Quantcast
Channel: Spravodajstvo z horného a stredného Gemera
Viewing all 4377 articles
Browse latest View live

Vedecká konferencia venovaná kultúrnemu dedičstvu Gemera a Malohontu a jeho sprístupňovaniu bola v Jelšave

$
0
0
Vedecká konferencia venovaná kultúrnemu dedičstvu Gemera a Malohontu a jeho sprístupňovaniu bola v Jelšave

Vedecká konferencia venovaná kultúrnemu dedičstvu Gemera a Malohontu a jeho sprístupňovaniu, o ktorej sme Vás v uplynulých dňoch informovali, sa uskutočnila 2. decembru 2016 v Osvetovom centre vyšehradskej kultúry v Jelšave. Konferencie sa zúčastnili odborníci z rôznych vedeckých oblastí majúce regionálny, ale i celoslovenský význam. Konferencia mala tri tematické okruhy:


- osobnosti, ktoré sa narodili, študovali, alebo pôsobili v Gemer a Malohonte a pričinili sa o ich kultúrny rozvoj
- kultúra Gemera a Malohontu prezentovaná z rôznych aspektov
- kultúrne inštitúcie a ich úloha v kultúrnom rozvoji Gemera a Malohontu.

Konferencia bola významná aj v tom, že bola multidisciplinárna. Podporila regionálny výskum kultúrneho dedičstva a upriamila pozornosť aj na pamätihodnosti Gemera a Malohontu. Konferencie sa zúčastnili archeológovia, muzikológovia, literárni historici, ale tiež odborníci ktorí sa venujú kultúre regiónov. Nechýbali tiež biochemici. Všetci sú príkladom toho, aké je dôležité takéto zloženie pri záchrane a reštaurovaní nášho kultúrneho dedičstva.
Organizátorom konferencie bol Andrej Štafura z Ústavu hudobnej vedy SAV.

(Zdroj: Teraz.sk)

 


Stolnotenisové loptičky cez sieťku v Revúcej najpresnejšie lietali žiačkam ZŠ I. B. Zocha a žiakom z Lubeníka

$
0
0
Stolnotenisové loptičky cez sieťku v Revúcej najpresnejšie lietali žiačkam ZŠ I. B. Zocha a žiakom z Lubeníka

Dňa 22.11.2016 sa v Centre voľného času Revúca uskutočnilo obvodné kolo žiakov a žiačok ZŠ v stolnom tenise pre školský rok 2016/2017. Tohto turnaja sa zúčastnili žiaci a ich vedúci zo ZŠ Jelšava, ZŠ S. Tomášika Lubeník, ZŠ J. A. Komenského Revúca a ZŠ Ivana Branislava Zocha Revúca. Organizátori – CVČ Revúca pripravili toto podujatie na vysokej úrovni.

Bolo zabezpečené občerstvenie pre športovcov ako aj pre vedúcich družstiev a taktiež príjemná atmosféra dodala turnaju jedinečnosť. Hralo sa podľa platných pravidiel stolného tenisu.
V kategórii žiačok sa na prvom mieste umiestnili žiačky ZŠ I. B. Zocha v zložení Ema Kapustová, Diana Koniarová a Lenka Kožejová, na druhom mieste sa umiestnili žiačky ZŠ Jelšava a tretie skončili žiačky zo ZŠ S. Tomášika Lubeník.
V kategórii žiakov to bolo o čosi napínavejšie. Hralo sa v dvoch skupinách, ktoré sa pred turnajom losovali, systémom každý s každým.
A skupinu tvorili žiaci zo: ZŠ I. B. Zocha- B tím (Ján Švonavec, Lukáš Zubák, Mário Mušuka), ZŠ Lubeník- A tím a Jelšava,
B skupinu tvorili žiaci zo: ZŠ I. B. Zocha- A tím (David Zubák, Igor Zubák a Martin Dráb), ZŠ Lubeník- B tím a ZŠ J. A. Komenského. Z každej skupiny postúpili dvaja najlepší a tí hrali ďalej systémom na kríž. Po urputných bojoch sa na prvom mieste umiestnili žiaci ZŠ S. Tomášika, na druhom mieste to boli naši chlapci- A tím a na treťom mieste skončili chlapci ZŠ Jelšava.
Všetkým zúčastneným športovcom blahoželáme a prajeme veľa ďalších športových úspechov.
Mgr. M. Pirochová

 

V Rožňave oficiálne otvorili výstavu akademického maliara Rolanda Neupauera pod názvom Internácia

$
0
0
V Rožňave oficiálne otvorili výstavu akademického maliara Rolanda Neupauera pod názvom Internácia

Dňa 25. novembra 2016 sa v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave uskutočnilo oficiálne otvorenie výstavy akademického maliara Rolanda Neupauera pod názvom Internácia. Roland Neupauer žije a tvorí v Krásnohorskom Podhradí. Je absolventom Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, odbor maľba, ateliér profesora J. Bergera. V súčasnosti sa venuje vlastnej voľnej tvorbe,

v ktorej reflektuje svoje domáce prostredie a subjektívne vnímanie vnútorných i vonkajších podnetov pôsobiacich na jeho osobnosť.
Výstava „Internácia“ je v našich priestoroch už jeho treťou samostatnou autorskou výstavou, pričom prvýkrát u nás v Galérii vystavoval v roku 2011; neskôr v roku 2015 bola jeho výstava inštalovaná v Andrássyho obrazárni v Krásnohorskom Podhradí. Mimo toho sa u nás v rámci účasti na medzinárodnom plenéri MLYN prezentoval aj ako kolektívny vystavovateľ.
Výstavu za Banícke múzeum v Rožňave otvorila Gabriella Badin, ktorá spolu s organizátorkou plenéru MLYN Evou Tományovou, predstavili samotného umelca slovami umeleckej súputníčky z Budapešti, akademickej maliarky, prof. Évy Andrey Szőcs. Po úvodných slovách svoje obrazy a ich príbehy predstavil samotný umelec Roland Neupauer.
Dovoľujeme si na tomto mieste citovať spomínaný list prof. Évy Andrey Szőcs:

Vážení hostia,

je trochu zvláštne hovoriť namiesto niekoho iného, ale Roland ma o to požiadal, aby som predniesla pár svojich myšlienok, ktoré sú dôležité k pochopeniu toho, že niečo je namaľované nie preto, lebo sa tak podarilo, ale preto, že umelec to tak chcel...
Nemám v úmysle robiť prednášku z dejín umenia. Chcem len vyzdvihnúť jednu-dve skutočnosti. Je to napríklad expresivita, ktorá prostriedkami 2. tisícročia nadväzuje na expresionizmus z počiatku minulého storočia. Farebný svet – a nie náhodou – je nositeľom obsahu jednotlivých obrazov. Vyskúšajte si pri vnímaní obrazov zmeniť tento svet farieb a zistíte, že to vôbec nefunguje. Vyzdvihla by som prácu so štetcom. Je práve tak ležérna a naopak jemná, kde treba, a tam kde sa žiada a tak presne ukladá farbu, vytvára formy a gestá, ako by to bolo spontánne. Ale kdeže....
Nie je to však podstatné. Vieme, že Roland je majstrom svojho umenia, pozná všetky nuansy maľby. Podstatné je to, čo nám sprostredkováva. Zriedkakedy sa stretávame s takouto nezaodetou, holou úprimnosťou, ako na Rolandových obrazoch. Cez jeho obrazy nachádzame prístup do jeho hlavy, duše a každodenného života. Dozvedáme sa o tom, čo číta, počúva, čo videl (TANEČNICE, FAŠIANGY, ZNAKY 12 a 13), ale hlavne jeho názory na svet okolo. Robí to s múdrosťou, kritikou a humorom (POD VEŽOU, BAHAM, ČIERNA LABUŤ, PAMAŤOVÁ KARTA, CHARDEASH). O krok ďalej sa stretávame so sebou samým a v určitej symbolike so svojimi hranicami. Je tu rozpad, napätie, protirečenia, technika kontra človek (ROZTRIEŠTENIE, VZNIETENIE, DeTERMINÁTOR).
Všetko toto ukladá na plátno lyricky alebo s výbušnou energiou, ale v žiadnom prípade nie nezúčastnene. Dráždi, domŕza, poláska, vysmieva sa, pošle preč a privolá späť. Drží rovnováhu ako povrazolezec, nakláňa sa vľavo, či vpravo. Má to byť Zlato, či Blato. Je to len jedno písmeno, ale udrží sa vzpriamene a popritom nám predkladá malý krajček svojho života.
Viem si ho predstaviť ako sedí a trochu potuteľne sa usmieva a myslí si: „Tu ma máte, urobil som, čo som vedel a teraz je rad na vás...“ Čo si s tým počneme, je už vaša vec. Keď sme dostatočne otvorení a smelí, aby sme sa nechali uniesť jeho obrazmi, budeme účastní nádherného cestovania, do ktorého možno preniknú aj okamihy nášho života.
Prajem vám príjemnú púť. S pozdravom Szőcs Éva Andrea, Budapešť.“
Výstava Internácia bola sprístupnená od 3. novembra a potrvá do 20. decembra.
Gabriella Badin
Foto: Janka Vaisová

 {oziogallery 670}

 

 

Predmetom mesiaca december v Gemersko-malohontskom múzeu je súbor hlinených tabačníc

$
0
0
Hrnčiari okrem rôznych typov plochého a dutého riadu zhotovovali i vývojovo mladší figurálny sortiment. Jeho súčasťou boli tiež hlinené nádoby na uskladnenie tabaku – tabačnice. V etnologickom fonde Gemersko-malohontského múzea sa nachádza jedenásť kusov tabačníc, pričom dve sú nádoby s antropomorfnými znakmi a deväť má podobu medveďa.

