Quantcast
Channel: Spravodajstvo z horného a stredného Gemera
Viewing all 4521 articles
Browse latest View live

Čo všetko dokázala vykúzliť Čarovná studnička v Hnúšti

$
0
0
Čo všetko dokázala vykúzliť  Čarovná studnička v Hnúšti

Mestečko Hnúšťa bolo v piatok 23.11.2018 miestom Čarovnej studničky. Gemersko – malohontské osvetové stredisko z Rimavskej Soboty, v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja, tu vďaka projektu, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia vytvorilo celodenné edukačné aktivity v oblasti tradičnej ľudovej kultúry. Svoje aktivity začali už zavčas rána v Gymnáziu Mateja Hrebendu v Hnúšti a to tvorivými remeselnými dielňami. Odborné pracovníčky GMOS prezentovali dávne remeselné tradície, a to na hrnčiarskom kruhu predvádzala Ing. Magdaléna Kantorová, výrobu cigánskych tkaničiek prezentovala Mgr. Kristína Lendvorská, Mgr. Anetta Cvachová prezentovala vianočné ozdoby. V ďalšej triede Mgr. Stanislava Zvarová prezentovala tradičný odev.

Hudobnú dielňu lektoroval člen o.z. RODON Klenovec Mgr. Viktor Brádňanský a to hudobný nástroj heligónku. Ľudovú pieseň z Muráňa učili členky FS Vepor z Klenovca Viktória Dovalová a Renáta Brndiarová. Záver patril tanečnej dielni, do ktorej sa pridal tanečník FS Vepor z Klenovca, Denis Šimonič. Tieto edukačné aktivity sme prezentovali aj v Základnej škole Centrum v Hnúšti, kde sme doplnili výrobu mydiel, pletenie s pedigom. Popoludnie Čarovná studnička zaplnila Dom kultúry Janka Francisciho Rimavského. Od 15-tej hodiny sme realizovali prezentáciu tradičného hudobného nástroja gajdy, s lektorom Mgr. Andrejom Babiarom z Plachtiniec. Prezentáciu tradičnej party lektorovala Mgr. Monika Zapletalová z Plachtiniec a výrobu zápästkov Mgr. Alexandra Kossarová z Podpolianskeho osvetového strediska zo Zvolena. Od 18:00 sme pre verejnosť pripravili Folklórny večer, v ktorom sa prestavili regionálne folklórne kolektívy, a to: Detský folklórny súbor Zrkadielko z Hnúšte, Ženská spevácka skupina Skaliny a Mužská spevácka skupina Húžva z Hnúšte. Sólistka speváčka Andrejka Vranská, Folklórny súbor Háj z Rimavskej Soboty, Dievčenská spevácka skupina Zornička, Detský folklórny súbor Mladosť, Folklórny súbor Vepor z Klenovca so speváckou ženskou a mužskou skupinou a heligonkármi. Z Revúcej zavítal Folklórny súbor Lykovec. Program slovom sprevádzala Stanislava Zvarová. Svojim hudobným umením Folklórny večer obohatili muzikanti Ľubo Hudák, Dominik Václav, Patrik Korfant, Michal Zelinka, ktorí hudobne sprevádzali II. Gemersko – malohontskú ľudovú tancovačku. Súčasťou tancovačky bola škola tanca zo Spiša, s výbornými tanečnými lektormi Marekom Sabolom a Júliou Leškaničovou z Bardejova. Ďakujeme všetkým účastníkom a spoluorganizátorovi Mestskému kultúrnemu stredisku v Hnúšti.
Mgr. Stanislava Zvarová,
odborná pracovníčka GMOS Rimavská Sobota
Fotografie: Peter Poboček

 


V rámci projektu U nás taká obyčaj... predstavili ďalšieho významného nositeľa tradícií horného Gemera, Juraja Kováča z Vlachova

$
0
0
V rámci projektu U nás taká obyčaj... predstavili ďalšieho významného nositeľa tradícií horného Gemera, Juraja Kováča z Vlachova

Gemerské osvetové stredisko v Rožňave, zariadenie Košického samosprávneho kraja, v stredu 21.11.2018, v rámci projektu U nás taká obyčaj... predstavilo ďalšieho významného nositeľa tradícií horného Gemera, Juraja Kováča z Vlachova. Tradičnej ľudovej kultúre sa venuje viac ako päťdesiat rokov počas ktorých s folklórnou skupinou Stromíš uviedol množstvo úspešných programov. Okrem toho zbieral zvyky, obyčaje a piesne, ktoré sa pri rôznych príležitostiach spievali v obci i po celom Gemeri. Aby sa zachovali pre budúce generácie rozhodol sa vydať ich v knižnej podobe. To množstvo piesní a ďalších informácií o Vlachove vyšlo v dvoch dieloch ako Spevy spod Stromíša. So spomínanými publikáciami je úzko spojený aj ďalší hosť večera Alžbeta Lukáčová, etnomuzikologička a dramaturgička, ktorú verejnosť pozná aj z televíznej folklórnej šou Zem spieva.

Podieľala sa na zostavení spomínaných piesňových zbierok a notovej príprave.

"Naši hostia sú vynikajúci rozprávači, divákov upútali zaujímavými informáciami i projekciou historických fotografií. Okrem iného Betka Lukáčová vyjadrila svoj úprimný obdiv k piesňovému bohatstvu Vlachova a Gemera. Kladne ohodnotila aj zvukové prílohy týchto publikácií, CD nosiče starých nahrávok vďaka ktorým je možné naďalej zachovávať spevácky štýl Vlachovčanov,“ doplnila Mária Ferenczová z Gemerského osvetového strediska v Rožňave.

