuzatvorili manželský zväzok) a blízki príbuzní, pokiaľ boli odkázaní na výživu týchto osôb. 

Domáce obyvateľstvo a príslušníci sovietskych vojsk na istej úrovni tvorili dva paralelné svety, ktoré koexistovali popri sebe. Prirodzený bol odstup obyvateľstva od okupačných vojsk. Odlišná bola mentalita, kultúrne zázemie, ktoré bolo rozdielne i naprieč samotnými sovietskymi jednotkami. Sovietskych vojakov s odstupom rokov vnímame skôr ako monolit, a tak boli vnímaní aj počas prítomnosti na území Československa. Pod týmto pláštikom sa však skrývala zmes národov, národností, ale i náboženstiev, ktoré napriek navonok zjednocujúcim vojenským uniformám boli pomerne heterogénni. Rozdiely boli viditeľné aj na prvý pohľad. V jednotkách boli príslušníci slovanských a pobaltských národov, kaukazské typy alebo príslušníci stredoázijských národov. Do vzájomných vzťahov radových vojakov sa prenášali národné i náboženské animozity a pretrvávajúce historické spory a konflikty, omnoho staršie než bola existencia Sovietskeho zväzu. Vzájomné konflikty boli dominantne obmedzené na priestor kasární, na vojenský priestor alebo ubytovacie jednotky. Snahou bolo predovšetkým, aby tieto rozpory neboli zrejmé navonok, a aby sa neodohrávali pred zrakmi civilného obyvateľstva Československa. Nie vždy sa to darilo, ako o tom svedčia aj spomienky pamätníkov.

alač Odkaz sovietskeho vojaka pravdepodobne z roku 1990Jednotná masa okupačných vojsk u časti obyvateľov sa postupne každodenným, resp. pravidelným kontaktom s nimi v miestach umiestnenia ich posádok, pri oficiálnych, pracovných a neskôr i pri mnohých priateľských kontaktoch menila do podoby konkrétnych ľudí, ich rodín a konkrétnych osudov. Tí, čo s nimi prichádzali do kontaktu, viac s dôstojníkmi a ich rodinami ako s bežnými vojakmi, zisťovali, že sú to tiež len ľudia, ktorí majú svoje problémy, svoje príbehy a osudy, svoje dobré i zlé vlastnosti. Pri takomto bezprostrednom kontakte sa z bezmenného sovietskeho dôstojníka alebo vojaka stával konkrétny človek. A to je už úroveň, na ktorej boli ideologické rozdiely zatláčané do úzadia. Nadväzovali sa profesionálne a dokonca niekedy i priateľské vzťahy.

S bežným obyvateľstvom prichádzali dôstojníci a vojaci do kontaktu napríklad pri oslavách významnejších výročí a sviatkov, pri kultúrno-spoločenských podujatiach, akými boli oslavy 1. a 9. mája, VOSR – Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie, oslavy SNP a oslobodenia obcí a celý rad ďalších príležitostí. Tieto sviatky sa násobili lokalitami a pamätnými miestami spojenými s protifašistickým odbojom a SNP, na ktoré je Gemer-Malohont mimoriadne bohatý. Priebeh takýchto osláv mal jednotnú formu. Na úvod odzneli hymny ČSSR a ZSSR. Nasledovali prejavy, vrátane zástupcov sovietskych posádok z Rimavskej Soboty, Jelšavy alebo Rožňavy, položili sa vence alebo pri významnejších výročiach prebehol kultúrny program. Nakoniec spravidla odznela internacionála. 

Vzájomné kontakty do veľkej miery záviseli aj od lokality, kde boli jednotky umiestnené. Častejšie boli tam kde, boli posádky priamo v mestách. Jednotlivé posádky mali napríklad svoje súbory alebo kapely, ktoré vystupovali predovšetkým v rámci podujatí vo vnútri prostredia sovietskych posádok. Nezriedka však vystupovali aj na podujatiach a výročiach mimo vojenského prostredia a živá hudba mala vždy úspech. 

Na inej úrovni prichádzali do kontaktu s obyvateľstvom bežní vojaci. Tí sa vôbec nie výnimočne podieľali na výpomoci pri rôznom type činností, predovšetkým v podobe manuálnych a nárazových prác. V  rámci viacerých Jednotných roľníckych družstiev v blízkosti Vojenského obvodu Lešť zbierali sovietski vojaci z Oremovho Lazu skaly, slamu, ale boli tiež využívaní pri oberaní hrozna. Doložená je aj ich výpomoc pri stavebnej činnosti. Pri takýchto prácach išlo o vzájomnú reciprocitu. Vypomáhali tiež pri lesných prácach a nezriedka aj pri havarijných a záchranných situáciách, niekedy dosť riskantných. Pri nehodách vedeli vypomôcť ťažkou technikou. Pamätníci uvádzajú, že boli ochotní pomôcť nielen deklaratívne, ale skutočne i reálne, či už materiálne alebo manuálnou prácou. Zároveň spomínajú na prísnu disciplínu a subordináciu, na pozoruhodný odstup, ktorý si držali dôstojníci od bežných vojakov, a vojenský dril  až netypický na stredoeurópske pomery.   

alač Pohľad na priestor kasární v JelšaveV záujme sovietskej strany i československých orgánov bolo, aby nedochádzalo k incidentom s obyvateľstvo. No i tie sa vyskytli. Často za nimi bol alkohol. Priestupky v tomto smere boli veľmi prísne trestané. Zodpovednosť za vojakov niesli príslušní dôstojníci. Ich snahou bolo vyhnúť sa mimoriadnym udalostiam, ktorých dôsledkom mohlo byť i pre nich preloženie do posádok v odľahlých oblastiach Sovietskeho zväzu, alebo po roku 1979 odvelenie do vojny v Afganistane. Služba v Československu v tomto smere prestavovala nepomerne lepšiu možnosť. Niekedy sa v spomienkach uvádza, že v Československu mali „Ameriku“. Údajne ešte o čosi lepšie sa však  mali dôstojníci v bývalej Nemeckej demokratickej republike. 

