Quantcast
Channel: Spravodajstvo z horného a stredného Gemera
Viewing all 4377 articles
Browse latest View live

Tradičná výroba modrotlače v Dome tradičnej kultúry Gemera

$
0
0
Tradičná výroba modrotlače v Dome tradičnej kultúry Gemera

Gemerské osvetové stredisko v Rožňave v rámci Zimného festivalu zvykov a obyčají Gemera ROK NA GEMERI pripravuje opäť zaujímavý workshop, v súčasnosti veľmi atraktívnej a vyhľadávanej textilnej techniky – výroby modrotlače, ktorý sa uskutoční dňa 21. novembra od 17.00 hodiny v Dome tradičnej kultúry Gemera.


Modrotlač patrí dnes medzi jednu z najzachovalejších a najcennejších techník zdobenia látok. Nie je celkom jasné, či je modrotlač tradičný slovenský spôsob úpravy látky, ale existujú dôkazy z dávnej histórie, že sa u nás vyrábala. Modrotlač prenikla do ľudového odevu, vzory sa v jednotlivých regiónoch líšili a bola to veľmi obľúbená metóda, ktorá žiaľ takmer zanikla. V deväťdesiatych rokoch minulého storočia začal záujem o modrotlač výrazne klesať, a tak sa Stanislav Trnka, posledný výrobca modrotlače, musel prispôsobiť iným módnym trendom. Nevyšiel mu pokus urobiť z dielne múzeum modrotlače a tak pevne veril, že sa raz výroba modrotlače uplatní v jeho rodine. Uplatnila sa, venuje sa jej jeho vnuk – Peter Trnka v novovybudovanej dielni v Ivanke pri Dunaji.
„Jedinečná príležitosť spoznať modrotlačovú výrobu, ako aj možnosť vyskúšať si ju naživo, ako používať tradičné drevené formy, či následné farbenie za studena v modrom farbive – indigu, to všetko Vám ponúka Dom tradičnej kultúry Gemera a hosť Peter Trnka, významný pokračovateľ tradičnej modrotlačiarenskej výroby na Slovensku“ približuje zámer workshopu pre dospelých Mária Hlaváčová z Gemerského osvetového strediska.
Záujemcovia o túto techniku budú mať možnosť vzhliadnuť aj výstavu modrotlače, ktorá bude sprístupnená v Dome tradičnej kultúry Gemera dňa 22. novembra 2017 počas folklórneho večera U nás taká obyčaj.
Mgr. Mária Hlaváčová

Poznámka: 0915 884 135 - Nahlasovanie sa na workshop do 20.11. 2017 (počet záujemcov limitovaný). Účastnícky poplatok: 10,-€


Projektom sa Revúčanom podarilo spojiť západ, stred aj východ Slovenska prostredníctvom ZŠ Horné Otrokovce a ZŠ s MŠ Trstené pri Hornáde

$
0
0
Projektom sa Revúčanom podarilo spojiť západ, stred aj východ Slovenska prostredníctvom ZŠ Horné Otrokovce a ZŠ s MŠ Trstené pri Hornáde

Aj tento školský rok sa žiaci Základnej školy J. A. Komenského v Revúcej zapojili do medzinárodného projektu Slovenskej pedagogickej knižnice v Bratislave a Knižnice Jiřího Mahena v Brne. Cieľom projektu bolo vzájomné nadviazanie spolupráce medzi dvoma školami na Slovensku alebo v Českej republike a vytvorenie kontaktov pre poznávanie života žiakov. Naši tretiaci vytvorili krásne záložky,

ktorými sme našu základnú školu spojili nie s jednou, ale hneď s dvoma ďalšími školami. Projektom sa nám podarilo spojiť západ, stred aj východ nášho Slovenska prostredníctvom pridelených škôl - ZŠ Horné Otrokovce a ZŠ s MŠ Trstené pri Hornáde. Okrem záložiek sme si vymenili aj fotografie a rôzne prezentačné materiály našich regiónov. Sme radi, že sme sa mohli aj takouto formou dozvedieť o živote našich kamarátov žijúcich na rôznych miestach našej krajiny.

 

Spevácke workshopy v Dome tradičnej kultúry na Gemeri pokračujú viachlasnými spevmi z Horehronia

$
0
0
Spevácke workshopy v Dome tradičnej kultúry na Gemeri pokračujú viachlasnými spevmi z Horehronia

Séria speváckych workshopov v Dome tradičnej kultúry Gemera po krátkej pauze opäť pokračuje. V piatok (24.11), privítame speváčku Tatianu Salajovú a hudbu Miroslava Kapca z Banskej Bystrice. „Najvýraznejším charakteristickým znakom horehronskej hudobnej kultúry je viachlasný spev. Najsvojráznejší typ môžeme badať v obciach Telgárt a Šumiac, čo súvisí aj s uplatňovaním východného obradu na cirkevných liturgiách. Zborový spev v Šumiaci a Telgárte bol ešte v minulom storočí nápadne podobný ľudovým spevom.

rv spev dom RNG2017Na Horehroní sa vyskytovalo niekoľko typov viachlasného spevu. Aké typy viachlasov sa tu vyskytovali, ako sa spievalo v obciach Šumiac, Telgárt, ale aj Vernár nám predstaví vedúca ženskej speváckej skupiny Trnki, Tatiana Salajová. Ľudová hudba pod vedením známeho primáša Mira Kapca hudobným sprievodom doplní praktickú časť tohto stretnutia,“ uvádza Mária Hlaváčová z Gemerského osvetového strediska v Rožňave. Podujatie je realizované s finančnou podporou Fondu na podporu umenia.
Vstup: 2 €.

Mária Hlaváčová

 

ROK NA GEMERI - ZIMNÝ FESTIVAL ZVYKOV A OBYČAJÍ GEMERA 20.- 24. novembra 2017 v Rožňave

$
0
0
ROK NA GEMERI - ZIMNÝ FESTIVAL ZVYKOV A OBYČAJÍ GEMERA 20.- 24. novembra 2017 v Rožňave

Zimný festival, Rok na Gemeri organizuje už 23-krát Gemerské osvetové stredisko, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, v spolupráci s mestom Rožňava. Organizátori pripravili pestrý program, ktorý dopĺňajú lákavé sprievodné aktivity pre milovníkov folklóru a ľudových tradícií.

TVORIVÉ DIELNE PRE DETI, ALE AJ DOSPELÝCH

Od pondelka (20.11.) budú mať možnosť školáci pracovať v dielňach Domu tradičnej kultúry Gemera, ktoré sa vyplnia zaujímavými aktivitami. V textilnej dielni ponúkajú organizátori v priebehu týždňa pre deti základných škôl učenie sa zápästkovej technike, výrobu modrotlače, násteniek v tradičnej domácnosti. K dispozícii bude aj dielňa pre dospelých, ktorá sa bude konať v utorok (21.11.) od 17.00 hod v textilnej dielni, kde budú mať možnosť záujemcovia absolvovať workshop s Petrom Trnkom a naučiť sa tradičné techniky výroby modrotlače. Peter Trnka pokračuje v rodinnej tradícii výroby modrotlače už ako piata generácia. V Ivanke pri Dunaji má postavenú vlastnú dielňu, v ktorej od roku 2010 pracuje a experimentuje s technologickými postupmi.

rv RNG2017 001Ďalej v muzikantskej dielni vzácni hostia, Lukáš Janoška z Pohorelej a Gabriel Farkaš zo Silickej Brezovej, naučia deti vyrábať samozvučné hudobné nástroje furmanské biče a zvonce. Tento rok Dom tradičnej kultúry Gemera prvýkrát sprístupní aj gastronomickú dielňu, kde si deti s nositeľmi tradícií vyskúšajú, ako sa vyrábajú syrové výrobky a špeciality z Rožňavského Bystrého.

Hrnčiarska dielňa bude hostiť manželov Drímajovcov, ktorí predstavia Belujské hrnčiarstvo, no v priebehu týždňa sa tu budú vyrábať aj hlinené zvončeky. Zvoncom a zvoncovej tradícii sa budeme venovať aj v stredu (22.11.), kedy v rámci cyklu folklórnych večerov privítame vzácneho nositeľa tradícií zo Šumiaca Miklóša Gigaca so svojimi hosťami a Michala Molčana z Rejdovej. Títo páni nám predstavia a porozprávajú svoje skúsenosti s výrobou a používaním zvoncov v rázovitých obciach Rejdová a Šumiac. V rámci tohto večera bude sprístupnená výstava modrotlačových výrobkov zo zbierky Petra Trnku.

FINALISTI ZEM SPIEVA

„Bohatú folklórnu ponuku Domu tradičnej kultúry Gemera tento rok spestríme aj programom hostí z Podpoľania. Finalisti súťaže Zem spieva prijali naše pozvanie a predvedú nám tradičné rozkazovačky, ktoré boli typické pre tento región. Paľáčovci a Rozkazovači z Hrochote sú známi svojím originálnym prejavom, zemitým štýlom hrania a spevom, ktorý je určite nenahraditeľný v tejto podobe. Diváci ich uvidia vo štvrtok (23.11.) večer o 19.00,“ uvádza Mária Hlaváčová z Gemerského osvetového strediska.

KERAMIKA V GASTRONÓMII

„Vo štvrtok (23.11.) od 17.00, čiže ešte pred programom Paľáčovci a Rozkazovači z Hrochote v našej gastronomickej dielni predstavíme možnosti využitia tradičného hlineného riadu. To, že ako sa v nich pripravuje jedlo na varenie a pečenie, prezradí mladý Majster ľudovej výroby, známy maďarský keramikár Zoltán Horváth z Kazincbarciky,“ uvádza Mgr. Helena Novotná, riaditeľka Gemerského osvetového strediska v Rožňave.

SPEVÁCKE DOMY NA GEMERI

V piatok (24. 11.) o 19.00 sa uskutoční v multifunkčnej sále Domu tradičnej kultúry Gemera ďalší zo série speváckych domov. Pozvanie prijala vedúca ženskej speváckej skupiny Trnki, Táňa Salajová so staršími speváčkami z Telgártu a Ľudová hudba Mira Kapca. Vyučovať sa budú horehronské piesne zo Šumiaca, Telgártu a Vernára.

