Quantcast
Channel: Spravodajstvo z horného a stredného Gemera
Viewing all 4377 articles
Browse latest View live

Mikulášsky darček pre mamičky z Rožňavy: Nemocnica otvorila novú pôrodnicu

$
0
0
Mikulášsky darček pre mamičky z Rožňavy: Nemocnica otvorila novú pôrodnicu

Tradičné pôrodné sály nahradili komfortné pôrodné izby hotelového štandardu. Takto sa zmenila pôrodnica v nemocnici Svet zdravia Rožňava, ktorá prešla tento rok zásadnou prestavbou a dostala prívlastok pôrodnica novej generácie. Slávnostne ju otvorili v stredu 6. decembra 2017 a nechýbal pri tom ani Mikuláš.
„Vďaka novému konceptu, ktorý sme v nemocnici prestavbou zaviedli, získajú mamičky maximálny komfort i súkromie.

V novej pôrodnici ich bude čakať prostredie, ktoré je niekde na polceste medzi domovom a nemocnicou, čo prispeje k bezproblémovému priebehu pôrodu,“ hovorí riaditeľ nemocnice Svet zdravia Rožňava MUDr. Dušan Suchý.

Pôrod v súkromných izbách

Nové pôrodné izby si prišla pozrieť aj 31 ročná prvorodička Erika, ktorá v rožňavskej nemocnici privedie v januári na svet dvoch chlapčekov   dvojičky.Pôrody budú po novom prebiehať v nových moderných priestoroch – v troch priestranných a nadštandardne vybavených pôrodných izbách. Tam budúce mamičky strávia približne osem až desať hodín, čiže celý pôrod od prvej pôrodnej až po záverečnú popôrodnú fázu. Dosiaľ prvá pôrodná doba prebiehala v čakacích izbách a tie následné v pôrodných sálach či 

pôrodných boxoch. 

Novým štandardom je dizajnový hotelový interiér, moderné polohovateľné pôrodné lôžko, detská postieľka, samostatné sociálne zariadenie so sprchou, televízia či rozkladacie kreslo pre sprevádzajúcu osobu. „Na pôrodnej izbe môžu mať budúce mamičky po celý čas pri sebe blízkeho človeka, ktorý im bude poskytovať nepretržitú podporu. To dosiaľ nebolo vždy možné, napríklad keď prebiehalo veľa pôrodov v jednom čase,“ vysvetľuje primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia MUDr. Igor Seres.
Vytvoriť pre mamičky príjemnejšiu atmosféru pomôže aj audio systém s upokojujúcou hudbou a inhalačná zmes medicínskych plynov im pomôže zmierniť bolesti počas pôrodu. 

Nové pôrodné izby si prišla pozrieť aj 31-ročná prvorodička Erika, ktorá v rožňavskej nemocnici privedie v januári na svet dvoch chlapčekov - dvojičky. Na obrázku vpravo hore.

 

 Pôrodnica prešla tento rok zásadnou prestavbou a dostala prívlastok pôrodnica novej generácie. Dnes ju slávnotne otvorili prestrihnutím pásky.   Slávnostne otvoriť novú pôrodnicu dnes prišiel aj Mikuláš.     Na pôrodnej izbe môžu mať budúce mamičky po celý čas pri sebe blízkeho človeka hovorí primár gynekologicko pôrodníckeho oddelenia MUDr   Na šestonedelí pacienti nájdu štyri jednolôžkové nadštandardné izby s kompletným vybavením.     Prvé mamičky už majú svôj pôrod na nových pôrodných izbách za sebou. Všetky ocenili vysoký komfort aj súkromie.   Pôrody budú po novom prebiehať v troch priestranných a nadštandardne vybavených pôrodných izbách. 
Pôrodnica prešla tento rok zásadnou prestavbou a dostala prívlastok pôrodnica novej generácie. Dnes ju slávnotne otvorili prestrihnutím pásky.  

Slávnostne otvoriť novú pôrodnicu dnes prišiel aj Mikuláš.

  Na pôrodnej izbe môžu mať budúce mamičky po celý čas pri sebe blízkeho človeka, hovorí primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia MUDr. Igor Seres    Na šestonedelí pacienti nájdu štyri jednolôžkové nadštandardné izby s kompletným vybavením    Prvé mamičky už majú svôj pôrod na nových pôrodných izbách za sebou. Všetky ocenili vysoký komfort aj súkromie    Pôrody budú po novom prebiehať v troch priestranných a nadštandardne vybavených pôrodných izbách

Všetci na jednom mieste

Zuzana (34) z Vlachova nedávno porodila v novej pôrodnici svoje prvé dieťa   Emku. Hovorí, že je to jej najkrajší vianočný darček.Nová pôrodnica je súčasťou rozsiahlejšej rekonštrukcie, ktorou počas minulých dvoch rokov prešiel aj gynekologický úsek. Všetky časti oddelenia sa tak scentralizovali na jedno miesto.
„Z toho vyplýva mnoho výhod. Lepšie tak napríklad dokážeme využiť naše personálne, priestorové či prístrojové kapacity. Všetky priestory oddelenia sú ľahko dostupné a lekári i personál tiež môžu vzájomne spolupracovať, čo prinesie vyššiu kvalitu zdravotnej starostlivosti,“ podotýka primár. Súčasťou gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia je aj odborná ambulancia, neonatológia a šestonedelie.
Spolu s kompletnou stavebnou rekonštrukciou získalo oddelenie aj nové medicínske vybavenie a mobiliár. Okrem pôrodných lôžok, zákrokových lámp či nábytku pribudli na neonatologickom úseku napríklad nové výhrevné lôžka pre novorodencov, fotoliečba, monitory dychu a monitory vitálnych funkcií či novorodenecké postieľky. Na šestonedelí zas pacienti nájdu štyri jednolôžkové nadštandardné izby s kompletným vybavením. Celkové náklady sa vyšplhali na takmer 400-tisíc eur.

Zuzana (34) z Vlachova nedávno porodila v novej pôrodnici svoje prvé dieťa - Emku. Hovorí, že je to jej najkrajší vianočný darček. Na obrázku vľavo hore.

 

 Mamičky v rožňavskej nemocnici mali možnosť obliecť v dnešný deň svojich novorodencov do mikulášskych periniek.   Pôrody budú v rožňavskej nemocnici prebiehať v nových moderných priestoroch – v troch priestranných a nadštandardne vybavených pôrodných izbách.
  Niektoré mamičky v rožňavskej nemocnici dnes obliekli svojich novorodencov do mikulášskych periniek, aby si urobili nádhernú fotografiu.    Tradičné pôrodné sály nahradili komfortné pôrodné izby hotelového štandardu.     V pôrodných izbách strávia budúce mamičky približne osem až desať hodín, čiže celý pôrod od prvej pôrodnej  až po záverečnú popôrodnú fázu.   Mamičky v rožňavskej nemocnici mali možnosť obliecť v dnešný deň svojich novorodencov do mikulášskych periniek a urobiť si nádhernú fotografiu. 
 Mamičky v rožňavskej nemocnici mali možnosť obliecť v dnešný deň svojich novorodencov do mikulášskych periniek a urobiť si nádhernú fotografiu    Pôrody budú po novom prebiehať v troch priestranných a nadštandardne vybavených pôrodných izbách    Niektoré mamičky v rožňavskej nemocnici dnes obliekli svojich novorodencov do mikulášskych periniek, aby si urobili nádhernú fotografiu    Tradičné pôrodné sály nahradili komfortné pôrodné izby hotelového štandardu    V pôrodných izbách strávia budúce mamičky približne osem až desať hodín, čiže celý pôrod od prvej pôrodnej až po záverečnú popôrodnú fázu    Mamičky v rožňavskej nemocnici mali možnosť obliecť v dnešný deň svojich novorodencov do mikulášskych periniek a urobiť si nádhernú fotografiu

