Quantcast
Channel: Spravodajstvo z horného a stredného Gemera
Viewing all 4377 articles
Browse latest View live

Január sa aj v našom regióne niesol v znamení osláv 73. výročia oslobodenia od fašizmu v druhej svetovej vojne

$
0
0
Január sa aj v našom regióne niesol v znamení osláv 73. výročia oslobodenia od fašizmu v druhej svetovej vojne

Koniec januára tohto roku sa aj v našom regióne niesol v znamení významného výročia oslobodenia od fašizmu v druhej svetovej vojne. Uplynulo už 73 rokov, čo na územie Gemera vstúpili vojenské jednotky Červenej armády podporované vojskami 4. rumunskej armády, aby očistili náš región od ustupujúcich nacistických jednotiek. O spomienkových oslavách oslobodenia, ktoré sa uskutočnili v spomínanom mesiaci v mestách, Rimavská Sobota a Tornaľa, ale tiež v menších mestečkách a obciach, kde si občania uctili padlých hrdinov oslobodzovacích bojov, sme vás informovali v predchádzajúcich dňoch. Podobné oslavy boli aj v Revúcej a v Dobšinej.

V okresnom meste v Rožňave sa spomienkové oslavy uskutočnili 23. januára 2018 na Námestí baníkov. Ako sme sa dozvedeli od podpredsedu Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Milana Malčeka, "položením kvetov a spomienkových vencov si viac ako 15 zástupcov štátnej, verejnej správy, občianskych združení, politických strán, základných a stredných škôl uctilo pamiatku padlých vojakov pri oslobodzovaní regiónu. Prihovoril sa im primátor Rožňavy Pavol Burdiga, ktorý vyzdvihol zásluhy Červenej armády na porážke fašizmu a poukázal na zverstvá, ktoré priniesla do mesta a jeho okolia vojna.

rv 73 48 1Predstaviteľmi mesta bol vyzdvihnutý prínos Oblastného výboru SZPB v Rožňave a ZO SZPB partizána Tótha Rožňava, ktoré sa každoročne spolupodieľajú na organizovaní regionálnych osláv. Za SZPB vystúpil podpredseda OblV SZPB Milan Malček, ktorý chronologicky pripomenul jednotlivé etapy oslobodzovania mesta Rožňava a okolitých obcí. Zároveň prítomným poskytol nahliadnutie do mapy, ktorú sám spracoval na základe historických dokumentov a podľa rozprávania očitých svedkov oslobodzovania, napr. Štefana Mixtaja, Prišky Jevtušenkovej z Rožňavy a Milana Sajenka zo Slavošoviec.

rv 73 46 1Na mape sa účastníci mali možnosť presvedčiť, aká dôležitá bola fašistické jednotky zo strategického hľadiska v decembri 1944 až januári 1945 obrana miest Rožňava a Plešivec, ktorej súčasťou bola aj Silická planina. O zdokumentované udalosti na mape prejavili najväčší záujem príslušníci Ozbrojených síl SR a pedagogickí pracovníci so žiakmi základných a stredných škôl."

MG od + mm

Fotografie: DMS Rožňava 


Pri 40. výročí Zimného prechodu Muránskou planinou samospráva Muráňa ocenila dvanástich zakladateľov

$
0
0
Pri 40. výročí Zimného prechodu Muránskou planinou samospráva Muráňa ocenila dvanástich zakladateľov

Málokde u nás je tak známa dlhoročná tradícia turistických-lyžiarskych prechodov v zime, akým je na Gemeri obľúbený Zimný prechod Muránskou planinou. Aj preto pamätnými medailami samospráva obce Muráň ocenila v piatok podvečer 9. februára 2018 pri príležitosti 40. výročia založenia tohto turisticko-lyžiarskeho podujatia jeho zakladateľov a hlavných organizátorov. Medzi 12 ocenenými boli i Pavol Mlákay a František Frandel, ktorí ako prví stáli pri zrode tejto akcie. 

„V posledný februárový víkend roku 1978 sme sa zišli skupina deviatich nadšencov z Lesnej správy z Muráňa a Muránskej Píly. Po vyvezení lesobusom na Veľkú lúku sme zošli cez Hrdzavú dolinu do Muráňa, kde bol cieľ," priblížil prvý ročník podujatia P. Mlákay, ktorý v tom čase pôsobil ako predseda Telovýchovnej jednoty Tatran Muráň.

„Po našom rozprávaní začali mať o podujatie záujem aj iní účastníci a ich počet z roka na rok narastal. Pri piatom ročníku to už bolo asi 50 lyžiarov," dodal. Ich počet aj v nasledujúcich ročníkoch narastal a v posledných rokoch sa na podujatí zúčastňuje 600 až 700 ľudí zo Slovenska i zo zahraničia.

Podľa slov F. Frandela patrí vďaka za zachovanie akcie a jej pozdvihnutie na súčasnú úroveň i starostovi Muráňa Romanovi Goldschmidtovi. „Pretože máme také vedenie v obci, že tieto akcie, ktoré u nás vznikli pred mnohými rokmi, naďalej udržiava a ďalej ich rozvíja," zdôraznil. 

(Zdroj: teraz.sk)

 

 

Rok 2018 zasvätí Rožňava svojej významnej osobnosti – Kálmánovi Tichymu

$
0
0
Rok 2018 zasvätí Rožňava svojej významnej osobnosti – Kálmánovi Tichymu

Rok 2018 bude Rožňava žiť Rokom Kálmána Tichyho, ktorý je významnou osobnosťou mesta 1. polovice 20. storočia.
Dňa 3. februára 2018 udelilo Mestské zastupiteľstvo v Rožňave v rámci svojho slávnostného zasadnutia Kálmánovi Tichymu titul Čestný občan Rožňavy In memoriam.
Počas celého roka sa v Rožňave v rámci Roka Kálmána Tichyho 2018 uskutoční viacero cyklov kultúrno-umeleckých a spoločenských podujatí, ktorých cieľom je priblížiť život a dielo Kálmána Tichyho obyvateľom a návštevníkom mesta. Na príprave a realizácii celoročnej akcie spolupracujú viacerí aktéri: OZ Pre partnerské mestá Rožňavy, Banícke múzeum v Rožňave – kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, Mesto Rožňava a Klub priateľov starej Rožňavy.

Cyklus podujatí zahŕňa sériu prednášok o živote a diele K. Tichyho, odhalenie pamätnej tabule, výstavu jeho výtvarných diel ako aj konferenciu a vydanie publikácie, ktoré predstavia jeho činorodé životné dielo.

Kálmán Tichy (31.10.1888, Rožňava – 23.10.1968, Budapešť) bol vzácnou osobnosťou Rožňavy. Takmer celý svoj život prežil v rodnom meste (1888-1948) a všetko svoje nadanie venoval k rozvoju kultúry a vzdelávania. Bol činný v oblasti výskumu miestnych dejín, publikoval tak odbornú ako aj krásnu literatúru a poéziu, pôsobil ako fotograf, prispel rozhodujúcou mierou k založeniu a otvoreniu Mestského múzea, ako profesor evanjelického gymnázia a člen kultúrneho spolku svojimi prednáškami prispel ku vzdelávaniu mládeže a dospelých. Svoj talent zúročil vo výtvarnom umení a stal sa uznávaným maliarom a grafikom, známym doma aj v zahraničí. Zomrel v Budapešti na sklonku roka 1968 a je pochovaný na Rožňavskom mestskom cintoríne.