Počas decembra si budú môcť návštevníci pozrieť ďalší zaujímavý predmet z bohatých zbierok Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote. Predmetom mesiaca december je súbor hlinených tabačníc, pochádzajúcich zo západnej oblasti hrnčiarskej produkcie regiónu Gemer–Malohont, nachádzajúceho sa v údolí riek Suchá, Rimava a Blh. Vyrobené boli v 2. polovici 19. storočia a svojím vzhľadom a precíznosťou výroby spájajú v sebe okrem úžitkovej i dekoračnú funkciu.
Hrnčiarstvo bolo v minulosti jedným z najvýznamnejších odvetví remeselnej výroby Gemera–Malohontu rozšíreným takmer v štyridsiatich lokalitách. Sústreďovalo sa najmä v strednej časti regiónu, a to v dvoch celkoch – vo východnej oblasti (Šivetice, Držkovce, Prihradzany, Meliata, Hucín...) a v západnej oblasti (Hrnčiarska Ves, Hrnčiarske Zalužany, Sušany, Padarovce, Veľký Blh...). Vplyv na rozmach i kvalitu hrnčiarskych výrobkov mali bohaté ložiská ohňovzdornej hliny s vysokým obsahom kaolínu. Vhodná surovina v súčinnosti so šikovnosťou a vynaliezavosťou hrnčiarskych majstrov boli predpokladom pre rozšírenie výrobkov gemersko-malohontských hrnčiarskych dielní nielen na trhoch a jarmokoch doma, ale aj v zahraničí.
Hrnčiari okrem rôznych typov plochého a dutého riadu zhotovovali i vývojovo mladší figurálny sortiment. Jeho súčasťou boli tiež hlinené nádoby na uskladnenie tabaku – tabačnice. V etnologickom fonde Gemersko-malohontského múzea sa nachádza jedenásť kusov tabačníc, pričom dve sú nádoby s antropomorfnými znakmi a deväť má podobu medveďa.
Ich výroba bola v hrnčiarskom prostredí regiónu výnimočná, nakoľko sa jednalo o reprezentatívne výrobky, ktoré hrnčiari vyrábali skôr na objednávku, napríklad pre horárov, ako spomínajú starí majstri, ktorí sa tabačnicou pýšili. Ich výroba bola pomerne náročná. Z malej dutej nádobky vyhotovenej na hrnčiarskom kruhu, so snímateľnou hlavou medvedíka, ktorý plnil funkciu vrchnáka, sa postupne nanesením srsti medveďa a ďalších anatomických znakov stal pod rukami šikovných hrnčiarov medvedík. Viaceré tabačnice majú na labách umiestnený celý orchester hudobníkov s hudobnými nástrojmi. Pravdepodobne námety pre takého medvedíka-hudobníka čerpali hrnčiari z ukážky potulných cirkusantov s „medveďom hudobníkom“. Niektoré medvede majú v labách paličku.
Ich prítomnosť v prostredí horárov bola istým honorom a preto aj ich výrobu sme zaznamenali len v niektorých hrnčiarskych obciach, ako napríklad Ožďany a Šivetice. Sú ojedinelými predmetmi, ktoré dokumentujú vysoké umelecké nadanie hrnčiarov a preto sa zachovali len v niektorých múzeách na Slovensku.
PhDr. Oľga Bodorová (riaditeľka a etnologička)
Mgr. Ľudmila Pulišová (etnologička)

 

Učitelia dejepisu sa stretli vo vynovených priestoroch Baníckeho múzea v Rožňave

$
0
0
Učitelia dejepisu sa stretli vo vynovených priestoroch Baníckeho múzea v Rožňave

V posledný novembrový deň sa vo vynovených  priestoroch Baníckeho múzea v Rožňave uskutočnilo zasadnutie okresnej predmetovej komisie učiteľov dejepisu. Stretnutie učiteľov vyučujúcich dejepis v základných školách bolo tentokrát zamerané na baníctvo, ktoré bolo v minulosti rozhodujúcim činiteľom hospodárskeho a spoločenského života v našom meste.

Podujatie otvorila vedúca kabinetu PhDr. Anita Kerekes. Prítomných privítal Mgr. Pavol Lackanič, riaditeľ Baníckeho múzea v Rožňave.
Prostredníctvom prednášky Gabriely Kolesárovej sa prítomní bližšie oboznámili so známou tabuľovou maľbou Metercia, s dôrazom na rozbor baníckej a hutníckej činnosti. O veľmi významnej skutočnosti v našom meste, o existencii baníckeho cechu v Rožňave, ktorý dal tento významný obraz namaľovať, informovala Sylvia Holečková. Život baníkov a ich rodín na prelome 19. a 20. storočia priblížila Gabriela Kolesárová.
Na záver si prítomní učitelia prezreli zrekonštruované a novovybudované priestory na Šafárikovej ulici č. 43, v ktorých sa v súčasnosti pracuje na novej expozícii. Sprevádzala ich PhDr. Ing. Jaroslava Neubauerová, PhD.
Sylvia Holečková

Fotografie: Banícke múzeum v Rožňave

{oziogallery 671}

 

Ku knihe Jána Dávida "Baníckym chodníkom v Rožňavskom Bystrom" - históriu vietor neodveje a voda neodplaví

$
0
0
Pôvodný vstup do štôlne Artur v Rožňavskom Bystrom. V strede medzi koľajnicami je zástupca bane Nižná Slaná p. Vereš, vpravo Ján Buday, vtedajší večdúci bane.

Pre pochopenie obsahu knihy, pohnútok k jej napísaniu je pre čitateľa výstižné vlastné autorove motto: „Osvojil som si pravdivosť a význam slov, ktoré hovoria o tom, že históriu vietor neodveje a voda neodplaví. Aby však jej prvotina ostala pravdivá i nemenná, ktorú poskytneme ďalším generáciám, musí byť niekým napísaná. Preto o jednej z nich som sa rozhodol napísať s vedomím,

že táto publikácia sa stane prameňom pravdivého poznania bohatstva histórie aj baníctva v mojej rodnej obci.“
Nebudeme detailne rozoberať všetko čo kniha obsahuje. Sústredíme sa na hlavné informácie, ktoré by mali podnietiť čitateľa k jej osobnému poznaniu. Publikácia má 116 strán. Je popretkávaná fotografiami aj inými vhodne zakomponovanými dokumentmi, mapami...
Autor si bol toho vedomí, „že doposiaľ vyšlo a uzrelo svetlo sveta nespočítateľné množstvo kníh o baníctve“. Podstatou jeho zámeru bolo „ oboznámiť čitateľa s dávnou i nedávnou minulosťou vzniku bani a baníctva v obci Rožňavské Bystré.“ Po úvode predstavuje svoju rodnú obec. Stručne a výstižne napísané dejiny obce vťahujú čitateľa do života, udalostí, činnosti v Rožňavskom Bystrom. Ak chcete vedieť čo spoločné ma tvorca knihy s baníctvom, tak vám to v texte umožňuje.
Bez oboznámenia s baňami a baníctvom by to nešlo, a preto vhodne prezentuje text, fakty i argumenty. Tak sa čitateľ dostane do deja knihy. Nezabúda na osobnosti, ktoré boli súčasťou celkového diania v bani. Baníci okrem ťažkej a náročnej práce sa neuzatvárali, ale angažovali vo verejnom živote obce aj mimo nej. Časť strán venuje výchove a príprave baníckej generácie. Autor sa pri tom opieral o údaje získané štúdiom historických materiálov i o svoje osobné skúseností.
Zaujímavé je čítanie o baníckej činnosti, baníckych symboloch a tradíciách. Túto časť pozná staršia a ešte stredná generácia. Novej generácií to už veľa nepovie, a preto má v knihe svoje opodstatnenie, významné miesto. Nevyhol sa ani temnej stránke baníckeho povolania, tragédiám v bani Rožňavské Bystré. Doplnkovo sa venoval účasti občanov, baníkov z obce v SNP.

Zaujímavým čítaním sú autentické spomienky baníkov, technikov. V celej publikácií autor použil množstvo archívnych fotografií, ktoré dokumentujú baníkov, baníctvo i ďalšie udalostí zo života obce. Náročnou prácou bolo zhromažďovanie menného zoznamu pochovaných baníkov z obce v miestnom cintoríne.

