Quantcast
Channel: Spravodajstvo z horného a stredného Gemera
Viewing all 4377 articles
Browse latest View live

Služby Turistického informačného centra v Revúcej využilo od začiatku roka 2017 viac ako 2 500 návštevníkov

$
0
0
Služby Turistického informačného centra v Revúcej využilo od začiatku roka 2017 viac ako 2 500 návštevníkov

Služby Turistického informačného centra v Revúcej využilo od začiatku roka 2017 už viac ako 2 500 návštevníkov. Išlo prevažne o klientov zo Slovenska, ale navštívili nás aj návštevníci z Čiech, Maďarska, Poľska, Nemecka, ale i z Francúzska a Veľkej Británie. Turisti prejavovali najväčší záujem o lektorovaný vstup do Múzea Prvého slovenského gymnázia a prehliadku mesta. Z blízkeho okolia ich najviac zaujímal Národný park Muránska planina, Slavošovský tunel, Ochtinská aragonitová jaskyňa ako i informácie o zaujímavostiach na Prednej Hore a Muránskej Zdychave.

ra 1 Informačný pultV posledných dvoch rokoch sme skvalitnili materiálno – technické vybavenie nášho infocentra. Bol osadený nový informačný pult ako jeden z najdôležitejších súčastí prvého kontaktu so zákazníkom, pribudli dva informačné panely, prvý Pozvánka do okolia, druhý informačný panel sme venovali jednej z turisticky najatraktívnejších oblastí Slovenska a centru ochrany prírody Muránskej planine, texty na paneloch podávajú informácie v dvoch jazykových mutáciách – v slovenčine a angličtine, tiež pribudli zásobníky na letáky.

ra 2 Informačné panely a TV prezentácieRozšírili sme rozsah bezplatne poskytovaných informačných služieb v podobe TV prezentácií, kde sa klienti formou krátkych videí môžu zoznámiť s prírodnými a kultúrnymi atraktivitami mesta i regiónu Gemer. V rámci 155. výročia založenia Prvého slovenského gymnázia sme pre záujemcov pripravili príležitostnú pečiatku, ktorou si môžu opečiatkovať zakúpenú pohľadnicu a úplnou tohtoročnou novinkou je možnosť ručného vyrazenia si pamätnej mince.

Turistické informačné centrum bezplatne poskytuje informácie o meste a regióne, o kultúrnych, spoločenských a ra 3 Zásobníky na letákyšportových podujatiach, aktualizuje prehľady o ubytovacích a stravovacích zariadeniach, propaguje mesto i región na rôznych podujatiach a výstavách, realizuje rezerváciu a predaj vstupeniek v rámci siete TICKETPORTAL a predaj cestovných lístkov v rámci siete AMS BUS aj na medzinárodné autobusové spojenia. V ponuke infocentra sa nachádzajú okrem propagačných materiálov aj turistické mapy, atlasy, publikácie, pohľadnice, tiež široký sortiment suvenírov a darčekových predmetov i z tvorby regionálnych remeselníkov a ľudových tvorcov.

ra 4 Kaviareň národovcovK službám infocentra neodmysliteľne patrí i sezónne prevádzkovanie Kaviarne národovcov, v rámci týchto priestorov sa môžu klienti bezplatne pripojiť k internetu či využiť detský kútik. Ponuku kaviarne v tomto roku obohatil milkshake v piatich rôznych príchutiach.

ra príležitostná pečiatkaOd roku 2016 je prevádzka Turistického informačného centra a Kaviarne národovcov v júli a auguste nepretržitá počas pracovných dní, víkendov a sviatkov každý deň vždy v čase od 08:00 do 18:00 hod. (s výnimkou prestávky na obed od 12:00 do 13:00 hod.) Mimo letnej sezóny sú otváracie hodiny počas pracovných dní v čase od 08:00 do 12:00 a od 12:30 do 16:00 hod. Aktuálne informácie môžu návštevníci nájsť na stránke www.tic.revuca.sk alebo na facebookovej stránke, ktorú sme pre klientov zriadili v minulom roku.

Oddelenie regionálneho rozvoja MsÚ Revúca
Foto: Maroš Detko

 

 


Predmetom mesiaca v GMM bude relikvia (úlomok kosti) mučenice Zdenky Schelingovej

$
0
0
Predmetom mesiaca v GMM bude relikvia (úlomok kosti) mučenice Zdenky Schelingovej

V mesiaci september 2017 bude Predmetom mesiaca relikvia (úlomok kosti) mučenice Zdenky Schelingovej, slovenskej rehoľníčky a obete prenasledovania katolíckej cirkvi v Československu. Už ako 15-ročná nastúpila do kláštora Milosrdných sestier Svätého kríža v Podunajských Biskupiciach. Po absolvovaní Ošetrovateľskej školy sa stala profesionálnou ošetrovateľkou. Pôsobila v nemocniciach v Bratislave a v Humennom. 28. januára 1943 zložila sestra Zdenka svoje večné sľuby a tak sa navždy zasvätila Bohu.

V období komunistického prenasledovania (po februári 1948) sestra Zdenka podstúpila prenasledovanie, nespravodlivé odsúdenie a smrť, pretože vedome pomáhala kňazom. Za tieto počiny bola v roku 1952 zatknutá, kruto mučená a 17. júna 1952 odsúdená za velezradu. Po procese bola premiestnená do väznice v Rimavskej Sobote, tu bola väznená až do apríla 1953 v budove dnešného psychiatricko-neurologického oddelenia. Tu jej bola v roku 2004 odhalená aj pamätná tabuľa. Kruté väzenské podmienky sa podpísali na jej zdraví. 31. júla 1955 sestra Zdenka zomrela. V roku 1970 bola zbavená obžaloby, rehabilitovaná a v roku 2003 ju pápež Ján Pavol II. vyhlásil za blahoslavenú.

Sestra Zdenka Schelingová sa narodila 24. decembra 1916 v Krivej na Orave (okres Dolný Kubín), ako desiata z jedenástich detí. Bola pokrstená 27. decembra 1916 a pri krste dostala meno Cecília. Rodičia Pavol a Zuzana boli statoční ľudia a dávali svojim deťom vzornú náboženskú výchovu, postavenú na živej modlitbe a svedomitej práci.
Po absolvovaní Ošetrovateľskej školy v Bratislave a povinnej rehoľnej formácii 30. januára 1937 zložila svoje prvé rehoľné sľuby s novým meno sestra Zdenka (meno prijala už v januári 1936). Najprv pracovala ako ošetrovateľka v Humennom, neskôr v Bratislave. Chorým sa venovala s príkladnou obetavosťou, hrejivou láskou a profesionálnou odbornosťou. Pre mnohých bola „vzorom rehoľnej sestry a profesionálnej ošetrovateľky“.

Po politickej zmene v roku 1948 Komunistická strana v bývalom Československu začala otvorené prenasledovanie Katolíckej cirkvi, mnohí veriaci boli diskriminovaní pre svoju vieru, biskupi a kňazi prenasledovaní a väznení, rehoľné kongregácie zlikvidované a ich členovia poslaní na nútené práce.

rs PM relikvia Z SchelingovejV tomto období všeobecného strachu sa sestra Zdenka rozhodla pomáhať kňazom. S neuveriteľnou odvahou umožnila vo februári roku 1952 útek väznenému katolíckemu kňazovi, ktorý sa v Štátnej nemocnici liečil na následky mučenia pri výsluchu. Falošnosť totalitného komunistického režimu spôsobila, že Štátna bezpečnosť pripravila pascu na zlikvidovanie sestry Zdenky. Po jej zatknutí 29. februára 1952 sestra Zdenka bola vo vyšetrovacej väzbe kruto mučená. Nakoniec bola odsúdená 17. júna 1952 na 12 rokov väzenia a 10 rokov straty občianskych práv za údajnú velezradu, čiže za jeden z najťažších prečinov proti štátu. Všetkým bolo jasné, že pravou príčinou jej odsúdenia bola viera a nenávisť voči viere zo strany komunistickej ideológie. Po procese bola premiestnená do väzenia v Rimavskej Sobote, kde bola väznená až do apríla 1953. Väznica sa nachádzala v budove terajšieho psychiatricko-neurologického oddelenia. Na budove nájdeme pamätnú tabuľu sestry Zdenky, ktorá bola odhalená 18. júna 2004.

Od svojho zatknutia až do posledných chvíľ svojho pozemského života znášala všetky utrpenia s hrdinskou trpezlivosťou, s vedomou ochotou i zomrieť pre pravdu a bez akejkoľvek nenávisti voči tým, ktorí jej ubližovali. Sestra Zdenka zažiarila ako vzor vernosti a odpustenia. Ubitá skoro až k smrti vyriekla: „Odpustenie je najväčšia vec v živote“.
Keď už bolo isté, že pre vážne zdravotné problémy jej nezostáva viac ako jeden rok života, a aby nezomrela vo väzení, 16. apríla 1955 bola na amnestiu prepustená z väzenia. O tri mesiace neskôr, 31. júla 1955, dokončila svoj svätý a hrdinský život v Trnave. Mala necelých 39 rokov.

Hneď po smrti bola považovaná za mučenicu viery. Pochovaná bola v Trnave, neskôr jej pozostatky premiestnili do spoločného hrobu v Podunajských Biskupiciach, následne boli presunuté do kláštorného Kostola svätého Kríža. 6. apríla 1970 Krajský súd v Bratislave oslobodil sestru Zdenku od žaloby pre trestný čin velezrady a 18. novembra 1970 Najvyšší súd SSR zrušil rozsudok v celom rozsahu, a tým umožnil jej úplnú občianskoprávnu rehabilitáciu. Za blahoslavenú ju vyhlásil Svätý Otec Ján Pavol II. na sviatok Povýšenia sv. Kríža 14. septembra 2003 v Bratislave – Petržalke pri svojej tretej pastoračnej návšteve Slovenska. Sestra Zdenka je prvou blahoslavenou ženou v našich novodobých dejinách. Jej ostatky sú uložené na 34 miestach na Slovensku, jedným z nich je aj Rimavská Sobota, kde sa v rímskokatolíckom Kostole sv. Jána Krstiteľa nachádza drobný úlomok kosti blahoslavenej sestry Zdenky.

Zaujímavý predmet mesiaca september - relikviu mučenice Zdenky Schelingovej, si môžete pozrieť v priestoroch múzea od pondelka do piatka v čase od 8.00 do 16.00 hod. a počas víkendov od 9.00 do 17.00. Predmet zapožičala Rímskokatolícka cirkev Rimavská Sobota.
Tlačovú správu pripravila: PhDr. Elena Lindisová

 

 

Kultúrno – športovo - spoločenský deň obce Rochovce 2017 s vlastným spevokolom

$
0
0
Kultúrno – športovo - spoločenský deň obce Rochovce 2017 s vlastným spevokolom

Na portáli Rochovce.sk uverejnili inforomáciu, že táto obec v Štítnickej doline zorganizovala dňa 29.08.2017 kultúrno – športovo - spoločenský deň obce Rochovce 2017. Tento deň charakterizovali rôzne súťaže detí od 3 do 13 rokov, vystúpenie sokoliarky, jazda na koníkoch a jazda na štvorkolke. Obyvateľov tejto hornogemerskej obce zaujalo najmä vystúpenie folklórneho súboru DUBINA z Rožňavy a obecného spevokolu z Rochoviec.

