Z revúckej histórie sa najčastejšie spomína obdobie založenia a fungovania prvého slovenského evanjelického gymnázia, avšak práve to svedčí o tom, že zdravé kultúrne podhubie tu muselo byť už predtým...
Osvietený knihovník
Pozitívny duch poznávania, vzdelávania a kultivovania spoločnosti vnášala do mestského života už v prvej polovici 19. storočia evanjelická vetva vzdelancov. Výtečníkom medzi nimi bol kňaz a osvietený učiteľ Samuel Reuss, ktorý inicioval myšlienku založenia prvej knižnice v Revúcej. Inšpiráciou mu mohlo byť členstvo v Učenej spoločnosti malohontskej, kde krátky čas pôsobil ako knihovník. Malohontskú knižnicu využívala prevažne inteligencia, no chýbala orientácia na širšiu verejnosť. Práve to sa stalo Reussovým zámerom – vytvoriť knižnicu, ktorou by mohol prispievať k vzdelávaniu širšieho okruhu ľudí. Vyžadovalo si to jazykovú zrozumiteľnosť kníh, čo sa darilo, keďže knižnica sa od počiatku uvádza ako slovenská.
O realizáciu myšlienky sa pričinili aj ďalší predstavitelia revúckej inteligencie. Učitelia Ján Majba a Jozef Schulek spoločne s Reussom, za prítomnosti revúckych mešťanov, založili školskú knižnicu na zasadnutí 21. apríla 1822. Prítomní zakladatelia a podporovatelia prispeli na knižnicu buď finančne, alebo knižným darom, navyše pribudli príspevky od detí evanjelickej ľudovej školy a niekoľkých dobrodincov. Knižnica začala svoju činnosť so sumou 55 zlatých a 50 grajciarov. Hoci vznikla ako školská knižnica, považujeme ju za prvú verejnú knižnicu, lebo slúžila aj obyvateľom mesta.
Polstoročie v revúckom klube
Táto slávna revúcka knižnica sídli v Mestskom dome kultúry od odovzdania jeho novostavby, teda od 28. februára 1964, a to bude o pár dní šesťdesiate výročie!
Pri príležitosti 170. výročia založenia knižnice a 140. výročia úmrtia Samuela Reussa, z úcty k jeho životu a dielu, nesie revúcka mestská knižnica od 17. decembra 1992 vo svojom názve jeho meno.
Knižnica nie je tiché, mŕtve miesto plné kníh, ale dynamický priestor, ktorý ožíva prostredníctvom svojich čitateľov a návštevníkov. Šesťdesiatročné praktické fungovanie knižnice obslúžilo v priebehu rokov aj rozličných režimov desaťtisíce čitateľov každého veku. Striedali sa obdobia konjunktúry i menšieho záujmu, ale vždy bol pre všetkých záujemcov k dispozícii kompletný knižničný servis v dôstojnom prostredí...
Moderný revitalizačný projekt
Revúcke Mestské kultúrne stredisko a Mestská knižnica Samuela Reussa zažili v piatok 16. februára 2024 malú slávnosť. Po 60 rokoch od otvorenia Domu kultúry a po dvoch rokoch intenzívnej práce na príprave a realizácii sme mohli slávnostne prestrihnúť pásku na vynovenej, čistej a voňavej knižnici.
Vďaka podpore Fondu na podporu umenia a Mestu Revúca sa nám v dvojkolovej súťaži podarilo získať architektonický návrh a finančné prostriedky na komplexnú rekonštrukciu. V prvom kole za účasti porotcov Mgr. art. Matúša Bišťana, Ing. arch. Patrície Botkovej, Ing. arch. Tomáša Boroša, ArtD., Mgr. art. Ing. Pavla Pilařa, ArtD., Ing. arch. Ivana Siláčiho, PhD., a sekretárov súťaže Ing. arch. Adama Lukačoviča a MSc. Lívie Gažovej sme vybrali víťazný návrh Ing. arch. Michala Kontšeka.
Komplexnou rekonštrukciou sa zmenila nielen vizualizácia knižnice, ale riešili sme aj výmenu a nové rozvody elektriny, nové technické vybavenie, podlahy, steny. Výsledkom je multifunkčný priestor, ktorý bude slúžiť nielen na vypožičanie kníh, ale vďaka kompromisu a zvýšeniu regálov až po strop sme získali aj študovňu, priestor na sedenie pre čitateľov, multifunkčný – variabilný stôl na kreatívne dielne, a priestor pre hry, workshopy a aktivity pre malých aj veľkých.
Rekonštrukciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, spolufinancovanie zabezpečilo Mesto Revúca a z vlastných zdrojov aj Mestské kultúrne stredisko Revúca. Projekt podporili a schválili poslanci mestského zastupiteľstva.
Chceme sa poďakovať za túto finančnú a nemateriálnu podporu, ale tiež za ďalšiu pomoc, bez ktorej by sme si len ťažko poradili.
Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Karin Kilíková a Juraj Genčanský
MsKS Revúca
{gallery}gallery/kniznicareuss{/gallery}