V stredu 19. septembra 2018 o 15.00 hod. sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote uskutoční vernisáž výstavy „Umelecké remeslo od praveku po súčasnosť“. Výstava predstaví diela žiakov Súkromnej strednej umeleckej školy Hodruša – Hámre, inšpirované archeologickými nálezmi od doby bronzovej po stredovek. Na sprístupnenej výstave sú vystavené výrobky žiakov Súkromnej strednej umeleckej školy z Hodruše – Hámrov, ako aj originálne archeologické nálezy zo zbierok Archeologického múzea SNM v Bratislave. Archeologické nálezy slúžili ako vzor pre zhotovenie replík pôvodnými technológiami, ktoré boli zhotovené rukami talentovaných žiakov. Žiaci Súkromnej strednej umeleckej školy tak oživili už takmer zabudnuté umelecké remeslá a technologické postupy a vdýchli tak svojim výrobkom pečať dávnej histórie.
Na výstave si bude môcť návštevník prehliadnuť repliku výstroja vojaka z doby bronzovej z Čaky, ktorý používal už zbroj, repliku šperkov kňažnej z Dedinky z doby bronzovej, kompletnú repliku výstroje rímskeho vojaka, repliku keltského meča starého viac ako 2 200 rokov, ako aj zbroj a výstroj keltského náčelníka, kolekciu slovanských šperkov, repliku avarského bojovníka s lamelovou zbrojou a šabľou, ako aj repliku konského postroja, ktorá bola zhotovená na základe jazdeckého hrobu z Komárna. Na výstave zaujme aj replika unikátneho karolínskeho meča z 9. storočia s damascénskou čepeľou.
Žiaci Súkromnej strednej umeleckej školy svojimi výsledkami dokazujú nielen ich pripravenosť pre prax, ale zároveň pomáhajú širokej verejnosti cez repliky archeologických nálezov vnímať a cítiť ich historickú hodnotu.
Sprístupnená výstava je putovná, v apríli 2017 bola otvorená v Novohradskom múzeu a galérií v Lučenci, v januári 2018 bola sprístupnená v Pohronskom múzeu v Novej Bani, ďalej v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi a v Podunajskom múzeu v Komárne a svoju púť ukončí 30. novembra v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote.
PhDr. Alexander Botoš