Quantcast
Channel: Spravodajstvo z horného a stredného Gemera
Viewing all 4376 articles
Browse latest View live

Náš sen sa stal skutočnosťou - Revúca v TOP 3 na Detskej P - T - S

$
0
0
Náš sen sa stal skutočnosťou - Revúca v TOP 3 na Detskej  P - T - S

V sobotu 17. júna 2017 sa športovci AK Iskra pri ZŠ Jana Amosa Komenského v Revúcej stali súčasťou 52. ročníka mítingu Pravda – Televízia – Slovnaft v špičkovom športovom areáli x-bionic® sphere v Šamoríne. Celoslovenského finále sa zúčastnilo spolu 192 detí z 24 atletických škôlok z celého Slovenska, ktoré si účasť vybojovali v krajských postupových kolách. S nesmiernou radosťou Vám všetkým oznamujeme, že náš atletický klub sa umiestnil na skvelom treťom mieste s minimálnou stratou bodov

na celkových víťazov súťaže. Družstvo v zložení Lucka Ďurišková, Nelka Chlebušová, Tamarka Molentová, Ninka Vavreková, Miroslav Ferenc, Martin Siman, Milan Smolko a Jakub Šturmankin podalo úžasný výkon a dokázalo, že v Revúcej máme atletické talenty. Súťažilo sa v šiestich disciplínach a našim športovcom sa podarilo dve disciplíny - hod vortexom na vzdialenosť( malý oštep) a hod medicinbalom vzad cez hlavu vyhrať. Presadili sme sa aj v ďalších disciplínach - beh cez prekážky, prekážková dráha, trojskok z miesta znožmo a štafetový beh. Úžasné nasadenie našich športovcov a skvelá atmosféra nám priniesli po sčítaní bodov celkové tretie miesto. Počas podujatia mali deti možnosť stretnúť aj mnoho úspešných športovcov. Povzbudiť ich prišli napríklad Ján Volko a Jana Velďáková, z iných športov rýchlostná kanoistka Martina Kohlová, športová strelkyňa Danka Barteková, tenistka Kristína Kučová, plážová volejbalistka Dominika Nestarcová, hokejista Marek Viedenský či niekdajšia vynikajúca plavkyňa Martina Moravcová. Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí sa podieľajú na projekte Detská atletika, trénerom a pedagógom za prípravu detí, vedeniu školy za vytvorené podmienky. Ďakujeme za krásne zážitky počas pretekov. Bola to pre všetkých obrovská skúsenosť. Ď A K U J E M E!

E. Valko 

{oziogallery 936}

 

 

 


Predmetom mesiaca júl v GMM je Spoločenský lexikón z roku 1941

$
0
0
Predmetom mesiaca júl v GMM je Spoločenský lexikón z roku 1941

Predmetom mesiaca júl je Spoločenský lexikón z roku 1941 z knižnice Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote. Vystavený bude od 1. do 31. júla 2017. Rôznorodosť obsahovej skladby knižnice múzea dokumentujeme i prezentáciou užitočného Spoločenského lexikónu Ľ. Michalského, obsahujúceho slovami autora: „všetky pravidlá dobrých mravov a vhodného spoločenského chovania... lebo nezdvorilý, nepozorný a netaktný úradník nikdy sa nedožije významnejšej kariéry v úrade; neochotný

rs predmet mesiaca jul 2a zamračený obchodník márne bude očakávať kupujúce obecenstvo...“ Dielo vyšlo prvýkrát v roku 1940 v Trnave, no za pár mesiacov bolo vypredané. Na základe požiadaviek a pripomienok čitateľov autor skoncipoval ďalšie, rozšírené, doplnené a opravené vydanie v rozsahu až 626 strán. Spoločenský lexikón v 2. vydaní vyšiel v roku 1941 opäť v Trnave zásluhou nakladateľa Pavla Gerdelána.

Obsiahle dielo je rozdelené na tri časti. V prvej časti sa autor podrobne venuje spoločenskej „dušovede“, objasňuje city, nálady, vášne, pudy, zvyky, temperament, povahové črty... Druhá časť obsahuje pravidlá slušnosti a zdvorilosti v rozličných situáciách, v rámci nich napr. i kultúru odievania, čistenie rozličných fľakov na odevoch...

Tretia časť predkladá praktické pokyny pre rozličné príležitosti, napr. ako sa chovať pri cestovaní, pri telefonovaní..., ale obsahuje aj návody na mnoho konkrétnych spoločenských hier pre deti, mládež i dospelých.
Spoločenský lexikón Ľ. Michalského je zaujímavým obrazom odporúčaného spoločenského správania na Slovensku pred 76 rokmi. Zároveň návštevníkom múzea dáva do pozornosti knižnicu múzea, obsahujúcu až 45 434 kníh, novín, časopisov a rôznych iných tlačí. Všetky sú dostupné bezplatne k štúdiu v muzeálnej študovni, ktorá je otvorená v pondelok, stredu a piatok od 8:00 do 15:30.
Mgr. Iveta Krnáčová (knihovníčka GMM)

 

Tretiaci ZŠ Jana Amosa Komenského v Revúcej navštívili Heľpu - srdce Horehronia

$
0
0
Tretiaci ZŠ Jana Amosa Komenského v Revúcej navštívili Heľpu - srdce Horehronia

Rázovitá horehronská obec Heľpa je preslávená najmä vďaka folklórnym tradíciám, ktoré do dnešnej doby v obci pretrvávajú aj vďaka známemu každoročnému festivalu. Najstaršia zmienka o obci Heľpa, ktorá patrila Muránskemu panstvu, pochádza z roku 1549. A tak sa žiaci 3.A ZŠ J. A. Komenského v Revúcej vybrali do ŠvP (školy v prírode) práve sem, do tejto dediny. Pôvodnými obyvateľmi dediny boli pastieri. A je to skutočne tak, pretože prechádzkami po dedine sme skoro v každom dvore videli ovečky.

Navštívili sme prírodný amfiteáter s javiskom, kde sa každý rok konajú folklórne slávnosti. Na koniec obce sme sa vybrali navštíviť jeleniu oboru, kde je približne 50 kusov vysokej zveri. Neďaleko od nej boli dva tradičné salaše, kde sme mohli pozorovať dojenie ovečiek a výrobu žinčice. Na Šumiaci, u Mikuláša Gigaca, prezreli unikátnu zbierku zvoncov. Ujo Gigac nám zahral aj na niekoľkých netradičných nástrojoch a porozprával o tradíciách a krojoch. Vo svojej zbierke mal zvonce nielen zo Slovenska, ale má tu vystavené i zvonce a ľudové výrobky z Maďarska, Ruska, Španielska, Japonska, Egypta, Kambodže i Madeiry.  

