Quantcast
Channel: Spravodajstvo z horného a stredného Gemera
Viewing all 4377 articles
Browse latest View live

PhDr. Alexander Botoš predstaví svoju knihu Rimavská Sobota vo svetle archeológie a archeologických nálezov

$
0
0
PhDr. Alexander Botoš predstaví svoju knihu Rimavská Sobota vo svetle archeológie a archeologických nálezov

V utorok 6. marca 2018 o 9.00 hod. sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote uskutoční beseda s archeológom Alexandrom Botošom, autorom knihy „Rimavská Sobota vo svetle archeológie a archeologických nálezov“. V prípade zvýšeného záujmu sa beseda zopakuje o 11.00 hod. Vstup na besedu je bezplatný. Účasť je potrebné nahlásiť vopred. Kontaktná osoba – Mgr. Iveta Krnáčová (krnacova [zavináč] gmmuzeum [bodka] sk, 047/5632741 alebo 0910925955).

V rámci každoročne organizovaného podujatia Marec – mesiac knihy knižnica Gemersko-malohontského múzea prezentuje zaujímavé knižné tituly od vybraných regionálnych autorov. Tento rok je to už 13. ročník, na ktorom archeológ múzea PhDr. Alexander Botoš predstaví svoju knihu Rimavská Sobota vo svetle archeológie a archeologických nálezov.

Tohtoročná beseda je zároveň súčasťou programu 18. ročníka celoslovenského podujatia Týždeň slovenských knižníc, ktorý bude prebiehať 5. – 11. marca 2018.

132-stranová publikácia čitateľovi približuje praveké, protohistorické, včasnostredoveké, stredoveké a novoveké osídlenie mesta Rimavská Sobota. Okrem iného sa v nej dočítate o významnom osídlení mesta v neskorej a mladšej dobe bronzovej, kedy bolo územie súčasného mesta významným hospodárskym a obchodným centrom pilinskej a kyjatickej kultúry. V knihe sa čitateľ oboznámi s osídlením mesta v mladšej dobe železnej, v dobe rímskej, ako aj vo včasnostredovekom období.

Autor sa v knihe venuje aj otázkam vzniku mesta Rimavská Sobota na základe písomných prameňov a archeologických nálezov, pričom náležitú pozornosť venuje srdcu stredovekého mestského jadra – Hlavnému námestiu a jeho dominante Kostolu sv. Jána Krstiteľa.

Autor vo svojej publikácii predstavuje aj najvýznamnejšie archeologické nálezy, od neolitu (cca 6000 rokov pred Kr.) až po 19. storočie, ktoré boli objavené jednak náhodne pri rôznych výkopových prácach, ale aj počas archeologických výskumov v období od roku 1868 až do súčasnosti.

Kniha je bohato doplnená farebnými fotografiami a kresbami archeologických nálezov, ako aj mapami osídlenia mesta v jednotlivých etapách praveku a stredoveku.
Publikáciu vydalo Gemersko-malohontské múzeum v roku 2017 a jej vydanie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Mgr. Martina Oštrom Mareková

 


Z Majstrovstiev Slovenska v atletike mladších žiačok Revúčanky priniesli bronz

$
0
0
Z Majstrovstiev Slovenska v atletike mladších žiačok Revúčanky priniesli bronz

Takmer 300 atletických nádejí z 55 klubov bojovalo v sobotu 24.2.2018 v bratislavskej hale Elán o tituly halových majstrov Slovenska v kategórii mladšieho žiactva do 13 rokov. Aj náš atletický klub ISKRA pri ZŠ J. A. Komenského dostal priestor na prezentáciu. Z nominovaných pretekárov vybral športovo-technický delegát na základe dosiahnutej výkonnosti dve naše pretekárky – Ninu Natáliu Vavrekovú vo vrhu guľou a Luciu Ďuriškovú v skoku do diaľky a v behu na 60m (obe ročník narodenia 2005), aby predviedli svoju výkonnosť na vrcholnom halovom podujatí.

S radosťou môžeme konštatovať, že Nina Natália Vavreková vybojovala vo svojej disciplíne bronzovú medailu výkonom 8,99 m a hoci to po práve prekonanej viróze nebolo zďaleka jej maximum, predsa to stačilo na zaradenie revúckej atletiky na medailovú mapu.

Lucka Ďurišková štartovala v najobľúbenejšej aj najpočetnejšej disciplíne – behu na 60 m a po nešťastnom zakopnutí krátko po štarte sa žiaľ nedostala do finále.
V skoku do diaľky skončila Lucka na 11. mieste, čo je v podstate daň za chýbajúce podmienky, keďže v zime nemáme túto disciplínu kde trénovať.

Obidvom dievčatám a tiež ich trénerom ďakujeme za reprezentáciu atletického klubu AK ISKRA pri ZŠ J. A. Komenského v Revúcej a prajeme im aj ďalším pretekárom veľa úspechov v nadchádzajúcej letnej atletickej sezóne.

Mgr. Jana Vavreková

 

MAREC: Vítanie jari, divadlo a koncerty

$
0
0
MAREC: Vítanie jari, divadlo a koncerty

Okrem tradičných podujatí s tematikou vítania jari a Veľkej noci, sa môžete v marci tešiť aj na bohatú ponuku divadelných predstavení, koncertov, pozoruhodných výstav či turistických akcií. O zábavu a kopu nových zážitkov je v tomto mesiaci naozaj postarané, tak neváhajte a vyberajte!

Keď príde jar a Veľká noc...

Témou 5. ročníka predajnej výstavy s názvom Jermok velkorevúcky budú aj tentokrát tradičné veľkonočné ľudovoumelecké výrobky. Nájdete ich v dňoch od 14. do 16. marca

2018 v budove Prvého slovenského gymnázia v Revúcej. 

Nasledujúci víkend bude patriť rozlúčke so zimou. Vo Veľkých Teriakovciach ukončia vládu bohyne tohto ročného obdobia - Moreny, ktorá bude hodená do Rimavy v sobotu 17. marca. Symbolické podujatie bude spojené so súťažou o najkrajšiu Morenu a veľkonočným jarmokom. Hoj, Marienka hoj, ďe ťa tanesiemo..., tak si budú spievať občania Striežoviec na Smrtnú nedeľu (18.3.). Slamenú bábu Marienku vynesú z dediny, horiacu hodia do potoka a zima tak vraj z dediny odíde. Tradičné zvykoslovie doplní vystúpenie Detského folklórneho súboru Hájik z Rimavskej Soboty. 

Na športového ducha nezanevrú ani týždeň pred Veľkou nocou nadšenci stolného tenisu. V poradí 8. ročník Veľkonočného turnaja dospelých z obcí Mikroregiónu SINEC-KOKAVSKO sa odohrá v sobotu 24. marca v Klenovci.

Vŕbu pred obecným úradom v Hrachove zasypú už tradične na Kvetnú nedeľu (25.3.) stovky veľkonočných vajíčok. Odmenené bude každé dieťa, ktoré k výzdobe prispeje viac ako piatimi ozdobenými vajíčkami.

V nasledovnom týždni, priamo počas veľkonočných sviatkov (28.3.-3.4.), si budete môcť pozrieť veľkonočné ozdoby v Klenovci. Za priaznivého počasia budú zdobiť stromčeky na námestí Karola Salvu.

Divadlo

Pri príležitosti 90. výročia otvorenia Obecnej Radnice pozýva obec Rimavská Baňa v sobotu 3. marca na divadelné predstavenie Halúzka moja v podaní hercov Divadla Štefana Kvietika z Veľkého Krtíša. Dobrý deň, prišla som bojovať o Vášho muža, alebo A čo ja láska? Tak znie názov komédie, s ktorou zvučné herecké mená ako Martin Mňahončák či Marta Sládečková zavítajú v nedeľu 4. marca do Domu kultúry v Hnúšti. V Kokave nad Rimavicou zas zahrajú Zákon žien, na motívy Ženského zákonu od J. G. Tajovského, herci Divadla Jonáša Záborského z Prešova, a to v sobotu 10. marca.

Hudobné a tanečné predstavenia

Sólisti donského kozáckeho chóru Volnij Don prídu počas svojej siedmej návštevy Slovenska s novým programom aj do Rimavskej Soboty. Tradičné nástroje, ako sú balalajka či bajan, známe ruské melódie a neopakovateľné hlasy rozozvučia Dom kultúry už v piatok 9. marca.

Známe pesničky zo Spievankova si vaši najmenší môžu zaspievať spolu so Spievankou a Zahrajkom už 16. marca na ich koncerte v Mestskom dome kultúry v Revúcej.
8. ročník Hudobnej jari v Rimavskej Sobote otvorí v utorok 20. marca v divadelnej sále Domu kultúry koncert s názvom Vítanie jari. Predstaví sa vynikajúci slovenský husľový virtuóz Peter Michalica, jeho žiak Hiroaki Goto z Japonska, sopranistka Michaela Popik Kušteková a klaviristka Viera Bartošová.

Čerešničkou na torte bude veľkolepý hudobno-tanečný program Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK) - Genezis. Príbeh o stvorení sveta a o prvých ľuďoch, ktorý vznikol na vybrané motívy z Prvej knihy Mojžišovej, sa odohrá v divadelnej sále Domu kultúry v Rimavskej Sobote 24. marca (sobota). Podmanivá hudba, skvelé choreografie, kreatívne animácie a strhujúce interpretačné výkony tanečného súboru budú dopĺňané vtipnými divadelnými výstupmi i slovnými komentármi hercov Františka Kovára, Petry Molnárovej a Reného Štúra.