Rozprávanie spestrila aj mužská spevácka skupina Pekná dolinka z Vlachova. Program pokračoval speváckym domom s Betkou Lukáčovou a spevákmi z Vlachova a na záver si spoločne zaspievali tri vlachovské piesne.
MF

 

Podtatranskí susedia pozývajú na zberateľskú výstavu Čaro detstva

$
0
0
Podtatranskí susedia pozývajú na zberateľskú výstavu Čaro detstva

Podtatranské múzeum v Poprade pripravilo pre svojich návštevníkov zaujímavú zberateľskú výstavu pod názvom Čaro detstva. Výstava predstavuje súkromnú zbierku pani Alice Tokarčíkovej, zberateľky starožitností z Hanisky pri Prešove. Pani Tokarčíková je držiteľkou šiestich certifikovaných rekordov zapísaných v Knihe slovenských rekordov a patrí jej aj siedmy certifikát TOP zberateľka Slovenska. Najpočetnejšiu časť jej zbierky tvoria dečky a obrusy, ktorých má 520 exemplárov, plyšové hračky a bábiky z porcelánu, dámske bavlnené vyšívané vreckovky, ako jediná na Slovensku zbiera plesové kabelky ručne vyšívané korálikmi.

pop pozvánka DL CARO DETSTVA 1Pozoruhodná je aj jej zbierka ručne vyšívaných gobelínových obrazov, ktorých má 135 a certifikát so zápisom do knihy rekordov získala aj za neveľkú 16 kusovú kolekciu strojovo tkaných tapisérií, okrem toho zbiera aj starožitný porcelán, obrazy čí plesové šaty.

Podtatranské múzeum sa rozhodlo vystaviť, vo svojich priestoroch na ulici Vajanského 72/4, predovšetkým jej zbierku hračiek, ide hlavne o porcelánové bábiky a plyšové medvedíky, nakoľko práve tieto hračky veľmi často robili radosť deťom pod vianočným stromčekom. A keďže sa blíži čas Vianoc, radi by sme pozvali nielen detských ale aj dospelých návštevníkov na prehliadku výstavy, ktorá ich vráti v čase, do dôb detstva a vyvolá nostalgické spomienky na ich najobľúbenejšie hračky. Keďže každá hračka zo zbierky pani Tokarčíkovej má svoj vlastný príbeh a mnohé pochádzajú z rôznych krajín celého sveta, uvidíte hračky napr. z Japonska, Činy, Ruska, USA, Nemecka, Rakúska, Talianska, ale aj arabských krajín.

Nakoľko mnohé z vystavených exemplárov sú skutočne unikátne a vzácne a návštevník ich bude môcť obdivovať len vo vitrínach, rozhodli sme sa našu výstavu obohatiť aj o takzvaný detský kútik, kde budú pre deti k dispozícii hračky priamo určené na hranie, takže o zážitok pohrať sa v múzeu neprídu ani naši najmenší návštevníci.

Otvorenie výstavy je 11. 12. 2018 o 16. 00 hod. a verejnosti bude prístupná v termíne od 12 .12. 2018 do 30. 9. 2019 v čase otváracích hodín múzea. Tešíme sa na vašu návštevu.

Bc. PhDr. Magdaléna Bekessová,
riaditeľka Podtatranského múzea

 

Osem zo štrnásť kníh napísal Pavol Hlodák o rodnej obci Muráň

$
0
0
Osem zo štrnásť kníh napísal Pavol Hlodák o rodnej obci Muráň

Na stránke Maj Gemer z času na čas uverejňujeme tiež informácie o nových  knihách, či  publikáciach, ktoré práve vyšli v niektorom meste, či obci nášho Gemera. Teraz je čas  informovať vás, že v Muráni vyšla druhá kniha z plánovaného cyklu historických diel Ing. Pavla Hlodáka, muránskeho rodáka žijúceho v Kalinove pri Lučenci, s názvom Obec Muráň SVEDECTVO ČASU, ktorá bola krstená 21. septembra 2018 v rámci kultúrneho podujatia Dedina ožíva. Je zaujímavé, že knihu do života uviedla Ing. Beátka Hrušková (rod. Vrabcová) z Veľkého Krtíša, spolužiačka Pavla Hlodáka, a to spolu s hosťom z českého družobného mesta Fryšták. V úvode krstu naznačila, že obec Muráň stále patrí k jej životným láskam i s ľuďmi, na ktorých môžu byť právom všetci v Muráni hrdí, s dôrazom na autora, jej dobrého kamaráta z detstva. 

muran obec 01 53Pani Ružena Svoreňová, známa publicistka z Muráňa vo svojom príspevku o novej knihe P. Hlodáka nám v novembrovom vydaní Muránskych novín stručne priblížila zameranie a obsah knihy SVEDECTVO ČASU. Tak sme sa dozvedeli, že spomínaná kniha má viac ako 250 strán a sedem kapitol s pozoruhodnými prílohami: HISTÓRIA, HOSPODÁRSTVO, ŠKOLSTVO, KULTÚRA, CIRKEV, OSTATNÉ SPOLOČENSKÉ AKTIVITY, PAMIATKY. 

Pri jej prvom hodnotení neváhala záujemcom pripomenúť, že nové historické dielo o obci Muráň určite zaujme nielen dospelých čitateľov, ale je využiteľné aj ako školská pomôcka na hodinách dejepisu, či iných spoločenskovedných predmetov v rámci tém z oblasti regionálnej výchovy. Dielo je dokonale prehľadné, poučné, dovolím si tvrdiť, že porovnateľné so školskou učebnicou.

muran obec 04 52Možno z čistej zvedavosti sa svojich rodákov  pani Svoreňová pýta: Vedeli ste, že napr. v roku 1900 bolo v Muráni 184 domov a 1186 obyvateľov, tak z uvedeného vyplýva, že v každom dome žilo priemerne 6 ľudí a mužov vždy bolo o pár desiatok menej ako žien? A domy si občania Muráňa stavali zo skál a tehál (43), zo skál a váľkov (37), z váľkov a hliny (3), ale najviac z dreva – až 101. Všetky strechy v Muráni boli vtedy pokryté iba šindľami, v meste Revúca to bolo rovnaké, ale napr. v Kameňanoch už hojne používali škridle a plech atď. V niektorých obciach vraj aj slamu a trstinu, napr. v Muránskej Zdychave.