Kultúrne rozdiely sa prejavovali vo viacerých podobách. Pre domáce obyvateľstvo bol odlišný aj spôsob bývania a chápania niektorých prvkov interiéru. Výrazným rozdielom bolo napríklad umiestňovanie kobercov na steny bytov. V niektorých lokalitách v trojizbovom byte žili tri rodiny dôstojníkov. V každej izbe jedna so spoločnou kúpeľňou a kuchyňou. Nebolo to však pravidlo. V spomienkach pamätníkov zostali uchované spomienky na dobové pomery na veľmi bohato zásobované „ruské“ obchody, v ktorých bolo možné dostať aj nedostatkový tovar.

Svoje špecifiká mal aj ich postupný odchod, počas ktorého skupovali staré  autá sovietskej výroby (hlavne Volgy, ale i Moskviče a Žiguli) a zároveň rozpredávali svoje veci, ale i benzín a naftu. V mnohých domácnostiach sa môžu ešte nájsť napríklad elektronika kúpená v tomto období od „Rusov“. 

Napriek 27-ročnému odstupu od odsunu sovietskych vojsk z Československa sú v prostredí, kde boli jednotlivé posádky umiestnené, v spomienkach pamätníkov zachované mnohé zaujímavé zážitky a príbehy, ktoré dopĺňajú obraz o ich 22-ročnej prítomnosti v Československu. Ich súčasťou sú aj také aspekty života, či kontaktov, ktoré nebolo vhodné zaznamenať do kroník, alebo v archívnych dokumentov, a postupne sa vytrácajú aj z pamätí ľudí, ktorí si ešte na pobyt sovietskych vojsk pamätajú. Mnohé sú tragické, iné humorné, a ďalšie celkom obyčajné. Napriek tomu je dobré ich mať zaznamenané a zachytené. To bolo aj podstatou projektu "Prítomnosť sovietskych vojakov v rokoch 1968 – 1991 na juhu stredného Slovenska v spomienkach pamätníkov", ktorý v roku 2017 realizoval autor tohto príspevku, a ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Text reprezentuje názory autora a nie názory Fondu na podporu umenia. 

RNDr. Ján Aláč

 

 

Úradná správa ObFZ Rožňava č. 21/2017-2018

$
0
0
Úradná správa ObFZ Rožňava č. 21/2017-2018

ŠTK vyzýva všetky kluby, ktoré majú odohrať svoje zápasy 15. kola 6. ligy dospelých na domácom ihrisku, aby nahlásili stav hracích plôch do stredy 28. 3. 2018 do 12:00 hod na ladislav [bodka] david76 [zavináč] gmail [bodka] com.

ŠTK oznamuje klubom, ktoré chcú štartovať v Pohári predsedu ObFZ Rožňava 2018, aby potvrdili svoju účasť najneskôr do 8. 4. 2018 na adresu ladislav [bodka] david76 [zavináč] gmail [bodka] com, info u sekretára ObFZ.

ŠTK upozorňuje všetky kluby, že v zápise o stretnutí je možné uviesť hlavného usporiadateľa, vedúceho družstva, lekára/zdravotníka, videotechnika a podobne len vtedy, keď je v ISSF registrovaný ako športový odborník. V zápise o stretnutí musia byť títo športoví odborníci uvedení.

ŠTK oznamuje klubom, že informácie alebo otázky na ŠTK môžete zasielať na emailovú adresu stkobfzroznava [zavináč] gmail [bodka] com.

Sekretariát ObFZ Rožňava oznamuje, že Seminár rozhodcov a delegátov zväzu sa uskutoční v piatok 23. 3. 2018 o 16.30 h v ZŠ akad. Jura Hronca v Rožňave /na Juhu/. Účasť na seminári je nevyhnutná.

Sekretariát ObFZ Rožňava oznamuje, že dňa 24. 3. 2018 /sobota/ o 09,00 hod. organizuje komisia rozhodcov a delegátov VsFZ, v úzkej spolupráci s KD SFZ v budove VsFZ, Alejová 2 Košice opakovaný licenčný seminár predelegátov, držiteľov licencie "A" z oblastných zväzov. Poplatok za seminár je 20 € uhradený bude pri prezentácii v deň seminára. Úspešní absolventi seminára obdržia licenciu delegáta zväzu na ďalšie štyriroky od záverečnej skúšky.

Program opakovaného seminára v Košiciach:08:00 – 09:00 Prezentácia p. Eperješi, Vestibul 09:00 – 09:15 Otvorenie seminára p. Švarc, Kinosála 09:15 - 10:00 Psychologická príprava delegáta p. Kubašovská, Kinosála 10:00 – 10:15 Prestávka 10:15 – 11:00 Zásady poskytovania prvej pomoci p. Sekereš, Kinosála 11:00 – 11:15 Prestávka 11:15 – 12:00 Športové normy vo futbale p. Švarc, Kinosála 12:00 – 13:00 Prestávka – obed OC Careffour 13:00 – 13:45 Organizácia šport. podujatí – zákon 1/2014 p. Eperješi, Kinosála 13:45 – 14:00 Prestávka 14:00 – 14:30 Písomný test DZ p. Švarc, Kinosála 14:30 – 16:00 Ústna skúška z teoretických vedomostí Komisia Kinosála 16:00 – 16:05 Ukončenie seminára.