GALAPROGRAM ČO STARÍ Pamätajú, MLADÍ ZACHOVAJÚ

„V sobotu 25. novembra festival zavŕši galaprogram, v ktorom sa pod názvom Čo starí pamätajú, mladí zachovajú v divadelnej sále OKC v Rožňave predstavia folklórne skupiny Bučina z Pače, Bystränky z Rožňavského Bystrého, Genšenky z Honiec, Lehoťanka z Čiernej Lehoty, Hôra z Rejdovej, Radzim z Vyšnej Slanej, Stromíš z Vlachova, Dolina z Gemerskej Polomy, folklórne súbory Dubina a Haviar z Rožňavy a sólisti. Hlavným hosťom večera bude Ženská spevácka skupina Trnki a Ľudová hudba Mira Kapca z Banskej Bystrice.
Galaprogram bude prebiehať v dvoch premiérach so začiatkom o 17.00 hodine a 19.00 hodine,“ uvádza Mária Hlaváčová z Gemerského osvetového strediska.

Predpredaj vstupeniek:  Dom tradičnej kultúry Gemera Po-Pi 9:00-15:00
Rožňava, Betliarska 8.
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Košický samosprávny kraj.
Podrobnosti o programe: www.gos.sk

M. Hlaváčová

 

Úradná správa ObFZ Rožňava č. 18/2017-2018

$
0
0
Úradná správa ObFZ Rožňava č. 18/2017-2018

Sekretariát ObFZ Rožňava oznamuje, že konanie Volebnej konferencie ObFZ Rožňava sa uskutoční dňa 16. 11. 2017 o 17:00 v reštaurácii Áčko (OD Billa). Návrhy na jednotlivé volené funkcie je možné predkladať písomne na sekretariát ObFZ Rožňava pre volebnú komisiu do 15. 11. 2017 do 12,00 hod. Týmto žiadame FK územne príslušné k ObFZ Rožňava o nahlásenie člena Volebnej konferencie do 15. 11. 2017 do 12,00 hod. na sekretariát ObFZ Rožňava s nahlásením nasledovných údajov: Meno, Registračné číslo, Mailovú adresu, Tel. číslo mobil, Klub, ktorý zastupuje.

Zo zasadnutia ŠTK dňa 8.11.2017

  • ŠTK schvaľuje výsledky 6. liga dospelí 14. kolo http://obfz-roznava.futbalnet.sk/sutaz/2048/
  • ŠTK nariaďuje odohrať zápasy jesennej časti 6. ligy dospelí V. Slaná – Rudná a Rožňavské Bystré – Betliar v nedeľu 12. 11. 2017 o 13:30. Prípadnú zmenu miesta konania zápasu nahlásiť na sekretariát do piatka 10. 11. 2017.

Zo zasadnutia DK dňa 8.11.2017

  • DK-60 trestá FK Baník Štítnik finančnou pokutou 50€ za nedostatočnú usporiadateľskú službu podľa čl.57/1a2 v stretnutí FK Štítnik – Honce +10€
  • DK-61 trestá FK Baník Štítnik finančnou pokutou 60€ za nedodanie videozáznamu zo stretnutia FK Štítnik – Honce + 10€
  • DK-62 trestá OTJ Honce finančnou pokutou 30€ za vykázanie funkcionárov z lavičky 30€ podľa čl.48/1b,2b v stretnutí FK Štítnik – Honce + 10€
  • DK-63 Zastavenie činnosti za ČK na 2 mesiace nepodmienečne s prerušením podľa čl.48/2b: Boris Milko 1116535 + 10€ (FK Štítnik)
  • DK-64 Zastavenie činnosti za ČK na 4 týždne nepodmienečne s prerušením podľa čl.48/2b: Szabolcs Gergely 1127117 + 10€ (Bohúňovo)
  • DK-65 Zastavenie činnosti na 1 str. nepodmienečne za 5 alebo 9x ŽK podľa čl.37/5a,5b: Dávid Betík 1198293 + 10€ (Bohúňovo)
  • DK upozorňuje všetky kluby, že v prípade nevyplatenia zbernej faktúry do lehoty splatnosti budú trestané odrátaním 3 bodov.

TMK Oznam pre FK a trénerov

Všetci záujemcovia o UEFA-C licenciu musia nahlásiť na sekretariát tieto údaje: meno a priezvisko, e-mail a telefónne číslo!!!
Záujem prosím nahlásiť e-mailom na ladislav [bodka] david76 [zavináč] gmail [bodka] com. Pri minimálnom počte 22 frekventantov sa seminár trénerov uskutoční v Rožňave.
ObFZ prispeje každému záujemcovi z klubov ObFZ Rožňava sumou 50,-€.

KR

Zastavuje činnosť rozhodcovi Július Gyenes 1313209.

Oznam

  • KR žiada R a DZ aby žiadosti o zmenu delegácie hlásili najpozdejšie vo štvrtok na t.č. 0908377920 u P. Béreša ml.
  • KR žiada kluby aby žiadosť o zmenu rozhodcov podávali cez ISSF aj s riadnym odôvodnením.

Podpora talentov SFZ Oznam

Projekt "Podpora talentov SFZ" je určený pre chlapcov a dievčatá roč. nar. 2004-2005-2006. Cieľom projektu je získavať informácie o talentovaných hráčoch a pomáhať im rozvíjať futbalové zručnosti na spoločných stretnutiach, tréningovom procese, ktorý bude v jesennej časti prebiehať 1 x mesačne. Cieľovou skupinou sú hlavne chlapci a dievčatá z futbalových klubov nižších súťaží, t. j. súťaží príslušného ObFZ. Touto cestou Vás chceme požiadať o nahlásenie talentovaných hráčov obratom, priebežne na ObFZ v Rožňave /sekretár ObFZ/ alebo koordinátorovi projektu Dušanovi Pollákovi.

ObFZ Rožňava

 

Tajomstvá v literatúre a „čerešnička na torte“ – historik PhDr. Pavel Dvořák v Rožňave

$
0
0
Tajomstvá v literatúre a „čerešnička na torte“ – historik PhDr. Pavel Dvořák  v Rožňave

(Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave – tlačová správa) – Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja pripravuje v rámci projektu Tajomstvá v literatúre pre čitateľov a milovníkov histórie jedinečné stretnutie s historikom, prozaikom, publicistom a vydavateľom PhDr. Pavlom Dvořákom. Podujatie, ktoré z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia www.fpu.sk a ktorý je hlavným partnerom projektu, sa uskutoční v utorok 21. novembra 2017 o 17:00 hod. v priestoroch Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave.

Historik, prozaik, publicista, autor literatúry faktu a scenárista Pavel Dvořák oslávil tohto roku 80 rokov.
Historik, ktorý nechcel dokončiť štúdium histórie. Na otázku, nakoľko je dôležité, aby ľudia poznali svoju históriu odpovedal „Nekladiem si na históriu nejaké vážne ciele. Podľa mňa je zaujímavá, pekné čítanie alebo pozeranie v televízii s poučením. Preto som históriu postavil na príbehoch. Píšem cyklus Stopy dávnej minulosti, čo sú dejiny Slovenska v príbehoch a desiatich zväzkoch. Vyšlo osem zväzkov, som na konci stredoveku, a má to úspech.“

Na besedách v školách nemal problém s pozornosťou detí. Hovorí, že „Deti zaujíma príbeh, ktorý im porozprávam. Urobím z neho kostru historickej kapitoly, na ktorú sa dajú pridať fakty. Cez príbehy sa dostanem napríklad k bitke pri Moháči.“

Pavel Dvořák patrí k najvýznamnejším autorom formujúcim žáner literatúry faktu na Slovensku. Významnou mierou sa zaslúžil o popularizáciu slovenských dejín a prezentáciu historického diania na konkrétnych ľudských osudoch a dramatických udalostiach. Svoju literárnu dráhu začal prózami. Poviedky publikoval v časopise Mladá tvorba, neskôr sa venoval publicistike v novinách a časopisoch.
Napísal vyše dvadsať kníh, tisícky článkov, približne 100 televíznych filmov a nahral zhruba 100 rozhlasových pásiem. Vydal dva diely školskej učebnice dejepisu. Je editorom mnohozväzkových Prameňov k dejinám Slovenska a Slovákov. Je aj autorom literárnych predlôh k televíznym a rozhlasovým umelecko-náučným reláciám z najstarších období histórie nášho územia a mnohých publicistických seriálov z dejín Slovenska.

Za svoju prácu dostal aj viacero ďalších ocenení. Cenu SAV za popularizáciu vedy mu udelili v roku 1994. Nadácia Egona Erwina Kischa ho v rokoch 1994 a 2000 ocenila prestížnou medzinárodnou cenou za oblasť literatúry faktu. V roku 1997 sa stal držiteľom ceny Krištáľové krídlo.
Štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za zásluhy o kultúrny rozvoj SR mu vtedajší prezident SR Ivan Gašparovič udelil v januári 2008.

Milí čitatelia, priaznivci slovenskej histórie a literatúry, pozývame Vás na jedinečné stretnutie s populárnym historikom, prozaikom, publicistom a vydavateľom PhDr. Pavlom Dvořákom, ktoré sa uskutoční 21. novembra 2017 o 17:00 hod. v Gemerskej knižnici Pavla Dobšinského v Rožňave, ul. Lipová č. 3 v rámci projektu Tajomstvá v literatúre. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia www.fpu.sk a je hlavným partnerom projektu. Obdarujte seba alebo prekvapte svojich blízkych najkrajšími knihami vydavateľstva Rak a venujte im ich aj s podpisom autora. Tešíme sa na Vás, vstup je voľný.
Tatiana Bachňáková

 

Slovenské mitrovanie prilákalo do obce Veľké Teriakovce tisícky návštevníkov

$
0
0
Slovenské mitrovanie prilákalo do obce Veľké Teriakovce tisícky návštevníkov

Slovenské mitrovanie prilákalo do obce Veľké Teriakovce tisícky návštevníkov, hoci mu počasie neprialo tak ako po minulé roky. V sobotu 21. októbra 2017 bola na Salaši pod Maginhradom ukončená pastierska sezóna, nechýbali ukážky prác na salaši, baranie špeciality, kultúrny program a viacero sprievodných aktivít.

