Quantcast
Channel: Spravodajstvo z horného a stredného Gemera
Viewing all 4377 articles
Browse latest View live

A ide sa do celoslovenského finále!

$
0
0
A ide sa do celoslovenského finále!

Piatková aprílová trinástka priniesla veľa radosti reprezentantom Základnej školy Jana Amosa Komenského  v Revúcej -  účastníkom krajského finálového kola Jazykového kvetu – umeleckej súťaže v prednese a dramatizácii v cudzích jazykoch . Obidva  divadelné súbory - malí aj veľkí angličtinári – nenašli premožiteľa, a získali 1. miesta, čím si vybojovali postup do celoslovenského kola. A ani naši recitátori sa nenechali zahanbiť a v silnej konkurencii obsadila Natálka Liptáková zo 4. A triedy 3. miesto a Danielka Ďurišková zo 6. B triedy 2. miesto. Blahoželáme našim úspešným žiakom a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy a nášho mesta. Držte nám prsty  o mesiac v Trnave!

 

 


MALIAR LUČENCA na výstave v Krásnohorskom Podhradí

$
0
0
MALIAR LUČENCA na výstave v Krásnohorskom Podhradí

Františka Gyurkovitsa právom nazývajú maliarom Lučenca, resp. Novohradu, keďže jeho život a dielo sa neoddeliteľne spájajú s týmto mestom a okolím. Narodil sa v roku 1876 v Budapešti, prevažnú časť svojho života však prežil v Lučenci. V čase, keď sa tu natrvalo usadil (1913), mal už za sebou roky štúdia v Budapešti, Paríži (Akadémia Julian) a na akadémii v Mníchove. Status akademického maliara a jeho obľúbená povaha ho predurčili stať sa významnou osobnosťou. V období Rakúsko-uhorskej monarchie bol uznávaným a vyhľadávaným umelcom, neskôr, v období prvej Československej republiky ako príslušník národnostnej menšiny sa stal maliarom tvoriacim na periférii umeleckého života. Až v druhej polovici 20. storočia, keď už bol v pokročilom veku,

sa začala integrácia jeho tvorby do celoštátneho kultúrneho kontextu Slovenska. Jeho život a dielo bolo komplexne spracované až v rokoch 2016 - 17, kedy Novohradské múzeum a galéria vydala o maliarovi aj rozsiahlu publikáciu.

Gyurkovits svoj výtvarný výraz začal rozvíjať na základe štúdií v Mníchove. Popri akademickom realizme si osvojil aj princípy plenérizmu a impresionizmu, ktoré neskôr určili celú jeho umeleckú dráhu. Maľoval tradičným spôsobom, prostredníctvom ktorého mohol okolitý svet zachytávať tak, ako ho sám videl. Vonkajšie javy interpretoval cez svoj optimistický pohľad na život. „Jeho rukopis je vo všetkých týchto prácach prudký, bezpečný, nános farby je prevažne pastózny, vytvárajúci charakteristickú štruktúru povrchu maľby. Gyurkovits má rád svetlo a farbu, preto veľmi často využíva svetelný kontrast, harmonizovaný citlivo podávaným polotieňom.“ – píše o ňom historik umenia Marian Váross.

Jeho najobľúbenejšími motívmi boli žánrové obrazy, figurálne kompozície, portréty, krajiny a veduty, ktoré diváka zavedú do zákutí starého Lučenca, parku, trhov a jarmokov - ruchu života obyvateľov mesta a jeho okolia. Zámerom výstavy je nielen predstaviť maliarovu umeleckú dráhu, ale priblížiť aj jeho osobnosť v kontexte rodinných vzťahov a historicko-spoločenských pomerov doby. 

Výstavu prvýkrát predstavilo Novohradské múzeum a galéria v Lučenci v roku 2016, pri príležitosti 140. výročia narodenia umelca.  Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote usporiadalo reprízu výstavy v roku 2017 a v tomto roku si ju môžu prehliadnuť aj návštevníci Andrássyovskej obrazárne v Krásnohorskom Podhradí.

Výstavu organizuje Banícke múzeum v Rožňave v spolupráci s Novohradským múzeom a galériou v Lučenci. Výber diel zo zbierok NMG doplní aj časť maliarových diel nachádzajúcich sa v zbierkovom fonde Baníckeho múzea v Rožňave.
Andrea Németh Bozó

 

V Rožňave už po desiatykrát udeľovali najúspešnejším tvorcom zlaté sošky gemerského Oskara

$
0
0
V Rožňave už po desiatykrát udeľovali najúspešnejším tvorcom zlaté sošky gemerského Oskara

V sobotu 14. apríla 2018 zorganizovalo Gemerské osvetové stredisko (GOS) kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja už 22. ročník krajskej súťaže a prehliadky amatérskej filmovej tvorby Košického kraja. Zároveň sa v Rožňave už po desiatykrát udeľovali najúspešnejším tvorcom zlaté sošky gemerského Oskara. „Od roku 2008, kedy sme prvýkrát ocenenie Goskarom v súťaži zaviedli, sme ich rozdali 35. Tentokrát putovali dvaja do Košíc a jeden do Popradu," uviedla Anežka Kleinová, organizátorka súťaže.Spomedzi 36 filmov pestrej žánrovej palety - animovaných, hraných, dokumentov aj videoklipov porota vybrala 21 na postup do celoslovenského kola súťaže. V príjemnej atmosfére si mohli filmári pozrieť, čo vytvorila konkurencia,

zároveň konfrontovať svoju tvorbu s ostatnými, v rámci rozborového seminára si vypočuli od profesionálov detailné hodnotenie svojich filmov a tí najlepší si odniesli aj vecné ceny a Goskary, v prípade že sa ocitli medzi ocenenými.„Umelecká úroveň prihlásených audiovizuálnych diel sa v mnohých momentoch približuje k profesionálnej tvorbe a je dobré, že sa ju nesnaží len kopírovať, ale hľadá si svoje vlastné cestičky," hodnotí predseda poroty Ľubomír Viluda, vedúci Katedry dokumentárnej tvorby Akadémie umení v Banskej Bystrici. A riaditeľka GOS Helena Novotná dodáva: „Veríme, že realizáciou súťaže sme opäť vytvorili priestor na rozvíjanie záujmov, umeleckej tvorivosti, nadania a technických schopností v oblasti amatérskej filmovej tvorby, a tiež na umelecké stvárnenie skutočnosti, na vyjadrenie názorov, postojov a skúseností autorov filmových diel." Celoštátne kolo súťaže sa uskutoční 8. až 10. júna 2018 v Nitre.

Zoznam ocenených a postupujúcich je v prílohe. Viac informácií z podujatia na webe gos.sk a na FB profile Gemerského osvetového strediska.

Krajskú súťaž z verejných zdrojov podporil a hlavným partnerom projektu je Fond na podporu umenia.
Anežka Kleinová

Fotografie: Peter Poboček

Výsledky ocenených

 

Zasadnutie Výboru Matice slovenskej v Rožňave

$
0
0
Zasadnutie Výboru Matice slovenskej v Rožňave

Členovia výboru Matice slovenskej a člen Dozorného výboru z celého Slovenska sa zišli za prekrásneho počasia v sobotu 14.04.2018 práve u nás v Rožňave. Zasadnutie sa uskutočnilo v priestoroch Jedálne Gemer, kde nás vítali s úsmevom a ochotou. V úvode prítomným zaspievala FSk Bučina z Pače, svojimi špecifickými rusínskymi piesňami a následne "zahrmeli" mužské hlasy FS Dubina z Rožňavy, FSk Hrabina z Nižnej Slanej a dokonca aj FSk Hôra z Rejdovej. Na záver krátkeho kultúrneho pozdravenia sa spoločne zaspievala matičná hymna „Kto za pravdu horí“. Všetkých milo prekvapil príchodom primátor mesta Pavol Burdiga,  ktorému organizátori v krátkosti vysvetlili, aké zoskupene ľudí má pred sebou, od Bratislavy až po Bardejov či Sninu.

Predstavilo sa mu najvyššie vedenie Matice slovenskej na čele s predsedom JUDr. Mariánom Gešperom. Primátor mesta sa tiež milo prihovoril, neváhal si prisadnúť a prehovoriť aj s predsedom MS. Pracovná časť zasadnutia sa naplno rozbehla a vo veľkej aktivite sa prerokovali všetky body programu. Poďakovanie patrí všetkým prítomným, ale aj personálu Jedálne Gemer za  vynikajúcu atmosféru. Pravdepodobne to bolo prvé historické zasadnutie výboru na pôde mesta Rožňava.

Ing. Zlatica Halková

Foto: M. Terrai

 

Žiaci ZŠ J. A. Komenského nesedeli v laviciach, ale cestovali a objavovali zázraky fyziky

$
0
0
Žiaci ZŠ J. A. Komenského nesedeli v laviciach, ale cestovali a objavovali zázraky fyziky

A už sme opäť vycestovali. Čakala nás Banská Bystrica a v nej galéria. A v galérii zázrak menom Camera obscura. Už v 5. storočí pred Kr. čínsky filozof Mo Ti opísal princíp javu, pri ktorom svetlo prechádza malým otvorom do tmavej nádobky a vytvorí obrátený obraz predmetu pred otvorom. A tak sme išli fotiť. Dostali sme malé kovové krabičky, v ktorých bola maličká dierka prelepená čiernou páskou. Vnútri bol fotopapier. Stačilo krabičku položiť, odlepiť pásku, narátať do 20, zalepiť otvor a... vo fotokomore sme v tme vybrali z krabičky papier, dali do vývojky a ustaľovača a zázrak bol hotový. Na bielom papieri sa začali objavovať domy, stromy, proste objekty, pred ktoré sme krabičku postavili. Mali sme fotku. Niektorí síce neodhadli úplne čas a tak boli fotky trochu svetlejšie,

alebo tmavšie, ale všetky boli úžasné.