Prijmite srdečné pozvanie na jednotlivé podujatia Roka Kálmána Tichyho, ktoré sú pre verejnosť počas celého roka pripravené. Spoznajte významného dejateľa svojho mesta a jeho prínos pre vtedajšiu i dnešnú spoločnosť.

Prehľad jednotlivých akcií pre verejnosť je uvedený v prílohe.

 

Vydali už 13. ročník Zborníka Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote GEMER-MALOHONT

$
0
0
Vydali už 13. ročník Zborníka Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote GEMER-MALOHONT

Gemersko-malohontské múzeum (ďalej GMM) už od roku 2005 kontinuálne vydáva publikáciu pod názvom Zborník Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote GEMER-MALOHONT. Vďaka dotácii z Fondu na podporu umenia sa v roku 2017 podarilo vydať už jeho 13. ročník. Prinášame v ňom najnovšie výsledky práce odborných pracovníkov múzea ako aj externých prispievateľov.
Tematické zameranie príspevkov sa sústreďuje na bohaté kultúrne a prírodné dedičstvo regiónu Gemera-Malohontu a blízkeho Novohradu. Obsahovo sa zborník člení na kapitoly podľa odborov zastúpených v múzeu, a to: prírodné vedy, archeológia, história, etnológia a história umenia.

V najnovšom 13. ročníku zborníka sa čitatelia z oblasti prírodných vied môžu oboznámiť s výskytom železných rúd v Kokave nad Rimavicou (Kokava – Hrabina). Štúdiu spracoval geológ Igor Galko.

V odbore archeológia prinášame výsledky výskumu na stavbe skladovej haly v lokalite Rimavská Sobota - Sobôtka, ktorý realizoval archeológ GMM Alexander Botoš. Vladimír Mitáš a Ján Štubňa sa vo svojom príspevku venujú výskytu horského krištáľu na archeologických náleziskách v Gemeri-Malohonte a Novohrade.

Zaujímavé výsledky prináša tiež štúdia Daniela Bešinu, pracovníka GMM a doktoranda Katedry archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, ktorý sa venuje nedeštruktívnemu prieskumu opevnených polôh v regióne Gemer-Malohont identifikovaných na základe toponymie.

rs zbornik obsah 1 aV odbore história je zaradený príspevok o histórii športového klubu R. M. E. v Rimavskej Sobote z pera emeritného profesora Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, Júliusa Albertyho, ktorý je zároveň aj jedným z recenzentov zborníka. Znalec v odbore lesníctva, Viliam Stockmann, vo svojom príspevku predstavuje dobový časopis Lesnícke listy a jeho význam pre uhorské a slovenské lesníctvo.

Povrchovým dopravným systémom likierskych železiarní a firmy Blasberg v Gemeri sa venuje Lukáš Patera, študent odboru história na Filozofickej fakulte Ostravskej univerzity. Profesor Leon Sokolovský prináša prehľad o pracovných činnostiach, remeslách a živnostiach obyvateľov Kokavy nad Rimavicou do polovice 20. storočia.

V roku 2017 GMM oslávilo 135. výročie svojho založenia a tomuto významnému jubileu sú venované tri príspevky. Súčasná riaditeľka múzea Oľga Bodorová predstavuje prvých troch riaditeľov múzea v rokoch 1882 až 1945 - Jána Fábryho, Edmunda Loyscha a Viliama Fábiána, ktorí okrem toho, že stáli na čele múzea boli tiež pedagógovia a riaditelia Zjednoteného protestantského gymnázia v Rimavskej Sobote. Príspevok k histórii múzejnej prezentácie v rokoch 1882 – 1907 prináša Csilla Korenová vo svojej štúdii o figurínach Huga Werthera z roku 1906, ktoré vznikli podľa predlohy konkrétnych osôb, a ako výstavné pomôcky sa dodnes nachádzajú v múzeu. Historička umenia GMM Angelika Kolár píše o prvých zaevidovaných predmetoch múzea - štyroch sadrových modeloch sochy Sándora Petőfiho od významného uhorského sochára Miklósa Izsóa. Diela sa do múzea dostali ešte pred jeho samotným založením, v auguste roku 1882.

rs zbornik obsah 2 aV odbore etnológia Ľudmila Pulišová predstavuje kútne plachty zo zbierkového fondu GMM a posledný príspevok zborníka je venovaný životu a dielu novohradského maliara Františka Gyurkovitsa (1876 – 1968), ktorému sa venuje historička umenia Novohradského múzea a galérie Andrea Németh Bozó.

Cieľom zborníka je priblížiť širokej verejnosti cenné poznatky o regióne a prostredníctvom odborných príspevkov zverejniť viacročné výsledky vedecko-výskumnej činnosti odborných pracovníkov múzea, ako aj spolupracovníkov z iných múzeí a zo sféry akademických a univerzitných pracovísk.

Všetky príspevky zborníka sú recenzované odborníkmi z jednotlivých vedných odborov. Zostavovateľkou a zodpovednou redaktorkou je riaditeľka GMM Oľga Bodorová. Publikácia je určená širokému okruhu záujemcov o prírodu, históriu, hmotnú a duchovnú kultúru regiónu Gemer-Malohont. Je tiež určený žiakom a študentom, nakoľko obsahuje príspevky, ktoré dopĺňajú učivo na úrovni všetkých typov škôl a rozšíri tak obsah učiva o regionálny rozmer.

Vydanie zborníka z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a je možné si ho zakúpiť v pokladni GMM za cenu 4 €.

Mgr. Angelika Kolár

 

Na Maska bále v Honciach vítali obyvateľov svojej obce a tešili sa aj z účasti priateľov z blízkeho okolia

$
0
0
Na Maska bále v Honciach vítali obyvateľov svojej obce a tešili sa aj z účasti priateľov z blízkeho okolia

Fašiangy, fašiangy, čas zábav a veselenia sa. Spev, tanec, dobré jedlo. Práve takto sme sa my organizátori MO Matice slovenskej a Folklórnej skupiny Genšenky v Honciach snažili pripraviť 10. februára 2018 pre svojich priateľov. Vítali sme obyvateľov našej obce a tešili sme sa aj z účasti priateľov z blízkeho okolia. Naši predkovia ťažko pracovali na roliach, okolo dobytka, pozdejšie popri gazdovaní aj v iných zamestnaniach. Pracovali ako baníci, povozníci, honci, uhliari…, ale počas fašiangov si nenechali ujsť príležitosť zabaviť sa, pošpásovať, či posilniť sa dobrým výdatným jedlom. Rozhodli sme sa oprášiť zabudnutú tradíciu maškarných bálov, ktoré sa v našej obci tešili veľkej obľube.

Niekoľko desiatok masiek vtipnými vinšovačkami a veselými piesňami za doprovodu akordeónu a huslí pobavili prítomných hostí. Fašiangové šišky, koláče či dobrá kapustnica pošteklila naše žalúdky. Zábava pokračovala vo vysokom tempe za doprovodu Ľudovej hudby Mariána Molnára-Drienka. Touto cestou chcem poďakovať štedrým darcom, ktorí prispeli k zdarnému priebehu veselice.
Verím, že zúčastnení neľutovali čas ani námahu na prípravu masiek. Veselá, družná atmosféra, spev a tanec boli pre nás balzamom na dušu. Aj v pochmúrnom zimnom počasí naša duša pookriala a ľudia mali k sebe blízko. Nech nastane akékoľvek obdobie technických vymožeností, nič nenahradí to, keď sa človek s človekom osobne stretne a obohatí svoj život o situácie prinášajúce radosť.


