Quantcast
Channel: Spravodajstvo z horného a stredného Gemera
Viewing all 4377 articles
Browse latest View live

Anton Hykisch: Život spisovateľa je niečo ako štafetový beh

$
0
0
Anton Hykisch: Život spisovateľa je niečo ako štafetový beh

(Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave – tlačová správa) – Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja pripravuje pre širokú verejnosť vo svojich priestoroch v stredu 11.10.2017 o 17:00 hod. stretnutie so spisovateľom Antonom Hykischom. Podujatie sa uskutoční v rámci projektu Tajomstvá v literatúre ktoré z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia www.fpu.sk a je hlavným partnerom projektu.

Anton Hykisch spisovateľ, autor literatúry faktu, publicista, esejista, dramatik, diplomat pochádza z Banskej Štiavnice. Rozpätie jeho tvorby je široké. Píše romány, poviedky, rozhlasové hry, scenáre, publicistiku, odborné články. Jeho fiktívne diela tematicky čerpajú z histórie i súčasnosti. Napísal množstvo kníh, z ktorých viaceré, najmä historické romány, boli preložené do niekoľkých jazykov a v zahraničí boli vypredané. 

Písať som začal ako vysokoškolák v Bratislave. Mali sme po krk povstaleckej a vojnovej literatúry. Pocity našej mladej generácie nikto nereflektoval. Rok 1956 bol počiatkom erózie komunistického režimu, prvým signálom liberalizácie. V novom mesačníku Mladá tvorba sme začali písať o sebe, o našich časoch, o našich pocitoch“ povedal Hykisch a pokračoval „Štúdium ekonómie bolo naozaj riešením z núdze. Od detstva ma zaujímala politika, história, novinárčina. Ale aj poznávanie nových ľudí, nových krajín. Rád píšem romány, ktoré môžem postaviť na pilieroch skutočnej reality. Fascinuje ma skúmanie, ako sa chovali konkrétni vládcovia v podmienkach moci nad inými ľuďmi“ dodal spisovateľ." 

Anton Hykisch je členom Spolku slovenských spisovateľov, Slovenského centra PEN klubu a Klubu autorov literatúry faktu, bol podpredsedom Paneurópskej únie na Slovensku a je členom Svetovej futurologickej spoločnosti – World Future Society (USA). Je nositeľom viacerých významných ocenení. Prezident Slovenskej republiky mu prepožičal štátne vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy (1998), je dvojnásobných nositeľom Ceny Egona Ervina Kischa za literatúru faktu (2005, 2007), Ceny Literárneho fondu za pôvodnú literárnu tvorbu (2009), Ceny Vojtecha Zamarovského za rok 2010, nositeľom Identifikačného kódu Slovenska (2012), Európskej ceny TREBBIA za celoživotné dielo (2013), Ceny Fra Angelico v kategórii slovesné dielo – za prínos kresťanských hodnôt do umenia za rok 2013 (2014) a Ceny AOSS a SSS za celoživotné dielo v oblasti prózy a publicistiky (2014).

V rozsiahlom autobiografickom románe Rozkoše dávnych čias zachytáva Hykisch časové rozpätie od súčasnosti naspäť do medzivojnových rokov – od mladosti svojich rodičov a svojho detstva, cez mnohé životné peripetie, až po súčasnosť. Nový román Verte cisárovi je kniha o vášni a túžbe po moci, kronika osudov ľudí, ktorí sa vzopreli každodennosti a usilovali sa zmeniť život okolo seba. Je situovaný do sklonku 18. storočia, v predvečer Francúzskej revolúcie (ide o voľné pokračovanie úspešného románu Milujte kráľovnú).
Prijmite pozvanie na stretnutie s týmto výnimočným velikánom slovenskej literatúry, ktoré sa uskutoční v stredu 11. októbra 2017 o 17:00 hod. v Gemerskej knižnici Pavla Dobšinského v Rožňave, ul. Lipová č. 3 a je pripravované v rámci projektu Tajomstvá v literatúre. Z verejných zdrojov ho podporil Fond na podporu umenia www.fpu.sk, ktorý je hlavným partnerom projektu. Vstup je voľný.

Tatiana Bachňáková
Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave

 


Výzva pre majiteľov starých pohľadníc alebo fotografií Revúcej

$
0
0
Mestský hostinec Kohút v Revúcej. Dobová fotografia.

Máte doma staré pohľadnice alebo fotografie Revúcej? Nenechajte svoje poklady zapadnúť prachom a darujte ich, alebo zdarma zapožičajte Mestu Revúca pre pripravovaný nástenný kalendár. Privítame akékoľvek staré pohľadnice alebo fotografie mesta Revúca, kultúrnych pamiatok, zábery námestia, ulíc, uličiek a pod. Uvedené môžete priniesť osobne v pracovných dňoch na Mestský úrad v Revúcej, Námestie slobody 13/17, 1. poschodie, kancelária č. 48 počas úradných hodín alebo nás môžete kontaktovať na: tel.: 058/28 515 55, 058/28 515 22, mobil: 0908 996 636, e-mail: bibiana [bodka] jankosikova [zavináč] revuca [bodka] sk, patricia [bodka] sefranova [zavináč] revuca [bodka] sk . Vopred veľmi pekne ďakujeme a tešíme sa na Vaše príspevky!

BJ

Navštívili Múzeum holokaustu v Seredi

$
0
0
Navštívili Múzeum holokaustu v Seredi

O koncentračných táboroch v Poľsku a v Nemecku sme počuli a dočítali sa už mnoho informácií. Dlho sme však nevedeli o existencii pracovných táborov v Novákoch, v Seredi a vo Vyhniach, odkiaľ boli posielaní slovenskí židia do tých najväčších koncentračných táborov. Dňa 2. októbra 2017 žiaci 7. B triedy Základnej školy J. A. Komenského v Revúcej navštívili Múzeum holokaustu v Seredi, aby sa na vlastné oči presvedčili, že téma holokaustu bola prítomná aj na území nášho štátu a jeho artefakty sme si mali možnosť prezrieť v expozíciách, ako aj na putovnej výstave o rómskom holokauste.

„Realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. “

 {oziogallery 1081}

 

Majstrovstvá stredoslovenského atletického zväzu mladšieho žiactva a prípraviek

$
0
0
Majstrovstvá stredoslovenského atletického zväzu mladšieho žiactva a prípraviek

Prvú októbrovú nedeľu sa v Dubnici nad Váhom konali Majstrovstvá stredoslovenského atletického zväzu mladšieho žiactva a prípraviek. Atletický klub ISKRA Revúca pri ZŠ J. A. Komenského  v Revúcej reprezentovalo 15 pretekárov. Najviac sa darilo mladšej žiačke Nine Natálii Vavrekovej (nar. 2005), ktorú svoju úspešnú sezónu zavŕšila ziskom striebornej medaily vo vrhu guľou a bronzovej medaily v hode kriketovou loptičkou.

V behu na 600m v kategórii prípravka tesne unikol bronz Saške Hižnayovej (nar. 2007) , ktorá napokon dobehla ako štvrtá. Chválime aj ďalšiu prípravkárku Mišku Hudecovú, ktorá si v behu na 600m zlepšila osobné maximum takmer o dvadsať sekúnd a dobehla na deviatom mieste. Beh na 600m priniesol osobný rekord aj Tamarke Molentovej, ktorá prvýkrát pokorila dvojminútovú hranicu.

Konečne sme prišli na chuť aj behu na 60 m - prekážky, kde sa naše dievčatá umiestnili na 6. mieste - Lucka Ďurišková a na 7. mieste - Ninka Vavreková. Darilo sa nám aj v diaľke, kde do finále súťaže ( osem najlepších) postúpili vo svojich kategórich Lucka Ďurišková, Jakub Šturmankin a Saška Štempelová. Premiéru mali aj naši najmladší pretekári - Jurko Šturmankin a Dávid Mihál - obidvaja ročník narodenia 2009, ktorí pretekali v behu na 60m a 150m a v poli štartujúcich o pár rokov starších žiakov vôbec nestratili.
Ďakujeme všetkým za reprezentáciu školy.
Jana Vavreková,
vedúca AK ISKRA Revúca
pri ZŠ J.A.Komenského v Revúcej

{oziogallery 1082}

 

 

Príležitosť spoznať belujské hrnčiarstvo a vyrobiť si aj ukážkové predmety z hrnčiarskej hliny

$
0
0
Príležitosť spoznať belujské hrnčiarstvo a vyrobiť si aj ukážkové predmety z hrnčiarskej hliny

V piatok 13. októbra 2017 o 16.00 hod. sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote uskutoční prezentácia s tvorivou dielňou zameraná na belujské hrnčiarstvo. Podujatie vzniká v spolupráci s manželmi Drímajovcami z Beluje (okres Banská Štiavnica), ktorí sa venujú výskumu pomerne neznámeho, no pozoruhodného typu hrnčiarstva. Podujatie podporila Nadácia Poštovej banky.

Pripravované podujatie pozostáva z dvoch častí. Na úvod sa návštevníkom formou projekcie krátkeho filmu s odborným výkladom priblíži belujská hrnčiarska dielňa z historického, estetického a technologického hľadiska. Súčasťou projekcie je ukážka tradičného výrobného postupu tvarovania nádoby na hrnčiarskom kruhu. Po prezentácii nasleduje praktická časť, v ktorej si účastníci môžu vyrobiť ukážkové predmety z hrnčiarskej hliny, ktoré si následne vyzdobia tradičnou technikou rytia a maľovania, ktorá sa používala v Beluji. Účastníkmi vytvorené diela sa stanú vlastníctvom ich autorov. Vstupné na podujatie je dobrovoľné.  

Beluj je hontianska obec, ležiaca na okraji okresu Banská Štiavnica, tiahnuca sa popri belujskom potoku v plytkej doline južne od bájneho vrchu Sitno. Obyvatelia Beluje sa v minulosti živili hrnčiarstvom, okrem iného. Najstarší písomný záznam o hrnčiaroch v Beluji je z roku 1635. Názov obce Beluj odvodzoval Andrej Kmeť od slovanského výrazu pre označenie “biela” a to zrejme podľa výskytu bielej hliny v chotári Beluja. Výrobky tunajších hrnčiarov sa vyznačovali kvalitným, neraz veľmi tenkým črepom a boli v širokom okolí veľmi žiadané. Povozníci ich rozvážali do širokého okolia a predávali na jarmokoch. Okrem hlineného riadu na bežné kuchynské účely varenia, pečenia či uskladňovania potravín, tunajší hrnčiari vyrábali veľmi svojrázne dekoratívne krčahy, fľaše, či taniere, ktorých výzdoba nemá v slovenskej hrnčiarskej produkcii obdobu. Posledný hrnčiarsky kruh sa na Beluji dotočil v roku 1893, kedy zomrel posledný aktívny hrnčiar.
Mgr. Tatiana Drímaj Recká, M.A.