Rožňavská nemocnica je po Humennom a Michalovciach v poradí treťou v Sieti zdravia, ktorá predstavila koncept pôrodnice novej generácie. Ročne sa v nej uskutoční okolo 600 pôrodov. Ambíciou nemocnice je po prestavbe počty pôrodov zvýšiť. Kľúčové fakty o rožňavskej pôrodnici novej generácie:

  • celý pôrod bude prebiehať v troch komfortných pôrodných izbách hotelového štandardu, ktoré poskytnú rodičkám maximálne súkromie
  • prevádzka nových pôrodných izieb bola spustená začiatkom decembra
  • celé gynekologicko-pôrodnícke oddelenie vrátane ambulantnej časti, neonatológie a šestonedelia je centralizované na jednom mieste
  • spoločné pracovisko má aj personál, ktorý môže vzájomne spolupracovať
  • v pôrodnici pracuje päť odborných lekárov, desať pôrodných asistentiek, päť sestier a tri sanitárky
  • rožňavská nemocnica je treťou v sieti Svet zdravia s pôrodnicou novej generácie.

Príhovor primára MUDr. Igora Seresa

 

Tomáš Kráľ

 

 


Vláda SR na výjazdovom rokovaní v Revúcej mala výhrady, že z regionálneho príspevku pre najmenej rozvinuté okresy sa financujú aj projekty, ktoré nevytvoria pracovné miesta

$
0
0
Vláda SR na výjazdovom rokovaní v Revúcej mala výhrady, že z regionálneho príspevku pre najmenej rozvinuté okresy sa financujú aj projekty, ktoré nevytvoria pracovné miesta

Vláda Slovenskej republiky výjazdové 81. rokovanie vlády SR uskutočnilo 6. decembra 2017  v Mestskom dome kultúry v Revúcej, ktorej program mal pre celý náš región dôležitý význam. Na zasadnutie boli prizvaní aj:Eva Cireňová, primátorka mesta Revúca, Július Buchta, zástupca primátorky mesta Revúca, Peter Balogh, prednosta Okresného úradu Revúca, Milan Kolesár, primátor mesta Jelšava, Anna Szögedi, primátorka mesta Tornaľa, Ladislav Nagy, prednosta Mestského úradu Tornaľa, Július Laššan, starosta obce Mokrá Lúka, Rudolf Bauer,

OZ CESCI-Carpathia Košice, Anton Marcinčin, splnomocnenec vlády SR pre podporu najmenej rozvinutých okresov, Ján Lunter, predseda VÚC Banská Bystrica, Štefan Chudoba, člen expertnej skupiny splnomocnenca vlády SR pre podporu najmenej rozvinutých okresov a Ábel Ravasz, splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity.

Vláda SR po roku opäť zasadla v Revúcej, aby zhodnotila plnenie akčného plánu pre tento región, ktorý bol schválený v septembri 2016. Podľa akčného plánu sa do roku 2020 vytvorí v regióne 1100 pracovných miest a naakumulujú sa prostriedky vo výške približne 61 miliónov eur, ktoré sú z rôznych zdrojov - európske fondy, štátny rozpočet, súkromne zdroje a finančné prostriedky zo samospráv. V septembri 2016 vyčlenila vláda zo štátneho rozpočtu regionálny príspevok vo výške 3,8 milióna eur, ale dynamika čerpania týchto prostriedkov podľa premiéra nie je uspokojivá. „V roku 2016 bolo vyčlenených 500 tisíc eur, ale vyplatený bol príspevok len vo výške 394 tisíc eur. V roku 2017 sa vyčlenilo 760 tisíc eur a vyplatených bolo len 194 tisíc eur.“ Predseda vlády, preto požiadal samosprávy, aby lepšie spolupracovali s úradom vlády a splnomocnencom pre najmenej rozvinuté regióny a spoločne vytvorili také projekty, ktoré budú spĺňať všetky náležitosti a následne môžu byť aj prefinancované.

Robert Fico vyjadril výhrady k tomu, že z regionálneho príspevku sa financujú aj projekty, ktoré nevytvoria pracovné miesta. „Ak si raz povieme, že tu chceme vytvoriť 1100 pracovných miest, tak nie je správne, ak ideme financovať z tohto príspevku projekty, ktoré túto pridanú hodnotu jednoducho nemajú. Tieto projekty musia byť kvalitné a musia viesť priamo k vytvoreniu pracovných miest. Inak ideme úplne mimo toho, čo bolo účelom zákona o podpore najmenej rozvinutých okresov,“ zdôraznil predseda vlády. Premiér zároveň ponúkol samosprávam aj riešenie pri financovaní projektov, ktoré nevytvárajú priamo pracovné miesta. „Padlo jasné politické rozhodnutie, že na každom takomto výjazdovom rokovaní vlády ešte preinvestujeme osobitný milión eur, tak ako sme to robili v minulosti pri výjazdových rokovaniach vlády. Zafinancujeme projekty, ktoré regióny potrebujú, ale nevedú k vytvoreniu pracovných miest.“ Pre okres Revúca je táto suma 1 045 000 eur.

Vláda SR plánuje zorganizovať výjazdové zasadnutia vo všetkých okresoch, ktoré spadajú pod zákon o najmenej rozvinutých regiónoch a v každom okrese urobí inventúru o dosiahnutých výsledkoch. „Nechcem sa vzdať tejto metódy práce a preto v roku 2018 nás budete vidieť vo všetkých zostávajúcich 14 okresoch,“ dodal predseda vlády Robert Fico.

Zdroj: http://www.vlada.gov.sk

Spracoval: MG od

 

 

Večer pod lampou v Základnej škole Jana Amosa Komenského v Revúcej

$
0
0
Večer pod lampou v Základnej škole Jana Amosa Komenského v Revúcej

Keď sme oslovili našich piatakov s nápadom, či by sa chceli zúčastniť večerného čítania v našej školskej čitárni, boli sme trochu sklamaní. Prečo? Z nízkeho počtu záujemcov. Neodradilo nás to a vo štvrtok 30. novembra sme sa tešili na všetkých, ktorým ešte stále má čo povedať pekná kniha. Pred 17. hodinou sa začali schádzať naši čitatelia. Veľmi nás teší, že neprišli sami, ale spolu s mladšími či staršími súrodencami, rodičmi. Niektorí si „pod pazuchou“ doniesli svoje knihy, ktoré práve doma čítajú, alebo tie, ktoré by chceli odporučiť svojim kamarátom.

