Celý pokrokový svet si 9. mája 2017 spomenul na koniec najstrašnejšej vojny v dejinách ľudstva. Hoci od jej konca uplynulo 72 rokov, novodobí historici stále sa snažia prekrúcať historické fakty. Najmä po rozpade ZSSR, začalo dokonalé vymývanie „mozgov“ v zámernom zahmlievaní, alebo zámernom glorifikovaní podielu Západu na porážke Hitlerovského Nemecka. Termíny ako „rozhodujúca bitka 2.svetovej vojny v Ardenách, znamenala porážku Nemecka“, obete holokaustu 6 miliónov Židov,...
Akoby nebol Stalingrad, Kursk, Prochorovka, Leningrad, ako okrem obetí 6 miliónov nebol „holokaust Slovanov 35 miliónov,...
Našťastie aj ná západe majú niektorí historici svoju „česť a pamäť a objektívne hodnotia podiel bývalého ZSSR na porážke fašistického Nemecka a jeho satelitov v Európe a v Ázii.
Podľa novodobých osvietených historikov, rozhodujúci podiel na porážke fašizmu majú USA, lebo bojovali v dvoch oceánoch.
Tak, „slavné USA podľa najnovších výskumov (čím ďalej od konca vojny, tým ich počet obetí narastá). Za mojich čias sme sa učili, že USA mali v II. svetovej vojne straty vyše 360.000 obetí. Maličké Československo vyše 340.000! Na území USA nepadol ani jeden výstrel, v ZSSR bolo vypálených vyše 2.000 miest a obcí, na maličkom Slovensku vyše 100 !
Na Dukle padlo okolo 40.000 vojakov Červenej armády a príslušníkov 1.čs.armádneho zboru v ZSSR, pri dobíjaní Iwo Jimy okolo 3.000 američanov. …
Nechcem súdiť, ale čísla hovoria jasne kto mal rozhodujúci podiel na porážke Nemecka a Japonska v 2. svetovej vojne. Každá vojna je nezmyselné utrpenie obyčajných ľudí, či vojakov, ale najmä civilov. Vedú ich a majú z nich úžitok len finanční oligarchovia a zbrojarské loby.
Po 72 rokoch od jej konca už sú priami účastníci medzi nami ojedinelou vznácnosťou. Je to prirodzené.
Jedným z ešte žijúcich antifašistov, ktorý ako Slovenský občan bojoval v radoch Červenej armády od júna 1944 až do oslobodenia Nových zámkov v marci 1945 je aj plk. v.v.
Ladislav Sládek, teraz žijúci v Rimavskej Sobote.
Mal len 16 a pol roka, keď ušiel z Nových zámkov do Rumunska a tu sa zapojil do radov Červenej armády a tak ako Slovák , červenoarmejec sa podieľal na oslobodzovaní od fašistov aj mestá Szolnok, Budapešť, Štúrovo a jeho bojová cesta bola ukončená v Nových zámkoch.
Plk. v.v. Ladislava Sládeka osobne pozval veľvyslanec RF v SR pán Fedotov na spomienkové oslavy konca 2. svetovej vojny na Slavín, ktoré sa uskutočnili 9. mája 2017.
Tak mal možnosť stretnúť sa s červenoarmejcami z Bieloruska, Ruskej federácie, ktorí sa osláv zúčastnili.
Svoje spomienky na kruté roky vojny si vymieňali počas recepcie v priestoroch veľvyslanectva RF v SR po spomienkových oslavách na Slavíne.
Pre nášho červenoarmejca bola česť, že mu prejavili poďakovanie za osobný prínos v porážke fašizmu okrem okrem A. L. Fedotova aj mimoriadni a splnomocnení veľvyslanci Bieloruskej republiky, Kazašskej republiky a riaditeľ kancelárie Veľvyslanectva Azerbajdžanskej republiky v SR.
Napriek chladnému počasiu počas spomienkového aktu na Slavíne, plk. v.v. Ladislav Sládek cestou domov skonštatoval, že je nesmierne poctený pozvaním na oslavy, ktorú mu pozvaním spomenuté veľvyslanectvá a najmä pán veľvyslanec A. L. Fedotov preukázal aj pri osobnom poďakovaní.
Vyslovil želanie, že na budúci rok, ak mu zdravie dovolí a oslávi svoje okruhlé životné jubileum a bude na oslavu víťazstva nad fašizmiom pozvaný, určite príde.
(Foto autor príspevku a Veronika Rízová)
JUDr. J. Pupala,
predseda ZO SZPB v Čiernom Potoku
{oziogallery 890}