Quantcast
Channel: Spravodajstvo z horného a stredného Gemera
Viewing all 4381 articles
Browse latest View live

Marian Slavkay: Ako sa rodili krtkovia (3)

$
0
0
Marian Slavkay: Ako sa rodili krtkovia (3)

Po niekoľkých dňoch nás to vzrušenie začalo opúšťať a uvedomili sme si, že pomaly sa treba chystať na odchod do učilišťa. Do odchodu z domu nám ostávalo niečo cez mesiac času. Využívali sme to na potulky v prírode spojené so zberom húb, malín a na Olšavu sme chodili chytať rukami pstruhy, ktorých tam bolo neúrekom.

V tom čase nebol v okolí žiadny rybár, ani nijaký dozorca, a to, že chlapci chytali ryby rukami, ľudia brali ako samozrejmosť, ktorá patrila deťom. Doma sme mame pomáhali pri zaváraní ovocia. Keď piekla zákusky, miešali sme žĺtky s cukrom, alebo šľahali sneh z bielkov. Dcéru nemala, tak my sme boli pomocníci v kuchyni. Hovorí sa „čo sa v mladosti naučíš, na starosť nájdeš“. Je to pravda, pretože obidvaja vieme dobre variť, čo sme v živote vedeli využiť, a nepatríme do kategórie tých chlapov, ktorí si nevedia ani zohriať hotové jedlo.

Koncom leta, v pošte doručenej na notariát boli dva listy v úradných obálkach, adresované nám dvom. Vzrušene sme ich otvorili. Bolo to oznámenie, že sme zaradení do učebného pomeru v Ústave baníckeho dorastu v Rudňanoch, s nástupom 1.9.1950. Za tým bola krátka správa, ako máme do Rudňan cestovať. Vlakom do Spišskej Novej Vsi, potom autobusom do Rudňan. Boli tam vypísané aj odchody autobusov. Ďalej tam bolo napísané, že na učilište si nemáme brať žiadne šaty, ani obuv, lebo tam dostaneme kompletnú výbavu. Mamka krútila neveriacky hlavou, pretože bolo iba 5 rokov po vojne a bol lístkový systém. Ťažko bolo kúpiť topánky, šaty, a tu bolo oznámenie, že všetko v učilišti dostaneme. Otec, ktorý sa rozprával s pracovníkom na úrade práce povedal, že banícki učni dostanú kompletné vybavenie. Záhada bola pre nás „Rudňany“. Čo to je a kde to je? Otec, ktorý veľa precestoval a poznal celú republiku, to tiež nevedel. Nemohol vedieť, pretože obec Koterbachy bola iba nedávno premenovaná na Rudňany.

V stanovený deň sme sa vybrali, sprevádzaní rodičmi, k rannému autobusu do Prešova. Niesli sme iba malý kufor, v ňom osobné hygienické potreby, vyprážané kurča, chlieb, kyslé uhorky a fľašu čaju. Vypočuli sme si zase všetky rady od mamky, rozlúčili sa a nasadli do autobusu. Keď autobus odchádzal, pozerali sme sa na rodičov, ktorí nám mávali. Prišlo nám clivo. Naša milá dedinka a naši rodičia sa nám vzďaľovali. Z nás pomaly začalo vyprchávať hrdinstvo, že všetko vieme, všetko zvládneme. Čože, veď v učilišti budú aj iní chlapci, avšak pomaly, ale isto sa do nás vkrádali obavy zo začiatku nášho nového života. Prišli sme do Prešova na Veľkú stanicu. Nasadli na osobák do Košíc. V Kysaku sme prestúpili na vlak Košice – Žilina a hľadali sme nejaké dobré miesto. V jednom kupé sedeli dvaja chlapci v sivomodrých uniformách. Mysleli sme si, že sú to príslušníci vojenskej školy Jána Žižku, ktorých sme volali žižkováci. Bolo tam voľné miesto, tak sme vošli a usadili sa k nim. Chlapci sa otočili k nám, chvíľu sme sa na seba pozerali a naraz vykríkli, lebo sme sa spoznali. Boli to Jožko Halás a Jožko Bobaľa, s ktorými sme spoločne boli na rekreácii v Oravskom Podzámku. Vyrozprávali nám, že oni sú už dva týždne v učilišti a že boli na priepustku doma v Michalovciach a teraz sa vracajú späť. Obdivovali sme uniformu. Vysvetlili nám, že je to vychádzková uniforma a že majú ešte aj sviatočnú, čiernu s brigadírkou. Povedali sme im, že ideme do učilišťa v Rudňanoch. Začali nás od toho odhovárať, aby sme tam nešli, že oni sú v učilišti v Spišskom Štiavniku pri Poprade. Popisovali nám, že je umiestnené v krásnom kaštieli, v blízkosti ktorého je veľký park s futbalovým a volejbalovým ihriskom. Majú tam krásne klubovne s novým nábytkom, pingpongové stoly, šachy a že nás tam bez problémov príjmu, pretože ešte nemajú plný stav učňov, ktorý je plánovaný. Vymenovali nám veľa známych chlapcov, s ktorými sme boli spolu na rekreácii. Hoci s obavami, no nakoniec sme súhlasili a rozhodli sa ísť s nimi. Vystúpili sme na malej železničnej stanici, hneď za tunelom. Pobrali sme sa peši ku kaštieľu, ktorý bol vzdialený od stanice asi dva kilometre. Akonáhle sme ho v diaľke zbadali, naše obavy začali narastať, ako nás tam prijmú. Keď sme boli blízko, uznali sme, že kamaráti mali pravdu.

slav stiavnik klastorKaštieľ bol prekrásny. Bol novo vymaľovaný svetložltou farbou, ktorá mu dodávala elegantný vzhľad.

Vstupná brána bola zavretá. Po zacenganí sa brána otvorila. Privítal nás mladý muž. Bol to vychovávateľ. Skontroloval kamarátom priepustky. Oni mu začali vysvetľovať, že sme noví, pôvodne sme mali ísť do Rudňan, ale nás priviedli sem, lebo sme boli spolu na rekreácii a máme tu viacero kamarátov. Prezrel si naše papiere a potom povedal kamarátom, aby nás zaviedli ku riaditeľovi. Ukázali nám dvere kancelárie riaditeľa a odišli na svoju izbu s tým, že sa idú preobliecť. Zaklopali sme a vošli dnu. Za stolom sedel riaditeľ pán Peller. Bol to starší pán v okuliaroch. Podali sme mu naše papiere a vysvedčenia. Vysvetlili sme mu, že sme mali nastúpiť v Rudňanoch, tu však máme veľa kamarátov a chceli by sme ostať v tomto učilišti. Bez slova pozeral na naše vysvedčenia a my sme s napätím čakali na jeho odpoveď. Keď skončil, pozrel na nás a povedal nám, že stav učilišťa nie je naplnený, že môžeme ostať. Takmer sme zvýskli od radosti, tak sa nám uľavilo. Potom zavolal jedného z vychovávateľov, ktorému povedal, aby nám vydal potrebné veci a zadelil na izbu. 

Na chodbe sa nám predstavil ako Adrián Parajňák. Odišli sme do skladu a tam nám vydal tepláky, trenírky, tielka, košele, polovičné trampky, ponožky a pyžamo. Pridelil nám skrine, ktoré boli umiestnené na chodbe. Pribehli za nami Bobaľa a Halás už prezlečení v hnedých teplákoch. Začali vychovávateľa prehovárať, aby Mira dal na ich izbu, lebo majú jednu posteľ voľnú. Opýtal sa nás, či nechceme s Mirom bývať spolu. My sme na tom netrvali, preto Miro odišiel bývať k nim. Oni už boli starší. Mňa pridelil na izbu, kde sme boli šiesti rovesníci. Fero Balaňan, Fedor Matviak, Janko Orolín, Dušan Jamrich, ja a Jóžika, malý chlapec, ktorý nevedel dobre po slovensky, iba maďarsky. O zábavu sme mali postarané, keď niektoré vety skomolil, že v nás vyvolávali búrky smiechu. Rýchlo sme sa všetci spriatelili a vychádzali spolu dobre počas celého pobytu v učilišti. O šiestej sme išli na večeru, potom pokračovali v družnej debate až do večierky, kým vychovávateľ neprišiel na kontrolu a nezhasil svetlo. Na druhý deň ráno sme dostali ďalšiu časť našej výbavy, modrosivú vychádzkovú uniformu s lodičkou a čiernu sviatočnú uniformu s brigadírkou. Uniformy boli pekne vyzdobené červenými výložkami a baníckymi znakmi. Na ľavom rukáve bol odznak nášho podniku MB (Manganorudné bane, n. p., Kišovce-Švábovce). K uniformám sme dostali dva páry poltopánok, hnedé k vychádzkovej a čierne k sviatočnej. Ďalej to bol tmavosivý zimník, a na leto zelenohnedý plášť z celtoviny, zvaný „montgomerák“. Bol pomenovaný po anglickom generálovi, ktorý získal slávu v bojoch proti fašistickej armáde. V kinách ho ľudia stále videli v takom plášti. Bol to výstrelok vtedajšej módy, takže sme sa v ňom cítili trochu ako frajeri. Nasledovne to boli košele, spodné prádlo a kravaty. Do práce nás vystrojili pracovným oblekom, gumákmi a koženou prilbou. Museli sme si to všetko odniesť za pomoci kamarátov a poukladať do našej dvojdielnej skrine. Veľmi sme si to cenili, pretože sme si boli vedomí toho, že výbava pre jedného učňa stála veľa peňazí. Bolo to iba pár rokov po vojne, keď všetkého bol nedostatok a my sme boli vyobliekaní ako „malí grófi“.

V nasledujúcich dňoch nás kamaráti povodili po celom učilišti. Všetky miestnosti boli zariadené novým nábytkom a všade to voňalo čistotou. Najkrajšie boli klubovne. Boli to kruhové miestnosti umiestnené vo vežiach. Na ich stenách boli namaľované obrazy, ktoré znázorňovali baníkov pri rôznych prácach v bani. Jedna klubovňa bola zriadená ako knižnica a čitáreň a v druhej sa nachádzali hudobné nástroje, harmónium, dve harmoniky a tri gitary. S bratom sme sa veľmi potešili, pretože Miro hral dobre na harmoniku a ja na gitaru. Začali sme hrať spolu. Na našu muziku pribehol do klubovne vychovávateľ Parajňák. Veľmi sa potešil, že hráme dosť obstojne. Ihneď zobral druhú harmoniku a pripojil sa k nám. Bol to výborný hudobník a harmonikár. Neskôr sme spolu hrávali pri rôznych príležitostiach a veľa sme sa od neho naučili. Začiatok školského roku bol posunutý na 10. september z dôvodu, že kaštieľ bol renovovaný a po týchto prácach ostalo vonku veľa odpadu. Vytvorili sme viacero skupín a všetok odpad sme odvážali fúrikmi na určené smetisko. Každý pracoval so zápalom. V priebehu jedného týždňa bolo vypratané celé nádvorie, okolie kaštieľa, ako aj všetky ihriská.

V učilišti nás bolo približne 80 chlapcov. Prevládali sme my, východniari, zo Šariša a Zemplína. Asi dvadsiati boli zo Spiša. Mali sme vytvorené veľmi dobré podmienky pre šport. Kompletné výstroje pre futbalistov, volejbalistov, na hádzanú a na zimu boli pripravené lyže. V sklade sme mali aj bicykle, úplné nové zn. ESKA. Pre tieto športy sme mali aj riadne, regulárne uhriská. Začala nám škola. Zo začiatku to bolo opakovanie stredoškolskej látky. Pracovať na závod sme ešte nechodili. Nevedeli sme sa dočkať toho, kedy pôjdeme robiť do bane. Chlapci z blízkeho okolia, ktorí mali otcov baníkov, nám rozprávali, ako to v bani vyzerá, ale nevedeli sme si to predstaviť. Koncom týždňa prišiel do učebne náš riaditeľ p. Karol Peller. Predtým ako sa stal riaditeľom učilišťa, pracoval ako banský merač a geológ. Jeho prednáška nás veľmi zaujala, lebo odbor geológie bol pre nás veľkou neznámou. Dozvedeli sme sa, že manganorudné ložisko vznikalo sedimentáciou pieskov s obsahom mangánu, podobne ako uhoľné sloje, ktoré vznikli zuhoľnatením historických drevín pod náplavami piesku bez prístupu vzduchu.

V ďalšej časti prednášky nám opísal Kišovskú a Švábovskú baňu. Obidve bane sú otvorené úpadnicou. Kišovská úpadnica je dvojkoľajka, má malý úklon a ruda sa dopravuje na povrch lanovkou, vo vozíkoch upnutých na tzv. nekonečné lano. Je to podobný spôsob ako visutá lanovka na Lomnický štít. Jedna kabínka ide hore, druhá dolu. Tu však po koľajniciach sériu plných vozov ťahá lano hore a prázdnych spúšťa dole. Švábovská úpadnica má väčší úklon a doprava je dvojbubnovým ťažným strojom. Na pravej koľaji ťahá lano plné vozy z bane a na ľavej koľaji spúšťa prázdne vozy dolu. Všetko to pre nás bolo nové a každý si to vysvetľoval po svojom. Aj tu platilo pravidlo, že lepšie raz vidieť ako trikrát počuť. Po tejto prednáške ešte väčšmi vzrástla naša zvedavosť a nedočkavosť, kedy uvidíme baňu na vlastné oči. Po ďalšie dni nám prichádzali prednášať viacerí banskí technici o vŕtacích a trhacích prácach, o vystužovaní banských diel, a tiež o banských strojoch. Preberali sme bezpečnostné predpisy v baniach aj na povrchu. Prednášky boli niekedy doplnené odbornými filmami. Pomaly sa nám formovala aká-taká predstava o práci v bani. Na jedno vyučovanie sa nám prišiel prihovoriť predseda celozávodného výboru ROH, ktorý bol aj kádrovčíkom. Na jeho prednášku sme nikdy nezabudli. Rozprával „spisovne“ spišským nárečím. Pospomínal nám útlaky baníkov v minulosti, štrajky, hlad, hospodársku krízu. Poukázal na to, že aké sme šťastné deti, že žijeme v takej dobe, kde nás čaká šťastná budúcnosť. Nezabudnuteľný bol však záver jeho prednášky, keď povedal: „Chlapci, mušice sebe uvedomic, že každa tona rudy je vecej slunka našim dzecom! Každa tona rudy je vecej chľeba našim dzecom! Každa tona rudy je klinec do rakvy kapitaľistom.“ Tento záver jeho prejavu sme potom počuli na každej schôdzi SZM, ROH alebo na úsekovej porade, dokonca raz aj na cintoríne, keď sme pochovávali tragicky zosnulého baníka, ktorý sa otrávil v bani plynom. 

Spomínam na jednu príhodu, keď sme boli už druhoročiaci. Na banícky deň sme stáli v sviatočných uniformách pred tribúnou. Po príhovoroch riaditeľa a vedúceho bane vystúpil pred mikrofón náš kádrovčík a začal rečniť. My sme už len čakali, kedy hodí na prítomných víťazoslávny úsmev, zdvihne ruku zovretú v päsť a keď spustil: „súdruhove...,“ začali sme polohlasne predpovedať „mušime sebe uvedomic, že každa tona rudy“ atď. Presne nám to sedelo s ním. Bolo to ako zborová recitácia. On rečnil tak úpenlivo, že si to ani nevšimol. Zato starí baníci si to všimli, začali tlieskať a smiať sa. Kádrovčík bol celý bez seba, že zožal taký potlesk za svoj „verklíkový“ záver prejavu. Niekto mu to neskôr povedal, lebo v budúcich prejavoch na učňov stále nadával. Na našu adresu stále pripomínal, že hoci normy a plán plníme dobre, ale nevážime si výdobytky robotníckej triedy. Záver svojho prejavu však nikdy nezmenil.

slavkay sustredenie horka 1951Od 1. októbra sme začali chodiť do práce na baňu v Kišovciach. Boli sme rozdelení do dvoch skupín. Prvá skupina mala týždeň školu, druhá pracovala. Takto sme sa po týždni striedali. Zo začiatku sme boli zadeľovaní na povrch a neskôr do bane. Konečne sme sa dočkali. Ráno sme vstávali o piatej. Oblečení v pracovných šatách s koženými prilbami na hlave, rýchlo sme sa naraňajkovali, dostali sme balíček na desiatu a nastúpili do autobusu, ktorý nás vozil na závod. Baníckych učňov mal na starosti technik „dolný Marcin“. Ranný zápis sa volal „felez“. Každého vyvolal po mene a pridelil mu prácu. Prácu potom usmerňovali inštruktori, ktorí boli z radov baníkov. Jedno ráno prišiel za pánom „dolným“ starší ujo, majster z kompresorovne. Obsluhoval kompresor na stlačený vzduch, ktorým boli poháňané zbíjačky, vŕtačky a ostatné banské stroje v bani. Popri svojej práci v kompresorovni opravoval aj pokazené vŕtačky a zbíjačky z banských pracovísk. Vypýtal si dvoch baníckych učňov na rozoberanie pokazených vŕtačiek. Ja som stál na boku stola s Andym Sekerákom z Levoče. Skamarátili sme sa na učilišti. Andy bol všestranný, dobre hral pingpong, futbal a celkom sme si rozumeli. Mal však aj sklony k šibalstvám. Ako sa hovorí, bol vymastený všetkými masťami. Dolnému Marcinovi sme sa zdali byť dosť šikovní, tak povedal majstrovi, aby si zobral nás. Starý majster sa volal Gaduš. Bol to seriózny pán, ktorý nám vysvetlil, aj predviedol ukážku, ako máme vŕtačku rozobrať. V kompresorovni bol veľký pracovný stôl s dvoma veľkými zverákmi, do ktorých sme si mohli vŕtačku pevne uchytiť. V strede stola bola veľká plechová vaňa na umývanie súčiastok. Po rozobratí vŕtačky alebo zbíjačky, museli sme všetky súčiastky vyumývať petrolejom a naftou, potom pekne vyutierať handrami a poukladať majstrovi na jeho pracovný stôl. On to prezrel, poškodené súčiastky nahradil novými a vŕtačku zložil. Za kompresorovňou sme ju pripevnili na tlakovú hadicu a vyskúšali vŕtať do veľkého balvana, na to určeného. Keď vŕtala dobre oznámili sme to haviarovi, že si môže mašinu zobrať do bane. Práca sa nám páčila a majster bol s nami spokojný.