My sme si pre všetkých pripravili malé občerstvenie v podobe voňavého ovocia a sladkých či slaných maškŕt, samozrejme nechýbal ani teplý čaj. Čítanie pod lampou sa mohlo začať. V príjemnej atmosfére, pri svetle sviečok sme sa postupne všetci rozrozprávali... O tom, ako si vyberáme knihu na čítanie, aký žáner najradšej čítame. Veľmi nás teší, že bez trémy a ostychu si pod lampu sadli aj naši hostia – Pavla Kmecová, naša bývalá žiačka a skvelá recitátorka, pani Gombárová a pán Kotlarčík. Boli by sme čítali asi aj do polnoci, ale pred nami bol piatok, a tak hoci s nevôľou, museli sme príjemné prostredie našej čitárne opustiť. Už teraz vieme, že ak si takéto večerné čítanie ešte zopakujeme, tak určite v piatok. Pred odchodom sme počúvali iba samé chvály, za všetky iba táto jedna veta: „Tým, ktorí neprišli, to môžem iba odporučiť, a ak sa večerné čítanie zopakuje, určite prídem!“
Ešte raz ďakujeme všetkým, ktorí prijali naše pozvanie a strávili s nami nádherné predvianočné chvíle.
Mgr. Viera Suchá, Mgr. Ingrida Šavlíková

 

Výstava „Dieťa a jeho svet“ predstaví život dieťaťa v tradičnom dedinskom a z časti aj v mestskom prostredí nášho regiónu

$
0
0
Výstava „Dieťa a jeho svet“ predstaví život dieťaťa v tradičnom dedinskom a z časti aj v mestskom prostredí nášho regiónu

Vernisáž výstavy „Dieťa a jeho svet“, ktorá predstaví život dieťaťa v tradičnom dedinskom a z časti aj v mestskom prostredí regiónu Gemer-Malohont sa uskutoční 13. decembra 2017 o 15.00 hod. v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote. Prostredníctvom fotografií a zbierkových predmetov z fondov etnológia, história a archeológia bude prezentované obdobie narodenia, krstu, predškolský a školský vek, detský odev, nábytok a v neposlednom rade aj hračky a hry. Výstava potrvá do 30. apríla 2018.

Život dieťaťa v minulosti bol diametrálne odlišný od života dnešných detí. Ovplyvňovali ho vtedajšie rodinné a spoločenské podmienky, sociálna situácia a v neposlednom rade sled praktizovaných poverových predstáv.

Množstvo zvykov a obradov sa viazalo už k narodeniu dieťaťa, no mnohými sa žena riadila už počas tehotenstva. Išlo najmä o obdobie, keď už bolo tehotenstvo zjavné, keďže dovtedy sa nezvyklo zverejňovať ani v rodine. Správanie ženy počas tehotenstva, prípadne jej nálady, mohli ovplyvniť povahové vlastnosti dieťaťa. Žena nemala byť smutná, lebo by jej dieťa plakávalo, jedlá, ktoré si obľúbila malo mať rado aj dieťa. Keďže v minulosti prevládala túžba mať prvorodené dieťa syna, existovalo množstvo magických úkonov zabezpečujúcich, prípadne predpovedajúcich pohlavie dieťaťa.

Po narodení dieťaťa sa okolo postele rodičky vešali tzv. kútne plachty, ktoré ju oddelili od ostatného priestoru. Malo to význam nielen praktický – kedysi bývali všetci v jednej izbe, ale aj magický. Počas obdobia „šestonedelia“ bola žena považovaná za nečistú, mohla ohroziť svoje okolie, ale zároveň bola aj s dieťaťom vystavená pôsobeniu škodlivých síl. Bolo to obdobie znamenajúce pre ženu viaceré obmedzenia, ktoré končili až po „vácke“ , teda cirkevnom očistnom obrade.

Dôležitým medzníkom v živote dieťaťa bol cirkevný krst, pri ktorom zohrávala dôležitú úlohu krstná matka prinášajúca dieťaťu odev (väčšinou čepček, šatku a košieľku), potraviny i peňažný dar. V minulosti sa krst konal čo najskôr po narodení dieťaťa, nie však v stredu a piatok, keďže tieto dni boli považované za nešťastné. I v Gemeri-Malohonte bola známa formulka hovorená po príchode z krstu: „Chvála Pánu Bohu, vzali sme pohana, doniesli sme kresťana“.

Pre detstvo v minulosti bolo typické skoré zapájanie detí do prác okolo domácnosti. Už 4 – 5 ročné deti pomáhali pri zametaní dvora, pasení husí, zbere ovocia..., pričom postupne sa náročnosť zverených úloh zvyšovala, kedy v školskom veku dievčatá zaúčala matka a chlapcov otec. Vo veku 12 – 15 rokov dievčatá ovládali všetky dôležité ženské práce, ako pečenie chleba, varenie, pranie, šitie, sadenie, okopávanie, chlapci ťažšie práce na poli a v lese. Dôležitú úlohu pri výchove zohrávalo autoritatívne postavenie rodičov vo vzťahu k deťom a používanie fyzických trestov.
Mgr. Ľudmila Pulišová
(etnologička GMM)

 

Gemerskú kvapku krvi v Tornali podporilo 35 dobrovoľných darcov - Jozef Pinzík daroval krv už po 106-krát

$
0
0
Gemerskú kvapku krvi v Tornali podporilo 35 dobrovoľných darcov - Jozef Pinzík daroval krv už po 106-krát

Miestny Klub darcov krvi v Tornali spolu so Základnou organizáciou protifašistických bojovníkov, vedením DdaSS a NTS SR vysunutým pracoviskom v Banskej Bystrici, už po dvanástykrát zorganizovali „Gemerskú kvapku slobody“  pri príležitosti 73. výročia oslobodenia mesta vojakmi 2. Ukrajinského frontu Červenej armády a v jej začlenení aj vojakmi 4. rumunskej armády. 

Darovať krv prišlo celkom 40 darcov, z ktorých po vyšetrení darovalo krv 35, z toho bolo 12 žien. Z 35 darcov krv darovalo po prvýkrát celkom 7 prvodarcov (Miroslav Barinka z Hrachova-Svetlej, Lena Máteová z Tornale, Beata Ondrejsíková z Lenky, Michaela Mlináriková z Rimavskej Soboty).

Stalo sa už tradíciou, že koncom roka prídu aj prvodarcovia - maturanti tamojšieho gymnázia, ktorí už dovŕšili 18 rokov veku. Tento raz boli traja (Csaba Límar z Tornale, BálintKalas z Vyšných Valíc a Patrik Sajkó z Aboviec). Okrem nich darovali opakovane krv traja študenti tohto gymnázia. 

Ďalšími darcami boli: Jaroslav Pinzík z Tornale (daroval krv už po 106 krát), Miroslav Kochan, Matej Škvarka z Hrachova, Martin Gombos, Štefan Jánkošík, Ján Budaj, Attila Cselényi, Patrícia Almaiová z Gemera, Bianka Andrejšíková, Marian Habovčík, Róbert Lenkey z Lenky, Pavol Galko z Držkoviec, Martin Spodniak, Štefan Kóšik z Aboviec, Ľudovít Samko z Hucína, Gergely Pál z Tácht, István Róbert Országh z Vlkyne, Daniel Fedák z Čičaroviec, Lukás Foltán zo Včeliniec, Tibor Volggyi, Peter Gál, Bernadeta Mlinariková, Róbert Gál z Rimavskej Soboty, Alžbeta Pupalová, Silvia Pusztaiová, Peter Nociarik, Mária Jakubovská, Monika Huslík, Milena Demeterová, Zuzana Ujpálová, Gábor Oros, Beata Simonová, Eva Kvetková a Erika Dobiasová z Tornale.