Kniha končí výzvou ku všetkým občanom, rodákom, aby sa aj oni chytili pera a zachytili všetko čo sa dá ešte zachrániť. Veď každá generácia za sebou nechá nielen veľa hmotného, ale aj duchovného. „Urobme všetci a všetko preto, aby pomyselný, vydláždený banícky chodník našich rodákov, baníkov v Rožňavskom Bystrom nikdy nezarástol burinou a tŕním!“
-sa-

 

Stretnutie seniorov pri vianočnej kapustnici v Revúckej Lehote

$
0
0
Stretnutie seniorov pri vianočnej kapustnici v Revúckej Lehote

Vianočná atmosféra, ktorá je v týchto dňoch už v plnom prúde, panovala dnes popoludní - 5.12.2016 - aj medzi dôchodcami, členmi ZO JDS v Revúckej Lehote. Do krásne vyzdobenej sály prišli naozaj takmer všetci, aby tak prežili spolu pár pekných chvíl. Už pri príchode rozvoniavala chutná kapustnica, ale aj výborne pečené domáce klobásky. O prípitok, ale i "doliatie" pri posedení,

sa postarali jednak jubilanti, ale aj ďalší naši štedrí členovia. No a samozrejme nechýbali ani chutné zákusky od našich jubilujúcich, či výborná domáca vianočka. Milé prekvapenia, ktoré vyvolali u mnohých úsmev na tvári, spôsobili darčeky, ktoré si členovia venovali /inkognito/ z lásky. Pri vianočných melódiách, po spoločnom zaspievaní piesne Tichá noc a bohatom občerstvení, sa mnohí vracali k spomienkam z mladosti. Každý člen dostal balíček sladkostí, ktoré zakúpil obecný úrad a k štedrovečernej atmosfére určite prispeju aj vianočné trubičky, ktoré pre každého člena už tradične pripravia každoročne šikovné ruky a "dobré duše" manželov Machavových. Z pekného predvianočného popoludia odchádzal každý uspokojený na tele i na duchu a vyslovením poďakovania členom výboru ZO JDS v našej obci.
Napísala: Margita Mladšia, predsedníčka ZO JDS
Foto: O. Belica, O. Mladší

{oziogallery 673}

 

Nočné hry Zocháčov v škole

$
0
0
Nočné hry Zocháčov v škole

Všetko to začalo v stredu 16.11.2016 o 18,00 hod. Všetci tí, ktorí mali chuť prežiť noc v škole, si priniesli spacáky, karimatky, nafukovačky a dobrú náladu. Najprv si žiaci so svojimi učiteľmi upravili triedy na „spálne“, potom nasledovala poriadna večera a hybaj na súťaže. Tento ročník pripravili súťaže žiačky 9. ročníka ZŠ Ivana Branislava Zocha v Revúcej a naozaj sa im vydarili.

Všetci sa na nich poriadne vybláznili. V nočnej škole sa žiaci rozutekali po tmavých chodbách a premiestňovali sa z triedy do triedy za bodmi týchto stanovíšť: „Čarovné prstíky, Bystrý zrak, Hádaj kto som, Halloweenský vrah, Poker face, Bowling, Čo je v krabici a Halloweenský tanec. Najviac sa darilo žiakom 9. ročníka, ktorí si vybojovali prvé miesto, na druhom mieste skončili žiaci VIII.A a pekné tretie miesto získali naši štvrtáci. Gratulácie však patria všetkým, lebo všetci boli úžasní.
Neskôr, po vyhodnotení súťaží, nasledovalo tajuplné hľadanie pokladu v útrobách školy. Žiaci mali limit nájsť ho do polnoci. A podarilo sa. V poslednej minúte poklad objavila žiačka 4. ročníka Emma Skybjaková.
Od 00:00 hod. prebiehali športové turnaje v telocvični: vybíjaná, volejbal, futbal a stolný tenis. Postupne sa deťúrence vytrácali do svojich „spální“, tí najvytrvalejší vydržali do 02:30 hod. Potom nasledovala pre všetkých večierka a kľud vydržal do rána 06:30 hod., kedy nám ôsmaci pripravili budíček. Čakalo nás balenie a upratanie tried, tá časť programu, ktorá deti baví najmenej, lebo chcú ešte raz prežiť noc plnú aktivít v škole.
Všetci žiaci a učitelia, ktorí to v nočnej škole vydržali, sú ráno víťazmi a patrí im poďakovanie a hlavne rodičom, nielen tým, ktorí s nami noc prežili, ale aj tým, ktorí nám svoje deti na noc zverili.
Sme radi, že v našej škole máme takéto akcie, a že si ich dokážu pripraviť aj naši usilovní žiaci. Tento ročník nočnej školy zorganizovala Žiacka školská rada, za čo jej v mene celej školy ĎAKUJEME.
Mgr. M. Pirochová

 {oziogallery 674}

 


Revúcej dominujú vianočné trhy, výstava kolekcií i večer s Mikulášom

$
0
0
Revúcej dominujú vianočné trhy, výstava kolekcií i večer s Mikulášom

V piatok 2. a v sobotu 3. decembra 2016 bol pre obyvateľov Revúcej a jej návštevníkov okrem vianočných trhov, tradičnej kapustnice, výborného punču, vareného vínka a horúcej medoviny, pripravený aj pestrý predvianočný kultúrny program, ktorý zorganizovalo Mesto Revúca a MsKS v Revúcej.
V piatok o 9:30 sa pred budovou Súkromnej strednej odbornej školy uskutočnila prezentácia

vianočných gastrošpecialít a pečiva. O 10:00 hodine sa otvorili vianočné trhy a súťaž vo varení kapustnice. V pásme programu „Vianoce očami detí“ sa predstavili deti z materských a základných škôl. Na pravé poludnie sme sa zahriali pri vystúpení Základnej umeleckej školy. O 13:00 hodine sa súťaž vo varení kapustnice vyhodnotila. Najlepšiu kapustnicu uvarili zamestnanci supermarketu BILLA, druhé miesto patrilo Mestskému úradu na treťom mieste sa umiestnil OR Policajného zboru. Bez cien však nakoniec neodišlo žiadne družstvo. Po krátkej pauze nám zaspieval a zavinšoval FS Spod Kohúta a DFS Lykovček. O 15:00 hodine sa podával Vianočný punč, chvíle pri punči nám spríjemnil Mikuláš so svojim veselým program a sladkým prekvapením, ktorý nám aj spolu so svojimi pomocníkmi o 16:15 hodine rozsvietil vianočný stromček.
Potom sme sa mohli presunúť do vestibulu MsKS, kde sa o 16:30 hod. začala prezentácia kolekcií vianočných ozdôb Beromi, počas ktorej sa návštevníkom podával vianočný punč.
V pondelok o 17:00 hod. sa v MsDK uskutočnil Večer s Mikulášom, kde sa o mikulášsky program postaral revúcky ochotnícky súbor REV. Detičky si za básničku, alebo pesničku odniesli sladký balíček.
Mgr. Martina Urbanová

Fotografie Peter Poboček

 {oziogallery 676}

 

Spomienka na partizánov spred 72 rokov v Studenom Potoku

$
0
0
Spomienka na partizánov spred 72 rokov v Studenom Potoku

Dňa 25.11.2016 ZO SZPB a obec Cinobaňa pripravili pri príležitosti 72. výročia bojov partizánov proti fašistom v tomto regióne slávnostné odhalenie pamätnej tabule osadenej v prírodnom kameni v osade Hrnčiarky-Studený Potok. Miesta, kde od potlačenia SNP fašistami pôsobilo niekoľko partizánskych skupín a oddielov povstaleckej armády.

