Quantcast
Channel: Spravodajstvo z horného a stredného Gemera
Viewing all 4377 articles
Browse latest View live

Súťažilo i mesto Revúca o ocenenie Senior Friendly 2017

$
0
0
Súťažilo i mesto Revúca o ocenenie Senior Friendly 2017

Naša populácia starne a napriek zvyšovaniu počtu občanov v seniorskom veku, je táto skupina obyvateľov často na okraji záujmu a života spoločnosti. Aj seniorský vek sa však dá prežiť aktívne, spokojne a plodne. K tomu možno prispieť aj otvorenejším a priateľskejším prístupom mladšej a strednej generácie ako aj celej spoločnosti. Cieľom projektu bolo upriamiť pozornosť na tých, ktorí prispievajú k tomu, aby sa seniorom žilo lepšie.

 

ra objatie zadarmo   ra tvoríme spolu   ra ocenenie 1 1

ra cestne uznanie 1V rámci projektu súťaže o ocenenie Senior Friendly organizátori Kreatívny Klub Luna, o. z. a OZ BAGAR, vyhlásili aj fotografickú súťaž KRÁSNE SPOLU, ktorá poukazuje na potrebu medzigeneračných vzťahov, spolupatričnosti a úcty k starším. Mesto Revúca zaslalo do súťaže dve fotografie, ktoré dokumentujú tieto aktivity v Zariadení opatrovateľskej služby Cilka. Slávnostné vyhlásenie víťazov a udelenie ocenenia Senior Friendly bolo 13. októbra 2017. Naše fotografie boli ocenené ČESTNÝM UZNANÍM a boli súčasťou vernisáže finalistov súťaže Krásne Spolu v Zichyho paláci v Bratislave.

Teší nás, že aj touto formou sme mohli zviditeľniť naše mesto prostredníctvom aktivít, ktoré realizujeme pre klientov zariadenia opatrovateľskej služby.

Ing. Gabriela Borosová

 


Úspešný záver Hudobnej školy SENIOR v CILKE

$
0
0
Úspešný záver Hudobnej školy SENIOR v CILKE

Mesto Revúca v spolupráci so Zariadením opatrovateľskej služby CILKA zrealizovalo projekt "Hudobná škola SENIOR" v mesiacoch júl – október 2017. Projekt bol realizovaný s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Hudobná škola SENIOR prebiehala podľa stanoveného rozvrhu. Pravidelne sa aktivít zúčastňovalo viac ako 20 klientov ZOS CILKA. V štyroch "výučbových blokoch" s lektorkami Renátou Brezovskou, Natáliou Poprockou,

msu 3zamestnancami CILKY, dobrovoľníkmi v tvorivých dopoludniach vyrábali hudobné nástroje, učili sa piesne, spomínali na hudbu svojej mladosti, do tanca bolo mnohým pri dopoludniach s pohybom. "Mladí sú takí, akí sme boli my pred 50 rokmi. Mladí rýchlo bežia, ale my poznáme skratky." Tieto múdre slová zazneli na záverečnom slávnostnom programe Hudobnej školy SENIOR 27. októbra 2017.

Lykovček, časť ženskej speváckej skupiny z Lykovca a klienti spoločne pripravili hudobno-slovný program, ktorým sprevádzali R. Brezovská a N. Poprocká. Úvodné slová predniesla p. Čechová, p. Hégerová prečítala z vlastnej tvorby príbeh o stratenom a znovunájdenom manželovi vo vojne.

msu 2Úspešní účastníci Hudobnej školy SENIOR dostali "vysvedčenie" s textom "Varuj sa rán, čo sa dlho hoja. Miluj ľudí, čo za to stoja. Dosiahni v živote všetko čo chceš, a ži tak, nech nikdy nič neľutuješ."
CILKA sa rozozvučala krásnymi ľudovými piesňami. Od Muráňa po Revúcu spievali deti z Lykovčeka, Lykovec, klienti a zamestnanci ZOS CILKA, príbuzní.
Ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na úspešnej Hudobnej škole SENIOR.

Mgr. Viera Péliová,
sociálny pracovník ZOS CILKA

 

V Galérii Baníckeho múzea v Rožňave otvorili autorskú výstavu Márie Gyarmati „V mojej duši je večná jar“

$
0
0
V Galérii Baníckeho múzea v Rožňave otvorili autorskú výstavu Márie Gyarmati „V mojej duši je večná jar“

Občianske združenie Pre partnerské mestá Rožňavy v spolupráci s Baníckym múzeom v Rožňave otvorili 16. novembra 2017 v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave autorskú výstavu Márie Gyarmati s názvom „V mojej duši je večná jar“. Gyarmati Mária – AYA vybrala milovníkom umenia z Rožňavy a okolia 75 obrazov zo svojej bohatej tvorby v rokoch 2000-2017. Výstavu otvorili riaditeľ Baníckeho múzea Mgr. Pavol Lackanič, ktorý privítal asi 60 účastníkov vernisáže, výstavu a tvorbu autorky predstavil Csaba Szemesi profesor kultúry Univerzity v Liverpoole, za organizátora,

Občianske združenie Pre partnerské mestá Rožňavy, predniesol príhovor jej predseda František Kardoš. Autorka, výtvarníčka Gyarmati Mária – AYA sa poďakovala všetkým, ktorí sa podieľali na prípravách a realizácii výstavy.

Gyarmati Mária nemá úzko vyhranený maliarsky štýl, možno ju chápať ako realisticko-meditatívnu maliarku. Vzácna je jej neobyčajná technika maľby – spojenie piesku a oleja. Drsná realita afrického piesku a jemné, kontúrované línie malieb otvárajú návštevníkovi tajomný svet spirituality. Jedným z nosných prvkov jej tvorby sú Madony – v jej ponímaní nositeľky života, ochrankyne a symboly materinskej lásky.

Výtvarný svet Gyarmati Márie nie je sakrálnym umením v zaužitom zmysle slova. Otvára pred divákom kozmopolitný prístup k viere prostredníctvom motívov starovekých pohanských bohov Európy, ktorí spočívajú vedľa inkských, indiánskych a afrických kmeňových kultov až po večnú Madonu.
Spirituálny svet autorky sa prelína s reflexiou bežného života, s prírodou zosobnenou v krajinkách a zátišiach a prostredím vytvoreným človekom, v ktorom lyrickou abstrakciou prezentuje svoje spomienky z ciest.

Gyarmati Mária – AYA sa narodila v maďarskej v známej historickej vinárskej oblasti obci Neszmély, ale osud ju zavial do nemeckého Durýnska, kde prežila takmer celý svoj aktívny a výtvarnou tvorbou naplnený život, aby sa po desaťročiach opäť často vracia domov, do rodného Maďarska. V Komárome má už niekoľko rokov vytvorenú tvorivú dielňu.
Svoju bohatú tvorbu prezentovala a prezentuje na autorských výstavách v celej Európe.
Výstava „V mojej duši je večná jar“ bude v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave otvorená od 16. 11. 2017 do 18. 01. 2018.
Eva Tományová

 

Naša „živá“ červená stužka 2017

$
0
0
Naša „živá“ červená stužka 2017

Aj tento školský rok sa Základná škola J. A. Komenského v Revúcej zapojila do celoslovenského jedenásteho ročníka kampane „Živá“ červená stužka 2017. Červené stužky sú symbolom a názvom celoslovenskej kampane boja proti AIDS, nad ktorou má už niekoľko rokov záštitu Kancelária WHO na Slovensku. Organizuje ju Gymnázium sv. Františka v Žiline. Prebieha s podporou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, Mesta Žilina a Obvodného úradu v Žiline. Ako to dopadlo s našou " živou " červenou stužkou sa môžete pozrieť na našich fotografiách. 

ra cs2017a 1

Ďakujeme všetkým našim žiakom, ktorí sa aktívne zapojili pod vedením svojich učiteľov do vytvorenia našej " živej " červenej stužky.

Hodnotenie jesennej časti 6. futbalovej ligy v okrese Rožňava

$
0
0
Hodnotenie jesennej časti 6. futbalovej ligy v okrese Rožňava

Jesenná časť futbalovej súťaže VI. ligy ObFZ Rožňava ročníka 2017/2018 sa skončila pred niekoľkými dňami aj v našom regióne. Favoritmi v boji o prvé miesto boli Vyšná Slaná, Krásnohorská Dhá Lúka a Drnava, ktorá má záujem vyhrať súťaž. Mužstvo Vyšnej Slanej doplnili z Dobšinej Adam Gallo a Jerguš Barnák. V kádri je viacero skúsených hráčov a mužstvo zaslúžene zimuje na prvej priečke. Zaujímavosťou je, že v mužstve je otec a syn (Barnák st., Barnák ml.).

Mužstvo Krh. Dlhej Lúky získalo skúseného gólmana Csabu Koncza z Rožňavského Bystrého, Lüka z Krásnohorského Podhradia a iných hráčov z Jovíc. Tentokrát sa mu nedarí až tak ako v predošlých sezónach.