Rôzne

Piatok 9. marca bude okrem iného patriť aj 60. výročiu úmrtia významného rodáka z Lukovíšť - Ivana Kraska. V jeho rodnej obci sa v tento deň uskutoční pietny akt na cintoríne, literárno-hudobná kompozícia v evanjelickom kostole a priateľské posedenie v kultúrnom dome.
Pestrú ponuku podujatí si pre vás pripravilo aj Gemersko-malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote. O tom, že bude naozaj z čoho vyberať, svedčí samotný plagát s programom na celý mesiac. Naplánované sú rôzne podujatia z oblastí divadla, umeleckého slova, filmu, videa, či folklóru. Nebudú chýbať ani výstavy, tvorivé dielne a iné kultúrno-spoločenské podujatia.

Zaujímavé výstavy

Autorská výstava Viktórie Bajovej - “Krajinou - nekrajinou“, ktorá je dostupná od 16. februára v Galérii GANEVIA, v priestoroch Domu kultúry v Rimavskej Sobote, potrvá ešte do 20. marca.
V Múzeu Prvého slovenského gymnázia v Revúcej bola 23. februára otvorená výstava s názvom Šup ho s kožuchom cez plecia s Hraškou! Prezentácia 8 mesačného výskumu spracovávania kože a kožušinových výrobkov v Muránskej Zdychave bude v múzeu trvať do 30. marca.
Od 1. februára prebieha výstava fotografií z minuloročnej súťaže MALOHONT mojimi očami v Knižnici prof. Štefana Pasiara v Hnúšti. Zábery s nášho regiónu môžete vidieť počas otváracích hodín knižnice až do 30. apríla.
Mestská galéria v Rimavskej Sobote pozýva v piatok 2. marca na vernisáž výstavy Focus. Diela autorky Patrície Koyšovej budú verejnosti prístupné v ľubovoľný pracovný deň do konca apríla.

Turistika

Sériu turistických akcií v tomto mesiaci odštartujú členovia KST Hnúšťa. Už 3. marca (sobota) sa chystajú na turistický prechod z Hrachova do Rimavskej Bane. Nenáročná trasa s dĺžkou cca 15 km bude viesť cez Holubín a Lehotu nad Rimavicou. Zraz je plánovaný o 7:20 hod. na železničnej stanici v Hnúšti. O tri týždne nato, v sobotu 24. marca, organizuje KST Hnúšťa Jarný výstup na Vepor. Bližšie informácie k turistickej akcii u predsedu Ľ. Klima na tel. č. 0918 809 833.

KST mesta Rimavská Sobota má v kalendári podujatí na tento mesiac naplánovaný Splav Rimavy (10.3.) a Zahájenie 100 jarných kilometrov (17.3.). Viac informácií nájdete na www.kst-rs.webnode.cz.

Spoznajme okolie Tisovca - s týmto cieľom sa v piatok 30. marca vydajú na trasu Hnúšťa - Ostrá - sedlo Babiná - Klenovská a Tisovská Poľana - Suché doly - Tisovec členovia Turistického oddielu KOS Rimavská dolina. Podrobnosti k akcii poskytne C. Huňa na tel. č. 0903 539 932.

V mene organizátorov Vás na všetky podujatia srdečne pozývame.
Ďalšie podujatia pripravované v tomto roku v regióne Malohont a jeho okolí, ako aj kontakty na organizátorov nájdete v Kalendári podujatí 2018.
Zmena termínov a programu podujatí vyhradená!
Kristína Furmanová

 

Celoslovenský projekt Čistá voda - správna voľba Zocháčov

$
0
0
Celoslovenský projekt Čistá voda - správna voľba Zocháčov

My žiaci zo Základnej školy Ivana Branislava Zocha v Revúcej sme sa zapojili do celoslovenského projektu Čistá voda - správna voľba. Cieľom projektu je zvýšiť informovanosť ľudí o kvalitnej pitnej vode na Slovensku a o jej priaznivých účinkoch na zdravie človeka. Z predchádzajúcich skúseností a sociálnych experimentov bolo zistené, že až 88 percent mladých ľudí dáva prednosť ochuteným sladeným nápojom namiesto zdravej čistej vody. Naši „odborníci" na čistú vodu (žiaci IX.A, IX.B triedy: T. Bobka, S. Šaffa, K. Jasenka, V. Kostič, L. Denis) najprv všetkých informovali o kvalitách pitnej vody, jej blahodárnych účinkoch na organizmus človeka, a potom sa rekvalifikovali na čašníkov a čistú vodu roznášali, roznášali a roznášali... Pilo sa v triedach, počas desiatovej prestávky na veľkej chodbe, počas obeda v školskej jedálni...

A nezabudli ani na učiteľov, ktorí si tiež s chuťou pripili na zdravie čistou vodou. Vďaka tejto aktivite sa pitná voda dostane aj k tým deťom, ktoré by si ju dobrovoľne nevybrali. Oslovených bolo 2 400 škôl, avšak pozitívnu spätnú väzbu dalo len 140 a medzi nimi aj naša škola. Nasvedčuje to tomu, že téma pitnej vody je stále spoločensky nedocenená. My sme však radi, že sme sa zaradili medzi tie aktívne a progresívne školy, ktoré tento problém nepodceňujú, ale spoznávajú. Veď nové materiály o tejto problematike potešia nielen pedagógov, ale hlavne našich žiakov.
I.Š.

 

Programová ponuka GMM na marec 2018 s množstvom výstav

$
0
0
Programová ponuka GMM na marec 2018 s množstvom výstav

Počas marca 2018 si návštevníci Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote môžu pozrieť výstavu „Dieťa a jeho svet“, súčasťou ktorej sú rôzne sprievodné hravé aktivity. Novinkou bude výstava výtvarníka Rolanda Neupauera „Nesúvislosti“ a výstava „Vesmír očami detí“. Predmetom mesiaca marec bude preparát vtáka chochláča severského. V rámci Týždňa slovenských knižníc sa uskutoční beseda s archeológom múzea – PhDr. Alexandrom Botošom, autorom knihy „Rimavská Sobota vo svetle archeológie a archeologických nálezov“.
Prvá výstava v roku 2018 bude patriť tvorbe súčasného maliara Mgr. art. Rolanda Neupauera (*1980), pôsobiaceho v Krásnohorskom Podhradí. Vernisáž výstavy s názvom

Nesúvislosti sa uskutoční 8. marca o 15.00 hod. Napriek ťažkej chorobe patrí Roland Neupauer k výrazným individualitám s veľkým tvorivým potenciálom, ktorý prináša nový a svieži prístup k maliarskemu spracovaniu aktuálnych tém. Neupauer je absolventom Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, ateliér prof. Jána Bergera. V súčasnosti sa venuje vlastnej voľnej tvorbe, v ktorej reflektuje svoje domáce prostredie a subjektívne vnímanie vnútorných i vonkajších podnetov pôsobiacich na jeho osobnosť. Maľba sa v jeho prípade stala určitou formou terapie a možnosťou bezprostredného prejavu a vyjadrenia myšlienok, ideí a názorov. Rimavskosobotské publikum sa s jeho tvorbou mohlo už zoznámiť v priestoroch Mestskej galérie, kde mal autorskú výstavu v roku 2014 a niekoľkokrát sa dostal aj do výberu Bienále maľby. S odstupom času však prichádza s výberom nových diel, prostredníctvom ktorých je možné sledovať posuny a smerovanie autora v rámci abstraktnej maľby. Výstava potrvá do 31. mája 2018.

O deň neskôr, 9. marca 2018 o 14.30 hod. sa v priestoroch múzea uskutoční vernisáž výstavy Vesmír očami detí, ktorú každoročne pripravuje Hvezdáreň v Rimavskej Sobote. Výstava je tradičnou súťažnou prehliadkou výtvarnej tvorby detských prác žiakov základných a materských škôl okresu Rimavská Sobota s tematikou vesmíru. Odborná porota vyhodnotí a v čase vernisáže odmení najlepšie práce, ktoré postupujú do celoštátneho kola v Slovenskej ústrednej hvezdárni v Hurbanove. Výstava potrvá do 29. apríla 2018.

Do konca apríla 2018 je k dispozícii výstava Dieťa a jeho svet, ktorá návštevníkov predstaví obdobie narodenia, krstu, predškolský a školský vek, detský odev, nábytok a v neposlednom rade aj hračky a hry v tradičnom dedinskom a z časti aj v mestskom prostredí regiónu Gemer-Malohont. Súčasťou výstavy je detský kútik s rôznymi hračkami a sprievodná aktivita Hádanková súťaž a hravé obrázky, ktorú tvorí kvíz s otázkami, na ktoré odpovede nájde návštevník v textovej časti výstavy a ďalej sú to hravé obrázky, ktoré treba doplniť a vymaľovať. Aktivita je vhodná pre skupiny žiakov materských, základných i stredných škôl a rovnako aj pre rodiny s deťmi.

Do 29. marca 2018 sme predĺžili výstavu „Malenkij robot“ (1945 - 1949). V zajatí sovietskych lágrov, prezentuje výsledky výskumu Vladimíra Lehotaiho z Uzovskej Panice. Prostredníctvom výstavy návštevníci získajú informácie o živote v lágroch a o osobných príbehoch niektorých účastníkov z obcí a miest ako Veľký Blh, Uzovská Panica, Štrkovec, Včelince, Abovce, Hubovo, Lenka, Riečka, Kráľ a Tornaľa. Súčasťou výstavy je premietanie dokumentárneho videofilmu Ártatlan bűnösök. Gömöriek a szovjet lágerekben /Nevinní vinníci. Gemerčania v sovietskych lágroch/.

Predmetom mesiaca marec bude dermoplastický preparát chochláča severského, ktorý patrí k tým druhom vtákov, pre ktoré je v zimnom období Slovensko „teplou krajinou“. Chochláče severské hniezdia v Škandinávii a na severe Ruska. V zime sa živia rôznymi bobuľami, hlavne jarabinou. V čase jej nedostatku podnikajú tzv. invázie do strednej, západnej a južnej Európy, teda aj na naše územie. Môžeme ich spoznať podľa typického chochola, výrazného červeno-žltého sfarbenia na krídlach, žltého konca chvosta a zvonivého hlasu. Prvé jedince k nám prilietajú už v novembri, ich počet stúpa v decembri a januári a potom postupne klesá, posledné jedince odlietajú do svojich hniezdisk spravidla koncom marca. Väčšinou sa zdržiavajú v kŕdľoch, ktoré majú niekoľko desiatok, no v čase silnej invázie až niekoľko stoviek členov. V roku 2006 bola na našom území silná invázia chochláčov severských, kŕdle, ktoré tvorilo niekoľko stoviek jedincov, sa zdržiavali aj v Rimavskej Sobote. Jedinec, vystavený v priestoroch múzea, tu 21. februára 2016 narazil do okna budovy a následkom zranení uhynul.

