Quantcast
Channel: Spravodajstvo z horného a stredného Gemera
Viewing all 4376 articles
Browse latest View live

Projekt „ROZPRÁVAJME SA SPOLU“ v Centre špeciálno-pedagogického poradenstva

$
0
0
Projekt „ROZPRÁVAJME SA SPOLU“ v Centre špeciálno-pedagogického poradenstva

Na základe grantovej výzvy Nadácie Volkswagen Slovakia – Budúcnosť aj s autizmom, sme sa v rámci Centra špeciálno-pedagogického poradenstva pri Spojenej škole internátnej v Rožňave zapojili do tejto výzvy s projektom „Rozprávajme sa spolu“. Projekt sme zamerali na diagnostiku a následný rozvoj komunikačného potenciálu podľa individuálnych potrieb jednotlivcov s diagnózou pervazívna vývinová porucha (ďalej len PVP). Na základe rozhodnutia hodnotiacej komisie bol náš projekt schválený

z pomedzi tridsiatich ako jeden z deviatich projektov, ktorým boli pridelené požadované finančné prostriedky.

rv ssi logoV priebehu mesiaca september sme uskutočnili prieskum trhu, v rámci ktorého sme sa zamerali na nájdenie takých druhov pomôcok a vybavenia, ktorými by sme prostredníctvom našej práce dokázali čo najefektívnejšie diagnostikovať a následne edukatívne pôsobiť na rozvoj komunikačného potenciálu klientov s diagnózou PVP. Zamerali sme sa na diagnostický materiál, výučbové CD programy, didaktické pomôcky a v neposlednom rade i najnovšiu odbornú literatúru, ktorá nám odborníkom poskytla najnovšie vedecko-výskumné zistenia a poznatky pri práci s jednotlivcami s PVP, ako aj nábytkové vybavenie a elektroniku, ktorými sme chceli vytvoriť a zariadiť terapeutickú a edukačnú miestnosť.

V priebehu mesiaca október 2016 sme zrealizovali objednávku nami vybraných pomôcok, ktorými sme postupne v novembri a decembri toho istého roku zariadili dve terapeutické miestnosti (edukačnú a relaxačnú) pre naše účely. Od mesiaca január 2017 až po máj 2017 prebiehala praktická stránka projektu, v rámci ktorej boli uskutočnené ďalej uvádzané aktivity.

rv nadacia vw 1V mesiaci január sme v spolupráci s rodičmi diagnostikovali komunikačné schopnosti detí s PVP, v rámci prvého ročníka autistickej triedy, ktorá je súčasťou Špeciálnej základnej školy v Rožňave, pri ktorej sídli i centrum. Na základe výsledkov diagnostiky sa v spolupráci s logopedičkou centra cielene v mesiaci február 2017 vytvárali také aktivity na rozvoj komunikácie u jednotlivých detí, ktoré rešpektovali ich individuálne potreby ale predovšetkým stimulovali tie časti ich komunikačných schopností, ktoré bolo možné cielene rozvíjať. Počas pravidelných individuálnych sedení s deťmi s PVP, pričom si všímala a priebežne kvalitatívne vyhodnocovala komunikačný potenciál detí. Porovnávala predovšetkým prvé a posledné sedenie ako i priebežné progresívne zmeny, ktoré v jednotlivých prípadoch u detí nastali. Po ukončení priebežných aktivít, sme venovali pozornosť poskytnutiu cieleného poradenstva rodičom detí s PVP, v rámci ktorého im boli prezentované zmeny, ktoré u detí nastali prípadne nenastali, ako i odporúčania ako s deťmi na rozvoji ich komunikácie pracovať v domácom prostrední.

Projekt „Rozprávajme sa spolu“, bol pre nás v priebehu jeho realizácie primárne pilotnou verziou projektu, v rámci ktorého bolo našou prioritou cielene pomôcť jednotlivcom s diagnózou PVP v rámci ich individuálnych vyjadrovacích schopností. Ako to už býva, pri realizácií každého projektu sa vyskytnú i tzv. sekundárne zisky t.j. čosi, čo projekt prinesie resp. poskytne svojmu autorovi bez toho, aby sa o to autor sám usiloval. V prípade nášho projektu je tým najpodstatnejším sekundárnym ziskom fakt, že rodičia o takúto formu pravidelnej intervencie majú záujem i do budúcna, čo znamená, že sa formálnym ukončením projektu, jeho ďalšie pôsobenie v našom centre nezastaví úplne, ba čo viac bude fungovať i v nasledujúcich školských rokoch.
Mgr. Veronika Malčeková

{oziogallery 859}

 

 


Na výstave Maliar Lučenca predstavia život a dielo Františka Gyurkovitsa (1876 – 1968)

$
0
0
Na výstave Maliar Lučenca predstavia život a dielo Františka Gyurkovitsa (1876 – 1968)

Vo štvrtok, 11. mája 2017 o 15.00 hod. sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote uskutoční vernisáž výstavy “Maliar Lučenca. Život a dielo Františka Gyurkovitsa (1876 – 1968)“. Ide o reprízu výstavy, ktorú usporiadalo Novohradské múzeum a galéria v Lučenci v roku 2016, pri príležitosti 140. výročia narodenia umelca. Výstava je dvojjazyčná (v slovenskom a maďarskom jazyku) a potrvá do 31. júla 2017.

Františka Gyurkovitsa právom nazývajú maliarom Lučenca, resp. Novohradu, keďže jeho život a dielo sa neoddeliteľne spájajú s týmto mestom a okolím. Narodil sa v roku 1876 v Budapešti, prevažnú časť svojho života však prežil v Lučenci. V čase, keď sa tu natrvalo usadil (1913), mal už za sebou roky štúdia v Budapešti, Paríži (Akadémia Julian) a na akadémii v Mníchove. Status akademického maliara a jeho obľúbená povaha ho predurčili stať sa významnou osobnosťou. V období rakúsko-uhorskej monarchie bol uznávaným a vyhľadávaným umelcom, neskôr, v období prvej Československej republiky ako príslušník národnostnej menšiny sa stal maliarom tvoriacim na periférii umeleckého života. Až v druhej polovici 20. storočia, keď už bol v pokročilom veku, sa začala integrácia jeho tvorby do celoštátneho kultúrneho kontextu Slovenska, no jeho život a dielo doteraz neboli komplexne spracované.

Svoj výtvarný výraz rozvíjal na základe štúdií v Mníchove. Popri akademickom realizme si osvojil aj princípy plenérizmu, ktoré určili celú jeho umeleckú dráhu. Maľoval tradičným spôsobom, prostredníctvom ktorého mohol okolitý svet zachytávať tak, ako ho sám videl. Vonkajšie javy interpretoval cez svoj optimistický pohľad na život. „Jeho rukopis je vo všetkých týchto prácach prudký, bezpečný, nános farby je prevažne pastózny, vytvárajúci charakteristickú štruktúru povrchu maľby. Gyurkovits má rád svetlo a farbu, preto veľmi často využíva svetelný kontrast, harmonizovaný citlivo podávaným polotieňom.“ – píše o ňom historik umenia Marian Váross. Jeho najobľúbenejšími motívmi boli žánrové obrazy, figurálne kompozície, portréty, krajiny a veduty, ktoré diváka zavedú do zákutí starého Lučenca, parku, trhov a jarmokov - ruchu života obyvateľov mesta a jeho okolia.

Zámerom výstavy je nielen predstaviť maliarovu umeleckú dráhu, ale priblížiť aj jeho osobnosť v kontexte rodinných vzťahov a historicko-spoločenských pomerov doby. Prezentované diela pochádzajú zo zbierok Novohradského múzea a galérie v Lučenci a Stredoslovenskej galérie v Banskej Bystrici. Akvizíciu diel a vydanie katalógu k výstave z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Výstavu môžete navštíviť od pondelka do piatku v čase od 8.00 do 16.00 hod. a aj počas víkendov od 9.00 do 17.00.
Andrea Németh Bozó
(historička umenia Novohradského múzea a galérie v Lučenci)

 

Posledný víkend apríla patril tradičnej akcie priaznivcov turistiky z Dlhej Vsi a KST Elán Rožňava

$
0
0
Posledný víkend apríla patril tradičnej akcie priaznivcov turistiky z Dlhej Vsi a KST Elán Rožňava

Posledný víkend apríla patril tradičnej akcie priaznivcov turistiky z Dlhej Vsi a KST Elán Rožňava. Pridali sa k nám aj turisti zo širokého okolia. Bolo nás 110. Túra viedla z Domice na Poroňu (hraničný hrebeň medzi Kečovom a Aggtelekom), pokračovala údolím Kečovského potoka do Kečova, ďalej Kečovskými lúkami na Viničný vrch. Oblasť Viničného vrchu bola zakvitnutá hlaváčikom jarným a prvosienkou, čo bola príjemná kombinácia žltej a zelenej farby. Z Viničného vrchu už čakal turistov len zostup do Dlhej Vsi, kde ich čakal

dobrý guláš (klasický aj fazuľový) a občerstvenie. Bola to pekná túra ale trošku zablatená po piatkovom daždi. Turisti prešli podľa vlastného výberu úseky o dĺžke 10, 13 a 14,5 km.
Martin Markušovský, KST Elán Rožňava

 {oziogallery 860}

 

Gemerské osvetové stredisko v Rožňave pripravilo kampaň Európskych solárnych dní na hvezdárni

$
0
0
Gemerské osvetové stredisko v Rožňave pripravilo kampaň Európskych solárnych dní na hvezdárni

Gemerské osvetové stredisko v Rožňave vás pozýva na kampaň Európskych solárnych dní. Podujatia sa uskutočnia v priebehu druhého májového týždňa 9. 5 - 12. 5. 2017 od 8:30 do 15:00 v priestoroch rožňavskej hvezdárne. Od roku 2011 sú májové týždne v Európe pravidelne venované téme využívania nevyčerpateľnej energie Slnka. Do kampane tzv. Európskych solárnych dní svojimi aktivitami zasahuje aj hvezdáreň v Rožňave s rozšírenou programovou ponukou propagujúcou využívanie solárnej energie na rôzne energetické účely.