Z toho miesta robili prepady nemeckých kolón a vojsk v širokom okruhu od Tisovca (Sadilenkovci/) až po Vígľaš, Budínske Lazy, Oremov Laz..
V období od 2.11.1944 až do začiatku februára 1945 sa v horárni Jána a Margity Roštárovcov vystriedali velitelia partizánskej skupiny, neskôr prápor Prvej ČSA na Slovensku pod velením npor. Želínskeho, veliteľ 1. čs.partiz.brigády M.R.Štefánika, ktorej velil P. Veličko, od konca novembra oddiel francúzských partizánov pod velením kpt. G. Lannumiera, partizánska skupina „DUB“, veliteľ Juraj Dubský, partizánsky oddiel Lichner zo Sadilenkovej brigády, partizánsky oddiel E. Thälman, ... 
Samozrejme, že samotní partizáni, vojaci boli ubytovaní rozložene po okolitých lazoch.
Machetkin 2Po mokrých Vianociach 1944 a novom roku 1945 prišla konečne zima a „udreli mrazy“ a dokonca na zamrznutú zem napadalo snehu. Zima a sneh pred 71/72 rokmi akoby chcela dokázať, že je pánom sveta. Akoby chcela dokázať človeku, že ak odolá jej nástrahám, okrem nezmyselného zabíjania vo víre vojny, je hoden slobody. Postupne zima nadelila snehu ako peria. Snáď miesto perín pre partizánov, snáď ako brodisko pre ich prenasledovateľov, gardistov a Nemcov, ktorí po dobytí Banskej Bystrice 27.10.1944 a vysvetení nemeckých zbraní Slovenským prezidentom Jozefom Tisom a vyznamenaním hrdlorezov „v mene boha“, ktorí vraždili v Kremničke, Nemeckej, Krupine Považskej Bystrici, Žiline,.. bolo odhodlaní „žido-bolševické bandy doraziť!
Samozrejme, bez domácich gardistov, kolaborantov a zradcov by Nemci nemali v horách šancu. (Najznámejším bol zradca Antek, ktorý získal dôveru odbojárov a dokonca absolvoval aj kurz partizánov v ZSSR, ktorý bol popravený po vojne v Rimavskej Sobote.)
Vo svojom príspevku sa chcem zamerať na posledné týždne „ODYSEI“ „Légie francúzskych partizánov v SNP“.
V tieto „mrazivé dni“ som snoril vo svojej knižnici a okrem iných titulov som roztvoril „LÁMANIE PEČATÍ“ od Bohuslava Chňoupka. Exelentná kniha. (Odporúčam ju prečítať každému Slovákovi-odbojárovi.) Možno by som o nej nepísal, keby som sa v nej podrobnejšie nevenoval Kapitole XXIII –LAZY (pomenovanie regiónu podpoľania, ktoré označovali územie riedko osídlenými samostatnými usadlosťami, v iných regiónoch, kopanice na Myjave, Kolešne pod Veprom - Klenoce, Krupina na Kysuciach Folvárky,..), ktorej popisuje Vianoce 1944 a kapitole XXV-Sloboda, v ktorej je podrobne popísaný dej posledných dní vojny pre francúzskych partizánov v čele svojho veliteľa nadporučíka GEORGESA DE LANNURIENA.
Machetkin lPo prepade kompaktného oddielu francúzskych partizánov Nemcami na Liptove v Iľanovskej doline sa oddiel rozdelil na niekoľko častí. Časť sa dostala až do Poľského Nowego Szonczu, kde prešla k Červenej armáde a jedna zo skupín, ktorú viedol Slovák Rudolf Kurčík, rodák z Čechaniek neďaleko Detvianskej Huty. Kurčík bol vyučený krajčír a bol vo vrútockých intendančných skladoch a po vyhlásení SNP sa pri Strečne pripojil k francúzskemu oddielu. Rudolf Kurčík časť oddielu pod velením plk. G. Lannuniera viedol cez Nízke Tatry až za Poľanu do oblasti Mláky, Mysliny, Žihľava... Samozrejme, že nemohli na presun využívať cesty, ktoré boli kontrolované Nemcami a kde ich nekontrolovali Nemci, tam museli byť ostražití pred gardistami.
Keď sa dozvedel strýko Rudolfa Kurčíka, že sa vrátil domov dokonca „s partizánmi“, prišiel za nim a otvorene mu povedal, že ho viackrát doma hľadali Nemci a ak neodíde aj s „hosťami“, tak ich sám udá! Vraj nechce, aby ich Nemci pobili a vypálili. Prenocoval ich sused Kurčíka Kučera. Ten im prisľúbil, že im zabezpečí bezpečnejšie miesto na neďalekom laze u dobrých známych Kamenskovcov!
Napriek tomu, že dom Kamenskovcov na „Zabýkovom“ smerom k Mlákam, mimo hlavnej komunikácie Detvianská Huta - Látky – Kokava nad Rimavicou, bol priestranný „bohom početne obdarená rodina“, sa stal ich domovom na niekoľko dní. Spomínaný Ján Kamenský a Dorota mali 9 detí. Z toho najstarší traja už boli ženatí. No miesto sa našlo. Keď nestačila izba, kuchyňa a komora ostal seník a spávali (domáci) v sene za drabinami pre dobytok, aby ich v sene hrial aj teplý dych hoviadok.
Machetkin 4Popis k knihe sa zhoduje s rozprávaním mojej nebohej mamky. Domáci nesmeli o „hosťoch“ ani pred inou rodinou hovoriť. Ak sa niekto pýtal, koho majú doma, tak im tvrdili, že príbuzní z Látok, že sa boja Nemcov, tak ušli pred nimi. Hlavnou ponukou pre hostí bola kapusta v rôznych podobách. Rodina mala zásoby zemiakov (krumpľov) a kapusty. Kapusta bola čistá naložená v 200 litrovom sude a v 500 litrovom sude bola v kapuste naložená baranina! Postupne, ako sa odoberala kapusta, tak sa pripravovali špeciality z baraninky. Najčastejšie to bola „kapustnica“, v ktorej sa uvarila baranina a krumple. Tie sa po uvarení vybrali, kapustnica bola ochutená aj hríbami, a jedla sa s chlebom. Krumple sa podávali s baraním mäskom, ktoré sa mohlo ešte trošku zapiecť. No ak „zostala“, tak „bok“ slaniny a nebodaj aj klobáska. Mastné chlapi zapíjali „kvalitnou lavorovicou“ z raže, alebo ovocia.
Z rozprávania mamičky (starého otecka som nepoznal, zomrel, keď sme bývali v Čechách a starkú som videl dvakrát ako 9-10 ročný chlapec) a jej súrodencov som počul, že ak niekto k nim prichádzal cudzí a neprihovoril sa po nemecky dohodnutou frázou „guten tág, nicht partizánen“, tak spozorneli a starý otec, ktorý ovládal nemčinu, (chodil na roboty do Rakúska aj Nemecka), vedel posúdiť podľa prízvuku, či je skutočný Nemec, alebo nie.
„Hostia“ sa nezdržiavali u starých rodičov dlho, jeden - dva dni. Potom odišli a za nejaký čas sa vrátili. Niekedy bolo treba „zabehnúť aj na Mláky k pánovi učiteľovi Rudolfovi Pribíkovi, niečo mu odkázať. Keď to bolo vo dne mohli ísť aj mladší, ak v noci tak starší, to určil starý otec. Zámienka bola, že syn išiel na Mláky za „frajerkou“. Po vojne sa s ňou aj oženil. Osobne poznala pána učiteľa Pribíka.
Pani Sujová Studený PotokPri presunoch a bojových prepadoch sa zoznámili aj s horárom Jánom Roštárom a jeho manželkou Margitou v Zimnom Potoku. U nich pobudli niekoľko dní. Medzitým obdržali odkaz od učiteľa Pribíka, že partizán DANÉ sa dostal po kúre so smrekovej živice zo zranenia, rana sa zahojila a kosť sa zrastie. Po prepade Nemcov pri Málinci slovenskými partizánmi, francúzsky oddiel zajal maďarskú kolónu (takmer 300 vojakov) s ovcami a ďalším trénom a odzbrojil ich. Takže o proviant bolo postarané. Po prepade Lučeneckej cesty, kde rozstrieľali Nemcov, maďarských vojakov prepustili a stiahli sa do hôr.
Slovenskí partizáni Francúzov pozvali na oslavu Štedrého večera. Nemohli odmietnuť a napriek únave im poháhik na prípitok a záblesky diel im dodali náladu a energiu.
V tom čase už v oslobodenom Paríži gen. Chárles DE GAULE vydal rozkaz o povýšení npor. G. Lannuniera do hodnosti kapitána so spätnou účinnosťou od 25. septembra 1944. Dekrét mal podpis s dátumom 23.12.1944. Povýšený však mal pobyt neznámy! Tak snáď telepatický oslávil npor. Georges De Lannunier svoje povýšenie v lone LAZOV v Podpoľaní pod Býkovom.
Vďaka lazníkom v okolí Býkova (Mláky, Mysliny, Čechanky, Žihľava...) strávili francúzki partizáni „v teplom rodinnom kruhu“, ktoré im zabezpečili u svojich známych. Veľkoryso sa zachoval k francúzkym partizánom gazda (lazník) Orság zo Žihľavy, ktorý im poskytol prístrešie a stravu a dlhšie obdobie.
Z týchto oblastí robili partizáni úspešné prepady nemeckých kolón na železnici a ceste medzi Kriváňom a Lovinobaňou, kde bol k tomu výhodný terén. Lesy, len „závozy a partizánske chodníčky.“
PamätníkPri jednej takejto akcii, bez úspechu (nešiel žiadny transport), o to bola väčšia snehová metelica, ktorá sa „rozzúrila“ nad ránom. Bola to výhoda, že zavievala hneď stopy, no odoberala energiu a návrat sa stal „galejou“. Vyčerpaní zaklopali na prvý dom, takmer zasypaný snehom. V izbe spali iba deti. Dospelých nebolo, nato prišla matka, ktorá v maštali obriaďovala statok, muža nebolo. “Ach“, nechcela veriť vlastným očiam. Vravela po francúzsky, slúžila v Lille. Šťastná, že môže pomôcť, zniesla, čo mala doma. Mlieko, chlieb, slanina im vrátila silu. Snehom a fujakom sa vracali ku svojmu gazdovi!“ (Na Žihľavu k Oroságovi).
Zotrvať dlhšie na jednom mieste sa proste nedalo, kvôli bojovým aktivitám, udavačom, ustupujúcich nemeckých a maďarských vojakov sa museli neustále presúvať.
Vďaka podpore „LAZNÍKOV“, medzi ktorých patrili aj moji starí rodičia, aj francúzski partizáni dožili slobody. Dunenie „STALINOVÝCH VARHANOV“, ako sa zaužíval termín už vtedy na kaťuše, bolo počuť každým dňom mohutnejšie a bližšie. Noci ožarovali ich záblesky, ktoré bolo zreteľne vidieť v smere od Lučenca, Poltára,.. a vlievala nádej na slobodu! Stalo sa tak až 6. februára 1945 v lesoch medzi Mlákami a Málincom, kde pri presune sa stretli s postupujúcimi vojakmi Červenej armády, ktorí nechceli veriť, že na Slovensku bojujú aj francúzski partizáni.
Pani Sujová chlebárka (1)Červenoarmejci poznali Francúzov ako ich spojencov keď 90 francúzskych pilotov, stíhačov zo Sýrie Francúzskeho pluku v ZSSR „NORMANDIA NEMEN“. Bolo to pre nich prekvapenie, že na Slovensku bojovalo v „partizánskej légii“ takmer 180 Francúzov. Žiaľ 56 ich v boji proti fašistom a gardistom na Slovensku položili svoje životy. Dnes je oblasť od Mlák cez Zabýkovo, Mysliny, Podbýkov, Čechanky, Žihľava, Studený Potok-Hrnčiarky je takmer celá zalesnená. No šum ihličia za vetra či vánku akoby za nás ďakoval a uctieval večnú pamiatku padlých francúzkych, sovietských, českých, srbských... partizánov a vojakov 1. Československej armády na Slovensku za našu slobodu.
Okrem odhalenia pamätnej dosky, príhovoru predsedníčky ZO SZPB v Cinobáni, starostu Cinobáne a hostí, medzi ktorými bol aj zástupca veľvyslanectva Ruskej federácie v SR pán Michaijl Machekhin, najdojímavejším podujatím bola ďakovačka partizánov a vojakov v dobových uniformách „mamičke“ Anne Sujovej rodenej Samašovej, 92 ročnej priamej účastníčke udalostí spred 72 rokov, ktorá takmer nepretržite miesila so svojimi rovesníkmi cesto a piekli chlieb. Bojo dojímavé, keď dievčence v krojoch v obsúcku darovali vojakom bochník chleby, ktorý symbolicky odovzdávala „mama“ Anička: “Ďakujeme mamička, spasibo vam mámuška, mersi mama, ďekuji pani mámo,...“
Po skončení „ďakovačky partizánov, odovzdal „mame“ Anne Sujovej Samašovej tajomník ÚR SZPB Viliam Longauer vyznamenanie „Zlatú medailu M.R.Štefánika I. stupňa.“
Na záver všetkých účastníkov pozdravil hrou na fujare majster Koblíček z Turičiek.
Pekné dielo sa podarilo zrealizovať vďaka zbierke občanov a organizácií.
Poskončení akcie účastníkov slávnostného odhalenia pamätnej dosky pozval starosta Cinobane Jozef Melicher všetkých účastníkov na občerstvenie do jedálne základnej školy.
JUD. Jozef Pupala