Chceli sme o Horehroní vedieť viac, tak sme sa vybrali do Horehronského múzea v Brezne. Cestovali sme vlakom, ktorý bol pre nás veľmi vzácny.
V múzeu nám teta podala podrobný výklad na tému: „Život a kultúra ľudu na Horehroní“, približujúcu 6 oblastní tradičnej hmotnej kultúry- ľudový odev, pastierstvo, poľnohospodárstvo, drevorubačstvo a spracovanie dreva, tradičná výroba textilu, kožených odevných súčiastok a ľudovú architektúru.
Ubytovaní sme boli v Hoteli Heľpa, kde sme využili aj bazén, usporadúvali sme tu kvízy, súťaže, a iné pre deti podnetné a zaujímavé činnosti. Výborná kuchyňa a pitný režim bol samozrejmosťou!
E.V.

 {oziogallery 937}

 

Špeciálny spevácky dom zameraný na rómske piesne spojený s tancovačkou pri muzike

$
0
0
Špeciálny spevácky dom zameraný na rómske piesne spojený s tancovačkou pri muzike

Gemerské osvetové stredisko s finančnou podporou Fondu na podporu umenia zorganizovalo dňa 16. júna špeciálny spevácky dom spojený s tancovačkou pri muzike. Podujatie sa konalo v sále Domu tradičnej kultúry Gemera v Rožňave a bolo tentokrát zamerané na rómske piesne a tance. Lektorka speváckeho workshopu Andrea „Bursi“ Rendošová z Košíc v úvode vysvetlila delenie rómskych piesní, pre ktoré sú typické jedno-dvoj slohové texty a obľúbené rôzne popevky, či rytmické napodobňovanie hudobných nástrojov.

S ďalšou speváčkou Zdenkou Geregovou naučili folkloristov rôzne staršie, ale aj novšie rómske piesne. Veľmi štýlovo ich dopĺňala Muzika Milana Rendoša z Košíc, ktorá počas spevu menila cimbal za gitaru, alebo obyčajný džbán a popevkami dopĺňala speváčky. Keďže Rómovia majú v krvi nielen spev a hudbu, po prvej časti nasledovala tancovačka, ktorú viedli Peter Vajda a Marianna Svoreňová z Košíc. Tanečná zábava pokračovala do neskorých hodín. Najbližší spevácky dom sa bude konať počas Gemerských folklórnych slávností Rejdová v auguste.
Mgr. Mária Hlaváčová

 {oziogallery 938}

 

Ladislav Dávid, tréner MFK Rožňava: Urobíme všetko preto, aby sme sa na naše účinkovanie v 3. lige pripravili čo najlepšie

$
0
0
Ladislav Dávid, tréner MFK Rožňava: Urobíme všetko preto, aby sme sa na naše účinkovanie v 3. lige pripravili čo najlepšie

MFK Rožňava dospelých dosiahla v uplynulom ročníku viac ako pekný úspech v majstrovskej súťaži IV. ligy JUH, ktorý organizuje Východoslovenský futbalový zväz. Veľa rokov ubehlo, čo predchádzajúce rožňavské futbalové kluby bojovali v II. najvyššej slovenskej súťaži, ale dlho sa neohriali a klesali vždy nižšie a niížšie. Aj v reorganizovanej IV. lige kto vie aké výsledky nedosahovali a viac sa tešili z úspechov, ktoré dosiahli v Slovenskom pohári, alebo v prípravných zápasoch s celkami najvyššej súťaže.

Preto cieľ nového vedenia MFK Rožňava  od vlaňajška boli smelé, ale celou futbalovou verejnosťou sledované. Kvalitu mužstva preveril najmä celok MŠK Žilina (1:3), niekoľkonásobný majster Slovenska, ktorého žreb priradil Rožňave v súboji, ktorý si prišlo do Rožňavy pozrieť okolo 4500 divákov. Futbalisti i vedenie mužstva, ktorého majiteľom od roku 2015 je Michal Domik, si v ročníku 2016/2017 dalo tajný cieľ pokúsiť sa o postup do vyššej súťaže.

david l obfzČo na túto úlohu povedal dnes tréner futbalistov dospelých Ladislav Dávid: "Do sezóny sme vstupovali s jasným cieľom a to držať sa v tabuľke 4. ligy čo najvyššie, čo sa nám od úvodu súťaže aj darilo. Prvú prehru sme utrpeli až v 10. kole na pôde Kalši. Po jesennej časti sme zimovali na prvom mieste, čo nás neuspokojilo a na druhú polovičku sezóny sme sa dôsledne pripravili. Koniec sezóny bol pre nás veľmi náročný, pretože sa nám nevyhýbali zranenia a chuť po víťazstve v súťaži nám akoby zväzovala nohy. No v posledných zápasoch sme sa zomkli a aj za veľkého prispenia našich perfektných fanúšikov, ktorí nás povzbudzovali vo veľkom množstve nie len na domácich zápasoch, ale aj na tých vonku, sme dokázali to, čo už v našom regióne dávno nebolo a to, že futbal v Rožňave bude opäť treťoligový. Do novej sezóny nám však veľa času nezostáva musíme si oddýchnuť a doliečiť všetky zranenia čo najskôr, pretože sa príprava v našom klube začína už 4. júla. Urobíme všetko preto, aby sme sa na naše účinkovanie v 3. lige pripravili čo najlepšie a mohli potešiť našich skvelých fanúšikov." 

Na záver si pripomeňme výsledky MFK Rožňava v uplynulom ročníku IV. Ligy: 

MFK Veľké Kapušany 

Družstevník Parchovany

 MFK Sobrance

OSK Rudňany

Gelnica

Geča

Krásnohorské Podhradie

Hrabušice

voľno

Kalša

Medzev

Krompachy

Veľký Folkmar

Čaňa

Strážske

8:1 6:0 1:1 2:1 2:1 1:0 3:2 1:1   0:1 3:2 0:4 3:0 1:0 5:1
6:0 10:0 0:0 5:0 1:0 2:0 2:1 3:0 2:3 3:1 0:0 14:0 2:0 2:0

 

Úradná správa ObFZ Rožňava č. 32/2016-2017

$
0
0
Úradná správa ObFZ Rožňava č. 32/2016-2017

ObFZ Rožňava pozýva FK na zasadnutie Riadnej konferencie ObFZ, ktoré sa uskutoční dňa 5.7.2017/ streda/ o 15.00 hod. v priestoroch ZŠ akademika Jura Hronca /sídlisko Juh v Rožňave/. Za FK sa zúčastňuje len 1 člen, delegát FK.

Zo zasadnutia ŠTK dňa 21.6.2017

  • ŠTK oznamuje klubom, že sú povinní podať prihlášky do súťaže pre každé družstvo zvlášť cez ISSF od 21.6.2017 do 30.6.2017. Prihlášky do súťaží po tomto termíne nebudú akceptované a príslušné družstvo nebude zaradené do súťaží ObFZ Rožňava.
  • ŠTK schvaľuje výsledky I. trieda dospelí 26.kolo http://obfz-roznava.futbalnet.sk/sutaz/1489/
  • ŠTK schvaľuje termín odohratia finálovej skupiny prípravky (víťaz A skupiny Slavošovce, víťaz B skupiny Dobšiná, víťaz C Gemerská Poloma, víťaz D skupiny Gemerská Hôrka) po vzájomnej dohode klubov 2.7.2017 o 14:00 v Dobšinej.

