Banícke múzeum v Rožňave si v októbri vlastnou výstavou pripomenie okrúhle 100. výročie vzniku Československa.
V roku 2018 si v Českej republike a na Slovensku pripomíname významné výročie v dejinách Slovenska – 100. výročie vzniku Československa. Banícke múzeum v Rožňave sa zároveň pripája k aktivitám ostatných múzeí a ostatných kultúrnych inštitúcií v rámci tzv. Osmičkových rokoch (1918, 1938, 1948 a 1968) výstavou Gemer v období 1. ČSR.
Vznik nového štátu v strednej Európe na výrazne demokratických základoch spojil úsilie dvoch nových štátotvorných národov a samotná značka Československo pretrvala s menšou prestávkou až do roku 1992.
Výstava Baníckeho múzea v Rožňave Gemer v období 1. ČSR sa snaží prijateľnou formou priblížiť dôležité momenty, osobnosti a oblasti života medzivojnového obdobia, ako v celoštátnom tak aj regionálnom rozmere (vizionári – zakladatelia štátu, vznik ČSR, začleňovanie Gemera do nového štátu, štátna moc a administratívne členenie, kultúrny a spolkový život, školstvo, vojenstvo, žandárstvo, život v mestách, a pod.). Historické fakty podporia vystavené exponáty, ukážky archívnych listín a dokladov, historických fotografií a ďalších muzeálií z fondov múzea a spolupracujúcich subjektov (Východoslovenské múzeum v Košiciach, Štátny archív v Košiciach – pobočka Rožňava, Gemerská knižnica Pavla Dobšinského Rožňava).
Výstava si nekladie za cieľ poskytnúť návštevníkom vyčerpávajúce údaje, ale výberom zaujímavých tém chce u verejnosti podnietiť živý záujem o naše medzivojnové dejiny. K tomuto účelu poslúži vydaná skladačka k výstave. Nakoľko sa jedná o putovnú výstavu, budú si ju môcť zapožičať rôzne inštitúcie a školy v regióne. Múzeum plánuje počas jej sprístupnenia zorganizovať pre školy a verejnosť tematické odborné prednášky. Pri príležitosti 100. výročia Martinskej deklarácie (Deklarácie slovenského národa) sa 30. októbra 2018 uskutoční pre širokú verejnosť podujatie Československý deň.
Výstava bude inštalovaná v priestoroch Galérie Baníckeho múzea v Rožňave, Nám. baníkov 25, od 4. októbra 2018 do 31. januára 2019.
Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
Mgr. Pavol Lackanič