Drnava stavia na vlastných odchovancoch, z kádra odišiel Rencsok do Krh. Podhradia. V Betliari, Hrhove, v ŠK Baník Štítnik a Dlhej Vsi výrazné zmeny nenastali, kádre ostali bez väčších zmien. Zaujímavosťou v Betliari bolo, že Cirbus a aj Šofranko boli niekedy brankármi, inokedy hrali aj v poli. FK Baník Štítnik rozšíril svoj káder o viacerých nových hráčov: Ján Fatľa, Vladimír Kováč, Miroslav Demeter, Asmir Cilovič, Július Benedik, Matej Chochol, v kádri sa stretlo viacero hráčov, ktorí pôsobili v Gemerskej Polome v období, keď pôsobila v V. lige K – G.  Mužstvo Rudnej malo aj problémy s kádrom, na jeden zo zápasov nevycestovalo. Novým brankárom je Ján Rabas, ktorý bol v predošlej sezóne na hosťovaní v Rakovnici, výraznou posilou je Ján Urban z Rožň. Bystrého. V mužstve Kružnej pôsobia skúsení hráči (Varga, Kamenský, Kerekeš, Demeter, Dókuš), po jeseni je na 9. priečke. Z Jablonova n/T odišli kľúčoví hráči z predošlých sezón: Alfonz Viszlay a Martin Fifik. Na druhej strane posilou je Tibor Kardoš, ktorý v minulosti v tomto klube hrával. V minulosti mal klub problém s postom útočníka, v tejto sezóne Rohaly patrí medzi popredných strelcov súťaže. V Honciach nedošlo k veľkým zmenám, klub posilnil napr. Lipták – Giba a hráči z Jovíc. V mužstve Rožň. Bystrého došlo k zmenám, keď odišli Ján Urban na hosťovanie a Csaba Koncz v rámci prestupu. Problémom bol brankársky post, v poli dostávali šancu aj mladší hráči. V Bohúňove došlo k zmenám, niektorí hráči odišli do Plešivca, a preto bolo potrebné tieto straty nahradiť.

Súpisky mužstiev 6. ligy:

Dlhá Ves: Pavlínyi, G. Pómaj – Labina, G. Ferdinand, K. Segyo, Beke, Mezei, Cvíba, T. Novák, Mezei, Flander, Makkai, R. Ferdinand, Kövesdi, D. Novák, Mičinský, Örvös, Zsóri, Att. Pómaj.    Betliar: Cirbus, Šofranko - Hricko, Marciš, R. Fabian, Ďuríček, Barkasz, Poťmák, I. Lörinc, L. Lörinc, Jakab, Szilardi, Boroš, Benedikty, Oravec, M. Arvay, Ľ. Arvay, tréner: Ondrej Fabian    Vyšná Slaná: Lindák, Balúch – Keršák, Laurinc, A. Gallo, Joz. Barnák, Jer. Barnák, M. Gallo, F. Gallo, A. Rogos, P. Rogos, Kračún, Sentpetery, Domik, Fifik, Hadar, Bendík, Revúcky, Krásny, Zabrel, tréner: Tibor Krištof
         
FK Baník Štítnik: Nemec – Hatvaník, Chochol, Benedik, Havrlent, Kakalejčík, Adamec, Fatľa, Miloš Gallo, Maroš Gallo, Zdechovan, Lukáč, Kováč, Lipták, Cilovič, Viola, Prokšej, Laven, Demeter, tréner: Miloš Gallo   Krh. Dlhá Lúka: Koncz, M. Maté – Čižmár, Lükö, Gebe, Kovács, Albert, Bošela, Bodnár, Rusznyák, Hegedus, Klárik, Lovaš, Parditka, Šoltés, Kardos, Rigo, Zagiba, Barczi, Kuru   Rudná: J. Rabas, L. Fabian - L. Dávid, Šimon, Ďuríček, Székely, Kontra, Köteles, Ováry, Pavlík, Čapó, Orbán, Pačan, Molčan, Gyömbér, Vysoký, Urban, Beshir, Štefan, Galajda, Sanisló, Konček, tréner: Ladislav Dávid.
         
Bohúňovo: G. Kováč – L. Kovács, T. Kovács, Švajko, Antony, Sz. Gergely, K. Gergely, Šušan, Csotó, Jankošik, Š. Gergely, Lukáč, Tóth, Kulik, Beke, Betík, Fandák, Lipták, A. Gergely, Izák, R. Kováč, Illés   Kružná: Ruszó, G. Dókuš – Varga, Kamenský, Kerekeš, Szabó, Fazekaš, Podracký, Mezei, Kočiš, Lukáč, Fabian, Demeter, Rusnyák, Pásztor, R. Dókuš   Jablonov n/T: Csakó – T. Kardoš, A. Kardos, Ungváry, Pas. Milata, Pat. Milata, P. Hutník, Szilasi, Zubrický, Derján, Tamás, F. Szocs, Att. Kerekeš, Ak. Kerekeš, Hundža, Mackovjak, Rohaly, R. Mezei, A. Mezei, D. Ragan, Páll – Baláž, Zajdó, Páll, Szabó
         
Honce: Joz. Karalo – Pe. Gere, Sklenár, Tomi, Vranec, J. Pástor, M. Pástor, Balco, Lipták – Giba, N. Gallo, Fandák, Tokolyi, Hric, Forgáč, Genči, V. Gallo, Ján Karalo, Varga, Mogyoróši, Dzureň, Hajdu, tréner: Viliam Gallo   ŠK Baník Štítnik: Kandalík, Štefánik – R. Kolesár, J. Kolesár, Ján Rochl, A. Rochl, Bakeš, Barboriak, Jak. Rochl, Piaterík, R. Krága, Valent, Tomi, Sivók, A. Krága, Ragyina, Škvareniak, Milan Gallo, Molnár, tréner: Róbert Krága   Rožň. Bystré: Sopócy, Ujházy, Uhrín – Urban, Urban st., Kuchta, Drenko, Šimko, Čapó, Dorkin, Znak, Zakhar, Lörincz, Hloška, Jaro Gonos, Milko, Gebe, Bubenčík, Šomšák, Minčík, Ďurský, Lindák, Kubej, Gábor, Jakab, Szilágyi, Demjan, D. Koncz
         

Hrhov: Ragan, Halász, A. Bartók – Krankilla, Hajdu, Körtvely, Rybár, D. Danko, Üveges, Veverica, Szakács, Kocsík, Ľ. Bartók, Kovács, Kardoš, Bodnár, Szöcs, Att. Herczeg, And. Herczeg, Hranyó, Dunka, Š. Herczeg, Dévai, Zsigrai, D. Danko, Demeter

  Drnava: Zakhar, Parada – Búlik, Mázik, K. Šoltés, B. Šoltés, Lipták, Čelovský, Babič, Barczi, Zsilla, Rencsok, Fodor, Kováč, Szilágyi, J. Kovács, J. Maliňák, M. Maliňák, Tisza, Polyák, Ondrej, Kömlei, R. Kovács, Bakoš    futbal obfz roznava 2

Prehľad strelcov po jeseni 2017

16: Ján Rochl (ŠK Baník Štítnik), Jerguš Barnák (Vyšná Slaná)
15: Florián Rohaly (Jablonov), Ján Urban (Rudná)
14: Dávid Betík (Bohúňovo), Miloš Gallo (FK Baník Štítnik)
13: Matej Chochol (FK Baník Štítnik), Ladislav Dávid (Rudná)
12: Ján Čižmár (Krh. D. Lúka), Oto Varga (Honce), Ondrej Vysoký (RUdná)
11: Patrik Mičinský (Dlhá Ves), Jaroslav Kamenský (Kružná)
10: Gebe (Krh. D. Lúka), Milko (FK Baník Štítnik), Örvös (Dlhá Ves), K. Šoltés (Drnava), A. Krága (ŠK Baník Štítnik)
 9: G. Keršák ( V. Slaná)
 8: Kračún (V. Slaná), Bubenčík (Rož. Bystré), B. Šoltés (Drnava)
 7: A. Gallo (V. Slaná), Cs. Flander (Dlhá Ves), L. Varga (Kružná)
 6: Hajdu ( Honce), Albert (Krh. D. Lúka), Marciš (Betliar)
 5: Babič (Drnava), Kerekeš (Kružná), Bodnár (Krh. D. Lúka), Pál Baláž (Jablonov), Čapó (Rudná), I. Lörinc (Betliar), Lipták (Drnava), M. Gallo (V. Slaná), Kakalejčík (FK Baník Štítnik)
 4: Ferdinand (Dlhá Ves), Zsilla (Krh. D. Lúka), Tóth (Bohúňovo), Kardos (Jablonov), Dorkin (Rož. Bystré), D. Novák (Dlhá Ves), Čelovský (Drnava), L. Lörinc, R. Fabian (obaja Betliar), Lovaš (Krh. D. Lúka), Minčík (Rož. Bystré), Székely, Molčan (obaja Rudná)
 3: Üveges, Horváth (obaja Hrhov),Tisza (Drnava), Illés (Bohúňovo), Kubej, Szilágyi (obaja Rož. Bystré), Dzureň (Honce), Rusnyák, (Kružná), Lipták – Giba, (Honce) Havrlent, Hatvaník (obaja FK Baník Štítnik), Vranec (Honce), M. Arvay (Betliar), Hegedüs (Krh. D. Lúka), Zabrel (V. Slaná)
 2: F. Gallo ( V. Slaná), J. Pástor (Honce), A. Labina (Dlhá Ves), Páll (Jablonov), Demeter (FK Baník Štítnik), Izák (Bohúňovo), Hranyó (Hrhov), Ďuríček (Betliar), Szöllös (Honce), Szakács (Hrhov), Polyák (Kružná), Rencsok (Drnava), Šomšák (Rož. Bystré), Lukáč (Kružná), Benedik (FK Baník Štítnik), M. Dunka (Hrhov), Dudáš (ŠK Baník Štítnik), Fandák (Bohúňovo), A. Rigo (Krh. D. Lúka), Zsigrai (Hrhov), Barkasz ( Betliar), Jak. Rochl (ŠK Baník Štítnik), A. Gergely (Bohúňovo), Pat. Milata (Jablonov), Konček (Rudná)
 1: Adamec (FK Baník Štítnik), J. Tomi (Honce), S. Ďuríček (Rudná), Sklenár (Honce), F. Beke, G. Beke (obaja Bohúňovo), Š. Domik (V. Slaná), Jankošik (Bohúňovo), L. Mezei (Kružná), D. Dunka (Hrhov), Hloška (Rož. Bystré), Barczi (Drnava), F. Szöcs (Jablonov), Maroš Gallo (FK Baník Štítnik), Ováry (Rudná), K. Gergely (Bohúňovo), Štefan (Rudná), A. Rogos (V. Slaná), Att. Kerekeš (Jablonov), Rusznyák (Krh. D. Lúka), Pásztor (Kružná), Hajdu (Hrhov), Škvareniak (ŠK Baník Štítnik), Bakoš (Drnava), Pačan (Rudná), Gábor (Rož. Bystré), P. Klárik (Krh. D. Lúka), K. Segyo, Mázik (Drnava), E. Polyák (Drnava), V. Kováč (FK Baník Štítnik), Balco (Honce), A. Kovács (Krh. D. Lúka), O. Sanisló (Rudná), Milko (Rož. Bystré), Kardoš (Jablonov), Lörincz (Rož. Bystré), J. Drenko, Hric (obaja Honce), Cvíba (Dlhá Ves), J. Rabas (Rudná), M. Lukáč (Bohúňovo), R. Kováč (Drnava)