Zo zasadnutia DK dňa 21.6.2017

  • TJ Družba Čoltovo zastavená činnosť do vyrovnania všetkých pozdĺžností.
  • TJ Mladosť Brzotín zastavená činnosť do vyrovnania všetkých pozdĺžností.
  • TJ FO Vlachovo zastavená činnosť do vyrovnania všetkých pozdĺžností.
  • DK zastavuje činnosť Futbalový klub FK Mladosť DK-82 do vyrovnania všetkých pozdĺžností + 10€
  • DK zastavuje činnosť FK Apex Kružná DK-83 do vyrovnania všetkých pozdĺžností + 10€
  • DK zastavuje činnosť FK Baník Štítnik DK-84 do vyrovnania všetkých pozdĺžností + 10€
  • DK zastavuje činnosť ŠK Baník Štítnik DK-85 do vyrovnania všetkých pozdĺžností + 10€
  • DK zastavuje činnosť TJ Baník Rakovnica DK-86 do vyrovnania všetkých pozdĺžností + 10€
  • Zastavenie činnosti na 1 str. nepodmienečne od novej sezóny za 5 alebo 9xŽK podľa čl.37/5a,5b: DK-87 Jozef Gögei 1106789 + 10€ (Drnava)
  • Zastavenie činnosti na 1 str. nepodmienečne od novej sezóny za 5 alebo 9xŽK podľa čl.37/5a,5b: DK-88 Gábor Veverica 1195880 + 10€ (Hrhov)
  • Zastavenie činnosti na 1 str. nepodmienečne od novej sezóny za 5 alebo 9 alebo 12xŽK podľa čl.37/5a,5b,5c: DK-89 Patrik Kubík 1241263 + 10€ (Bohúňovo)
  • Zastavenie činnosti na 1 str. nepodmienečne od novej sezóny za 5 alebo 9xŽK podľa čl.37/5a,5b: DK-90 Roman Bubenčík 1148709+ 10€ (Rožňavské Bystré)

ObFZ Rožňava

 

VyKroj sa s Hraškou: Prednáška o ľudovom odeve

$
0
0
VyKroj sa s Hraškou: Prednáška o ľudovom odeve

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým z čoho sa kroj skladal? Ako sa nosil? Ako sa obliekal? Toto všetko a ešte oveľa viac sa dozviete na prednáške o ľudovom odievaní VyKroj sa s Hraškou. O tom, ako vznikali jednotlivé časti oblečenia v dávnej minulosti nás čiastočne informujú aj archeologické nálezy. Dodnes sa nám zachovali veci, ktoré boli vyrobené z odolnejších materiálov. Človek si chcel oblečením chrániť telo pred poranením či chladom. Ozdobnejšími časťami chcel pripútať pozornosť ostatných.

Využíval sa materiál z prírody, neskôr sa opracovávala koža zvierat. Odborníci hovoria o dvoch základných spôsoboch odievania: ovinovanie tela a prehadzovanie materiálu cez plecia. Od polovice 19. storočia sa kroj začal odlišovať nielen podľa oblastí, ale aj podľa funkcie – kedy sa nosil. Prechod na mestský odev sa uskutočňoval postupne. Chlapi najskôr prestali nosiť krpce, gate, surovicu, širák, potom súkenné nohavice a kožúšok. Polo-kroj sa nosil už v roku 1973. Najdlhšie sa udržali súkenné nohavice a kožúšok, pre ich praktickosť. Predstavíme si kroj z Muránskej Zdychavy. Konkrétny opis ľudového odevu v polovici 19. stor. podal aj G. Reuss: Jeho oděv záleží z bílého hrubého súkna, kabanice a nohavice. Dřík otočuje opasok s océlkou, práchnem a nožíkem a žačkóvem. Jeho košelové rukáve jsau cele široké a na hřbtě značne jest košela ukrátená, takže jednau část z něho uzřiti nezakrytau. Obuv jeho záleží z krpcech, které si sám přistrojuje, přičem onucemi cele až po kolená Řemencemi obvinuje nohy. Na hlavě jeho široký kalap vězí. Tak i jeho žena jest jednotně oblečená. Na hlavě stužka vzadu svázaná. Na jabĺčku šatka přes šiju ťahaná a na křížku svázaná jest. Jednotné sukny. Obuv, čižmy anebo boso chodí. Řídějí kapce potřebuje, pro ostrosť kamenu. Spoločne si vysvetlíme rozdiely v ľudovom odievaní v rôznych regiónoch Slovenska. Prednášku uzavrie módna prehliadka, ktorá je určená pre širokú verejnosť, ale najmä laikov a naše ratolesti. Tešíme sa na Vás 13. 7. 2017 o 17:00 hod. v Múzeu Prvého slovenského gymnázia v Revúcej, vstupné 1,50 EUR.
Mgr. Petra “Hraška“ Oravcová

 

Ponúkli aj spomienku na našich predkov, ktorí v čase letného obdobia mali najviac práce i magickú moc Jánskych nocí

$
0
0
Ponúkli aj spomienku na našich predkov, ktorí v čase letného obdobia mali najviac práce i magickú moc Jánskych nocí

V stredu 21. júna v rámci podujatia "U nás taká obyčaj..." v átriu Domu tradičnej kultúry Gemera prvý letný deň pozdravili folklórne kolektívy Borostyán, Haviar, Kincskereső a Mládežnícky folklórny súbor Borostyán, ktorým na „gemerskú nôtu“ hrala ľudová hudba Ondreja Hlaváča. „Návštevníkom našich pravidelných folklórnych stretnutí sme okrem hudobno-tanečného programu ponúkli aj krátku spomienku na našich predkov, ktorí v čase letného obdobia mali najviac práce i magickú moc Jánskych nocí,

počas ktorých sa mládež bujaro zabávala. Moderátorka večera, Martina Dudášová, tiež vyspovedala vedúcich spomínaných kolektívov a oni sa radi podelili o svoje skúsenosti a zážitky,“ doplnila Mária Ferenczová z Gemerského osvetového strediska v Rožňave. Návštevníkov v závere ponúkli členky folklórneho súboru Haviar tradičnými bystränskými koláčmi. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fondu na podporu umenia.
mf

 {oziogallery 940}

 


Pre milovníkov dobrých kníh pripravili vedomostnú súťaž Perly poznania

$
0
0
Pre milovníkov dobrých kníh pripravili vedomostnú súťaž Perly poznania

(Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave – tlačová správa) – Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja pripravila pre milovníkov dobrých kníh v rámci projektu Tajomstvá v literatúre vedomostnú súťaž Perly poznania v mesiacoch jún až október 2017 pre širokú verejnosť v troch vekových kategóriách. Súťaž z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia www.fpu.sk, ktorý je hlavným partnerom projektu.