 

Nemocnica v Rožňave má nové fyziatricko-rehabilitačné oddelenie

$
0
0
Nemocnica v Rožňave má nové fyziatricko-rehabilitačné oddelenie

Nemocnica Svet zdravia Rožňava 5. októbra 2017 oficiálne predstavila nové fyziatricko-rehabilitačné oddelenie s kapacitou 20 lôžok. Určené je najmä pre hospitalizovaných pacientov napríklad po operáciách, traumatologických úrazoch alebo po cievnych mozgových príhodách. Bývalé priestory oddelenia ARO boli v rámci rekonštrukcie kompletne prestavané. Výsledkom je nové komfortné prostredie s 8 pacientskymi izbami (dve nadštandardné jednolôžkové izby), 3 terapeutickými miestnosťami, 2 telocvičňami a zázemím pre personál.

V rámci oficiálneho predstavenia boli pacientov navštíviť aj futbalisti miestneho A tímu MFK Rožňava. Celkové investície do nového oddelenia si vyžiadali 210 tisíc eur.
„Takto by malo vyzerať každé moderné lôžkové oddelenie. Jeho interiér sme sa snažili spraviť tak, aby na pacientov pôsobil oveľa príjemnejšie a estetickejšie. Zamestnanci a pacienti súčasne získali priestory, ktoré kladú dôraz už aj na vyššiu mieru komfortu a súkromia,“ vysvetlil Dušan Suchý, riaditeľ nemocnice Svet zdravia Rožňava.

Fyziatricko-rehabilitačné oddelenie rožňavskej nemocnice poskytuje komplexnú terapeutickú starostlivosť pre pacientov po úrazoch, operáciách, mozgových príhodách a s ochoreniami chrbtice a to vo všetkých vekových skupinách. Na mesačnej báze to predstavuje v priemere 55 pacientov a až takmer 1000 poskytnutých procedúr. Súčasťou komplexnej rehabilitačnej liečby je pohybová liečba, manuálna terapia, elektroterapia, ultrasonoterapia, magnetoterapia, diatermia, klasická masáž, reflexná masáž, lymfodrenáž - manuálna aj prístrojová, laseroterapia a podávanie plynových injekcií. Samozrejmosťou sú vodoliečebné procedúry ako napríklad perličkový kúpeľ, vírivý kúpeľ alebo podvodná masáž.

„V nových priestoroch máme oveľa lepšie zázemie. Keďže poskytujeme zdravotnú starostlivosť častokrát pacientom po veľmi ťažkých pooperačných stavoch, veríme, že novú úroveň komfortu ocenia,“ doplnila MUDr. Karin Micheľová, primárka fyziatricko-rehabilitačného oddelenia.

Tomáš Kráľ

 {oziogallery 1083}

 

Úradná správa ObFZ Rožňava č. 13/2017 - 2018

$
0
0
Úradná správa ObFZ Rožňava č. 13/2017 - 2018

Zo zasadnutia ŠTK dňa 5.10.2017


  • ŠTK schvaľuje odohratie zápasu 5. kola 4. ligy dorast Dlhá Lúka - Betliar na ihrisku v Betliari 8.10.2017 o 10:30 po vzájomnej dohode klubov.
  • ŠTK schvaľuje odohratie zápasu 10. kola 6. ligy dospelí Hrhov - Bohúňovo 8.10.2017 o 15:30 po vzájomnej dohode klubov.
  • Zo zasadnutia DK dňa 5.10.2017

    • DK-32 Zastavenie činnosti za ČK na 2 zápasy nepodmienečne podľa čl.45/2a: Alexander Izák 1097041 + 10€ (Bohúňovo)
    • DK-33 Zastavenie činnosti na 1 str. nepodmienečne za 5 alebo 9x ŽK podľa čl.37/5a,5b: Tibor Kardoš 1151973 + 10€ (Jablonov)
    • DK upozorňuje všetky kluby, že v prípade nevyplatenia zbernej faktúry do lehoty splatnosti budú trestané odrátaním 3 bodov.

    TMK Oznam pre FK a trénerov

    Všetci záujemcovia o UEFA-C licenciu musia nahlásiť na sekretariát tieto údaje: meno a priezvisko, e-mail a telefónne číslo!!! Záujem prosím nahlásiť e-mailom na ladislav [bodka] david76 [zavináč] gmail [bodka] com. Pri minimálnom počte 22 frekventantov sa seminár trénerov uskutoční v Rožňave. ObFZ prispeje každému záujemcovi z klubov ObFZ Rožňava sumou 50,-€.

    KR Oznam

    • KR žiada R a DZ aby žiadosti o zmenu delegácie hlásili najpozdejšie vo štvrtok na t.č. 0908377920 u P. Béreša ml.
    • KR žiada kluby aby žiadosť o zmenu rozhodcov podávali cez ISSF aj s riadnym odôvodnením.

    Podpora talentov SFZ Oznam

    Projekt " Podpora talentov SFZ" je určený pre chlapcov a dievčatá roč. nar. 2004-2005-2006. Cieľom projektu je získavať informácie o talentovaných hráčoch a pomáhať im rozvíjať futbalové zručnosti na spoločných stretnutiach, tréningovom procese, ktorý bude v jesennej časti prebiehať 1 x mesačne. Cieľovou skupinou sú hlavne chlapci a dievčatá z futbalových klubov nižších súťaží, t. j. súťaží príslušného ObFZ. Touto cestou Vás chceme požiadať o nahlásenie talentovaných hráčov obratom, priebežne na ObFZ v Rožňave /sekretár ObFZ/ alebo koordinátorovi projektu Dušanovi Pollákovi.

    ObFZ Rožňava

     

    V šiestej futbalovej lige gólov ani maku

    $
    0
    0
    V šiestej futbalovej lige gólov ani maku

    Krátke konštatovania ostatného futbalového víkendu: Druhá prehra Rožňavy na domácom ihrisku znamená aj zostup s pozícií. Prvá výhra Krásnohorského Podhradia na súperovom ihrisku. Nepriaznivý "vietor" v mužstve Gemerskej Hôrky. Vysoké prehry Jablonova n/T a FK Štítnik u hostiteľoch. Tri červené karty v jednom zápase nesvedčia o gentlemanskej hre súperov. FO Vlachovo prevzalo vedenie v tabuľke po víťazstve nad FK Plešivec.

    DOSPELÍ

    III. LIGA VÝCHOD 12. KOLO

    MFK Rožňava - FK Krompachy 2:3 (1:1), G: O. Kovchar, P. Gere (PK) – Hagara 2, I Košč, ŽK: M. Gallo – E. Hamrák, M. Stropkay, R. Gibala, D. Schvarc, R: J. Sučka - P. Ištoňa, J. Zajac. DS: M. Knut. Div.: 300.
    MFK: G. Pulen – V. Babik (66. R. Szkokan), Zs. Ištók (66 F. Kovács), M. Gere, P. Sappanoš, Y. Koretskyy, P. Gere (c ), M. Gallo (85 T. Havko), J. Figúr, A. Pál Svedyuk, O. Kovchar.
    Druhú prehru MFK Rožňava na domácej pôde si zapísali so súperom z Krompách a dovolili sa im priblížiť na 1 bodový rozdiel. Hostia majú jeden zápas k dobru a očakáva sa naďalej tuhý súboj obidvoch nováčikov v súťaži.

    IV. LIGA JUH 12. KOLO

    Družstevník Čičarovce - FK Krásnohorské Podhradie 2:5 (1:1), G: Ľ. Tárczy, P. Černej - T. Revúcky 2, T. Hajdúk, A. Vaško (PK), L. Héger, ŽK: 0 – L. Héger, ČK: Cs. Kerékgyártó - 0, R: P. Konečný - M. Želizňák, D. Gorel, DS: J. Tornay. Div.: 150.
    FK: R. Bartko – I. Oravec, J. Erdofalvi (c ), T. Revúcky, T. Hajdúk, A. Vaško, M. Mészner, Š. Kun, Z. Breuer, D. Vozár, J. Rencsok.

    V. LIGA K – G 10. KOLO

    Hornád Ždaňa - FK Gemerská Hôrka 5:0 (3:0), G: R. Demko 3 (1 z PK), M. Miščík, O. Čigáš (PK), ŽK: 0 – G. Asztalos, V. Kováč, R: M. Kurtak – J. Škodi, J. Ihnat, DS: M. Jenčo. Div.: 87.
    HORKA: G. Asztalos (c ) - V. Kováč, O. Váradi (71 Á. Iboš), Cs. Váray, Z. Szabó (67 T. Gál), G. Gál, J. Abraham, N. Mirga, K. Bosnyák, R. Rácz, Á. Gyurán.

    TABUĽKY: 

    III. LIGA VÝCHOD PO 12. KOLE   IV. LIGA JUH PO 12. KOLE   V. LIGA K - G PO 10. KOLE
    1. Snina 12   1  34:14   27
    2. Stropkov 12 8 3 1 21:9 27
    3. Lipany 12 7 2 3 28:10 23
    4. Vyšné Opátske 11 6 3 2 21:11 21
    5 Plavnica 12 5 5 2 19:12 20
    6. MFK ROŽŇAVA 12 6 2 4 21:17 20
    7. Krompachy 11 6 1 4 26:19 19
    8. Giraltovce 12 5 3 4 12:16 18
    9. Vranov n/T 12 4 5 3 16:12 17
    10. Veľké Revištia 11 4 3 4 11:24 15
    11. Šarišské Michaľany 12 3 5 4 10:11 14
    12. Svidník 11 2 5 4 8:11 11
    13. Tatran Prešov B 12 2 4 6 24:18 10
    14. Bardejovská N Ves 12 2 2 8 11:22 8
    15. Sabinov 12 2 1 9 12:34 7
    16. Svit 12 0 1 11 4:38 1
     
    1. Medzev 12  10  0  2  46:15  30
    2. Kalša 12 9 1 2 37:13 28
    3. Gelnica 12 9 1 2 27:9 28
    4. Sobrance 12 7 3 2 43:15 24
    5 Čaňa 12 7 2 3 41:17 23
    6. Geča 12 7 1 4 28:23 22
    7. Sokoľany 11 6 2 3 23:16 20
    8. Strážske 12 6 1 5 26:33 19
    9. Rudňany 12 4 3 5 20:21 15
    10. Topoľany 12 4 2 6 15:27 14
    11. Petrovce n/L 12 3 3 4 15:27 12
    12. FK KRH PODHRADIE 12 2 3 7 14:32 9
    13. Čičarovce 12 2 2 8 11:28 8
    14. Malá Ida 11 2 1 8 9:28 7
    15. Veľké Kapušany 12 1 3 8 9:24 6
    16. Kechnec 12 1 2 9 10:46 5
     
    1. Slávia Košice 8  0    24:2   24
    2. Ťahanovce 9 8 0 1 28:9 24
    3. Čečejovce 9 7 1 1 28:9 22
    4. Perín 9 6 1 2 22:15 19
    5 Poproč 9 5 3 1 21:12 18
    6. Košická N Ves 9 4 1 4 12:10 13
    7. Ždaňa 10 4 1 5 22:25 13
    8. Veľká Ida 9 3 1 5 13:20 10
    9. Seňa 9 3 1 5 14:24 10
    10. Haniska 10 3 0 7 17:23 9
    11. LOKOM Košice B 9 1 3 5 13:14 6
    12. Kokšov-Bakša 9 2 0 7 11:17 6
    13. FK Gemerská Hôrka 10 0 0 10 4:49 0

    VI. LIGA 10. KOLO

    Gemtex Rudná - ŠK Jablonov n/T 8:1 (3:1), G: O. Vysoký 3, F. Čapó a J. Urban po 2, R. Štefán - F. Rohály (PK), ŽK: O. Sanisló, J. Urban – G. Pál, A. Kerekeš, R: L. Gyenes - Š. Iglai, L. Marton, DS: J. Bobrík. Div.: 70. 
    GEMTEX: L. Fabian – L. Šimon, Z. Molčan, O. Sanisló, F. Čapó, P. Pačan, P. Kontra, V. Konček, O. Vysoký, J. Urban (c ). 
    ŠK: L. Csákó - L. Zajdó (c ), G. Páll, P. Milata, F. Rohály, P. Ungváry-Szabó, A. Kerekeš, Š. Szilasi, E. Mackovják, S. Zubricky, P. Hundza. 

