(Brdárka, 4. septembra 2024) Hornogemerská obec, známa ako „Čerešňový raj“ vďaka tisíckam čerešňových stromov v jej chotári, bude v sobotu 7. septembra 2024 hostiť milovníkov gregoriánskych spevov. Skúsený choralista a lektor Marek Klein tu povedie workshop na tému Gregoriánsky chorál spojený s koncertom vokálneho súboru Gregoriana. Jesenný program, ktorý pripravuje pre širokú verejnosť v Brdárke miestne občianske združenie Alter Nativa bude predmetom ďalšieho príspevku.
Už túto sobotu 7. septembra 2024 sa v Brdárke v čase 9:00 – 16:00 uskutoční workshop na tému Gregoriánsky chorál. „Cieľom nášho workshopu je oboznámiť účastníkov s gregoriánskym chorálom po stránke teoretickej, historickej, ale najmä praktickej – zapojením sa do spevu. Program bude prispôsobený stupňu pokročilosti jednotlivých účastníkov tak, aby si, v rámci možností, každý prišiel na svoje. Účastníci workshopu budú mať možnosť naučiť sa čítať chorál z tzv. kvadratickej notácie, získajú základné znalosti o sanktgallenskej neumatickej notácii, ale najmä budú mať možnosť zaspievať si jednoduché i náročnejšie spevy z gregoriánskeho repertoáru pod vedením skúseného choralistu a lektora Mareka Kleina,“ priblížil pripravovaný workshop Marcel Antal, vedúci tunajšieho občianskeho združenia Alter Nativa. „Aj keď sa naše občianske združenie prioritne venuje vzdelávaniu v oblasti permakultúry a udržateľného života, organizujeme aj hudobné podujatia. Workshop i koncert sú súčasťou našej iniciatívy Hudba na Brdárke, pretože si myslíme, že hudba by v (čerešňovom) raji nemala chýbať,“ dodal.
Lektor Marek Klein (1969) sa venuje gregoriánskemu chorálu od roku 1992. Okrem samoštúdia a liturgickej praxe absolvoval kurzy a podujatia spojené s gregoriánskym chorálom pod vedením osobností ako Jiří Hodina, David Eben, Louis-Marie Vigne, Jan Eik Tulve, Alberto Turco, Nino Albarosa a ďalších. Spolupracuje s Parížskou gregoriánskou scholou, s Conventus Choralis (ČR). Vedie triedu gregoriánskeho chorálu v rámci medzinárodnej letnej školy Convivium (ČR). Od roku 2012 zverejňuje nahrávky gregoriánskych spevov v rámci Projektu Graduale. Je spoluzakladateľom a vedúcim Vokálneho súboru Gregoriana od jeho založenia v roku 2014.
„Súčasťou víkendového podujatia bude aj prezentácia historických rukopisov, ako aj najnovších edícií chorálnych spevníkov. Workshop zavŕši spoločné slávenie gregoriánskeho completoria v latinčine a následné vystúpenie vokálneho súboru Gregoriana o 17:00 v Evanjelickom a. v. kostole v Brdárke. Počas koncertu budú návštevníci môcť absolvovať komentovanú prehliadku tohto unikátneho renesančno-barokového kostola z roku 1696,“ doplnil M. Antal.
Viac o workshope a prihlasovací formulár na: https://alter-nativa.sk/gregoriansky-choral/
Vstupné na koncert je dobrovoľné. Prednostné miesta na koncerte je možné si rezervovať online na: https://bit.ly/koncert-gregoriana
Gregoriánsky chorál
Gregoriánsky chorál je starodávny liturgický spev, ktorý sa vyvinul v rámci kresťanskej tradície. Ide o jednohlasný spev, teda spev s jednou melódiou, bez sprievodu hudobných nástrojoj (a capella).
Charakteristiky gregoriánskeho chorálu:
- Jednohlasnosť: Všetci speváci spievajú rovnakú melódiu.
- Latinský text: Texty sú prevažne v latinčine a sú čerpané zo Svätého písma, najmä zo žalmov.
- Kvadratická notácia: Noty sú zapisované v štvorcových tvaroch a umiestnené na štyroch linkách, čo je odlišné od moderného päťriadkového notového zápisu.
- Voľný rytmus: Gregoriánsky chorál nemá pevný rytmus, rytmus je určený prirodzeným prúdením textu.
Účel a využitie:
Gregoriánsky chorál sa používal (a dodnes používa) ako súčasť liturgie v katolíckej cirkvi. Jeho hlavnou úlohou je podporiť modlitbu a duchovnú atmosféru. Pre mnohých je tento spev známy aj svojimi upokojujúcimi blahodarnými účinkami vďaka svojmu špecifickému zneniu a frekvenciám. Tento spev má dôležitý historický a kultúrny význam, keďže tvorí základ západnej sakrálnej hudby a mal veľký vplyv na vývoj európskej hudby.
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Lucia Grznár Kormošová