Mária Lukáčová, vedúca FSk Genšenky

 

V Nemocnici Svet zdravia v Rimavskej Sobote môžete prísť darovať Valentínsku kvapku krvi

$
0
0
V Nemocnici Svet zdravia v Rimavskej Sobote môžete prísť darovať Valentínsku kvapku krvi

Nemocnica Svet zdravia Rimavská Sobota sa v spolupráci so Slovenským Červeným krížom aj tento rok zapája do Valentínskej kvapky krvi. Záujemcovia môžu prísť darovať najvzácnejšiu tekutinu od 13. februára na hematologicko-transfuziologické oddelenie rimavskosobotskej nemocnice, a to v čase od 07:00 do 9:30 h. Akcia potrvá do 16. marca, odberové dni budú vždy v utorok a v piatok. Vlani sa do Valentínskej kvapky krvi v rimavskosobotskej nemocnici zapojilo 235 darcov. Darcom môže byť každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov (pri opakovanom darovaní do 65 rokov), ktorý má viac ako 50 kilogramov. Muži môžu darovať krv maximálne štyrikrát do roka, ženy maximálne trikrát do roka. Krv darcov potrebujú ťažko chorí onkologickí pacienti, matky po komplikovanom pôrode, pacienti po ťažkom krvácaní či pacienti pred náročnou operáciou. 

Radi Vás v rimavskosobotskej nemocnici počas akcie privítame.

J. F.

 

Gemerské osvetové stredisko vo februári ponúka tvorivé dielne pre školy, ale aj workshopy, kurzy a klub pre dospelych

$
0
0
Gemerské osvetové stredisko vo februári ponúka tvorivé dielne pre školy, ale aj workshopy, kurzy a klub pre dospelych

Z Gemerského osvetového strediska v Rožňave sme dostali možnosť informovať zaujemcov o ľudovú tvorbu s ponukou využiia tvorivych dielni pre školy, ale aj workshopy, kurzy a klub pre dospelych.
Počas zimných dní februára sa takto pomocou rôznych odborníkov naučia, alebo tiež zdokonalia v niektorých svojich záľubách. Aj keď je pred nami ešte dosť dní, istotne túto ponuku využijete a prihlásite sa tam, kde sa budete najlepšie cítiť.

Kurz paličkovanej čipky

Gemerské osvetové stredisko v Rožňave aj v tomto roku pokračuje v organizovaní vzdelávacích aktivít pre verejnosť. V mesiaci február zahájime kurz paličkovanej čipky pre začiatočníkov.

Účastníci sa počas dvadsiatich hodín naučia správne navíjať nite na paličky, viazať tkáčsky uzol a v paličkovaní využívať techniku jednopárového, dvojpárového pletenca, pletenca s pikotkami, techniku plátenka s rovným okrajom, techniku prekríženia, preloženia, spájania väzieb a vytvárania samostatných diel z paličkovanej čipky aj s využitím gemerských vzorov. Účastníkom sa bude venovať skúsená lektorka Anna Urbánová, ktorá je aktívnou členkou Klubu paličkovanej čipky pri Gemerskom osvetovom stredisku v Rožňave.

2018 02 24 kurz palic cipkyVzhľadom k malej skupine, päť až šesť účastníkov, garantujeme individuálny prístup lektora ku každému účastníkovi. Aj preto je potrebné sa prihlásiť včas, záväzné prihlášky ktoré nájdete na www.gos.sk očakávame do 21. februára 2018. Kurz bude prebiehať počas víkendov a zahájime ho 24. 2. 2018 o 9.00 hod. v Dome tradičnej kultúry Gemera na Betliarskej ulici č. 8 v Rožňave.
Účastnícky poplatok je 60,- €. V cene je zahrnutá práca lektora, pracovné pomôcky, nástroje a materiál.
Bc. Valéria Munková 

Klub tkania
S cieľom uchovávania a rozvíjania tradičného tkáčskeho remesla Gemerské osvetové stredisko v Rožňave zakladá Klub tkania v Dome tradičnej kultúry Gemera.
Kto sa môže stať jeho členom? Každý, kto sa v minulosti zúčastnil našich aktivít – tkáčskych workshopov, kurzov, alebo niekedy tkal s mamkou, či babkou, ale aj ten, 2018 02 19 klub tkaniakto sa chce zdokonaľovať v tkaní a snovaní, stretnúť sa s ľuďmi s podobným záujmom a vymieňať si navzájom skúsenosti. Klub bude pracovať pod vedením odbornej lektorky – známej tkáčky z Kokavy nad Rimavicou pani Ľubomíry Žilkovej. Prvé stretnutie klubu tkania sa uskutoční 19. februára 2018 v čase od 14.00 do 18.00 hod. v Dome tradičnej kultúry Gemera na Betliarskej ulici č. 8 v Rožňave.

Takéto klubové stretnutia sú jednou z aktivít Gemerského osvetového strediska zameraných na zachovanie dedičstva našich predkov, snahou motivovať ľudí k záujmu o zachovanie remesla, podporiť ručnú prácu a kreatívnu tvorbu, ponúknuť zmysluplný spôsob trávenia voľného času záujemcom. Podobne sa u nás pravidelne a radi stretávajú členky Klubu paličkovanej čipky a členovia Hrnčiarskeho klubu.

Workshopy pre dospelých

Gemerské osvetové stredisko v Rožňave v mesiaci február ponúka pre verejnosť workshop pre dospelých zameraný na výrobu tradičných handrových bábik viazanou technikou. 

2018 02 20 textilny workshopAké materiály použiť, ako strihať látku, vytvoriť telíčko, hlavičku, zviazať jednotlivé časti tela, vytvoriť bábiku bez použitia ihly, to všetko sa dozviete od odbornej lektorky Evy Čabrovej.

Workshop sa uskutoční 20. februára 2018 od 16.30 do 18.30 hod. Počet účastníkov je limitovaný, preto sa prihláste čo najskôr telefonicky na uvedené číslo, alebo písomne na mailové adresy. Poplatok je 10 eur. Ručne vyrobené bábiky, či hračky v sebe majú vždy kus srdca a radosti z tvorby.

2018 02 21 keramicky workshopDruhý v ponuke je workshop v hrnčiarskej dielni pre dospelých zameraný na výrobu keramických šperkov. Každý účastník si pod vedením hrnčiarky Renáty Kseničovej vyrobí svoje vlastné originálne šperky. Vyskúša si tradičné postupy hrnčiarskej výroby – modelovanie voľnou rukou, hotový výrobok si vyzdobí engobami a glazúrami. Na úplnú výrobu sú potrebné dve stretnutia, keďže treba počítať s časom potrebným na modelovanie, dekorovanie, schnutie, glazovanie, vypálenie hlinených komponentov a skompletizovanie. Prvé sa uskutoční 21. 2. a druhé 7.3. 2018 od 16.30 do 18.30 hod. Poplatok je 20 eur, cena zahŕňa aj materiál na skompletizovanie vyrobených šperkov (šnúry na zavesenie, uzávery).

