Značka Regionálny produkt GEMER-MALOHONT pozná nových držiteľov tohto významného ocenenia.
Sobotný podvečer bol venovaný najmä všetkým tým, ktorí svojou činnosťou prispievajú k zachovávaniu pôvodnej remeselnej výroby a prezentujú tradície nášho regiónu. Slávnostné udeľovanie certifikátov sa konalo ako súčasť folklórneho programu Fašiangy v Dome osvety, ktorý 28.1.2023 organizovalo Gemersko-malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote.
Regionálne značenie v regióne Gemer-Malohont zasahuje na územie štyroch okresov, a to Rimavská Sobota, Revúca, Rožňava a sčasti do okresu Poltár. Od jeho založenia sa vyhlásilo a vyhodnotilo 7 výziev na predkladanie žiadostí o udelenie značky. Dokopy je v súčasnosti certifikovaných už 64 výrobkov, skupín výrobkov, resp. služieb.
Z poslednej výzvy vzišli ako kladne hodnotení 20 výrobcovia a 4 poskytovatelia služieb. Do zoznamu so značkou regionálny produkt GEMER-MALOHONT tak pribudli nasledovné produkty a služby:
-
-
-
- ručne paličkovaná gemerská čipka – Mgr. Angela Czintelová, Rožňava
- paličkovaná čipka – Anna Urbánová, Rožňava
- včelí med, včelí peľ – BeeLaboratory, s. r. o., Rimavská Sobota
- med, medovina, propolis a peľ – Boris Slatinský, Klenovec
- figurálna tvorba, dečky, goliere a bižutéria – Dagmar Dieová, Betliar
- úžitkové a dekoračné keramické objekty – Bc. Daniela Bödová, Jesenské
- výrobky zo 100% ovčieho mlieka – EPPROS, s. r. o., Bratislava (Muránsky salaš)
- paličkovaná čipka – Eva Csuporiová, Rožňava
- výroba modrotlače a výrobky z nej – Ing. Lucia Dovalová, Klenovec
- drevorezba, ručné vypaľovanie – Jozef Kilík, Lenka
- penový/sušený koláčik – Drahoslava Krankušová/DADA, Hnúšťa
- med – Matej Hudec, Tisovec
- Súťaž vo varení gemerských guliek – Mesto Jelšava, Jelšava
- Apiterapia – oddych v apidomčeku – Oskar Tóth, Riečka
- výrobky zo samorastov – Pavel Ferdinandy, Revúca
- Ubytovňa TIS – Rastislav Roško, Tisovec
- dekoračná keramika – Renáta Kseničová, Rožňava
- kožené výrobky, šitie kamizolov a baraníc – Rudolf Kubej, Revúca
- drotárske výrobky – Simona Rogosová, Rožňava
- Revúcke guľky – Súkromná stredná odborná škola, Revúca
- maľované textilné výrobky – Viera Sarvašová, Hnúšťa
- med a propolis – Zoran Vančík, Klenovec
- včelárske kurzy a workshopy – Občianske združenie kRaj, Závada (adresa edukačnej včelnice Liešenica)
- domáce sirupy – Zuzana Šarkanová, Vrbovce
- ručne paličkovaná gemerská čipka – Mgr. Angela Czintelová, Rožňava
-
-
Ochranná známka, ktorú tieto produkty alebo služby získali je zárukou toho, že sa vyrábajú v regióne Gemer-Malohont a že spĺňajú prísne hodnotené kritériá. Cieľom značky je podporiť miestnych výrobcov alebo poskytovateľov služieb, ktorí sa podieľajú na rozvoji regiónu a budovaní jeho dobrého mena.
Na podujatí bolo zároveň odovzdané pomyselné žezlo, ktoré od Miestnej akčnej skupiny MALOHONT prebrala Oblastná organizácia cestovného ruchu GEMER. Prevzala tak na seba zodpovednú úlohu koordinátora jednej z najúspešnejších značiek regionálnych produktov na Slovensku.
Oľga Maciaková, predsedníčka MAS MALOHONT, uviedla: „Od roku 2013 budujeme rodinu regionálnej značky Gemer-Malohont. Doposiaľ bola garantom a koordinátorom regionálnej značky MAS MALOHONT. Nastal čas na zmenu a nové nápady, želám značke veľa konzumentov, dobré trhy a veľa objednávateľov, aby sa tento zabudnutý kraj dostal do povedomia mnohých ľudí.“
Štafetu koordinátora značky prevzal riaditeľ OOCR GEMER, Jaroslav Hric a uviedol: „Nie je to len o pekných fotkách, ale najmä o autentických zážitkoch, o autentických výrobkoch a o autentických chutiach a vôňach, ktoré prezentujú aj regionálne produkty, výrobky, či služby. Veríme v úspešnú spoluprácu OOCR GEMER s miestnymi akčnými skupinami, Gemersko-malohontským osvetovým strediskom ako aj s miestnymi výrobcami aj v ďalšom období. “
O príjemnú atmosféru počas odovzdávania certifikátov sa v rámci podujatia Fašiangy v Dome osvety postarali folkloristi, heligónkári, aj ženské spevácke skupiny z Malohontu.
Pre pozvaných hostí a širokú verejnosť bola v priestoroch Domu osvety pripravená prezentácia tvorby remeselníkov a ochutnávka regionálnych špecialít, kde mali zúčastnení možnosť ochutnať Revúcke guľky, penový/sušený koláčik od pani Krankušovej, syrové výrobky z Muránskeho salaša, či Muránske buchty certifikované už v roku 2018. Súčasťou ochutnávky bolo aj ríbezľové víno Pádár z vinárstva z Padaroviec.
O servírovanie jedál a nápojov sa postarali žiaci Súkromnej strednej odbornej školy v Revúcej.
Celou slávnostnou akciou sprevádzal moderátor Juraj Genčanský, ktorý prítomným pripomenul aj tradície fašiangových dní.
Ing. Lucia Vargová
Autor fotografií: Jozef Kopor