Prvý apríl sa zvyčajne spája so žartmi, ale v kalendári environmentalistu je 1. apríl Svetovým dňom vtáctva. Prvoaprílová ochranárska tradícia sa zrodila ešte v časoch rakúsko-uhorskej monarchie. Založil ju prírodovedec Ottó Hermann.
Ottó Herman (1835 až 1914) zasvätil prvý apríl vtákom po prvýkrát v roku 1900. Vo vtedajšom Rakúsko-Uhorsku to bolo zorganizované ako zaujímavá akcia pre školy. Spolu s vtákmi sa v tento deň oslavovali aj stromy.
Pre ochrancov prírody je 1. apríl dňom vtáctva najmä preto, že práve v apríli k nám zvyčajne priletí najviac sťahovavých vtákov. Ornitológovia odhadujú, že na Slovensko priletí každý rok približne 30 miliónov vtákov, z toho prevažná časť - asi dve tretiny - v apríli. Väčšina vtákov prilieta do našich končín z Afriky, menej z Ázie. /zdroj: internet/
Pri tejto príležitosti organizuje Gemersko-malohontského múzeum v Rimavskej Sobote Základný kurz poznávania vtákov. Kurz sa skladá z dvoch častí. V priebehu mesiaca sa každý utorok uskutoční v múzeu odborná prednáška v prednesení biologičky Moniky Gálffyovej, RNDr. Celkom to budú štyri prednášky:
9.apríl 2024 - Mestskí speváci
16.apríl 2024 - Vtáky lúk a polí
23.apríl 2024 - Vtáky lesov a okolia vôd
30.apríl 2024 - Noční vtáci
K týmto prednáškam organizuje Gemersko-malohontského múzeum exkurziu 27. apríla 2024 s názvom Poznávame vtáky v praxi. Miesto stretnutia je náučný chodník Kurinecká dubina, stanovište č.1, v sobotu ráno o 8:00. Ak máte doma ďalekohľad, nezabudnite si ho doniesť so sebou, určite sa Vám zíde. Účasť na túto exkurziu je potrebné nahlásiť vopred na e-mailovú adresu galffyova [zavináč] gmmuzeum [bodka] sk. Deti mladšie ako 16 rokov sa môžu zúčastniť len v sprievode rodičov.
V prípade nepriaznivého počasia sa exkurzia presunie na iný termín.
Ste srdečne vítaní!
Mgr. Szilvia Tóth, PR manažérka