V knihe sú mnohé nové, neznáme údaje, udalosti i príbehy, životné osudy ľudí, fotografie, ale niektoré aj také, ktoré domáci už poznajú napr. z Muránskych novín, a tak „navždy sa zachová v pamäti...“ muránska slávna história. Niekoľkými fotografiami z publikácie, ktoré sú dielom Ing. M. Detka, osviežil tento článok Peter Poboček z Revúcej.

muran obec 02 52Pre rodákov, aj záujemcov o históriu mimo obce Muráň, je zaujímavá aj ďalšia informácia, že Ing. PAVOL HLODÁK (1960) doteraz napísal 14 kníh, z toho 8 venoval rodnej obci, v čom ho podporoval aj jeho jediný o 12 rokov starší brat, tohtoročný sedemdesiatnik JANKO HLODÁK (1948). Obom bratom blahoželáme k úspechu i k životnému jubileu a my, Muránčania veríme, tvrdí pani Svoreňová, že Paľkovo odkrývanie našej obecnej histórie, studničiek poznania, bude aj naďalej pokračovať. Prvá kniha z uvedeného cyklu má názov HRAD MURÁŇ. CESTA DEJINAMI.

Poznámka MG: Je chvályhodné, že Banskobystrický samosprávny kraj poskytol Múzeu Muráň finančnú dotáciu na rok 2018 vo výške 1 400,- € na vydanie knihy Ing. Pavla Hlodáka Obec Muráň - svedectvo času.

MG od
Zdroj: Muránske noviny, november 2018

Fotoreprodukcia knihy: P. Poboček

Žiaci ZŠ J. A. Komenského na predvianočných potulkách po Londýne

$
0
0
Žiaci ZŠ J. A. Komenského na predvianočných potulkách po Londýne

Žiaci, učitelia aj rodičia zo Základnej školy J. A. Komenského v Revúcej sa stali účastníkmi zájazdu do hlavného mesta Veľkej Británie - mesta Londýn. Londýn si vybrali, hlavne z dôvodu vyskúšať si svoje znalosti z anglického jazyka v tom naj anglickom meste a tiež navštíviť a vidieť zaujímavosti tohto mesta v predvianočnom čase. A zážitkov si odniesli veľmi veľa. Prešli si niekoľko londýnskych pamiatok - Big Ben, Trafalgarské námestie, Oxford streat, Tower bridge, Sealand, Winter Wonderland a mnoho iných.  Poďakovanie patrí pani učiteľke Zuzke Kovaľovej, ktorá ich previedla celým Londýnom a celý zájazd zorganizovala.

Ďakujeme! O rok možno Paríž ...

 

Ozdoba poličiek v kredenci - textilné vyšívané pásy na výstave v GMM

$
0
0
Ozdoba poličiek v kredenci - textilné vyšívané pásy na výstave v GMM

Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote počas decembra vystaví textilné vyšívané pásy, ktoré v minulosti zdobili nie jednu kuchynskú poličku v domácnosti. Vystavené budú v priestoroch múzea od 3. do 31. decembra 2018. V minulosti si kuchyne gazdiné zdobili najmä vlastnoručne vyšívanými textíliami. Popri obrusoch, obrúskoch, či plátených nástenkách to boli tiež vyšívané, alebo háčkované pásy - „štráfy“, ktoré zdobili predovšetkým okraje políc kuchynského nábytku. Na našom území sa začali používať v prvých desaťročiach 20. storočia v súvislosti so zmenou podoby kuchýň, kedy otvorené ohnisko bolo postupne nahrádzané sporákmi a začal sa používať svetlejší kuchynský nábytok.

Celé súpravy vyšívaných pásov si dievčatá v mnohých prípadoch pripravovali spolu s inými textíliami už ako súčasť svojej výbavy.

Na zhotovovanie vyšívaných pásov sa používalo biele plátno, v minulosti najmä tkané, neskôr kupované. Spodný okraj bol zvyčajne ukončený špicatými, alebo oblými zúbkami obšitými hustým stehom. Plochu nad ním zdobili vyšité motívy, najčastejšie zobrazujúce kuchynské náradie, ovocie, či kvety, pričom boli využívané rôzne typy stehov, napríklad stonkový, krížikový, alebo retiazkový.

rs vysivky E 7 401 1Pomerne bohatá zbierka vyšívaných pásov sa nachádza aj v etnologickom fonde Gemersko-malohontského múzea. Pochádzajú z rokov 1900 – 1940, z viacerých lokalít regiónu Gemer-Malohont, ako napríklad Lukovištia, Gemerský Sad, Gemerček, Bakta, Veľký Blh... Pri ich tvorbe bola okrem vyššie uvedených výšivkárskych techník použitá tiež dierková výšivka, ažúrka i technika richelieu, najčastejšie vo farbách červená, modrá, biela, fialová a čierna.

Okrem vyšívaných si gazdinky zhotovovali aj biele ručne háčkované pásy. Tieto boli v minulosti používané okrem výzdoby kuchynského nábytku tiež na dekoráciu poličiek spálňových skríň.

Mgr. Ľudmila Pulišová

 

 

Veže zaliate slnkom - Architektonická tvorba Júliusa Sándyho

$
0
0
Veže zaliate slnkom - Architektonická tvorba Júliusa Sándyho

V Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote dňa 6. decembra 2018 o 15.00 hod. sa uskutoční vernisáž výstavy „Veže zaliate slnkom – Architektonická tvorba Júliusa Sándyho“, ktorou si pripomenieme 150 rokov od narodenia významného architekta Júliusa Sándyho (1868 – 1953). Výstavu pripravilo Maďarské múzeum architektúry a Dokumentačné centrum pamiatkovej starostlivosti. Výstava, prostredníctvom projektov, dokumentov a fotografií, dokumentuje Sándyho tvorbu a kurátorsky ju pripravil historik umenia Péter Bodó, pracovník Maďarskej národnej galérie, v rámci štipendijného programu Maďarskej akadémie umení. Autorkou fotografií je Krisztina Bélavári, pracovníčka Maďarského múzea architektúry.

Svoju premiéru mala výstava v októbri 2018 v Budapešti. V priestoroch Gemersko-malohontského múzea bude sprístupnená do 29. marca 2019. Výstava je dvojjazyčná (v slovenskom a maďarskom jazyku).