Bola sobota. Mali sme rozobrať iba jednu vŕtačku. Rýchlo sme to urobili a keď sme desiatovali, povedal nám majster: „Chlapci, porobili sce šicko. Sce šikovné. Už nemáme co robic. Pujdzece do Kišovec a prinešece mi od šustra poltopánky.“ Vysvetlil nám, kde majster šuster býva a dal nám pre neho lístok. Potešili sme sa, že sa trochu prejdeme. Dom sme našli podľa firemnej tabule. Zaklopali sme na dvere vošli dnu a pozdravili. Starý majster sedel na stoličke, na kopyte medzi kolenami mal topánku a medzi perami v ústach zvieral zopár kolkov (drevené klince na pribíjanie podrážok). Pozrel na nás, na náš pozdrav cez zovreté pery niečo zamrmlal. Kladivom v ruke nám zamával, čím naznačil, aby sme počkali. Postupne vyberal po jednom kolku z úst a šikovne ich vbíjal do topánky na kopyte. Keď zabil posledný, položil kladivo a spýtal sa nás: „Co hľedáce, chlapci?“ Povedali sme mu, že robíme u majstra Gaduša, ktorý nás posiela po poltopánky. Odovzdali sme mu lístok, ktorý prečítal. „Hej, už sú hotové!“ Vstal, podišiel k regálu, z ktorého vybral pár čiernych, vyleštených poltopánok, šusterskou zásterou ich ešte poutieral a položil ich na pracovný stôl. „Počkajce, chlapci, idzem donesc dajake novinky, že vám jich zapakujem /zabalím/,“ a odišiel bočnými dverami.

Keď šuster zavrel dvere, pekelník Andy priskočil k pracovnému stolu. Na stole bola stará plechová miska plná šusterského lepidla, z ktorého trčala drevená palička na natieranie. Šikovne vytiahol paličku a natlačil lepidlo do špíc topánok. Zastrčil paličku do lepidla a postavil sa ku mne. Bolo načase, lebo majster šuster už otváral dvere. Prišiel k stolu, rozprestrel noviny, poltopánky položil do stredu a zabalil ich do úhľadného balíka. Podávajúc nám balík povedal: „Chlapci, pozdravce pána Gaduša a povedzce mu, že še utre (zajtra) stretneme v karčme na mariášu.“ V tom čase sa majstri remeselníci navzájom uctili. Tvorili skupinu ľudí, trochu vyššie postavených. Vyšli sme von. Andy sa začal smiať. Povedal, že je zvedavý, keď sa pánu Gadušovi prilepia ponožky v topánkach, že ako sa potom pri tom mariáši budú hádať. Mne sa to až také smiešne nezdalo. Mal som obavy, čo urobíme, keď topánky ihneď vyskúša? Čím sme sa viac približovali k závodu, tým viac nás začalo hrýzť svedomie. Už aj Andy začal blednúť. Prišli sme do kompresorovne, majster už odstavoval kompresory. Andy mu odovzdal topánky s odkazom. Majster sa pousmial a balík ani nerozbalil, vložil ho do tašky. Nám odľahlo na duši. Cestou domov sme sa v autobuse rozprávali, že možno topánky neobuje a lepidlo vyschne. Utešovali sme sa, že na budúci týždeň máme školu a až potom prídeme pracovať.

(Pokračujeme)

Ing. Marian Slavkay

 

 

 


Vydarená akcia štyroch základných organizácií JDS v Honciach

$
0
0
Vydarená akcia štyroch základných organizácií JDS v Honciach

Dňa 12.8.2016 o 14:00 hodine sme sa po tretíkrát v tomto roku stretli štyri ZO JDS zo susedných obcí na hornom Gemeri (Rakovnica, Rudná, Rožňavské Bystré a Honce), v peknom prírodnom prostredí futbalového ihriska v Honciach. Zišli sme sa v hojnom počte - asi 100 ľudí. Hostitelia boli účasťou milo prekvapení, s takou početnou

ani nerátali. Akcia seniorov bola zameraná na športovú činnosť (muži - hod metrovým klátom, ženy - gumovou čižmou a kop futbalovou loptou na malú bránku - muži aj ženy). Súťažilo sa v 5-členných družstvách osobitne muži aj ženy. Ostatní sme s veľkým elánom povzbudzovali svoje kolektívy. Po skončení súťažných disciplín bolo vyhodnotenie športových výkonov a odmenenie účastníkov. Potom nás čakalo zaslúžené občerstvenie s dobrou muzikou (hudobná skupina z Revúcej), s ktorou sme si zanôtili a zatancovali. Nálada aj počasie bolo veľmi dobré, všetci sme odchádzali veľmi spokojní. Ďakujeme predsedovi ZO JDS Honce p. Vápeníkovi, starostke obce Honce p. Paličkovej a všetkým, ktorí sa pričinili o vydarený priebeh akcie a za príjemne strávené popoludnie. Premiéra Honiec bola vynikajúca.
Text: RF
Foto: Dr. J. Sabo

 [cincopa A4OAzqd9W-r_]

 

 

Prírodná galéria - Tunel pod Homôlkou - skrášlená dielami mladých umelcov

$
0
0
Prírodná galéria - Tunel pod Homôlkou - skrášlená dielami mladých umelcov

Na začiatku prázdnin okolie Tunela pod Homôlkou v Slavošovciach ožilo čulých ruchom. Mladí rezbári tam chceli ukázať svoje umenie. Malebnú prírodu okolo tunela prišli skrášliť svojimi umeleckými dielami. Oživili postavičky z rozprávok Pavla Emanuela Dobšinského. Vytvorili Dobšinského rozprávkareň - štvorsúsošie

z výjavov rozprávok P. E. Dobšinského, ktorej dominantou bude detský kolotoč. Slávnostne ho otvoria 2. septembra 2016 v rámci 4. ročníka Koncertu pod Homôlkou, venovaného P. E. Dobšinskému, na ktorom o. i. vystúpi Adam Ďurica, Pavol Hammel a Prúdy. Mladí ľudia na tomto diele pracovali celý týždeň od 4. júla 2016 do 9. júla 2016. Tvorivé prostredie dovolilo vzniknúť nevšedným umeleckým dielam, ktoré sa stali novými dominantami okolia tunela a neskôr skrášlia i obec Slavošovce. Mgr. art. Lukáš Pažitka sa inšpiroval pri tvorbe lavičky A. N. Tolstým a jeho príbehom Zlatý kľúčik. Rudolf Pažitka zasa drevu dal podobu nášho velikána P. E. Dobšinského. Mgr. art. Michaela Zuzelková svoje umenie predviedla pri tvorbe lavičky a inšpirovala sa rozprávkou Dlhý nos. Vlkodlak Šimona Chybu na vás cerí zuby takmer ako skutočný. Ľubica Sekerášová si za predlohu zvolila rozprávku Prorok rak. Janko Hraško Miroslava Janiča vyzerá, že si halušky, pre otca na obed, len na chvíľu odložil, aby preskúmal náš tunel a hneď utekal za otcom. Bc. Matúš Astrab nám predstavil svoju výtvarnú podobu Šarkana a baču.
Mladí umelci nám predviedli aké je ich výtvarné videnie vecí okolo nás, predviedli šikovnosť svojich rúk. Silu pri narábaní s motorovou pílou, jemnosť pri vytváraní detailov svojich diel. Krása, ktorú vytvorili pre nás všetkých, urobí aj obec Slavošovce krajšou a hádam aj lepšou. Zostáva nám len vysloviť nesmierne poďakovanie za tvorbu týchto diel, hlavne v čase, keď sa hľadajú výhovorky ako sa niečo nedá, lebo nie je to, či ono. Tento projekt je dôkazom toho, že keď je vôľa, je aj cesta.
Okrem nadaných umelcov sa musíme poďakovať všetkým, ktorí projekt akýmkoľvek spôsobom podporili, ale hlavne Lesnému družstvu Slavošovce, ktoré tento projekt aj s pomocou Košického samosprávneho kraja úspešne zrealizovalo.
Elena Kaciánová

 

Úradná správa ObFZ Rožňava č. 3/2016-2017

$
0
0
Úradná správa ObFZ Rožňava č. 3/2016-2017

Zo zasadnutia ŠTK dňa 17.08.2016:

Dlhá Ves - Vyšná Slaná 0:2, Rudná - Bohúňovo 3:1, Vlachovo - Hrhov 7:1, Betliar - Krh. Dlhá Lúka 1:4, Kružná - Drnava 2:3, Rožň. Bystré - Honce 8:2,

ŠTK súhlasí so žiadosťou TJ Družba Čoltovo pre jesennú časť roč. 2016/2017.
ŠTK schvaľuje zmenu času stretnutia domácich zápasov TJ Sokol Gemtex Rudná v nedeľu o 10:30 hod.

ŠTK schvaľuje zmenu času stretnutia domácich zápasov TJ FO Vlachovo v nedeľu o 14:00 hod.
ŠTK schvaľuje zmenu času stretnutia domácich zápasov TJ Zlatý Klas Dlhá Ves sobota UHČ.

Zo zasadnutia DK dňa 17.08.2016

DK č.4-16/17 – Marián Szilágy/1145412/- Rožňavské Bystré DP čl.45/2a +10€
DK prijala podnet od FK Baník Štítnik na prerokovanie.

MRK ObFZ upozorňuje FK na nový Registračný a prestupový poriadok SFZ platný od 6.2016. Viac na www.futbalvsfz.sk
V novom RaP poriadku SFZ Vás upozorňujeme na oblasť: transfer - výchovné - odstupné - registračné obdobie - štart hráčov.

ObFZ Rožňava

 

Zomrela stotriročná babka Terézia Jančošeková z Rožňavského Bystrého

$
0
0
Zomrela stotriročná babka Terézia Jančošeková z Rožňavského Bystrého

Dňa 16. augusta 2016 vo veku 103 rokov a desať mesiacov zomrela najstaršia občianka Rožňavského Bystrého Terézia Jančošeková. Bola prvou občiankou v rodnej obci, ktorá sa dožila takého vysokého veku. Takto sa zapísala aj medzi najstarších občanov nielen horného, ale celého Gemera. Babka Jančošeková pochádzala

z deviatich detí. Celý svoj prežila aktívnou prácou v rodnej obci a v blízkom okolí ako robotníčka železorudných baní a cestných stavieb a na poliach JRD. Na ťažkú prácu bola naučená už od svojej mladosti a ochotne pomáhala každému, kto pomoc potreboval. Vo svojom živote uprednostňovala zásady prekonávania problémov, výnimočnú láskavosť a starostlivosť o tých, ktorí pomoc potrebovali. Ešte v pokročilej starobe rada pracovala vo svojej záhradke a rada čítala už ako storočná bez okuliarov. Roky vysokého veku prežila v kruhu svojich najbližších, v rodine najmladšieho syna Františka, ale aj v opatere svojej nevesty Zuzany, syna Ondreja a vnučiek Andrejky, Alice a najmä Beáty, ktorá sa o ňu starala do posledných chvíľ jej života. Posledné roky výnimočne oddaného života strávila v opatere Domu seniorov FOR REGION, n. o.v Rožňave - Nadabule, kde sa jej život navždy zastavil. Na poslednej ceste do bystranského cintorína, kde uložili jej telesné pozostatky, už chýbal manžel aj obidvaja synovia Ondrej i František, ako aj nevesta Marta. Na miesto večného odpočinku ju dňa 18. júla 2016 vyprevádzali aj 4 pravnučky a prapravnúča, spoluobčania a členovia i členky miestneho evanjelického cirkevného zboru s miestnou kaplánkou.

Česť Vašej pamiatke, babka Jančošeková!

MG od

 

 

Európske mesto športu Košice privítalo športu oddaných seniorov

$
0
0
Európske mesto športu Košice privítalo športu oddaných seniorov

Európske mesto športu Košice privítalo pod záštitou predsedu VÚC pána Zdenka Trebuľu, v dňoch 11. - 13. augusta 2016, v priestoroch športového areálu na Alejovej ulici, seniorov z KO JDS Košice a Žilina, hostí z Čiech a z Maďarska, na medzinárodnom športovom zápolení. Po zahájení predsedom KO JDS Košice pánom

Jánom Matúškom a srdečným privítaním hostí, súťažiacich a rozhodcov slovo dostala p. PhDr. Janka Kovácsová, vedúca odboru VÚC Košice. V úvode príhovoru ospravedlnila neúčasť p. predsedu VÚC a tlmočila jeho pozdrav všetkým zúčastneným, pozdravila súťažiacich a zaželala im veľa elánu a pekných výsledkov. Po inštruktáži hlavnej rozhodkyne p. Havlíkovej a zložením sľubu pretekárov (sľub zložil p. Ing. Hric z OO JDS Rožňava) sa zápolenie začalo.
Výsledky za jednotlivé organizácie:

  Z S B Spolu
 Seniori ČR   2     3     3   8
 Seniori Maďarska   1   2   1 4
 KO JDS Žilina   3   1   1 5
 OO JDS Košice - mesto   4   2   3 9
 OO JDS Košice - okolie   1   2   3 6
 OO JDS Gelnica   2   3   2 7
 OO JDS Michalovce       1 1
 OO JDS Rožňava   1   3   1 6
 OO JDS Spišská Nová Ves        4   1   1 6
 OO JDS Sobrance        1 1
 OO JDS Trebišov   3   2   2 7

Víťazmi podujatia sa stali všetci, lebo hlavným mottom súťaží bolo heslo Pierra de Coubertina: „Nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa. Dôležité v živote nie je víťazstvo, ale úsilie, podstatné nie je zvíťaziť, ale statočne bojovať." A toto heslo sme do bodky naplnili. 

Sprievodným podujatím bola prehliadka Košíc, naši hostia zo zahraničia a aj domáci konštatovali, že Košice sú prekrásne mesto. Na večernom vyhodnotení a odovzdaní medailí poďakovali hostia za pozvanie a príjemne strávený pobyt. Pán Ján Matúško poďakoval predsedovi VÚC, primátorovi mesta a starostovi mestskej časti Košice – Juh JUDr. Jaroslavovi Hlinkovi, sponzorom a hlavne OOJDS Košice mesto na čele s predsedom Dr. Ivanom Hudecom za skvelú prípravu a hladký priebeh celého podujatia.
Nasledoval spoločenský večer, na ktorom sa predstavil folklórny súbor Olšava s prekrásnym pásmom spevu, tanca a hovoreného slova, ako aj majsterka Európy vo freestylovom tanci juniorov a vnučka našej hlavnej rozhodkyne.

Stretnutie splnilo stanovené ciele, seniori sa tešia na budúcoročné stretnutie s heslom: Ničoho sa staroba nesmie vystríhať väčšmi ako nečinnosti.

