Koncom roka 2018 sme z historickej zbierky Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote obnovili ďalšiu pozoruhodnú zbierku pomocou Fondu na podporu umenia. Cieľom projektu bolo reštaurovanie historického nábytku - sedacej súpravy, ktorej pôvodným majiteľom bola známa rimavskosobotská rodina fotografa Gejzu Pappa. Pappova rodina žila na dnešnej Šrobárovej ulici a táto sedacia súprava tvorila súčasť vybavenia interiéru ich obývačky. Zámerom projektu bolo reštaurovanie sedacej súpravy a doplnenie stálej expozície múzea o ukážku historického nábytku, ktorý doposiaľ nebol prezentovaný. Realizátorom reštaurovania bol Tibor Kováč z Liptovského Hrádku, člen Reštaurátorskej komory na Slovensku, ktorý v priebehu pol roka prinavrátil jej niekdajší vzhľad.
Sedacia súprava v remeselnom prevedení pochádza z druhej polovice 19. storočia a pozostáva z trojmiestnej pohovky a dvoch kresiel s oblúkovite prehnutým operadlom, na oboch krajoch vyvýšenými, a s madlami po stranách. Madlá sú podopreté drevenými podperami s rezbami štylizovaných, akantových listov. Nohy sú vpredu balustrové, točené, zadné esovite prehnuté, dýhované. Sedacia časť je vysoko čalúnená, odpružená vinutými pružinami. Výplňovú vrstvu tvorí konské vlásie a africká tráva. Viditeľné časti rámu sú odýhované orechovou dýhou. Sedací nábytok bol poznačený značnou degradáciou materiálov, bežným používaním a do istej miery nevhodným deponovaním v minulosti. Povrchová úprava vykazovala defekty mechanického poškodenia, značne poškodený bol i rezbársky detail. Na mnohých miestach chýbala časť dyhovania, všetky operadlové časti a ich konštrukčné spoje boli priebežne ulomené, v celku ich držalo len čalúnenie a poťahová látka. Sedacia súprava bola čiastočne napadnutá drevokazným hmyzom, aj klasické čalúnenie bolo napadnuté lasicovitým alebo kunovitým zvieraťom, o čom svedčia vytrhané zadné operadlové časti. Na jednom kresle dokonca chýbali predné sústružené nohy vrátane osadenia, ostatné konštrukčné spoje boli mechanicky vo veľmi zlom stave. Tieto časti boli v minulosti devastačne poškodené hrubou silou a značná časť chrbtovej, profilovej výplne chýbala. V hornej operadlovej časti pohovky a na obidvoch kreslách s podrúčkami chýbali všetky ozdobné štylizované rezby.
Pri reštaurovaní sedacieho kompletu z obdobia rokov 1870 - 1880 bola snaha o prinavrátenie hmotnej podstaty a pôvodného vzhľadu tohto sedacieho nábytku. Tieto nábytkové kusy, vďaka finančným zdrojom Fondu na podporu umenia, sú odteraz súčasťou stálej vlastivednej expozície Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote, ktoré návštevníci môžu obdivovať od nového roka 2019.
Reštaurovanie bolo realizované s finančnou podporou Fondu na podporu umenia a Banskobystrického samosprávneho kraja.
PhDr. Éva Kerényi, PhD.