    Hostia sú vonku väčšinou v úlohe iba štatistov. Domáci, naopak, doma potvrdzujú, že s futbalom im to na rudňanskom ihrisku ide lepšie. 

    Baník Rožňavské Bystré - ŠK Štítnik 5:1 (3:0), G: R. Bubenčík 2, P. Minčík, Š. Dorkin, M. Gábor, ŽK: M. Szilágyi - M. Gallo, A. Krága, R: J. Szor –J. Ďuríček, DS: Š. Bodnár. Div.: 
    BYSTRÉ: F. Čapó - I. Demjan, P. Kubej, Š. Dorkin (c ), R. Jakab (74 P. Milko), R. Bubenčík, M. Gábor (60 R. Ďurský), M. Szilágyi, D. Hloška, T. Kuchta, P. Minčík (86 T. Uhrin). 
    ŠTÍTNIK: T. Kandalík - A. Rochl (c ), M. Molnár, G. Tomi, M. Gallo, Jak. Rochl (53 L. Dudáš), A. Krága, R. Kolesár, M. Sivók (85 J. Žiga), Ján Rochl, V. Valent. 

    Jednoznačný zápas domácich Bystranov, ktorých v ostatných zápasoch, najmä vonku, trápila smola i zranenia brankárov. Hostia z neďalekého Štítnika toho veľa neuklázali, hoci mali v zostave i najlepšieho strelca súťaže.

    Apex Kružná - ZK Dlhá Ves 1:5 (1:2), G: J. Kamenský - P. Mičinsky 2, A. Orvos 2 (oba z PK), D. Novák, ŽK: , R: M. Uharček - L. Gyenes, DS: L. Nagy, Div.: 
    APEX: M. Ruszó - M. Podracký, R. Dókus, P. Fabián (59 A. Polyák), V. Varga (c ), J. Kamenský, J. Rusznyák, R. Farkaš, J. Fazekaš, Ľ. Lukáč (77 R. Pástor), M. Szabó. 
    ZLATÝ KLAS: M. Pavlínyi - G. Beke, G. Ferdinand, M. Dusza (c ), A. Labina, A. Orvos, M. Makkai, P. Mičinsky (76 L. Novák), D. Novák (81 Zs. Mezei), M. Cvíba, A. Pomaj. 

    Tatran Betliar – OFJ Vyšná Slaná 0:1 (0:1), G: M. Gallo, ŽK: Zs. Barkász, R: V. Martzinko – R. Farkaš, L. Šalamon, Div.: 60. 
    TATRAN: S. Cirbus - Ľ. Árvay (c ), R. Fabián, M. Ďuríček (65 M. Árvay), L. Poťmák, D. Szilardi, R. Jakab (76 J. Benedikty), M. Marciš, M. Oravec (56 L. Lorincz), I. Lorinc, Zs. Barkász. 
    OFK: R. Lindák - P. Rogos, F. Gallo, M. Laurinc, G. Keršák, A. Gallo (87 J. Krásný), P. Zabrel (c ), J. Barnák, O. Kračún (76 Š. Domik), M. Gallo, M. Bendík. 

    Jednota Krh. Dlhá Lúka - FK Baník Štítnik 7:2 (1:1), G: J. Čižmár 4 (1 z PK), J. Gebe 3 – B. Milko, M. Chochol, ŽK: J. Parditka - Ma. Gallo, M. Chochol, ČK: K. Albert – D. Kakalejčík, Miloš Gallo R: P. Galík - M. Šimčák, DS: Š. Hadár, Div.: 50. 
    JEDNOTA: Cs. Koncz – N. Luko, R. Šoltés (46 M. Lovas), 

        

    A. Kovács, I. Bošela, J. Parditka, J. Čižmár, Š. Bodnár (c ) (78 P. Klárik), A. Rigó, T. Hegedus (46 J. Gebe), K. Albert.

    FK: R. Nemec – T. Viola, M. Havrlent, P. Lipták (46 N. Adamec), D. Kakalejčík, J. Benedikl, B. Milko, P. Prokšej, Ma. Gallo, Mil. Gallo (c ), M. Chochol. 

    Nervózny zápas najmä zo strany hosťujúceho mužstva. Kvalita hry však bola na strane domácich Dlholúčanov. Strelecky sa darilo najmä Jánovi Čižmárovi, ktorý skóroval až štyrikrát.

    Baník Drnava – OTJ Honce 10:2 (5:0), G: D. Babič 3, B. Šoltés, K. Šoltés a T. Lipták (všetci po 3), M. Mázik - O. Varga 2, ŽK: bez kariet, R: J. Molnár - A. Farkaš, DS: Š. Maté. Div.: 100.
    BANÍK: D. Zakhar (77 T. Parada) – R. Kovács, J. Gorgei, E. Polyák, M. Ondrej (66 K. Bakoš), B. Šoltés, J. Barczi, D. Babič (61 M. Mázik), K. Šoltés (c ), T. Lipták, D. Tisza. 
    OTJ: J. Karalo – J. Tomi, M. Vranec (c ), L. Hajdu, J. Hric, J. Sklenár, O. Varga, R. Genči, J. Karalo, M. Mogyoróši, N. Gallo. 

    FK Hrhov – Sokol Bohúňovo 4:1 (1:1), G: L. Horváth 2, M. Dunka, Z. Uveges – A. Gergely, ŽK: 0 – L. Kovács, R: G. Rási - Š. Iglai, DS: F. Drenko. Div.: 50. 
    FK: Ľ. Kardoš - A. Herczeg, T. Zsigrai, G. Veverica, An. Herczeg (75 L. Kovács), Z. Uveges, M. Dunka, L. Horváth, Š. Herczeg, Zs. Danko, M. Hranyó (c ). 
    SOKOL: Š. Jankóšik - L. Kovács (c ), G. šušán, M. Lukáč, Š. Tóth, Š. Gergely, K. Illés, R. Kulík, K. Gergely, At. Gergely, M. Fandák.

    Domáci sa hádam pozviechali z najhoršieho a body i kvalita hry im budú pribúdať. Svedčia o tom aj výsledky z ostatných domácich zápasov.

    TABUĽKA VI. LIGY PO 10. KOLE

    1. Vyšná Slaná 10  41:6   28
    2. Drnava 10 8 1 1 44:19  25
    3. Krh. Dlhá Lúka 10 7 2 1 38:19 23
    4. Betliar 10 6 2 2 19:11 20
    5. FK Štítnik 10 5 1 4 33:30 16
    6. Dlhá Ves 10 4 2 4 32:21 14
    7. Kružná 10 4 2 4 27:28 14
    8. Rudná 10 4 1 5 46:36 13
    9. Bohúňovo 10 3 3 4 19:24 12
    10. ŠK Štítnik 10 3 2 5 27:30 11
    11 Rožňavské Bystré 10 3 1 6 29:31 10
    12. Jablonov n/T 10 3 0 7 22:42 9
    13. Hrhov 10 1 1 8 12:41 4
    14. Honce 10 0 1 9 23:74 1

    III. LIGA 8. KOLO

    FO Vlachovo – FK Plešivec 1:0 (1:0), G: O. Leskovjanský, ŽK: J. Gelda – T. Čech, R. Volčko, P. Kubík + ČK, Z. Tomi, Zs. Liptai, J. Lokos R: J. Gyenes, DS: P. Béreš. Div.: 100. Zápas o vedúce  mužstvo tabuľky prilákal do Vlachova veľmi slušnú návštevu divákov. Gól však videli iba jeden, ktorý vsietil v 37 minúte domáci Leskovjanský. Zato sa žltlo kartami, ktoré rozhodca udeľoval najmä hosťom (8) z Plešivca. Ich hráč Kubík po druhej žltej musel opustiť ihrisko v 87 minúte. 

    FO: L. Prodochl - Š. Brondoš, P. Revay, B. Vysoký, Š. Potočný (c ), I. Gallo, M. Gál (85 B. Kožár), J. Gelda, O. Leskovjanský, F. Šivec, S. Ogurčák. 
    FK: Zs. Vidinský - D. Szkokan (79 R. Kováč), T. Čech, R. Volčko (63 J. Fabian), P. Kubík, M. Demko (75 M. Horváth), Z. Laven, A. Szaniszló (c ), Z. Tomi, V. Zsóri, Zs. Liptai. 

    TABUĽKA VII. LIGY PO 8. KOLE

    1. Vlachovo 25:5  19
    2. Plešivec 7 6 0 1 24:8 18
    3. Dobšiná B 6 4 1 1 22:7 13
    4. Rakovnica 6 4 0 2 17:7 12
    5. Gemerská Poloma 7 3 1 3 19:15 10
    6. Krh. Podhradie B 7 3 0 4 27:22 9
    7. Lipovník 6 2 1 3 26:12 7
    8. Pača 6 2 0 4 14:18 6
    9. Čoltovo 6 0 0 6 5:34 0
    10. Brzotín 6 0 0 6 3:54 0

     

      

    Krh Podhradie B – Polom Gemerská Poloma 1:4 (0:2), G: R. Horváth - M. Dorčák 2, L. Jasenka, J. Spišiak, ŽK: R. Horváth - 0, R: R. Mikulec, DS: G. Gašpar. Div.: 60. 

    PODHRADIE B: J. Gulykáš - G. Polyák (c ), M. Tolvaj, Š. Tolvaj, Š. Darvaš, K. Horváth, L. Darvaš, Ró. Horváth, J. Gulykás, Ro. Horváth, L. Zubatý. 
    POLOM: S. Sabadoš - D. Fajdek, M. Schvarz (c ), M. Dorčák, L. Jasenka, J. Spišák, B. Olexa, R. Polyák, P. Jasenka, P. Kašai, I. Harabin. 

    Sokol Pača - Mladosť Brzotín 10:0 (4:0), G: M. Zagiba, Ľ. Gajdoš, D. Genci a J. Bocko (všetci po 2), J. Liška, ŽK: ,R: D. Poťmák. Div.: 50. Obidve mužstvá nemali na striedanie nikoho. Diváci sa však potešili, lebo videli desať gólov. Strelecky excelovali iba domáci Pačania. Hralo sa bez kariet. 
    SOKOL: P. Lenkey – M. Zagiba, J. Sústrik, M. Cmorík (c ), Ľ. Gajdoš, M. Tóth, Š. Kušnier, D. Genci, R. Adam, J. Liška, J. Bocko. 
    MLADOSŤ: M. Kónya - F. Konya, P. Gaži, M. Moro, K. Rezmuves, N. Boldi, R. Kona, T. Rusnyák (c ), E. Lázók, L. Lovas,S. Landori. 