Účastníci podujatí sa v prednáške oboznámia s možnosťami využívania bezplatného a neobmedzeného slnečného zdroja energie. V kupole hvezdárne bezpečne odpozorujú slnečné škvrny projekciou v reálnom čase. Cez prenosný chromosférický ďalekohľad objavia mimoriadne pulzujúci povrch Slnka. Zažijú praktické pokusy a ukážky pri slnečnej peci – varenie vody v hrnčeku na solárny čaj či kávu, ekologické opekanie chleba a klobásy.

 

Určite sú vo svete aj väčšie a prepracovanejšie systémy, no všetky majú jedno spoločné: fungovať budú len pri slnečnom počasí.
Praktickými ukážkami sprevádza Radoslav Novysedlák, pracovník úseku astronómie GOS Rožňava.
Vstupné na hvezdáreň: dospelí 1,- € detí 0,50,- €

(R. N.)

 

Postavili máj v Gemerskej Polome a pokrstili aj nový hudobný album

$
0
0
Postavili máj v Gemerskej Polome a pokrstili aj nový hudobný album

Máj. Je nielen mesiacom lásky, ale aj mladý stromček, ktorý má symbolický význam. Je výrazom prírodného mýtu o boji zimy s jarou; symbolom obnovujúcej sa prírody. Zvyk nosiť máje na začiatku jari sa zachoval aj v Gemerskej Polome. V slávnostnom sprievode po dedine za spevu starodávnych obradných piesní ospevujúcich tvorivú silu prírody a pri tanci prejavujúcom radosť z víťazstva jari nad zimou. Staval sa pred domy, v ktorých bolo dievča súce na vydaj. Máje sa často rozlične ozdobovali pestrými stužkami.

Folklórna skupina Dolina a Detský folklórny súbor Bambuchy si pri tejto príležitosti pripravili pekný program. Máj postavili pred Obecný úrad a vzľadom na to, že vydali nový hudobný album “Ako môhol, tak spomôhol, alebo aj Hlúpi buc, ale spôsob si nájďi”, rozhodli sa, že ho uvedú práve na tomto podujatí. Je to dvoj CD plné spevu, hudby, hovoreného slova, vtipu a tých najúspešnejších programov aké skupina predstavila za posledných niekoľko rokov. Za krstného otca albumu si vybrali pána starostu Ing. Miroslava Michalka, ktorý album uviedol do života vetvičkou zo stromčeka. Nasledoval spev, tanec a dobrá nálada. 
Tatiana Tomková

 FOTOGALÉRIA - zdroj (www.maticaroznava.sk)

Stavanie mája v Gemerskej Polome

 

 

Úradná správa ObFZ Rožňava č. 25/2016-2017

$
0
0
Úradná správa ObFZ Rožňava č. 25/2016-2017

Zo zasadnutia ŠTK dňa 3.5.2017


  • ŠTK schvaľuje výsledky I. trieda dorast 7.k. http://obfz-roznava.futbalnet.sk/sutaz/1608/
  • ŠTK schvaľuje výsledky I. trieda žiaci 7.k. http://obfz-roznava.futbalnet.sk/sutaz/1609/
  • ŠTK prekladá zápas I. triedy dorast Betliar – Gemerská Hôrka 6.5.2017 z 16:30 na 13:00 po vzájomnej dohode klubov.
  • Zo zasadnutia DK dňa 3.5.2017

    • Zastavenie činnosti za ČK na 1 stretnutie podľa čl.37/3: DK-52 Ivan Demján 1183260 + 10€ (Rožňavské Bystré)
    • Zastavenie činnosti za ČK na 1 stretnutie podľa čl.37/3: DK-53 Rastislav Džobák 1243015 + 10€ (Čoltovo)

    Zo zasadnutia TMK dňa 3.5.2017

    • Stretnutie hráčov v rámci „Podpora talentov SFZ“ sa uskutoční 10.5.2017 v Gemerskej Polome. Kluby sú povinné nahlásiť hráčov najpozdejšie do 5.5.2017!!!

    TMK SFZ, VsFZ a ObFZ oznamuje mládežníckym klubom, že v jarnej časti súť. roč. 2016-2017 bude pokračovať program " Podpora talentov SFZ" pre vekovú kategóriu 2003-2004-2005. Program je určený pre FK štartujúce prevažne v súťažiach ObFZ / I.-II.tr./ a pre kategóriu U-14/ 2003/ i pre FK štartujúce v I., resp. II. lige SŽ.

    Každý mesiac sa uskutoční 1 spoločné stretnutie nominovaných hráčov. Cieľom programu je sledovať a dať príležitosť, čo najväčšiemu počtu hráčov. Touto cestou Vás chceme požiadať o spoluprácu a nahlasovanie hráčov.
    Kontakt Dušan Pollák (0903 602 946, mail : kalciduspol [zavináč] gmail [bodka] com/, alebo na sekretariát ObFZ / TMK ObFZ).
    P.S. V každej vekovej kategórii sa zúčastní max. 10 hráčov/ U-14, U-13 a U-12/

    ObFZ Rožňava

     

    Stručne o vernisáži výstavy Poézia kameniny v Nových Zámkoch

    $
    0
    0
    Stručne o vernisáži výstavy Poézia kameniny v Nových Zámkoch

    Vo štvrtok 4. mája 2017 sa vo výstavných priestoroch Múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch uskutočnila vernisáž putovnej výstavy Baníckeho múzea v Rožňave Poézia kameniny.
    Výstava mala premiéru v roku 2015 v Rožňave. V Nových Zámkoch, kde bude inštalovaná do 5. augusta 2017, má piatu reprízu. Prinášame niekoľko fotozáberov z výstavy i z atmosféry vernisáže. 

    Sylvia Holečková, kurátorka výstavy
    Foto: S. Holečková, O. Hacsko

     {oziogallery 862}

     

    Prvý ročník v prednese poézie, prózy a vlastnej tvorby v Revúcej pod názvom Seniori recitujú

    $
    0
    0
    Prvý ročník v prednese poézie, prózy a vlastnej tvorby v Revúcej pod názvom Seniori recitujú

    Prvý ročník v prednese poézie, prózy a vlastnej tvorby v Revúcej pod názvom Seniori recitujú, ktorý sa uskutočnil 4. mája 2017 v priestoroch ALFY v MsKS, otvorila predsedníčka OO JDS Zuzana Homoliaková slovami: "Podujatie „Seniori recitujú“ je pre nás všetkých plné očakávania a pre našich seniorov – prednášateľov aj prvým vystúpením na takomto podujatí. I. ročník Seniori recitujú, je však o to slávnostnejší, že sa koná v roku 155. výročia založenia Prvého slovenského evanjelického gymnázia v Revúcej

    a je umocnený aj tým, že si pripomenieme blížiaci sa Deň matiek."
    Privítala prítomných seniorov a hostí: Karin Killíkovú, riad. MsKS v Revúcej, členov poroty: Ľuboslavu Lacjakovú, riaditeľku Prvého slovenského literárneho gymnázia, Dianu Lamperovú, riaditeľku Múzea Prvého Slovenského ev. gymnázia, Milinku Molnárovú, učiteľku slovenského jazyka, Vladimíra Oravca, dramaturga MsKS v Revúcej a zástupcov spoločenských organizácií Jána Kochana, predsedu ZO SZPB, Jána Málika, predsedu OZ ZP a Katarínu Kvetkovú, šefredaktorku Revúckych listov. Prítomných privítala pani Karin Kiliková, vyjadrila sa, že je prekvapená aktivitami seniorov, ktoré sa už roky uskutočňujú v MsKS a potešila sa, že i nové aktivity majú ohlas u seniorov. Vyjadrila potešenie, že v tomto roku sa uskutoční v našom meste Celoslovenská prehliadka v prednese poézie, prózy a vlastnej tvorby, na ktorú prítomných seniorov pozvala a popriala im veľa síl a chuti do ďalších aktivít.
    K prítomným matkám sa z príležitosti blížiaceho DŇA MATIEK prihovoril Dušan Ivan, člen P - OR JDS. Vyzdvihol obrovské úsilie matky v rodine pri výchove detí, pri pomoci a riešení všetkých rodinných problémov. V závere v mene všetkých poďakoval matkám slovami: „Mám Ťa rád, drahá mama, a ďakujem Ti za lásku.“ Peknými pesničkami potešili prítomných seniorky spevokolu Luna zo ZO Revúčka. Muži odovzdali kytičky kvetov a pozdravy prítomným matkám.
    Nasledovala prehliadka v prednese, ktorej sa zúčastnili jedenásti prednášajúci.