Ladislav Fabián

 

[cincopa AUFAAqN-k65_]

 

 

Stela Laurenčíková, členka športového klubu Kickbox Leon Revúca sa zúčastní Majstrovstiev sveta juniorov a kadetov

$
0
0
Stela Laurenčíková, členka športového klubu Kickbox Leon Revúca sa zúčastní Majstrovstiev sveta juniorov a kadetov

Stela Laurenčíková, členka športového klubu kickbox Leon Revúca sa v dňoch 28. augusta až 4. septembra 2016 zúčastní WAKO Majstrovstiev sveta juniorov a kadetov v Írskom Dubline. Účasť si potvrdila na reprezentačnom zraze v Košiciach 30. - 31.7.2016, výborne si počínala počas celého roka na Svetovom pohári v Budapešti

za účasti 33 krajín, kde získala bronzovú medailu. Spomedzi našich štyroch kandidátiek Janky G., Mirky S. a Simonky S. prešla do 15–člennej výpravy len Stela, ktorá preukázala na sústredení najlepšiu formu. Je nám ľúto, že sa do Dublinu nedostali aj ostatné revúcke dievčatá, lebo sú šikovné, ale nič im ešte neušlo, všetko majú pred sebou a určite dostanú svoju šancu aj ony. WAKO kickboxerská organizácia je vedúcou a jasne dominantnou silou svetového amatérskeho kickboxingu (World Association Of Kickboxing Organizations – združujúca viac ako 120 členských národných federácií).
podrobné info o Stele a MS na oficiálnych stránkach klubu http://leon.mzf.cz/ www.facebook.com/leonRevuca/​​​​

 Ľuboslav Bodor

  [cincopa AUEASpt5lSJe]

 

So štyrmi gólmi sa v Hrhove strelecky zaskvel Miroslav Demeter z Apexu Kružná

$
0
0
Futbalisti MFK Rožňava v kabine po zápase 5.kola IV. ligy s Gelnicou

Píšťalky rozhodcov sa na hornom Gemeri v nedeľu 21. augusta 2016 rozozvučali po prvýkrát v tomto futbalovom ročníku aj na piatich ihriskách II. triedy. 90 minút na nich bojovalo o body desať mužstiev. Po krátkych prestávkach znovu nastúpili mužstvá Lipovníka, Jovíc, Čoltova, Gemerskej Polomy. V Štítniku majú

dokonca dva futbalové kluby s rovnakým názvom Baníkm ale s odlišným prívlastkom na začiatku - športový klub a futbalový klub. Zrejme sa ozvalo po rokoch svedomie bývalých hráčov ligového Baníka Štítnik-Kunova Teplica. Keď na to v tejto obci majú, nuž nech hrajú.

Obidva víkendové dni boli aj tentoraz futbalové. Sobota patrila našim štvrtoligovým mužstvám z Rožňavy a Krásnohorského Podhradia. Prvý menovaný klub hral na domácom ihrisku s mužstvom z Gelnice. Priniesol zaujímavý výsledok a najmä tri body do súťaže pre domácich hráčov. Už ich nazbierali 16, kým ich sused z Podhradia hral vonku v Strážskom a vrátil sa domov stále bez bodov. Patria mu teda priečky na posledných miestach v tabuľke.
Blízko zisku troch bodov boli futbalisti Gemerskej Hôrky v piatoligovom zápase v Čečejovciach, kde sa ujali vedenia gólom Vávru na začiatku polčasu, ale nevydržali s týmto stavom do konca, keď domáci vyrovnali dve minúty pre záverečným hvizdom rozhodcu na 1:1.

DOSPELÍ

IV. Liga –JUH 20.8.2016 - 5.kolo:

MFK Rožňava - FK Mária Huta Gelnica 2:1 (1:1). G: J. Figúr (43´), M. Gere (58´) - Š. Mišina (17´vlastný). ŽK: P. Sappanoš (37´), P. Gere (68´) - E. Kudlata (55´). R: Š. Molitoris – D. Capík, J. Dušek. DS: Š. Leško. Di: 200. Domáci hráči nechceli so súperom z Gelnice stratiť ani bod, ale začiatok im nevyšiel, keď už v 17. minúte si brankár Mišina vrazil loptu do vlastnej siete. Trvalo im potom takmer do polčasu, kým aspoň vyrovnali stav skóre. Keď o 15 minút na to vsietil Michal Gere gól, napätie medzi hráčmi trvalo až do konca, pretože hostia stále hrozili vyrovnaním. Gól však z ich kopačky nakoniec neprišiel, a tak im domáci vrátili požičané z jarnej časti.

ŠK Strážske - FK Krásnohorské Podhradie 3:1 (1:0). G: T. Hirjak 2 (12´ PK, 48´), J. Pavlov (60´) - L. Héger (69´). ŽK: M. Mitro (90´) - Z. Zdechovan (11´), R. Kuzma (54´). R: M. Mišenka - D. Bobko, J. Somoši, DS: M. Černica, Di: 200. Krásnohorčania po piatom kole nemajú na svojom konte ani bod. Keď po hodine hry v Strážskom stav skóre na tabuli informoval 3:0 pre domácich, zdalo sa, že hostia odídu bez trefy do súperovej brány. Nakoniec sa im podarilo vsietiť Hégerom aspoň čestný úspech a naďalej budú musieť čakať na nejaký aspoň ten bodík od súperov.

V liga 21.8.2016 - 3 kolo:

MFK Dobšiná - Kokšov-Bakša 3:1 (1:0). G: M. Martinko (3´, v 55´ nepremenil PK), M. Putnocký (61´), R. Gotthardt (67´) - I. Hriš (78´). (ŽK: M. Majerčák (13´), Jerguš Barnák (52´), A. Gallo (83´) - M. Zlacký (51´), P. Onofer (55´). R: M. Turcsányi - T. Kessel, P. Gabštúr. DS: V. Kandráč. Di: 150.

Čečejovce - Gemerská Hôrka 1:1 (0:1). G: J. Juhás (88´) - Vávra (18´) . ŽK: M. Saksa (61´) - D. Gere (43´), B. Vysoký (57´), T. Kardoš (64´), T. Galajda (73´), V. Kováč (86´). R: M. Kurtak – J. Hamadej, M. Tomáš. DS: M. Voroňák. Di: 80.

I TRIEDA 21.8.2016 - 3 kolo:

FK Baník Drnava - ŠK Jablonov n/T 1:1 (0:0). G: G. Páll (70´ vlastný) - F. Rohály (52´). ŽK: 0 – A. Vislay (42´), M. Fifik (75´). R: L. Šalamon - V. Gallo. DS: F. Drenko. D: 50. Prekvapenie na úkor domácich sa zrodilo v Drnave, kde hostia ukoristili cenný bod. Mohli aj tri, ale v 70. minúte pridali k vedúcemu gólu z 52. minúty aj vlastenca a zostala im tak iba remíza. Hoci aj tá je cenná z Drnavy.

Sokol Bohúňovo - FO Vlachovo 5:0 (3:0). G: A. Szaniszló (9´), R. Lipták (30´), K. Illés 3 (38´). ŽK: bez kariet. R: D. Poťmák - L. Marton. DS: Š. Meté. Di: 80. 

FK Hrhov – Apex Kružná 2:4 (1:1). G: T. Szakács 2 (25´, 53´) - M. Demeter 4 (19´, 60´, 70´, 84´). ŽK: G. Veverica (83´) - 0. R: Š. Iglai – R. Farkaš. DS: Š. Bodnár. Di: 60. Nováčik z Kružnej sa zaskvel v Hrhove dvomi spôsobmi. Získal na súperovom ihrisku tri body a jej hráč Miroslav Demeter zvonil na sieť domáceho brankára štyri razy. Za domácich skóroval síce dvakrát Tibor Szakács, na dorastenca to bol tiež príkladné. Bolo to však na hostí v tomto zápase málo.

OTJ Honce - Dlhá Ves 2:4 (2:2). G: J. Pástor 2 (29´, 39´) - P. Mičinsky 3 (18´, 38´, 73´), D. Novák (71´). ŽK: 0 – CsFlander (30´). R: J. Molnár - T. Gyenes. DS: L. Nagy. Di: 50. O výsledku v Honciach rozhodli dvaja hráči. Ján Pástor z domáceho klubu a Patrik Mičinsky zase z hosťujúceho. Keď sa k nemu pridal Novák a z domácich strelecky nik, prakticky už potom nebolo čo riešiť. Najmä keď druhý polčas vyznel priaznivo pre hostí.

Vyšná Slaná - Rudná 5:1 (2:0). G: O. Kračún 3 (9´, 50´, 66´), M. Gallo 2 (43´, 65´) - M. Chochol (72´). ŽK: J. Sentpétery (52´) - Fr. Čapó (6´). R: J. Szor - I. Tokoly. DS: J. Bobrik. Di: 50. Vo Vyšnej Slanej sa stretli síce dve popredné mužstvá vlaňajšej súťaže, ale prím hrali iba domáci. Najmä Ondrej Kračún preukázal svoje strelecké kvality a sám vsietil súperovi tri góly. Dva pridal Martin Gallo. Rudňanci skórovali iba raz Matejom Chocholom v závere zápasu.

Jednota Krh. Dlhá Lúka - Rožňavské Bystré 5:2 (2:1). G: J. Čižmár (7´), Š. Bodnár (38´), F. Čapó (60´, vlastný), A. Rigó (63´), R. Klinko (77´) - P. Kubej (10´), Š. Dorkin (67´). ŽK: P. Klárik (45´), R. Klinko (53´) - R. Bubenčík (79´). R: L. Gyenes – A. Farkaš. DS: P. Béreš. Di: 100. Aj druhý zápas pre hostí nedopadol vonku priaznivo. Vlaňajší majster nenechal s Bystranmi nič na náhodu a už v 7. minúte sa ujal vedenia. Aj keď o tri minuty vyrovnal Kubej z Bystrého, ešte padol do polčasu z kopačiek domácich ďalší gól. Nebol to pre hostí zatiaľ zlý polčas, ale keď si hostia dali v 60. minúte vlastenca a o 3 minúty k nemu pridal domáci hráč ďalší gól, bol stav odrazu 4:1 a zdalo sa, že je rozhodnuté. Nakoniec padlo ešte po góli, tri body zostali v Dlhej Lúke a tým i prvé miesto v tabuľke.

    

TABUĽKA I. TRIEDY PO 3. KOLE

1. Krh. Dlhá Lúka  3  3  0  0  15:5  9
2. Vyšná Slaná 3  3  0  0  10:2  9
3. Drnava 3  2  1  0  10:4  7
4. Dlhá Ves 3  2  0  1   6:4  6
5. Kružná 2  1  0    1   6:5  3
6. Bohúňovo 3  1  0  1   6:5  3
7. Betliar 2  1  0  1   5:4  3
8. Rožň. Bystré 3  1  0  2  10:11  3
9. Rudná 3  1  0  2   7:10  3
10. Vlachovo 3  1  0  2   8:12  3
11. Hrhov 3  1  0  2   7:14  3
12. Jablonov n/T 2  0  1  1   3:7  1
13. Honce 3  0  0  3   5:15  0
Nižná Slaná   odst.

II trieda 21.8.2016 - 1. kolo:

Mladosť Brzotín - FK Baník Štítnik  : (:)

FK Krh. Podhradie B – FK Mladosť Lipovník 4:1 (1:1). G: G. Polyák (30´ PK), Š. Kun (47´), Š. Tolvajy (85´), Š. Darvaš (90´) - R. Szucs (17´). ŽK: R. Rezmuves (13´), L. Žiga (28´), G. Polyák (49´), R. Horváth (55´) - A. Korszinszki (19´), G. Józsa (30´). R: J. Gyenes, DS: Š. HadarDi: 100. 

Družba Čoltovo - Mladosť Jovice 1:1 (1:1). G: G. Lázók (45´) - N. Barczi (37´). ŽK: bez kariet. R: M. Šimčák. DS: G. Gašpar. Di: 40.

Baník Rakovnica – Polom Gemerská Poloma 3:0 (1:0). G: L. Fabian (39´), M. Očkaik (69´), J. Turcsányi (81´). ŽK: bez kariet. R: R. Mikulec. DS: Z. Kovács. Di: 40.

ŠK Baník Štítnik - Sokol Pača  4:2 (2:2). G: A. Kríga 2 (26´ PK, 76), G. Tomi (43´), D. Barboriak (74´)´- M. Zagiba (14´), P. Koteles (42´). ŽK: bez kariet. R: V. Martinko. DS: J. ŠmelkoDi: 30.


DORASTENCI

III. Liga dorast K-G – 20.21.8.2016 - 3. kolo:

FK Bidovce – MFK Rožňava 1:3 (0:2). G: F. Hunyor (79´ PK) - M. Mitrík 3 (16´, 28´ PK, 57´). ŽK: bez kariet. R: M. Fotta. Di: 10. 

Baník Drnava – FC Lokomotíva Košice B 1:3 (0:2). G: D. Fodor (54´) - M. Jochmann (31´), Š. Kuruc (34´), R. Plachetka (62´). ŽK: bez kariet. R: Z. Lang, Di: 50. 

FK Hrhov – FK Čaňa 0:4 (0:2). G: P. Kováč 2 (6´, 66´), F. Pačai (22´), J. Pancurák (57´). ŽK: bez kariet. R: V. Gallo. Di: 20. 

FK Krásnohorské Podhradie – KAC Jednota Košice 4:4 (3:2). G: B. Harabin 3 (13´, 33´, 45´ PK), D. Genči (72´) - D. Pástor 2 (17´, 49´), L. Viničenko (7´), M. Durkáč (90´). ŽK: 0 - Š. Forgáč (32´), T. Šurin (33´), M. Durkáč (44´). R: S. Haviarik. Di: 40. 

ŽIACI

II liga – 21.8.2016 - 3 kolo:

Starší žiaci

MFK Rožňava - MFK Čierna n/T 7:0 (4:0). G: M. Domik 2 (10´, 66´), M. Leštách (14´), F. Szabó (29´), M. Gallo (32´), L. Meszároš (47´ vlastný), P. Gróf (60´). ŽK: 0 – P. Ficzu (70´). R: S. Haviarik. Di: 40.

Mladší žiaci

MFK Rožňava - MFK Čierna n/T 5:1 (1:1). G: J. Krajlik 2 (33´, 60´), K. Kováč (27´), F. Gyenes (40´), M. Timár (46´). ŽK: bez kariet. R: S. Haviarik. Di: 40

 


Z rožňavskej konferencie o najnovších poznatkoch z výskumov stredovekých pamiatok na Gotickej ceste, II. ročník

$
0
0
Z rožňavskej konferencie o najnovších poznatkoch z výskumov stredovekých pamiatok na Gotickej ceste,  II. ročník

Konferenciu organizovalo OZ Gotická cesta so sídlom v Rožňave s finančnou podporou MK SR v dňoch 11.8. až 13.8.2016. Priestory veľkej sály Radnice mesta Rožňava boli dôstojným prostredím na prezentáciu najnovších poznatkov z výskumov stredovekých pamiatok, prípadne novších interpretácií doteraz známych historických

skutočností. Zúčastnili sa ich zástupcovia MK, pamiatkových ústavov, regionálnych múzeí v Rožňave, Rimavskej Sobote, Jelšave, aktivisti ochrany pamiatok, výskumníci v odbore, pedagógovia i študenti VŠ, zástupca r. k. biskupstva v Rožňave, zopár laických nadšencov. Celkom bolo prítomných 120 účastníkov. Príspevky s audiovizuálnymi ukážkami boli orientované na odbornú verejnosť a pre ostatných zaujímavým a poučným pohľadom na výskumnú prácu vedcov a odborníkov v oblasti sakrálnych pamiatok. Nepochybne prispeli svojou úrovňou k hlbšiemu poznaniu a odhaleniu nových skutočností, najmä fresiek, v niektorých prípadoch posunuli časové datovanie stavieb a vnútornej sakrálnej výzdoby skúmaných kostolov. Všetky príspevky budú uverejnené na stránke OZ Gotická cesta. Pravdepodobne budú uverejnené aj v printovej podobe ako zborník.

Druhý deň bol zájazdový po jednotlivých sakrálnych stavbách Gemera a Spiša, spojený s odborným a vskutku zaujímavým výkladom, vhodne prepojeným so všeobecnou históriou pamiatok a obcí, v ktorých sa nachádzali. Účastníci, ktorí sa presúvali autobusom aj súkromnými autami videli odhalené vzácne fresky, staré maľby, zanesené niekedy aj stáročným prekrytím inými maľbami alebo novou omietkou. Krásne reštaurované oltáre, organy, nápisy i jednotlivé predmety vnútornej sakrálnej vybavenosti kostolíkov a chrámov. Deň končil v evanjelickom chráme v Štítniku, prehliadkou liturgických predmetov a napokon prijatím u starostu obce, spojeným s recepciou.  

Tretí deň bol určený na prehliadku ev. kostolov Štítnik, Ochtiná, Slavošovce, Roštár, Koceľovce, Markuška a Brdárka. Organizačne bolo zabezpečené otvorenie kostolov, spojené s odborným výkladom. Určené bolo účastníkom cyklistického športu a cezpoľným, ktorí sa presúvali vlastnými autami. Zúčastnilo sa 130 osôb.

Organizátorom trojdňovej Konferencie o Gotickej ceste, spojenej so sprievodnými podujatiami patrí uznanie za perfektne odvedenú prípravu. MK SR patrí poďakovanie za poskytnutie finančných prostriedkov, z ktorých sa hradili náklady spojené s konferenciou. Záverom možno iba konštatovať, že dobrá vec sa podarila. Kiež by ich bolo viac.