    Družba Čoltovo - Baník Rakovnica 1:5 (1:1), G: G. Molnár - A. M ilko 2, O. Vavrek, V. Vávra, L. Fabian, ŽK: E. Horváth - 0, R: M. Nemčko, DS: J. Bobrík, Div.: 0. 
    DRUŽBA: Cs. Jónáš - G. Molnár, Š. Kárász, G. Váradi, S. Váradi, G. Lázók, Sz. Lakatoš, E. Horváth, R. Džobák, K. Karasz (c ), E. Berki (63 V. Tamáš). 
    BANÍK: M. Šály - L. Fabian (c ), P. Brdár, Ľ. Karalo (22 T. Milko), P. Hencel, A. Burdiga (71 P. Jágerský), O. Vavrek, V. Vávra, F. Volia (60 D. Tolnai), A. Milko, I. Čižmár (66 M. Tomi).

    DORAST:

    III. LIGA K-G 10. KOLO

    MFK Medzev – FK Gemerská Hôrka 4:0 (1:0), ŽK: P. Pačay - S. Kovács, R: M. Cisko, Div.: 50. 
    FK: N. Kékesi - E. Vanyo, D. Kokény, T. Béke, Cs. Várady, K. Nyiri, D. Beke, M. Csupori, S. Kovács (72 N. Bari) ), R. Michalko (c ), R. Kóňa (46 F. Ferenc). 

    FK Šaca - FK Krh. Podhradie 2:0 (0:0), G: K. Žiga, A. Baščur, ŽK: bez kariet, R: Z. Lang. Div.: 20. 
    PODHRADIE: D. Džačár (c ) - M. Bakoš, J. Hovorka, P. Šoltés, J. Petergáč, B. Štefan, C. Koncz, M. Smrek, D. Šoltés, R. Gažík, P. Darvaš. 

    LOKOM Košice B – FK Hrhov 0:7 (0:4), G: D. Gruyo, A. Ragán, R. Halász, A. Gruľo, R. Grosmann, P. Kónya, M. Maďar (vlastný), ŽK: bez kariet, R: P. Slimák. Div.: 35. 
    HRHOV: Á. Kapczi (c ) - R. Grosmann, A. Máté, M. Žiga, R. Halász, G. Šmajda, D. Grulyo, A. Ragán, A. Gruľo, L. Buróci, K. Dunka. 

    Malá Ida – MFK Rožňava 0:1 (0:0), G: B. Harabin, ŽK: A. Jusko - 0, R: T. Baksay, Div.: 30. 
    MFK: M. Deméň - M. Ikri (c ), J. Ivanič, B. Harabin (90. D. Tomášik) ), R. Ďurský, T. Leštách, D. Lindák, P. Milko, Z. Répási, Á. Tamás (78 S. Garguš), M. Ogurčák. 

    Baník Drnava – FK Kechnec 2:1 (1:0), G: P. Szilagyi, D. Tisza (PK) - K. Ščerbák, ŽK: 0 – J. Gajdoš, A. Danko, P. Harbuľák, A. 

      

    Kraga, R: V. Gallo. Div.: 20. 
    BANÍK: T. Parada – D. Tisza, R. Szilágyi, T. Fabián, J. Brúgoš, D. Fodor, L. Buday, S. Sliva, G. Petro, P. Sziláyi, T. Lipták (c ).

    TABUĽKA III. LIGY K- G DORASTENCI PO 10. KOLE

    1. MFK ROŽŇAVA 10  23:9 25
    2. FK HRHOV 10 7 3 0 46:9 24
    3. Šaca 10 6 1 3 32:20 19
    4. FK KRH. PODHRADIE 10 6 0 4 30:13 18
    5. Medzev 10 6 0 4 36:27 18
    6. Veľká Ida 10 4 2 4 17:18 14
    7. BANÍK DRNAVA 10 4 2 4 19:23 14
    8. Budimír 10 4 1 5 24:18 13
    9. Kechnec 10 4 1 5 26:42 13
    10. Poproč 10 4 0 6 22:42 12
    11. LOKOM Košice B 10 3 1 6 22:37 10
    12. Malá Ida 10 2 3 5 17:28 9
    13. Bidovce 9 2 1 6 26:21 7
    14. FK GEMERSKÁ HôRKA 9 1 0 8 14:47 3

    IV. LIGA 5. KOLO

    Baník Rožňavské Bystré - Krásnohorské Podhradie 2:0 (2:0), G: L. Kuru 2, ŽK: M. Gábor, R: M. Ďuríček, Div.: 10. 
    BANÍK: M. Lörincz – R. Jakab (c ), M. Gábor, J. Danko, L. Kuru, V. Lalík, M. Polyák, L. Gábor, R. I. Krahula. 
    PODHRADIE B: G. Rusnák - O. Pápezsík (c ), D. Mikula, N. Landori, D. Kótai, L. Köteles, P. Lenkei, A. Domik, M. Krištóf, J. Horváth, Š. Gulykáš. 

    Možno ste si všimli, že domáci bystranskí mládenci nastúpili iba deviati a predsa si poradili s béčkom Krásnohorského Podhradia. 

    TABUĽKA IV. LIGY DORAST PO NEKOMPLETNOM

    5. KOLE

    1. ROŽŇAVSKÉ BYSTRÉ 20:2 12
    2. Krh. Podhradie B 5 3 1 1 12:10 10
    3. Betliar 4 3 0 1 16:7 9
    4. Plešivec 5 2 0 3 22:19 6
    5. Dobšiná 5 1 1 3 7:23 4
    6. Krh. Dlhá Lúka 5 0 0 5 10:26 0
      

    Patrí im za to, že neprehrali doteraz žiaden zápas, prvá priečka. Ostala im ešte jedna dohrávka - v Betliari.

    Tatran Betliar – Jednota Krh. Dlhá Lúka 6:2 (3:1), G: P. Szilágyi 3, S. Sliva, L. Buday, M. Zentko – A. Lovaš, D. Rusňak. ŽK: bez kariet, R: G. Rási. Div.: 10. 

    TATRAN: A. Ďurán - T. Fabián, M. Ferko (c ), M. Zentko, L. Buday, P. Szilágyi, B. Szilágyi, B. Silárdi, R. Szilágyi, T. Szilágyi, J. Bernáth, S. Sliva.

    JEDNOTA: A. Bodnár - J. Brúgoš, Cs. Klárik (c ), D. Rusňak, R. Korintuš, P. Máté, A. Lovaš, A. Unváry-Szabó, F. Bernáth, Sz. Csákó, F. Ungváry-Szabó.

    FK Plešivec - MFK Dobšiná 11:0 (4:0). G: D. Viola, E. Viola, R. Viola (všetci po 3), J. Viola. ŽK: L. Horváth, N. Viola, D. Váradi - M. Tokarčík, R: L. Marton. Div.: 40.

    FK: J. Gál - A. Seres, A. Viola (c ), K. Čák, L. Horváth (60 R. Tomi), J. Viola, D. Viola, E. Viola, R. Viola, D. Váradi (56 V. Šereš).

    MFK: M. Bubenčík - J. Polanecký, M. Tokarčík (c ), G. Holmok, P. Holmok, J. Gábor, L. Polanecký, N. Rigo, M. Šoltés, P. Sura.

    ŽIACI

    II. LIGA SŽ 10. KOLO

    MFK Rožňava - MFK Čierna n/T 3:0 (0:0), G: M. Domik, A. Mihók, K. Šikur, R: S. Haviarik. Div. 55.

    II. LIGA MŽ 10. KOLO

    MFK Rožňava - MFK Čierna n/T 7:0 (4:0), G: S. Bizik 3, F. Gyenes 2, P. Kiš, Ch. Fabian, R: S. Haviarik. Div. 50.

    III. LIGA 5. KOLO

    Baník Drnava – FK Plešivec 2:6 (1:2), G: G. Petro, A. Vozár - G. Tomi 3, L. Molnár 2, Z. Viola. ŽK: bez kariet. R: D. Poťmák. Div.: 20.
    MFK Dobšiná - MFK Rožňava B 2-3 (2:2). G: M. Podolinský, J. Fedor – T. Miškovič 2, F. Chochol, ŽK: A. Labuda, J. Fedor – 0. R: M. Ďuríček. Div.: 50.
    Slavošovce - Krh. Podhradie 14:0 (7:0), G: T. Karalo 4, L. Felezký 3, . Gábor a A. Vavrek po 2, Z. Karalo, M. Radič, S. Nosál po 1, ŽK: bez kariet, R: M. Nemčko. Div.: 20.

    II. LIGA SŽ PO 10. KOLE
      II. LIGA SŽ PO 10. KOLE
      III. LIGA ŽIACI PO 5. KOLE
    1. LOKO Košice  10  10  90:6    30
    2. Galaktik 10 9 0 1 84:6 27
    3. Vyšné Opátske 10 8 0 2 90:4 24
    4. MFK ROŽŇAVA 10 8 0 2 79:8 24
    5. Košická N Ves 10 6 0 4 40:37 18
    6. Jednota Košice 10 5 2 3 35:24 17
    7. Čierna n/T 10 5 1 4 31:27 16
    8. Veľké Kapušany 10 5 0 5 43:43 15
    9. LOKO Košice B 10 3 0 7 13:60 9
    10. Buzica 10 2 1 7 17:51 7
    11 Čaňa 10 2 1 7 18:63 7
    12. Košice-Barca 10 2 0 8 17:59 6
    13. Benecol Košice 10 1 2 7 7:67 5
    14. Junior Šaca 10 0 1 9 6:115 1
      
    1. Jednota Košice  10  10  70:6    30
    2. Buzica 10 8 0 2 62:17 24
    3. Vyšné Opátske 10 7 1 2 52:11 22
    4. Benecol Košice 10 7 1 2 44:7 22
    5. LOKO Košice 10 7 1 2 44:11 22
    6. Galaktik 10 7 0 3 55:18 21
    7. Junior Šaca 10 4 1 5 27:24 13
    8. Košická N Ves 10 4 1 5 33:33 13
    9. Košice-Barca 10 4 1 5 32:53 13
    10. MFK ROŽŇAVA 10 3 0 7 39:38 9
    11 Čaňa 10 2 0 8 25:57 6
    12. Veľké Kapušany 10 2 0 8 15:62 6
    13. LOKO Košice B 10 1 0 9 14:86 3
    14. Čierna n/T 10 1 0 9 6:95 3
      
    1. Papiereň Slavošovce 38:3    9
    2. Plešivec 4 3 0 1 21:6 9
    3. Dobšiná 4 3 0 1 18:10 9
    4. Gemerská Poloma 4 3 0 1 15:10 9
    5. Rožňava B 4 2 0 2 15:22 6
    6. Krh. Podhradie 5 1 0 4 12:37 3
    7. Drnava 5 0 0 5 13:44 0

    (MG od)


    Zocháči v Osvienčime - Už rozumiem slovu holokaust

    $
    0
    0
    Zocháči v Osvienčime - Už rozumiem slovu holokaust

    Zaoberať sa témami vojen 20. storočia, terorizmom, rasizmom a podobne, je v súčasnosti takmer módnym tovarom v mnohých médiách. Mňa, učiteľku dejepisu, znepokojujú niektoré neobjektívne, stereotypné informácie, ktoré sú podsúvané verejnosti, teda aj mladým ľuďom. I to bol dôvod, prečo sme sa so žiakmi 8. a 9. ročníka ZŠ I. B. Zocha v Revúcej rozhodli navštíviť Múzeum holokaustu v poľskom Osvienčime.