    V prednese poézie:
    1/ Lýdia Némethová, ZO JDS Revúca - Ján Botto: Zbierka Žltá ľalia - Margita a Besná
    2/ Alice Kontúrová, ZO JDS Muráň - Helen Exley: Smiem byť sebou
    3/ Darina Korimová, ZO JDS Muráň - Bystrík Muránsky: Môj kraj muránsky
    4/ Anna Hrbálová, ZO JDS Revúčka - Vladimír Reisel: Mama
    5/ Klára Hanuštiaová, ZO JDS Revúčka - Pavol Ország Hviezdoslav: Zuzanka Hraškovie
    6/ Viera Janotrová, ZO JDS Mur. Dlhá Lúka - Milan Rufus: Apropo človek
    7/ Lídia Gažúrová, ZO JDS Revúcka Lehota - Neznámy autor: Jeden život

    V prednese prózy:
    1/ Klára Hrvolová, ZO JDS Lubeník - I. K. Vasilková – Dúhový most – úryvok
    v prednese vlastnej tvorby:
    1/ Juraj Kochjar, ZO JDS Muráň - Z knihy Semienka pre život. Kohút a jeho deti - poézia
    2/ Želmíra Štefanková, ZO JDS Muránska Dlhá Lúka - Vyznanie - poézia
    3/ Anna Hrbálová, ZO JDS Revúčka - Rok na dedine - próza.

    Po prednese predsedníčka poroty Ľuboslava Lacjaková, riaditeľka Prvého slovenského literárneho gymnázia, kladne hodnotila úroveň prednášajúcich seniorov, vyzdvihla pozitíva, ale upozornila, že pocity v prednese sa majú vyjadriť tempom reči a tichom, ktoré umocní pozornosť divákov. Porota doporučila na postup do krajského kola seniorov, ktorí sa najviac priblížili k požadovaným podmienkam aj čo sa týka trvania a prednesu spamäti. Do krajského kola postupujú: pani Darina Korimová, Klára Hrvolová a Juraj Kochjar.
    Každému účinkujúcemu boli odovzdané ĎAKOVNÉ LISTY a karafiáty, ktoré obdržali i všetci členovia poroty.

    Zuzana Homoliaková
    Foto: Ján Pullman

     {oziogallery 863}

     


    Prehľad súpisiek fubalových mužstiev I. a II. triedy ObFZ Rožňava

    $
    0
    0
    Prehľad súpisiek fubalových mužstiev I. a II. triedy ObFZ Rožňava

    Ďalším z článkov nášho spolupracovníka Ing. Štefana Tomášika bude prehľad súpisiek mužstiev pôsobiacich v súťažiach ObFZ Rožňava. Text dopĺňajú aj aktuálne fotografie mužstiev. Cieľom je predstaviť fanúšikom okresného futbalu jednotlivé mužstvá.

    I.TRIEDA

    Bohúňovo: K. Molnár – L. Kovács, K. Csotó, M. Dorkin, T. Antony, M. Demko, P. Kubík, R. Kulik, A. Szaniszló, Illés, Volčko, Ferencz, R. Lipták, Z. Tomi, D. Csík, F. Király, F. Beke, D. Szkokan, G. Šušan, Cs. Balog, R. Kováč, A. Gergely, Sz. Gergely, Š. Gergely, K. Gergely (všetci 4 jar), V. Šereš (jar), R. Doboš   Dlhá Ves: Pavlínyi, G. Pomaj – A. Labina, G. Beke, A. Örvös, D. Zsóri, V. Ferdinand, Mičinský, M. Makkai, G. Ferdinand, Kövesdi, Cs. Flander, J. Lokos, Att. Pomaj, D. Novák, Zs. Mezei, S. Pomaj, Csotó, T. Novák, Dusza, L. Novák, R. Kováč, K. Segyo   Honce: Jozef Karalo, Pe. Gere – Fandák, Sklenár, M. Pástor, L. Hajdu, J. Pástor, J. Hric, D. Forgáč, Vranec, Dzureň, Varga, Ján Karalo, Balco, Ragyina, Mogyoróši, J. Tomi, P. Oravec, P. Zakhar, L. Krága, N. Gallo (jar)
             
    Drnava: D. Zakhar – D. Fodor, P. Búlik, E. Polyák, M. Maliňák, J. Görgei, J. Barczi, Čelovský, B. Šoltés, K. Šoltés, J. Kovács, K. Bakoš, D. Babič, Š. Icso, D. Brutovszky, J. Rencsok, Mázik, D. Tisza, N. Vozár, Att. Herczeg, And. Herczeg, Rad. Znak, R. Kovács, M. Ondrej, R. Kováč    Rudná: L. Fabian – O. Sanisló, Cs. Ováry, P. Szöllös, Galajda, Konček, Vysoký, L. Dávid, Štefan, Fr. Čapó, Chochol (jeseň), Kontra, Orbán, Hanzlík, Šimon, D. Köteles, Ďuriček, Kékesi, Székely, B. Kurian, A. Köteles, R. Szöllös, Beshir, Molčan, Gyömber (jar)    Rožň. Bystré: Cs. Koncz – Demjan, D. Koncz, Bubenčík, Š. Dorkin, T. Kuchta, Kubej, Szilágyi, Urban ml., Urban st., Fil. Čapó, Šomšák, Molnár (jeseň), Minčík, Lipták – Giba, Uhrín, Cs. Koncz ml., Ujházi, Jaro Gonos, Jaro Gallo, Ján Gonos, Gyurek, F. Znak, J. Drenko (jar), S. Grančák (jar), Lompart (jar)
             
    Kružná: R. Bacso, G. Dókuš, Kelíšek, Zsemlicska, Salai – M. Szabó, R. Garan, J. Kamenský, L. Varga, O. Kerekeš, R. Dókuš, Lukáč, P. Fabian, L. Mezei, A. Görgei, Z. Lipták, R. Szendi, R. Imre, M. Ruszó, Š. Németh, Majoroš (jar), Fazekaš (jar), Brúgoš, Adamec, V. Drenko, Demeter, J. Rusnyák   Jablonov n/T: R. Balázs – Viszlay, Fifik, F. Rohály, Páll, Zajdó, Pat. Milata, Pas. Milata, A. Kardos, Ungváry, Szilasi, Zubriczký, Pollák, F. Szücs, R. Mezei, Tamás, Lázar, L. Miliczký, M. Derján, T. Szücs, Hlavček, Hundža   Hrhov: Z. Halász, A. Bartók – Ondernický, E. Dévai, Ľ. Bartók, R. Bernáth, R. Kardos, K. Demeter, Szirotnyák, Hranyó, Szakács, D. Tobák, Zsigrai, L. Kovács, T. Balázs, G. Veverica, D. Danko, N. Bodnár, Červený, Grundza, Šimon, Kocsík, A. Grulyo, Kuru, N. Zupko, L. Horváth, Körtvély, Krankilla, Z. Kovács, Üveges, R. Hajdu
             
    Vyšná Slaná : Lindák, Balúch – Molčan, Keršák, Jozef Barnák, Fifik, A. Rogos, P. Rogos, Šimon, Zabrel, F. Gallo, M. Gallo, Oravec, Kračún, T. Gebe, Krásny, Domik, Liptai, Laurinc, Sentpetery, J. Ambrúž, Hadar, Bendík   Krh. Dlhá Lúka: M. Maté, D. Maté – Jurínyi, K. Albert, Bošela, Kovács, Korintuš, Čižmár, Rusznyák, Zsilla, Hegedüs, Kuru, Klinko, Lovaš, Bodnár, J. Gebe, Klárik, V. Danko, A. Rigo, Spišák (jar)    Betliar: Šofranko, Cirbus, Lux - Ľ. Arvay, M. Arvay, Ďuriček, R. Fabian, I. Lörinc, L. Lörinc, Šubovič, Zatroch, Szilardi, Oravec, Jakab, Jerga, D. Poťmák, L. Poťmák, P. Boroš, Fafrák, Benedikty, Hricko (jar), Marciš (jar), Barkasz (jar)

    futbal jablonov

    futbal bystre

    II.trieda

    Jovice: Sopóci, R. Genči – O. Kočiš, Ak. Kerekeš, Parada, M. Doboš, D. Barczi, R. Farkaš, O. Kerekeš, N. Barczi, Att. Kerekeš, O. Tökölyi, J. Plošnica, Att. Tóth, A. Lovaš, R. Mihók, G. Grecmacher, T. Gebe, R. Pásztor, T. Zagiba, G. Lindák    FK Baník Štítnik: Nemec – Grác, Havrlent, Miloš Zagiba, Kakalejčík, Viola, Hatvaník, M. Leng, Lukáč, J. Zdechovan, Miloš Gallo, Maroš Gallo, T. Leng, Jakub Rochl, Z. Zdechovan, M. Chochol (jar), P. Boroš, B. Milko, Krištof, Bene, Liptai, Prokšej (jar)
         