Tabuľky:

VI. LIGA JESENNÁ ČASŤ    VI. LIGA JESENNÁ ČASŤ - DOMA
1. Vyšná Slaná 14 12  0 58:12 38
2. Betliar 14 9 2 3 31:16 29
3. FK Baník Štítnik 14 9 1 4 55:35 28
4. Baník Drnava 14 8 3 3 50:30 27
5. Krásnohorská Dlhá Lúka 14 7 4 3 45:33 25
6. Gemtex Rudná 14 7 1 6 62:49 22
7. Dlhá Ves 14 6 3 5 43:31 21
8. Bohúňovo 14 5 3 6 31:41 18
9. Kružná 14 5 2 7 33:36 17
10. Jablonov n/T 14 5 1 8 35:49 16
11. ŠK Baník Štítnik 14 4 3 7 34:46 15
12. Baník Rožňavské Bystré 14 3 1 10 33:45 10
13. FK Hrhov 14 3 1 10 21:52 10
14. OTJ Honce 14 1 1 12 34:90 4
    
1. Vyšná Slaná 0 28:3 28
2. FK Baník Štítnik 7 6 0 1 37:11 18
3. Baník Drnava 7 5 2 0 32:13 17
4. Gemtex Rudná 7 5 1 1 47:18 16
5. Dlhá Ves 7 5 1 1 33:12 16
6. Tatran Betliar 7 5 1 1 16:3 16
7. Krh. Dlhá Lúka 7 5 1 1 24:13 16
8. Bohúňovo 7 4 2 1 22:13 14
9. Kružná 7 3 1 3 19:14 10
10. Jablonov n/T 7 3 0 4 22:20 9
11. Baník Rožňavské Bystré 7 3 0 4 20:22 9
12. ŠK Baník Štítnik 7 1 3 3 15:20 6
13. FK Hrhov 7 1 1 5 10:19 4
14. OTJ Honce 7 1 1 5 24:38 4

 

Červené karty: 2: Milan Gallo (ŠK Baník Štítnik), 1: Peter Hundža (Jablonov), Dominik Kakalejčík (FK Baník Štítnik), Zoltán Üveges (Hrhov), Szabolcs Gergely (Bohúňovo), Dávid Novák (Dlhá Ves), Marek Laurinc (V. Slaná), Marek Pástor (Honce), Vladimír Valent (ŠK Baník Štítnik), Kristián Albert (Krh. D. Lúka), Alexander Izák (Bohúňovo)

Maximálny počet minút odohrali: Gabriel Páll (Jablonov), Jozef Sklenár (Honce), Alexander Kovács (Krh. D. Lúka), Ladislav Varga, Jaroslav Kamenský (obaja Kružná), Lórant Zajdó (Jablonov), Peter Kubej (Rožň. Bystré), Paskal Milata (Jablonov), Atilla Örvös (Dlhá Ves), Adam Rochl (ŠK Baník Štítnik), z brankárov najviac Tomáš Kandalík (ŠK Baník Štítnik)

Pripravil Ing. Štefan Tomášik

 

Stretnutie žiakov s viceprimátorom Revúcej a novozvoleným poslancom do VÚC Ing. Júliusom Buchtom

$
0
0
Stretnutie žiakov s viceprimátorom Revúcej a novozvoleným poslancom do VÚC Ing. Júliusom Buchtom

Dňa 23. novembra 2017 sme na netradičnej hodine občianskej náuky v Základnej škole J. A. Komenského v Revúcej privítali viceprimátora nášho mesta a novozvoleného poslanca do VÚC v Banskej Bystrici, Ing. Júliusa Buchtu. Viedli sme s ním diskusiu o súčasnej komunálnej, ale aj regionálnej politike, rozoberali sme problémy tohto regiónu, čo nám tu najviac chýba. Dotkli sme sa aj najaktuálnejšej dopravnej situácie u nás - obnoveniu autobusových liniek do Banskej Bystrice

v ranných hodinách, ako aj problematiky sociálne odkázaných občanov nášho mesta. Pána poslanca sme sa pýtali, že čo ho viedlo k tomu, aby kandidoval na post poslanca VÚC, čo plánuje v tejto pozícii zlepšiť, ale aj ako to ovplyvní jeho súkromný život.
Ďakujeme.
Kristína Kiselová, 9. B trieda

 

 

V piatom kole Open ligy SZKB v Lučenci zažiarila Natálka Tószegiová z Revúcej

$
0
0
V piatom kole Open ligy SZKB v Lučenci zažiarila Natálka Tószegiová z Revúcej

V sobotu 25.11.2017 sa v Lučenci uskutočnilo 5.kolo Open ligy SZKB v tatami disciplínach. Týmto kolom sa zároveň uzavrela sezóna a ročník 2017, a bolo určené konečné poradie klubov v lige. Víťazom ligy v konkurencii 38 klubov z 3 krajín sa osemnásty krát v rade za sebou stal GUARD klub Košice s 268 bodmi pred prešovským Penterom 249 bodov a Fortisom Lučenec 192 bodov. ŠK Kickbox Leon Revúca 8. miesto, 59 bodov.

Športový tím z Revúcej v Lučenci získal 9 medailí zlato = 1, striebro = 5, bronz = 3. Svojím výkonom zažiarila Natálka Tószegiová, ktorá získala jediné zlato, veľmi dobre zvládla taktiku proti silnejšej a skúsenejšej Poľke Anna Baran (UKS Evan Nowy Sacz). Aj keď tesne na body prehrala finále Alžbetka Teličáková proti favorizovanej Poľke Marlene Stefaňskej, bojovnosťou a nasadením bol to jej najlepší zápas v sezóne. Dobre si počínal už počas tréningu a do nižšej váhovej kategórie sa dostal aj kapitán klubu Daniel Barna. Náš ringový reprezentant Ľudovít Antal bol v ľahkých štýloch diskvalifikovaný. Našich športovcov čaká ešte v decembri páskovanie, Noc bojovnikov v Rožňave a 25. výročie založenia kickboxu v Revúcej. Open liga SZKB 2018 sa začne prvým kolom, ktoré prebehne 20. januára 2018 v Trenčíne. 

Výsledky: PF cad-m-63kg kpt. Daniel Barna 2. miesto kl – 3. miesto.

Natália Toszegiová PF cad-f-32kg 1. miesto ,LC cad-f-32kg 2. miesto,KL cad-f-32kg 3. miesto,

Alžbeta Teličáková PF cad-f-32kg 3. miesto, KL cad-f-28kg 2. miesto, LC cad-f-28kg 2. miesto

Ľudovít Antal LC cad-m-63kg 2. miesto.

Ľuboslav Bodor

Výjazdovou tvorivou dielňou ukončili Živé múzeum VI.

$
0
0
Výjazdovou tvorivou dielňou ukončili Živé múzeum VI.

Počas októbrových dní sme v rámci projektu Živé múzeum VI. v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave usporiadali odborno-vzdelávacie semináre pre pedagógov a zástupcov školských, kultúrno-vzdelávacích a sociálnych inštitúcií. Témou seminárov bolo tradičné valchárstvo a súkenníctvo na Gemeri – plstenie a splsťovanie.

U odbornej verejnosti semináre mali veľmi dobré ohlasy. Účastníci sa k nám následne vracali so svojimi skupinami (alebo sme ich navštívili my na základných školách v rámci výjazdových tvorivých dielní); pod naším odborným dozorom implementovali edukačný program a zdokonaľovali sa v tejto zaujímavej technike. Za jeden deň sa nedá všetko naučiť, a preto sme pripravili špeciálny program, ktorý pozostával z viacerých fáz náučného charakteru. Skupiny si najprv vypočuli etnografickú prednášku, prezreli si interaktívnu výstavu a až potom pristúpili k samotnej tvorbe. Prácu s ovčou vlnou – plstenie viedli pedagógovia, ktorí svojim skupinám vysvetlili vlastnosti ovčej vlny ako aj postup pri práci s týmto materiálom. Vyhotovili sa tak veľmi krásne plstené predmety, ako sú puzdrá na mobilné telefóny, peňaženky, ozdoby na ceruzky, zaplstené mydielka, rôznofarebné kvietky. Po práci s materiálom si nadobudnuté znalosti zopakovali pri náučných hrách. Mohli si vyskladať slová používaných predmetov a pojmov remesla, vyplniť tematické pracovné listy a vytvoriť vlastné návrhy ozdôb. V závere sa mohli deti uvoľniť pri hre s labyrintom.

