Pamiatkou padlých hrdinov v Slovenskom národnom povstaní, protivojnovým mementom i ďalšou turistickou zaujímavosťou Gemera sa stala nová Náučná lokalita SNP – Bojisko Dielik, ktorú 7. mája 2022 oficiálne otvorili v sedle Dielik na okraji Muránskej planiny, na rozhraní okresov Rimavská Sobota a Revúca. Sedlo Dielik (579 m n. m., súradnice 48°42´2“S 19°59´3“V) sa nachádza na strednom Slovensku a oddeľuje Stolické vrchy od Muránskej planiny. Prechádza ním cesta II/531 vedúca z Tisovca do obce Muráň. Popod sedlom prechádza tunel pod Dielikom na nedostavanej trati, ktorá mala viesť z Tisovca do Revúcej.
Náučná lokalita SNP – Bojisko Dielik sa nachádza v blízkosti pamätníka (z r. 1959) v sedle Dielik, na miestach, kde boli objavené aj pozostatky autentickej zákopovej línie. Tú vybudovali počas druhej svetovej vojny príslušníci povstaleckého pešieho práporu Prvosienka z Tisovca. Títo vojaci tu následne 21. októbra 1944 zviedli ťažké boje proti postupujúcim nemeckým jednotkám a mnohí z nich tu položili aj svoj život. Táto lokalita v prvom rade slúži na to, aby pripomenula a uctila si pamiatku všetkých, ktorí bojovali za našu slobodu.
Prístup do lokality je po modrej turistickej značke: Tisovec, námestie – prameň Šťavica – sedlo Dielik, alebo: Muráň – Paseky – sedlo Dielik. Lokalita je okrem Dukly najväčšie vojenské múzeum v prírode na Slovensku. Pozostáva zo štyroch informačných tabúľ, veliteľského bunkra práporu Prvosienka a približne sto metrov zákopov, ktoré boli vybudované presne na pôvodných obranných líniách a kopírujú niekdajšie zákopy z čias Povstania. Texty na náučných tabuliach s názvom Povstanie v Tisovci, Obrana Tisovca, Dielik, Bitka o Dielik obsahujú informácie o budovaní zákopov, približujú boje v sedle Dielik a úlohu mesta Tisovec v SNP. Súčasťou náučno-poznávacieho areálu je i nové posedenie.
Náučná lokalita na Dieliku vznikla ako súčasť pripravovaného komplexnejšieho projektu s názvom Cesta SNP Gemerom-Malohontom. Samotná Cesta SNP Gemerom-Malohontom už bola vytvorená pred niekoľkými rokmi, vtedy však šlo prakticky len o osadenie hnedých informačných tabúľ, ktoré smerovali k pamätníkom SNP. Aktuálnym zámerom je prepojiť viaceré lokality od obce Jesenské, cez Rimavskú Sobotu, Rimavskú Baňu, Hnúšťu až po sedlo Dielik, pridať konkrétne zaujímavosti a zároveň do lokalít priniesť nové aktivity.
Iniciátorom vybudovania múzea v prírode bola Oblastná organizácia cestovného ruchu Gemer, najmä historik Viktor Brádňanský. Na realizácii projektu spolupracovali OOCR Gemer a mesto Tisovec, podieľali sa aj členovia klubu vojenskej histórie Krasnogvardejci z Košíc pod vedením Petra Kamenského. Finančne ho podporil aj Banskobystrický samosprávny kraj. Príprava a vytváranie tejto náučnej lokality trvala zhruba tri roky, z toho samotná výstavba zabrala asi rok a pol. Na vybudovaní lokality sa okrem mesta Tisovec (finančne a organizačne) podieľali aj Mestské lesy Tisovec, ktoré pomohli zabezpečiť drevo na vybudovanie zákopov. Mesto Tisovec ešte plánuje lokalitu ďalej obnovovať, napríklad opravou lavičiek a oddychových miest, vhodných aj na zážitkové učenie. Plánujú tu organizovať oslavy SNP, historické rekonštrukcie bojov, komentované sprevádzanie s odborným výkladom a rôzne aktivity pre školy a mládež, aby tieto dejiny priblížili aj interaktívnou formou priamo na mieste, kde sa kedysi bojovalo.
Viac informácií: https://www.rimava.sk/spravy-z-regionu/kultura/pri-tisovci-otvorili-novu-naucnu-lokalitu-zameranu-na-dejiny-slovenskeho-narodneho-povstania/
Marta Mikitová