Za perfektné organizačné zvládnutie akcie treba poďakovať vedeniu DDASS v Tornali, Ing.Štefanovi Juhászovi z Chanavy, Jozefovi Legátovi z Tornale a Marianovi Habovčíkovi z Lenky a samozrejme v mene bezmenných pacientov, ktorým darovaná krv prispeje k záchrane života, či obnove zdravia všetkým, ktorí boli ochotní najvzácnejšiu tekutinu krv bezplatne darovať.
JUDr. Jozef Pupala

 

Predstavujeme víťazov fotografickej súťaže Malohont mojimi očami

$
0
0
Rozprávková chalúpka v Horných Zahoranoch

Do konca novembra 2017 ste mohli odovzdať svoj hlas ľubovoľnému počtu zo 142 fotografií v súťaži Malohont mojimi očami. Na základe tohto hlasovania si verejnosť vybrala víťazov v jednotlivých kategóriách, ktorých vám dnes radi predstavujeme. Do súťaže sa zapojilo celkovo 36 fotografov nielen z obcí MAS MALOHONT, ale aj z miest ako Rimavská Sobota, Tisovec, Poltár, Tornaľa, Brezno, Banská Bystrica či Praha. Najmladší súťažiaci má 15 rokov a najstarší 75 rokov. 

Zo 199 fotografií bolo 57 vyradených kvôli nesplneniu podmienok súťaže, pričom najčastejším dôvodom bola nedostatočná veľkosť, nedodržanie maximálneho počtu a miesta zhotovenia fotografií. Podmienky fotosúťaže si môžete pozrieť TU.
Zvyšných 142 fotografií postúpilo do hlasovania verejnosti. Najviac z nich súťažilo v kategórii Prírodné krásy (65), potom nasledovali kategórie Ľudia a život (34), Kultúrne dedičstvo (22) a kategória Naše obce (21). O víťazoch v jednotlivých kategóriách rozhodne okrem verejnosti aj hodnotiaca komisia.

Kategória č. 1 Prírodné krásy:
hra Ranná rosa 1

Ranná rosa - autorka fotografie: Adriana Morongová
Víťazná fotografia získala 120 hlasov, čo je 5,71 % zo všetkých hlasov, ktoré boli odovzdané v tejto kategórii (2 103). Podrobné výsledky hlasovania si môžete pozrieť TU.

 

Kategória č. 2 Kultúrne dedičstvo:
hra Lazy Utekáč 1

Lazy Utekáč - autorka fotografie: Michaela Tiralová
Víťazná fotografia získala 105 zo 639 hlasov, čo predstavuje 16,43 % zo všetkých hlasov odovzdaných v tejto kategórii. Podrobné výsledky hlasovania si môžete pozrieť TU.

Kategória č. 3 Ľudia a život:
hra Prvý bozk

 

Prvý bozk - autorka fotografie: Petra Rapčanová
Víťazná fotografia získala 145 hlasov, čo je 12,06 % zo všetkých hlasov, ktoré boli odovzdané v tejto kategórii (1 202). Podrobné výsledky hlasovania si môžete pozrieť TU.

 Kategória č. 4 Naše obce:

hra Rozprávková chalúpka v Horných Zahoranoch 1

Rozprávková chalúpka v Horných Zahoranoch - autorka fotografie: Michaela Tiralová
Víťazná fotografia získala 138 zo 798 hlasov, čo predstavuje 17,29 % zo všetkých hlasov odovzdaných v tejto kategórii. Podrobné výsledky hlasovania si môžete pozrieť TU.

 

Ďakujeme všetkým, ktorí sa do hlasovania zapojili. Víťazi verejného hlasovania budú ocenení spolu s víťazmi jednotlivých kategórií fotosúťaže na výstave fotografií, ktorá sa bude konať v januári 2018 v sídle MAS MALOHONT v Hrachove.
Pozn.: Pôvodne plánované vyhodnotenie v decembri tohto roka bolo z organizačných a pracovných dôvodov zrušené.
Ing. Miroslava Vargová

 

Vianočné obdobie sa spája s rôznymi magickými úkonmi

$
0
0
Vianočné obdobie sa spája s rôznymi magickými úkonmi

Vianočné obdobie sa spája s rôznymi magickými úkonmi. Keďže už sme prekonali Katarínu, Martina a Ondreja, pozrime sa na ďalšie zvyky späté s nasledujúcimi dňami. Deti už túžobne odrátavajú hodiny do sv. Mikuláša. Absencia zmienok v starších prameňoch potvrdzuje výpovede najstarších obyvateľov, podľa ktorých 6. decembra deň sv. Mikuláša prebiehal bez povšimnutia. Tesne pred prvou svetovou vojnou sa začal ujímať zvyk, že sa jeden z mužských členov rodiny pristrojí za Mikuláša a obdaruje deti jablkami, orechmi a inými dobrotami.

Zásluhou učiteľov sa obdarovanie detí vžilo aj na dedinách. Najvýznamnejším a aj najobávanejším dňom predvianočného obdobia bola Lucia 13. decembra. Ako aj v iných obciach Slovenska, tak aj v gemerských, platil zákaz šiť, prať a priasť. Priadky sa neschádzali, a preto to staršie dievky využili na spoločnú zábavu. Dievky zhotovili pre mládencov pierka z rozmarínu, stužiek. Odniesli mládencovej mame na tanieri, tá na oplátku dala mäso, múku a peniaze, za ktoré kúpili dievčatá pálenku, napiekli či navarili. Spoločne hodovali, spievali, tancovali a zabávali sa. Podobne sa zabávali v Muránskej Zdychave. Luciová noc mala byť priaznivá pre rôzne magické úkony. Dievčatá hádzali večer do okien ľanové a konopné semeno, aby tieto rastliny vyrástli vysoko. Čarovania a porobenia sa všade báli. V Revúcej šťuchali sliepky ohreblom, aby dobre niesli. Noc na Luciu bola spätá so strigôňskymi čarami. V Revúcej sa hovorilo, že ak krave zabudnú dať v noci cesnak, striga na nej odletí do Budína. Ráno bola krava odviazaná a nemala mlieko. K pomôckam, ktoré mali pomôcť spoznať strigy, patril luciový stolček, pálenie triesok, odkladaných od Lucie do Štedrého večera, zatĺkanie klinca. Ráno 26. decembra na Štefana dlho pred svitaním zobudili malých chlapcov a posielali ich k susedom a príbuzným. Chlapci oznámili, že prišli polaziť, zato im v dome dali odmenu. img201Vianoce boli chápané ako prelomové dni výročného cyklu, keď noci dosiahli najväčšiu dĺžku a postupne sa skracovali v prospech svetla. Tma aktualizovala démonov, zomrelých, umocňovala pôsobivosť čarodejných úkonov. Na jednej strane sa ľudia snažili pred nimi chrániť, na druhej využiť ich pre svoje zámery. Na Štedrý deň sa rovnako ako zaopatreniu dobytka, venovala veľká pozornosť úprave stola. Prikryl sa bielym obrusom, nohy stola obtočili reťazou, aby sa rodina držala vedno, obradným pečivom bol okrúhly chlieb. Na pôstny Štedrý večer sa zapálilo svetlo až keď vyšla prvá hviezda. Božie narodenie alebo prvý sviatok vianočný bol chápaný ako počiatok nového výročného cyklu, s čím boli spojené obchôdzky mládencov. Všeobecne platila zásada, že do svitania musí byť dobytok nakŕmený a napojený, pričom aj ten, ktorý ho išiel zaopatriť musel byť sýty, aby zvieratá cez rok netrpeli hladom a smädom. Dopoludnie bolo vyhradené návšteve kostola. Na Štefana 26. decembra bola večer Štefanská zábava, ktorú v Muránskej Zdychave volali Burza, inde muzika. Na Jána 27. decembra sa už mohli zmiesť odrobinky zo stola, pozametať izba a vyniesť smeti. Všetko čo súviselo s Vianocami malo posvätný a magický charakter. Omrvinky sa odkladali na liečenie, alebo ich zaniesli do chlieva. Smeti vysypali pod ovocné stromy. Na nasledujúci deň tzv. Mladenky sa nepriadlo, pretože by sliepky neniesli. Ak pršalo, bola to predzvesť častých chorôb. Večera na Silvestra 31. decembra bola rovnaká ako na Štedrý deň. No nebola sprevádzaná obyčajovými úkonmi a nemala obradný charakter. Miestami sa mládež stretávala v kúdelných izbách a krátila si čas hrami, alebo tancom. Na Nový rok, ako aj na deň Božieho narodenia platil pre ženy zákaz vstupu do cudzieho príbytku. Blíži sa 13. december, a preto dievčatá nezabudnite na lístočky s menami budúcich frajerov, či manželov, možno sa Vám toto veštenie splní. Prajem Vám krásne a pokojné sviatky.
Mgr. Petra Oravcová