S pedagógmi pri implementačnom programe odborne spolupracovali múzejný pedagóg Gabriella Badin, etnograf múzea Martin Kováč a lektorka Ingrid Liptáková.
Týmto sme naplnili náš cieľ tohto edukačného programu. Základy plstenia si osvojovali skupinky pod vedením vlastných vyškolených učiteliek a táto skutočnosť nás nesmierne teší a dáva energiu do ďalšej práce.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Gabriella Badin

 


Výstava Rozprávkové múzeum, ktorú otvorili v Rožňave, približuje bábkarstvo so svojbytným prejavom umelcov slovenskej moderny

$
0
0
Výstava Rozprávkové múzeum, ktorú otvorili v Rožňave, približuje bábkarstvo so svojbytným prejavom umelcov slovenskej moderny

V Galérii Baníckeho múzeu v Rožňave vernisážou otvorili 23. novembra 2017 výstavu pod názvom Rozprávkové múzeum, ktorú pripravili v spolupráci so SNM Múzeom bábkarskych kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň. Výstava je určená pre širokú laickú verejnosť s prihliadnutím na detského návštevníka. Približuje bábkarstvo so svojím svojbytným prejavom umelcov slovenskej moderny a ich tvorbu pre inštitucionálne bábkové scény.

Výstava napriek orientácií predovšetkým na laickú a detskú verejnosť nepostráda aj dôležité historické skutočnosti vzniku a vývoja profesionálnych tzv. kamenných bábkových divadiel na Slovensku. V 50. rokoch začali vznikať profesionálne bábkové divadlá – štátne inštitúcie, ktoré dostali od štátu divadelné budovy, dielne, administratívu a začali vytvárať profesionálne podmienky pre novú generáciu umelcov v oblasti bábkového divadla. Prvými členmi týchto umeleckých súborov boli väčšinou ochotnícki bábkari, no postupne začali do týchto divadiel prichádzať absolventi Katedry bábkarstva Divadelnej fakulty AMU v Prahe, medzinárodne známej bábkarskej školy. Prvé profesionálne bábkové divadlo na Slovensku vzniklo v Žiline v roku 1950, ďalšie v Nitre v roku 1951, v Bratislave (1957), v Košiciach (1959) a posledné v Banskej Bystrici v roku 1960.

Posledná časť výstavy je interaktívneho charakteru, ktorá poskytuje návštevníkovi „zžiť sa s bábkou“, naučiť sa vodenie bábky a zahrať si samotné bábkové divadlo v maňuškovej scéne. Interaktívny priestor bude obsahovať predmety, s ktorými sa môže návštevník oboznámiť a taktiež voľne manipulovať (bábková divadelná scéna s bábkami). Výstava potrvá do 24.1.2018.

Mgr. Zuzana Kaličiaková
kurátorka
Foto: archív BM

 

 

Oslávili 60. výročie založenia organizovaného futbalu v Rožňavskom Bystrom

$
0
0
Oslávili 60. výročie založenia organizovaného futbalu v Rožňavskom Bystrom

Po nie celkom vydarenej jesennej časti futbalovej sezóny 2017/2018 súvisiacej s výsledkami účinkovania nášho futbalového oddielu v VI. lige ObFZ Rožňava nás čakala ešte jedna oveľa príjemnejšia udalosť a to oslavy 60. výročia založenia telovýchovnej jednoty Baník Rožňavské Bystré. Písal sa rok 1957 a bystranskí nadšenci futbalu založili telovýchovnú jednotu s výstižným názvom na tú dobu Baník a zároveň sa prihlásili do okresnej futbalovej súťaže.

Vďaka športovému duchu otcov a neskôr aj ich synov sa organizácia v obci udržala už 60-ty rok. Celé roky ponúkala priestor pre zanietených hráčov futbalu, pre futbalový dorast a aj pre chlapcov, ktorí si k tomuto športu hľadali cestu.

Dňa 26.11.2017 v popoludňajších hodinách sa v miestnom kultúrnom dome začali schádzať pozvaní hostia. Dôkazom toho, že ich nebolo málo bola aj plná sála KD. Medzi pozvanými boli bývalí hráči našej TJ, funkcionári, fanúškovia a terajší futbalisti A mužstva, ako aj dorastenci.

Slávnosť sa začala príhovorom Jána Gonosa, ktorý z poverenia starostky obce celú oslavu viedol. Privítal prítomných hostí, starostku obce a poslancov obecného zastupiteľstva. Nasledovalo kultúrne spestrenie programu podujatia, v ktorom vystúpili mladé členky súboru Bystränky. Predviedli niekoľko piesní zo svojho bohatého repertoáru pod vedením svojej vedúcej
Tatiany Tomkovej. Program bol ocenený potleskom.

Potom nasledoval príhovor starostky obce pani Želmíry Gonosovej, ktorý sa začal minútou ticha za tých, ktorí už nie sú medzi nami. V úvode svojho vystúpenia poďakovala prítomným za účasť a „prebehla“ dejinami našej Tj od jej založenia až po dnešok. Významnými medzníkmi bezosporu sú vybudovanie terajšieho ihriska v Moste, výstavba tribúny a šatní, zakúpenie vlastného autobusu, na tú dobu všetko neobvyklé javy, nakoľko išlo o povojnové roky, kde štát riešil dôležitejšie problémy. Ako je známe, naša Tj každoročne medzi sezónami v lete usporadúva memoriál Jána Babiča, Petra Urbana, Miroslava Lindáka, ktorí boli vynikajúci futbalisti a zahynuli pri výkone svojho povolania. Pri tejto príležitosti boli ich rodinným príslušníkom odovzdané pamätné plakety a tak isto aj Imrichovi Kurianovi in memoriam, ktorý bol dlhé roky učiteľom a riaditeľom Základnej školy v Rožňavskom Bystrom a vychoval nespočetné množstvo futbalistov. Sám bol dlhé roky aktívnym futbalistom a neskôr trénerom. Už v tej dobe začal vydávať spravodaj o futbale, ktorý možno označiť za predchodcu nášho terajšieho spravodaja.

Po tomto akte starostka obce odovzdávala pamätné listy bývalým futbalistom. Na záver oficiálnej časti bol kapitánovi dorastencov Filipovi Znakovi odovzdaný pohár za víťazstvo v okresnej súťaži. Za ObFZ sa slávnosti nezúčastnil nikto. Na to, aby chlapcom neodovzdali spomínaný pohár za prvé miesto dorastencov v okresnej súťaži za rok 2016/17 našli si vždy nejaké dôvody.

Bolo veľkým prínosom, ba priam šťastím, že na tomto slávnostnom podujatí sa zúčastnil aj zakladajúci predseda Ján Dorkin. V krátkosti prítomným porozprával ako sa to všetko rodilo a rukolapným dôkazom toho, že týmto aktivitám dali dobré základy je aj to, že oslavujeme 60. výročie.

Po ňom vystúpil Ján Ďurský, najstarší futbalista medzi zúčastnenými. Pripomenul v akých podmienkach hrali oni futbal, ale hrali ho z lásky k futbalu, so srdcom, oduševnene, s čím sa dá len súhlasiť. A že to bol vždy dobrý kolektív, svedčí aj fakt, že napr. taký futbalista, ako bol vtedy Jozef Krzák, ligový hráč Tatrana Prešov, prišiel na sklonku svojej bohatej futbalovej kariéry posilniť práve našu Tj. A že to boli krásne časy, potvrdil aj svojou účasťou na oslavách.

Za tie roky sa u nás vystriedalo nespočetné množstvo futbalistov. Komu dovolilo zdravie a okolnosti s radosťou sa na slávnosti zúčastnil. Aj keď svaly ochabli, nohy už tak dobre neposlúchajú, futbalový rozum v hlavách ostal. Dôkazom záujmu o stretnutie je napr. aj to, ako v hľadisku konštatovali, že z prítomných futbalistov by postavili, aj štyri schopné jedenástky.

V družnej debate veru bolo na čo spomínať. Môžeme sa pochváliť, že z našich radov vyšli aj takí futbalisti ako Ján Doboš, hráč Rožňavy i Jelšavy v divízii, JUDr. Ján Dorkin, brankárska opora druholigovej Rožňavy a Miloš Leng, tak isto hráč, ktorý to dotiahol až do druhej ligy v Jelšave a Rožňave. Všetci konštatovali, že futbalový zápas v nedeľu nebola len športová udalosť, ale tiež spoločenská, kde sa stretávala celá dedina. Na zápasy vonku išiel každý, kto sa vmestil do nášho autobusa, ktorý dostal výstižný názov Apolo, no sotva to bolo pre jeho rýchlosť a spoľahlivosť. Keď sa vrátili zo zápasu pred miestnym pohostinstvom ich očakávalo toľko ľudí, ako keby boli prišli z olympiády. To boli futbalisti hrdinovia a výsledok nebol vôbec až taký dôležitý.

Po odovzdaní pamätných listov, príhovoroch a krásnych spomienkach nasledovala slávnostná večera, pripravená našimi skvelými kuchárkami pod vedením Moniky Urbanovej. O dobrú a rýchlu obsluhu sa postarali členovia súboru Bystränky. O občerstvenie sa vzorovo starali poslankyne obecného zastupiteľstva pod dohľadom našej gazdinej Mirky Kaššaiovej a Jána Gonosa. Všetci zúčastnení dostali nástenný kalendár od našej obce.

Záverom chcem poďakovať za pomoc obecnému úradu, konkrétne starostke obce Želmíre Gonosovej, Obecnému zastupiteľstvu, výboru TJ, ako aj našim stabilným priaznivcom futbalu, ktorí si v každom čase našli cestu na ihrisko. Verím, že sa Vám odvďačíme v nasledujúcej sezóne kvalitnou hrou našich družstiev.

A čo si želať do budúcna ?