Valaské hody nazývané mitrovanie sa viažu k 26. októbru, na svätého Demetera alebo Mitra. Ide o starý zvyk spojený s ukončením pastierskej sezóny, kedy sa bačovia a valasi vracali do dedín vo sviatočných šatách a v kostole obetovali syr a oštiepky. Potom nasledovalo vyúčtovanie sa s majiteľmi oviec a spoločná hostina, ktorej neodmysliteľnou súčasťou bola hudba, tanec a spev. Podobne to prebiehalo aj v sobotu 21.10. na Salaši pod Maginhradom vo Veľkých Teriakovciach.

Ukážky prác na salaši

Význam pastierstva a všestranné využitie oviec priblížili návštevníkom ukážky strihania oviec, spracovania ich mlieka v podobe syra, bryndze, pareníc či žinčice, ako aj ukážka spriadania ovčej vlny. V rámci súťaže vo varení baraních špecialít prebiehala ukážka spracovania a neskôr aj ochutnávka jahňacieho mäsa na rôzne spôsoby. Novinkou bola škola varenia v podaní talianskeho kuchára, ktorý pripravoval jahňacie ražniči priamo pred očami divákov. Súčasťou dopoludňajšieho programu bola aj výstava plemenných oviec a kôz či súťaže v pílení dreva a pití žinčice.

Remeselný a farmársky jarmok

S pastierstvom súviseli aj ďalšie remeslá ako napríklad výroba dreveného bačovského riadu, pletenie pastierskych bičov či výroba pastierskych káps. Okrem nich boli na jarmoku zastúpené aj ďalšie remeselné výrobky, včelárske produkty, mliečne i mäsové výrobky.

Pastierstvo v rozprávke

V neďalekom vodnom mlyne sa udomácnila dvojica veselých valachov Maťko a Kubko zo známej slovenskej rozprávky Pásli ovce valasi, ktorú si mohli malí aj veľkí návštevníci pripomenúť formou premietania alebo prostredníctvom výstavy. V nej mohli vidieť predmety súvisiace s pastierstvom tak, ako boli zobrazené v rozprávke i tak, ako vyzerajú v skutočnosti.

Špeciality z baraniny

Na svoje si prišli aj milovníci tradičného i netradičného jedla z baraniny. Porota hodnotila nielen vzhľad, chuť, vôňu a konzistenciu, ale aj servírovanie jedla. Spomedzi šiestich súťažných družstiev cenu kuchára získalo družstvo MIGI TEAM, ktoré pripravilo baraní guľáš s fazuľou v bochníku. Cenu za tradičnú špecialitu získal Mikroregión Rimava a Rimavica za varenú baraninu a cenu za netradičnú špecialitu si odnieslo družstvo ZRPŠ, ktoré pripravilo španielsku paellu.
Okrem toho si mohli návštevníci pochutnať na pečenom baranovi na ražni.

Už je Mitra aj po Mitre...

Takmer na každom kroku bolo možné vidieť a počuť hudbu, tance a piesne valaskej kultúry. Pódium pri Pastierni patrilo v poobedňajších hodinách malým tanečníkom z detských folklórnych súborov Lieskovček a Podkovička z Rimavskej Soboty, ale aj folklórnym súborom Rimavan z Rimavskej Soboty a Vepor z Klenovca. Pastiersku náladu navodili aj fujaristi a heligonkári z rôznych kútov regiónu Gemer-Malohont, Mužská spevácka skupina Dubina z Rožňavy a Mužská spevácka skupina FS Vepor z Klenovca, ktorí sa predstavili aj v hlavnom programe. O nezabudnuteľný zážitok sa postaral aj Folklórny súbor Očovan z Očovej. Bodku za programom dali partie bačov a valachov prichádzajúce na pódium, ktoré sa symbolicky vyúčtovali s majiteľom oviec a fakľovým sprievodom spoločne vyprevadili návštevníkov podujatia.
Celým programom sprevádzal Marián Čupka a jednotlivé časti programu dopĺňal salvami z historických zbraní Hornoliptovský kurucký regiment.

Poďakovanie

Aj napriek nepriazni počasia sa nám vďaka dvom stovkám účinkujúcich a remeselníkov podarilo priblížiť návštevníkom podujatia význam ovčiarstva ako špecifickej súčasti tradičnej ľudovej kultúry a zvyky s ním spojené.
O prípravu a priebeh podujatia sa staralo viac ako 30 dobrovoľníkov z rôznych obcí a miest nášho regiónu, ktorým ďakujeme za ich ochotu, čas a pomoc pri zachovávaní tradícií a šírení dobrého mena regiónu.

Organizátormi podujatia boli Miestna akčná skupina MALOHONT, Salaš pod Maginhradom Veľké Teriakovce a Gemersko-malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote. Odborným garantom podujatia bola Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici.
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Banskobystrický samosprávny kraj a obec Veľké Teriakovce.
Ing. Miroslava Vargová

Fotografie: Peter Poboček

(Zdroj: http://malohont.sk)

 

Pozvánka na DEŇ FILMU A DIVADLA do Klenovca už 16. novembra

$
0
0
Pozvánka na DEŇ FILMU A DIVADLA do Klenovca už 16. novembra

Milí priaznivci filmu a divadla, srdečne Vás v mene všetkých organizátorov pozývame na DEŇ FILMU A DIVADLA, 16.11.2017, do Klenovca. Už 6. krát organizujú o. z RODON Klenovec, Obec Klenovec, Gemersko - malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote podujatie na počesť 2. slovenského filmu Strídža spod Hája, ktorý v Klenovci natočili a v roku 1922 uviedli klenovskí filmári Barto a Jamriška. Gemersko - malohontské osvetové stredisko, v rámci projektu Takto vidím ja, realizuje filmové tvorivé dielne pre deti a získava tak mladých zanietencov pre filmovú tvorbu.

Dňa 16.11.2017 tak Kultúrny dom v Klenovci ožije filmom a divadlom. Program podujatia začína už od 9:00 prezentáciou a výstavou, dostupnými materiálmi a informáciami o filme Strídža spod Hája. Od 9:30 je pre študentov stredných škôl pripravená beseda, s filmovým režisérom a scenáristom Rastislavom Borošom. Od 10:00 lektorka Jaroslava Jelchová bude prezentovať žiakom ZŠ 1. - 3. ročník Filmový kabinet deťom, projekt Asociácie slovenských filmových klubov. Od 13,00 Rastislav Boroš pokračuje s mladými filmármi v tvorivej dielni a od 14:00 našu Materskú školu v Klenovci navštívi Šašo Fifo, Vierka a začarované prasiatka - TOUR 2017. Od 17:00 pozývame širokú verejnosť na prezentáciu audiovizuálnej tvorivej dielne, v rámci projektu Gemersko - malohontského osvetového strediska Takto vidím ja, s koordinátorkou projektu Kristínou Lendvorskou. V tento predvečer uvedieme krátky študentský film Koriny Slatinskej z Klenovca Hŕstková polievka a ďalšie úspešné filmy z regiónu. Záver podujatia bude patriť divadelnému predstaveniu Lekárske tajomstvo, v podaní Divadla J. G. Tajovského zo Zvolena. Vstupné na divadelné predstavenie je 3,00 €, predpredaj vstupeniek je v KD v Klenovci, v pracovných dňoch. Podujatie realizujeme s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja. Autori a koordinátori projektu Jaroslav a Stanislava Zvarovci, sa tešia na Vašu účasť.

S. Z.

 

 

 


Ohliadnutie sa za jesennou časťou sezóny v MFK Revúca

$
0
0
Ohliadnutie sa za jesennou časťou sezóny v MFK Revúca

Pre MFK Revúca, ako aj pre ostatné futbalové kluby v regionálnych súťažiach sa skončila prvá polovica sezóny. Náš zástupca v 4. lige juh prezimuje na 10. mieste z celkového počtu 14 účastníkov. Bodové rozdiely však nie sú veľké, odvetná časť preto sľubuje napínavé súboje o každý bod. Miernou výhodou pre MFK Revúca môže byť fakt, že v jarnej časti odohrá 7 zápasov na domácej pôde oproti 6 zápasom na ihriskách súperov. Tento fakt ešte zvýrazňujú jesenné dosiahnuté výsledky, ktoré boli ako na hojdačke.

V domácich zápasoch patrili Revúčania k najlepším v súťaži, vonku však svojimi výkonmi nenadchli. Z celkového počtu 18 bodov získali až 15 pred vlastnými divákmi s celkovým skóre 18:9. V celej súťaži na tom boli lepšie len 3 mužstvá – Poltár, Šalková a Pliešovce (Čierny Balog získal rovnaký počet bodov), všetky 3 však odohrali doma o jeden zápas viac. Naopak, vonku dokázala Revúca bodovať len na pôde posledného Veľkého Krtíša po tesnom víťazstve 2:1. Horšie sú na tom len Vinica, Pliešovce a práve Veľký Krtíš.

