Združenie nadšencov permakultúry, tradičných remesiel a slovenskej kultúry Alter Nativa, o. z., Brdárka, ktorí už 20 rokov žijú a tvoria v malebnej hornogemerskej obci Brdárka medzi unikátnymi čerešňovými sadmi. V rámci Slovenska a Česka, ale i za ich hranicami, približujú širokej verejnosti tému permakultúry, trvalo udržateľného a prírode blízkeho hospodárenia a žitia, ekologického bývania či sebestačnosti v rámci organizovania rôznych kurzov a workshopov Školy permakultúry (kurzy Úvod do permakultúry, Permakultúrny dizajn, Mikrobiota pôdy v rukách roľníka, Permakultúra pre učiteľov a pod.) či obhospodarovania prvých ukážkových prírodných záhrad na Gemeri (tzv. Brdárske dvojičky). V roku 2019 za dlhoročný výrazný prínos k šíreniu a realizácii permakultúrnych ideí a princípov na festivale Permakultúra v meste získala Alter Nativa cenu Karola Končka „Roh hojnosti“.
Združenie sa venuje zachovaniu a propagácii tradičných remesiel (aj prostredníctvom workshopov pre verejnosť, napríklad v témach: ručne šitá knižná väzba, keramika, hlinené omietky, prírodná kozmetika a iné), organizuje rôzne osvetové aktivity a kultúrne podujatia (napr. tradičné májové podujatie Hudba v čerešňovom raji a príležitostné koncerty a workshopy s hudobníkmi a inými umelcami). „Spomínané hudobné predstavenia a workshopy sú v podstate našou doplnkovou aktivitou. Okrem nich pripravuje občianske združenie Alter Nativa na jeseň už tradične aj kurzy a workshopy zamerané na naše ústredné témy, a tými sú permakultúra a jej aplikácia v živote a tradičné remeslá. V túto jeseň sa môžete ešte tešiť na praktické témy v podaní vynikajúcich lektorov, na slovo vzatých odborníkov z praxe, a to permakultúrny kurz pre všetkých, ktorí sa v školskom prostredí alebo voľnočasovo venujú deťom a mládeži, a tiež kurzy ručne modelovanej či japonskej Raku zadymovanej keramiky a ručnej knižnej väzby,“ prezradil predseda združenia M. Antal.
Filozofiu udržateľnosti svojich aktivít členovia v združení aplikujú aj činnosťami slúžiacimi na samofinancovanie svojich neziskových aktivít – venujú sa vlastnej vydavateľskej činnosti (program Čitateľský klub Alter Nativa) či prevádzkujú vlastný e-shop. Aj vďaka týmto aktivitám môžu svojpomocne rekonštruovať brdárske pôvodné domy s cieľom ich využívania pre komunitné verejnoprospešné účely alebo obnovovať známe brdárske ovocné sady.
Viac o združení a bližšie informácie o pripravovaných podujatiach v Brdárke a možnostiach rezervácie účasti na nich nájdete na: www.alter-nativa.sk, www.darceky.sk, www.facebook.com/Alter.Nativa.Brdarka
Marcel Antal, vedúci o. z. Alter Nativa