Veď sme fotili obyčajnou krabičkou, ktorú máme všetci doma, žiadny fotoaparát, žiadny mobil. Kým nám fotky vyschli popozerali sme si bystrické námestie a výstavu historických automobilov.

A tak sme síce nesedeli v laviciach, ale objavili sme zázraky fyziky a krásu histórie.https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/f4c/1/16/1f642.png:

ra fatografia2018a   ra fotografia2018b   ra fotografia2018d   ra fotografia2018e
             

 

 

Fiľovci z Banskej Bystrice naučia záujemcov z Gemera ako si vyrobiť drevenú bezdierkovú píšťalu

$
0
0
Fiľovci z Banskej Bystrice naučia záujemcov z Gemera ako si vyrobiť drevenú bezdierkovú píšťalu

Gemerské osvetové stredisko v Rožňave organizuje po prvýkrát zaujímavý workshop, na ktorom bude hosťovať majster ľudovej umeleckej výroby, výrobca pastierskych hudobných nástrojov. „Michal Fiľo z Banskej Bystrice prijal naše pozvanie, aby naučil záujemcov vyrobiť si svoj originálny ľudový hudobný nástroj - drevenú bezdierkovú píšťalu. Pastierske ľudové hudobné nástroje budú ústrednou témou tohto workshopu, kde sa naučíme techniky výroby signálnej píšťaly, ale aj históriu ľudových hudobných nástrojov a samotné hráčske techniky na pastierske píšťaly a fujaru. Každému účastníkovi zabezpečíme všetky náradia a materiál, s ktorým bude počas workshopu pracovať. Je to jedinečná príležitosť ako sa naučiť vyrobiť si nástroj a pre tých, ktorí ho už vyrábajú, to umožní zdokonalenie,“ uvádza Mária Hlaváčová z Gemerského osvetového strediska.

2018 05 11 rv workshop 1Začiatok stretnutia je v piatok 11.5.2018 o 17.00 v muzikantskej dielni Domu tradičnej kultúry Gemera. Pracovať sa bude aj nasledujúci deň od rána do poobedňajších hodín. Spolu s pánom Michalom Fiľom, dôjde aj jeho syn Matúš Fiľo, ktorý bude hrou na píšťalu a fujaru dopĺňať odbornú prednášku. Na workshop je potrebné prihlásiť sa vopred, do 9.5.2018 a zabezpečiť si tak miesto, keďže počet prihlásených je obmedzený.Poplatok : 40,-€ (v cene sú zahrnuté pracovné pomôcky, nástroje, materiál a práca lektora).

Podujatie je podporené z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Mgr. Mária Hlaváčová

 

PRIHLÁŠKA NA WORKSHOP

 

Úradná správa ObFZ Rožňava č. 25/2017-2018

$
0
0
Úradná správa ObFZ Rožňava č. 25/2017-2018
  • ŠTK schvaľuje výsledky 17. kola 6. ligy dospelých http://obfz-roznava.futbalnet.sk/sutaz/2048/
  • ŠTK schvaľuje výsledky 13. kola 7. ligy dospelých http://obfz-roznava.futbalnet.sk/sutaz/2051/
  • ŠTK oznamuje klubom, ktoré sa prihlásili do Pohára predsedu ObFZ Rožňava 2018, že žrebovanie prvého kola sa uskutoční v pondelok 23. 04. 2018 o 16:00 na sekretariáte ObFZ. Zástupcovia klubov sa žrebovania môžu zúčastniť. Prihlásené družstvá: Čoltovo, Lipovník, Rožňava dorast, Betliar, Hrhov dorast, Rožňavské Bystré, Plešivec, Gemerská Poloma.
  • ŠTK upozorňuje všetky kluby, že v zápise o stretnutí je možné uviesť hlavného usporiadateľa, vedúceho družstva, lekára/zdravotníka, videotechnika a podobne len vtedy,
keď je v ISSF registrovaný ako športový odborník. V zápise o stretnutí musia byť títo športoví odborníci uvedení.
  • ŠTK oznamuje klubom, že informácie alebo otázky na ŠTK môžete zasielať na emailovú adresu stkobfzroznava [zavináč] gmail [bodka] com alebo na tel. čísle 0918188756.
  • KR – zmena v obsadení

    • Dlhá Ves – FK Štítnik Delegát: Gašpar za Vysokého
    • DK-81 Zastavenie činnosti za ČK na 1 zápas nepodmienečne podľa čl.37/3: Adrian Korszinszki 1278490 + 10€ (Lipovník)
    • DK-82 Zastavenie činnosti za ČK na 1 zápas nepodmienečne podľa čl.37/3: Karol Rezmuves 1217022 + 10€ (Brzotín)
    • DK-83 Zastavenie činnosti na 1 str. nepodmienečne za 5 alebo 9x ŽK podľa čl.37/5a,5b: Jozef Görgei 1106789 + 10€ (Drnava)
    • DK-84 Zastavenie činnosti na 1 str. nepodmienečne za 5 alebo 9x ŽK podľa čl.37/5a,5b: Stanislav Grančák 1133501 + 10€ (Dobšiná)
    • DK-85 mení trest z nepodmienečného na podmienečný hráčovi podľa DP 41/2: Szabolcz Gergely 1127117 + 10€ (Bohúňovo) + 2 týždne do 30.06.2018
    • DK-86 mení trest z nepodmienečného na podmienečný hráčovi podľa DP 41/2: Marek Laurinc 1110378 + 10€ (Vyšná Slaná) + 2 týždne do 30.06.2018
    • DK-87 udeľuje finančnú pokuta pre TJ Sokol Pača 100€ na základe podnetu ŠTK (odstúpenie zo súťaže 7. ligy) +10€
    • DK upozorňuje všetky kluby, že v prípade nevyplatenia zbernej faktúry do lehoty splatnosti budú trestané odrátaním 3 bodov.

    KM

    Na základe rozhodnutia úseku mládeže SFZ bude i v roku 2018 /jar- jeseň/ prebiehať projekt "Podpora talentovaných hráčov". Cieľom projektu je získať čo najviac informácii o talentovaných hráčoch znižších i vyšších súťaží ObFZ a VsFZ.Projekt je určený pre chlapcov a dievčatá:

    U-12 /roč. nar. po 1.1. 2006/

    U-13 /roč. nar. po 1.1.2005/

    U-14 /roč. nar. po 1.1. 2004/

    Výberové zrazy sa konajú 1x mesačne v mesiacoch apríl, máj, jún, august, september, október, november 2018. Výberových zrazov sa na základe nahlásenia FK zúčastňujú max. 10 hráči v jednotlivých vek. kategóriách. Výberhráčov je otvorený s cieľom, aby sa v ňom vystriedalo pokiaľ možno čo najviac hráčov.Touto cestou Vás chceme požiadať o spoluprácu pri nahlasovanie hráčov na jednotlivé zrazy. Pri nahlasovaní hráčov je potrebné uviesť meno a priezvisko hráča, dát.narodenia, bydlisko, FK a kontakt na hráča resp. rodičov. Mená hráčov sú kluby povinné nahlásiť e-mailom na ladislav [bodka] david76 [zavináč] mail [bodka] com do 24.04.2018!!!Info: u sekretára ObFZ /0915903183, ladislav [bodka] david76 [zavináč] mail [bodka] com/, alebo u koordinátora projektu Dušana Polláka /0903602946, kalciduspol [zavináč] gmail [bodka] com/.Predbežné termíny pre jarnú časť : 30.4.-14.5.-28.5.-11.6.2018.

    ObFZ Rožňava

    Vernisáž výstavy fotografií Ing. Dušana Sekerku „Z piatich kontinentov“ v Mestskom múzeu v Jelšave

    $
    0
    0
    Vernisáž výstavy fotografií Ing. Dušana Sekerku „Z piatich kontinentov“ v Mestskom múzeu v Jelšave

    Na jar všetci intenzívnejšie vnímame okolitý svet - prebúdzajúcu sa prírodu.  Apríl je mesiac lesov, v apríli je Svetový deň Zeme. Preto sme  v tomto čase zaradili do kalendára  našich podujatí výstavu ,,Z piatich  svetadielov“, ktorá očami fotografa priblíži vzácne prírodné zákutia našej zemegule a kultúrne skvosty našich predkov.  Mestské múzeum Jelšava Vás pozýva na vernisáž výstavy Ing. Dušana Sekerku „Z piatich kontinentov“, ktorá sa bude konať vo štvrtok 26. apríla 2018 so začiatkom o 16.30 hod. v priestoroch mestského múzea. Výstava následne potrvá od 27. apríla 2018 až do odvolania.  

    Ing. Dušan Sekerka

    Autor výstavy, rodák z Ratkovského Bystrého, prežil väčšinu svojho života v Revúcej. Navštevoval gymnázium v Revúcej a vyštudoval Vysokú školu lesnícku a drevársku vo Zvolene,

    ktorú ukončil v roku 1964. Pracoval pre štátne lesy v stavebnom a lesomeliorizačnom závode v Revúcej. Dodnes je pracovne činný. Má viacero záľub: včelárstvo, turistiku a cestovanie. Lásku k prírode cítiť z každej jeho fotografie.   