Výsledky ako na hojdačke

futbal tabulka revucejÚvodný zápas sezóny Revúčanom vôbec nevyšiel, keď v okresnom derby podľahli Tornali na jej ihrisku vysoko 0:4. Navyše v tomto zápase prišli o letnú posilu Ondreja Furmana, ktorý dostal v druhom polčase červenú kartu. Na druhý zápas museli revúcki futbalisti čakať dva týždne a opäť to bol derby zápas, tentokrát v Tisovci. Na veľmi ťažkom teréne opäť inkasovali 4-krát a po výsledku 1:4 okupovali poslednú priečku tabuľky, avšak s jedným domácim zápasom k dobru. Prvé body sa im podarilo získať až v 4. Kole doma proti Pliešovciam. Do tohto zápasu nastúpili ako vymenení a navyše strelecky explodovali. Súperovi nasúkali 5 gólov. Už o 2 dni privítali na domácom ihrisku v dohrávke silný Medzibrod. Skvelú formu si preniesli aj do tohto zápasu a súpera vyprevadili po výsledku 4:0. Víťazstvo je o to cennejšie, že Medzibrod zakončil jeseň na 2. mieste iba s dvomi prehrami. Náročný týždeň zakončili Revúčania u vtedajšieho lídra v Šalkovej, ktorá im nedala šancu a v 3. zápase za 7 dní inkasovali debakel 0:5. Inú pesničku hrali v ďalšom domácom zápase proti Slovenským Ďarmotám, ktoré zdolali rozdielom triedy 3:0. V tomto zápase na dlho prišli o zraneného brankára a kapitána Lukáš Smereka, ktorého však viac ako dôstojne zastúpili Štefan Opiela a Martin Stankovič. Asi najlepší výkon na vonku podali hráči Revúcej v Čiernom Balogu. Žiaľ, po kurióznom góle, keď sa lopta od rozhodcu odrazila do čistej šance pre domácich prehrali najtesnejším rozdielom 0:1. Nepochopiteľný skrat prišiel v nasledujúcom domácom zápase proti JUPIE futbalovej škole M. Hamšíka, keď hosťom vyšlo prakticky všetko, do čoho kopli, a z Revúcej si odviezli všetky 3 body po víťazstve 5:0. Našťastie, MFK Revúca dokázal priviezť 3 body hneď v nasledujúcom kole z ihriska Veľkého Krtíša. Záverečné zápasy jesennej časti poznačili ďalšie zranenia aj kartové tresty. Absencie Šestinu, Slováka, Šmídta, či Bystrána boli citeľné. Hladká prehra 0:4 v Rakytovciach sa preto dala očakávať. V dôležitom domácom zápase ale následne zdolali Hriňovú tesne 2:1. Na posledný zápas von cestovalo mužstvo s 3 dorastencami a u lídra z Poltára utŕžilo najhoršiu prehru jesene 0:6. V domácom zápase proti Vinici mali preto hráči nôž na krku. Nervozita bol na ihrisku citeľná, ale po dramatickej prestrelke 4:3 nakoniec ostali všetky 3 body doma. MFK Revúca po jesennej časti získala 18 bodov za 6 víťazstiev a 7 prehier s celkovým skóre 21:34. Najlepším strelcom mužstva bol Filip Faško so 7 gólmi. Teraz čaká hráčov MFK Revúca niekoľkotýždňový oddych, aby sa na prelome rokov pustili do zimnej prípravy. Prvý jarný zápas je na programe 25. 3. 2018 doma proti Tornali.

Letná príprava

Revúca – Tisovec 2:1, góly: Faško 2
Turnaj v Hnúšti: Hnúšťa – Revúca 2:1, gól: Šestina
Jesenské – Revúca 9:1, gól: Smerek
Revúca – Lubeník 0:0
Revúca – Hnúšťa 6:0, góly: Bystrán 2, Lunter, Máté, Kožička, Faško

Majstrovské zápasy:

Tornaľa – Revúca 4:0
MFK Revúca: Smerek (K), Majerčík, Urc, Krajňák, Maté, Antal (77. Miartin), Kožička, Šestina, Furman, Ganaj (65. Bystrán), Faško (81. Lunter)

MFK Revúca - TJ Sokol Medzibrod 4:0 (1:0)
Góly: 38. Kožička, 48. L. Haviar (vlastný), 79. Slovák, 82. Slovák, ŽK: Slovák - L. Haviar, Majerník.
MFK Revúca: Smerek (K), Majerčík, T. Urc, Krajňák, Antal, Ganaj (78.Gömöri), Kožička, Šestina, Slovák (89. Bukóci), Bystrán, Faško (86. Lunter)

Tisovec – Revúca 4:1 Góly: 45. Sivčevič, 62. Masár, 65. Dacho, 75. Szczepaniak - 78. Lunter, ŽK: Rubint, T. Antal - Majerčík, Bystrán.

MFK Revúca: Smerek (K), Majerčík, T. Urc (69. Miartin), P. Antal, Krajňák, Máté, Kožička, Bystrán, Šestina, Ganaj (73. Lunter), Faško

MFK Revúca - TJ Tatran VLM Pliešovce 5:0 (0:0)
Góly: 50. Bystrán, 51. Ganaj, 57. Faško, 70. Bystrán, 77. Lunter, ŽK: Šestina – Beňo.
MFK Revúca: Smerek (K), Majerčík, T. Urc, Krajňák, Antal (66. Slovák), Máté, Kožička, Šestina, Ganaj (87. Bukóci), Faško (77. Lunter), Bystrán

Šalková – Revúca 5:0
MFK Revúca: Smerek (K), Majerčík, Krajňák, Antal, Máté, Kožička, Šestina, Ganaj, Faško (36. Lunter), Bystrán, Furman.

  
      Revúca – Slovenské Ďarmoty 3:0 (3:0)

Góly: 1. a 29. Faško, 34. Kožička.
MFK Revúca: Smerek (K) (6. Opiela) - Majerčík, T. Urc, Krajňák, Antal, Kožička, Furman (76. Lunter), Šestina, Slovák (61. Ganaj), Bystrán, Faško.

ŠK Partizán Čierny Balog - MFK Revúca 1:0 (1:0)
Gól: 23. Mózer, ŽK: Kršák - Šestina, Slovák, Gömöri, Lunter.

MFK Revúca: Opiela - Majerčík, Urc (K), Krajňák, Antal, Gömöri, Furman, Šestina, Slovák (76. Lunter), Bystrán, Faško.

MFK Revúca - JUPIE futbalová škola Mareka Hamšíka 0:5 (0:3)
Góly: 11. a 38. Šimunek, 45. Konder (11 m), 52. a 56. Plško.

MFK Revúca: Opiela - Majerčík, T. Urc (K), Krajňák, Antal, Gömöri, Máté, Šestina, Slovák, Bystrán (63. Šmídt), Faško (69. Lunter).

FK FC Baník Veľký Krtíš - MFK Revúca 1:2 (0:1)
Góly: 85. Takáč - 11. Faško, 59. Šestina, ŽK: Tatár - Slovák, Gömöri, Bystrán, Šestina.

MFK Revúca: Opiela, Majerčík, Urc (K), Krajňák, Antal, Gömöri, Šmídt, Šestina, Slovák, Bystrán, Faško.

FK Rakytovce – MFK Revúca 4:0 (2:0)
Góly: 17. Pavlík, 35. Kapusta, 72. Kapusta (11
  

m), 88. Kohút, ŽK: Kohút - Majerčík, Slovák, Opiela, Kožička, Bystrán.

MFK Revúca: Opiela, Majerčík, T. Urc (K), Krajňák, Slovák, Šmídt, Ganaj (81. Lunter), Šestina (54. Kožička), Antal, Bystrán, Faško.

MFK Revúca – MFK Spartak Hriňová 2:1 (2:1)
Góly: 9. Faško, 24. Kožička - 1. Marcinek, ŽK: Bystrán, Faško, Slovák, Furman, Lunter - Miklian, Pohorelec.

MFK REVÚCA: Stankovič - Majerčík, T. Urc (K), Krajňák (4. Slovák), Antal, Šmídt (67. Gömöri), Kožička, Ganaj, Furman, Bystrán, Faško (87. Lunter).

TJ Sklotatran Poltár – MFK Revúca 6:0 (4:0)
Góly: 4. Filip, 9. Hrnčiar, 21. Kelement, 38. Hrnčiar, 81. Filip, 85. Király (11 m), ŽK: Hrnčiar, Kulich – Furman, Majerčík, Bukóci.
MFK Revúca: Stankovič - Majerčík, T. Urc (K), Antal, Sokol, Gömöri, Furman, Kožička (71. Bukóci), V. Levický, Faško, Lunter, tréner: Igor Schmiedl

MFK Revúca – ŠK Vinica 4:3 (3:1)
Góly: 16. Gömöri (11 m), 32. Faško, 40. Faško, 59. Šestina - 2. Nemčok, 55. Ondrik, 85. Libič. ŽK: Bystrán, Slovák, Krajňák, Kožička, Faško - Zachar, Ondrik, Nemčok, Kiss.
MFK Revúca: Stankovič - Majerčík, T. Urc (K), Krajňák, Antal, Gömöri, Kožička, Šestina (83. Fečkanin), Slovák, Bystrán, Faško (89. Lunter).

 

Káder Revúcej: Lukáš Smerek, Štefan Opiela, Martin Stankovič – Matej Majerčík, Filip Faško, Peter Antal, Tomáš Urc, Ján Krajňák, Dominik Bystran, Ján Šestina, Richard Lunter, Lukáš Kožička, Juraj Ganaj, Ondrej Furman, Karol Maté, Zoltán Gömöri, Michal Bukóci, Vladimír Levický, Peter Miartin, Tomáš Milo Sokol, Marek Šmídt, Adam Slovák, Andrej Fečkanin

Ing. Štefan Tomášik, Mgr. Ing. Lukáš Smerek PhD.

 

Návrat ku krajským oslavám MÚkS vo Zvolene

$
0
0
Návrat ku krajským oslavám MÚkS vo Zvolene

Krajské oslavy MÚS 18.10.2017 vo Zvolene otvorila spevácka skupina PRAMEŇ zo Žarnovice peknými slovenskými piesňami i vyznaním k Slovensku. V zastúpení predsedníctva KO JDS Zuzana Homoliaková privítala prítomných slovami: "Vítam Vás všetkých na dnešnom podujatí - uplynul rok a je tu október, ku ktorému patrí MESIAC ÚCTY k STARŠÍM a jeseň hýriaca farbami, kedy si pripomíname sviatok seniorov, ktorý každý rok oslavujeme spoločne s pozvanými hosťami."

Seniorov prišli pozdraviť vzácni hostia: pán Ján Lunter, kandidát na župana BBSK, kandidáti na poslancov BBSK Ing. Andrea Žiaková, prednostka OÚ v Žiari nad Hronom, Mgr. Július Ernek, prednosta OÚ BB, Ing. Samir Moumáni, prednosta OÚ vo Zvolene, PhDr. Miroslav Náhlik, riaditeľ odboru práce soc. veci a rodiny OÚ vo Zvolene.
V príhovoroch pozdravili seniorov, vyzdvihli ich prácu v prospech miest a obcí a vyslovili myšlienky ako by skvalitnili život seniorov.

