Na deň Pamiatky zosnulých pripadá na Slovensku tradičný novembrový zvyk náštevy cintorínov, ozdobovania hrobov, pálenia sviečok a spomienok na zosnulých rodinných príslušníkov a známych. Návšteva cintorínov na Všetkých svätých patrí k najstabilnejším tradičným prejavom všetkých vrstiev spoločnosti. V 8. storočí určil pápež Gregor IV. sviatok Všetkých svätých na 1. november, ktorý mal byť spomienkou na známych kresťanských svätcov. Tento zvyk sa postupne rozšíril a v kalendári sa zakotvil 2. november ako Pamiatka zosnulých (Dušičky). Podľa starších zvykov sa v noci z 1. na 2. novembra na stole necháva časť večere a na hroboch sa zapaľujú sviečky. Kladenie vencov a kvetinová výzdoba na cintorínoch patrí k novším tradíciám.
Pamiatku na veriacich zosnulých zaviedol v roku 998 clunyjský opát Odilo, ktorý sa takto snažil čeliť pretrvávajúcim pohanským obradom. V 13. storočí sa tento zvyk rozšíril v celej západnej cirkvi.
Aj jelšavskí dobrovoľní hasiči si pripomenuli pamiatku zosnulých hasičov pri soche svätého Floriána v Jelšave v sobotu, 2. novembra 2019 zapálením sviečky a položením venčeka. V rámci tréningu s plameniakmi sme 8. novembra deťom vysvetlili význam spomienky na zosnulých a tiež sme sa prešli ku soche patróna hasičov, kde zapálili sviečky.
G. Jakubecová