 

Predvianočná večera v dlholúckej škole

$
0
0
Predvianočná večera v dlholúckej škole

Aká je najlepšia kapustnica? Rómska či nerómska? Ako chutí gója? Ako trávia obyčajné, všedné dni ľudia v osade, aké sú ich bežné starosti? Aké sú naše Vianoce, čo nás spája a čo rozdeľuje? Veľa otázok na úvod, no my sme na ne hľadali a našli odpovede počas našej tradično – netradičnej rómsko – nerómskej predvianočnej večere. Maximálne multikultúrnej, ľudskej aj temperamentnej.

Vlani sme to skúsili prvýkrát, v stredu 6. decembra 2017 sme to skúsili opäť. Podarilo sa. Tretiaci všetko vymysleli, spoločne sme doladili detaily, pozvali priateľov, našich hostí, zvolili menu. Vedeli sme, že program musí byť akčný a zaujímavý pre všetky vekové kategórie. Pre najmenších súrodencov, ktorým sme pripravili detský kútik. Pre rodičov, ktorých sme zapojili do všetkých tvorivých aktivít – varenie kapustnice, pečenie vianočného pečiva, výroby góje a vianočných ozdôb. Pre spolužiakov tvorivé dielne. Pre hostí z Bratislavy sme tu boli ako inšpirácia, my sme učili ich a oni nás. Boli to celé hodiny rozhovorov o tom ako žijeme, ako to zvládame, ale aj nezvládame.

Už tradične sa nám darí na všetky naše veľké podujatia pozvať veľmi zaujímavých hostí, našich priateľov. Tým prvým bol Jakub Kratochvíl, dokumentarista a editor portálu Jablko.sk. Pozná našu školu, našu prácu, počas toho večera nás spoznal aj osobne. Rovnako ako náš ďalší hosť Ján Orlovský, riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti. Lebo my „Sme otvorení“ a tento titul nám dávnejšie udelila práve táto nadácia. Ďalšou vzácnou návštevou boli zástupcovia Aliancie Fair – play, Pavol Lacko a Martin Neupauer. Boli všade, pozorovali, počúvali, vnímali, rozprávali sa, pracovali, hrali sa..., boli jednými z nás. Posledným, no nemenej vzácnym hosťom, bol pán Ján Lunter, nový predseda Banskobystrického samosprávneho kraja. Dokonca sa na chvíľu pri nás zastavil aj pán Ábel Ravasz, splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity. Ani jeden z nich neprišiel s prázdnymi rukami. Priniesli a zanechali nám kus seba, odnášali si veľký kus nás.

Rómsko – nerómska kapustnica bola fantastická, chutila všetkým. Tradičné rómske gója tiež, mali sme skvelú kuchárku. Vidieť celý postup ich prípravy bolo pre všetkých zážitok, pozitívny. Tí, čo vedia o čom hovorím, mi dajú určite za pravdu. Okrem mnohých tých našich plánov, aby sa všetko vydarilo, aby sa každý do niečoho zapojil, niečo nové sa naučil, aby všetkým chutilo, sme mysleli na jedno. Nech naše stretnutie prispeje k vzájomnému spoznaniu sa a k obohateniu života toho druhého. Podarilo sa.
Monika Podolinská

 


Revúcki fotografi vystavujú svoje práce

$
0
0
Revúcki fotografi vystavujú svoje práce

Mestské kultúrne stredisko zorganizovalo výstavu revúckych fotografov, ktorej vernisáž sa uskutoční 8.12.2017 o 18:00 hodine v priestoroch výstavnej sály MsDK Revúca. Umelecké práce fotografov spríjemňujú zároveň sviatočné obdobie pred i po Vianociach v tomto okresnom meste. Výstava bude prístupná každý pracovný deň od 7:30 do 18:00 až do 2.2.2018. Svojimi prácami sa na Revúckej fotografii predstavujú títo fotografi:

Beáta Beláková, Maroš Detko, Alena Geršičová, Milan Geršič, Filip Hrebenda, Ivan Hudec, Miki Kuchta, Zuzana Hudak Kvačkaj, Dušan Petro, Peter Poboček, Ján Poliak, Dušan Sekerka. Aktuálne obrázky z otvorenia výstavy nám poskytol Peter Poboček.

 MG od

 

Testovali šamorínsku trať vybranú na Majstrovstvá Európy v krose

$
0
0
Testovali šamorínsku trať vybranú na Majstrovstvá Európy v krose

Na sobotu 9. decembra 2017 určite tak skoro nezabudneme. Družstvo zmiešanej štafety Základnej školy J. A. Komenského v Revúcej v zložení Nina Natália Vavreková, Lucia Ďurišková, Martin Siman a Milan Smolko sa zúčastnilo celoslovenského finále v Detskom cezpoľnom behu v Šamoríne v úžasnom športovom areáli X-bionic® sphere po postupe v krajskom kole.

Do finále postúpilo 24 štafiet z celého Slovenka. Podmienky boli veľmi drsné, silný nárazový vietor a zima potrápili všetkých súťažiacich. Bežalo sa 4 x 1500 m, čiže trať, ktorú 10. decembra podstúpili aj športovci z celej Európy na Majstrovstvách Európy v krose. Všetci bežci museli zdolať prekážky v podobe kmeňov stromov, vodnú priekopu, výbehy do kopca a zbehy i beh po piesku. Naša štafeta skončiIa na 13. mieste a i keď sme nezopakovali bronzový úspech zo šamorínskej Detskej P - S - K-y v júni tohto roka, sme hrdí na našich športovcov, ktorí sa tento rok prebojovali už do tretej celoslovenskej súťaži v rámci projektu Detská atletika.  
Ďakujeme našim športovcom a ich trénerom za úspešnú reprezentáciu atletického klubu, Základnej školy J. A. Komenského a nášho mesta Revúca v roku 2017. Prajeme im veľa športových úspechov aj v roku 2018.

 

Celoslovenským finále v Detskom cezpoľnom behu testovali šamorínsku trať určenú na Majstrovstvá Európy dospelých v krose

$
0
0
Celoslovenským finále v Detskom cezpoľnom behu testovali šamorínsku trať určenú na Majstrovstvá Európy dospelých v krose

Na sobotu 9. decembra 2017 určite tak skoro nezabudneme. Družstvo zmiešanej štafety Základnej školy J. A. Komenského v Revúcej v zložení Nina Natália Vavreková, Lucia Ďurišková, Martin Siman a Milan Smolko sa zúčastnilo celoslovenského finále v Detskom cezpoľnom behu v Šamoríne v úžasnom športovom areáli X-bionic® sphere po postupe v krajskom kole.