Pán Ján Hlaváč, predseda KO JDS B. Bystrica, pozdravil prítomných a vyslovil skutočnosť, že i keď sme seniori, nevzdávame sa, ale venujeme sa rôznym činnostiam, či v kultúrno – spoločenskej oblasti, tvorivej činnosti, vzdelávacej oblasti, alebo športovo – turistickej činnosti. Chceme prežiť život zmysluplne, naplnený rôznymi činnosťami a byť užitoční v rodinnom živote i v spoločnosti.
K MÚS patrí i poďakovanie tým seniorom, ktorí svoj voľný čas venujú organizovaniu podujatí pre členov JDS. Na znak vďaky boli im odovzdané ocenenia, ktoré odovzdával predseda Ján Hlaváč a pozvaní hostia:

Najvyšším Vyznamenaním I. stupňa JDS boli ocenení piati seniori z okresov: Brezno, Veľký Krtíš, Žarnovica a za okres Revúca pani Oĺga Kuchtová, predsedníčka ZO JDS Revúca a pani Alžbeta Balážová, zakladajúca členka a dlhoročná predsedníčka ZO JDS Hucín.

Vyznamenaním II.stupňa KO JDS BB bolo ocenených 17 členov. Medzi inými i dvaja členovia OO JDS Revúca pani Terézia Kolesárová, dlhoročná členka predsedníctva OR JDS, Mgr. Margita Mladšia, členka P-OR a predsedníčka ZO JDS Revúcka Lehota, Základnej organizácii a Okresnej organizácii JDS Revúca, za dlhoročnú prácu v prospech seniorov a organizovanie kultúrnych, tvorivých i športových aktivít pre seniorov.

Z príležitosti 20. výročia OO JDS Revúca boli udelené Pamätné listy KO JDS BB členom: Mgr. Jánovi Galovičovi, zakladajúcemu predsedovi OO JDS Revúca, pani Lýdii Gažúrovej, dlhoročnej tajomníčke a kronikárke ZO JDS Revúcka Lehota.

Ďakovnými listami KO JDS boli ocenení 17 členovia z okresov BB kraja.

Predseda Ján Hlaváč poprial oceneným veľa úspechov v ďalšej činnosti, pevné zdravie a pohodu v rodine.
Po odovzdaní ocenenia a dobrej večere sa rozprúdila veselá tanečná zábava, ktorá tiež potvrdila, že seniori nielen plnia svoje povinnosti, ale sa aj zabávajú a tešia sa, lebo vedia, že:
„Život je premiéra a repríza nebude“.

ZH

 

V dvoch futbalových dohrávkach sa bojovalo aj o druhé miesto v jesennej tabuľke VI. ligy

$
0
0
V dvoch futbalových dohrávkach sa bojovalo aj o druhé miesto v jesennej tabuľke VI. ligy

Futbalová jeseň mužstiev VI. Ligy na hornom Gemeri sa skončila 12. novembra 2017 dvomi dohrávkami zápasov Vyšná Slaná - Rudná a Rožňavské Bystré - Betliar z 11. A 14. kola súťaže. V obidvoch stretnutiach zvíťazili favoriti a zhodou okolností obidvaja budú zimovať na prvých dvoch priečkach. Zápas vo Vyšnej Slanej mal jasného favorita už od začiatku a to sa prejavilo i gólovo, keď na ôsmich góloch domácich mal najväčšiu zásluhu Jerguš Barnák, ktorý vsietil do brány Rudnej až päťkrát.

To ho vynieslo až na prvú priečku v tabuľke strelcov po 14. kole spoločne s Jánom Rochlom z ŠK Štítnik, keď spoločne majú na konte po 16. goloch. Čestný úspech hostí zaznamenal ich kapitán Zoran Molčan.

Zaujímavejší zápas videla malá hŕstka divákov v Rožňavskom Bystrom, kde domácim stále nevychádza post brankárov. Po zranení mladého Miloša Uhrina v Drnave a jeho dlhodobom liečení sa tento post nedarí spoľahlivo vyriešiť už takmer celú jeseň. Preto jeho priaznivci iba čakali, ako toto mužstvo, ktoré prehralo v 1. kole v Betliari tesne o gól, dokáže v oslabení hrať proti súperovi na domácom ihrisku. Žiaľ obstálo bez zisku bodu a hoci jeho hráči vsietili zo 4 gólov dva, konečný výsledok zápasu hovorí 1: 3 pre hostí. Vlastný gól si dal totiž domáci jeho brankárom. A to bola nečakaná smola. Navyše druhú žltú kartu uvidel domáci Szilágyi, čo veľmi sťažilo situáciu domácemu družstvu v súboji s Betliarom. Stratu jedného hráča už potom nevedeli nahradiť ani striedajúci mladí hráči Baníka.

Vyšná Slaná - Rudná 8:1 (3:0). G: Je. Barnák 5, O. Kračún 2, M. Gallo – Z. Molčan. ŽK: Joz. Barnák - 0. R: L. Gyenes – G. Rási, R. Farkaš, DS: F. Drenko. Div. 50.
OFK: R. Lindák - M. Hadar, M. Bendik, M. Laurinc, F. Gallo, G. Keršák, A. Gallo (63 Š. Domik), P. Zabrel (c ), O. Kračún, M. Gallo (72 Joz. Barnák), Jerguš Barnák.
GEMTEX: J. Rabas – L. Šimon (c ), P. Szollos (72 A. Koteleš), P. Kontra, O. Sanisló, O. Vysoký, A. Gyombér, Z. Molčan, Cs. Óvary, F. Čapó, J. Urban.

Rožňaské Bystré - Betliar 1: 3 (0:1). G: P. Minčík - O. Ujházi (vlastný), M. Arvay, M. Ďuríček. ŽK: M. Szilágyi + ČK, I. Demján - R. Fabián. R: L. Marton – M. Nemčko, M. Šimčák. DS: Š. Hadar. Div.: 20.
BANÍK: O. Ujházi - T. Kuchta, P. Kubej, Š. Dorkin (c ), M. Szilágyi, R. Jakab (70 P. Zakhar), T. Gebe (67 F. Znak), P. Milko, R. Ďurský, I. Demján, P. Minčík (75 M. Gábor).
TATRAN: S. Cirbus – R. Fabián, L. Poťmák, M. Marciš, I. Lorinc (c ), M. Arvay, P. Hricko, M. Ďuríček, Zs. Barkász (Ľ. Šofranko), R. Jakab (46 D. Szilardi), L. Lorincz (77 M. Oravec).

(MG od)

 

V Tvrdošíne sa uskutočnili otvorené Majstrovstvá Stredoslovenského zväzu karate kadetov a juniorov

$
0
0
V Tvrdošíne sa uskutočnili otvorené Majstrovstvá Stredoslovenského zväzu karate kadetov a juniorov

Prvú novembrovú sobotu sa v Tvrdošíne uskutočnili otvorené Majstrovstvá Stredoslovenského zväzu karate kadetov a juniorov. Na majstrovstvách sa zúčastnili aj mladí pretekári z revúckeho karate klubu. Na Orave sa zišla solídna konkurencia, o čom svedčí štatistika účasti, spolu 33 klubov a 345 pretekárov. Revúčania sa nestratili a po skvelom výkone v kategórii súborné cvičenia kata, mladší žiaci, 8 – 9 roční, vybojoval striebornú medailu Tadeáš Sabol.

Blízko k zisku medaily mal aj v športovom zápase kumite, kde tesne prehral súboj o bronz. Druhý cenný kov v podobe bronzu vybojoval v disciplíne kata starší žiaci, 10 – 11 rokov, Štefan Koreň. V športovom zápase starších žiakov, vo váhovej kategórii + 40 kg., nás reprezentoval Lukáš Kilik, ktorý obsadil konečné 4. miesto. Chlapcom ďakujeme za dôstojnú reprezentáciu klubu.
KK Revúca

 

Revúckí mladí atléti postupujú do Šamorína na celoslovenské finále Detskej atletiky

$
0
0
Revúckí mladí atléti postupujú do Šamorína na celoslovenské finále Detskej atletiky

Po minuloročnom úspešnom predstavení sa atlétov zo ZŠ J. A. Komenského v Revúcej na celoslovenskom finále Detskej atletiky, znovu v tomto školskom roku cestujeme do Šamorína, kde budeme reprezentovať náš skvelý Atletický klub ISKRA, ZŠ J. A. Komenského a naše mesto. Dňa 12.11. 2017 sme v Banskej Bystrici obsadili super 3. miesto zo 16 zúčastnených v krajskej súťaži Detský štafetový cezpoľný beh

a vybojovali sme si postup na celoslovenské finále v Šamoríne ako predkolo Majstrovstiev Európy v krose. Uspeli sme pred zavedenými športovými atletickými klubmi aj športovými triedami. A to aj napriek tomu, že detskú atletiku robíme len jeden rok. Blahoželáme družstvu štafety v zložení Ninka Vavreková, Lucka Ďurišková, Martin Siman a Marián Antal.
Ste skvelí. Blahoželáme.

 

 

Mgr. Juraj Lörinčík pozýva na nezvyčajnú prednášku o fenoméne CERN tak, ako ho nepoznáte

$
0
0
Mgr. Juraj Lörinčík pozýva na nezvyčajnú prednášku o fenoméne CERN tak, ako ho nepoznáte

(Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave – tlačová správa) – Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja Vás srdečne pozýva do svojich priestorov v piatok 24.11.2017 o 17:00 hod. na prednášku Mgr. Juraja Lörinčíka, spojenú s prezentáciou na tému "Fenomén CERN ako cesta od mikrokozmu po makrokozmos" s podtitulom "Správa nielen o svete atómov, urýchľovačov a medzinárodnej spolupráci.“

CERN je Európsky výskumný ústav časticovej fyziky, založený a budovaný od polovice minulého storočia, majúci na svojom konte množstvo objavov nielen z fyziky mikrosveta s vplyvom na náš každodenný makrosvet. Od roku 2007 je pre slovenských učiteľov fyziky organizovaný Vzdelávací program v CERN -e pri Ženeve vo Švajčiarsku. Vzdelávací program pre slovenských učiteľov pod vedením UPJŠ v Košiciach a za sponzorskej spoluúčasti mnohých inštitúcií sa v roku 2017 konal už po šiestykrát. Zúčastnili sa ho vybraní učitelia fyziky základných a stredných škôl zo všetkých kútov Slovenska.