    ŠK Baník Štítnik : Kandalík, Štefánik – J. Kolesár, R. Kolesár, Milan Gallo, A. Rochl, Tomi, Dudáš, Barboriak, Sivók, A. Krága, Škvareniak, Bakeš, Prokšej (jeseň), Žiga, Puškáš, Valent, Molnár (jar), Ján Rochl, Ragyina, R. Krága   Pača: Pavol Lenkey – Milan Cmorik, Jaroslav Sústrik, Ivan Šoltés, Maroš Slávik, Matej Zagiba, Róbert Adam, Ľubomír Gajdoš, Ľuboslav Ivančo, Patrik Köteles, Ján Lenkey, Ján Bocko, Jozef Liška, Oliver Pačay, Martin Slávik, Tomáš Gonos, Ladislav Zagiba, Michal Richvajs, Michal Tóth, Jakub Pisár
         
    Rakovnica: J. Rabas – L. Rabas, Ľ. Karalo, L. Fabian, Š. Murza, L. Gemerský, Š. Muller (jar), J. Turcsányi, Brdár, Gecelovský, A. Milko, M. Karalo, Herchl, Očkaik, Čižmár, T. Milko, Máťaš, Burdiga, T. Čapó, Jágerský, Hencel, Babič, Kováč   ŠK Polom Gemerská Poloma: Krnáč, Ďuraj , Pitoňák (jar) – Švihla, I. Galata st., I. Galata ml., J. Galata, M. Galata, Polyák, Sabadoš, Neubauer, Chladný, I. Harabín, J. Šimún, Miloš Schvarz (jar), Smädo (jar), Šimko, Jasenka, Mihalík, Kovács, Olexa, Spišiak, Sáreník, Valko (jar), Z. Greško, Kašai, Dorčák, Ďurán, Bodnár, J. Chochol, Kazoyan
         
    Čoltovo: Kostúr, Cs. Jonáš – L. Lázok, Molnár, Š. Karasz, K. Karasz, Z. Lázok, L. Jonáš, Džobák, Lukács, Peprík, G. Váradi, Gurta, Nagy, S. Váradi, Horváth, G. Lázok, M. Baláž, V. Tamáš, Berki, Bene    Krh. Podhradie B: J. Darvaš – G. Polyák, R. Rezmüves, A. Grulyo, R. Horváth, Ján Gulykáš, L. Zubatý, Joz. Gulykáš, N. Gunár, Š. Tolvaj, K. Horváth, M. Tolvaj, Š. Kún, Mészner, L. Darvaš, F. Žiga, R. Žiga, Š. Darvaš, L. Žiga, E. Zubatý
         
    Lipovník: G. Jósza – D. Kardos, A. Kosrzinský, Ľ. Gyenes, P. Luspaj, V. Plichta, L. Emödi, G. Lakomý, Att. Gorgei, A. Luspaj, T. Jósza, P. Görgei, F. Emödi, M. Papcún, R. Szücs, T. Korszinský, R. Podracký, P. Varga, D. Bollo   Ml. Brzotín: J. Rusznyák, R. Kóňa, V. Polyák – V. Polyák, L. Polyák, F. Kónya, K. Kónya, N. Boldi, Moro, K. Rezmüves, A. Polyák, T. Rusnyák, P. Gaži, I. Čopák, A. Rusnyák, E. Lázok, E. Polyák, Š. Landori, Lovaš, M. Rusnyák

    futbal rakovnica

    FK Štítnik

    Futbalový výsledok žiakov Slavošoviec v Drnave by skrášlil i výsledky MS v hokeji

    $
    0
    0
    Z majstrovského futbalu IV. ligy FK Krásnohorské Podhradie - Rudňany 5:0.

    Prvý májový víkend priniesol so sebou vo futbalových súťažiach tri zaujímavé výsledky. Štvrtoligové Krásnohorské Podhradie jednoznačným víťazstvom potvrdilo, že má záujem asj v novom ročníku bojovať v tejto súťaži. Derby zápas dvoch štítnických mužstiev priniesol pred najväčšou návštevou soboty na hornom Gemeri spravodlivú remizu, aj keď domáci góly vsietili súperovi iba z dvoch pokutových kopov. Tretím zápasom, ktorý si zaslúži pozornosť, je dorastenecký v Rožňavskom Bystrom, kde proti Baníku

    nastúpil FK Plešivec. Bystränskí htráči potvrdili úlohu favorita a upevnili sa tak i svoje postavenie lídra v tabuľke I. triedy dorastu. Nezabudnime ani na štvrtoligovú  MFK Rožňavu dospelých, ktorá mala voľno, ale bodový náskok z predchádzajúcich kôl jej nijako neohrozil postavenie lídra. Nedeľa priniesla tiež rušný futbal. V Betliari rozhodcovia udelili na obidvoch stranách i 3 červené karty, čo značne poškodilo úroveň futbal obidvoma súpermi. Niektoré futbalové stretnutia na hornom Gemeri sa pre prietrže mračien neuskutočnili.  

    DOSPELÍ 

    IV. LIGA JUH 24. KOLO 6.5.2017 

    FK Krásnohorské Podhradie - Rudňany 5:0 (2:0). G: Almáši 3, Erdofalvi a Héger, ŽK: 0 – A. Hric, J. Mikuš, R: M. Mišenčík - I. Jurášek, D. Béreš. DS: K Zvolánek. Di: 100. 

    PODHRADIE:  Manko – Erdifalvi C, Pollák, Vaško, Almáši, Kuzma, Zubrický (Héger), Gere (Vozár), Oravec, Kun (Luko), Mészner. Tréner: J. Balta. Dôležité tri body vyjovali futbalisti spod Krásnohorského hradu so súperom z Rudnian, ktorý takisto bojuje o zotrvanie v súťaži. Strelecky sa darilo Almášimu, ktorý sa hetrikom zapísal do streleckej listiny.  

    MFK Rožňava mala voľno. 

    V. LIGA K-G 20. KOLO 6.5.2017 

    FK Gemerská Hôrka - Malá Ida 1:1 (0:0). G: M. Andreja (vlastný) - M. Andreja, ŽK: T. Kardoš, J. Kovács - R. Fehér, M. Andreja. R: O. Šuba - D. Bobko, T. Klokočka. DS: J. Tkáčik. Di: 50. 

    FK: G. Asztalos – D. Bodnár, T. Kardoš, R. Szkokan, J. Kovács, Š. Tóth C, Z. Farkas (B. Vysoký), A. Prónyai, R. Madarász, V. Vávra, D. Betík.  

    Vlastným gólom strelca hostí Andreja nakoniec v Gemerskej Hôrke zostal aspoň bod za hru, ktorý im však veľmi nepomohol. V tabuľke zostali aj po tomto kole až na 12. mieste a boj o záchranu naďalej pokračuje. 

    Kechnec – MFK Dobšiná  výsledok zatiaľ neznámy.

    I. TRIEDA 20. KOLO 7.5.2017

    Tatran Betliar – OFK Vyšná Slaná 3:1 (1:0). G: R. Fabián, Zs. Barkász, M. Ďuríček, ŽK: M. Marciš - M. Gallo, Š. Domik. ČK: M. Arvay – A. Rogos, P. Zabrel. R: P. Galík - T. Gyenes. DS: J. Šmelko. Di: 50. Dávno nevidela hŕstka divákov taký zápas v Betliari ako v tomto stretnutí. Svedčia o tom štyri góly, 3 žlté karty a tri červené karty. DK bude mať iste hodne práce s ich delikventmi. 

    Apex Kružná - Zlatý klas Dlhá Ves 0:2 (0:1). G: A. Orvos, R. Ferdinand. ŽK: L. Mezei  R. Ferdinand. R: J. Szor – R. Farkaš. DS: L. Nagy. Di: 50. Domáci nepotvrdili že na svojom ihrisku sú takmer neporaziteľní. Do zápasu nenastúpil ich najlepší hráč a prejavilo sa to aj na výsledku. Hostia vystriedali 4 hráčov z lavičky. 

    Jablonov n/T - OTJ Honce 6:3 (2:1). G: P. Milata 2, A. Vislay, Á. Kaqrdos, T. Hlavček, J. Sklenár (vlastný) - O. Varga 2, S. Dzureň. ŽK: L. Zajdó, P. Hutník - J. Sklenár, M. Pástor. Jablonovčania potrebujú body ako soľ na vylepšenie svojho postavenia, hostia zase snahou hrať aj vonku solídny futbal. Zbytočne si však dali aj vlastný gól.  

    Jednota Krh. Dlhá Lúka - Sokol Bohúňovo nehralo sa.

            

    Baník Rožňavské Bystré - Baník Drnava 4:0 (2:0). G: P. Kubej, J. Lipták-Giba, J. Urban, O. Šomšák. ŽK: O. Ujházi, S. Grančák - J. Gorgei, K. Šoltés. R: J. Gyenes – M. Nemčko. DS: Š. Bodnár. Di: 80. Banícke derby prinieslo konečne na jar víťazstvo domácim. Drnavčania nastúpili s druhým najlepším strelcom súťaže. Bystrania dali príležitosť ďalšiemu svojmu dorastencovi Hloškovi a zápas zvládli aj strelecky. Hostia mali síce silnejšiu striedačku, ale ani tá im výmenou za hráčov základnej zostavy nepriniesla nielen víťazstvo, ale ani gól, čo sa doteraz vo vzájomných zápasoch hádam ani nestalo. 

