Quantcast
Viewing all articles
Browse latest Browse all 4488

Nadstavuje zrkadlo hektickej dobe

Image may be NSFW.
Clik here to view.
Nadstavuje zrkadlo hektickej dobe

Mgr. Magdaléna Lavrincová literárnu činnosť začala písaním publikácií o druhej svetovej vojne. V knihe Smrť dýchala do tvárí načrela hlboko do obdobia 2. svetovej vojny a priblížila dobu a tragické osudy ľudí nielen na Slovensku, ale aj na Podkarpatskej Rusi. Neskôr vydala publikáciu spomienok Život zrodený zo smrti a subjektívne ladené zbierky próz z povojnového obdobia Život na strnisku doby. Vrátila sa však do vojnového obdobia knihou Človek zomiera dvakrát... a vyniesla na svetlo pamäti početné autentické príbehy, ktorým hrozilo, že ich navždy prikryje prach zabudnutia. Mnohé ste mali možnosť prečítať vo vašom Maj Gemeri. Jedným z nich je príbeh Jána Repáša, počas SNP príslušníka 1. čs. brigády kpt. A. Jegorova, ktorého uväznili vo väznici v Hnúšti.

Jeho matka sa rozhodla, že za každú cenu dosiahne prepustenie syna. Vzala hrču bankoviek, čo sa práve v ich domácnosti nachádzali. Nebála sa prísť do väznice a poskytla zradcovi Antekovi všetky našetrené peniaze. V zúfalstve tvrdila, že jej sedemnásťročný syn je študent a nemal nič spoločné s partizánmi. Sila peňazí na Anteka zapôsobila a mladého človeka našťastie prepustili.

V knihe sa pripomínajú partizánske boje proti fašistom, do ktorých sa zapojila veľká časť baníctva v Železníku, Sirku, Rákoší a Rákošskej Bani. Do armády k partizánom Alexeja Jegorova sa významne zapojil najmä Florián Čatloš, ktorý v júli 1944 zbehol od slovenskej armády. K mladým pomocníkom partizánov patrí Pavol Hruška, Július Molitoris z Klenovca a ďalší odbojári.

Image may be NSFW.
Clik here to view.
lavrincova magdalena
Magdaléna Lavrincová je autorka aj dvoch básnických diel ‒ Dar nad všetky dary a Život cestou i necestou. V nich sa vracia do čias svojho detstva a mladosti a poukazuje, že kedysi platné morálne princípy vystriedal zväčša pragmatický až konzumný prístup k životu. V súčasnosti sústreďuje pozornosť na vývoj v našej krajine a v spoločnosti po prevrate roku 1989 a venuje sa písaniu esejov. V roku 2016 napísala knihu Škvrny na zamate doby. Na ňu nadväzuje najnovšia kniha autorky Svetlo a tiene života. Zachytáva neľahké povojnové obdobie, keď doznievali dozvuky vojny a príbuzní sa dozvedeli o krutých osudoch svojich blízkych. Jedným z nich je osud Andreja Bradovku, ktorý bojoval v SNP a jeho pozostatky sa našli až roku 1998 neďaleko obce Podzámčie v okrese Žarnovica.

Po prevrate roku 1989 zavial k nám osviežujúci dych slobody, ale spoza otvorených hraníc sa dostal aj zhubný vietor ‒ začalo sa rozmáhať užívanie drog, kyberšika detí, kriminalita a ďalšie nešváry. Otvoril sa priestor aj pre „podnikavcov“. Ich vynachádzavosť a bezočivosť pri páchaní miliónových podvodov je bezhraničná. Autorka upozorňuje na ničenie prírody a na mnohé ďalšie neduhy v našom živote a v spoločnosti.

Jadrom publikácie sú príbehy súčasných ľudí, spracované beletristickou formou, ktoré sa dotýkajú najaktuálnejších problémov detí, ich dospievania, mládeže a manželských spolunažívaní v modernej dobe, ako aj podnikania a hospodárenia v rodine. Túto knihu môžete zakúpiť emailom: lavrincova [zavináč] gmail [bodka] com alebo tel. číslom 02/45245777.

(MG ml)

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 4488