Marec je známy prívlastkom „mesiac knihy“ a v múzeu si význam kníh a ich čítania pripomenieme besedou s archeológom múzea - PhDr. Alexandrom Botošom, ktorý študentom základných a stredných škôl predstaví svoju knihu Rimavská Sobota vo svetle archeológie a archeologických nálezov. Beseda sa uskutoční 6. marca 2018 o 9.00 hod. a v prípade zvýšeného záujmu sa zopakuje o 11.00 hod. Vstup na besedu je bezplatný. Účasť na besede je potrebné ohlásiť vopred. Kontaktná osoba – Mgr. Iveta Krnáčová (krnacova [zavináč] gmmuzeum [bodka] sk, 047/5632741 alebo 0910925955).
Tohtoročná beseda je v poradí trinástou besedou v rámci podujatia Marec – mesiac knihy a zároveň je súčasťou programu 18. ročníka celoslovenského podujatia Týždeň slovenských knižníc, ktorý bude prebiehať 5. – 11. marca 2018.
Mgr. Martina Oštrom Mareková

 

Predmetom mesiaca marec v GMM je chochláč severský (Bombycilla garuulus)

$
0
0
Predmetom mesiaca marec v GMM je chochláč severský (Bombycilla garuulus)

Počas marcových dní môžu návštevníci Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote vidieť dermoplastický preparát chochláča severského, pre ktorého je Slovensko „teplou krajinou“, kde sa počas tuhých severských zím prichádza k nám zohriať. Tento vystavený jedinec 21. februára 2006 narazil do okna budovy múzea a to počas silnej invázie chochláčov severských na našom území. Väčšinou už malé deti vedia, že mnohé druhy vtákov od nás na zimu odlietajú do „teplých krajín“, teda väčšinou do Afriky či Stredomoria. Sú však aj druhy vtákov, pre ktoré je „teplou krajinou“ Slovensko. Jedným z nich je aj chochláč severský.

Chochláče severské hniezdia v Škandinávii a na severe Ruska. V zime sa živia rôznymi bobuľami, hlavne jarabinou. V čase jej nedostatku podnikajú tzv. invázie do strednej, západnej a južnej Európy, teda aj na naše územie. Prvé jedince k nám prilietajú už v novembri, ich počet stúpa v decembri a januári a potom postupne klesá, posledné jedince odlietajú do svojich hniezdisk spravidla koncom marca. Väčšinou sa zdržiavajú v kŕdľoch, ktoré majú niekoľko desiatok, no v čase silnej invázie až niekoľko stoviek členov. Obľubujú hlavne kroviny s dostatkom bobúľ, napríklad medze zarastené šípkami a trnkami, aleje popri cestách s jarabinou, no často prilietajú aj do parkov, sadov a záhrad, kde sa živia jablkami alebo iným ovocím, ktoré ostalo na stromoch. Môžeme ich spoznať podľa typického chochola, výrazného červeno-žltého sfarbenia na krídlach, žltého konca chvosta a zvonivého hlasu.

V roku 2006 bola na našom území silná invázia chochláčov severských, kŕdle, ktoré tvorilo niekoľko stoviek jedincov, sa zdržiavali aj v Rimavskej Sobote. Tento vystavený jedinec tu 21. februára narazil do okna budovy a následkom zranení uhynul.

RNDr. Monika Gálffyová

 

Prvá tohtoročná výstava v GMM patrí Rolandovi Neupauerovi - NESÚVISLOSTI

$
0
0
Prvá tohtoročná výstava v GMM patrí Rolandovi Neupauerovi - NESÚVISLOSTI

Prvou výstavou Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote v roku 2018 je výstava výtvarníka Rolanda Neupauera pod názvom Nesúvislosti. Vernisáž výstavy sa uskutoční vo štvrtok 8. marca 2018 o 15.00 hod. Výstava potrvá do 31. mája 2018.
Roland Neupauer (*1980) je súčasný mladý autor, pôsobiaci v Krásnohorskom Podhradí. Napriek svojej ťažkej chorobe patrí k výrazným individualitám s veľkým tvorivým potenciálom, ktorý prináša nový a svieži prístup k maliarskemu spracovaniu aktuálnych tém. Neupauer je absolventom Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave ateliéru prof. Jána Bergera.

V súčasnosti sa venuje vlastnej voľnej tvorbe, v ktorej reflektuje svoje domáce prostredie a subjektívne vnímanie vnútorných i vonkajších podnetov pôsobiacich na jeho osobnosť. Maľba sa stala v jeho prípade nevyhnutnosťou. Je preňho určitou formou terapie a možnosťou bezprostredného prejavu a vyjadrenia myšlienok, ideí, názorov.

2018 03 08 pozvanka neupauer 3Paradoxne maľbu samotnú od detstva obchádzal, považoval ju iba za čosi sprievodné vo vzťahu k línii a kresbe. Až neskôr ho začala zaujímať plocha a jej obsah, farba a výraz, pričom v pozadí jeho maľby je stále cítiť grafiku a kresbu. Tým že tvorí, komunikuje s divákom, ale predovšetkým so samotným bytím. Uvedomuje si a je fascinovaný tým, že nutne vzniká nejaká výpoveď. Dlhodobo nedokáže udržať jeden myšlienkový smer a tak sa stáva, že vytvorí úplne inú kompozíciu ako sa na začiatku rysovala. Výsledok tak často závisí jednak od momentálnej nálady, energie a zdravotného stavu tvorcu, ale taktiež od množstva rušivých elementov z okolia. Neupauerova maľba, ako forma kontemplatívnej aktivity, je silne sugestívna a gestická, s cieľom vyvolať v divákovi reakciu a vlastnú interpretáciu.

Rimavskosobotské publikum sa s jeho tvorbou mohlo už zoznámiť v priestoroch Mestskej galérie, kde mal autorskú výstavu v roku 2014 a niekoľkokrát sa dostal aj do výberu Bienále maľby. S odstupom času však prichádza s výberom nových diel, prostredníctvom ktorých je možné sledovať posuny a smerovanie autora v rámci abstraktnej maľby. V posledných dielach používa lineárne odtlačky prefabrikovaných dosiek. Kde práve ich mechanickým, súmerným vzorom podopiera dojem konštrukcie v organickej maľbe. Aj tu sa obracia na tlačiarenskú (grafickú) skúsenosť z minulosti.

Mgr. Angelika Kolár

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mgr. art. Roland Neupauer (*1980)

Štúdium:
1994 -1998 ŠÚV Škola úžitkového výtvarníctva Košice, odbor: Propagačná grafika
1998 - 2004 VŠVU Vysoká škola výtvarných umení Bratislava, odbor: maľba
1998 - 2001 ateliér prof. Rudolfa Sikoru
2001 - 2004 ateliér prof. Jána Bergera
2003 - študijný pobyt na škole Sztuk Pienknych v Polskej v Poznani

Výstavy:
1998 MIR 80, Kultúrne centrum Rimavská Sobota
2001 Portréty, Queens kafe, Bratislava
2002 Traja pod kostolom, Svätý Jur
2002 Ateliérová výstava, Kasárne Komárno
2003 Výber prác, Kafe u mňa, Bratislava
2004 Priestory, absolventská výstava, Pálffyho palác Bratislava
2006 Priestory, OKC Rožňava
2010 Kam dovidíš, Galéria GUBA, Bratislava
2010 Výber, Zeminy, Brusceles
2011 Zodiak, Galéria Baníckeho múzea, Rožňava
2011 Kolektívna výstava, Konsisten/z/wei Viedeň
2011 Len tak, kaviareň Leporello, Rožňava
2012 Krajiny, Galéria Abilympiáda, Prešov
2013 Voľný výber obrazov, Dom kultúry, Púchov
2013 Bienále maľby IV.? Rozdiely, ktoré spájajú, kolektívna výstava, Mestská galéria Rimavská Sobota
2013 Revízia, OKC-Divadlo ACTORES, Rožňava
2014 Na Radnici, Galéria mestského úradu, Rožňava
2014 Ranné tváre, autorská výstava, Mestská galéria Rimavská Sobota
2014 POD PRAHOM, maľba, Súkromná galéria VEBA, Košice
2015 POLOVODIČ, Banícke múzeum v Rožňave – Andrássyho obrazáreň, Krásnohorské Podhradie
2016 INTERNÁCIA, Galéria Baníckeho múzea, Rožňava
2017 Bienále maľby VI.? Abstrakcia/Metóda a metafora, kolektívna výstava, Mestská galéria Rimavská Sobota

Výtvarné sympóziá:
2000 Letavy, Kurinec Rimavská Sobota
2001 A 13, Krnov, Česká republika
2002 EURY ART Danišovce
2003 Plenér, Banská Štiavnica
2006 Festival TEMPUS ART výtvarná sekcia, Rožňava
2006 Symposium INTER ART Aiud Rumunsko
2012 Sympózium Art and ars, Štrbské Pleso
od 2005 každoročne Medzinárodné maliarske sympózium MLYN Rožňava

 