Do finále postúpilo 24 štafiet z celého Slovenka. Podmienky boli veľmi drsné, silný nárazový vietor a zima potrápili všetkých súťažiacich. Bežalo sa 4 x 1500 m, čiže trať, ktorú 10. decembra podstúpili aj športovci z celej Európy na Majstrovstvách Európy v krose. Všetci bežci museli zdolať prekážky v podobe kmeňov stromov, vodnú priekopu, výbehy do kopca a zbehy i beh po piesku. Naša štafeta skončiIa na 13. mieste a i keď sme nezopakovali bronzový úspech zo šamorínskej Detskej P - S - K-y v júni tohto roka, sme hrdí na našich športovcov, ktorí sa tento rok prebojovali už do tretej celoslovenskej súťaži v rámci projektu Detská atletika.  
Ďakujeme našim športovcom a ich trénerom za úspešnú reprezentáciu atletického klubu, Základnej školy J. A. Komenského a nášho mesta Revúca v roku 2017. Prajeme im veľa športových úspechov aj v roku 2018.

 

Na koncerte Advent s Jírovci v Revúcej sa predstavil spevácky zbor z Litovle v Čechách

$
0
0
Na koncerte Advent s Jírovci v Revúcej sa predstavil spevácky zbor z Litovle v Čechách

Advent s Jírovci, taký mal názov koncert speváckeho zboru z, ktorý sa uskutočnil v rímskokatolíckom kostole sv. Vavrinca v Revúcej 9. decembra 2014 vo večerných hodinách. Koncert pripravilo Mesto Revúca, Mestské kultúrne stredisko a Rímskokatolícka cirkev, farnosť Revúca. Na koncerte sa predstavil spevácky zbor z Litovle v Čechách niekoľkými vstupmi s viacerými adventnými skladbami. Publikum si vypočulo tieto skladby: Andělové, andělové - stará česká koleda, upravil Zdeněk Šimůnek;

Vojtěch Jírovec (1763 - 1850) Missa brevis in G - Kyrie, Sanctus – Benedictus; Jan Valušek (1984), Venite adoremus Dominum Radostně zpívejme Pánu (2016)* středověké vánoční nápěvy v úpravě pro sóla a sbor; Zoltan Kodaly (1882 - 1967) Veni Emmanuel (úprava středověkého chorálu); Jan Valušek Variace na vánoční píseň Den přeslavný (2015)* pro sóla a sbor na text K. H. Rovenského (1644 - 1718); Josef Antonín Seeling (1710 - 1756) - Spi Ježíšku milý - pastorella; Jan Evangelista Zelinka (1856 – 1935) - Svatá noc; Pojďte pastýři k Betlému recitativo e aria pastorella; Aj, dnes v Betlémě - moravská koleda, upravil Zdeněk Šimůnek; Čas radosti veselosti (Jiří Třanovský – Cantus Catholici 1655); Keď ta jasná hvězda - slovenská koleda; A holiday jazz duo (arr. Michele Weir) I'll Be Home for Christmas (Walter Kent) Let it Snow! (Jule Styne).

Na webstránke jirovci.webnode.cz sa o tomto speváckom súbore píše: "Príležitostné združenie Jírovci na konci školského roku 2016/2017 oslávilo siedmé narodeniny. Vznikli sme ako satiricko-ironické teleso, spievajúce samo pre seba a pre radosť, pretože spievanie nás baví.  Na repertoári sme mali skôr ľudové piesne (Ach synku, Komáři se ženili), ovšem i s klavírnym doprovodom. Po čase nám to nestačilo a začali sme spolupracovať s PS Palora, s ktorým vystupujeme dodnes, ale venujeme sa i vlastným koncertom. 

S programom "Jírovci zpívají Jírovce", kde vzdávame hold Vojtěchovi Jírovcovi a jeho temer 200 rokov zabudnutej omši, sme vystupovali v Litovli, Olomouci, Velké Bystřici, Horce nad Moravou, Bohuslavicích , Drahanovicích či Náměšti na Hané. 

V roku 2014 sme so spriatelenými zbormi z Braslavi a Zbýšova spievali pri oslavách 25. Výročia svätorečnenia Anežky Českej v katedrále sv. Víta na Pražskom hrade a na Hradčanskom námestí. 

K piatemu výročiu sme si ako darček udelili svetovú premieru Mexicke omše od autora Jana Valušku, ktorá už zaznela v Litovli, Velké Bystrici, Horce na Moravou a veríme, že zaznie i v ďalších mestách. 

V roku 2016 sme sa zamerali na adventné a vianočné koncerty, ktoré boli plné nových autorských skladieb Jana Valuška." (Preklad: MG od)

MG od
Fotografie a video: Peter Poboček

 

V Evanjelickom kostole v Rochovciach sa uskutočnil šestnásty ročník programu Vianočné pastorále

$
0
0
V Evanjelickom kostole v Rochovciach sa uskutočnil šestnásty ročník programu Vianočné pastorále

V sobotu 9.12.2017 v Evanjelickom kostole v Rochovciach sa uskutočnil už 16-ty ročník vianočného programu Vianočné pastorále, v ktorom na Štítnickej doline sa pravidelne striedajú obce a cirkevné zbory ECAV a preberajú štafetu pre organizovanie tohto programu. Tohtoročné boli výborné, znova príjemní ľudia, bratia a sestry v Pánovi, ktorí si pripravili piesne a skladby, ktorými spievali na slávu a chválu mena Pánovho. Tento rok si moderátorka programu Nikoleta Tomesová pozvala aj hosťa Ing. Ivana Nemčoka, s ktorým zaspievali dve skladby, ktoré dali bodku za celým programom.

Po ukončení všetci boli pozvaní na bohaté občerstvenie, za ktoré ďakujeme organizátorovi a to Obci Rochovce, osobne Ing. Stanislavovi Levrincovi, starostovi obce s manželkou, a poslancom Obecného zastupiteľstva v Rochovciach, občanom obce, ktorí sa podieľali na príprave pohostenia. Spoločne sme si zaspievali a v družnej debate porozprávali a spomínali na krásne aj sviatočné chvíle, a tešili sa na obdobie Vianoc, ktoré nás čakajú. Ďakujeme. Tešíme sa už teraz na budúcoročné Vianočné pastorále.

(Poznámka MG: Spoluorganizátormi podujatia boli: Obec Rochovce, Mikroregión Štítnická dolina, Cirkevný zbor ECAV Rochovce a Gemerské osvetové stredisko v Rožňave.)