Želáme športovej verejnosti a predovšetkým jubilujúcej TJ mnoho úspechov v ďalšej činnosti.
Dbajme, aby sme spoločne vytvárali kultúrne a športovo hodnotné prostredie na futbalovom ihrisku a prilákali tam čím viac nadšencov tohto športu či už ako aktívnych hráčov, funkcionárov a tiež ako divákov.
Ondrej Dorkin

 

Výstava „Žijem na strome a je mi dobre" predstaví tajomný život na strome, ktorý pri prechádzke prírodou nevnímame

$
0
0
Výstava „Žijem na strome a je mi dobre

V priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote 7. decembra 2017 o 15.00 hod. sa uskutoční vernisáž výstavy „Žijem na strome a je mi dobre“, ktorá návštevníkom predstaví tajomný život na strome, ktorý pri prechádzke prírodou nevnímame. Výstava potrvá do 28. februára 2018. Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote pripravilo v spolupráci so Stredoslovenským múzeom v Banskej Bystrici reprízu interaktívnej výstavy

vystava zijem RS 1Žijem na strome a je mi dobre, ktorá poskytne návštevníkom možnosť dozvedieť sa zážitkovou formou poznatky o rozmanitosti života na stromoch a v ich okolí. Pre dnešného človeka sú stromy niečo bežné, možno pekné a určite dôležité, ale málokto vie skutočne popísať a porozumieť dôležitosti stromov pre existenciu mnohých rastlinných, živočíšnych druhov, húb a napokon aj človeka, ako aj ich nenahraditeľnosť v globálnom ekosystéme Zeme.

Rozmanitosť života na stromoch je prezentovaná na príklade piatich druhoch stromov: dub, lipa, vŕba, jedľa a jabloň. Návštevník môže poznávať jednotlivých zástupcov vtákov, cicavcov a hmyzu, cez vystavené zbierkové predmety. Súčasťou výstavy je niekoľko interaktívnych prvkov, ktoré umožnia návštevníkovi zmysluplne a tvorivo stráviť čas na výstave, obohatiť si svoje vedomosti a zamyslieť nad skutočným významov stromov pre samotnú existenciu života na našej planéte.

RNDr. Elena Martincová

 

Fénix priletel na oltár do roštárskeho evanjelického kostola

$
0
0
Fénix priletel na oltár do roštárskeho evanjelického kostola

Tí, ktorí ste si zapli televízny prijímač a naladili na ňom kanál RTVS v pondelok 27. novembra 2017 a pozerali reláciu Správy RTVS o 20.00 hod. mohli ste si vypočuť od hlásateľa správ i takúto informáciu: "Poznáme víťazov Ceny Fénix za obnovu a reštaurovanie kultúrnych pamiatok za rok 2016. Získava ich Obec Nitrianska Blatnica za obnovu kaplnky, rotundy sv. Juraja, Evanjelická cirkev za reštaurovanie oltára v kostole v Roštári,

Židovská obec za obnovu starej synagógy v Bardejove a Miroslav Trnka za kompletnú obnovu meštianskeho domu na Trojičnom námestí v Trnave." Obrazový šot pokračoval približovaním spomínaných objektov a o chvíľu prišla na rad ďalšia správa.

Samozrejme, že ako správneho Gemerčana vás istotne zaujala aj tá časť vysielania, v ktorej sa hovorilo o reštaurovaní oltára v neveľkej obci Roštár pri Štítniku na hornom Gemeri. Stále ešte neviem, čo všetko sa v našom krásnom regióne nachádza okrem už známych prírodných krás, či sakrálnych pamiatkovo chránených objektov cennej histórie. Viaceré sú zaradené medzi národné kultúrne pamiatky, či objekty, ktoré sú zapísané a zaradené medzi objekty UNESCO. Bolo by veru veľkou škodou, keby sa o niektoré z nich, hoc už začínajú poriadne chátrať, nik nestaral a neoddialil ich zánik a zanechal ešte v krajšom prevedení našim nasledovníkom. Priznám sa, že o roštárskom oltáre som nepočul, ani ho nevidel. O to bola informácia vzácnejšia aj s tým podtónom, že získala za jeho reštaurovanie Cenu Fénix-a. Nie iba preto, že získala v súťaži garantovanej SPP 8 300 Eur.

Pekné bolo od niektorých zodpovedných funkcionárov, že sa ozvali aj na sociálnej sieti a túto vzácnu informáciu preniesli medzi jej účastníkov. Objavilo sa tiež prvé vyjadrenie pána farára z Koceľoviec Mgr. Františka Lomparta, do farnosti ktorého patrí aj evanjelický kostol s reštaurovaným oltárom. Rovnako potešilo aj nás ostatých, keď napísal: "Bolo mi cťou prevziať Cenu Fénix za reštaurovaný oltár v Roštári vďaka dotáciám MK SR." Pridal k textu aj obrázok, ktorý ho zachytáva pri preberaní Ceny Fénix a s blahoželaním ministra kultúry SR Mareka Maďariča.
Povedzme si bližšie niečo o roštárskom kostole a o ocenenom oltári v ňom.

ros kostol evanjelicky rostar 1Evanjelický kostol v Roštári je gotická stavba, ktorá bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku dňa 6. mája 1963. Aj podľa súčasnej fotografie si môžeme všimnúť, že ide o jednoloďovú stredovekú stavbu s pravouhlo ukončeným presbytériom. Objekt nesie prvky gotického slohu a v interiéri obsahuje hodnotné barokové zariadenie. Roštársky kostol vznikol pravdepodobne koncom 13., či na začiatku 14. storočia Pôvodne bol kostol zasvätený sv. Ondrejovi. Niektorí autori uvádzajú, že jeho predchodcom bola staršia stavba. Interiér kostola bol v priebehu 15. storočia doplnený o gotickú výmaľbu, podobne ako v kostoloch v susedných obciach Koceľovce či Ochtiná. Počas reformácie sa kostol stal evanjelickým. V tom čase tu vznikol jeden z prvých evanjelických cirkevných zborov v Gemeri, a to už v roku 1590. Evanjelici kostol upravili podľa svojich potrieb, kedy došlo k zatretiu výmaľby. V kostole sa v roku 1604 konala seniorálna schôdza, na ktorej gemerskí evanjelici prijali svoj prvý cirkevný zákon, tzv. Roštárske články, ktoré neskôr potvrdil palatín Juraj Turzo. V roku 1689 postihol kostol ničivý požiar, po ktorom bolo nutné stavbu obnoviť. V tomto období sa do kostola dostalo súčasné barokové zariadenie. Kostol prešiel obnovou v roku 1935 a v 50. rokoch minulého storočia. V roku 1977 boli reštaurované dochované fragmenty výmaľby. Posledná obnova kostola sa uskutočnila v roku 2005, kedy dostal nové zastrešenie.

ba pamiatka roka 2017 1Kostol má západne prestavanú vežu a severne orientovanú sakristiu. Z gotického obdobia pochádza lomený oblúk portálu a krížová klenba v presbytéria. Na veži sa dochovali všetky pôvodné gotické okná. V interiéri boli sondami odkryté zvyšky malieb vyhotovených technikou secco. Jedná sa o výjavy Klaňania sa troch kráľov a sv. Alžbety. Nie je vylúčené, že v budúcnosti dôjde k ďalším objavom. Loď bola nanovo zaklenutá v baroku. V tejto etape došlo aj k úprave formátu okien. V interiéri sa nachádza hodnotné barokové zariadenie, oltár a kazateľnica.

Náš naposledy reštaurovaný drevený barokový oltár pochádza z roku 1724 a nesie ústredný obraz Kalvária s plastikou ukrižovaného Krista. Na predele sa nachádza obraz Poslednej večere a na vrchole oltára Vzkriesený Kristus. Kazateľnica slohovo náleží k oltáru a je na nej zobrazený Kristus Spasiteľ a štyria evanjelisti. Neskorobarokový oltár z prvej polovice 18. storočia takmer podľahol útoku červotoča. Na reštaurátorskej realizácii sa podieľal odborný tím z Oblastného reštaurátorského ateliéru Bratislava pod vedením zodpovednej reštaurátorky Alexandry Šulíkovej v časovom období 2012 – 2016. Vďaka šikovným reštaurátorom však boli pamiatke prinavrátené jej vysoké umelecké a estetické hodnoty v maximálne možnej miere.

Spracoval dr. Ondrej Doboš

 

Uvili nám jednu obrovskú kyticu ľudových obyčají, tradícií a remesiel opradených spevom i tancom folklórneho Gemera

$
0
0
Uvili nám jednu obrovskú kyticu ľudových obyčají, tradícií a remesiel opradených  spevom i tancom folklórneho Gemera

Folklórny festival Rok na Gemeri vyvrcholil v posledný novembrový týždeň v Rožňave slávnostným galavečerom, ktorý organizátori tradične nazvali Čo starí pamätajú, mladí zachovajú. Pre veľký záujem divákov o podujatie uskutočnili sa v sobotu 26. novembra 2017 dokonca dve vystúpenia v divadelnej sále OKC v Rožňave. Predstavili sa tu nám už známe folklórne skupiny: Bučina z Pače, Bystränky z Rožňavského Bystrého,

Genšenky z Honiec, Lehoťanka z Čiernej Lehoty, Hôra z Rejdovej, Radzim z Vyšnej Slanej, Stromíš z Vlachova, Dolina z Gemerskej Polomy, folklórne súbory Dubina a Haviar z Rožňavy a sólisti.

Hlavným hosťom večera bola ženská spevácka skupina Trnki a ľudová hudba Mira Kapca z Banskej Bystrice. Dôkaz toho, že zanechali u mnohých účastníkov festivalu väčšinou pozitívny ohlas, bolo možné vidieť na sociálnych sieťach predovšetkým v podobe zaujímavých obrázkov z tohto podujatia.