    Účelom nášho putovania bolo prostredníctvom obrazov, fotografií, životných príbehov, cez ľudské utrpenie, bolesť a osudy ľudí, ktorí neprežili či prežili hrôzy koncentračného tábora priblížiť žiakom najväčšiu tragédiu ľudstva v 20. storočí – holokaust. Muzeálne zbierky, obrazové, písomné pramene, hovorené slovo sprievodkyne, fakty o živote väzňov ukázali žiakom skutočnú podobu fašizmu, extrémizmu, rasovej nenávisti.
    „Už rozumiem slovu holokaust. Práve som navštívila najväčší cintorín európskych národov, “ boli slová žiačky 9. ročníka po prehliadke expozície múzea. Mňa jej slová upokojili. Hodina dejepisu v múzeu splnila svoj cieľ.

    A.B.

    {oziogallery 1087}

     

     

    Marian Slavkay: Exkurzia do Opálových baní po desiatich rokoch (1)

    $
    0
    0
    Marian Slavkay: Exkurzia do Opálových baní po desiatich rokoch (1)

    V roku 1961 mi podnikové riaditeľstvo ŽB Spišská Nová Ves poskytlo štipendium na štúdium na Baníckej fakulte Vysokej školy technickej v Košiciach. Keď som už bol v druhom ročníku v jesennom semestri, večer pri debate so spolužiakmi došiel rozhovor na drahý opál z Dubníka. Rozpovedal som im svoju príhodu s obhliadkou opálových baní z roku 1952. Niekoľko spolužiakov začalo dobiedzať, aby sme sa tam išli pozrieť. Nakoniec so siedmimi skalnými sme sa dohodli, že na tú exkurziu do opálových baní pôjdeme. Bola asi polovica októbra.

    Z rožňavského závodu som doniesol dve karbidové lampy. Na katedre telovýchovy nám náš asistent Milan Orendáč dal zo skladu spacie vaky. Takto vybavení sme sa v sobotu poobede vybrali na našu výpravu. Autobusom sme došli až do Červenice, odkiaľ sme peši začali šliapať po ceste na Dubník.

    ms opalove libanka 1aAsi okolo piatej večer sme dorazili do Osady. Tá nám pripadala ako vyľudnená a veľmi spustnutá. Iba zopár kôz sa páslo na lúke a niektoré postojačky na zadných nohách ožierali lístky z blízkych kríkov. Z jednej budovy vyšiel starší chlap a kráčal k nám. Na priedomí vzdialenejších budov sa objavili zvedavé deti a ženy. Asi to bola zriedkavosť, že sa v Osade zjavili cudzí ľudia. Starký došiel ku nám, pozdravil a opýtal sa: „Panove, ta co vás ku nám doňeslo?“ Vysvetlil som mu, že sme vysokoškoláci-baníci a chceme si pozrieť opálovú baňu Jozefku, v ktorej som bol pred desiatimi rokmi. Opýtal som sa ho, že kde bývajú moji známi Marcákovci, lebo som bol dezorientovaný a už som si ich dom nepamätal. Starký mávol rukou a odpovedal: „Marcák? Ta on už tu nebýva. Už budze ozdaj šidzem roky, co še ztadzi odscahovali. Išli bývac na východ, dakdzi ku Snine.“ Bola to pre mňa správa ako blesk z čistého neba. Pocítil som veľké sklamanie a ľútosť, lebo som sa na Marcákovcov veľmi tešil. Ujko povedal, že v dome už nikto nebýva, že už aj strecha je na nej prelomená. V jednej sekunde sa mi zrútil môj premyslený plán, lebo som počítal s tým, že sa u Marcákovcov môžeme niekde v humne ubytovať. Opýtal som sa, či nemôžeme tam ísť spať do humna. Starký povedal, že nemôžeme, lebo je to všetko pozatvárané. Ale ponúkol sa, že nás zavedie tam, kde sa môžeme všetci vyspať. Došli sme k väčšiemu senníku, ktorého spodná brána bola uzamknutá veľkou kladkou. Horné dvere však chýbali. Opýtal som sa ho, ako sa tam máme vyškriabať. „Dvaja pôjdu so mnou a dám im rebrík,“ odpovedal. Potom nám povedal najvýznamnejšiu informáciu, bez ktorej by sme sa do bane nedostali. „Do Jozefky nevojdzece, bo je zasypaná. Aľe dakus vyšej od vchodu, napravo, je véľka dzira do žemi. Raz nám tam spadla krava. Neznali sme ku nej zojsc /zísť/, ani jak ju von vycahnuc. Krava dolu bučela a potom še nám ztracila. Nakoňec zabučela, ked vyjšla vonka z Jozefky.“ 

    Ten ujko bol pre nás to najlepšie, čo nás mohlo stretnúť. Asi sme mu boli sympatickí. Možno sa tešil, že takým „panom“ može on poradiť. Nakoniec nám dal školenie, že v senníku nikto nesmie fajčiť, ani v blízkosti senníka klásť oheň. To nám zdôrazňoval, lebo je spoločný a v ňom majú niekoľkí osadníci uložené seno na zimu. Po sene nech neskáčeme, aby sme ho neudupali. Odišiel a dvaja zo skupiny išli s ním. Po chvíli sa vrátili s dlhým rebríkom. Vyšli sme hore a každý si vytvoril svoj „pelech“. Ja som nemal spacák, iba deku a tepláky na noc. Po ubytovaní sme odišli na okraj blízkeho lesa a nakládli sme si malý ohník. Poopekali sme si slaninu, niekto mal špekáčiky, to bola naša večera. Boli sme v pohode. Aj sme si zaspievali a ja som ľutoval, že som si nedoniesol gitaru. Vrátili sme sa do nášho „hotela“ a zaľahli. Každý sa dobre zababušil do svojich vecí na spanie, lebo už jesenná nočná zima začala úradovať. Boli sme dosť unavení, a tak sme spali až do rána. Vstávali sme dosť skrehnutí. Povedal som chlapcom, aby si zobrali iba jedlo na raňajky a vystrojili sa na cestu do bane. Zišli sme znovu k nášmu ohnisku a každý ochotne znášal raždie na oheň. Za chvíľu horela vatra. Teplo pôsobilo blahodarne a vrátilo nás do vlastnej kože. Jeden z chlapcov mal vojenský ešus /šálku/ a uvaril dobrý čaj. Nemali sme hrnček, tak nám nalieval čaj do vrchnáka ešusu, ktorý putoval dookola a všetci sa napili teplého čaju. Nakoniec nás už ohrialo aj slnko.

    Každý už bol v pohode a začali sme kráčať k štôlni Jozef. Starký mal pravdu. Ústie štôlne bolo zasypané. Predpokladali sme, že to bolo nariadené Obvodným banským úradom (OBÚ) v Košiciach, ale sme nevedeli ktorému banskému závodu boli Opálové bane zverené do kompetencie. Neostávalo nám nič iné, iba využiť ujkovu radu. Po dvadsiatich metroch od štôlne sme našli dieru. Bola to prepadlina do banskej chodby. Priemer diery bol asi tri metre a dno prepadliny bolo asi štyri metre pod úrovňou povrchu. Do diery bol spustený hrubý smrekový kmeň, ktorý trčal asi meter nad povrchom. Do kmeňa boli vyrúbané stupy, že sa dalo po ňom zostúpiť do bane, aj vystúpiť späť na povrch. Tento kmeň spustili do diery asi dobrodruhovia, ktorí hľadali opály. Ja som zostúpil prvý a volal som Bohuša Bíleka, aby zišiel aj on dolu a spolu môžeme ostatným pomôcť pri zostupe. My s Bohušom sme boli najstarší zo spolužiakov. Už sme boli vyslúžení vojaci a mali sme za sebou aj banícku prax. Postupne sa podarilo zostúpiť dolu všetkým kamarátom. Zapálili sme karbidové lampy. Ja som išiel vpredu, lebo som cestu poznal a Morávek s lampou uzatváral skupinu. Niektorí zo skupiny mali aj baterky, ale osvetlenie z dvoch karbidových lámp bolo dostatočné na bezpečnú chôdzu celej skupiny. Pri prekope do pravej strany som im vysvetlil, že pôjdeme ku schodišťu a po šikmine v porube vyjdeme späť. Vyzval som ich, aby sa sami nikde nevzďaľovali, lebo v tých starinách je to veľmi nebezpečné. Musím uznať, že všetci to brali s rešpektom a chovali sa podľa mojich pokynov. Zišli sme na spodný obzor a po chodbe do rúbania. Pomaly sme vystupovali po šikmine hore. Tak ako ja pred desiatimi rokmi, všetci sme svorne tĺkli skaly, ale nič sme nenašli. Ja som nebol sklamaný, lebo som predpokladal, že starci mali v ruke každý kúsok vylámanej skaly a skúseným okom to dobre prehliadli, takže naša šanca nájsť opál bola takmer nulová. Pre mňa bola hlavná vec to, že sme šťastne cez hornú dieru z rúbania vyfárali. Došli sme na hlavnú chodbu.

    Bolo iba jedenásť hodín, a preto som sa rozhodol pokračovať po hlavnej chodbe, kde som pred rokmi ďalej nešiel. Asi po tristo metroch sa pred nami objavilo denné svetlo. Došli sme k šachte, ktorá ústila na povrchu. Bol som prekvapený. Nikdy som nepočul, že v dubníckych baniach bola vyrazená šachta. Ostali sme stáť asi štyri metre od šachty. Ďalej som chlapcov nepustil, lebo v tesnej blízkosti šachty mohla byť pod chodbou vypadaná hornina a spodok chodby by sa pod nami mohol preboriť. Pozorovali sme výstroj šachty, lebo denné svetlo nám to umožňovalo. Iba predpokladám, že ústie šachty nebolo viac ako desať metrov nad nami. V šachte sa nenachádzali sprievodnice. V pravej polovici chodby bola z foršní urobená šikmina, podobná, ako sme v našich baniach robili výpusty zo sýpa, po banícky nazývané „šutpysk“. Nevedel som si predstaviť, že ako drevo v takom prostredí toľko rokov vydržalo. Iné nám neostávalo, iba sa na to pozerať. Priblížiť sa k drevu by bolo nebezpečné. Rozhodli sme sa vrátiť. Cesta von nám ubehla oveľa rýchlejšie. Aj s lezením hore si chlapci lepšie poradili ako pri zostupe.