Július Sándy sa narodil v roku 1868 v Prešove, ako syn maliara Júliusa Sándyho st. (1827 – 1894). Už počas štúdia na Technickej univerzite v Budapešti pracoval po boku Imre Steindla v projekčnom ateliéri pre stavbu Parlamentu. Po skončení štúdia pracoval u Samu Pecza a podieľal sa na stavbe Centrálneho trhoviska a Reformovaného kostola na námestí Szilágyi Dezső v Budapešti. Popri tejto práci navrhoval budovu Reformovaného gymnázia v Hódmezővásárhely, ktorú neskôr nasledovalo ďalších päť stavieb v tomto meste. Od roku 1899 bol riadnym pedagógom Vyššej priemyselnej školy stavebnej a v roku 1914 ho vymenovali za profesora Technickej univerzity v Budapešti. Počas svojej praxe často spolupracoval so svojím priateľom Ernestom Foerkom.

2018 12 06 pozvanka 10 1aProstredníctvom rodiny mal Sándy úzke väzby s Rimavskou Sobotou. Medzi jeho príbuzných z matkinej strany patril aj známy sochár István Ferenczy. Jednou z Sándyho prvých architektonických realizácii bola prestavba hospodárskej budovy na obytné účely, ktorá patrila jeho starej mame Zuzane Jánosdeák, na vtedajšej Koháryho ulici 10 v Rimavskej Sobote. Sándy je tiež autorom prestavby veže miestneho reformovaného kostola a autorom návrhu Ferenczyho krypty z roku 1909 na bočnej strane tohto kostola.

Sándy sa zúčastňoval mnohých medzinárodných architektonických súťaží, v rámci ktorých zožal úspechy najmä návrhom Hypotekárnej a úverovej banky v Záhrebe, Paláca národov v Ženeve alebo Paláca mieru v Haagu. Pri svojich stavbách s obľubou používal - podľa nemeckého vzoru - neomietnutú tehlu a kameň, ale pod vplyvom ľudového staviteľstva často aplikoval aj dekoratívne vyrezávané drevené prvky.

Sándy pripravil plány takmer 50-tich evanjelických kostolov, z ktorých sa napokon postavilo 27. Jeho stavby môžeme vidieť na mnohých miestach dnešného Slovenska, medzi nimi v Rimavskej Sobote, Brezne alebo Košiciach. Sándy navrhol aj prvú secesnú stavbu v Marosvásárhely v Sedmohradsku. Spomedzi budapeštianskych realizácií je známa najmä skladová hala firmy Heinrich na Máraiho ulici, alebo ikonický Poštový palác v miestnej časti Újpest.

Mgr. Angelika Kolár

Výstava je realizovaná s finančnou podporou BBSK. FP BBSK banner

 

Ako si vyrobiť originálny voňavý vianočný venček

$
0
0
Ako si vyrobiť originálny voňavý vianočný venček

Pozývame vás stráviť predvianočnú atmosféru. Nadštandardné pracovné kontakty s Baníckym múzeom v Rožňave umožnili Lada kreatív pripraviť pre vás aj originálny vianočný tvorivý kurz. Vyrobíme si na ňom voňavý venček z pravých ozdobených medovníkov, škorice, koriandra, pomarančov a rôznych zaujímavých a voňavých ingrediencií. Venček si budete môcť doma zavesiť na dvere, alebo použiť ako dekoráciu vášho slávnostného stola. Hotový venček si v peknej krabičke zoberiete domov. LADA kreatív vám pripraví všetky pracovné materiály a pomôcky. Na ochranu vášho oblečenia budete mať k dispozícii pracovné zástery.

​KURZ TRVÁ: cca 120 min. DÁTUM: streda 12.12.2018 17.00 hod. CENA: 20 eur (zahŕňa lektoring, venčekový korpus, ozdobené medovníky, voňavé korenie, stuhy, dekoračný materiál a krabičku v ktorej si venček odnesiete domov). MIESTO: Galéria Baníckeho múzea na Námestí Baníkov v Rožňave. PRIHLÁŠKY: e-mail: dana [bodka] lackova [zavináč] centrum [bodka] sk, telefón 0905 657 639 (prosím kontaktovať nás po 15,00 hod.), 058/734 37 10.
Prihláste sa prosím najneskôr 3 dni pred kurzom, aby sme pre všetkých pripravili pracovný materiál a pracovné pomôcky.
TEŠÍME SA NA SPOLOČNÉ TVORENIE !

Ing. Dana Lacková

 


Vernisáž výstavy ROŽŇAVA BAŇA – život a práca zožala úspech

$
0
0
Vernisáž výstavy ROŽŇAVA BAŇA – život a práca zožala úspech

Občianske združenie Medza a Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, v utorok 27.11.2018 slávnostne otvorili výstavu Rožňava Baňa – život a práca v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave. Na podujatí sa zúčastnilo vyše 100 záujemcov. Riaditeľ múzea, Pavol Lackanič, na úvod všetkých privítal a v krátkosti predstavil projekt Spolupráca a budovanie siete pre zachovanie spoločného priemyselného dedičstva, vďaka ktorému mohla byť táto výstava prezentovaná verejnosti. Na slávnostnej vernisáži boli prítomní aj maďarskí priatelia zo združenia Észak - Keleti Átjáró Kulturálisés Tudományos Közhasznú Egyesület z Miskolca, ktorí sú partnermi OZ Medza v rámci cezhraničnej spolupráce Interreg SK-HU Budovanie partnerstva.

Všetci účastníci následne zažili premiéru projektového 17-minútového dokumentárneho filmu ROŽŇAVA BAŇA, ktorý je ďalším výstupom uvedeného projektu a ktorý zožal u publika veľký úspech. V priebehu najbližších dní bude film doplnený o maďarské titulky. Gabriela Kolesárová, jedna z autorov výstavy, následne predstavila jej obsah, vykonaný archívny výskum a výskum oral history. Súčasne sa poďakovala prítomným účastníkom výskumu za poskytnutie informácií a materiálu z rodinných archívov týkajúcich sa témy práce a života na Rožňava Bani. Následne už prítomní mohli obdivovať výstavu, ktorú okrem iného tvorilo približne 120 autentických fotografií z fondov Baníckeho múzea v Rožňave a súkromných archívov.