O 20.00 hod. zapálili vatra a spustili ohňostroj k 73. výročiu SNP na veľkom futbalovom ihrisku. Vatru pripravila mládež obce. Starosta pán Stanislav Levrinc nám o tomto podujatí pripojl krátke video, aby sa podelil s atmosférou, ktorá v spomínaný deň u nich vládla.

 

 

Výstavy v Gemersko-malohontskom múzeum v Rimavskej Sobote

$
0
0
Výstavy v Gemersko-malohontskom múzeum v Rimavskej Sobote

Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote 30. septembra 2017 ukončuje turistickú sezónu. Počas septembrových víkendov je múzeum otvorené od 9.00 do 17.00 hod. Posledným víkendovým dňom, kedy bude múzeum otvorené je sobota 30. septembra. Návštevníkom ponúkame prehliadku stálych expozícií a výstav s atraktívnym a zaujímavým obsahom.  Múzeum sa zapojilo do osláv „Dni európskeho kultúrneho dedičstva na Slovensku“ (1. – 30. september 2017). Pri tejto príležitosti si múzeum 6. septembra 2017 v Trnave prevezme Výročnú cenu revue Pamiatky a múzea

za rok 2016 za akvizíciu zbierky potápačskej techniky, ktorú začiatkom roka 2017 predstavila aj v rámci výstavy.

V septembri múzeum oslávi 135 rokov svojej existencie. Svoju históriu začalo písať 3. septembra 1882 a tým sa radí medzi piate najstaršie múzeum na Slovensku. Tejto významnej historickej udalosti bude venovaná výstava „Naj... zo zbierok Gemersko-malohontského múzea“, ktorej vernisáž sa uskutoční 14. septembra 2017 o 15.00 hod. Slávnostná vernisáž výstavy bude zahájená harfovým koncertom v podaní harfistky Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu - Adriany Antalovej. Výstava predstaví históriu múzea od jeho založenia v roku 1882 a viac ako 60 zbierkových predmetov z odborov prírodné vedy, archeológia, história, etnológia, dejiny umenia a historický knižničný fond, ktoré majú nadregionálny význam resp. sú svojou múzejnou hodnotou výnimočné a raritné do takej miery, že je ich možné označiť prívlastkom „naj“(napr. najťažší, najmenší alebo najstarší zbierkový predmet, ale i najnovšie akvizície a mnoho ďalších).

Výstava „Policajné symboly zo sveta. Zo zbierky Dr. Lászla Szilasa z Ostrihomu.“ predstaví rovnošaty a saká policajtov a colníkov z rôznych krajín, medzi nimi napríklad uniformu Čestnej stráže prezidenta Slovenskej republiky alebo uniformu belgickej kráľovskej polície. Vystavené sú dôstojnícke čiapky, ako nemecká, švajčiarska alebo francúzska policajná čiapka, a tiež čiapka pracovníka jordánskej kráľovskej polície alebo čiapka colníka v Andorre. Vo veľkom počte sú vystavené nášivky na rukávy z Ameriky a Európy. Kuriozitami sú kovové odznaky a vyznamenania a zápalkové škatuľky s vyobrazením maďarských uniforiem. Výstava potrvá do 31. októbra 2017.

Do 31. októbra 2017 sme predĺžili výstavu „Malenkij robot (1945 - 1949). V zajatí sovietskych lágrov.“, ktorej autorom je Vladimír Lehotai z Uzovskej Panice. Prostredníctvom výstavy návštevníci získajú informácie o živote v lágroch a o osobných príbehoch niektorých účastníkov z okolia Rimavskej Soboty. Koniec druhej svetovej vojny (1939 - 1945) a príchod Červenej armády na územie dnešného Slovenska pre mnohých neznamenal oslobodenie. Sovietski vojaci odvliekli civilných občanov nemeckého a tiež aj maďarského pôvodu z územia Maďarska a z južnej časti Československa do Sovietskeho Zväzu na tzv. „malenkij robot“, t.j. na malú robotu. No mnohí sa domov už nikdy nevrátili...

Predmetom mesiaca september bude relikvia blahoslavenej Zdenky Schelingovej, ktorá sa stala obeťou prenasledovania katolíckej cirkvi v Československu. Po odsúdení za velezradu (17. júna 1952) bola väznená v Rimavskej Sobote apríla 1953. Relikviu zapožičala Rímskokatolícka cirkev v Rimavskej Sobote.
Všetkých srdečne pozývame na oslavy 135. výročia založenia Gemersko-malohontského múzea a prehliadku výstav.
Mgr. Martina Oštrom Mareková

 

Aj počasie prialo najväčšiemu sviatku gemerských folkloristov Rejdová 2017

$
0
0
Aj počasie prialo najväčšiemu sviatku gemerských folkloristov Rejdová 2017

„Aj počasie prialo najväčšiemu sviatku gemerských folkloristov. Divákov neodradili ani blesky a vydržali do úplného záveru s folklórnym súborom Kopaničiar z Myjavy,“ prezradila Mária Ferenczová z Gemerského osvetového strediska v Rožňave. Festival začal už vo štvrtok (24. 8.) živou pozvánkou pre Rožňavčanov. V Dome tradičnej kultúry Gemera sa zišli domáce kolektívy Dubina, Haviarik, Haviar a ukrajinský národný súbor Mriya z Ľvova. Na Námestí baníkov predstavili krátke programy, ktorými pozývali návštevníkov mesta do centra diania festivalu, do Rejdovej.

V piatok sa už od poludnia schádzali v Rejdovej hostia i účinkujúci.

rej gff 006Pripravené boli takmer všetky dvory, domáci ponúkali tradičné koláče a účinkujúci dobrú náladu. Po bohoslužbách a sprístupnení výstavy Rožňavská metercia organizátori festival slávnostne otvorili. Nechýbal ani program domácej folklórnej skupiny Hôra. V „Ďakovanke zo serca“ Helena Novotná, riaditeľka Gemerského osvetového strediska v Rožňave, odovzdala ocenenia tohtoročným jubilantom, ktorí sa výrazne podieľali na oživení a udržaní miestnych tradícií. Tí mladší ocenení a samozrejme aj kolektívy sa aj v súčasnosti aktívne zapájajú do folklórneho diania v regióne. Veľké poďakovanie im odovzdali účastníci Muzikantskej dielne, najmladší pokračovatelia v hudobnej tradícii Gemera. Ďalšie programy pridali folklórne kolektívy Slanka, Lehoťanka, Hrabina, Radzim, Gočovan a Gemer. Krst zborníka príbehov „Paskudníci a rejdovčina“ uzavrel gemerský programový blok. Prvý festivalový večer pokračoval s ľudovou hudbou Šarišanci a folklórnou skupinou Heľpan. Ukrajinský súbor Mriya okrem svojho vystúpenia pripravil pre účastníkov aj malú školu tanca. V rejdovských dvoroch prebiehali sprievodné aktivity – detské festivalové kino, spevácky dom, matičný dvor, v ďalších ponúkali tradičné jedlá, spievali a hrali. Večer ukončila rejdovská veselica s ľudovou hudbou Ondreja Hlaváča.

V sobotu Rejdová už od rána žila čulým ruchom,

rej gff 016 1opäť sa pripravovali dvory a účinkujúci si robili posledné skúšky na veľkej scéne v amfiteátri a tí najmenší na malej scéne pri kostole. Už pred poludním prichádzali prví návštevníci a vyobliekaní folkloristi, aby si zaspievali a zatancovali vo dvoroch a na pľacu. Na malej scéne prebiehala súťaž vo viazaní šatiek „po vyšnoslansky“ a v remeselníckom dvore v strúhaní šindľov. Rejdovské dvory ponúkali množstvo ukážok tradičných remesiel a výrob, ale aj prác ako napr. polievanie (bielenie) plátna, pranie na potoku, tkanie, paličkovanie. Nechýbali ani rejdovskie cimitringi, ukážky hasičskej techniky a výstava trofejí v poľovníckom dvore.

Eniki, beniki... blok detských folklórnych súborov

rej gff 02 11 1otvoril druhý festivalový deň na malej scéne v obci. Detské hry, riekanky a tance ponúkli divákom Horička, Malý Stromíš, Haviarik, Kincskereső, Gemerčatá, Bambuchy a ich sólisti. Fašiangové časy pripomenul divákom kolektív pri Domove sociálnych služieb Jasanima v Rožňave. Ešte pred sprievodom starostka obce na prijatí poďakovala vedúcim a členom folklórnych kolektívov za účasť a prácu na príprave programov. Pestrý a veselý krojovaný sprievod obcou viedla domáca folklórna skupina Hôra. Súboristi divákom cestou zaspievali i zatancovali, aby ich pozvali na ďalší program v amfiteátri.

Po privítanke, v gemerskom programovom bloku Vôňa Gemera,

rej gff 026 1folklórne súbory a skupiny Bučina, Bystränky, Dolina, Genšenky, Lehoťanka, Borostyán, Mládežnícky folklórny súbor Borostyán, Dubina, Gemer, Haviar a Háj z Rimavskej Soboty s ľudovými hudbami Ondreja Hlaváča a Mariána Molnára pripomenuli divákom zvyky, obyčaje a tance takmer z celého Gemera. „Sme veľmi radi, že sa v programoch 44. ročníky Gemerského folklórneho festivalu predstavili všetky aktívne folklórne kolektívy z nášho okresu, aby našim návštevníkom predviedli bohatú a pestrú paletu gemerských ľudových tradícií, ktoré počas kalendárneho roka vo svojich obciach zachovávali stáročia. Práve vďaka týmto kolektívom máme možnosť ich vidieť a spoznávať," doplnila Helena Novotná, riaditeľka Gemerského osvetového strediska v Rožňave. V ďalšom programe „Vo Vlachove svadba bude“ účinkovali folklórne skupiny Stromíš, Hôra a Dolina. Zámerom scenáristu a režiséra programu Jána Liptáka bolo zaznamenať svadbu z obdobia, kedy sa z dedinského prostredia vytrácali tradície, ale napriek tomu niektoré obrady nemohli pri tejto príležitosti chýbať.