 

V Dome tradičnej kultúry Gemera v Rožňave sa opäť tancovalo

$
0
0
V Dome tradičnej kultúry Gemera v Rožňave sa opäť tancovalo

Druhé Podoby tanca zorganizovalo Gemerské osvetové stredisko v Rožňave 3. decembra 2016 so zameraním na tance stredného Gemera. V sobotu popoludní sa priestory Domu tradičnej kultúry Gemera v Rožňave zaplnili folkloristami z rôznych kútov Gemera, aby si v rámci stretnutia vymenili skúsenosti a v neposlednom rade získali nové informácie pre svoju ďalšiu činnosť.

V teoretickej časti lektori, Mgr. Ján Lipták, Ing. Alena Ďurkovičová a Ing. Marianna Poprocká im prístupnou formou priblížili témy, ktoré využijú v práci vo folklórnom kolektíve, napr. prípravu scénických programov, základy choreografickej tvorby a ďalšie. Pred praktickou časťou si všetci rozcvičili hlasivky a potom aj celé telo, aby takto pripravení zvládli nácvik gemerského čardáša – krútená zo Sirku. O hudobný sprievod sa v škole tanca postarala ľudová hudba detského folklórneho súboru Lykovček z Revúcej pod vedením Mgr. Natálie Poprockej.
Sme radi, že naši folkloristi majú záujem odborne rásť, zvlášť že majú záujem poznať aj iné tanečné oblasti gemerského regiónu“, uviedla Mária Ferenczová z Gemerského osvetového strediska V Rožňave.
Projekt Podoby tanca z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
M. Ferenczová GOS
Foto: Archív GOS

{oziogallery 677}

 

Výstava fotografií FOTOROMA z Gemera si našla miesto v Oslo, v Bratislave a teraz aj v Muránskej Dlhej Lúke

$
0
0
Výstava fotografií FOTOROMA z Gemera si našla miesto v Oslo, v Bratislave a teraz aj v Muránskej Dlhej Lúke

Projekt FOTOROMA - Zvyšovanie povedomia o kultúrnej rozmanitosti Rómov a budovanie interkultúrneho dialógu prostredníctvom fotografie sa už pomaly, ale isto dostáva do povedomia ľudí. Tu, v najbližšom okolí, odkiaľ pochádzajú amatérski fotografi, v okolí Trnavy, lebo odtiaľ sú tí profesionálni. Od 17. novembra 2016 aj v Osle, kde bola práve v ten deň otvorená výstava tých istých fotografií,

len v oveľa väčšom formáte. Na známej filmovej a hudobnej doméne má dokument o projekte už pár stoviek zhliadnutí. Nie zlé na začiatok!

Prirodzeným pokračovaním projektu, workshopov a vernisáži v Smolenickom zámku je výstava v miestach, odkiaľ pochádzajú autori. Dievčatá a chlapci, ktorí sa počas celého trvania projektu správali ako naozajstní profesionáli. Teda v Muránskej Dlhej Lúke a v Jelšave. 5. decembra 2016 bola slávnostne otvorená prvá z výstav na Gemeri. Pozvanie prijali vzácni hostia, vedúci kancelárie Verejného ochrancu práv, pán Marián Török, predseda Rómskeho literárneho klubu, pán Maroš Balog, predsedníčka OZ Equity, pani Lýdia Šuchová, rodičia a priatelia našej školy od Bratislavy až po Moldavu nad Bodvou.

Oficiálnu časť programu otvorila tá najkrajšia a najaktuálnejšia pieseň, rómska hymna, ktorú nám zahrala Radka Sokolová, mladá študentka z Evanjelického gymnázia v Tisovci. Program moderovala Michaela Podolinská, postupne nám predstavila projektových partnerov a podporovateľov. Projekt je spolufinancovaný z grantov Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Finančného mechanizmu EHP, spolufinancovaný zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Partnermi v projekte sú Fakulta masmediálnej komunikácie UCM v Trnave, Kulturbyrået Mesén AS a OZ Rúbanka. A tiež samotných aj účinkujúcich. Detský súbor Speváčik, ktorý už dlhé roky vedie pani učiteľka Božena Grendelová a Chalani z chatrče, z Moldavy nad Bodvou, ktorí už v našej škole vystupovali niekoľkokrát. No hlavnými hrdinami popoludnia boli desiati mladí ľudia, ktorí sa naučili, že majú aj inú možnosť, ako žiť. Ich fotografie sú naozaj krásne, skonštatovali to všetci návštevníci. Výstava potrvá do 15. decembra, následne bude prevezená do Mestského kaštieľa v Jelšave.

Fotografie už viseli aj v Bratislave, v Úrade vlády a záujem prejavili aj ďalšie inštitúcie. A podľa dôveryhodných informácií Vám môžem prezradiť, že niektoré z nich budú visieť v súkromných kanceláriách navždy. My by sme si ich najradšej nechali v škole, lebo tam patria. No nech už budú kdekoľvek, každému by mali priniesť toľko radosti, koľko si zaslúžia.
Monika Podolinská, predsedníčka OZ Rúbanka

{oziogallery 684}

 

Dekrét čestného člena In memoriam Klubu generálov SR patrí aj armádnemu generálovi Ludvikovi Svobodovi

$
0
0
Dekrét čestného člena In memoriam Klubu generálov SR patrí aj armádnemu generálovi Ludvikovi Svobodovi

V našej pamäti, skôr narodených, keď sa vysloví generál Svoboda, tak sa vynorí obraz hrdinu protifašistických bojovníkov na východnom fronte. Keď sa povie Svobodovci, vynoria sa nám v mysli stovky našich rodákov z Gemera, ktorí sa zapojili do protifašistického odboja už počas vojny proti ZSSR, kde ich vyslal prezident t.zv. Slovenského štátu Dr. Jozef Tiso už v roku 1941.