Členovia OZ Medza zároveň deklarovali ďalší výstup projektu, ktorým je vydanie dvojjazyčnej publikácie o Rožňava Bani. Kniha bude prezentovať výsledky výskumu. Výstavu „Rožňava baňa – život a práca“ si môžete pozrieť v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave do konca januára 2019.

Erika Hermélyi Gecelovská

 

Dobrovoľníci zo ZŠ J. A. Komenského získali mimoriadnu cenu pre psíkov v revúckom útulku

$
0
0
Dobrovoľníci zo ZŠ J. A. Komenského získali mimoriadnu cenu pre psíkov v revúckom útulku

V minulom školskom roku sa žiaci - vtedy 5.B triedy Základnej školy J. A. Komenského v Revúcej, zúčastnili súťaže „Idem na to“. Jedným z kľúčových cieľov súťaže bolo priniesť iný uhol pohľadu na tému dobrovoľníctva, dodať mu svieži vietor a cool imidž a prostredníctvom možnosti výhry atraktívnych cien vybudovať medzi mládežou tzv. komunitu „ANTISALÁMISTOV“. Deti počas školského roka plnili viaceré dobrovoľnícke projekty. Z nich dva boli venované získaniu prostriedkov pre psíkov v revúckom útulku – Ekoburza a predaj obrazov psíkov, ktoré namaľovali deti pod vedením pani učiteľky Zuzky Almási. A práve tieto akcie zaujali porotu a deti získali mimoriadnu cenu. Cenou bolo 250 kg granúl pre psíkov.

ra utulok2018c 1   ra utulok2018b 1   ra utulok2018d 1

 

Keďže cesta z Bratislavy je ďaleká, až 26.11.2018 sa podarilo doviesť granule do útulku a deti ich odovzdali pani Kvetke Slanej, ktorá nimi obohatí vianočné menu psíkov. Ďakujeme deťom zo ZUŠ, pani učiteľke Almási, deťom zo 6. B Základnej školy J. A. Komenského a porote za peknú cenu. A aby deti boli tiež za svoju aktivitu odmenené, získali malé darčeky od revúckeho útulku. Ďakujeme.

 

Príjemné (motivačné) stretnutie s Jozefom Banášom

$
0
0
Príjemné (motivačné) stretnutie s Jozefom Banášom

„Politik, diplomat, novinár a kňaz patria medzi najneslobodnejšie povolania. Vyskúšal som si z nich tri. Nikdy som nebol hrdina (kto ním už bol?), ale riadil som sa heslom: ‘Netreba dávať gate dolu, kým je guľka ešte ďaleko.’ Základným predpokladom úspechu v politike je nemať názor... A tak sa teraz teším slobode spisovateľskej. Píšem skutočne slobodne, tak, ako veci vidím a moji čitatelia mi veria. Pokiaľ čitateľ cíti, že nie si úprimný, že špekuluješ, je to tvoj spisovateľský koniec.“ – vyjadril sa Jozef Banáš v rozhovore pre Literárny týždenník (9.4.2014). 

A veru, tak aj spravil. Bývalý novinár, manažér, diplomat a politik sa programovo oslobodil od všetkých kariérnych záväzkov a nasmeroval svoju budúcnosť k absolútnej slobode tvorby – od päťdesiatky je profesionálnym spisovateľom. Dnes už mladý sedemdesiatnik, je autorom dvadsiatky kníh, dvoch stoviek komentárov, televíznych i divadelných scenárov a najnovšie prvého románu o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi – Prebijem sa! (Ikar, 2018).

Mestské kultúrne stredisko v Revúcej a kníhkupectvo KnihArt zorganizovali stretnutie s týmto charizmatickým otvoreným človekom. Jozef Banáš v príjemnej atmosfére s piatimi desiatkami prítomných priaznivcov jeho tvorby odpovedal na otázky o rodičoch a rodine, Kysuckých kopaniciach, o vzdelaní a začiatku vzťahu k literatúre, pracovnej kariére či politike. Divákov zaujímali aj jeho zdroje inšpirácie a cesty po všetkých „kútoch sveta“, o ktorých píše vo svojich knihách. Banáš hovoril aj o náročnom systematickom úsilí, ktoré v posledných rokoch venoval štúdiu života Štefánika. Tohto Slováka považuje za jeden z najväčších pozitívnych príkladov človečenského úsilia a železnej vôle. Aj román o ňom napísal ako motivačný a motivujúci príbeh pre všetkých potenciálnych čitateľov.

Juraj Genčanský
MsKS Revúca

Foto: Peter Poboček

 

 

O slovenských historických organoch s Andrejom Štafurom na rozhlasovej stanici Devín

$
0
0
O slovenských historických organoch s Andrejom Štafurom na rozhlasovej stanici Devín

Z košického rozhlasové štúdia vysielali 29. novembra 2018 o 10-tej hodine na RTVS stanici Devín zaujímavú reláciu Ars musica. Hlavnou témou v nej boli slovenské historické organy. Nás Gemerčanov potešilo, že moderátorka programu Andrea Meščanová v relácii využila rozhovor s naším muzikológom, organológom a organistom Andrejom Štafurom z Revúcej, ktorý ako odborník na spomínanú tému priblížil najnovšie informácie o historických organoch, ktoré sa nachádzajú na Slovensku a o interdisciplinárnom organologickom výskume v Ústave hudobnej vedy SAV, ktorého je vedeckým pracovníkom. Z relácie sme sa mali možnosť dozvedieť tiež o novopripravovanej interdisciplinárnej knihe o možnej záchrane, či revitalizácii organov, ktorú práve pripravujú do tlače pod názvom:

Základné determinanty organologického výskumu v rámci projektu Zvukové vlastnosti historických organov na Slovensku. Vo svojich poznatkoch sa Andrej Štafura zmienil o. i. aj o najvzácnejších organoch, ktoré máme na strednom Gemeri. Spomenul napríklad vzácny organ z roku 1698, ktorý sa nachádza vo filiálnom rímsko-katolíckom kostole v jeho obľúbenej Mokrej Lúke. Reláciu vhodne vyplnili hudobné ukážky majstrov organistov so skladbami hudobných velikánov predchádzajúcich období. Reláciu autorsky pripravil Peter Krajčovič.
MG od