Gajdoškú tradíciu, v minulosti živú aj v Gemeri,

pripomenula gajdošská dvojka z Oravy so svojou speváčkou. Zo spišského folklóru si diváci vychutnali štefanskú zábavu v podaní folklórnej skupiny Smižančanka. Ľudová hudba Ďatelinka so spevákmi a rozkazovačmi spestrila svoj program vystúpením Márie Brdárskej Janošky, nositeľky tradícií, ktorá sa tohto roku dožila významného životného jubilea. Ukrajinský národný súbor Mriya predstavil pestrý program zo svojho repertoáru, v ktorom nechýbali ani tance ich susedov. Po tombole patrilo pódium folklórnemu súboru Kopaničiar. Myjavská hudba, spevy a temperamentné tance odohnali aj mraky a blesky, ktoré sa blížili k Rejdovej.

rej gff 21 6 1Počas celého diania v amfiteátri

mali návštevníci možnosť navštíviť tvorivé dielne Domu tradičnej kultúry Gemera z Rožňavy, pozrieť sa na oblohu cez slnečný ďalekohľad, malí diváci mali príležitosť povoziť sa na drevenom kolotoči či zoznámiť sa s domácimi zvieratkami. Nechýbal ani jarmok tradičných remesiel ktorý bol naozaj bohatý, ako aj výber jedál a ďalšie atrakcie.
Organizátori, Gemerské osvetové stredisko v Rožňave a obec Rejdová toto najväčšie folklórne podujatie zabezpečili vďaka stálym partnerom. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Košický samosprávny kraj.

Mária Ferenczová

Foto: Peter Poboček + GOS Rožňava

 {oziogallery 1041}

 

Úradná správa ObFZ Rožňava č. 8/2017/2018

$
0
0
Úradná správa ObFZ Rožňava č. 8/2017/2018

Zo zasadnutia ŠTK dňa 30.8.2017

  • ŠTK prekladá zápas 5. kola 6. ligy dospelí FK Štítnik – Dlhá Ves z 2.9.2017 na 3.9.2017 o 14:00 po vzájomnej dohode klubov.
  • ŠTK oznamuje, že súťaže mládežníckych kategórii dorastu a žiakov sa začnú 9.9.2017 a súťaž prípraviek 30.9.2017.
  • Zo zasadnutia DK dňa 30.8.2017

    • DK trestá FK Apex Kružná DK-13 finančnou pokutou 50€ pre TJ Družba Čoltovo a 50€ pre ObFZ Rožňava za pokles hráčov pod 7 v zápase 2. kola 7. ligy dospelí Kružná B - Čoltovo, doklad o zaplatení predložiť na DK do 14 dní +10€
    • Zastavenie činnosti za ČK na 1 stretnutie nepodmienečne podľa čl. 37/2: DK-14 Marcel Laven 1278560 + 10€ (Plešivec)
    • Zastavenie činnosti za ČK na 4 stretnutia nepodmienečne podľa čl. 47/2b: DK-15 Milan Gallo 1237474 + 10€ (ŠK Štítnik)
    • DK mení trest z nepodmienečného na podmienečný hráčovi podľa DP 41/2: DK-16 Oto Varga 1138888 + 10€ (Honce) + 2 týždeň do 30.11.2017
    • DK mení trest z nepodmienečného na podmienečný hráčovi podľa DP 41/2: DK-17 Roman Polyak 1085188 + 10€ (G. Poloma) + 2 týždne do 30.11.2017
    • DK upozorňuje všetky kluby, že v prípade nevyplatenia zbernej faktúry do lehoty splatnosti budú trestané odrátaním 3 bodov.

    TMK Oznam pre FK a trénerov

    Všetci záujemcovia o UEFA-C licenciu musia do 8. 9. 2017 nahlásiť na sekretariát tieto údaje: meno a priezvisko, e-mail a telefónne číslo!!! 
    Záujem prosím nahlásiť e-mailom na ladislav [bodka] david76 [zavináč] gmail [bodka] com.
    Pri minimálnom počte 22 frekventantov sa seminár trénerov uskutoční v Rožňave.

    Zo zasadnutia KR dňa 23.8.2017

    Noví záujemcovia o funkciu rozhodcu sa môžu prihlásiť na sekretariáte ObFZ.

    ObFZ Rožňava

     

     

    Plameniaci revúckeho okresu súťažili v Kameňanoch

    $
    0
    0
    Plameniaci revúckeho okresu súťažili v Kameňanoch

    Koniec leta patril aj súťaži v požiarnom útoku s vodou pre mladých hasičov z krúžku Plameň revúckeho okresu. Túto súťaž zorganizovala Územná organizácia DPO SR (ÚzO DPO SR) v Revúcej v spolupráci s Obcou Kameňany a s Dobrovoľným hasičským zborom (DHZ) Kameňany v utorok 29. 08. 2017. Deti súťažili s jednou „mašinou“, ktorú zapožičal DHZ Kameňany, so svojim náradím v kategóriách chlapci a dievčatá. Každé družstvo malo po dva pokusy, zarátal sa lepší pokus. Časy boli veľmi tesné, nakoniec po vyhodnotení vyhrali dievčatá z Kamenian a chlapci z Rákoša.

    Počas pekného počasia si deti zasúťažili a príjemne strávili predpoludnie.
    Poďakovanie patrí starostovi obce Kameňany, za pomoc pri realizovaní súťaže. Za podporu ďakujeme Banskobystrickému samosprávnemu kraju a SMZ, a. s. Jelšava.
    Najbližšia detská súťaž – Zimný zraz hry PLAMEŇ bude v mesiaci december.
    Gabriela Jakubecová

     {oziogallery 1042}

     

    Oslavy 73. výročia SNP v Rožňave

    $
    0
    0
    Oslavy 73. výročia SNP v Rožňave

    Za účasti predstaviteľov mesta Rožňava, MO SZPB partizána Tótha, spoločenských organizácií, zástupcov samosprávy, ako aj ostatných obyvateľov konali sa 28.8.2017 oslavy 73. výročia SNP. Po kladení vencov, zaznení štátnej hymny SR a básni sa prítomným prihovoril primátor mesta Pavol Burdiga, v maďarskej reči poslanec MZ Arpád Laco. Prítomným sa taktiež prihovoril aj

    veliteľ RCHBO v Rožňave Oliver Toderiška a predseda MO SZPB partizána Tótha Milan Malčok. Záverom odznela báseň v maďarskom jazyku a spomienkový akt bol ukončený.
    Ing. Milan Kupčo
    Fotogaléria: Mestský úrad Rožňava

     {oziogallery 484}

     


    Požiarno-asistenčná hliadka členov DHZ z Jelšavy v Revúcej

    $
    0
    0
    Požiarno-asistenčná hliadka členov DHZ z Jelšavy v Revúcej

    Členovia Dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) Jelšava vykonali dňa 31.8.2017 požiarno-asistenčnú hliadku v areály futbalového ihriska v Revúcej. Organizátori tu zorganizovali kultúrno-spoločenské podujatie, na ktorom vystúpili hudobné telesá a ľudové súbory, dobrovoľní hasiči z Jelšavy pripravili penu, v ktorej sa vyšantili prítomné deti. Vyvrcholením podujatia bola vatra zvrchovanosti.

    Gabriela Jakubecová

    {oziogallery 1043}

     

    Aktuality z futbalového diania na hornom Gemeri

    $
    0
    0
    Aktuality z futbalového diania na hornom Gemeri

    Futbalové súťaže ročníka 2017/2018 v okrese Rožňava sú v plnom prúde. Mužstvá využívajú prestupový termín na doplnenie kádra, poradie strelcov v súťažiach sa mení. Náš spolupracovník Ing. Štefan Tomášik nám prináša rôzne aktuality, ako prestupy, strelcov, rôzne zaujímavosti, hodnotenie zápasov Krásnohorského Podhradia, či predstavenie kádra MFK Revúca. Text doplnil dvoma fotografiami. 

    Nevycestovanie za súperom:

    Kružná B raz nevycestovala na zápas do Pače a raz nenastúpila aj na domáci zápas proti Čoltovu. Rudná nevycestovala do Betliara a nedávno aj FK Baník Štítnik, keď nevycestoval do Vyšnej Slanej.

    MFK Dobšiná
    Pôsobí v 7. lige s názvom Dobšiná B. Vyžrebovanie súťaže muselo byť prerobené.

    Prestupy a hosťovania
    Ragan = Hrhov – Jablonov n/T, Kochar = Serednie – Rožňava, Koretskyy = Vydrany – Rožňava, Vysoký = G. Hôrka – Vlachovo, Miloš Zagiba = FK Baník Štítnik – Pača, Die = Veľaty – ŠK Polom G. Poloma, Šimon = V. Slaná – ŠK Polom G. Poloma, Podracký = Jovice - Kružná , J. Rabas = Rakovnica – Rudná, R. Arvai = Rožňava – ŠK Polom G. Poloma, Vávra = G. Hôrka – Rakovnica, O. Vavrek = Brzotín – Rakovnica, Volia = Slavošovce – Rakovnica, Kardoš = G. Hôrka – Jablonov n/T, Sopócy = Jovice – Rožň. Bystré, Jakab = Rožňava – Rož. Bystré, Pačan = Sirk – Rudná, Parada = Jovice – Drnava, Piaterík = Slavošovce – ŠK Baník Štítnik, Genči = Jovice – Honce, Bartko = Čečejovce – Krh. Podhradie, Svedyuk = Békécsaba - Rožňava, Z. Breuer = Rožňava – Krh. Podhradie, L. Strelka = Rožňava – Smolník, Potočný = Dobšiná – Vlachovo, Tököly = Dedinky – Dobšiná.

    Predstavujeme

    MFK Revúca
    Káder: Smerek, Opiela – Majerčík, Krajňák, Šestina, Urc, Faško, Antal, Ganaj, Bystran, Lunter, Maté, Slovák, Bukóci, Miartin, Gömöri, V. Levický, Haister, Okruhlica, Kožička, Furman

                                                                                                                             

    futbal mfk revuca 3a

                                                                   MFK Revúca                                                                                                                           Foto: archív klubu

    Nastúpili otec a syn

    Do kádra Vyšnej Slanej sa vrátil Jozef Barnák, naviac jeho syn Jerguš prišiel do kádra z Dobšinej.

    Najstarší hráč: Pavol Lukáč (FK Baník Štítnik) – 57 rokov. 

    Najmladší hráči: Filip Volia (Rakovnica), Lukáš Polanecký, Marek Šoltés (obaja Dobšiná), Dávid Džačár (Krh. Podhradie) – 16 rokov

    Hodnotíme zápasy FK Krásnohorské Podhradie – viceprezident Ladislav Jobbáď

    1. kolo v Medzeve - obrovský rozdiel v kvalite oboch mužstiev, žiadna bojovnosť z našej strany
    2. kolo doma Sobrance - najlepší výkon proti silnému súperovi, touto cestou by sme sa mali začať uberať
    3. kolo v Geči - solídne vystúpenie, pri troche šťastia sme mohli bodovať
    4. kolo doma Mária Huta - bez šance, súper má niekoľko bývalých prvo a druho ligistov, niektorí so zahraničnými skúsenosťami
    5. kolo vo V. Kapušanoch – zápas bol vyrovnaný, zaslúžená remíza
    6. kolo doma Sokoľany - do 25. minúty super výkon, potom viď 4. kolo.

