Dňa 9. septembra 2024 sa v Tisovci uskutočnilo viacero podujatí, ktorými si jeho účastníci pripomenuli 80. výročie Slovenského národného povstania.
Súbor podujatí začal slávnostným otvorením výstavy „Rómovia v spomienkach...“, ktorá bola realizovaná v spolupráci mesta Tisovec, Základnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote. Autorom myšlienky aj samotnej výstavy je Ing. Dušan Hutka. Výstava vznikla ako spomienka na tragické udalosti, ktoré sa udiali pred 80 rokmi v Tisovci počas Slovenského národného povstania. 20. novembra 1944 vo večerných hodinách skupina vojakov nemeckého trestného oddielu vtrhla do rómskej osady pri Papierni. Všetkých jej obyvateľov vojaci vyhnali z príbytkov. Dôvodom represívnej akcie bola pomoc miestnych rómskych mužov partizánom.
Obyvatelia museli pochodovať smerom na Tisovec. Štrnásť mužov násilne odvliekli pod Hradovú za Tisovcom a prinútili ich vykopať si vlastný hrob. Ďalší deň (21. novembra 1944) nad ránom, keď rómski muži dokončili „svoju robotu“, nemeckí vojaci ich výstrelmi zo samopalov popravili. Mená zavraždených boli prostredníctvom verejného oznámenia následne vyvesené pri mestskom dome.
Tragédia tým neskončila. Ďalší deň odtransportovali uvádzaných 64 žien a detí, ktoré práve prišli o svojich otcov, starých otcov, manželov, bratov, synov... Pred transportom ich upokojovali tým, že odchádzajú na práce do Nemecka. Skončili však ako obete beštiálneho vraždenia v Kremničke.
Výstava pozostáva z dobových fotografií s rómskou tematikou z Tisovca a okolia zozbieraných Ing. Dušanom Hutkom, ktorý je tiež autorom myšlienky samotnej výstavy. Fotografie zachytávajú zaujímavé dobové reálie: Rómov pri opracovávaní kameňa na cesty, prácu kováča, Rómov pri hasení vápna počas výstavby kostola v Rimavskej Píle, školskú brigádu... Zaujímavé sú portréty rómskych chlapcov a mužov, dievčat a žien, ale aj dobové zábery na osady v Rimavskej Píle a v Tisovci pod Hradovou. Osobitú atmosféru majú fotografie kočujúcich Rómov, Rómov pred svojimi obydliami, či rómskych muzikantov. Fotografie s touto tematikou sú cenné preto, že ich nevznikalo mnoho. Emotívne pôsobia fotografie zachytávajúce exhumáciu mužských obetí tragédie.
Výstava je doplnená zbierkovými predmetmi s rómskou tematikou zo zbierkových fondov Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote, ktoré má od roku 1996 aj špecializáciu na dokumentáciu duchovnej a hmotnej kultúry Rómov v regióne. Vystavené sú práce rómskych remeselníkov a výtvarníkov z regiónu, či hudobné nástroje používané rómskymi muzikantmi. Výstava je verejnosti sprístupnená v galérii Mestského kultúrneho strediska v Tisovci s termínom trvania do 9. októbra 2024.
Po výstave nasledovalo slávnostné položenie vencov pri pomníku postavenom na mieste popravy štrnástich rómskych mužov popravených 21. novembra 1944 a uctenie si ich pamiatky. O štrnástej hodine program pokračoval pri pamätníku Slovenského národného povstania slávnostným položením vencov a príhovormi predsedu ZO Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Tisovci Petra Mináča, primátora mesta Tisovec Jána Vengrína a ďalších. Súčasťou programu bol aj slávnostný krst knihy „101 príbehov z vojny“, v ktorej jej autor Dušan Hutka podrobne a precízne spracoval problematiku Slovenského národného povstania a protifašistického odboja v Tisovci a Tisovčanov.
RNDr. Ján Aláč
{gallery}gallery/101pribehov{/gallery}