Desať dôvodov, prečo by bravčová masť nemala chýbať vo vašej kuchyni

$
0
0
Desať dôvodov, prečo by bravčová masť nemala chýbať vo vašej kuchyni

Pri slovnom spojení bravčová masť sa väčšine z nás vynoria také pojmy ako kôrnatenie ciev, cholesterol alebo infarkt. Túto rovnicu máme v sebe zakorenenú tak hlboko, že ju nedokázali vyvrátiť ani stále častejšie sa objavujúce vedecké poznatky, ktoré vyvracajú toto lživé tvrdenie. Kde sa vlastne vzal tento nezmysel? Asi to bude znieť neuveriteľne, ale môže za to masívna reklamná kampaň firmy Proctor& Gamble z roku 1911. Čo sa vtedy vlastne stalo? Táto spoločnosť vlastnila rozsiahle bavlníkové plantáže, ktoré produkovali bavlníkový olej na výrobu mydla a sviečok. Lenže začiatok 20. storočia priniesol rozsiahlu elektrifikáciu Ameriky a s tým aj prudký prepad predaja sviečok.

bm Crisco jedna z reklám na úžasnú novinku 1Firma, aby prežila, potrebovala vymyslieť nové využitie bavlníkového oleja. Záchrana prišla v podobe chemického procesu, známeho pod názvom hydrogenácia tukov. Výsledkom je premena tekutého oleja na bielu pastu podobnú masti. Na svete bola novinka s názvom Crisco. Nový produkt však bolo treba náležite spropagovať a hlavne predať. Spoločnosť spustila nevídanú kampaň, ktorá sa dodnes objavuje v učebniciach marketingu. Firma zasielala zdarma vzorky do škôl a nemocníc, rozdávala kuchárske knihy, po prvýkrát v histórii reklám sa práve tu objavila formulka: 9 z 10 lekárov odporúča, ľudia vymýšľali slogany, básničky a súťažili v reláciách rádií. Hlavné reklamné posolstvo bolo: Nahraďte nezdravú bravčovú masť zdravým Criscom. Jeden z reklamných sloganov znel: „Žalúdok víta Crisco“, ďalší : „Darček pre váš tráviaci systém“, či dokonca: „Výrobok, na ktorý Židia čakali 4000 rokov“. Bravčová masť nemala šancu, hoci žiadne z týchto negatívnych tvrdení sa neopieralo o seriózne vedecké výskumy.

Aká je bravčová masť naozaj?

1. Masť je tradičná.
Poznáme ju už celé stáročia, kedy bola masť hlavným zdrojom tuku pri varení a pečení v mnohých krajinách sveta a bola považovaná za rovnako cennú ako bravčové mäso. Boli časy, keď sa majetok zemepánov meral počtom sudov bravčovej masti a na trhoch sa vymieňala za drahé kožušiny.

Bravčová masť 12. Masť je zdravá.
Masť má približne 48% nenasýtených tukov, 40% nasýtených tukov a 12% polynenasýtených tukov. Práve nasýtením tukom sa v minulosti pripisoval podiel na tvorbe cholesterolu a vzniku srdcovo-cievnych chorôb, čo poznatky posledných desaťročí vyvracajú. Oveľa podstatnejší je vzájomný pomer týchto tukov a ich vyvážená konzumácia. Bravčová masť má veľmipriaznivý pomer mastných kyselín.Tvorí ich pre náš organizmus veľmi prospešná olejová mastná kyselina (znižuje hladinu cholesterolu), linolová mastná kyselina (6-omega) a linolenová mastná kyselina (3-omega). Paradoxne štúdie potvrdili, že diéta s nízkym obsahom tukov zvyšuje tvorbu triglyceridov, čo je rizikový faktor pre srdcové ochorenia. Navyše tuky sú lepším zdrojom energie ako cukry, a preto by mali tvoriť až 35% denného príjmu energie. Bravčová masť účinne zbavuje naše telo ťažkých kovov. Pomáha pri pľúcnych chorobách a lieči pečeň. Už naše prababičky používali bravčovú masť na účinný boj proti hlístam a iným parazitom. Bravčová masť sa používa odpradávna v ľudovom liečiteľstve na mnohé ďalšie choroby: pri bolestiach kĺbov, zubov, k zlepšeniu mobility pri zranení kostí, pri prechladnutí, detskej kolike, proti ekzémom, a ktovie na čo všetko ešte.

3. Masť je prírodný produkt.
Narozdiel od výroby margarínov, výroba masti nie je žiaden chemický proces. Masť nepotrebuje žiadne dochucovadlá, stužovadlá ani farbivá. Paradoxne práve na obaloch margarínov nájdeme symbol srdca a piktogram fitnes štýlu, zatiaľčo z obalu masti sa na nás väčšinou usmieva iba prasacia hlava. Škoda. Podľa niektorých názorov je výroba masti enviromentálne dlhodobo udržateľná narozdiel od výroby rastlinných olejov, pri ktorých pestovaní sa spotrebuje značné množstvo hnojív a pesticídov. Transkontinentálne presuny komodít na ich výrobu zase zanechávajú výraznú uhlíkovú stopu na našej planéte.

4. Masť je všestranná.
Narozdiel od iných tukov na varenie, ako je olivový alebo kokosový olej, masť nemá výraznú chuť. Vďaka svojej neutrálnej chuti, vôni a optimálnym fyzikálnym vlastnostiam sa masť dá použiť v studenej kuchyni, na varenie, pečenie, fritovanie aj vyprážanie. Masť, naopak, pridáva do pokrmov bohatosť a hĺbku chuti a necháva vyniknúť chuť pôvodnej suroviny. Masť je výnimočná pri pečení pečiva alebo sušienok, a stále častejšie je uprednostňovaná mnohými pekárskymi výrobcami pred
rastlinným olejom a maslom. 

5. Masť má vysoký bod prehriatia (Smoke Point).
Tepelný bod prehriatia je teplota, pri ktorej sa tuk tzv. prepečie. Tento je pri bravčovej masti na úrovni 182 °C (maslo 177, olivový olej 160,kokosový olej 177). Práve táto vlastnosť predurčuje masť ako vhodné médium na dlhé vyprážanie. Pri prepálení oleja sa tvoria karcinogénne látky a zároveň to spôsobuje, že jedlo má trpkú a pripálenú chuť.

Pôvodná plechovka Crisco6. Masť je lacná.
V porovnaní s inými tukmi na varenie, ako je maslo, kvalitný olivový olej alebo kokosový olej, je masť jedným z najlacnejších tukov. Ak sa navyše rozhodnete pre domácu výrobu masti, bude jej cena ešte výrazne nižšia. Návod, ako si pripraviť domácu masť, nájdete tu. 

7. Masť je lokálna.
Sotva by sme mohli predpokladať, že v našich končinách nájdeme lokálny palmový, kokosový, olivový alebo bavlníkový olej. Bravčová masť však je takmer vždy lokálna, v najhoršom prípade môže pochádzať z okolitých štátov.

8. Masť je síce iba masť, ale zasa vždy rovnaká.
Rastlinné oleje môžu mať rôznu kvalitu a nikdy nemôžete mať istotu, v akej kvalite ich kupujete. Napríklad olivový olej sa predáva v celej kvalitatívnej škále a v obrovskom cenovom rozpätí, podobne je to aj s margarínmi. Naproti tomu pri bravčovej masti máte 100% istotu, čo kupujete – jednoducho, masť.

9. Masť je bohatá na vitamín D.
Vitamín D, ktorý sa v našom tele tvorí pod kožou pri pôsobení slnečného žiarenia, môžeme rovnako dobre získať aj konzumáciou masti. Tá obsahuje približne 1 000 IU v jednej lyžici. U ošípaných, ktoré majú prístup k slnečnému žiareniu, sa vitamín D ukladá vo vrstve podkožného tuku, a tak je masť z takýchto ošípaných druhým najväčším prirodzeným zdrojom vitamínu D hneď po tresčej pečeni. Okrem vitamínu D nájdeme v masti aj vitamín A, E.

10. Masť je dobre skladovateľná.
Masť vydrží celé mesiace, nie je ani nutné ju skladovať v chladničke, postačí chladné, tmavé miesto a to všetko bez jediného jedného éčka. Naviac samotná masť slúži ako konzervačná látka pre mäso a mäsové výrobky.

Kniha receptov Crisco Cookbook z roku 1912Čo ste o bravčovej masti nevedeli:

● V čase tureckých nájazdov na naše územia bola bravčová masť jednou z mála potravín, ktorou moslimskí dobyvatelia pohŕdali, a tak sa stala cenným zdrojom energie, do ktorej sa dali schovať aj iné druhy mias.
● Masť ako  prenosný zdroj energie využívali aj polárne expedície.
● V USA získala masť negatívnu publicitu už v roku 1906, keď vyšiel román UptonaSinclaira - TheJungle, ktorý opisoval pomery chudobných pracujúcich v mäsopriemysle a opísal fiktívny príbeh o mužovi, ktorý spadol do kade na topenie masti a bol predaný ako masť.
● Bravčová masť je doslova energetická bomba, 100g obsahuje 3600 KJ, čo priemernému mužovi vystačí napríklad na 2 hodiny plávania.
● Bravčová masť  obsahuje kyselinu hyalurónovú, ktorá má schopnosť vyhladzovať vrásky, preto sa dá využiť aj ako pleťová maska.
● Masťou sa dá výborne impregnovať aj koža, napríklad na topánkach.
● Veterinár vám môže odporúčať bravčovú masť na ošetrenie psích labiek či konských kopýt.
● Masť tvorí nosné médium v ľudovom mastičkárstve. Dobre sa v nej macerujú najrôznejšie bylinky a masť spoľahlivo dokáže uchovať ich vôňu aj účinné látky.

Na záver
Tak ako s ničím, ani s konzumáciou bravčovej masti to, samozrejme, netreba preháňať. Jej najväčšie negatívum je to, čo bolo v minulosti na nej najcennejšie, a síce jej vysoká energetická hodnota. Dnes už nemáme taký energetický výdaj ako naši predkovia, a preto si musíme strážiť príjem kalórií. Na druhej strane aktívni ľudia nájdu v masti jedinečný a ešte k tomu chutný zdroj energie. V spojení so zdravým životným štýlom, vyváženou stravou bohatou na vlákninu, sa v žiadnom prípade nemusíte obávať skonzumovať sem-tam napríklad krajec čerstvého chleba, natretý dobrou domácou masťou a posypaný čerstvou cibuľkou. Mňam.