No slovenskí vojaci vo väčšine prípadov nemali záujem bojovať proti bratom Slovanom a tak sa množili prebehnutia k Červenej armáde.
Osobitné postavenie mali vojaci z okupovaného územia Maďarskom, ktorí boli nútení rukovať do Horthyho armády a tak sa niektorí dostali taktiež do ZSSR. 
Z nášho okolia zo slovenských vojakov, napr. Juraj Lakota - prislušník 2. paradesantnej brigády 1. Čs. samostatného zboru v ZSSR, spomína aj gen. L. Svoboda v knihe „Z Buzuluku do Prahy“ ako statočného vojaka, ktorý bol opakovane nasadený do tylu Nemcov a neskôr bojoval aj v SNP, kde bola brigáda presunutá po vypuknutí SNP. Jeho spolubojovníkmi v brigáde, alebo v iných zložkách (letecký stíhací pluk), bojovali od nás napr. František Hriň, Július Patúš, Jozef Špitáľ,... 
Spomínam tieto okolnosti, preto že po prevrate (nežnej revolúcii) sa ušlo aj gen. Svobodovi „kopu hnoja“. Odborníci po 55 rokoch od konca vojny sa stali „vojnovými stratégmi“, ktorí by vyhrali bez strát každý vojnový konflikt. Generál Svoboda nezapadol do zabudnutia generácii vlastencov, ktorí si nesmierne vážia odkaz protifašistického odboja našich predkov a jedno či na východe, na západe, v Afrike, na Blízkom východe.
Jeho meno nosia vo svojich srdciach takmer všetci vojaci, ktorí slúžili v armáde od konca vojny až do roku 1992 a po vyhlásené rozdelenie ČSFR aj v Armáde SR.

Generáli armády SR, ktorí postupne odchádzali do výslužby, založili v roku 2006 občianske združenie „KLUB GENERÁLOV SR“, ktorého členmi sú generáli vo výslužbe, ale aj vo výkone Ozbrojených síl SR, Hasičského záchranného zboru, Colnej správy, SIS, Policajného zboru, Zboru väzenskej a justičnej stráže SR a bývalej Železničnej polície a Železničného vojska.

Oficialne klub vznikol 18.1.2006 a zakladajúcich členov tvorilo 60 generálov. Najstaršími členmií KG SR v čase vzniku boli účastníci protifašistického odboja 95-ročný genmjr. v.v. JUDr. Anton Rašla (Povstalecký prokurátor) a 94-ročný genmjr. v.v. Ing. Antonín Petrák.

Čestnými členmi KG SR sa stali nežijúci generáli účastníci protifašistického odboja gen. Rudolf Viest, gen. Ján Golian, gen. Štefan Jurech a gen. In memoriam Ján Nálepka. Čestným generálom In memoriam je aj spoluzakladateľ Československej republiky, Slovák, najskôr francúzsky genereál a po vyhlásení ČSR aj Československý generál Dr. Milan Rastislav Štefánik.
K 1. januáru 2016 v predvečer 10. výročia KG SR mal klub základňu viac ako 120 generálov v činnej službe a vo výslužbe.

Dňa 8. novembra 2016 na pôde Veľvyslanectva SR v Českej republike v Prahe, delegácia KG SR na čele s jej predsedom genmjr. Ing. Františkom Blanárikom a členmi - podpredsedom KG genpor. Ing. Petrom Vojtekom, tajomníkom gen. JUDr. Tiborom Gaplovským a čestným predsedom genmjr. JUDr. Jánom Vidom, pod záštitou veľvyslanca SR v Českej Republike pána Petra Weissa, pridelenca obrany SR plk. Ján Goceliaka a policajného pridelenca SR gen. Ing. Ivana Ševčíka, slávnostne odovzdali menovací dekrét čestnému členovi KG SR arm. gen. Ludvíkovi SVOBODOVI jeho dcérke pani prof. Zoe Klusákovej – Svobodovej. Slávnostného aktu sa zúčastnila aj vnučka arm. gen. L. Svobodu Ľuda Klusáková.

Za českú stranu boli slavnostného aktu prítomní zástupcovia KG Českej Republiky genmjr. Michal Gondek a genmjr. Ing. Josef Šíba, za Spoločnosť Ludvíka Svobodu pán Ludvík Engel a plk. Jiří Bureš zastupca Vojákú proti válce.
Kópiu menovacieho dekrétu prevzal za Spoločnosť Ludvíka Svobodu pán Ludvík Engel.

Po prevzatí čestného menovacieho dekrétu za čestného člena in memoriam KG SR arm. gen. Ludvíka Svobodu vo svojom ďakovnom príhovore pani prof. Zoe Klusíáková – Svobodová poďakovala KG SR za prejavenú poctu a vyslovila poďakovanie všetkým členom delegácie, ale aj občanom Slovenska za priazeň a uchovávanie pamiatky na jej otecka, armádneho generála Ludvíka Svobodu. Každoročne tieto pocity mohla cítiť pri oslávach výročia Karpatsko – Duklianskej operácie počas septembra - októbra 1944. Úctu slovenský národ prechováva k jej oteckovi od skončenia vojny. Toho dôkazom je aj skutočnosť, že jedinou sochou arm. generála Ludvíka Svobodu sa môže hrdiť len mesto Svidník. Obdobne aj jeho busta v aleji Hrdinov na Dukle.
Verím, že nielen za KG SR, ale aj za nás radových občanov sme hrdí na to, že náš „tatíček“ arm. gen. Ludvík Svoboda sa symbolicky takouto formou vrátil medzi nás na Slovensko, ktoré mal tak rád a ktoré každoročne počas svojho života navštevoval.

KG SR je úzko spätý aj s našim Gemerom. Jeho zásluhou udeľujú našim občanom, ktorí sa významne zapojili do protifašistického odboja, dlhodobo vyvíjajú osvetovú činnosti v šírení odkazu SNP a protifašistického odboja, udeľujú vyznamenanie „Rad generála Viesta“. Toto vyznamenanie odovzdali v roku 2015 osobne mestu Revúca pani primátorke Eve Cireňovej, pri nedožitých 125. narodenín gen. R. Viesta.

V roku 2016 priviezla delegácia KG SR plsť zeme z koncentračného tábora Flossemburg, kde zahynuli povstaleckí generáli Rudolf Viest, Ján Golian, Štefan Jurech a Malár a spolu s nimi aj 12. občania z Čierneho Potoka okres Rimavská Sobota. Na vlastné náklady zhotovili symbolické urny s plsťou zeme z tohto koncentračného tábora a uložili ich zatiaľ na pamiatku gen. Jána Goliana v Trenčíne, generála Jurecha dňa 9.6.2016 v rodisku v obci Bošáca a obetiam z Čierneho Potoka dňa 4.8.2016 počas konania XI. ročníka Kvapky krvi SNP a memorialu generála Imricha Gibalu v športovej streľbe pri pamätníku týchto obetí.
Pri v hodnej príležitosti rovnakú urničku s plsťou zeme z koncentračného tábora Flossemburg plánujú odovzdať aj mestu Revúca, rodisku gen. Rudolfa Viesta.
Za túto činnosť KG SR v mene svojom a v mene občanov čierneho Potoka a potomkov obetí fašizmu z obci srdečne ďakujeme.
JUDr. Jozef Pupala

 {oziogallery 685}

 

Ako vnímajú červenú stužku "Zocháči" z Revúcej

$
0
0
Ako vnímajú červenú stužku

Červená stužka je medzinárodným symbolom solidarity s ľuďmi žijúcimi s HIV alebo AIDS. Červená stužka je značkou pre upevňovanie povedomia o HIV a AIDS medzi ľuďmi. Počas celého roka ju majú nosiť ľudia, aby vyjadrili svoju podporu ľuďom, ktorí žijú s HIV a AIDS a aby si uctili pamiatku tých, ktorí v dôsledku tohto ochorenia zomreli. Počas 1. decembra – medzinárodného dňa HIV a AIDS,

si ľudia z celého sveta pripínajú červenú stužku. Hovoria tým „zaujímam sa o tému HIV a AIDS“, „som znepokojený/á“, „venujem sa vzdelávaniu, aby sa HIV nešírilo“. Červená stužka tu je aj pre tých, ktorí hovoria „pomáham ľuďom, ktorí žijú s HIV a AIDS“. Ako vidieť, dôvodov je veľa. Červená stužka s nami ostáva počas celého roka, aby sme nezabudli na jej odkazy a posolstvá.
Žiaci ZŠ Ivana Branislava Zocha v Revúcej sa v školskom roku 2016/2017 zúčastnili a aktívne podieľali na desiatom ročníku celoslovenskej kampane Červené stužky, kampane boja proti AIDS. V škole sme si spoločne so žiakmi 8. a 9. ročníka pozreli film - „Príbehy Anjelov“, cieľom ktorého bolo uvedomenie si nebezpečenstva vírusu HIV a choroby AIDS.
Žiaci II. stupňa vypracovali niekoľko pekných projektov na tému HIV/AIDS, z ktorých tie najkrajšie sa dostali aj na nástenku venovanú kampani Červené stužky. Pre žiakov deviateho ročníka sa zrealizovala odborná prednáška na tému HIV. Pozreli si odborný film o AIDS a potom plnili rôzne aktivity na danú tému.
Žiaci našej školy zvidideľnili 1. december – Svetový deň boja proti AIDS vytvorením „živej“ červenej stužky. Na školskom dvore sa žiaci 1. až 9. ročníka spojili a vytvorili symbol kampane boja proti AIDS – červenú stužku. Každý žiak mal pripnutý symbol solidarity s ľuďmi žijúcimi s HIV.
Ďakujeme za podporu.
Mgr. M. Pirochová

 {oziogallery 686}

 

Jedenásti revúcki fotografi vystavujú svoje najnovšie práce

$
0
0
Jedenásti revúcki fotografi vystavujú svoje najnovšie práce

V piatok, 9. decembra 2016 o 17:00 hod., sa vo výstavnej sále revúckeho MsDK uskutočnila vernisáž výstavy Revúcka fotografia. Svoje rôznorodé fotografie vystavili jedenásti revúcki fotografi - Beata BELÁKOVÁ, Lýdia BODNÁROVÁ, Milan BUKÓCI, Maroš DETKO, Alena GERŠICOVÁ, Monika HALÁKOVÁ, Miqo CASH, Dušan PETRO, Peter POBOČEK, Viktor POBOČEK a Ján POLIAK.