    1. Krh. Dlhá Lúka 16 12 3 1 62:26 39
    2. Vyšná Slaná 17 12 2 3 42:20 38
    3. Drnava 16 10 2 4 46:25 32
    4. Rudná 17 10 0 7 43:45 30
    5. Dlhá Ves 17 9 0 8 34:27 27
    6. Betliar 17 9 0 8 38:33 27
    7. Kružná 17 8 0 9 32:41 24
    8. Rožňavské Bystré 17 6 3 8 39:43 21
    9. Jablonov n/T 17 5 1 11 37:47 16
    10. Honce 17 5 1 11 43:59 16
    11. Bohúňovo 16 3 3 10 19:35 12
    12. Hrhov 16 3 1 12 30:64 10
      Nižná Slaná         odst.  
      Vlachovo         odst.  

    II. TRIEDA 12. KOLO 6.5.2017 

    FK Baník Štítnik - ŠK Baník Štítnik 2:2 (1:1). G: M. Gallo-Barnák 2 (obidva z 11m) – J. Rochl, L. Dudáš. ŽK: M. Chochol, Maroš Gallo – M. Sivók, V. Valent. R: J. Szor – J. Gyenes, V. Martinko. DS: O. Vysoký. Di: 200. FK:  

    Derby dvoch štítnických mužstiev skončilo spravodlivou remízou. Vedenia sa ujali hostia z ŠK, ale domáci v 58. minúte hry sa ujali vedenia druhým gólom z pokutového kopu. Nakoniec hostia vyrovnali ešte 5 minút pred koncom stretnutia. FK tak stratil prvý bod v súťaži i dva ďalšie góly do zbierky svojho brankára.  

    Brzotín - Čoltovo nehralo sa. 

    Fk Krh. Podhradie B – Rakovnica nehralo sa. 

    Sokol Pača - Polom Gemerská Poloma 0:0. R: L. Gyenes - R. Mikulec, L. Šalamon. Di: 50.

    Mladosť Lipovník - Mladosť Jovice  3:2 (0:1). G: L. Emodi, D. Bollo, M. Papcún - G. Grecmacher 2. ŽK: A. Korszinski, L. Emodi - Á. Kerekes. R: G. Rasi - M. Simčák, DS: G. Gašpar. Di: 70.

    DORAST 

    III. LIGA K-G 20.KOLO 6.5.2017 

    Jednota Košice - FK Hrhov 10:2 (5:1). G: M. Durkáč 2, T. Lipták 2, B. Gašparik 2, Z. Majoroš, K. Hamdan, P. Pecha, O. Ihnat – A. Máté, T. Szakács. ŽK: bez kariet. R: V. Kuspan. Di: 30.  

    Ťahanovce - Baník Drnava 0:4 (0:2). G: R. Kováč, E. Mackovják, M. Ondrej, T. Lipták. ŽK: bez kariet. R: P. Slimák. Di: 30.  

    Medzev – MFK Rožňava 2:2 (1:1). G: D. Jačman, Z. Klempár - M. Ikri 2. ŽK: 0 – M. Zatroch + ČK. Di: 50. 

    FK Krh. Podhradie - Poproč 4:0 (2:0). G: M. Smrek 2, D. Genči, D. Šimko, ŽK: bez kariet. R: V. Gallo. Di: 20. 

    I.TRIEDA 8. KOLO 6.5.2017 

    Baník Rožňavské Bystré - FK Plešivec 5:0 (1:0). G: Cs. Koncz a M. Polyák po 2, D. Hloška. ŽK: R. Jakab, Cs. Koncz - E. Vanyo. R: L. Gyenes. Di: 20.  

    MFK Dobšiná - Krh. Dlhá Lúka 2:2 (0:0). G: N. Rigo, L. Dunka - A. Lovaš, N. Simon. ŽK: bez kariet. R: D. Poťmák. Di: 30. 

    Tatran Betliar – FK Gemerská Hôrka 2:2 (2:1). G: L. Buday 2 – D. Kokény 2. ŽK: J. Bitto – 0. R: G. Rási. Di: 10. 

      
    1. Rožňavské Bystré 7  5  1  1 47:11  16
    2. Gemerská Hôrka 7  4  2  1 48:20  14
    3. Plešivec 8  3  2  3 24:19  11
    4. Krh. Dlhá Lúka 8  3  2  3 23:30  11
    5. Betliar 8  2  2  4 19:34   8
    6. Dobšiná 8  1  1  6 18:65   4

    ŽIACI 

    I.TRIEDA  8.KOLO 7.5.2017 

    Baník Drnava - Papiereň Slavošovce 0:18 (0:10). G: M. Gábor 5, L. Gábor 4, S. Gunár 2, K. Lalík 2, T. Karalo 2, V. Lalík, A. Vavrek, L. Felezký.  ŽK: bez kariet. R: M. Šimčák. Di: 20.  

    MFK Dobšiná - Polom Gem. Poloma 9:1 (3:0). G: M. Tokarčík 3, J. Fedor 2, S. Čonka 2, B. Fajdek, J. Polanecký - D. Turzák. ŽK: bez karioet. R: R. Mikulec. Di: 20. 

    FK Plešivec - FK Krh. Podhradie 4:1 (1:0). G: G. Topmi 2, J. Szabari, M. Kliment – V. Zubatý. ŽK: bez kariet. R: L. Marton. Di: 30. 

    (MG od)

     

    „Umenie a život má rovnaký zmysel“ - Z vernisáže výstavy ŽIŤ

    $
    0
    0
    „Umenie a život má rovnaký zmysel“ - Z vernisáže výstavy ŽIŤ

    V Galérii Baníckeho múzea v Rožňave sa za účasti autoriek 4. mája 2017 uskutočnila vernisáž výstavy Žiť. Podujatie otvorila Gabriella Badin. Následne jedna z vystavujúcich autoriek, Veronika Trnečková, prítomným odprezentovala samotný obsah výstavy. ŽIŤ je výstava troch mladých talentovaných výtvarníčok z nášho regiónu – Alexandry Selmeciovej, Veroniky Trnečkovej a Viktórii Zatrochovej, ktoré sa rozhodli žiť umeleckým životom, žiť tvorivo v neustálej inšpirácii.

    Z ich diel na nás síce vplýva optimizmus a energia, ale rozhliadnuc sa po ich obrazoch predsa neunikneme pocitu, ktoré Seneca veľmi presne vystihol: „Žiť znamená bojovať.“
    Tieto mladé umelkyne už teraz húževnato bojujú, aby nás svojim umením presvedčili. Optimizmus, ktorý pôsobí na nás prostredníctvom ich tvorby, je pre nás odkazom, že „cieľom umenia nie je sen, ale život.“ – ako to povedal aj veľký francúzsky spisovateľ Romain Rolland.
    Autorky celou svojou tvorivosťou už na prvej spoločnej výstave určujú azda celoživotný umelecký program: ŽIŤ! Žiť tu a teraz v živote a v dielach súčasne. Žiť radostne a byť inšpirovaný vo všetkých situáciách života. Žiť a byť. Neutekať pred úskaliami. Ale ukázať sa nám ako zrkadlo, ktoré má pokračovanie. Pochopiť slová matematika Pascala, že „umenie a život má rovnaký zmysel“. Je veľmi inšpirujúce zadívať sa na diela prezentované na výstave. V prevažnej miere sú medzi nimi zastúpené grafiky, ale možno objaviť aj maľby a objekt, ktoré tiež kladú divákom rôzne otázky súvisiace so samotným bytím a jeho vnímaním.
    Ďakujeme pedagógom Základnej umeleckej školy v Rožňave Mariette Roxerovej a Petrovi Henriczymu, ktorí svojim vystúpením spestrili vernisáž výstavy.
    Výstavu Žiť môžete v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave navštíviť do 19. júla 2017.
    Gabriella Badin

     {oziogallery 864}

     

    "Zocháči" z Revúcej prví v celoslovenskej súťaži finančnej gramotnosti

    $
    0
    0

    Finančnej gramotnosti prikladajú v ZŠ I. B. Zocha v Revúcej významné miesto. Veď o niekoľko rokov bude každý jeden žiak sám zodpovedný za svoje financie. Takýto význam pripisuje finančnej gramotnosti aj Slovenská banková asociácia (SBA), ktorá sa svojimi aktivitami snaží pôsobiť na výchovu mladých ľudí už od ich školského veku. Spoločnosť JA Slovensko, ktorá pod záštitou SBA zastrešuje starostlivosť o finančné a podnikateľské vzdelávanie žiakov na slovenských základných a stredných školách,

    každoročne vyhlasuje súťaž Bankomat nápadov, pričom každý rok určí nosnú tému súťaže. Tohto roku to bola téma Pomoc na nezaplatenie.

    ra dvaja 1Tejto témy sa ujali aj dvaja ôsmaci zo ZŠ I. B. Zocha – Ema Kapustová a Tomáš Bobka, ktorí spracovali projekt Veľkonočnej burzy. Jej myšlienkou bolo pomôcť spolužiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia, pričom ich ale chceli zároveň aj motivovať k tvorivej činnosti. Spolužiakov vyzvali, aby vyrobili veľkonočné dekorácie, ktoré potom mohli predať na Veľkonočnej burze za vlastnú školskú menu – Zocháče. Za utŕžené Zocháče si potom v Zmenárni mohli nakúpiť rôzne školské pomôcky (zošity, farbičky, pravítka, uhlomery apod.), ktoré získali od vedenia školy, či vyzbierali v zbierke od spolužiakov, ktorí majú takýchto pomôcok doma nadbytok.