                               

    futbal fk khp 1

                                                                    FK Krh. Podhradie                                                                                                           Foto: Nika Vávrová

    Poradie najlepších strelcov:

    6. liga - po 4. kole
    7 gólov: Jerguš Barnák (Vyšná Slaná)
    5 gólov: Csaba Flander, Attila Örvös (obaja Dlhá Ves), Florián Rohály (Jablonov)
    4 góly: Jaroslav Kamenský (Kružná), Adrián Krága (ŠK Baník Štítnik), Dávid Betík (Bohúňovo)
    3 góly: Ladislav Varga (Kružná), Dominik Kakalejčík ( FK Baník Štítnik), Gustáv Keršák (Vyšná Slaná), Dávid Novák ( Dlhá Ves), Stanislav Székely (Rudná), atď

    7. liga - po 2. kole
    5 gólov: Zoltán Laven (Plešivec)
    3 góly: Attila Görgei, Roland Szücs (obaja Lipovník), Ján Spišiak (ŠK Polom G. Poloma), Boris Vysoký (Vlachovo)
    2 góly: Róbert Gotthardt, Stanislav Grančák ( obaja Dobšiná), Peter Šimon (ŠK Polom G. Poloma), Ondrej Leskovjanský (Vlachovo), Filip Volia (Rakovnica), Ľudovít Gyenes, Tomáš Korszinski (obaja Lipovník), atď.

    Pripravil Ing. Štefan Tomášik

     

    Tri body Rožňavy zo Svitu a desať gólov na zápase v Honciach

    $
    0
    0
    Tri body Rožňavy zo Svitu a desať gólov na zápase v Honciach

    Prvý septembrový víkend priniesol nielen do futbalu, ale najmä do počasia na hornom Gemeri viacero zmien. Najmä prestupy hráčov na hosťovania stále pokračujú, čoho sme svedkami v VI. LIGE. V dobrom tempe pokračujú III. ligoví futbalisti MFK Rožňavy, ktorí si hravo poradili so súperom z posledného miesta v tabuľke, mužstvom zo Svitu. Na ich pôde zvíťazili rozdielom dvoch tried a spod Vysokých Tatier sa vrátili s čistým kontom a tromi bodmi. Naši futbalisti z dvoch nižších líg však nepotešili. Najmä od piatoligistov z Gemerskej Hôrky už dlhšie čakáme na zlepšenie hry i výsledkov.

    Naše okresné súťaže VI. i VII. liga priniesli niekoľko zaujímavých výsledkov. Fanúšikovia futbalu sa z 10 gólov v sietiach brankárov tešili na zápase v Honciach, ôsmich v Jablonove a siedmich v Drnave. Vynikol pri nich strelec gólov Ján Rochl z ŠK Štítnik, ktorý Hončanom "nasúkal" až päť gólov. Čo však neteší je počet udelených červených kariet v VI. lige. Uvidelo ich iba v tomto kole až 5 hráčov, z nich dvaja z Hrhova. Pozrime sa na zápasy bližšie.

    DOSPELÍ 

    III. LIGA - VÝCHOD 7.KOLO 3.9.2017

    FK Svit – MFK Rožňava 0:4 (0:3), G: O. Kovchar, P. Štyvar, J. Figúr, A. Pál Sedyuk, ŽK: D. Chyba, P. Zelko, - Y. Koretskyy, R: J. Sučka - D. Capík, S. Mišková, DS: J. Kmec, Div.: 46.
    ROŽŇAVA: G. Pulen – J. Ďuríček, M. Gere, R. Szkokan, O. Kovchar, Y. Koretskyy (79 R. Greško), P. Gere (c ), M. Gallo (71 P. Sappanoš), A. Pál Sedyuk (87 R. Kardos), P. Štyvar (87 J. Korfanta), J. Figúr (75 A. Krak).
    Štyri góly a päť striedaní. Tak by sme mohli chakterizovať zápas Rožňavy vo Svite. Po 1. polčase, kedy hostia vyhrávali rozdielom triedy, a najmä po 4 góle, dal tréner Dávid príležiosť rozohrať sa aj ďalším piatim zo striedačky. Okrem náhradného brankári si tak zahrali pod Vysokými Tatrami všetci z MFK.

    IV. LIGA – JUH 7. KOLO 2.9.2017 o 15.30

    OŠK Rudňany - FK Krásnohorské Podhradie 4:1 (1:1), G: T. Bdžoch 3 (1 z PK), F. Rychnavský - R. Kuzma, ŽK: J. Čuj - R. Kuzma, A. Vaško, R: M. Mišenčík - J. Nosáľ, I. Troščák, DS: R. Tóth, Div.: 200.
    PODHRADIE: R. Bartko – I. Oravec, J. Erdofalvi (c ), T. Revúcky, T. Hajdúk, R. Madarász (22 K. Zubrický), R. Kuzma, A. Vaško (77 Š. Kun), M. Mészner, M. Pollák (71 N. Luko), J. Piater (D. Vozár). Tréner: J. Balta.
    Futbalisti Krásnohorského Podhradia mali dobre rozohraný zápas, keď v 1. polčase udržali v Rudňanoch nerozhodný stav. Potom sa už presadzovali len domáci a bolo po zisku čo i len bodu zo súperovho ihriska.

    V. LIGA K – G 5. KOLO 3.9.2017

    Družstevník Perín - FK Gemerská Hôrka 4:1 (2:1), G: M. Korbanič, M. Šuster, F. Kralka, K. Grega – K. Váradi, ŽK: M. Šuster - R. Fazekas, Á. Gyurán, R: M. Semančík - P. Adamčo, J. Jevín, DS: M. Jenčo, Div: 60. .
    HôRKA: G. Szatalos (c ) - V. Kováč, Á. Gyurán, K. Váradi, O. Váradi, Cs. Várady (82 F. Ferenc), G. Máté (87 A. Vaľko), K. Bosnyák, R. Fazekas (77 P. Szoke), R. Rácz (87 L.Kosztúr), Á. Iboš (E. Vanyo). Tréner hostí vystriedal v tomto zápase s Perínčanmi až 5 hráčov, ale nepomhlo ani k zisku čo len bodu. Gemerskohôrčania sa museli uspokojiť len s čestným gólom. Majú zatiaľ najhoršie skóre v súťaži a patrí im posledné 13. miesto v tabuľke.

    VI. LIGA 5. KOLO 3.9.2017

    FK Baník Štítnik - ZK Dlhá Ves 3:1 (1:1), G: M. Gallo 2 (1 z PK), M. Havrlent – R. Ferdinand, ŽK: M. Gallo, P. Lipták, J. Benedik, M. Chochol + ČK - A. Pomaj, D. Novák + ČK, R: M. Uharček - T. Gyenes, DS: F. Drenko, Div.: 50. 
    FK: R. Nemec - Ľ. Hatvaník, M. Havrlent, P. Lipták, Mar. Gallo, M. Chochol, Mil. Gallo (c ), D. Kakalejčík, T. Viola, J. Zdechovan, J. Benedik. 
    ZK: M. Pavlínyi - G. Beke, G. Ferdinand, A. Lubina (c ), D. Zsóri, A. Orvos, M. Makkai (69 A. Pomaj), K. Segyo, R. Ferdinand, D. Novák, P. Mičinsky. 
    Ani jedno z mužstiev na ihrisku v Kunovej Teplici nedokončilo zápas v plnom počte. Najprv v 70. Minúte po druhej žltej karte uvidel domáci hráč M. Chochol aj červenú. To isté sa stalo a hráčovi Dlhej Vsi D. Novákovi, ktorý dvakrát hral na súpera veľmi tvrdo a v 80. minúte za druhý podobný zákrok musel odísť z ihriska. 

    Jednota Krásnohorská Dlhá Lúka - Baník Rožňavské Bystré 3:2 (3:0), G: A. Rigó, J. Gebe, J. Čižmár - T. Hegedus (vlastný), R. Bubenčík, ŽK: K. Albert, P. Klárik - R. Bubenčík, M. Szilágyi, J. Drenko, R: L. Gyenes – L. Šalamon. Div.: 120. 
    JEDNOTA: M. Máté - K. Albert, R. Šoltés, J. Parditka (72 J. Rusznyak), A. Kovács, J. Čižmár, J. Gebe (90 T. Zagiba), Š. Bodnár (c ), P. Klárik, A. Rigó, T. Hegedus. 
    BANÍK: M. Sopócy - I. Demján, T. Kuchta, R. Bubenčík, M. Szilágyi (90 T. Uhrin), P. Kubej, O. Šomšák (60 P. Minčík), Š. Dorkin (c ), T. Gebe, J. Drenko, D. Koncz (88 O. Ujházi). 
    Domáci rozhodli o osude zápasu už v 1. polčase v ďaka trojgólovému náskoku. V druhom sa hra vyrovnala a na slušnom výsledku hostí mal zásluhu aj domáci Hegedus, ktorý si dal vlastný gól. Výsledok upravil za Baník v poslednej minúte z pokutového kopu Roman Bubenčík. 

    Baník Drnava – Gemtex Rudná 6:1 (1:0), G: T. Lipták 2, J. Čeľovský, K. Šoltés, G. Zsilla – Z. Molčan, ŽK: bez kariet, R: J. Szor – M. Nemčko, DS: Š. Bodnár, Div.: 50. 
    BANÍK: D. Zakhar – P. Búlik, R. Kovács, M. Ondrej (56 D. Tisza), E. Polyák, D. Babič (46 G. Zsilla), J. Barczi (84 D. Fodor), M. Maliňák (46 J. Kovács), B. Šoltés, K. Šoltés (c ), J. Čeľovský. 
    GEMTEX: J. Rabas – P. Kontra, O. Sanisló, O. Vysoký, Cs. Óvary (65 D. Orbán), Z. Molčan (c ), P. Pačan, L. Šimon, J. Urban, P. Szollos, S. Ďuríček. Za hostí prekvapivo po prvýkrát nastúpil dlhoročný hráč Bystrého Ján Urban. Ani jeho prítomnosť však Rudňancom nepomohla, pretože v Drnave sa neopakovala jar a prehrali vysoko 1:6. 