Výstava bude pre záujemcov prístupná aj počas vianočných a novoročných sviatkov a to až do 27. januára 2017.

Foto: Peter Poboček

 {oziogallery 687}

 


V Rimavskej Sobote oceňovali darcov krvi

$
0
0
V Rimavskej Sobote oceňovali darcov krvi

Aktív Územného spolku Slovenského červeného kríža v Rimavskej Sobote sa uskutočnil dňa 8.12.2016 v reštaurácii Mladosť, na ktorom boli ocenení dobrovoľní bezpríspevkoví darcovia krvi.  Úvod patril žiakom a učiteľom Základnej umeleckej školy v Rim Sobote, ktorí aktív otvorili kultúrným programo.
Predseda ÚS SČK v R. Sobote JUDr. Pavol Piliarik otvoril podujatie poďakovaním žiakom a učiteľom

za kultúrne otvorenie aktívu a okrem hostí privítal 114 ocenených dobrovoľných bezplatných darcov krvi.
Pani primárka HTO nemocnice v Rim. Sobote MUDr. Anna Kučáková oboznámila prítomných s históriou bezplatného darcovsta krvi v našej vlasti.
Po príhovore MUDr. Anny Kučákovej nasledoval ak odovzdávania vyznamenaní. Plaketu Dr. Kňazovického za 80 a viac odbereov obdržala paniEva Szepešiová z Rimavskej Soboty a pán Dušan Kubík zas 100 a viac odberov z Rimavskej Soboty. Diamantová plaketa Dr.jana Jánskeho bola udelená Františkovi Beňušovi z Veľkých Teriakoviec, Ondrejovi Jurčákovi z Orávky, Ladislavovi Bódimu z Rimavskej Seči, Pavlovi Križovi z Hrnčiarských Zalužian, Ondrejovi Kubišovi z Rim. Soboty, Františkovi Zvozilovi z Klenovca, Jánovi Žabkovi z Hnúšte, Vladimírovi Bystrianskému z Teplého Vrchu a Ivanovi Vrábeľovi z Utekáča. Zlaté plakety boli udelé 13 darcom, strieborné 34 darcom a bronzové 56 darcom krvi.
Prvé transfúzie sa v Československej republike uskutočnili po prvej svetovej vojne a praktikovali sa priame prevody krvi od príbuzného alebo personálu nemocnice.  Až po druhej svetovej vojne v roku 1948 ministerstvo zdravotníctva začalo pripravovať transfúzne stanice plošne po celej republike.
Československý červený kríž bol poverený propagáciou darcovstva, náborom a oceňovaním darcov krvi.
Dňa 7. 12 1948 (práve 68. výročie) vláda ČSR vydala nariadenie o zriadení Národnej transfúznej služby, za účelom zabezpečenia dostatočného množsta darcov krvi tak, aby bols pokrxytá potreba krvi na požiadavky zdravotníctva.
Vzhľadom k povojnovému nedostatku potravín, darcovia krevi dostávali po odbere potravinové lístky a od roku 1952 dostávali darcovia krvi po odbere príspevok na zlepšenie stravovania vo výške 200 Kčs. Mnohí darcovia však potravinové balíčky a potom peniaze z morálných dovodov odmietali prevziať.
V rámci Slovenska bolo v roku 1960 zaevidovaných 900 bezpríspevkových darcov krvi. O rok neskôr už 1.500 a v roku 1963 už 50.000 dobrovoľníkov darovalo krv zdrama.
V okrese Rimavská Sobota bolo prvé transfúzne oddelenie otvorené v roku 1955 v Hnúšti. Zo začiatku sa vykonávalo 20 – 25 vo väčšine odberom za stravný príplatok 200 Kčs. V tomto období sa uskutočňovali aj hromadný výjazdové odberi krvi, najmä vo fabrikách. Od roku 1973 sa odbery uskutočňovali už iba na transfúznej stanici v Hnúšti, kde autobusmi dochádzali aj darci krvi z Rimavskej Sobote.
V Rimavskej Sobote, bolo Odberové stredisko otvorené v roku 1977 a odbery sa uskutočňovali raz v týždni. Odbery zabezpečovali pracovníci z transfúznej stanice z nemocnice v Hnúšti.
V roku 1988 bolo otvorené súčastné HTO v nemocnici v Rimavskej Sobote a odbery sa v súčastnosti vykonájú dvakrát v týždni (utorok a piatok).
Po roku 1993 vznikla na Slovensku Národná transfúzna služba so svojimi pracoviskami v krajských mestách, ktorá robí vyjazdové odbery v rímci kraja.
S rozvojom bezpríspevkového darcovstva krvi bolo zavedené aj oceňovanie za mnohonásobné bezplatné darovanie krvi. Boli zavedené plakety Dr. Jana Jánskeho, objaviteľa štyroch základných krvných skupín A, B, AB a O. Neskôr rozpoznal, že každá krvá skupina má štyri podskupiny. Boli vypracované kritéria podľa počtu odberov sa udeľovala bronzová plaketa za 10 odberov, strieborná za 20 odberov a zlatá za 40 bezplatných odberov. Prvým držiteľom zlatej plakety Dr. Jana Jánskeho V ČSFR bol ostravský baník Adolf Šťastný. V našom okrese bol prvým držiteľom zlatej plakety Dr. Jánskeho Ondrej Sýkora zo Sušian.
V hodnotenom roku prišlo krv darovať na HTO v Rim. Sobote 1969 ochotných darcov, z ktorých bolo zo zdravotných dôvodov vyradených 189, z toho traja darci boli vyradení trvale. Odobratá krv bola teda 1780 darcom, z ktorých bolo 111 darovať krv po prvýkrát.
Vzľadom k obrovskému nárastu darcov krvi, ktorí darovali viac ako 40 - 50 bezplatných odberov krvi, bolo po roku 1993 na Slovensku zavedené vyznamenanie Diamantová plateka Dr. Jana Jánskeho.
SČK na návrh Klubod darcov krvi SČK prijal nové započítavanie počtu odberov pre darkyne ženy, vzhľadom k poslaniu žien, materstvo, a biologické odlišnosti žien, bolo započítavanie u darkýň žien zmenené pri udeľovaní Zlatej plakety Dr. Jánskeho za 30 odberov (u mužov ostalo 40), pri diamantovej plakete za 60 odberov (u mužov ostalo 80 odberov) a neskôr zavedené vyznamenanie plaketa Dr. Kňazovického u žien za 80 odberov a u mužov za 100 odberov.

JUDr. Jozef Pupala

 {oziogallery 688}

 

Seniori v Rakovnici oslávili príchod Vianoc a Nového roka, ako každý rok, posedením „Pod jedličkou“

$
0
0
Seniori v Rakovnici oslávili príchod Vianoc a Nového roka, ako každý rok, posedením „Pod jedličkou“

Slávnostné vianočné chvíle – to je balzam na dušu nielen pre nás starších, ale pre každú generáciu. Predvianočné obdobie je aj obdobím rozjímania a zamýšľania sa nad činnosťou a prácou, ktorú sme vykonali počas roka. Je to aj obdobie, keď si ľudia pri spoločenských stretnutiach prejavia vzájomnú úctu a lásku.

V dnešnej uponáhľanej dobe a v čase, keď žijeme čoraz rýchlejšie, je prepotrebné sa aj pozastaviť. Takým malým, ale krásnym pozastavením sú pre nás Vianoce, čas, kedy sme si bližší ako inokedy a snažíme sa zabudnúť na bežné problémy. Veď na Vianoce sa v nás prebúdzajú tie najkrajšie pocity a snažíme sa s nimi podeliť so svojimi blízkymi a drahými. Hľadáme úprimné ľudské porozumenie a túžime po láskavom ľudskom dotyku. Áno, v tom je to veľké tajomstvo a bohatstvo života. Bolo by krásne, keby to tak mohlo byť aj v bežnom a každodennom živote. Preto si vážme jeden druhého a zachovajme si slávnostné chvíle z vianočných a novoročných sviatkov po celý rok. V duchu Vianoc sa prítomným prihovoril predseda ZO JDS Mgr. Ladislav Fábian a starosta obce p. Luboš Lešták. Pozdravili a veľa zdravia, šťastia zaželali aj predsedovia so susedných dedín, z tzv. R-4:
p. Tokárová z Rudnej, p. Ing. Barna z Rožňavského Bystrého a p. Vápeník z Honiec. Krásny kultúrny program pripravili členovia ZPOZ-u v Rakovnici spolu s našimi najmenšími. Bolo tam všetko: Mikuláš, čert, vinšovačky, pesničky. Prekrásny večer splnil to, čo sme si predsavzali, príjemné stretnutie seniorov, pozastavenie sa, pospomínanie a želania do budúcnosti:
Na stromčeku sviečka svieti, pokoj, šťastie nech k Vám letí. A keď rozžiaria sa Vaše tváre, by hojnosti ste mali stále. Nový rok nech pomaličky vsunie šťastie do kapsičky, aby nespravili ste chybný krok, pre celučičký ďalší rok. Radostné prežitie vianočných sviatkov a veľa šťastia, zdravia v novom roku 2017 prajem všetkým ľudom dobrej vôle.
Text: LF
Foto: Dr. Sabo

 {oziogallery 690}

 

Šva sä stálo v Mokréj Lúke? Po zotmení sa nad Mokrou Lúkou rozjasnilo nebo ohňostrojom

$
0
0
Šva sä stálo v Mokréj Lúke? Po zotmení sa nad Mokrou Lúkou rozjasnilo nebo ohňostrojom

Zlietli sa tam bosorky z každého konca - na jarmok. Hostili, núkali domácimi koláčmi, kapustnicou i pudingom. Bo Mokrene sú pudžingére. Vyšvácali hostí metlami po riti a nahnali ich o jedenástej do kultúry... Tam vám bola zábava! Najprv Lykovec z Revúcej sa na javisku zvŕtal, potom hrala muzika Miška Šimka a spievali chlapi z Húžvy.