Dovetok: Pre rozvoj driemajúceho cestovného ruchu na Gemeri, a osobitne v okrese Rožňava, určite by prospelo organizovať sériu cieľavedomých pracovných stretnutí zainteresovaných výlučne v cestovnom ruchu, sprievodcov, starostov obcí, školy, zástupcov cirkví. Možno by bolo vhodné zamerať sa aj na výchovu miestnych sprievodcov z radov obecnej stredoškolskej a vysokoškolskej inteligencie, ktorí by boli k dispozícii obecným úradom.
JUDr. Ľudovít Ján Šomšák

 

 

Seniori z Čiech a Slovenska sa stretli na 3. Medzinárodných športových hrách seniorov v Prahe

$
0
0
Seniori z Čiech a Slovenska sa stretli na 3. Medzinárodných športových hrách seniorov v Prahe

Seniori Košického samosprávneho kraja, Žilinského samosprávneho kraja a krajov susednej Českej republiky prežívajú jeseň života aktívne, čo dokázali aj na 3. Medzinárodných športových hrách seniorov v Prahe, ktoré sa konali v dňoch 19. - 22. júla 2016 v priestoroch Akadémie polície ČR Praha – Lhotka. V prekrásnom areáli

sme si mohli zasúťažiť v rôznych disciplínach, ako napríklad hod granátom, kop do bránky, šípky, beh s fúrikom, hokej - streľba na bránku, hod krúžkami, hod do basketbalového koša, loptička na rakete - beh, Golf Snag, bolloball, beh na 50 a 60 m.
Podujatie prišla podporiť ministerka práce a sociálnych vecí ČR Mgr. Michaela Marksová, Doc. JUDr. Jozef Salač – rektor Policajnej akadémie ČR, Ing. Oldřich Pospíšil, predseda SDČR, Zdenek Pernes, predseda RSČR. Ocenili celoživotnú prácu seniorov pre mesto, obe bratské republiky, a ich životný elán, ktorí prejavujú aj v pokročilom veku. Za svoju aktivitu si nielen víťazi, ale všetci prítomní zaslúžia veľké poďakovanie.
Cieľom podujatia je propagácia športových aktivít seniorov, ktoré sú obzvlášť dôležité v našom rehabilitačnom procese. Pohyb je základnou životnou potrebou každého živého tvora, vrátane človeka. Pohyb je hra. Hra je činnosť, ktorá zamestnáva príjemným spôsobom telo i ducha. Pre telo je odpočinkovým cvičením a ducha mierne unaví. Jan Amos Komenský pripísal dobrej hre sedem vlastností: „spontánnosť, pohyb, spoločnosť, zápas, poriadok, ľahkosť a príjemný cieľ.“ Všetky tieto vlastnosti sa nachádzajú v III. Medzinárodných športových hrách seniorov, v ktorých sa rozličným spôsobom obmieňajú a kombinujú. Organizátori športových hier seniorov vedeli že príjemné zaujatie, radosť i smiech liečia. 
Nechcem hodnotiť jednotlivcov a družstvá, lebo sme sa svorne zhodli - zvíťazili všetci. Ale chcem podotknúť, že hier sa zúčastnilo 25 družstiev s celkovým počtom súťažiacich 200. Seniori zo Slovenska získali 3 zlaté, 4 strieborné a 5 bronzových medailí.

"Kto zotrvá v myšlienkach u krásneho, ušľachtilého a dobrého, zostává stále mladý, i keď už oslávil svoje narodeniny mnohokrát. I ten najpomalší človek, keď nestráca cieľ pred sebou, ide rýchlejšie než ten, ktorý bezcieľne blúdi.”

Text a foto: LF

Marian Slavkay: Ako sa rodili krtkovia (4)

$
0
0
Marian Slavkay: Ako sa rodili krtkovia (4)

Týždeň ubehol ako voda. V učebni a pri futbale sme pomaly zabudli na „lepidlo v topánkach“, ale v nedeľu večer sme začali mať obavy. Čo bude zajtra? Ráno sme išli do práce. Po zápise sme automaticky odišli do kompresorovne. Náš pán majster Gaduš nás s úsmevom privítal: „Ta co, chlopci, jak bulo v škole?“

 

slavkay banicky ucen 1Niečo sme mu porozprávali a on nám potom ukázal do kúta, kde bolo asi 12 vŕtačiek a zbíjačiek. „Chlapci, toto za dva dni muši byc hotove. Vyfasoval som vám aj drocené kefy, bo daktoré mašiny sú barz zahardzavené. Tak hnedka še ulapce do roboty!“ Stále sa usmieval. Topánky nespomínal, ale sme začínali tušiť, že tie zahrdzavené zbíjačky a vŕtačky budú asi zo šrotoviska. Baníci si svoje vŕtačky opatrovali, mazali olejom, takže nemohli byť v takom stave. Začali sme v nafte umývať najprv tie vŕtačky, čo sme vedeli, že sú z banských pracovísk. Nafta už bola veľmi špinavá, čierna. Mali sme hrubé štetce na umývanie. Keď sme si dali vŕtačky do zveráka a začali sme povoľovať spojovacie skrutky, náš majster prišiel pomaly k nám. Boli sme sústredení na prácu. On vybral namočené štetce z nafty a naraz obidvom nám čľapol štetcami na krk a dobre ich pritlačil, že nafta nám stiekla až do trenírok. Chvíľu sme nevedeli, čo robiť. Andy sa rýchlo spamätal, začal utekať a ja za ním. Obehli sme idúci kompresor. Postavili sme sa za obrovské rotujúce koleso kompresora. Náš majster dostal strach, ihneď vypol motor kompresora. Kompresor zotrvačnosťou ešte chvíľu išiel, potom zastal. Majster celý bledý nám volal: „Chlapci, poce von ztadzi (odtiaľ), ja už vám nič nezrobim, lem poce od teho kolesa!“ Pomaly sme vyšli so zvesenými hlavami. Majster nám ukázal na lavičku pri stole, kde sme zvykli desiatovať. Sadli sme si a on spustil: „Chlapci, srandy sú srandy, aľe toto už stranda nebula. Keby vtedy, jak sce buli za kolesom spadol remeň, co poháňa kompresor, ta vás tam zabije a mne by zavreli do basy. To už ňe sce v škoľe, ale v roboce. Tak mušice už uvažovac, že co robice. No už to ochabime (necháme) tak. Mne še prilepili štrimfľe v topánkoch a vy mace čarné uši aj kark, ta sme už vyrovnané.“ Zmierili sme sa s tým a uvažovali, ako nám to celkom hladko prešlo.

Pán Gaduš sa nás asi chcel zbaviť, lebo na druhý deň nás dolný Marcin zadelil do bane. Dal nás k veľmi dobrému baníkovi. Bol to goral, volal sa Suržín. Zo začiatku sme mu veľmi nerozumeli, lebo rozprával goralským nárečím. Dal nás prehadzovať rudu v rúbaní v kapse, ktorú volali „ferhava“. Výška rudy bola asi 60-70 cm, čiže lopatou bolo treba hádzať po kľačiačky. Ruda sa prehadzovala až do chodby, kde sa nakladala do vozíkov. Vozíky sme odtláčali ručne až k hlavnej úpadnici, kde sa pripojili na lanovku. Počva (podložie) v rúbani bola hladká, že sa po nej lopata dobre šmýkala. Ruda však bola ťažká a po hodine práce sme mali na rukách pľuzgiere, bolel nás chrbát aj kolená. Predák nám povedal, aby sme si odpočinuli, že zajtra nám vyfasuje kolenačky. Po 10 minútovej prestávke sme začali znovu prehadzovať. Zobliekli sme si kabáty, poskladali a podložili pod kolená, aby nás to tak netlačilo. Prehadzovali sme rudu ďalej. Keď sme vyložili všetku odstrelenú rudu a naložili vozy, mohli sme sa v chodbe povystierať. Desiatovali sme, hoci už bolo okolo jedenástej hodiny. Potom prišla príprava na vŕtanie. Zaniesli sme do rúbania dosku, vrtáky a predák pripravil vŕtačku. Vŕtačku sme položili na dosku a predák ju pri vŕtaní, sediac na doske, tlačil nohami. Za neho si sadol jeden z nás chrbtom k nemu, tým sme mu robili oporu, aby mohol nohami lepšie tlačiť vŕtačku. Druhý mal za úlohu sledovať ako to robí, ako narába s vŕtačkou. Potom sme sa na doske vymenili. Pri vŕtaní sme si prakticky oddýchli, iba si obzerali doráňané dlane s popukanými pľuzgiermi. Keď boli diery dovŕtané, ukázal nám, ako z nich vyškrabať prach. Doniesol škrabku, ktorá sa volala „krikal“. Bolo to guľaté železo, asi 1,5 metra dlhé, prierezu asi osem milimetrov. Na konci bolo rozklepané a zahnuté. Jeden z nás čistil diery, druhý odpratával náradie, ktoré bolo porebné trochu očistiť od prachu, hadicu stočiť a povešať na drevený stojan so železnými hákmi.

slavkay miro banicky ucen 1950Predák pripravoval trhaviny na nabíjanie vrtov. Zo začiatku nás k príprave nebral, mohli sme ho len pozorovať z lavičky. Sám ponosil trhaviny do „ferhavy“ a dreveným nabijakom (drevená guľatá tyč priemeru asi 2,5 cm, dlhá 1,5 m) začal vrty nabíjať. Svietili sme mu, sledovali a pozorovali, ako to robí. Keď vrty nabil a dal upchávku z hliny (boli to šúľky z hliny, ktoré sme pred nabíjaním urobili), všetci sme si sadli na lavičku. Predák si zafajčil a ponúkal aj nás, aby sme si „zakrútili“ do papierika. Tabak a papieriky mal v malej drevenej skrinke. Čo sa nám páčilo, bol vzorný poriadok na pracovisku. Na chodbe sa nesmelo nič odhodiť, všetko smetie sme hádzali do vozíka. Potom vybral z kabáta hodinky, bolo pol druhej. Vliezol do rúbania, zapálil zápalné šnúry („cindry“) a pobrali sme sa k úpadnici. Keď začali nálože vybuchovať, predák ích počítal: „Jeden, dva...,“ až po osem, potom spokojne povedal: „išli všetky.“ Dozneli výbuchy, ihneď sme sa chceli pohnúť hore úpadnicou. Okríkol nás, že ešte lanovka nestojí. Keď zastala, znovu sme museli čakať, až kým pôjde „dolný“ hore s ostatnými baníkmi. Po zastavení lanovky, asi o 5-7 minút, sme videli prichádzať zdola veľa svetielok, ale iba jedno blýskalo. Bola to lampa pána dolného, pretože on mal na lampe mosadzný reflektor. Prišli k nám a my sme sa pripojili k sprievodu. Po tejto prvej šichte v bani sme prišli na učilište, naobedovali sme sa, okúpali a ľahli spať. Boli sme unavení, ale hrdí na to, že sme ako prví pracovali v bani pod zemou. Zobudili sme sa až pred večerou. Cítili sme sa dolámaní a dlane nás poriadne pálili.

Na druhé ráno sme už nešli do práce ako hrdinovia. Niesli sme si po dva kapesníky, aby sme si mohli obviazať dlane na miestach, kde sme mali popraskané pľuzgiere. Po „feleze“ sme išli so Suržinom do bane, tichučko a krotko. Stále sa nás po goralsky vypytoval ako sme spali, či nás nebolia ruky, ako sa nám páči baňa. Naše odpovede boli tiché a vo všetkom kladné. Nepriznali sme sa, že je to inak.
Keď sme prišli do rúbania a pozreli do „ferhavy“, uvideli sme dvakrát takú veľkú kopu rudy ako bola včera. Iba nás striaslo. Predák vytiahol z batoha úplne nové, kožené kolenačky a víťazoslávne nám ich podaroval. Povedal, že budeme kľačať ako vo vatičke, takže môžeme lepšie hádzať rudu v rúbaní. Pripli sme si ich s remencami na kolená, zobrali lopaty a bez slova vliezli do ferhavy prehadzovať rudu. Potajomky sme si vreckovkami obviazali zráňané dlane a začali prehadzovať. Predák tiež vzal lopatu a začal prehadzovať z najvzdialenejšieho konca k nám. Hádzal plné lopaty, dosť rýchlo, ledva sme stačili rudu hádzať na chodbu. Hoci rudy bolo viac ako predošlý deň, stačili sme to prehádzať a naložiť do vozov takmer o polhodinu skôr ako prvý deň. Predák bol s nami spokojný. Zapísal si do notesa, že sme naložili pätnásť vozov. Povedal nám, že máme o päť vozov viac ako včera. Vysvetlil, že na pracovisku máme normu, koľko ton rudy máme za mesiac vydať. Na učňa je stanovené 60% z normy baníka v rúbaní. Denne nám treba vydať aspoň 12 vozov rudy, aby sme splnili normu. Ak vydáme viac, splníme normu vyššie a bude lepšia výplata.

slavkay subor UBD 1Týždeň ubehol ako voda a my sme si pomaly privykli na túto prácu. Celý budúci týždeň sme mali školu. Počas týždňa sme sa tešili na baňu znovu. V pondelok, keď sme prišli na baňu, zbadal nás náš bývalý majster Gaduš z kompresorovne. Mal dvoch nových baníckych učňov, ktorí práve vynášali zhrdzavené vŕtačky do šrotu. Rýchlo nám to zaplo, že tie zhrdzavené vŕtačky nám chcel dať rozoberať iba za trest. Keď sme prechádzali okolo neho, tak sa nás ironicky spýtal: „Ta co, chlapci, lepši robic v bani jak tu v kompresorovni mašiny rozbirac?“ Odpovedali sme mu, že pre nás je to lepšie, pretože my chceme byť baníci. Začali sme ho podozrievať, že to zadelenie do rúbania on navrhol „dolnému Marcinovi“, aby sa nám trochu pomstil. Či to bolo tak, alebo onak, nikdy sme sa nedozvedeli. Už sme robili druhý mesiac a Suržin bol s nami spokojný, hoci sa ukázalo, že Andy bol skôr na vylomeniny ako na „lásku k lopate“. Robil však dobre, lebo musel. Ulievať sa nedalo. Raz nám predák kázal, aby sme na šichtu vyniesli do opravy vŕtačku (mašinu, ako ju baníci nazývali) pánu Gadušovi, nech sa na ňu pozrie, lebo sa zasekávala. Niesol som ju ja. Keď sme boli na povrchu, Andy pýtal vŕtačku, že on ju dá do opravy, ale aby som išiel s ním. Dal som mu ju. Zobral ju na plece, vystrel sa, nasadil výraz tváre ako riaditeľ závodu. Vošli sme do kompresorovne. On na pána majstra rozkazovačne spustil: „Pán majster, tá mašina sa zasekuje, zajtra ráno nech je hotová, lebo ideme vŕtať do kameňa v chodbe. To Vám odkazuje pán predák Suržin a aj pán „dolný Marcin“. Dnes bol u nás na pracovisku a prikázal, že zajtra musí byť ten kameň v chodbe odstrelený.“ Keď majster Gaduš počul, že aj pán dolný to prikázal, tak celkom úctivo povedal: „Ráno price po mašinu, budze hotová.“ Keď sme odchádzali ku autobusu, Andy sa smial po celej ceste. Hovoril mi, že starý Gaduš ani domov nepôjde, zostane robiť mašinu. To má za tú naftu na našich ušiach.

Ráno, keď sme išli po mašinu, bola hotová a vyblýskaná. Ihneď ju pripojil na hadicu pred kompresorovňou a preskúšal. Išla ako hodinky. Potom povedal: „Jaké su z vás už baníci, ta lem se snažce a pozdravce pana Suržina.“ Pozdravili sme, Andy si vyložil mašinu na plece a kráčali sme dolu úpadnicou na pracovisko. Medzitým sa pripravoval pre nás učňovský revír. Nachádzal sa nad úrovňou hlavnej úpadnice. Bolo tam asi päť porubov (pracovisko, kde sa dobýva ruda). Doprava vozíkov k hlavnej úpadnici bola dvojkoľajnou zvážnou s úklonom asi štyridsať stupňov. Hore bol umiestnený dvojbubnový brzdiaci vrátok. Na spodku zvážnej sa na lano zapol prázdny vozík a na vrchu na druhej koľaji plný vozík. Ten sa pomaly zatlačil na uklonenú koľaj. Po odbrzdení sa plný vozík pohol a svojou váhou začal ťahať prázdny vozík hore. Bola to doprava rudy bez potreby energie. Rýchlosť dopravy sa regulovala iba brzdením vrátku.

Počas prípravy učňovského revíru sme boli všetci zadeľovaní na rôzne pracoviská. Pán dolný Marcin mal dokonalé informácie o tom, ako sa ten-ktorý učeň na pracovisku osvedčil. My sme sa u Suržina naučili dobre robiť všetky potrebné práce v rúbani. Často nás nechal samých, aby sme vŕtali. Pomáhali sme už aj pri nabíjaní vrtov a odpaľovaní náloží.

