Čo si predstavíte, keď vyslovím, alebo napíšem slovo TELGÁRT? Podľa mňa je to slovo, ktoré voľakedy patrilo do slovníka ľudí, žijúcich v hornom toku poriečia Hrona, čiže Horehronci. Keď si to ešte predstavíme z našej strany na sever za Muráňskou planinou. Ba dokonca takto aj tento kraj bol zahrnutý do jednej časti mapy Gemera.
V súčasnosti sa nám rád predstavuje ako jeden z nositeľov folklóru a ľudových tradícií stredného Slovenska. Dôstojnú úlohu zohral aj v národnooslobodzovacom boji počas druhej svetovej vojny. Jeho vypálenie fašistickými vojakmi v lete 1944 bolo i pomstou za aktivitu povstalcov a partizánov v Slovenskom národnom povstaní. Celá obec vtedy ľahla popolom, aby po oslobodení vyrástla znovu do súčasnej krásy. Udalosti uplynulých septembrových dní si pripomínajú Telgártčania každý rok.
Osudové dni Povstania i šikovné ruky chlapov i žien z tohto kraja si pripomínajú na známych Dňoch obce. Tohto roku to bolo 9. a 10. septembra, kedy pripravili kultúrny program po obidva dni. Venovali mu takisto spomienku na boje a udalosti, ktoré pred 78 rokmi poznačili aj tento kraj. Aby i dnešná mládež vedela ako k tomu došlo a koľko to stálo životov i úsilia tunajších ľudí, pripravili rekonštrukciu bojov z roku 1944. Položili vence pri Pamätníku SNP pred obecným úradom a k Pomníku na cintoríne. V piatok podvečer pred OÚ otvorili výstavu vojenskej historickej techniky.
V sobotu popoludní pokrstili knihu od Marcela Maniaka: PARTIZÁNSKE A POVSTALECKÉ OBCE na Slovensku.
Súčasťou programu bolo i vystúpenie folklórnych súborov Telgárt, Horehronskí chlopi a Konyare. Zaujímavou témou programu bolo aj varenie guľáša a program pre deti.
Veru, program bol aktuálny a pestrý. Hodno bolo za ním prísť aj nášmu známemu fotoreportérovi Petrovi Pobočekovi, ktorý neľutoval cestu z Revúcej do Telgártu prejsť, aby vám priblížil Deň obce Telgárt.
MG od