Ponúkame vám možnosť stráviť voľný čas v príjemnom tvorivom prostredí.
Oba workshopy sa uskutočnia v Dome tradičnej kultúry Gemera (Betliarska 8, Rožňava).
Záväzné prihlášky očakávame do 16. 2. 2018.
Eva Čabrová,

Tvorivé dielne pre školy
Bujaré obdobie fašiangov sa končí už v utorok 13. februára 2018 o polnoci symbolickým pochovaním basy. Nasledujúca streda, nazývaná popolcová alebo aj škaredá, 2018 02 19 TD post DTK RVzačína obdobie štyridsaťdňového pôstu, ktorý je prechodným obdobím medzi zimou a jarou. V období po popolcovej strede sa už neorganizujú žiadne zábavy a podľa kresťanských tradícií sa má vtedy človek pripraviť fyzicky aj duševne na jeden z najdôležitejších sviatkov roka - Veľkú noc.

Na toto pôstne obdobie sme v Dome tradičnej kultúry Gemera pripravili tvorivé dielne pre školy, v ktorých sa deti dozvedia viac tradíciách počas pôstu na Gemeri a naučia sa vyrábať posúchy, cigánske tkaničky a keramické misky.
Termín: 19. a 20. 2. 2018

Prihlasovať sa môžete na 60-minútove bloky so začiatkom o 9.00, 11.00 a 13.00 hodine.
Kapacita každej dielne: 10 žiakov
Poplatok: 1€/žiaka/dielňu

V prípade záujmu a pre koordináciu aktivít ma kontaktujte mailom alebo telefonicky.
A. Kleinová,

kleinova [zavináč] gos [bodka] sk, 0905 919 431
Gemerské osvetové stredisko
Betliarska 8, 048 01 Rožňava

 

Metodický deň v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave

$
0
0
Metodický deň v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave

V Galérii Baníckeho múzea v Rožňave sa uskutočnil metodický deň regionálnej výchovy pre učiteľov prvého stupňa ZŠ Ul. pionierov 1 v Rožňave. Výuka regionálnej výchovy sa na školách stáva čoraz väčšou prioritou a preto medzi múzeom a školami, resp. pedagógmi, rastie aj záujem o tento typ spolupráce. Tentokrát sme pripravili pre pedagógov špeciálny program, ktorý sa viazal jednak na banícke tradície mesta, ako aj na tradície gemerského vidieckeho života. Tieto dva segmenty sú totiž vo výchove regionálneho povedomia viac než určujúce. Metodický deň pozostával z teoretickej a praktickej časti, ktoré pripravila a viedla múzejná pedagogička Gabriella Badin.

V teoretickej časti si účastníci metodického dňa mohli v podaní Gabriely Kolesárovej vypočuť prednášku s prezentáciou o kultovom obraze rožňavskej Metercie, ktorá popisuje detaily stredovekého baníckeho remesla a života v rožňavských baniach. Prednášku o košikárstve na Gemeri pripravil etnograf múzea Martin Kováč; v rámci nej sa pedagógovia oboznámili s históriu a súčasnosťou košikárstva.

S prednáškou o košikárstve úzko súvisela praktická časť metodického dňa. Tu si účastníci mohli pod vedením Alice Dobosovej prakticky vyskúšať pletenie z papiera. Vyrobili si svietnik a vyskúšali niekoľko foriem pletenia. Techniku potom môžu následne uplatniť na hodine regionálnej výchovy.

Metodický deň mal medzi pedagógmi dobrý ohlas. Ocenili odbornosť s praktickým zameraním, ktorá bola orientovaná na výuku malých školákov. Podujatie prispelo k užšej spolupráci medzi školou a múzeom.
Gabriella Badin

 


Gemerské historické organy si zaslúžia našu pozornosť - hlasujme za nich

$
0
0
Gemerské historické organy si zaslúžia našu pozornosť - hlasujme za nich

Nadácia VÚB opäť vyhlasuje hlasovaciu súťaž Poklady Slovenska. Prostredníctvom nej každoročne poukazuje na alarmujúci stav vzácnych kultúrnych pamiatok v našej krajine. Tentokrát sa zameriava na majestátne historické hudobné nástroje – organy.
Kráľ hudobných nástrojov
Organ má prívlastok aj „kráľ hudobných nástrojov“. Snúbia sa v ňom prvky umelecké s tými technickými a každý je jedinečný po zvukovej, výtvarnej aj konštrukčnej stránke. V našej krajine sa do dnešnej doby zachovalo veľké množstvo historických organov, čo nie je v Európe až také bežné.

„Dá sa povedať, že u nás máme organy aj v tej najmenšej dedinke, čo nie je pravidlom ani v mnohých krajinách západnej Európy. Sú to unikáty a mnohé boli najväčšími nástrojmi vo svojej dobe. Ich technicko-umelecký stav je však v drvivej väčšine zlý až kritický a ich obnova súčasnými dostupnými finančnými prostriedkami je problematická,“ hovorí vedecký pracovník z Ústavu hudobnej vedy SAV, organológ Mgr. Art. Andrej Štafura, PhD a dodáva: „Reštaurovanie organov je pritom v porovnaní s inými pamiatkami náročnejšie. Aj v tom zmysle, že obsahujú komplex materiálov ako drevo a kov a navyše je pri nich potrebné zohľadňovať ten najdôležitejší rozmer – samotný zvuk.“

V spolupráci s Ústavom hudobnej vedy SAV zaradila Nadácia VÚB tento rok do svojho súťažného programu Poklady Slovenska spolu deväť organov, ktoré nutne potrebujú obnovu.

Zahlasovať za pamiatku, ku ktorej máte najbližšie, môžete na stránke
www.nadaciavub.sk/poklady

jelsava organ 1kh organ titDočítate sa tu tiež bližšie informácie o histórii, unikátnych charakteristikách a aj o súčasnom stave každého organu. Aj vy máte opäť príležitosť svojím hlasom rozhodnúť, ktorý z deviatich pokladov Slovenska pomôže Nadácia VÚB zreštaurovať grantom vo výške 30 000 eur.

Pomôžte Gemeru rozoznieť srdcia jeho kostolov! Organ v kaplnke hradu Krásna Hôrka a organ v rímskokatolíckom kostole sv. Petra a Pavla v Jelšave predstavujú značné hodnoty po stránke zvukovej, technickej aj architektonicko-výtvarnej a zaslúžia si našu pozornosť.

KRÁSNA HÔRKA
organ krasnahorka 3Jeden z najväčších a veľmi pekných historických organových pozitívov z 18. storočia sa zachoval v barokovo-klasicistickej kaplnke hradu Krásna Hôrka. Vznikol po roku 1770 a umiestnili ho do kaplnky podľa nariadenia grófa Štefana III. Andrášiho. Mimoriadne zaujímavá akustika hradnej kaplnky dodáva 7-registrovému organovému pozitívu neobyčajný zvukový kolorit. Nástroj našťastie nezničil ani nedávny požiar na hrade Krásna Hôrka, avšak momentálne je silno znečistený a nutne potrebuje opravu. Okrem toho má nástroj rôzne technické nedostatky a problémy s intonáciou a ladením.