Zoznam delegátov ObFZ Rožňava, ktorým končí platnosť:Ján Bobrik, Štefan Bodnár, Gejza Gašpar, Ondrej Gonos, Štefan Hadar, Štefan Maté, Ladislav Nagy, Ladislav Szekely, Ján Šmelko, Ondrej Vysoký.

DK upozorňuje všetky kluby, že v prípade nevyplatenia zbernej faktúry do lehoty splatnosti budú trestané odrátaním 3 bodov.

ObFZ Rožňava

 

Piate najstaršie múzeum na Slovensku otvára turistickú sezónu

$
0
0
Piate najstaršie múzeum na Slovensku otvára turistickú sezónu

Do konca apríla 2018 si návštevníci Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote môžu pozrieť výstavy „Vesmír očami detí“ a „Dieťa a jeho svet“, súčasťou ktorej sú rôzne sprievodné hravé aktivity. Pre milovníkov abstraktného umenia je tu výstava mladého výtvarníka Rolanda Neupauera „Nesúvislosti“. Novinkou bude výstava historickej výpočtovej techniky „Kremíkové nebo. Historická výpočtová technika zo zbierok spoločnosti RS NET“. Vernisáž výstavy sa uskutoční 10. apríla 2018 o 15.00 hod. v priestoroch Gemersko-malohontského múzea. Predmetom mesiaca apríl budú štyri zreštaurované staré tlače 17. – 19. storočia z historického knižného fondu múzea.

Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote 7. apríla 2018 otvára turistickú sezónu. Návštevníkom ponúka prehliadku stálych expozícií a výstav nielen počas pracovného týždňa (pondelok – piatok od 8:00 do 16:00), ale aj v sobotu a nedeľu v čase od 9:00 do 17:00.

Počas apríla ponúkame návštevníkom štyri obsahovo atraktívne a zaujímavé výstavy. Do konca apríla 2018 môžu návštevníci vidieť výstavu Dieťa a jeho svet, ktorá im predstaví obdobie narodenia, krstu, predškolský a školský vek, detský odev, nábytok a v neposlednom rade aj hračky a hry v tradičnom dedinskom a z časti aj v mestskom prostredí regiónu Gemer-Malohont. Súčasťou výstavy je detský kútik s hračkami a sprievodná aktivita Hádanková súťaž a hravé obrázky, ktorú tvorí kvíz s otázkami, na ktoré odpovede nájde návštevník v textovej časti výstavy a ďalej sú to hravé obrázky, ktoré treba doplniť a vymaľovať. Aktivita je vhodná pre skupiny žiakov materských, základných i stredných škôl a rovnako aj pre rodiny s deťmi. Už po 37-krát pripravila Hvezdáreň v Rimavskej Sobote výstavu Vesmír očami detí, ktorá je tradičnou súťažnou prehliadkou výtvarnej tvorby detských prác žiakov základných, materských a základných umeleckých škôl okresu Rimavská Sobota s tematikou vesmíru. Vystavených je 302 výtvarných prác z 23 škôl. Počas vernisáže výstavy (9. marca) odborná porota odmenila 25 najlepších prác, ktoré postupujú do celoštátneho kola v Slovenskej ústrednej hvezdárni v Hurbanove. Tie v apríli už neuvidíte. Výstava potrvá do 30. apríla 2018.

Ďalšou v ponuke je výstava mladého výtvarníka Rolanda Neupauera Nesúvislosti. Napriek ťažkej chorobe patrí Roland Neupauer (*1980) k výrazným individualitám s veľkým tvorivým potenciálom, ktorý prináša nový a svieži prístup k maliarskemu spracovaniu aktuálnych tém. Neupauer je absolventom Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, ateliér prof. Jána Bergera. V súčasnosti sa venuje vlastnej voľnej tvorbe, v ktorej reflektuje svoje domáce prostredie a subjektívne vnímanie vnútorných i vonkajších podnetov pôsobiacich na jeho osobnosť. Maľba sa v jeho prípade stala určitou formou terapie a možnosťou bezprostredného prejavu a vyjadrenia myšlienok, ideí a názorov. Rimavskosobotské publikum sa s jeho tvorbou mohlo už zoznámiť v priestoroch Mestskej galérie, kde mal autorskú výstavu v roku 2014 a niekoľkokrát sa dostal aj do výberu Bienále maľby. S odstupom času však prichádza s  výberom nových diel, prostredníctvom ktorých je možné sledovať posuny a smerovanie autora v rámci abstraktnej maľby. Výstava potrvá do 31. mája 2018.