    Už popri štúdiu na vysokej škole aj počas vojenskej služby prispieval svojimi fotkami a textami do rôznych časopisov. Svojmu koníčku sa intenzívne začal venovať v roku 1962. Vo fotografických celoštátnych súťažiach, do ktorých sa začal zapájať od roku 1963, získal viacero cien, plakiet, diplomov aj čestných uznaní. Za vyhratú fotografickú súťaž dvakrát cestoval do zahraničia. 

    Každú svoju cestu do zahraničia navždy zhmotnil v podobe kníh a dokumentárnych filmov. Spomedzi miest, ktoré doteraz navštívil, mu najviac učarovali Nový Zéland, Tibet, Himaláje a národné parky v USA. Fotografický materiál „Po stopách Jána Amosa Komenského“ spracoval pre UNESCO. Diplom a plaketu za úspešnú tvorivú činnosť obdržal v roku 1974. Jeho fotografie mali možnosť vidieť v rámci kolekcií spolu s inými autormi v Poľsku, Anglicku, Bulharsku, Španielsku, Juhoslávii, NDR a Brazílii. Fotografie mal publikované vo viacerých knihách, časopisoch, kalendároch i na pohľadniciach. 

    V súčasnosti už síce neposiela svoje fotografie do súťaží, no fotografovať neprestal. Preto máme možnosť pozrieť si aktuálnu výstavu fotografií pod názvom „Z PIATICH KONTINENTOV“.

     Mgr. Adam Slovák

     


    Ďalšie víťazstvá, ktoré patria žiakom ZŠ J. A. Komenského

    $
    0
    0
    Ďalšie víťazstvá, ktoré patria žiakom ZŠ J. A. Komenského

    Po obrovskom úspechu našich žiakov – angličtinárov, zo ZŠ. Jana Amosa Komenského v Revúcej, ktorí po krajskom finále jazykovej súťaže Jazykový kvet postupujú do celoslovenského finále, ktoré bude už onedlho v Trnave, prišili ďalšie víťazstvá. Nasledoval úspech našich matematikárov. Uspeli v okresnom kole Pytagoriády a v utorok 17.4. vyhrávali aj v okresnom kole Matematickej olympiády. 1. miesto – Ema Kováčová – 7. ročník, 2. miesto – Marko Kilik – 6. ročník, 3. miesto – Roman Pavlikovský – 8. ročník,. 4. miesto – Martin Siman – 6. ročník, 5. miesto – Šimon Slivenský – 6. ročník. Stali sme najúspešnejšou školu v našom okrese v tohoročných matematických súťažiach. Darilo sa aj našim športovcom. Okrem našich super úspešných atlétov, máme šikovných

    a talentovaných futbalistov. 

    predkolofutbal2018a       kukucinovarevuca2018a

     

    V predkole futbalu mladších žiakov ZŠ získali prvé miesto a postupujú do obvodného kola. A úspešné boli aj naše autorky, ktoré sa zúčastnili 14. ročníka celoslovenskej súťaže Kukučínová literárna Revúca a medzi 103 autormi sa nestratili. Próza – zlaté pásmo – Martina Kováčiková Poézia – strieborné pásmo – Nina Vrancová. Sme veľmi radi, že máme talentovaných žiakov, ktorým sa darí v športe, umení, cudzích jazykoch, ktorí skvele reprezentujú našu školu a  šíria jej dobré meno. Sme veľmi radi, že máme šikovných učiteľov, ktorí vedia pripraviť našich žiakov a ktorí venujú svoje pedagogické umenie našej škole. Sme veľmi radi, že máme skvelých rodičov, ktorí podporujú svoje deti a našu školu. Ďakujeme. Sme hrdí na našu školu – Základnú školu J. A. Komenského. 

    Vyhodnotenie výtvarnej súťaže detí "Požiar v domácnosti" v okrese Revúca

    $
    0
    0
    Vyhodnotenie výtvarnej súťaže detí

    Dobrovoľná požiarna ochrana Slovenskej republiky  (DPO SR) a Hasičský a záchranný zboru (HaZZ ) vyhlásili aj v školskom roku 2017/2018, už 15. ročník, celoslovenskej súťaže detí vo výtvarnom prejave. Téma súťaže v tomto ročníku je  „Požiar v domácnosti“.Súťaž sa uskutočnila v troch vekových kategóriách: I. kategória  do  9 rokov (dolná veková hranica nie je stanovená), II. kategória  od 10  do 12 rokov, III. kategória  od 13 do 15 rokov. Celoslovenská súťaž je postupovým kolom územných kôl, ktoré vyhlasujú Územné organizácie DPO SR (ÚzO DPO) v spolupráci s OR HaZZ. Základné školy (ZŠ ), centrá voľného času, Dobrovoľné hasičské zbory (DHZ ) sa mohli do súťaže zapojiť a svoje výtvarné práce poslať na príslušnú ÚzO DPO SR. Aj Územná organizácia DPO SR v Revúcej v spolupráci s OR HaZZ v Revúcej vyhlásili túto výtvarnú súťaž v okrese Revúca. Boli oslovené školy a DHZ-ky v okrese. Do súťaže sa zapojilo 47 detí s 37 prácami z 5. škôl – MŠ Jelšava, ZŠ Jelšava, ZŠ

    Lubeník, ZŠ J. A. Komenského Revúca a ZŠ Tornaľa a z DHZ Jelšava. Do I. kategórie bolo zaradených 17 prác od 19. detí, do II. kategórie 22 prác od 28. detí a v III. kategórii sme nemali žiadnu odovzdanú prácu.

    Dňa 18.4.2018 vyhodnotila práce komisia nasledovne:

    I. kategória:

    1. miesto: Richard Repák, Patrizia Mátéová, Liliana Fidesová – MŠ Jelšava

    2. miesto: Miroslav Slobodianiuk – ZŠ J. A. Komenského Revúca,

    3.miesto: Terézia Olexová  – ZŠ S. Tomášika Lubeník.

    II. kategória:

    1. miesto: Lukáš Puška, Nikola Pušková, Ladislav Radič - ZŠ S. Tomášika Lubeník

    2. miesto: Radka Zavacká - ZŠ S. Tomášika Lubeník

    3. miesto: Kováčová Slávka - ZŠ S. Tomášika Lubeník.

    Tieto práce boli doručené na DPO SR  v Bratislave.V rámci okresu budú ocenené všetky deti, ktoré sa do súťaže zapojili.DPO SR v spolupráci s HaZZ vyhodnotia odovzdané práce z celého Slovenska.  Odovzdávanie cien víťazom sa uskutoční pod záštitou generálneho sekretára DPO SR a prezidenta HaZZ v mesiaci september 2018.

    Gabriela Jakubecová

     

    Žiaci základných škôl rožňavského okresu sa dotkli svojich olympijských hviezd

    $
    0
    0
    Žiaci základných škôl rožňavského okresu sa dotkli svojich olympijských hviezd

    Pod záštitou Olympijského klubu Gemer sa 20.4.2018 žiaci základných škôl rožňavského okresu mohli  doslova dotknúť športových  hviezd. Telocvičňa SPŠT v Rožňave sa  premenila na arénu športových legiend, ktoré svojou prítomnosťou  potešili nielen staršie ročníky, ale hlavne žiakov, ktorí  dnes mohli mať aspoň na malú chvíľu na  krku  tie najcennejšie  medaily z posledných olympijských  hier z Pjongčangu, o ktoré sa podelila naša rodáčka a najúspešnejšia paraolympionička, reprezentantka v zjazdovom lyžovaní,  Henrieta Farkašová. Svojou prítomnosťou nás poctili aj atlétky, účastníčky troch olympiád, sestry Danka a Janka Velďákové, ktoré  sa stali  určite vzorom pre  nejedného žiaka, či žiačku. Účastníčka majstrovstiev sveta v cyklistike a majsterka Československej

    socialistickej republiky Zlatica Halková svojím nekončiacim humorom a zodpovedným prístupom k životu dodávala žiakom elán do každodennej športovej činnosti a prísnym okom dozerala na správnosť zapisovania dosiahnutých športových výkonov. Štyri zmiešané družstvá mladých športových nádejí si dnes pod dohľadom týchto skvelých športovcov mohlo totiž zmerať sily v rôznych netradičných športových disciplínach. Nadšenie, odhodlanosť a bojovnosť žiakov bola obrovská a po krásnych výkonoch  im naše športové hviezdy zavesili na krk čestne vybojované medaily.  Pre chlapcov bol hádam najväčším ťahákom nestarnúci Jozef Völgyák, náš dlhoročný, úspešný  reprezentant v silovom trojboji, ktorého medaily a poháre sa už za vyše 40 rokov úspešnej športovej kariéry len ťažko počítajú. Program spestrili ukážkami bojových umení pod vedením niekoľkonásobných majstrov Slovenska aj mladí džudisti a taekwondisti, ktorí zožali nemalý potlesk divákov, ktorými nebol nik iný, ako žiaci rožňavských základných škôl. Príjemne prekvapili aj so svojimi tanečnými číslami dievčence zo ZUŠ-ky. Celé toto vydarené dopoludnie bolo ukončené autogramiádou a nekonečným fotografovaním. Cieľom podujatia bola propagácia športu, ako jedného z klenotov ľudstva, o ktoré je potrebné sa starať a podávať štafetu mladým nádejným športovcom, možno budúcim olympionikom. Veríme, že takéto stretnutia pritiahnu naše deti na športoviská a ukážu im nie práve najľahšiu, ale o to krajšiu cestu do budúceho života. Ďakujeme nadšencom v  Olympijskom klube Gemer na čele s Jurajom Králikom za toto nezabudnuteľné podujatie. Umiestnenie škôl: 1. ZŠ Juh, ul. Zakarpatská Rožňava, 2. ZŠ ul. Pionierov Rožňava, 3. ZŠ Plešivec, 4. ZŠ ul. Zlatá Rožňava.
    Mgr. Klaudia Proschingerová – členka výboru OKG Rožňava

