Quantcast
Channel: Spravodajstvo z horného a stredného Gemera
Viewing all articles
Browse latest Browse all 4376

ČAJORI ROMANI... Kultúra rómskeho etnika v predmetoch ukrytá

$
0
0
ČAJORI ROMANI... Kultúra rómskeho etnika v predmetoch ukrytá

Dňa 27. októbra 2022 (štvrtok) o 16.00 hod. sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote uskutoční podujatie - „Čajori romani... Kultúra rómskeho etnika v predmetoch ukrytá“, ktoré sa viaže k výstave „Najnovšie a zreštaurované zbierky Gemersko-malohontského múzea“. Komentovaná prehliadka bude zameraná predovšetkým na zbierky dokumentujúce rómske etnikum. Súčasťou prehliadky bude aj sprievodné slovo k novým zbierkam v etnologickom fonde múzea, ktoré sú prezentované na výročnej výstave. Výstavou sprevádza etnologička Mgr. Ľudmila Pulišová. Vstupné je 2 eurá.

Od 8. septembra 2022 je v priestoroch Gemersko-malohontského múzea sprístupnená výstava Najnovšie a zreštaurované zbierky Gemersko-malohontského múzea venovaná 140. výročiu založenia múzea. Medzi prezentovanými zbierkami sú i predmety z fondu etnológia získané a zreštaurované za posledných 10 rokov.

2022 10 27 Čajori romaniV roku 2022 sa vo fonde etnológie nachádza 11 151 kusov zahŕňajúcich ľudové staviteľstvo a bývanie, ľudový odev, výrobu z dreva a prútia, nástroje a náradie súvisiace s roľníctvom, pastierstvom, zbierky reprezentujúce jednotlivé remeslá typické pre Gemer-Malohont, ako baníctvo a železiarstvo, drevárstvo, brdárstvo, voštinárstvo, sklárstvo a hrnčiarstvo. Od 1. januára 1996 sa múzeum špecializuje na dokumentáciu rómskej kultúry a fond sa tak rozširuje i o zbierky reprezentujúce rómske etnikum.

I z toho dôvodu séria komentovaných prehliadok jednotlivých kurátorov fondov, viažucich sa k danej výstave, pokračuje rozprávaním o tom, čo robí v múzeu etnológ, čo sa deje s predmetmi po ich získaní do zbierkového fondu, a to s akcentom na artefakty dokumentujúce kultúru Rómov. Prostredníctvom fotografického materiálu budú prezentované tiež výskumy v teréne, ktoré sú v mnohých prípadoch jedným z podkladov pri realizovaní výstav, či nadobúdaní nových zbierok. V priestore výstavy sa v celku venovanom etnológii návštevníci dozvedia príbehy, či udalosti viažuce sa k vystaveným zbierkovým predmetom, pričom v časti zameranej na rómsku kultúru je prezentovaný ženský a mužský odev olašských Rómov z lokality Ákosfalva v Rumunsku, s ktorým sa tiež spája zaujímavý príbeh ako sa dostal do zbierok múzea.

 

Ľudmila Pulišová
(etnologička múzea)

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 4376