Aktív Územného spolku Slovenského červeného kríža v Rimavskej Sobote sa uskutočnil dňa 8.12.2016 v reštaurácii Mladosť, na ktorom boli ocenení dobrovoľní bezpríspevkoví darcovia krvi. Úvod patril žiakom a učiteľom Základnej umeleckej školy v Rim Sobote, ktorí aktív otvorili kultúrným programo.
Predseda ÚS SČK v R. Sobote JUDr. Pavol Piliarik otvoril podujatie poďakovaním žiakom a učiteľom
za kultúrne otvorenie aktívu a okrem hostí privítal 114 ocenených dobrovoľných bezplatných darcov krvi.
Pani primárka HTO nemocnice v Rim. Sobote MUDr. Anna Kučáková oboznámila prítomných s históriou bezplatného darcovsta krvi v našej vlasti.
Po príhovore MUDr. Anny Kučákovej nasledoval ak odovzdávania vyznamenaní. Plaketu Dr. Kňazovického za 80 a viac odbereov obdržala paniEva Szepešiová z Rimavskej Soboty a pán Dušan Kubík zas 100 a viac odberov z Rimavskej Soboty. Diamantová plaketa Dr.jana Jánskeho bola udelená Františkovi Beňušovi z Veľkých Teriakoviec, Ondrejovi Jurčákovi z Orávky, Ladislavovi Bódimu z Rimavskej Seči, Pavlovi Križovi z Hrnčiarských Zalužian, Ondrejovi Kubišovi z Rim. Soboty, Františkovi Zvozilovi z Klenovca, Jánovi Žabkovi z Hnúšte, Vladimírovi Bystrianskému z Teplého Vrchu a Ivanovi Vrábeľovi z Utekáča. Zlaté plakety boli udelé 13 darcom, strieborné 34 darcom a bronzové 56 darcom krvi.
Prvé transfúzie sa v Československej republike uskutočnili po prvej svetovej vojne a praktikovali sa priame prevody krvi od príbuzného alebo personálu nemocnice. Až po druhej svetovej vojne v roku 1948 ministerstvo zdravotníctva začalo pripravovať transfúzne stanice plošne po celej republike.
Československý červený kríž bol poverený propagáciou darcovstva, náborom a oceňovaním darcov krvi.
Dňa 7. 12 1948 (práve 68. výročie) vláda ČSR vydala nariadenie o zriadení Národnej transfúznej služby, za účelom zabezpečenia dostatočného množsta darcov krvi tak, aby bols pokrxytá potreba krvi na požiadavky zdravotníctva.
Vzhľadom k povojnovému nedostatku potravín, darcovia krevi dostávali po odbere potravinové lístky a od roku 1952 dostávali darcovia krvi po odbere príspevok na zlepšenie stravovania vo výške 200 Kčs. Mnohí darcovia však potravinové balíčky a potom peniaze z morálných dovodov odmietali prevziať.
V rámci Slovenska bolo v roku 1960 zaevidovaných 900 bezpríspevkových darcov krvi. O rok neskôr už 1.500 a v roku 1963 už 50.000 dobrovoľníkov darovalo krv zdrama.
V okrese Rimavská Sobota bolo prvé transfúzne oddelenie otvorené v roku 1955 v Hnúšti. Zo začiatku sa vykonávalo 20 – 25 vo väčšine odberom za stravný príplatok 200 Kčs. V tomto období sa uskutočňovali aj hromadný výjazdové odberi krvi, najmä vo fabrikách. Od roku 1973 sa odbery uskutočňovali už iba na transfúznej stanici v Hnúšti, kde autobusmi dochádzali aj darci krvi z Rimavskej Sobote.
V Rimavskej Sobote, bolo Odberové stredisko otvorené v roku 1977 a odbery sa uskutočňovali raz v týždni. Odbery zabezpečovali pracovníci z transfúznej stanice z nemocnice v Hnúšti.
V roku 1988 bolo otvorené súčastné HTO v nemocnici v Rimavskej Sobote a odbery sa v súčastnosti vykonájú dvakrát v týždni (utorok a piatok).
Po roku 1993 vznikla na Slovensku Národná transfúzna služba so svojimi pracoviskami v krajských mestách, ktorá robí vyjazdové odbery v rímci kraja.
S rozvojom bezpríspevkového darcovstva krvi bolo zavedené aj oceňovanie za mnohonásobné bezplatné darovanie krvi. Boli zavedené plakety Dr. Jana Jánskeho, objaviteľa štyroch základných krvných skupín A, B, AB a O. Neskôr rozpoznal, že každá krvá skupina má štyri podskupiny. Boli vypracované kritéria podľa počtu odberov sa udeľovala bronzová plaketa za 10 odberov, strieborná za 20 odberov a zlatá za 40 bezplatných odberov. Prvým držiteľom zlatej plakety Dr. Jana Jánskeho V ČSFR bol ostravský baník Adolf Šťastný. V našom okrese bol prvým držiteľom zlatej plakety Dr. Jánskeho Ondrej Sýkora zo Sušian.
V hodnotenom roku prišlo krv darovať na HTO v Rim. Sobote 1969 ochotných darcov, z ktorých bolo zo zdravotných dôvodov vyradených 189, z toho traja darci boli vyradení trvale. Odobratá krv bola teda 1780 darcom, z ktorých bolo 111 darovať krv po prvýkrát.
Vzľadom k obrovskému nárastu darcov krvi, ktorí darovali viac ako 40 - 50 bezplatných odberov krvi, bolo po roku 1993 na Slovensku zavedené vyznamenanie Diamantová plateka Dr. Jana Jánskeho.
SČK na návrh Klubod darcov krvi SČK prijal nové započítavanie počtu odberov pre darkyne ženy, vzhľadom k poslaniu žien, materstvo, a biologické odlišnosti žien, bolo započítavanie u darkýň žien zmenené pri udeľovaní Zlatej plakety Dr. Jánskeho za 30 odberov (u mužov ostalo 40), pri diamantovej plakete za 60 odberov (u mužov ostalo 80 odberov) a neskôr zavedené vyznamenanie plaketa Dr. Kňazovického u žien za 80 odberov a u mužov za 100 odberov.
JUDr. Jozef Pupala
{oziogallery 688}