Z rožňavského regiónu sa Vzdelávacieho programu zúčastnil Mgr. Juraj Lörinčík, učiteľ prírodovedných predmetov, verejnosti donedávna známy aj z rožňavskej hvezdárne.
„Absolvovali sme maratón prednášok, exkurzií a workshopov. Až v tieni najväčších urýchľovačov tých najmenších častíc je možné a dovolené pochopiť spojitosť a harmóniu nášho sveta od atómov až k hviezdnym sústavám. Až tam je možné a dovolené pochopiť, že každé iné separátne nazeranie na hmotu aj na život je mylné, neúplné a plné chýb, ktoré nezriedka kruto trestá každodenná realita," rozhovoril sa Juraj Lörinčík o plánovanom podujatí v knižnici a pokračoval „Pozývam Vás na prednášku o fenoméne CERN tak, ako ho nepoznáte. Slovom a obrazom, aj bez vzorcov a diktátu prírodných zákonov Vás prevediem CERN-om nad aj pod zemou, od Švajčiarska do Francúzska, ponad bludisko fyziky, od mikrosveta až do „megasveta“, ku hviezdam a galaxiám“.

Tešíme sa na Vás v piatok 24.11.2017 o17:00 hod. v priestoroch Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave, ul. Lipová č. 3 na jedinečnom podujatí, kde nemusíte mať obavy, či ste alebo nie ste milovníkmi fyziky, na nezvyčajnú prednášku o fenoméne CERN tak, ako ho nepoznáte. Slovom i obrazom, a bez vzorcov, Vás až ku hviezdam a galaxiám privedie Mgr. Juraj Lörinčík. Vstup je voľný.

Tatiana Bachňáková

 

Rozhovor s predsedom stolnotenisového klubu v Plešivci Ing. Františkom Nemčokom

$
0
0
Rozhovor s predsedom stolnotenisového klubu v Plešivci Ing. Františkom Nemčokom

Stolný tenis ako šport je v obci Plešivec už štvrtý rok. V súčasnosti má klub dve družstvá, jedno hrá 4. ligu Gemer – Spiš a jedno 6. ligu. Náš spolupracovník Ing. Š. Tomášik pripravil rozhovor s predsedom klubu Ing. Františkom Nemčokom.

1. Ako hodnotíte sezónu 2016 – 2017 ?
V krátkej 4 ročnej histórii klubu bola sezóna 2016/2017 našou najúspešnejšou. A - družstvo sa umiestnilo v 4. lige Gemer-Spiš na vynikajúcej 6. priečke a B-družstvo v najvyššej okresnej súťaži v 5. lige Gemer taktiež na 6. priečke. S oboma umiestneniami sme boli nadmieru spokojní.

2. V akom zložení pracuje výbor?
S.T.K. PLEŠIVEC (Stolnotenisový klub Plešivec) bol úspešne zaregistrovaný na MV SR dňa 30.7.2013 ako občianske združenie (nezisková organizácia). Najvyšším orgánom je členská schôdza, kt. pozostáva zo všetkých členov združenia. Najvyšším výkonným orgánom je predsedníctvo, ktoré bolo zvolené v zložení Ing. František Nemčok, Ján Šofranko a Mgr. Ondrej Skokan. Štatutárom OZ je Ing. František Nemčok, ktorý je zároveň predsedom klubu.

3. S ktorými výsledkami nie ste spokojný?
Minulý ročník v 4. lige bol špeciálny novým systémom súťaže, ktorý bol zriadený z dôvodu reorganizácie najvyššej krajskej súťaže. 12 družstiev hralo jednokolovo každý s každým (buď doma alebo logo stk plesivec 1vonku) a po odohratí prvej časti sa tabuľka rozdelila na 2 skupiny a to o 1. - 6. miesto a o 7. - 12. My sme v prvej časti hrali vynikajúco, podávali sme kvalitné výkony a zaslúžene sme skončili napokon na 5. mieste. Pred sezónou sme boli považovaní za outsiderov súťaže aj z dôvodu dlhšej absencie Petra Oleára, ktorý bol po operácii nohy a nevedeli sme kedy sa vráti do kolotoča zápasov, ale napriek tomu bola sila nášho kolektívu ohromná a po skvelom úvode sme sa postupne stali čiernym koňom súťaže. Rozhodne sme chceli vyťažiť viac v derby zápasoch s Gemerskou Polomou a Rožňavou, kde sme napokon utrpeli dve tesné prehry 8:10. Ale po poslednom zápase v Spišských Vlachoch vypukla v našom družstve obrovská radosť. V nadstavbovej skupine o 1.-6.miesto sme dali priestor aj hráčom, ktorí počas sezóny hrávali po väčšine času v B - družstve. Tie výsledky už neboli také ideálne, možno došlo v našom družstve aj k vnútornému uspokojeniu z umiestnenia po prvej časti, ale nesmieme zabudnúť aj na silu, skvelú formu a kvalitu našich súperov. Čerešničkou na torte bola výhra s Rožňavou na ich palubovke. 

4. Ako prebiehala príprava na nový ročník?
Tá príprava nebola taká ako sme si predstavovali, keďže viacero našich hráčov cestovalo a aj v súčasnosti cestuje ďaleko za pracovnými povinnosťami, tak preto sme intenzívnejšie začali trénovať až koncom augusta. Podarilo sa nám posilniť o skúseného Alexandra Balázsa st., čo považujem za najvýraznejšiu zmenu v našom kádri pre novú sezónu. Zúčastnili sme sa na turnaji v Harichovciach a napokon sme celý tréningový proces zavŕšili zorganizovaním 3. ročníka súťaže družstiev s názvom TOP TEAMS CUP 2017 kde sme sa v silnom súťažnom poli umiestnili na vynikajúcom 2. mieste. Počas leta sme nezabudli ani na našich fanúšikov a milovníkov stolného tenisu kde sa nám podarilo pre nich zorganizovať 3. ročník Turnaja neregistrovaných hráčov a to v kategóriách mužov, žien a detí.

5. Ktorý z hráčov podával najlepšie výkony?
Keďže hráme súťaž družstiev, tak v prvom rade sa chcem poďakovať všetkým hráčom za ich predvedené výkony počas minulej súťažnej sezóny. Sila je hlavne v kolektíve, čo vystihuje aj naše motto: "Šport nás spája". Našim najúspešnejším hráčom bol Peter Bakoš, ktorý počas celého ročníka podával vyrovnané výkony a bol našim ťahúňom v 4. aj 5. lige a preto zaslúžene získal honor najlepšieho hráča najvyššej okresnej súťaže. Napokon sa v krajskom rebríčku ocitli 4 hráči z nášho družstva, okrem spomínaného Petra Bakoša aj František Nemčok, Norbert Bakoš a Peter Oleár, čo bol vynikajúci výsledok pre náš klub.

6. Ako hodnotíte vstup do novej súťažnej sezóny 2017/2018 ?
V 4. lige sme do súťaže vstúpili 2 výhrami a to v Krompachoch (SNV) a doma s Máriou Hutou (GL) a tak sme sa ocitli na líderskej pozícii. Potom prišla tesná prehra v derby zápase v Jablonove 8:10, kde o troch bodoch pre domácich rozhodlo aj nešťastné moje zranenie, kde som si natiahol lýtkový sval a tak som zápas v poslednom kole musel žiaľ zaskrečovať. Zranenie si vyžiada oddych na niekoľko týždňov. V poslednom odohranom 4. kole sme doma privítali Spišské Vlachy, kt. sme napokon tesne zdolali 10:8. V súčasnosti sa nachádzame na 4. priečke s 1 bodovým mankom na lídra z Letanoviec, čo považujem za vynikajúci vstup do nového súťažného ročníka. Vo vynikajúcom svetle sa ukazuje Szilárd Drenko a skvelé výkony podáva opäť Peter Bakoš. V tesnom závese sekundujú Peter Oleár a Norbert Bakoš.

Naše B - družstvo svoju sezónu odštartovalo v 5. lige domácou výhrou proti Rakovnici, ale žiaľ v ostatnom čase sa nám až tak nedarí, kde sme zaznamenali dve prehry a to v Dobšinej a v domácom zápase proti Honciam. 

Na záver by som sa chcel poďakovať našim rodinám, fanúšikom, obecnému zastupiteľstvu a Obci Plešivec, ZŠ Plešivec s vyučovacím jazykom slovenským a všetkým podnikateľským subjektom a fyzickým osobám, ktorí nám darovali 2%. Bez podpory všetkých si fungovanie nášho klubu neviem predstaviť a preto sa nemalou mierou podieľajú na úspešnosti nášho klubu, za čo im vyslovujem jedno veľké ĎAKUJEM!

Konečná tabuľka 6. ligy    Konečná tabuľka 4. ligy
1. Jablonov n/T 18  17  0   1 225:99   52
2. STK Honce A 18 13 3 2 217:107 47
3. Tatran Betliar 18 12 2 4 196:128 44
4. MSTO Dobšiná A 18 12 0 6 197:127 42
5. Gemerská Poloma B 18 9 1 8 172:152 37
6. S.T.K. Plešivec B 18 8 1 9 152:172 35
7. ŠKST Gočovo 18 5 1 12 137:187 29
8. ŠK Henckovce B 18 4 2 12 135:189 28
9. TJ Lokomotíva Dedinky 18 4 2 12 119:205 28
10 STK Baník Rakovnica 18 0 0 18 70:254 18
    
1. Krompachy 21  16  2   3 242:135  55
2. Harichovce 21 14 3 4 224:154 52
3. Rožňava C 21 13 1 7 200:178 48
4. Arnutovce 21 11 2 8 197:181 45
5. Gemerská Poloma 21 11 1 9 200:178 44
6. Plešivec 21 8 0 13 164:214 37
7. Spišské Vlachy B 21 15 1 5 221:157 52
8. BBF Sp. N. Ves B 21 12 2 7 202:176 47
9. Henckovce 21 8 2 11 192:186 39
10 Mária Huta B 21 6 2 13 163:215 35
11. Hrabušice 21 2 2 17 137:241 27
12. Mlynky 21 1 0 20 126:252 23

Pripravil: Ing. Štefan Tomášik

 


Spoznávajte hovädzie držky – nečakanú vitamínovú bombu

$
0
0
Spoznávajte hovädzie držky – nečakanú vitamínovú bombu

Chcete byť zdravší, schudnúť alebo dokonca omladnúť? Vyskúšajte držky.
Niektorí ich milujú, iným sa obracia žalúdok už iba pri pohľade na ne. Niekomu pripadajú veľké biele “fláty” na tanieri nechutné, druhý si zase pochutná, iba keď sú držky poriadne hrubé. Pre niekoho jedlo chudobných a pre iných gurmánska delikatesa. Málokto však vie, že držky sú vitamínová a minerálna bomba, z ktorej sa navyše nepriberá.