Cieľom projektu Tajomstvá v literatúre, ktorého súčasťou je aj vedomostná súťaž pod názvom Perly poznania je zvýšiť informovanosť o slovenskej tvorbe, podporiť čítanie v každom veku“ rozhovorila sa o súťaži pracovníčka knižnice Helena Eleková a pokračovala „V rámci vedomostnej súťaže, ktorá bude realizovaná v štyroch kolách pre tri vekové kategórie chceme prezentovať literárnu tvorbu pre deti, mládež aj dospelých, lebo často tvorí zásobáreň informácií a skúseností. Jednotlivé kolá budú hodnotené, súťažiaci budú zbierať za správne odpovede „perly“. Súťažné otázky nie sú ťažké, sú zamerané na vyhľadávanie literárnych diel, autorov, úryvkov kníh tak, aby sme súťažiacich naviedli k čítaniu. Čítať a prečítať si knihu, ktorú možno na základe krátkeho úryvku prostredníctvom tejto súťaže objavia“ dodala pracovníčka.
Súťaž Perly poznania je zameraná na podporu rozvoja čitateľskej gramotnosti, zvyšovania vzdelanosti a informovanosti detí, mládeže i dospelých. Má za úlohu netradičnými a kreatívnymi formami práce s knihou vytvoriť pozitívny vzťah ku knihe.
V mesiaci jún 2017 prebieha prvé kolo pre všetky tri vekové kategórie. Do súťaže sa môžu záujemcovia zapojiť v ktoromkoľvek kole. Viac informácií, ako aj samotné súťažné otázky sa dozviete priamo v Gemerskej knižnici Pavla Dobšinského v Rožňave, alebo na webovej stránke knižnice www.kniznica-rv.sk. Projekt Tajomstvá v literatúre a súťaž Perly poznania z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia www.fpu.sk, ktorý je hlavným partnerom projektu.
Tatiana Bachňáková

 

Pred vernisážou výstavy „Malenkij robot“ (1945 - 1949)

$
0
0
Pred vernisážou výstavy „Malenkij robot“ (1945 - 1949)

Vernisáž výstavy „Malenkij robot“ (1945 - 1949) sa uskutoční 29. júna 2017 o 15.00 hodine sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote. V zajatí sovietskych lágrov. Výstava vznikla v spolupráci s Vladimírom Lehotaim z Uzovskej Panice, ktorý desaťročia zhromažďoval informácie o lágroch od bývalých väzňov. O tému mal od detstva veľký záujem, pretože aj jeho príbuzní boli odvlečení.

V roku 2011 dokonca odcestoval na Ukrajinu, aby na vlastné oči mohol vidieť miesta bývalých zajateckých táborov... Návštevníci si výstavu budú môcť pozrieť do 31. augusta 2017.

Na konci druhej svetovej vojny (1939 - 1945) prišla na územie dnešného Slovenska Červená armáda, aby oslobodila štát od nemeckých vojakov. Pre mnohých to však neznamenalo oslobodenie. Sovietski vojaci na základe rozkazu Veliteľstva Červenej armády č. 0060 odvliekli civilných občanov nemeckého a tiež aj maďarského pôvodu z územia Maďarska a z južnej časti Československa do Sovietskeho Zväzu na nútené práce, na tzv. „malenkij robot“, t.j. na malú robotu. Týkalo sa to predovšetkým obcí Veľký Blh, Uzovská Panica, Štrkovec, Včelince, Abovce, Hubovo, Lenka, Riečka, Kráľ a Tornaľa.

Bola nariadená mobilizácia práceschopných mužov vo veku 17-45 rokov a žien vo veku 18-30 rokov. Vekový rozsah sa však nedodržiaval a do transportov sa dostali 16 – 17-ročné deti, starci, ale aj tehotné ženy. Bolo im povedané, že pôjdu do Miskolca na dva týždne odpratávať ruiny a onedlho sa vrátia domov. No mnohí sa už nikdy nevrátili.

Boli odvlečení na Ukrajinu, cestovali 17 dní v dobytčích vagónoch, bývali v barakoch, pracovali v uhoľných baniach. Hladovali. Niektorí po roku mohli prísť domov, iní tam pracovali dva roky. V roku 1949 boli aj poslední obyvatelia Gemera-Malohontu prepustení.

Po návrate domov o pomeroch v lágroch nemohli hovoriť. Na ich osudy sa malo zabudnúť. Domov sa vrátili ľudské trosky, čo bolo dôkazom neľudských podmienok zajateckých táborov.

Mgr. Anita Tóthová, historička múzea

 

Fero Fundja: A je tu zasa leto

$
0
0
Fero Fundja: A je tu zasa leto

Na všetko nepríjemné najlepšie zabudnúť,
na mrazivé januárové noci, na zafúkané cesty, na zakryté výhľady,
na šmykľavé chodníky, na opustené záhrady,
keď však skracujú sa noci, slnko medzi nami je čoraz dlhšiu dobu,
stromy nasadzujú svoje púčiky a zakvitnuté lúky ukazujú svoju nádhernú ozdobu,
zovšadiaľ v prírode sa rozohrávajú vtáčie koncerty, nové životy sa zobúdzajú,
či v brlohoch, či na vetvičkách blízkeho lesa, či v dutinách stromov,
sťahovaví vtáci sa chystajú z ďalekých krajín domov,
jar vykonala svoje, bilancuje svoje zásluhy, mladé, živé, kde-kto
chystá sa do nového života, zoceľuje svoje svalstvo a teší sa na čas, keď má prísť leto.
A i tohoto roku leto rozťahovalo svoje krídla, horúcimi dňami,
ohlasovalo svoj príchod mrazivými nocami, prekvapivými búrkami,
Konečne sme sa však dočkali a dočkali sa s nami i Jánovia,
pozývajúci nás všetkých na otváranie leta bez strihania tradičnej pásky cieľovej
ale za hlasitého koncertu prírody, zurčanie potokov, vítania sa rýb riečnych sútokov.
Ďakujeme Vám Jankovia za to súčasné pozvanie,
veď už s týmto i z minulých rokov skúsenosti máme
radi pozvanie prijímame a k Vášmu veselému dnešnému spevu sa radi pridávame.
Na to Vám pripíjame!

 

 

Olympijský klub GEMER ocenil v Dobšinej najúspešnejších športovcov z rožňavského a revúckeho okresu

$
0
0
Olympijský klub GEMER ocenil v Dobšinej najúspešnejších športovcov z rožňavského a revúckeho okresu

V divadelnej sále Kultúrneho domu v Dobšinej  v stredu 21. júna 2017 ocenili najúspešnejších športovcov z rožňavského a revúckeho okresu. Prevzali si ich jednotlivci, kolektívy, dospelí, ale aj najmladší reprezentanti z radov mládeže (zoznam uverejňujeme na inom mieste). Olympijský klub Gemer pri zostavovaní nominácií rozoslal mestám, obciam, športovým klubom, či centrám voľného času anketové lístky, kde ich vyzval, aby nominovali svojich najúspešnejších športovcov, ktorí majú rodisko v našom regióne.