Tomuto večeru patril tiež premyslene pripravený celotýždenný program, ktorý sa odohrával v Dome tradičnej kultúry Gemera. Aj keď v zásade pokračoval v duchu prvých podujatí Roku na Gemeri, ktorých podstatná časť z ich doterajšej histórie sa uskutočnila v obci na hornom toku Štítnického potoka v Slavošovciach, dostal nový impulz tak v rozšírení podujatí charakteristických na každý jeden deň od pondelka do piatka, ako aj v účasti zaujímavých osobností i kolektívov. Záujemcovia o ľudový folklór i tradície sa napr. mohli oboznámiť s výrobou modrotlače, ktorá bola v minulosti pomerne rozšírená. Prišiel ju pripomenúť odborník naslovovzatý Peter Trnka z Ivanky pri Dunaji. Veselú rodinu zvonkárov zo Šumiaca a Rejdovej reprezentovali ich najväčší zberatelia Mikuláš Gigac a Michal Molčan. Sálu správne ozvučili spolu so svojou spevavou ženskou družinou. Na spomínanej pôde zúčastnení privítali aj vzácnych hostí z Podpoľania. Boli medzi nimi finalisti televíznej súťaže Zem spieva, ktorí prijali pozvanie do Rožňavy a predviedli sa tradičnými rozkazovačkami, ktoré boli typické pre tento región. Iste si pamätáte mená ako Paľáčovci a Rozkazovači z Hrochote. Svoje umenie prišla ukázať aj známa speváčka Tatiana Slabejová s ľudovou hudbou Mira Kapca. Diváci mali čo robiť, aby sa udržali na stoličkách iba počúvať, či pospevovať si s nimi.

Keď k tomu čo som spomínal pripojím ešte ďalšie aktivity, ktoré sprevádzali zimný folklórny festival, uvije sa nám jedna obrovská kytica ľudových tradícií a remesiel opradených spevom i tancom folklórneho Gemera, ktorú pripravili naši folkloristi na záver kalendárneho roku. Boli to dielne, ktoré poslúžili najmä najmladšej generácii, aby sa mohla oboznámiť hneď od mladého veku s tým, čomu sa venovali ich starí otcovia a matere v dávnej minulosti. Naši školáci pracovali zaujímavými aktivitami. V textilnej dielni v priebehu týždňa pripravili pre nich učenie sa zápästkovej technike, výrobu modrotlačenásteniek v tradičnej domácnosti. V muzikantskej dielni napríklad vzácni hostia, Lukáš Janoška z Pohorelej a Gabriel Farkaš zo Silickej Brezovej naučili deti vyrábať samozvučné hudobné nástroje, furmanské biče a zvonce. Tento rok po prvýkrát sprístupnili aj gastronomickú dielňu, kde si deti s nositeľmi tradícií vyskúšali ako sa vyrábajú syrové výrobky a špeciality z Rožňavského Bystrého. Hrnčiarska dielňa dala priestor manželom Drímajovcov, ktorí predstavili Belujské hrnčiarstvo. Počas týždňa sa niektorí tiež oboznámili s výrobou hlinených zvončekov.

Vďaka hlavnému organizátorovi Roku na Gemeri Okresnému osvetovému stredisku v Rožňave sme aj tohto roku mali čo vidieť, počuť a naučiť sa z toho všetkého, čo minulosťou sa šírilo našim krásnym regiónom i jeho šikovnými a múdrymi ľuďmi.
Máme za sebou teda krásny týždeň v podobe 23. ročníka Zimného festivalu zvykov a obyčají Gemera nazvaného Rok na Gemeri.
MG od
Fotografie: Peter Poboček

 

 

Mikuláš pomôže 6. decembra v Nemocnici zdravia v Rožňave slávnostne otvoriť pôrodnicu novej generácie

$
0
0
Mikuláš pomôže 6. decembra v Nemocnici zdravia v Rožňave slávnostne otvoriť pôrodnicu novej generácie

Nemocnica Svet zdravia Rožňava a budúce mamičky z okolitého regiónu budú mať tento rok „bohatého Mikuláša“. V stredu 6. decembra v nej totiž slávnostne otvoria pôrodnicu novej generácie. A nebude pri tom chýbať ani Mikuláš! Pôrodnica tento rok prešla prestavbou a budúce mamičky tam už nájdu prostredie, ktoré bude na polceste medzi domovom a nemocnicou. Tradičné pôrodné sály totiž nahradili 3 komfortné pôrodné izby hotelového štandardu (viď príloha), kde bude po novom prebiehať celý pôrod a ktoré poskytnú mamičkám maximálne súkromie.

rv Ukazka porodnej izby Svet zdraviaNové pôrodné izby si príde pozrieť aj 31-ročná prvorodička Erika. Práve v jednej z nich totiž už koncom decembra privedie na svet dvoch chlapčekov - dvojičky. "O tom, že mi pod srdcom rastú hneď dvaja chlapci, sme spolu s lekárom zistili až vo štvrtom mesiaci a odvtedy je naša radosť dvojnásobná," hovorí budúca mamička, ktorá si pôrodné izby v stredu pozrie po prvý raz. Novú pôrodnicu pomôže slávnostne otvoriť v stredu 6. decembra 2017 aj Mikuláš, ktorý spolu s deťmi vytvorí v nemocnici krásnu vianočnú atmosféru. Mamičky tiež budú mať možnosť obliecť svojich novorodencov do mikulášskej perinky (viď príloha) a urobiť si tak originálnu fotografiu.

Tomáš Kráľ

 

Zaujal nás projekt obnovy historického kina v Železníku

$
0
0
Pohľad na priestor pri budove kina v Železníku po úpravách.

V roku 2017 sa naše občianske združenie Skryté poklady Slovenska výrazne zameralo na aktivity smerujúce ku skrášleniu okolia a celkovej obnove budovy historického kina v obci Železník (v bývalom okrese Sirk), ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou. Na jar sme podali žiadosť cez grantový program Nadácie Orange na úpravu okolia budovy. Za päť mesiacov sa nám podarilo uskutočniť viacero úprav, ktorými sme sa snažili sprístupniť objekt a jeho okolie širokej verejnosti a turistom.

V rámci viacerých brigád počas roka sa nám a ďalším viac ako 20 dobrovľníkom podarilo urobiť veľa viditeľných zmien.

Upratali sme celé okolie od odpadkov a rôznych stavebných materiálov. Portál banskej štôlne Ladislav sme vytiahli zo svahu predovšetkým odstránením zosunutej pôdy, vyklčovaním agátov a iných drevín, vyčistením spár v opornom múre a vyčistením odtokových žľabov.

Vytýčili a vybudovali sme chodníky ku vchodu do kina a k portálu banskej štôlne. Na budove sme zatreli graffiti, za budovou sme sa pustili do dobudovania oddychovej zóny. Umiestnili sme tam nové lavičky, stôl a zábradlie.Celý priestor sme vysypali kameňom.

Umiestnili sme dve infotabule, jednu pri budovu a druhú pri portál banskej štôlne. Budú informovať turistov, ktorí prechádzajú okolo po turistickej značke o významnej histórii tohto miesta. Tiež sa budú môcť pokochať krásnym výhľadom od budovy kina. Jednu staršiu lavičku sa nám podarilo premiestniť pri jednu z infotabúľ.

zel A 001 zel A 002 zel A 005 zel A 006
 Bočná strana budovy pred   a po úpravách  Pohľad na priestor pri budove pred  a po úpravách
zel B 009 zel B 012 zel B 013 1 zel B 015
 Priestor za budovou pred   po úpravách  Pohľad na priestor oddychovej zóny pred   a po úpravách

Veríme, že tento náš prvý projekt je len začiatkom a prvým krokom k obnove celej národnej kultúrnej pamiatky. Zároveň sa chceme poďakovať všetkým, ktorí akokoľvek pomohli v priebehu projektu, predovšetkým obci Sirk a Baníckemu múzeu v Rožňave. Viac informácií o Železníku, jeho histórii ako aj o priebehu nášho projektu nájdete na podstránke: http://pokladyslovenska.sk/zeleznik

(Zdroj: Skryté poklady Slovenska)


Máme za sebou už 2. kolo Atletickej štafety materských škôl

$
0
0
Máme za sebou už 2. kolo Atletickej štafety materských škôl

Máme za sebou už 2. kolo Atletickej štafety materských škôl v Základnej škole J. A. Komenského v Revúcej. Zúčastnilo sa ho 5 družstiev z našich materských škôl. A ako dopadlo ? Víťazstvo si odnieslo družstvo MŠ Vl. Clementisa, striebornú priečku obsadili škôlkari z Katolíckej MŠ a bronz si vybojovali deti z MŠ Sládkovičova.

Ďakujeme všetkým zúčastneným športovcom, učiteľkám materských škôl za ich prípravu a za podporu rozvoja športu a atletiky v našom meste. Spoločne sa tešíme na 3. kolo, ktoré sa uskutoční už v roku 2018. Blahoželáme všetkým účastníkom.

 

Aj takto si pripomenuli Deň počítačovej bezpečnosti

$
0
0
Aj takto si pripomenuli Deň počítačovej bezpečnosti

Deň počítačovej bezpečnosti sa oslavuje celosvetovo 30. novembra už od roku 1988. Je určený na zvýšenie informovanosti o význame a potrebe ochrany počítačov a dát. Pripomína ľuďom nevyhnutnosť počítačovej bezpečnosti pred rôznymi hrozbami. V dnešnej dobe už internet bežne používajú nielen dospelí, ale aj deti. Internet v mobiloch, či na tabletoch je samozrejmosťou takmer pre každého žiaka školy. O to viac vystupuje do popredia potreba bezpečnosti na internete.

ra den pocitacovej bezpecnosti 1Túto skutočnosť si pripomenuli aj žiaci ZŠ I. B. Zocha v Revúcej, ktorí sa na hodinách informatiky počas posledného novembrového týždňa venovali tematike bezpečného využívania informačných technológií. Žiaci každého ročníka riešili iné zadania s tematikou bezpečnosti na internete. Prinášame ukážky prác niektorých žiakov.
Mgr. Andrea Tokárová

Na internet pozor daj (Lívia Dorková IV. A)

Na internete si musíme dávať pozor.
Každý má na to iný názor.
V každom veku treba pozor si dať,
nesmieme si s internetom zahrávať.
Reťazový list šťastia posielať si nesmieme,
každý z nás to predsa vie,
že to nie je trápenie,
povedať to rodičom.
Rodičia ti poradia,
čo a ako povedia.
Už sa lepšíš to ty vieš,
ostatní to vedia tiež.