Pred zadelením na učňovský revír, dolný Marcin zhromaždil všetkých učňov vo „felezcímre“ (miestnosť, kde sa robil zápis). Oznámil nám návrh na zadelenie. Vymenoval piatich predákov na jednotlivé pracoviská. Medzi nimi sme boli aj my s bratom Mirom. Každý predák si mohol vybrať troch kamarátov do partie. Ja som si vybral Fera Balaňana, Janka Orolína a Fedora Matviaka (sme na fotke v Hôrke, pri autobuse). Brat si vybral tiež svojich kamarátov s ktorými býval na izbe. Oni už boli starší a silnejší chlapci. Môj kamarát Andy sa do rúbania nehrnul. Radšej chcel robiť pri doprave. Pri zadeľovaní ostatných prišiel rad na takého malého chlapca, volal sa Kikcio. V skúšobnej dobe pracoval na povrchu pri banskej doprave. Tam si zvykol a práca sa mu páčila. Zamestnanci s ním boli spokojní. Dolný ho chcel zadeliť do bane k doprave na zvážnu. Kikcio to odmietol. Povedal, aby ho zadelil ku doprave na povrchu, kde doteraz pracoval. Dolný mu začal vysvetľovať, že banský učeň musí pracovať aj na pracoviskách v podzemí. Kikcio odpovedal, že do bane nepôjde. Na otázku dolného, že prečo, odpovedal jednoducho: „Ta co, som myš, žeby som išol do dzíry?“ Jeho zdôvodnenie vyvolalo nával smiechu medzi nami. Vybojoval si však svoje miesto. Celý ten čas, ktorý som strávil v učilišti pracoval pri „ťažbe na povrchu“. Práca v učňovskom revíre sa rozbehla. Jednotlivé kolektívy v rúbani medzi sebou súťažili. Mali sme dobrých inštruktorov z radov starších baníkov. Práca nám išla dobre. Mali sme stanovené normy a vedeli sme koľko ton rudy máme vydať, aby sme splnili predpísanú normu. Výsledky súťaže boli zverejňované na nástenkách. Najlepší kolektív bol brata Mira a náš obsadil druhé miesto. Brat vedel dobre počítať percentá a vždy vedel ako nás predbehnúť v plnení normy.

slavkay mama miro po otcovej smrti 1951Prišli Vianoce. Dostali sme voľno. Od 23. decembra do 9. januára. S Mirom sme domov cestovali vo sviatočných uniformách. Prišli sme do Prešova a šli sme navštíviť starých rodičov. Chceli sme sa im ukázať ako vyzeráme v baníckych uniformách. Idúc zo stanice sme stretli vojakov nováčikov. Boli sme v uniformách s brigadírkou. Oni nevedeli čo sme to za „šarže“, tak nás poslušne zdravili. Bolo nám do smiechu. Starí rodičia sa nám potešili a vypytovaniu nebolo konca kraja. Neboli spokojní, že robíme v bani. Boli veľmi nábožensky založení. Upokojili sa až vtedy, keď sme im povedali, že pred odchodom do bane sa celé osadenstvo modlí vo felezcimre. Modlitbu vždy začal po zápise vedúci bane (v baníckej reči naddolný alebo oberštajger). Potom sme sa rozlúčili a išli k autobusu do Tuhriny. Tam nás už čakali otec s mamkou. Boli celí natešení a rozradostení, že sme prišli. V našich krásnych uniformách sme vyzerali ako dôstojníci. V radostnej vrave sme došli domov. Všetko už bolo pripravené na vianočné sviatky. Rozvoniavali tam po celom byte koláče a iné dobrôtky. Na Štedrý deň nám mamka povedala, aby sme urobili stromček. My sme to s Mirom odmietli, pretože sme nechceli prísť o prekvapenie a radosť zo stromčeka. Naša mamka vedela stromček vyzdobiť veľmi pekne. Sviatky sme strávili v príjemnej domácej pohode. Dostali sme krásne šachy v peknej drevenej kazete, žolíkové karty, nejaké svetre a ponožky. Podľa mamky je pod Tatrami zima, tak to potrebujeme. Celé sviatky sme hrávali s otcom šachy, potom žolíka alebo šustra. Ja s otcom a Miro s mamkou. Boli to radostné Vianoce.

Po Novom roku Miro odišiel skôr, lebo išiel do Michaloviec ku Jožkovi Halásovi, ktorý ho pozval na návštevu. V januári, ôsmeho, som mal 16-te narodeniny. Otec bol pyšný, že už má takých veľkých synov. Na druhý deň som musel cestovať do Spišského Štiavnika. Ráno sme sa rozlúčili s mamkou a spolu s otcom sme cestovali autobusom do Prešova. Otec cestoval do Trebišova na služobnú cestu. Do Prešova sme dorazili okolo siedmej a vlak nám odchádzal niečo po deviatej hodine. Bola treskúca zima, tak sme vošli do kaviarne Lipa. Otec si dal čaj s rumom a pre mňa pýtal štamperlík nejakého likéru. Čašník trochu zaváhal, ale keďže poznal otca, doniesol mi ho. Otec sa vychvaľoval, že už mám šestnásť rokov a som baníkom. Posedeli sme si v teplej miestnosti. Asi pol hodinku pred odchodom vlaku sme sa pomaly pobrali na železničnú stanicu. Nastúpili sme do pristaveného vlaku. Boli v ňom novo vyrobené vozne s mäkkými koženkovými sedadlami. Obdivovali sme to, pretože staré vozne mali iba drevené lavičky. Došli sme do Kysaku. Rozlúčil som sa s otcom, ktorý cestoval ďalej. Prestúpil som na osobák Košice - Žilina. Keď sme sa rozlúčili, ešte som netušil, že ho vidím naposledy živého.

Na učilište som prišiel bez problémov. Miro aj s Jožom Halásom boli už tam. Ráno sme sfárali do bane, každý na svoje pracovisko. Okolo desiatej prišiel na naše pracovisko dolný Marcin s bratom Mirom a povedal mi, aby som robotu nechal, že ideme von. Vyfárali sme, zobral nás do kancelárie a povedal, aby sme išli na učilište sa preobliecť a cestovať do Prešova, lebo nám zomrel starý otec. Z Kišoviec do Kaštieľa sme šľapali pešo. Na učilišti sme sa preobliekli a stihli vlak na Košice. V Kysaku sme prestúpili. Do Prešova sme došli už po zotmení. Z veľkej stanice pešo až na Vajanského ulicu bolo ďaleko. Z chodenia sme boli značne unavení. Prišli sme k bráne a zazvonili. O chvíľku sa ozvali kroky a štrkotanie kľúča. Brána sa otvorila a ostali sme ako prikovaní prekvapením. Pred nami stál starý otec. Objal nás a povedal, že sme siroty. Nemohol som tomu uveriť, lebo som s otcom včera cestoval. Rozprával, smial sa, mal dobrú náladu, bol v pohode. A dnes je mŕtvy? Nechápal som, ako je to možné. Žiaľ, taká bola skutočnosť. Táto udalosť ovplyvnila naše budúce životy. Stratili sme oporu. Mamka nemala také možnosti, aby nás podporovala. Museli sme sa životom vo svete prebíjať a spoliehať sa sami na seba.

slavkay snv knihaPo pohrebe sme sa vrátili do učilišťa. Ani sme sa nenazdali a rok sme mali za sebou. Posledný augustový týždeň roku 1951 nám na učilišti oznámili, že závod vybral najlepších učňov, aby išli študovať na Priemyselnú školu banícku v Spišskej Novej Vsi. Učňom, ktorí urobia prijímacie skúšky a budú na školu prijatí, závod poskytne štipendium počas dvojročného štúdia. Medzi učňami, ktorých vybrali som bol aj ja a Miro. Mal som rád prácu v bani. Ako druhoročiak som dostával 80% zo sadzby baníkov. Začínal som byť trošku frajer. Už mi neboli dobré poltopánky z učilišťa. Kúpil som si z výplaty moderné poltopánky, populárne budapeštianky. Začal som si kupovať aj iné košele a kravaty. Vychovávatelia sa na mňa hnevali za to, že som nenosil predpisové topánky, košele a kravaty k uniforme. Miesto školy na učilišti som chodil robiť do bane, lebo sa mi páčilo pracovať a viac zarábať. Odmietol som ísť na skúšky, nechcelo sa mi učiť. Brata Mira bez problémov prijali a v septembri nastúpil na štúdium. Podľa tej mojej tretej sudičky som prvýkrát v živote riadne zakopol a spadol. Sám som si nevedomky podložil nohu. Ubehli dva mesiace. Prišiel za mnou vychovávateľ pán Parajňák a povedal mi, aby som išiel na doplnkové skúšky do PŠB v Spišskej Novej Vsi, lebo ešte nemajú potrebný počet žiakov. Bolo to začiatkom novembra. Presviedčal ma, že táto škola mi v živote veľa pomôže, že banských technikov je málo, alebo môžem v učilišti pôsobiť ako inštruktor alebo vychovávateľ. Presvedčil ma a ja som na tie skúšky išiel. Pán profesor Haberland si ma podal na skúškach z matematiky. V rovniciach som zabral, ale percentuálny počet som nejako zbabral. Nakoniec vyhlásil, že som vyhovel, ale tie percentá sa musím doučiť. Ako-tak som obstál aj zo slovenčiny. Bol som prijatý. Zadelili ma do triedy, kde bol aj brat Miro. Nevedel som čo teraz, ale budúci spolužiaci ma prehovárali, aby som prišiel. Boli to veľmi sympatickí chlapci. Keď som sa vracal vlakom do Štiavnika, rozhodol som sa, že na tú školu pôjdem. Keď som to oznámil pánovi Parajňákovi, potešil sa. Na druhý deň som si zbalil svoje veci, rozlúčil sa s kamarátmi, vychovávateľmi a odišiel študovať na Priemyselnú školu banícku v Spišskej Novej Vsi (PŠB). Toto rozhodnutie zohralo v mojom živote veľkú úlohu. Začala sa etapa môjho dozrievania a dospievania. Začala škola, na ktorú so spolužiakmi najradšej spomíname. Dala nám veľmi dobrý základ do života.

(POKRAČOVANIE)

Ing. Marian Slavkay

 

Zo súťažných fotografií vznikne kalendár na rok 2017

$
0
0
Zo súťažných fotografií vznikne kalendár na rok 2017

Miestna akčná skupina MALOHONT vyhlásila 4. ročník fotografickej súťaže Malohont mojimi očami, ktorá je určená pre malých aj veľkých, amatérskych aj profesionálnych fotografov. Súťažné fotografie je možné posielať do 30.09.2016. Zámerom fotosúťaže je ukázať to najlepšie, čo v regióne Malohont máme, a to očami fotografov,

ktorí tu žijú, pôsobia alebo odtiaľto pochádzajú. Fotografie je možné posielať do 3 súťažných kategórií - prírodné krásy, kultúrne dedičstvo a naše obce. Práve posledná zo spomenutých kategórií je novinkou, ktorá bola zaradená na základe podnetu fotografa, ktorý sa pravidelne zapája do súťaže. V tejto kategórii budú rok čo rok vybrané iné obce, z ktorých bude možné zaslať akýkoľvek záber, či už pôjde o detaily, momentky, ľudí alebo iné objekty, ktoré zaujmú oko fotografov. Tento rok ide o obce Babinec, Budikovany, Čerenčany, Dražice, Ďubákovo, Hrachovo a Klenovec.

Každý, kto chce svojimi fotografiami prispieť k zviditeľneniu regiónu Malohont a zároveň prezentovať svoje zábery, môže poslať do súťaže max. 3 fotografie do každej kategórie s výnimkou kategórie Naše obce, do ktorej možno poslať max. 3 fotografie z každej vybranej obce. Jednou zo základných podmienok je, že fotografie musia byť zhotovené na území MAS MALOHONT* O víťazoch v jednotlivých kategóriách rozhodne hodnotiaca komisia a svojich favoritov si bude môcť vybrať aj verejnosť prostredníctvom hlasovania na Facebook stránke MAS MALOHONT. Vyhlásenie výsledkov a odovzdanie cien víťazom prebehne v novembri 2016 v Klenovci počas otvorenia výstavy fotografií, na ktorú budú pozvaní všetci zapojení súťažiaci aj verejnosť. Z vybraných fotografií bude vydaný kalendár na rok 2017 a víťazné fotografie navyše postúpia do celoslovenskej súťaže Najkrajšia fotografia z územia MAS/VSP, ktorej vyhlasovateľom je Národná sieť rozvoja vidieka SR. Všetky fotografie budú zároveň súčasťou databázy MAS MALOHONT, ktorá má v pláne v priebehu najbližších rokov vydať hodnotnú knihu fotografií, ktorú získajú súťažiaci zo všetkých ročníkov fotosúťaže. Podrobné podmienky súťaže a prihlášku nájdete na web stránke MAS: www.malohont.sk

_____________________________________

* územie MAS MALOHONT:
Babinec, Budikovany, Čerenčany, Dražice, Drienčany, Ďubákovo, Horné Zahorany, Hnúšťa, Hostišovce, Hrachovo, Hrnčiarska Ves, Hrnčiarske Zalužany, Hrušovo, Chvalová, Klenovec, Kraskovo, Kociha, Kokava nad Rimavicou, Kružno, Kyjatice, Lehota nad Rimavicou, Lipovec, Lukovištia, Nižný Skálnik, Ožďany, Padarovce, Poproč, Potok, Rimavská Baňa, Rimavské Brezovo, Rimavské Zalužany, Rovné, Selce, Slizké, Sušany, Šoltýska, Španie Pole, Teplý Vrch, Utekáč, Veľké Teriakovce, Veľký Blh, Vyšný Skálnik, Zacharovce.

Miroslava Vargová
manažérka MAS MALOHONT

 

Predmet mesiaca september - Hlinená fajka z Rimavskej Soboty

$
0
0
Predmet mesiaca september - Hlinená fajka z Rimavskej Soboty

Počas archeologického výskumu Hlavného námestia v Rimavskej Sobote, v rokoch 1993 – 1997 bolo objavených mnoho významných archeologických nálezov. Objavená bola aj pozoruhodná kolekcia 8 hlinených fajok, medzi ktorými má osobité postavenie prezentovaná hlinená dvojdielna fajka. Výnimočnosť fajky spočíva vtom,

že je opatrená plochým rebrom, ktoré slúžilo na opretie fajky o podlahu. Pri tomto spôsobe fajčenia je fajka položená na zemi a fajčí sa z nej pomocou dlhej trúbeľky. Práve spôsob fajčenia nám indikuje aj jej chronologické zaradenie. Môžeme ju označiť ako jeden z najstarších typov fajok na území Slovenska a zaradiť do obdobia 17. storočia.

rs fajčiaci turek 1750Na území dnešného Slovenska sa fajčenie fajky udomácňuje až v priebehu 17. storočia, v súvislosti s osmanskou okupáciou Uhorska. Druhým smerom, z ktorého sa fajky dostávali na územie Slovenska bol priestor západnej Európy, hlavne v súvislosti s tridsaťročnou vojnou (1618 – 1648), prostredníctvom žoldnierov, ktorí v nej bojovali. Najstaršie nálezy fajok na území Slovenska sa objavujú na významných hradoch alebo v stredovekých mestách, kde sú dokladom čulých obchodných stykov, nakoľko fajčenie v tom období nebolo bežnou záležitosťou.
Prezentovaná fajka patrí medzi niekoľko málo zachovaných archeologických nálezov z územia Slovenska, ktoré dokladujú fajčenie tabaku vo fajke v 17. storočí. Hlava fajky je valcovitej profilácie, je zdobená rytým geometrickým motívom (trojuholníky uložené horizontálne vedľa seba v pásoch). Krk fajky nie je zachovaný. Dno hlavičky je vyformované do plochého rebra slúžiaceho na opretie fajky o podlahu. Krk hlavičky nie je zachovaný. Fajka je opatrená glazúrou zelenej farby.
Unikátny nález si môžu návštevníci Gemersko-malohontského múzea pozrieť každý deň od pondelka do piatka, v čase od 8:00 do 16:00. Rovnako ponúkame návštevníkom aj víkendové prehliadky múzea od 9:00 do 16:00. Ďalšie informácie nájdete na stránke www.gmmuzeum.sk.
PhDr. Alexander Botoš
archeológ

 

Podoby tanca s odborníkom na gemerský folklór s Ladislavom Bačinským

$
0
0
Podoby tanca s odborníkom na gemerský folklór s Ladislavom Bačinským

Gemerské osvetové stredisko v Rožňave v tomto roku pripravuje v oblasti folklóru aj ďalšie formy pre skvalitnenie interpretačnej úrovne folklórnych kolektívov. Najbližšie edukačné podujatie sa uskutoční 3. septembra 2016 v Kultúrnom dome vo Vlachove so začiatkom o 14.00 pod názvom Podoby tanca. Ide o metodické stretnutie s odborníkom

na gemerský folklór Ladislavom Bačinským spojené so školou gemerských ľudových tancov. 
„Podujatie je organizované so zámerom poskytnúť vedúcim, choreografom i členom folklórnych súborov a skupín informácie, ktoré im budú užitočné pri príprave programov, ich uvádzaní na rôznych vystúpeniach, ale v neposlednom rade vytvoriť im priestor pre vzájomnú konfrontáciu názorov na činnosť a tvorbu. Lektor sa dotkne tém so zameraním na odev, pokrývku hlavy pri rôznych príležitostiach, výber materiálu, použitie slova v programoch, potrebu využívania rekvizít, využitie scény, tanec, choreografiu a v praktickej časti nebude chýbať ani škola tanca,“ uvádza Mária Ferenczová z Gemerského osvetového strediska v Rožňave.
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Dana Lacková

 

Úradná správa ObFZ Rožňava č. 4/2016-2017

$
0
0
Úradná správa ObFZ Rožňava č. 4/2016-2017

Zo zasadnutia ŠTK dňa 24.08.2016:

I. trieda: Drnava - Jablonov 1:1, Bohúňovo - Vlachovo 5:0, Hrhov - Kružná 2:4, Honce - Dlhá Ves 2:4, Vyšná Slaná - Rudná 5:1, Dlhá Lúka - Rožň.Bystré 5:2.
II. trieda: Brzotín - FK Štítnik 0:9

kont. výsledok ostáva v platnosti, Krh. Podhradie - Lipovník 4:1, Čoltovo - Jovice 1:1, ŠK Štítnik - Pača 4:2, Rakovnica - Gem.Poloma 3:0

ŠTK schvaľuje zmenu času stretnutia domácich zápasov:

I. - II. trieda dospelí
- TJ Sokol Gemtex Rudná v nedeľu o 10:30 hod
- TJ FO Vlachovo v nedeľu o 14:00 hod
- TJ Zlatý Klas Dlhá Ves sobota UHČ
- FK Baník Štítnik sobota 16:00

I. trieda dorast
- MFK Dobšiná, TJ Tatran Betliar, TJ Jednota Krh.Dlhá Lúka sobota UHČ
- FK Gemerská Hôrka nedeľa 11:00
- FK Plešivec, TJ Baník Rožňavské Bystré sobota 14:00

I. trieda žiaci
- MFK Dobšiná, FK Plešivec, ŠK Polom Gem. Poloma nedeľa 10:30
- FK Krh. Podhradie sobota 10:30
- TJ Papierne Slavošovce sobota 14:00
- FK Baník Drnava nedeľa 10:00

ŠTK na základe dlhodobého nedodržiavania a porušovania súťažného poriadku futbalu, najmä čl. 5 „Futbalové normy“ udeľuje posledné upozornenie pre TJ Mladosť Brzotín pod disciplinárnymi následkami (vylúčenie zo suť. ročníka 2016/2017).