Slávnostné udeľovanie cien pre najúspešnejších športovcov roka 2016 otvoril v Dobšinej predseda Olympijského klubu Gemer, PhDr. Juraj Králik, ktorý v úvode poďakoval Mestu Dobšiná za spoluprácu a vzorne pripravené podujatie, ktoré vystúpeniami spestrili deti zo záujmových útvarov CVČ v Dobšinej, tiež akordeónový virtuóz a pedagóg, Karol Kun. Moderátor programu vyspovedal každého oceneného v šiestich nominačných kategóriách. Športovci sa zhodli v tom, že milujú šport, no dosiahnuť v ňom úspechy znamená obetovať množstvo síl a času, za čo sa im Olympijsky klub Gemer odvďačil aj v mene miest a obcí udelením cien. Ocenenia okrem predsedu a členov OK Gemer odovzdával aj primátor mesta Dobšiná, Ján Slovák a viceprimátor Rožňavy, Mgr. Dionýz Kemény. Čestným hosťom bol Marcel Kollárik, konateľ Mestských lesov Dobšiná spol. s.r.o., ktoré sponzorsky podporili podujatie. 

Na ocenení najúspešnejších športovcov v Gemeri, Dobšinčania získali z 15-tich udelených až 6 cien. V kategórii žiaci/žiačky do 15 rokov získala ocenenie Viktória Vilimová (Lukostrelecký klub Dobšiná) – 4. miesto na Majstrovstvách sveta kadetiek, Šopron – Maďarsko. V kategórii dorast do 21 rokov: Veronika Vilimová (lukostrelecký klub Dobšiná) – 2. miesto na Majstrovstvách sveta kadetiek Šopron – Maďarsko, Majsterka Slovenska. V kategórii dospelí: Tomáš Gazdík (Fitness Calisto Dobšiná) – 2. miesto na Majstrovstvách sveta v tlaku na lavičke a Miroslava Herčková (Fitness Calisto Dobšiná) – 3. miesto na Majstrovstvách sveta v tlaku na lavičke. V kategórii kolektív – dospelí: Tomáš Fusko, Jakub Slovák (L Racing) – majstri SR v 2 WD a Vlastimil Majerčák, Michaela Vejačková (Rally automobilov) – 3. miesto na Majstrovstvách Slovenska a víťazi zóny strednej Európy (FIA CEZ) v kategórii R5. Všetkým oceneným športovcom gratulujeme a želáme im veľa ďalších úspechov.

OCENENÍ ŠPORTOVCI ZA ROK 2016

(Zdroj: Juraj Karika - mestodobsina.sk)

{oziogallery 944}

 

Čerešňový deň v Jelšave, podujatie, ktoré vzišlo zo založenia Čerešníckeho spolku - prvého na Gemeri a jedného z prvých v Uhorsku v 18. storočí

$
0
0
Prezentačný stánok mestského múzea na Čerešňovom dni v Jelšave

„Mestské múzeum Jelšava v minulých dňoch pozývalo širokú verejnosť na podujatie Čerešňový deň, ktoré sa uskutočnilo v piatok 23.6.2017 so začiatkom o 16.00 hod. Toto kultúrno-spoločenské podujatie vzniklo už v roku 2012 ako propagácia bohatej histórie Jelšavy. Vychádza zo založenia Čerešníckeho spolku - prvého na Gemeri a jedného z prvých v Uhorsku v 18. storočí. V rámci tohto podujatia si pripomíname a tým aj propagujeme významné výročia organizácii, ktorých činnosť súvisí s ovocinárskou problematikou.

V minulosti to bolo založenie ovocinárskeho spolku a v tomto roku si pripomenieme 90. výročie vzniku ZO Slovenského zväzu včelárov v Jelšave a 40. výročie úmrtia zakladateľa včelárskej organizácie. Pri tejto príležitosti sa uskutočnilo tiež spomienkové stretnutie na miestnom cintoríne pri hrobe zakladateľa včelárskej organizácie Ľudovíta Mikuláša so zrazom o 15.30 hod pred budovou mestského múzea.

Okrem kultúrneho programu v rámci Čerešňového dňa už tradične organizujeme gastroprehliadku – prezentácia a súťaž pre verejnosť (do ktorej sa zapájajú jednotlivci aj miestne organizácie a inštitúcie) v pečení sladkých ovocných dobrôt zo sezónneho ovocia, predovšetkým čerešní a súťaž detí v speve pesničiek o ovocí za sprievodu živej ľudovej kapely. V kultúrnom programe účinkujú profesionálne hudobné súbory. Každoročne je kultúrny program doplnený aj vystúpením žiakov miestnych škôl – hudobným aj slovným s tematikou ovocia (prírody). Počas podujatia ponúkame občerstvenie, v ktorom je tiež téma ovocia – ovocné nápoje.“

Na Čerešňovom dni sa zúčastnilo cca 300 návštevníkov, hostia – predovšetkým členovia včelárskej organizácie s rodinnými príslušníkmi, účastníci gastroprehliadky, ale aj verejnosť z Jelšavy a okolia. Všetci si pochutnali na ovocnej gastroponuke a potom zahlasovali za ovocnú sladkosť. Mali si z čoho vyberať – 24 ovocných lahôdok – mlsné jazýčky návštevníkov dali najviac hlasov „Jahodovej malte z kaštieľa“. Už tradičnou súčasťou čerešňového dňa je súťaž detí v speve pesničiek o ovocí za sprievodu živej kapely. V kultúrnom programe vystúpili deti jelšavských škôl – aj ich program bol „ovocný“ – básničky, pesničky a tanček „Čerešničiek z III. A“. V programe vystúpili: Ľudová hudba Maroša Rusňáka a Retro music band z Rožňavy. Prezentačné stánky miestnych, ale aj ľudí z okolia sa tiež niesli v „duchu ovocia“. Včelári predstavili svoje produkty, včelárske pomôcky aj svoje živé včielky. Na spomienkové stretnutie prijala pozvanie aj vnučka p. Mikuláša p. E. Danková. Predseda ZO SZV v Jelšave p. Ladislav Matej vo svojom vystúpení stručne oboznámil verejnosť s históriou miestnej včelárskej organizácie.

Osobnosť zakladateľa Včelárskeho spolku v Jelšave – pána Ľudovíta Mikuláša:

Bol rodákom z Jelšavy, narodil sa 24. júla 1896 do rodiny obuvníka. Po vychodení ľudovej školy v Jelšave sa u svojho otca taktiež vyučil obuvníckemu remeslu a po jeho smrti prezval rodinnú obuvnícku živnosť. Počas svojho života sa aktívne zúčastňoval na spoločenskom dianí v meste. Bol pokladníkom a predsedom Slovenského dobrovoľného hasičského zboru v Jelšave, a taktiež podpredsedom okresného Slovenského ovocinárskeho spolku v Revúcej, kde sa zaslúžil najmä o vysadenie ovocných stromov popri poľných cestách. Aj vďaka svojej pracovitosti a schopnostiam sa stal zástupcom starostu nášho mesta. Na tomto poste pôsobil od roku 1931 do roku 1938, kedy sa dokonca sám stal starostom mesta Jelšava. Funkcia starostu mu prislúchala od roku 1938 do roku 1945. Popri činnosti v spolkoch si našiel záľubu v chove včiel. Včeláriť začal v košoch a neskôr vyvinul nadstavcový úľ na rámikovú mieru. Svoje znalosti o včelstve prezentoval odbornými článkami, ktorými prispieval do časopisu Včelár a novín Szabad Földmüves. Po skončení druhej svetovej vojny založil na Hrádku pri Jelšave včelnicu. Tu si k nemu po radu chodievali včelári na praktické prednášky. Z jeho osobných záznamov vieme, že včelnicu navštevovali zájazdy včelárov nielen z okolia, ale z celého Slovenska, Čiech i Maďarska. Aby mohol svoje skúsenosti, znalosti a poznatky zdieľať s ďalšími včelármi založil v roku 1927 Včelársky spolok v Jelšave a do roku 1945 bol jeho predsedom. V rokoch 1929 až 1938 dokonca pôsobil aj ako predseda Gemerskej včelárskej župy v Rimavskej Sobote.
Mgr. Adam Slovák
OCVK Jelšava