 

Čo sú to vlastne držky
Vo všeobecnosti sa držkami nazývajú všetky orgány zažívacieho traktu prežúvavcov (kniha, čepiec, bachor, slez). V našich končinách však pod pojmom držky rozumieme najčastejšie stenu bachora prežúvavcov, najmä býka a kravy.

Bachor (rumen) je vnútorný orgán hovädzieho dobytka, nachádza sa v brušnej dutine, má typický tvar veľkého vaku (objem môže dosiahnuť až 150 l). Povrch upravených držiek je lesklý, nelepivý, smotanovobielej farby s nádychom dožlta, z vnútornej strany je typická štruktúra v tvare včelieho plástu. Predávajú sa vyčistené a vypraté, delené na menšie diely alebo rovno rezané na tenké dlhé pásiky. Môžu mať typický mierny, nevýrazný zápach po obsahu bachora (zápach akoby siláže či maštaľného hnoja), ktorý sa kuchynskou úpravou stratí. Držky sa po porážke zbavia vnútorného obsahu, vypláchnu v studenej vode a následne sa vyperú pri teplote 70ºC, alebo sa stužujú zahrievaním pri teplote 90º C po dobu 10 min. Tým sa dosiahne ich čiastočná pasterizácia a zlepší sa ich textúra. Držky sa môžu aj priemyselne vybieľovať, najčastejšie pomocou peroxidu vodíka.

Názvoslovie
U nás sú to držky, niekedy aj kutle, v Čechách dršťky, v Poľsku fleky alebo flečky, v Nemecku kutteln, flecke alebo kaldaunen, v Maďarsku pacal a po anglicky sú to tripe.

Nutričné hodnoty
To, v čom sú držky také výnimočné, nie je samotný obsah minerálov a vitamínov, ale obsah týchto látok na jednu kalóriu. Držky ideálne zapadajú do kalorickej diéty, nakoľko jedna porcia varených držiek s hmotnosťou 113g naplní iba 4% dennej kalorickej potreby ( 90 kalórií/ 2 000 kal.). Držky obsahujú 3,9 gramov celkového tuku na porciu, pričom 1,2 gramov pozostáva z „dobrých“ nasýtených mastných kyselín.

Základné minerály
Ak zaradíme do svojho jedálnička aj držky, získame bohatý zdroj selénu. Selén je dôležitý antioxidant. Je súčasťou enzýmu glutatión peroxidázy, ktorý chráni organizmus pred voľnými radikálmi. Pôsobí proti zápalu a bolesti, napríklad pri nárazovom preťažovaní kĺbov. Selén sa používa tiež pri prevencii nádorových ochorení ako aj celkovom posilnení imunitného systému. Držky obsahujú tiež zdraviu prospešný zinok, minerál dôležitý pre tvorbu krvných zrazenín a imunitu. Rovnako ako selén, aj zinok podporuje funkciu štítnej žľazy. Porcia varených držiek (113g) obsahuje 2,11 miligramu zinku, čo predstavuje 18 % z jeho odporúčaného denného príjmu a 14 mikrogramov selénu alebo 21 % jeho odporúčaného denného príjmu. Držky sú pri svojom nízkom obsahu tuku aj vhodným zdrojom vápnika a fosforu, ktoré priaznivo pôsobia na kĺby.

Vysoký obsah B-12
Držky sú bohatým zdrojom vitamínu B-12 alebo kobalamínu. Vitamín B -12 spolu s ďalšími vitamínmi skupiny B pomáha nášmu telu spracovať homocysteín, potenciálne toxickú aminokyselinu, ktorá je zodpovedná okrem iného aj za srdcové ochorenia. V 113 gramoch držiek nájdeme 1,58 mikrogramu vitamínu B -12, čo je až 66 % jeho odporúčaného denného príjmu.

Cholesterol - to jediné, čo by sme mohli držkám vyčítať
Ako s ničím, ani s konzumáciou držiek to samozrejme netreba prehánať, dôvodom je obsah cholesterolu. Ten nie je nejako dramatický, 113 gramoch držiek obsahuje 138 miligramov, čo predstavuje polovicu jeho odporúčaného denného príjmu, respektíve 67 % dennej hranice pre tých, ktorí trpia srdcovými chorobami alebo vysokým cholesterolom. Takže milovníkom držiek úplne postačí vedieť, že pri ich konzumácii si musia dať pozor na ďalšie jedlá a vyhnúť sa tým, ktoré majú zvýšený obsah cholesterolu.

 Nutričné ukazovatele

 Energia

 96 kal.

 Sodík

 110 mg

 Tuky

 3,95g

 Vápnik

 78,25 mg

 Nasýtené mastné   kyseliny

 2g

 Zinok

 2,11 mg

 Transmastné kyseliny

 0g

 Draslík

 203,5 mg

 Bielkoviny

 14,56 g

 Horčík

 9,5 mg

 Sacharidy

 0g

 Fosfor

 70 mg

 Meď

 0,09 mg

 Selén

 14,1 μg

 Cholesterol

 138,3 mg

 Vitamín B2

 0,07 mg

 Mangán

 0,02 mg

 Vitamín B3

 1 mg

 Železo

 1,28 mg

 Vitamín B12

 1,58 μg

Hodnoty sú uvedené pre 1 porciu surových držiek (113g)

 

drzky na taliansky sposobdržky 2 

 

 

 

 

ohnive drzkyshutterstock 418982749 1

 10 faktov, ktoré ste o držkách určite nevedeli

  • Držky sa konzumujú už celé stáročia. Gréci ich varili na kobylkách, zatiaľ čo Rimania ich používali na prípravu klobás.
  • Francúzske tripe, talianske trippa, portugalské tripas - všetky tieto názvy pochádzajú z anglického slova tripe, ktoré má zasa pôvod v starokeltskom názve tripe, ktorý označoval plachtu.
  • Etymológia (pôvod) slovenského slova držky vychádza pravdepodobne zo staročeského výrazu dršť, ktorý označoval vyvrhnuté menejcenné vnútornosti. Tie v tých časoch spracovával výlučne
  • príslušník dnes už dávno zaniknutého povolania tzv. “ras” , dnes by sme ho nazvali možno asanačným pracovníkom.
  • İşkembe çorbas je názov známej držkovej polievky v Turečtine. Je to kyslá smotanová polievka dochucovaná s chili, ktorá sa podáva najmä ráno.
  • Držky boli v minulosti niekedy považované aj za lacné a dostupné afrodiziakum.
  • Andouillette je francúzska klobása vyrábaná z hovädzích držiek. Plní sa do hrubých bravčových čriev a predáva sa studená, zaliata v rôsole.
  • V Paname sa varí držková polievka, vždy keď sa postaví strecha na novom dome. Budúci majitelia spolu so svojimi priateľmi, rodinami a stavebnými pracovníkmi si pochutnávajú na jedle známom ako "mondongada".
  • V Salvádore sa varí "sopa de pata", ktoré sa považuje za veľmi výživné a chutné jedlo. Držky sa varia so zrelým banánom, kapustovými listami, maniokom, sezamovým semienkom, tekvicovými semenami, mrkvou, zemiakmi, huisquilom a zeleným chili.
  • V talianskej Florencii si môžete kúpiť veľmi populárny držkový “hamburger”, zvaný lampredotto. Zažijete kulinársky zážitok, ale iba ak ste skutočným milovníkom držiek.
  • Pre vysoký obsah vitamínu B12 sa držková polievka odporúča aj ako tzv. “vyprošťovák” napríklad po ťažkej sobotnej noci.

Držky na tisíc spôsobov
Držky sa konzumujú naprieč celým svetom a neodmieta ich žiadna kultúra ani náboženstvo. Existujú dokonca aj vo verzii halal a košér.
V našich zemepisných šírkach je najčastejší spôsob ich prípravy formou hustej polievky či gulášu, ale môžu sa aj vyprážať či mlieť do karbonátok. Naprieč kontinentmi pribúdajú a zase ubúdajú koreniny, prísady, prílohy a dochucovadlá a počet receptov tak tvorí štvormiestne číslo.

Pripájame dva recepty na trochu menej tradičnú prípravu držiek:

Ohnivé držky

Držky na taliansky spôsob

Spracoval: Ing. Boris Halaj

 

Revúcky tanečný parket o pohár viceprimátora mesta Revúca

$
0
0
Revúcky tanečný parket o pohár viceprimátora mesta Revúca

V nedeľu 5.11.2017 sa premenila telocvičňa Strednej odbornej školy v Revúcej už po druhý krát na tanečný parket pre „malých i veľkých“ tanečníkov v štandardných a latinsko-amerických tancoch. Súťaž sa niesla pod názov Revúcky tanečný parket o pohár viceprimátora mesta Revúca, ktorú uskutočnilo TŠ HAPPY DANCE Revúca v spolupráci s TŠ SCHWARTZ TANZ Rožňava. Svoj talent a plné nasadenie v súťaži ukázali páry tanečných klubov z celého Slovenska, ale aj z Poľska i Maďarska.

Súťažilo sa v 12 kategóriách od detí, juniorov až po dospelých. Krásne róby, ich precízne tancovanie a ladný krok dokázali v divákoch vyvolať umelecký zážitok, čo patrične ocenili potleskom. Na odbornú stránku tanca dohliadalo 11 porotcov, ktorí udeľovali tanečným párom body i známky.

Mesto Revúcu reprezentovali Tomáš Buchta a Lea Sviežená, Beneš Ján Theodore a Egedová Tamara. Konkurencia bola veľmi veľká, no nie každý mohol zvíťaziť. Nesmiernu radosť nám urobil tanečný pár Beneš Ján Theodore a Egedová Tamara, ktorí obsadili finálové 3. miesto v kategórii Deti I E, Tomáš Buchta a Lea Sviežená, ktorí obsadili finálové 5. miesto v štandardných tancoch v kategórii Junior II D a finálové 5. miesto v kategórii Dospelí D.