JELŠAVA
gemer organ jelsava2Romantický organ v rímskokatolíckom kostole sv. Petra a Pavla v Jelšave je najväčším zachovaným organom od Ferdinanda Komorníka. Z jeho dielne sa u nás zachovali len 3 z vyše 100 nástrojov. Tento 1-manuálový organ bol postavený v roku 1866. V súčasnosti je vo veľmi zlom technickom stave a len s veľkou toleranciou sa dá použiť aspoň na liturgické účely. Súčasťou jeho zvukovej výbavy boli aj registre Trompett bass 8´ a Cornett, ktoré však boli začiatkom 20. stor. odstránené, čo organ významne zvukovo ochudobnilo. Obnova nástroja a znovupostavenie registrov by výnimočne podtrhli nádhernú akustiku kostola.

Hlasovať môžete od 12. do 25. februára 2018.

Marta Mikitová

(Zdroj: https://www.nadaciavub.sk/novinky/pomozte-nam-rozozniet-srdcia-kostolov.html
www.nadaciavub.sk/poklady.)

 

Tvorivej dielne sa zúčastnilo takmer 40 žiakov, ktorí si mohli vyskúšať samotné tkanie

$
0
0
Tvorivej dielne sa zúčastnilo takmer 40 žiakov, ktorí si mohli vyskúšať samotné tkanie

„UČÍME SA TKAŤ“, to bol názov tvorivej dielne, ktorú pripravilo Gemersko-malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote pre žiakov Evanjelickej základnej školy Zlatice Oravcovej z Rimavskej Soboty v utorok 13. februára 2017. Tvorivej dielne sa zúčastnilo takmer 40 žiakov, ktorí si mohli vyskúšať samotné tkanie pod vedením Ľubomíry Žilkovej a Martina Felbabu z Kokavy nad Rimavicou. Žiaci si dielňu chválili a tkanie ich veľmi zaujalo. Tí, ktorí práve netkali si mohli upliesť náramky šťastia, tzv. cigánske tkaničky a švihadlá. Každý odchádzal spokojný a odniesol si okrem iného aj pekné momenty z tvorivej dielne.

Sme veľmi radi, že prostredníctvom nášho osvetového strediska sa pomaličky dostáva toto ľudové remeslo medzi verejnosť a teší sa jeho obľube. Veríme, že podobné tvorivé dielne budeme môcť uskutočňovať častejšie a záujem o ne bude rásť.

Magdaléna Kantorová

 

 

Významný cirkevný sviatok - Popolcová streda otvára kresťanom predveľkonočný čas pokánia a kajúcnosti

$
0
0
Významný cirkevný sviatok - Popolcová streda otvára kresťanom predveľkonočný čas pokánia a kajúcnosti

Dnešok nám prináša Popolcovú stredu a s ňou začiatok pôstu a tiež spomienku na svätého Valentína - patróna zaľúbených, snúbencov i mladomanželov. Mierumilovný a láskavý taliansky biskup chcel mladých mužov uchrániť od smrteľných rizík vojny a tajne, napriek cisárskemu zákazu ich sobášil s vyvolenými - ženáči totiž nemuseli narukovať. Zaplatil najvyššiu cenu, bol popravený sťatím. Dnešok je i štartom obávanej studenej valentínskej zimy. Práve okolo Valentína boli príšerné studené zimy  a v roku 1929 ako v Česku, tak i na Slovensku namerané historicky najnižšie teploty (Vígľaš - časť Pstruša -41,0 a České Budějovice - 42,2 stupňov Celzia) - bŕŕŕ.

Významný cirkevný sviatok - Popolcová streda otvára kresťanom predveľkonočný čas pokánia a kajúcnosti. Ako znak ho z popola bahniatok, posvätených počas vlaňajšej Kvetnej nedele, dávajú dnes v kostoloch katolícki kňazi na čelá veriacich. Stretnutie oboch udalostí so zakotvením v kresťanskej histórii prináša i množstvo pranostík. Popolcový termín prináša aj jednu naozaj ďalekosiahlu: Aké je počasie na Popolcovú stredu, také sa drží po celý rok. Iná tvrdí: Ak cez Popolcovú stredu vietor fúka - bude fúkať po celý pôst. Aby sme sa máčik zohriali, vľúdna česká pranostika zo 14.2. síce vraví: Svatý Valentínek - jara je tatínek, ibaže ďalšie, v pranostikách zakotvené skúsenosti predkov nesú doslova arktické prognózy, keď napr. uvádzajú: Na svätého Valentína mrzne i koleso mlyna. Valentín svätý rád mrazí päty. A z dažďov odvodená je aj urologická pranostika: Keď sa Valent doští - mráz ešte zatreští. Dnešok je už v znamení pôstnej prohibície a tabu mastnoty, obedom však predsa možno prilákať aj optimistickejšie prognózy. Ak si dnes dáme na tanier dlhé rezance či špagetky, budú dlhé aj byle žita či ľanu. A je i cestovinka, ktorá nám vraj môže milo ovplyvniť stav peňaženiek - papať treba pirohy - ale poriadne zaguľatené pôstnou plnkou - to sa má premietnuť aj do zaguľatenia našich peňaženiek.

Eva Bombová

 

Počas jarných prázdnin Gemersko-malohontské múzeum ponúka bohatý a hravý program

$
0
0
Počas jarných prázdnin Gemersko-malohontské múzeum ponúka bohatý a hravý program

Počas jarných prázdnin, 19. – 23. 2. 2018, Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote ponúka bohatý a hravý program pre deti, ich rodičov a starých rodičov. Pripravená je prehliadka troch výstav, v rámci ktorých môžu návštevníci využiť najrôznejšie aktivity plné zábavy i poučenia. Život dieťaťa v minulosti bol diametrálne odlišný od života dnešných detí. Ovplyvňovali ho vtedajšie rodinné a spoločenské podmienky, sociálna situácia a v neposlednom rade sled praktizovaných poverových predstáv. Ako detský svet fungoval v minulosti spoznáte na výstave „Dieťa a jeho svet“, kde okrem iného uvidíte najrôznejšie detské hračky, odev a i detský nábytok. A niektoré hračky si deti môžu aj vyskúšať.

Súčasťou výstavy sú hravé obrázky, ktoré je potrebné doplniť a vymaľovať. Pre staršie deti je v ponuke súťažný kvíz, ktorého odpovede ponúka textová časť výstavy.
So životom na piatich druhoch stromov – dub, vŕba, jabloň, lipa a jedľa, sa deti zoznámia na výstave „Žijem na strome a je mi dobre“. Prostredníctvom rôznych hravých prvkov spoznajú vzájomnú symbiózu vtákov, cicavcov, hmyzu a húb v ekosystéme stromu ako celku, ktorú človek bežne nevníma.

Na výstave „Barnabás Holló (1865 – 1917). Sochár z Gemera-Malohontu“ sa návštevníci môžu zabaviť formou netradičného pracovného listu tak, že sa vyberú po stopách života a tvorby tohto málo známeho, ale významného regionálneho sochára. V rámci Európy sa s ním spája mnoho miest a tieto treba objaviť.

Na záver návštevy múzea sa môžu návštevníci prejsť stálou vlastivednou expozíciou, kde stretnú nosorožca, vurona obrieho či múmiu egyptskej ženy.