Počítače, notebooky, tablety či smartfóny sú každodennou a neodmysliteľnou súčasťou nášho života. 10. apríla 2018 o 15.00 hod. sa uskutoční vernisáž výstavy Kremíkové nebo. Historická výpočtová technika zo zbierok spoločnosti RS NET, ktorá predovšetkým mladšej generácií predstaví historickú výpočtovú techniku, ktorá svojimi technickými parametrami, výkonmi, rozmermi a pôvodnou nadobúdacou hodnotou  vyvoláva úsmev a zároveň aj údiv. Prezentovaných bude približne 30 ks výpočtovej techniky používanej predovšetkým na území Československa (a neskôr na Slovensku)  v období  rokov 1980 až 2000 zo zbierok spoločnosti RS NET Rimavská Sobota.

rs medicínska náuka 1Predmetom mesiaca apríl budú štyri zreštaurované staré tlače 17. – 19. storočia z historického knižného fondu múzea. V roku 2017 získalo Gemersko-malohontské múzeum dotáciu z Fondu na podporu umenia vo výške 3 000,- eur na realizáciu tretej etapy projektu „Reštaurovanie tlačí 17. - 19. storočia“. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu. Banskobystrický samosprávny kraj kofinancoval projekt z účelových prostriedkov sumou 158,50,- eur. Zreštaurovaná bola obsiahla medicínska náuka Daniela Sennerta, doktora medicíny a profesora na Univerzite vo Wittenbergu, vydaná v roku 1611. Ďalej boli zreštaurované dve teologické diela Felixa Bidembacha, doktora teológie evanjelickej cirkvi, z roku 1609 a 1610 a Bratislavské artikuly z roku 1791. Reštaurovanie realizoval so zreteľom na zachovanie autenticity, pôvodnosti a špecifickosti knižných väzieb Mgr. Art. Štefan Kocka, reštaurátor historickej knižnej väzby, člen Komory reštaurátorov Slovenska. Staré tlače boli odborne zreštaurované a použité pracovné postupy a fotografie zreštaurovaných tlačí sú obsiahnuté v hodnotiacich správach reštaurátorských prác, ktoré sú prílohou vystavených tlačí.

Všetkých pozývame do priestorov piateho najstaršieho múzea na Slovensku (1882), v ktorom sa určite nudiť nebudete. Návštevníkom oznamujeme, že počas veľkonočných sviatkov (30. 3. – 2. 1. 2018) bude múzeum zatvorené. 
Mgr. Martina Oštrom Mareková

 


Aj tohto roku si pripomenuli svetový Deň vody

$
0
0
Aj tohto roku si pripomenuli svetový Deň vody

Každoročne 22. 3. si pripomíname svetový Deň vody. A nebolo tomu inak ani 22. 3. 2018 v Základnej škole J. A. Komenského. V tento deň   sme si pripomenuli  význam tejto vzácnej tekutiny, bez ktorej by život na našej planéte nebol možný. Voda si zaslúži našu veľkú pozornosť a vďaku za to že sme. Hneď v úvode dňa sa naši šiestaci stretli s pracovníkom vodárenskej spoločnosti na zaujímavej prednáške o vode. Dozvedeli sa odkiaľ sa berie voda v našom vodovode, akú dlhú cestu musí prejsť pokiaľ ju s chuťou vypijeme a hlavne ako ju máme šetriť a starať sa o ňu. Siedmaci navštívili našu mestskú čističku odpadových vôd a oboznámili sa s celým náročným procesom prečisťovania  znečistenej vody predtým ako odtečie späť do našej rieky.  Medzitým žiačky 8.B pripravili pre žiakov školy vodný bar plný chutnej čistej vody.

Naši najmenší – žiaci  1. stupňa pod vedením svojich triednych učiteliek  výtvarne spracovávali  tému vody, realizovali zaujímavé súťaže s vodou a ešte mnoho zaujímavého. Vodný deň skončil  návštevou  odborných zamestnancov Správy NP Muránska planina u našich piatakov, ktorým   porozprávali o živote vody v našom krásnom okolí. 

 

Podporiť Gemerskú kvapky krvi k MDŽ prišli nielen Tornalčania, ale aj darcovia zo širokého okolia

$
0
0
Podporiť Gemerskú kvapky krvi k MDŽ prišli nielen Tornalčania, ale aj darcovia zo širokého okolia

Už XIII. ročník „GEMERSKEJ KVAPKY KRVI K MDŽ“ sa uskutočnil 21. marca 2018 v čase od 08.00 do 11.30 hodiny. Akcia sa uskutočnila v spolupráci s Národnou transfúznou službou v SR, vysunuté pracovisko v Banskej Bystrici, darcov krvi v Tornali a DDSS v Tornali. Napriek tomu, že odber sa neuskutočnil v deň osláv MDŽ, prišlo v prvý jarný deň darovať krv celkom 36 darcov krvi, od ktorých po základnom zdravotnom vyšetrení bola odobratá krv 26. darcom. Darovať krv prišli nielen Tornalčania, ale aj zo širokého okolia títo darcovia: Adriana Zaigmordová, Ľudovít Samko z Hucína, Gergely Pál z Tácht, Daniel Fedák z Čičaroviec, Lórant Ligárt z Bohúňova, Miroslav Kochan, Matej Škvarna z Hrachova, Pavel Galko z Držkoviec, František Nágel z Gemerskej Panice, Tibor Demeter z Kráľa, Štefan Kasík, Patrik Sajko z Aboviec, Norbert Varnék z Bretky,

Róbert Štefan Országh z Vlkyne, Attila Cselényi, Ján Budaj z Gemera, Gregor Seres, Tibor Volgyi, Róbert Gál z Rimavskej Soboty, Gyula Fálin Včelince, Bianka Ondrejšíková z Lenky, Gabriela Kvetková, Alžbeta Pupalová, Júlia Trenková, Jaroslav Bizon, Elena Máteová, Peter Nociarik, Július Folin, Róbert Pósza, Vivien Pénteková, Kristian Káli, Csaba Tímár, Barbara Pálová, Mgr. Jaroslav Szoltz z Tornale. Všetkým darcom krvi aj touto cestou patrí poďakovanie. Poďakovanie patrí aj všetkým, ktorí prispeli k úspešnému priebehu odberu krvi.   

