Vernisáž prvej výstavy štvrtého ročníka cyklu Rožňavských radiál sa uskutočnila vo štvrtok, 10. marca 2016, v priestoroch Galérie Baníckeho múzea v Rožňave. Výstava je podujatím z cyklu výstav súčasného umenia Rožňavské radiály 4. Ako už tradične, výstavu otvoril riaditeľ Baníckeho múzea Mgr. Pavol Lackanič.
Kurátorka výstavy Silvia L. Čúzyová vo svojom príhovore nezabudla poďakovať Baníckemu múzeu v Rožňave za jeho ústretovosť, keďže cyklus Rožňavských radiál sa koná už štvrtý rok. Podotkla, že hlavnou témou výstavy je žena a umenie a že výstava vznikla bez priameho zásahu mužov, aj keď, medzi ôsmimi vystavujúcimi umelkyňami a dizajnérkami sa predsa len našlo miesto pre jedného umelca.
Svoju tvorbu prišli na vernisáž prezentovať dve z vystavujúcich umelkýň, Mira Podmanická a Lucia Fabová.
Mira Podmanická je pedagogička, sochárka a všestranná umelkyňa. V Rožňave predstavila návštevníkom nevšedné inštalácie Herbára, kde základnou témou sú kvety a rastliny, ktoré nás bežne obklopujú a svoje spoluautorstvo pri výrobe váz.
Umelkyňa Lucia Fabová sa venuje maľbe, kresbe, grafike a zvukovým inštaláciám. Na výstave predstavila obrazy maľované vlastnou autorskou technikou s využitím drapérie, vzoru a hĺbky s názvom „varšavská čipka“.
Výtvarníčka Lucia Dovičáková, predstavuje obrazy s dosť osobnou témou – témou materstva. Mamičky na jej obrazoch predstavuje ako ženy, ktoré bývajú niekedy aj unavené či nespokojné v situáciách, ktoré im prináša každodenný život matky.
Dizajnérka a výtvarníčka Markéta Nováková predstavuje na výstave experimentovanie s klasickými technikami a keramickým materiálom, ktoré zanechávajú na výrobku svoju osobitnú štruktúru. Jasným príkladom sú vystavované vázy s kvetinovým dekórom z odliatych prírodnín ale aj porcelán s kožušinou.
Monika Pascoe Mikyšková je umelkyňa, ktorá kombinuje figurálnu tvorbu s abstraktnými formami. V Rožňave predstavuje práve dve veľkoformátové kresby, maľby štetcom, kde dominuje téma materstva a záľuby ženy.
Ivana Šáteková vo svojich prácach spája prvky komixu a ľudovej tvorby. Na výstave predstavila sériu kresieb s hlavnou témou zameranou na vnímanie ženy samou sebou.
Šperkárka Kristýna Španihelová vystavuje doma ale aj v zahraničí. Do Rožňavy prišla predstaviť kolekciu kostených šperkov z dosť netypických materiálov – bravčových alebo hovädzích kostí, doplnených striebornými krajkami, koralom alebo korálkami. Poslednou z vystavujúcich umelkýň je maliarka
Lucia Tallová. Prezentovať sem prišla svoju prácu „More“, ktorá je zameraná na zbieranie a upravovanie starých fotografi a vytváranie estetických objektov.
Jediným vystavujúcim umelcom je
maliar Andrej Dúbravský, ktorý na výstave prezentuje novú kolekciu kresieb niečoho, čo by sme mohli s nadsázkou označiť za autobiografický pohľad na svet mladého muža.
Výstava potrvá do štvrtka 5. mája 2016, kedy sa uskutoční komentovaná prehliadka výstavy s kurátorkou Silviou L. Čúzyovou, na ktorú Vás srdečne pozývame.
Petronela Bodnárová
Foto: Gabriella Badin
{oziogallery 311}