Priestory piateho najstaršieho múzea na Slovensku (1882) budú počas jarných prázdniny otvorené od 8.00 do 16.00 hodiny. Návštevníkom odporúčame posledný vstup najneskôr o 15.00 hodine, aby sa stihli dostatočne vyhrať. Vstupné je 1 € pre deti a dôchodcov, 2 € pre dospelých, deti do 6 rokov a ZŤP majú vstup zdarma.
Mgr. Martina Oštrom Mareková

 

Úspech biatlonistov z Revúcej na Majstrovstvách Slovenska

$
0
0
Úspech biatlonistov z Revúcej na Majstrovstvách Slovenska

Kým celý svet počas uplynulého víkendu sledoval olympijský rýchlostný pretek v PyeongChangu 2018, kde najlepšie biatlonistky bojovali o ten najvzácnejší kov, v našom Národnom biatlonovom centre v Osrblí štartovali Majstrovstvá Slovenska s medzinárodnou účasťou. Naše malé mesto Revúca čoraz častejšie dokazuje, že má veľa športových talentov a v sobotňajšom rýchlostnom preteku Majstrovstiev Slovenska v biatlone dňa 10. 2. 2018 Revúcu reprezentovalo 12 pretekárov. Získali sme dve zlaté a jednu bronzovú medailu. Zlatá v kategórii dorasteniek 16 - 17 ročných skončila Ema Kapustová a stala sa Majsterkou Slovenska. V kategórii dorastencov 18 - 19 ročných skončil na 5. mieste Radovan Humeník

a stupne víťazov patrili Revúčanom reprezentujúcim Podbrezovú - Tomášovi Sklenárikovi (2. miesto), Lukášovi Ottingerovi (1. miesto). V kategórii žiakov 10 – 11 ročných svojim súperom nedal šancu a Majstrom Slovenska sa stal Markus Sklenárik. V tej istej kategórii o najlepšie umiestnenie bojovali aj Ján Levčák (4. miesto), Michal Biž (9. miesto), Martin Galovič (12. miesto). Bronz pre Revúcu čistou streľbou získala Veronika Šteczová v kategórii žiačok 12 - 13 ročných. Spolu s ňou sa snažili o najlepšie umiestnenie Alexandra Štempelová (7. miesto), Nina Natália Vavreková (14. miesto). Na peknom 9. mieste v kategórii žiakov 12 – 13 ročných spomedzi 25. štartujúcich pretekárov skončil Adrián Ottinger. V kategórii žiakov 14 – 15 ročných štartovali: Róbert Biž (11. miesto), Tomáš Kuchta (16. miesto). Revúca by určite vybojovala aj ďalšie cenné kovy, ale zdravotné problémy, resp. zranenie neumožnili štartovať biatlonistkám Tamare Molentovej a Lenke Repákovej, ktoré mali veľmi úspešný vstup do sezóny.

V nedeľňajšom vytrvalostnom preteku, ktorý sa konal 11. 2. 2018 sme obhájili 2 zlaté a 1 bronzovú medailu. V kategórii dorasteniek 16 – 17 ročných si vynikajúcou streľbou zlato vystrieľala Ema Kapustová, ktorá každým pretekom dokazuje svoju streleckú silu a bežeckú zdatnosť. Zlatú pozíciu, aj to že je najrýchlejším bežcom v kategórii žiakov 10 – 11 ročných, potvrdil Markus Sklenárik. O bronzovú radosť v tej istej kategórii sa postaral Ján Levčák. Vo vytrvalostnom preteku sa naši štartujúci biatlonisti umiestnili nasledovne: Veronika Šteczová (4. miesto), Radovan Humeník (6. miesto), Alexandra Štempelová, Adrián Ottinger, Róbert Biž (8. miesto), Michal Biž (10. miesto), Tomáš Kuchta (12. miesto), Martin Galovič (12. miesto), Nina Natália Vavreková (17. miesto).

Ďakujeme všetkým pretekárom za ich vytrvalosť, snahu a odhodlanie. Ďakujeme za to, že aj vďaka ich umiestneniam a láske k športu má naše mesto svoje čestné miesto medzi klubmi v Slovenskom zväze biatlonu.
KB Magnezit Revúca

 

Projektový týždeň v ZŠ Ivana Branislava Zocha sa opäť vydaril

$
0
0
Projektový týždeň v ZŠ Ivana Branislava Zocha sa opäť vydaril

Už tradične sa v ZŠ I. B. Zocha v Revúcej končí polrok školského roka netradičným vyučovaním. Vyučovanie pokračuje, avšak formou projektov. Žiaci nesedia v laviciach, nepíšu si poznámky, nie sú skúšaní. Vedomosti a zručnosti nadobúdajú iným spôsobom. V duchu zásad J. A. Komenského zapoja všetky svoje zmysly, aby sa zmocnili nových vedomostí. Témy pre jednotlivé ročníky sú rôzne: ovocie a zelenia, rodina, Revúca, Banskobystrický kraj, objavovanie sveta s objavovaním nových plodín dovezených do Európy, voda ako životodarná tekutina, fyzika a chémia v pokusoch. Deviataci už tradične mali najnáročnejšiu tému – cestovné kancelárie. Vytvorili sedem cestovných kancelárií.

Šesť krajín európskej únie a jedna krajina nového kontinentu Amerika sa postarali o zaujímavý vizuálny aj gurmánsky zážitok celej školy. Členovia cestovných kancelárií prezentovali svoje krajiny oblečením, typickým národným jedlom a prezentáciou. Ich usilovná práca vyústila predajom špecialít, ktoré si mohli zakúpiť všetci žiaci školy.
S radosťou môžeme skonštatovať, že projektový týždeň sa opäť vydaril a žiaci získali nové vedomosti a zručnosti a zároveň sa zabávali.
Mgr. Jaroslava Koňuchová

 

Sto rokov od prvého oficiálneho vyhlásenia slovenského jazyka ako vyučovacieho jazyka na Slovensku

$
0
0
Sto rokov od prvého oficiálneho vyhlásenia slovenského jazyka ako vyučovacieho jazyka na Slovensku

Mesto Revúca bolo dejiskom konferencie, ktorú zorganizovalo v dňoch 14. a 15. februára 2018 Metodicko-pedagogické centrum pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR a Ministerstva kultúry (MK) SR. Zúčastnilo sa jej takmer 170 účastníkov z celého Slovenska. Slovenský jazyk rezonoval v rôznych historických obdobiach. "Prostredníctvom slovenského jazyka sa dorozumievame, je naším komunikačným jazykom aj vyučovacím predmetom," povedala generálna riaditeľka Metodicko-pedagogického centra Kamila Jandzíková v úvode odbornej konferencie pod názvom Sto rokov od prvého oficiálneho vyhlásenia slovenského jazyka ako vyučovacieho jazyka na Slovensku.

Prvý deň konferencie patril odborným prednáškam, ktorých autormi boli renomovaní odborníci z jazykovednej oblasti. Vo svojich príspevkoch pripomenuli vývoj a postavenie slovenského jazyka v kontexte významných historických udalostí až po súčasnosť, priblížili medzivojnové obdobie v dejinách slovenského jazyka i dedičstvo 1. svetovej vojny v slovnej zásobe slovenčiny, postavenie slovenského jazyka v sústave vzdelávacích hodnôt súčasnosti a rozvoj jazykovej kultúry doma i v zahraničí.

Druhý deň konferencie bol zameraný na praktickú aplikáciu vybraných tém z vyučovania slovenského jazyka a literatúry v edukačnom procese. Realizoval sa v priestoroch Prvého slovenského literárneho gymnázia v Revúcej. V rámci diskusie učitelia ocenili odborný prínos konferencie a námety a inšpirácie na praktické využitie na hodinách slovenského jazyka a literatúry.

