Quantcast
Channel: Spravodajstvo z horného a stredného Gemera
Viewing all articles
Browse latest Browse all 4376

Glezg hrubozobý (Coccothraustes coccothraustes) * Predmet mesiaca január 2023

$
0
0
Dermoplastický preparát glezga hrubozobého, známeho tiež ako glezg obyčajný

Rimavská Sobota, 05. 01. 2023 - Neoddeliteľnou súčasťou zbierkového fondu Gemersko-malohontského múzea sú aj zoologické zbierky. Múzeum v rámci prezentačnej aktivity predmet mesiaca vystaví dermoplastický preparát glezga hrubozobého, známeho tiež ako glezg obyčajný. Patrí k novším zbierkovým predmetom, prírodovedný fond obohatil v roku 2021. Vystavený bude v priestoroch Stálej vlastivednej expozície od 3. januára do 31. januára 2023.

Aj napriek tomu, že sú rozšírené na väčšine územia Slovenska, patria glezgy medzi menej známe vtáky. Hniezdia v nižších až stredných polohách do približne 1000 m. n. m. najmä v svetlých listnatých a zmiešaných lesoch. Občas zahniezdia aj vo väčších parkoch, záhradách a sadoch.
Glezgy sú pomerne veľké a zavalité. Ich najcharakteristickejším poznávacím znamením je veľký a silný kužeľovitý zobák. Za letu ich môžeme spoznať aj podľa krátkeho chvosta a bieleho pruhu na krídle. Samičky sú sfarbené menej kontrastne, tlmenejšie ako samce. Ich spev je nenápadný, švitorivý. V hniezdnom období sa živia hlavne živočíšnou potravou – hmyzom, pavúkmi a inými bezstavovcami.

Po vyhniezdení začne v potrave prevládať rastlinná zložka – dužinaté plody, výhonky, neskôr semená stromov a bylín. Mohutným zobákom dokážu vyvinúť tlak až 30 – 45 kg a tak rozlúsknuť aj kôstky čerešní a sliviek. Naše populácie trávia zimu väčšinou v západnej a južnej Európe, no niektoré jedince prezimujú u nás. Práve v zimnom období ich môžeme najjednoduchšie pozorovať na kŕmidlách, ktoré často navštevujú. Radi si tu pochutnajú na slnečnicových semienkach, prípadne orechoch.
Prezentovaný jedinec - samček - uhynul v apríli 2020 v obci Muránska Lehota, pravdepodobne po náraze do prekážky. Takéto nárazy, najčastejšie do okien alebo iných sklenených plôch, napríklad zastávok, sú veľmi častou príčinou úhynu vtákov v mestách a obciach. V sklenených plochách sa odráža okolitá krajina, alebo sú celkom priehľadné. Vtáky ich preto nezaregistrujú, snažia sa cez ne preletieť a dôsledkom nárazu hynú. Môžeme tomu zabrániť napríklad nalepením nálepiek v rozostupoch približne 15 cm alebo namaľovaním vzoru (viac informácii na www.vtaky.sk).

RNDr. Monika Gálffyová (biologička GMM)


Viewing all articles
Browse latest Browse all 4376