Podnet k darovaniu krvi práve na počesť MDŽ práve v Tornali prišiel od samotných darcov krvi, ktorí pracovali v tamojšej textilnej fabrike „OZETA“, v ktorej pracovalo vyše 900 zamestnancov, väčšina žien. Žiaľ po „nežnej revolúcii“ v roku 1989 prišlo postupne o prepúšťaniu pracovníkov a neskor k likvidácii fabriky. Aký symbolický: ženy z Tornale a okolia prišli o prácu a o prežitie museli hľadať nový spôsob obživy. Podobne ako v druhej polovici 19. storočia  ženy v textilných fabrikách v USA bojovali za svoje práva, skrátenie pracovnej doby zo 14 hodín na 8 hodín, zákaz práce detí, zlepšenie pracovných podmienok,..

Prvá taká masová demonštrácia žien  v textilných fabrikách práve 8. marca 1857 rozohnala  polícia streľbou. Viac ako 15.000 žien (niektoré pramene uvádzajú viac ako 40.000) usporiadalo 8. marca 1908 demonštráciu pri výročí štrajku žien z roku 1857 v New Yorku štrajk za svoje nesplnené práva, rozšírené o volebné právo žien, ktoré už príslušné miesta nemohli ignorovať. O dva roky neskôr v roku 1910 medzinárodný kongres žien v Kodani vyhlásil 8. marec za medzinárodný deň boja žien za svoje práva - MDŽ. (OSN tento sviatok uznala až v roku 1975.) Tento nerovný boj s kapitálom vyvrcholil 25. marca 1911, kedy v niekoľkoposchodovej textílnej fabrike Tringle Factoryv New Yorku vypukol požiar, pri ktorom zahynulo 146 krajčírok, poväčšine migrantiek z Európy vo veku 16 - 23 rokov! Obetí nemuselo byť toľko, keby zamestnávateľ nezamykal dvere medzi jednotlivými podlažiami. Súd zamestnávateľa uznal za nevinného a ten pozostalým na osobu priznal odškodné 75 dolárov. Taká bola hodnota krajčírky!

Po zatvorení textílnej fabriky v Tornali museli stovky žien z Tornale a okolia hľadať prácu v zahraničí najmä v Rakúsku, Nemecku,.. a zamestnať sa bez ohľadu na kvalifikáciu ako opatrovateľky , samozrejme za horších podmienok ako domáce ošetrovateľky.                                                                     

V Tornali 25.3.2018                                           

JUDr. Jozef Pupala

 

Po modrej značke viedla zo Silice do Jovíc prvá jarná turistická akcia

$
0
0
Po modrej značke viedla zo Silice do Jovíc prvá jarná turistická akcia

Za pekného slnečného počasia sa v sobotu 24.3.2018 na autobusovej stanici v Rožňave stretlo cca150 turistov. Účastníci boli z blízkeho okolia ale aj z Košíc a Spišskej Novej Vsi. Autobusy nás vyviezli do obce Silica, kde sme zahájili prvú jarnú turistickú akciu. Trasa viedla modrou turistickou značkou na Lukáčovu bučinu. Zastavili sme sa aj pri priepasti Malá Žomboj (-142 m), pri ktorej je postavená vyhliadková terasa. Z Lukáčovej bučiny turisti pokračovali novovybudovaným chodníkom na Brzotínsku skalu, za čo patrí vďaka rožňavským značkárom z Klubu slovenských turistov. Z Brzotínskej skaly sú pekné výhľady na Rožňavskú kotlinu a hrebeň Slovenského rudohoria a časť Plešiveckej planiny. Z vyhliadky sme zostúpili do obce Jovice, kde bola akcia ukončená.

Dobre padlo občerstvenie v Joviciach po vydarenej turistickej akcii. Potešilo nás, že na turistických akciách pribúdajú aj deti v sprievode svojich rodičov. 

Martin Markušovský

 

Hostia z Turca v Prvom slovenskom literárnom gymnáziu v Revúcej

$
0
0
Hostia z Turca v Prvom slovenskom literárnom gymnáziu v Revúcej

Koniec týždňa v PSLG bol v znamení Turca. Ako sme Vás informovali, vo štvrtok 22. marca 2018 k nám zavítal vzácny hosť z Martina, Janko Cíger, stretnutie s ktorým ešte stále rezonuje v našich spomienkach. A v piatok sme sa už tešili na básnika, pedagóga a nášho niekoľkoročného kolegu, Ondreja Nagaja s manželkou Vierkou.V úvodnom privítaní skonštatovala riaditeľka PSLG Mgr. Ľuboslava Lacjaková, že páchateľ sa po rokoch vracia na miesto svojho činu ☺. No nášho „uja Ondra“ nikto nezatýkal, práve naopak, privítali sme ho s láskou, dojatím a radosťou. A keďže je navyše rodák z neďalekého Ratkovského Bystrého, aj keď dlhodobo žije v Turčianskych Tepliciach, vrátil sa akoby domov, čo  poznačilo celú atmosféru príjemného stretnutia.

Je obdivuhodné, že aj v ťažkých finančných podmienkach, kedy si autori často musia ponižujúco hľadať sponzorov na vydanie svojich kníh, Ondrej Nagaj nezanevrel na tvorbu. Píše a vydáva poéziu pre dospelých, ale aj krásne ilustrované knižky pre deti. 

