Zriaďovanie ľudových škôl hospodárskych určil už pred 100 rokmi zákon číslo 75/1920. Takéto školy boli povinné pre mládež vo veku 14 – 16 rokov. Vyučovalo sa v budovách škôl ľudových a meštianskych v dobe, kedy tieto boli voľné. Výučba sa delila na teoretickú a praktickú. Od novembra do marca bolo teoretické vyučovanie, v ostatných mesiacoch praktické. Podmienkou otvorenia školy bolo najmenej 21 žiakov. Obec mala povinnosť prispievať na vecné náklady školy (kurivom, svetlom a čistením školských miestností).
Správa obecnej ľudovej školy v Slavošovciach na základe výzvy Školského inšpektorátu v Rožňave z roku 1937 sa obrátila na zastupiteľský zbor obce, aby zabezpečil možnosť zdravého národného, kultúrneho, hospodárskeho a sociálneho rozvoja občanov, zvlášť pre školu tzv. „odrastlej mládeže“ obce zriadením Hospodárskej školy ľudovej.
Úlohou obce bolo zaslať počet žiakov, ktorí rokom 1936/1937 skončili školskú dochádzku na ľudovej škole, alebo meštianskej a mali začať študovať I. ročník ľudovej školy hospodárskej.
Zastupiteľský zbor obce na svojom zasadnutí 7. apríla 1937 prijal návrh na zriadenie takej školy. Záujem o hospodársku školu prejavili učitelia Ladislav Moťovský a Alexander Koska.
Keďže škola nemala vlastné priestory, Obvodné notárstvo v Slavošovciach v máji roku 1938 vo svojom prípise Školskému inšpektorátu v Rožňave žiadalo o subvenciu na novostavbu obecnej ľudovej školy, ktorá jej bola, dá sa povedať, dopredu zamietnutá z dôvodu, že podpora sa dávala len chudobným obciam, ktoré neboli v stave vystavať školu z vlastných prostriedkov. „V Slavošovciach však tento predpoklad nejestvuje,“ uviedol školský inšpektor.
Po splnení podmienok Ministerstvo zemědělství v Prahe 11. júla 1938 zriadilo Ľudovú hospodársku školu pre chlapcov a dievčatá v Slavošovciach.
V zápisnici o prehliadke obecnej ľudovej školy v šk. roku 1938/1939 sa píše, že škola bola zriadená v roku 1929. Nemala vlastné priestory, ale prepožičané v bývalom obecnom dome.
Škola mala tri učebne. Jedna miestnosť bola pre fyziku. Škola nemala školskú záhradu. Nevyučovali sa žiadne nepovinné predmety. Školu navštevovalo 130 žiakov. Správcom a riaditeľom školy bol Ladislav Moťovský, učiteľmi Alexander Koska a Margita Niemannová.
V apríli 1939 učiteľka Niemannová žiadala školský inšpektorát, aby na uvoľnené miesta dvoch kolegov, ktorí nastúpili vojenskú službu, neprijali nové učiteľské sily, lebo ich neprítomnosť mala byť len dočasná. Avšak už v roku 1940 žiadala nové učiteľské sily, aby sa mohlo začať s vyučovaním v hospodárskej ľudovej škole. Sama vyučovala striedavo od 8 do 10 hod. svoju III. triedu, II. triedu od 10 do 12 a I. triedu od 13 do 15 hod.
Inšpektor ľudových škôl hospodárskych v Lazoch pod Makytou v októbri 1940 žiadal o vykonanie prípravných prác na začatie vyučovania na hospodárskej škole. Správca školy v Slavošovciach však oznámil, že „Z nedostatku odborných vyučovacích síl sa nemôže začať s vyučovaním na hospodárskej škole v Slavošovciach.“ A tak dva roky po zriadení školy sa s vyučovaním nezačalo.
Zdroj: Štátny archív v Košiciach, pracovisko archív Rožňava, archívne fondy: Obvodný notársky úrad v Slavošovciach( rok 1937, 1940,) , Školský inšpektorát v Rožňave.