ŠTK vyzýva TJ Mladosť Brzotín na zabezpečenie elektronického zápisu. Termín do 2.9.2016

ŠTK prijala podnet od TJ Mladosť Jovice na prerokovanie. Vec je v štádiu šetrenia.

Zo zasadnutia DK dňa 24.08.2016

DK č5-16/17 DK udeľuje pokutu pre TJ Mladosť Brzotín nezabezpečenie elektronického zápisu – 30€

MRK ObFZ upozorňuje FK na nový Registračný a prestupový poriadok SFZ platný od 6.2016. Viac na www.futbalvsfz.sk V novom RaP poriadku SFZ Vás upozorňujeme na oblasť: transfer - výchovné - odstupné - registračné obdobie - štart hráčov.

ObFZ Rožňava

_______________________________________________________________________

Fotografie Martina Markušovského: ŠTRBSKÉ PLESO

{oziogallery 508}

 


Stále sú živé spomienky generálmajora MUDr. Jána Paškana na Gemer počas Slovenského národného povstania

$
0
0
Stále sú živé spomienky generálmajora MUDr. Jána Paškana na Gemer počas Slovenského národného povstania

Slovenské národné povstanie ako zákonité vyústenie celého národnooslobodzovacieho hnutia sa rozšírilo neobyčajne rýchlo. Spomínal počas svojho života genmjr. Ján Paškan, hlavný náčelník zdravotnej služby na Slovensku v čase SNP. Ako rodák z gemerskej obce Ochtiná hneď v začiatkoch pochopil, na ktorej strane je jeho

miesto. V spomienkach sa rád vracal do rodného Gemera, kde prežil detstvo pod národnostným a sociálnym útlakom. Ako trojročný sa musel v "OVODE" (materskej škole) učiť maďarskému jazyku. Pri zápise do školy jeho mamke prikázali, že aj keď je materinská reč slovenská, národnosť je maďarská. Vo veku dospelosti bol informovaný o prípravách na SNP, ako aj o ilegálnej činnosti v rodnom kraji. Zúčastnil sa na prípravách vytvorenia ilegálneho vojenského velenia. Jeho účasť v tomto smere bola v Bratislave a Ružomberku. V dôsledku jeho aktívnych príprav evakuoval svoju rodinu, manželku, dcéru a trojročného syna do rodnej obce Ochtiná, medzi svojich. Vedel, že tu nájdu bezpečnú ochranu do oslobodenia, nenašiel sa nikto, kto by ich vyzradil. Bolo to ešte v apríli 1944. V tom čase sa venoval so svojimi spolupracovníkmi v ilegálnom hnutí prípravám na ozbrojené vystúpenie v SNP. Výsledkom tejto činnosti bol v čase SNP výkon prednostu zdravotníckej služby povstaleckej armády až do oslobodenia.
Už začiatkom povstania bol vážny problém ako a kde odsunúť ranených vojakov a partizánov, vrátane ďalších občanov na liečenie a záchranu ľudských životov. Do úvahy pripadal najvýchodnejší kút povstaleckého územia v Dobšinej (v tom čase okresného mesta), ako aj jej najbližšieho okolia. V tom čase aj na operáciu slepého čreva museli odvážať pacientov po dohode do Rožňavy, ktorá po Mníchovskom diktáte pripadla Maďarsku, vo vážnom prípade do Popradu.

Povinnosťou zdravotníckej služby povstaleckej bolo zriadiť na tomto vysunutom bojovom úseku poľnú nemocnicu. Ako pri zriaďovaní všetkých poľných nemocníc sa aj tu rátalo s pomocou RNV (Revolučných národných výborov), SČK (Slovenského červeného kríža) a tých, čo aktívne podporovali SNP. Vojenská zdravotnícka služba z oslobodeného územia (Brezno, Banská Bystrica) zabezpečila nákladnými motorovými vozidlami prepravu potrebného materiálu, zdravotníckych prístrojov, ale aj chirurgických pomôcok a ďalšieho najnutnejšieho zdravotníckeho materiálu pre vznikajúcu poľnú nemocnicu. Na cestu z Banskej Bystrice do Dobšinej a z podbrezovskej nemocnice určila zodpovedných vojenských lekárov a to MUDr. Viliama Charváta (po oslobodení profesora I. chirurgickej kliniky v Bratislave) a MUDr. Milana Urbánka (obdobne primára urologického oddelenia OÚNZ v Trenčíne). Materiál ako aj lekárov prepravili dôležitou spojnicou Slavošovským tunelom (Kopráš - Slavošovce) a štítnickou dolinou (cez Roštár - Nižná Slaná) do Dobšinej. Tunel slúžil na prechod ilegálnych pracovníkov, partizánov a banskej munície na povstalecké územie. Na slavošovskej strane bol zdravotnícky a ďalší materiál prevzatý a v spolupráci s RNV v Dobšinej, ako aj za pomoci SČK a obetavých lekárov prepravený do Dobšinej. Tu v rekordnom čase bola zriadená vojenská poľná nemocnica. Jej vedením bol poverený učiteľ Pavlík, Nemcami neskôr v Dobšinej zaistený a odvezený do koncentračného tábora, kde zahynul. Lekársku službu vykonávali, okrem spomínaných lekárov, aj miestni lekári, ako MUDr. M. Tománek, MUDr. E. Líška, MUDr. E. Pálka, MUDr. E. Pálka a MUDr. A. Tochten. Ošetrovateľkami boli dobrovoľné sestry Červeného kríža a to M. Tomášiková, A. Burgerová, M. Gomoriová, E. Pelionisová, M. Tóthová, a aj ďalšie. V administratíve, ale aj pri lôžkach pacientov, pracovali učiteľky miestnych škôl.
Do zariadenej nemocnice privážali ranených z povstaleckých bojísk na území Gemera, zo slavošovskej, slanskej a dobšinskej doliny. Kto nebojoval priamo, pridal sa k partizánskym jednotkám. Každý pomáhal ako vedel. Sám vďačím neoceniteľnej pomoci ľudí Gemera, všade tam, kde aj ja, hnaný žitia nevôľou som prechádzal, aby som zachránil život. Ochota, obetavosť a neohrozenosť boli neoceniteľné, ale dojímavé a na to sa, ani s odstupom rokov, zabudnúť nedá.

(Zdroj: PaedDr. Milan Sajenko: Sloboda prichádzala v januári 1945, ObO SZPB Rožňava, december 2015, ROVEN Rožňava, s.r.o.)

 

Ján Brocko

Boj o Revúcu

Deň jesenný zdvihol sa z hustých hmiel
a vo svite skúpom tresk pušiek zahrmel
Ohlásili poplach hrubé delá
a vojakov našich hŕstka smelá
s útočníkom sa zvítala

Od juhu z Jelšavy ženú sa záplavy
praskajú zošialeno mínomety
a hviždia spreklínané míny
Do dymu výstrelov zapadajú svety
hory v hmlách i výše
a výbuch ozvien píše
básni tejto rýmy

Guľomet neskrotný
tanky
delánepriateľov posadlých
stále blíž sa blížia
Lesy hučia
a v meste fŕknu okenice
jak strela za strelou padá do ulice

Bráni sa páli strieľa
tá hŕstka naša smelá
lež z juhu z Jelšavy
ženú sa divé záplavy
Hrdinstvo malé stvára divy
ohnivko skromné v reťazi
Mesto padlo skončil bojov
boj veľký spravodlivý
lež hrdosť naďalej v obetiach víťazí

Ústup smutný do hôr poďme
Sbohom buď
Sbohom
Mesto rodné

A keď deň šerý v slzách vyhasol
na duši zbudol iba bôľ

_________________________________________________________________________________________________________

POZNÁMKA:  MUDr. genmjr. Ján Paškan (* 27. január 1907Ochtiná – † 1. september 1989Bratislava) bol slovenský lekár a generál. Prednosta zdravotnej služby MNO v Bratislave. Účastník protifašistického odboja a SNP. Počas SNP príslušník veliteľstva 1. československej armády na Slovensku v Banskej Bystrici, prednosta zdravotníckej služby (1944). Organizátor vojenského a civilného zdravotníctva, náčelník Vojenskej nemocnice v Bratislave, vedúci Katedry vojnového zdravotníctva Inštitútu ďalšieho vzdelávania lekárov a farmaceutov v Bratislave. Spoluautor odborných prác, autor článkov o zdravotníctve v SNP. Nositeľ viacerých vyznamenaní.

 

RÓMSKE ČARDÁŠE z lokalít Krásnohorského Podhradia, Rožňavy, Kunovej Teplice a Slavca čoskoro na DVD!

$
0
0
RÓMSKE ČARDÁŠE  z lokalít Krásnohorského Podhradia, Rožňavy, Kunovej Teplice a Slavca čoskoro na DVD!

Minuloročné aktivity našej GOS-ky zamerané na výskum gemerských rómskych čardášov dostali v týchto dňoch konečnú podobu formou digitalizácie rómskych tancov. V budove rožňavskej radnice sa dňa 24.8.2016 zišli tanečníci Anita Kovács, Erik Brusznyai a Barbara Gyenes i choreograf Attila Oláh, aby na základe výpovede

najstarších rómskych obyvateľov a potomkov známych rómskych hudobníckych rodín rekonštruovali a oživili tance Rómov na Gemeri. Výsledkom našej práce je vznik gemerského rómskeho čardáša a štyroch choreografií, ktoré jednotlivo spracúvajú charakteristické tanečné prvky Rómov vo vytýčených lokalitách, ako sú Krásnohorské Podhradie, Rožňava, Kunová Teplica a Slavec. Archívne záznamy, ktoré tvorili hudobný základ pri vzniku choreografií, boli spracované Ľudovou hudbou Ondreja Hlaváča z Rožňavy. Digitalizácia gemerských rómskych čardášov bola podporená Úradom vlády SR - Kultúra národnostných menšín 2016.
Tímea Jakabová

 

Výtvarný tábor prispel k zmysluplnému využitiu umeleckého potenciálu u nadaných detí

$
0
0
Výtvarný tábor prispel k zmysluplnému využitiu umeleckého potenciálu u nadaných detí

Základná umelecká škola v Rožňave, pod vedením Mgr. Barbory Krajčiovej, a Súkromná základná umelecká škola Rosnička Červený Kláštor, pod vedením Mgr. Lenky Orolínovej, zorganizovali v uplynulých dňoch v spolupráci s Baníckym múzeom v Rožňave Výtvarný tábor pre mladé talenty - „budúcich umelcov“. Tábor prebiehal v duchu

spoznávania krásy, rozmanitosti a umeleckej rôznorodosti nášho regiónu z historického, etnografického a aj prírodovedného hľadiska.

„Spoznávačku“ sme začali prehliadkou mesta Rožňava, kde sme sa zamerali hlavne na historickú architektúru mesta. Okrem dostupných architektonických prvkov budov sme mali možnosť navštíviť aj prekrásnu neogotickú kaplnku Starej nemocnice v Rožňave, za čo sa chceme poďakovať vedeniu Katolíckej základnej školy sv. Jána Nepomuckého. Deti z tábora nevynechali ani svetoznámy kaštieľ v Betliari. Priamo v jeho priestoroch mali možnosť vytvoriť veľmi pekné ceruzokresby interiéru. Pod vedením pani Lachovej v priestoroch Tvorivých dielní kaštieľa Betliar si žiaci vytvorili takmer originálne vitráže, ktoré svojimi farbami očarili každého.

Účastníkov tábora okrem historickej architektúry nadchlo aj naše národopisné dedičstvo v Galérii Baníckeho múzea. V rámci neho sa oboznámili s pôvodnou modrotlačou a vytvorili si vlastný modrotlačový obrus v modernom štýle. Na výstave pod názvom „Život slovenského sedliaka na Dolnej zemi“ sa mohli oboznámiť nielen s tvorbou a životom kovačických insitných umelcov, ale aj namaľovať si obraz v tomto štýle.

Určite nezabudnú ani na túru po Silickej planine, ktorú sme absolvovali na trase Jovice - Dievčenská skala-Krásnohorská Dlhá Lúka. Na túre sme sa inšpirovali krásami prírody, jej pravidelnými aj nepravidelnými tvarmi a výtvormi, a pomocou týchto prírodných skvostov vytvorili čo najkrásnejšie diela v duchu Land Art.
Boli to pekné zážitky nielen pre deti z tábora, ale zároveň aj cenná inšpirácia pre nás samotných organizátorov. V rámci letných prázdnin sme takýmto spôsobom na jednej strane zainteresovali deti do nášho programu a na strane druhej prispeli tak k zmysluplnému využitiu umeleckého potenciálu u nadaných detí. V tomto spoločnom projekte, na ktorom úspešne participovali dve umelecké školy a múzeum, mienime naďalej pokračovať aj v budúcnosti.
Gabriella Badin

 {oziogallery 514}

 

Gejza Pulen medzi rožňavské futbalové brány sa vrátil po 18 rokoch

$
0
0
Záber Ladislava Székelya z majstrovského futbalu I. triedy 4. kolo: Gemtex Rudná - OTJ Honce 4:1 (1:1).

Posledný augustový víkend okrem futbalu priniesol na ihriská pomerne veľké teplo. Nie vždy ono osoží futbalu. Väčšinou je potrebné v záujme zdravia dodržiavať pitný režim, tak na ihrisku ako aj v hľadisku. Zaznamenali sme aj veľké hráčske rošády, ktoré poznamenali väčšinu futbalových mužstiev. Najväčšiu zmenu zaznamenali

v mužstve MFK Rožňava, keď sa do rožňavského futbalového mužstva vrátil po 18 rokoch brankár Gejza Pulen. Jeho cesta za futbalom bola veľmi zaujímavá a prešiel po nej rôzne kluby od samého východu až po sever Čiech. Návrat však bol úspešný, pretože jeho klub získal vonku ďalšie tri body, na ktorých zásluhu si pripísal aj on. Konečne potešili seba i svojich fanúšikov aj štvrtoligoví futbalisti Krásnohorského Podhradia ziskom 3 bodov na domácom ihrisku s Veľkými Kapušanmi. Pochválime aj dorastencov MFK Rožňava, ktorým sa strelecky i bodovo darí aj na súperových ihriskách a držia sa v čele tabuľky. K doterajším majstrovským zápasom sa o týždeň pripoja aj dorastenci a žiaci našich najnižších súťaží. Privítajme ich na ihriskách ako budúcich nástupcov terajších dospelých hráčov. Zaznamenajme ešte najlepších strelcov tohto víkendu: v I. triede K. Illés z Bohúňova s 3 gólmi a strelcom II. triedy v tomto kole sa stal Miloš Gallo-Barnák z FK Baník Štítnik so 6 gólmi!

DOSPElí

IV. LIGA – 6 kolo – 27.8.2016

FK Krásnohorské Podhradie – Veľké Kapušany 2:0 (0:0). G: R. Kuzma (46´), L. Héger (90´). ŽK: 0 – J. Hutaj (62´). ČK: M. Tóth (57´). R: J. Mišenčík - T. Baksay, M. Hrebeňár. DS: J. Ondík. Di: 200. Pod krásnohorským hradom sa konečne oslavovalo. Domáci pocítili ako chutí víťazstvo v štvrtej lige. Prekonali vlastne pätnásteho v poradí z tabuľky. Postarali sa o to ich dvaja strelci, z ktorých jeden bol vlani z mužstva najlepším a druhý sa strelecky presadil ako nováčik v tomto ročníku. Hostia dokončili zápas oslabení o Tótha, ktorého ocenil rozhodca červenou kartou ešte v 57. minúte za držanie hráča v jasnej gólovej šanci. 