    Náučné chodníky horného a stredného Gemera - nový seriál stránky Maj Gemer

    $
    0
    0
    Náučné chodníky horného a stredného Gemera - nový seriál stránky Maj Gemer

    Turistické vychádzky do prírody sú vhodné v každom ročnom období a v každom čase, ale keď na jar prebúdzajúca sa príroda prebudí aj nás, príjemná klíma a oku lahodiace nádherné farby krajiny nás začnú neodolateľne lákať na častejšie výlety do prírody. Príjemným, užitočným a skutočne dokonalým spojením pohybu na čerstvom vzduchu  a aktívneho športového vyžitia s regeneráciou síl je možnosť zároveň sa bližšie oboznámiť s prírodnými, vlastivednými či historickými zaujímavosťami prechádzajúcej časti. Túto možnosť nám priam ideálne ponúkajú náučné chodníky, prechod po ktorých je výborná forma, ako byť v kontakte s prírodou a zároveň spoločne získavať nové vedomosti. Budovanie náučných chodníkov je jednou z najlepších foriem aktívnej prezentácie prírodných

    hodnôt, má dlhodobý význam z hľadiska interaktívneho zážitkového vzdelávania priamo v prírode a prechod po nich predstavuje aj hlboký emocionálny a estetický zážitok.  Slúžia k usmernenému pohybu návštevníkov v prírodnom prostredí, propagujú prírodné  krásy a kultúrnohistorické zaujímavosti krajiny, umožňujú lepšie poznanie prírodného prostredia priamo v teréne, čo vytvára trvalejší a lepší vzťah k nemu, aktivizujú k zvýšenej ochrane prírody a krajiny a sú dôležitými environmentálno-výchovnými prostriedkami. Sú obohatením siete turistických značených chodníkov  a upozorňujú na miestne prírodné a vlastivedné zaujímavosti, najatraktívnejšie prírodné scenérie, prírodné zaujímavosti a chránené prírodné výtvory, vzácne historické a kultúrne pamiatky, oboznamujú s flórou, naucný chodník značkafaunou, geológiou územia. Základným typom sú naučné chodníky pre peších, odlišujú sa náročnosťou terénu a zameraním (prírodné, historické, lesnícke, banícke, ekologické a pod.),  ale vznikajú aj náučné chodníky cyklistické, vodácke, pre bežkových lyžiarov a pod. Náučné chodníky sú súčasťou informačného systému, ktorý okrem nich zahrňuje aj náučné lokality, historické cesty, múzeá v prírode a plnia aj ďalšiu dôležitú funkciu, pretože sa významnou mierou podieľajú na prezentácii mikroregiónov a obcí, ich histórie, kultúry a prírodných daností. Vybudovanie náučných chodníkov najrôznejšieho druhu má podporiť informovanosť o význame jedinečných prírodných území po celom Slovensku.

    Základnou súčasťou takýchto chodníkov je niekoľko zastávok s očíslovanými informačnými panelmi, ktoré v rámci týchto trás textovo, fotograficky a ilustračne upozorňujú na prírodné skutočnosti, niektoré vybrané objekty, nezvyčajné javy alebo zaujímavosti. Panely bývajú  navrhnuté v jednotnom grafickom dizajne, zvyčajne obsahujú informácie vo viacerých jazykových mutáciach (najčastejšie v slovenskom a anglickom jazyku). Na niektorých zastávkach bývajú aj oddychové miesta s lavičkami, mnohé poskytujú nádherné, väčšinou panoramatické výhľady na široké okolie. 

    Náučný chodník je v teréne i na tabuliach označený priečnym zeleným pásom v bielom štvorcovom poli. Zastavenia náučného chodníka sú označené značkou náučného chodníka doplnenou oranžovou číslicou, označujúcou číslo zastavenia a informujú o  pozoruhodnom objekte na trase či ďalších zaujímavostiach. Náučná značka má rozmery 100 x 100 mm. Tvorí ju zelený pás šírky 30 mm vedúci uhlopriečne z ľavého horného rohu do pravého dolného rohu a dva biele rovnoramenné trojuholníky. Medzi zeleným pásom a bielymi trojuholníkmi sú 5 mm medzery. Oranžovou číslicou výšky 60 mm, šírky 40 mm a hrúbky 8 mm umiestnenou uprostred náučnej značky sa vyjadruje poradie informačnej tabule na trase náučného chodníka.

    naucný chodník značka   nch naucna8    nch zadielska dolina4

    Náučné chodníky bývajú budované na nenáročných či stredne náročných trasách a sú vhodné na rodinné výlety s deťmi a aj pre starších ľudí. Zvyčajne sú na trasách s rovnakým štartom a cieľom, bývajú obojsmerné alebo na kruhovej trase, prístup k nim býva autom alebo verejnou dopravou. 

    Náš Gemer sa môže hrdiť bohatou históriou, veľkým množstvom prírodných zaujímavostí a úchvatnou prírodou. Jeho prevažná časť leží v Slovenskom rudohorí (do ktorého patria  Veporské vrchy, Spišsko-gemerský kras, Stolické vrchy, Revúcka vrchovina, Rožňavská kotlina, Slovenský kras, Volovské vrchy a Čierna hora), severná časť je v Horehronskom podolí, južná časť v Rimavskej kotline a na Cerovej vrchovine, východná časť v Rožňavskej kotline a Slovenskom krase. Gemer charakterizuje pestrá štruktúra a druhová bohatosť lesných spoločenstiev (ihličnaté a listnaté stromy, kry, byliny, horské lúky, rôzne druhy živočíchov), vápencové náhorné planiny, hlboké údolia, podzemné i povrchové krasové javy, tiesňavy, rokliny, skalné útvary, jaskyne, ale aj stopy ľudského osídlenia a rozšírenej dávnej banskej činnosti, bohatá história, kultúrne i technické pamiatky. 

    Príroda Gemera ponúka  množstvo turistických možností,  značených turistických trás,  ale aj mnoho náučných chodníkov, vedúcich nádhernou prírodou.  Do našej pozornosti sa dostali tieto gemerské náučné chodníky (ďalej NCH):

    V okrese Rožňava a okolí: NCH Banský náučný chodník Rákoš (Rožňava); Betliar – NCH obce; Čučma – Náučný banský chodník na Železnej ceste; Dobšiná – NCH Po stopách baníctva v Dobšinej, Dobšiná – Ramža – Papiereň; NCH Dobšinská ľadová jaskyňa; NCH Dobšinská  Maša; NCH Domica a okolie; Gemerská Poloma – NCH obce; Gombasecká jaskyňa – NCH Gombasecký kultúrny okruh; NCH Horné Lúky (Hačava); NCH Horný vrch (Hrhov, Jablonov nad Turňou); Hrhov – NCH obce; NCH Jaskyne slovenského krasu (Krásnohorská Dlhá Lúka); NCH Jasovská skala; NCH Krasové javy Hôrky (Gemerská Hôrka); NCH Mokrade Hnilca (Dobšinská Ľadová Jaskyňa); NCH Občasný prameň (Stratená, Dedinky); NCH Prielom Muráňa (Bretka); Rejdová – NCH obce; NCH Slovenský raj – juh (Dedinky, Mlynky); NCH Stopy baníckej slávy (Mlynky); NCH Stratenský kaňon (Stratená); NCH Turecká (Rudná); NCH Turnianska vínna cesta; NCH Zádielska tiesňava; NCH na Zelenú hranicu a Szádvár (Silická Jablonica, Hrušov); NCH Zelená hranica (Domica); Vlachovo – NCH Zelená škola Vlachovo.  

    V okrese Revúca a okolí: NCH Drienok (Rybník); Náučná ekotrasa Gemerská zelená cesta (Revúca);  NCH Morské oko (Tornaľa), NCH Muráň – hrad; Muráň – Veľká lúka, NCH Stožky (Muránska planina); NCH zbojníka Jakuba Surovca (Muránska planina). 

    V okrese Rimavská Sobota a okolí: NCH Drienčanský kras;  NCH Hradová (Tisovec);  NCH Ipeľ (Kokava nad Rimavicou); NCH Po stopách Maginhradu (Nižný Skálnik); NCH Spoznajte prameň Rimavy (Tisovec); NCH Tŕstie (Tisovec);  NCH Za vôňami Voniacej (Tisovec); NCH Zvernica Teplý vrch.

    O týchto náučných chodníkoch budeme podrobnejšie informovať v ďalších pokračovaniach. Časom istotne pribudnú aj ďalšie.

