Rimavská Sobota, 18.09. 2024 – Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote organizuje pri príležitosti 80. výročia SNP sériu rôznorodých podujatí. Prvým tohto druhu bude exkurzia do oblasti intenzívnych bojov medzi povstaleckými a nemeckými vojakmi, ktoré v Rimavskej Bani prebiehali v októbri 1944. Exkurzia sa uskutoční dňa 20. septembra 2024. Náučným chodníkom bude účastníkov podujatia sprevádzať Mgr. Viktor Brádňanský, regionálny historik. Začiatok komentovanej prehliadky náučným chodníkom je naplánovaný na 9.00 hod. v Rimavskej Bani. Exkurzia bude trvať približne dve hodiny.
S odstupom ôsmich desaťročí mnohí nazerajú na povstalecké územie len ako na okolie Banskej Bystrice, Brezna a Zvolena. Tvrdé boje sa však zvádzali aj v severných častiach Gemera-Malohontu, v okolí Revúcej, Muráňa, Tisovca, na Dieliku pri Tisovci, ale aj v okolí Rimavskej Bane. V neposlednom rade tu pôsobilo niekoľko partizánskych oddielov. Aj severné oblasti Gemera-Malohontu tak boli dôležitou súčasťou povstaleckého územia. Svedčí o tom množstvo pomníkov, pamätníkov, pamätných tabúľ, ktoré vypovedajú o protifašistickom odboji a tiež zaujímavý náučný chodník v Rimavskej Bani, pod názvom „Bojisko Rimavská Baňa“ (súčasť Cesty SNP Gemerom-Malohontom).
Pred osemdesiatimi rokmi v dňoch 19. až 22. októbra 1944 prebiehali v okolí Rimavskej Bane tvrdé boje. Náučný chodník a jeho jednotlivé stanovištia názorne sprostredkovávajú priebeh niekoľkodňových bojov medzi práporom povstaleckých vojakov „Narcis“ a nemeckými vojakmi z „Kampfgruppe Sonne" (Bojovej skupiny Slnko).
Návštevníci sa prostredníctvom putovania po náučnom chodníku dozvedia základné informácie o vypuknutí Slovenského národného povstania, vzniku 1. československej armády na Slovensku, ale aj o formovaní a vzniku obrany tohto obranného priestoru. Súčasťou náučného chodníka sú okrem informačných tabúľ aj názorne stvárnené obranné postavenia – zákopy a bunkre s výdrevou, vrátane figurín bojujúcich povstaleckých vojakov.
Aktivita je súčasťou série podujatí a aktivít Gemersko-malohontského múzea venovaných pripomenutiu 80. výročia Slovenského národného povstania.
PhDr. Elena Lindisová
{gallery}gallery/postopachsnp{/gallery}