Aj Revúška prišla zanôtiť. Mokrolúcke deti vysvetlili, čo sa v tieto dni kedysi dávno robievalo, aké obrady a zvyky sa dodržiavali. No a nakoniec sa celý kulturák otriasal spevmi Šumiačanov a veru bolo do tanca každému pri muzike Veselých chlapcov z Horehronia.
Vonku rozvoniavala klobása, pečienka, krčmár navaril gulášu a kapustové holúbky, každého lákala sladká medovina, varené vínko, či punč. Ľudia do stánkov doniesli svoje originálne výrobky lahodiace oku i duši... Kto prišiel, veru si mal z čoho vyberať. Medzi deti zavítal Mikuláš, porozdával sladkú odmenu za pesničku či básničku. Po zotmení sa nad Mokrou Lúkou rozjasnilo nebo ohňostrojom.
Nuž, to sa dialo v Mokrej Lúke v sobotu od rána. Hostí sme si uctili tak, ako sa má. Kto chce vidieť, počuť, zažiť tento jarmok ešte raz, príďte o rok, milí naši, zase medzi nás.
Andrea Houšková

 {oziogallery 692}

 

Na výstave "MALIAR JÚLIUS SÁNDY" uvidia návštevníci v Rimavskej Sobote vzácnu kolekciu jeho diel

$
0
0
Na výstave

Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote je miestom vernisáže výstavy MALIAR JÚLIUS SÁNDY (1827 - 1894), ktorá sa uskutoční vo štvrtok 15. decembra o 15.00 hodine. Výstava je sprístupnená v slovenskom i maďarskom jazyku. Maliar a grafik Július Sándy (1827 Tállya - 1894 Budapešt) už ako mladý začal študovať u viedenského maliara Hammerleina a v rokoch 1847-1848

pokračoval na Akadémii výtvarných umení v Mníchove. Po porážke revolúcie 1848/49 bol degradovaný z postu delostreleckého poručíka a rakúska vláda ho poslala na tri roky do Lombardie. Neskôr žil prevažne vo Viedni, ale často sa zdržiaval aj v Uhorsku. S regiónom Gemer-Malohont ho spájali okrem iného aj rodinné väzby. V roku 1862 sa v Rimavskej Sobote oženil s Paulinou Jánosdeák, ktorá bola z matkinej strany príbuznou sochára Štefana Ferenczyho. V príbuzenskom vzťahu bol aj s básnikom Mihályom Tompom, ktorý bol krstným otcom jeho manželky. Július Sándy bol tiež otcom známeho uhorského architekta Júliusa Sándyho (1868 - 1953), ktorý bol autorom mnohých stavebných realizácií aj na území dnešného Slovenska a medzi inými navrhol Ferenczyho kryptu na boku reformovaného kostola v Rimavskej Sobote.
Sándyho rodina sa v roku 1863 presťahovala do Košíc, kde sa stal učiteľom kreslenia na gymnáziu. V roku 1866 už učil kreslenie na evanjelickom lýceu v Prešove. Od roku 1870 do 1891 pôsobil ako učiteľ kreslenia na gymnáziu v Budapešti.
Vo svojej tvorbe sa venoval najmä krajinomaľbe a portrétom, v intenciách biedermeieru a dobového romantizmu. Od roku 1859 jeho diela figurovali na výstavách v Műegylet a Műcsarnok v Budapešti. V 60. rokoch 19. storočia sa niekoľko jeho ilustrácií objavilo v periodiku Vasárnapi Újság. Július Sándy bol svojimi dielami početne zastúpený aj na pamätnej Umelecko-archeologickej výstave Gemerskej župy v roku 1882, od ktorej sa datuje vznik dnešného Gemersko-malohontského múzea. Niekoľko diel z tejto výstavy sa neskôr dostalo do zbierkového fondu múzea a vytvorilo tak základ pre budovanie fondu výtvarného umenia. Sándyho meno tiež figuruje v zozname účastníkov XII. Zasadnutia uhorských lekárov a prírodovedcov, ktoré sa uskutočnilo v roku 1867 v Rimavskej Sobote.
Dodnes sa nám zachovalo len torzo Sándyho tvorby. Veľká časť diel bola zničená pri bombardovaní Budapešti počas druhej svetovej vojny, kedy dôsledkom výbuchu zápalnej bomby zanikol jeho ateliér a byt na ulici Ferenca Toldyho. Jeho pozostalosť dovtedy spravovali manželka Paulina Jánosdeák (zomrela v roku 1945 vo veku 102 rokov), syn architekt Július Sándy a dcéra Eleonóra Sándy, ktorá bola vydatá za uhorského ministra obchodu Lajosa Hegyeshalmiho. Dnes sa zvyšky jeho pozostalosti nachádzajú v rukách ďalších rodinných príslušníkov žijúcich v Budapešti, medzi nimi aj Sándyho pravnuka, známeho výtvarníka a národného umelca Tamása Konoka. Július Sándy ešte počas života daroval niekoľko diel múzeám na území dnešného Slovenska, a tak je jeho tvorba zastúpená v zbierkach Východoslovenského múzea v Košiciach, Podtatranského múzea v Poprade, Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši a Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote.
Na výstave budú môcť návštevníci vidieť vzácnu kolekciu diel Júliusa Sándyho, ktorá je v takejto podobe vystavená vôbec po prvýkrát. Nájdeme tu unikátne pohľady do interiéru jaskyne Aggtelek, zobrazenia hornouhorskej krajiny, figurálne kompozície s ľudovými krojmi z Pohronia a Zacharoviec, veľké množstvo portrétov, najmä rodinných príslušníkov maliara, ale tiež portrét rómskeho primáša Mártona Dombiho, alebo portrét grófa Ladislava Telekyho.
Výstava vzniká v spolupráci s príbuznými maliara z Budapešti. Diela na výstavu zapožičali aj Východoslovenské múzeum v Košiciach, Podtatranské múzeum v Poprade a Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši.
Mgr. Angelika Kolár
(historička umenia GMM)

 

U nás taká obyčaj... Oplecko, kamža a čepec

$
0
0
U nás taká obyčaj... Oplecko, kamža a čepec

V pondelok 19. decembra 2016 o 17.00 hodine v Dome tradičnej kultúry Gemera v Rožňave bude slávnostne otvorená výstava fotografií ľudového odevu z horného Gemera s názvom „Oplecko, kamža a čepec“.

Gemerské osvetové stredisko v Rožňave sa dlhoročne venuje dokumentovaniu a inventarizácii hmotného a nehmotného kultúrneho dedičstva v podmienkach rožňavského okresu. Pripravovaná výstava je výsledkom dlhoročného bádania v obciach a spolupráce s folklórnymi skupinami. „Odfotografovaných bolo veľké množstvo krojov a ich súčastí, od najstaršie zachovaných až po dnešné, ktoré používajú členovia folklórnych kolektívov, alebo ich ešte nosia na dedinách. Od detských, dospelých, pracovných i príležitostných, až po tie najsviatočnejšie. Výstavou chceme poukázať aj na vývoj ľudového odevu, pretože okrem aktuálnych snímok návštevníci budú mať príležitosť porovnať ich so starými archívnymi zábermi, ktoré pochádzajú zo začiatku minulého storočia,“ uviedla Mária Ferenczová z Gemerského osvetového strediska v Rožňave.
„Aby sme v našom Dome tradičnej kultúry Gemera umocnili predvianočnú atmosféru, folklórna skupina Hrabina z Nižnej Slanej prenesie návštevníkov vernisáže do rokov minulých, kedy v gemerských dedinách počas Vianoc zneli koledy a vinše,“ doplnila Mgr. Helena Novotná, riaditeľka Gemerského osvetového strediska v Rožňave. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Výstava bude prístupná od 20. decembra 2016 do 31. januára 2017 v pracovných dňoch od 8.00 do 15.30. Vstup voľný
Mária Ferenczová

 

Viewing all 4377 articles
Browse latest View live