Tanečné štúdio Happy Dance by chcelo veľmi pekne poďakovať sponzorom JUDr. Andrej Dankovi, Stefe s.r.o., SMZ Jelšava a.s., Komateq a.s., Mestské lesy s.r.o., Kontur & partner s.r.o., Martinovi Pribolovi, ktorí prispeli k zrealizovaniu tejto peknej akcie. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník Revúckeho tanečného parketu 2018.

TŠ Happy Dance Revúca

 

Revúcki žiaci pomohli zmierniť chudobu sociálne odkázaným rodinám v meste

$
0
0
Revúcki žiaci pomohli zmierniť chudobu sociálne odkázaným rodinám v meste

Obchodné reťazce TESCO aj v tomto roku vyhlásili v spolupráci so slovenskou charitou zbierku potravín. Žiaci 7. B triedy zo ZŠ J. A. Komenského v Revúcej sa rozhodli zapojiť do tejto akcie a priložiť svoju ruku k rozbehnutému dielu. Dňa 10. novembra 2017 drobnými nákupmi potravín, prostriedkov hygienickej potreby, ale aj sladkosťami pomohli zmierniť chudobu sociálne odkázaným rodinám v našom meste. Charita následne rozdelí vyzbierané potraviny medzi rodiny, ktoré aktuálne potrebujú pomoc

a charitné zariadenia, ktoré sa starajú o núdznych. Pomohli sme tak ľuďom pred zimným obdobím, ktoré je pre niektorých veľmi kritické. Veď pomáhať je radosť.

 

Svoje znalosti teoreticky i prakticky si overovali na dopravnom ihrisku

$
0
0
Svoje znalosti teoreticky i prakticky si overovali na dopravnom ihrisku

Základné vedomosti, zručnosti i návyky sú neoddeliteľnou súčasťou bezpečného správania sa v dopravných situáciách. S každoročným nárastom počtu vozidiel na cestách sa zvyšuje aj počet dopravných nehôd, pri ktorých dochádza k ľahkým alebo ťažkým zraneniam. V rámci dopravnej výchovy si preto žiaci ZŠ I. B. Zocha 2. a 4. ročníka počas jesene overovali svoje znalosti teoreticky i prakticky na dopravnom ihrisku v Revúcej. Zameranie na dopravu musí byť súčasťou každodenného života detí, čo je veľmi dôležité pre bežný život.

Taktiku bezpečného správania a jednania pri chôdzi si deti vyskúšali ako sa správne majú bezpečne pohybovať po chodníku a prechádzať cez „Priechod pre chodcov“, či „Priechod pre cyklistov“. Čo je dôležité pre chodcov za zníženej viditeľnosti? Aj takéto dodržiavania pravidla „vidieť a byť videný“ používaním reflexných prvkov deti odpovedali správne.

Povinná výbava bicykla musí byť dôkladná pri bicyklovaní. Dodržiavať dopravné značky a svetelné zariadenia si vyskúšali aj ako ozajstní vodiči v cestnej premávke podľa všeobecne záväzných právnych predpisov. Už teraz sa tešíme na nové poznatky v dopravnej výchove, ktoré počas zimy teoreticky nadobudneme a v jarných mesiacoch prakticky zrealizujeme na dopravnom ihrisku.
Bc. I. Sviežená

 

Osud Maríny Ormisovej - Maliakovej

$
0
0
Osud Maríny Ormisovej - Maliakovej

Ako osláviť 156. výročie narodenia zaujímavej ženy, ako spomienkou na jej život.
Je len málo žien v našej histórii, ktoré si väčšmi zaslúžia náš obdiv a úctu ako Marína Ormisová – Maliaková, dcéra Samuela Ormisa, profesora Slovenského evanjelického a. v. gymnázia v Revúcej. Narodila sa 4. novembra 1861 v Nižnej Slanej v gemerskej dedinke.

V tom čase, boli ženám prístupné len niektoré povolania. Ženské krajčírstvo, ktorému sa vyučila u Nely Viestovej v Revúcej, bolo teda najrýchlejšou a najpraktickejšou možnosťou zakotviť v živote a stať sa nezávislou. Po desiatich rokoch bola Marína Ormisová vyhľadávanou krajčírkou a učiteľkou krajčírstva v našom meste.
Sporivosť bola významnou vlastnosťou revúckej krajčírky, ktorú Slovensko dobre poznalo. Hospodárila rozumne, nijaké prepychové veci neobľubovala, skromne sa šatila aj stravovala a každý grajciar tri razy obrátila, kým ho utratila. Tak si usporila päťtisíc zlatých. Neskôr kúpila rodičovský dom. Akú hodnotu to reprezentovalo, si môžeme predstaviť podľa toho, že Samuel Ormis pred štvrťstoročím dostával 700 zlatých ročného platu ako profesor.

Marína Ormisová za svojho dlhého života zažila veľmi veľa premien, osirela ako dieťa. V útlom detstve stratila rodinné prostredie, ktoré jej chýbalo. Ako píše sama o sebe, bola tvrdohlavá a zanovitá. V ťažkom živote sa tieto jej vlastnosti pretavili na húževnatosť a vytrvalosť. Veľmi túžila po vzdelaní, ale ďalšie vzdelávanie v škole bolo znemožnené otcovou smrťou a tak sa usilovala získať vedomosti čítaním kníh. Mala šťastie, že nachádzala dobrých priateľov, ktorí obohacovali jej život rozširovaním jej duševného obzoru a vedeli jej pomôcť aj radou. Ale aj tak vedela, že sa môže spoliehať len na seba a dvere do slovenských rodín jej otvorí len dobrá práca, preto si vybrala krajčírske povolanie. Prax ukázala, že sa nemýlila, lebo v tom čase nevydaté dievčatá z meštianskych rodín bývali v rodinách pomocnicami pre všetko, obyčajne len trpenými. Revúcky meštiansky nárožný dom (v súčasnosti penzión Kráľov Dom) je tiež zaujímavý tým, že v rokoch 1889-99 tu mala svoju krajčírsku dielňu. Ona pracovala s chuťou v domácnosti, v záhrade aj v krajčírstve. Všade bola svedomitá a presná, mala zmysel pre drobnosti.
Spomína na drobné historky a miestne príbehy.........

„V lete som vstávala k šitiu už o 4. hodine. Kým nedošli žiačky, dokončievala som najťažšie práce na šatách, alebo som pristríhala. V tie časy v dobrej situovaných domácnostiach, obyčajne každý deň varili hovädziu polievku. K mäsu sa dala zelenina z polievky, zemiaky a omáčka, potom bol prívar, ale bez mäsa. V nedeľu bývala pečienka i múčnik - okružník, grísový alebo ryžový, koch, buchtičky s malinovým lekvárom a pod. Deň bez mäsa bol piatok, vtedy sa k polievke varievali halušky, rozličné rezance, s tvarohom, makom, orechami, strapačky s bryndzou, šúlance zo zemiakového cesta a zavše znamenité gemerské guľky“.

„V pôstny, tak menujú v Revúcej deň pred Štedrým večerom, piekli všade z kysnutého cesta koláče a „kvaky“ na opekance. Koláče sa piekli rozmanité – makovníky, lekvárniky, tvarožníky, kapustníky a v bohatších domoch i orešníky. Piekli ich na okrúhlych bľachových ťapšiach, ktorých okraje boli vlnkovite pozahýňané. Vykúrili pec, koláče dnu povsádzali, tie sa čosi – kamsi upiekli, iba „baby“ v hlinených babeniciach v peci sedeli dlhšie. Vtedy torty ešte v domácnostiach nevypekali, pochúťkou boli spomínané koláče. Torta sa zjavila iba ak niekde na svadbe“.
„Keď býval detský majáles a bolo pekné počasie, schystali sme sa po obede s mojimi žiačkami, vtedy sme včaššie olovrantovali, na vychádzku do kúpeľa, aby sme sa podívali na zabávajúci sa drobizg. Milým pôžitkom bola už sama prechádzka krásnou alejou do Doliny, kde ležal kúpeľ.
Za dvadsať rokov, ktoré minuli odvtedy, (Marína spomína na svoje detstvo) keď som i ja ako školáčka z elementárky chodievala s majálesovým sprievodom do kúpeľa, všeličo sa zmenilo. My sme sa pohli už po ôsmej hodine ráno pod zástavami, sprevádzané učiteľmi, žiakom bubeníkom, muzikantmi a vykrikovali sme : „Vivat regrácia!“ (nech žije zábava). V deň majálesu varievali žiakom obligátne pirohy s lekvárom a donášali ich do kúpeľa.. Na majálese nechýbala ani predavačka s pukanou kukuricou a aj chudobné dieťa dostalo aspoň grajciar, aby z nej kúpilo“.
Spomienky Maríny Ormisovej sú ako zrkadlo vtedajšej doby, aby sme lepšie pochopili pomery a udalosti na Gemeri. Veľa spomienok sa viaže k nášmu mestu, sprítomneniu existencie Prvého slovenského gymnázia, na postupovanie maďarizácie, na vtedajšie kultúrne a politické osobnosti v Gemeri, Martine i v Prahe, na rodinu Daxnerových, a na cestovanie po Slovensku.
V decembri 1899 sa vydala za vdovca Jozefa Maliaka z Iloku, zo Slavónie a z Revúcej odišla. V šití pokračovala aj v Iloku. Mala však toľko rozrobenej práce, že ešte vyše troch rokov po vydaji šila svojim zákazníčkam z celého Slovenska, hotové šaty im posielala v balíkoch poštou.
Príbehy osobností potvrdzujú, že nie je podstatné kedy a kde sa narodíte, ale to, ako si svoj život sami nastavíte.
Zomrela 13. januára 1946 vo Zvolene.

Spomienky Maríny Ormisovej, dcéry popredného pedagóga a národného buditeľa Samuela Ormisa vznikli v rokoch 1939 – 1942, po autorkinom návrate na Slovensko a sú zachytené v knihe s titulom „Marína Ormisová spomína“.

(Zdroj: Ormisová M.- Ormis Ján Vladimír. Marína Ormisová spomína. Martin: Vydavateľstvo Osveta, 1979)
Text: Oddelenie regionálneho rozvoja MsÚ Revúca – TIC

 

Viewing all 4377 articles
Browse latest View live