    FK Hrhov – Tatran Betliar 0:2 (0:1), G: R. Fabián 2, ŽK: A. Herczeg, L. Horváth - M. Oravec. L.Lorincz, P. Boroš, ČK: Z. Uveges, D. Danko - 0, R: J. Gyenes – A. Farkaš, DS: J. Bobrik, Div.: 60. 
    FK: Z. Halász - András Herczeg, Attila Herczeg, M. Hranyó (c ), Z. Uveges, T. Zsigrai, Zs. Danko (67 D. Danko), Ľ. Bartók, P. Krankilla (67 D. Kortvély), Ľ. Kardoš, L. Horváth. 
    TATRAN: Ľ. Šofranko - Ľ. Árvay (c ), R. Fabián, M. Ďuríček (88 P. Boroš), I. Lorinc, L. Poťmák (51 M. Oravec), Zs. Barkász, M. Marciš (68 D. Szilardi), M. Árvay (46 L. Lorincz), S. Cirbus, P. Hricko. 
    Domáci Hrhovčania sa stále nevedia odlepiť z dna tabuľky. Nedarilo sa im ani v tomto zápase s Betliarčanmi, ktorí si dva góly rozdelili do kadého polčasu po jednom. K dobrému výsledku im pomohli i dvaja domáci hráči, ktorí sa dali vylúčiť za nešportové prejavy na adresu hlavného rozhodcu. Zrejme ich trest od DK neminie. 

          

    Sokol Bohúňovo - Apex Kružná 2:2 (1:2), G: M. Fandák, D. Betík - L. Varga, J. Rusnyák, ŽK: A. Izák, D. Betík, Š. Jankóšik - A. Polyák, R: V. Martinko - Š. Iglai, DS: O. Vysoký, Div.: 50. 
    SOKOL: Sz. Gergely – A. Izák, G. Šušán, D. Betík, M. Lukáč, Š. Gergely, K. Gergely, L. Kovács (c ), K. Illés, M. Fandák (52 A. Gergely), Š. Jánkóšik. 
    APEX: G. Dókus - L. Mezei, M. Podracký, J. Rusnyák, P. Fabián (80 R. Pástor), Ľ. Lukáč, R. Dókus, L. Varga (c ), J. Kamenský, A. Polyák (86 O. Kerekes), J. Fazekaš. 
    Rýchlo sa hostia z Kružnej v tomto zápase ujali dvojgólovým náskokom do vedenia. Postupne sa domáci tiež dostávali k streľbe a v 84. minúte už bolo 2:2. Aj keď sa ukazovalo, že domáci to budú mať v tomto zápase so súperom ťažké, nakoniec udržali aspoň bod. 

    OTJ Honce - ŠK Baník Štítnik 3:7 (2:4), G: M. Vranec, O. Varga 2 (1 z PK) - Ján Rochl 5, R. Kolesár 2, ŽK: 0 – Jak. Rochl, R: M. Uharček - T. Gyenes, DS: P. Béreš, Div.: 100. 
    OTJ: J. Karalo – J. Sklenár, J. Tomi, M. Vranec (c ), L. Hajdu, M. Pástor, P. Gere (75R. Genči), J. Lipták-Giba, D. Forgáč (46 P. Oravec), O. Varga. 
    ŠK: T. Kandík - J. Kolesár, A. Rochl, M. Molnár, Jak. Rochl (80 M. Škvareniak), G. Tomi (70 J. Piaterík), A. Krága (c ), R. Kolesár, M. Sivók, Ján Rochl, J. Bakeš (63 V. Valent). 
    Najvyšší počet padol v tomto zápase, ktorý môžeme nazvať aj ako susedské derby. Prejavilo sa to aj na návštevnosti i na tom, že strelec kola Ján Rochl z ŠK Štítnik vsietil do siete Hončanov až päť gólov. Desať gólov zrejme potešilo fanúšikov zo susedného Štítnika. 

    ŠK Jablonov n/T - OFK Vyšná Slaná 3:5 (2:2), G: F. Rohály 2, L. Zajdó - O. Kračún 2, Š. Domik, A. Gallo, F. Gallo, ŽK: P. Pál Baláž, T. Kardoš - O. Kračún, ČK: P. Hundza - 0, R: P. Gálik - R. Farkaš, DS: J. Šmelko, Div.: 50. 
    ŠK: L. Csákó - L. Zajdó, G. Páll, P. Milata, F. Rohály, A. Mezei, P. Ungváry-szabó, T. Kardoš (c ) (87 R. Mezei), M. Derján, P. Pál Baláž (72 E. Mackovjak), M. Szabó (46 P. Hundza). 
    OFK: V. Baluch – M. Hadar (c ), F. Gallo, A. Gallo, P. Rogos, G. Keršák, J. Barnák, M. Fifik (7 M. Gallo) (72 J. Krásny), O. Kračún (90 R. Revúcky), Š. Domik, M. Laurinc. 
    Hneď od začiatku začal byť tento zápas pre divákov zaujímavý. Najprv sa ujali dvoma gólmi vedenia Vyšnoslanci, aby ešte do polčasu vyrovnali domáci Jablonovčania. V druhom pridali hostia ďalšie tri góly, na ktoré už domáci reagovali iba jedným gólom. Zápas poznačilo zbytočné vylúčenie domáceho hráča za podrazenie súpera v gólovej šanci.

    TABUĽKA VI. LIGY PO 5. KOLE:

    1. Vyšná Slaná 5 5 0 0 24:4 15
    2. Betliar 5 4 0 1 10:6 12
    3. Krh. Dlhá Lúka 13:8 11
    4. Drnava 5 3 1 1 18:11 10
    5. FK Štítnik 5 3 0 2 14:15 9
    6. Dlhá Ves 5 2 2 1 20:9 8
    7. Kružná  5 2 2 1 15:10 8
    8. Bohúňovo 5 2 2 1 10:8 8
    9. ŠK Štítnik 5 2 0 3 14:12 6
    10. Jablonov n/T 5 2 0 3 14:20 6
    11. Rudná 5 1 1 3 9:21 4
    12. Rožňavské Bystré 5 1 0 4 15:16 3
    13. Hrhov 5 0 0 5 6:21 0
    14. Honce 5 0 0 5 12:33 0

    VII. LIGA 3. KOLO 3.9.2017

    Sokol Pača - FK Krh. Podhradie B 1:4 (1:1), G: M. Zagiba – R. Horváth 3, Š. Darvaš, ŽK: bez kariet, R: D. Poťmák, DS: L. Nagy, Div.: 100. 
    SOKOL: P. Lenkey – M. Zagiba, J. Sústrik, M. Cmorík (c ), J. Liška (75 T. Gonos), Ľ. Gajdoš, P. Koteles, M. Tóth, I. Šoltés, Š. Kušnier, J. Bocko. 
    FK: J. Darvaš - G. Polyák (c ), M. Tolvaj, J. Gulykás, R. Horváth, K. Horváth, Š. Darvaš, Š. Tolvaj, J. Gulykáš, N. Gunár, L. Darvaš (66 R. Horváth) 

    Družba Čoltovo - FO Vlachovo 0:4 (0:0), G: B. Vysoký 3, O. Leskovjanský, ŽK: Cs. Jónáš, G. Molnár, R. Džobák - 0, R: M. Šimčák, DS: G. Gašpar, Div.: 50. 

    TABUĽKA VII. LIGA PO 3. KOLE:

    1. Vlachovo 2 2 0 0 11:0 6
    2. Polom  3 2 0 1 13:6 6
    3. Plešivec 2 2 0 0 8:2 6
    4. Rakovnica  3 2 0 1 7:2 6
    5. Lipovník 3 1 1 1 16:5 4
    6. Dobšiná 2 1 1 0 7:3 4
    7. Krh. Podhradie B  2 1 0 1 5:6 3
    8. Čoltovo 3 1 0 2 4:10 3
    9. Pača 3 1 0 2 4:11 3
    10. Brzotín 2 0 0 2 1:22 0
    11.  Kružná B  0:9  0
    Jovice (vystúpili)
     

    DRUŽBA: Cs. Jónáš - Zs. Lázok, G. Molnár, G. Váradi, G. Kosztúr, Š. Kárász, R. Džobák, E. Horváth, E. Berki, K. Karasz (c ), Sz. Lakatoš. 

    FO: L. Prodochl - Š. Brondoš, S. Ogurčák, O. Leskovjanský, P. Revay, B. Vysoký, M. Gál, Š. Potočný (c ), I. Gallo, B. Kožár, M. Ondrejčík. 

    Baník Rakovnica – Apex Kružná B 3:0 kont., G:, ŽK:, R: R. Mikulec, DS: F. Drenko, Div.: 30. 
    BANÍK: S. Gažik - L. Fabian (c ), P. Brdár, Ľ. Karalo, V. Matáš, A. Burdiga, A. Milko, O. Vavrek, I. Čižmár, V. Vávra, F. Viola. 
    APEX B: nenastúpili ! 

    Mladosť Brzotín - FK Plešivec 0:8 (0:3), G: Z. Laven 4 (1 z PK), R. Volčko 2, J. Lokos 2, ŽK: bez kariet, R: G. Rási, Div.: ? 
    MLADOSŤ: V. Polyak (c ) - K. Rezmusves, A. Polyak, T. Rusnyák, M. Kónya, R. Kona, M. Moro, A. Rusnyák, F. Konya, L. Lovas, N. Boldi. 
    FK: M. Ferencz – D. Szkokan, A. Szaniszló (c ), T. Čech, J. Lokos, R. Volčko, Zs. Liptai (46 J. Fabian), P. Kubík, V. Zsóri, Z. Laven, Z. Tomi. 

    FK Mladosť Lipovník - ŠK Polom Gemerská Poloma 2:3 (1:0), G: P. Luspaj, A. Gorgei (PK) - P. Kašai 2, R. Polyak, ŽK: A. Gorgei – D. Fajdek, R. Polyak, M. Ďurán, R: L. Marton, DS: Š. Maté. Div.: . 
    MLADOSŤ: G. Józsa - P. Luspaj (c ), A. Korszinski, Ľ. Gyenes, A. Luspaj, R. Szucs, F. Emodi, A. Gorgei, N. Vozár (61 D. Bollo), R. Podraczky (57 T. Korsinszki), G. Grecmacher (83 P. Gorgei). 
    POLOM: S. Sabadoš - P. Šimon, P. Kašai, D. Fajdek, M. Schvarz (c ), M. Dorčák, T. Švihla, J. Spišiak (50 I. Harabin ), R. Die, L. Jasenka (M. Ďurán), R. Polyak (83 B. Olexa).

    DORASTENCI

    III. LIGA K - G 5. KOLO 2.9.2017

    Lokomotíva Košice B – FK Gemerská Hôrka 6:2 (4:1). G: D. Hutkay a P. R. Najmík po 2, M. Šuca, Š. Lukáč - T. Béke, M. Csupori. ŽK: P. R. Najmík - 0, R: M. Fotta. Div: 29.

    Baník Drnava - Družstevník Budimír 2:2 (1:2), G: T. Lipták 2 - M. Oros 2, ŽK: D. Tisza – D. Mariňák, A. Bodnár + ČK, R: P. Béreš, Div.: 40.

    FK Hrhov – Slovan Poproč 8:1 (2:1), G: A. Ragán 4, M. Žiga, G. Šmajda, D. Grulyo, P. Ribár - P. Štovčík, ŽK: bez kariet, R: V. Tórh, Div.: 50

    MFK Rožňava - Spartak Medzev 2:1 (2:1), G: B. Harabin 2 (1 z PK) - Z. Klempár, ŽK: bez kariet, R: P. Gonos, Div.: 44.