Beseda bola živá a nenútená a mnohokrát sa trieda otriasala smiechom, najmä keď svojmu manželovi vtipne kontrovala pani Vierka. Žiaci zabudli, že už malo končiť vyučovanie a so záujmom počúvali praktické rady skúseného básnika, ktorý im vyzradil aj nejaký ten recept zo svojej básnickej kuchyne. Ale nielen poéziou je človek živý, takže prišla reč aj na kuchyňu skutočnú, pretože sme mali pred sebou známeho gurmána. Aj sme nakoniec jeho srdce – dúfam – potešili pravými gemerskými guľkami, ktoré nám ochotne pripravili šikovné ruky kuchárok Súkromnej strednej odbornej školy v Revúcej, za čo im patrí naša vďaka. 

Prvé slovenské literárne gymnázium dáva dôraz na živé stretnutia so spisovateľmi, básnikmi, aj umelcami z iných oblastí. Ocenilo to aj Vydavateľstvo Kolomana  Kertésza  Bagalu, ktoré nás zaradilo medzi literárne najaktívnejšie školy na Slovensku a odmenilo kompletným vydaním diel Dušana Mitanu. Je to dôkaz, že kráčame správnou cestou... 

Mgr. Ľuboslava Lacjaková

 

Delegáti Rožňavského okresu na Sneme OO JDS zhodnotili svoju činnosť

$
0
0
Delegáti Rožňavského okresu na Sneme OO JDS zhodnotili svoju činnosť

Dňa 23. marca 2018  sa zišli delegáti z Rožňavského okresu na Sneme OO JDS v priestoroch MsÚ v Rožňave, aby zhodnotili svoju činnosť, v oblastiach:

Členská základňa: 
Naša organizácia už v predchádzajúcom období preukázala, že je schopná realizovať záujmy našich seniorov. Členská základňa: 2015 – 1898 členov, 2016 - 1983 členov, rok 2017 - 2011, čo je nárast od roku 2014 o 396 členov, čo robí 19,8 %. Za hodnotené obdobie pribudli 5 nových ZO a to: v roku 2015 - Rožňavské Bystré - 50 členov, Kečovo – 57 členov, v roku 2016 - 3 nové ZO a to: Rudná - 69 členov, Jablonov nad Turňou - 62 členov, Krásnohorská Dlhá Lúka - 56 členov.

V roku 2017 vznikla ZO Gemerská Poloma s počtom členov - 38. Celkom k dnešnému dňu máme 2011 členov, nárast v hodnotenom období o 299 členov, čo robí 16,6% a sme najpočetnejšia (čo do ZO a členskej základne) v rámci košického kraja. Úbytok členskej základne je vo veľkej miere prirodzenou cestou. Nárast členskej základne  je  v propagovaní a vytváraní podmienok pre vyžitie našich seniorov. 

rv snem IMG 0074Zdravotná oblasť: Zdravie, jeho zachovanie, ochrana a obnovovanie patrí k najvyšším hodnotám každej vyspelej spoločnosti. Zvýšená potreba zdravotnej starostlivosti sa najviac dotýka práve seniorov. V tomto smere máme vynikajúcu spoluprácu s RÚVZ s jej p. riaditeľkou MUDr. Chromčíkovou a zamestnancami na čele s p. Mgr. Silviou Lengovou. Ich prednášky v rámci ZO okresu sú veľkým prínosom pre zvyšovanie a ochranu zdravia. Veľkú popularitu si získava  Rožňavský veľtrh pre seniorov.

Preventívno – rehabilitačné pobyty: Aj v tomto roku pre našu OO bude pridelených 98 poukazov. Využijeme ich na zregenerovanie síl a nabratie elánu do ďalších činností. Najväčším problémom je veľmi veľká požiadavka na pobyt v kúpeľoch ČÍŽ. V tomto roku požadujete pridelenie  206 poukazov z toho: Číž - 19-36, Bardejovské Kúpele - 43-58, Turčianske Teplice - 21-29, Trenčianske Teplice - 14-16, Dudince - 14, Kováčová - 5, Lúčky – 8-13, Nimnica - 1-3, Nový Smokovec – 4-9, Pieniny rezort – 5-8, Piešťany – 8-15, Vyšné Ružbachy 0. Poukazy prideľujeme podľa aktivity členov, ich prínos v prospech JDS.

5. Kultúrno - spoločenská oblasť: V tejto oblasti sme sa snažili nadviazať na naše úspešné podujatia a to v roku 2015. Seniori okresu Rožňava sa stretli v 31 stupňových horúčavách na 6. ročníku športových hier, ktoré zorganizovala OO JDS a ZO v Brzotíne za výdatnej pomoci obce. Z 23 organizácií bolo prítomných 210 členov, ktorí prišli s veľkým elánom popasovať sa s horúčavou i jednotlivými disciplínami. Medzi prítomnými bol aj najstarší súťažiaci p. Komáromi - s úctyhodným vekom 92 rokov a  reprezentoval MO Rožňava. Poradie družstiev: BETLIAR, VYŠNÁ SLANÁ, PLEŠIVEC. Poďakovanie patrí OcÚ Brzotín, Nemocnica Svet zdravia Rožňava, ZO JDS Brzotín, šéfkuchárovi za kvalitný guľáš a všetkým zúčastneným za skvelé výsledky. 