    Zaslaný projekt porotu oslovil a posunul tak tím školy do finále, do ktorého sa z viac ako 50 tímov z celého Slovenska prebojovalo 6 tímov. 3. mája ho boli Zocháči obhajovať pred odbornou porotou v Bratislave, kde sa finále konalo. V porote sedeli zástupcovia Slovenskej bankovej asociácie, Tatrabanky aj Prvej stavebnej sporiteľne. Porotcovia ocenili, že projekt Zocháčov nebol napísaný len na papieri, ale bol aj zrealizovaný. Tiež vyzdvihli jeho prepojenie s finančnou gramotnosťou – Ema a Tomáš totiž rozhodovali, aké nominálne hodnoty bankoviek vyrobia, koľko peňazí dajú do obehu, ako ocenia výrobky prihlásené do Veľkonočnej burzy. To všetko zvládli na jednotku vďaka predmetu Praktické financie, ktorý sa v našej škole vyučuje. O prezentácii Zocháčov sa s obdivom vyjadrovali aj súperiace tímy, a tak nebolo veľkým prekvapením, keď Ema a Tomáš boli vyhlásení za víťazný tím celej súťaže. Veríme, že úspešná premiérová účasť v tejto súťaži bude motivovať aj mladších spolužiakov.
    Mgr. Andrea Tokárová

     {oziogallery 865}

     

    Regionálnu súťažnú prehliadku detských folklórnych súborov - Zlatá strunka hodnotili v Hnúšti

    $
    0
    0
    Regionálnu súťažnú prehliadku detských folklórnych súborov - Zlatá strunka hodnotili v Hnúšti

    Dňa 20. apríla 2017, regionálna súťažná prehliadka detských folklórnych súborov pod názvom Zlatá strunka zaplnila Dom kultúry Janka Francisciho Rimavského v Hnúšti ľudovým tancom, spevom. Gemersko – malohontské osvetové stredisko realizovalo regionálnu súťažnú prehliadku pre detské folklórne kolektívy na území okresov Rimavská Sobota a Revúca.

    Vyhlasovateľom súťaže je Národné osvetové centrum. V súťaži choreografií sa predstavilo 9 folklórnych kolektívov, ktoré hodnotila odborná porota v zložení: predsedníčka PhDr. Zuzana Drugová, PhD., etnologička z Banskej Bystrice, Mgr. art. Roman Malatinec, odborný pracovník pre folklór z Novohradského osvetového strediska v Lučenci a umelecký vedúci FS Podpoľanec z Detvy, PhDr. Matúš Ivan, PhD., choreograf, pedagóg ľudového tanca zo Zvolena. Folklórne kolektívy skončili s nasledovným hodnotením:
    Bronzové pásmo získali: DFS Čížiček z Tisovca, DFS Hájiček z Rimavskej Soboty, DFS Zrkadielko z Hnúšte. Strieborné pásmo získali: DFS Zornička z Klenovca, DFS Lykovček z Revúcej. Zlaté pásmo získali: DFS Podkovička a Súkromná základná umelecká škola z Rimavskej Soboty. Zlaté pásmo s postupom na krajskú súťaž získali DFS Hájik a DFS Lieskovček z Rimavskej Soboty.

    V tento deň organizátori realizovali aj súťaž detských sólistov spevákov ľudových piesní, s výberom na krajskú súťaž pod názvom Hronsecká lipová ratolesť, ktorej vyhlasovateľmi sú Stredoslovenské osvetové stredisko a Obec Hronsek.

    Súťaž prebiehala v dvoch kategóriách. V prvej kategórii sa predstavilo 9 sólistov a porota ich výkony ohodnotila nasledovne: bronzové pásmo získali: Adrian Karny, Bibiana Balciarová, Zorka Horváthová z Hnúšte, Soňa Bíliková a Alexandra Hoffmanová z Rimavskej Soboty. Strieborné pásmo získala Darja Šaminová z Rimavskej Soboty. Zlaté pásmo získali: Nelka Hričanová z Rimavskej Soboty, Dominika Kasáčová z Klenovca. Zlaté pásmo s postupom na krajskú súťaž získala Lucia Jakabšicová z Klenovca.

    V druhej kategórii sa predstavilo 10 sólistov spevákov s nasledovnými výsledkami: bronzové pásmo získali: Vratko Mančuška z Rimavskej Soboty, Romana Poprocká a Matúš Poprocký z Revúcej. Strieborné pásmo získali: Alexandra Zajaková z Revúcej, Miriam Lásková z Klenovca. Zlaté pásmo získali: Terezka Motyčková z Revúcej, Ivonn Balciarová z Hnúšte. Zlaté pásmo s postupom na krajskú súťaž získali: Barbora Luptáková z Rimavskej Soboty a Alžbetka Váradiová z Klenovca. Obidve súťažiace tak postúpili do konkurzu na výber do krajského kola, kde si organizátor súťaže rozhodol o výbere a na krajskej súťaži v Hronseku sa tak predstaví Barborka Luptáková z Rimavskej Soboty.
    Gemersko-malohonské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote ďakujem všetkým účastníkom za uchovávania, rozvíjanie a šírenie tradičnej ľudovej kultúry nášho regiónu a želá veľa ďalších úspechov v tejto činnosti. Ďakujeme aj Mestskému kultúrnemu stredisku v Hnúšti, jeho celému kolektívu za spoluprácu pri realizácii regionálnej súťažnej prehliadky folklórnych súborov a sólistov spevákov ľudových piesní.
    Mgr. Stanislava Zvarová, odborná pracovníčka pre folklór, GMOS

    {oziogallery 868}

     

     

     

    Predstavujeme mužstvá 5. ligy Gemer v stolnom tenise

    $
    0
    0
    Predstavujeme mužstvá 5. ligy Gemer v stolnom tenise

    Stolný tenis patrí medzi šport v okrese Rožňava o ktorom sa píše menej. Preto si túto tému vybral náš spolupracovník Ing. Štefan Tomášik. Predstavil nám kluby pôsobiace v 5. lige Gemer a doplnil aj dve fotografie. Zaujímavosťou je, že pri pohľade na súpisky nájdeme aj predsedu MFK Dobšiná Jaroslava Hutníka, niektorých futbalistov (napr. Šimon, Ďurán, Mišina, Kurčák, Drenko, Bobrík..), či predsedu ObFZ Rožňava Jána Džubáka.

     

    Betliar: Ľubomír Arvay, Ondrej Lipták, Peter Šebesta st., Peter Šebesta ml., Michal Teraj   Dedinky: Ladislav Chrenko, Miloš Németh, Peter Revay, Vlastimil Revay, Peter Šipula, Ivan Tököly st. , Ivan Tököly ml., Štefan Balog, Milan Kuchár, Ján Fabian, Miroslav Malindžák
          
    Dobšiná A: Peter Čarnoký, Štefan Hlaváčik, Milan Lenkey, Peter Ogurčák, Igor Matejzel, Peter Ogurčák, Dušan Zahoranský, Štefánia Zahoranská, Jaroslav Hutník, Vladimír Lenkey   Gemerská Poloma B: Miloslav Ďurán, Štefan Baláž, Maximilián Černický, Anna Černická, Jaroslav Gajdoš, Milan Rochfaluši, Matej Greško, Štefan Mišina, Michal Gunár, Matúš Ferenčík, Matej Tengely, Marek Blaško, Samuel Blaško, Filip Mišina
         

    Gočovo: Ján Bobrík, Milan Rybár, Vladimír Naňo, Vladimír Rochfaluši, Martin Kračún, Ján Sklenár 

      Henckovce B: Slavomír Fafrák, Ivan Fafrák, Marián Kalina, Peter Šimon, Ján Zagiba, Štefan Murza
         
    Honce A: Ján Džubák, Ľubomír Gallo, Marcel Gallo, Rudolf Repiský st., Rudolf Repiský ml., Štefan Németh, Peter Gallo, Ferenc Ambrús, Viliam Gallo st., Viliam Gallo ml., Miroslav Spišák, František Kurčák, Ján Kartal, Jozef Kilik, Jaroslav Strelka   Jablonov n/T B: Vojtech Balázs, Pavol Kardoš, Arpád Páll – Baláž, Dušan Verkin, Alexander Balázs, Attila Herczeg, András Herczeg, Gabriel Bartók, Tomáš Balázs, Alexander Jakab, Lórant Barczi, Németh
         
    Plešivec B: Szilárd Drenko, Ladislav Pulen, Dušan Lipták, Ján Šofranko, Ľudovít Molnár, Peter Bakoš, Peter Molnár, Kristián Bósa   Rakovnica: Peter Lesňák, Viliam Máťaš, Ladislav Domik, Stanislav Blahút, Stanislav Ďurský, Radoslav Chlebuš

     

    Po Družstvo OZ V R P K Skóre Body
    1. ŠK Jablonov n/T B 18 17 0  1 0 225:99 52
    2. STK Honce A 18 13 3  2 0 217:107 47
    3. Tatran Betliar 18 12 2  4 0 196:128 44
    4. MSTO Dobšiná A 18 12 0  6 0 197:127 42
    5. STK Gemerská Poloma B  18  9 1  8 0 172:152 37
    6. STK Plešivec B 18  8 1 0 152:172 35
    7. ŠKST Gočovo 18  5 1 12 0 137:187 29
    8. ŠK Henckovce B 18  4 2 12 0 135:189 28
    9. TJ Lokomotíva Dedinky 18  4 2 12 0 119:205 28
    10. STK Baník Rakovnica A 18  0 0 18 0 70:254 18

     

      

    Gočovo

    ST Gocovo a

     Pripravil Ing. Štefan Tomášik

     

    Na podujatí U nás taká obyčaj je vyhradená téma Rohovina, ako ju nepoznáme.