Spracoval: Ing. Boris Halaj,

 

zdroje použité v článku:
http://www.cholesterol-and- health.com/Vitamin-D.html#1
https://envisioningtheamericandream.com/2013/12/18/transformative-power- of-trans- fats/
https://www.healthline.com/nutrition/6-graphs- the-war- on-fat- was-a- mistake#section2

 


Desať dôvodov, prečo by bravčová masť nemala chýbať vo vašej kuchyni

$
0
0
Desať dôvodov, prečo by bravčová masť nemala chýbať vo vašej kuchyni

Pri slovnom spojení bravčová masť sa väčšine z nás vynoria také pojmy ako kôrnatenie ciev, cholesterol alebo infarkt. Túto rovnicu máme v sebe zakorenenú tak hlboko, že ju nedokázali vyvrátiť ani stále častejšie sa objavujúce vedecké poznatky, ktoré vyvracajú toto lživé tvrdenie. Kde sa vlastne vzal tento nezmysel? Asi to bude znieť neuveriteľne, ale môže za to masívna reklamná kampaň firmy Proctor& Gamble z roku 1911. Čo sa vtedy vlastne stalo? Táto spoločnosť vlastnila rozsiahle bavlníkové plantáže, ktoré produkovali bavlníkový olej na výrobu mydla a sviečok. Lenže začiatok 20. storočia priniesol rozsiahlu elektrifikáciu Ameriky a s tým aj prudký prepad predaja sviečok.

bm Crisco jedna z reklám na úžasnú novinku 1Firma, aby prežila, potrebovala vymyslieť nové využitie bavlníkového oleja. Záchrana prišla v podobe chemického procesu, známeho pod názvom hydrogenácia tukov. Výsledkom je premena tekutého oleja na bielu pastu podobnú masti. Na svete bola novinka s názvom Crisco. Nový produkt však bolo treba náležite spropagovať a hlavne predať. Spoločnosť spustila nevídanú kampaň, ktorá sa dodnes objavuje v učebniciach marketingu. Firma zasielala zdarma vzorky do škôl a nemocníc, rozdávala kuchárske knihy, po prvýkrát v histórii reklám sa práve tu objavila formulka: 9 z 10 lekárov odporúča, ľudia vymýšľali slogany, básničky a súťažili v reláciách rádií. Hlavné reklamné posolstvo bolo: Nahraďte nezdravú bravčovú masť zdravým Criscom. Jeden z reklamných sloganov znel: „Žalúdok víta Crisco“, ďalší : „Darček pre váš tráviaci systém“, či dokonca: „Výrobok, na ktorý Židia čakali 4000 rokov“. Bravčová masť nemala šancu, hoci žiadne z týchto negatívnych tvrdení sa neopieralo o seriózne vedecké výskumy.

Aká je bravčová masť naozaj?

1. Masť je tradičná.
Poznáme ju už celé stáročia, kedy bola masť hlavným zdrojom tuku pri varení a pečení v mnohých krajinách sveta a bola považovaná za rovnako cennú ako bravčové mäso. Boli časy, keď sa majetok zemepánov meral počtom sudov bravčovej masti a na trhoch sa vymieňala za drahé kožušiny.

Bravčová masť 12. Masť je zdravá.
Masť má približne 48% nenasýtených tukov, 40% nasýtených tukov a 12% polynenasýtených tukov. Práve nasýtením tukom sa v minulosti pripisoval podiel na tvorbe cholesterolu a vzniku srdcovo-cievnych chorôb, čo poznatky posledných desaťročí vyvracajú. Oveľa podstatnejší je vzájomný pomer týchto tukov a ich vyvážená konzumácia. Bravčová masť má veľmipriaznivý pomer mastných kyselín.Tvorí ich pre náš organizmus veľmi prospešná olejová mastná kyselina (znižuje hladinu cholesterolu), linolová mastná kyselina (6-omega) a linolenová mastná kyselina (3-omega). Paradoxne štúdie potvrdili, že diéta s nízkym obsahom tukov zvyšuje tvorbu triglyceridov, čo je rizikový faktor pre srdcové ochorenia. Navyše tuky sú lepším zdrojom energie ako cukry, a preto by mali tvoriť až 35% denného príjmu energie. Bravčová masť účinne zbavuje naše telo ťažkých kovov. Pomáha pri pľúcnych chorobách a lieči pečeň. Už naše prababičky používali bravčovú masť na účinný boj proti hlístam a iným parazitom. Bravčová masť sa používa odpradávna v ľudovom liečiteľstve na mnohé ďalšie choroby: pri bolestiach kĺbov, zubov, k zlepšeniu mobility pri zranení kostí, pri prechladnutí, detskej kolike, proti ekzémom, a ktovie na čo všetko ešte.

3. Masť je prírodný produkt.
Narozdiel od výroby margarínov, výroba masti nie je žiaden chemický proces. Masť nepotrebuje žiadne dochucovadlá, stužovadlá ani farbivá. Paradoxne práve na obaloch margarínov nájdeme symbol srdca a piktogram fitnes štýlu, zatiaľčo z obalu masti sa na nás väčšinou usmieva iba prasacia hlava. Škoda. Podľa niektorých názorov je výroba masti enviromentálne dlhodobo udržateľná narozdiel od výroby rastlinných olejov, pri ktorých pestovaní sa spotrebuje značné množstvo hnojív a pesticídov. Transkontinentálne presuny komodít na ich výrobu zase zanechávajú výraznú uhlíkovú stopu na našej planéte.

4. Masť je všestranná.
Narozdiel od iných tukov na varenie, ako je olivový alebo kokosový olej, masť nemá výraznú chuť. Vďaka svojej neutrálnej chuti, vôni a optimálnym fyzikálnym vlastnostiam sa masť dá použiť v studenej kuchyni, na varenie, pečenie, fritovanie aj vyprážanie. Masť, naopak, pridáva do pokrmov bohatosť a hĺbku chuti a necháva vyniknúť chuť pôvodnej suroviny. Masť je výnimočná pri pečení pečiva alebo sušienok, a stále častejšie je uprednostňovaná mnohými pekárskymi výrobcami pred
rastlinným olejom a maslom. 

5. Masť má vysoký bod prehriatia (Smoke Point).
Tepelný bod prehriatia je teplota, pri ktorej sa tuk tzv. prepečie. Tento je pri bravčovej masti na úrovni 182 °C (maslo 177, olivový olej 160,kokosový olej 177). Práve táto vlastnosť predurčuje masť ako vhodné médium na dlhé vyprážanie. Pri prepálení oleja sa tvoria karcinogénne látky a zároveň to spôsobuje, že jedlo má trpkú a pripálenú chuť.

Pôvodná plechovka Crisco6. Masť je lacná.
V porovnaní s inými tukmi na varenie, ako je maslo, kvalitný olivový olej alebo kokosový olej, je masť jedným z najlacnejších tukov. Ak sa navyše rozhodnete pre domácu výrobu masti, bude jej cena ešte výrazne nižšia. Návod, ako si pripraviť domácu masť, nájdete tu. 

7. Masť je lokálna.
Sotva by sme mohli predpokladať, že v našich končinách nájdeme lokálny palmový, kokosový, olivový alebo bavlníkový olej. Bravčová masť však je takmer vždy lokálna, v najhoršom prípade môže pochádzať z okolitých štátov.

8. Masť je síce iba masť, ale zasa vždy rovnaká.
Rastlinné oleje môžu mať rôznu kvalitu a nikdy nemôžete mať istotu, v akej kvalite ich kupujete. Napríklad olivový olej sa predáva v celej kvalitatívnej škále a v obrovskom cenovom rozpätí, podobne je to aj s margarínmi. Naproti tomu pri bravčovej masti máte 100% istotu, čo kupujete – jednoducho, masť.

9. Masť je bohatá na vitamín D.
Vitamín D, ktorý sa v našom tele tvorí pod kožou pri pôsobení slnečného žiarenia, môžeme rovnako dobre získať aj konzumáciou masti. Tá obsahuje približne 1 000 IU v jednej lyžici. U ošípaných, ktoré majú prístup k slnečnému žiareniu, sa vitamín D ukladá vo vrstve podkožného tuku, a tak je masť z takýchto ošípaných druhým najväčším prirodzeným zdrojom vitamínu D hneď po tresčej pečeni. Okrem vitamínu D nájdeme v masti aj vitamín A, E.

10. Masť je dobre skladovateľná.
Masť vydrží celé mesiace, nie je ani nutné ju skladovať v chladničke, postačí chladné, tmavé miesto a to všetko bez jediného jedného éčka. Naviac samotná masť slúži ako konzervačná látka pre mäso a mäsové výrobky.

Kniha receptov Crisco Cookbook z roku 1912Čo ste o bravčovej masti nevedeli:

● V čase tureckých nájazdov na naše územia bola bravčová masť jednou z mála potravín, ktorou moslimskí dobyvatelia pohŕdali, a tak sa stala cenným zdrojom energie, do ktorej sa dali schovať aj iné druhy mias.
● Masť ako  prenosný zdroj energie využívali aj polárne expedície.
● V USA získala masť negatívnu publicitu už v roku 1906, keď vyšiel román UptonaSinclaira - TheJungle, ktorý opisoval pomery chudobných pracujúcich v mäsopriemysle a opísal fiktívny príbeh o mužovi, ktorý spadol do kade na topenie masti a bol predaný ako masť.
● Bravčová masť je doslova energetická bomba, 100g obsahuje 3600 KJ, čo priemernému mužovi vystačí napríklad na 2 hodiny plávania.
● Bravčová masť  obsahuje kyselinu hyalurónovú, ktorá má schopnosť vyhladzovať vrásky, preto sa dá využiť aj ako pleťová maska.
● Masťou sa dá výborne impregnovať aj koža, napríklad na topánkach.
● Veterinár vám môže odporúčať bravčovú masť na ošetrenie psích labiek či konských kopýt.
● Masť tvorí nosné médium v ľudovom mastičkárstve. Dobre sa v nej macerujú najrôznejšie bylinky a masť spoľahlivo dokáže uchovať ich vôňu aj účinné látky.