    Prajeme Vám príjemné prechádzky v krásnej prírode, pekné počasie a pri zdravom pohybe na čerstvom vzduchu aj načerpanie mnohých nových a zaujímavých vedomostí.
    Marta Mikitová

     

    (POKRAČUJEME)

    Jelšavčania čistili rieku Muráň od komunálneho odpadu

    $
    0
    0
    Jelšavčania čistili rieku Muráň od komunálneho odpadu

    Mesto Jelšava, ako spoluorganizátor podujatia „Spoločne za čistú Muránku“, zorganizovalo v dňoch 20. a 21. apríla 2018 brigádu, na ktorej sa spoločne čistila rieka Muráň od komunálneho odpadu. Za krásneho slnečného počasia sa v sobotu ráno (21. 4. 2018) stretlo niekoľko dobrovoľníkov – zamestnancov mesta, členov organizácii mesta, ale aj niekoľko Jelšavčanov. Tejto brigády sa zúčastnili aj členovia DHZ Jelšava. Aj dobrovoľní hasiči zbierali komunálny odpad na brehu koryta rieky a odpad odnášali na Zberný dvor. Každý, kto sa zúčastnil tejto brigády, odchádzal z nej s pocitom, že niečo urobil pre životné prostredie v našom meste. Bolo to zaujímavé a vydarené podujatie.

    Gabriela Jabubecová

     

    Jelšavčania čistili rieku Muráň od komunálneho odpadu

    $
    0
    0
    Jelšavčania čistili rieku Muráň od komunálneho odpadu

    Mesto Jelšava, ako spoluorganizátor podujatia „Spoločne za čistú Muránku“, zorganizovalo v dňoch 20. a 21. apríla 2018 brigádu, na ktorej sa spoločne čistila rieka Muráň od komunálneho odpadu. Za krásneho slnečného počasia sa v sobotu ráno (21. 4. 2018) stretlo niekoľko dobrovoľníkov – zamestnancov mesta, členov organizácii mesta, ale aj niekoľko Jelšavčanov. Tejto brigády sa zúčastnili aj členovia DHZ Jelšava. Aj dobrovoľní hasiči zbierali komunálny odpad na brehu koryta rieky a odpad odnášali na Zberný dvor. Každý, kto sa zúčastnil tejto brigády, odchádzal z nej s pocitom, že niečo urobil pre životné prostredie v našom meste. Bolo to zaujímavé a vydarené podujatie.

    Gabriela Jabubecová

     

    Strelecký mariáš futbalistov Plešivca s Brzotínčanmi - 15 gólov!

    $
    0
    0
    Zo zápasu TIPOS III. ligy Východ 22. kolo MFK Rožňava - MFK Svit 2:0. Gól strieľa J. Figúr do brány Svitu.

    Predposledný aprílový víkend potešil najmä futbalistov  MFK Rožňava, ale tiež Krásnohorského Podhradia. Obidve naše mužstva najvyššie zastúpenie v ligových súťažiach hrali v sobotu na domácom ihrisku. Kým Rožňavčania mali za súpera posledného v súťaži a nemali by mať problém s ním na vlastnom ihrisku ukázalo sa, že aj pre nich bolo tentoraz dať gól. Nakoniec to všetko dobre dopadlo a Rožňava dokonca v tabuľke sa posunula zo 7. na 5. miesto. Krásnohorčania pod hradom dosiahli lepší výsledok ako ich regionálny sused, ale v tabuľke IV. ligy JUH majú pred sebou ešte veľký priestor na postup do vyšších priečok. Potešil ich výsledok a preto môžu byť s ním spokojní. Najhoršia situácia sa vytvorila v piatoligovej Gemerskej Hôrke. Tá po nepresvedčivých výsledkoch nielen že klesla

    na dno tabuľky, ale zdá sa, že mužstvo to nezvláda ani psychicky, čo dokazuje, že ani doma už nevedeli nastúpiť na zápas proti mužstvu z Perína. Gólovo boli na tom lepšie mužstvá v 6. a 7 lige. Po nerozhodnom výsledku FK Štítnik 0:0 v Dlhej Vsi sa akoby vrece s gólmi roztrhlo. Výsledkom 10:0 potešili svojich fanúškov futbalisti Tatrana Betliar, ktorí doslova pokorili Hrhovčanov 10:0. Samozrejme, že to bol tiež dôležitý zápas pre obidve mužstvá. Domáci bojujú o prípadný postup a hostia sa zase chcú v 6. lige zachrániť a tak body potrebuje každý. Ešte vyšších rozdielom sa skončil 7. ligový zápas v Plešivci, kde domáci doslova rozstrieľali Brzotínčanov v pomere 15:0. V tomto kole nedohrali zápasy pre karty až traja hráči zo 6. a 7. ligy.  Z dorastencov III. ligy môžeme mať radosť. Najmä z postavenia našich dvoch klubov FK Hrhov a MFK Rožňava. Obidve mužstvá sú na prvých dvoch miestach v tabuľke a Hrhov navyše doteraz ešte neprehral. Nech sa im darí aj naďalej. 

    D O S P E L Í 

    TIPOS III. Liga Východ 22. kolo

    MFK Rožňava - VSE FK Svit 2:0  (1:0), G: J. Figúr, M. Pekarčík (vl.), ŽK: 0 - P. Zelko, R: Š. Molitoris – P. Ištoňa, T. Baksay, DS: L. Barvičák. Div.: 250. 
    ZOSTAVY:  
    MFK: G. Pulen – R. Szkokan (40 J. Korfanta), Zs. Ištók, M. Gere (C ), P. Sappanoš, P. Gere (78 Z. Breuer), Y. Koretskyy, T. Havko, J. Ďuríček (84 P. Husár), J. Figúr, L. Drobňák (64 P. Štyvar).  
    Svit: R. Marušák -  M. Pekarčík, P. Zelko (78 D. Šikula), T. Lajčák (C ), D. Chyba (51 P. Copuš), A. Guziar, S. Poločko, T. Tvaružek, O. Riš, D. Weiss, A. Joppa.  
    Povinné víťazstvo domáceho MFK s posledným mužstvom tabuľky TIPOS III. Ligy Východ FK Svit si zaknihovali v sobotu na štadióne v Rožňave.  Prispeli k tomu vlastným gólom aj hostia, keď v druhom polčase sa to podarilo Marcelovi Pekarčíkovi ešte v 66. minúte. Jasnú prevahu na ihrisku mali domáci futbalisti. Hostia sa väčšinou sústredili do vlastnej obrany. Na jeseň Rožňavčania vyhrali vo Svite 4:0.   

    IV. Liga JUH 22. kolo

    FK Krásnohorské Podhradie - OŠK Rudňany  3:0 (1:0), G: J. Erdofalvi, T. Hajdúk, Š. Kun, ŽK: J. Erdofalvi, L. Héger - D. Compel, L. Bolcár. R: M. Havrila – D. Havira, J. Sučka, DS: J. Duška, Div.: 150. 
    ZOSTAVY: 
    FK: R. Bartko – I. Oravec, J. Erdofalvi (C ), T. Revúcky, T. Hajdúk, Š. Kun, A. Vaško, M. Róth (77 K. Zubrický), R. Madarász, L. Héger (84 M. Pollák), J. Rencsok (70 M. Mészner). 
    OŠK: P. Fischer – J. Janík, D. Compel (C ), M. Guballa, T. Regec (87 M. Gurčík), F. Richnavský, D. Červeňák, L. Bolcár, M. Zelenický (81 D. Krompaský), O. Mrovčák, F. Jarabek.

    Mužstvo domácich viedol ako tréner Ladislav Jobbáď. Vedenia sa futbalisti spod hradu Krásna Hôrka proti súperovi z Rudnian ujali po polhodine hry gólom kapitána mužstva Jozefa Erdofalvaia. Spolu s Lukášom Hegerom boli z domácich hráčov označených žltou kartou hlavného rozhodcu. Také dostali i dvaja hosťujúci hráči. Rozhodujúce však boli góly, ktoré si pripísali iba domáci.

    TABUĽKA TIPOS III. LIGA VÝCHOD PO 22. KOLE

    1. Vranov 22 13 6 3 41:16 45
    2. Stropkov 21 13 5 3 36:15 44
    3. Lipany 20 12 3 5 38:14 39
    4. Vyšné Opátske 20 11 4 5 40:22 37
    5. Snina 20 10 4 6 41:25 34
    6. MFK ROŽŇAVA 20 10 4 6 31:22 34
    7. Plavnica 20 9 6 5 29:33 33
    8. Krompachy 20 10 1 9 40:38 31
    9. Š. Michaľany 21 7 6 8 22:19 27
    10. Svidník 20 7 6 7 21:21 27
    11. Tatran Prešov B 21 7 5 9 52:33 26
    12. V. Revištia 21 7 4 10 19:39 25
    13. Giraltovce 21 6 3 12 16:36 21
    14. Bardejovská N. Ves 20 6 2 12 21:36 20
    15. Sabinov 20 2 4 14 16:47 10
    16 Svit 21 1 3 17 9:64 6
        TABUĽKA  IV LIGA JUH PO 22. KOLE
    1. Gelnica 22 16 1 5 53:18 49
    2. Medzev 201 15 2 3 69:20 47
    3. Kalša 20 13 2 5 58:22 41
    4. Sokoľany 21 13 2 6 47:31 41
    5. Geča 20 12 2 6 51:35 38
    6. Sobrance 20 10 5 5 56:25 35
    7. Strážske 20 10 1 9 40:50 31
    8. Čaňa 20 8 6 6 53:37 30
    9. Topoľany 20 9 3 8 37:41 30
    10. Petrovce n/L 20 7 6 7 37:40 27
    11. FK Krh. PODHRADIE 20 6 5 9 28:41 23
    12. Rudňany 21 5 6 10 26:36 21
    13. Veľké Kapušany 20 5 3 12 17:32 18
    14. Malá Ida 20 4 1 15 21:72 13
    15. Kechnec 20 2 3 15 21:70 9
    16 Čičarovce 20 2 2 16 14:58 8
    OSTATNÉ VÝSLEDKY KOLA: Vyšné Opátske - Vranov n/T 1:3, Lipany - Plavnica 1:0, Stropkov - Veľké Revištia 0:1, Tatran Prešov B - Sabinov 3:1, Snina - Svidník 0:0, Šarišské Michaľany - Giraltovce 5:1, Krompachy - Bardejovská N. Ves 2:3.   OSTATNÉ VÝSLEDKY KOLA: Topoľany - Kalaša 3:2, Čaňa - Medzev 0:0, Kechnec - Sobrance 3:1, Čičarovce - Geča 2:4, Malá Ida - Genica 1:5, Petrovce n/L - Veľké Kapušany 3:0, Strážske - Sokoľany 1:3.