Link na reláciu: Rádio Devín: ARS MUSICA

Ako si pripomenuli Ondreja v Jelšave

$
0
0
Ako si pripomenuli Ondreja v Jelšave

Blížia sa Vianoce rýchlosťou prispôsobenou denným radovánkam. Čím sú najkrajšie sviatky roka bližšie, tým stúpa množstvo rôznych podujatí aj na našom Gemeri. Koniec novembra je vyhradený Ondrejom i Andrejom nielen v kalendári. Patrí už do obdobia nielen strídžich dní, ale aj rôznych starých zvykov, ktoré mali aj v minulosti najväčší priestor najmä na našom vidieku. Tak si náš národ zvykol liať olovo cez kľúčovú dierku, variť halušky so zavarenými lístkami rôznych mien, aby si dievčatá pri ich vyvrení mali z čoho v hrnci rýchlo nájsť meno svojho ženícha, či rôzne iné aktivity, akými boli aj zábavy organizované mládencami tohto mena po dedinách i mestách. V týchto dňoch na Ondreja v starom gemerskom mestečku v Jelšave sa tiež pripravili,

aby si pripomenuli nielen toto meno, ale i blížiace sa sviatky vianočné. Osvetové centrum vyšehradskej kultúry, ktoré sídli v Jelšave sa na tento deň pripravilo už tradične. Zorganizovali Ondrejovský jarmok so zaujímavým programom pred jelšavským múzeom. Ešte pred jeho otvorením si do Jelšavy zašiel aj náš ochotný fotoreportér z Revúcej, pán Peter Poboček, aby zachytil predjarmočnú atmosféru, s ktorou toto mestečko žilo takmer po celý deň. Bohatý program na plagátoch oznamoval ondrejovskú zabíjačku s mäsiarom, ktorý do Jelšavy prišiel až z Dolnej zeme, z rumunského Nadlaku, vystúpenia detí z miestnej ZŠ s MŠ a ŠZŠ, speváckej skupiny Húžva a folklórnej skupiny Hrabina. Pozrite sa aspoň na chvíľu na naše zábery a pokochajte sa aj vy tým, čo pre účastníkov Ondrejovského jarmoku pripravili organizátori.

MG od 
Fotografie: Peter Poboček

 

Dvadsiatyštvrtý ročník zimného festivalu zvykov a obyčají Gemera a sto rokov od ukončenia prvej svetovej vojny

$
0
0
Dvadsiatyštvrtý ročník zimného festivalu zvykov a obyčají Gemera a sto rokov od ukončenia prvej svetovej vojny

Rok na Gemeri 2018 - dvadsiatyštvrtý ročník zimného festivalu zvykov a obyčají Gemera máme už dávno za sebou. Aj keď sa nám to nezdá, tohto roku sa uskutočnil v Dome tradičnej kultúry Gemera v dňoch 19-24. novembra a vyvrcholil v sobotu dvomi vystúpeniami v divadelnej sále OKC v Rožňave. Záštitu nad ním prevzal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. Na našej stránke sme venovali tomuto festivalu pozornosť od jeho samého začiatku, keď premiéru účinkujúci mali ešte v Slavošovciach. Festivalu sa predovšetkým fotografickými zábermi z jeho záverečného sobotňajšieho galaprogramu chvíľu venujeme aj my. Postaral sa o to náš verný propagátor Gemera pán Peter Poboček, ktorý neváhal na finálové predstavenie prísť do Rožňavy z Revúcej.

Priblížil nám 1. premiéru programu "Čo starí pamätajú, to mladí zachovajú". Tohto roku bol venovaný stému výročiu ukončenia prvej svetovej vojny, ktorej účastníkmi boli aj naši Gemerčania z viacerých jeho obcí. Námetom k tomu poslúžila najmä kniha Martina Gállika z Nižnej Slanej “Za cisára pána”, ktorej krst bol niekoľko dní predtým v jeho rodnej obci. Do deja programu prispeli svojim vystúpením folklórne súbory, sólisti a inštrumentalisti z Gemera. Škoda, že ich gro tvorili najmä členovia folklórnych súborov z Nižnej Slanej a Gemerskej Polomy, hoci bohatým materiálom k spomenutému programu disponujú aj iné naše dedinské telesá. Aj keď odozva na pripravený program bola u väčšiny diváckej obci pozitívna, účinok programu mohol byť ešte údernejší. Tak však rozhodli organizátori i režisér programu.
MG od

Fyzika vo Hvezdárni v Rožňave

$
0
0
Fyzika vo Hvezdárni v Rožňave

V prekrásny slnečný ale už zimný deň, 28.11.2018 sa ôsmaci a žiaci z cestovateľského krúžku zo ZŠ J. A. Komenského v Revúcej vybrali navštíviť zaujímavé miesta v Rožňave. Návštevu Rožňavy začali vo hvezdárni. Po mnohých rokoch sa tam znovu vrátili, aby prežili fyziku inak, netradične, nie v učebni školy.
Hvezdáreň Rožňava sa nachádza v severnej časti mesta, nad poliklinikou na južnom svahu Kalvárie. V dobe najväčšieho rozkvetu mala hvezdáreň 10 zamestnancov a okolo 10 000 návštevníkov za rok. Po rokoch útlmu, začala hvezdáreň v lete tohto roku znovu vítať návštevníkov, a aj preto tam smerovali naše kroky.

Počas návštevy hvezdárne žiaci získali množstvo informácií o Slnku, planétach našej Slnečnej sústavy. Pozreli si prvý ďalekohľad, ktorý zostrojil G. Galilei. Cez otvor v kupole sa ďalekohľadom pozerali na slnkom zaliatu oblohu. A sľúbili si, že v lete budúceho roku navštívia hvezdáreň a zúčastnia sa pozorovania nočnej oblohy.