V roku 2016 - ŠH  v Krásnohorskom Podhradí -  160 účastníkov. V súťaži družstiev: 1. miesto Betliar, 2. miesto Plešivec, 3.miesto Dobšiná.

rv snem fabian IMG 0085V roku 2017 – Cieľom podujatia je propagácia športových aktivít seniorov, ktoré sú obzvlášť dôležité v ich rehabilitačnom procese. Pohyb je základnou životnou potrebou každého živého tvora, vrátane človeka. Pohyb je hra. Hra je činnosť, ktorá zamestnáva príjemným spôsobom telo i ducha. Pre telo je odpočinkovým cvičením a ducha mierne unaví. J. A. Komenský pripísal dobrej hre sedem vlastností: „spontánnosť, pohyb, spoločnosť, zápas, poriadok, ľahkosť a príjemný cieľ.“ Všetky tieto vlastnosti sa nachádzajú v 8. Športových hrách seniorov, v ktorých sa rozličným spôsobom obmieňajú a kombinujú. Organizátori a seniori vedia, že príjemné zaujatie, radosť i smiech liečia.

K aktívnemu pohybu prispela aj „Starovlachovská“ hudba. Rozprúdila krv v žilách. Veľké ĎAKUJEM patrí Obecnému úradu vo Vyšnej Slanej na čele s pánom starostom Ing. Dušanom Gallom, predsedníčkou ZO JDS Vyšná Slaná p. Želmírou Vysokou, Mestským lesom Dobšiná, Seniorskému informačnému centru. Poradie družstiev : 1.miesto Vyšná Slaná, 2. miesto Dobšiná, 3. miesto Betliar.

Turistika: Dňa 21.októbra 2015 sa stretli seniori zo ZO JDS okresu Rožňava na turistickom stretnutí v obci Hrhov. Základná organizácia JDS v Hrhove v spolupráci s obecným úradom a obecným zastupiteľstvom zorganizovala toto prekrásne podujatie. Na podujatie boli pozvaní starostovia 23 obcí z okresu, v ktorých majú založené ZO JDS, hostia z Maďarska, z obce Bükkszentkereszt (Nová Huta) obce, v ktorej sa hovorí po slovensky. 

Okresná organizácia JDS Rožňava v spolupráci so ZO JDS Vlachovo a Obec Vlachovo zorganizovali dňa 25.5.2016 okresnú seniorskú turistiku pod názvom „Potulky Vlachovom a po okolí“. Na akciu boli pozvané všetky ZO JDS v okrese ako aj partnerské spoločenské organizácie. Cieľom akcie bolo spoznávať chotár obce Vlachovo, jeho pamätihodnosti, spôsob života obyvateľov, ako aj hľadať spolupatričnosť a spoluprácu medzi seniormi v okrese Rožňava.

ZO JDS Rudná zorganizovala dňa 23. mája 2017 v malebnej dedinke pod vrchom Turecká okresnú seniorskú turistiku za prítomnosti 178 seniorov zo ZO JDS rožňavského okresu.Po privítaní účastníkov predsedníčkou ZO JDS Rudná pani Irenkou Tokárovou a po zaspievaní piesne "Zahučali hory" pozdravil turistickú skupinu starosta obce pán Július Kerekeš.

V hodnotených rokoch sme organizovali aj prehliadky speváckych súborov:  

Rok 2015 - Na Radnici v Rožňave v  roku 2015  8 súborov a sólo vystúpenie p. Kaňúrovej 

Rok 2017 - Ešte pred slávnostným otvorením Dní mesta Rožňava sa v priestoroch Radnice konala prehliadka speváckych súborov seniorov z nášho okresu pod záštitou OO Jednoty dôchodcov Slovenska. Prehliadky sa zúčastnilo osem seniorských speváckych súborov z Pače, Vyšnej Slanej, Gemerskej Polomy, Rudnej, Úsmevu Rožňava, Krásnohorskej Dlhej Lúky, Čiernej Lehoty a Dobšinej. Niektoré vystúpenia boli aj s hudobným doprovodom, a taktiež zazneli prekrásne básne o našom Gemeri. Divácka účasť bola tiež celkom slušná. Na záver prehliadky prišiel aj primátor mesta so svojimi zástupcami. 

Naše spevácke súbory sa zúčastnili aj Krajskej prehliadky v Kysaku súbor Pekná Dolinka z Vlachova a v Margecanoch spevácka skupina Dobšinčanky z Dobšinej. Celoslovenskú prehliadku v Žiari nad Hronom za náš okres úspešne reprezentovala skupina z Vyšnej Slanej „Vyšnoslanky“.

Prekrásne podujatie, ktoré zachováva tradície a zvyky Gemera.

rv snem IMG 0160 1Každoročne organizujeme stretnutie seniorov okresu v rámci „Mesiaca úcty k starším“ u inej ZO.  Rok 2015 pripadol na ZO Brzotín, rok 2016 ZO Krásnohorské Podhradie a rok 2017 ZO Pača. Pekné podujatia, kde oceňujeme seniorov a ďakujeme im s úctou. Týchto podujatí sa o.i. zúčastnili aj predseda KO Ján Matúško, riaditeľ kancelárie MV p. Halcin, za seniorské informačné centrum p.Bertovič.

Zúčastňujeme sa aj Mesiaca úcty k starším na VÚC Košice u predsedu  Zdenka Trebuľu. Tu patrí veľké poďakovanie predsedovi KO p. Matuškovi, ktorý túto tradíciu na kraji presadil. Zákonite sa tým výrazne zlepšila aj spolupráca, informačná a riadiaca činnosť smerom KO-OO-ZO. V roku 2015 ocenil predseda KSK: I. stupeň p. Kilíková, II. stupeň. Ing.Kavečanky a p.Horváthová, v roku 2016 I.stupeň Mgr. Fábian, II. Bendík, v roku 2017 – I.stupeň Szőllőš, JUDr. Klobušník a p. Droždiaková.     