Na záver
Tak ako s ničím, ani s konzumáciou bravčovej masti to, samozrejme, netreba preháňať. Jej najväčšie negatívum je to, čo bolo v minulosti na nej najcennejšie, a síce jej vysoká energetická hodnota. Dnes už nemáme taký energetický výdaj ako naši predkovia, a preto si musíme strážiť príjem kalórií. Na druhej strane aktívni ľudia nájdu v masti jedinečný a ešte k tomu chutný zdroj energie. V spojení so zdravým životným štýlom, vyváženou stravou bohatou na vlákninu, sa v žiadnom prípade nemusíte obávať skonzumovať sem-tam napríklad krajec čerstvého chleba, natretý dobrou domácou masťou a posypaný čerstvou cibuľkou. Mňam.

Spracoval: Ing. Boris Halaj,

 

zdroje použité v článku:
http://www.cholesterol-and- health.com/Vitamin-D.html#1
https://envisioningtheamericandream.com/2013/12/18/transformative-power- of-trans- fats/
https://www.healthline.com/nutrition/6-graphs- the-war- on-fat- was-a- mistake#section2

 

Zvyky a obyčaje počas pôstu s folklórnym súborom Dubina

$
0
0
Zvyky a obyčaje počas pôstu s folklórnym súborom Dubina

Posledný februárový večer v Dome tradičnej kultúry Gemera v Rožňave sa niesol v pôstnom duchu. Diváci mali príležitosť spoznať folklórny súbor Dubina z Rožňavy aj z inej strany ako spievajúcich a tancujúcich folkloristov. Martina Dudášová, moderátorka večera, privítala troch zástupcov tejto veľkej rodiny a svoje otázky postupne adresovala Ivanovi Nemčokovi, vedúcemu súboru, Marekovi Dovalovskému a Márii Huňákovej. Obidvaja sú rodáci z Rejdovej a k tradíciám, remeslám a gemerskej kuchyni majú blízko. Ivan Nemčok, napriek tomu, že pôvodom nie je Gemerčan už viac ako 30 rokov pôsobí na gemerskej folklórnej scéne. So svojimi deťmi šíri piesne a tance horného Gemera a vštepuje ich aj tým najmladším v detskom súbore Haviarik.

Marek Dovalovský sa venuje ručnej výrobe šindľov, šitiu gemerských kožúškov, ktoré aj vyšíva, ale vyhotovil aj niekoľko mužských košieľ. Divákov potešil aj svojimi ukážkami šindľov a kožúškov. Mária Huňáková porozprávala o pôstnych jedlách, ktoré varievala jej mama. Divákov zaujali niektoré jedlá so zvláštnymi názvami, aj také čo sa v súčasnosti vôbec nevaria.

„Projektom U nás taká obyčaj chceme divákom čo najvernejšie sprostredkovať zvyky, obyčaje a informácie aj s menej speváckymi a tanečnými príležitosťami v období roka. Počas pôstu sa stretávali rodiny, aby sa porozprávali i pomohli s väčšími prácami a pri tom si aj zaspievali buď nábožné, alebo clivejšie piesne. Také ponúkli divákom aj členovia folklórneho súboru Dubina z Rožňavy“ doplnila Mária Ferenczová z Gemerského osvetového strediska v Rožňave.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

M. Ferenczová

 

Stolnotenisový turnaj v Muránskej Dlhej Lúke v mužskej kategórii obhájil Milan Lašiak

$
0
0
Stolnotenisový turnaj v Muránskej Dlhej Lúke v mužskej kategórii obhájil Milan Lašiak

ŠK Muránska Dlhá Lúka spoločne s obcou zorganizovala v sobotu 24. februára 2018 7. ročník stolnotenisového turnaja. Turnaj, ktorý sa v sále kultúrneho domu začal ráno o 9-ej hodine, bol určený v prvej časti dopoludnia pre neregistrovaných, teda amatérskych stolných tenistov, a v druhej časti od 15:00 hod pre registrovaných stolných tenistov. V kategórii neregistrovaných sa spolu sa prihlásilo 28 súťžiacich, ktorí boli rozdelení do týchto 4 kategórií: ženy (4 účastníčky), žiaci do 15 r. (2 účastníci), muži do 35 r. (7 účastníkov), muži nad 35r. (12 účastníkov). Pre všetkých víťazov boli pripravené hodnotné ceny od sponzorov. Obec Muránska Dlhá Lúka pripravila občerstvenie: výborná kapustnica, čapované pivo a nealko nápoje. 

Medzi ženami bolo nasledovné konečné poradie:

1. Natália Koniarová
2. Marta Danišová
3. Diana Koniarová

Deti si vybojovali nasledovné umiestnenie:

1. Matúš Király
2. Zeman Martin

Muži do 35 rokov:

1. Vladimír Macúrik
2. Šimon Zacher
3. David Filipiak

Muži nad 35 rokov:

1. Milan Lašiak (opäť obhájil titul z minulého roku)
2. Igor Andráš
3. Vladimír Kindis.

Poobede bol turnaj registrovaných bez obmedzenia ligy (t. j. mohli prísť hráči z akejkoľvek ligy), ktorého sa zúčastnilo cca 12 hráčov s nasleodvným umiestnením:.

1. Róbert Zacher (obhájil titul z minulého roku , stolnotenisový klub Magnezit Revúca)
2. Eduard Brychta (stolnotenisový klub Rovinka)
3. Marián Ištván (stolnotenisový klub Magnezit Revúca)

R. Zeman

 

Víťazstvo v stolnotenisovom turnaji v Muránskej Dlhej Lúke v mužskej kategórii obhájil Milan Lašiak

$
0
0
Víťazstvo v stolnotenisovom turnaji v Muránskej Dlhej Lúke v mužskej kategórii obhájil Milan Lašiak

ŠK Muránska Dlhá Lúka spoločne s obcou zorganizovali v sobotu 24. februára 2018 7. ročník stolnotenisového turnaja. Turnaj, ktorý sa v sále kultúrneho domu začal ráno o 9-tej hodine, bol určený v prvej časti dopoludnia pre neregistrovaných, teda amatérskych stolných tenistov, a v druhej časti od 15:00 hod. pre registrovaných stolných tenistov. V kategórii neregistrovaných sa spolu prihlásilo 28 súťažiacich, ktorí boli rozdelení do týchto 4 kategórií: ženy (4 účastníčky), žiaci do 15 r. (2 účastníci), muži do 35 r. (7 účastníkov), muži nad 35 r. (12 účastníkov). Pre všetkých víťazov boli pripravené hodnotné ceny od sponzorov. Obec Muránska Dlhá Lúka pripravila občerstvenie: výborná kapustnica, čapované pivo a nealko nápoje. 

Medzi ženami bolo nasledovné konečné poradie:

1. Natália Koniarová

2. Marta Danišová
3. Diana Koniarová

Deti si vybojovali nasledovné umiestnenie:

1. Matúš Király

2. Zeman Martin

Muži do 35 rokov:

1. Vladimír Macúrik

2. Šimon Zacher
3. David Filipiak

    

Muži nad 35 rokov:

1. Milan Lašiak (opäť obhájil titul z minulého roku)
2. Igor Andráš
3. Vladimír Kindis.

Poobede bol turnaj registrovaných bez obmedzenia ligy (t. j. mohli prísť hráči z akejkoľvek ligy), ktorého sa zúčastnilo cca 12 hráčov s nasledovným umiestnením:

1. Róbert Zacher (obhájil titul z minulého roku, stolnotenisový klub Magnezit Revúca)
2. Eduard Brychta (stolnotenisový klub Rovinka)
3. Marián Ištván (stolnotenisový klub Magnezit Revúca)

R. Zeman

 

Zorganizovali základnú prípravu členov hasičských jednotiek revúckeho okresu

$
0
0
Zorganizovali základnú prípravu členov hasičských jednotiek revúckeho okresu

Územná organizácia Dobrovoľnej požiarnej ochrany (ÚzO DPO SR) v Revúcej v spolupráci s Technickou univerzitou vo Zvolene, Drevárskou fakultou, Katedrou protipožiarnej ochrany a Univerzitnou vedeckotechnickou spoločnosťou – Projekt Technická univerzita Zvolen zorganizovali v dňoch 23. 02. - 24. 02. 2018 a 03. – 04. 03. 2018 Základnú prípravu členov hasičských jednotiek (Dobrovoľný hasičský zbor mesta, obce). Tejto odbornej prípravy sa zúčastnilo 53 dobrovoľných hasičov z 12 obcí revúckeho okresu, t. j. z obcí Držkovce, Gemerská Ves, Gemerské Teplice, Chyžné, Jelšava, Leváre, Lubeník, Muráň, Ratková, Ratkovské Bystré, Sirk, Šivetice.

Úvod soboty 23. 02. patril metodickému zamestnanie pre veliteľov DHZ v okrese a sobota 03. 03. začala metodickým zamestnaním pre predsedov DHZ. Oba zamestnania vykonal Ing. Pavol Zapletal, tajomník ÚzO DPO SR v Revúcej. 

Potom už začala samotná odborná príprava, kde sa so svojimi prednáškami striedali Ing. Mgr. Ivan Chromek, PhD. A Ing. Dušan Hancko. Vedúca odbornej prípravy bola Ing. Eva Mračková, PhD.