    Vonku bol pekný deň. Pri senníku sme si posadali a každý niečo skonzumoval zo zásob. Po chvili nás prišiel pozrieť ujko. Povypytoval sa nás, ako sme pochodili, či sme sa dostali do bane cez dieru. Všetko sa nám podarilo, iba žiadny opál sme nenašli, takmer zborove sme mu to oznamovali. Povedal, že v bani nikto žiadny opál nenašiel, ale že on nám ukáže kde môžeme nájsť malé opály. „Poce za mnu,“ a začal dosť rezko kráčať. My sme išli za ním ako ovce za bačom. Zhovárali sme sa medzi sebou, že možno má nejaké opály doma. Došli sme k veľkej budove, na boku ktorej bola asi dvojmetrová širšia banská chodbička, ktorej vchod bol zatarasený drevom a hrubými konármi. Začal konáre odpratávať a my sme ich ochotne odťahovali ďalej od budovy. Stále sme ale nevedeli, čo sa deje. Nakoniec sa obrátil k nám a začal nám vysvetľovať: „Tota budova bula brušareň na opaly. Odlamané kusy z kameňa, co vybirali z nich najdzene opály z bani aj opaly co še nepodarilo dobre vybrušic, brušare tu vysypovaľi. Toto bula pivnica a buli na nej aj dzvere, aľe to už šicko zhnilo.“ Na spodku pivnice bola nasypaná asi 30 centimetová vrstva štrku, ktorú nám kázal rozhrabávať a hľadať drobné úlomky opálov. Keď to prehrabeme, aby sme s tými hrubými konármi vchod znovu zatarasili, lebo malé deti z kolónie stále tam chodili hrabať a hľadať „švicace kamene“. Ich mamy ich zakaždým zháňali po celej Osade a tu ich vždy našli. Nevedeli, ako deti od toho odradiť. Tak chlapi museli vchod do pivnice poriadne zatarasiť. Hneď nás chytila zlatokopecká horúčka. V okamžiku sme boli na kolenách a každý začal hrabať. Niektorí rukami a tí čo mali kladivá, tak kladivami. Nachádzali sme pekné malé vzorky rôzneho opálu. Navzájom sme si ich ukazovali a stále s väčším zápalom hrabali. Odrazu Milan Morávek (mal prezývku „Muki“) nadšene vykríkol: „Pozrite, chlapci, to je kus.“ V ruke držal väčší kúsok andezitu, na ktorom bol akoby nalepený asi dvojmilimetrový drahý opál, žiariaci všetkými farbami. Kus putoval z ruky do ruky a každý z nás sa mohol pokochať pohľadom na nádherný dubnícky drahý opál. Milan bol zo svojho nálezu veľmi šťastný. Po dlhšom čase, keď sme už nič zaujímavého nenachádzali, prestali sme kutať. Každý bol spokojný so svojím „vzácnym pokladom“ vo vrecku.

    (POKRAČUJEME)
    Píše Ing. Marian Slavkay

     

    Na športovom dni v Gočaltove havaroval osobný automobil a následne sa vznietil

    $
    0
    0
    Na športovom dni v Gočaltove havaroval osobný automobil a následne sa vznietil

    Obec Gočaltovo (okres Rožňava) organizovala v sobotu 7. októbra 2017 športový deň pre obyvateľov obce. Na tento športový deň boli pozvaní aj dobrovoľní hasiči z Jelšavy, aby ho ukážkou zo svojej činnosti spestrili. V obci havaroval osobný automobil a následne sa vznietil. Jednotka vykonala hasebné práce za použitia prúdu D z CAS 32 Tatry 815.

    Po uhasení vzniknutého požiaru prišiel rad na hasičskú penu, v ktorej sa deti vyšantili napriek nie veľmi teplému počasiu.
    Gabriela Jakubecová
    Fotografie: Ing. P. Zapletal

    {oziogallery 1088}

     

    Žiakom základnej školy sa snažia ukázať možnosti techniky, sprístupniť a spopularizovať im techniku

    $
    0
    0
    Žiakom základnej školy sa snažia ukázať možnosti techniky, sprístupniť a spopularizovať im techniku

    Dňa 4.10.2017 sa žiaci siedmeho a ôsmeho ročníka Základnej školy J. A. Komenského v Revúcej a členovia klubu Amavet pri ZŠ zúčastnili exkurzie v Železiarňach Podbrezová. Najprv navštívili Hutnícke múzeum, ktoré je súčasťou závodu. Žiaci mali možnosť získať cenné informácie a oboznámiť sa so spracovaním a prípravou vstupných surovín potrebných v procese výroby oceľových bezšvíkových rúr. Hutnícke múzeum im odhalilo históriu hutníctva v regióne, vznik Podbrezovských železiarní a ich vplyv na rozvoj regiónu.

    ra podbrezova3Žiakom boli sprístupnené expozície múzea a zaujal ich i odborný výklad týkajúci sa histórie a aktivít závodu od jeho vzniku až po súčasnosť. Potom navštívili starý závod - oceliarne, v ktorých sa oceľový šrot menil na oceľovú rúru. Videli oceliarenskú pec, kontinuálne odlievanie ocele, odpich ocele a trosky, čistenie kontajnerov od trosky, ktoré pripomínalo menší ohňostroj.

    Exkurzia v tento deň pokračovala v Banskej Bystrici, kde v Podlaviciach v časti Banskej Bystrice navštívili Základnú školu J. G. Tajovského. Táto škola im sprístupnila unikátny komplex moderných technických učební - CeTech. V rámci vyučovacieho procesu sa žiaci vďaka nadštandardným technickým ra podbrezova1zariadeniam, strojom a stavebniciam naučia pracovať s drevom, kovmi, papierom, plastom, polystyrénom či informačnými a komunikačnými technológiami. Ďakujeme vedeniu školy aj pánom učiteľom, ktorí nám umožnili nielen nahliadnuť do priestorov ich Centra techniky, ale umožnili žiakom aj prakticky si vyskúšať učenie v takých úžasných podmienkach.

    Návštevou technických múzeí, závodov a škôl v blízkom aj vzdialenejšom okolí sa snažíme žiakom našej základnej školy ukázať možnosti techniky, sprístupniť a spopularizovať im techniku, ako aj nasmerovať ich k štúdiu technických odborov.

     

    Múzeum Prvého slovenského gymnázia v Revúcej vyhlasuje súťaž o najkrajší dušičkový veniec

    $
    0
    0
    Múzeum Prvého slovenského gymnázia v Revúcej vyhlasuje súťaž o najkrajší dušičkový veniec

    Múzeum Prvého slovenského gymnázia v Revúcej vyhlasuje súťaž o najkrajší dušičkový veniec. Súťaž je určená pre všetky školy a škôlky v meste Revúca. Vyhodnotenie súťaže bude v Múzeu Prvého slovenského gymnázia. Na žiadneho národovca nemôžeme zabudnúť, a preto najkrajšími dušičkovými vencami a ikebanami si uctíme ich pamiatku na mestskom cintoríne v Revúcej.

    Dušičkové vence budeme klásť na hroby národovcov 27. októbra 2017. Vence môžete nosiť do múzea (Muránska 18, Revúca) od 11. 10. 2017 do 23. 10. 2017, 11. 10. 2017 v pracovných dňoch 8:00-12:00, 12:30-16:00

    LOK

     

     

    Z celoslovenskej prehliadky v umeleckom prednese poézie, prózy a vlastnej tvorby seniorov - Kukučínova Revúca 2017

    $
    0
    0
    Z celoslovenskej prehliadky v umeleckom prednese poézie, prózy a vlastnej tvorby seniorov - Kukučínova Revúca 2017

    Vo štvrtok 5. októbra 2017 sa v Revúcej zišli milovníci poézie a prózy. V priestoroch Múzea Prvého slovenského gymnázia sa konal 4. ročník celoslovenskej prehliadky v umeleckom prednese poézie, prózy a vlastnej tvorby seniorov Kukučínova Revúca 2017, ktorú organizovali Jednota dôchodcov na Slovensku, Krajská organizácia JDS Banská Bystrica, Okresná organizácia JDS Revúca a Mesto Revúca. Seniori z celého Slovenska pricestovali už v stredu, deň pred prehliadkou. Navštívili Múzeum Prvého slovenského gymnázia, Múzeum v Jelšave,

    kde ich privítal primátor Milan Kolesár, a v priestoroch Prvého slovenského literárneho gymnázia posadili pamätnú lipu. Na ceste spoznávania Revúcej a okolia seniorov sprevádzali hostitelia, primátorka mesta Eva Cireňová a predsedníčka Okresnej organizácie JDS Revúca Zuzana Homoliaková s členmi predsedníctva okresnej organizácie. O deň neskôr, v podkroví Múzea Prvého slovenského gymnázia už znelo umelecké slovo a jeho prednes, hlavný dôvod stretnutia. Úvod patril speváckemu zboru Quirin a moderátorovi podujatia Jurajovi Genčanskému, ktorí navodili tú správnu umeleckú atmosféru. Recitátorov zo všetkých krajov prišli podporiť poslanec NR SR Michal Bagačka, ktorý ako „slovenčinár“, má k tomuto žánru blízky vzťah, I. a II. podpredsedovia Ústredia JDS Igor Fabian a Alois Luknár, poslanci BBSK Jaroslav Demian a Ján Šeševička, predsedovia krajských organizácií JDS a zástupcovia spoločenských organizácií mesta Revúca. Poslankyňa BBSK a primátorka mesta Eva Cireňová privítala všetkých účastníkov Kukučínovej Revúcej v priestoroch s jedinečným geniom loci. Duch a atmosféra vládnuci tomuto miestu snáď prispeli a umocnili umelecký prejav 24 recitátorov, ktorých výkon hodnotila odborná porota s predsedníčkou, šéfredaktorkou časopisu Tretí vek Dobroslavou Luknárovou. A ako zhodnotila prehliadku? Možno by sa celé hodnotenie 4. ročníka našej prehliadky dalo zhrnúť do vety, ktorá zaznela v jednom z prednesov: „Iba čas vie, aká je v živote potrebná láska.“ Motívy času, života, lásky, ale aj domova, vlasti, človečenstva sa neustále objavovali v ukážkach z poézie i prózy. V tomto ročníku sme prvú časť prehliadky venovali vlastnej tvorbe seniorov a ako prvý sa predstavil Juraj Kochjar a vďaka jeho básni aj okolitý kraj Revúcej a Muráňa. Tak ako on aj v ostatných poetických textoch boli do vzájomných vzťahov prepletané motívy prírody a človeka raz v intímnom osobnom vnímaní, ale aj v široko spoločenskom kontexte. Ukážky z prózy mali tak povediac „seniorské ladenie“ s iskričkami príslovečného čierneho humoru. Veď je lepšie smiať sa ako žialiť. Podaním textu zvlášť zaujali z kategórie prózy M. Póšová poviedkou Teta Anula od M. Zelinku a L. Jurík kompozíciou príbehov Eugene Dabita Život a skúsenosť. Treťou kategóriou bola poézia a možno povedať, že bola doslova „zlatým klincom“ tohtoročnej Kukučínovej Revúcej. A to aj výberom recitovaných veršov, aj kvalitou prednesu. Žiadne mentorovanie zrelého veku – naopak – veľký cit pre dynamiku básne a jej obsahovú náplň. Stáli pred nami skúsení recitátori, ktorí dokázali nás, divákov, naplno zaujať a presvedčiť. Verš: „Mier je srdce matky“ alebo: „Každým vlasom šedivým si svoje srdce prichýlim“, alebo: „Poézia chce nové výzvy, nové témy“ či: „A som tu – veľmi doma!“ a mnohé ďalšie zneli a rezonovali v publiku. Snáď najviac zarezonoval prednes M. Gajdoša a M. Stankovej. Na záver by som sa chcela z celého srdca poďakovať za všetkých recitátorov našim revúckym hostiteľom. Vybrali nádherný priestor pre našu prehliadku a vytvorili prajné prostredie a priateľské ovzdušie, kde sa umeleckému slovu výborne darilo a kde sme sa my, seniori z rôznych kútov Slovenska, cítili ako doma. Úprimne ďakujeme.  Záznam z prehliadky bude vysielať RTVS v programe Generácie. O dátume a čase relácie budeme informovať.
    Text: Mgr. Dobroslava Luknárová, Katarína Kvetková
    Foto: K. Kvetková, J. Pullman. 

