V jedno májové dopoludnie tohto roku sme sa s ujom Ľubom, inak rodákom z neďalekých Kamenian, vydali po stopách lanovky Železník – Tisovec. Menšiu túru sme začali pri futbalom ihrisku v Sirku a kráčali sme popri miestnom potoku k „Snežnej jame“. Tam sme zabočili doľava a hľadali sme zvyšky železných pilierov. Našli sme len rozobraté betónové základy pilierov a zvyšky tornaľských tehál, ktoré ohraničovali pôvodnú trasu lanovky.
Pomalým krokom sme po viac ako jednom kilometri došli až na Okrúhly vrch, podľa iných zdrojov na Paseku (511 n. m). Tam sme našli zvyšky zárezu v teréne, obloženého kameňmi, ktorým prechádzala lanovka. Odtiaľ sme sa vrátili späť k ihrisku a prezreli sme si zvyšky pilierov v časti Šrobárka.
Podľa dostupných informácií o lanovke, najmä z článku Lukáša Pateru: Nákladné lanovky v spišsko-gemerskej banskej oblasti, zverejnený v Montánnej histórii 8 -9, 2015 -2016, ako aj
archívnych materiálov Baníckeho múzea v Rožňave, štátne bane vybudovali po modernizácii železiarní v Tisovci vlastný dopravný systém železných rúd do vysokých pecí. Vybudovali lanovku dlhú 15 188,9 metrov a do prevádzky bola uvedená 29.apríla 1902. Jej trasa začínala v Železníku pri štôlni František Jozef a vystúpila na vrch Paseka, odkiaľ pokračovala ponad Bystrú dolinu do Ratkovského Bystrého, kde sa južne od tejto obce nachádzala uhlová a pohonná stanica, v ktorej sa trasa lanovky lomila v uhle 175⁰ mierne vpravo. Odtiaľ pokračovala najťažším úsekom cez Markovo, Čiernu dolinu a Klimovo na vrch Korimovo (najvyšší vrch lanovky), kde sa nachádzala druhá uhlová a pohonná stanica, v ktorej sa lanovka lomila v uhle 166⁰ mierne doľava. Z Korimova lanovka klesala až do Tisovca. Rýchlosť lanovky dosahovala 1,6 m/s a na lanovke viseli vozíky (hunty) s nitovanou konštrukciou s obsahom 0,26 m3 a nosnosťou 269 kg rudy.
Po roku 1918 sa ťažba sústredila v Šrobárovej štôlni ( Sirk, časť Šrobárka), kde sa presunuli nielen pražiace pece, ale aj nakladacia stanica lanovky.
Zvyšky lanovky si môžete pozrieť na priložených fotografiách. Viac informácií o lanovke získate v Baníckom múzeu v Rožňave.
V jesenných mesiacoch tohto roku chystáme expedíciu po trase tejto lanovky s predpokladaným štartom v obci Sirk a cieľom v meste Tisovec. Stav trasy nepoznáme, ale je možné, že od obce Ratkovské Bystré zvolíme schodnejšiu trasu po modrej turistickej značke do sedla Korimovo a následne po červenej značke (Cesty Márie Széchy) smer Tŕstie.
Ján Frák