Čo nemôžeme na internete

(Kristína Vajdová IV.A)

Nemáme hrať hry a pozerať videá, ktoré nie sú vhodné pre nás.
Deti menej ako pätnásť rokov by nemali byť na Facebooku.
Nemáme písať na internete cudzím ľudom.
Nemôžeme pozerať na GOOGLE fotky, ktoré nie sú pre deti.
Nemáme hrať Modrú veľrybu !!!!!!!!

K l á r a  (Simona Haľachová, VI.A)

Volám sa Klára, mám 11 rokov, a rozhodla som sa napísať vám tento príbeh pre poučenie. NIKDY NA SOCIÁLNE SIETE NEPÍŠTE NIKOMU SVOJE OSOBNÉ ÚDAJE A PODOBNÉ VECI! 

Bol utorok, 15:30, a ja som prišla zo školy. Ako vždy som si urobila domáce úlohy, najedla sa a prezliekla som sa. Našťastie som sa vtedy nemusela veľa učiť, tak som si sadla za mobil a zapla som Messenger. Hneď na mňa vybehlo 23 správ, z toho bolo 7 správ od neznámeho človeka. Bola som zvedavá kto to bol, tak som mu napísala ako prvému.

Neznámy: Ahoj, som Elena, som najlepšia kamarátka tvojej sestry  
Neznámy: Klára? Si tam? Haloooooo
Neznámy: Potrebujem niečo od teba!! 
Neznámy: Teda nie od teba ale od Alenky :D 
Neznámy: Odpoveeeeedz!
Neznámy: Klára no tááák!! 
Neznámy: Prečo neodpisuješ?!

Klára: Ehm.... prepáč bola som v škole. Elena? Alena mi hovorila o rôznych jej kamarátkach len o tebe nie :D 
Neznámy: Oh, aha.... no som radšej keď o mne nikto nehovorí  
Klára: Potom sa na teba Aleny spýtam, len pre istotu vieš :D 
Neznámy: NIE!! Teda, radšej nie, nerada o sebe prezrádzam iným ľuďom... ;) 
Klára: No dobre?.. A čo vlastne potrebuješ? 
Neznámy: Vašu adresu alebo Alenine tel. číslo ;) 
Klára: Na čo Ti to bude?? 
Neznámy: Noo, dnes som nebola v škole a potrebujem od Aleny domáce úlohy 
Klára:: A ty od nás nemáš adresu? No vieš, príde mi to čudné že si Alenina, dá sa asi povedať že BFF, a nemáš od nás adresu. 

   
    

Neznámy: Ja som si ju nikdy nepýtala, pretože mi to prišlo neslušné a vždy som zabudla :D 
Klára: Neslušné? :/ A vlastne nemôžeš napísať rovno Alene? Prečo s tým otravuješ mňa?!

Neznámy: No, pretože nemám Alenine číslo?! Logicky?? A neviem ako sa volá na Messengeri. 
Klára: Lepšiu výhovorku nemáš? 
Neznámy: TO NIE JE VÝHOVORKA!! 
Klára: Idem jesť, potom sa ozvem a napíšem Ti to...
Neznámy: Fajn.

Samozrejme že som jesť nešla, už som jedla! Ale Alena prišla vtedy domov tak som to využila a spýtala som sa na Elenu...

Klára: ,,Alena!! Alena!! Potrebujem od teba niečo!“
Alena: ,,Čo chceš?! Ale pohni si, musím ísť o chvíľku preč!!“
Klára: ,,Dobre, dobre. Ty máš nejakú kamarátku Elenu?“ 
Alena: ,,Prečo Ťa to zaujíma?! Hej, mám, a už musím. Čau.“ 
Klára: ,,Maj sa..“

V tej chvíli ma omrzelo že som bola taká drzá ku Elene. Po rozhovore s Alenou som hneď napísala Elene. 

Klára: Už som tu...
Neznámy: No? 
Klára: Alenine číslo: 0999 789 123...
Neznámy: Ďakujem ;) Ahoj 
Klára: Ahoj.

Niekoľko hodín sa nič nedialo, ale potom volala Alena mame s úplným plačom! Veľmi som sa zľakla!

Nejak takto prebiehal rozhovor s Alenou: 

Alena: *vystrašená s plačom* Mami! Pomoc! Prosím!!
Mama: *vystrašená* Alenka!! Čo sa deje? Kde si?! 
Alena: Volá mi nejaké neznáme číslo a vyhráža sa mi! 
Mama: Vyhráža? Ako?!
Alena: Smrťou! Vraj pokiaľ mu nepoviem kde bývam.. ! 
Mama: Počkaj ,Alenka! Hneď volám políciu!! Kde si?! 
Alena: V parku, ten ktorý je asi 1 km od nás! 
Mama: A čo tam robíš?! Tak ďaleko?! Vlastne to je teraz jedno, volám políciu!
Alena: Hlavne rýchlo, prosím!

V tom momente som nechápala, kto to môže byť!
Po 1 hodine prišla domov mama s vystrašenou Alenou.

Alena: ,,Je to tvoja vina!! Nenávidím Ťa!“ 
Klára: ,,Prečo? Čo som urobila?!“ 
Alena: ,,Keď toho pána čo mi volal našli, povedal že si mu dala moje číslo len tak!“
Klára: ,,Ale ja som nikomu tvoje telefóne číslo nedávala! Iba Elene!“
Alena: ,,Pff... Dobrá výhovorka! Ale Elena moje číslo má!“
Klára: ,,Počkať... čo?“ 
Alena: ,,Dobre počuješ!“
Klára: ,,Počkaj niečo Ti ukážem...“

Celá som sa klepala! Ničomu som nerozumela... Preto som Alene ukázala chat s ELENOU. 

Alena: ,,To nie je Elena! Všetko čo Ti ten hlupák písal je klamstvo! Určite to je nejaký zlodej.“
Klára: ,,Prepáč mi to.... Nevedela som to! Odpustíš mi?“
Alena: ,,Veľmi ťažko sa to odpúšťa ale.... dobre, odpúšťam Ti.“

Od vtedy už NIKOMU nepíšem žiadne naše údaje atď...

Dúfam, že sa z tohto poučíte.

 

Žiaci SOŠ z Revúcej zopakovali prvenstvo v krajskej súťaži technickej tvorivosti ZENIT

$
0
0
Žiaci SOŠ z Revúcej zopakovali prvenstvo v krajskej súťaži technickej tvorivosti ZENIT

Žiaci študijného odboru 2413 K mechanik strojov a zariadení zo SOŠ Revúca Ondrej Magyar (II. A) a Peter Danielis (II.A), 29.11.2017 sa zúčastnili pod vedením Ing. Kručka a Ing. Krajčiho na krajskom kole 19. ročníka súťaže ZENIT v strojárstve, v kategórii B1 – ručné obrábanie kovov na SOŠ TaS Brezno. Svoje znalosti a vedomosti preukázali v teoretickej aj praktickej časti súťaže. Ondrej Magyar sa umiestnil už druhýkrát na 1. mieste a Peter Danielis obsadil 3. miesto.

Obidvom blahoželáme, ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy a Ondrejovi Magyarovi prajeme veľa šťastia na celoslovenskom kole, ktoré sa uskutoční v Dolnom Kubíne. Takéto výsledky nie sú náhodné, a preto sa chceme touto cestou poďakovať učiteľom Ing. Takáčovej, Ing. Krajčimu a Ing. Kručkovi za systematickú odbornú prípravu našich žiakov. Veľké poďakovanie patrí aj majstrovi odborného výcviku p. Machovi za pomoc pri organizovaní školského kola a príprave žiakov na krajské kolo.
Text: Ing. František Lukáš,
         Ing. Emanuel Krajči
Foto: Ing. Emanuel Krajčí

 

U nás taká obyčaj... Gemerské Vianoce

$
0
0
Plagát k podujatiu Gemerské Vianoce

Najkrajšie sviatky roka sa blížia a s nimi sa stupňuje predvianočný zhon. Gemerské osvetové stredisko v Rožňave Vás pozýva stráviť príjemné chvíle s tradičnými vianočnými koledami, vinšami a zvykmi z rôznych gemerských obcí. „Vianočnú atmosféru zažívame prostredníctvom médií, v živej podobe v rámci koncertov a iných podujatí, ale v pôvodnom prostredí koledy, vinše a spevy vidíme už len vo výnimočných prípadoch. Folklórne kolektívy ich zachovávajú vo svojich programoch a práve z ich repertoárov sme pripravili vianočný folklórny večer,

v stredu 13. decembra 2017 v Dome tradičnej kultúry Gemera v Rožňave,“ podujatie priblížila Mária Ferenczová z Gemerského osvetového strediska v Rožňave.

Ľudové tradície počas adventu a Vianoc v hornom Gemeri uvedú folklórne skupiny a súbory Bystränky z Rožňavského Bystrého, Dubina, Haviarik a Haviar z Rožňavy, Gočovan z Gočova, Hôra z Rejdovej a ľudová hudba Ondreja Hlaváča. Hovoreným slovom budú sprevádzať Martina Dudášová a Štefan Gerža.
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Vstupné: 2€
Mária Ferenczová

 

 

Radíme si: Nie je klobása ako klobása, ale prečo?

$
0
0
Radíme si: Nie je klobása ako klobása, ale prečo?

Zimné obdobie je ako stvorené na prípravu i vyhotovenie rôznych dobrôt najmä z mäsa. Voľakedy sa v tomto období pred Vianocami takmer v každom gazdovskom dome veselo zakáľalo, aby Vianoce boli pri bohato prestretým stolom, na ktorom nechýbali ani vlastné výrobkyi nielen z pečiva, ale aj mása. A potom, veď Vianoce sa využívali aj na rôzne iné príležitosdzi, kedy bolo treba hostí ponúknuť aj vlastnými špecialitami. Preto sa takmer každý hotoval najmä na kvalitnú klobásku a slaninku, tlačenku, atď. Mnohé rodiny boli nimi preslávené v celej obci, ale i na okolí.