     

     {oziogallery 1091}

     

     

     

     

    Múzeum Prvého slovenského gymnázia prezentuje výstavu obrazov Mgr. Zoltána Mikó

    $
    0
    0
    Múzeum Prvého slovenského gymnázia  prezentuje výstavu obrazov Mgr. Zoltána Mikó

    Múzeum Prvého slovenského gymnázia Vás srdečne pozýva na výstavu obrazov Mgr. Zoltána Mikó, ktorá nesie názov Čaro prírody. V podkroví múzea autor prezentuje 48 obrazov. Najviac inšpirácie autor čerpá z prírody, ktorá sa opakovane objavuje v jeho tvorbe. Mgr. Zoltán Mikó momentálne žije v Šali, ale pochádza z Vyšných Valíc, kam sa rád každý rok vracia práve na jeseň a zimu, čo sa dá pozorovať aj na obrazoch rôzneho prostredia, či už stvárnenia gemerských kopcov alebo ročných období.

    V jeho tvorbe zaberá dôležité miesto maľovanie kvetov. Pri svojom hobby rád využíva techniku suchého pastelu alebo olejomaľby.
    Bc. Lucia Oravec Koreňová

     {oziogallery 1092}

     


    Dni európskeho kultúrneho dedičstva v Gemersko-malohontskom múzeu

    $
    0
    0
    NAJ... zo zbierok Gemersko-malohontského múzea. Venované 135. výročiu založenia múzea (1882 - 2017)

    Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote si aj tento rok pripomenulo "Dni európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD)" zaujímavými podujatiami. Pre návštevníkov sme pripravili novú výstavu pod názvom "Naj... zo zbierok Gemersko-malohontského múzea", ktorá je venovaná 135. výročiu založenia múzea. Výstavu sme sprístupnili slávnostnou vernisážou. Dôstojnú atmosféru dotvorilo vystúpenie harfistky symfonického orchestra Slovenského rozhlasu Adriany Antalovej.

    V rámci "Svetového dňa cestovného ruchu (SDCR)" sme umožnili návštevníkom podrobnejší výklad k vybraným výstavám v podobe komentovaných prehliadok. Naším zámerom bolo podrobnejšie priblížiť hlavne novú výstavu a k nej sme pripojili ešte jednu z aktuálnych výstav pod názvom "Malenkij robot (1945 – 1949). V zajatí sovietskych lágrov". Prehliadka zahŕňala aj premietanie dokumentárneho videofilmu „Ártatlan bűnösök. Gömöriek a szovjet lágerekben /Nevinní vinníci. Gemerčania v sovietskych lágroch/“, ktorý tému výstavy vhodne dopĺňa. 

    rs dekd vyučovacia hodina Z.SchelingováDEKD sme si pripomenuli aj v rámci aktivity "Predmet mesiaca", kedy v mesačných intervaloch vyberáme zo zbierok múzea zaujímavosti (predmety, knihy, dokumenty a i.), a takto dopĺňame pestrosť stálej expozície múzea. V septembri sme nevyberali predmet zo zbierok múzea, pretože sme chceli verejnosti priblížiť významnú osobnosť, vo veľkej miere spojenú s mestom Rimavská Sobota. Takou bezpochyby je sestra Zdenka Schelingová, slovenská rehoľníčka z rádu Milosrdných sestier Svätého kríža a obeť prenasledovania katolíckej cirkvi v Československu. Po dohode s rímsko-katolíckym farským úradom v Rimavskej Sobote sme pre tento účel zapožičali relikviu blahoslavenej sestry Zdenky, jedinej slovenskej ženy, ktorá bola v roku 2003 vyhlásená za blahoslavenú. Po odsúdení v júni 1952 bola prevezená do väznice v Rimavskej Sobote, tu bola väznená do apríla 1953. S Rimavskou Sobotou sestru Zdenku spája aj fakt, že tu v súčasnosti žije jej priama príbuzná. K tejto téme sme pripravili vyučovacie hodiny pre II. stupeň základných škôl, ktoré doplnili učivo náboženskej výchovy.

    Gemersko-malohontské múzeum bolo v čase trvania DEKD návštevníkom k dispozícii nielen v pracovných dňoch, ale aj cez víkendy. Verejnosť si mohla počas celého mesiaca pozrieť tak stálu expozíciu (zameranú na prírodu a spoločnosť regiónu Gemer-Malohont), ako aj všetky aktuálne rs dekd komentovana prehliadka vystava Malenkij robotvýstavy: "Neznáme farby svetových osobností" (do 8. septembra 2017), "Policajné symboly zo sveta. Zo zbierky Dr. Lászla Szilasa." a vyššie spomenutú výstavu "Malenkij robot (1945 – 1949). V zajatí sovietskych lágrov", či najnovšiu "Naj... zo zbierok Gemersko-malohontského múzea. Venovaná 135. výročiu založenia múzea".

    Počas DEKD sme zaznamenali výrazne vyššiu návštevnosť ako zvyčajne. V septembri brány múzea navštívilo spolu 1 518 návštevníkov. Z toho návštevnosť výstavy "Naj....zo zbierok Gemersko-malohontského múzea. Venovaná 135. výročiu založenia múzea" – 267 návštevníkov, na podujatí "Svetový deň cestovného ruchu" sa zúčastnilo spolu 167 návštevníkov a netradičný predmet mesiaca si v septembri pozrelo spolu 385 návštevníkov (z toho 20 účastníkov boli žiaci základných škôl na dvoch vyučovacích hodinách náboženskej výchovy).

    rs dekd otvorenie výstavy Najzo zbierok GMMPozoruhodná je aj návštevnosť zo zahraničia, v mesiaci september to bolo spolu 478 návštevníkov. Z toho si výstavu "Naj... zo zbierok Gemersko-malohontského múzea. Venovaná 135. výročiu založenia múzea" prezrelo 50 zahraničných návštevníkov, na podujatí SDCR sme zaznamenali 49 návštevníkov zo zahraničia a predmet mesiaca si v septembri pozrelo spolu 187 zahraničných návštevníkov.

    DEKD v Gemersko-malohontskom múzeu hodnotíme výraznou mierou spokojnosti. Prispela k tomu pestrosť programovej ponuky múzea, čo sa odrazilo v uvedenej vysokej návštevnosti v čase od 1. do 30. septembra 2017.

    Potešujúca bola správa o získaní Výročnej ceny revue Pamiatky a múzeá za rok 2016 v kategórii Akvizícia za získanie rozsiahlej zbierky potápačskej techniky Petra Ferdinandyho z Revúcej, ktorej odovzdávanie sa uskutočnilo 7. septembra 2017 počas otváracie ceremoniálu DEKD.

    DEKD sú významným celoeurópskym podujatím, organizovaným Radou Európy a Európskou komisiou. Tradične sa konajú v mesiaci september. Cieľom podujatia je upriamiť pozornosť verejnosti na mimoriadne hodnoty rozmanitého kultúrneho dedičstva v 49 účastníckych štátoch a zvýšiť povedomie obyvateľov o miestom dedičstve, prehĺbiť záujem o jeho ochranu a rozvinúť pocit spolupatričnosti s európskym kultúrnym dedičstvom. Slovensko sa pripojilo k organizátorom DEKD v roku 1993 a odvtedy sa každoročne konajú otváracie ceremónie v niektorom historickom meste a každý ročník je zameraný na špecifickú tému. Tento rok bola hosťujúcim mestom Trnava a téma bola „Pamiatky a príroda: krajina možností“.

    PhDr. Elena Lindisová

     

    Oboznámte sa s dlhoročnými skúsenosťami RNDr. Jozef Valucha, CSc. v oblasti liečebného hladovania

    $
    0
    0
    Oboznámte sa s dlhoročnými skúsenosťami RNDr. Jozef Valucha, CSc. v oblasti liečebného hladovania

    (Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave – tlačová správa) – Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja pozýva širokú verejnosť v stredu 8. novembra 2017 o 17:00 hod. na prednášku RNDr. Jozefa Valucha, CSc. „Liečebné hladovanie – história a súčasnosť“ spojenú s premietaním. 

    Prednášateľ RNDr. Jozef Valuch CSc. má v oblasti liečebného hladovania dlhoročné teoretické i praktické skúsenosti. „Založili sme Školu liečebného hladovania na Slovensku, od r. 2014 sa uskutočňujú dva kurzy ročne, ktorých sa zúčastnilo už okolo stovky záujemcov, zároveň chodíme po Slovensku a vo vlastnej réžii vzdelávame ľudí,“ povedal Jozef Valuch. Metóda liečenia je podložená výskumnými výsledkami biochemických, hematologických i imunologických parametrov.

    Pozývame širokú verejnosť do priestorov Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave, ul. Lipová č. 3 na prednášku RNDr. Jozef Valucha, CSc. „Liečebné hladovanie – história a súčasnosť“ v stredu 8.11.2017 o 17:00 hod. Vstup je voľný.
    Tatiana Bachňáková

     

    Získali oficiálny medzinárodný certifikát a vlajku programu ZELENÁ ŠKOLA

    $
    0
    0
    Získali oficiálny medzinárodný certifikát a vlajku programu ZELENÁ ŠKOLA

    Základná škola Jana Amosa Komenského v Revúcej dňa  5.10.2017 v aule Technickej univerzity vo Zvolene na slávnostnom akte za prítomnosti prezidenta SR Andreja Kisku získala oficiálny medzinárodný certifikát a vlajku programu  ZELENÁ ŠKOLA. Po niekoľkoročnom úsilí sa nám to podarilo. Certifikát a vlajku si prevzali zástupcovia školy počas slávnostného programu.

    Základnej škole sa dostalo toto medzinárodné ocenenie za jej prínos v environmentálnej výchove našich žiakov – obyvateľov nášho mesta, budovaní krásneho zeleného prostredia školy  a silného ekologického cítenia. Poďakovanie patrí všetkým pedagógom, prevádzkovým zamestnancom a hlavne žiakom, ktorí sa o toto veľké medzinárodné ocenenie zaslúžili. Ďakujeme.

    {oziogallery 1093}

     

    Čo nové vo futbale na hornom Gemeri

    $
    0
    0
    Futbalové mužstvo Mladosť Lipovník, účastník 7. ligy 2017/2018.

    Náš spolupracovník Ing. Š. Tomášik pripravil príspevok v ktorom uvádza aktuality z futbalu v okrese Rožňava, obsahuje hodnotenie zápasov Krh. Podhradia a Lipovníka, strelcov 6. a 7. ligy, prestupy a nového rozhodcu. Text doplnil jednou fotografiou.