Návšteva Rožňavy pokračovala prehliadkou Baníckeho múzea, kde si žiaci pozreli zbierku nerastov, vyťažených v blízkom okolí, flóru a faunu Gemera v prírodovednej časti múzea. A v baníckej časti múzea, ktoré po rozsiahlej rekonštrukcii otvorilo svoje brány v máji tohto roku, náradie a oblečenie baníkov v minulosti, pece, v ktorých sa tavila železná ruda, odliatky zo železa, vŕtačky a ochranné prostriedky baníkov. Navštívili štôlňu, ale hlavne mali možnosť navštíviť nové vzdelávacie centrum SENTINEL, kde videli jeden z troch parných valcov na svete a parný nákladný automobil Sentinel.

Obidve exkurzie sa našim žiakom veľmi páčili, pretože sa dozvedeli množstvo zaujímavých informácií z nášho okolia a znovu sa potvrdilo, že za zaujímavosťami vedy, techniky, prírody nemusíme cestovať ďaleko, nájdeme ich aj v našom bývalom okresnom meste v Rožňave.

 


Rožňavský veľtrh pre seniorov napísal tretí ročník

$
0
0
Rožňavský veľtrh pre seniorov napísal tretí ročník

V Spoločenskej sále na Mestskom úrade v Rožňave 28.11.2018 sa uskutočnil tretí ročník Rožňavského veľtrhu pre seniorov. Cieľom podujatia bolo vytvorenie priestoru pre samotných seniorov, kde by získali aktuálne informácie z bio-psycho-sociálno-spirituálnej oblasti a tiež aj vytvorenie siete a kontaktov medzi jednotlivými organizáciami, ktoré sa problémami seniorov zaoberajú. Hlavnými organizátormi podujatia boli Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Rožňave, Mesto Rožňava a Okresná organizácia Jednoty dôchodcov Slovenska v Rožňave. Už tradične boli program a sprievodné aktivity veľtrhu koncipované tak, aby seniori v jednotlivých informačných blokoch a počas sprievodných a konzultačných aktivít získali informácie

z oblasti uspokojovania fyzických, psychických, sociálnych a spirituálnych potrieb. Vzdelávacia časť programu podujatia prebiehala v sále a sprievodné a konzultačné aktivity sa realizovali vo vstupnom vestibule. Rožňavský veľtrh pre seniorov otvoril klavírnou skladbou žiak zo Základnej umeleckej školy v Rožňave. Prítomných seniorov pozdravili MUDr. Ľubomíra Chromčíková - regionálna hygienička Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Rožňave, Mgr. Dionýz Kemény - zástupca primátora mesta Rožňava a Mgr. Ladislav Fábian - predseda Okresnej organizácie Jednoty dôchodcov Slovenska v Rožňave. Detská ľudová hudba Lúčka zo Základnej umeleckej školy v Rožňave navodila mimoriadne príjemnú a veselú atmosféru.

Odborníci seniorom prednášali na rôzne témy (bezpečnosť seniorov, prvá pomoc, aktívny život seniorov, aktívni v každom veku, zdravie a choroba, senior z pohľadu psychológa, sociálne služby v pôsobnosti mesta Rožňava a peňažný príspevok na opatrovanie). V rámci všetkých prednesených tém a tiež v oblasti využívania zdvíhacích zariadení u imobilných osôb, v spirituálnej oblasti mali účastníci veľtrhu možnosť diskusie, individuálnej konzultácie a poradenstva. Sprievodné aktivity boli súčasťou veľtrhu a bol o ne veľký záujem. Zabezpečovali ich Stredná zdravotnícka škola v Rožňave (meranie krvného tlaku, pulzu, hmotnosti, telesných tukov a svalov, masáž šije a horných končatín), Stredná odborná škola obchodu a služieb (strihanie vlasov a úprava účesu) a Gemerská knižnica Pavla Dobšinského (ponuka kníh a aktivít).

Na podujatí bolo prítomných 139 účastníkov, z toho 108 seniorov a 31 odborníkov z jednotlivých oblastí. Každým rokom sa zvyšuje povedomie o tomto podujatí a počet účastníkov stúpa. Veríme, že aj vďaka pozitívnemu hodnoteniu podujatia a spätnej väzbe od samotných seniorov dokážeme v ďalších ročníkoch zabezpečiť nielen kvantitu ale predovšetkým kvalitu tohto veľtrhu. Na netradičnom veľtrhu sa nepredávalo a nekupovalo za peniaze, tovarom boli informácie a služby a platilo sa úsmevom a poďakovaním. A ak si len jeden senior „kúpil“ na veľtrhu novú informáciu, ktorá jemu a jeho blízkym pomôže prežiť starobu krajšie a dôstojnejšie, myslíme si, že toto podujatie malo zmysel. Všetkým zúčastneným ďakujeme za účasť, vytvorenie skvelej atmosféry a tešíme sa na ďalšie stretnutie.

Jeden človek svet nezmení.

Ale ak sa spojíme, možno zmeníme celý svet aspoň jednému človeku.“

(Motto podujatia)

Mgr. Silvia Lengová
oddelenie výchovy k zdraviu
RÚVZ so sídlom v Rožňave

 

Noc v škole s tajuplným hľadaním pokladu

$
0
0
Noc v škole s tajuplným hľadaním pokladu

Všetko to začalo v piatok 30.11.2018 o 18,00 hod. Všetci tí, ktorí mali chuť prežiť noc v škole, si priniesli spacáky, karimatky, nafukovačky a dobrú náladu. Najprv si žiaci so svojimi učiteľmi upravili triedy na „spálne“, potom nasledovala poriadna večera a hybaj na súťaže. Tento ročník pripravili súťaže žiaci 9. ročníka a naozaj sa im vydarili. Všetci sa na nich poriadne vybláznili. V nočnej škole sa žiaci rozutekali po tmavých chodbách a premiestňovali sa z triedy do triedy za bodmi týchto stanovíšť: „Jazda na rideri“, „Streľba na kôš“, „NOHY“, „Hľadanie loga youtuberov“, „Hod krúžkov na cieľ“, „Streľba florbalkou na bránu“, „Hádaj, čo to je“, „Ochutnávka na slepo“. Najviac sa darilo žiakom 8. ročníka, ktorí si vybojovali prvé miesto, na druhom mieste skončili družstvá troch tímov,

ktoré získali rovnaký počet bodov. Boli to žiaci VII.A, VI.A a V.B. Gratulácie však patria všetkým, lebo všetci boli úžasní.