FK Geča - MFK Rožňava 0:1 (0:1). G: J. Ďuriček (34´). ŽK: M. Sciranka (68´) - F. Kovács (11´), J. Ďuríček (86´). R: V. Michalík - L. Tóth, L. Dzivjak. DS: V. Dudáš. Di: 200. V 90. Min. Nepremenil domáci hráč V. Hutter pokutový kop! Tento nezdar domácich pomohol vlastne k zisku troch bodov Rožňavčanom, ktorí zbierajú body aj na súperových ihriskách. V zostave hostí sa po prvýkrát po 18 rokoch objavil bývalý brankár Gejza Pulen. Návrat sa mu vydaril. Má tiež trénerskú licenciu, dlhoročné skúsenosti v rôznych, aj popredných mužstvách, a iste sa pre mužstvo zíde aj po tejto stránke.

Ostatné výsledky: Gelnica – Sobrance 1:1, Moldava n/B - Čaňa 0:0, Hrabušice - Strážske 4:2, Kalša - Veľký Folkmar 2:2, Medzev – Krompachy 0:0, Parchovany - Rudňany 0:3. 

V. LIGA K-G – 4. KOLO – 27.8.2016

FK Gemerská Hôrka - OFK Slovan Poproč 0:0. ŽK: R. Szkokan (76´) - 0. R: J. Pavlovský - P. Kunzová, D. Frank, DS: M. Maliňák. Di: 100. Ťažko čo dodať k zápasu, kde nepadajú góly. Prišla síce pekná návšteva divákov, ale odchádzali bez gólového zážitku. Zato hostia z Poproča s jedným bodom. Domáci sú svojimi výkonmi stále ako na hojdačke. Raz získajú cenný bod vonku a inokedy ho doma so súperom stratia. Čo by bolo najlepšie, iste vie aj vedenie klubu. 

FK Košická Nová Ves – MFK Dobšiná 1:1 (0:1). G: D. Šemrák (48´) - M. Poliak (40´). ŽK: M. Urban (43´), D. Szepesi (61´), E. Slatina (67´), Š. Rusnák (73´) - A. Gallo (35´), M. Dudra (57´). R: J. Hamadej - Š. Reňo, J. Čisárik. DS: J. Kačmár. Di: 50. Dobšinčania boli v Košickej Novej Vsi blízko k víťazstvu. Gólový náskok si vypracovali už v prvom polčase. Keďže domáci v druhom zvýšili tlak a množili sa im aj žlté karty, zrejme sa im chcel vyrovnať hosťujúci Dudra a v rozpätí 10 minút po žltej uvidel aj červenú kartu a oslabil tak svoje mužstvo. Domáci príležitosť využili, hostí potrestali gólom a získali pre seba aspoň bod, prvý v tomto ročníku. Na opustenie posledného miesta v tabuľke im to bolo aj tak málo. 

Ostatné výsledky: Perín - Sokoľany 0:6, Ťahanovce - Kechnec 0:5, Turňa n/B - Čečejovce 1:1, Kokšov-Bakša - Veľká Ida 4:0, Slávia TU Košice - Malá Ida 1:2.

I. TRIEDA – 4. KOLO – 27.8.2016

Bohúňovo - Kružná 6:1 (3:1). G: K. Illés 3, (7´,35´ PK, 79´), R. Garan (vlastný 24´), F. Beke (71´), A. Szaniszló (90´) - L. Varga (9´). ŽK: A. Szanizsló (30´), K. Illés (73´) - M. Ruszó (65´). R: L. Gyenes – L. Šalamon, A. Farkaš, DS: Z. Kovács. Di: 150. Najvyššia divácka kulisa na zápase v Bohúňove signalizovala veľký záujem o stretnutie. Domáci natrafili na nováčika súťaže, ktorý v minulom kole šokoval hrhovských futbalistov. Vymenený zápas, na ktorom sa dohodli súperi, však podobný scenár už nemal naplánovaný. Výnimočný kružniansky strelec nenastúpil a hosťom chýbal aj pilier obrany, ktorý prestúpil do iného klubu. Domáci si tentoraz vynahradili neúspech z prvého kola a súperovi nadelili koľko sa mu zmestilo. Strelecky si užíval tentoraz domáci Illés s troma gólmi.

28.8.2016 

Rudná - Honce 4:1 (1:1). G: Fr. Čapó 2 (21´, 77´), L. Šimon (55´PK), D. Koteleš (74´) - S. Dzureň (13´). ŽK: P. Szolos (20´) - L. Hajdu (64´). ČK: 0 – T. Fandák (54´). R: J. Gyenes – I. Tokoly, K. Baczúk. DS: P. Béreš. Di: 80. Komentár k zápasu uverejňujeme na inom mieste.

Vlachovo - Vyšná Slaná 0:2 (0:2). G: M. Gallo (3´), O. Kračún (35´). R: M. Uharček - R. Farkaš, DS: G. Gašpar. D: 50. 

Rožňavské Bystré - Dlhá Ves 1:0 (0:0). G: Ján Gonos (84´). ŽK: Š. Dorkin (12´), J. Lipták-Giba (44´), J. Urban (59´), R. Bubenčík (80´) - M. Dusza (4´), D. Zsóri (8´), N. Kovesdi (22´). R: L. Šalamon - T. Gyenes, DS: J. Šmelko. Di: 50. Výsledok zápasu hovorí, že sa stretli dve mužstvá, ktoré sa navzájom dobre poznajú a keďže nemal takmer do konca zápasu rozhodnutie, svojou vyrovnanosťou držal divákov i  

  

TABUĽKA I. TRIEDY PO 4. KOLE

 1. Vyšná Slaná 4   4   0   0 12:2  12
 2. Drnava 4   3   1   0 13:5  10
 3. Krh. Dlhá Lúka 3   3   0   0 15:5   9
 4. Bohúňovo 4   2   0   2 12:6   6
 5. Dlhá Ves 4   2   0   2 6:5   6
 6. Rožňavské Bystré 4   2   0   2 11:11   6
 6. Rudná 4   2   0   2 11:11   6
 8. Jablonov n/T 3   1   1   1 8:9   4
 9. Betliar 3   1   0   2 6:7   3
10. Kružná 3   1   0   2 7:11   3
11. Vlachovo 4   1   0   3 8:14   3
12. Hrhov 4   1   0   3 9:19   3
13. Honce 4   0   0   4 6:19   0
Nižná Slaná (odst)

 

hráčov dlho v napätí. O výsledku nakoniec rozhodol Jany Gonos gólom zo štandardnej situácie zahrávanej neďaleko pred šestnástkou súpera. Využil svoje dlhoročné skúsenosti i vo vyššej súťaži a presne umiestnenou strelou k pravej tyči nedal brankárovi hostí šancu.

Betliar – Drnava 1:3 (1:3). G: R. Fabián (34´) - K. Šoltés 2 (13´, 44´), B. Šoltés (15´). ŽK: R. Fabián (24´), I. Lorinc (69´) - K. Šoltés (9´). R: L. Gynes – R. Mikulec. DS: O. Vysoký. Di: 150. 

Jablonov n/T - Hrhov 5:2 (3:1). G: F. Szocs 3 (9´, 42´, 72´), A. Vislay (27´), P. Ungváry-Szabó (69´) - R. Kardos (38´), G. Veverica (66´). ŽK: M. Szabó (17´), L. Zajdó (62´) - 0. R: J. Szor – M. Nemčko, A. Farkaš. DS: P. Béreš. Di: neuviedli.

 Takto padol v Bystrom jediný gól zápasu - video M. Dorkina

Predzápasové prekvapenie v Rudnej sa nekonalo

Hráči Rudnej mali doma pred stretnutím s Honcami veľký problém. Zo základnej zostavy im totiž chýbalo až 7 hráčov. To je veľa aj na ligové mužstvo! Hostia, keď sa to dozvedeli, boli v siedmom nebi. Trúsili sa z tábora hostí také reči, že dnes dáme domácím na frak! Obrana Rudnej nastúpila s priemerným vekom 44 rokov a hostia dúfali, že pokoria domácich vyslúžilcov. V prvom polčase mali aj prevahu, ale domáca obrana odolávala. Až v 13. min. Dzureň, hráč hostí, prekonal domáceho gólmana - 0:1. Hostia získali prevahu v poli, ale svoje šance nepremieňali. V 21. min Čapó dostal krásnu uličku od Kuriana a on už vedel ako prekonať brankára hostí - 1:1. V 33. min. ten istý hráč mal ďalšiu veľkú možnosť, ale neprekonal hončianskeho Karalu. V druhom polčase mal znovu veľkú príležitosť hráč hostí Tomi, ale domáci brankár jeho úmysel vystihol. To bol aj rozhodujúci moment, lebo v 54. min. sa rozhodol Óvary na krásny prienik, ale hráč hostí Fandák ho podrazil v pokutovom území. Rozhodca ukázal na pokutový bod a previnilec musel ísť predčasne pod sprchy. Penaltu bezpečne premenil Šimon a bolo 2:1. Od tohto momentu hráči Honiec si viac všímali rozhodcu a aj medzi sebou sa hádali. V 74. min. mladý Koteles využil svoju veľkú šancu a zvýšil stav na 3:1. V 77. min. ušiel Stano Székely, krásnou prihrávkou našiel hlavu Čapóa a ten hravo zvýšil na 4:1. Braňo Kurian v 82. min. vysunul Székelyho, ale v pokutovom území zaváhal. Pred 50 divákmi rozhodoval J. Gyenes. Hlasy po zápase: Brankár hostí Karalo takto komentoval duel: "Pred zápasom sme mysleli, že veľmi oslabené domáce mužstvo hravo zdoláme, ale videli ste, sami sme si prehrali zápas." Vedúcí hostí Mogyorósi: "Bez tréningu sa nedá hrať." Feri Čapó: "V druhom polčase sme začali kombinovať, a to platilo na hráčov hostí." Pán Molčan z domáceho tábora: "V prvom polčase s takou zostavou sme boli pod tlakom. V druhom sme ovládli hru a výsledok sa dostavil."                                                                                                                                                                                                                              Ladislav Székely

 

II. TRIEDA – 27.8.2016 - 2. KOLO

FK Baník Štítnik - Mladosť Jovice 11:0 (4:0). G: M. Gallo-Barnák 6 (17´, 21´, 57´, 66´, 70´PK, 74´), B. Milko 2 (7´, 83´), P. Lipták (52´), T. Leng (85´). ŽK: M. Zagiba (55´) - O. Parada (75´). R: J. Szor – V. Martinko, L. Marton. DS: F. Drenko. Di: 70. Domáci majú v zostave i 51 ročného hráča, ale na ich hre to nebolo až tak vidieť. Zopár mladších futbalistov sa má aspoň od koho futbalovo priučiť. Strelcom kola bol 42-ročný Miloš Gallo-Barnák z FK Baník Štítnik - vsietil až šesť gólov Jovičanom.

28.8.2016

Mladosť Lipovník - ŠK Baník Štítnik 1:4 (1:1). G: A. Gorgei (37´) - A. Rochl (2´), Ján Rochl (76´), D. Barboriak (79)´, A. Krága (85)´. ŽK: A. Korszinszki (73´) - A. Rochl (56)´. R: V. Martinko - K. Baczúk. DS F. Drenko. 

TABUĽKA II. TRIEDY PO 2. KOLE

 1. FK Baník Štítnik 2   2   0   0  20:2  6
 2. FK Krh. Podhradie 2   2   0   0  8:2  6
 3. ŠK BANÍK ŠTÍTNIK 2   2   0   0  8:3  6
 4. Baník Rakovnica 2   1   0   1  4:3  3
 5. Sokol Pača 2   1   0   1  5:5  3
 6. Polom Gem. Poloma 2   1   0   1  4:6  3
 7. Družba Čoltovo 2   0   1   1  4:5  1
 8. Mladosť Jovice 2   0   1   1  1:12  1
 9. Mladosť Lipovník 2   0   0   2  2:8  0
10. Mladosť Brzotín 1   0   0   1  1:13  0
  

Di: 40. Futbalistov s menom Rochl je v našom futbale hneď niekoľko. Ale všetci patria medzi výborných. A že vedia dávať góly, presvedčil sa i lipovnícky brankár.

Polom G. Poloma - Čoltovo 4:3 (2:0). G: M. Dorčák 3 (38´, 80´, 86´), Z. Greško (35´) - P. Peprík (53´), K. Karász (72´), M. Baláž (83´). ŽK: M. Dorčák (84´) - M. Baláž (50´). R: Š. Iglai - I. Tokoly. DS: Š. Bodnár. Di: 60. Gemerská Poloma ľahko prišla o ligové mužstvo i miesto. Teraz ich čaká boj znovu od piky, keď sa tam chcú vrátiť. A že to nebude jednoduché, presvedčili sa aj v tomto zápase proti Čoltovu. Boj o loptu i body trvá až do konca zápasu. To platí pre všetkých rovnako. 

Pača - Rakovnica 3:1 (2:1). G: P. Koteles (8´), Ľ. Gajdoš (32´), J. Bocko (48´) - P. Brdár (17´). ŽK: J. Líška (51´) - 0. R: D. Poťmák - M. Šimčák. DS: Š. Hadar. Di: 50. Pača patrila po iné ročníky medzi hlavných ašpirantov na postup. Aby nebolo tomu ináč, musia dokázať najmä doma i proti takému súperovi ako Rakovnica.

Brzotín - Krh. Podhradie B 1:4 (0:1). G: E. Polyák (67´PK) - Š. Tolvaj (20´), G. Polyák (59´), K. Horváth (62´),  R. Horváth (70´). ŽK: N. Boldi (31´) - K. Horváth (71´), R Rezmuves (78´). R: L. Marton - J. Gyenes. DS: J. Bobrik. Di: 50.

DORAST  

III. LIGA K-G 27.8.2016 - 4 kolo

KAC Jednota Košice - FK Baník Drnava 1:6 (0:3). G: K. Hamdan (88´) - R. Kováč 2 (51´, 77´), T. Lipták (23´), D. Fodor (31´), M. Ondrej (34´), A. Herczeg (65´). ŽK: bez kariet. R: D. Novák. Di: 3.

FK Krásna - FK Krásnohorské Podhradie 3:0 (2:0). G: D. Bajus 2 (2´, 53´PK), J. Timko (36´PK). ŽK: T. Gordoň (60´), M. Gordoň (77´), D. Bajus (82´) - M. Smrek (58´), P. Šoltés (72´), R. Šoltés (82´). ČK: Š. Sedlák (90´) - 0. R: D. Zis. Di: 50. V 90 min. Hosťujúci hráč B. Harabin nepremenil pokutový kop.

MFK Ťahanovce - MFK Rožňava 0:12 (0:7). G: M. Mitrik 3 (41´, 50´, 74´), M. Ikri 2 (2´, 33´), M. Laven 2 (9´, 48´), J. Rigo 2 (10´, 88´), D. Džačovský 2 (35´, 85´), T. Hangurbadža (38´). ŽK: 0 – M. Ikri /66´). R: M. Bajo. Di: 27.

ŽIACI

II. LIGA starší žiaci 4. kolo

FA Buzica - MFK Rožňava 4:1 (3:0). G: R. Greskovics 2 (2´, 5´), K. Kováč (17´), M. Makovics (69´) - Á. Tamás (62´). R: M. Drabant. Di: 50. 

II. LIGA mladší žiaci - 4. kolo

FA Buzica - MFK Rožňava 0:0. R: M. Drabant. Di: 30

 

FOTOGALÉRIA Ladislava SZÉKELYA Z MAJSTROVSKÉHO FUTBALU RUDNÁ -  HONCE 4:1

{oziogallery 525}

 

Marian Slavkay: Ako sa rodia krtkovia - Ako sa krtkovia vzdelávajú (5)

$
0
0
Marian Slavkay: Ako sa rodia krtkovia - Ako sa krtkovia vzdelávajú (5)

Ako sa krtkovia vzdelávajú

Do školy spolu so mnou nastúpili aj iní učni z banských závodov zo Spiša a Gemera. Ubytovaní sme boli v internáte, ktorý bol zriadený z bývalých kasární pri železničnej stanici. Školu sme mali v meste, kde sa cesta od Popradu rozdvojuje na zimnú a letnú stranu a obopína veľké námestie. Zadelili ma do prvej „C“ triedy. Bolo nás

tam zo tridsať. Štyria žiaci už boli ženatí chlapi, vo veku tridsať až tridsaťpäť rokov. Boli to haviari, ktorí už mali odpracovaných asi desať rokov v bani. Ostatní sme boli banícki učni, šestnásť až osemnásť roční. Všetci sme dostávali štipendium od materského závodu, ktorý nás na školu vyslal. Zo štipendia sme si platili internát a stravu. Keď si spomeniem na stravu v internáte, aj teraz, po toľkých rokoch, sa mi zovrie žalúdok. V učilišti sme mali stravu, ktorú sme ani nevládali zjesť. V internáte naopak, iba neustály hlad. Na raňajky dva rožky a čierna káva varená z kociek, akú dnešné deti už ani nepoznajú. Po takýchto raňajkách sme po skončení dopoludňajšieho vyučovania hromadne utekali zo školy do internátu na obed. Boli to každodenné preteky, ktorými sme získavali kondičku. Naším trénerom bol hlad. Na internáte sme boli ubytovaní vo väčších izbách po desať až dvanásť žiakov. Sami sme si aj kúrili v malých pieckach. Uhlie sme nosili z veľkej kopy zloženej na nádvorí. Keď napadol sneh, alebo uhlie zamrzlo, bolo ťažké nabrať ho do uhliaku.