    V. liga K – G 18. kolo

     FK Gemerská Hôrka - TJ Družstevník Perín   :  (), G: , ŽK: , R: J. Maliňák - M. Turcsányi, M. Kačír, DS: J. Tkáčik. Div.:  

    Hornád Ždaňa - Maratón Seňa 6:1,

    LOKOMOTÍVA KOŠICE - slovan Poproč 3:1, FK

    Haniska - MFK Ťahanovce 0:3,

    Kokšov-Bakša - Družstevník Čečejovce 3:0,

    ŠKO Veľká Ida - Slávia TU Košice 1:3.

        
    1. Slávia Košice 17 13 3 1 46:8 42
    2. Čečejovce 17 11 2 4 40:23 35
    3. Ťahanovce 15 11 1 3 46:14 35
    4. Perín 16 9 3 4 34:30 30
    5. Poproč 16 7 5 4 39:22 26
    6. Košická N. Ves 15 7 2 6 29:16 23
    7. Ždaňa 17 6 2 9 35:38 20
    8. LOKO Košice B 15 5 4 6 31:21 19
    9. Kokšov-Bakša 16 6 1 9 21:27 19
    10. Haniska 16 5 2 9 31:31 17
    11. Veľká Ida 16 5 2 9 31:43 17
    12. Seňa 16 5 1 10 26:46 16
    13. Gem. Hôrka 16 0 0 16 5:95 0

     

    VI. Liga ObFZ Rožňava 18. kolo

    TJ ZK Dlhá Ves – FK Baník Štítnik  0:0, ŽK: bez kaiet, R: G. Ráši - A. Farkaš, T. Gyenes, DS: G. Gašpar, Div.: 80. 
    ZOSTAVY: 
    ZK: G. Pomaj – G. Beke, G. Ferdinand, A. Labina, M. Dusza (C ), A. Orvos, P. Mičinsky, R. Ferdinand, M. Makkai, M. Cvíba, D. Novák. 
    FK: R. Nemec – J. Benedik, P. Lipták, Ma. Gallo, Ľ. Hatvaník, J. Zdechovan, A. Cilovič, V. Kováč, D. Grác, Mil. Gallo (C ), M. Demeter. 

    Gemtex Rudná - Baník Drnava 7:1 (3:0), G: Fr. Čapó a L. Dávid po 2, Z. Molčan, P. Pačan, S. Ďuríček - D. Tisza. ŽK: bez kariet, R: J. Szor – L. Gyenes, D. Poťmák, DS: P. Béreš, Div.: ? 
    GEMTEX: M. MAnko – L. Šimon, S. Ďuríček (82 P. Kontra), R. Ulbrík (63 P. Szollos), O. Sanisló (47 M. Zagiba), Z. Molčan (C ), L. Dávid, P. Pačan (70 A. Gyombér), Cs. Óvary, F. Čapó, O. Vysoký. 
    BANÍK: D. Zakhar – R. Kovács, E. Polyák, N. Vozár (75 T. Parada), J. Barczi, D. Babič, T. Kardoš, B. Šoltés (C ), T. Lipták. 
    Výsledok jasne dokazuje, kto bol pánom na ihrisku. Domácim Rudňanom sa aj strelecky darilo, čo im umožnilo počas hry vystriedať 4 hráčov. Zaujímavosťou je, že hostia z Drnavy vystriedali v druhom polčase hráča v poli dorasteneckým brankárom Paradom. V zostave chýbal najúspešnejší strelec Rudnej  v tomto ročníku Ján Urban. 

    Baník Rožňavské Bystré - Jednota Krásnohorská Dlhá Lúka  2:0 (0:0), G: R. Bubenčík (z 11m), P. Kubej, ŽK: bez kariet, R: J. Szor – T. Gyenes, R. Klinko. DS: P. Béreš. Div.: 80.
    BANÍK: F. Čapó - J. Tomi, Š. Dorkin (C ), T. Kuchta, J. Drenko (65 I.Demjan), J. Bocko, J. Lipták-Giba (90 V. Lalik), R. Bubenčík, M. Tóth, S. Dzureň (78 P. Minčík), P. Kubej. 
    JEDNOTA: Cs. Koncz (70 J. Parditka) – K. Albert, D. Koncz, A. Kovács, I. Bošela, N. Barczi (75 J. Čižmár), M. Lovas, Š. Bodnár (C ), P. Klárik, A. Rigó, T. Hegedus. 

    Domáci potrebujú body ako soľ, preto tomu prispôsobili svoju hru. Hralo sa po celý čas bez kariet, čo slúži ku cti obidvom mužstvám. O výsledku zápasu sa rozhodlo v 60. minútach, keď najprv premenil R. Bubenčík pokutový kop a o tri minuty na to z hry pridal Kubej druhý. Po niekoľkých neúrodných rokoch sa konečne tešili z víťazstva nad Dlholúčami domáci Baníci.

    APEX Kružňá - Sokol Bohúňovo 1:1 (10), G: J. Rusnyák - M. Lukáč, ŽK: 0 - K. Illés, D. Betík, R: M. Uharček - R. Farkaš, DS: J. Šmelko. Div.: 20. 

    1. Vyšná Slaná 17 15 2 0 70:15 47
    2. Betliar 17 12 2 3 47:21 38
    3. FK Štítnik 18 9 3 6 61:47 30
    4. Rudná 17 9 1 7 73:56 28
    5. Krh. Dlhá Lúka 17 8 4 5 51:39 28
    6. Dlhá Ves 18 7 6 5 55:39 27
    7. Drnava 17 8 3 6 52:44 27
    8. Kružná 17 7 3 7 39:38 24
    9. ŠK Štítnik 17 6 3 8 44:51 21
    10. Bohúňovo 17 5 5 7 36:48 20
    11. Jablonov n/T 18 6 2 10 43:60 20
    12. Rožň. Bystré 18 4 3 11 41:52 15
    13. Honce 18 3 2 13 47:101 11
    14. Hrhov 18 3 1 14 25:73 10
        APEX: J. Salai – M. Podracký (C ), J. Fazekaš, J. Rusnyák, R. Dókus, A. Polyák, P. FAbián, L. Mezei, M. Doboš (46 M. Szabó), A. Kerekeš, O. Kočiš (62 O. Kerekeš). 

    Tatran Betliar – FK Hrhov 10:0 (4:0), G: R. Fábian a Zs. Barkász po 3, L. Lorincz 2, P. Boroš, Ľ. Lukáč, ŽK: bez kariet, R: P. Gálik -L. Marton, DS: G. Gašpar. Div.: 50.
    TATRAN: Ľ. Šofranko - S. Cirbus (46 D. Poťmák), R. Fabián, L. Poťmák, I. Lorinc (C ), T. Handlovič, Ma. Marciš (58 Ľ. Árvay), Zs. Barkász, L. Lorincz (65 P. Boroš), D. Szilardi, M. Arvay (71 Ľ.Lukáč). 
    FK: Z. Halász - A. Kocsík (27 L. Horváth, 61 L. Kovács), T. Zsigrai, Z. Uveges, M. Rybár, A. Herczeg (C ), K. Demeter, G. Šmajda, Š. Herczeg (46 Ľ. Bartók), T. Szakács, R. Hajdu. 

    Výsledok zápasu hoci ako je krutý pre hostí, predstavuje súčasnú silu obidvoch celkov. Jeden bojuje o postup, druhý o záchranu v súťaži. Viac sa snažil ten prvý...

    SOKOL: Š. Jankóšik - R. Doboš, Sz. Gergely, M. Lukáč, L. Kovács, R. Kulik (51 A. Gergely), Š. Gergely, K. Illés (C ), K. Gergely, D. Betík, M. Fandák. 
    Zápas nemal veľkú divácku kulisu. Obidvom mužstvám skôr išlo, aby sa napokon podelili s bodmi, ktoré tak veľmi potrebovali v situácii, ktorá sa deje na konci tabuľky. Domáci ešte v 21 minute nepremenili kapitánom mužstva pokutový kop. 

    ŠK Štítnik - OTJ Honce 1:3  (1:2), G: Ján Rochl - J. Kamenský 2, J. Pástor, ŽK: J. Bakeš, Ján Rochl, Jak. Rochl, M. Gallo + ČK, R: L. Gyenes – J. Ďuríček, DS: Š. Bodnár, Div.: 50. 
    ŠK: M. Štefaník - J. Kolesár, A. Rochl, J. Bakeš, J. Rochl, G. Tomi, M. Gallo, Jak. Rochl, R. Rochl, M. Sivók (C ), L. Dudáš (87 J. Žiga). 
    OTJ: J. Karalo – J. Sklenár, O. Varga, D. Forgáč, L. Varga, J. Kamenský (90 N. Gallo), D. Gere, M. Kováč, J. Pástor (C ), L. Hajdu (87 T. Fandák), M. Pástor. 