{oziogallery 942}

 

 

Detská atletika zavítala na Revúčku

$
0
0
Detská atletika zavítala na Revúčku

Tím detskej atletiky zo ZŠ J. A. Komenského Revúca zavítal 21.6.2017 predpoludním na Revúčku. Pripravil športové predpoludnie pre deti z miestnej materskej školy. Atletika prišla k nim. Deti sa pod vedením členov tímu s radosťou zapojili do jednotlivých disciplín a za ich ohromné športové nasadenie si najšikovnejší zaslúžili medaily. Pekné ceny dostali

všetci účastníci športového atletického predpoludnia. Radosť v očkách detí hovorí za všetko.
E. V.

 {oziogallery 943}

 

Tréner FK Gemerská Hôrka Dušan Pollák: Na jar sme boli remízovým mužstvom

$
0
0
Tréner FK Gemerská Hôrka Dušan Pollák: Na jar sme boli remízovým mužstvom

Ešte pred niekoľkými dňami futbalové ihriská aj na hornom Gemeri žili najrozšírenejším druhom športu na svete. Koniec sezóny ponúka zamyslieť sa nad účinkovaním jednotlivých mužstiev v rôznych súťažiach, v ktorých od jesene pôsobili. Dnes sme vybrali Futbalový klub Gemerská Hôrka, ktorý pôsobí v V. lige Košicko-gemerskej skupine od roku 2007. V tejto sezóne sa mu nedarilo, keď skončil na 12. mieste. Prostredníctvom nášho spolupracovníka Ing. Štefana Tomášika prinášame hodnotenie sezóny od trénera Dušana Polláka

polák dusan 1(na snímke) doplnené o súpisky, výsledky, tabuľku, káder, strelcov a fotografie. Svoje poznámky zhrnul do niekoľkých téz. 

Bodový zisk na jeseň a na jar
Mužstvo získalo na jeseň 15 bodov a malo skóre 12:24. V jarnej časti získalo 8 bodov so skóre 17:26.

Dve časti sezóny
Sezónu by som rozdelil do dvoch častí. Jesenná bola zo začiatku veľmi dobrá. Počas letnej prípravy hráči chodili na tréningy, čo sa prejavilo na našej hre. Našu hru pozitívne hodnotili tak diváci ako aj súperi. Druhá polovica jesennej časti už bola horšia a to z dôvodu nástupu väčšiny hráčov do škôl alebo zamestnania. V jesennej časti sme zbytočne stratili veľa bodov, ktoré by nám zaručovali postavenie za čelom tabuľky a pokojnú jar. Jarnú časť nehodnotím pozitívne ani z hľadiska výsledkov ako aj herného prejavu.

Oslabenie kádra
V zimnej prestávke sme chceli doplniť káder na dvoch, troch postoch, ale napokon odišlo 6 hráčov zo základnej zostavy. Za takéhoto stavu by sa pri súčasnom stave futbalu, kvality hráčov v našom regióne niektoré kluby možno rozpadli. Do mužstva však vedenie dokázalo získať mladých chlapcov, ktorí však nemali skúsenosti z vyšších súťaží a niektorým chýbali futbalové základy. Mne osobne nevadilo pracovať s mladými chlapcami, problém bol ale s účasťou hráčov na tréningoch a ani ja som sa nemohol pre pracovné povinnosti venovať chlapcom viac ako raz alebo dvakrát týždenne.

Absencie hráčov
Hráči zo základnej zostavy z rôznych dôvodov chýbali na zápasoch v jarnej časti 4-5 krát, čo pri súčasnej kvalite kádra bolo dosť cítiť. Hlavne v záverečných kolách sme počítali so ziskom 9 bodov, ktoré by zaručovali pokojný stred tabuľky. To sa však nestalo. V závere jari sme ťahali 6 zápasov bez prehry, ale i víťazstva.

Mužstvo nemá strelca
Dá sa povedať, že v jarnej časti sme boli remízovým mužstvom. Z hľadiska skladby mužstva sme mali veľa pomalých hráčov, takže sme väčšinou museli hrať pozorne zo zadu v blokoch. V jarnej časti sme nenašli strelca, ktorý by vedel strieľať góly. V útoku sa tak prestriedalo veľa hráčov. Mužstvo sa v súťaži zachránilo, v súťaži podávalo však striedavé výkony, ktoré boli limitované už spomínanou neúčasťou hráčov na zápasoch, ale i hernou nedisciplinovanosťou.

Výsledky Gemerskej Hôrky na jeseň 2016
Tatra Sokoľany – Gemerská Hôrka 2:1
Gemerská Hôrka – Ťahanovce 2:1
Čečejovce – Gemerská Hôrka 1:1
Gemerská Hôrka – Poproč 0:0
Dobšiná – Gemerská Hôrka 4:1
Gemerská Hôrka – Veľká Ida 1:0
Malá Ida – Gemerská Hôrka 1:1
Gemerská Hôrka – Kokšov – Bakša 3:0
Košická Nová Ves – Gemerská Hôrka 2:1
Slávia TU Košice – Gemerská Hôrka 5:0
Gemerská Hôrka – Turňa n/B 1:0
Gemerská Hôrka – Kechnec 0:2
Gemerská Hôrka – Perín 1:2
Gemerská Hôrka – Tatra Sokoľany 0:6

    

Jarná časť ročníka 2016/2017:

Ťahanovce – Gemerská Hôrka 3:1
Gemerská Hôrka – Čečejovce 1:2
Poproč – Gemerská Hôrka 3:3
Gemerská Hôrka – Dobšiná 3:0
Veľká – Gemerská Hôrka 2:1
Gemerská Hôrka – Malá Ida 1:1
Kokšov – Bakša – Gemerská Hôrka 2:2
Gemerská Hôrka – Košická Nová Ves 0:0
Gemerská Hôrka – Slávia TU Košice 1:1
Turňa n/B – Gemerská Hôrka 2:1
Kechnec – Gemerská Hôrka 4:1
Perín – Gemerská Hôrka 4:1

Káder Gemerskej Hôrky na jeseň: Ondrej Siman, Zoltán Farkaš – Temetei – Miroslav Lörinc, Richard Szkokan, Alexander Izák, Roland Madarász, Dominik Gere, Róbert Ferdinand, Richard Kardos, Boris