Okruhy tém odbornej prípravy:

  • Právne predpisy na úseku ochrany pred požiarmi,
  • Organizácia výkonu službu v hasičských jednotkách,
  • Technický výcvik s hasičskou technikou a vecnými prostriedkami – práca s protipovodňovými vozíkmi, s CAS 15 IVECO DAILY a CAS 32 Tatra T 815,
  • Základné procesy horenia, hasiace látky a zásady ich použitia,
  • Metodika zdolávania požiarov a vykonávania záchranných prác,
  • Zásady poskytovania predlekárskej prvej pomoci,
  • Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci na pracovisku a pri zásahovej činnosti,
  • Fyzická príprava.

Tieto okruhy sa rozoberali počas troch dní. Posledný deň, nedeľa 4.3.2018 patrila testom a analýze obce. Všetky DHZ prezentovali svoju obec – DHZ Analýzou územia obce z hľadiska možných a mimoriadnych udalostí a potom vedomosti boli preverené testami. Všetci frekventanti uspeli, na obce budú zaslané oznámenia o absolvovaní odbornej prípravy, na základe čoho budú môcť byť dobrovoľní hasiči menovaní za člena DHZO.

Poďakovanie za realizáciu základnej odbornej prípravy patrí Mestu Jelšava za poskytnutie priestorov v Mestskom dome kultúry a hasičskej techniky – CAS 15 IVECO DAILY a CAS 32 T 815, Obci Držkovce za poskytnutie CAS 15 IVECO DAILY a protipovodňový vozík.
Dúfam, že všetci zúčastnení odchádzali s množstvom informácií, ktoré zúročia pri zásahoch vo svojich obciach.

Gabriela Jakubecová

 

Angličtinári zo ZŠ Komenského v Revúcej v celoslovenskej súťaži Jazykový kvet 2018 postúpili do finále

$
0
0
Angličtinári zo ZŠ Komenského v Revúcej v celoslovenskej súťaži Jazykový kvet 2018 postúpili do finále

Jazykový kvet je jazykovo-umelecká akreditovaná súťaž pre deti a mládež vo veku od 4 do 19 rokov v prednese a dramatizácii v cudzích jazykoch a v slovenčine pre cudzincov. Súťaž sa realizuje už niekoľko rokov, a to postupovým systémom od krajských semifinále, pokračuje krajskými finále a vrcholí celoslovenskou prehliadkou. 2. marca 2018 sa v Banskej Bystrici konalo semifinále a malí aj veľkí divadelníci a recitátori zo Základnej školy J. A. Komenského - angličtinári uspeli. Ako? SUPER!!!  V I. kategórii Poézia a próza v anglickom jazyku – prevzatá tvorba - postúpila do finále Natália Liptáková zo 4. A triedy. V II. kategórii Poézia a próza v anglickom jazyku – prevzatá tvorba - to bola Daniela Ďurišková zo 6. B.

Divadelné súbory si viedli tiež skvele a naši mladší v zložení: Liliana Belánová, Aďka Fečkaninová, Hanka Holešová, Sofia Hanuštiaková, Ivanka Simanová a Natália Liptáková zaujali porotu, ktorá ocenila ich živé vystúpenie nabité energiou s výbornou výslovnosťou. 

Divadlo starších žiakov v podaní Emy Kováčovej, Niny Kováčovej, Milana Bukóciho, Samuela Čellára, Daniely Ďuriškovej, Kristíny Trávničkovej, Aleša Zubáka a Šimona Slivenského zožalo veľkú pochvalu za ich výkon, scénu a zrozumiteľnosť prejavu.

Blahoželáme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy našim malým aj veľkým divadelníkom a recitátorom a našim režisérkam pani Ing. Alenke Kvetkovej a Ing. Gabike Simanovej.
Držíme im palce vo finále.

 

 

Pripravovaná výstava v GMM Vesmír očami detí prezentuje 302 prác z 23 škôl

$
0
0
Pripravovaná výstava v GMM Vesmír očami detí prezentuje 302 prác z 23 škôl

Výstavu Vesmír očami detí pripravila Hvezdáreň v Rimavskej Sobote, organizačná súčasť KHaP M. Hella v Žiari nad Hronom a uskutoční sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote. Je tradičnou súťažnou prehliadkou detskej výtvarnej tvorby a venuje sa tematike vesmíru. V roku 2018 sa do súťaže zapojilo spolu 302 prác z 23 škôl v kategóriách MŠ, ZŠ (2 stupne) a ZUŠ (tiež 2 stupne). Odborná porota vyhodnotila najlepšie práce, ktoré postupujú do celoštátneho kola v Slovenskej ústrednej hvezdárni v Hurbanove. Prvé tri miesta v každej kategórii budú ocenené a ceny odovzdané na vernisáži výstavy, ktorá bude 9. marca 2018 o 14.30 hod.

Do výtvarnej súťaže sa zapojili aj tento rok žiaci materských, základných a základných umeleckých škôl z okresu Rimavská Sobota. Na výzvu zareagovalo celkovo 23 škôl, ktoré zaslali spolu 302 prác (len pre ilustráciu – v roku 2015 to bolo 200 a v roku 2016 ich bolo 265). Počet zapojených škôl sa tiež každoročne mení, v spomenutom roku 2016 bolo prác menej, ale o niečo viac škôl. Z toho jednoznačne vyplýva aj skutočnosť, že ukazovateľom záujmu o túto tému nie je štatistika, ale len talenty a chuť niečo vesmírne nakresliť. Preto aj počet prác z jednotlivých škôl je rôznorodý. Tento rok najviac prác v kategórii MŠ zapojila MŠ Nábrežie Rimavy z Hnúšte (10), v kategórii ZŠ sú to školy: ZŠ Rimavská Baňa, ZŠ Nábrežie Rimavy Hnúšťa a ZŠ Tisovec, ktoré poslali po 20 prác. V kategórii ZUŠ najviac prác prihlásila do súťaže ZUŠ Rimavská Sobota, a to až 38.

rs pozvanka vesmir 3Porota sa zišla dňa 23. februára 2018 v zložení: predsedkyňa poroty Mgr. Daniela Páneková, členovia Mgr. Nikoleta Gečeová a RNDr. Pavol Rapavý. V každej z piatich vyhlásených kategórií bolo vybratých päť postupujúcich prác, teda v Hurbanove bude okres Rimavskú Sobotu reprezentovať celkovo 25 prác.

Komplexné umiestnenie v jednotlivých kategóriách, spolu s menami autorov jednotlivých ocenených prác, je k dispozícii na výstave i na stránkach Hvezdárne www.astrors.sk. Porota v Slovenskej ústrednej hvezdárni v Hurbanove zasadne začiatkom apríla 2018.

Na výstave budú prezentované všetky výtvarné práce. V múzeu výstava potrvá do 30. apríla. V mesiaci apríl si návštevníci budú môcť pozrieť výstavu už len bez postupujúcich prác, ktoré budú premiestnené do Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove.

Výstavu môžete navštíviť od pondelka do piatku v čase od 8.00 do 16.00 hod., od 1. apríla aj počas víkendov od 9.00 do 17.00.
PhDr. Elena Lindisová

 


Návšteva dobrovoľných hasičov zo Zvolena v Jelšave

$
0
0
Návšteva dobrovoľných hasičov zo Zvolena v Jelšave

Na hasičskej zbrojnici v Jelšave boli ubytovaní lektori odbornej prípravy pre dobrovoľných hasičov z okresu Revúca Ing. Eva Mračková, PhD, Ing. Mgr. Ivan Chromek, PhD (členovia DHZ Zvolen) a Ing. Dušan Hancko (veliteľ DHZ Zvolen). Počas prvého víkendu – 23. – 24. 02. 2018 skrsla myšlienka výmeny skúseností medzi členmi DHZ Zvolen a DHZ Jelšava. V sobotu 3. marca 2018 sa táto myšlienka stala realitou. Členovia DHZ Zvolen zavítali medzi dobrovoľných hasičov na zbrojnicu v Jelšave. Po prehliadke zbrojnice sa rozprúdila dlhá „debata“ o činnosti jednotlivých zborov. Prebrali sme prácu s mládežou, prevenciu a zásahovosť. Bolo to zaujímavé stretnutie.

jelsa DSCN3634jelsa DSCN3652

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dúfam, že sa bude len rozvíjať spolupráca medzi oboma zbormi.
Gabriela Jakubecová

 

Revúcky biatlonista Tomáš Sklenárik piaty na majstrovstvách sveta!

$
0
0
Revúcky biatlonista Tomáš Sklenárik piaty na majstrovstvách sveta!

Vynikajúce výsledky dosiahol biatlonista Tomáš Sklenárik na Majstrovstvách sveta juniorov a kadetov v Estónskom Otepää. 18-ročný Revúčan, odchovanec Klubu biatlonu Magnezit Revúca všetky svoje štarty premenil na umiestnenia v top10 spomedzi viac ako 90 štartujúcich kadetov z celého sveta. Najvýraznejšie bolo jeho 5. miesto vo vytrvalostných pretekoch, kde ho len posledný 20. výstrel pripravil o medailu. V rýchlostných pretekoch skončil na 10. mieste a v nedeľňajších stíhacích pretekoch, kde štartoval s časovým odstupom od prvého pretekára sa mu podarilo vylepšiť si umiestnenie a prebojovať sa na 9. priečku. Majstrovstiev sveta sa zúčastnil aj ďalší náš odchovanec, Lukáš Ottinger,

bia výsledky 1ktorého v tejto sezóne neminuli zdravotné problémy, čo sa odzrkadlilo aj na jeho bežeckej forme. Len o jedno miesto mu unikol štart v stíhacích pretekoch. 

Obom chlapcom ďakujeme za reprezentáciu nielen nášho klubu, ale aj mesta Revúca a prajeme im veľa chuti, síl a športového šťastia do ďalších pretekov.