Neskôr, po vyhodnotení súťaží, nasledovalo tajuplné hľadanie pokladu v útrobách školy. Žiaci boli aj tento rok úspešní, našla ho naša siedmačka Dadka Ďurejová.

Od 00:00 hod. prebiehali športové turnaje v telocvični: vybíjaná, futbal, volejbal a stolný tenis. Postupne sa deťúrence vytrácali do svojich „spální“, tí najvytrvalejší vydržali do 02:30 hod. Potom nasledovala pre všetkých večierka a kľud vydržal do rána 06:00 hod., kedy nám naša pani zástupkyňa pripravila v školskom rozhlase budíček. Čakalo nás balenie a upratanie tried, tá časť programu, ktorá deti baví najmenej, lebo chcú ešte raz prežiť noc plnú aktivít v škole.

47102136 2077529872268119 3906325845802745856 o   47168268 2077526378935135 3134974522877280256 o   47322767 2077526925601747 2032645929131048960 o
         
47294408 2077525115601928 4012216567973543936 o   46994088 2077527108935062 1704645397063925760 o   47169753 2077524818935291 8650025934704869376 o

 

Všetci žiaci a učitelia, ktorí to v nočnej škole vydržali, sú ráno víťazmi a patrí im poďakovanie a hlavne rodičom, nielen tým, ktorí s nami noc prežili, ale aj tým, ktorí nám svoje deti na noc zverili.

Sme radi, že v našej škole máme takéto akcie a že si ich dokážu pripraviť aj naši usilovní žiaci. Tento ročník nočnej školy zorganizovala Žiacka školská rada, za čo jej v mene celej školy ĎAKUJEME.

Mgr. M. Pirochová,

ZŠ I. B. Zocha, Revúca 

Podoby lásky Evy Wilson v Múzeu Prvého slovenského gymnázia v Revúcej

$
0
0
Podoby lásky Evy Wilson v Múzeu Prvého slovenského gymnázia v Revúcej

Božia láska, láska k blížnemu, materinská láska, manželská láska, partnerská láska, prvá láska sa stali hlavnou témou vystavovaných autorských diel Mgr. Evy Wilson. Výstava nesie názov Podoby lásky a v podkrovných priestoroch Múzea Prvého slovenského gymnázia v Revúcej potrvá do 21. decembra 2018. Výtvarné výpovede Mgr. Evy Wilson realizované v dreve sú pozitívnou výpoveďou. Téma lásky je súčasťou nášho života, obohacuje ho a napĺňa. Dáva človeku ľudský rozmer a je našou základnou podstatou. Výtvarníčka sa zaujíma o drevorezbu, venuje sa maľbe na drevo, plátno, kameň. Inšpiruje ju nevšedný tvar alebo plocha dosky. Maľby na drevo sú väčšinou fiktívne krajiny, snové predstavy a vízie, ale aj zátišia, portréty a náročnejšie filozofické témy.

Inšpirácie nachádza v Biblii, literatúre a prírode okolo seba. Je členkou výtvarného klubu Plánka, ktorý pracuje pri MsKS Revúca. Autorka v súčasnosti žije a tvorí v Revúckej Lehote.
Text: Lucia Oravec Koreňová
Foto: Peter Poboček

 

Spajkyho krajský pohár je v Revúcej

$
0
0
Spajkyho krajský pohár je v Revúcej

Najmladším atlétom z Atletického klubu ISKRA pri ZŠ J. A. Komenského v Revúcej sa podaril ozaj husársky kúsok. Na pretekoch Spajkyho krajský pohár v Banskej Bystrici 1.12 .2018 spomedzi 19 zúčastnených atletických družstiev zvíťazili a Spajkyho pohár je náš, je v Revúcej. Naše druhé družstvo obsadilo vynikajúce štvrté miesto. Tieto preteky – Spajkyho pohár nahradili tento rok súťaž Bavme deti športom.
Veľmi sa tešíme, že atletika oslovuje čoraz viac detí, ktoré sa účasťou v projekte Detská atletika pravidelne hýbu a cítia radosť zo športu. Ďakujeme trénerkám Majke Chrapánovej a Saške Demianovej

za prípravu a deťom za skvelú reprezentáciu Atletického klubo ISKRA, Základnej školy J. A. Komenského a nášho mesta. Ďakujeme a blahoželáme.


 

Gemerské Vianoce so sviatočnou atmosférou pred najkrajšími sviatkami roka

$
0
0
Gemerské Vianoce so sviatočnou atmosférou pred najkrajšími sviatkami roka

Gemerské osvetové stredisko v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, pozýva priaznivcov tradičnej ľudovej kultúry spríjemniť si predvianočné obdobie ľudovými zvykmi a obyčajmi našich prastarých rodičov. Zachovali sa vďaka nositeľom tradícií a folklórnym kolektívom, ktoré ich zbierajú, uchovávajú a šíria hlavne počas adventného obdobia.
V stredu 12. decembra 2018 v Dome tradičnej kultúry Gemera v Rožňave svoje programy uvedú detský folklórny súbor Haviarik, spevácke skupiny folklórnych súborov Haviar a Dubina z Rožňavy,

2018 12 12 fv dec folklórne skupiny Radzim z Vyšnej Slanej a Bučina z Pače a Ľudová hudba Ondreja Hlaváča. „Veríme, že našim návštevníkom spríjemníme adventné obdobie pokoja, rozjímania a očakávania gemerskými vianočnými tradíciami, na ktoré sú obce v hornom Gemeri zvlášť bohaté a v závere roka spoločne prežijeme príjemné chvíle,“ doplnila Mária Ferenczová z Gemerského osvetového strediska v Rožňave.

Celoročný cyklus folklórnych večerov v rámci projektu U nás taká obyčaj... sprostredkúva širokej verejnosti scénicky spracované ľudové zvyky a obyčaje horného Gemera. Posledný folklórny večer roku 2018, pod názvom Gemerské Vianoce, navodí sviatočnú atmosféru pred najkrajšími sviatkami kalendárneho roka. Projekt počas celého obdobia z verejných zdrojov podporuje Fond na podporu umenia.

Mária Ferenczová

 

Viewing all 4521 articles
Browse latest View live