Mestské múzeum v Jelšave v predchádzajúcich dňoch vyhodnotilo svoju činnosť za rok 2019. Vo svojom príspevku, ktorý nám poslala jeho riaditeľka Mgr. Tatiana Strelková sa uvádza: "Vychádzajúc zo základných dokumentov múzea sa dlhodobo venujeme zhromažďovaniu predmetov, hmotnej kultúry podľa možnosti kúpou alebo darmi, dlhodobo sme sa venovali zhromažďovaniu hrnčiarskej tradície Jelšavy a okolia. Dokumentujeme spomienky občanov na minulosť mesta, udalosti, ktoré prežili osobne alebo poznajú z rozprávania. Tiež sme zintenzívnili získavanie predmetov súvisiacich so spracovaním kovov a baníctvom.
Sprístupňujeme zbierkové predmety formou stálej expozície, ktorú priebežne dopĺňame. Spolupracujeme s inými vedeckými, kultúrnymi a historickými inštitúciami – Gemersko-malohontské múzeum Rimavská Sobota,
Slovenské národné múzeum – Betliar, Banícke múzeum Rožňava, Pamiatkový úrad Rožňava, Štátny archív Rožňava, Múzeum prvého slovenského gymnázia Revúca. Predovšetkým spolupracujeme s Baníckym múzeom v Rožňave a OZ Rákošská cȁcha.
Pre návštevníkov múzea zabezpečujeme sprievodné slovo, na požiadanie pedagógov vyučovanie regionálnych dejín, po dohode s rím. kat. farárom aj sprievodné slovo v rím. kat. kostole, podľa požiadavky aj sprievodné slovo po budovách mesta.
Vychádzajúc zo štatútu organizácie Mestského múzea Jelšava spolupracujeme so spoločenskými organizáciami mesta Jelšava pri organizovaní spoločných akcií, predovšetkým s OZ Živena Jelšavanka.
Z vopred oznámených návštev so sprievodným slovom sme mali v múzeu členov Veterán klubu Rožňava a skupinu turistov z Budmeríc, pre ktorých sme zabezpečili aj sprievodné slovo v rímskokatolíckom kostole.
Okrem typických a už tradičných podujatí podľa ponuky a našich možností organizujeme aj vzdelávacie podujatia. O vyučovanie v múzeu je záujem nielen z nášho mesta, ale už niekoľko rokov pravidelne zabezpečujeme regionálne vzdelávanie pre žiakov ZŠ I.B. Zocha z Revúcej - 6. ročník má v učebnom pláne históriu a tradičné remeslá Jelšavy. Na základe požiadavky pedagógov sme pripravili regionálnu výchovu v roku 2019 pre triedy III.A, III.B, IV.B. Dopoludnie v múzeu pre 0-tú A a 0-tú B. Tvorivých dielni v rámci podujatia Veľkonočné tradície, ktoré sa uskutočnili v priebehu troch dní, sa zúčastnili deti z MŠ a žiaci 1.až 4. ročníka ZŠ Jelšava a žiaci katolíckej ZŠ z Rožňavy. Na prehliadku nášho múzea prišli aj žiaci SOŠ Viesta z Revúcej - II.A. Tri roky trvá spolupráca so záujmovým útvarom zo ZŠ z Jelšavy - Podnikanie v cestovnom ruchu CK Better Times, v tomto roku nás v navštívili v rámci prípravy na súťaž, pripravili sme popoludnie venované Ferdinandovi Coburgovi.
Zabezpečili sme organizačne školenie Profesionálna komunikácia s klientom v cestovnom ruchu (ukončené certifikátom) nielen pre účastníkov z okresu, ale aj širšieho okolia.
Najdôležitejším podujatím, ktoré organizujeme v múzeu je Deň otvorených dverí, každoročne s iným originálnym scenárom. V roku 2019 sme ,,kráčali“ Po baníckych stopách Gemera k baníckym chodníčkom do Jelšavy. V priestoroch sme predstavili tematiku baníctva oživenú postavičkami permoníkov (deti zo ZŠ) a pracovníci zo SMZ, a.s Jelšava prispeli odbornosti a zaujímavosti podujatia.
Advent v múzeu nám dáva tiež priestor na zaujímavé podujatia, v tomto roku to bola ,,Lucia“. Stridží deň s jeho tradíciami dopĺňali tvorivé dielne a živá hudba.
Každý rok pripravíme aspoň dve výstavy so slávnostným otvorením (vernisážou). V roku 2019 to boli Moravský rytec Ignác Zeidler - v spolupráci s partnerským mestom Uničov (ČSR) a Magická príroda od Evy Wilson.
V rámci odbornej činnosti v spolupráci s odbornými inštitúciami- Štátny archív Rožňava, Banícke múzeum Rožňava, Gemersko-malohontské múzeum Rimavská Sobota sme spracovali materiály:
Panel o histórii mesta Jelšava pre Turistický chodník Hrádok, roll up pre Ženský spolok v Jelšave (materiály aj z aechívu ECAV v Jelšave), prezentácia leták pre 190. výročie požiaru Jelšavy, panel Jelšavské naj, v spolupráci - spracovanie príspevku o archeologickom výskume v záhrade múzea, materiály pre Galériu výtvarného umenia Hodonín o učiteľovi v Ústave pre hluchonemých, materiál pre kalendár 2020 Starými jelšavskými uličkami.
Na základe požiadavky redaktorky RTVS o príspevok do českého národnostného vysielania sme pripravili pre reportáž o výstave partnerského mesta Uničov Moravský rytec Ignác Zeidler.
Naša činnosť zahŕňa rôzne typy podujatí a poskytujeme priestory múzea a záhrady aj na činnosť, ktorá nesúvisí s našou prácou. Pravidelne, v tomto roku štyrikrát, pracovala optika Anpek z Banskej Bystrice pre občanov mesta. Záhrada múzea je schválená MsZ v Jelšave ako sobášiaci priestor v letnej sezóne. Tohto roku sa uskutočnili dva sobáše. Tiež MsZ schválilo našu žiadosť poskytnúť vyhradené priestory múzea na fotografovanie svadieb a rodinných slávností."
Mgr. Tatiana Strelková
Fotografie: P. Kováčová