Bývalo dobrým zvykom, keď sa voľakedy, ale aj dnes, návšteva zaujímavého miesta najmä na Gemeri potvrdzovala svojim blízkym, či priateľom najmä pohľadnicami, ktoré boli k dispozícii návštevníkom. Tak tomu bolo už od sprístupnenia Dobšinskej ľadovej jaskyne. Najprv boli zrejme čiernobiele, ale postupne, ako uvidíte, sa objavovali aj farebné maľované rôznymi autormi. Mnohé sa zachovali dodnes a prezentujú na rôznych miestach nielen zaujímavé objekty jaskyne, ale aj to, čo spájalo jaskyňu s miestami určené pre pobyt alebo stravovanie turistov z rôznych krajín. Autori tohto desiateho pokračovania príbehov z Dobšinskej ľadovej jaskyne, ktoré nám poskytli RNDr. Ondrej Rozložník a Ing. Mikuláš Rozložník, ktorý bol napísaný pri príležitosti 150. výročia objavenia jaskyne. Zozbierali aj rôzne pôvodné pohľadnice, ktoré webová stránka Maj Gemer vám ich teraz predstavuje. Najmä na tých najstarších pohľadniciach sa prejavila vtedajšia úradná reč ich adresátov.
Na jednej z nižššie uverejnených pohľadníc je zobrazené korčuľovanie v jaskyni. (Pri podrobnejšom skúmaní pohľadnice zistíte, že už v tpm čase (1906) nad ľadovou plochou svietili elektrické svetlá). Len málokto vie, že sa v jaskyni organizovali korčuliarske Ľadové slávnosti pod organizačnou taktovkou M. Marka, rodáka z Rožňavy a veľkého nadšenca korčuliarskeho športu. Prvý ročník sa odohral už v roku 1893. Nasledujúce ročníky slávností sa síce nekonali pravidelne, no objavilo sa tu veľa slávnych osobností Rakúsko-Uhorska z rôznych spoločenských oblastí.
Okrem iného v priestoroch Veľkej siene trénovalo hneď niekoľko krasokorčuliarskych osobností (napríklad Karol Divín, Eva Grožajová a ďalší). Ich tréningy prebiehali v horúcich letných mesiacoch, od júna do augusta, kedy možnosti neboli také priaznivé ako v dnešnej dobe a kryté haly neboli k dispozícii.
(POKRAČOVANIE)
RNDr. Ondrej Rozložník a Ing. Mikuláš Rozložník