Dnes síce táto činnosť dosť ochabla, ale i tak sa objavuje aj v našom gemerskom regióne.

E-mailovou poštou mi prišiel zaujímavý článok na túto tému od Ing. Borisa Halaja, ktorý vám aspoň jeho časť odporúčam si prečítať. Jeho názov je:

klo shutterstock 579676759Nie je klobása ako klobása, ale prečo?

Na pultoch lahôdok a mäsiarstiev je, zdá sa, až nepreberné množstvo druhov a názvov klobás. Niektoré sú chutné, iné si kúpime iba raz a niektoré radšej ani raz.
Z technologického hľadiska je výroba klobásy jednou z najjednoduchších výrobných procesov. V princípe sa iba zomleté mäso dochutí požadovanými koreninami, natlačí do čriev a vyúdi. Jednoduché. O čo jednoduchšie to znie, o to zložitejšie to však v skutočnosti je.

Zabudnime teraz na najrôznejšie klobásy rôznych špecifických príchutí, zloženia, úprav, farebných variácií a názvov a pozrime sa bližšie na  slovenskú klasiku - obyčajnú domácu klobásu. Ak je jej výroba taká jednoduchá, prečo  potom nájdeme v obchodoch pod týmto názvom všetko možné, od ťažko stráviteľných čudesných výtvorov až po skutočné delikatesy. Pod kvalitu výsledného produktu sa podpísujú  tieto najdôležitejšie faktory:

  1. Obsah mäsa  -  pravá domáca klobása by mala byť vyrobená iba z mäsa. Bodka. A možno ešte aj výkričník. Podľa receptúry má ísť do klobásy 100% bravčového mäsa, môže sa použiť aj prídavok hovädzieho mäsa (ktoré dodá špecifickú chuť), ale potom už nejde o domácu klobásu. Obsah surového mäsa na 1kg hotového výrobku tak predstavuje 1200 – 1300 g, pretože údením sa v mäse znižuje obsah vody a mäso sa  vysušuje . Bohužiaľ, vo veľkovýrobnej  praxi sa stretávame s pridávaním všetkého možného od kožovej  emulzie, separovaného mäsa až po nepodarené mäsové výrobky.
  2. Kvalita mäsa – ideálne je použiť čerstvé, ale vyzreté mäso, ktoré sa po presolení nechá ešte niekoľko hodín odležať. Dôležitý je jednak anatomický pôvod mäsa, teda z ktorých častí jatočného tela je použité mäso, ale nepochybne aj ten geografický. Pri veľkovýrobe sa len veľmi ťažko dá zabezpečiť stály prísun takejto suroviny, a tak sa často používa mrazené mäso. To nie je samozrejme nijako zdraviu škodlivé, avšak na výslednej chuti sa aj ono podpíše svojím malým dielikom.
  3. Prídavné látky – ľudovo zvané aj „éčka“ - tie v pravej domácej klobáse nemajú čo robiť. Prakticky všetci väčší výrobcovia ich však používajú a mnohí nimi vôbec nešetria. Éčka pomáhajú zvýrazniť chuť, prikrášliť farbu alebo predĺžiť záruku. Ich obsah skúsený fajnšmeker odhalí už po prvom zahryznutí. Takáto klobása má akoby jemne mydlovú chuť .
  4. Koreniny  -  tu záleží nielen na ich vzájomnom pomere, ale aj na ich kvalite. Pochopiteľne, je veľký rozdiel medzi čerstvou mletou paprikou od malého farmára, ktorá sa sušila prirodzene na slnku, a medzi tou španielskou skleníkovou, ktorá sa navyše obohacuje olejovým nástrekom. Rovnako taký je rozdiel medzi ručne našúpaným čerstvým cesnakom a cesnakovou pastou, ktorú nakúpil veľký mäsokombinát v Číne a nikto presne nevie, čo všetko táto biela hmota obsahuje. Navyše veľké mäsospracujúce podniky používajú pri výrobe hotové tzv. kombi zmesi, v ktorých sú už namiešané všetky koreniny, vrátane prídavných látok.
    klo shutterstock 190887731 
  5. Proces výroby - opäť asi nebude ťažké rozlíšiť rozdiel v kvalite ručného miešania klobásy doma na kuchynskom stole, kde zachytíme v ruke každú chrupavku alebo kostičku, a tým v tisíclitrovej miešačke.  Podobné rozdiely sú v celom procese výroby. Samostatnou kapitolou je proces údenia, tu sa rozhoduje o samotnom vzhľade a vôni výsledného výrobku. Naozaj pravou domácou klobásou možno nazvať iba takú, ktorá bola údená klasickým spôsobom, studeným dymom z bukového dreva.
  6. Skladovanie -  pre veľké obchodné reťazce to z logistických dôvodov ani inak nie je možné - vákuovo zabaliť, označiť etiketou, záruka 21 dní. Dobre urobená domáca klobása vám vydrží vo vhodnom prostredí (suché, vetrané, chladnejšie a tmavé miesto) pokojne aj niekoľko mesiacov.  Vekom paradoxne ešte naberá na kvalite, pretože schnutím sa zvýrazňuje jej chuť.
    Cena – ak uvážime obsah mäsa a jeho cenu v surovom stave, ručnú prácu, cenu čerstvých korenín, dlhý proces  prípravy a  následne údenia, musí nám byť jasné, že príliš nízka cena iba usvedčuje predajcu, resp. výrobcu, že niečo nie je v poriadku. Opačným extrémom sú potom predražené klobásy na niekde vianočných trhoch.
  7. Cena – ak uvážime obsah mäsa a jeho cenu v surovom stave, ručnú prácu, cenu čerstvých korenín, dlhý proces  prípravy a  následne údenia, musí nám byť jasné, že príliš nízka cena iba  usvedčuje predajcu, resp. výrobcu, že niečo nie je v poriadku. Opačným extrémom sú potom predražené klobásy na niekde vianočných trhoch.

V závere sa dá skonštatovať, že  hoci je proces výroby domácej klobásy pomerne jednoduchý a receptúra je plus - mínus rovnaká, vo finále tu máme stovky a tisíce  domácich klobás. Ako to už býva aj pri iných ľudských činnostiach, aj výroba klobásy pozostáva z tisícky maličkostí, ktoré až vo výslednom súčte rozhodnú o kvalite výrobku. Už zo samotného názvu „domáca“ možno odvodiť, že jej výroba vo veľkokapacitných podmienkach nie je dosť dobre možná. Veľkí výrobcovia sa však o to samozrejme pokúšajú a pod rôznymi odvodenými názvami (gazdovská, chalupárska, dedinská, tradičná, starootcovská apod.) predávajú výrobky, ktoré by pri letmom pohľade mohli naozaj pripomínať domácu klobásu.  

A ktorá je teda tá najlepšia domáca klobása ? Pochopiteľne tá, ktorú si vyrobíte doma sami, v kruhu rodiny a priateľov, a ktorú potom chodíte neustále kontrolovať do údiarne, kedy už konečne  bude. Ak však nemáte priestor alebo čas na jej výrobu, potom vám môžeme iba poradiť: Nakupujte u osvedčeného malého výrobcu, ochutnávajte a nájdite si tú pravú podľa svojej chuti.

Pripájam vám recept na pravú domácu klobásu:

klo shutterstock 136113632Prísady

7 kg bravčový výrez
2 kg bravčové pliecko
1 kg hovädzie mäso (výrez, krk, pliecko)
200 g soľ
50 g mleté čierne korenie
50 g štipľavá paprika
75 g sladká paprika
50 g mletá rasca
100 g očisteného cesnaku

Postup

Napísať recept na domácu klobásu je tak trochu výzva, pretože čo región to iný recept, čo domácnosť - to iné klobásy, čo klobása - to väčší majster. Nechceme Vám nanucovať recept na tie naše, preto uvedieme iba pár základných pravidiel a postrehov, aby ste sa inšpirovali. 

Základ tvorí bravčový výrez- mäso z odrezkov, prípadne z pliecka alebo aj bravčový bok bez kosti a kože. Môžeme pridať aj hovädzinu (najviac 10 -20%), ale tá musí byť dokonale odblanená, bez šliach a tuhých častí. Hovädzina sa pomelie na najmenšej šajbe. So soľou sa neexperimentuje - 18 - 20 gramov na kilogram mäsa je nepísaným zákonom. Množstvo cesnaku (asi jedno percento) závisí od zloženia mäsovej zmesi - v prípade mastnejšieho základu jeho obsah mierne zvyšujeme.

Sladkou mletou paprikou nešetríme, my odporúčame cca do 1% a zhruba 0,5% štipľavej. Pridávanie papriky je zároveň najvýznamnejšia zložka korenín ovplyvňujúca výslednú chuť. Na „dolniakoch“ sa stretnete aj s obsahom papriky do 3-4 % S mletým čiernym korením to nepreháňame - pikantnosť dosahujeme pomocou štipľavej papriky (takže optimálne 0,5%). Na prevoňanie klobás pridávame mletú rascu alebo nové korenie. Zomleté mäso dôkladne premiešame s koreninami, ktoré sme si predtým vymiešali v troche studenej vody (0,5 L). Zmes potom plníme do bravčových čriev pomocou plničky. Črievka pretáčame podľa požadovanej dĺžky klobásky cca 20 – 25cm. Ideálne by sa mäso malo nasoliť 1 deň pred prípravou klobás a nechať odstáť v chlade.

masoOkrem dobrého údenia je dôležité vhodné prostredie na postupné sušenie a dobrá partia počas prípravy klobás. Do výroby klobás sa môžete pustiť, aj keď nedisponujete udiarňou, lebo sa dajú zamraziť, upiecť a potom tiež zasterilizovať, hoci kvalitné vyúdenie k poctivej domácej klobáse nepochybne patrí.

Ing. Boris Halaj

 

Viewing all 4377 articles
Browse latest View live