    Derby stretnutie dvoch susediacich mužstiev. Hostia urputne bojujú tam, kde môžu o body potrebné odpútať sa z posledného miesta. Aj tak dosiahli už druhé víťazstvo na jar, čo znamená pre nich ďalší úspech. Domáci od 46. minuty dohrávali bez Milana Gallu po druhej žltej karte, keď prvú uvidel iba minutu predtým. Hončania sa tak dpútali z posledného miesta, ktoré "požičali" Hrhovčanom. Uvidíme dokedy.  

    OFK Vyšná Slaná - ŠK Jablonov n/T 4:0 (1:0), G: S. Hrčka 2, A. Gallo, M. Gallo, ŽK: bez kariet, R: D. Poťmák - R. Mikulec, L. Šalamon, Div.: 80.
    OFK: R. Lindák - A. Gallo, M. Bendík, M. Laurinc, F. Gallo, G. Keršák (C ), O. Liptai, P. Zabrel (58 R. Revúcky), O. Kračún (39 S. Hrčka), Jer. Barnák (75 Joz. Barnák), M. Gallo (67 D. Kalis) ). 
    ŠK: L. Csákó - L. Zajdó, G. Páll, P. Milata, T. Hlavček, Á. Kerekeš, F. Szocs (C ), Sz. Csákó, S. Zubriczky, E. Mackovják, P. Hundža. 

    Na jasné víťazstvo v zápase domácim iste pomohli štyri striedania. Z nich najmä Hrčka sa ukázal ako efektívny strelec. Hostia na viac zrejme nemali..

    VII. Liga ObFZ Rožňava 14. kolo

    FK Plešivec - TJ Mladosť Brzotín 15:0 (7:0), G: V. Zsóri 7, M. Demko a Lokos po 2, R. Volčko, O. Szaniszló, A. Prónyai (z 11m), ŽK: bez kariet, R: R. Mikulec – M. Ďuríček, M. Šimčák, DS: F. Drenko, Div.: 80. Hostia nastúpili s 10. hráčmi.  
    ZOSTAVY: 
    FK: K. Molnár (46 Vidinský) - A. Potocký, T. Čech, R. Volčko, A. Szaniszló (C ), Z. Laven (46 J. Lokos), M. Demko (56 M. Laven), Z. Tomi, V. Zsóri, Zs. Liptai (46 L. Dusza), A. Prónyai. 
    MLADOSŤ:  V. Polyak – K. Konya, L. Lovas, M. Moro, R. Kona, T. Rusnyák (C ), N. Boldi, S. Landori, F. Konya, I. Čopak. 

    Jednoznačné víťazstvo domácich, ktorí nedovollii ani toľko z hry ako máčny mak. Zato si vylepšili skóre, keď najviac z nich patrí Zsórimi - až 7. 

    FO Vlachovo - Družba Čoltovo 3:1 (1:0), G: O. Leskovjanský, I. Gallo, F. Šivec - R. Džobák, ŽK: 0 - G. Váradi, Džobák + ČK, R: M. Šimčák - G. Rási, DS: O. Vysoký. Div.: 50.
    FO: L. Prodochl - Š. Brondoš, P. Revy, Š. Potočný (C ), I. Gallo, M. Gál, O. Leskovjanský, B. Kožár, P. Hajdúk, F. Šivec, J. Lipták. 

      

    DRUŽBA: Cs. Jónáš - V. Tamáš, G. Váradi, Š. Kárász, Sz. Lakatoš, E. Berki, R. Džobák, S. Varadi, G. Lázók, K. Kárász (C ), E. Horváth.   

    Polom Gemerská Poloma - Mladosť Lipovník 1:2 (0:2), G:J. Spišiak - R. Podraczky, G. Bakos, ŽK: M. Schvarz, I. Harabin, R. Polyak - R. Szucs, G. Bakos, R. Podraczky, ČK: Grecmacher. R: J. Gyenes – A. Farkaš, M. Ďuríček, DS: L. Nagy. Div.: 80. 
    POLOM: T. Lux – M. Schvarz (C ), L. Jasenka, J. Spišiak, M. Ďurán, I. Harabin, P. Kašai, D. Fajdek, R. Polyak, A. Kovács, T. Švihla. 
    MLADOSŤ: G. Józsa - R. Szucs, Ľ. Gyenes, T. Korszinszki, Z. Lipták, G. Bakos, T. Répási (87 P. Gorgei), Cs. Máté, F. Emodi (C ), G. Grecmacher, R. Podraczky (70 A. Gorgei).

    TABUĽKA VII. ligy ObFZ PO 14. KOLE

    1. Plešivec 11 9 1 1 55:14 28
    2. MFK Dobšiná B 10 7 2 1 40:19 23
    3. Vlachovo 9 7 1 1 29:12 22
    4. Lipovník 11 5 3 3 43:21 18
    5. Rakovnica 10 4 3 3 32:18 15
    6. Gem. Poloma 11 4 3 4 32:20 15
    7. Krh. Podhradie B 9 2 0 7 32:36 6
    8. Brzotín 11 1 1 9 19:84 4
    9. Čoltovo 10 0 0 10 8:66 0

     

    DORAST 

    III. Liga K – G 18. kolo

    FK Bidovce – FK Krásnohorské Podhradie 1:0  

    FK Budimír - Baník Drnava 9:0 (3:0), G: P.

     

    TABUĽKA DORAST III. LIGA PO 18. KOLE

    1. FK HRHOV 18 15 3 0 96:13 48
    2. MFK ROŽŇAVA 18 15 1 2 58:22 46
    3. Medzev 18 11 1 6 56:42 34
    4. FK KRH. PODHRADIE 18 11 0 7 50:24 33
    5. Šaca 17 9 3 5 52:39 30
    6. Bidovce 18 8 1 9 51:45 25
    7. Veľká Ida 18 7 3 8 37:37 24
    8. Kechnec 18 7 1 10 44:76 22
    9. Poproč 17 7 0 10 39:60 21
    10. Budimír 17 6 2 9 37:31 20
    11. LOKO Košice B 18 5 3 10 40:63 18
    12. BANÍK DRNAVA 17 5 2 10 33:57 17
    13 Malá Ida 18 4 4 10 26:55 16
    14. FK GEM. HôRKA 16 1 0 15 25:80 3
        

    Kvaka 5, F. Čisovský 2, M. Kováč (vl.), ŽK: bez kariet, R: D. Zís. Div.: 50. 

    BANÍK: T. Parada – D. Tisza (C ), T. Fábián, M. Kováč, R. Szilágyi, S. Sliva, N. Vozár, L. Buday, G. Petro (48 M. Zentko), T. Lipták, R. Fábián (38 J. Bernáth). 

    Slovan Poproč - FK Hrhov 1:4 (1:2), G: D. Haluška - P. Ribár 2, P. Kónya, D. Grulyo, R: M. Fotta, Div.: 80. 

    FK: Á. Kapczi – D. Grulyo, M. Žiga, A. Máté, M. Baláž, R. Grosmann (87 D. Jánošdeák), G. Šmajda (76 R. Halász), A. Gruľo, P. Kónya (81 P. Burkus), O. Nagy (71 J. Koteles), P. Ribár.  

    Spartak Medzev – MFK Rožňava 1:2 (0:0). G: P. Pačay (z 11m) - A. Ragán 2, ŽK: R. Teľman - D. Lindák. R: V. Tóth. Div.: 30. 
    MFK: M. Deméň - M. Ikri, J. Ivanič, T. Leštách, M. Domik, Á. Tamás (52 R. Ďurský), T. Ivanič, A. Ragán, F. Znak (68 D. Lindák), M. Horvát (46 P. Milko), B. Harabin (C ).

    (MG od)


    Predmetom mesiaca máj je monografia baníctva Gemera-Malohontu z roku 1907

    $
    0
    0
    Predmetom mesiaca máj je monografia baníctva Gemera-Malohontu z roku 1907

    Predmetom mesiaca máj je monografia baníctva Gemera-Malohontu z roku 1907 venujúca sa dejinám a súčasnosti baníctva v regióne. Vystavená bude v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote od 2. do 31. mája 2018. Monografia baníctva zákonne spojených žúp Gemer a Malohont vyšla ako 1. časť Monografie baníctva a hutníctva žúp Gemer a Borsod. Župa Borsod sa nachádzala na území dnešného Maďarska (oblasť miest Miskolc, Ózd a Kazinczbarcika), na severe susedila so župou Gemer. Knihu vydal Oblastný výbor Borsod-Gemer Štátneho maďarského baníckeho a hutníckeho spolku. Z poverenia vydavateľa monografiu zostavil banský inžinier Gusztáv Eisele, tajomník vydavateľa. Kniha bola vytlačená v Banskej Štiavnici v roku 1907. Písaná je v maďarskom jazyku.

     

    Monografia sa venuje dejinám a súčasnosti baníctva v regióne Gemer-Malohont, taktiež baníctvu vo vzťahu k zemepisu, vodohospodárstvu, mineralógii, doprave, ďalej baníckemu inžinierstvu a právu. Text monografie je priebežne doplnený 74 čierno-bielymi fotografiami. Prílohou knihy je osobitne vytlačený a zviazaný súbor 48 technických banských výkresov.