Podpísali sme aj medzinárodné dohody o vzájomnej pomoci a spolupráci s dôrazom na výmenu skúseností, športových a pohybových aktivít a kultúrnych podujatí: v roku 2015 v Betliari sa podpísalo Memorandum o spolupráci a partnerstve  SDČR, KO Žilina a KO Košice. Zúčastňujú sa našich podujatí a my sme sa zúčastnili medzinárodných športových hrách v Prahe, Frýdek – Místek 

V rámci zviditeľnovania našej organizácie sa snažíme naše akcie propagovať cez obecné noviny, regionálnu televíziu, články na web stránkach ako Maj Gemer, cez stránky KOJDS .kojdske.estránky.sk. Obnovíme aj okresnú web stránku a to jdsroznava.webnode.sk. Na týchto stránkach sú aj e-mailové adresy, na ktoré môžete zasielať príspevky, aj fotografie z Vašich aktivít. Príspevky zasielame aj do časopisu Tretí vek, no zatiaľ nie sme hodný zverejnenia.      

6. Vzdelávanie seniorov: Hovorí sa, že sú tri etapy života. Mladý vek, stredný vek a vyzeráte dobre! Takto akosi by sme mohli charakterizovať ľudský život až do pokročilého veku. To posledné prirovnanie je však zložitejšie. To potvrdzuje, ako som sa to dozvedel na Rožňavskom veľtrhu seniorov dňa 12.10.2016, aj Lucius Annaeus Seneca vo svojom výroku „Staroba je ako konto v banke, tak isto aj v roku 2017, za čo patrí veľké poďakovanie RÚVZ na čele s riaditeľkou MUDr. Chromčíkovou a zvlášť Mgr. Lengovej, za jej vysoký prínos týmto podujatím voči seniorom. 

7. Spolupráca s organizáciami 
rv snem 3 IMG 0100Aktívne sme spolupracovali  s partnerskými organizáciami v priebehu celého hodnoteného obdobia. Najväčšiu pozornosť sme venovali spolupráci s MsÚ, OcÚ, ZMOHG. s poslancami VÚC p. Ing. Baštákom, p. Burdigom, p. Nagyom a Ing. Babičom, so SZPB ObV, s ORPZ v Rožňave s ktorým je výborná spolupráca, za čo chcem poďakovať riaditeľovi ORPZ plk. Mgr. Broňďošom  a preventistom kpt. Ing. Korintušom. Mnohé podujatia organizujeme spoločne, prinášajú spoločný prospech. Veľmi dobrá spolupráca je  medzi nami a Domom MS v Rožňave, s ÚPSVaR v Rožňave, a  aj spolupráca so stranou SMER-SD, vedenou Ing. Babičom, prednostom OÚ. Veríme, že s  ich pomocou  stanovené ciele a úlohy v tomto roku naplníme. 

V neposlednej rade chcem poďakovať sponzorom našej OO a to  firme Brantner, Ing. Babičovi, Ing. Baštákovi, Ing. Zatrochovi, p. Nagyovi, primátorovi Rožňavy p. Burdigovi, p. Kristofovovej s poisťovne Generali,  všetkým starostom OcÚ, kde máme založené ZO. Celkove hodnotíme obdobie rokov 2015 - 2017 ako úspešné. Väčšinu úloh, ktoré sme si stanovili, sme splnili. Funkcionársky aktív preukázal vysokú akcieschopnosť. Napriek vyššiemu veku však funkcionári a členovia našej organizácie pri svojej práci prejavujú pružnosť a akcieschopnosť pri riešení situácií, ktoré život seniorov prináša.                        

Predstavujem Vám schválené  P OO JDS na roky 2018 - 2021.

  •  Mgr. Ladislav  F Á B I A N,  predseda
  • JUDr. Ján K L O B U Š N Í K, podpredseda
  • Šarlota   Š T U R M A N O V Á, hospodár
  • Katarína D R A V E C K Á, tajomník
  • Mária     KARDOŠOVÁ,  člen
  • Božena  R E Ť K O V S K Á, člen
  • Ján        G A L O, člen
  • Jozef     V A V R E K,  člen
  • MUDr. Ružena   FÜLEKYOVÁ,  člen
  

KANDIDÁTKA REVÍZNEJ KOMISIE OKRESNEJ ORGANIZÁCIE JDS  NA ROKY 2018-2021

  • Ružena   G E R G E L Y O V Á
  • Margita   K I L I K O V Á
  • Mária  J A K O B E J O V Á

KRONIKÁR OO JDS 

  •    Rozália   T Ó T H O V Á

 

Schválili sme okresnú radu, delegátov na Snem KO JDS Košice, delegátov na XI. snem JDS v Bratislave Mgr. Fábiana a JUDr. Klobušníka, kandidáta na predsedu KOJ DS Košice p. Jána Matúška a za predsedu Jednoty dôchodcov Slovenska p. Dr. Michala KOTIANA, predsedu KO JDS Žilina.

V závere novozvolený predseda OO JDS Mgr. Ladislav Fábian zaželal v roku 2018 vám želám veľa zdravia, spokojnosti a šťastia. Želám našej organizácii také aktivity, aby sme získali do svojich radov ďalších členov, a tak rozšírili priestor na sebarealizáciu seniorov i ďalšie zvýšenie autority JDS v spoločnosti.

Text: LF

Foto: Dr. Sabo

 

Viewing all 4377 articles
Browse latest View live