KB Magnezit Revúca

bia tomas3 bia tomas5 bia tomas4 bia tomas1



Nominujte svoju mimovládnu organizáciu a zabojujte o Cenu Nadácie Orange

$
0
0
Nominujte svoju mimovládnu organizáciu a zabojujte o Cenu Nadácie Orange

Výnimoční ľudia, ktorí svojou nezištnou prácou a odhodlanosťou robia zo Slovenska lepšie miesto pre život sa aj tento rok môžu uchádzať o Cenu Nadácie Orange. Na Slovensku jedinečné ocenenie práce mimovládnych organizácií otvára svoj nominačný proces už po deviaty raz. Cieľom Nadácie Orange je vyjadriť podporu a verejné uznanie organizáciám a ich predstaviteľom za ich dlhodobé a inšpiratívne verejnoprospešné aktivity, ktorými prispievajú k riešeniu aktuálnych potrieb spoločnosti. „Cena Nadácie Orange vznikla a je tu už deväť rokov preto, aby sme postavili do svetla prácu neziskoviek a empatických ľudí, ktorí za nimi stoja.

Stále sme presvedčení, že tretí sektor si zaslúži väčšiu pozornosť, podporu a uznanie verejnosti, pretože svojou nezištnou činnosťou prispieva k tomu, aby sa nám všetkým žilo lepšie. A preto by sme chceli povzbudiť mimovládne organizácie, nech sú akokoľvek veľké, aby ukázali svoju prácu a nominovali sa,“ povedala správkyňa Nadácie Orange Andrea Cocherová.

Každoročne sa Cena Nadácie Orange udeľuje v troch hlavných oblastiach - vzdelávanie, sociálna inklúzia a komunitný rozvoj. Víťazi si zo slávnostného gala večera odnesú okrem výnimočného ocenenia aj finančnú odmenu na ďalší rozvoj svojej činnosti. Minulý rok boli ocenené mimovládne organizácie, ktoré napríklad podporujú prosociálne správanie detí a poukazujú na pozitívne vzory v konaní dobrých detských činov (Detský čin roka, o. z.), dlhodobo a profesionálne podporujú spôsob spracovania témy včelárstva (kRaj, o. z.) alebo sa dlhodobo snažia o prínos v presadzovaní sociálnej inklúzie na systémovej úrovni a podporu celospoločenskej odbornej diskusie v oblasti potrieb ľudí so špecifickými potrebami (Rada pre poradenstvo v sociálnej práci, o. z.).

Tradíciou sa stalo oceňovanie výnimočnej osobnosti, a to Cenou pre osobnosť za občiansku angažovanosť. Tá patrí človeku, ktorý dlhodobo a systematicky prináša zmysluplné inovatívne riešenia a ovplyvňuje verejnú mienku v prospech tých, ktorí to najviac potrebujú. Minulý rok ju Nadácia Orange udelila Janette Maziniovej Motlovej, zakladateľke Rómskeho inštitútu a neziskovej organizácie Eduma za dlhodobú prácu na búraní predsudkov voči menšinám.

Príležitosť prejaviť svoje sympatie k práci mimovládnych organizácií dostane po tretíkrát aj široká verejnosť. Prostredníctvom online hlasovania bude môcť organizáciám, ktoré sa dostanú do užšieho výberu, udeliť svoj hlas a podporu v ďalšej práci. V minulom ročníku tak získal Cenu verejnosti Slovenský Skauting, ktorého cieľom je výchova mládeže k osobnostiam a k formovaniu hodnôt.

Ako Cena Nadácie Orange prebieha?

O tom, ktoré mimovládne organizácie zo všetkých nominovaných postúpia na „shortlist“ s piatimi nominantmi z každej kategórie, rozhodne hodnotiaca komisia zložená z nezávislých odborníkov pre danú oblasť. V druhom kole absolvujú zástupcovia neziskoviek osobnú prezentáciu a porota následne vyberie troch laureátov ocenenia v každej kategórii. Ocenenia sa zverejnia na gala večere Cena Nadácie Orange a víťazi získajú umelecký artefakt spolu s finančnou podporou vo výške 8 000 eur za prvé miesto, 5 000 eur za druhé a 3 000 eur za tretie miesto. Víťazná organizácia v online hlasovaní širokej verejnosti získa 2 000 eur. Nadácia Orange takto prerozdelí organizáciám celkovú sumu 50 000 eur. Prostredníctvom mediálnej podpory sa Nadácia usiluje o to, aby jednotlivé organizácie predstavila širokej verejnosti, čím môžu „mimovládky“ získať nových podporovateľov, partnerov, dobrovoľníkov, či sympatizantov.

Mimovládne organizácie, ktoré sa chcú uchádzať o ocenenie, sa prihlasujú výlučne prostredníctvom nominačného formulára na www.nadaciaorange.egrant.sk. Formulár vo vlastnom mene vypĺňajú samotné organizácie. Uzávierka prijímania prihlášok je 28. marca 2018 o 24.00 hod.
Viac informácií nájdete aj na https://www.nadaciaorange.sk/sk alebo na facebookovom profile Nadácie Orange.
Barbora Oberučová

 

V Muránskej Dlhej Lúke pripravujú tretí ročník jarného behu

$
0
0
V Muránskej Dlhej Lúke pripravujú tretí ročník jarného behu

Agilný športový klub v Muránskej Dlhej Lúke v revúckom okrese v spolupráci s obcou nám oznámil, že 28. apríla 2018 usporiadajú 3. ročník Jarného behu na Dlhej Lúke. Pretekárov, ktorí sa môžu prihlásiť na tento beh vopred na e-mailovú adresu obecmdl [zavináč] centrum [bodka] sk čaká rovnaká dĺžka trate pre všetky vekové kategórie v dĺžke 5400 m s prevýšením okolo 200 metrov. Na jarný beh sa môžu prihlásiť pretekári týchto vekových kategórií: juniori s rokom narodenia 199 a mladší, muži do 39 rokov (1979 – 1998), muži veteráni (1978 a starší), juniorky (1999 a mladšie), ženy do 35 rokov (1983 a mladšie) a ženy veteránky (1982 a staršie). Súťažiacich preveria lesné cesty, na začiatku aj poľná cesta a v závere asfaltová.

Pred štartom, ktorý je určený na 10.00 hod., sa uskutoční medzi 8-mou a 9-tou hodinou v sále kultúrneho domu prezentácia. Do tohto termínu je umožnené sa prihlásiť aj v deň pretekov na mieste v čase prezentácie za štartovný poplatok 10.- euro. Vopred prihlásení pretekári zaplatia štartovné iba 5.- eur. V cene štartovného je zahrnuté občerstvenie a obed po pretekoch. Na štart budú pripustení iba prihlásení pretekári s platnou lekárskou prehliadkou. Pre prvých troch v každej kategórii čakajú vecné ceny a medaily. Organizátori upozorňujú, že ak v kategórii nebudú prihlásení aspoň traja pretekári, môže sa kategória zlúčiť s inou. Zároveň pripomínajú, že každý pretekár štartuje na vlastné nebezpečenstvo. Usporiadateľ nezodpovedá za škody počas pretekov.

(MG od)

 

Biatlonisti KB Magnezit ukončili zimnú pretekovú sezónu

$
0
0
Biatlonisti KB Magnezit ukončili zimnú pretekovú sezónu

Počas prvého marcového víkendu prebiehalo v Osrblí záverečné kolo Viessmann pohára v biatlone 2017/2018 a zároveň sa konali aj Majstrovstvá SR v zimnom biatlone. V kategórii dorastu a dospelých sme mali zastúpenie v podobe dvoch pretekárov. Ema Kapustová v kategórii 16 - 17-ročných dorasteniek v rýchlostných pretekoch v sobotu dobehla do cieľa na 5. priečke, v pretekoch s hromadným štartom v nedeľu si o jednu priečku polepšila. Radovanovi Humeníkovi (18 - 19 roční dorastenci) sa viac darilo v sobotu, keď do cieľa dobehol ako štvrtý, v nedeľu klesol o dve priečky. V žiackych kategóriách sa najviac darilo Markusovi Sklenárikovi, ktorý v kategórii 10 - 11-ročných žiakov v sobotu nenašiel premožiteľa

a v nedeľu mu titul majstra SR v pretekoch s hromadným štartom unikol len o 6 sekúnd. V tej istej kategórii štartovali aj Michal Biž a Martin Galovič, ktorí zavŕšili svoju prvú biatlonovú sezónu vôbec a v konkurencii skúsenejších súperov obsadili v sobotu 11., resp. 15. miesto a v nedeľu 11., resp. 14. miesto.

Najpočetnejšie zastúpenie nášho klubu mala kategória 12-13-ročných žiačok, v ktorej štartovali štyri naše pretekárky. V rýchlostných pretekoch sa najviac darilo Tamare Molentovej, ktorá obsadila 4. miesto, hneď za ňou sa umiestnila Veronika Šteczová. Alexandra Štempelová skončila na 11. a Nina Natália Vavreková na 14. priečke. V pretekoch s hromadným štartom, ktoré boli súčasne Majstrovstvami SR v tejto disciplíne, si sobotňajšie 4. a 5. umiestnenie vymenili Veronika Šteczová a Tamara Molentová. Nina Natália Vavreková skončila 10. a Alexandra Štempelová 12.

V kategórii 14-15 ročných žiakov v sobotu obsadil Róbert Biž 12. priečku a Tomáš Kuchta susednú 13. priečku, v nedeľu najmä kvôli nepresnej streľbe klesli Róbert Biž na 14. priečku a Tomáš Kuchta na 16. priečku.

Zimnú sezónu uzavreli revúcki biatlonisti nemalým počtom medailí, vrátane titulov Majstra SR. Na sumárne rebríčky si ešte musíme počkať, kým ich spracuje Slovenský zväz biatlonu.

Aj keď sezóna oficiálne skončila, pretekári v tréningovej činnosti pokračujú bez prestávky ďalej. Využívajú relatívne dlhú zimu, ktorá praje tréningom na bežkách a onedlho presedlajú na prípravu na letnú sezónu.

KB Magnezit Revúca

 

Viewing all 4377 articles
Browse latest View live