 Text a foto: Mgr. Michal Terrai

VIDEO: Vianočné pastorále v Rochovciach

 

Decembrovým medailónom predstavia osobnosť Gemera - fotografa, filmára, dokumentaristu Petra Pobočeka

$
0
0
Decembrovým medailónom predstavia osobnosť Gemera - fotografa, filmára, dokumentaristu Petra Pobočeka

Gemerské osvetové stredisko (GOS) v poslednom tohtoročnom medailóne 15. decembra 2017 o 17-tej hodine predstaví osobnosť Gemera - fotografa, filmára, dokumentaristu Petra Pobočeka. Amatérsky filmár, ktorý pochádza a žije v Revúcej, kde s filmovou tvorbou začínal v 70-tych rokoch vo filmovom klube Revúčan a patrí k zakladajúcim členom filmového klubu Gemerfilm v Rožňave.

rv gos medailon osobnosti decemberPrvý fotoaparát mal na zvitkový film 6x6 už v roku 1972. Stále ho však lákali pohyblivé obrázky. V tom čase bolo možné filmovať len v rámci organizovaných klubov, natáčalo sa na 8 a 16 mm celuloid, točili sa dokumenty, reportáže a hrané filmy. Po príchode a dostupnosti videoformátu bežnému spotrebiteľovi v roku 1991 si kúpil vlastnú videokameru a začal filmovať svoje prvé krátke rodinné dielka. Prvý film, ktorý prihlásil na súťažnú prehliadku bol z dovolenky v Chorvátsku a získal 3. cenu. Námety pre svoju ďalšiu tvorbu čerpal z Revúcej, jej okolia a krásneho Gemera. Pravidelne sa zúčastňoval celoslovenskej súťaže amatérskej filmovej tvorby Cineama, jeho filmy boli prezentované v Českej republike, Nemecku, Slovinsku, Rusku, Rakúsku, v Japonsku a na Malte.

„Ukážky z filmov ako Majster Juraj, Šivetická tradícia, Leto na konci sveta, Pieseň o zámku Muránskom, Čaro Muránskej planiny, Rok na planine, Majster Gigac, ktoré boli ocenené na viacerých domácich aj medzinárodných súťažných prehliadkach uvedieme v rámci programu, kde sa aj dozviete viac o ich autorovi," pozýva Anežka Kleinová, manažérka kultúry GOS. Svojimi filmami reprezentoval Slovensko na svetových festivaloch UNICA, napr. Cesta životom v roku 2003 v Luxemburgu, Norik muránsky v roku 2013 v Rakúskom Fieberbrune. Ako hovorí Peter Poboček: „V dnešnej dobe má kameru ktokoľvek, ale napriek tomu skutočných filmárov je málo, takže dúfam, že nekomerčný film celkom nezanikne."

„V roku 2014 získal aj vo svojej rodnej Revúcej ocenenie za dlhoročnú a úspešnú reprezentáciu regiónu vo filmovej tvorbe, pri príležitosti životného jubilea sa ho rozhodlo oceniť aj Národné osvetové centrum a naša organizácia chce Petrovi Pobočekovi týmto programom tiež vzdať hold," uzatvára riaditeľka GOS Helena Novotná.
Realizáciu podujatia finančne podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
Vstup je voľný, srdečne pozývame.

A. Kleinová

 

Zocháči opäť kódovali v rámci celosvetovej akcie

$
0
0
Zocháči opäť kódovali v rámci celosvetovej akcie

Hodina kódu je celosvetový projekt, ktorý sa koná každoročne v prvý decembrový týždeň počas týždňa vzdelávania a informatiky. Podporujú ho desiatky známych osobností, napríklad Bill Gates, Mark Zuckenberg, či Barac Obama. Na Slovensku je garantom tejto aktivity Microsoft Slovakia. Projektu sa zúčastňujú desiatky miliónov študentov z viac ako 180 krajín celého sveta.

Hodina kódu netrvá len počas týždňa informatiky. Žiaci (vrátane tých našich) robia rôzne aktivity tejto organizácie spojené s programovaním počas celého školského roka a odhaľujú tak tajomstvá programovaních cyklov, vetvenia, procedúr v zaujímavých aktivitách, samozrejme to všetko hravou a pre nich zaujímavou formou.

Žiaci ZŠ IB Zocha v Revúcej sa s radosťou zapojili do tejto celosvetovej aktivity už po druhýkrát. Keďže Hodina kódu ponúka veľké množstvo aktivít, stále máme z čoho vyberať a pripraviť tak žiakom vždy nové a nové výzvy na prekonávanie prekážok. Tí menší začínajú programovaním formou spájaní „puzzle blokov“ intuitívnych príkazov, starší sa už musia popasovať s príkazmi JavaScriptu.

Výučba informatiky rozvíja logiku, tvorivosť, či riešenie problémových úloh. Ak s ňou žiaci začnú dostatočne včas, získajú základy pre úspech v akejkoľvek profesnej dráhe 21. storočia.

Mgr. Andrea Tokárová,
učiteľka informatiky

 


Spomienky posledného rožňavského Žida Tibora Ehrenfelda spojené s premietaním filmu Obchod na korze

$
0
0
Tibor Ehrenfeld

Nedávno vydalo Gemerské osvetové stredisko (GOS) publikáciu „Az utolsó túlélő” (Posledný pozostalý), ktorá obsahuje spomienky posledného rožňavského Žida Tibora Ehrenfelda. Poukazuje na ľudský osud, ktorý nesie v sebe všetky krutosti 40-tych rokov 20. storočia. Zároveň dokumentuje, ako sa život rodiny pána Ehrenfelda pod vplyvom mocenskej politiky daného obdobia zmenil, a ako medzitým stále sa stupňujúce napätie narušilo atmosféru pokojného mestečka. „Naozaj sa cítim byť šťasná, že som mohla poznať takého výnimočného človeka, ako je Tibor Ehrenfeld,

rv Posledny pozostaly Obchod na Korzektorý mi počas našich dvojročných systematických stretnutí porozprával o najťažšom období svojho života - jednom období, ktoré ovplyvnilo veľa židovských rodín,” uvádza autorka Tímea Jakabová. „Ani termín vydania publikácie nie je náhodný, nakoľko v tomto roku oslavuje Tibor Ehrenfeld svoje 90-te narodeniny," dodáva riaditeľka GOS Helena Novotná, „touto publikáciou chceme vzdať poctu všetkým židovským spoluobčanom, ktorí sa v akejkoľvek podobe stali obeťami fašistického režimu.”

Publikáciu odprezentujeme 14. decembra 2017 o 19.00 v Dome tradičnej kultúry Gemera (Betliarska 8, Rožňava) a súčasťou programu bude aj premietanie prvého a jediného slovenského Oscarového filmu Obchod na korze, ktorý prinášame v obnovenej premiére. Pôvodný film z roku 1965 je digitálne upravený, má zreštaurovaný obraz aj zvuk, preto si môžeme túto zlatú klasiku vychutnať v novom šate. Nielen téma filmu je spoločná s publikáciou, ale aj obdobie, osudy ľudí a ďalšie súvislosti ho spájajú s Rožňavou. Pôvodne sa mal tento film natáčať v Rožňave, kde jeden z jeho autorov - scenárista a režisér - Ján Kádár prežil svoje detstvo. Počas vojny bol rovnako pre svoj židovský pôvod väznený. Na jeho pamiatku je na pričelí budovy, v ktorej v Rožňave býval, umiestnená pamätná tabuľa.

Publikácia vyšla v maďarskom jazyku vďaka finančnej podpore Úradu vlády SR z programu Kultúra národnostných menšín 2017, v budúcnosti plánujeme aj preklad do slovenčiny.
Vstup na podujatie je voľný, srdečne pozývame.

A. Kleinová

 

 

Folklórne Vianoce 2017 pohladili duše a rozohriali srdiečka divákov v Revúcej

$
0
0
Folklórne Vianoce 2017 pohladili duše a rozohriali srdiečka divákov v Revúcej

Milovníci folklóru a folklórnych tradícií si určite prišli na svoje v stredu 13. decembra 2017 na vianočnom vystúpení folklórneho súboru Lykovec a Lykovček v Revúcej. Na pódiu MsDK sa vystriedali všetky generácie súboristov, počnúc škôlkarmi až po seniorov, aby vo vyše hodinovom pásme hovoreného slova, spevu a tanca priblížili divákom typické a možno už aj zabudnuté zvyky a tradície nášho regiónu, spojené so sviatkami radosti a hojnosti.