KONEČNÁ TABUĽKA V. LIGY K-G R. 2016/21017

1.  TATRA Sokoľany 26 22 4  0 98:17 70
2. FK Kechnec 29 19 4 3 71:32 61
3. Družstevník Malá Ida 26 14 6 6 70:38 48
4. OFK Slovan Poproč 26 13 5 8 64:44 44
5. MFK Ťahanovce 26 12 4 10 52:47 40
6. Družstevník Perín 26 10 8 8 40:44 38
7. FK Košická Nová Ves 26 10 5 11 53:48 35
8. Družstevník Čečejovce 26 9 7 10 42:49 34
9. Slávia TU Košice 26 9 3 14 52:56 30
10. ŠKO Veľká Ida 26 8 4 14 42:56 28
11. TJ Kokšov-Bakša 26 7 5 14 37:50 26
12. FK Gemerská Hôrka 26 5 8 13 29:50 23
13. MFK Dobšiná 26 6 4 16 52:91 22
14 TJ Cementár Turňa n/B 26 3 3 20 26:106 10
  

Vysoký, Štefan Tóth, Vladislav Vávra, Kristián Ragyina, Viktor Kováč, Gergely Tóth, Attila Balázs, Tibor Kardoš, Tomáš Galajda, Nikolas Ronyecz, Dávid Betík

Káder Gemerskej Hôrky na jar: Gabriel Asztalos, Zoltán Farkaš – Temetei – Dávid Bodnár, Štefan Tóth, Roland Madarász, Miroslav Lörinc, Viktor Kováč, Attila Prónyai, Richard Szkokan, Lukáš Hruška, Boris Vysoký, Marcel Laven, Adam Iboš, Ákos Gyurán, Tibor Kardoš, Jozef Kovács, Alexander Izák, Vladislav Vávra, Richard Fazekaš , Zoltán Farkaš, Marcel Roth, Dávid Betík.

Prišli na jar: Asztalos, Hruška, Laven, Iboš, Gyurán, Kovács, Fazekaš, Roth, Betík
Odišli pred jarou: Siman, Gere, Ferdinand, R. Kardos, Galajda, G. Tóth.

Strelci  - celkove:

13: Bodnár, 4: Vávra, 1 gól: D. Gere, D. Betík, R. Szkokan, R. Kardos, V. Kováč, Á. Iboš, A. Prónyai, J. Kovács, B. Vysoký, Á. Gyurán, R. Madarász.

Poznámka: O postupujúcich a zostupujúcich sa rozhodne v najbližších dňoch, v tabuľke je naznačená aktuálna situácia.

Pripravil Ing. Štefan Tomášik

 

 

 


Zocháči z Revúcej sú v akcii aj keď nehorí

$
0
0
Zocháči z Revúcej sú v akcii aj keď nehorí

Preventívno - výchovná činnosť je veľmi dôležitá pre uvedomovanie si nepredvídaných situácií v živote človeka. Dôležitou úlohou je informovať ľudí, vedieť o nich a správne sa zachovať v rôznych životných situáciách.  V dňoch 17. 3. 2017, 4. 5. 2017 a 8. 6. 2017 bola na Základnej škole I. B. Zocha v Revúcej vykonávaná preventívno-výchovná činnosť zo strany Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Revúcej pre žiakov IV. A triedy. Prednášky pre žiakov boli rozdelené do troch tém s uvedenými názvami:

Téma č. 1: Oheň – pomocník aj nezbedník
Téma č. 2: Bezpečne v prírode
Téma č. 3: Evakuácia osôb
Preventívno-výchovná činnosť bola vykonávaná formou prednášky, ktorá bola rozdelená do dvoch častí. Prvú časť tvorila prezentácia k uvedeným témam. Počas tejto doby boli žiakom odovzdané pracovné listy, ktoré poverená príslušníčka kpt. Ing. Stanislava Šuhajová, samostatný odborný inšpektor špecialista oddelenia požiarnej prevencie, k danej téme spolu so žiakmi spracovávala.
Druhú časť tvorila praktická ukážka spojená s vykonaním evakuácie z ohrozených priestorov školy a následne s ukážkou automobilovej techniky - automobil hasičskej záchrannej služby 1A MB VARIO v areáli školy s adekvátnymi pomôckami k danej téme ako napr. zásahový odev, prilba, rukavice, zásahová obuv, autonómny dýchací prístroj, prenosný hasiaci prístroj atď. 
Ďakujeme za poučenie a prevedenie názorných ukážok, ktoré boli pre žiakov zaujímavé a veľmi poučné.
kpt. Ing. Stanislava Šuhajová,
samostatný odborný inšpektor oddelenia požiarnej prevencie
OR HaZZ v Revúcej

 {oziogallery 945}

 

Happy Dance a Dni mesta Revúca

$
0
0
Happy Dance a Dni mesta Revúca

Už každoročne sme neoddeliteľnou súčasťou vystúpení na Dňoch mesta Revúca. Aj tento rok 16.06.2017 sme sa postarali o zážitok z tanečného vystúpenia. Napriek upršanému dňu neodradilo deti vystupovať. S plným elánom a nasadením sa tešili na ich veľké vystúpenie. Pod vedením trénerov Júliusa Schvarcza a Dalmy Bekeovej sa menšie deti predstavili v štýle disko, ale aj v latinsko-ameriských tancoch Cha-cha, Jive. Staršie páry predvádzali ladné a dynamické pohyby v štýle latino, čo publikum ocenilo veľkým potleskom.

Na záver vystúpili dievčatá so svojím disko tancom a úžasnou choreografiou. Cieľom tanečného štúdia je rozvíjať činnosť v oblasti disko tancov, štandardných a latinskoamerických tancov formou tréningov, zimných a letných sústredení, vystúpení, ale aj súťaží.
Veľké ďakujem patrí mestu Revúca, ktoré nám poskytlo finančné prostriedky na zakúpenie krásneho oblečenia pre menšie dievčatá i chlapcov.
Bc. I. Sviežená

 {oziogallery 946}

 

Krajská súťaž DHZ 2017 Košického kraja v Rožňave potešila Kecerovce, Smižany a SOŠT Košice

$
0
0
Krajská súťaž DHZ 2017 Košického kraja v Rožňave potešila Kecerovce, Smižany a SOŠT Košice

Krajská organizácia DPO SR Košice, Územná organizácia DPO SR Rožňava, Mesto Rožňava, DHZ Rožňava, na 24. júna 2017 pripravili krajskú súťaž Dobrovoľných hasičských zborov, kde za každý okres Košického kraja sa zúčastnili DHZ v štyroch kategóriách (muži, dorastenci, ženy, dorastenky). Nakoľko nie všetky okresy máme obsadenie kategórie dorastenky, spolu sa zúčastnilo súťaže 17 družstiev. DHZ Rožňava v spolupráci s Mestom Rožňava, pripravila veľmi dobré podmienky pre súťaž, v areáli