    Monografia je venovaná in memoriam grófovi Jurajovi Andrášimu (Andrássy György 1797 - 1872) z Krásnej Hôrky. Venovanie i podobizeň grófa sú umiestnené na protititulných listoch. Juraj Andráši mal veľkú zásluhu na rozvoji baníctva a hutníctva v Gemeri. Bol 46 rokov záslužným predsedom spišsko-gemerských banských mešťanostov. Vybudoval významnú železiareň v Drnave a bol iniciátorom výstavby železníc v Gemeri-Malohonte (dve vetvy regionálnych železníc: Bánréve – Plešivec – Rožňava – Dobšiná a trať Jesenské – Tisovec boli vybudované až po jeho smrti, v roku 1874). V rokoch 1838 - 1842 bol županom Gemersko-malohontskej župy. Bol tiež významným podporovateľom vedy a umenia. Podporil založenie Maďarského národného múzea v Budapešti a v roku 1825 podporil sumou 10 000 zlatých založenie Uhorskej akadémie vied v Budapešti. Bol jej členom a jedným z predsedov. Je zobrazený i na reliéfe sochára Barnabása Hollóa „Založenie Uhorskej akadémie vied 3. novembra 1825“, ktorý je vystavený v priestoroch múzea. 

    Mgr. Iveta Krnáčová

    Prvého mája začína prvé kolo futbalového turnaja o Pohár predsedu ObFZ Rožňava 2018

    $
    0
    0
    Prvého mája začína prvé kolo futbalového turnaja o Pohár predsedu ObFZ Rožňava 2018

    Na štyroch futbalových štadiónoch horného Gemera: v Rožňave, v Gemerskej Polome, v Hrhove a v Lipovníku sa 1. mája 2018 uskutoční 1. kolo 1. prvého ročn íka futbalového turnaja o Pohár predsedu ObFZ Rožňava 2018. Prihlásili sa doň tieto mužstvá dospelých: Baník Rožňavské Bystré, Tatran Betliar, Polom Gemerská Poloma, FK Plešivec, Mladosť Lipovník, Družba Čoltovo a dorastenci:  FK Hrhov a MFK Rožňava. Žreb rozhodol, v 1. kole na štadióne MFK Rožňava o 16.30 hod. sa stretnú dorastenci MFK Rožňava  - Družba Čoltovo, v Gemerskej Polome domáci Polom s Baníkom Rožňavské Bystré, na ihrisku v Hrhove domáci doprastenci preveria dospelých FK Plešivec a v Lipovníku domáca Mladosť si zmeria sily s Tatranom Betliar. 

    Prvý ročník futbalového turnaja o Pohár predsedu ObFZ 2018 sa bude hrať vylučovacím spôsobom, to znamená, že víťaz zápasu postupuje do ďalšieho kola. Pri nerozhodnom výsledku v riadnom čase nasledujú penalty. Zápasy bude rozhodovať jeden rozhodca bez delegáta, pri čom domáci klub platí odmenu rozhodcovi vo výške 20.- €.  Finalisti obdržia diplomy a vecné ceny. Víťaz turnaja obdrží  putovný pohár. Podľa propozícií turnaja hráč po 3 žltej karte nemôže nastúpiť na ďalšie pohárové stretnutie. Ostatné priestupky sa riadia v zmysle DP. 

    Organizátor, ktorým je ObFZ Rožňava rozhodol, že semifinále sa uskutoční 23. júna 2018 a finále, ktoré bude na neutrálnej pôde dňa 30. júna 2018. Hracím dňom spomínaných dní je sobota.

    (MG od)

     

    Pridali sa aj Sirkovanci a zorganizovali čistenie potoka Východný Turiec a jeho okolia

    $
    0
    0
    Pridali sa aj Sirkovanci a zorganizovali čistenie potoka Východný Turiec a jeho okolia

    Občianske združenie Sirkovanci spoločne s Obcou Sirk dňa 21. apríla 2018 zorganizovalo čistenie potoka Východný Turiec a jeho okolia. Brigády sa zúčastnili členovia združenia, ako aj dobrovoľníci z obce Sirk. Koryto potoka, jeho priľahlé brehy a blízke okolie sme vyčistili od komunálneho odpadu, ktorý sme podľa možnosti aj separovali.  Nechceli sme sa len nečinne prizerať na hromadiaci sa neporiadok okolo nás. Ochrana prírody nie je úloha  len pre ekologické organizácie, ale aj povinnosťou každého z nás. Napriek nízkej účasti na brigáde sa vykonal kus osožnej práce pre prírodu a aj pre našu obec. Veríme, že v budúcnosti sa do tejto aktivity zapojí oveľa viac dobrovoľníkov a výsledky našej spoločnej práce budú ešte výraznejšie. 

    Všetkým účastníkom akcie patrí naše úprimné poďakovanie.

    Za Obec Sirk a Občianske združenie Sirkovanci  JUDr.  Ján Frák

     

    "Zocháči" objavovali svet bábok

    $
    0
    0

    Literárne a hudobné múzeum pri Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici ponúka viacero skvelých expozícií, ktoré potešia veľkých i malých návštevníkov. Jednou z expozícií je aj Bábkarský salón, ktorý mapuje bábkarské tradície na Slovensku. Keďže sa piataci na hodinách literárnej výchovy učia aj o bábkovom divadle, navštívili 20. apríla 2018 tento salón spolu so mnou, pani učiteľkou slovenčiny. Privítala nás milá pani, ktorá nám predstavila bábkarské rodiny Stražanovcov a Anderlovcov, výrobcov bábok na Slovensku. Žiaci sa pohodlne usadili v priestore, ktorý bol plný bábok a dýchal rozprávkovou atmosférou. Po krátkom výklade si mohli žiaci marionety, javajky a  maňuškové bábky vyskúšať. Zistili, že vodenie bábok nie je vôbec jednoduché, no ich zasvätenie do tajov

    bábkarského umenia bolo úspešné. Po krátkom “nácviku” som si v ich podaní pozrela maňuškové divadielko O siedmich kozliatkach. Zahrali ho vynikajúco. V závere im teta pustila krátke prídavky známeho bábkara Antona Anderleho, ktoré po vystúpení pridával divákom. Brušná tanečnica sova, tancujúca kostra, silný vzpierač či riaditeľ cirkusu, to je len malá časť z toho, čo si naši žiaci mohli pozrieť v podaní Antona Anderleho a iných svetoznámych bábkarov. V literárnom a hudobnom múzeu sme ešte chvíľku pobudli a navštívili sme aj expozíciu ľudových hudobných nástrojov na Slovensku. Žiaci videli približne 250 hudobných nástrojov, ktoré sa v minulosti i dnes u nás používajú. Prednáška o nich bola ozvláštnená možnosťou vyskúšať si trúbu, fujaru a rôzne iné ľudové hudobné nástroje. Samozrejme, každá exkurzia či výlet sa musí zakončiť nákupmi v nejakom tom nákupnom centre, inak by sa deckám nerátali, takže sme navštívili aj bystrický obchodný dom Európa a žiaci urobili drobnosťou radosť sebe či rodičom a súrodencom. Spokojní a plní zážitkov sme sa vrátili domov. Už teraz sa tešíme na ďalšiu exkurziu, ktorá nás obohatí o nové vedomosti a zanechá v nás príjemné spomienky.

    Mgr. Zuzana Jakubejová

    Výstava: Od ihly po šijací stroj v Rožňave doplnená o výstavu gombíkov

    $
    0
    0
    Výstava: Od ihly po šijací stroj v Rožňave doplnená o výstavu gombíkov

    Výstava približujúca dejiny krajčírov a obchodníkov s textilom v  Košiciach v období od  16. storočia do začiatku 20. storočia prostredníctvom rukopisov, dobovej tlače, fotografií a trojrozmerného materiálu zo zbierok Východoslovenského múzea v Košiciach – cechová truhlica, pečatidlá, zvolávacia tabuľka, šijací stroj, krajčírske pomôcky, ukážky pánskeho a dámskeho odevu. Unikátmi na pripravovanej výstave sú: drevený vývesný štít krajčírov zo 16. storočia,  zoznam majstrovského obeda zo 17. storočia, rukopisná kniha predpisov a nákresov k vyhotoveniu majstrovských kusov pre košický krajčírsky cech z roku 1695. Výstava je určená predovšetkým pre školopovinnú mládež a taktiež pre návštevníkov mesta v rámci  spoznávania histórie Košíc a Rožňavy.

     

    Aj taká obyčajná a samozrejmá vec akou je gombík môže byť zaujímavá. V historickom fonde Baníckeho múzea v Rožňave je evidovaných viac ako 1400 kusov týchto malých predmetov rôznych tvarov, vyhotovených z rôznych materiálov. Výstava predstaví širokú škálu gombíkov najrozmanitejších farieb, s rôznymi motívmi zdobenia. Návštevníkom sa tak naskytne skutočný pohľad do rozmanitého sveta gombíkov. Výstava sa koná pod záštitou primátora Mesta Rožňava Pavla Burdigu.

    Slávnostná vernisáž: štvrtok 3. máj 2018 o 16.30 hod.v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave, Námestie baníkov 25. Autorka výstavy Od ihly po šijací stroj: PhDr. PaedDr. Uršula Ambrušová, PhD. Autorka výstavy Gombíky: Mgr. Sylvia Holečková.

    PhDr. Erika Hermélyi Gecelovská

    Viewing all 4377 articles
    Browse latest View live