Konferencia mala nielen odborný, ale aj spoločenský charakter odrážajúci kultúrne dedičstvo gemerského regiónu.

Za MŠVVŠ SR sa na konferencii zúčastnil Igor Galus, riaditeľ odboru gymnázií a jazykových škôl, za MK SR Elena Kačalová, riaditeľka odboru štátneho jazyka, a partneri z Českej republiky, Maďarska a Poľska: Helena Plitzová, riaditeľka Národného inštitútu ďalšieho vzdelávania v Prahe, Edita Pečeňová, riaditeľka Slovenského gymnázia, základnej školy, materskej školy a kolégia v Békešskej Čabe, Ľudomír Molitoris, generálny tajomník Spolku Slovákov v Poľsku.

(Zdroj: školský servis.sk)

 


Modrá je dobrá, červená je ohnivá a zelená je jarná

$
0
0
Modrá je dobrá, červená je ohnivá a zelená je jarná

Modrá je dobrá, červená je ohnivá a zelená je jarná. Práve v znamení týchto farieb boli tri dni v Základnej škole J. A. Komenského. Sme radi, že naši akční učitelia aj žiaci pokračujú v aktivitách projektu Hrdá škola, ktorý je viac známy v Českej republike a je tam v ňom zapojených celý rad škôl. Postupne sa do aktivít projektu zapája v tomto školskom roku aj naša škola. Už máme za sebou Deň školy v novembri, Dobrý skutok v decembri a teraz pokračuje farebnými dňami – ktoré sme si trocha prispôsobili na naše podmienky. A tak, že sa utorok niesol v znamení modrej, streda červenej a končíme zeleným štvrtkom

- ako už prianím blížiacej sa jari. Pred sebou máme v marci Deň učiteľov, v apríli Deň Zeme, a v mesiaci jún nás čaká Deň hudby. Práve tieto aktivity menia stereotyp života na školách a učenie sa stáva oveľa zábavnejším. 

Sme hrdí na našu školu - Základnú školu J. A. Komenského v Revúcej.

 

Revúcki seniori na záver fašiangov s humorom a pri zábave pochovali basu

$
0
0
Revúcki seniori na záver fašiangov s humorom a pri zábave pochovali basu

Seniori zo ZO JDS v Revúcej už tradične na konci fašiangov poriadajú jeden zo svojich skvelých programov, ktorým je Pochovávanie basy. Tohto roku to bolo 13.2.2018 za spolu-účasti MsDK v Revúcej, kedy v priestoroch Alfa klubu MsDK privítali aj ďalších spoluobčanov mesta. Ako o tom informuje aj webová stránka spomínanej organizácie seniorov: seniori-revuca.estranky.sk všetkých účastníkov vítali pohárikom hriateho a "jednohubkou". Pre účastníkov pripravili občerstvenie - šišku a pohárik vína. Celé podujatie fotograficky zachytil aj neúnavný propagátor revúckych a iných podujatí pán Peter Poboček. Jeho fotografie vám v ďalšej časti pripájame.

Pochovávanie basy svojim vystúpením obohatil aj spevokol seniorov "Úsvit". Po takomto programe dobre pripravení účastníci tejto tradície využili ďalší čas na voľnú zábavu za doprovodu známeho Kročko bendu.

Na svoje si prišli aj tí, ktorí rátali s bohatou tombolou, ktorá tentokrát mala k dispozícii pre výhercov vyše 60 zaujímavých cien. Potom prišlo to, na čo sa všetci účastníci programu tešili. Pred polnocou dramatická skupina MsKS za spoluúčasti spevokolu "Úsvit" predviedli scénku pochovávania basy. Po scénke program podujatia bol ukončený.

Účastníci s podujatím vyslovili maximálnu spokojnosť a už sa tešia na  ďalšie aktivity v tomto meste.

MG (od)

 

Záujem seniorov Rakovnice o členstvo v ZO JDS naďalej vzrastá - konštatovali na hodnotiacej schôdzi

$
0
0
Záujem seniorov Rakovnice o členstvo v ZO JDS naďalej vzrastá - konštatovali na hodnotiacej schôdzi

Od predsedu ZO Jednoty dôchodcov na Slovensku z Rakovnice Mgr. Ladislava Fabiána nám prišiel e-mail, v ktorom približuje rokovanie rakovnických dôchodcov na hodnotiacej členskej schôdzi. Pre jeho zaujímavosť vám ho stránka Maj Gemer prevzala v plnom znení, aj s fotografiami Dr. Jozefa Saba, CSc. "Len nedávno sme v kruhu svojich blízkych – rodiny a priateľov – privítali Nový rok 2018. Býva zvykom, že sa v tých chvíľach ohliadame späť a prehodnocujeme prežité, avšak na druhej strane už plánujeme všeličo nové do budúcnosti. Tento všeobecný spoločenský model zhodnocovania uplynulých aktivít a tvorby nových plánov má v činnosti našej ZO JDS pravidelne formu hodnotiacich členských schôdzí. Ich obdobie práve prichádza.

Máme za sebou náročný, ale veľmi úspešný rok. Chceme vysloviť náš obdiv a veľké poďakovanie predsedom a všetkým funkcionárom ZO JDS, revízorom a hospodárom.

V správe za hodnotiace obdobie 2015-2017 predseda ZO pripomenul vznik JDS v obci, ktorá začala dňa 28.1.2000. Na ustanovujúcej schôdzi bolo 27 členov, dnes má naša ZO 85 členov. Zhodnotil podiel výbornej spolupráce so starostom, obecným zastupiteľstvom a R-4. Úlohy a ciele boli splnené, schválil sa plán činnosti na rok 2018. Vysoko bola zhodnotená činnosť OO JDS hospodárky p. Hutníkovej a revízorky p. Oľgy Leštákovej. Odovzdané boli Ďakovné listy z príležitosti významného životného jubilea pani Blahútovej, pani Krištofičovej, pani Agnese Molnárovej, pani Zuzane Hencelovej, pánovi Gonosovi, pánovi Vladimírovi Kóňovi a pánovi Jánovi Kóňovi.

Bol udelený aj Ďakovný list za kultúrny program na doterajších podujatiach a to vedúcej ZPOZ-u pani Margite Leštákovej a za organizovanie športových podujatí Ing. Viliamovi Koltášovi.

Treba pripomenúť, že naša ZO má v trvalej opatere tri pomníky a miestny park, ktoré každoročne udržuje a skrášľuje.

V správe mandátovej komisie sa konštatovalo: počet členov ZO 85, prítomných na HČS, 68 čo robí 80% HČS je uznášaniaschopná.

Nasledovne bol zvolený funkcionársky aktív na 4 ročné obdobie v zložení: predseda Mgr. Fábian, hospodár pani Hutníková, tajomník pani Lindáková, členovia Ing. Lorko a čestný predseda pán Bradáč, revízna komisia v zložení: predseda Oľga Leštáková, Želmíra Hencelová a Ing. Viliam Koltáš.

Na HČS prijali účasť za OO JDS Rožňava JUDr. Ján Klobušník, Ján Gallo, ktorí vo svojom vystúpení v krátkosti zhodnotili činnosť JDS, úspechy dosiahnuté v prospech všetkých dôchodcov a čo chystáme.