Vianočné vinše, koledy, gemerské, ale aj horehronské tance sprevádzali príchod dlhoočakávaného „SVETLA“, symbolu lásky a pokoja, ktoré pohladilo duše a rozohrialo srdiečka všetkých prítomných divákov.
Alenka Kvetková
Foto: Peter Poboček

 

Seniori ZO JDS Revúcka Lehota už pri "vianočnom" stole

$
0
0
Seniori ZO JDS Revúcka Lehota už pri

Po krásnych predvianočných akciach, akými bol príchod Mikuláša a neopísatelné vystúpenie súboru QIRIN z Revúcej sa členovia ZO JDS v Revúckej Lehote zišli v pondelok 11.12 2017 vo velkej sále kultúrneho domu, aby spoločne strávili jedno predvianočné popoludnie.

Pri rozsvietenom stromčeku, peknej vianočnej výzdobe a hrejivých slovách tých, ktorí stretnutie pozdravili, sa mnohí vracali mysľou do svojich detských liet. Nechýbalo bohaté občerstvenie, ktoré s láskou pripravili členky výboru ZO zo sponzorstva darcov. Každy člen bol tiež obdarovaný balíčkom sladkostí od ObÚ. Takmer všetci sa zapojili do vzájomného sa obdarovania "darčekom" pre neznámeho priateľa, ktoré sa uskutočnilo už 2. rok.
Po družne prežitom popoludní tak všetci odchádzali domov spokojní.
Text: M. Mladšia
Foto: O. Belica, I. Bosý

 

Posolstvo rodičov - pekné detstvo je dar, ktorý posielame ďalej

$
0
0
Posolstvo rodičov - pekné detstvo je dar, ktorý posielame ďalej

Každoročne sa v Základnej škole J. A. Komenského v Revúcej realizuje týždeň, kedy sa niektorí naši rodičia môžu stať učiteľmi. Aj tohto roku niekoľko dní pred Vianocami tomu nebolo inak. Učiteľov školy vystriedali rodičia. Snažili sa dať našim deťom to, čo im učitelia dať nemôžu, resp. nevedia. A ako to prebiehalo v jednotlivých triedach ?

1. A :
Pán Jakub Beľák deťom priblížil zaujímavý hudobný nástroj - cimbal. Porozprával im o jeho pôvode, z akých častí sa skladá, malí hudobníci mali možnosť si ho aj vyskúšať a samozrejme im zahral rôzne hudobné žánre. Bolo naozaj veselo, pretože sme si aj zatancovali a zaspievali. Pani Olinka Hižnayová s deťmi vyrobila krásne vianočne ozdoby a magnetky z modelovacej hmoty s rôznymi povrchovými úpravami. Pani Zuzka Almáši priblížila deťom skupinovú arteterapiu, čo je špeciálny druh terapie, ktorý sa zameriava na rozvoj tvorivých schopností, citového vývinu a medziľudských vzťahov. Deti pracovali v skupine a tak sme mali možnosť sledovať ich zanietenosť, spoluprácu, organizáciu. Pomocou hry, tvorby akcie si deti nenásilnou formou dokážu vyrozprávať svoje príbehy. Bolo to veľmi zaujímavé vidieť malé osobnosti a užitočné pre všetkých zúčastnených.

1. C :
Pani Štepáneková si pre žiakov triedy pripravila snímky kostí a vysvetlila im ako funguje röntgen. V utorok na prvouku prišla pani Evka Huťanová, ktorá si pripravila tému nového učiva - Hmat. Taktiež prišla aj na výtvarnú výchovu, kde sme spoločne vyrábali darčeky. V stredu nás navštívil pán Lamper, ktorý si pripravil mnoho zaujímavosti ako sa vyrábajú a pália tehly. Vo štvrtok nám do triedy zavítal vojak - pán Melicher, ktorý ich naučil vojenské pokyny, pozdrav a pochodovať. Počas týchto dní sme mali v triede príjemnú atmosféru, zážitkové učenie a veľa nových poznatkov.

2. A :
Poďakovanie patrí pani Gombárovej, ktorá navštívila triedu v pondelok a ukázala krásu neživej prírody - vlastnú zbierku vzácnych kameňov. Obdivovali sme horniny a minerály, medzi ktorými nechýbalo ani mačacie zlato. V utorok sme sa tešili z návštevy pani Balagovej, s ktorou sme si vyrobili netradičný adventný kalendár prianí a ozdobili chutné medovníčky zaujímavým spôsobom... najprv poleva na medovníček, potom na jazýček. Zasnežený štvrtok k nám privial spolu s vločkami aj pani Šavlíkovú. Spolu s ňou k nám opäť zavítala predvianočná nálada a každý žiak si zhotovil veselú vianočnú guľu. Neskôr sme nimi spoločne ozdobili vianočný stromček. V prvý decembrový deň sme si mysleli, že k nám už zavítal Mikuláš. Rodičia Šimonka Mišanka spolu s jeho sestričkou Ninkou sa vzorne pripravili a potešili všetky šikovné ruky. Spolu s nimi sme vyrobili nádherných anjelikov, veselé stromčeky a pretože sú milovníci prírody, zhotovili sme nádherné búdky pre vtáčikov. Vtáčiky v okolí našej školy sa tak budú môcť tešiť na Mikuláša /slnečnicové semienka/.

Samozrejme, že to neboli jediné triedy, ktoré rodičia navštívili. Žiaci sa stretli s rodičmi aj v 4. A triede, kde pán Lipták ukázal žiakom svet našich nenahraditeľných včiel. Nechýbali ani v 5. A či v 4. B triede.
Ďakujeme našim rodičom, za prekrásne strávené chvíle v tomto predvianočnom období.

 

Nová prezentácia poľnej šachtovej pece

$
0
0
Nová prezentácia poľnej šachtovej pece

V katastri obce Gemerský sad, časť Nováčany, okres Rožňava, sa v roku 1982 archeológom podarilo lokalizovať presnú polohu zaniknutej stredovekej osady Somkút. Archeologickou činnosťou odkryli poľné šachtové pece, ktorých vnútorný priestor mal hruškovitý tvar a bol veľmi kvalitne vymazaný so žiaruvzdornou hlinou. Predpokladá sa vzhľadom na veľkosť a na prostredie kde boli nájdené, že mali svoju úlohu vo výrobnom procese. Charakteristickými nálezmi vo výplni spodnej časti objektu boli hlinené dýzne, ktoré slúžili k vháňaniu vzduchu do pecí.

Vo výplni objektov sa našlo pomerne veľké množstvo úlomkov keramiky, kde na základe farby a povrchu ju môžeme zaradiť do 11.-12. storočia.

Vzhľadom k tomu, že železiarske šachtové pece znamenajú dôležitú etapu vo vývoji hutníctva železa nášho regiónu, tento exponát považujeme pre svoj vek aj hodnotu za unikátny. V súčasnosti pec prešla odborným ošetrením - reštaurovaním, je osadená v novom drevenom debnení s presklením vo vrchnej časti. Pec bude súčasťou novej Expozície baníctva a hutníctva Gemera.
Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
PhDr. Ing. Jaroslava Neubauerová, PhD.

 

Viewing all 4377 articles
Browse latest View live