    FK Krásnohorské Podhradie – FK Bidovce 2:0 (1:0), G: P. Darvaš, T. Revúcky, ŽK: M. Bakoš - L. Gedra, V. Tucsányi, A Vrábeľ, R: S. Haviarik, Div.: 35.

    ( MG od)

     

    Členovia MO SZPB partizána Tótha v Rožňave sa zúčastnili centrálnych osláv 73. výročia SNP

    $
    0
    0
    Členovia MO SZPB partizána Tótha v Rožňave sa zúčastnili centrálnych osláv 73. výročia SNP

    Členovia MO SZPB partizána Tótha v Rožňave sa zúčastnili aj centrálnych osláv 73. výročia SNP v Banskej Bystrici. Odchod autobusu bol už v skorých ranných hodinách smerom na Dobšinú, kde sme pribrali aj ostatných našich členov a cez Pusté pole, Telgárt a Brezno sme sa dostavili do Banskej Bystrice. Pred vstupom do múzea pri pamätníku SNP sme sa však trochu zdržali nakoľko sme sa museli podrobiť osobnej prehliadke. Pred tribúnou už sedelo množstvo ľudí a my sme prakticky prišli na poslednú chvíľu kedy sa začínal pietny akt kladenia vencov k súsošiu akademického

    sochára Jozefa Jankoviča Obete varujú, ktorý sa nachádza v strede pietnej siene Pamätníka SNP. Ako prvý položili svoje vence čelní predstavitelia Slovenskej republiky – prezident Andrej Kiska, predseda NR SR Andrej Danko, premiér Róbert Fico a minister národnej obrany Peter Gajdoš.

    K súsošiu následne položili svoje kvetinové dary veľvyslanci z takmer 37. krajín sveta, počnúc Japonskom, Európou až po Kanadu a tak tiež zástupcovia verejných inštitúcií a samospráv jednotlivých krajov SR. Potom už nasledovali príhovory našich štátnikov na hlavnej tribúne. Po oficiálnej časti nasledoval kultúrny program v podaní folklórnych súborov. V priestoroch pamätníka mali návštevníci možnosť prezrieť si bojovú techniku z čias 2. svetovej vojny, v priestoroch múzea mali možnosť vidieť nielen zbrane, ale aj aké v tom období boli uniformy jednotlivých príslušníkov vojska nie len na našom území ale aj v zahraničí.

    Okrem toho návštevníci mali možnosť ako aj po iné roky občerstviť sa pri výbornom guláši, grilovanej klobáske, či výborne vychladenom pivku. Počasie nám naozaj prialo, zážitok pre nás, ktorý sme tam boli po prvý krát bol úžasný. Ak niečo podobné sa bude konať na budúci rok osláv SNP, srdečne to odporúčam každému, zúčastnite sa.
    Ing. Milan Kupčo

     {oziogallery 1044}

     

    Ing. Marian Slavkay: Opálové bane v Dubníku pri Prešove

    $
    0
    0
    Ing. Marian Slavkay: Opálové bane v Dubníku pri Prešove

    Pod týmto názvom budeme spolu sledovať rozprávanie nám už známeho Ing. Mariana Slavkaya, ktorý nás pred niekoľkými mesiaci na stránke Maj Gemer prekvapil svojim spomienkami na to, ako ho zaviedla osudová cesta medzi baníckych učňov, aby sa neskoršie z neho stal banský inžinier. Tentoraz sa jeho zážitky z minulosti zastavili pri opálových baniach, aby sa nám znovu podelil s neskutočne zaujímavým príbehom.

    Želám vám veľa zaujímavých zážitkov pri čítaní týchto príbehov pána Slavkaya, dnes žijúceho v  Rožňave.

    V starobe nám spomienky ožívajú

    Hovorí sa, že staroba je choroba. Ani ja som sa tomu nevyhol. V januári 2017 som oslávil 82 rokov môjho života. Vážna choroba ma  gniavi už takmer tretí rok. Pomoc som našiel v levočskej nemocnici a som im vďačný za to, že mi pomáhajú prežívať starobu. To ma prinútilo chodiť autom z Rožňavy cez Spišskú Novú Ves do Levoče, každé tri mesiace na preventívne lekárske kontroly. Za prechodom veľkej križovatky sa nachádza budova našej Priemyselnej školy baníckej a geologickej. Pri pohľade na našu Alma mater vždy zosmutniem. Budova je už roky zanedbávaná, ošúchaná, s rozpadajúcou sa omietkou a s nedbale zavesenou reklamou s červeným písmom na bielom plátne „na prenájom“. Cítim až ľútosť nad týmto zbedačeným stavom starej školy. Pripadá mi to, ako by  tá budova smutne  hľadela na mňa s výčitkou: „Koľkých som vás ja vychovala? Vedomosťami spojenými s praxou v okolitých baniach som vás vybavila do života. S tým, čo ste tu získali, ste sa dobre uplatnili v baníckej praxi a dosahovali ste veľké úspechy vo svojom zamestnaní doma a niektorí aj v zahraničí. Kde ste teraz všetci, keď ja potrebujem pomoc?“
    Nemôžem sa s autom zastaviť, lebo v spätnom zrkadle vidím dlhú kolónu áut, čo ma tlačia dopredu. Sedím už na chodbe v levočskej nemocnici a čakám s kartou v ruke. Je tam veľa pacientov, musím vyčkať svoje poradie. V myšlienkach na školu sa odrazu ocitnem v našej triede 1. C, v júni v roku 1952. Mali sme hodinu mineralógie, kde pán profesor Ing. František Dojčák nám zaujímavo prednášal o treťohorných andezitových vyvrelinách. Pre rudné baníctvo treťohory znamenali veľmi veľa, lebo tieto andezitové vyvreliny boli doprevádzané hydrotermálnymi pochodmi, ktoré mali za následok bohaté polymetalické zrudnenia.
    Vo veľkej miere sa šťastie priklonilo k okoliu Banskej Štiavnice, kde bolo veľmi bohaté zrudnenie na ložiskách komplexnej rudy s obsahom olova, zinku, antimónu, medi, striebra a zlata  (galenit, sfalerit, antimonit, chalkopyrit, Ag a Au). Baníctvo tu bolo rozvinuté už v stredoveku a štiavnické  ložiská mali celoeurópsky význam. Spomínam si, ako pán profesor povedal: „My sme toľko šťastia nemali v andezitových vyvrelinách, ktoré tvoria Slanské vrchy. Polymetalických rúd v Slanských vrchoch sa nachádza málo. Iba ortuťové ložisko v Merníku a menšie ložisko ortuťovej rudy sa našlo medzi obcami Zlatá Baňa a Dubník. V  prieskumnej  štôlni Nosger sa tiež našla ortuť, ale pre ťažbu to nebolo rentabilné.“
    Potom sa však pán profesor zatváril dôležito a vyhlásil, že my však máme v Slanských vrchoch to, čo nemajú nikde v Európe. Je to drahý opál,“ vyhlásil. „Nachádza sa v Dubníckych opálových baniach pri Prešove.“ Zaujímavo nám opísal históriu dobývania opálu, ktorý niektorí odborníci považujú za polodrahokam a iní za drahokam. V podstate je to kremeň s mikrodutinkami vyplnenými gelovitými roztokmi sfarbenými od rôznych minerálov, ktoré spôsobujú opálom zafarbenie celého spektra farieb pri každom ich pootočení. Nájdené opály sa brúsili a výhodne sa predávali po celej Európe, ba vyvážali sa aj do Ameriky. Dubníckym baniam však zazvonil umieráčik. V Austrálii sa objavili ložiska s veľkým výskytom drahého opálu. Austrálsky opál zaplavil celosvetový trh, lebo bol predávaný za oveľa nižšiu cenu. Aby sa obchodníci s opálom zbavili konkurencie dubníckeho opálu, rozšírili fámu, že slovenský opál prináša nešťastie a spôsobuje aj choroby. Tieto báchorky a silná konkurencia austrálského opálu donútili majiteľov Dubníckych opálových baní v roku 1922 ťažbu ukončiť.
    Po skončení vyučovacej hodiny ostatní chlapci vybehli cez prestávku na dvor, ale ja si pamätám, že som ostal ako omámený sedieť v lavici. Kládol som si otázku za otázkou. Prečo ja som tie slávne bane nikdy nešiel pozrieť? Veď sme bývali v Tuhrinej, ktorá je vzdialená asi 3 – 4 km po lesnej ceste od Dubníka. Dokonca cez letné prázdniny sme v roku 1949 boli s bratom asi týždeň u Marcákovcov v dubníckej osade. Ujo Marcák bol dobrý priateľ nášho otca, ktorý bol v tom čase notárom v Tuhrinej. Marcák bol horárom aj starostom v osade Dubník, ktorá tiež patrila do notariátu v Tuhrinej. A tak som si hneď dal aj odpoveď. Spolu s bratom bolo vtedy baníctvo pre nás neznámym pojmom. Venovali sme sa štúdiu a každú voľnú chvíľu sme trávili v Letke, pri stavbe modelov lietadiel, alebo na letisku pri bezmotorovom lietaní. Potom sa to zmenilo. Bol som banícky učeň a  študoval som na baníckej priemyslovke. Hltal som vedomosti z baníctva, geológie a mineralógie a cítil som, že baňa je pre mňa prioritou. Takmer vo všetkých okolitých baniach som už pracoval ako  brigádnik. Z  každej bane som si zobral nejakú praktickú skúsenosť.
    Bleskovo som si urobil plán. Ako štipendista Mangánových baní Kišovce – Švábovce bol som povinný cez prázdniny odpracovať jednomesačnú brigádu v bani. Zarobím nejaké korunky a pôjdem na Dubník ohliadnuť si staré opálové bane, hútal som. Lákalo ma porovnať staré banské diela a dobývky so súčasným baníctvom. Išiel som za pánom profesorom Dojčákom do zborovne a zdôveril som sa mu so svojím plánom. Pán profesor sa potešil, že mám taký záujem o staré baníctvo, ale potom trochu zvážnel a začal hľadať  vo svojej poličke nejakú knihu.  Obrátil sa ku mne a s úsmevom držal v ruke brožúrku s  popisom o dobývaní a následnom ukončení ťažobných prác v Opálových baniach. Nalistoval zmenšeninu banskej mapy z úvodnej chodby Jozef. V dobývacom poli bola taká spletitosť chodieb v jednotlivých obzoroch, že nebolo možné rozlíšiť, čo ktorému banskému obzoru patrí.  Vysvetlil mi, že dobývanie opálov bolo dosť chaotické. V našich baniach sledujeme rudnú žilu a pri ťažbe opálu sa baníci riadili podľa sprievodných hornín, ktoré vytvárali takzvané opálové hniezda. Poradil mi, aby som si na pochôdzku v bani zobral so sebou dostatok bielej kriedy a značil si miesta, odkiaľ som prišiel. Povedal som mu, že ujo Marcák je horár v osade Dubník a dobre pozná baňu, preto on ma tam po bani prevedie. Potom mi tú brožúrku daroval, aby som si niečo o tých baniach prečítal. Za niekoľko dní bol koniec školského roka. Odišiel som na brigádu do Šváboviec, kde som robil pomocníka v rúbaní. Boli tam lepšie pracoviská, lebo ruda v Kišovciach mala mocnosť 60 – 90 centimetrov a na Švábovskej bani 100 – 120 centrimetrov. Niekde aj viac. Odpracoval som celý mesiac júl.