    Hodnotíme zápasy FK Krásnohorské Podhradie – viceprezident Ladislav Jobbáď

    7. kolo v Rudňanoch: dobrý výkon, výsledok nezodpovedá predvedenej hre (4:1)
    8. kolo v Topoľanoch: perfektný prvý polčas, katastrofálny výkon v druhom (3:0)
    9. kolo doma Strážske: vedenie v úvode, neskôr nezmyselné vypustenie zápasu (1:3)
    10. kolo v Petrovciach: v konečnom dôsledku sme prišli o dva body (0:0)
    11. kolo doma Malá Ida: jednoznačné a zaslúžené víťazstvo (3:0)

    Hodnotíme zápasy FK Mladosť Lipovník v 7. lige – hráč Florián Emödi

    Mladosť Brzotín – FK Mladosť Lipovník 0:12 (0:4)

    Góly si podelilo 8 hráčov, keď dvakrát sa trafili Korszinszký, A. Görgei, Szücs a Gyenes, po jednom zásahu si pripísali F. Emödi, P. Görgei P, Vozár a Bollo. Zápas mali hostia v rukách od prvej chvíle a otázkou bolo len konečné skóre. Výborný vstup hostí do sezóny sa zastavil na 12 góloch v sieti Brzotína a keby Lipovník využil všetky svoje tutovky v zápase skóre mohlo byť ešte vyššie.

    MFK Dobšiná B - FK Mladosť Lipovník 2:2 (1:1)
    Hostia viedli 2:1 gólmi Szücsa a Görgeiho. Domáci sa snažili vytvoriť tlak, a ich snaha bola korunovaná v 90. minúte, keď Grančák prekonal hosťujúcu obranu. Konečný výsledok 2:2. Hostia nezvládli koncovky polčasov a prišli o 2 cenné body.

    FK Mladosť Lipovník – ŠK Polom Gemerská Poloma 2:3 (1:0)
    Prvý polčas bolo bojovný z oboch strán, a domáci sa dostali do vedenia vďaka penalte, ktorú premenil Görgei. Polčas 1-0. V druhom polčase boli hostia futbalovejší, no predsa domáci skórovali opäť. Nechytateľnú delovku Luspaja zastavila už lien sieť. 2-0, všetko bolo v rukách domácich. No 5 minútový skrat stál Lipovník všetky 3 body. Od 76. do 80. min. hostia trikrát skórovali a otočili zápas. Domáci opäť raz nezvládli koncovku zápasu.

    FK Plešivec – FK Mladosť Lipovník 3:2 (1:1)
    Hosťom chýbalo viacero opôr, naviac zranil sa Bollo. Práve Bollo v spolupráci s Görgeiom sa postarali o prvý gól zápasu. Už tradične Lipovník nezvládol koniec polčasu a Fabian vyrovnal na 1:1. V druhom polčase rozhodli štandartky, najlepší strelec 7.ligy Laven sa najprv trafil nechytateľne z priameho kopu a o pár minút na to premenil pohodlne aj pokutový kop. Lipovník však neskladal zbrane a aj v oslabení 10 minút pred koncom dokázali znížiť vďaka Gyenesovi, ale stav 3:2 sa už do konca zápasu nezmenil, a Lipovník si tak pripísal ďalšiu stratu bodov.

    TJ FO Vlachovo – FK Mladosť Lipovník 4:2 (1:0)
    Domáci sa dostali do vedenia, keď po rohu skóroval Potočný. Stav 1:0 vydržal až do konca polčasu, aj keď šance boli aj na jednej aj na druhej strane. Druhý polčas patril hosťom, no paradoxne ho prehrali 3:2. Hneď na začiatku polčasu hostia vyrovnali po spolupráci Grecmachera s Görgeim, a najlepší strelec hostí Görgei potvrdil svoje kvality vyrovnávajúcim gólom. Po kontroverznej situácií hostia boli ukrátení o penaltu a na druhej strane sa presadil Gallo a priebeh zápasu sa opäť otočil. Po ďalšom rohu skóroval Leskovjanský a vyzeralo to, že hostia rezignujú, no opak bol pravdou, Görgei opäť zdvihol vlajku po štandartke a znížil na 3:2. V závere však hostia opäť neustrážili Leskovjanského a ten spečatil konečné skóre na 4:2.

    FK Mladosť Lipovník – FK Krh.Podhradie B 6:0 (2:0)
    Zápas bol veľmi bojovný a na prvý gól sme museli čakať až do 33.minúty. Emödi otvoril zo štandartky skóre, a kanonier Görgei zvyšoval o pár minút na 2:0. Druhý polčas bol podobný prvému, ale hosťom dochádzali sily a domácim vychádzali kombinácie. Najskôr Vozár po hodine hry zvýšil na 3-0 a v poslednej desaťminútovke sa presadili druhýkrát Görgei, Luspaj a striedajúci Podracký. Konečné skóre 6:0!

    Strelci 6. ligy po 10. kole:

    13 gólov: Ján Rochl ( ŠK Baník Štítnik)
    12 gólov: Ján Urban (Rudná)
    11 gólov: Florián Rohaly (Jablonov n. /T. ),
    10 gólov: Jerguš Barnák (V. Slaná), Dávid Betík (Bohúňovo), Miloš Gallo (FK Baník Štítnik)
      9 gólov: Gustáv Keršák (V. Slaná), Ladislav Dávid (Rudná), Jaroslav Gebe (Krh. D. Lúka), Attila Örvös (Dlhá Ves), Adrián Krága (ŠK Baník Štítnik), Jaroslav Kamenský (Kružná), Ondrej Vysoký           (Rudná), Ján Čižmár (Krh. D. Lúka), Kilián Šoltés (Drnava)
    8 gólov: Roman Bubenčík (Rožň Bystré),
    7 gólov: Csaba Flander (Dlhá Ves),
    6 gólov: Ladislav Varga (Kružná), Brian Šoltés (Drnava), Oto Varga (Honce),
    5 gólov: Ondrej Kračún (V. Slaná), Štefan Bodnár (Krh. D. Lúka), Adam Gallo (V. Slaná), Marián Marciš (Betliar), Patrik Mičinský (Dlhá Ves), Timotej Lipták (Drnava), Boris Milko (FK Baník Štítnik), Dalibor Babič (Drnava)
    4 góly: Dominik Kakalejčík, Matej Chochol (obaja FK Baník Štítnik), Mário Lovaš (Krh. D. Lúka), Jakub Čelovský (Drnava), Lukáš Hajdu (Honce), Kristián Albert ( Krh. D. Lúka), Stanislav Székely (Rudná), Róbert Ferdinand, Dávid Novák (obaja Dlhá Ves), atď.

    7. liga po 8. kole:

    14 gólov: Zoltán Laven (Plešivec)
    8 gólov: Attila Görgei (Lipovník)
    7 gólov: Boris Vysoký, Ondrej Leskovjanský ( obaja Vlachovo)
    6 gólov: Štefan Tolvaj (Krh. Podhradie B), Stanislav Grančák (Dobšiná)
    5 gólov: Adam Milko, Vladislav Vávra (obaja Rakovnica),
    4 góly: Róbert Horváth (FK Krh. Podhradie B), Ján Spišiak, Michal Dorčák (ŠK Polom), Ľubomír Gajdoš (Pača), atď.

    Prestupy:

    Jozef Rencsok.  Drnava – Krh. Podhradie
    Norbert Lükö:  Krh. Podhradie – Krh. D. Lúka
    Štefan Kušnier: Krh. Podhradie – Pača
    Tomáš Novák: Dedinky – Dobšiná

    Nový rozhodca:
    Martin Ďuríček – hráč Tatrana Betliar

    Pripravil Ing. Štefan Tomášik

     

    Interaktívny seminár v Rožňave zamerali na tému tradičného valchárstva a súkenníctva na Gemeri

    $
    0
    0
    Interaktívny seminár v Rožňave zamerali na tému tradičného valchárstva a súkenníctva na Gemeri

    Dňa 2. októbra 2017 sa konala v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave odborno-vzdelávacia aktivita – interaktívny seminár zameraný na tému tradičného valchárstva a súkenníctva na Gemeri – plstenie a splsťovanie. Účastníkmi seminára boli pedagógovia materských a základných škôl, záujemcovia z kultúrnych inštitúcií a remeselníckych združení. Jeho cieľom bolo vzdelávať pedagógov a vedúcich remeselníckych dielní v oblasti histórie týchto remesiel ako aj praktického využitia ich odkazu a zručnosti v súčasnosti.

    Na Gemeri počas storočí prekvitalo nielen valchárstvo a súkenníctvo, ale aj príbuzné remeslá – klobučníctvo a gubárstvo. Priamo v Rožňave pôsobilo niekoľko súkenníckych, klobučníckych a gubárskych cechov, na ktorých činnosť odkazujú historické predmety – cechové pečiatky, truhlice, ako aj ďalšie cechové insígnie, ktoré v súčasnosti spravuje vo svojich fondoch Banícke múzeum v Rožňave. Ďalšie zbierkové predmety, ktoré slúžili ako súčasť tradičného odevu (guby, kabanice, surovice, grample a pod.), tvoria základ prezentačnej výstavy interaktívnej dielne. Exponáty z múzea dopĺňajú súčasné umelecko-úžitkové predmety z plste a fotografická dokumentácia pôvodných remesiel.

    Kultúrno-vzdelávací seminár otvorila po úvodnej prezentácii múzejná pedagogička Baníckeho múzea v Rožňave, Gabriella Badin, pričom detailnejšie predstavila jeho program, ktorý pozostával z teoretickej a praktickej časti. V rámci teoretickej časti si mohli účastníci vypočuť prednášku Mgr. Dóry Egyházi o histórii a súčasnosti spracovania ovčej vlny. Po nej nasledovala prehliadka výstavy zbierkových predmetov z fondov Baníckeho múzea v Rožňave a výrobkov z plste Dóry Egyházy a Istvána Vidáka, ktorú viedla Gabriella Badin.

    Po teoretickej časti a diskusii prišla na rad praktická ukážka plstenia, ktorú predviedla lektorka podujatia Mgr. Dóra Egyházy a ktorá bola spojená so spoznávaním rôznych druhov vĺn. Lektorka zdôraznila dôležitosť ich kvality pre plstenie ako aj samotný remeselný výrobný proces.

    Následne si v rámci interaktívnej tvorivej dielne mohli účastníci osobne vyskúšať proces ručného spracovania vlny a výrobu predmetov s pridanou umeleckou hodnotou. Tieto vyrábali z prírodnej vlny – v prírodných ako aj farebných prevedeniach. Pri práci sa živo diskutovalo o tomto zaujímavom remesle, ktoré v súčasnosti zažíva renesanciu práve v oblasti úžitkového umenia (plstené predmety).

    Našim cieľom bolo inšpirovať účastníkov pre širšie využitie ovčej vlny pre aktivity v materských a základných školách, kultúrno-vzdelávacích a sociálnych inštitúcií. Na základe záujmu o náš odborný seminár a aktívneho prístupu účastníkov veríme, že cieľ bol aj splnený. V tvorivej dielni pri plstení účastníkom okrem lektorky asistovali ďalší pracovníci Baníckeho múzea v Rožňave, Ingrid Liptáková a Martin Kováč.

    Odbornými garantmi Živého múzea VI. sú Mgr. Angela Czintelová, etnológ a István Vidák majster ľudového umenia a člen Maďarskej akadémie umenia.
    Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
    Gabriella Badin

     {oziogallery 1095}

     

    Viewing all 4377 articles
    Browse latest View live