Základnej školy akademika Jura Hronca v Rožňave. 24.6.2017, sobota ráno, 7:30 hod. a prichádzajú prvé hasičské družstvá. Usporiadatelia ich smerujú do areálu školy, kde môžu byť zaparkované ich hasičské autá. Všetko sa pomaličky zapĺňalo, prichádza aj vedenie DPO SR, krajskej aj územnej organizácie, rozhodcovia, delegovaní pre túto súťaž a hostia. Všetko je pripravené k zahájeniu a otvoreniu súťaže. Veliteľ súťaže Mgr. Štefan Hronec (podpredseda ÚzO DPO SR Rožňava) velí pozor hasičské družstvá a je zahájené. Slávnostný nástup. Príhovory, kde pozdravil prítomných aj generálny sekretár DPO SR pána Vendelín Horváth. Prítomní boli aj iní členovia Snemu DPO SR. Tiež boli prečítané sľuby a to rozhodcov a súťažiacich. Predseda Krajskej organizácie DPO SR pán Bc. Miroslav Semanič sa prítomným prihovoril a dal povel na začatie súťaže. Pristúpilo sa k vstupnej kontrole členov jednotlivých družstiev, rozdeleniu pozícii rozhodcom a k samotnému priebehu súťaže. Začalo sa štafetou. Bolo to všetko na výborne vysokej úrovni. Po ukončení štafety, obidvoch pokusov, po krátkej prestávke sa otvorila disciplína hasičského útoku. Tiež hlavný rozhodca disciplíny, zadelil rozhodcov a hasičské útoky mohli prebiehať. Všetko prebehlo bez úrazu, až na niektoré menšie poranenia, ale na všetko dohliadali členky Slovenského Červeného kríza, územnej organizácie Rožňava, ktorým za spoluprácu ďakujeme. Počasie a slnečné lúče súťaži prialo, a súťažiaci boli mokrí aj z odbehnutých útokov. A prišiel záver, kedy sme dostali od sčítacej komisii výsledky. Velil sa slávnostný nástup k vyhodnoteniu. Predseda pán Bc. Miroslav Semanič a člen Snemu DPO SR pán Marián Rušin odovzdali všetkým diplomy a víťazné poháre za prvé tri miesta v každej kategórii. Ďakovné listy dostali za výbornú organizačnú spoluprácu aj Mesto Rožňava, v zastúpení primátora mesta pána Pavla Burdigu, ktorý prevzal zamestnanec Mestského úradu pán Mgr. Martin Mikolaj, tiež aj Dobrovoľný hasičský zbor Rožňava, pod vedením Mgr. Františka Kerekeša, predsedu, a Mgr. Petra Mátého, veliteľa.
Spolupracovali sme aj s Okresným riaditeľstvom HaZZ SR Rožňava, ktoré nám zabezpečilo dodávku vody na hasičke útoky, a to jeden príslušník s vozidlom Tatra. Ďakujeme za pomoc pri organizácii. 
Ďakujeme aj vedeniu ZŠ akademika Jura Hronca, ktoré nám poskytlo priestory ihriska na uskutočnenie tejto našej súťaže, a tiež ďakujeme aj za chutne pripravené stravovanie, občerstvenie a bufety firme Baffy Catering majiteľovi Michalovi Baffymu, tiež všetkým ostatným za dobrú organizačnú pomoc.
Veríme, že všetci účastníci mohli byť spokojní. Tešíme sa aj na budúce hasičské súťaže. Všetkým reprezentujúcim, víťazom prajeme nech sa im darí aj na MSR, nech sú úspešní.
Mgr. Michal Terrai,
tajomník ÚzO DPO SR Rožňava

V Ý S L E D K Y

 

FOTOGALÉRIA

 {oziogallery 947}

 

V júli začína ANIMOsCool - letná filmová škola

$
0
0
V júli začína ANIMOsCool - letná filmová škola

Gemerské osvetové stredisko (GOS) v Rožňave pripravilo v termíne 17. až 21. júla 2017 (pondelok – piatok) už 4. ročník letnej filmovej školy so zameraním na animáciu. Pod vedením skúsených lektorov si účastníci dielne pozrú ukážky významných animovaných filmov, naučia sa pripraviť scenár, vyskúšajú si rôzne techniky animácie – plôškovú, kreslenú, plastelínovú, kriedovú a vytvoria animovaný film.

„Hlavným lektorom bude skúsený výtvarník a pedagóg Ivan Čepek z Košíc, ktorý k animovanej tvorbe vedie v záujmových umeleckých krúžkoch deti a mládež už od 10 rokov až po stredoškolákov,“ uvádza riaditeľka GOS Helena Novotná a pokračuje, „deti a mladí ľudia pod jeho vedením získavajú najvyššie ocenenia na krajskej súťaži Cineama. Aj počas predchádzajúcich ročníkov filmovej školy sa podarilo vytvoriť spoločnými silami animované filmy, ktoré získali priaznivé ohlasy divákov a ocenenia profesionálov aj na celoštátnej filmárskej súťaži CINEAMA."
dom tradicnej kultury logo„Zaujímavou možnosťou určite bude naučiť sa v tejto neformálnej a kreatívnej prázdninovej škole úpravu obrázkov v grafickom editore, nahrávanie ruchov, montáž filmu. Zábavnou a hravou formou už za týždeň vznikne spoločným úsilím všetkých účastníkov krátky animovaný film, ktorý uvedieme v premiére v piatok 21. júla 2017 v Dome tradičnej kultúry Gemera (Betliarska 8, Rožňava)," dodáva autorka projektu Anežka Kleinová.
Projekt je určený pre tvorivých záujemcov všetkých vekových kategórií (od 10 rokov), konať sa bude v priestoroch Domu tradičnej kultúry Gemera (Betliarska 8, Rožňava) denne od 8.00 do 16.00 hod.
Poplatok: 50 € (v cene je školné, materiál, obed a pitný režim)
Počet účastníkov je limitovaný! Termín na prihlásenie: 12. 7. 2017
Prihlášky a info:
Gemerské osvetové stredisko, Betliarska 8, Rožňava
Anežka Kleinová, kleinova [zavináč] gos [bodka] sk, 0905 919 431

Zdroj: gos.sk

 

 

Medzi deti ZŠ v Sirku zavítali jelšavskí policajti a dobrovoľní hasiči

$
0
0
Medzi deti ZŠ v Sirku zavítali jelšavskí policajti a dobrovoľní hasiči

Medzi deti Základnej školy v Sirku opäť zavítali dňa 27. júna 2017 jelšavskí dobrovoľní hasiči spolu s príslušníkmi OO PZ v Jelšave. Deti sa rozdelili do dvoch skupín. Bc. Peter Repák, referent špecialista vysvetlil deťom prácu policajtov, predstavil služobné prostriedky. Deti potom kládli zaujímavé otázky. Hasiči ukázali výstroj, ktorá sa používa v zásahu, použitie autonómnych dýchacích prístrojov. Potom si vyskúšali, ako sa pumpuje z džberovej striekačky na cieľ a aj hod granátom. Na záver prišlo osvieženie vo forme vody –

deťom sa ukázali typy prúdov, aké sa používajú pri jednotlivých zásahoch. Deti zažili pekné teplé predpoludnie v spoločnosti policajtov a dobrovoľných hasičov.

Gabriela Jakubecová

 {oziogallery 952}

 

Viewing all 4376 articles
Browse latest View live