Podľa nabitých školských osnov počas dvojročného štúdia sme absolvovali prednášky z dvadsiatichdvoch predmetov. Náš vyučovací čas bol ráno od ôsmej do jednej a poobede od druhej do piatej hodiny. Večera bola o šiestej hodine. Od siedmej večer do deviatej bolo povinné štúdium, na ktorom mal dozor niektorý náš profesor. V sobotu sme mali vyučovanie iba do dvanástej. O jednej hodine prišlo pre nás nákladné auto z niektorého závodu Spiša, aby sme išli na brigádu, pracovať do bane. Bolo to dobrovoľné. Prihlasovali sme sa počas týždňa podľa toho, koľko ľudí na závode potrebovali. Chodili sme však radi, lebo sme si zarobili nejaké korunky na prilepšenie.

slav spsb snv aBeh do školy a zo školy sme absolvovali každý deň dvakrát. Nepamätám sa presne, ale asi v stredu sme mali vyučovanie poobede len do tretej hodiny, lebo v ten deň sme mali skúšku súboru Baník. Na pôsobenie v tomto súbore máme najkrajšie spomienky. Účinkovanie v súbore však opíšem neskôr, pretože si zaslúži zvláštnu kapitolu. Poďme ku škole. Riaditeľom školy bol pán Háber. Bol prísny, ale starostlivý. Najväčší strach sme mali z profesora matematiky Haberlanda. Ten nás držal nakrátko. V čase, keď nás učil, sme ho nemali v láske, ale neskôr sme mu boli vďační za jeho vytrvalosť vtĺcť nám do hlavy matematiku a hlavne geodéziu a banské meračstvo.

Pán profesor bol v tom čase asi 50 ročný statný chlap s fúzikmi a ostrým pohľadom. Mali sme dojem, že nám vidí až do nášho večne prázdneho žalúdka. Vedel o nás všetko. Dostali sme štipendium, vtedy sme si dovolili ísť na železničnú stanicu, kde v reštaurácii bol náš známy čašník. Volal sa Rudo. On nám potajomky, keď to nikto nevidel, doniesol v čajových šálkach k najvzdialenejšiemu stolu v kúte štamperlík čerešňovice. Rýchlo sme ho vypili a utekali preč. Pán profesor buď sám špehoval, alebo mal medzi študentmi donášača. Vedel o našich návštevách v reštaurácii. Prišiel na hodinu a spustil: „Súdruhovia baníci! Beriete od závodu vysoké štipendium, ale to nie je na to, aby ste chodili na železničnú stanicu alkoholom si otupovať mozgy. Ste tu na to, aby ste študovali.“ Toto nám veľmi často a takouto formou vytýkal, takže štipendium dostalo v našom študentskom žargóne meno „Vysoké“. Ak niektorí z nás si dal na brigáde pivo, nezabudli sme mu povedať: „Neotupuj si mozog, máš študovať!“

Brat Miro bol jeho obľúbencom. V našom ročníku bol v matematike najlepší a všetko mal načas pripravené. Mne Haberland hodne šliapal na prsty asi preto, lebo vedel, že mám na viac, ale som lajdák. Neviem prečo sa hneval, že sme hrali hokej. Mali sme dobré mužstvo. Vyhrávali sme nad všetkými školskými mužstvami, iba „Drevárka“ nás sem-tam porazila. Na druhý deň po zápase ma stále vytiahol k tabuli a tam ma „mučil“. Vyvolával ma dvomi spôsobmi. Keď povedal: „Súdruh Marián k tabuli,“ vtedy bol zhovievavý a chcel si overiť, či mi „zverí dvojku alebo trojku“. Známky nedával, ale zveroval na každej konferencii. Štvrťrok, polrok, atď. Veľmi dobre si pamätal, v čom som „kríval“ v minulom období a to mi dal ako kontrolnú otázku. Druhý spôsob bol nemilosrdný. Vyvolal: „Pán Slavkay mladší, k tabuli!“ Už som vedel, že ma videl ísť s priateľkou do kina alebo som hral hokej. Hral som v obrane s Milanom Meckom. Hrali sme tvrdo, ale čisto. Jemu sme sa asi javili ako nejakí bitkári, provokatéri. Hokej je už raz taký. Niekedy sa dozvedel o našej účasti na zábave v Redute alebo na čaji v Dancingu. Čo nasledovalo potom pri tabuli bolo príšerné. Kázeň vyzerala asi takto: „Si ako ryba, raz zaberieš, dvakrát nie. Viac sa venuj štúdiu, nie zábave, z toho nevyžiješ!“

slav bari ucitel aLenže aj na pána profesora sa dala „ušiť búda“. Na jednom hokejovom zápase s učilišťom VSS Košice som ho videl medzi divákmi. Úlohu z matiky som si urobil poobede. Po zápase som utekal ihneď na internát. Zobral som matematiku a celú látku som si zopakoval. Počítal som príklady a bifľoval sa do dvanástej v noci. Na druhý deň sme mali matematiku. Postrach „Habik“, ako sme ho v skratke volali, vošiel do triedy. Od stola sa rozhliadal po triede. Ja som sa náročky skrýval za chrbát Joža Škovrana, ktorý sedel predo mnou. Habik to zbadal, fúzmi mu šklblo a takmer škodoradostne povedal: „Áhááá, pán Slavkay ml. sa nám skrýva. Hrdina včerajšieho zápasu. No poď von k tabuli, ukáž ako vieš hrať „matematický hokej,“ a začal mi zadávať „mastné príklady“. Dobrá príprava sa mi osvedčila. Exceloval som. Habikovi pošklbkávali fúziky, ale potom jeho prísny pohľad trošku zmäkol. Usmial sa a povedal: „Súdruh Marián, dnes si ma potešil. Vidíš, že sa dá v prvom rade študovať a potom si nájsť čas aj na hry a zábavu.“ Odvtedy som mal aj ja u neho málinko lepšie meno.

Po tomto dni som sa začal lepšie učiť. Dotiahol som to až tak ďaleko, že na vysvedčení „Na odchod“ mi svietila z matematiky „zverená“ dvojka od Habika. Na jeho maniere a výčitky sme si už zvykli. Jeho poznámky na „vysoké štipendium“ a „neotupujte si alkoholom mozgy“, ako aj rozsiahle kázne o chovaní sa na verejnosti sme brali ako samozrejmosť. Uvedomili sme si, že jeho nátlaková metóda učenia nás dotlačila k tomu, že sme ovládali teoreticky aj prakticky banské meračstvo. Bez problémov sme počítali s logaritmami trigonometrické meračské úlohy, pretínanie vpred, Pothenotovu či Hansenovu úlohu a iné. Dobre sme ovládali meranie teodolitom aj kompasom, niveláciu, vytyčovanie smeru a ostatné úlohy potrebné pri meraní. Po tejto stránke nás výborne pripravil na prácu banského technika. Až neskôr sme ocenili jeho obrovskú zásluhu na tom, že z „hlúpych hláv“ urobil ľudí, ktorí sa aj napriek mladému veku dobre uplatnili v praxi. Niektorí z našich chlapcov, ihneď po skončení školy, začali pracovať na závodoch ako banskí merači.

Ďalšou postavou na tejto škole bol náš triedny profesor Ing. Bari, ktorého sme volali „Starýbarí“. Bol to ruský emigrant, emigroval v čase Veľkej októbrovej revolúcie. Rozprával nám, že bol vo Francúzsku, Anglicku, odkiaľ prišiel k nám a v roku 1917 začal študovať na reálnom gymnáziu. Do roku 1928 vyštudoval „Vysokú školu báňskou“ v Příbrami. Tam sa aj oženil. Rozprával česky so silným ruským prízvukom a s vložkami ruských slov. Ako sa dostal na našu školu, nevieme. Hoci mal len niečo cez päťdesiat, mal veľmi zvráskavenú tvár. Keď prišiel na školu ťažko nám bolo odhadnúť jeho vek, predpokladali sme, že mal už po šesťdesiatke. Hodiny s ním boli zaujímavé. Prednášal z baníckej literatúry od ruských autorov a počas praxe sme zistili, že novoty, ktoré prichádzali v šesťdesiatych rokoch do baníctva, „Starýbarí“ nám už vtedy prednášal. Príšerne kreslil kriedou na tabuľu. Ruky sa mu triasli, preto kriedu silno tlačil a my sme pri utieraní tabule museli kriedu z tabule zoškrabovať. Keď nás učil výpočty náloží pri radových odstreloch, tak povedal tou svojou rečou nejaký vzorec, ktorý vyznel asi takto: „Pí na Kú, na Ša lomeno dubľ Vé na kvadrát.“ A tak vzniklo v študentskej reči „Starýbari, pí na kú, na ša“. Na konci školského roku 1953 vybavil exkurziu na rôzne bane v Československu. Prefárali sme Nováky, Fučik 1 v Ostrave, jeden veľkolom hnedého uhlia na Mostecku, Příbramské šachty Anna a Vojtech a na Karlovarsku kaolínové lomy Sedlo a Sedlec. Na spiatočnej ceste sme spali v Prahe, kde nás zastihla zmena peňazí. Na druhý deň sme si nevedeli kúpiť ani kúsok chleba. Vrátili sme sa do Spišskej unavení a vyhladovaní.

Mali sme radi aj ostatných profesorov. Ing. Dojčák nás učil mineralógiu a úpravníctvo. Mal veľmi peknú vlastnú mineralogickú zbierku a o mineráloch vedel veľmi zaujímavo prednášať. Vyvolal v nás taký záujem o minerály, že sme sa mnohí stali vášnivými zberateľmi. Na jednej hodine skúšal. Vyvolal nášho spolužiaka Bandyho. Dal mu otázku, čo kryštalizuje v kubickej sústave. Bandy vymenoval všetky minerály, ktoré vedel, ale vynechal dôležitý minerál zlato. Pán profesor sa ho začal vypytovať, že čo ešte kryštalizuje v tejto sústave. Napomáhal mu, že je to vzácny a dôležitý kov. Bandy bol popletený. Brat Miro sedel v prvej lavici a ukazoval mu plniace pero, ktoré malo pierko zo zlata. Ukazoval prstom na pierko plniaceho pera. Zmätený Bandy zbadal čo mu Miro ukazuje a vyhŕkol – kaučuk. Celá trieda vybuchla v rehot. Pán profesor nezbadal to čo Miro ukazoval a len kľudne povedal, že kaučuk nie je minerál, ani nekryštalizuje, ale že je to zlato. Poslal ho sadnúť s tým, že mohol dostať lepšiu známku.

slav tablo 1953 a

 

Pán profesor Dojčák mal len jednu chybu. Mal tichý monotónny hlas. Keď sme s ním mali pred obedom poslednú hodinu, od hladu a monotónnej prednášky nás brali driemoty. Bol aj nadšeným hvezdárom. Doma mal hvezdársky ďalekohľad a večer pozoroval hviezdičky. Často nás pozýval večer domov, keď mal byť na oblohe nejaký zvláštny úkaz, aby sme si to mohli pozrieť. Pán Ing. Dojčák bol veľmi inteligentný, vzdelaný a jemný človek, ktorý pôsobil na rôznych banských závodoch vo funkciách ako riaditeľ a hlavný inžinier. Neskoršie, podľa mojich poznatkov na rôznych baniach, keď začali preteky v ťažbe a razení banských diel, nevedel som si ho v takej funkcii predstaviť, pre jeho mäkkú povahu.

Celý profesorský zbor boli dobrí odborníci v predmetoch, ktoré vyučovali. Boli spravodliví a každý mal snahu nás čo najviac naučiť. Nechcem ich všetkých podrobne opisovať, spomeniem iba niektorých. Na hodinu zemepisu prišiel malý tenký pán v obleku s pumpkami, vlasy na ježka. Postavil sa do pozoru a predstavil sa po vojensky: „Som profesor Kafka, som tu a fungujem. Budem vás učiť zemepis.“ Potom si dal pohov a spustil. „Rok 1926. Košice. Zima. Teplota až -36° C. Ľudia zomierali ako muchy a malý Kafka? Ostal!“ Znovu do pozoru a vojensky zahlásil: „Tu som a fungujem!“ Vybral notes, v ktorom nás mal pozapisovaných a začal podľa abecedy čítať. „Coník Jozef, kto je tá figúra?“ Jožo sa postavil. Kafka sa ho povypytoval odkiaľ pochádza, z ktorého závodu prišiel, aké má záľuby a podobne. Takto si podal celú triedu. Každý z nás sme boli figúra. Aj keď nás pozdejšie vyvolával, stále hovoril: „Vyvoláme si k tabuli banícku figúru,“ a povedal meno. Hodiny zemepisu s ním boli veselé a príjemné.

Ostatní páni profesori boli ráznejší a tvárili sa dôstojne ako „stará škola.“ Väčšinou to boli inžinieri z odboru, ktorý učili. Mali sme veľa odborných predmetov, čo bolo pre nás v praxi veľmi osožné. Spomeniem len tie najdôležitejšie. Okrem baníctva a úpravníctva sme mali Geológiu všeobecnú aj historickú, Mineralógiu, Chémiu, Fyziku, Strojníctvo, Stavebníctvo, Elektrotechniku, Technické kreslenie, Deskriptívu a Habikove predmety, Matematika, Geodézia a Banské meračstvo. Spomienky na deskriptívu vo mne vyvolávajú aj dnes úsmev. Učil nás mladý inžinier staviteľ Tomáščik. Ten pri vyučovaní takmer zdemoloval celú triedu. Keď nám kreslil na tabuľu spôsoby premietania, nechápavo sme sa na to dívali. Nerozumeli sme tým sklápaniam a pretínaniam priamok. Rozhodol sa nám to demonštrovať asi takto: lavice spredu dal odtlačiť dozadu, roh učebne mu slúžil tak, že čelná stena bola ako nárys, bočná ako bokorys a podlaha ako pôdorys. Do rohu miestnosti sme museli

slav hss banikodtlačiť skriňu tak, že bola od stien vzdialená 1,5 metra. Kriedou na podlahu obkreslil pôdorys a na stenu narovnaným školským kružidlom vzduchom preniesol body rohov skrine. Oceľovým špicom kružidla ich riadne vypichal do maľovky steny. Červenou kriedou nakreslil na stenu nárys a modrou bokorys. Pri ďalšom vysvetľovaní sa našlo kružidlo zapichnuté v drevenej podlahe, kde znázorňovalo priamku a drevenými trojuholníkmi šermoval vo vzduchu a niečo vysvetľoval. Niekedy kľačal na zaolejovanej dlážke a kriedou vyznačoval priebehy priamok.

Po jeho hodine naša trieda ostala ako po zemetrasení. Cez prestávku sme to nestačili upratať a dať ju do pôvodného stavu. Nielen trieda vyzerala hrozne. Pán Tomaščik odchádzal z triedy šťastný, že sa mu podarilo vysvetliť nám niečo z deskriptívy, ale na kolenách svetlosivých nohavíc mu vynikali otlačené veľké čierne olejové škvrny z podlahy. Kto mu nohavice dával do pôvodného stavu, nevieme. Ženatý nebol a asi to bolo jeho šťastie. Bol veľmi kamarátsky. V zime, keď sme začali hrať hokej, aj on nastúpil za našu školu. Dali sme ho do útoku. Raz sme hrali v kasárňach proti mužstvu Žižkovej školy, ktorá tiež bola v Spišskej. Zatlačili sme súpera do tretiny, ale gól nie a nie padnúť. Pred bránou bola trma-vrma. Brankár vojakov vyrazil puk hokejkou do výšky. Tomaščika zvierali dvaja hráči medzi sebou. Ako puk padal dolu a on nevedel vybrať hokejku spomedzi hráčov, ktorí ho tlačili, v zápale boja odhlavičkoval puk smerom do brány. Gól bol, ale nie v bráne. Bol na jeho hlave. V tom čase neboli prilby a jemu medzi riedkymi vlasmi nad čelom vyrástla nádherná tmavočervená hrča. Vydržala mu tam viac ako týždeň a menila farbu z červenej do modra a zelena, ako dúha. Po tejto príhode sa už do mužstva veľmi netlačil. Máme na neho a na celý profesorský zbor pekné spomienky.

(POKRAČOVANIE)

Ing. Marian Slavkay

 

 

Viewing all 4381 articles
Browse latest View live