Z hostí sa za ZO Rudná zúčastnila pani Tokárová a ZO Rožňavské Bystré pán Ing. Barna. Všetci konštatovali, že sa nám spolupráca darí a porozprávali o pripravovaných podujatiach a cieľoch na r. 2018.

Za obec Rakovnica bol prítomný starosta obce Ľuboš Lešták a poslanci OcÚ Ing. M. Genčiová, Mgr. Uhrinová, Ing. Genči a p. Doboš. Starosta obce poďakoval seniorom za činnosť, prisľúbil naďalej aktívnu spoluprácu. Pani Ing. Genčiová vo svojich úprimných slovách poďakovala seniorskej organizácii za jej činnosť, za úspechy a ďakuje, že sa mohli aspoň dielom poslancov pripojiť k našej činnosti. Od poslankyne zazneli aj povzbudivé slová, keď povedala: "Verím, že budete pokračovať tak, že v blízkej budúcnosti budeme môcť byť aj my členmi skvele fungujúceho hnutie a pokračovať v napĺňaní Vášho poslania." 

Predseda ZO poďakoval všetkým za vysokú účasť, za hodnotné diskusné príspevky, zaželal veľa zdravia a elánu do ďalšej činnosti."

Text. LF
Foto: Dr. Sabo

 

Druhý ročník súťaže „Moja trieda varí lepšie ako tvoja“ máme úspešne za sebou

$
0
0
Druhý ročník súťaže „Moja trieda varí lepšie ako tvoja“ máme úspešne za sebou

Po minuloročnom úspešnom prvom ročníku súťaže „Moja trieda varí lepšie ako tvoja“ sme sa súťaž v Základnej škole Muránska Dlhá Lúka rozhodli zorganizovať opäť. Radila som sa s tretiakmi, a tí boli všetkými desiatimi za. Financie sme zohnali veľmi rýchlo, termín bol tiež pomerne jednoduchou záležitosťou a získanie podpory ostatných kolegov a žiakov školy tiež.
V čom teda spočívala naša súťaž o varení? Zástupcovia každej z piatich tried si vylosovali deň a druh jedla, ktoré budú spoločne pripravovať. Na výber mali cestoviny, zeleninové, mäsové a sladké jedlo a pre labužníkov dezert. Prváci si vylosovali sladké, druháci zeleninové, štvrtáci mäsové jedlo.

Najmenší nulťáci mali „šťastnú ruku“ na cestoviny a pre tretiakov ostal dezert. Každá trieda mala k dispozícii 10 eur, všetko potrebné vybavenie a tri dni na premyslenie, čo budú pripravovať. V ďalšej fáze si žiaci s pani učiteľkou vytvorili zoznam ingrediencií, predpokladaný finančný rozpočet a časový harmonogram. Povolené boli presuny v rozpočte, presuny v dňoch súvisiace s inými plánovanými aktivitami, zaúradovala aj chrípka, a tiež mali k dispozícii malé technické úpravy.

Všetci žiaci boli neuveriteľne disciplinovaní, čakali na svoj deň, viac-menej úspešne tajili pred inými triedami svoje recepty a tajné prísady, pomáhali podľa svojich možností a schopností. Každá z čiastkových úloh ich niečo nové naučila. Praktické, ale aj teoretické vedomosti využiteľné v ďalšom živote. Objektívne hodnotili nielen svoje výkony a výsledné produkty, ale aj prácu súperov. Nebolo to jednoduché, každý chcel vyhrať. A aj preto sme vopred dohodli posledné pravidlo, že súčasťou súťaže bude aj hodnotenie vizuálnej stránky žiakmi spriatelenej základnej školy v Novákoch.

Výsledky ich hodnotenia zatiaľ nemáme. Všetky triedne jedlá boli nami ohodnotené desiatimi bodmi. Každé z nich bolo iné, každé inak náročné, jedno sladké, iné slané, každé vydarené. Presne také, aké malo byť. Rozpočet sme neprekročili, naopak, ušetrili sme jedno euro a 97 centov. Všetko jedlo sa zjedlo, vznikol minimálny odpad, ten biologický poputoval miestnym kozám, ostatný tam, kam patrí.

Dnes už môžem skonštatovať, že druhý ročník súťaže „Moja trieda varí lepšie ako tvoja“ máme úspešne za sebou. Zapekané rezance s makom a džemom, zapekaná špargľa v syrovo – slaninovom obale, plnená fašírka so zemiakmi a zeleninovou oblohou, špagety s duseným mletým mäsom so syrom a popraženou slaninkou a čokoládovo – kokosové mufiny boli vynikajúce. Časovo nenáročné, pomerne lacné a zvládnuteľné našimi žiakmi. Práve im patrí moje prvé ďakujem. Druhé, nemenej podstatné, mojim kolegyniam a pánovi riaditeľovi, a to posledné našej priateľke, ktorá celý projekt finančne podporila.

Monika Podolinská

 

Novými úlohami napĺňame odkaz odboja

$
0
0
Novými úlohami napĺňame odkaz odboja

Tradične dňa 25.01. sa schádzajú občania Revúcej na Námestí slobody, aby si pripomenuli oslobodenie mesta spod fašistickej okupácie. Aj toho roku sme sa stretli aby sme si zároveň zhodnotili výsledky práce našej ZO SZPB gen. Viesta. Pri pamätníku osloboditeľov sa v tento deň zhromaždilo asi 200 občanov mesta, v hojnom zastúpení mládež z miestnych škôl, aby si pripomenuli januárový deň, kedy do nášho mesta priniesli vojská Červenej a Rumunskej armády dlho očakávanú vytúženú slobodu.

Po úvodnej básni a hymne si prítomní vypočuli príhovor primátorky mesta pani Evy Cireňovej, ktorým pripomenula historické udalosti, keď do mesta vstupovali osloboditeľské vojská.

Sloboda bola vykúpená krvou hrdinov, na ktorých nikdy nemôžeme zabudnúť. Mená Ján Brocko, či gen. Rudolf Viest sú mená, ktoré pozná celá vlasť. Vojna spôsobila značné materiálne škody a napísala množstvo krvavých príbehov, ktoré je potrebné získavať, dokumentovať, zachovávať a odovzdávať ich mladej generácii.

Po príhovore si obete vojny uctili položením vencov k pamätníku osloboditeľov poslanci banskobystrického samosprávneho kraja p. Július Buchta, Milan Kolesár, prednosta okresného úradu v Revúcej p. Peter Balogh, primátorka mesta p. Eva Cireňová a predseda ZO SZPB gen. Viesta p. Ján Kochan.
ra oslobod DSCF0716 2

Po ukončení spomienkovej slávnosti sa členovia ZO SZPB odobrali hodnotiť minuloročnú prácu do MsKS. Správu o činnosti predniesol predseda ZO SZPB p. Ján Kochan. Vyzdvihol v nej najmä oblasť starostlivosť o rozširovania členskej základne, ktorú sme v roku 2017 rozšírili o 36 nových členov. Ďalej pozitívne hodnotil spoluprácu so školami, Mestským úradom, OO SNS a JDS.
V diskusii zazneli podnetné návrhy, ktorými sa bude výbor zaoberať. Na záver sme si pripomenuli členov ZO SZPB, ktorí od nás navždy odišli.

Text a foto: Štefan Haviar

 

Viewing all 4377 articles
Browse latest View live