Neoddeliteľnou súčasťou zbierkového fondu Gemersko-malohontského múzea sú aj zoologické zbierky. V rámci prezentačnej aktivity Predmet mesiaca vystaví múzeum dermoplastický preparát vlhy hájovej (Oriolus oriolus). Preparát bude vystavený v stálej expozícii múzea od 1. do 30. apríla 2022.
„V roku 2008 sa nám zbierkový fond obohatil o dermoplastický preparát vlhy hájovej, známej tiež ako vlha obyčajná. Len málo vtákov hniezdiacich na Slovensku je tak výrazne sfarbených ako práve vlha hájová. Napriek tomu je však veľmi ťažké zazrieť ju,“ uviedla ornitologička Monika Gálffyová.
Dospelé samce sú sfarbené kontrastne čierno-žlto, samice a mláďatá majú zelenkavožltú farbu kombinovanú so sivočiernou. Pohybujú sa však vysoko v korunách stromov medzi lístím a tak ľahko unikajú pozornosti. Ak však zapojíme ďalší zmysel – sluch, je takmer nemožné nespozorovať ich. Spev vĺh je výrazný, hlasný a charakteristický pískavými flautovitými tónmi.
Vlha hájová hniezdi v severozápadnej Afrike, vo väčšine Európy okrem jej severnej a severozápadnej časti, v Malej Ázii, juhozápadnej Sibíri až po Altaj, v strednej Ázii a Indii. Je rozšírená po celom Slovensku v nižších a stredných polohách do 600 – 800 m n. m. Obýva hlavne lužné lesy, brehové porasty okolo vôd, cintoríny, záhrady, parky, vetrolamy a stromoradia, lesíky, háje a riedke lesy. Vyhýba sa súvislým, ihličnatým a zmiešaným lesom. Naša populácia je prísne sťahovavá, vlhy trávia zimu v Afrike južne od rovníka. Prilietajú k nám pomerne neskoro, v druhej polovici apríla a začiatkom mája, odlietajú v auguste, septembri. Hniezda si stavajú v okrajovej časti koruny vysokých stromov. Hniezdia raz ročne, mávajú 3 – 5 mláďat. Živia sa hmyzom, prípadne ovocím.
Tento juvenilný, nedospelý jedinec uhynul v Rimavskej Sobote 13. septembra 2007 na následky zrážky s autom.
RNDr. Monika Gálffyová (biologička)