    (POKRAČOVANIE)

    Píše: Marian Slavkay

     

    „Naj...zo zbierok Gemersko-malohontského múzea

    $
    0
    0
    „Naj...zo zbierok Gemersko-malohontského múzea

    Vernisáž výstavy „Naj...zo zbierok Gemersko-malohontského múzea“, venovaná 135. výročiu založenia múzea sa uskutoční 14. septembra 2017 o 15.00 hodine. Slávnostné otvorenie výstavy bude zahájené harfovým koncertom v podaní harfistky Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu - Adriany Antalovej. Výstava „Naj...zo zbierok Gemersko-malohontského múzea vzniká pri príležitosti 135. výročia založenia múzea, ktoré svoju históriu začalo písať 3. septembra 1882 a tým sa radí medzi piate najstaršie múzeum na Slovensku.

    V úvode výstavy sa návštevník oboznámi s históriou múzea od jeho založenia v roku 1882. Na výstave bude verejnosti predstavených viac ako 60 zbierkových predmetov z odborov prírodné vedy, archeológia, história, etnológia, dejiny umenia a historický knižničný fond.

    Na pripravovanej výstave budú prezentované také zbierkové predmety, ktoré majú nadregionálny význam resp. sú svojou múzejnou hodnotou výnimočné a raritné do takej miery, že je ich možné označiť prívlastkom „naj“. Na výstave si bude návštevník môcť prehliadnuť najťažší zbierkový predmet, najmenší zbierkový predmet, najstarší zbierkový predmet, najväčšiu, najmenšiu a najstaršiu hlinenú nádobu, najstarší zbierkový predmet zhotovený ľudskou rukou, najstaršiu textíliu, najznámejšiu westernovú pušku, najfarebnejšie taniere, najstaršie zaevidované zbierkové predmety, najväčší a najmenší obraz, najväčšiu, najmenšiu a najhrubšiu knihu a pod. Prezentované budú aj najnovšie akvizície zbierkových predmetov z jednotlivých fondov, ako aj najnovšie reštaurované zbierkové predmety z fondu história umenia.

    Výstava potrvá do 30. novembra 2017. Navštíviť ju môžete od pondelka do piatka v čase od 8:00 do 16:00, a v septembri aj počas víkendov od 9:00 do 17:00.
    PhDr. Alexander Botoš,
    archeológ, vedúci vedecko-výskumného oddelenia GMM

     

    Komentovaná prehliadka k výstave Rurálna epopej v rámci cyklu Rožňavské radiály

    $
    0
    0
    Komentovaná prehliadka k výstave Rurálna epopej v rámci cyklu Rožňavské radiály

    Dňa 30. augusta 2017 sa konala v Galérii Baníckeho múzea Komentovaná prehliadka v rámci finisáže výstavy Andrej Dúbravský & Ryosuke Kurosaka – Rurálna epopej. Podujatie, ktoré sa uskutočnilo vďaka podpore projektu z verejných zdrojov Fondom pre podporu umenia, zastrešovalo OZ Medza, pôsobiace pri Baníckom múzeu v Rožňave. Prehliadku viedli kurátori výstavy Silvia L. Čúzyová a Noro Lacko. Poukázali predovšetkým na výtvarný fenomén autorov: ich vzájomný umelecký vzťah a podobnosti resp. kontrasty v ich dielach.

    Zvláštnu časť prehliadky tvorila prezentácia diel generačných súputnikov Andreja Dúbravského, ktorí spolu nielen študovali, ale priniesli nového ducha pre súčasnú maľbu, čím ovplyvnili ďalšie smerovanie výtvarného umenia na Slovensku ako aj vo svete.
    Prehliadka sa konala v priateľskom komornom prostredí medzi samotnými dielami.
    Kurátorská dvojica týmto podujatím ukončila významný päťročný cyklus Rožňavských radiál. Ich ďalšia spolupráca s našou galériou bude pokračovať vo voľnejšej podobe, o ktorej Vás budeme na našich stránkach priebežne informovať.
    Sme radi, že ochotne venovali svoj čas a vedomosti Galérii Baníckeho múzea v Rožňave a prispeli tak k zviditeľneniu moderného výtvarného umenia v Rožňave a našom regióne.
    Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
    Gabriella Badin

    Foto: Gabriella Badin a Silvia L. Čúzyová

    {oziogallery 1046}

     

     


    Krokava zažila taktické cvičenie pre príslušníkov OR HaZZ a dobrovoľných hasičov revúckeho okresu

    $
    0
    0
    Krokava zažila taktické cvičenie pre príslušníkov OR HaZZ a dobrovoľných hasičov revúckeho okresu

    Okresné riaditeľstvá Hasičského a záchranného zboru (OR HaZZ) v Revúcej a Rimavskej Sobote zorganizovali dňa 07. 09. 2017 taktické cvičenie pre príslušníkov OR HaZZ a dobrovoľných hasičov v obci Krokava, časti Tŕstie. Námetom tohto cvičenia bol simulovaný požiar lesného porastu v ťažko dostupnom teréne. Cvičenia sa zúčastnilo 75 hasičov, z toho 33 dobrovoľných hasičov. Z okresu Revúca sa tohoto cvičenia zúčastnili dobrovoľní hasiči z Jelšavy, Kamenian a Ratkovej.

    Na ohlasovňu požiarov DHZM Jelšava bol ohlásený o 9.37 hod požiar lesného porastu v obci Krokava. Jednotka vykonala výjazd na CAS 15 IVECO DAILY v počte 1 + 5. Členovia DHZM Jelšava boli rozdelení do dvoch skupín. Traja členovia zasahovali v druhom zásahovom úseku - za použitia „kropníc“ vykonali hasebné práce. Ďalší traja členovia sa s CAS 15 vrátili na 2. stanovište na zabezpečenie dopĺňania vody do hasičskej techniky, ktorá vykonala kyvadlovú dopravu. Bola doplnená jedna CAS 32 T 815 - 7 za použitia hydrantovej siete – z podzemného hydrantu za pomoci hydrantového nadstavca a hadice B.

    Po uhasení požiaru sa všetky zúčastnené jednotky sústredili do priestoru, kde bol zriadený riadiaci štáb. Na nástupe bolo stručné vyhodnotenie taktického cvičenia, z ktorého bude vypracovaná správa. Správa bude odkonzultovaná s jednotlivými veliteľmi zvlášť na OR HaZZ v Revúcej a aj v Rimavskej Sobote. Cvičenie sa uskutočnilo v náročnom teréne, ale každý odchádzal plný zážitkov a aj nových skúseností.
    Gabriela Jakubecová

     {oziogallery 1047}

     

    Úradná správa ObFZ Rožňava č. 9/2017/2018

    $
    0
    0
    Úradná správa ObFZ Rožňava č. 9/2017/2018

    Zo zasadnutia ŠTK dňa 6.9.2017:

  • ŠTK prekladá zápas 1. kola 4. ligy dorast TJ Tatran Betliar – TJ Baník Rožňavské Bystré z 10.9.2017 na 14.10.2017 o 11:00 po vzájomnej dohode klubov
  • ŠTK prekladá zápas 1. kola 3. ligy žiaci ŠK Polom Gemerská Poloma – TJ Papiereň Slavošovce z 10.9.2017 na 30.9.2017 o 10:30 po vzájomnej dohode klubov
  • ŠTK zamieta žiadosť s preložením zápasu 4. kola 7. ligy dospelí Vlachovo – Rakovnica vzhľadom na nesúhlas domáceho celku
  • ŠTK oznamuje, že súťaž prípraviek sa začne 30.9.2017 a hráči musia štartovať na registračné preukazy
  • Zo zasadnutia DK dňa 6.9.2017

    • DK trestá FK Baník Štítnik DK-18 finančnou pokutou 50€ pre OFK Vyšná Slaná a 50€ pre ObFZ Rožňava za nenastúpenie na zápas 4.kola 6. ligy dospelí V. Slaná – FK Štítnik, doklad o zaplatení predložiť na DK do 14 dní +10€
    • DK trestá FK Apex Kružná DK-19 finančnou pokutou 50€ pre TJ Baník Rakovnica a 50€ pre ObFZ Rožňava za nenastúpenie na zápas 3. kola 7. ligy dospelí Rakovnica – Kružná B, doklad o zaplatení predložiť na DK do 14 dní +10€
    • Zastavenie činnosti za ČK na 2 stretnutie nepodmienečne podľa čl. 45/2a: DK-20 Peter Hundza 1284080 + 10€ (Jablonov)
    • Zastavenie činnosti za ČK na 1 stretnutie nepodmienečne podľa čl. 37/2: DK-21 Matej Chochol 1234812 + 10€ (FK Štítnik)
    • Zastavenie činnosti za ČK na 1 stretnutie nepodmienečne podľa čl. 37/2: DK-22 Dávid Novák 1278612 + 10€ (Dlhá Ves)
    • Zastavenie činnosti za ČK na 4 týždne nepodmienečne podľa čl.48/2b: DK-23 Zoltán Uveges 1194236 + 10€ (Hrhov)
    • Zastavenie činnosti za ČK na 18 mesiacov nepodmienečne podľa čl.50/2e DK-24 Dušan Danko 1333426 + 10€ (Hrhov)
    • DK Trestá FK Hrhov DK-24 finančnou pokutou 333€ za inzultáciu HR hráčom Hrhova Dušanom Dankom 1333426 po stretnutí FK Hrhov – Betliar
      DK vyzýva FK Hrhov na základe podania FK Baník Drnava podľa čl. 64 o predloženie dohôd (András Herczeg 1283786 a Attila Herczeg 1246086) do najbližšieho zasadnutia DK pod disciplinárnymi následkami.
    • DK vyzýva ŠK Baník Štítnik na základe podania MFK Dobšiná podľa čl. 64 o predloženie dohody (Ján Rochl 1215009) do najbližšieho zasadnutia DK pod disciplinárnymi následkami.
    • DK upozorňuje všetky kluby, že v prípade nevyplatenia zbernej faktúry do lehoty splatnosti budú trestané odrátaním 3 bodov.