    $
    0
    0
    Na podujatí U nás taká obyčaj je vyhradená téma Rohovina, ako ju nepoznáme.

    Gemerské osvetové stredisko sa v mesiaci máj bude na podujatí U nás taká obyčaj venovať téme Rohovina, ako ju nepoznáme.
    Domácka a remeselná výroba z rohoviny zanikla v polovici 50. rokov v procese kolektivizácie poľnohospodárstva a likvidácie živností. Ústredie ľudovej umeleckej výroby už pri zakladaní získalo žijúcich tradičných výrobcov z rohoviny pre svoj výrobný a obchodný program a týmto sa prakticky zaslúžilo o prežitie remesla.

    Samotné spracovanie rohoviny je zaujímavé remeslo, pri ktorom sa využíva odpad (rohy) zo živočíšnej produkcie. Šikovní remeselníci z nich dokážu vytvoriť rôzne predmety či už do domácnosti, ale aj hudobné nástroje a dekorácie.
    „Naše pozvanie v stredu 17. mája 2017 prijal odborný lektor z Regionálneho centra ÚĽUV v Košiciach Ľudovít Cehelský, ktorý divákom priblíži toto vzácne remeslo, spracovanie rohoviny, ako aj konkrétne výrobky. Divákom tentokrát radi predstavíme mužský spevácky kolektív z Krásnohorskej Dlhej Lúky Mákvirág, ktorý pracuje pod vedením Juraja Nagya.
    Vystúpenie mužskej speváckej skupiny bude doplnené sólistom - inštrumentalistom Gabrielom Ulmanom. Pán Gabriel Ulman je citarista a svoj herný štýl odovzdáva aj mladším generáciám. Počas večera ho vyspovedáme a dozvieme sa, aké sú typické prvky hry na citare, taktiež si vypočujeme maďarský piesňový repertoár z Krásnohorskej Dlhej Lúky“ uvádza Mgr. Mária Hlaváčová z Gemerského osvetového strediska.
    Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
    Vstupné: 2,-€
    Mgr. Mária Hlaváčová

     


    Obrazy umelca Zemplína Teodora Jozefa Moussona uvidíte na výstave v Andrássyho obrazárni v Krásnohorskom Podhradí

    $
    0
    0
    Obrazy umelca Zemplína Teodora Jozefa Moussona uvidíte na výstave v Andrássyho obrazárni v Krásnohorskom Podhradí

    Teodor Jozef Mousson bol jeden z prvých maliarov, ktorý sa systematicky venoval Zemplínu. Bol zanieteným obdivovateľom a stvárňovateľom tunajšieho kraja a ľudu. Banícke múzeum v Rožňave a Zemplínske múzeum v Michalovciach, kultúrne zariadenia Košického samosprávneho kraja, pripravili v dňoch 16. mája až do 30. septembra 2017 o tomto umelcovi v Andrássyho obrazárni v Krásnohorskom Podhradí výstavu. Vernisáž sa uskutoční v spomínanom zariadení 16. mája 2017 o 16.30 hod.
    khp Mousson plagátV rokoch 1911 – 1944 žil a tvoril v Michalovciach – v mestečku, vzdialenom od akýchkoľvek hospodárskych i kultúrnych centier, mimo aktuálneho výtvarného diania. Očarený krásou a ľudovým koloritom Zemplína prezentoval tento kraj mnohým, ktorí ho nasledovali, aj ďaleko za hranicami regiónu. Prostredníctvom realistickej maľby v duchu akademizmu sa dopracoval k uvoľnenému prejavu čistej farebnosti, využívajúcej zákonitosti svetla a farby, brilantne zachytávajúc prchavosť okamihov a svetelných efektov. Vďaka neustávajúcemu zaujatiu krajinou a ľuďmi sa jeho dielo stalo akousi svojráznou výtvarnou monografiou Zemplína. Ten sa stal dominantným motívom tvorby T. J. Moussona v početných krajinomaľbách, žánrových výjavoch, vo figurálnych kompozíciách - predovšetkým motívoch trhov.
    Zemplínske múzeum v Michalovciach vlastní najucelenejším súborom obrazov - olejomalieb, kresieb a akvarelových štúdií na Slovensku. Viaceré menšie súbory diel T. J. Moussona – „maliara zemplínskeho slnka a ľudu“, ktorý takmer tri desaťročia zaznamenával život a etnografické zvláštnosti tohto kraja – vlastnia galérie, múzeá, iné inštitúcie (školy či banky) alebo zberatelia na Slovensku i v zahraničí.
    Rok 2011 bol mestom Michalovce vyhlásený za rok T. J. Moussona. V tomto roku uzrela svetlo sveta monografia venovaná T. J. Moussonovi ako výsledok spolupráce mesta Michalovce so Zemplínskym múzeum v Michalovciach.
    O dielo tohto autora sa už v minulosti zaujímali milovníci umenia i kultúrne inštitúcie celého Slovenska. Práve Mousson bol najčastejším „hosťujúcim“ umelcom ich výstav. V predchádzajúcich rokoch boli diela T.J. Moussona prezentované okrem domácich výstavných priestorov v slovenských galériách (SSG v Banskej Bystrici, VSG v Košiciach, Galéria Slovenskej sporiteľne v Bratislave, atď.).

    Po sérii úspešných prezentácií diel Teodora Jozefa Moussona v múzeách a galériách na Slovensku v predchádzajúcich rokoch organizuje v tomto roku Banícke múzeum v Rožňave a Zemplínske múzeum v Michalovciach výstavu z tvorby „maliara zemplínskeho kraja a ľudu“. Výstava predstaví výber z rozsiahleho maliarskeho diela maliara. Prezentované budú o.i. vďaka dotácii Fondu na podporu umenia nedávno reštaurované diela umelca, fotografický a písomný materiál, ako aj predmety z pozostalosti umelca. Dielo T. J. Moussona je stále obdivované i objavované, vďaka jeho kvalitám sa mu už dlhodobo venuje náležitá pozornosť a dostáva veľké uznanie.
    Dana Barnová, ZM v Michalovciach

     

    Do Rožňavy zavíta Gustáv Murín, známy autor mafiánskych kníh

    $
    0
    0
    Do Rožňavy zavíta Gustáv Murín, známy autor mafiánskych kníh

    (Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave – tlačová správa) - Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja pozýva širokú verejnosť na stretnutie so slovenským spisovateľom Gustávom Murínom, autorom kníh v utorok 30.mája 2017 o 17:00 hod. do priestorov knižnice na ul. Lipová č. 3.
    Gustáv Murín, slovenský spisovateľ, dramatik, publicista, prírodovedec pochádza z Bratislavy. Po skončení gymnázia vyštudoval biológiu

    na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského. Verejnosť ho vníma predovšetkým ako autora kníh literatúry faktu o slovenskej mafii.
    Debutoval v roku 1989. Doteraz vydal vyše 40 kníh (z toho v češtine, vo francúzštine, v hindí, chorvátsky, bulharsky, srbsky, anglicky a maďarsky). Vydal tiež niekoľko E-kníh, audio-kníh a 2 knihy v Braillovom písme. Literárne prezentácie absolvoval nielen po Slovensku, ale aj v 29 krajinách Európy, Ázie a Ameriky.
    „Téma o mafii ma zaujala ešte za komunizmu, keď sme nemohli tušiť, že bude aktuálna aj u nás,“ povedal Murín v rozhovore pre jednu webovú stránku a pokračoval „A keď sa objavili prvé prípady po roku 1989, automaticky som si otvoril novú zložku a začal do nej zakladať náhodne získané podklady.“
    Napriek tomu, že táto téma je stále aktuálna a autor v jednom období dostal aj takzvanú nálepku „mafiánsky spisovateľ“, dal si na určitý čas pokoj. „Má celú škálu tém, ktoré ho zaujímajú“ rozhovorila sa p. Eleková, pracovníčka knižnice v Rožňave a pokračovala „V našich policiach sa nachádza množstvo kníh Gustáva Murína a to nielen v náučnej literatúre, ale aj v beletrii. Sú napríklad z oblasti zdravého životného štýlu, biológie, partnerských vzťahov, ale aj spoločenské poviedky, cestopisné poviedky, či humorné príbehy“ dodala pracovníčka knižnice.
    V roku 2016 pri príležitosti 30. výročia černobyľskej havárie prišiel opäť s novou témou. Tentoraz to bol román o neviditeľnej smrti, veľkých peniazoch a láske s názvom V tieni Černobyľa. V knihe kombinuje dramatický dej s ešte dramatickejšími faktami, kde sa snaží odhaliť slovenskej verejnosti doteraz neznáme fakty. Tie odhaľujú hrdinovia knihy ako tajničku detektívky, kde ide naozaj o ľudské životy.
    Pozývame Vás v utorok 30. mája 2017 o 17:00 hod do priestorov Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave, ul. Lipová č. 3 na stretnutie a autogramiádu so slovenským spisovateľom Gustávom Murínom, autorom kníh rôzneho žánru. Vstup je voľný.
    Tatiana Bachňáková

     

    Z histórie ševcovského a čižmárskeho remesla v Rožňave

    $
    0
    0
    Stroj šijací čižmársky. I. polovica 20. storočia.

