V sobotu, 24. augusta 2019 v Železníku usporiadalo občianske združenie Skryté Poklady Slovenska v spolupráci z obcou Sirk pokračovanie úspešného podujatia Poklady Železníka. Už od skorého popoludnia sa priestor okolo historického kina Stachanov zaplnil návštevníkmi. Od 14. hodiny sa mohli deti zahrať športové hry a boli pre nich pripravené aj tvorivé dielne. Svoju techniku prišli ukázať aj dobrovoľní hasiči zo Sirka a takisto o.z. Rákošská cächa prichystala deťom stánok s lesnými hádankami.
O hlad návštevníkov sa starali kuchárky z obce Sirk, ktoré pripravovali jedinečné sirkovské guľky. Taktiež bol pripravený lahodný guľáš a sladké dobroty či kvalitná káva.
O 14.30 sa tí, ktorí chceli spoznať viacej Železník, vydali na komentovanú prehliadku banských kolónií. Zastavili sme sa pri mohutných barakoch v časti Štokovce, pri storočnej drevenej kolkárni a taktiež pri obnovenej baníckej kaplnke, ktorú bolo možné vidieť aj zvnútra.
V kinosále boli podvečer pripravené dve zaujímavé prednášky. Jedna o gotických kostoloch na Gemeri, ktorú prezentovali členovia o.z. Gotická cesta a druhá s názvom Železník a jeho okolie – unikátna história, ktorú prezentovali pracovníci Baníckeho múzea v Rožňave.
So západom slnka prišiel vrchol podujatia a to vystúpenie rockovej skupiny ZEUS z Nitry, ktorí zahrali najväčšie rockové hity 80-tych a 90-tych rokov. Pripravená bola aj tombola a majiteľ jednej zo vstupeniek si odniesol nový LED televízor.
Nasledujúci deň, 25. augusta sa pri kaplnke Nanebovzatia Panny Márie v Železníku uskutočnila po mnohých rokoch Svätá omša. Kaplnka a jej okolie od jari dostali novú, krajšiu podobu vďaka aktivitám združenia Skryté Poklady Slovenska. Do brigád sa zapojili ako členovia združenia, tak aj dobrovoľníci z okolia. V poslednej etape pomohli obce Sirk a Turčok.
Vďaka patrí všetkým, ktorí sa pričinili aby bol Železník zase o niečo krajší a turisticky atraktívnejší. Aby sa na jeho banícku históriu nikdy nezabudlo.
Foto tu:
https://drive.google.com/drive/folders/1TnGpz-5-N5M-YhQfohroHgF9sU0xptX7?usp=sharing
Ladislav Bene