    TMK Oznam pre FK a trénerov

    Všetci záujemcovia o UEFA-C licenciu musia do 14. 9. 2017 nahlásiť na sekretariát tieto údaje: meno a priezvisko, e-mail a telefónne číslo!!!
    Záujem prosím nahlásiť e-mailom na ladislav [bodka] david76 [zavináč] gmail [bodka] com.
    Pri minimálnom počte 22 frekventantov sa seminár trénerov uskutoční v Rožňave.

    KR Oznam
    Noví záujemcovia o funkciu rozhodcu sa môžu prihlásiť na sekretariáte ObFZ.
    ObFZ Rožňava

     

    Úspešná slovenská spisovateľka Jana Pronská už druhýkrát sa teší na rožňavských čitateľov

    $
    0
    0
    Úspešná slovenská spisovateľka Jana Pronská už druhýkrát sa teší na rožňavských čitateľov

    (Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave – tlačová správa) – Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja pripravuje pre milovníkov dobrých kníh v rámci projektu Tajomstvá v literatúre stretnutie s úspešnou slovenskou spisovateľkou Janou Pronskou. Podujatie, ktoré z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia www.fpu.sk a ktorý je hlavným partnerom projektu, sa uskutoční v stredu 20. septembra 2017 o 17:00 hod. v priestoroch knižnice na ul. Lipová č.3.

    Jana Pronská vyštudovala Strednú priemyselnú školu banícku a geologickú v Spišskej Novej Vsi. Pôvodne pracovala ako ekonómka v rodinnej firme. Písať začala už v detstve. Najprv to boli rozprávky a básničky. „Vášeň, pomsta, intrigy, zrada, história, napätie... od detstva ma lákali historické príbehy,“ prezradila Jana Pronská. „Keby dodnes fungovali v mojom rodisku rudné bane, možno by som nikdy nechytila do rúk spisovateľské pero. Ale osud to chcel asi inak. Dnes som sa zaradila medzi úspešných „majiteľov“ stotisícky a som nesmierne šťastná, že čitateľmi mojich historických románov nie sú len ženy, ale, predstavte si, aj muži,“ dodala Pronská.

    Svoje „veľké“ písanie odštartovala Jana Pronská v roku 2008 prvým románom Zlatníkova chovanica. Za takmer desať rokov má na svojom konte už množstvo kníh a čitateľov jej románov neustále pribúda. Či je jej spisovateľským vzorom je Marija Jurič Zagorka a najobľúbenejšou historickou osobnosťou Maria Mancini, a nielen to, prezradí už samotná autorka na podujatí v Rožňave, kde to bude už jej druhá návšteva.

    Pozývame všetkých milovníkov histórie v stredu 20. septembra 2017 o 17:00 hod. do priestorov Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave, ul. Lipová č.3 na stretnutie s nekorunovanou kráľovnou historických romancí Janou Pronskou. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia www.fpu.sk, ktorý je hlavným partnerom projektu. Vstup je voľný.
    Tatiana Bachňáková

     

     

    ARS ANTIQUA EUROPAE IN VIA GOTHICA tohto roku cez Rožňavu, Čečejovce, Markušovce do Štítnika

    $
    0
    0
    ARS ANTIQUA EUROPAE IN VIA GOTHICA tohto roku cez Rožňavu, Čečejovce, Markušovce do Štítnika

    Medzinárodnú prehliadku historickej hudby európskych regiónov na Gotickej ceste, vďaka ktorej už po 16-ty raz na istú chvíľu ožijú chrámy starou hudbou, pod záštitou predsedu Košického samosprávneho kraja JUDr. Zdenka Trebuľu organizuje Gemerské osvetové stredisko v Rožňave. „Tohtoročná dramaturgia festivalu sa opäť orientuje na gotické chrámy, ale aj naše domáce priestory Domu tradičnej kultúry Gemera. Na účinkovanie v úvodnom a záverečnom koncerte prijali pozvanie mimoriadne domáce talenty, ale aj zahraniční hostia, no koncerty, ktoré prebiehajú počas víkendu

    taktiež zaručujú kvalitný umelecký zážitok. Festival tento rok finančne podporil Fond pre podporu umenia, vďaka ktorému môžeme pokračovať v ďalšom ročníku tohto festivalu,“ hovorí riaditeľka Gemerského osvetového strediska Helena Novotná. 

    „Festival oficiálne otvárame v Rožňave 22.9 (piatok) 2017 o 19.00 v Katedrále Nanebovzatia Panny Márie. Úvodný koncert s názvom Rôzne farby renesančnej polyfónie – hudobná cesta cez Európu v 16. storočí predstaví poľský flautový súbor Bianco Fiore, ktorý pod vedením Magdaleny Warźawa dosahuje mimoriadne úspechy v medzinárodných súťažiach a patrí medzi poľskú hudobnú špičku, ktorá sa zameriava na renesančnú a barokovú hudbu. Hovoreným slovom nielen úvodný koncert, ale aj celý festival bude sprevádzať moderátorská dvojica Zuzana Bobríková a Juraj Genčanský,“ dopĺňa informácie kultúrna manažérka Mária Hlaváčová z Gemerského osvetového strediska v Rožňave.

    V sobotu 23. septembra sa festival presunie do Ranogotického kostola v Čečejovciach, kde po prvýkrát, vzhľadom na veľkosť kostolíka, bude účinkovať Mužský spevokol Sama Daxnera. „Tento spevokol je jedinečný mužskými hlasmi a tým, že tohto roku oslavuje neuveriteľných 140 rokov od svojho založenia. Dirigentkou je pani Gabriela Rufusová. Koncert bude doplnený aj ženským spevom sólistky a hostky Marty Svobodovej, ktorá spev vyučuje na umeleckej škole v Tisovci,“ ďalej uvádza Mária Hlaváčová.

    V nedeľu 24. septembra o 12.00 hodine sa presunie program do Domu tradičnej kultúry Gemera v Rožňave. V spoločenskej sále zahrá trojica profesionálnych muzikantov Lucia Harvanová (husle), Roman Rusňák (viola) a Maroš Klátik (klavír), tri koncertné diela od J.S. Bacha, R. Lovlanda a D. Šostakoviča. V priestoroch Domu tradičnej kultúry Gemera okrem koncertu bude možné vzhliadnuť aj vzácnu výstavu paličkovanej čipky z troch krajín (Slovenska, Maďarska a Poľska). O 18.00 hodine sa presunieme do Letohrádku Dardaleny v Markušovciach, kde budú mať možnosť návštevníci festivalu vidieť a počuť spomínané trio, ktoré zostavil rožňavský umelec a hráč na violu Roman Rusňák, s programom Jesenné komorné kreácie.

    „Ďalší už 16. ročník Ars Antiqua Europae in Via Gothica slávnostne ukončíme v Evanjelickom kostole v Štítniku 25. septembra o 18.00 hodine so slovenskou hudobnou špičkou. Michal Červienka Trio, nesie názov projektu, ktoré pod vedením známeho akordeonistu Michala Červienku zahrá prevažne diela od francúzskeho skladateľa a absolútneho virtuóza Richarda Galliana. Na tomto koncerte budeme mať možnosť počuť okrem sólistu Michala Červienku aj ďalšie výrazné osobnosti slovenskej hudobnej scény klaviristu Klaudia Kováča a Róberta Ragana, ktorí sa môžu pochváliť významnými oceneniami. Pevne veríme, že divákov počas celého festivalu čaká pestrý umelecký zážitok spojený s atmosférou starých gotických stavieb,“ končí rozprávanie o festivale starej hudby na Gotickej ceste riaditeľka GOS Helena Novotná. Podujatie z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia.
    Mgr. Mária Hlaváčová

    PLAGÁT 16. AAE S PROGRAMOM

     

    Náš Gemer podobné mlyny nepozná

    $
    0
    0
    Náš Gemer podobné mlyny nepozná

    Súčasné dianie súvisiace so zamestnaním, ale aj inými záujmami, vytvára aj pre Gemerčanov množstvo príležitostí ako lepšie spoznať nielen náš región, ale aj našu krajinu. Všímať si okolie v ktorom sa nachádzame a stále získavať nové informácie, alebo na vlastné oči poznať doteraz neznáme, je dobrou vlastnosťou aj pre nášho pána Pobočeka. Každý jeho krok je sprevádzaný fotoaparátom, alebo videokamerou, s cieľom zaznamenať pre neho doteraz nepoznané a podeliť sa s tým i so svojim okolím.

    V letných dňoch jeho cesta z Revúcej častejšie viedla na južné Slovensko. Mala aj prečo, veď tam žijú jeho deti. Pri jednej takej návšteve sa popozeral po okolí a prostredníctvom objektívu zaznamenal dve zaujímavosti.
    Zistil, že neďaleko od miesta pobytu sa nachádzajú dve zaujímavé technické pamiatky. Obidve sa týkajú vodných mlynov. Jeden našiel v Tomášikove a druhý v Dunajskom Klátove. Ak ste tam ešte neboli, zoznámte sa s nimi prostredníctvom jeho fotografií, ktoré mi v týchto dňoch poslal. Prvý menovaný mlyn v Tomášikove je vodný mlyn, ktorý je na Slovensku jedným z mála zachovaných kolových mlynov so spodným náhonom. Nachádza sa pri sútoku Malého Dunaja so Suchým potokom v lužných lesoch. Postavil ho ešte v roku 1893 mlynár János Maticza. Bez prestávky vydržal mlyn pracovať až do roku 1940, kedy prešiel poslednou veľkou rekonštrukciou. Potom slúžil až do roku 1960. V roku 1982 bol mlyn obnovený a upravený. Spolu s ostatnými mlynmi na Malom Dunaji patrí medzi expozície Vlastivedného múzea v Galante.

    Medzi kultúrne technické pamiatky tohto regiónu patrí aj vodný mlyn v Dunajskom Klátove. Nachádza sa na brehu Klátovského ramena Malého Dunaja v katastri obce Dunajský klátov v okrese Dunajská Streda. Obnovili ho iba vlani, keď prešiel komplexnou úpravou budovy mlyna. Podľa dostupných informácií sa pri tejto práci zrekonštruoval interiér a exteriér a budova dostala novú strechu. Obnovilo sa mlynské koleso, jeho oporná časť a k nemu patriace ozubené koleso. Taktiež boli spevnené brehy, vybudovala sa nová ohrada, prebehla komplexná úprava okolitého terénu.
    Na druhom brehu Klátovského ramena bolo vybudované mólo - výhľadňa. Pre verejnosť bol mlyn znovu otvorený 7. mája 2016.

    Náš Gemer podobné mlyny nepozná. Iste pochopíte, že jeho krajina má iný ráz a teda aj možnosti používať iným spôsobom vodnú silu. Aj preto je pre nás zaujímavé všimnúť si prostredie i interiér obidvoch mlynov, čo pre nás sprostredkoval pán Boboček.

    MG od

    Fotografie Peter Poboček

     {oziogallery 1048}

     

     

    Viewing all 4377 articles
    Browse latest View live