    Rozhodujúcim činiteľom hospodárskeho a spoločenského života v meste Rožňava bolo počas mnohých stáročí baníctvo. Už v 17. storočí patrilo mesto Rožňava medzi najvýznamnejšie remeselnícke strediská v Uhorsku.
    Najstaršie remeslá a cechy v Rožňave vznikali ako obslužné združenia pre banícku činnosť. Súviseli s uspokojovaním potrieb baníkov. Boli to ševci (obuvníci),

    mäsiari a kováči, ktorí produkovali najnevyhnutnejšie produkty pre činnosť baníkov – ševci obuv, mäsiari loj a kožu a kováči náradie a náčinie.
    Medzi najstaršie remeslá v Rožňave patrilo ševcovstvo (obuvníctvo). Spolu s niekoľkými ďalšími remeslami sa ševci spomínajú už v mestskom štatúte z roku 1574. Cech v Rožňave založili pravdepodobne v roku 1590. Spracovávali kožu jednoduchým spôsobom a pomocou šidla šili jednoduchú obuv. Okrem sedliackych topánok, mužských a ženských nízkych topánok, vyrábali aj čižmy.
    V roku 1618 sa čižmári odčlenili od ševcov a založili si v meste vlastný cech. Artikuly im udelilo mesto Rožňava. Vyrábali čižmy pre potreby vyšších a nižších vrstiev. Táto takmer po kolená siahajúca obuv s vysokou sárou rôznych modelov sa vyrábala zo zafarbenej, najčastejšie červenej a bledohnedej kože. Čižmy boli zdobené ostrohami, strapcami a inými okrasami. O šikovnosti a chýre rožňavských čižmárov svedčí skutočnosť, že v roku 1643 si u Juraja Czizmadiu objednala čižmy manželka štítnického zemepána.
    V roku 1630 si rožňavskí čižmári od mestskej rady v Košiciach vyžiadali nové artikuly.
    Už v roku 1695 patril čižmársky cech s 18 majstrami medzi najpočetnejšie cechy v Rožňave. K pomerne silným cechom patrili aj ševci, ktorí mali v spomínanom roku 11 majstrov. V roku 1725 mali čižmári 27 a ševci 8 majstrov. O tri roky neskôr, v roku 1728, pracovalo v Rožňave 36 čižmárskych majstrov a 14 majstrov - ševcov. V roku 1828 pracovalo v meste 46 čižmárskych majstrov a  16 ševcovských majstrov. V 19. storočí patrili čižmári k najpočetnejšej skupine remeselníkov v Rožňave.
    Cechy ševcov a čižmárov mali v Rožňave bohatú históriu. Obe remeslá mali rozhodujúcu úlohu v hospodárskom živote mesta.
    Po zrušení cechov priemyselným zákonom v roku 1872 a vytvorení priemyselných spolkov (spoločenstiev) mal v Rožňave silné postavenie čižmársky spolok.
    V zbierkovom fonde Baníckeho múzea v Rožňave sa nachádza množstvo predmetov viažucich sa k ševcovskému a k čižmárskemu remeslu. Okrem cechových zvolávacích tabuliek, pečatidiel, cechovej truhlice, písomného materiálu čižmárskeho cechu a spolku, patria k zaujímavým predmetom pracovné náradia a nástroje a šijacie stroje a obuv z 1. polovice 20. storočia.
    Sylvia Holečková, Banícke múzeum v Rožňave

    Foto: Š. Fábián, S. Holečková, J. Vaisová.

     {oziogallery 869}

     

    Banícke múzeum organizuje Noc múzeí a galérií vo vynovených priestoroch Zážitkového centra SENTINEL

    $
    0
    0
    Banícke múzeum organizuje Noc múzeí a galérií vo vynovených priestoroch Zážitkového centra SENTINEL

    Dňa 20. mája 2017 sa v slovenských múzeách uskutoční ďalší ročník obľúbeného podujatia Noci múzeí a galérií, ku ktorej sa s bohatým programom aktivít zapojí aj Banícke múzeum v Rožňave. Toto jedinečné podujatie organizované pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí (17. máj) začne v Baníckom múzeu v Rožňave už v utorok, 16. mája 2017 o 16:30 hod. v Andrássyho obrazárni v Krásnohorskom Podhradí, slávnostnou vernisážou sezónnej výstavy Teodor Jozef Mousson (1887 - 1946).

    Podujatie zároveň otvorí dvere pre návštevníkov obrazárne na nadchádzajúcu letnú sezónu.
    V piatok 19. mája 2017 v čase 9:00 – 17:00 hod. vo vynovených priestoroch Zážitkového centra SENTINEL na Šafárikovej ulici 43 v Rožňave múzeum organizuje pre žiakov materských a základných škôl, ako aj pre rodiny s deťmi, Múzejno-náučný deň; tento rok s prírodovedným zameraním. Okrem obľúbených tvorivých dielní si malí návštevníci prezrú všetky novosprístupnené expozície (s výnimkou Expozície baníctva a hutníctva Gemera, ktorá sa momentálne buduje): Expozíciu prírody Slovenského krasu a priľahlých oblastí, Banské pracoviská a v novej prístavbe úplne novú expozíciu Čas pary – s parným valcom z roku 1883 (3. najstarší na svete) a Škodou Sentinel. Zoznámia s múdrym sokoliarom a jeho šikovnými zvieracími pomocníkmi, naučia sa správne narábať s bičom, vypočujú si zaujímavé prednášky na tematiku NP Slovenský kras a jaskýň Slovenského krasu ako svetového prírodného dedičstva, a taktiež sa povozia na vláčiku, ktorý bude počas dňa premávať v areáli.
    V sobotu 20. mája 2017 v čase 19:00-23:00 hod. vyvrcholí podujatie samotnou Nocou múzeí a galérií, v rámci ktorej môžu návštevníci absolvovať nočnú prehliadku všetkých sprístupnených expozícií a výstav Baníckeho múzea v Rožňave za zvýhodnené jednorázové vstupné. Návštevníci tak budú môcť využiť možnosť navštíviť na jednu vstupenku v Rožňave sprístupnené expozície v areáli Zážitkového centra SENTINEL na Šafárikovej 43, Historickú expozíciu na Šafárikovej 31 a aktuálne výstavy v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave na Nám. baníkov 25; a v Krásnohorskom Podhradí na Lipovej 122 bude návštevníkom k dispozícii Andrássyho obrazáreň.
    Prijmite naše pozvanie na jednotlivé aktivity jedinečného podujatia Noc múzeí a galérií, ktoré vo svojich priestoroch v dňoch 16., 19. a 20. mája 2017 organizuje Banícke múzeum v Rožňave.
    Gabriella Badin

     

    Spevácke domy na Gemeri obohatia Piesne zo Spiša a Mária Maniaková

    $
    0
    0
    Spevácke domy na Gemeri obohatia Piesne zo Spiša a Mária Maniaková

    Séria speváckych workshopov v Dome tradičnej kultúry Gemera v máji pokračuje. Dňa 19.5., v piatok, si opäť zaspievame s odbornou lektorkou za sprievodu ľudovej hudby. „Región Spiš, je podobne ako náš Gemer krásny a bohatý na rôznorodosť vo folklóre. Gemerské osvetové stredisko chce prostredníctvom speváckych domov priblížiť repertoár a spevácke štýly nielen z domáceho regiónu, ale aj z rôznych iných. Tentokrát naše pozvanie prijala vedúca detského súboru Šafolka pani Marcela Maniaková zo Smižan.

    Táto silná folklórna osobnosť zo Spiša je známa úspechmi, ktoré jej poctivou prácou získavajú deti spomínaného detského súboru. Svoj región, ale aj štýl práce a piesňový repertoár príde predstaviť spolu s ľudovou hudbou jej syna Dominika Maniaka, ktorý súčasne primášuje aj v ľudovej hudbe folklórneho súboru Hornád,“ uvádza Mária Hlaváčová z Gemerského osvetového strediska v Rožňave. Podujatie je realizované s finančnou podporou Fondu na podporu umenia. Vstup: 2 €.
    Mgr. Mária Hlaváčová

    ŠAFOLKA - ZEM SPIEVA

     

    Viewing all 4376 articles
    Browse latest View live